Dzięki, cieszę się, że tak uważasz. Co do przerwy to powodów było co najmniej kilka. Generalnie nie jestem zawodowym youtuberem, więc czasami nagrywanie schodzi na dalszy plan.
@filipkaszubowski Panie Filipie to nie szkodzi że nie jest Pan zawodowym YouTu.. Zawodowym TH-camrom pomimo braku elementarnej wiedzy nie przeszkadza to bredzić i namawiać ludzi na rozwiązania nie mające pokrycia w prawach fizyki, o logice nie wspominając. Zdecydowanie wolę Pana formułe.
No racja, mam akurat solaredge i panele w 4 nachyleniach... Część jest 30° na taki pdn-zach,.. gdzie szczyt jest o 14:00 latem. Część na 30° w kierunku zachodnim a raczej trochę dalej jak zachód, część analogicznie w przeciwnym kierunku też nachylenie 30°... No i 8szt też w kierunku zachodnim (godz 14:00) ale prawie pionowo 67° i one o dziwo latem produkują tak samo jak nie lepiej jak te 30° :) a zimą całkiem fajnie dają... Jak coś zapraszam do Rumi... Nie daleko :)
Jest jeszcze kilka aspektów wyboru rodzaju instalacji PV w moim przypadku dach nie wchodził w grę niewiele miejsca na działce ukształtowanie terenu dlatego padło na traker dwu osiowy 6kwp we wrześniu 3 lata pracy 27 000 kwh
Interesują mnie panele tpv, podobno ruszyła produkcja w USA? Jaka może być wydajność nawiązując do tematu powyższego felietonu. Jestem zainteresowany wydajną instalacja- produkcją dla domu jednorodzinnego.
Jeśli chodzi o trakery to co ze statystykami? Jeśli weźmie się pod uwagę ich optymalną pracę, czyli uzyski w ciągu roku? Bo wiadomo, że trakery nie pracują optymalnie w dni wietrzne. Więc jak wygląda to na przestrzeni roku? Czy w rzeczywistości stała instalacja naziemna odporna na wiatr w czasie którego trakery nie pracują bo są złożone do pozycji bezpiecznej nie wyprodukuje tyle samo prądu w skali roku lub więcej niż trakery ?
Nie tyle wiatr jest stratny tylko koszt trackera jest tak z wysoki że zjada zyski jakie tracker daje. Znaczy się tracker wnosi straty Ty z powodu wiatru wskazujesz gorszą produkcje ale wiatry radykalnie wpływają na trwałość paneli co już wymagałoby statystyk awarii aby wykazać jak to groźne zjawisko
7,74kwp nachylenie 41 na południe, grudzien 2023 220kw, styczen 279kw,luty347kw,listopad 354kw, grudzien do dzisiaj 163kw,od grudnia do grudnia wyprdukowano 9530kw wprowadzono do sieci tauron 8200 modul n-type leapton 430 18sztuk.Małopolska
Dzięki za podzielenie się. Bardzo ładny wynik przy takiej mocy. Widać, że strome południe radzi sobie zimą znacznie lepiej od płaskich instalacji i wschód-zachód.
To ja dodam swoje trzy grosze instalacja na dachu 32 stopnie poludnie, 8,16kWp 8letnia w 1 dzien zimy 21 grudnia wyprodukowala 7,6kWh natomiast druga o mocy 9x230W kąt nachylenia 85stopni panele 12 letnie wykonana na gruncie za pomocą indywidualnego projektu ;) konstrukcja eco z odzysku plus felgi z kamirniami z Meganki wyprodukowała 3,1kWh. Obydwie konstrukcje nie maja żadnego zacienienia. Potwierdzam fakt że w przypadku opadow śniegu gruntowa konstrukcja oczyszcza sie sama. Ten system gwarantuje nam gorąca wodę przez 10 miesiecy natomiast przez grudzien styczen wspomaga produkcje ciepłej wody. Przerabiałem różne warianty ustawień i ten jest optymalny do CWU latem w zwiazku że dzien jest dlugi to ten kąt nachylenia wrecz nawet pomaga dla systemu ograniczajac pik słońca w południe a zimą maksymalizuje uzyski. W tym roku konstrukcja do CWU wyprodukowala ponad 2600kWh natomiast FV na dachu 8250kWh. Obecnie pracuje nad systemem który bedzie budowany na starym ogrodzeniu z siatki i betonowych słupków oczywiście skierowanych w południową stronę będzie służył do wspomagania ogrzewania domu ale to pochwale sie za jakis czas ;). Obecnie pochwalić sie mogę tym że zamykam 8 sezon z FV i posiadajac tylko i wyłacznie wszystko na prąd (swoja woda, brak gazu, wspomaganie ogrzewania domu klimatyzacjami) moje średnio miesieczne rachunki nie przekraczają 22zł. Pozdrawiam całą brać FV
@ ok napisałem post nim wszytko obejrzałem do końca. Następny temat używasz wartości w tabeli 1kWh w tabelach może to być mylące dla ludzi którzy używają wartości 1kWp.
