Dlaczego wodór może być paliwem przyszłości? KŚ wyjaśnia

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ก.ค. 2023
  • Naukowcy nieustannie szukają sposobu na sprostanie rosnącym potrzebom ludzkości w zakresie pozyskiwania energii, jednocześnie głowiąc się nad tym, jak zrobić to bez uszczerbku na kondycji naszej planety. Powszechny na Ziemi wodór wydaje się być pod wieloma względami odpowiedzią na wszystkie te problemy, jednak nadal nie jest on tak powszechny, jak inne paliwa. Dlaczego tak jest i co może przynieść przyszłość? O tym w dzisiejszym odcinku naszego cyklu poświęconego zagadnieniom ze świata nowych technologii i nauki.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 67

  • @arcyprzedni
    @arcyprzedni 10 หลายเดือนก่อน +11

    Wytworzyć wodór to jedno, ale trzeba również sporo energii żeby go sprężyć, nie wspominając o skropleniu.
    Fajna technologia, ale obecnie zbyt odległa pod względem ekonomicznym.

    • @ps3955
      @ps3955 10 หลายเดือนก่อน +3

      Plus koszty i problemy magazynowania. Niestety największy koszmar dla wodoru to magazynowanie, problemy bezpieczeństwa i koszty w stanie ciekłym minus 253 stopni - mnóstwo problemów podobnie jak magazynowanie w stanie sprężonego gazu (bardzo wysokie ciśnienie obecnie stosowane 700 barów) szybkie ulatnianie przez mikroszczeliny itp. itd.

    • @krotson6767
      @krotson6767 10 หลายเดือนก่อน

      Jakie to szczęście że Ziemia jest nadal w kosmosie. Uff. Skroplenie było by najtańsze jednak to generuje ciepło które jest energią przez którą walczymy z CO2 oraz innymi gazami cieplarnianymi. Stworzenie fabryki Wodoru nie jest tak skomplikowane jak stworzenie bezpiecznych pojazdów. Taki pojazd to już porządna bo43A w nieodpowiednich rękach. Sprężanie nie ma zbyt wiele sensu, do tego występuje tarcie które niszczy sprężarkę. To generuje koszty i zmniejsza opłacalność. Więc z dwojga złego lepiej iść w kierunku skroplenia wodoru.

  • @HenrykGasperowicz
    @HenrykGasperowicz 7 หลายเดือนก่อน +1

    Obecnie około 96% łącznej produkcji wodoru na świecie opiera się na paliwach konwencjonalnych, a 4% obejmuje elektroliza wody. Mamy więc tzw. wodór szary produkowany w procesie reformingu parowego metanu, który generuje ogromne ilosci CO2. Wymyślono więc "niebieski" wodór, który wg załozeń umozliwiał zatrzymanie ok. 50-90% emisji zanieczyszczeń. Jednak analizy wykazały, że produkcja niebieskiego wodoru skutkuje powstawaniem śladu cieplarnianego, który jest 20% wyższy niż w przypadku spalania gazu ziemnego i węgla oraz nawet 60% większy niż spalanie oleju napędowego w celach związanych z ogrzewaniem (do dane z raportu z 2021r. „How green is blue hydrogen”). Cena na stacjach 10Eur/kg dotyczy szarego wodoru. Nie mam pojęcia jak drogo wychodzi produjcja zielonego wodoru, ale wiem jak drogie są ogniwa PEM do elektrolizy wody i jak nisko wydajny jest to proces. Nie znalazłem żadnej naukowej analizy, która pokazywałaby drogę jaką musi pokonać wodór w najblizszych dzisiecioleciach, aby na końcu okazał się paliwem przyszłości w rozsądnej cenie. Obecnie jeśteśmy czarowani półprawdami, które we mnie budzą bardziej sceptycyzm...

  • @renonaz1223
    @renonaz1223 10 หลายเดือนก่อน +5

    Dodatkowo spaliny wodoru to woda

  • @andreborowski4954
    @andreborowski4954 10 หลายเดือนก่อน +2

    No i taka wypowiedz, ze "koszt odsalania wody morskiej to ulamek procenta tego co do wyprodukowania wodoru"...czyli malutko!!! To tak jak cos kupowac z rabatem np. 99% ...tez bardzo tanio...ale prosze powiedziec jaki jest to koszt w liczbach absolutnych?

