Bardzo fajny materiał. Dobrze ,że pomagasz ludziom w ten sposób. Gdybym ja miał taki materiał lata temu 🙂 Gdy rozbierałem mojego pierwszego FOX-a myślałem ,że wewnątrz siedzą elfy i sterują zaworkami wewnątrz. 😁 To był rok. Przesiadka z RST i RockShox-a na FOX-y w tamtych latach to był dla mnie kosmos 😁
Janek jasne że takie filmy są fajne i potrzebne bo dobrze jest wiedzieć jak pracuje zawieszenie to pozwala zrozumieć jak powinno być ustawione żeby lepiej pracowało i spełniało swoją rolę ;)
fajnie, fajnie, 😀 Masz talent Janku do przekazywania wiedzy przed kamerą 💯🤙
3 ปีที่แล้ว +2
Za każdym razem jak widzę Twój filmik z łopatologicznym tłumaczeniem to uświadamiam sobie, że człowiek, który nie rozumie czym jest funkcja, jest człowiekiem, który jest najzwyczajniej niezdolny do zrozumienia czegokolwiek.
Na pewno jest wiele dziedzin życia w których brakuje podstawowej wiedzy niezbędnej do świadomego zrozumienia świata. Ważne, że wszyscy wiemy, że pantofelek ma nibynóżki ;)
3 ปีที่แล้ว +2
@@DirtItMore Dobrze, że mi przypomniałeś, bo jutro w pracy tego potrzebuję XDDD
Bardzo pomocna seria filmów. To było abecadło a teraz czekamy na porównanie np. tłumików FOXa czy RSa . Co daje zakup droższego dampera lub amora z bardziej zaawansowanymi tłumikami. Moze warto jeszcze wyjaśnić kwestię tokenów i progresji. Dobra robota Janek !
Szkoda że nie ma rozwinięcia jeszcze dotyczącego kawitacji.. nie wiem jak w rowerach ale w motocyklach generalnie są systemy close i open cartridge warto byłoby też wyjaśnić różnice.. generalnie materiał bardzo dobry i obrazowy..:) oby więcej takich
Fajny materiał i napewno potrzebny. Jednak nie zgodzę się co do krytyki opisu HSC LSC w książce Arka. Temat HSC, LSC jest bardzo skomplikowany dla większości riderów, a tu zastosowano pewne uproszczenia, które w mojej ocenie są bradzo trafne i obrazowe. To który obwód pracuje w danym momencie zależy od prędkości shaftu(tłoka). przy małych prędkościach działa obwód LSC a przy wysokich predkosciach dodatkowo otwiera się HSC. Ponadto ilość kompresji LSC wpływa na to w którym momencie otworzy sie HSC. Natomiast żeby otworzył się obwód HSC shaft musi się wystarczająco rozpędzić, co nie następuje natychmiast po uderzeniu w przeszkodę. Najpierw ugina się opona przejmując część uderzenia. Następnie uderzenie jest przenoszone na amortyzator i amor zaczyna się poruszać. W początkowej fazie pracuje tylko obwód LSC. Dalej shaft się rozpędza po dopiero kiedy osiągnie wystarczającą prędkość otwiera się obwód HSC. Jeśli weźmiemy pod uwagę że jadąc amortyzator jest już częsciowo ugięty (SAG). Do dyspozycji pozostaje nam 75-80% skoku. To dalej oznacza że aby szaft rozpędził się wystaczająco do owarcia obwodu HSC musimy wykorzystać dalszy skok amortyzatora lądując dość szybko w obszarze 60%+ całkowitego skoku amortyzatora. Dlatego też mimo że masz rację mówiąc że HSC nie zależy od poziomu ugięcia amortyzatora to w praktyce odczujemy to w górnym zakresie ugięcia, wpadając w duże dziury lub lądując spore hopy, tak jak to było opisane w książce.
Hehe. Trochę dramy musiało być ;) Oczywiście mocno upraszczając jest tak jak jest w książce, ale jeśli rozpatrujemy prace w ciężkiej terenie gdzie czasem strzały zaczynają się od ładowania, czasem jest „dziura w dziurze”, a czasem przeszkoda to kamień o najeździe jak na krawężnik, wtedy przede wszystkim ma znaczenie prędkość „uderzenia”, a nie głębokość ugięcia widelca. Czasem kiedy mamy przeszkodę po przeszkodzie to prędkość ugięcia w momencie uderzenia nie jest zero. Będzie o tym tez w kolejnym odcinku
Więcej takich filmów. Przyznam, że gdzieś do 4:20 oglądałem z lekkim grymasem. Co on o jakimś ssv opowiada? Przecież już tego nie robią. Ale potem ulga.
