Ja liczyłem na poważne potraktowanie bilansowania energii elektrycznej poprzez stymulację popytu i podaży za pomocą ceny. Ake jak widać działa to tylko w jedną stronę (operatorzy mają nas gdzieś a prosumentów na nowych zasadach strzyżą jak nie wiem co).
@@ukaszw.5461 To by było dobre, ale to tylko pozory. Gdyby naprawdę działali rynkowo, to już dawno by taka taryfa powstała, nadmiar energii w słoneczne południe byłby wykorzystany.
Pierwszy raz się przeliczyłeś na polskich instytucjach? Jelenie są od tego żeby je strzyc jak nie stać ich na refleksję. Jak ktoś daje się robić w chu_a notorycznie to co się dziwisz? Ja mam gdzieś prosumenctwo (często jeszcze zakredytowane), operatorów, dostawców i producentów energii. Pozdrawiam.
Dzięki za włożoną pracę. Dopóki nie będzie uczciwie zrobionych cen ujemnych to TD to zwykła kradzież. Póki co wg mnie najkorzystniejsza g12r Energi bez tarczy oczywiście bo tarcze wypaczają sens taryf dwustrefowych.
a ktoś kazał Tobie zakładać pv??? jak chcesz wystawiać faktury, to uważaj bo może zakład naliczyć Ci fakturę za korzystanie z ich sieci!!!! Podpisz z zakładem, że w roku dostarczysz 120.000 kWh czyli średnio w każdym miesiącu 10.000 kWh czy to styczeń czy lipiec czy listopad!!!
@@marekprzedstawiciel8740 Po co się żołądkujesz, skoro nawet nie wiesz czy mam PV? Ale skoro już wywołałeś temat to odpowiem. Nie podpisuję umów wprowadzających rażącą nierówność stron. A umowy z państwowymi molochami właśnie takie są. Jestem samowystarczalny - polecam każdemu. Mogą ci wtedy naskoczyć. Tylko, że na samowystarczalność trzeba sobie zapracować i odpowiednio dostosować swój styl życia. Nie każdy da temu radę. Natomiast każdy może się postawić władzy, którą sam wybiera. Trzeba tylko chcieć. Chociaż patrząc na kompleks chłopa pańszczyźnianego, który umie tylko narzekać za plecami pana, a jak przychodzi co do czego to potulnie potakiwać, to prędzej słońce wzejdzie na zachodzie, niż tu się coś zmieni.
@@SiempreConTrasto - zimą też jesteś samowystarczalny??? przecież jak mieszkasz w domu to musisz mieć umowę z zakładem energetycznym!!! no chyba, że robisz to co EkoNiezależny tylko, że to nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego!! wywalić milion na magazyn 200 na pv i pokazać że jest się niezależnym!! Ja swój styl życia DOPASOWUJĘ do KOMFORTU i WYGODY a nie do tego, że "im" pokażę!!!!! Wiesz po bardzo chłodnej kalkulacji w 2020 nie mam PV (choć zużywam około 8000 kWh) bo jak widać jest to pv oze polityką Napisz jak zimą być samowystarczalnym aby NORMALNIE funkcjonować w domu z Rodziną?? czekam
@@marekprzedstawiciel8740 Również w zimie jestem samowystarczalny. Żyję sobie komfortowo. Z tego co widzę zużywam ZNACZNIE mniej energii niż Ty. I tak, zgadzam się że PV i oze to polityka i to bardzo chamska. A jak to robię. Na pewno nie tak jak to jest na YT przedstawiane. Nie zależy mi na opodatkowaniu mojego sposobu, więc rozgłaszać nie będę.
@@SiempreConTrasto - zimą potrzebujemy około 70% całej energii rocznej to skąd tą energię pozyskujesz??? czy robisz tak jak (Piotr) generator 35kW i 6 l ON na godzinę (widać jaka ekologia!!!) Zimą na dzień potrzebuję 30-35 kWh energii (ogrzewanie pompa CO + CWU + bytowy) 4 os. chata 250m2 to skąd pobierać energię abym nie musiał siedzieć zimą o świeczce ??? PV i magazyny to totalna polityka - widać to teraz doskonale nie lubię wydawać kasy - dlatego mam sieć płacę sobie spokojnie rachunki a kasę zarabiam gdzie indziej dach to dach ogród to ogród
Już myślałem że taryfy dynamiczne pozwolą kierować nadwyżki z okolicznych domów do samochodu elektrycznego, zrobiliśmy próbę z sąsiadami i w sobotę i niedzielę gdzie PV się wyłącza średnio 2 x na godzinę, podłączyliśmy samochód na ładowanie 22 kW i przez 3 godziny w 5 domach wzdłuż ulicy gdzie wyłączała się instalacja był spokój i krzywe produkcji piękne i gładkie, jeżeli to byłoby zrobione rozsądnie to myślę że wielu ludzi by tak robiło i byłoby to z korzyścią dla sieci - ale chytry dwa razy traci - patrz Dostawca - a chytry i głupi traci 4 - patrz Rząd
Pierwsza rzecz, czy każdy sąsiad ma ustawioną Polską normę, przykładowo EN50549-PL (Huawei), 012 (Sofar), Polska NC RfG (SolarEdge) na falowniku. Druga rzecz, jak wszyscy mają ustawioną Polską normę to czy jest włączony tryb Q(U). Trzecia rzecz, czy są magazyny energii, bo one niestety dosyć szybko się ładują, w okolicy godziny 10 takie 5kWh już będzie miało 100% przy ładniej pogodzie, a bardzo często i 10kWh będzie już pełne, a wyłączenia PV najczęściej występują między godziną 11-13. Więc dobrzebyłoy też zwiększyć pojemności takich magazynów i prosić sąsiadki żeby nastawiały pranie o 12 ;)
To jest chore, że zwykły Kowalski zakładający fotowoltaikę i chcący po prostu zaoszczędzić musi kombinować i znać wiele zagadnień, zasad, które co chwilę się zmieniają. Przecież to jest tak powalone, że głowa mała.
To jest chore, ze "zwykły kowalski" zakłada fotowoltaikę z dopłatą z budżetu i chce na tym jeszcze zarabiać, sprzedając prąd, gdy nikt go nie potrzeb uje.
Skoro nikt go nie potrzebuje prądu to po co wprowadzają podatek od fotowoltaiki ? Albo jest kryzys energetyczny albo go nie ma. Można było się tego spodziewać ze najpierw dadzą dopłaty a teraz zabiorą w energii. Skoro państwo jest tak bogate to niech kupuje pradu od sąsiadów a nie wykorzystuje obywateli do produkcji energii.
