zgadza się, po prostu rozmieszczając znaki często starają się wykorzystać istniejącą infrastrukturę i tak najprawdopodobniej było w tym przypadku bo wiszą na najbliższej latarni zamiast na oddzielnym słupku
7:08 --- irytuje mnie jak kierowca zmienia pas od razu zamiast podjechać kawałek z kierunkowskazem i poszukać właściwego momentu, chyba że takiego nie ma to zatrzymać się na końcu tego pasa. gorzej jak Ci z tyłu pchają się jak porąbani bo myślą że nie zdążą zmienić i tylko wymuszają pierwszeństwo zamiast płynnie zjechać na ten pas jeden za drugim.
2:20 - A co to za idiotyczne ustawienie znaku C-2? Przecież tam znak C-2 nie ma racji bytu, co on niby ma nakazywać, gdzie kierowcy muszą za nim skręcić w prawo?
Jak się wypowiada specjalista od ruchu drogowego, to winni są zawsze kierowcy którzy nie potrafią jeżdzić i czytać znaków. Głupiego oznakowania wtedy się nie widzi. Trza by tak postawić kamerę, i kierować zgłoszenia każdego samochodu który nie zastosował się do nakazy skrętu w prawo za znakiem na policje. To może po 10 latach coś by pomyśleli o zmianie.
@@Radek.68 nie zupełnie bo nadal jest to skrzyżowanie dwóch dróg więc skręcasz w drogę z pierwszeństwem, tyle tylko że, skręt ten odbywa się płynnie i nie robisz go pod kątem 90 stopni
Jeżdżę codziennie tą trasą. Autobusy komunikacji miejskiej permanentnie uzurpują sobie tam pierwszeństwo. Mogę śmiało napisać, że nigdy nie widziałem tam kierowcy komunikacji miejskiej jadącego prawidłowo.
Widocznie kierowcy zawodowi znają lepiej przepisy. To po hu masz ustąp pierwszeństwa? Stek bzdur prowadzący powiedział. Jeszcze trochę został by skasowany i mandat dostał.... A w sądzie by mowil przecież ja jestem czy byłem dyrektorem ja wiem lepiej...
Swoją drogą ten wjazd na Matecznego jest super... Zwłaszcza jak ruch duży, a człowiek ma parę metrów, żeby przeskoczyć na skręt w lewo, w stronę Zakopianki. Ubaw po pachy za każdym razem.
6:20 to miejsce było niedawno na Stop Cham. Pozdrawiam tych co mówili że nie ma tam komu ustąpić pierwszeństwa bo jedziemy swoim pasem i obowiązuje przepis o zmianie pasa ruchu.
Właśnie jest to Polska patologia. Sam prowadzący przyznał, że nigdzie w Europie poza naszym krajem tego nie widział. To daje dużo do myślenia. Kierunkowskaz nie daje ci pierwszeństwa na pas, na którym znajduje się inny uczestnik ruchu. Dalej słuchajcie celebrytów, zamiast się skupić na prawie. Proszę sobie zajrzeć do PoRD z 1997r. i Konwencji Wiedeńskiej ratyfikiwanej przez Polskę w 1998r. Na koniec dodam, że nie mieszkam w Polsce i mam doświadczenie w serwisie drogowym w kraju tulipanów.
@@kristvanzdybek to że jakiś kraj ratyfikował konwencję wiedeńska nie gwarantuje że przepisy będą w 100% zgodne. Tutaj gdzie przeczytałem, że są jakieś kraje, gdzie wjeżdząjący z pasa rozbiegowego ma pierwszeństwo nad jadącym autostradą czego nie znalazłem potwierdzania w konwencji wiedeńskiej. Tam nawet wprost jest pisane, że nie ma pierwszeństwa wjeżdzający na autostradę.
Jak możecie kilkakrotnie omawiać tę samą drogę/zjazd i nie zwrócić uwagi na błędnie ustawiony nakaz jazdy w prawo (2:20, 3:28), za którym paręnaście metrów dalej jest już prawidłowe oznaczenie pasów i skręt w lewo jest (wg znaku 3:37) możliwy. Rzecz w tym, że już wcześniej jest na jezdni linia przerywana i pojazdy skręcają na lewy pas. Mogą też jechać prosto, czemu przeczy znak na 2:20. Ktoś umieścił go tu omyłkowo, a Państwo tego nie zauważyli?!!!
Proszę spojrzeć na grafikę w 1:08. Te znaki ustąp/pierwszeństwo miałyby zastosowanie, gdyby przy tej powierzchni wyłączonej z ruchu (tym trójkąciku, gdzie łącza sie pas główny z wlotowym) nie bylo domalowanej linii ciągłej tylko od razu byłaby przerywana. Wtedy czerwony samochód zyskałby pierwszeństwo przy zmianie pasa na prawy nad niebieskim autem, które musiałoby ustąpić pierwszeństwa. W opisywanej sytuacji ta ciągła linia, póki nie jest przysypana śniegiem decyduje o tym , ze obydwa pasy sa względem siebie równoważne i zmieniamy pas na zasadach ogólnych, czyli zmieniający pas ustępuje obecnemu na pasie pojazdowi.
2:22 Czy w tamtym miejscu zamiast znaku "nakaz skrętu w prawo za znakiem" nie lepiej byłoby umieścić znak "nakaz jazdy prosto"? Przy wjeździe w Konopnicką od góry tak jest, albo przy wjeździe na autostradę np na węźle Sidzina
Albo po prostu oba znaki (i ustąp i nakaz skrętu) ustawić przed połączeniem jezdni i skrętem. Przecież w tym miejscu w którym on stoi to dotyczy i tych na pozostałych pasach.
Oczywiście, powinien być przed a najpóźniej na skrzyżowaniu bo jego dotyczy. W animacji jest to dobrze przedstawione, w rzeczywistości jak zwykle - burdel i absurdy.
6:30 jest taka sytuacja w jednym z polskich miast ale bez oznakowania poziomego linii zatrzymania. jest znak po prawej ustap pierwszenstwa czyli drodze zjeżdzajacej się z lewej
Bardzo częsty problem i błąd kierowców, i to o zgrozo często zawodowych. Zakopiańska między A4 a Libertowem i wyjazd z BP - to ile razy byłem tam nieomalże taranowany przez tiry zmieniające pas na ciągłej linii i pasie wyłączonym z ruchu to aż woła o pomstę i stałą opiekę policji nad tym miejscem. To samo nawrotka na Alei Pokoju przed skrzyżowaniem z Ofiar Dąbia (tam się cyrki dodatkowo dzieją, bo nawrotkowiczowie zatrzymują się żeby ustąpić wyimaginowanego pierwszeństwa (!) a następnie przekraczają ciągła linię by szybko dostać się na skrajny prawy pas. Ja uważam, że to jest problem skalą sięgający problemowi zjazdów z ronda. Bynajmniej niestety nie jest rzadkością!
4:19 Droga dla rowerów też tutaj jest. Cóż z tego? Nie chcę się na nią zjechać. 4:22 Tutaj wychodzi właśnie podejście kierowców do tego podporządkowania. Przecież ten pas choć jest już równorzędny dalej wydaje się być podporządkowany.
Nawet gdyby nie było linii ciągłej ani znaków pionowych, to przecież zmieniając pas musimy ustąpić pierwszeństwa tym, ktorzy się na nim znajdują - to są podstawy podstaw...
6:50 - to nie wyjątek od reguły tylko tak jest zawsze. A-7 nie zmenia znaczenia w związku z tym, że spadnie śnieg czy jest kontynuując pasa czy też nie.
A ja bym powiedział, że tematem (pytaniem z listu) było pierwszeństwo przy pasie włączania (tak prawidłowo to się nazywa pas rozbiegowy), a dostaliśmy wykład z poruszania się pomiędzy pasami. To co tu pokazano TO NIE JEST PAS WŁĄCZANIA, tym pasem (o czym mówi prowadzący) można spokojnie pojechać dalej i skręcić w prawo!! Merytorycznie ten odcinek jest niby ok, bo czegoś uczy, ale temat właściwy omija szerokim łukiem. Pas włączania to pas który się zbiega do drogi głównej w taki sposób aby umożliwiać i wymuszać (no bo się kończy) płynne włączanie się do ruchu na drodze głównej, jadącym po drodze podporządkowanej. Wchodzi w ten temat jazda "na suwak" oraz zasady pierwszeństwa w ruchu spowolnionym (korek) oraz przy ruchu płynnym/normalnym. O tym nie ma ani słowa. A tak na chłopski rozum, to te regulacje dotyczące pasa rozbiegowego, są delikatnie mówiąc do bani. Wszystko w zasadzie jest umowne, i polega głównie na tym, czy jadący po obu pasach są normalni i w miarę kulturalni. Ustalenie kiedy ruch jest normalny a kiedy spowolniony (?) - co najmniej dyskusyjne, kto i kiedy ma wpuszczać w takim razie jeśli ruch nie jest spowolniony (?), raczej enigmatyczne i t.d.. Może właśnie dlatego, żeby nie wdepnąć na minę nie omówiono tego o co było zapytanie ;)?
Znak A7 jest w tym przypadku niepotrzebnym slupkiem tylko. Wyjeżdżając spod tego znaku nikomu nie musimy ustąpić pierwszeństwa a po jego minięciu znajdujemy się automatycznie na drodze głównej i obowiązują już nas przepisy ogólne np o zmianie pasa ruchu
Chyba nie wiesz, że ten znak właśnie powoduje, że musisz ustąpić pierwszeństwo przejazdu samochodom znajdującym się na drodze z pierwszeństwem ale tylko tym, które przed tą linią ciągłą odpowiednio wcześniej zasygnalizowały zamiar zmiany pasa ruchu gdyż mogą zrobić to tylko w tym momencie a za chwilę z tego prawego pasa będą skręcały czy zjeżdżały w prawo bo tylko z tego prawego pasa można skręcić w prawo. Znak jest znak i trzeba się do niego stosować. Dobrze, że nie postawili tam znaku STOP bo wtedy każdy samochód na tym prawym pasie dojeżdżając do końca linii ciągłej musiał by się obowiązkowo zatrzymać nawet wtedy gdy żaden samochód na pasie sąsiednim nie miał by zamiaru wjazdu na ten prawy pas. Tak, że jest to wmiare dobre rozwiązanie zapewniające płynność wtedy gdy żaden kierowca z pasa sąsiedniego nie sygnalizuje zamiaru tego manewru i wtedy wszystkie pasy kontynuują bez problemu jazdę. A dalej to się zgadzam, że gdy miniesz tą linię ciągłą to nabywasz już prawa tak jak na pozostałych pasach. Pewna kobieta miała znak ustąp pierwszeństwo nadjeżdżającym z przeciwka lecz go nie ustąpiła twierdząc, że ona ma lepszy samochód to wszyscy powinni jej ustąpić. Różne są argumenty ludzi lecz zasady są zasadami a znaki , mamami i nie można powiedzieć, że tutaj ten znak to tylko kawałek nic nie znaczącej tyczki.
@@jarobt5241 Samo ponowne obejrzenie tęgo materiału bez przedstawienia prawdziwych z kodeksu wziętych argumentów nic nie da bo tu jest tak namieszane, że tylko wymiana argumentów (ale nie wymyślonych) i wspólna (bez złośliwych uwag) dyskusja może przynieść właściwe rozwiązanie. Bo np. takie stwierdzenie pana Marka czy Twoje: (uważają, że mają pierwszeństwo. Dokąd, do końca Świata)? Gdy wiadomo bez takich złośliwych uwag, że tylko do zrównania się tych pasów (do końca linii ciągłej) gdyż to jest jedyne miejsce gdzie samochody (a jest ich naprawdę niewiele) dzięki takiemu rozwiązaniu mają możliwość (oczywiście wcześniej to sygnalizując jeszcze przed końcem tej linii ciągłej i korzystając jeszcze dokładnie (tylko w tym miejscu) z pierwszeństwa gdyż znak A-7 obowiązuje li tylko do końca tej linii ciągłej ( a nie do końca Świata) zjechać na prawy pas gdy mają zamiar zaraz skręcić w prawo bo mogą to zrobić tylko z tego prawego pasa. Jeżeli nikt nie zjeżdża w prawo to samochody na prawym pasie nie muszą się nawet zatrzymywać bo to nie jest znak Stop i ruch odbywa się w miarę płynnie a zależy to wyłącznie od nasilenia ruchu. Jest to w tej sytuacji najbardziej optymalne rozwiązanie. Nie wypominają mi nieznajomości przepisów a przedstaw swoje argumenty. Jestem na nie otwarty i podchodzę do nich elastycznie lecz muszą mieć odniesienie do konkretnych opartych na prawdziwych, obowiązujących zasad prawa o ruchu drogowym. Czekam na wyjaśnienia bo mogę po prostu czegoś nie wiedzieć.
