Mam 15 lat. Chodzę do 3ciej gimnazjum i przez zainteresowanie tym tematem wiem więcej na temat fizyki i mechaniki kwantowej (chociaż zdaję sobie sprawę, że dalej wiem tragicznie mało) niż przeciętny dorosły. Potrafiłbym tłumaczyć niektóre zagadnienia mojemu nauczycielowi fizykii, już nie mówię o tłumaczeniu rodzicom. Zmierzam do tego, że największą motywacją do zdobywania wiedzy jest ciekawość i chęć nauki. Nie bójcie się uczyć tak trudnych rzeczy, bo daje to wielką frajdę i satysfakcję
Pamiętam, że gdy miałem 13 lat zainteresowałem się tematyką radiacji, dozymetrią i katastrofą w Czarnobylu. Potrafiłem opowiadać o tym ze szczegółami przez wiele godzin każdemu. Nauczyciele byli przerażeni moją wiedzą. Aktualnie mam 20 lat i nie sądzę po sobie że jestem mega inteligentny jeśli chodzi o naukę :D Zgadzam się z tobą w 100% ,wszystko jest kwestią chęci do nauki i poznawania ciekawych i interesujących rzeczy. Pozdro!
I tak trzymaj, mówi to niedoszły fizyk, którego z drogi zawróciła niekompetentna nauczycielka i własne lenistwo. A potem było za późno. :) Na poziomie liceum polecam podręcznik Resnick Halliday "Podstawy fizyki" (niby 5 tomów, ale takich nie za grubych i tak łopatologicznie wyłożone, że aż wstyd - da się przyswoić w wakacje na leżaku z przerwą na pływanie i dziewczyny). Poza tym Andrzej Dragan i jego "Kwantechizm", którą to książkę, jak sam mówi, pisał z myślą o swoim czteroletnim synku. Mam trochę więcej lat (tak o rząd wielkości), ale nadal nadążam. Zresztą wywiady (a i prosty wykład się znajdzie) Andrzeja Dragana dostępne na necie - prawdziwy pasjonat fizyki i jej popularyzacji, zresztą tak jak I Tomasz Rożek, profesor Krzysztof Meissner, ekipa z Krakowa (Copernicus Center)
Problem w tym że zarówno do tworzenia jak i poznawania nauki niezbędne są narzędzia. Ludzie mają problem z naukami ścisłymi właśnie ze względu na problem z narzędziami do jej przyswajania. Nie chodzi tu o brak wiedzy bo jej jest wszędzie pełno, niczym witamin w suplementach, brakuje jednak czynników do jej przyswajania, szkoły są jakie są, nauczyciele w większości są jacy są. Przytaczając pewną elegancką analogię, wiedza to ocean, my siedzimy w łódce na tym oceanie, a nauczyciel powinien być sternikiem czy, nawigatorem który nas przez ten ocean bezpiecznie przeprowadzi. Niestety w dzisiejszych czasach, a tym bardziej w naszym kraju szkoły zamiast być nawigatorami, są sztormem który zrzuca na naszą łódkę coraz większe fale, licząc że jakimś cudem wypłyniemy sami na powierzchnię.
@@Radek.68 Trochę się pozmieniało na przestrzeni trzech lat. Poszedłem do liceum na biol chem, w liceum miałem fizykę tylko w pierwszej klasie (skończyłem z 5 na koniec roku). Przez chwilę nawet chciałem zdawać fizykę na maturze, ale w ciągu dwóch lat stwierdziłem, że chcieć a móc to dwie różne rzeczy. Finalnie z rozszerzeń napisałem angielski, biologię i chemię. Zdecydowanie lepiej napisałem podstawkę, ale powiedzmy, że rozszerzenia mogły wyjść gorzej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy aplikowałem między innymi na studia cywilne na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Nie wystarczyło mi punktów (tu się odzywają rozszerzenia z matury, które nie wyszły najlepiej na świecie), ale jako drugi wybór zostałem zakwalifikowany na Inżynierię systemów bezzałogowych (też cywilne). Od końcówki maja pracuję na produkcji i będę tam pracował do końca sierpnia. Wrzesień zostawię sobie na krótkie wakacje i jazda na studia. Co do studiów - pierwszy semestr na pewno spędzę na studiach cywilnych, ale myślę, że jeśli kierunek mi nie siądzie to spróbuję się przenieść na Lotnictwo i kosmonautykę z tym, że już na studia wojskowe. Trochę się boję tej myśli, ale przyzwyczaiłem się do tego, że zdarza mi się robić dziwne rzeczy więc nie ma jeszcze klarownego planu na najbliższe trzy lata. Więc w sumie wyszło, że z sympatii do fizyki przez zrezygnowanie z niej, na końcu i tak wpakowałem się w fizykę hah. Trochę żałuję, że nie miałem w liceum rozszerzonej matematyki (choć jeszcze się przyznam, że w trzeciej klasie gimnazjum miałem przebłysk geniuszu patrząc na to z dzisiejszej perspektywy ponieważ chciałem pójść do liceum na profil biol-chem-mat ale niestety nie zrobili mi tej klasy z powodu braku wystarczającej ilości chętnych), bo takie dobrze napisane rozszerzenie otwiera drzwi praktycznie na każdą inżynierkę. Tak czy inaczej jak przeżyję to już będzie sukces xD
Najciekawsze jest to, co zostało powiedziane w drugiej połowie rozmowy. Ten niezwykły wniosek wynikający z faktu, że wszystko to co widzimy, cała ta materia barionowa którą badamy, w której działają opisane przez nas prawa fizyki, to zaledwie około 5% masy wszechświata - wniosek sugerujący, że być może w przypadku pozostałych 95% działają zupełnie inne prawa. A to, co określamy "niepodważalnymi, niezmiennymi zasadami fizyki", może być właśnie tymi pięcioma procentami odstępstwa od normy - normy, o której nie mamy bladego pojęcia, którą dopiero zaczynamy uwzględniać w naszych modelach. Bardzo to wywraca całą optykę w myśleniu o całości wszechświata i zawartych w nim materii i sił. Mocne to jest ;-)
Nie do końca, ciemna materia ma nieźle zbadane własności, choć daleko jeszcze do pełnego poznania. Niemniej jednak, pozostaje umownie nazwana, "ciemna energia", stanowiąca większość poznanej _gęstości_ Wszechświata (albo i Wieloświatów?), i o której wiadomo nic. Są rzeczy, o których się nie śniło fizjologom. Albo fizjonomiom. :P
Doskonale pan tłumaczy panie Tomaszu tak skomplikowane tematy,interesuję się nimi nie od dzisiaj,pomysł z zajęciami dla dzieci jest super,już jestem po szkole ale mieć takiego nauczyciela to skarb,dziękuję,pozdrawiam.