Ale można mieć to w dupie pv o mocy powyżej 5-6 kWp + magazyn 10-20 kWh i zwiększysz autokonsumpcje do 50%...i nie ma znaczenia czy coś sprzedaż i po ile ewentualnie
Dostałem odpowiedz z Energa Operator i potwierdzam, że dystrybutor naliczy wg taryfy którą ma aktualnie podpisaną z klientem tzn jesli ktos ma G11 i zmieni na TD, to stawki dystrybucyjne pozostaną jak w G11. Jesli przejdzie na TD z G12 to dystrybutor bedzie naliczał wg G12.
Pomyślałem że można by to wypróbować lepiej teraz zawsze można wrócić przed zimą "Rozliczenia po cenie dynamicznej są dobrowolne. Przyjęcie oferty możliwe jest wyłącznie za zgodą Klienta. Klient w każdym momencie trwania umowy, może złożyć rezygnację bez ponoszenia dodatkowych kosztów.". Ale widzę w regulaminie taki zapis ". Jeśli jesteś już naszym klientem i posiadasz zwartą z nami umowę kompleksową to przyjęcie tej Oferty zmieni Twój dotychczasowy indywidualny numer Klienta oraz numer konta bankowego, na który będziesz wpłacać należności za energię elektryczną. Informacje o nowym numerze Klienta oraz numerze konta bankowego do wpłat będą dostępne na otrzymanej przez Ciebie fakturze." - No i rodzi się pytanie co z moją nadpłatą na prosumencie ????
a ja uważam, że i tak zrobią wszystko by na koniec zarobić dużo więcej niż obecnie. Dzisiejszego rachunku już praktycznie nikt nie rozumie. W zasadzie można sie na nim doktoryzować ;_0 Opata handlowa w dobie komputeryzacji i początków sztucznej inteligencji ( wykorzystywanej do kontroli poprawności wysokości rachunków) powinna wynosić 4,99zł
Trzeba powiedzieć jasno, łupą. nas tylko aż miło. Śledzę to od wczoraj, przedyskutowałem sprawę z Tauronem, nie dość, że próbowali mi wytłumaczyć że potrzebuję G12 lub G12W to właśnie po długiej rozmowie informują, że w przypadku ujemnych cen jest stawka minimalna. Tak więc z darmowej a nawet ujemnej ceny robi się z opłatami dystrybucyjnymi stawka 0,55 i to jest drogo. Miałem pewien pomysł bo jakiś czas opłacam dwa liczniki, z jednego nie korzystam, więc stwierdziłem, że tam uruchomię dynamiczne ceny i będę grzał wodę lub włączę koparki krypto w godzinach ujemnych, ale NIE - trzeba zapłacić za dystrybucję, pomimo, że w tym samym złączu oddaję sporo energii na netmeteringu. Operatorzy to cwane bestie i zawsze grabią do siebie, niby mają problem z nadmiarem energii ale jednak nie chcą płacić za jej zużycie.
@@HyperVegitoDBZ Tak 0,55 to jest drogo, ceny wystarczy sprawdzić dnia poprzedniego po 14 juz wiadomo jakie stawki beda obowiazywac w kolejnym dniu, czyli najprościej, gniazdko WiFi harmonogram i jazda
@@RafalWrobelGO No dobrze i jakie oszczedności będziesz miał robiąc te fikołki i dostosowując życie codziennie do tego? Bazowa opłata handlowa + X, ile cię wyniesie X, biorąc pod uwagę że przeciętnie ludzie w domach płacą 300-400 zł za prąd w G11 czy G12.
Hej. Jak to wygląda po 4 miesiącach z opłacalnością? Tauron OSD ma G14 i stawki sieciowe zależne od koloru alertu na każdą godzinę - energetycznykompas . Stawki są od 2 groszy do 2.5 PLN, to wychodzi że jest to kluczowy składnik finalnego kosztu prądu. Tylko czy są gdzies dane historyczne tych "alertów" by sobie to ocenić? I czy jest API by to sensownie użyć i zarządzić poborem ? Ktoś coś?
jednym słowem - wprowadzili bo musieli ale z góry widać wielką niechęć do tego żeby z takiej taryfy korzystać - albo wytrzeźwieją i zejdą do rozsądnych poziomów z opłatami dystrybucyjnymi albo nikt z tego nie będzie korzystał
W Q&A Taurona jest taka informacja: "Czy będę ponosić dodatkowe opłaty za taki rodzaj umowy? Nie będziesz ponosić dodatkowych opłat za korzystanie z oferty z ceną dynamiczną energii elektrycznej. " Czy pokusisz się o omówienie sprzedaży, np w taryfie dynamicznej i jednocześnie w G12W cena prądu dla np jutra 25.08.2024 od 8 do 16 będzie równa tylko około 30gr (energia na TGE i PSE jest ujemna w tym czasie) Na cenę złoży się przesył 6gr i marża 24gr. A wieczorem będzie można sprzedawać po 1.3 za kWh. Ładny przykład arbitrażu.
@@Monika-es1tv jest popyt to czemu nie dostarczyć energii? spekulacją byłoby odcinanie źródeł energii podbijanie sztuczne cen i sprzedawanie wtedy a o czymś takim nie mówimy. Mówimy o zwykłym handlu z operatorem gdy ma zapotrzebowanie na energię. Im więcej będzie magazynów tym "kaczka zapotrzebowania/cen" będzie mniejsza.
@@Monika-es1tv zobacz co dynamiczna cena robi w UK dla ludzi którzy mają magazyny energii. Dla tych którzy nie mają magazynów i nie chcą mieć pozostają rozwiązania systemowe i stałe ceny. Nikt nie zmusza do przejścia na rozliczanie godzinowe. A czy zbankrutuje to się okaże za jakiś czas. Skrajne wahania cen są wynikiem zaniedbań w sieciach, i nie zależą od takich maluczkich robaczków jak ja.
@@szymon6003 w uk to nie trzeba zakładać fotowoltaiki aby oszczędzać. Wystarczy dobra bateria ładowana w taryfie nocnej z sieci a rozładowywana będzie za dnia przy odłączonym zasilaniu podczas taryfy dziennej.🤣
Z tago co mi wiadomo to PGE i Enea nie ogarniają cen godzinowych dla ptosumentow a taryfy dynamiczne tak zrobione żeby nikt ich nie brał. Jeśli dobrze zrozumiałem to w PGE cena minimalna 40 grosze za kwh gdy dostają od prosumenta prąd za 0 i do tego dystrybucja to poniżej 1 zł za kwh nie ma co liczyć. Złodzieje w bialy dzień.