@@carburator52 miałem przykrą okazję być w sądzie po kolizji na tym właśnie " skrzyżowaniu " Argumenty i różne interpretacje jakie tam się pojawiały nie pozostawiły mi złudzeń że nikt nie jest w stanie jednoznacznie określić jak dokładnie należy się tam zachować. Od tamtej pory zawsze ustępuje pierwszeństwa (zmieniając pas ruchu) tam pojazdą wyjeżdżającym spod znaku A7 bez względu na miejsce w którym chce zmienić pas żeby uniknąć nie potrzebnej straty czasu i pieniędzy
@@jarobt5241 Właśnie taki rozgardiasz i stosowanie różnych interpretacji jest przyczyną wielu niejasności i niedomówień a przodują w takim rozgardiaszu Katowice (choćby rondo Ziętka - wbrew jakimkolwiek zasadom poruszania się po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym) oraz w Krakowie. Już w latach 70tych walczyliśmy z Katowicami gdzie ci dziwni ludzie wjeżdżając na rondo nie zmieniając pasa, włączali kierunkowskaz w lewo a nie sygnalizowali z kolei zamiaru zjechania z tego ronda. Sprawa po wielu latach trafiła w końcu do Sądu i dopiero Sąd musiał to rozstrzygnąć choć sprawie nie było najmniejszych wątpliwości za wyjątkiem ludzi z Aglomeracji Śląskiej do których nie przemawiają żadne argumenty i rozstrzygać to musi Sąd. Tak też wcale się nie dziwię, że tak prosta sprawa stała się poważnym sporem właśnie w Krakowie bo to drugi taki dziwny Region. Gdzie lepiej zablokować pas setkom samochodów niż wpuścić zgodnie z pierwszeństwem mogą zjechać i nie blokować pasa pozostałym. To tak gdy Jaś zebździł się w klasie i nauczycielka wyprosiła go przez to na korytarz a on chodził i mruczał pod nosem "gdzie tu sens, gdzie tu logika. Podchodzi do niego dyrektorka szkoły i pyta co się stało a Jaś odpowiada: Gdzie tu sens, gdzie tu logika bo ja zepsułem powietrze w klasie a nauczycielka wyrzuciła mnie na świeże powietrze a sami siedzą w tym smrodzie. Gzie tu sens, gdzie logika. Tak i tu myślą Ci oporni.
Ja się zastanawiam, Jaki sens w ogóle stawiania znaku ustąp pierwszeństwa A7 na pasie właczania, skoro I tak wiadomo że trzeba zanim wjedziesz na pas lewy trzeba wszystkich przepuścić, Natomiast jadący po głównej drodze chcąc zmienić pas na ten włączający się też ma obowiązek Ustąpić drogę?
Czyli pod samym znakiem A-7 mamy nie ustępować pierwszeństwa tym na drodze głównej, którzy chcą zmienić pas na nasz, tak? To po co to A-7 tak naprawdę? Argument o nieczytelnym oznakowaniu poziomym nie przemawia, bo przecież nikt nie założy, że pasy mają nagle uskok. To tylko P-13 ma decydować o tym, czy ustępować czy nie? Ale przecież przed chwilą A-7 miał być dla niewidocznych linii, więc...? Czemu często też w takich miejscach na początku stosowana jest linia segregacyjna, a nie od razu wydzielająca pas ruchu? A skoro oznakowanie poziome aż takie decydujące jest, to kiedy wreszcie poruszony będzie problem sygnalizowania zmiany kierunku ruchu na łamanym pierwszeństwie w sytuacji, gdy strzałki wymalowane na jezdni pokazują zupełnie coś innego niż znak pionowy? (Niech będą Katowice i ul. Panewnicka x Kuźnicka będą przykładem - 50.22805894823135, 18.917257844936803 ) A jeszcze do pokazanego miejsca i sytuacji z autobusem - prowadzący minął 2m znak A-7 więc, ma pierwszeństwo przed zmieniającym pas ruchu autobusem, ale jakby autobus zmienił pas na ciągłej linii 2m wcześniej, to wówczas już miałby pierwszeństwo? Jak dla mnie, to ktoś tu chciał, aby było tak, jak w Sosnowcu, tylko wprost poziomej linii nie ma, ale być też jej nie musi przy samym znaku A-7. O tym nakazie jazdy w prawo w tym miejscu to już nawet nie będę pisał.
@@Rozan999 To na pewno, ale podejrzewam, że ktoś chciał właśnie, aby zmieniający pas na prawy jednak mieli pierwszeństwo w tym miejscu i nie zapytał p. Dworka, który by stwierdził, że to linia P-13 wyznacza pierwszeństwo na drodze.
@@dzyszla Aby zmieniający pas na prawy mieli pierwszeństwo to znak ustąp pierwszeństwa musiałby być zestawiony z oznakowaniem na jezdni takim jak przykład z Sosnowca, ale w żadnym normalnym kraju nie stosuje się takiego oznakowania!
Dla mnie nie powinno być tego znaku, bo pas ma swoją kontynuację. Sens byłby wtedy jakby istniało dodatkowo oznakowanie poziome, tak jak w Sosnowcu. Tak to nie wiadomo, gdzie kończy się konieczność ustąpienia pierwszeństwa. Znak A7 powinien być tylko w miejscach, gdzie pas się kończy np. pas rozbiegowy. W ten sposób robi się duże zamieszanie. Dla ciekawostki warto zajrzeć na skrzyżowanie Jana Pawła II i al. Rzeczypospolitej w Gdańsku. Mamy podobną sytuację, tylko dodatkowo mamy pas dla rowerów. Ustępuje pierwszeństwa rowerzystom, a dalej mam ustąpić pierwszeństwa czy już je mam? Teoretycznie po przejechaniu pasa dla rowerów już jestem na swoim pasie i inni powinni mi ustąpić pierwszeństwa.
6:20 - i tu się pojawia problem w kontekście informacji, że znaki pionowe mają zastosowania w przypadku gdy znaki poziome są niewidoczne. Tym bardziej, że do przyjazdu Policji, śnieg może już stopnieć ;) Chociaż widziałem kiedyś odpowiednią tabliczkę pod znakiem "ustąp"...
@@tobiaszpasterski481 Jeżeli linia warunkowego zatrzymania będzie niewidoczna, pojadę dalej swoim pasem nie ustępując pierwszeństwa kierowcy zmieniającemu pas ruchu. Jeżeli przyjmujemy że linie rozdzielające pasy mogą być niewidoczne, to tak samo może być niewidoczna linia zatrzymania. Tylko, że w tym przypadku uzależniamy pierwszeństwo od jej widoczności. Czy w razie kolizji, będę się tłumaczył, że nie ustąpiłem pierwszeństwa, bo przecież nie zmieniałem pasa, a linia zatrzymania była niewidoczna? Takie oznaczenie jak w 6:20 jest w tym przypadku niejednoznaczne.
@@pcspecpl No i to jest sytuacja poniekąd spowodowana przez złą organizację ruchu i niskie standardy bezpieczeństwa. Bez sensu jest malować linię warunkowego zatrzymania skoro nie ma ruchu kolizyjnego. Gdyby był, to wtedy stawia się znak A20 lub B7 przy tej linii. Generalnie sytuacja powinna być jasna, bez złudzeń i wątpliwości kiedy/gdzie należy się ewentualnie zatrzymać. Niestety infrastruktura, oznakowanie pozostawia niedosyt i trochę do życzenia. Ale faktycznie istnieją takie sytuacje niejasne, wątpliwe, dylematy(niuanse) nie tylko jak się zachować, ale kto byłby winny/sprawcą gdyby doszło do zdarzenia :)
@@pcspecpl Generalnie organizator ruchu i organizacja ruchu powinna unikać takich sytuacji, by ktoś ustępował pierwszeństwo bez realnej konieczności wynikłej z usytuowania/geometrii dróg. Ustąpienie pierwszeństwa powinno być wymuszone kwestiami fizyczno-techniczno-organizacyjnymi jak np. przecięcie/skrzyżowanie dróg, a nie być nakazem/przymusem, bo ktoś sobie postawi znak, który nie ma uzasadnienia, racji i prawa istnieć w tym miejscu. Nie jestem ekspertem od logistyki i przepisów odnośnie stawiania znaków, ale znak, który nie ma uzasadnienia jest znakiem zbędnym/martwym, który zakłóca, zaburza ruch i pogarsza bezpieczeństwo.
Odpisuję na komentarz sprzed roku, ale co mi tam :) Jeśli znaki poziome są niewidoczne, to nie zobaczysz też linii wyznaczających pasy ruchu, więc stosujesz się do znaku A7 i ustępujesz pierwszeństwa wszystkim, którzy są na drodze z pierwszeństwem :)
Dużo mądrych informacji pan tu przytoczył. Niestety większość ludzi w Polsce to kompletni kretyni i nawet przy tak jasno wytłumaczonych i tak w gruncie rzeczy zupełnie oczywistych sprawach, będą robić po swojemu, łamiąc przepisy oraz zaburzając płynność ruchu.
Witam, oglądając ten film skupiliście się Państwo na ruchu miejskim, gdzie w praktyce zazwyczaj ma zastosowanie jazda na "suwak", "zamek". Z moich obserwacji problem jest na drogach szybkiego ruchu, autostradach i drogach ekspresowych. Zauważyć można, że kierowcy wjeżdżający na tzw. "rozbiegówkę" np. ze stacji paliw, nie zauważają znaku "Ustąp pierwszeństwa", a co gorsze nie wiedzą, że pas rozbiegowy jest do nabrania prędkości i płynnego włączenia się do ruchu. Wjeżdżają na prawy pas na samym początku "rozbiegówki". Co gorsza obserwuję, że włączajc się na początku "rozbiegówki", po wjechaniu na prawy pas, za chwilę wjeżdżają na pas lewy :-( Dalej nie komentuję, słów mi szkoda :-(
Uhm... Niech 'nakaz jazdy w prawo' będzie połączony z 'ustąp pierwszeństwa' ale... postawione jakieś 10m wcześniej przed łukiem, nabierają bezpodważalnego znaczenia... :)
Zapraszam z tym tematem do Katowic na rozjazd z pod tunelu i z miasta na Sosnowiec,Mysłowice i Bielsko. Już czytałem wywody mondrych(inaczej,) że znaki ustap pierwszeństwa postawione i namalowane tam nie obowiązują.
4.22 - Jak uczą 'prawka' to jest: przy zmianie pasa ruchu najpierw patrzymy, dajemy sygnał światłami, gdy możemy wykonać manewr zmieniamy pas. Ten autobus zrobił wszystko na raz. Po prostu kierowca ma innych gdzieś.
6:15 - znaki poziome są tylko dopełnieniem znaków pionowych i nie tworzą one żadnych nowych przepisów drogowych. Drugą kwestią jest to, że dla przykładu podstawowego - trzeba sobie zdefiniować kiedy jest już koniec i początek tego "wlotu"/skrzyżowania. Czy on się kończy wraz ze znakiem ustąpienia? 10 metrów za? Czy zawsze jest tak, że jak jest znak ustąp pierwszeństwa, to dotyczy on miejsca, w którym znak jest postawiony, czy do najbliższego skrzyżowania? I gdzie wtedy to skrzyżowanie się zaczyna? Kiedy kończy się pas wyłączony w z ruchu (chociaż wtedy znak ustąp nie dotyczyłby tego skrzyżowania, a następnego)? Czy może wtedy, kiedy kończy się linia ciągła?
Z większością pana wypowiedzi się zgodzę ale nie w tym przypadku i znalazłbym kilka innych np. lini przystankowej na przystanku tramwajowym w którym utrudnia pan pieszym SWOBODNE wejście do tramwaju. Co do pasa włączania…(nie mylić z włączaniem do ruchu). Kierowca na pasie rozbiegowym: Wjeżdżając na drogę z pierwszeństwem, musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom na tej drodze, niezależnie od ich manewrów (jazda prosto, zmiana pasa ruchu z lewego na środkowy ). Podstawą tego obowiązku są: znak A-7 (“ustąp pierwszeństwa”, dotyczy najbliższej jezdni a nie najbliższego pasa), przepisy regulujące hierarchię dróg i zasadę bezpieczeństwa. Kierowcy na drodze z pierwszeństwem: Mają pierwszeństwo przed pojazdami na pasie rozbiegowym, bez względu na widoczność oznakowania poziomego. Przy zmianie pasa ruchu na drodze z pierwszeństwem obowiązuje zasada: ustąpienia pierwszeństwa pojazdom na pasie, na który wjeżdżają. Jeśli pasy ruchu nie są oznaczone, a droga ma więcej niż jeden pas w jednym kierunku, wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione, zgodnie z przepisami. Wyprzedzanie w takiej sytuacji można wykonać jedynie z lewej strony, aby uniknąć ryzyka kolizji i nieporozumień w interpretacji toru jazdy. W przypadku kolizji między kierowcą na pasie rozbiegowym a pojazdem na drodze z pierwszeństwem, odpowiedzialność ponosi ten, kto nie dostosował się do zasad pierwszeństwa. Brak oznaczeń poziomych może być okolicznością utrudniającą ustalenie toru jazdy, ale nie zwalnia z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. W przypadku braku widocznych oznaczeń poziomych (np. zaśnieżone pasy ruchu): Kierowca na pasie rozbiegowym musi zawsze ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom na drodze z pierwszeństwem. Wyprzedzanie z prawej strony jest niedozwolone, jeśli pasy ruchu nie są jednoznacznie wyznaczone. Obowiązuje zwiększona ostrożność i stosowanie zasad wynikających z hierarchii dróg oraz znaków pionowych. Nie będzie również w tym przypadku obowiązywała jazda na suwak wynikająca z art. 22 PRD w przypadku znacznego zmniejszenia prędkości. Co do „fatalny błąd kierowcy autobusu”, zawsze powtarza pan, że są oni niejako uprzywilejowani. Nie widzę tam przystanku ale skoro widział szanowny kierowca kierunkowskaz, zatrzymał się pan z powodu warunków panujących na drodze to dlaczego nie powstrzymał się od ruchu trzy sekundy dłużej aby umożliwić kierującemu autobusem komunikacji miejskiej zmianę pasa ruchu? Z powodu braku kultury jazdy, pan? I jeszcze trąbić?! Ojej, ojej. Nie ładnie.