REWELACYJNIE, że udało Ci się zrobić wywiad z dr Rożkiem - świetny materiał i podziwiam z jaką lekkością potrafi on mówić o tak skomplikowanych tematach
Czy profesor Krzysztof Meissner dałby się namówić na taki wywiad, wykład. Najlepiej na cykl pogadanek. Z doktorem Rożkiem też przydałby się dalsze pogadanki.
Ten duet jest genialny i jestem za dalszymi pogadankami obojętnie na jaki temat. Interesuje mnie czym jest czasoprzestrzeń czy to forma oddziaływania skoro grawitacja ja znieksztalca, skad się wzięła, co jest poza nią?
@@Astrofaza Nad czym? Nad ciągiem dalszym z doktorem Rożkiem, czy nad profesorem? Jeden i drugi (i kilku innych) genialnie opowiadają o fizyce na różnych poziomach wiedzy.
Wszechświat jest taki pełen wspaniałości, a za razem taki pusty. Jest taki piękny, i tak straszny. Jest jak Bóg którego jedni się boją, a inni o nim nie myślą. Spoglądamy na niego nocą z zachwytem, niepokojem, refleksjami, myślami, planami. Może w jednej chwili nas wszystkich zniszczyć. Wszystko co w nim zachodzi mimo, że jest tak piękne, jest podparte prawami fizyki, i chemi, których nie do końca rozumiemy. Nic nie bierze się z nikąd, wszystko ma początek i koniec.
Niekoniecznie. Właśnie tutaj leży problem w ograniczonym umyśle człowieka - dla nas wszystko musi mieć początek i koniec. Niewyobrażalne jest dla nas pojęcie, że coś może "istnieć zawsze". Nawet nie mamy opcji sobie tego wyobrazić, ponieważ tak zaprogramowała nas natura. Tak jak mogło powstać coś z niczego, tak wszechświat mógł istnieć zawsze (hipoteza cyklicznego wszechświata), choć jestem do tego sceptyczna.
@@filozofka2753 słusznie. Ale jeśli lecimy po hipotezach/ teoriach to prawdopodobnie kiedyś wszechświat się skończy. To tylko teorie (i moim zdaniem bardzo prawdopodobne) ale nam nic tu do myślenia, jak to mówi pewien cytat ,,niech się dzieje wola nieba, z nią sie zawsze zgadzać trzeba"
Powiedziałaś tu może bezwiednie jedną istotną rzecz: Te wszystkie właściwości wszechświata mają znaczenie tylko dlatego, że wywołują w nas wymienione przez Ciebie emocje. Gdyby nie te emocje, nikt by tego nie badał, to one nadają temu sens, a więc to może właśnie emocje są najważniejszym składnikiem rzeczywistości.
@@dominoplclosed1166 prawdopodobnie. Cykliczny wszechświat to teoria mówiąca o tym, że wszechświat istnieje od zawsze, tylko odradza się co parę miliardów lat. Z jednej strony to tłumaczy wielki wybuch, z drugiej, nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie tej hipotezy. Choć jest lekko straszna. Bo to by znaczyło, że nieważne, jak ludzie będą chcieli przedłużać swoje życie, kiedyś wszystko zostanie unicestwione. Możliwe, że niedługo się dowiemy, jaka jest prawda, jednak dobrze będzie się do niej przygotować psychicznie.
Wow. Od ciebie można się naprawdę wiele nauczyć. Mam dopiero 12 lat i chodzę do 7 klasy (bo wcześniej poszedłem do szkoły) i wiem już więcej niż całą moja najbliższa rodzina na ten temat. Dziękuję za wyjaśnienie mi mojego broblemu "co to jest materia" :)
Mechanika kwantowa to jest to co od jakiegoś czasu, spędza mi sen z powiek. Z chęcią zobaczyłbym kontynuację, może objaśnienie eksperymentu dwóch szczelin (ang. double-slit experiment), "demoniczne oddziaływanie na odległość" czyli splątanie cząstek. Sam fakt wpływania na materie aktem obserwacji jest tak szalenie zastanawiający, że powinniśmy rozmawiać niemal tylko o tym :)
Pan Tomasz fajnie opowiada: rzeczywiscie kwarki i nawet elektron to coś co ciężko sobie wyobrazic, dlatego że reguły makro świata w jakim żyjemy an codzień są zupełnie inne. W nano świecie zasady są inne.
Bardzo szanuje za obiektywność i za brak skrajności naukowej. Mało kto z wyższym tytułem potrafi powiedzieć " może być tak ale może być też inaczej". Dobrze, że gość programu dodał na końcu kilka zdań odnośnie tego, że inny fizyk może z głowy włosy powyrywać- jeśli to zrobi, będzie ograniczony umysłowo z całym szacunkiem dla niego ;) Moim zdaniem człowiek nigdy nie zbada całego świata bo to tak ,jakby gonił swój własny ogon. Im szybciej goni tym szybciej ogon ucieka. Często rozmyślam na takie tematy i porównuje sobie człowieka do kropli wody. Nieskończony ocean to Bóg- Wszechświat a kropelka wody to osoba-ja. Co musze zrobić, żeby zbadać ten ocean ?? Wyjść z niego i spojrzeć na niego z każdej strony. Problem pojawia się w momencie gdy z niego wychodzę bo staję się on już innym oceanem niż momencie gdy się w nim znajduje ;)
Super ciekawy temat, przedstawiony przez dwóch super ciekawych ludzi. Binarne czarne dziury nauki, które wciągają widza bez szans na oderwanie się od ekranu. Pozdrawiam
Coś pięknego... codziennie przed snem odcineczek Astrofazy, do śniadania w pracy "Rożek" i nagle trafiam na ten odcinek po ponad 2 latach publikacji :D Chcę więcej !!! Świetna robota !!!
Piękny wywiad. Niby już to wszystko wiadomo, ale na pewne rzeczy spojrzałem w nowy sposób. Mi też analogie doktora Rożka rozjaśniły kilka kwestii. Wspaniałe wyjaśnienie uproszczeń z którymi spotykamy się na różnych etapach nauki. Oczywiście kanał doktora leci do kolekcji subów.