@@janek1976 Enea ma opłatę handlową 185 zł na miesiąc nawet jakby się opłacało latem to zimą już jest dokładanie i to duże bo przecież zimą o 14.00 cena nie będzie 0.01 zł a bliżej 1 zł a opłata jest miesięczna (umowa chyba na min. 2 lata) także miała być oferta - jest (jest) a że nikt nie podpisze, nie ma znaczenia jest!!! Jedne tutaj myśli aby powiększyć magazyn i o 20.00 sprzedawać BOŻE - jak można się tak zafiksować!!!! jak ja się cieszę, że nie mam tego jakie mam spokojnie życie i jak czytam komentarze i oglądam filmy to się zastanawiam że jednak "przynęta" chwyciła a teraz będzie kolejne wydawanie kasy aby nie być w plecy!!!!! na fundusz przez 5 lat zarobiłem 48% - nie wydając na panele ja zarobiłem, a reszta teraz kombinuje co zrobić aby to się opłacało
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale będąc na taryfach dynamicznych dzisiejszego dnia tj. 30 sierpnia na stronie PSE od 9 do 17 mam cenę ujemną czyli za wyprodukowany prąd nie dostał bym nic a wieczorem od 19 do 21 patrząc na stronę TGE kupował bym energie po 2k za MWh. Dobrze rozumiem?
bardzo dobrze rozumiesz!!!! pytanie jakie ceny będą zimą o godz. 14 a jakie o 20 ??? dlatego produkując energię od 9-17 totalna autokonsumpcja do tego to zmierza że będzie trzeba totalnie konsumować produkcję
@Milczy87 Tak. Warto pamiętać, że sprzedaż odbywa się po stawkach RCE (do sprawdzenia na stronie PSE), a zakup po stawkach z I fixingu na RDN (do sprawdzenia na TGE), które są bardzo podobne, ale trochę się różnią. Dodatkowo, do tych drugich musisz doliczyć marżę, akcyzę, opłaty dystrybucyjne i podatek VAT, a jeśli nie jesteś w Tauronie to jeszcze miesięczną opłatę handlową.
@@marekprzedstawiciel8740 W zimę domyślam się że przez cały dzień 2k za MWh. Produkcji z paneli nie będzie a prosumenci na starych zasadach będą odbierać energię uzbieraną w lato do swoich pomp ciepła. Jeśli chodzi o autokonsumpcię to trzeba zatrudnić się na jakiejś stacji paliw na nocną zmianę, żeby w nocy pracować a w dzień autokonsumować. 😀
Mam pytanie, czy środki zgromadzone w depozycie prosumenta w net-bilingu pokrywają koszty dystrybucji i przesyłu ? Czy tylko koszty samej pobranej energii ?
Taryfy dynamiczne regulują tylko zakup energii z sieci. To jak rozliczana jest energia oddana reguluje natomiast sama ustawa OZE i net-billing. W skrócie opłaty dystrybucyjne/przesyłowe płacisz tylko za energie pobrana z sieci.
Przez 7 godzin mamy tańszy prąd, a przy stawkach ujemnych teoretycznie ten czas się wydłuży. Moim zdaniem to jest rewelacja, trzeba tylko do pracy zaprząc elektronikę i różne bufory energii. Od jutra zacznę o tym poważnie myśleć.
@@caine8325 Chyba jednak nie tylko. Odbiorcy, którzy potrafią dostosować swoje zużycie energii do okresów o niższych cenach, mogą znacznie obniżyć swoje rachunki za prąd, co też wynika z tego filmu. Ale rozumiem, że gdy fotowoltaika produkuje prądu najwięcej, to jest on najtańszy i do sprzedaży faktycznie słabo.
@@janrodzynek7116 - nie obniżą swoich rachunków!!! bo np. enea wprowadza opłatę handlową do oferty taryfowej - "tylko" 209 lub 183 zł miesięcznie!!!!!!
Czym później wprowadzą godzinowe rozliczanie, tym więcej skroją z konsumenta. W 2027 podobno i tak dla wszystkich wprowadzą jeden sposób rozliczania oparty o stawki godzinowe. Tylko nielicznym zostanie możliwość skorzystania z taryf, lecz już nie tak atrakcyjnych jak obecnie.
A czy nie powinien być do tego specjalny licznik? Skąd elektrownia wie ile prądu zużywam w konkretnych godzinach? Zwykły licznik przecież tego nie odnotowuje, więc mogę starać się używać prądu w chwili, gdy jest tani, a elektrownia i tak policzy swoje.
Na początku filmu odsyłam do wcześniejszego filmu i postu na Facebooku, w których było to wspomniane. Tak, koniecznie trzeba posiadać licznik zdalnego odczytu.
nie jest niższa jak masz fakturę elektroniczną "tylko" 183 zł z vat a tak na poważne jest taryfa dynamiczna w ofercie? JEST a że opłata zaporowa - jakie ma to znacznie ważne że jest oferta (zakłady) się wywiązały z ustawy 24 sierpnia mają być taryfy dynamiczne są ciekawe ile prosumentów na to się na bierze???
@@filipkaszubowski - ale przecież nie ma musu przechodzić na taryfy dynamiczne??? miała być oferta i jest (biznes to biznes) Jakbyś miał takie możliwości to co nie "kroił" byś?? czy charytatywnie sprzedawałbyś energię??? Ja rozumiem zakłady energetyczne - póki nie będzie musu to ja w to nie wchodzę - bo nie będę patrzył na zegarem nie mam PV żyję spokojnie 😉
nie potrafisz sam sobie na chłodno policzyć (skalkulować) czy to ma sens??? ja zużywam rocznie 8000 kWh i nie mam PV!!!!!! jak masz 40 tys WRZUĆ na dobry fundusz i za 5 lat będziesz miał 60 tyś (będziesz je miał) a panele na dachu - chyba nie sprzedaż
Ma to sens podwarunkiem że sam to zaistalujesz za 12-14 000 zł . Jak chcesz dać zarobić firmie 25 000 zł to twoja sprawa , wtedy nie ma sensu w to się bawić .
Mam już tyle lat żeby wiedzieć, że najlepsze rzeczy to te najprostrze. Żadne taryfy dynamiczne, ba żadne taryfy operatorów, jedyna słuszna taryfa to taryfa URE.
Tak naprawdę do tej pory nie zrobili porządku z miesięczną stawką, a oni bawią się w godzinową. Moim zdaniem na elicznikach powinien być bilans finansowy na dany miesiąc, wiedziałbym na czym stoję. A teraz musze prowadzić jakieś dodatkowe skoroszyty.
@@boguslawszostak1784 Jak dla mnie powinien być jakiś licznik np na elicznik który pokazuje ile mam już teraz pieniędzy w magazynie. Prosty algorytm i wiem czy zimą mam do wykorzystania 200 zł czy 2000 zł, mogę zacząć planować sterowanie ogrzewaniem w niskiej taryfie itp.