Ile to ludzie mandatów dostało za niewłaściwą interpretację policji na takich wyjazdach, która jest odmienna od tej zaprezentowanej w nagraniu. Sam dwa razy w sądzie walczyłem z takim błędem niedouczonych funkcjonariuszy.
A co w sytuacji, gdy spotkają się dwa pojazdy, które jednocześnie chcą wykonać zmianę pasa ruchu? Pierwszy, znajdujący się na drodze z pierwszeństwem ma zamiar zjechać na tzw prawoskręt (będący też pasem rozbiegowym), a pojazd drugi z pasa rozbiegowego chciałby zająć prawy pas drogi z pierwszeństwem? Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienie takiej sytuacji :)
Nie powinien mieć prawa zjechać na jakikolwiek pas bez upewnienia się i ustąpienia pojazdom na nim poruszającym się. pas rozbiegowy nie jest prywatną własnością kierowcy :) Nie no na serio, to ten na drodze ma pierwszeństwo, bo pas rozbiegowy się kończy, zanika. Ale jeśli mowa o tym punkcie styku, to trudno powiedzieć co góruje, co jest ważniejsze w hierarchii czy ogólny przepis o zmianie pasa ruchu, czy prawo o pierwszeństwie. Wszystko zależy od miejsca i czasu zamiaru zmiany pasa ruchu. Niekoniecznie musi dojść do kolizyjnego ruchu. Z reguły, zazwyczaj pojazdy się tasują. Ten pas rozbiegowy jest równorzędnym i równoległym pasem ruchu i w/g mnie zasada zmiany pasa ruchu jest stała, jednakowa dla wszystkich pojazdów jak na drogach dwupasmowych. Sytuacja jest bardziej prostsza kiedy dwa pojazdy zamierzają zmienić pas na środkowy. Wtedy ten na lewym ustępuj pierwszeństwa temu na prawym. W wariancie dwóch pasów musicie się porozumieć, dogadać jak młodzi bogowie z PRU :)
Źle rozwiązanie tej drogi przy dużym natężeniu ruchu drogowym nie będzie możliwości zmiany pasa trzeba uważać czy ktoś łaskawy nas wpuści i tak też działa to w drugą stronę. Autobus panu mówiącemu wymusił pierwszeństwo bo jak się nie wepchnie to nikt go nie przepuści bo ma pierwszeństwo i autobus zbliżając się do ciągłej lini będzie musiał stanąć i czekać aż go ktoś wpuści na prawy pas i korek gotowy. Takie jest moje zdanie rozwiązanie Światła i będzie lepszy przepływ zmiany pasa i niebezpieczeństw w tej sytuacji.
Generalnie w kodeksie jest zapis że to trzeba rozwiązać wahadłowo więc kiedy ktoś chce zmienić pas, niezależnie od pierwszeństwa, powinien zostać puszczony. To nie jest wina przepisów a kierowców. Kierowcy w Polsce po prostu muszą się nauczyć kultury.
@@Viksenn-h7r Zaczekaj, gdzie jest o tym mowa :) Autobus olał wyraźne i zawczasu sygnalizowanie chęci zmiany pasa ruchu. Prowadzący powiedział, że by go wpuścił.
Niestety słyszałem o sytuacjach, gdzie w przypadku kolizji policja przyznała winę kierowcy na pasie włączania. Więc lepiej uważać i nie być pewnym swego, bo niestety policja różnie interpretuje przepisy. A to jest porażka, że przepisy w ogóle podlegają interpretacji.
To samo robią motorniczy tramwajów blokujący przejazd przez rondo kocmyrzowskie. Wjeżdżają na rodno na zielonym gdy na rondzie stoi tramwaj, 3/4 tramwaju jest na drodze. Po co znak ustąp pierwszeństwa? Przecież jakby go nie było byłoby dużo prościej. Koleś musiał zarobić na znakach?
Z tego wszystkiego co tutaj widzę powinniśmy wozić ze sobą ekspertów. Czy dojazd do wlotu jest skrzyżowaniem (znak ustąp pierwszeństwa) czy pasem dojazdowym/wjazdowym, jak jest we komentarzu wprowadzającym i tytule do filmu? Może ktoś kulturalnie mi to wyjaśni.
Ustawa PoRD Art. 2. pkt. 10 skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;
Niestety, nie padła odpowiedź na pytanie pierwotne. Wyjaśniono tylko miasto. A co w wjazdem na autostradę? Uczy się nas, że mamy się rozpędzić i włączyć. A co, jeśli się rozpędziłem, a nie ma luki i nikt "nie chce wpuścić" a pas się kończy?
Prawnie powinno się zatrzymać, gdyż pas awaryjny jest za linią ciągłą, a jak było powiedziane luki nie ma. Osobiście uważam, że bezpieczniej jest pojechać pasem awaryjnym aż luka się znajdzie.
Teoretycznie hamujesz, zwalniasz, zatrzymujesz sie. Jest to jednak niebezpieczne. Wiec albo uda Ci sie wbic, albo ktos zwolni aby wpuscic. Najwyzej cisniesz dalej awaryjnym co wydaje sie najbardziej logiczne i bezpieczne
Nie rozumiem problemu? Zasada jest ta sama, identyczna. Czy pas się kończy czy nie, to obowiązuje zasada ustąpienia pierwszeństwa przy zmianie pasa. Przepisy są jednoznaczne i te same w miastach jak i poza nimi.
Naprawdę? Trzeba było poświęcić cały odcinek na tak oczywistą i banalną rzecz? To tylko świadczy o niesamowicie niskiej wiedzy z przepisów ruchu drogowego polskich kierowców... A to są ludzie, którzy na co dzień jeżdżą samochodami po ulicach.
6:20 - wg mnie rozwiązanie to jest idiotyczne. Pokazane w 6:40 rozwiązanie z Warszawy ma o wiele więcej sensu, bo domalowany jest fragment przerywanej linii pokazujący, że osoby wjeżdżające z pasa włączania zmieniają pas. W przypadku z Sosnowca kompletnie nie przekonuje mnie tłumaczenie Pana Marka - przecież osoby jadące drogą "główną" zmieniają pas i to za linią warunkowego zatrzymania.
To nie pierwszy raz jak pan Dworak broni głupiego rozwiązania i dorabia do niego teorię na siłę, byle tylko nie przyznać, że to wszystko jest źle. Jeśli jakieś rozwiązanie, jakieś przepisy notorycznie stwarzają problemy, ludzie mają wątpliwości a kilka organów różnie je interpretuje to znaczy, że te przepisy wymagają zmiany. Ale nie zmiany na zasadzie "Dobra, to dodajmy jeszcze 5 znaków z tabliczkami i komentarzami pod spodem, do tego ograniczmy prędkość do 30 km/h i jeszcze może ze 2-3 zakazy tego czy tamtego. No i problem rozwiązany, przecież wystarczyło zwolnić i patrzeć na znaki". Należy wprowadzić zmianę na zasadzie obserwowania co się tam dzieje, zadania sobie pytania dlaczego tak jest, jak to skrzyżowanie wygląda i jak uprościć sytuację. UPROŚCIĆ a nie skomplikować kolejnymi znakami, liniami, szykanami czy inną drogą brnięcia w bezsens :) Ale tego polski, urzędniczy beton nigdy nie zrobi.
masz całkowitą rację. Jeśli piewszeństwo wynika z pasów, to znak ustap jest zbędny i tylko wprowadza pole do dziwnych interpretacji. A tlumaczenie, ze jakby spadł snieg ... jest juz po prostu smieszne.
Marzę o tym, że jakiś mądry minister (o co może być trudno) da policji drogowej prawo karania mandatem drogowców za niewłaściwe, komplikujące lub nieintuicyjne oznakowanie. Przecież kierujący pojazdem ma interpretację oznakowania sekundy i oznakowanie ma być OCZYWISTE. Wystarczyłoby, przy wprowadzaniu oznakowania, spojrzeć na to oczyma osoby jadącej tą drogą po raz pierwszy w życiu i uruchomić wyobraźnię.
Znak jest pionowy i poziomy czyli ten fragment linii ciągłej. Wjeżdżasz na drogę z pierwszeństwem i jeżeli chcesz się włączyć musisz ustąpić. To jest oczywiste. Natomiast pas po którym się poruszasz jest Twój i nikt nie ma prawa zajechać Ci drogi. Pasy każdy musi zmieniać według tej samej reguły. Z tego samego powodu nawet fachowcy się potykają jeśli chodzi o temat słynnego już ronda w Pile. Nie można sobie bezkarnie przeskakiwać z pasa na pas. Tutaj temat jest wyraźniej nakreślony: th-cam.com/video/HyAHD9rXuUg/w-d-xo.html
A co by było w przypadku kolizji podczas jazdy "swoim" pasem włączającym się? Teoretycznie nie ustępujemy pierwszeństwa, chociaż drugi pojazd łamie zasady przecinając ciągłą linię. Obawiam się, że wina byłaby po naszej stronie, a tak naprawdę "winny" dostałby tylko mandat za przejechanie linii ciągłej...
Jezeli dwoch eksperow moze miec rozne zdanie nt. przepisu to i dwoch sedziow ergo prawo jest zle. I tak naprawde sprawca zostaje ten ktory mniej spodoba sie sedziemu. Chory kraj.
No tak, ale na autostradzie pas rozbiegowy ma swoją długość. Wiem,że muszę wpuścić wszystkich ,którzy jadą pasem na który chcę wjechać. Przyspieszam, żeby zrównać prędkość i....... niespodzianka, nikt nie ma zamiaru mnie wpuścić. Pytanie. Hamować awaryjnie do "zera" jak pas się skończy , czy "totolotek".Uda sie czy nie uda.?! Nadmienię , że w niemczech spotkałem się z ograniczeniem "v" na prawym pasie autostrady do 120kmh, przed pasem rozbiegowym, co już daje możliwość sprawnego włączenia się do ruchu i kontynuowania jazdy. Może w Polsce powinni wprowadzić coś podobnego?.
Czy w PL te 120, a 140 to taka duża różnica? Ja widząc zupełnie gęsty ruch na autostradzie chyba jednak zwolniłbym / zatrzymał się w takim miejscu, aby do końca pasa rozbiegowego dać radę przyspieszyć do prędkości prawego pasa, gdy pojawi się luka. Jeśli staniemy na jego końcu, to będziemy musieli dłużej czekać na większą lukę, aby się włączyć. Bezpiecznie potrzebujemy ~180-240m między pojazdami na prawym pasie, jeśli jadą ~90-120 km/h.
Jeżdże ciężarówką i nigdy nie miałem problemu z włączeniem się do ruchu z pasa rozbiegowego, jeżeli ty masz problem zrobić to osobówką to raczej chodzi o Twoje słabe umiejętności ;)
Autostrada ma inne zasady gdyż pas włączający, rozbiegowy nigdy tam nie jest pasem zjazdowym a tutaj zaraz jest skrzyżowanie i niektóre pojazdy będące na drodze z pierwszeństwem przejazdu na pasie sąsiadującym z tym włączającym będącym zgodnie z ustawionym tam znakiem - podporządkowanym tak jak ten autobus. Mają prawo korzystając z pierwszeństwa zmienić pas na prawy (jak najszybciej gdy tylko skończy się linia ciągła) gdy przykładowo zaraz na najbliższym skrzyżowaniu skręcają w prawo a możliwość skrętu w prawo jest tylko z prawego pasa.
Co jeżeli jest identyczna sytuacja przy wjeździe na rondo. Mam swój pas z przerywana linią. Ktoś kto już jest na rondzie musiałby zmienić pas żeby doszło do kolizji. Ale przed rondem jest znak ustąp.
a kto ma pierwszenstwo pomiedzy tymi znakami? ( znak z ustepem pierwszenstwa a znakiem z pierwszenstwem) bo ja mysle ze Ci z lewej wiec autobus mogl przed Pana wjechać
Przeniesmy ta sytacje na droge, gdzie ograniczenie jest do 100km/h, jade prawym pasem jakas DK, potrzebuje zmienic pas, na ten, ktory jest do skretu w prawo i jednoczesnie jest pasem rozbiegowym. Rozumiem, ze jak bedzie jechal ciag 100 pojazdow, na tym pasie rozbiegowym to mam sie zatrzymac na swoim pasie i czekac na mozliwosc zjazdu na pas do skretu w prawo, tak? Cos mi sie wydaje, ze dzieki Waszemu interpretowaniu przepisow bardzo czesto dochodzi do wypadkow 😉
Dokładnie tak, jak napisałeś: zmieniasz pas z lewego na prawy ustępując pierwszeńswa pojazdom poruszającym sie prawym pasem. To chyba są podstawy w ruchu drogowym?