Bardzo przyjemnie się słuchało, od jakiegoś czasu śledzę Pana Tomasza Rozka w Internecie a astrofaze to chyba od 30k subow, i muszę powiedzieć, że czasem fajnie jak temat wskakuje ma wyzszy lvl, a nie tylko kulka to kulka tamto, ladny obrazek itp. Otwiera to umysł, ale oczywiście rozumiem że nauka na najwyższym poziomie w dzisiejszych czasach to lata zdobywania wiedzy w bardzo małym skrawku tematu żeby to pojac. Czasy ludzi renesanu odchodzą 😉
Rewelacyjna rozmowa :) ... Właściwie tak się "zasłuchałem", że nie chciałem żeby się kończyła :) Mimo iż jest mnóstwo ciekawych ludzi z którymi warto zrobić program mam nadzieję, że jeszcze kiedyś ukaże się odcinek z tym panem ;) Proste przedstawianie nie tak prostych zagadnień. Rewelka!!
Super wywiad wielkie dzięki Bardzo ciekawy jest wpływ rozmiaru na prawa fizyki działające na dane ciało, trudność obserwacji może wynikać własne z tego (od pewnego rozmiaru czas teoretycznie stoi), istotny jest również wpływ perspektywy z jakiej my to badamy
Tomasz Rożek? Aaaa... ten głos! Radio Trójka. Tam pierwszy raz usłyszałem pana Tomasza. Świetne słuchowisko. Dwie osoby w jednym filmiku które się świetnie słucha. Dzięki i wincy!
powiem tyle takie materiały inspirują i zmuszają do myślenia , teraz w głowie mam setki zapytań na sekundę , co,jak,kiedy w jaki sposób, jak to działa itp. :D
Obejrzalem caly wywiad i bardzo mi się podobał, ale naszła mnie taka refleksja ze wszystko co wiemy to chu... i może być byle co i zupełnie inaczej albo tym samym... czyli nam zostaje być sobą, żyć i dać żyć innym...
Nasz świat jest piękny z obojętnie której strony nie spojrzymy... A najbardziej ten na Ziemi przeksxtałcany przez nas samych! Klocków lego w kosmosie a przynajmniej naszym znanym nie uswiadczysz... Nie ma warunków... Jest pusty i zimny, albo gorący... Ziemia to raj we Wszechświecie! Przynajmniej z naszej perspektywy. 😊😎
To że odkrywamy to wszystko to jest dowód na to że jesteśmy dziećmi Boga/Bogów... Stwórcy jak zwał tak zwał. Kwintesencja energii i inteligencji Wszechświata... Na to wygląda... Uprzywilejowani... Cieszmy się! 😎😊
Dr Rożek wytłumaczył działanie akcelatora CERN w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Myśle ze dalby rade nauczyc fizyki czastek elementarnych moja 5 letnią córke 😉
Oglądając dziś ten odcinek ,w sumie po takim czasie całkiem inaczej go odbieram..rozkminiam coraz więcej, za co wam panowie dziękuję,bo to wszystko dzięki wam..pozdrawiam. Ps..15.05.2020 Pioter, albo dorobił się dobrego dźwiękowca, albo mu Ta dieta pomogła dzięki żonie😎😎😎
Bardzo fajny wykład. Mam pytanie. Wiemy z czego składa się materia, wiemy też że praktycznie wszystko wokół nas to pustka. Sam atom to praktycznie też pusta przestrzeń, więc pytanie brzmi: Czy jądrze atomowym jest wolna przestrzeń? Jeśli tak to czy w składowej jądra, czyli w protonie lub neutronie też znajduje się wolna przestrzeń? Jeśli tak to zagłębiajmy się jeszcze dalej: czy w kwarki to już tylko materia, czy dalej mieszanina materii i przestrzeni. Czy istnieje cząstka składająca się wyłącznie z materii bez przestrzeni wewnątrz?
Do Pana Tomasza, jakie cząstki obserwujemy w LHC? Cząstki które pasują w naszych przewidywaniach? Czy cząstki które istnieją w swojej własnej formie? Jakie Mamy Kryteria określania natury cząstek? Tylko W Naszej rzeczywistości i w naszej czasoprzestrzeni? Co jeśli natura jest zupełnie inna?
Super wywiad! Świetny temat, mógłbym was słuchać trzy razy dłużej i zachęcam do robienia takich dłuższych materiałów. Wiem że czasem trudno jest znaleźć ludzi do takich filmów ale zdecydowanie warto. ps. Sapiesz do mikrofonu, zrzuć kilka kilogramów. Nie piszę tego złośliwie, bierz to jako radę od zaniepokojonego widza, chcę żebyś mógł kręcić materiały jeszcze przez wiele lat i życzę ci wszystkiego dobrego. Pozdrawiam!
Oglądam Astrofazę i zawsze lubiłem ten kanał. Jak widać Piotrek słucha zajebistej muzyki. Teraz to już Mega Szacun (MSz), jak nie Giga (GSz). :) Łapa w górę dla Ciebie.
Osobiście pytanie Leibniz'a nigdy nie robiło na mnie wrażenia xD Ponieważ jak wynikło z rozmowy zarówno przestrzeń kosmiczna, jak i atomy w 99 % składają się z (umownej) pustki, z tej perspektywy pytanie należało by zadać odwrotnie, dlaczego istnieje raczej "nic" niż "coś". Najbardziej odpowiada mi jednak model rzeczywistości w którym zarówno materia jak i antymateria istnieją równolegle (i właściwie tak w istocie wydaje się być) Bardzo ciekawa rozmowa :) dziękuję
Świetna rozmowa. Obu Panów szanuję, za popularyzację, mało popularnych tematów... no i za Randkę w Ciemność xD A na koniec klasyk: "Tomasz Rożek jest cząstkiem." - Kapitan :)
Wszechświat jest tak ogromny i niesamowity że nie pojęty!!! Próbujemy, próbujmy ale będzie ciężko... To raczej nas przerasta... Mozeza sto tysięcy lat jeśli wytrzymamy jako cywilizacja, bo ponoć ten czas rozwoju jest ograniczony...
Tak się mówi o pięknie nauki jednak, co usłyszę tą frazę to się zastanawiam. W nauce przy praktycznie każdej odpowiedzi na jakieś pytanie od razu rodzą się nowe pytania w liczbie mnogiej, rodzi się zatem pytanie czy to jej piękno czy bardziej klątwa(?) Z jednej strony wygląda to jak niesamowita wspinaczka po wiedzę absolutną, z drugiej jak syzyfowa praca. Z tym że ta góra na którą ma wejść nasz syzyf jest do góry podstawą i zaczyna się od wierzchołka i pnie się po rozgałęzieniach, coraz szerszych i szerszych. Wygląda to jakby nauka była niczym cząstka w superpozycji, jednocześnie cieszy ta dążąca do nieskończoności wędrówką i odkrywaniem coraz to nowych jej elementów, jak i przytłacza jej ogrom oraz liczba pytań często pozornie niemożliwych do rozwiązania.