Mit o tym, ze hsc i hsr oddziaływuje na ostatnie 25% skoku jest nawet w instukcjach do amortyzatorow. Nie pamietam gdzie to znalazlem ale chyba to byla instrukcja z double barrela albo boxxera wc (tego jeszcze z mission control) Jest to oczywiscie jak powiedziales, bzdura ale ktos chyba zdecydowal, ze tak jest to najlatwiej wytlumaczyc dla przyslowiowego jerrego.
W boxxerze rzeczywiście tak było wyjaśnione lsr i hsr. Choć oczywiście są tłumiki z position sensitive damping, przeważnie jako hydrauliczne odbojniki w tłumiku kompresji jak w Manitou, damperach EXT, albo oddzielny tłumik w marzocchi rc2x
@@krzysztofdonczyk3760 LSR i HSR to tłumienie odbicia, a te są zależne od położenia, a nie od prędkości. Bo pamiętajmy, że na tłumiki nie oddziałuje prędkość, tylko ciśnienie wywoływane prędkością (w przypadku kompresji), a na powrocie to sprężyna powietrzna, jest jedynym źródłem siły działającej na tłumik, a ta siła zależy od tego jak bardzo sprężyna powietrzna jest ściśnięta. Więc podsumowując: -w kompresji szybka i wolna kompresja nie jest zależna od aktualnego położenia amortyzatora w skoku, a od prędkości ruchu tego amortyzatora w skoku -w powrocie jest zależna od położenia, bo to sprężyna powietrzna jest źródłem siły, której wielkość jest zależna od stopnia ściśnięcia, a więc położenia (im głębiej wejdziemy w skok, tym bardziej sprężyna jest ściskana, a co za tym idzie z większą siłą rozciąga nam amortyzator)
@@weles1989 mylisz się, właśnie że oba układy są zależne od prędkości, wyobraź sobie że lądujesz w kompresji, jesteś głęboko w skoku, ale siłą odsrodkowa w połączeniu z wytracaniem energii potencjalnej powoduje że mimo prawie dobitego zawieszenia, jesteś w zakresie wolnego tłumienia powrotu, dlatego super progresywne sprężyny są problematyczne i wszyscy tunerzy zalecają ustawianie powrotu w widelcach z 2 regulacjami na zasadzie szybki zamknięty całkowicie, chyba że ci zakresu wolnego zabraknie. Steve z Volsprung suspension super to wszystko wytłumaczył, jeśli znasz angielski.
Super odcinek i pewnie, że więcej takich odcinków. Prośba o kilka słów o amortyzatorze Sr Auron z dartmoor intro chodzi O część techniczną może nie opinie ale zastosowanie technologii jak ma się do pozostałej elity amorków. Pewnie zasada działania jest podobna ...
Super merytoryczny odcineczek ^^ Takie pytanko z takimi mało ratującymi świat, mniejszymi pytaniami do Ciebie raczej czekać pokornie na odpowiedz na fb czy wygodniej przez instagram jak zjadacz chleba potrzebuje dopytać?
Z tego co pamietam w starych Lyrikach Motion Control miał prostego shimstacka(z 3 shimy), Mission Control miał juz normalny piston z preloadem ze sprezyny na shima. Nie wiem co teraz RS i FOX daja w najtansze OEMy do enduro, ale jesli tylko porty to grubo.
Dawaj dalej! ......jestem typem 100 kilogramowym, który zdecydował się na przesiadkę na Lyrik-a Ultimate ze sprężyną DebonAir oraz tłumikiem Charger 2.1 RC2 w hardtail-u. Niestety jakbym pokrętłami nie pokręcił to i tak nie czuję różnicy.
@@DirtItMore Oczywiście HSC / LSC. Rebound oraz sag ustawiłem wg wskazówek w twoich wcześniejszych filmach. Przesiadłem się z prostego Revelationa SoloAir RL. Póki co ustawiłem HSC oraz LSC maksymalnie na "-".