@@arcrc3415 Hm, posiłkowanie się zdaniem policjantów i interpretowaniem przez nich przepisów jest co najmniej karkołomne ;) W tym zakresie przepisy są bardzo jasno rozpisane, zasadniczo nie dając tu pola do interpretacii, jak to ma miejsce choćby w kwestii wyprzedzania "bezpośrednio" przed przejściem, lub "znacznej różnicy w prędkości" podczas wyprzedzania się ciężarówek. Pan Dworak uczestniczy w pracach nad tworzeniem przepisów dot. ruchu drogowego, jeśli więc jeśli ktoś kwestionuje jego wiedzę i jego autorytet, to kto zostaje na placu boju? Domorośli "fahofcy" od wszystkiego, poczynając od COVID-19 (genetyka, biologia), lecąc przez kwestie klimatyczne, ład światowy, wojskowość a kończąc na ruchu drogowym? Mam tu na myśli "fahofców" tiktokowo-jutubowych, takich odpowiedzników taksiarzy sprzed ery internetu. Oni też, jako jjedyni (każdy z osobna) miał wyłaczną licenacje na ostateczny osąd wszystkiego i wszystkich.
Jeśli pas włączania jest także pasem do skrętu w prawo to w ogóle nie rozumiem jak można uważać go za "gorszy". A jeśli na nim byłaby kolejka osób z drogi "głównej" do skrętu w prawo to wtedy co byś zrobił?
@@komentator777 pan Dworak uczestniczy ... ? :( no to jesteśmy zgubieni ... zauważ np. że znak poziomy "w obszarze skrzyżowania z pasem dołączającym" (linia ciągła) nie dubluje tak na prawdę znaków pionowych A-7 i D-1 bo ma inne znaczenie : zakazuje zmiany pasa również tym którym D-1 przyznaje pierwszeństwo . Zadaj sobie pytanie : w takim razie - którego obszaru jezdni dotyczą te znaki pionowe ? ... Nie zauważa pan błędu w przekazywaniu zasad poruszania się na przedstawionym fragmencie drogi , przez pana Dworaka ? Jego autorytet odbiera panu zdolność myślenia ? Może za dużo dawek pan przyjął ? hmm ?
W czym masz problem? Jest czerwone światło wiec się zatrzymujesz, obserwujesz wszystko co się dzieje, jest wolne przejeżdżasz gdy masz zielona strzałkę.
Jak już zrobisz prawo jazdy albo po prostu jak będziesz wracał ze szkoły to stań i pooglądaj jakieś skrzyżowanie. Polski kierowca nie zatrzymuje się na czerwonym świetle. Obejrzyj też odcinki np. 564, 712, 760, 798. Warto aby Pan Marek częściej upominał takich kierowców.
Dlaczego niby do końca znaku P-1D, który oznacza linię przerywaną? Znak ustąp pierwszeństwa obowiązuje tylko na samym początku, gdzie jedzie się schodzą. Może zdarzyć się sytuacja że znaki poziome śnieg zasypie i po to jest ten ustąp pierwszeństwa żeby kierowca wiedział że wjeżdża na drogę z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast jak jedzie pasem rozbiegowym już dalej, to Ci zmieniający pas z lewego na ten prawy muszą mu ustąpić.
Jest 1 wyjście, jechać dość wolno pasem prawym skoro znak jest ustąp pierwszenstwa, zanim do niego dojadę to puszczę tych co widzę z przodu , a po minięciu znaku już wg zasad prawej ręki. I było by ok. Tylko trzeba jeszcze uważać na tych co jadą z lewej i zmieniając pas spychają jak ten autobus kolesia z drogi. Przypadków że jadę prawym równolegle z kimś na lewym i on nagle skręca w prawo bo mu w mózgu wyliczyło że ma pierwszeństwo bo jestem na pasie włączającym jest cała masa. Nie wiem skąd ci ludzie jak ten w autobusie stwierdził że jego manewr w jaki kolwiek sposób jest poprawny i bezpieczny bo od kiedy to spychanie z drogi jest legalne?
@@mabciapayne16 wiem, że w "luksusowych" samochodach są takie, które stwarzają opór przy kręceniu bez kierunku. Jednak uważam, że powinni być przede wszystkim zwiększenie poziomu kształcenia i przez odpowiednie systemy (policję).
@@grzegorzcygan8585 wymyśliłem to dla jaj, a ktoś to zrobił na poważnie? Można by też zrobić system który piszczy przy zmianie pasa bez kierunkowskazu włączonego od jakiegoś czasu.
@@mabciapayne16 Ja mam już swoje lata i nie twierdzę, że ogólnie kiedyś było lepiej, ale w kwestii kierunkowskazów raczej ich nieużywanie jest plagą czasów współczesnych. Kiedyś jechałem przez miasto około 10 km i kierowca nie włączył ani raz. W moim TIPO nie ma żadnych takich systemów, ale koledzy z pracy chwalą się czego to nie mają. Stąd wiem, że jest coś co zachęca do włączania kierunkowskazów. Ale moim zdaniem nie tędy droga. Wsiądzie potem taki do Tipo i...
Kiedyś nad tym myślałem i doszedłem do wniosku, że znak "ustąp pierwszeństwa" oraz "nakaz jazdy w prawo za znakiem" obowiązują do końca skrzyżowania. To skrzyżowanie kończy się dokładnie w puncie zakończenia linii ciągłej (tej wychodzącej z pola wyłączonego z ruchu). Od tego momentu, pasy są "równorzędne". Moim zdaniem, wina leży po stronie organizatora ruchu, gdyż odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego, dla prędkości poniżej 60 km\h, powinna wynosić od 50 do 100 m Z drugiej strony nie wiem, co w ruchu drogowym zmieniłby ich brak w takich miejscach jak to, czy też "wylotówkach" na drogi ekspresowe czy autostrady? Przecież wciąż mamy przepis o pierwszeństwie pojazdu, który porusza się swoim pasem, przed tym, który się na ów pas chce włączyć.
Dobrze ze pokazujecie Panstwo ten problem bo codziennie przejezdzam ta ulica i niema dnia zeby jeden drugiemu nie zajechal drogi.zeby ktos na kogos nie uzyl klaksonu...tutaj mozna karte pamieci nagrac...a najciekawsze jest to ze przewaznie ten co zajezdza droge ma najwiecej do sapania i ustawia innych i najwiecej to tablice KWI KNS RRS RJS...a jak do tych tablic dojdzie jeszcze BMW to combo pelna geba...o busach nie wspomne bo to juz patologia ulic Krakowa
Ja też kiedyś byłem be błędzie ale dzięki Wam w poprzednich odcinkach, dowiedziałem się że źle jeżdżę.Dziekuje
2:20 Ten duet znaków A-7 i C-2 stoi o dobre 20 metrów za późno. Wskutek tego bardziej miesza w głowach niż wyjaśnia.
Oj tak. Na drodze, na odcinku na wprost ten C-2 też mnie chwilę zastanowił.
zgadza się, po prostu rozmieszczając znaki często starają się wykorzystać istniejącą infrastrukturę i tak najprawdopodobniej było w tym przypadku bo wiszą na najbliższej latarni zamiast na oddzielnym słupku
@@pawewozniak7837 No to jedną latarnię wcześniej byłoby już OK. :)
@@130rapid zgadzam się, w 1:50 dobrze widać, że byłoby dużo lepiej
dokładnie tak
jeszcze lepiej to widać w 5:58 😉
7:08 --- irytuje mnie jak kierowca zmienia pas od razu zamiast podjechać kawałek z kierunkowskazem i poszukać właściwego momentu, chyba że takiego nie ma to zatrzymać się na końcu tego pasa. gorzej jak Ci z tyłu pchają się jak porąbani bo myślą że nie zdążą zmienić i tylko wymuszają pierwszeństwo zamiast płynnie zjechać na ten pas jeden za drugim.
"...w Europie nie widziałem." a za chwile pokazany Sosnowiec :D
No i prawidłowo, bo czy naprawdę musimy zaliczać sosnowiec do Europy? :D
Haha bo Sosnowiec nie należy do Europy ;P
Bo Sosnowiec, to Sosnowiec.
A potem Warszawa. Ale no tak jak jest Sosnowiec to zawsze będzie smiesznie xD
W Polsce występuje ,w Europie nie widziałem. Jak chcesz coś cytować to cytuj całe zdanie.
2:20 - A co to za idiotyczne ustawienie znaku C-2? Przecież tam znak C-2 nie ma racji bytu, co on niby ma nakazywać, gdzie kierowcy muszą za nim skręcić w prawo?
To ma sens, tu są chyba 2 jezdnię jedna jezdnia to skręt a druga jedzie prostocos jak na a4 przez Katowice
abyś nie skręcił w lewo pod prąd ;-)
@@piotreq9952 Abym nie skręcił w lewo, to chyba powinien być nakaz jazdy prosto, a nie skrętu w prawo za znakiem.
Jak się wypowiada specjalista od ruchu drogowego, to winni są zawsze kierowcy którzy nie potrafią jeżdzić i czytać znaków. Głupiego oznakowania wtedy się nie widzi. Trza by tak postawić kamerę, i kierować zgłoszenia każdego samochodu który nie zastosował się do nakazy skrętu w prawo za znakiem na policje. To może po 10 latach coś by pomyśleli o zmianie.
@@Radek.68 nie zupełnie bo nadal jest to skrzyżowanie dwóch dróg więc skręcasz w drogę z pierwszeństwem, tyle tylko że, skręt ten odbywa się płynnie i nie robisz go pod kątem 90 stopni
Jeżdżę codziennie tą trasą.
Autobusy komunikacji miejskiej permanentnie uzurpują sobie tam pierwszeństwo. Mogę śmiało napisać, że nigdy nie widziałem tam kierowcy komunikacji miejskiej jadącego prawidłowo.
Widocznie kierowcy zawodowi znają lepiej przepisy. To po hu masz ustąp pierwszeństwa? Stek bzdur prowadzący powiedział. Jeszcze trochę został by skasowany i mandat dostał.... A w sądzie by mowil przecież ja jestem czy byłem dyrektorem ja wiem lepiej...
uwielbiam ten komentarz ,, no nie może tak być nie może tak być :D "
Swoją drogą ten wjazd na Matecznego jest super... Zwłaszcza jak ruch duży, a człowiek ma parę metrów, żeby przeskoczyć na skręt w lewo, w stronę Zakopianki. Ubaw po pachy za każdym razem.
No to cieszę się, że na tyle dobrze rozumiem i interpretuję przepisy, że uważałem tak samo.
"Ten pas nie ma przyszłości."
~ M. Dworak, A.D. 2021
Ja czytam te komentarze, pod tym jakże doskonale wyjaśnionym zagadnieniu, że dalej nie wiedzą jak jechać aż mam ciarki i zaczynam się bać.
Ten w czerwonym samochodzie w 5:56 zupełnie się nie bał... :)
Podziwiam cierpliwość Pana Marka. Naprawdę.
Wystarczy połączyć to szeregowo, a nie równolegle i problem zniknie.
Jakże się cieszę że jesteście!
Pozdrowienia i nie przestawajcie!
Chociażbyście mieli wciąż podstawy omawiać - to naprawdę warto!
6:20 to miejsce było niedawno na Stop Cham. Pozdrawiam tych co mówili że nie ma tam komu ustąpić pierwszeństwa bo jedziemy swoim pasem i obowiązuje przepis o zmianie pasa ruchu.
Dobra uwaga
w ktorym odc bylo?
Właśnie jest to Polska patologia. Sam prowadzący przyznał, że nigdzie w Europie poza naszym krajem tego nie widział. To daje dużo do myślenia. Kierunkowskaz nie daje ci pierwszeństwa na pas, na którym znajduje się inny uczestnik ruchu. Dalej słuchajcie celebrytów, zamiast się skupić na prawie. Proszę sobie zajrzeć do PoRD z 1997r. i Konwencji Wiedeńskiej ratyfikiwanej przez Polskę w 1998r. Na koniec dodam, że nie mieszkam w Polsce i mam doświadczenie w serwisie drogowym w kraju tulipanów.
@@kristvanzdybek to że jakiś kraj ratyfikował konwencję wiedeńska nie gwarantuje że przepisy będą w 100% zgodne. Tutaj gdzie przeczytałem, że są jakieś kraje, gdzie wjeżdząjący z pasa rozbiegowego ma pierwszeństwo nad jadącym autostradą czego nie znalazłem potwierdzania w konwencji wiedeńskiej. Tam nawet wprost jest pisane, że nie ma pierwszeństwa wjeżdzający na autostradę.
Przerażający jest fakt, że takie wątpliwości w ogóle się pojawiają...