@@zj7498 Mi też. Miał być to program dla prostych ludzi, ale ci się nie interesują tym, a dla nas co chcemy więcej wiedzy, wyjaśnia sprawy już oczywiste. Program więc nie trafiony. Kiedyś ciężko było o wiedzę. Sonda była dobra dla pasjonatów gdy nie było Internetu. Dzisiaj jest, więc każdy pogłębi swoją wiedzę gdy chce, a dureń pozostanie durniem i przełączy kanał.
Świetny materiał, który bardzo dużo rozjaśnił, bo w szkole to uczą tak jest i spier... Najlepiej nie zadawaj pytań. Według nas najłatwiej będzie jak cząstki wyobrazisz sobie jako kulki, bo jesteś za głupi żeby zrozumieć więcej. Ech, gdyby nauczyciele choć w połowie mieli takie podejście jak pan Dr. Rożek, to ludzie byli by bardziej zainteresowani nauką, a nie: nauczyć, zdać, zapomnieć. Pozdrawiam:)
Cieszę się że mówicie o tej pustce (atomy, kosmos), bo to było moje odkrycie przed kilkoma laty. Niestety, te wszystkie filmy popularnonaukowe pokazują świat tak jakby w kosmosie było gęsto od obiektów, słońc. Atom przedstawiony jest w schematyczny sposób podobnie. A to nie tak. Pustka, pustka, pustka i pustka.
Wszystko jest w ciągłym ruchu i żeby go zarejestrować potrzebujemy określić go w jakiejś skali. To co jest poza skalą można nazwać pustką. Wszystko składa się z nieskończenie mniejszych bądź większych obiektów położonych od siebie w jakiejś odległości. Tą odległość można nazwać przestrzenią bądź pustką w której można się poruszać. Ta przestrzeń składa się z mniejszych "elementów" których nie jesteśmy w stanie zarejestrować ponieważ są zbyt małe albo tak szybkie albo tak daleko od nas położone że wszystkie nam znane skale ich nie określają bądź nie rejestrują.
Widzę koszulka Nocny Kochanek . Czyżby kolejny wywiad szykował się z zespołem :-D już nawet mam temat. Moglibyście porozmawiac o mgławicy G34.3 znajdującej się w konstelacji Orla, dodam tylko że mgławica składa się głównie z alkoholu etylowego. To byłoby mega
Mam 15 lat. Chodzę do 3ciej gimnazjum i przez zainteresowanie tym tematem wiem więcej na temat fizyki i mechaniki kwantowej (chociaż zdaję sobie sprawę, że dalej wiem tragicznie mało) niż przeciętny dorosły. Potrafiłbym tłumaczyć niektóre zagadnienia mojemu nauczycielowi fizykii, już nie mówię o tłumaczeniu rodzicom. Zmierzam do tego, że największą motywacją do zdobywania wiedzy jest ciekawość i chęć nauki. Nie bójcie się uczyć tak trudnych rzeczy, bo daje to wielką frajdę i satysfakcję
Pamiętam, że gdy miałem 13 lat zainteresowałem się tematyką radiacji, dozymetrią i katastrofą w Czarnobylu. Potrafiłem opowiadać o tym ze szczegółami przez wiele godzin każdemu. Nauczyciele byli przerażeni moją wiedzą. Aktualnie mam 20 lat i nie sądzę po sobie że jestem mega inteligentny jeśli chodzi o naukę :D Zgadzam się z tobą w 100% ,wszystko jest kwestią chęci do nauki i poznawania ciekawych i interesujących rzeczy. Pozdro!
Powodzenia! Idź na naukowca
I tak trzymaj, mówi to niedoszły fizyk, którego z drogi zawróciła niekompetentna nauczycielka i własne lenistwo. A potem było za późno. :)
Na poziomie liceum polecam podręcznik Resnick Halliday "Podstawy fizyki" (niby 5 tomów, ale takich nie za grubych i tak łopatologicznie wyłożone, że aż wstyd - da się przyswoić w wakacje na leżaku z przerwą na pływanie i dziewczyny).
Poza tym Andrzej Dragan i jego "Kwantechizm", którą to książkę, jak sam mówi, pisał z myślą o swoim czteroletnim synku. Mam trochę więcej lat (tak o rząd wielkości), ale nadal nadążam. Zresztą wywiady (a i prosty wykład się znajdzie) Andrzeja Dragana dostępne na necie - prawdziwy pasjonat fizyki i jej popularyzacji, zresztą tak jak I Tomasz Rożek, profesor Krzysztof Meissner, ekipa z Krakowa (Copernicus Center)
Problem w tym że zarówno do tworzenia jak i poznawania nauki niezbędne są narzędzia. Ludzie mają problem z naukami ścisłymi właśnie ze względu na problem z narzędziami do jej przyswajania. Nie chodzi tu o brak wiedzy bo jej jest wszędzie pełno, niczym witamin w suplementach, brakuje jednak czynników do jej przyswajania, szkoły są jakie są, nauczyciele w większości są jacy są. Przytaczając pewną elegancką analogię, wiedza to ocean, my siedzimy w łódce na tym oceanie, a nauczyciel powinien być sternikiem czy, nawigatorem który nas przez ten ocean bezpiecznie przeprowadzi. Niestety w dzisiejszych czasach, a tym bardziej w naszym kraju szkoły zamiast być nawigatorami, są sztormem który zrzuca na naszą łódkę coraz większe fale, licząc że jakimś cudem wypłyniemy sami na powierzchnię.
@@Radek.68 Trochę się pozmieniało na przestrzeni trzech lat. Poszedłem do liceum na biol chem, w liceum miałem fizykę tylko w pierwszej klasie (skończyłem z 5 na koniec roku). Przez chwilę nawet chciałem zdawać fizykę na maturze, ale w ciągu dwóch lat stwierdziłem, że chcieć a móc to dwie różne rzeczy. Finalnie z rozszerzeń napisałem angielski, biologię i chemię. Zdecydowanie lepiej napisałem podstawkę, ale powiedzmy, że rozszerzenia mogły wyjść gorzej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy aplikowałem między innymi na studia cywilne na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Nie wystarczyło mi punktów (tu się odzywają rozszerzenia z matury, które nie wyszły najlepiej na świecie), ale jako drugi wybór zostałem zakwalifikowany na Inżynierię systemów bezzałogowych (też cywilne). Od końcówki maja pracuję na produkcji i będę tam pracował do końca sierpnia. Wrzesień zostawię sobie na krótkie wakacje i jazda na studia. Co do studiów - pierwszy semestr na pewno spędzę na studiach cywilnych, ale myślę, że jeśli kierunek mi nie siądzie to spróbuję się przenieść na Lotnictwo i kosmonautykę z tym, że już na studia wojskowe. Trochę się boję tej myśli, ale przyzwyczaiłem się do tego, że zdarza mi się robić dziwne rzeczy więc nie ma jeszcze klarownego planu na najbliższe trzy lata.