Dzisiaj w niedzielę ceny na PSE są ujemne od godz. 8:00 do godz. 16:00, czyli prosumenci mają pokazany środkowy palec. Nic tak nie zniszczyło rynku energii w UE jak chore pomysły UE. Taryfy dynamiczne hitem nie będą, to jak gra w rosyjską ruletkę. Kolejny sposób, jak naprawić to, co zniszczyły obłąkane pomysły zielonej transformacji. Dzięki temu mamy wymuszone opłaty za powietrze (CO2) i drogą energię w Europie. Panie Filipie, wie Pan jak wyglądają rachunki Tauronu w części prosumenckiej? To jest skandal! Rozliczenie pobrania dla klientów w taryfach dynamicznych będzie podobne, pobrał x kWh, kosztuje to y zł. Nikt bez rozbudowanej własnej rachunkowości nie będzie pewny, czy prawidłowo mu naliczyli wartość na fakturze. Mam wrażenie, że tej patologii jest obecnie prawdziwy wysyp.
Fakt, Tauron ma lakoniczną fakturę prosumencką, chociaż jakimś tam uzupełnieniem jest e-licznik. Nie zmienia to faktu że wymaga to własnej inicjatywy, ja osobiście to ogarniam ale zdaję też sobie sprawę że nie każdy takie coś lubi...
@@uaszb mają (bo te cyfrowe) to już nikt nie sprawdza - połączenie z operatorem chodzi o to aby nie wchodzić bo płacić 185 miesięcznie za możliwość skorzystania z niższych cen odstrasza na dobre a zimą to o 14.00 jaka będzie cena?? a płacić co miesiąc będzie trzeba
Ależ z Pana optymista ... skoro można skasować OSD nawet kiedy wysyłam do sąsiada, to dlaczego tego nadal nie robić... Na rynku jest oligopol i nikt im nic nie zrobi.
A kto wprowadził te taryfy ?, kto pozwolił na takie wprowadzanie? Kto wybrał tych co pozwolili na to ?kto nie interesuje się polityka A potem beczy ze jest źle? Więc- miejmy pretensje sami do siebie.
Ciekawe gdzie jest teraz cała reszta youtuberów którzy tak szumnie zapowiadali jak to od września ZE będą płacić ludziom za pobieranie energii z sieci? 😅
@@marekprzedstawiciel8740 W całej rozciągłości. Płacę jedynie "abonament" za to żeby w razie awarii systemu FV mieć natychmiastowe awaryjne zasilanie :) Sam kupiłem elementy FV i wykonałem instalację, teraz stać mnie na taką bezczelność :D Żadnego prosumenctwa czy tym podobnych szwindli.
@@danielduda6111 - ciekawe skąd pobierasz zimą prąd jak potrzeba na normlane życie około 10-15 kWh na dzień prądu z sieci (bo ogrzewanie pompą)??? bo zimą pv to produkcja 3-5% w całości czy biegasz z kanistrem???
Witam. Ja mam plan. Myślę o dużym magazynie energii 45kwh,albo 60kwh i sprzedawać energie w godzinach od 18.00 do 22.00 bo wtedy można ładnie zarobić. Fotowoltaiki mam 14.4,ale jeszcze rozbuduje. Moje zużycie to 10.000kwh. Dobrze myślę? Może zrobisz symulacje na moim🙂. przykladzie. Pozdrawiam dobra robota👍👏👏
a zimą myślisz jakie będą ceny jak będziesz potrzebował na ogrzewanie??? w ENEA jest oferta ale z opłatą handlową 180 zł miesięcznie !!! więc gdzie zarobek??
@@filipkaszubowski chłopcze ja wiem bo się ostatnio dowiadywałem i po prostu zadzwoń sobie do zakładu energetycznego Tauron powiedzą ci dokładnie że akurat to weszło już dawno od pierwszego lipca
Taryfy dynamiczne po raz pierwszy zostały przedstawione w Polsce wczoraj i są tylko dla chętnych posiadających LZO. To jest fakt, który nie podlega żadnej dyskusji, niezależnie co powiedzą na infolinii, czy gdziekolwiek indziej. Inną kwestią są rozliczenia godzinowe dla prosumentów na net-billing, które faktycznie weszły w życie od 1 lipca.
Ja liczyłem na poważne potraktowanie bilansowania energii elektrycznej poprzez stymulację popytu i podaży za pomocą ceny. Ake jak widać działa to tylko w jedną stronę (operatorzy mają nas gdzieś a prosumentów na nowych zasadach strzyżą jak nie wiem co).
Możesz rozwinąć te strzyżenie?
Jak można poważnie traktować dostawce, który plącze że nie kupuje się od niego, gdy nie ma komu sprzedać?
@@ukaszw.5461 To by było dobre, ale to tylko pozory. Gdyby naprawdę działali rynkowo, to już dawno by taka taryfa powstała, nadmiar energii w słoneczne południe byłby wykorzystany.
@@modelarski i to praktycznie lokalnie bez przewalania po sieciach przesyłowych
Pierwszy raz się przeliczyłeś na polskich instytucjach? Jelenie są od tego żeby je strzyc jak nie stać ich na refleksję. Jak ktoś daje się robić w chu_a notorycznie to co się dziwisz? Ja mam gdzieś prosumenctwo (często jeszcze zakredytowane), operatorów, dostawców i producentów energii. Pozdrawiam.
Dzięki za włożoną pracę. Dopóki nie będzie uczciwie zrobionych cen ujemnych to TD to zwykła kradzież.
Póki co wg mnie najkorzystniejsza g12r Energi bez tarczy oczywiście bo tarcze wypaczają sens taryf dwustrefowych.
Czas zacząć wystawiać faktury i egzekwować. Może jakieś pozwy zbiorowe?
a ktoś kazał Tobie zakładać pv???
jak chcesz wystawiać faktury, to uważaj bo może zakład naliczyć Ci fakturę za korzystanie z ich sieci!!!!
Podpisz z zakładem, że w roku dostarczysz 120.000 kWh czyli średnio w każdym miesiącu 10.000 kWh
czy to styczeń czy lipiec czy listopad!!!
@@marekprzedstawiciel8740 Po co się żołądkujesz, skoro nawet nie wiesz czy mam PV?
Ale skoro już wywołałeś temat to odpowiem. Nie podpisuję umów wprowadzających rażącą nierówność stron. A umowy z państwowymi molochami właśnie takie są. Jestem samowystarczalny - polecam każdemu. Mogą ci wtedy naskoczyć. Tylko, że na samowystarczalność trzeba sobie zapracować i odpowiednio dostosować swój styl życia. Nie każdy da temu radę. Natomiast każdy może się postawić władzy, którą sam wybiera. Trzeba tylko chcieć. Chociaż patrząc na kompleks chłopa pańszczyźnianego, który umie tylko narzekać za plecami pana, a jak przychodzi co do czego to potulnie potakiwać, to prędzej słońce wzejdzie na zachodzie, niż tu się coś zmieni.
@@SiempreConTrasto - zimą też jesteś samowystarczalny???
przecież jak mieszkasz w domu to musisz mieć umowę z zakładem energetycznym!!!
no chyba, że robisz to co EkoNiezależny tylko, że to nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego!!
wywalić milion na magazyn 200 na pv i pokazać że jest się niezależnym!!