Jak możecie kilkakrotnie omawiać tę samą drogę/zjazd i nie zwrócić uwagi na błędnie ustawiony nakaz jazdy w prawo (2:20, 3:28), za którym paręnaście metrów dalej jest już prawidłowe oznaczenie pasów i skręt w lewo jest (wg znaku 3:37) możliwy. Rzecz w tym, że już wcześniej jest na jezdni linia przerywana i pojazdy skręcają na lewy pas. Mogą też jechać prosto, czemu przeczy znak na 2:20. Ktoś umieścił go tu omyłkowo, a Państwo tego nie zauważyli?!!!
Panie Marku, gdyby wszyscy reprezentowali tak logiczne myślenie jak Pan, nie byłoby wypadków. Niestety rzeczywistość jest inna...
4:20 mnie zastanawia czemu rowerzysta jedzie po chodniku z kostki, kiedy obok ma DDR i gładki, nowy asfalt 🤔
Może ekipa bezpiecznej jazdy się rozstawiła?
bo może
bo większość rowerzystów to debile.
bo jest tam za wąsko na dwa rowery...
Przecież widać że jechał górskim rowerem :-)
4:20 to norma, kierowcy MPK ale nie tylko, są przekonani o pierwszeństwie do samego ronda.
MOBILIS nie MPK;)
@@seba070680 Kamieńskiego jeżdżą jedni i drudzy. Napisałem wyżej i nie chodzi tylko o kierowców autobusów.
Wreszcie! Jeszcze proszę odcinek o włączaniu się na autostradzie z pasa rozbiegowego, bo to jest w tym kraju dramat!
6:15 - i to nie jest dobry pomysł, to nie jest intuicyjne rozwiązanie ruchu, a potwierdzeniem są częste kolizje w tym miejscu Sosnowca.
Proszę spojrzeć na grafikę w 1:08. Te znaki ustąp/pierwszeństwo miałyby zastosowanie, gdyby przy tej powierzchni wyłączonej z ruchu (tym trójkąciku, gdzie łącza sie pas główny z wlotowym) nie bylo domalowanej linii ciągłej tylko od razu byłaby przerywana. Wtedy czerwony samochód zyskałby pierwszeństwo przy zmianie pasa na prawy nad niebieskim autem, które musiałoby ustąpić pierwszeństwa. W opisywanej sytuacji ta ciągła linia, póki nie jest przysypana śniegiem decyduje o tym , ze obydwa pasy sa względem siebie równoważne i zmieniamy pas na zasadach ogólnych, czyli zmieniający pas ustępuje obecnemu na pasie pojazdowi.
super odcinek, myślę że temat znaków poziomych jest dobry na jeszcze kolejny odcinek. Znaki poziome są mocno olewane
2:22 Czy w tamtym miejscu zamiast znaku "nakaz skrętu w prawo za znakiem" nie lepiej byłoby umieścić znak "nakaz jazdy prosto"? Przy wjeździe w Konopnicką od góry tak jest, albo przy wjeździe na autostradę np na węźle Sidzina
Albo po prostu oba znaki (i ustąp i nakaz skrętu) ustawić przed połączeniem jezdni i skrętem. Przecież w tym miejscu w którym on stoi to dotyczy i tych na pozostałych pasach.
Jak zawsze super odcinek.
To po co ten znak podporządkowania prawie na końcu linii ciągłej ?? Wprowadza to w błąd Taki znak powinien być wyłącznie przed połączeniem dróg ...
Oczywiście, powinien być przed a najpóźniej na skrzyżowaniu bo jego dotyczy. W animacji jest to dobrze przedstawione, w rzeczywistości jak zwykle - burdel i absurdy.
6:30 jest taka sytuacja w jednym z polskich miast ale bez oznakowania poziomego linii zatrzymania. jest znak po prawej ustap pierwszenstwa czyli drodze zjeżdzajacej się z lewej
Bardzo częsty problem i błąd kierowców, i to o zgrozo często zawodowych. Zakopiańska między A4 a Libertowem i wyjazd z BP - to ile razy byłem tam nieomalże taranowany przez tiry zmieniające pas na ciągłej linii i pasie wyłączonym z ruchu to aż woła o pomstę i stałą opiekę policji nad tym miejscem. To samo nawrotka na Alei Pokoju przed skrzyżowaniem z Ofiar Dąbia (tam się cyrki dodatkowo dzieją, bo nawrotkowiczowie zatrzymują się żeby ustąpić wyimaginowanego pierwszeństwa (!) a następnie przekraczają ciągła linię by szybko dostać się na skrajny prawy pas. Ja uważam, że to jest problem skalą sięgający problemowi zjazdów z ronda. Bynajmniej niestety nie jest rzadkością!
Nauczcie się być uprzejmym dla innych kierowców to wiele z tych pytań kto ma pierwszeństwo tu czy tam zniknie.
Dzieki Waszemu programowi jestem lepszym kierowca.
Jednak wciaz mam wiele watpliwosci.
Witam czy można prosić o filmik z rondem i tramwajami na rondzie?
łapka w górę i oglądamy
Tytuł mówił o czym innym a to pokazano szczegółowy przypadek gdzie występuje znak ustąp pierwszeństwa
4:24 - A skoro wszystko jest nagrane to nie można powiadomić policji zeby dali mu pouczenie lub mandat ?
4:19 Droga dla rowerów też tutaj jest. Cóż z tego? Nie chcę się na nią zjechać.
4:22 Tutaj wychodzi właśnie podejście kierowców do tego podporządkowania. Przecież ten pas choć jest już równorzędny dalej wydaje się być podporządkowany.
Nawet gdyby nie było linii ciągłej ani znaków pionowych, to przecież zmieniając pas musimy ustąpić pierwszeństwa tym, ktorzy się na nim znajdują - to są podstawy podstaw...
Tylko że nie zawsze linie ciągłe, czyli znaki poziome, są widoczne. Na przykład w zimie ktoś mógłby nie znać przebiegu tego skrzyżowania.
@@KarolPilch no to mówię, że nawet gdyby nie było ani linii ani znaków, to dalej zmieniający pas musi ustąpić pierwszeństwa...
@@lassischzwg jeśli nie było by znaków pionowych ani poziomych to wyjeżdżający z prawej strony zawsze mieliby pierwszeństwo
@@paweld.2819 przecież przy zmianie pasa zawsze masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa temu, kto się na nim znajduje ;) poczytaj przepisy
@@paweld.2819 te znaki poziome i pionowe tyczą się tylko wjazdu na skrzyżowanie, dalej już nie obowiązują bo skrzyżowania nie ma, skończyło się
Jeśli "nawet eksperci mają wątpliwości" to możliwości są dwie:
1. Nie są ekspertami;
2. Prawo jest do zmiany :)
Traw na takiego eksperta z policji.
@Magic To smutne, ale niestety tak to zazwyczaj wygląda - Efekt Dunninga-Krugera :)
Z S1 na A4 zwalnianie na pasie rozbiegowym , zamiast gaz w podłogę. Mam tak codziennie😡
Potwierdzam. Raz pięć zer, drugi raz seat 40 parę km/h i weź tu zrób porządny rozbieg, gdy spory ruch.
Bardzo sympatyczni oboje prowadzący.
Najfajniej jest wtedy kiedy ktoś jedzie z tego pasa o Powstańców i chce przeskoczyć na Matecznego do skrętu w lewo w Zakopiańską.
6:50 - to nie wyjątek od reguły tylko tak jest zawsze. A-7 nie zmenia znaczenia w związku z tym, że spadnie śnieg czy jest kontynuując pasa czy też nie.
Ten program nauczył mnie sporo, i chyba jeżdzę mądrzej
A ja bym powiedział, że tematem (pytaniem z listu) było pierwszeństwo przy pasie włączania (tak prawidłowo to się nazywa pas rozbiegowy), a dostaliśmy wykład z poruszania się pomiędzy pasami. To co tu pokazano TO NIE JEST PAS WŁĄCZANIA, tym pasem (o czym mówi prowadzący) można spokojnie pojechać dalej i skręcić w prawo!! Merytorycznie ten odcinek jest niby ok, bo czegoś uczy, ale temat właściwy omija szerokim łukiem. Pas włączania to pas który się zbiega do drogi głównej w taki sposób aby umożliwiać i wymuszać (no bo się kończy) płynne włączanie się do ruchu na drodze głównej, jadącym po drodze podporządkowanej. Wchodzi w ten temat jazda "na suwak" oraz zasady pierwszeństwa w ruchu spowolnionym (korek) oraz przy ruchu płynnym/normalnym. O tym nie ma ani słowa.
A tak na chłopski rozum, to te regulacje dotyczące pasa rozbiegowego, są delikatnie mówiąc do bani. Wszystko w zasadzie jest umowne, i polega głównie na tym, czy jadący po obu pasach są normalni i w miarę kulturalni. Ustalenie kiedy ruch jest normalny a kiedy spowolniony (?) - co najmniej dyskusyjne, kto i kiedy ma wpuszczać w takim razie jeśli ruch nie jest spowolniony (?), raczej enigmatyczne i t.d.. Może właśnie dlatego, żeby nie wdepnąć na minę nie omówiono tego o co było zapytanie ;)?
No nie, nie może tak być 😀
Znak A7 jest w tym przypadku niepotrzebnym slupkiem tylko. Wyjeżdżając spod tego znaku nikomu nie musimy ustąpić pierwszeństwa a po jego minięciu znajdujemy się automatycznie na drodze głównej i obowiązują już nas przepisy ogólne np o zmianie pasa ruchu
Chyba nie wiesz, że ten znak właśnie powoduje, że musisz ustąpić pierwszeństwo przejazdu samochodom znajdującym się na drodze z pierwszeństwem ale tylko tym, które przed tą linią ciągłą odpowiednio wcześniej zasygnalizowały zamiar zmiany pasa ruchu gdyż mogą zrobić to tylko w tym momencie a za chwilę z tego prawego pasa będą skręcały czy zjeżdżały w prawo bo tylko z tego prawego pasa można skręcić w prawo. Znak jest znak i trzeba się do niego stosować. Dobrze, że nie postawili tam znaku STOP bo wtedy każdy samochód na tym prawym pasie dojeżdżając do końca linii ciągłej musiał by się obowiązkowo zatrzymać nawet wtedy gdy żaden samochód na pasie sąsiednim nie miał by zamiaru wjazdu na ten prawy pas. Tak, że jest to wmiare dobre rozwiązanie zapewniające płynność wtedy gdy żaden kierowca z pasa sąsiedniego nie sygnalizuje zamiaru tego manewru i wtedy wszystkie pasy kontynuują bez problemu jazdę. A dalej to się zgadzam, że gdy miniesz tą linię ciągłą to nabywasz już prawa tak jak na pozostałych pasach. Pewna kobieta miała znak ustąp pierwszeństwo nadjeżdżającym z przeciwka lecz go nie ustąpiła twierdząc, że ona ma lepszy samochód to wszyscy powinni jej ustąpić. Różne są argumenty ludzi lecz zasady są zasadami a znaki , mamami i nie można powiedzieć, że tutaj ten znak to tylko kawałek nic nie znaczącej tyczki.
@@carburator52proponuje jeszcze kilka razy obejrzeć ten materiał, potem znowu kilka razy i dopiero pisać komentarze
@@jarobt5241 Samo ponowne obejrzenie tęgo materiału bez przedstawienia prawdziwych z kodeksu wziętych argumentów nic nie da bo tu jest tak namieszane, że tylko wymiana argumentów (ale nie wymyślonych) i wspólna (bez złośliwych uwag) dyskusja może przynieść właściwe rozwiązanie. Bo np. takie stwierdzenie pana Marka czy Twoje: (uważają, że mają pierwszeństwo. Dokąd, do końca Świata)? Gdy wiadomo bez takich złośliwych uwag, że tylko do zrównania się tych pasów (do końca linii ciągłej) gdyż to jest jedyne miejsce gdzie samochody (a jest ich naprawdę niewiele) dzięki takiemu rozwiązaniu mają możliwość (oczywiście wcześniej to sygnalizując jeszcze przed końcem tej linii ciągłej i korzystając jeszcze dokładnie (tylko w tym miejscu) z pierwszeństwa gdyż znak A-7 obowiązuje li tylko do końca tej linii ciągłej ( a nie do końca Świata) zjechać na prawy pas gdy mają zamiar zaraz skręcić w prawo bo mogą to zrobić tylko z tego prawego pasa. Jeżeli nikt nie zjeżdża w prawo to samochody na prawym pasie nie muszą się nawet zatrzymywać bo to nie jest znak Stop i ruch odbywa się w miarę płynnie a zależy to wyłącznie od nasilenia ruchu. Jest to w tej sytuacji najbardziej optymalne rozwiązanie. Nie wypominają mi nieznajomości przepisów a przedstaw swoje argumenty. Jestem na nie otwarty i podchodzę do nich elastycznie lecz muszą mieć odniesienie do konkretnych opartych na prawdziwych, obowiązujących zasad prawa o ruchu drogowym.
Czekam na wyjaśnienia bo mogę po prostu czegoś nie wiedzieć.