  • @kwg101
    @kwg101 17 วันที่ผ่านมา

    Większość krytyków podaje dwie wady wodoru, są to fatalne właściwości techniczne (wszak wodór ucieka przez metal) oraz tragicznie niska sprawność procesu prąd-wodór-prąd. Ale jest jeszcze wada trzecia najgorsza. Otóż podstawową wadą wodoru jest dysproporcja między mocami nadwyżek OZE, a rzeczywistymi, rocznymi produkcjami. Nadwyżki OZE albo występują z mocami niemożliwymi do przejęcia w żadnej racjonalnej technologii, albo mamy niedobory OZE przez tysiące godzin. Wyobraźmy sobie, że chcemy przechwycić 15 % nadwyżki z fotowoltaiki o wsk. wykorzystania 15 %. Wtedy elektrolizernia byłaby obciążona z rocznym ze wskaźnikiem wykorzystania średnio 0,0225. Nawet w warunkach głęboko posuniętego unijnego interwencjonizmu nie jest możliwe utrzymanie instalacji o mocy całego, kraju, które będą na siebie zarabiać przez np. 200 godzin w roku. Więc żadnego zielonego wodoru na masową skalę nie będzie, chyba, że na prądzie z węgla, pozdrawiam serdecznie górników. Klimatystów proszę o możliwe szybkie zapoznanie się z realiami. Opisana wada wodoru wynika z parametrów geograficznych i astronomicznych i nie jest do poprawienia w drodze postępu naukowo technicznego, więc o żadnych postępach w tej mierze nie ma mowy. Fachowcom od komputerów radzę, żeby się za energetykę i ekonomię nie brali, bo fatalnie wam wychodzi. PS. Wodoru nie robi się z wody. Wodór robi się z prądu. A trzeba mieć trzy elektrownie produkujące prąd do robienia wodoru, żeby tym wodorem zasilić elektrownię czwartą, tą jedynie słuszną wodorową. Są to proporcje kabaretowe.

  • @andreborowski4954
    @andreborowski4954 10 หลายเดือนก่อน +1

    Wodór przechowywac w zbiornikach...no ale trzeba go tam "wcisnac"...300 bar to minimum..a ile energii potrzeba na wyprodukowanie 1 kg wodoru i "wcisniecie" go do zbiornika? To moze miec sens ale znowu..potrzebna bedzie np. energia atomowa do produkcji tego wodoru no i wiatrowa, ale i gaz ziemy czy ropa...i bilans jest ciagle "problematyczny". Na razie wodór (masa potrzebna np. do produkcji margaryny) robi sie przy pomocy katalitycznego spalania gazu ziemnego w tzw. Reformerach. Elektrolizatory sa duzo mniej wydajne. Jak sie ma energie elektryczna "za darmo" to mozna sobie na to pozwolic.

  • @luk3z517
    @luk3z517 10 หลายเดือนก่อน +1

    A co z rodzinami i pociotkami poupychanymi w koncernach naftowych i firmach zależnych ?

    • @majkizbajjki5505
      @majkizbajjki5505 10 หลายเดือนก่อน +1

      Przecież Orlean będzie produkował wodór tylko musi stworzyć infrastrukturę za naszą kasę 😅😅😅

    • @JSTR02
      @JSTR02 10 หลายเดือนก่อน

      Bajtek już zainwestował , Orleny nie spią

  • @3484jw
    @3484jw 10 หลายเดือนก่อน +3

    Jak na razie nie ma odpowiednich pojemników bo cząsteczki wodoru są bardzo przenikliwe i przechodzą przez ścianki pojemnika kto wie może już są

    • @akardzisko
      @akardzisko 10 หลายเดือนก่อน

      Gdzieś czytałem, że wodór można do czegoś przyczepić, że tak powiem, i wtedy cała cząsteczka nie jest tak przenikliwa.

    • @michuq6699
      @michuq6699 10 หลายเดือนก่อน +1

      są kolego!!!