Ja swój styl życia DOPASOWUJĘ do KOMFORTU i WYGODY a nie do tego, że "im" pokażę!!!!!
Wiesz po bardzo chłodnej kalkulacji w 2020 nie mam PV (choć zużywam około 8000 kWh)
bo jak widać jest to pv oze polityką
Napisz jak zimą być samowystarczalnym aby NORMALNIE funkcjonować w domu z Rodziną??
czekam
@@marekprzedstawiciel8740 Również w zimie jestem samowystarczalny. Żyję sobie komfortowo. Z tego co widzę zużywam ZNACZNIE mniej energii niż Ty. I tak, zgadzam się że PV i oze to polityka i to bardzo chamska. A jak to robię. Na pewno nie tak jak to jest na YT przedstawiane. Nie zależy mi na opodatkowaniu mojego sposobu, więc rozgłaszać nie będę.
@@SiempreConTrasto - zimą potrzebujemy około 70% całej energii rocznej
to skąd tą energię pozyskujesz???
czy robisz tak jak (Piotr) generator 35kW i 6 l ON na godzinę (widać jaka ekologia!!!)
Zimą na dzień potrzebuję 30-35 kWh energii (ogrzewanie pompa CO + CWU + bytowy) 4 os. chata 250m2
to skąd pobierać energię abym nie musiał siedzieć zimą o świeczce ???
PV i magazyny to totalna polityka - widać to teraz doskonale
nie lubię wydawać kasy - dlatego mam sieć płacę sobie spokojnie rachunki a kasę zarabiam gdzie indziej
dach to dach ogród to ogród
Już myślałem że taryfy dynamiczne pozwolą kierować nadwyżki z okolicznych domów do samochodu elektrycznego, zrobiliśmy próbę z sąsiadami i w sobotę i niedzielę gdzie PV się wyłącza średnio 2 x na godzinę, podłączyliśmy samochód na ładowanie 22 kW i przez 3 godziny w 5 domach wzdłuż ulicy gdzie wyłączała się instalacja był spokój i krzywe produkcji piękne i gładkie, jeżeli to byłoby zrobione rozsądnie to myślę że wielu ludzi by tak robiło i byłoby to z korzyścią dla sieci - ale chytry dwa razy traci - patrz Dostawca - a chytry i głupi traci 4 - patrz Rząd
rząd nic nie traci, bo w ostetacznośći po prostu dźwignie podatki.
Naprawdę nie wiem jaki masz problem. Po prostu podłączajcie te samochody i spokój.
Uruchom ładowarkę na ulicy do ev....i po kłopocie problem że przy 100k w kraju to słaby popyt
Pierwsza rzecz, czy każdy sąsiad ma ustawioną Polską normę, przykładowo EN50549-PL (Huawei), 012 (Sofar), Polska NC RfG (SolarEdge) na falowniku.
Druga rzecz, jak wszyscy mają ustawioną Polską normę to czy jest włączony tryb Q(U).
Trzecia rzecz, czy są magazyny energii, bo one niestety dosyć szybko się ładują, w okolicy godziny 10 takie 5kWh już będzie miało 100% przy ładniej pogodzie, a bardzo często i 10kWh będzie już pełne, a wyłączenia PV najczęściej występują między godziną 11-13. Więc dobrzebyłoy też zwiększyć pojemności takich magazynów i prosić sąsiadki żeby nastawiały pranie o 12 ;)
@@attic1537 Tylko Łatwo się mówi "zwiększyć magazyn" a to trochę kosztuje
To jest chore, że zwykły Kowalski zakładający fotowoltaikę i chcący po prostu zaoszczędzić musi kombinować i znać wiele zagadnień, zasad, które co chwilę się zmieniają. Przecież to jest tak powalone, że głowa mała.
To jest chore, ze "zwykły kowalski" zakłada fotowoltaikę z dopłatą z budżetu i chce na tym jeszcze zarabiać, sprzedając prąd, gdy nikt go nie potrzeb uje.
To i to chore ale mysle ze wiekszosc nie tyle chce zarabiac ile wyjsc na zero@@boguslawszostak1784
Skoro nikt go nie potrzebuje prądu to po co wprowadzają podatek od fotowoltaiki ? Albo jest kryzys energetyczny albo go nie ma. Można było się tego spodziewać ze najpierw dadzą dopłaty a teraz zabiorą w energii. Skoro państwo jest tak bogate to niech kupuje pradu od sąsiadów a nie wykorzystuje obywateli do produkcji energii.
Ale można mieć to w dupie pv o mocy powyżej 5-6 kWp + magazyn 10-20 kWh i zwiększysz autokonsumpcje do 50%...i nie ma znaczenia czy coś sprzedaż i po ile ewentualnie
@@piotrsadowski9530nie wprowadzają podatku a na pewno nie od Kowalskiego nie wprowadzaj w błąd
super przedstawione, dzięki. Też pomyślałem o magazynie energii, tak ze 30kWh jak dla mnie, ciekawe jakby to wyglądało.
Złóz go sam na ogniwach lifepo4 EVE z chin , takie 30kw to ok 18tys zł
@@Anonymous-PL znacznie taniej
Dostałem odpowiedz z Energa Operator i potwierdzam, że dystrybutor naliczy wg taryfy którą ma aktualnie podpisaną z klientem tzn jesli ktos ma G11 i zmieni na TD, to stawki dystrybucyjne pozostaną jak w G11. Jesli przejdzie na TD z G12 to dystrybutor bedzie naliczał wg G12.
no to w bardzo kulturalny sposób - niech się walą na ryj
Pomyślałem że można by to wypróbować lepiej teraz zawsze można wrócić przed zimą "Rozliczenia po cenie dynamicznej są dobrowolne. Przyjęcie oferty możliwe jest wyłącznie za zgodą Klienta. Klient w każdym momencie trwania umowy, może złożyć rezygnację bez ponoszenia dodatkowych kosztów.".
Ale widzę w regulaminie taki zapis ". Jeśli jesteś już naszym klientem i posiadasz zwartą z nami umowę kompleksową to przyjęcie tej Oferty zmieni Twój
dotychczasowy indywidualny numer Klienta oraz numer konta bankowego, na który będziesz wpłacać należności za
energię elektryczną. Informacje o nowym numerze Klienta oraz numerze konta bankowego do wpłat będą dostępne
na otrzymanej przez Ciebie fakturze." - No i rodzi się pytanie co z moją nadpłatą na prosumencie ????
zobacz czy nie ma OPŁATY HANDLOWEJ!!
bo w enea jest miesięczna opłata "tylko" 185 zł !!!!!! czyli w roku ponad 2200!!!!!!