@@carburator52 miałem przykrą okazję być w sądzie po kolizji na tym właśnie " skrzyżowaniu " Argumenty i różne interpretacje jakie tam się pojawiały nie pozostawiły mi złudzeń że nikt nie jest w stanie jednoznacznie określić jak dokładnie należy się tam zachować. Od tamtej pory zawsze ustępuje pierwszeństwa (zmieniając pas ruchu) tam pojazdą wyjeżdżającym spod znaku A7 bez względu na miejsce w którym chce zmienić pas żeby uniknąć nie potrzebnej straty czasu i pieniędzy
@@jarobt5241 Właśnie taki rozgardiasz i stosowanie różnych interpretacji jest przyczyną wielu niejasności i niedomówień a przodują w takim rozgardiaszu Katowice (choćby rondo Ziętka - wbrew jakimkolwiek zasadom poruszania się po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym) oraz w Krakowie. Już w latach 70tych walczyliśmy z Katowicami gdzie ci dziwni ludzie wjeżdżając na rondo nie zmieniając pasa, włączali kierunkowskaz w lewo a nie sygnalizowali z kolei zamiaru zjechania z tego ronda. Sprawa po wielu latach trafiła w końcu do Sądu i dopiero Sąd musiał to rozstrzygnąć choć sprawie nie było najmniejszych wątpliwości za wyjątkiem ludzi z Aglomeracji Śląskiej do których nie przemawiają żadne argumenty i rozstrzygać to musi Sąd. Tak też wcale się nie dziwię, że tak prosta sprawa stała się poważnym sporem właśnie w Krakowie bo to drugi taki dziwny Region. Gdzie lepiej zablokować pas setkom samochodów niż wpuścić zgodnie z pierwszeństwem mogą zjechać i nie blokować pasa pozostałym. To tak gdy Jaś zebździł się w klasie i nauczycielka wyprosiła go przez to na korytarz a on chodził i mruczał pod nosem "gdzie tu sens, gdzie tu logika. Podchodzi do niego dyrektorka szkoły i pyta co się stało a Jaś odpowiada: Gdzie tu sens, gdzie tu logika bo ja zepsułem powietrze w klasie a nauczycielka wyrzuciła mnie na świeże powietrze a sami siedzą w tym smrodzie. Gzie tu sens, gdzie logika. Tak i tu myślą Ci oporni.
Ja się zastanawiam, Jaki sens w ogóle stawiania znaku ustąp pierwszeństwa A7 na pasie właczania, skoro I tak wiadomo że trzeba zanim wjedziesz na pas lewy trzeba wszystkich przepuścić, Natomiast jadący po głównej drodze chcąc zmienić pas na ten włączający się też ma obowiązek Ustąpić drogę?
Na zimę kiedy nie widać żadnych linii. Ten z podporzadkowanej wyleciałby prosto na lewy myśląc ze ma pierwszeństwo bo jest z prawej.
Dla celów bezpieczeństwa, że kierujący zbliża się do drogi z pierwszeństwem.
@@piokar8219wtedy jest znak pionowy..... jak tych poziomych nie widzisz
@@piokar8219 Witam, ale dlaczego miałby mieć pierwszeństwo skoro i tak zmienia pas ruchu i to on musi ustąpić pierwszeństwa innym kierującym??? 🤔
Jak zmienic pas kiedy na pasie innym jada ciagiem.
Jeśli facet analizuje przepisy i nie rozumie tak prostych i podstawowych spraw, to "wątpliwości" część kierujących będzie mieć zawsze i wszędzie.
Matko, że ludzie mają takie zagwozdki w tak prostych sprawach.
4:25 masz przykład prostej sprawy.
@@Belormoroth i już wiesz jak się czują rowerzyści na drodze
W Łodzi ten problem rozwiązuje znak STOP , mimo widoczności 360 stopni i tak trzeba się zatrzymać a zjeżdżający na prawy pas nie tamują ruchu.
Czyli pod samym znakiem A-7 mamy nie ustępować pierwszeństwa tym na drodze głównej, którzy chcą zmienić pas na nasz, tak? To po co to A-7 tak naprawdę? Argument o nieczytelnym oznakowaniu poziomym nie przemawia, bo przecież nikt nie założy, że pasy mają nagle uskok. To tylko P-13 ma decydować o tym, czy ustępować czy nie? Ale przecież przed chwilą A-7 miał być dla niewidocznych linii, więc...? Czemu często też w takich miejscach na początku stosowana jest linia segregacyjna, a nie od razu wydzielająca pas ruchu? A skoro oznakowanie poziome aż takie decydujące jest, to kiedy wreszcie poruszony będzie problem sygnalizowania zmiany kierunku ruchu na łamanym pierwszeństwie w sytuacji, gdy strzałki wymalowane na jezdni pokazują zupełnie coś innego niż znak pionowy? (Niech będą Katowice i ul. Panewnicka x Kuźnicka będą przykładem - 50.22805894823135, 18.917257844936803 )
A jeszcze do pokazanego miejsca i sytuacji z autobusem - prowadzący minął 2m znak A-7 więc, ma pierwszeństwo przed zmieniającym pas ruchu autobusem, ale jakby autobus zmienił pas na ciągłej linii 2m wcześniej, to wówczas już miałby pierwszeństwo? Jak dla mnie, to ktoś tu chciał, aby było tak, jak w Sosnowcu, tylko wprost poziomej linii nie ma, ale być też jej nie musi przy samym znaku A-7. O tym nakazie jazdy w prawo w tym miejscu to już nawet nie będę pisał.
Znak ustąp pierwszeństwa powinien stamtąd zniknąć i wtedy nie będzie wątpliwości.
@@Rozan999 To na pewno, ale podejrzewam, że ktoś chciał właśnie, aby zmieniający pas na prawy jednak mieli pierwszeństwo w tym miejscu i nie zapytał p. Dworka, który by stwierdził, że to linia P-13 wyznacza pierwszeństwo na drodze.
@@dzyszla Aby zmieniający pas na prawy mieli pierwszeństwo to znak ustąp pierwszeństwa musiałby być zestawiony z oznakowaniem na jezdni takim jak przykład z Sosnowca, ale w żadnym normalnym kraju nie stosuje się takiego oznakowania!
+1
Dla mnie nie powinno być tego znaku, bo pas ma swoją kontynuację. Sens byłby wtedy jakby istniało dodatkowo oznakowanie poziome, tak jak w Sosnowcu. Tak to nie wiadomo, gdzie kończy się konieczność ustąpienia pierwszeństwa. Znak A7 powinien być tylko w miejscach, gdzie pas się kończy np. pas rozbiegowy. W ten sposób robi się duże zamieszanie.
Dla ciekawostki warto zajrzeć na skrzyżowanie Jana Pawła II i al. Rzeczypospolitej w Gdańsku. Mamy podobną sytuację, tylko dodatkowo mamy pas dla rowerów. Ustępuje pierwszeństwa rowerzystom, a dalej mam ustąpić pierwszeństwa czy już je mam? Teoretycznie po przejechaniu pasa dla rowerów już jestem na swoim pasie i inni powinni mi ustąpić pierwszeństwa.
Polskim kierowcom trzeba domalować linię warunkowego zatrzymania, żeby nie było wątpliwości gdzie kończy się podporządkowanie.
6:20 - i tu się pojawia problem w kontekście informacji, że znaki pionowe mają zastosowania w przypadku gdy znaki poziome są niewidoczne. Tym bardziej, że do przyjazdu Policji, śnieg może już stopnieć ;)
Chociaż widziałem kiedyś odpowiednią tabliczkę pod znakiem "ustąp"...
No i w czym problem? :)
@@tobiaszpasterski481 Jeżeli linia warunkowego zatrzymania będzie niewidoczna, pojadę dalej swoim pasem nie ustępując pierwszeństwa kierowcy zmieniającemu pas ruchu. Jeżeli przyjmujemy że linie rozdzielające pasy mogą być niewidoczne, to tak samo może być niewidoczna linia zatrzymania. Tylko, że w tym przypadku uzależniamy pierwszeństwo od jej widoczności. Czy w razie kolizji, będę się tłumaczył, że nie ustąpiłem pierwszeństwa, bo przecież nie zmieniałem pasa, a linia zatrzymania była niewidoczna? Takie oznaczenie jak w 6:20 jest w tym przypadku niejednoznaczne.
@@pcspecpl No i to jest sytuacja poniekąd spowodowana przez złą organizację ruchu i niskie standardy bezpieczeństwa. Bez sensu jest malować linię warunkowego zatrzymania skoro nie ma ruchu kolizyjnego. Gdyby był, to wtedy stawia się znak A20 lub B7 przy tej linii. Generalnie sytuacja powinna być jasna, bez złudzeń i wątpliwości kiedy/gdzie należy się ewentualnie zatrzymać. Niestety infrastruktura, oznakowanie pozostawia niedosyt i trochę do życzenia. Ale faktycznie istnieją takie sytuacje niejasne, wątpliwe, dylematy(niuanse) nie tylko jak się zachować, ale kto byłby winny/sprawcą gdyby doszło do zdarzenia :)
@@pcspecpl Generalnie organizator ruchu i organizacja ruchu powinna unikać takich sytuacji, by ktoś ustępował pierwszeństwo bez realnej konieczności wynikłej z usytuowania/geometrii dróg. Ustąpienie pierwszeństwa powinno być wymuszone kwestiami fizyczno-techniczno-organizacyjnymi jak np. przecięcie/skrzyżowanie dróg, a nie być nakazem/przymusem, bo ktoś sobie postawi znak, który nie ma uzasadnienia, racji i prawa istnieć w tym miejscu. Nie jestem ekspertem od logistyki i przepisów odnośnie stawiania znaków, ale znak, który nie ma uzasadnienia jest znakiem zbędnym/martwym, który zakłóca, zaburza ruch i pogarsza bezpieczeństwo.
Odpisuję na komentarz sprzed roku, ale co mi tam :) Jeśli znaki poziome są niewidoczne, to nie zobaczysz też linii wyznaczających pasy ruchu, więc stosujesz się do znaku A7 i ustępujesz pierwszeństwa wszystkim, którzy są na drodze z pierwszeństwem :)
Dużo mądrych informacji pan tu przytoczył. Niestety większość ludzi w Polsce to kompletni kretyni i nawet przy tak jasno wytłumaczonych i tak w gruncie rzeczy zupełnie oczywistych sprawach, będą robić po swojemu, łamiąc przepisy oraz zaburzając płynność ruchu.
@Zszoko Wany jesteś świetnym przedstawicielem tych, którzy słuchają, ale nic nie rozumieją.
Ostatecznie to duży ma zawsze rację...
Witam,
oglądając ten film skupiliście się Państwo na ruchu miejskim, gdzie w praktyce zazwyczaj ma zastosowanie jazda na "suwak", "zamek". Z moich obserwacji problem jest na drogach szybkiego ruchu, autostradach i drogach ekspresowych. Zauważyć można, że kierowcy wjeżdżający na tzw. "rozbiegówkę" np. ze stacji paliw, nie zauważają znaku "Ustąp pierwszeństwa", a co gorsze nie wiedzą, że pas rozbiegowy jest do nabrania prędkości i płynnego włączenia się do ruchu. Wjeżdżają na prawy pas na samym początku "rozbiegówki". Co gorsza obserwuję, że włączajc się na początku "rozbiegówki", po wjechaniu na prawy pas, za chwilę wjeżdżają na pas lewy :-( Dalej nie komentuję, słów mi szkoda :-(
Tutaj nie ma mowy o pasach kończących się, więc nie ma też mowy o jeździe na suwak.
Jak to dobrze, że jest już z Wrocławia do Poznania droga Ekspresowa, genialnego radzieckiego wynalazcy.
Dlaczego pod znakiem ustąp pierwszeństwa widnieje znak nakazu jazdy tylko w prawo, podczas gdy jedzie się na wprost?
Czasami jest też nakaz jazdy na wprost. Wszystko zależy od wyobraźni inżyniera, który projektował daną drogę. Na pewno nie skręcamy w lewo - pod prąd.
@@KarolPilch jeśli tak to faktycznie chyba wyobraźnia poniosła projektantów, jednakże co w tym wypadku zmienił by znak nakazu jazdy na wprost?
@@DNA1985R Wyobraźnia, raczej debilizm. Nazywajmy rzeczy po imieniu.
Znak nakazu jazdy w prawo nie powinien tam wisieć. Jakiś cep kazał to powiesić..
Uhm... Niech 'nakaz jazdy w prawo' będzie połączony z 'ustąp pierwszeństwa' ale... postawione jakieś 10m wcześniej przed łukiem, nabierają bezpodważalnego znaczenia... :)
5:55 a to czerwone Porsche to co ???
Zapraszam z tym tematem do Katowic na rozjazd z pod tunelu i z miasta na Sosnowiec,Mysłowice i Bielsko.
Już czytałem wywody mondrych(inaczej,) że znaki ustap pierwszeństwa postawione i namalowane tam nie obowiązują.
Znajomość przepisów i kultura na drodze to podstawa.
4.22 - Jak uczą 'prawka' to jest: przy zmianie pasa ruchu najpierw patrzymy, dajemy sygnał światłami, gdy możemy wykonać manewr zmieniamy pas. Ten autobus zrobił wszystko na raz. Po prostu kierowca ma innych gdzieś.