Więc w sumie wyszło, że z sympatii do fizyki przez zrezygnowanie z niej, na końcu i tak wpakowałem się w fizykę hah. Trochę żałuję, że nie miałem w liceum rozszerzonej matematyki (choć jeszcze się przyznam, że w trzeciej klasie gimnazjum miałem przebłysk geniuszu patrząc na to z dzisiejszej perspektywy ponieważ chciałem pójść do liceum na profil biol-chem-mat ale niestety nie zrobili mi tej klasy z powodu braku wystarczającej ilości chętnych), bo takie dobrze napisane rozszerzenie otwiera drzwi praktycznie na każdą inżynierkę.
Tak czy inaczej jak przeżyję to już będzie sukces xD
Ponad 40 minut, a minęło tak szybko. Super wywiad.
Szacunek dla Pana Tomasza Rożka jak i oczywiście dla prowadzącego :) Dziękuję za rozmowę.
Najciekawsze jest to, co zostało powiedziane w drugiej połowie rozmowy. Ten niezwykły wniosek wynikający z faktu, że wszystko to co widzimy, cała ta materia barionowa którą badamy, w której działają opisane przez nas prawa fizyki, to zaledwie około 5% masy wszechświata - wniosek sugerujący, że być może w przypadku pozostałych 95% działają zupełnie inne prawa. A to, co określamy "niepodważalnymi, niezmiennymi zasadami fizyki", może być właśnie tymi pięcioma procentami odstępstwa od normy - normy, o której nie mamy bladego pojęcia, którą dopiero zaczynamy uwzględniać w naszych modelach. Bardzo to wywraca całą optykę w myśleniu o całości wszechświata i zawartych w nim materii i sił. Mocne to jest ;-)
i tu sie zaczyna fizyka kwantowa
Można oszaleć
Nie do końca, ciemna materia ma nieźle zbadane własności, choć daleko jeszcze do pełnego poznania. Niemniej jednak, pozostaje umownie nazwana, "ciemna energia", stanowiąca większość poznanej _gęstości_ Wszechświata (albo i Wieloświatów?), i o której wiadomo nic.
Są rzeczy, o których się nie śniło fizjologom. Albo fizjonomiom. :P
kiedy odcinek z Królem Sanjaya z Jasnej strony mocy??
No nech zaśpiewa You spin nie right round😁
Ale przecież wykonano na nim wyrok śmierci! A nie, przecież przeżył...
@@slepagienia248 przeżył tylko nie chce się ujawnić ☺️
Kiedys przeszło mi przez myśl żeby pooglądać jego kanał, ale serio, boję się tam wejść
Jak Astrofaza zechce się z nim przebiec i pospinować
Rewelacja !!! Pan Tomasz ma niesamowity dar do mówienia prosto o skomplikowanych sprawach, a prowadzący świetnie prowadzi rozmowę.
Doskonale pan tłumaczy panie Tomaszu tak skomplikowane tematy,interesuję się nimi nie od dzisiaj,pomysł z zajęciami dla dzieci jest super,już jestem po szkole ale mieć takiego nauczyciela to skarb,dziękuję,pozdrawiam.
Czekam na odcinek z SciFunem :D
Chyba ciężko będzie kiedyś widziałem w komentarzach małą spinke między Panami ale może rozeszło się po kościach.
co? kiedy haha :D
@@pepeindustries6408 Nie słyszałem o żadnej spince z Darkiem :)
@@pepeindustries6408Pod którymś z filmików na kanale astrofazy. Już nie pamiętam który.
Będą razem pić piwo i kręcić bekę z płaskoziemców.
Dzień dobry.
jeden z lepszych i wartościowych programów jakie widziałem w ciągu ostatnich lat. Bardzo dziękuję Astro i dr Rożkowi.
Pan Tomasz Rożek jest wielki! Tak ciekawie, jasno i obrazowo opisuje strukturę atomu, że siedziałem z otwartą buzią ;) Pozdrawiam Pana Tomasza.
REWELACYJNIE, że udało Ci się zrobić wywiad z dr Rożkiem - świetny materiał i podziwiam z jaką lekkością potrafi on mówić o tak skomplikowanych tematach
Czy profesor Krzysztof Meissner dałby się namówić na taki wywiad, wykład. Najlepiej na cykl pogadanek.
Z doktorem Rożkiem też przydałby się dalsze pogadanki.
Pracujemy nad tym :)
Ten duet jest genialny i jestem za dalszymi pogadankami obojętnie na jaki temat. Interesuje mnie czym jest czasoprzestrzeń czy to forma oddziaływania skoro grawitacja ja znieksztalca, skad się wzięła, co jest poza nią?
@@Astrofaza Nad czym? Nad ciągiem dalszym z doktorem Rożkiem, czy nad profesorem?
Jeden i drugi (i kilku innych) genialnie opowiadają o fizyce na różnych poziomach wiedzy.
@@wojciechchmielewski2945 nad profesorem,z Tomkiem będą kolejne odcinki :)
@@Astrofaza że tak jakiś małolat napiszę _ superrr
Ten wywiad to jest jakaś perła! Niesamowita wiedzą, coś wspaniałego
Wszechświat jest taki pełen wspaniałości, a za razem taki pusty.
Jest taki piękny, i tak straszny.
Jest jak Bóg którego jedni się boją, a inni o nim nie myślą.
Spoglądamy na niego nocą z zachwytem, niepokojem, refleksjami, myślami, planami.
Może w jednej chwili nas wszystkich zniszczyć.
Wszystko co w nim zachodzi mimo, że jest tak piękne, jest podparte prawami fizyki, i chemi, których nie do końca rozumiemy. Nic nie bierze się z nikąd, wszystko ma początek i koniec.
Łał to jest jest...łał! Pięknie powiedziane😮😮😮😮😀😀😀
Niekoniecznie. Właśnie tutaj leży problem w ograniczonym umyśle człowieka - dla nas wszystko musi mieć początek i koniec. Niewyobrażalne jest dla nas pojęcie, że coś może "istnieć zawsze". Nawet nie mamy opcji sobie tego wyobrazić, ponieważ tak zaprogramowała nas natura. Tak jak mogło powstać coś z niczego, tak wszechświat mógł istnieć zawsze (hipoteza cyklicznego wszechświata), choć jestem do tego sceptyczna.
@@filozofka2753 słusznie. Ale jeśli lecimy po hipotezach/ teoriach to prawdopodobnie kiedyś wszechświat się skończy.