Przejrzałem jeszcze raz twoje filmy oraz innych autorów odnośnie ustawień amortyzacji. Zastanawiam się w jakich sytuacjach przymykać HSC. W zasadzie to atakując ścieżkę lepiej mieć HSC otwartą. Czy mógłbyś wypowiedzieć się w tej kwestii?
@@przemysaw969 nie czujesz różnicy i nie poczujesz bo te pokrętła są praktycznie dla ozdoby, zakres regulacji tak mały że równie dobrze mogłoby ich nie być, dokładniej chodzi o to że maksymalne tłumienie jest znikome, za mało nawet dla mnie jeżdżącego na średnim poziomie ważącego 55kg. Musisz się albo samemu pobawić, albo lepiej dać komuś kto się zna na zmianę zaworowania, Charger jest trochę skomplikowany w tej kwestii, ale da się coś z niego wyciągnąć, szkoda że z fabryki wychodzi w tak słabym stanie, szczególnie przy jego cienie.
Pomocne, widać że masz wiedzę, zarówno praktyczną jak i teoretyczną/techniczną. Jedno ale. Widać, że mówisz z głowy, bez skryptu, trochę chaotycznie, do tego często stosujesz pojęcia zamiennie albo wręcz się przejęzyczasz 🤷 (Przykład: W poprzednim odcinku o rodzajach sprężyn, sprężynę stalową zamiennie nazywaleś po prostu "sprężyną". Tą powietrzną też tak nazywaleś a ze dwa razy się w tym wszystkim pomieszaleś i stalową nazwałeś powietrzną czy na odwrót. Tutaj raz mówisz o "dokręcaniu kompresji", potem o "regulacji tłumienia kompresji", pada jeszcze "tłumienie odbicia" i po prostu "tłumienie". 🙃 ) Bez chociaż średniej znajomości tematu, mam wrażenie, że ciężko będzie początkującemu połapać się w tym co mówisz. Zdefiniuj proszę w następnym odcinku pojęcia którymi się będziesz posługiwał i trzymaj się ich, bez skracania czy zamian 🙂
zbieram fanty do zbudowania dirta dla syna, rama 26player, koła też z dartmoora, i rozkminiam jaki amor, czy BOMBER Z2 RED Marzocchi to spoko amor dla początkującego ale już dość grubo latającego chłopaka? chodzi o pumptracki. do lasu mamy juniora.
Jaki damper byś polecił do enduro, 160mm 205x6.25. Przy okazji jeżeli w ramie oryginalnie był zainstalowany trunnion mogę wrzucić inny i ewentualnie jakiś adapter?
Ok , czyli wolna kompresja LSC odpowiada za nie zapadanie się amora podczas zakrętów w bandach i hamowaniu przednim. ( Jak podkręcimy ) Ale za co daje nam HSC , bo nie do końca kumam. Jak podkręcę na + hsc to co mi to de facto da ???
Za to, żeby przy dużym strzale puszczała trochę więcej oleju, żeby strzał nie przechodził na łapy. Tak z grubsza. Podkręcenie HSL w rzeczywistości przenosi moment kiedy otwiera się przepływ HSC, ale o tym powiem w kolejnej wieczorynce
Filmik fajny, ale wypowiedź na temat Motion Control to nieprawda. Właśnie jazda na otwartej kompresji w tym tłumiku jest pozbawiona sensu, bo tłumik nie stawia praktycznie żadnego oporu - przepływ oleju jest pawie swobodny i przy każdym strzale wpada do końca (przy odpowiednim ciśnieniu sprężyny). Przy 6-7 kliku i wadze ridera 80 kg damper świetnie działa na niedużych nierównościach i bdb tłumi strzały. Oczywiście nie jest to topowy tłumik, ale do zastosowań amatorskich czy hobby jak znalazł. Topowe tłumiki, oczywiście każdy może na nich jeździć, ale to jest sprzęt dla zawodowców. Amator, czy nawet pół-pros nie jest w stanie wykorzystać jego możliwości, czy nawet ustawić. To tak, jakby wziąć amorek z wyścigowego BMW M3 serii DTM (zakres regulacji jak GRIP2 FOX'a) założyć do cywilnej, drogowej wersji M3 amatorowi szybkiej jady. Bez sensu. Producenci montują topowe amorki w rowerach, bo amatorzy chcą je kupować, w większości dla szpanu. A w BMW amorka nie widać...