6:15 - znaki poziome są tylko dopełnieniem znaków pionowych i nie tworzą one żadnych nowych przepisów drogowych. Drugą kwestią jest to, że dla przykładu podstawowego - trzeba sobie zdefiniować kiedy jest już koniec i początek tego "wlotu"/skrzyżowania. Czy on się kończy wraz ze znakiem ustąpienia? 10 metrów za? Czy zawsze jest tak, że jak jest znak ustąp pierwszeństwa, to dotyczy on miejsca, w którym znak jest postawiony, czy do najbliższego skrzyżowania? I gdzie wtedy to skrzyżowanie się zaczyna? Kiedy kończy się pas wyłączony w z ruchu (chociaż wtedy znak ustąp nie dotyczyłby tego skrzyżowania, a następnego)? Czy może wtedy, kiedy kończy się linia ciągła?
I wszystko jasne, jak zwykle, wyczerpująco, czytelnie. Pozdrawiam
Jeżeli będzie śnieg to na tym konkretnym skrzyżowaniu wjeżdżający z podporządkowanej zdąży wjechać na główną przed znakiem.
Z większością pana wypowiedzi się zgodzę ale nie w tym przypadku i znalazłbym kilka innych np. lini przystankowej na przystanku tramwajowym w którym utrudnia pan pieszym SWOBODNE wejście do tramwaju.
Co do pasa włączania…(nie mylić z włączaniem do ruchu).
Kierowca na pasie rozbiegowym:
Wjeżdżając na drogę z pierwszeństwem, musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom na tej drodze, niezależnie od ich manewrów (jazda prosto, zmiana pasa ruchu z lewego na środkowy ).
Podstawą tego obowiązku są:
znak A-7 (“ustąp pierwszeństwa”, dotyczy najbliższej jezdni a nie najbliższego pasa),
przepisy regulujące hierarchię dróg i zasadę bezpieczeństwa. Kierowcy na drodze z pierwszeństwem:
Mają pierwszeństwo przed pojazdami na pasie rozbiegowym, bez względu na widoczność oznakowania poziomego.
Przy zmianie pasa ruchu na drodze z pierwszeństwem obowiązuje zasada:
ustąpienia pierwszeństwa pojazdom na pasie, na który wjeżdżają.
Jeśli pasy ruchu nie są oznaczone, a droga ma więcej niż jeden pas w jednym kierunku, wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione, zgodnie z przepisami.
Wyprzedzanie w takiej sytuacji można wykonać jedynie z lewej strony, aby uniknąć ryzyka kolizji i nieporozumień w interpretacji toru jazdy.
W przypadku kolizji między kierowcą na pasie rozbiegowym a pojazdem na drodze z pierwszeństwem, odpowiedzialność ponosi ten, kto nie dostosował się do zasad pierwszeństwa.
Brak oznaczeń poziomych może być okolicznością utrudniającą ustalenie toru jazdy, ale nie zwalnia z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności.
W przypadku braku widocznych oznaczeń poziomych (np. zaśnieżone pasy ruchu):
Kierowca na pasie rozbiegowym musi zawsze ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom na drodze z pierwszeństwem.
Wyprzedzanie z prawej strony jest niedozwolone, jeśli pasy ruchu nie są jednoznacznie wyznaczone.
Obowiązuje zwiększona ostrożność i stosowanie zasad wynikających z hierarchii dróg oraz znaków pionowych. Nie będzie również w tym przypadku obowiązywała jazda na suwak wynikająca z art. 22 PRD w przypadku znacznego zmniejszenia prędkości.
Co do „fatalny błąd kierowcy autobusu”, zawsze powtarza pan, że są oni niejako uprzywilejowani. Nie widzę tam przystanku ale skoro widział szanowny kierowca kierunkowskaz, zatrzymał się pan z powodu warunków panujących na drodze to dlaczego nie powstrzymał się od ruchu trzy sekundy dłużej aby umożliwić kierującemu autobusem komunikacji miejskiej zmianę pasa ruchu? Z powodu braku kultury jazdy, pan? I jeszcze trąbić?! Ojej, ojej. Nie ładnie.
Ile to ludzie mandatów dostało za niewłaściwą interpretację policji na takich wyjazdach, która jest odmienna od tej zaprezentowanej w nagraniu. Sam dwa razy w sądzie walczyłem z takim błędem niedouczonych funkcjonariuszy.
Jak się skończyły te sprawy?
Może gdyby ograniczyć liczbę specjalistów od przepisów RD kierowcy mieliby szansę na przeżycie.
Wszystko jasne! 🙂👍 (ale w sumie to ZAWSZE było ... 👍)
A co w sytuacji, gdy spotkają się dwa pojazdy, które jednocześnie chcą wykonać zmianę pasa ruchu? Pierwszy, znajdujący się na drodze z pierwszeństwem ma zamiar zjechać na tzw prawoskręt (będący też pasem rozbiegowym), a pojazd drugi z pasa rozbiegowego chciałby zająć prawy pas drogi z pierwszeństwem? Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienie takiej sytuacji :)
Nie powinien mieć prawa zjechać na jakikolwiek pas bez upewnienia się i ustąpienia pojazdom na nim poruszającym się. pas rozbiegowy nie jest prywatną własnością kierowcy :) Nie no na serio, to ten na drodze ma pierwszeństwo, bo pas rozbiegowy się kończy, zanika. Ale jeśli mowa o tym punkcie styku, to trudno powiedzieć co góruje, co jest ważniejsze w hierarchii czy ogólny przepis o zmianie pasa ruchu, czy prawo o pierwszeństwie. Wszystko zależy od miejsca i czasu zamiaru zmiany pasa ruchu. Niekoniecznie musi dojść do kolizyjnego ruchu. Z reguły, zazwyczaj pojazdy się tasują. Ten pas rozbiegowy jest równorzędnym i równoległym pasem ruchu i w/g mnie zasada zmiany pasa ruchu jest stała, jednakowa dla wszystkich pojazdów jak na drogach dwupasmowych. Sytuacja jest bardziej prostsza kiedy dwa pojazdy zamierzają zmienić pas na środkowy. Wtedy ten na lewym ustępuj pierwszeństwa temu na prawym. W wariancie dwóch pasów musicie się porozumieć, dogadać jak młodzi bogowie z PRU :)
Źle rozwiązanie tej drogi przy dużym natężeniu ruchu drogowym nie będzie możliwości zmiany pasa trzeba uważać czy ktoś łaskawy nas wpuści i tak też działa to w drugą stronę. Autobus panu mówiącemu wymusił pierwszeństwo bo jak się nie wepchnie to nikt go nie przepuści bo ma pierwszeństwo i autobus zbliżając się do ciągłej lini będzie musiał stanąć i czekać aż go ktoś wpuści na prawy pas i korek gotowy. Takie jest moje zdanie rozwiązanie Światła i będzie lepszy przepływ zmiany pasa i niebezpieczeństw w tej sytuacji.
Generalnie w kodeksie jest zapis że to trzeba rozwiązać wahadłowo więc kiedy ktoś chce zmienić pas, niezależnie od pierwszeństwa, powinien zostać puszczony. To nie jest wina przepisów a kierowców. Kierowcy w Polsce po prostu muszą się nauczyć kultury.
@@Viksenn-h7r Zaczekaj, gdzie jest o tym mowa :)
Autobus olał wyraźne i zawczasu sygnalizowanie chęci zmiany pasa ruchu. Prowadzący powiedział, że by go wpuścił.
Ciekawe i pomocne filmy
Niestety słyszałem o sytuacjach, gdzie w przypadku kolizji policja przyznała winę kierowcy na pasie włączania. Więc lepiej uważać i nie być pewnym swego, bo niestety policja różnie interpretuje przepisy. A to jest porażka, że przepisy w ogóle podlegają interpretacji.
To samo robią motorniczy tramwajów blokujący przejazd przez rondo kocmyrzowskie. Wjeżdżają na rodno na zielonym gdy na rondzie stoi tramwaj, 3/4 tramwaju jest na drodze.
Po co znak ustąp pierwszeństwa? Przecież jakby go nie było byłoby dużo prościej. Koleś musiał zarobić na znakach?
Z tego wszystkiego co tutaj widzę powinniśmy wozić ze sobą ekspertów. Czy dojazd do wlotu jest skrzyżowaniem (znak ustąp pierwszeństwa) czy pasem dojazdowym/wjazdowym, jak jest we komentarzu wprowadzającym i tytule do filmu? Może ktoś kulturalnie mi to wyjaśni.
Ustawa PoRD Art. 2. pkt. 10
skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;
@@blyskawica_93 czyli gdzie dokladnie konczy sie to skrzyzowanie z tego filmiku?
@Zszoko Wany czyli nie autobusom nie trzeba?
Skad wiesz, ze skrzyzowanie konczy sie 30 do 50m za zlaczeniem? Troche to roznica, 30 czy 50m.
Witam czy można uzyskać adres e-mail na który chciałbym wysłać zagwostke
Niestety, nie padła odpowiedź na pytanie pierwotne. Wyjaśniono tylko miasto. A co w wjazdem na autostradę?
Uczy się nas, że mamy się rozpędzić i włączyć. A co, jeśli się rozpędziłem, a nie ma luki i nikt "nie chce wpuścić" a pas się kończy?
hamujesz zatrzymujesz?
Prawnie powinno się zatrzymać, gdyż pas awaryjny jest za linią ciągłą, a jak było powiedziane luki nie ma. Osobiście uważam, że bezpieczniej jest pojechać pasem awaryjnym aż luka się znajdzie.
Teoretycznie hamujesz, zwalniasz, zatrzymujesz sie. Jest to jednak niebezpieczne. Wiec albo uda Ci sie wbic, albo ktos zwolni aby wpuscic. Najwyzej cisniesz dalej awaryjnym co wydaje sie najbardziej logiczne i bezpieczne
Nie rozumiem problemu? Zasada jest ta sama, identyczna. Czy pas się kończy czy nie, to obowiązuje zasada ustąpienia pierwszeństwa przy zmianie pasa. Przepisy są jednoznaczne i te same w miastach jak i poza nimi.
Naprawdę? Trzeba było poświęcić cały odcinek na tak oczywistą i banalną rzecz? To tylko świadczy o niesamowicie niskiej wiedzy z przepisów ruchu drogowego polskich kierowców... A to są ludzie, którzy na co dzień jeżdżą samochodami po ulicach.
6:20 - wg mnie rozwiązanie to jest idiotyczne. Pokazane w 6:40 rozwiązanie z Warszawy ma o wiele więcej sensu, bo domalowany jest fragment przerywanej linii pokazujący, że osoby wjeżdżające z pasa włączania zmieniają pas. W przypadku z Sosnowca kompletnie nie przekonuje mnie tłumaczenie Pana Marka - przecież osoby jadące drogą "główną" zmieniają pas i to za linią warunkowego zatrzymania.
To nie pierwszy raz jak pan Dworak broni głupiego rozwiązania i dorabia do niego teorię na siłę, byle tylko nie przyznać, że to wszystko jest źle. Jeśli jakieś rozwiązanie, jakieś przepisy notorycznie stwarzają problemy, ludzie mają wątpliwości a kilka organów różnie je interpretuje to znaczy, że te przepisy wymagają zmiany. Ale nie zmiany na zasadzie "Dobra, to dodajmy jeszcze 5 znaków z tabliczkami i komentarzami pod spodem, do tego ograniczmy prędkość do 30 km/h i jeszcze może ze 2-3 zakazy tego czy tamtego. No i problem rozwiązany, przecież wystarczyło zwolnić i patrzeć na znaki". Należy wprowadzić zmianę na zasadzie obserwowania co się tam dzieje, zadania sobie pytania dlaczego tak jest, jak to skrzyżowanie wygląda i jak uprościć sytuację. UPROŚCIĆ a nie skomplikować kolejnymi znakami, liniami, szykanami czy inną drogą brnięcia w bezsens :) Ale tego polski, urzędniczy beton nigdy nie zrobi.
masz całkowitą rację. Jeśli piewszeństwo wynika z pasów, to znak ustap jest zbędny i tylko wprowadza pole do dziwnych interpretacji. A tlumaczenie, ze jakby spadł snieg ... jest juz po prostu smieszne.
@Magic chyba nie mnie odpowiadałeś ale moze mi wytlumaczysz: po co znak ustąp? Znaczy wiem, ze jakby snieg napadał, ale tak poważnie to po co?
Nie mędrkuj
Jaka teorie dorabia na siłę, przepisy tu są zupełnie oczywiste i zdroworozsądkowe
Marzę o tym, że jakiś mądry minister (o co może być trudno) da policji drogowej prawo karania mandatem drogowców za niewłaściwe, komplikujące lub nieintuicyjne oznakowanie. Przecież kierujący pojazdem ma interpretację oznakowania sekundy i oznakowanie ma być OCZYWISTE. Wystarczyłoby, przy wprowadzaniu oznakowania, spojrzeć na to oczyma osoby jadącej tą drogą po raz pierwszy w życiu i uruchomić wyobraźnię.