To tylko teorie (i moim zdaniem bardzo prawdopodobne) ale nam nic tu do myślenia, jak to mówi pewien cytat ,,niech się dzieje wola nieba, z nią sie zawsze zgadzać trzeba"
Powiedziałaś tu może bezwiednie jedną istotną rzecz: Te wszystkie właściwości wszechświata mają znaczenie tylko dlatego, że wywołują w nas wymienione przez Ciebie emocje. Gdyby nie te emocje, nikt by tego nie badał, to one nadają temu sens, a więc to może właśnie emocje są najważniejszym składnikiem rzeczywistości.
@@dominoplclosed1166 prawdopodobnie. Cykliczny wszechświat to teoria mówiąca o tym, że wszechświat istnieje od zawsze, tylko odradza się co parę miliardów lat. Z jednej strony to tłumaczy wielki wybuch, z drugiej, nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie tej hipotezy. Choć jest lekko straszna. Bo to by znaczyło, że nieważne, jak ludzie będą chcieli przedłużać swoje życie, kiedyś wszystko zostanie unicestwione. Możliwe, że niedługo się dowiemy, jaka jest prawda, jednak dobrze będzie się do niej przygotować psychicznie.
Każdy uczeń powinien mieć takiego nauczyciela od Fizyki jak pan Rożek.
Wow. Od ciebie można się naprawdę wiele nauczyć. Mam dopiero 12 lat i chodzę do 7 klasy (bo wcześniej poszedłem do szkoły) i wiem już więcej niż całą moja najbliższa rodzina na ten temat. Dziękuję za wyjaśnienie mi mojego broblemu "co to jest materia" :)
Mechanika kwantowa to jest to co od jakiegoś czasu, spędza mi sen z powiek.
Z chęcią zobaczyłbym kontynuację, może objaśnienie eksperymentu dwóch szczelin (ang. double-slit experiment), "demoniczne oddziaływanie na odległość" czyli splątanie cząstek.
Sam fakt wpływania na materie aktem obserwacji jest tak szalenie zastanawiający, że powinniśmy rozmawiać niemal tylko o tym :)
Jaki czad! Więcej takich gości! Nie wiem kiedy minęły 43 minuty, super!
Pan Tomasz fajnie opowiada: rzeczywiscie kwarki i nawet elektron to coś co ciężko sobie wyobrazic, dlatego że reguły makro świata w jakim żyjemy an codzień są zupełnie inne. W nano świecie zasady są inne.
Doczekałem się dr Rożka 🙆 fajny odcinek, aż jestem ciekaw, kto wystąpi w następnej rozmowie 🙂
Pozdrawiam Wszystkich Fanów Astrofazy 🙋
Bardzo szanuje za obiektywność i za brak skrajności naukowej. Mało kto z wyższym tytułem potrafi powiedzieć " może być tak ale może być też inaczej". Dobrze, że gość programu dodał na końcu kilka zdań odnośnie tego, że inny fizyk może z głowy włosy powyrywać- jeśli to zrobi, będzie ograniczony umysłowo z całym szacunkiem dla niego ;)
Moim zdaniem człowiek nigdy nie zbada całego świata bo to tak ,jakby gonił swój własny ogon. Im szybciej goni tym szybciej ogon ucieka.
Często rozmyślam na takie tematy i porównuje sobie człowieka do kropli wody. Nieskończony ocean to Bóg- Wszechświat a kropelka wody to osoba-ja.
Co musze zrobić, żeby zbadać ten ocean ?? Wyjść z niego i spojrzeć na niego z każdej strony. Problem pojawia się w momencie gdy z niego wychodzę bo staję się on już innym oceanem niż momencie gdy się w nim znajduje ;)
Dziękuję. Mimo, że bardzo interesuję się fizyką kwantową, to ten materiał otworzył mi trochę szerzej oczy na pewne sprawy.
Dopiero po wyłączeniu obrazu - poznałem głos Pana Rożka :). Pozdrawia słuchacz radiowej Trójki.
Świetny film. Jestem pod wrażeniem wiedzy Tomasza Rożka i niezwykłego podejścia do fizyki.
Super ciekawy temat, przedstawiony przez dwóch super ciekawych ludzi. Binarne czarne dziury nauki, które wciągają widza bez szans na oderwanie się od ekranu. Pozdrawiam
Coś pięknego... codziennie przed snem odcineczek Astrofazy, do śniadania w pracy "Rożek" i nagle trafiam na ten odcinek po ponad 2 latach publikacji :D Chcę więcej !!! Świetna robota !!!
Piękny wywiad. Niby już to wszystko wiadomo, ale na pewne rzeczy spojrzałem w nowy sposób. Mi też analogie doktora Rożka rozjaśniły kilka kwestii. Wspaniałe wyjaśnienie uproszczeń z którymi spotykamy się na różnych etapach nauki. Oczywiście kanał doktora leci do kolekcji subów.
"Jestem pewien, że nigdy nie ustaniemy w próbach"... pięknie powiedziane..... Jak, a nie dlaczego i po co ..
Jejku jak pan Tomasz tłumaczył sposób w jaki opowiada dzieciom o fizyce cząstek to zaszkliły mi się oczy. Wzruszające!
Bardzo dobry filmik. Lepiej się ogląda niż discovery.
Bardzo lubię Pana Tomasza Rożka. Napisał bardzo fajną książkę o człowieku, mega ciekawa. Wywiad super :D
O książce nie wiedziałem.
Bardzo przyjemnie się słuchało, od jakiegoś czasu śledzę Pana Tomasza Rozka w Internecie a astrofaze to chyba od 30k subow, i muszę powiedzieć, że czasem fajnie jak temat wskakuje ma wyzszy lvl, a nie tylko kulka to kulka tamto, ladny obrazek itp. Otwiera to umysł, ale oczywiście rozumiem że nauka na najwyższym poziomie w dzisiejszych czasach to lata zdobywania wiedzy w bardzo małym skrawku tematu żeby to pojac. Czasy ludzi renesanu odchodzą 😉
Jestem pod wrażeniem wiedzy Pana Tomasza. Świetny odcinek.
Myślałam, ze to będzie zwykły "usypiacz". Tak ciekawa rozmowa, ze nie śpię i oglądam... oby więcej takich rozmów....
Rewelacyjna rozmowa :) ... Właściwie tak się "zasłuchałem", że nie chciałem żeby się kończyła :) Mimo iż jest mnóstwo ciekawych ludzi z którymi warto zrobić program mam nadzieję, że jeszcze kiedyś ukaże się odcinek z tym panem ;) Proste przedstawianie nie tak prostych zagadnień. Rewelka!!