Z tym motion controlem to jest tak, że występował przez lata w różnych wersjach i te starsze były ogolnie lepsze, niż nowe np. w gold 35. W pikach na goleniach jeszcze 32mm motion contol był na duzo wyższym poziomie ;)
Mówisz o tym co mam na filmie? Podobno to jestem z lepszych tłumików od foxa. Mechanicy czesto uważają, że jest lepszy od Grip2 Ja go wyciągnąłem z poprzedniego 36 i wsadziłem właśnie Grip2. Przy mniejszych prędkościach i łatwiejszym terenie RC2 wydawał się przyjemniejszy, przy większych prędkościach w trudnym terenie Grip2 jest dla mnie stabilniejszy, ale mniej komfortowy.
Konstrukcyjnie spoko, fabryczne zaworowanie porażka- praktycznie nie ma tłumienia, a pokrętła są dla ozdoby. ps. 2.0 jest najgorszy z nich wszystkich bo nie da się uzyskać tłumienia wolnej kompresji, 2.1 chociaż ma normalny zawór regulacji tego obwodu, tak samo jak 1.0, ale 2.1 ma jeszcze mniej tłumienia szybkiej kompresji, w efekcie zakres regulacji wolnej jest bardzo ograniczony.
Jak dla mnie suntour xcr i nizej, nie ma sensu, mialem takiego (xcm) przejezdzil rok bez wiekszego lomotania po czym najzwyczajniej w swiecie zapadl sie, byc moze sprezyna pekla kto wie... za to xc 30 coil jezdzi ponad 3 lata i ma sie dobrze, poza tym ze jest do serwisu
Bardzo fajny materiał. Dobrze ,że pomagasz ludziom w ten sposób. Gdybym ja miał taki materiał lata temu 🙂 Gdy rozbierałem mojego pierwszego FOX-a myślałem ,że wewnątrz siedzą elfy i sterują zaworkami wewnątrz. 😁 To był rok. Przesiadka z RST i RockShox-a na FOX-y w tamtych latach to był dla mnie kosmos 😁
Dużo łapek w górę i więcej filmów - bardzo potrzebne taki treści i w tak przystępny sposób wyjaśnione.
Janek jasne że takie filmy są fajne i potrzebne bo dobrze jest wiedzieć jak pracuje zawieszenie to pozwala zrozumieć jak powinno być ustawione żeby lepiej pracowało i spełniało swoją rolę ;)
fajnie, fajnie, 😀
Masz talent Janku do przekazywania wiedzy przed kamerą 💯🤙
Za każdym razem jak widzę Twój filmik z łopatologicznym tłumaczeniem to uświadamiam sobie, że człowiek, który nie rozumie czym jest funkcja, jest człowiekiem, który jest najzwyczajniej niezdolny do zrozumienia czegokolwiek.
Na pewno jest wiele dziedzin życia w których brakuje podstawowej wiedzy niezbędnej do świadomego zrozumienia świata. Ważne, że wszyscy wiemy, że pantofelek ma nibynóżki ;)
@@DirtItMore Dobrze, że mi przypomniałeś, bo jutro w pracy tego potrzebuję XDDD
Genialny filmik. Zawsze zastanawiałem się jak działa tłumik i jego wszystkie regulacje. Ty mi to wszystko jasno wyjaśniłeś
Jasne, że chcemy więcej!
Fajnie! Ja jestem blady z amortyzacji i wiem, że jeżdżę na źle ustawionych amortyzatorach. Każdy materiał będzie na plus!!
Bardzo pomocna seria filmów. To było abecadło a teraz czekamy na porównanie np. tłumików FOXa czy RSa . Co daje zakup droższego dampera lub amora z bardziej zaawansowanymi tłumikami. Moze warto jeszcze wyjaśnić kwestię tokenów i progresji. Dobra robota Janek !
Podobało się, chcemy kontynuacji i sposób tłumaczenia jest proper!
Tak,chcielibyśmy więcej takich odcinków i sposób w jakim to tlumaczysz jest dla nas zrozumiały 😎
Tak chcemy więcej. Bardzo fajny film.
Czekam na następny 💪
dziękuje bardzo za ten odcinek!
Super seria odcinków bardzo fajnie tłumaczysz
Chcemy więcej takich filmów.
Podobało się, czekamy na następny odcinek :)
zdecydowanie czekamy na więcej!