    • @majkizbajjki5505
      @majkizbajjki5505 10 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@michuq6699są są i Bosch też widzi rynek w produkcji takich zbiorników. Obecnie to nisza rynkowa. A wiem że od roku Niemcy budują całą sieć stacji wodorowych do samochodów.

    • @agnieszkat.4462
      @agnieszkat.4462 10 หลายเดือนก่อน +1

      A skąd weźmiemy wodę do produkcji wodoru? Skoro ilość wody słodkiej się kurczy?

    • @hublanek
      @hublanek 10 หลายเดือนก่อน

      @@agnieszkat.4462 a od kiedy to musi być słodka woda ?

  • @janka9832
    @janka9832 10 หลายเดือนก่อน

    W Polsce już kilkanaście lat temu ktoś metodą chałupniczą stworzył silni samochdu na wodę. Czy tam też była wykorzystana elektroliza do otrzymania wodoru ?

  • @agnieszkat.4462
    @agnieszkat.4462 10 หลายเดือนก่อน +4

    To dlaczego nie odsalamy wody i nie uzywamy jej do celow gospodaczych, skoro to takie tanie?

    • @jacekkubiak3551
      @jacekkubiak3551 10 หลายเดือนก่อน

      bo pozostaje mnóstwo soli ...

    • @Tesserakt_
      @Tesserakt_ 10 หลายเดือนก่อน

      Tak, problemem jest nie tylko energia, której jednak sporo potrzeba, ale również problem utylizacji soli, bo nie ma w tej chwili idealnego rozwiązania na nadmiar soli, której będzie mnóstwo.
      W tej chwili bardziej opłacalny jest recykling wody słodkiej niż odsalanie.

  • @mateuszfryca6975
    @mateuszfryca6975 10 หลายเดือนก่อน

    Nie da się zrobić auta elektrycznego bez baterii? Pewnie że się nie da bo nawet spalinówki mają baterie (akumulatory) a auta wodorowe też mają akumulatory (tyle że małe) do nich idzie prąd z wodoru a dopiero wtedy do silnika

  • @StacjeWodorowe
    @StacjeWodorowe 10 หลายเดือนก่อน

    Szanowni Państwo, jestem autorem bezkonkurencyjnego globalnie projektu autonomicznej stacji wodorowej. Moje kryteria jakie udało mi sie spełnić to : racjonalne zagospodarowanie zasobów ziemii, zwiększenie rentowności stacji dla inwestorów, otwarcie nowych możliwości dla dronów wodorwych.
    Poniżej wymienię atuty stacji w tym te które odróżniają je od obecnych globalnie.
    1. Własna OZE stacji ( aktualnie pv) zapewnia autonomiczną pracę stacji cały rok 24h oraz produkcje ok 1 tony zielonego wodoru skompresowanego na 350 i 700 bar oraz 500kg tlenu skompresowanego do 200 bar.
    2. System sterowanej apararatury łączeniowej skorelowany z aktualnymi danymi o nadwyżkach energii w siecii. W momencie kiedy sieć ma nadwyżkę, stacja wykorzystuje ją do produkcji wodoru z procesu elektrolizy a zarazem tlenu.
    3. Wspomniany wyżej odzysk tlenu z procesu produkcji wodoru poprzez elektrolizę. Projekt uwzględnia punkt autonomicznego zakupu lub zwrotu pustej butli po tlenie 200bar. Karetki pogotowia wodorowe mogłyby przyjechać na stację po wodór i najczystrzy tlen.
    4. Dystrybutory 350/700 bar
    5. Autonomiczne stanowisko do tankowania dronów wodorowych kurierskich/osobowych.
    6. Ładowarka DC dużej mocy która również wykorzystuje własną oze i nadwyżki z sieci.
    7. Dodatkowe zbiorniki na wodór z układem telemetrii dostarczany z zewnątrz z technologii zgazowania węgla bądź wodoru będącego odpadam w procesie.
    Wszystkie te rozwiązania są moimi pomysłami które zawarłem w pracy dyplomowej w 2021r. Projekt jest ponadczasowy i zawiera wszystkie instalacje i urządzenia umożliwiające realne wykonanie. NIESTETY NIKOGO TEN PROJEKT NIE INTERESUJE.
    Pozdrawiam
    Inż. Rafał Brzozowski

  • @Flowman1991
    @Flowman1991 10 หลายเดือนก่อน

    Dopuki lobby paliwowe zarabia na paliwach ropopochodnych doputy wodór będzie w odstawce. Sporym problemem wodoru było jego przechowywanie ponieważ klasyczna butla się do tego nie nadaje. Wg mnie rozwój technologii wodorowych będzie specjalnie ograniczany. Ostatnio czytałem o paliwach syntetycznych, których celem jest wyparcie w przyszłości paliw ropopochodnych.