Dane w tabeli mają poprawne jednostki, ale faktycznie jest literówka/błąd w tytule tabeli. Powinno być kWp zamiast kWh. Szkoda, że po wrzuceniu filmu już nie mogę tego edytować.
Panie Filipie jak to jest z tym przesunięciem harmonogramu rozliczeń w PGE. Oczywiście dla prosumentów Netmeteringu. Czy jest powód do Paniki? Zostałem przydzielony do 09.-03. Na kanale Pan Sławek wyliczał nawet ponad 2 tyś. dopłaty😮
Wiem, że analizowałeś już przypadek z wiatrakiem, słabo wypadły. Masz może jakieś nowe dane z jakimiś innymi wiatrakami? Może akurat jakiś inny model i usytuowanie wiatraka dałoby jakieś sensowne ilości energii na zimę? Pozdrawiam
Net sreteringi... Sensowną instalacja powinna posiadać 3 stringi: wschód/zachód i pion na południe. Do tego jako dopełnienie nieduży wiatrak. Inwerter i magazyn to odrębny temat ale osobiście preferuję niskonapięciowe Deye.
Panele powinny byc montowane tak aby bylo bezpiecznie i optymalnie na dachu. Proby na sile ustawiania paneli na dachu na jakichs konstrukcjach wsporczych moze sie skonczyc ze kiedys przyjdzie wiatr i zabierze i dach i te panele. Duzo mowi sie o dobrych konekorach i przekrojach przewodow aby uniknac pozaru a jak ja widze jak czasami wygladaja te kontrukcje montazowe to dziw ze to jeszcze stoi. Czesto po prostu laty i dach nie byl przewidziany na PV. Oczywiscie jak ktos nie ma cienia i montaz na ziemi to warto miec opcje nawet manualnej regulacji kata na zime. Natomiast jak kat ma byc staly na caly rok to mozna sie spierac ktora opcja jest lepsza. Mozna rownie dobrze przewymiarowac instalacje i nawet przy odsprzedazy za 25-30gr za kwh zapewbi nam to zakup std zapotrzebowania w zimie.
Zabrakło informacji że sensowne jest używanie stringów co 4panele, równoleglić takie stringi i używać ładowarek MPPT do ładowania magazynu gdyż takie ładowarki są do 150-200V, do 30A a mają NISKI PRÓG STARTU który często jest w okolicy np. o 5V więcej niż napięcie magazynu !. Gdy moduł falowników nie zacznie pracy z dużym stringiem takie ładowarki już wyciągają Watty energii ! To jest bardzo ważny a pominięty tutaj etap !.
@filipkaszubowski tak, zgadza się ale ja nie o tym. Jak ktoś ma string 700V to nie ma takich ładowarek mppt pod bezpośrednie ładowanie magazynów. Dlatego np. kilka Victron 150/35 lub EASun 6048 i inne, szybciej startują z produkcją z tej samej ilości paneli a niektórzy robią małe stringi które w pvbox-ie na lato są łączone w duży string np.700V a na zimę ładowarki doładują magazyn, międzyczasie falownik jest wyłączony by nie generować strat. Tak się dzieje w offgrid by wydusić jak najwięcej mocy z paneli. Gdy standardowy falownik by się nie włączył i produkcji by nie zaczął to już małe ładowarki potrafią działać. Znam osoby które np. zamiast Deye 3f 12kW wolą mieć 2-3szt Deye 1f 6kW bo mają niższe napięcie startu produkcji, są cichsze przy okazji i mogą wyłączać falowniki by skalować mocą i ich stratami. Piszę na szybko wiec nie składnie, sorka, ale ideę przekazałem. Wesołych Świąt !