Szkoda że nie ma rozwinięcia jeszcze dotyczącego kawitacji.. nie wiem jak w rowerach ale w motocyklach generalnie są systemy close i open cartridge warto byłoby też wyjaśnić różnice.. generalnie materiał bardzo dobry i obrazowy..:) oby więcej takich
Super wiedza i przekaz !!!
Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Kozak seria, czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek
Bardzo dobry film. Czekam na odcinek o dopasowaniu skoku amorków do zawodnika. Może znajdę już na liście.
Tak tak prosimy więcej. Ja mam problem z ustawieniem u siebie amorka. I wszystko co w tej tematyce od Ciebie wlatuje na yt od razu oglądam
lecimy z tematem dalej ! mi siadło !
Super odcinek, kontynuuj tą serię - zdecydowanie brakuje takich materiałów ;)
Fajny materiał i napewno potrzebny. Jednak nie zgodzę się co do krytyki opisu HSC LSC w książce Arka. Temat HSC, LSC jest bardzo skomplikowany dla większości riderów, a tu zastosowano pewne uproszczenia, które w mojej ocenie są bradzo trafne i obrazowe. To który obwód pracuje w danym momencie zależy od prędkości shaftu(tłoka). przy małych prędkościach działa obwód LSC a przy wysokich predkosciach dodatkowo otwiera się HSC. Ponadto ilość kompresji LSC wpływa na to w którym momencie otworzy sie HSC.
Natomiast żeby otworzył się obwód HSC shaft musi się wystarczająco rozpędzić, co nie następuje natychmiast po uderzeniu w przeszkodę. Najpierw ugina się opona przejmując część uderzenia. Następnie uderzenie jest przenoszone na amortyzator i amor zaczyna się poruszać. W początkowej fazie pracuje tylko obwód LSC. Dalej shaft się rozpędza po dopiero kiedy osiągnie wystarczającą prędkość otwiera się obwód HSC. Jeśli weźmiemy pod uwagę że jadąc amortyzator jest już częsciowo ugięty (SAG). Do dyspozycji pozostaje nam 75-80% skoku. To dalej oznacza że aby szaft rozpędził się wystaczająco do owarcia obwodu HSC musimy wykorzystać dalszy skok amortyzatora lądując dość szybko w obszarze 60%+ całkowitego skoku amortyzatora. Dlatego też mimo że masz rację mówiąc że HSC nie zależy od poziomu ugięcia amortyzatora to w praktyce odczujemy to w górnym zakresie ugięcia, wpadając w duże dziury lub lądując spore hopy, tak jak to było opisane w książce.
Hehe. Trochę dramy musiało być ;) Oczywiście mocno upraszczając jest tak jak jest w książce, ale jeśli rozpatrujemy prace w ciężkiej terenie gdzie czasem strzały zaczynają się od ładowania, czasem jest „dziura w dziurze”, a czasem przeszkoda to kamień o najeździe jak na krawężnik, wtedy przede wszystkim ma znaczenie prędkość „uderzenia”, a nie głębokość ugięcia widelca. Czasem kiedy mamy przeszkodę po przeszkodzie to prędkość ugięcia w momencie uderzenia nie jest zero. Będzie o tym tez w kolejnym odcinku
Wiecej odcinków
Super film 👌👌 leć dalej z tą serią :D
Materiał super
Spoko wytłumaczone:-)
kozak wytłumaczone, najlepsze takie na YT,
pozdroo
W starych rockshox Pike blader często pękał , odcinki super oby tak dalej
Widać, że ręka się goi ;) Zdrówka i więcej merytorycznych i tak ciekawych filmików
Dobre, dawaj więcej tego
Więcej takich filmów. Przyznam, że gdzieś do 4:20 oglądałem z lekkim grymasem. Co on o jakimś ssv opowiada? Przecież już tego nie robią. Ale potem ulga.
Bardzo ciekawy odcinek i czekam na kolejne! :D
super odcinek
Podobało się
Bardzo ciekawy materiał jak zawsze :)
Dobre ! więcej takich :)
👍💪jesteś bardzo przekonujący
Może w jakims z odcinków takie porównanie technologii tłumików? Róznice i podobieństwa, wady, zalety danych rozwiązań.
super olśnienie ,dzieks good job !
Super odcinek, mam pytanie do czego służy tokenowanie amortyzatora ? 😊 ✌️
Mit o tym, ze hsc i hsr oddziaływuje na ostatnie 25% skoku jest nawet w instukcjach do amortyzatorow.