  • @jarzebinka241
    @jarzebinka241 10 หลายเดือนก่อน

    Amen ❤😂😂😂

  • @andreborowski4954
    @andreborowski4954 10 หลายเดือนก่อน

    A moze powrót do "ekologicznych" napedów przy pomocy gazu generatorowego? Rabiemy sobie troche drewna i ladujemy do kociolka a potem na gaz i jedziemy. Mialem nawet kolege na studiach wieczorowych...lata 80te..co sie chwalil prawem jazdy, specjalnym, na samochody napedzane gazem generatorowym. Takim mozna bylo (jak sie cos nie polamalo) jechac i 10 000 km przez las nie szukajac zadnego "CPN"u. Dobra siekiera byla potrzebna.

  • @gardenpreppers
    @gardenpreppers 18 วันที่ผ่านมา

    A co z brakiem wody?15 lat potężnej eksploatacji i ziemia się ugotuje

  • @polskipolak4215
    @polskipolak4215 10 หลายเดือนก่อน +1

    Ja nie wiem co wy macie z tym wodorem, skoro ekonomicznie w samochodach osobowych jest całkowicie nieopłacalne. I chodzi mi o ogniwa paliwowe, bo spalanie wodoru w silniku spalinowym to czysty absurd. Mirai spala 1kg wodoru na 100km, w niemczech kosztuje on około 10 euro za kilogram, czyli w Polsce będzie to około 50zł, za przejechanie 100 kilometrów. O ile ktoś w końcu postawi stacje tankowania wodoru, bo z mojej wiedzy wynika, że w naszym kraju nie ma ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, są tylko prywatne. I koncerny paliwowe też nie są głupie, wodór to gaz niebezpieczny, który jest i będzie przechowywany mocno sprężony, co prędzej czy później doprowadzi do przepisów uniemożliwiających tankowanie takiego pojazdu w domu ze względów bezpieczeństwa (o ile już nie są wprowadzone), a skończy się to tak iż koncerny zarabiające ogromne pieniądze obecnie na paliwie, na wodorze będą zarabiać tak samo dużo, o ile nie więcej. W transporcie ciężkim oczywiście wodór jest bardzo prawdopodobnym paliwem, ale obecnie jest za wcześnie żeby wyrokować jak zmieni się transport do 2035 roku.

    • @baca350.1
      @baca350.1 8 หลายเดือนก่อน

      jeżeli wodór kosztuje 10 EUR za 1 kg i wystarczy na 100 km: to super!
      Ale w to nie wierzę.

  • @baca350.1
    @baca350.1 8 หลายเดือนก่อน

    A skąd energia do produkcji wodoru?
    Najpierw wybudujmy elektrownie. Raczej atomowe.

  • @marcinpiotrowiak8805
    @marcinpiotrowiak8805 5 หลายเดือนก่อน +1

    W Warszawie rano dzisiaj -16 to na pewno z ocieplenia😂😂

  • @geraltreevs1541
    @geraltreevs1541 10 หลายเดือนก่อน

    Nie mówi się Hjundaj tylko Handej

  • @andrzejd4441
    @andrzejd4441 10 หลายเดือนก่อน +1

    Ja codziennie inwestuje w odór. Jak siedzę na 2.

  • @dariuszkarpinski48
    @dariuszkarpinski48 7 หลายเดือนก่อน

    Od dawna inwestycje w spółki wodorowe

  • @zbigniew-nastalek
    @zbigniew-nastalek 10 หลายเดือนก่อน +2

    Ubawiłem się 😂 „każdy miesiąc gorętszy” 😂😂 A to o braku wody pitnej - naprawdę leżę ze śmiechu😂-widzę, że lewicowcy na czarne będą mówić białe żeby tylko potwierdzić swoje wierzenia.