Jest to o czym mówił w materiale 49
a ja uważam, że i tak zrobią wszystko by na koniec zarobić dużo więcej niż obecnie. Dzisiejszego rachunku już praktycznie nikt nie rozumie. W zasadzie można sie na nim doktoryzować ;_0 Opata handlowa w dobie komputeryzacji i początków sztucznej inteligencji ( wykorzystywanej do kontroli poprawności wysokości rachunków) powinna wynosić 4,99zł
Trzeba powiedzieć jasno, łupą. nas tylko aż miło. Śledzę to od wczoraj, przedyskutowałem sprawę z Tauronem, nie dość, że próbowali mi wytłumaczyć że potrzebuję G12 lub G12W to właśnie po długiej rozmowie informują, że w przypadku ujemnych cen jest stawka minimalna. Tak więc z darmowej a nawet ujemnej ceny robi się z opłatami dystrybucyjnymi stawka 0,55 i to jest drogo.
Miałem pewien pomysł bo jakiś czas opłacam dwa liczniki, z jednego nie korzystam, więc stwierdziłem, że tam uruchomię dynamiczne ceny i będę grzał wodę lub włączę koparki krypto w godzinach ujemnych, ale NIE - trzeba zapłacić za dystrybucję, pomimo, że w tym samym złączu oddaję sporo energii na netmeteringu. Operatorzy to cwane bestie i zawsze grabią do siebie, niby mają problem z nadmiarem energii ale jednak nie chcą płacić za jej zużycie.
I co, będziesz co godzinę giełdę sprawdzał jakie są ceny? 0.55 za kwh to nie jest drogo.
@@HyperVegitoDBZ Tak 0,55 to jest drogo, ceny wystarczy sprawdzić dnia poprzedniego po 14 juz wiadomo jakie stawki beda obowiazywac w kolejnym dniu, czyli najprościej, gniazdko WiFi harmonogram i jazda
@@RafalWrobelGO No dobrze i jakie oszczedności będziesz miał robiąc te fikołki i dostosowując życie codziennie do tego? Bazowa opłata handlowa + X, ile cię wyniesie X, biorąc pod uwagę że przeciętnie ludzie w domach płacą 300-400 zł za prąd w G11 czy G12.
Tak sobie myślę... to może być opłacalne... Dla wekkendowych odbiorców i to latem tylko chyba 😢
@@janek1976 w mojej ocenie tylko jesli masz dwa liczniki i masz co w szczycie zrobic z energia, jutro na moim kanale wyliczenia dla Tauronu
Hej. Jak to wygląda po 4 miesiącach z opłacalnością? Tauron OSD ma G14 i stawki sieciowe zależne od koloru alertu na każdą godzinę - energetycznykompas . Stawki są od 2 groszy do 2.5 PLN, to wychodzi że jest to kluczowy składnik finalnego kosztu prądu. Tylko czy są gdzies dane historyczne tych "alertów" by sobie to ocenić? I czy jest API by to sensownie użyć i zarządzić poborem ? Ktoś coś?
jednym słowem - wprowadzili bo musieli ale z góry widać wielką niechęć do tego żeby z takiej taryfy korzystać - albo wytrzeźwieją i zejdą do rozsądnych poziomów z opłatami dystrybucyjnymi albo nikt z tego nie będzie korzystał
Czy jest dostępny jakiś serwer, aby pobierać ceny energii online?
W Q&A Taurona jest taka informacja:
"Czy będę ponosić dodatkowe opłaty za taki rodzaj umowy? Nie będziesz ponosić dodatkowych opłat za korzystanie z oferty z ceną dynamiczną energii elektrycznej. "
Czy pokusisz się o omówienie sprzedaży, np w taryfie dynamicznej i jednocześnie w G12W cena prądu dla np jutra 25.08.2024 od 8 do 16 będzie równa tylko około 30gr (energia na TGE i PSE jest ujemna w tym czasie) Na cenę złoży się przesył 6gr i marża 24gr. A wieczorem będzie można sprzedawać po 1.3 za kWh. Ładny przykład arbitrażu.
Raczej przykład manipulacji i spekulacji giełdy energii.
@@Monika-es1tv jest popyt to czemu nie dostarczyć energii? spekulacją byłoby odcinanie źródeł energii podbijanie sztuczne cen i sprzedawanie wtedy a o czymś takim nie mówimy. Mówimy o zwykłym handlu z operatorem gdy ma zapotrzebowanie na energię. Im więcej będzie magazynów tym "kaczka zapotrzebowania/cen" będzie mniejsza.
@@szymon6003 zobacz co giełda dynamicznych cen zrobiła w usa. Zbankrutujesz na tym dealu. To pewne.
@@Monika-es1tv zobacz co dynamiczna cena robi w UK dla ludzi którzy mają magazyny energii. Dla tych którzy nie mają magazynów i nie chcą mieć pozostają rozwiązania systemowe i stałe ceny. Nikt nie zmusza do przejścia na rozliczanie godzinowe. A czy zbankrutuje to się okaże za jakiś czas. Skrajne wahania cen są wynikiem zaniedbań w sieciach, i nie zależą od takich maluczkich robaczków jak ja.
@@szymon6003 w uk to nie trzeba zakładać fotowoltaiki aby oszczędzać. Wystarczy dobra bateria ładowana w taryfie nocnej z sieci a rozładowywana będzie za dnia przy odłączonym zasilaniu podczas taryfy dziennej.🤣
Opłaca się w PGE jeżeli ładujesz samochód sobota/niedziela lub w nocy na oddzielnym liczniku G12W w taryfie dynamicznej.
Czy można kupić prąd po cenach ujemnych w nocy a sprzedać w dzień ? Bo dziś wystąpiły ceny ujemne z wiatraków...
Dobry! Pytanie. Ile wcześniej te ceny sa znane, 1 dzień? Kiedy dokładnie jest ten pierwszy fixing, że znam cenę prądu?
o 15:00 dzień wczesniej.
Z tago co mi wiadomo to PGE i Enea nie ogarniają cen godzinowych dla ptosumentow a taryfy dynamiczne tak zrobione żeby nikt ich nie brał. Jeśli dobrze zrozumiałem to w PGE cena minimalna 40 grosze za kwh gdy dostają od prosumenta prąd za 0 i do tego dystrybucja to poniżej 1 zł za kwh nie ma co liczyć. Złodzieje w bialy dzień.
Tak jak piszesz, wychodzi na to że oferta ma być tylko na papierze 😊
@@janek1976 Enea ma opłatę handlową 185 zł na miesiąc
nawet jakby się opłacało latem to zimą już jest dokładanie i to duże bo przecież zimą o 14.00 cena nie będzie 0.01 zł a bliżej 1 zł a opłata jest miesięczna (umowa chyba na min. 2 lata)
także miała być oferta - jest (jest) a że nikt nie podpisze, nie ma znaczenia jest!!!