Nie pamietam gdzie to znalazlem ale chyba to byla instrukcja z double barrela albo boxxera wc (tego jeszcze z mission control)
Jest to oczywiscie jak powiedziales, bzdura ale ktos chyba zdecydowal, ze tak jest to najlatwiej wytlumaczyc dla przyslowiowego jerrego.
tak
W boxxerze rzeczywiście tak było wyjaśnione lsr i hsr. Choć oczywiście są tłumiki z position sensitive damping, przeważnie jako hydrauliczne odbojniki w tłumiku kompresji jak w Manitou, damperach EXT, albo oddzielny tłumik w marzocchi rc2x
@@krzysztofdonczyk3760 LSR i HSR to tłumienie odbicia, a te są zależne od położenia, a nie od prędkości. Bo pamiętajmy, że na tłumiki nie oddziałuje prędkość, tylko ciśnienie wywoływane prędkością (w przypadku kompresji), a na powrocie to sprężyna powietrzna, jest jedynym źródłem siły działającej na tłumik, a ta siła zależy od tego jak bardzo sprężyna powietrzna jest ściśnięta.
Więc podsumowując:
-w kompresji szybka i wolna kompresja nie jest zależna od aktualnego położenia amortyzatora w skoku, a od prędkości ruchu tego amortyzatora w skoku
-w powrocie jest zależna od położenia, bo to sprężyna powietrzna jest źródłem siły, której wielkość jest zależna od stopnia ściśnięcia, a więc położenia (im głębiej wejdziemy w skok, tym bardziej sprężyna jest ściskana, a co za tym idzie z większą siłą rozciąga nam amortyzator)
@@weles1989 mylisz się, właśnie że oba układy są zależne od prędkości, wyobraź sobie że lądujesz w kompresji, jesteś głęboko w skoku, ale siłą odsrodkowa w połączeniu z wytracaniem energii potencjalnej powoduje że mimo prawie dobitego zawieszenia, jesteś w zakresie wolnego tłumienia powrotu, dlatego super progresywne sprężyny są problematyczne i wszyscy tunerzy zalecają ustawianie powrotu w widelcach z 2 regulacjami na zasadzie szybki zamknięty całkowicie, chyba że ci zakresu wolnego zabraknie.
Steve z Volsprung suspension super to wszystko wytłumaczył, jeśli znasz angielski.
Sztos Material
Pozdro !!!
Super odcinek i pewnie, że więcej takich odcinków. Prośba o kilka słów o amortyzatorze Sr Auron z dartmoor intro chodzi O część techniczną może nie opinie ale zastosowanie technologii jak ma się do pozostałej elity amorków. Pewnie zasada działania jest podobna ...
Super merytoryczny odcineczek ^^ Takie pytanko z takimi mało ratującymi świat, mniejszymi pytaniami do Ciebie raczej czekać pokornie na odpowiedz na fb czy wygodniej przez instagram jak zjadacz chleba potrzebuje dopytać?
Chyba najszybciej instagram, FB czasem długo nie sprawdzam.
Z tego co pamietam w starych Lyrikach Motion Control miał prostego shimstacka(z 3 shimy), Mission Control miał juz normalny piston z preloadem ze sprezyny na shima. Nie wiem co teraz RS i FOX daja w najtansze OEMy do enduro, ale jesli tylko porty to grubo.
Bardzo ciekawy materiał. Opowiedz proszę o typach tłumików w RockShoks czy Fox. Na czym polega różnica. Co dla kogo. ...
Dawaj dalej! ......jestem typem 100 kilogramowym, który zdecydował się na przesiadkę na Lyrik-a Ultimate ze sprężyną DebonAir oraz tłumikiem Charger 2.1 RC2 w hardtail-u. Niestety jakbym pokrętłami nie pokręcił to i tak nie czuję różnicy.
Którym? ;)
@@DirtItMore Oczywiście HSC / LSC. Rebound oraz sag ustawiłem wg wskazówek w twoich wcześniejszych filmach. Przesiadłem się z prostego Revelationa SoloAir RL. Póki co ustawiłem HSC oraz LSC maksymalnie na "-".
Janie, to kiedy ten kolejny odcinek?