Super wywiad wielkie dzięki
Bardzo ciekawy jest wpływ rozmiaru na prawa fizyki działające na dane ciało, trudność obserwacji może wynikać własne z tego (od pewnego rozmiaru czas teoretycznie stoi), istotny jest również wpływ perspektywy z jakiej my to badamy
Zawsze warto posłuchać mądrego człowieka.
Tomasz Rożek? Aaaa... ten głos! Radio Trójka. Tam pierwszy raz usłyszałem pana Tomasza. Świetne słuchowisko.
Dwie osoby w jednym filmiku które się świetnie słucha. Dzięki i wincy!
To jest bardzo bardzo ciekawe-natura mikro cząstek fal i przepływu energii w masę daje wiele do myślenia apropo idei Wielkiego Wybuchu.
Bardzo ciekawa rozmowa. Klocki rządzą Światem 👍
powiem tyle takie materiały inspirują i zmuszają do myślenia , teraz w głowie mam setki zapytań na sekundę , co,jak,kiedy w jaki sposób, jak to działa itp. :D
Panie Tomaszu - "rewelka" - Astrofaza - tak trzymać. Pozdrawiam
Cały filmik mimo że 40 minut! bardzo ciekawy i inspirujący to obejrzany w całości co się rzadko zdarza.Dziękuję za film.
Obejrzalem caly wywiad i bardzo mi się podobał, ale naszła mnie taka refleksja ze wszystko co wiemy to chu... i może być byle co i zupełnie inaczej albo tym samym... czyli nam zostaje być sobą, żyć i dać żyć innym...
Ciekawy odcinek, podziękowania dla prowadzącego i Pana Tomasza.
Nareszcie powiedziałeś "z racji tego" a nie "z racji na to" (15:32). Dzięki!
Nasz świat jest piękny z obojętnie której strony nie spojrzymy... A najbardziej ten na Ziemi przeksxtałcany przez nas samych! Klocków lego w kosmosie a przynajmniej naszym znanym nie uswiadczysz... Nie ma warunków... Jest pusty i zimny, albo gorący... Ziemia to raj we Wszechświecie! Przynajmniej z naszej perspektywy. 😊😎
Mądrego zawsze dobrze posłuchać. Ten film zobaczę jeszcze kilka razy.
To że odkrywamy to wszystko to jest dowód na to że jesteśmy dziećmi Boga/Bogów... Stwórcy jak zwał tak zwał. Kwintesencja energii i inteligencji Wszechświata... Na to wygląda... Uprzywilejowani... Cieszmy się! 😎😊
Doskonały wywiad, od dechy do dechy obejrzane. Duży plus za NK na koszulce. Pozdrawiam, z niecierpliwością oczekuję następnych odcinków.
Dr Rożek wytłumaczył działanie akcelatora CERN w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Myśle ze dalby rade nauczyc fizyki czastek elementarnych moja 5 letnią córke 😉
Jak to z czego składa się materia? Z paliw LOTOS... naj nie bierze się znikąd
To było genialne, sztos sztosów. Nie zauważyłem kiedy czas zleciał. Takim prostym językiem znacznie łatwiej wyobrazić sobie jak to może wyglądać :)
Oglądając dziś ten odcinek ,w sumie po takim czasie całkiem inaczej go odbieram..rozkminiam coraz więcej, za co wam panowie dziękuję,bo to wszystko dzięki wam..pozdrawiam. Ps..15.05.2020 Pioter, albo dorobił się dobrego dźwiękowca, albo mu Ta dieta pomogła dzięki żonie😎😎😎
Każdego z osobna zawsze oglądałem, a teraz w jednym filmie. Super materiał. Dream team :)
Uwielbiam, ciekawe to bardzo wszystko ciekawe i interesujące. Pana Tomasza pozdrawiam, te jego kanał oglądam i polecam
Świetny materiał. Chciałbym obejrzeć kolejne odcinki BS3S z Tomaszem Rożkiem :) Przyjemnie Was się słucha.
Bardzo fajny wykład. Mam pytanie. Wiemy z czego składa się materia, wiemy też że praktycznie wszystko wokół nas to pustka. Sam atom to praktycznie też pusta przestrzeń, więc pytanie brzmi: Czy jądrze atomowym jest wolna przestrzeń? Jeśli tak to czy w składowej jądra, czyli w protonie lub neutronie też znajduje się wolna przestrzeń? Jeśli tak to zagłębiajmy się jeszcze dalej: czy w kwarki to już tylko materia, czy dalej mieszanina materii i przestrzeni. Czy istnieje cząstka składająca się wyłącznie z materii bez przestrzeni wewnątrz?
Tematyka dla mnie rewelacja! Bardzo lubię oglądać i słuchać was oboje jak i każdego z osobna! Nocny Kochanek! \m/
Do Pana Tomasza, jakie cząstki obserwujemy w LHC? Cząstki które pasują w naszych przewidywaniach? Czy cząstki które istnieją w swojej własnej formie? Jakie Mamy Kryteria określania natury cząstek? Tylko W Naszej rzeczywistości i w naszej czasoprzestrzeni? Co jeśli natura jest zupełnie inna?
Uwielbiam Was obu słuchać i czerpać wiedzę 👍
Fantastyczny pomysł i rewelacyjnie przeprowadzona rozmowa. Moze by warto rozwazyc spotkanie z profesorem Krzysztofem Meissnerem?
Świetny materiał, warto by było udostępniać takie wywiady w formie audiobooka do posłuchania na telefonie. Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej :)
Bardzo przyjemnie się słucha Pana Tomasza ^^ Świetny odcinek
Super wywiad!
Świetny temat, mógłbym was słuchać trzy razy dłużej i zachęcam do robienia takich dłuższych materiałów.
Wiem że czasem trudno jest znaleźć ludzi do takich filmów ale zdecydowanie warto.
ps.
Sapiesz do mikrofonu, zrzuć kilka kilogramów. Nie piszę tego złośliwie, bierz to jako radę od zaniepokojonego widza, chcę żebyś mógł kręcić materiały jeszcze przez wiele lat i życzę ci wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam!
Niestety kwestia krzywej przegrody, wiec to nie pomoze ;)
Pan Tomasz jest bardzo sympatyczną osobą
Oby więcej takich ciekawych wywiadów. 40 min minęło jak z bicza strzelił. Dzięki! :)
39:22 cząstek a nie cząsteczek :D
Super materiał! Oby takich więcej :)
Oglądam Astrofazę i zawsze lubiłem ten kanał. Jak widać Piotrek słucha zajebistej muzyki. Teraz to już Mega Szacun (MSz), jak nie Giga (GSz). :) Łapa w górę dla Ciebie.
Odcinek zapowiada się wybornie...