Znak jest pionowy i poziomy czyli ten fragment linii ciągłej. Wjeżdżasz na drogę z pierwszeństwem i jeżeli chcesz się włączyć musisz ustąpić. To jest oczywiste. Natomiast pas po którym się poruszasz jest Twój i nikt nie ma prawa zajechać Ci drogi. Pasy każdy musi zmieniać według tej samej reguły. Z tego samego powodu nawet fachowcy się potykają jeśli chodzi o temat słynnego już ronda w Pile. Nie można sobie bezkarnie przeskakiwać z pasa na pas. Tutaj temat jest wyraźniej nakreślony: th-cam.com/video/HyAHD9rXuUg/w-d-xo.html
A co by było w przypadku kolizji podczas jazdy "swoim" pasem włączającym się? Teoretycznie nie ustępujemy pierwszeństwa, chociaż drugi pojazd łamie zasady przecinając ciągłą linię. Obawiam się, że wina byłaby po naszej stronie, a tak naprawdę "winny" dostałby tylko mandat za przejechanie linii ciągłej...
Hmm...
Jak masz ustąp pierwszeństwa to to twoja wina że nie ustepujesz
@@Viksenn-h7r czyli zatrzymywać się przed każdym wjazdem np. na pas rozbiegowym na autostradzie? Trochę słabo.
Jezeli dwoch eksperow moze miec rozne zdanie nt. przepisu to i dwoch sedziow ergo prawo jest zle. I tak naprawde sprawca zostaje ten ktory mniej spodoba sie sedziemu. Chory kraj.
No tak, ale na autostradzie pas rozbiegowy ma swoją długość. Wiem,że muszę wpuścić wszystkich ,którzy jadą pasem na który chcę wjechać. Przyspieszam, żeby zrównać prędkość i....... niespodzianka, nikt nie ma zamiaru mnie wpuścić. Pytanie.
Hamować awaryjnie do "zera" jak pas się skończy , czy "totolotek".Uda sie czy nie uda.?!
Nadmienię , że w niemczech spotkałem się z ograniczeniem "v" na prawym pasie autostrady do 120kmh, przed pasem rozbiegowym, co już daje możliwość sprawnego włączenia się do ruchu i kontynuowania jazdy. Może w Polsce powinni wprowadzić coś podobnego?.
Czy w PL te 120, a 140 to taka duża różnica? Ja widząc zupełnie gęsty ruch na autostradzie chyba jednak zwolniłbym / zatrzymał się w takim miejscu, aby do końca pasa rozbiegowego dać radę przyspieszyć do prędkości prawego pasa, gdy pojawi się luka. Jeśli staniemy na jego końcu, to będziemy musieli dłużej czekać na większą lukę, aby się włączyć. Bezpiecznie potrzebujemy ~180-240m między pojazdami na prawym pasie, jeśli jadą ~90-120 km/h.
@@loonatic90 dokladnie. Dlatego "raz na jakiś czas trzeba zerknąć na wskazania OBROTOMIERZA".
Jeżdże ciężarówką i nigdy nie miałem problemu z włączeniem się do ruchu z pasa rozbiegowego, jeżeli ty masz problem zrobić to osobówką to raczej chodzi o Twoje słabe umiejętności ;)
Przypomnij sobie co to jest włączanie do ruchu i popraw post
Autostrada ma inne zasady gdyż pas włączający, rozbiegowy nigdy tam nie jest pasem zjazdowym a tutaj zaraz jest skrzyżowanie i niektóre pojazdy będące na drodze z pierwszeństwem przejazdu na pasie sąsiadującym z tym włączającym będącym zgodnie z ustawionym tam znakiem - podporządkowanym tak jak ten autobus. Mają prawo korzystając z pierwszeństwa zmienić pas na prawy (jak najszybciej gdy tylko skończy się linia ciągła) gdy przykładowo zaraz na najbliższym skrzyżowaniu skręcają w prawo a możliwość skrętu w prawo jest tylko z prawego pasa.
Co jeżeli jest identyczna sytuacja przy wjeździe na rondo. Mam swój pas z przerywana linią. Ktoś kto już jest na rondzie musiałby zmienić pas żeby doszło do kolizji. Ale przed rondem jest znak ustąp.
@@kjayk piszesz że przy opadach śniegu w sensie że wtedy kiedy nie widać linii?
BRAK ZDECYDOWANIA na drodze prowadzącego została odebrana przez kierowcę autobusu jako wpuszczenie na pas nic więcej jak widać !
Noo Nauczcie się być uprzejmym dla innych , nie tylko dla kierowców . Bo piesi także przechidzą przez pasy
😂
a kto ma pierwszenstwo pomiedzy tymi znakami? ( znak z ustepem pierwszenstwa a znakiem z pierwszenstwem) bo ja mysle ze Ci z lewej wiec autobus mogl przed Pana wjechać
4:20 ale ćpok rowerem po chodniku a obok ma ścieżkę
Przeniesmy ta sytacje na droge, gdzie ograniczenie jest do 100km/h, jade prawym pasem jakas DK, potrzebuje zmienic pas, na ten, ktory jest do skretu w prawo i jednoczesnie jest pasem rozbiegowym. Rozumiem, ze jak bedzie jechal ciag 100 pojazdow, na tym pasie rozbiegowym to mam sie zatrzymac na swoim pasie i czekac na mozliwosc zjazdu na pas do skretu w prawo, tak? Cos mi sie wydaje, ze dzieki Waszemu interpretowaniu przepisow bardzo czesto dochodzi do wypadkow 😉
Dokładnie tak, jak napisałeś: zmieniasz pas z lewego na prawy ustępując pierwszeńswa pojazdom poruszającym sie prawym pasem. To chyba są podstawy w ruchu drogowym?
@komentator777 Tylko czemu policjanci drogowki mają inne zdanie na ten temat? Czemu internetowi specjaliści inaczej interpretują przepisy niż policja?
@@arcrc3415 Hm, posiłkowanie się zdaniem policjantów i interpretowaniem przez nich przepisów jest co najmniej karkołomne ;)
W tym zakresie przepisy są bardzo jasno rozpisane, zasadniczo nie dając tu pola do interpretacii, jak to ma miejsce choćby w kwestii wyprzedzania "bezpośrednio" przed przejściem, lub "znacznej różnicy w prędkości" podczas wyprzedzania się ciężarówek.
Pan Dworak uczestniczy w pracach nad tworzeniem przepisów dot. ruchu drogowego, jeśli więc jeśli ktoś kwestionuje jego wiedzę i jego autorytet, to kto zostaje na placu boju? Domorośli "fahofcy" od wszystkiego, poczynając od COVID-19 (genetyka, biologia), lecąc przez kwestie klimatyczne, ład światowy, wojskowość a kończąc na ruchu drogowym? Mam tu na myśli "fahofców" tiktokowo-jutubowych, takich odpowiedzników taksiarzy sprzed ery internetu. Oni też, jako jjedyni (każdy z osobna) miał wyłaczną licenacje na ostateczny osąd wszystkiego i wszystkich.
Jeśli pas włączania jest także pasem do skrętu w prawo to w ogóle nie rozumiem jak można uważać go za "gorszy". A jeśli na nim byłaby kolejka osób z drogi "głównej" do skrętu w prawo to wtedy co byś zrobił?
@@komentator777 pan Dworak uczestniczy ... ? :(
no to jesteśmy zgubieni ...
zauważ np. że znak poziomy "w obszarze skrzyżowania z pasem dołączającym" (linia ciągła) nie dubluje tak na prawdę znaków pionowych A-7 i D-1 bo ma inne znaczenie :
zakazuje zmiany pasa również tym którym D-1 przyznaje pierwszeństwo .
Zadaj sobie pytanie :
w takim razie - którego obszaru jezdni dotyczą te znaki pionowe ?
...
Nie zauważa pan błędu w przekazywaniu zasad poruszania się
na przedstawionym fragmencie drogi , przez pana Dworaka ?
Jego autorytet odbiera panu zdolność myślenia ?
Może za dużo dawek pan przyjął ? hmm ?
Dzień dobry, czy można liczyć na więcej nagrań dotyczących tzw. "Zielonej Strzałki". Dziękuję.
W czym masz problem? Jest czerwone światło wiec się zatrzymujesz, obserwujesz wszystko co się dzieje, jest wolne przejeżdżasz gdy masz zielona strzałkę.
Jak już zrobisz prawo jazdy albo po prostu jak będziesz wracał ze szkoły to stań i pooglądaj jakieś skrzyżowanie. Polski kierowca nie zatrzymuje się na czerwonym świetle. Obejrzyj też odcinki np. 564, 712, 760, 798. Warto aby Pan Marek częściej upominał takich kierowców.
@@paulo_es Juz mam prawo jazdy, i tak robię jak napisałem, a ze inni jeżdżą źle to mam do nich strzelać?
Akurat w omawianej sytuacji moim zdaniem znak ustąp jest zbyt późno. Uważam, że powinien być cofnięty na wcześniejszą latarnie.
Myli sie pan. Pas (ten prawy) jest podporzadkowany do konca oznaczenia znaku p-1d!
Dlaczego niby do końca znaku P-1D, który oznacza linię przerywaną? Znak ustąp pierwszeństwa obowiązuje tylko na samym początku, gdzie jedzie się schodzą. Może zdarzyć się sytuacja że znaki poziome śnieg zasypie i po to jest ten ustąp pierwszeństwa żeby kierowca wiedział że wjeżdża na drogę z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast jak jedzie pasem rozbiegowym już dalej, to Ci zmieniający pas z lewego na ten prawy muszą mu ustąpić.
samochody na symulatorze wyglądają jak Dodge Viper i Subaru Impreza
No przecież to jest bardzo proste. Ten co zmienia pas musi uważać.
Kogo ty chcesz uczyć? Wszystko wiedzącego Polaka....
Jest 1 wyjście, jechać dość wolno pasem prawym skoro znak jest ustąp pierwszenstwa, zanim do niego dojadę to puszczę tych co widzę z przodu , a po minięciu znaku już wg zasad prawej ręki. I było by ok. Tylko trzeba jeszcze uważać na tych co jadą z lewej i zmieniając pas spychają jak ten autobus kolesia z drogi. Przypadków że jadę prawym równolegle z kimś na lewym i on nagle skręca w prawo bo mu w mózgu wyliczyło że ma pierwszeństwo bo jestem na pasie włączającym jest cała masa. Nie wiem skąd ci ludzie jak ten w autobusie stwierdził że jego manewr w jaki kolwiek sposób jest poprawny i bezpieczny bo od kiedy to spychanie z drogi jest legalne?
Dobrze, że zwraca Pan uwagę na kierunkowskazy. Zdarzają się kierowcy, którzy nigdy nie używają kierunkowskazów. Ale jak to zmienić?
odblokowanie kierownicy sekundę po włączeniu migacza
@@mabciapayne16 wiem, że w "luksusowych" samochodach są takie, które stwarzają opór przy kręceniu bez kierunku. Jednak uważam, że powinni być przede wszystkim zwiększenie poziomu kształcenia i przez odpowiednie systemy (policję).
@@grzegorzcygan8585 wymyśliłem to dla jaj, a ktoś to zrobił na poważnie?
Można by też zrobić system który piszczy przy zmianie pasa bez kierunkowskazu włączonego od jakiegoś czasu.
@@mabciapayne16 Ja mam już swoje lata i nie twierdzę, że ogólnie kiedyś było lepiej, ale w kwestii kierunkowskazów raczej ich nieużywanie jest plagą czasów współczesnych. Kiedyś jechałem przez miasto około 10 km i kierowca nie włączył ani raz. W moim TIPO nie ma żadnych takich systemów, ale koledzy z pracy chwalą się czego to nie mają. Stąd wiem, że jest coś co zachęca do włączania kierunkowskazów. Ale moim zdaniem nie tędy droga. Wsiądzie potem taki do Tipo i...
„ten który pierwszy wjedzie ma pierwszeństwo” i tym akcentem kończymy :)
Kiedyś nad tym myślałem i doszedłem do wniosku, że znak "ustąp pierwszeństwa" oraz "nakaz jazdy w prawo za znakiem" obowiązują do końca skrzyżowania. To skrzyżowanie kończy się dokładnie w puncie zakończenia linii ciągłej (tej wychodzącej z pola wyłączonego z ruchu). Od tego momentu, pasy są "równorzędne". Moim zdaniem, wina leży po stronie organizatora ruchu, gdyż odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego, dla prędkości poniżej 60 km\h, powinna wynosić od 50 do 100 m Z drugiej strony nie wiem, co w ruchu drogowym zmieniłby ich brak w takich miejscach jak to, czy też "wylotówkach" na drogi ekspresowe czy autostrady? Przecież wciąż mamy przepis o pierwszeństwie pojazdu, który porusza się swoim pasem, przed tym, który się na ów pas chce włączyć.
Jeżeli chodzi o znak a7 to jest tu wyjątek i ustawia się go w odległości od 0 do 25 metrów
Dobrze ze pokazujecie Panstwo ten problem bo codziennie przejezdzam ta ulica i niema dnia zeby jeden drugiemu nie zajechal drogi.zeby ktos na kogos nie uzyl klaksonu...tutaj mozna karte pamieci nagrac...a najciekawsze jest to ze przewaznie ten co zajezdza droge ma najwiecej do sapania i ustawia innych i najwiecej to tablice KWI KNS RRS RJS...a jak do tych tablic dojdzie jeszcze BMW to combo pelna geba...o busach nie wspomne bo to juz patologia ulic Krakowa