Przejrzałem jeszcze raz twoje filmy oraz innych autorów odnośnie ustawień amortyzacji. Zastanawiam się w jakich sytuacjach przymykać HSC. W zasadzie to atakując ścieżkę lepiej mieć HSC otwartą. Czy mógłbyś wypowiedzieć się w tej kwestii?
@@przemysaw969 nie czujesz różnicy i nie poczujesz bo te pokrętła są praktycznie dla ozdoby, zakres regulacji tak mały że równie dobrze mogłoby ich nie być, dokładniej chodzi o to że maksymalne tłumienie jest znikome, za mało nawet dla mnie jeżdżącego na średnim poziomie ważącego 55kg.
Musisz się albo samemu pobawić, albo lepiej dać komuś kto się zna na zmianę zaworowania, Charger jest trochę skomplikowany w tej kwestii, ale da się coś z niego wyciągnąć, szkoda że z fabryki wychodzi w tak słabym stanie, szczególnie przy jego cienie.
Fajnie tłumaczone 👍Kiedy ten film jak ustawić zawieszenie dla amatora 😁
Jak wrócę na rower :) poza tym jeden już jest
Pomocne, widać że masz wiedzę, zarówno praktyczną jak i teoretyczną/techniczną.
Jedno ale. Widać, że mówisz z głowy, bez skryptu, trochę chaotycznie, do tego często stosujesz pojęcia zamiennie albo wręcz się przejęzyczasz 🤷
(Przykład: W poprzednim odcinku o rodzajach sprężyn, sprężynę stalową zamiennie nazywaleś po prostu "sprężyną". Tą powietrzną też tak nazywaleś a ze dwa razy się w tym wszystkim pomieszaleś i stalową nazwałeś powietrzną czy na odwrót.
Tutaj raz mówisz o "dokręcaniu kompresji", potem o "regulacji tłumienia kompresji", pada jeszcze "tłumienie odbicia" i po prostu "tłumienie". 🙃 )
Bez chociaż średniej znajomości tematu, mam wrażenie, że ciężko będzie początkującemu połapać się w tym co mówisz.
Zdefiniuj proszę w następnym odcinku pojęcia którymi się będziesz posługiwał i trzymaj się ich, bez skracania czy zamian 🙂
zbieram fanty do zbudowania dirta dla syna, rama 26player, koła też z dartmoora, i rozkminiam jaki amor, czy BOMBER Z2 RED Marzocchi to spoko amor dla początkującego ale już dość grubo latającego chłopaka? chodzi o pumptracki. do lasu mamy juniora.
Jaki damper byś polecił do enduro, 160mm 205x6.25. Przy okazji jeżeli w ramie oryginalnie był zainstalowany trunnion mogę wrzucić inny i ewentualnie jakiś adapter?
Cześć będziesz może recenzował jakieś mariny? Sq czy coś?
Czy Charger 1 Rock Shoxa ma takiego shim stacka? Czy jest sens kręcenia kompresją czy będzie się usztywniać na szybkich strzałach?
spoko film, dzięki!!!
Janek, bałgam miej litość w sercu.
Nie "czym szybciej" tylko "im szybciej.... tym coś tam".
Poza tym jak zawsze świetny materiał.
Czemusz tak? :p
Janek musi zapisać się na lekcje do profesora Miodka 🤣🤣🤣
Ok , czyli wolna kompresja LSC odpowiada za nie zapadanie się amora podczas zakrętów w bandach i hamowaniu przednim.
( Jak podkręcimy )
Ale za co daje nam HSC , bo nie do końca kumam.
Jak podkręcę na + hsc to co mi to de facto da ???
Za to, żeby przy dużym strzale puszczała trochę więcej oleju, żeby strzał nie przechodził na łapy. Tak z grubsza. Podkręcenie HSL w rzeczywistości przenosi moment kiedy otwiera się przepływ HSC, ale o tym powiem w kolejnej wieczorynce
@@DirtItMore super dzisiaj za odp.