Randka w ciemność, SZANUJĘ ;)
Super,słuchałem z wielką przyjemnością
Osobiście pytanie Leibniz'a nigdy nie robiło na mnie wrażenia xD
Ponieważ jak wynikło z rozmowy zarówno przestrzeń kosmiczna, jak i atomy w 99 % składają się z (umownej) pustki, z tej perspektywy pytanie należało by zadać odwrotnie, dlaczego istnieje raczej "nic" niż "coś". Najbardziej odpowiada mi jednak model rzeczywistości w którym zarówno materia jak i antymateria istnieją równolegle (i właściwie tak w istocie wydaje się być)
Bardzo ciekawa rozmowa :) dziękuję
Dobrze czasem posłuchać inteligentnych ludzi.
Poziom materiału przekroczył standardy TH-cam'a :D
Jak dotąd najlepszy odcinek na tym kanale
Prze-fajna rozmowa , rozjaśniło mi się od niej w głowie , dziękuje !
Bardzo fajny i interesujący wywiad, chętnie bym obejrzał jakiś materiał z Panem Krzysztofem z Naukowotv :D
Świetna rozmowa. Obu Panów szanuję, za popularyzację, mało popularnych tematów... no i za Randkę w Ciemność xD
A na koniec klasyk: "Tomasz Rożek jest cząstkiem." - Kapitan :)
Piotrek co tak nosem sapiesz! Gdzie dźwiękowiec?! Pozdr
Bardzo ciekawy materiał. Wciągnąłem się na maksa. Mógłbym tego słuchać cały dzień. Pozdrowionka :)
Wszechświat jest tak ogromny i niesamowity że nie pojęty!!! Próbujemy, próbujmy ale będzie ciężko... To raczej nas przerasta... Mozeza sto tysięcy lat jeśli wytrzymamy jako cywilizacja, bo ponoć ten czas rozwoju jest ograniczony...
Oglądam to n-ty raz :) i wciąż świetnie się bawię :) Oby więcej takich wywiadów! Pozdrawiam obu Panów.
Ale koszulki Nocnego Kochanka to się tu nie spodziewałem, mega szanuje :D
, a film oczywiście bardzo ciekawy 👍
Tak się mówi o pięknie nauki jednak, co usłyszę tą frazę to się zastanawiam. W nauce przy praktycznie każdej odpowiedzi na jakieś pytanie od razu rodzą się nowe pytania w liczbie mnogiej, rodzi się zatem pytanie czy to jej piękno czy bardziej klątwa(?) Z jednej strony wygląda to jak niesamowita wspinaczka po wiedzę absolutną, z drugiej jak syzyfowa praca. Z tym że ta góra na którą ma wejść nasz syzyf jest do góry podstawą i zaczyna się od wierzchołka i pnie się po rozgałęzieniach, coraz szerszych i szerszych. Wygląda to jakby nauka była niczym cząstka w superpozycji, jednocześnie cieszy ta dążąca do nieskończoności wędrówką i odkrywaniem coraz to nowych jej elementów, jak i przytłacza jej ogrom oraz liczba pytań często pozornie niemożliwych do rozwiązania.
Te,ale Ty mnie schudnij łysy!Ty dobry Typ jesteś!
czy jeśli cząstka materii reaguje inaczej podczas obserwacji to czy nie jest to dowód , że jest świadomością?
Szkoda, że nie będzie już SONDY 2 w tv
(jedyny powód dla którego oglądalem tv)
@@zj7498 Mi też. Miał być to program dla prostych ludzi, ale ci się nie interesują tym, a dla nas co chcemy więcej wiedzy, wyjaśnia sprawy już oczywiste. Program więc nie trafiony. Kiedyś ciężko było o wiedzę. Sonda była dobra dla pasjonatów gdy nie było Internetu. Dzisiaj jest, więc każdy pogłębi swoją wiedzę gdy chce, a dureń pozostanie durniem i przełączy kanał.
@@zj7498 Każdy, kto oglądał "prawdziwą" "Sondę" uważa to samo...
Proponuje Sonde3, ktora prowadziliby Rożek, Kosa i Mysliwiec :D
@@zj7498 Tez tak uwazam, te dyskusuje (klotnie) w sondzie byly wysmienite :)
ahh, jeszcze sciFun ^^
Świetny materiał, który bardzo dużo rozjaśnił, bo w szkole to uczą tak jest i spier... Najlepiej nie zadawaj pytań. Według nas najłatwiej będzie jak cząstki wyobrazisz sobie jako kulki, bo jesteś za głupi żeby zrozumieć więcej. Ech, gdyby nauczyciele choć w połowie mieli takie podejście jak pan Dr. Rożek, to ludzie byli by bardziej zainteresowani nauką, a nie: nauczyć, zdać, zapomnieć. Pozdrawiam:)
Analogicznie wszystko jest do nas podobnych,po wszystko składa się z trzech podstawowych cząstek😀
Cieszę się że mówicie o tej pustce (atomy, kosmos), bo to było moje odkrycie przed kilkoma laty. Niestety, te wszystkie filmy popularnonaukowe pokazują świat tak jakby w kosmosie było gęsto od obiektów, słońc. Atom przedstawiony jest w schematyczny sposób podobnie. A to nie tak. Pustka, pustka, pustka i pustka.
Bardzo fajna rozmowa, dowiedziałem się też pewnych rzeczy o których nie miałem pojęcia. Wpadnę na kanał i czekam na rozmowę z Panem Meissnerem.
Wszystko jest w ciągłym ruchu i żeby go zarejestrować potrzebujemy określić go w jakiejś skali. To co jest poza skalą można nazwać pustką. Wszystko składa się z nieskończenie mniejszych bądź większych obiektów położonych od siebie w jakiejś odległości. Tą odległość można nazwać przestrzenią bądź pustką w której można się poruszać. Ta przestrzeń składa się z mniejszych "elementów" których nie jesteśmy w stanie zarejestrować ponieważ są zbyt małe albo tak szybkie albo tak daleko od nas położone że wszystkie nam znane skale ich nie określają bądź nie rejestrują.
Bardzo ciekawy film, oglądnołem od początku do końca
Widzę koszulka Nocny Kochanek . Czyżby kolejny wywiad szykował się z zespołem :-D już nawet mam temat. Moglibyście porozmawiac o mgławicy G34.3 znajdującej się w konstelacji Orla, dodam tylko że mgławica składa się głównie z alkoholu etylowego. To byłoby mega
Mój ulubiony autor filmów popularnonaukowy :D
Niesamowite dla mnie ,że światli i uczeni ludzie twierdzą ,że to wszystko powstało z przypadku.
Dawaj jak najwięcej takich długich dobrej jakości dokumentów jakby jak ten :D
Rewelacja. Więcej takich wywiadów
Poproszę o więcej takich teamów !