Jedne tutaj myśli aby powiększyć magazyn i o 20.00 sprzedawać
BOŻE - jak można się tak zafiksować!!!!
jak ja się cieszę, że nie mam tego
jakie mam spokojnie życie i jak czytam komentarze i oglądam filmy to się zastanawiam
że jednak "przynęta" chwyciła a teraz będzie kolejne wydawanie kasy aby nie być w plecy!!!!!
na fundusz przez 5 lat zarobiłem 48% - nie wydając na panele
ja zarobiłem, a reszta teraz kombinuje co zrobić aby to się opłacało
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale będąc na taryfach dynamicznych dzisiejszego dnia tj. 30 sierpnia na stronie PSE od 9 do 17 mam cenę ujemną czyli za wyprodukowany prąd nie dostał bym nic a wieczorem od 19 do 21 patrząc na stronę TGE kupował bym energie po 2k za MWh. Dobrze rozumiem?
bardzo dobrze rozumiesz!!!!
pytanie jakie ceny będą zimą o godz. 14 a jakie o 20 ???
dlatego produkując energię od 9-17 totalna autokonsumpcja
do tego to zmierza że będzie trzeba totalnie konsumować produkcję
@Milczy87 Tak. Warto pamiętać, że sprzedaż odbywa się po stawkach RCE (do sprawdzenia na stronie PSE), a zakup po stawkach z I fixingu na RDN (do sprawdzenia na TGE), które są bardzo podobne, ale trochę się różnią. Dodatkowo, do tych drugich musisz doliczyć marżę, akcyzę, opłaty dystrybucyjne i podatek VAT, a jeśli nie jesteś w Tauronie to jeszcze miesięczną opłatę handlową.
@@marekprzedstawiciel8740 W zimę domyślam się że przez cały dzień 2k za MWh. Produkcji z paneli nie będzie a prosumenci na starych zasadach będą odbierać energię uzbieraną w lato do swoich pomp ciepła. Jeśli chodzi o autokonsumpcię to trzeba zatrudnić się na jakiejś stacji paliw na nocną zmianę, żeby w nocy pracować a w dzień autokonsumować. 😀
@@Milczy87 widać, że już kombinują w temacie prosumenta - ma być rozliczanie I-VI i VII-XII
dlatego nie mam pv
Mam pytanie, czy środki zgromadzone w depozycie prosumenta w net-bilingu pokrywają koszty dystrybucji i przesyłu ? Czy tylko koszty samej pobranej energii ?
nie, tylko energia
Tylko koszt energii.
Czy w TD będąc prosumentem płacę opłatę przesyłową za kupioną i sprzedaną energię?
Taryfy dynamiczne regulują tylko zakup energii z sieci. To jak rozliczana jest energia oddana reguluje natomiast sama ustawa OZE i net-billing. W skrócie opłaty dystrybucyjne/przesyłowe płacisz tylko za energie pobrana z sieci.
Przez 7 godzin mamy tańszy prąd, a przy stawkach ujemnych teoretycznie ten czas się wydłuży. Moim zdaniem to jest rewelacja, trzeba tylko do pracy zaprząc elektronikę i różne bufory energii. Od jutra zacznę o tym poważnie myśleć.
tańszy to masz jak chcesz sprzedać...
@@caine8325 Chyba jednak nie tylko. Odbiorcy, którzy potrafią dostosować swoje zużycie energii do okresów o niższych cenach, mogą znacznie obniżyć swoje rachunki za prąd, co też wynika z tego filmu. Ale rozumiem, że gdy fotowoltaika produkuje prądu najwięcej, to jest on najtańszy i do sprzedaży faktycznie słabo.
@@janrodzynek7116 myślisz krótkoterminowo - za max dwa lata cena dobowa będzie się zmieniać max o 30 gr
@@janrodzynek7116 - nie obniżą swoich rachunków!!!
bo np. enea wprowadza opłatę handlową do oferty taryfowej - "tylko" 209 lub 183 zł miesięcznie!!!!!!
Poczekaj jak zima będzie wyglądała, wtedy będzie mało OZE i może nie być tak fajnie.
Czym później wprowadzą godzinowe rozliczanie, tym więcej skroją z konsumenta.
W 2027 podobno i tak dla wszystkich wprowadzą jeden sposób rozliczania oparty o stawki godzinowe.
Tylko nielicznym zostanie możliwość skorzystania z taryf, lecz już nie tak atrakcyjnych jak obecnie.
A czy nie powinien być do tego specjalny licznik? Skąd elektrownia wie ile prądu zużywam w konkretnych godzinach? Zwykły licznik przecież tego nie odnotowuje, więc mogę starać się używać prądu w chwili, gdy jest tani, a elektrownia i tak policzy swoje.
Na początku filmu odsyłam do wcześniejszego filmu i postu na Facebooku, w których było to wspomniane. Tak, koniecznie trzeba posiadać licznik zdalnego odczytu.
Zapomnieli powiedzieć że od taryf dynamicznych jest opłata handlowa w wysokości 209,10 zł miesięcznie. Co daję stratę 2500 rocznie
nie jest niższa jak masz fakturę elektroniczną "tylko" 183 zł z vat
a tak na poważne
jest taryfa dynamiczna w ofercie?
JEST
a że opłata zaporowa - jakie ma to znacznie
ważne że jest oferta (zakłady) się wywiązały z ustawy 24 sierpnia mają być taryfy dynamiczne
są
ciekawe ile prosumentów na to się na bierze???
No ta opłata w Enea jest absurdalna. A kto zapomniał o tym powiedzieć?
@@filipkaszubowski - ale przecież nie ma musu przechodzić na taryfy dynamiczne???
miała być oferta i jest (biznes to biznes)
Jakbyś miał takie możliwości to co nie "kroił" byś??
czy charytatywnie sprzedawałbyś energię???
Ja rozumiem zakłady energetyczne -
póki nie będzie musu to ja w to nie wchodzę - bo nie będę patrzył na zegarem
nie mam PV żyję spokojnie 😉
Rocznie płacę 3000zł za prąd czy zakładać fotowoltaikę 10kw za ok 40 000zł?
nie potrafisz sam sobie na chłodno policzyć (skalkulować) czy to ma sens???
ja zużywam rocznie 8000 kWh i nie mam PV!!!!!!
jak masz 40 tys WRZUĆ na dobry fundusz i za 5 lat będziesz miał 60 tyś (będziesz je miał)
a panele na dachu - chyba nie sprzedaż
Ma to sens podwarunkiem że sam to zaistalujesz za 12-14 000 zł . Jak chcesz dać zarobić firmie 25 000 zł to twoja sprawa , wtedy nie ma sensu w to się bawić .
Mam już tyle lat żeby wiedzieć, że najlepsze rzeczy to te najprostrze. Żadne taryfy dynamiczne, ba żadne taryfy operatorów, jedyna słuszna taryfa to taryfa URE.
To po ile ja kupuje ten prąd . Skoro foto już nie ładuje
Tak naprawdę do tej pory nie zrobili porządku z miesięczną stawką, a oni bawią się w godzinową. Moim zdaniem na elicznikach powinien być bilans finansowy na dany miesiąc, wiedziałbym na czym stoję. A teraz musze prowadzić jakieś dodatkowe skoroszyty.