  • @andreborowski4954
    @andreborowski4954 10 หลายเดือนก่อน +1

    Miec tani gaz co jest potrzebny. Z Helem bylo strasznie trudno...tylko w USA bo bylo troche..i jak nawet budowano Sterowce to z jednego do drugiepo pompowano bo (Acron i Macon) starczalo go na jeden tylko...a Niemcy musialy latac na Wodorze. A potem znaleziono Hel w Algierii i Polsce a teraz nad Amurem Putin znalazl zloza gazu gdzie jest 2% Helu...i bedzie na tym robil miliardowe interesy..itd. A Wodór Podobno w zlozach wegla w Polsce jest go duzo...i dlatego Niemcy chca zamknac nasze kopalnie zeby potem je sobie dla siebie otwierac..bo wodór tam jest.

  • @3484jw
    @3484jw 10 หลายเดือนก่อน +4

    Najwięcej energii mamy w wodzie a eurokraci pchają się w elektryki

    • @mateuszfryca6975
      @mateuszfryca6975 10 หลายเดือนก่อน +2

      Nie mamy energii w wodzie tylko musimy najpierw do wody ją władować żeby powstał wodór, energii z niczego nie zrobimy bo jakby się dało to niezłą kasę byśmy z tego trzepali

    • @kwg101
      @kwg101 17 วันที่ผ่านมา

      Ode mnie także minus, mylisz gościu wodę, wodór i energię. Woda to nie wodór. Wodór ma tu być robiony nie tyle z wody co z prądu, a woda, to tylko surowiec. Ale żeby docelowo zrobić prąd z wodoru z prądu potrzeba najpierw trzy elektrownie innego typu produkujące prąd do robienia wodoru, którym zasili się elektrownię czwartą, tę jedynie słuszną wodorową. To jest kabaret.

  • @szelest2011
    @szelest2011 2 หลายเดือนก่อน

    Czyli całe g... z tego materiału wiadomo....

  • @ps3955
    @ps3955 10 หลายเดือนก่อน +2

    Najprawdopodobniej ani obecne akumulatory ani wodór nie jest przyszłością w dalszej perspektywie.

  • @3484jw
    @3484jw 10 หลายเดือนก่อน +3

    Przy produkcji baterii do samochodów zużywa się dużo zasobów na youtubie są ludzie co z elektrolizy jeżdżą na takim paliwie wodór to jest przyszłość a elektryki to nowomowa pseldo ekologia

    • @luk3z517
      @luk3z517 10 หลายเดือนก่อน +1

      Skoro każdy sobie może wytworzyć wodór to co się stanie z ludźmi żyjącymi ze sprzedaży i przetworzeniu ropy ? Aha już wiem - stworzy się elektryki i wmówi ludziom, że to eko. Ludzie w domu nie zrobią sobie baterii...

    • @Szklana147
      @Szklana147 10 หลายเดือนก่อน

      xD

  • @michuq6699
    @michuq6699 10 หลายเดือนก่อน +3

    Bald TV dobrze gadał 4-5 lat temu że nie elektryk a wodór wygra!!!

    • @krotson6767
      @krotson6767 10 หลายเดือนก่อน

      Tylko że "ogniwa wodorowe" będą głównie napędzać silnik elektryczny. W spalinowym to nie ma sensu zbyt niska sprawność spalania. Samochody będą elektryczne w sensie że na prąd tylko rodzaj akumulatorów się zmieni. W tym wypadku jest proponowany wodór.

    • @kwg101
      @kwg101 17 วันที่ผ่านมา

      Jak na razie to wodór przegrał, a autka na baterie jeżdżą. Owszem fatalnie, ale jeżdżą. Zaklinasz rzeczywistość. "Bald TV" to nie jest fachowiec od energetyki, tylko zwykły publicysta eko fantasta.