Filmik fajny, ale wypowiedź na temat Motion Control to nieprawda. Właśnie jazda na otwartej kompresji w tym tłumiku jest pozbawiona sensu, bo tłumik nie stawia praktycznie żadnego oporu - przepływ oleju jest pawie swobodny i przy każdym strzale wpada do końca (przy odpowiednim ciśnieniu sprężyny). Przy 6-7 kliku i wadze ridera 80 kg damper świetnie działa na niedużych nierównościach i bdb tłumi strzały. Oczywiście nie jest to topowy tłumik, ale do zastosowań amatorskich czy hobby jak znalazł. Topowe tłumiki, oczywiście każdy może na nich jeździć, ale to jest sprzęt dla zawodowców. Amator, czy nawet pół-pros nie jest w stanie wykorzystać jego możliwości, czy nawet ustawić. To tak, jakby wziąć amorek z wyścigowego BMW M3 serii DTM (zakres regulacji jak GRIP2 FOX'a) założyć do cywilnej, drogowej wersji M3 amatorowi szybkiej jady. Bez sensu. Producenci montują topowe amorki w rowerach, bo amatorzy chcą je kupować, w większości dla szpanu. A w BMW amorka nie widać...
Z tym motion controlem to jest tak, że występował przez lata w różnych wersjach i te starsze były ogolnie lepsze, niż nowe np. w gold 35. W pikach na goleniach jeszcze 32mm motion contol był na duzo wyższym poziomie ;)
Janek, widze, ze łapa juz spoko, czy to zasluga peptydów od Czubena, mozesz zdradzic przepis?
rób dalej
więcej takich odcinków
Hej dlaczego nic nie wspominasz o Rockshox pozdro
Bo już dawno nie używałem wysokich modeli, ale spokojnie, jest już plan na dobry odcinek na 50k
Kontynuuj serie! i mam pytanko co myślisz o tłumikach rc2 od foxa?
Mówisz o tym co mam na filmie? Podobno to jestem z lepszych tłumików od foxa. Mechanicy czesto uważają, że jest lepszy od Grip2
Ja go wyciągnąłem z poprzedniego 36 i wsadziłem właśnie Grip2. Przy mniejszych prędkościach i łatwiejszym terenie RC2 wydawał się przyjemniejszy, przy większych prędkościach w trudnym terenie Grip2 jest dla mnie stabilniejszy, ale mniej komfortowy.
@@DirtItMore okej bardzo dziękuje za odpowiedz bo sie czesto zastanawiałem ale nie wiedzialem czy kupowac czy nie
A co sądzisz o chargerach 2 RC takich jak w pike, lyrik?
Uważam, że to dobre tłumiki.
Konstrukcyjnie spoko, fabryczne zaworowanie porażka- praktycznie nie ma tłumienia, a pokrętła są dla ozdoby.
ps. 2.0 jest najgorszy z nich wszystkich bo nie da się uzyskać tłumienia wolnej kompresji, 2.1 chociaż ma normalny zawór regulacji tego obwodu, tak samo jak 1.0, ale 2.1 ma jeszcze mniej tłumienia szybkiej kompresji, w efekcie zakres regulacji wolnej jest bardzo ograniczony.
MTS Gold najlepszy
Nie zapowietrzyłęś go jeszcze bardziej tylko spieniłeś olej ;)
Ja bym bardzo chetnie posłuvhał materiału ktoru dotyczy efektu prxyklejenia w amortyzatorze.
Ale zeby bylo to bardziej sprecyzowane
@@micharodzynka1330 chodzi o idealne dopasowanie tłumienia i sprężyny pod ridera.
@@DirtItMore ale mi chodzi jak by o to zacinanie sie amortyzatora
Masz nowego fenix'a?
6 Pro Solar :)
@@DirtItMore GRUBO!
Jak dla mnie suntour xcr i nizej, nie ma sensu, mialem takiego (xcm) przejezdzil rok bez wiekszego lomotania po czym najzwyczajniej w swiecie zapadl sie, byc moze sprezyna pekla kto wie... za to xc 30 coil jezdzi ponad 3 lata i ma sie dobrze, poza tym ze jest do serwisu
ja już jeżdżę prawie 4 lata na xcm, skacze schody, ponad metrowe dropy i go prawie dobijam i nic nie jest a pracuje bardzo ładnie
Janek napisz czy jakiś mechanik może ustawić amorka pod daną osobę czy tylko sam to możesz zrobić podczas testów na singlach
A dlaczego amortyzatory w rowerach są droższe niż w samochodach? To stosunkowo prosta konstrukcja w swojej idei ;)
nie powiedział bym, policz wahacze, tłumik, sprężynę i razy 2
Nie ma to jak jeździć dirt i pakować do amora ile się da i koniec z filozofia
Pierwszy
Świetny film