A co miałby zrobić? Podnieść ją?
@@boguslawszostak1784 Jak dla mnie powinien być jakiś licznik np na elicznik który pokazuje ile mam już teraz pieniędzy w magazynie. Prosty algorytm i wiem czy zimą mam do wykorzystania 200 zł czy 2000 zł, mogę zacząć planować sterowanie ogrzewaniem w niskiej taryfie itp.
Mafia energetyczna wciąż ma się dobrze.
Dzisiaj w niedzielę ceny na PSE są ujemne od godz. 8:00 do godz. 16:00, czyli prosumenci mają pokazany środkowy palec. Nic tak nie zniszczyło rynku energii w UE jak chore pomysły UE. Taryfy dynamiczne hitem nie będą, to jak gra w rosyjską ruletkę. Kolejny sposób, jak naprawić to, co zniszczyły obłąkane pomysły zielonej transformacji. Dzięki temu mamy wymuszone opłaty za powietrze (CO2) i drogą energię w Europie. Panie Filipie, wie Pan jak wyglądają rachunki Tauronu w części prosumenckiej? To jest skandal! Rozliczenie pobrania dla klientów w taryfach dynamicznych będzie podobne, pobrał x kWh, kosztuje to y zł. Nikt bez rozbudowanej własnej rachunkowości nie będzie pewny, czy prawidłowo mu naliczyli wartość na fakturze. Mam wrażenie, że tej patologii jest obecnie prawdziwy wysyp.
Fakt, Tauron ma lakoniczną fakturę prosumencką, chociaż jakimś tam uzupełnieniem jest e-licznik. Nie zmienia to faktu że wymaga to własnej inicjatywy, ja osobiście to ogarniam ale zdaję też sobie sprawę że nie każdy takie coś lubi...
Pierwszy 😜
ENEA chce aby podpisując umowę na taryfy dynamicznie podpisać opłatę handlową - miesięczną w kwocie 180 zł !!!!!!!!!
Jest cennik
DRAMAT
Bo nie mają liczników do zdalnych odczytów. Tak mi się wydaje.
@@uaszb mają (bo te cyfrowe) to już nikt nie sprawdza - połączenie z operatorem
chodzi o to aby nie wchodzić bo płacić 185 miesięcznie za możliwość skorzystania z niższych cen
odstrasza na dobre
a zimą to o 14.00 jaka będzie cena??
a płacić co miesiąc będzie trzeba
Ależ z Pana optymista ... skoro można skasować OSD nawet kiedy wysyłam do sąsiada, to dlaczego tego nadal nie robić... Na rynku jest oligopol i nikt im nic nie zrobi.
A kto wprowadził te taryfy ?, kto pozwolił na takie wprowadzanie? Kto wybrał tych co pozwolili na to ?kto nie interesuje się polityka A potem beczy ze jest źle? Więc- miejmy pretensje sami do siebie.
Warto pamiętać, że taryfy dynamiczne to tylko opcja dla klienta, nikt nikogo do niczego nie zmusza.
Ekologiczny wał. To jak granie w ruletkę - może i coś wygrasz ale w ostatecznej rozgrywce kasyno wygrywa.
to jest jawne Złodziejstwo, polinicy jak zwykle ciesz sie ze sa OKRADNI !!!!
Ciekawe gdzie jest teraz cała reszta youtuberów którzy tak szumnie zapowiadali jak to od września ZE będą płacić ludziom za pobieranie energii z sieci? 😅
Taryfy dynamiczne = kolejny wał....
Wszystko to co obserwujecie jest nakierunkowane na wydojenie was z pieniędzy. Szczęśliwie mogę mieć na to wywalone. Jestem offgrid :D
W sumie każdy może mieć na to wywalone jak chce, bo to tylko dla chętnych.
hobby kosztuje
w zimie też masz wywalone na nich???
@@marekprzedstawiciel8740 W całej rozciągłości. Płacę jedynie "abonament" za to żeby w razie awarii systemu FV mieć natychmiastowe awaryjne zasilanie :) Sam kupiłem elementy FV i wykonałem instalację, teraz stać mnie na taką bezczelność :D Żadnego prosumenctwa czy tym podobnych szwindli.
Co zyskujesz tak konkretnie? Serio pytam. Skoro płacisz i tak opłaty stałe, to co konkretnie zyskujesz i co Twoim zdaniem traciłbyś będąc prosumentem?
@@danielduda6111 - ciekawe skąd pobierasz zimą prąd jak potrzeba na normlane życie
około 10-15 kWh na dzień prądu z sieci (bo ogrzewanie pompą)???
bo zimą pv to produkcja 3-5% w całości
czy biegasz z kanistrem???
Witam. Ja mam plan. Myślę o dużym magazynie energii 45kwh,albo 60kwh i sprzedawać energie w godzinach od 18.00 do 22.00 bo wtedy można ładnie zarobić. Fotowoltaiki mam 14.4,ale jeszcze rozbuduje. Moje zużycie to 10.000kwh. Dobrze myślę? Może zrobisz symulacje na moim🙂. przykladzie. Pozdrawiam dobra robota👍👏👏
a zimą myślisz jakie będą ceny jak będziesz potrzebował na ogrzewanie???
w ENEA jest oferta ale z opłatą handlową 180 zł miesięcznie !!!
więc gdzie zarobek??
10k kwh rocznie? No, na pewno
@@HyperVegitoDBZ ale co na pewno? Tyle zużywa mój dom🤷
@@mireknowak1362 Z ciekawości, co ci tyle żre?
@@HyperVegitoDBZ pompa ciepła,oświetlenie domu i ogrodu i inne różne rzeczy związane z wygodą🙂
To już weszło od 1 lipca z tego co wiem
Niezupełnie. Już na samem początku filmu około 30 sekundy o tym mówię i odsyłam do innego filmu/posta.
@@filipkaszubowski chłopcze ja wiem bo się ostatnio dowiadywałem i po prostu zadzwoń sobie do zakładu energetycznego Tauron powiedzą ci dokładnie że akurat to weszło już dawno od pierwszego lipca
Taryfy dynamiczne po raz pierwszy zostały przedstawione w Polsce wczoraj i są tylko dla chętnych posiadających LZO. To jest fakt, który nie podlega żadnej dyskusji, niezależnie co powiedzą na infolinii, czy gdziekolwiek indziej.
Inną kwestią są rozliczenia godzinowe dla prosumentów na net-billing, które faktycznie weszły w życie od 1 lipca.
Tak to jest jak się słucha brzuchem a nie.... 😊. Tu godzinowe i tu godzinowe, dla niektórych to wsio rybka...
@@GrzegorzSztanderski skasuj komentarz i przestań się błaźnić.
Taryfy *dymaniczne*