    • @michuq6699
      @michuq6699 16 วันที่ผ่านมา

      @@kwg101

    • @michuq6699
      @michuq6699 16 วันที่ผ่านมา

      @@kwg101 nie mogłem wczoraj odpisać. drogi kolego... dowiedz się ile miliardów euro rocznie inwestują w ''mały wodór''. dowiedz się ile start UP-ów powstaje rocznie. dowiedz się co toyota już zrobiła... a zaczniemy rozmowę. ( tylko ty tego nie zrobisz bo nie umiesz weryfikować danych ).
      Co z tego że jeżdżą... jak są i skąd wydobywane ''metale ziem rzadkich '' ??? teraz zmienili nazwę na półprzewodniki czy jak tam... elektryk nie ma nic wspólnego z ekologią. W china otwieranych jest 219 kopalni WĘGLOWYCH.
      BaldTV - on teraz zmienił kontent gdyż YT banował jego materiały. Wiadomo jak korporacji coś nie pasuje to przeważnie to prawda :-) poszukaj w google albo na YT - KRYM - PROJEKT NOWA KALIFORNIA - DLACZEGO CHRUSZCZOW ODDAŁ KRYM UKRAINIE . to jest dopiero prawdziwe.

    • @kwg101
      @kwg101 16 วันที่ผ่านมา

      @@michuq6699 Komputer Świat prezentuje tutaj tak żenująco niski poziom merytoryczny, że lepiej niech wróci do świata komputerów.

  • @CamelKatowice
    @CamelKatowice 8 หลายเดือนก่อน

    kupic sobie wiecej czasu.... serio - a skad masz pewnosc ze sobie kupisz wiecej czasu, nawet jakbys sie przerzucil na hulajnoge. Smieszy mnie to jak ludzkosc uwaza ze ma szanse zbawic planete ktora radzila sobie bez pomocy czlowieka przez jakies 5 miliardow z kawalkiem. Rozumiem biznes, dbanie o siebie itd, ale czlowiek z dzisiejsza technologia nie jest w stanie przewidziec wciaz dokladnie pogody a wam wcisneli kit o tym ze jest w stanie ratowac planete....

  • @Szklana147
    @Szklana147 10 หลายเดือนก่อน

    Tylko, że wodoru nie można spalać jak LPG ;) Wodór jest problematyczny (malutka cząsteczka wymaga ekstremalnych warunków magazynowania), ale to przyszłość. Niestety musimy poczekać na rozwój technologii. Polecam posłuchać wykładu: th-cam.com/video/F7y1mZ9Wo-U/w-d-xo.html a nie takiego gadania jak tutaj w stylu "nie znam się, ale się wypowiem".

  • @marcingp5
    @marcingp5 10 หลายเดือนก่อน +1

    To dlaczego najbogatszy Elon Musk w to nie inwestuje jak sam mówił jest to niezwykle głupia technologia.

    • @peterdestination
      @peterdestination 10 หลายเดือนก่อน

      Ponieważ Elon Musk to bogaty bufon który raczj nie przyzna się do swojej pomyłki to raz a dwa to musiałby zwinąć istniejący biznes co byłoby biznesowym strzałem w kolano.

  • @mikoajbadzielewski3396
    @mikoajbadzielewski3396 10 หลายเดือนก่อน +4

    auta, ogółem nie są dobre...
    Idę pedałować🚴

    • @krotson6767
      @krotson6767 10 หลายเดือนก่อน

      Lepiej chodzić wszędzie na piechotę a buty wymieniać minimum 4 razy w roku.

  • @LukasBrightSideofTheHouse
    @LukasBrightSideofTheHouse 5 หลายเดือนก่อน

    W traktorach ursus już ludzie montują a ten pan mówi o przyszłości i na dodatek w lewackim stylu🤣🤣🤣

  • @Dmonio
    @Dmonio 10 หลายเดือนก่อน

    Teraz gdy zapali się samochód elektryczny to strażacy robią kilkumetrowy pas bezpieczeństwa. Gdy zapali się samochód z napędem wodorowym będą ewakuować ludzi z budynków w promieniu kilkudziesięciu metrów.

  • @milionario3605
    @milionario3605 4 หลายเดือนก่อน

    panie krzysiu pan chyba nie wie co to jest wodor to jest najsileszy kwas na ziemi rozpuszcz wszystkie metale łacznie z złotem. wiec jakie sa tłoki silnki na wodor po trzech latach....uzycia...drugie jest gazem samozapalnym przy 2 atm. wybucha....itp. plus sprezanie jest b. kosztowne...pozdrawiam