Ja też ale pierwszy poludnie później wschód zachód. Najważniejsze abyś znalazł takie miejsce aby nie było cienia jeśli używasz inwertera. W przypadku powstawania miejscowego zacienienia rozważałbym microinwertery
1. Przy obecnych cenach KWp paneli system nadążny jest za drogi w stosunku do zwiększenia mocy instalacji a nawet w stosunku do indywidualnego sezonowego magazynu ciepła. 2. PVGIS nie rozróżnia właściwie dużych praktycznych różnic skuteczności instalacji zależnie od kąta w warunkach silnego zachmurzenia ani skuteczności paneli dwustronnych od skuteczności jednostronnych. Jednostronne niezaśnieżone panele dostarczają najwięcej energii gdy są pod kątem 0 stopni (bo korzystają z całości światła zachmurzonego nieboskłonu) a najmniej gdy są w pionie (wtedy korzystają mniej więcej z połowy nieboskłonu) i konkurować z 0 stopni przy zachmurzeniu może tylko panel dwustronny o wysokim współczynniku bifacjalności ustawiony w pionie czyli kąt 90 stopni. Pionowy dodatkowo ma największą odporność na zaśnieżenie i tym samym pionowy dwustronny wydaje się być najlepszym wyborem na zimę w Polsce. 3. Przy bardzo pochmurnych dniach falownik hybrydowy potrafi w dzień skonsumować z akumulatora więcej niż uzyska z paneli :) Przykładowo typowy falownik hybrydowy 10 KW zużywa około 100 W a przy mocnym zachmurzeniu tyle albo mniej może być z paneli 10 KWp. Wobec powyższego bardzo ważne zimą jest przewymiarowanie przynajmniej blisko 100% aby zamiast deficytu energii z pracy instalacji w bardzo pochmurny dzień był jakiś przychód. Nie mniej ważne w warunkach dużego zachmurzenia jest zastosowanie paneli dwustronnych o wysokim współczynniku bifacjalności a wtedy oczywiście w pionie. Projektując dobrą instalację na zimę warto bardziej kierować się mocą paneli NOCT niż mocą STC bo NOCT daje jakąś informację o skali spadku mocy przy słabszym naświetleniu. Zdarza się że w mocniejszych jako STC NOCT jest słabsze niż w pozornie słabszych panelach. Niestety producenci paneli nie podają osiągów paneli przy bardzo słabym naświetleniu poniżej 100 W na metr kwadratowy (praktyczne różnice są bardzo duże) i jedyne czym na dzisiaj można się kierować to testy użytkowników różnych typów paneli (podobno dwustronne HJT są do tego dobre ale ilość informacji z sieci nie pozwala stwierdzić nic więcej niż podobno).
Przy obecnych cenach modułów PV i DIY tylko bifacjale. I to pionowo. Jako ogrodzenie. Prawdopodobnie instalacja tylko w hybrydowym systemie off/on-grid (ograniczenie przez moc przyłączeniową - bo najlepiej ją sporo przewymiarować). No i ... falownik hybrydowy 1 fazowy. Na zimę ładowarki MPTT i przełączenia stringów - podział i równoleglenie. Daje to wiele benefitów. MOżliwości jest multum.
Przewidywane uzyski dotyczą średniego nasłonecznienia z okresu 15 lat i uwzględniają zarówno dni słoneczne jak i pochmurne w konkretnej lokalizacji. Jeśli zamiast opierać się o dane, wolisz robić z panelami jakieś dziwne rzeczy, to zostaw to lepiej dla siebie.
10 kWp możne wyprodukować nawet 1500 kWh w okresie listopad-luty przy pewnym kącie i azymucie. Jeśli masz zupełnie inne warunki lub wolisz mieć 0 kWh to wyłącz.
moim zdaniem autor nie do konca sie zastanowil na dzien dzisiejszy gdybym mial robic instalacje na obecnych zasadach to najzyczajniej zrobilibym na gruncie panele ustawione pionowo - panele sa prawie za darmo wiec moze ich polozyc wiecej - pionowo moge ulozyc panele z jednej i drugiej strony czyli wschod zachod od razu i nadal konstrukcja zajmuje no wlasnie prawie nic nie zajmuje, bifacjal plusem - dzieki temu mam dosc duzo pradu zima a troche mniej latem ale jak mam duzo paneli to latem i tak mam tak ogromna nadprodukcje ze nie ma co z tym robic - konstrukcja pionowa nie zajmujej duzo miejsca, dla pojemyczego czlwieka latwiej to zrobic
Na większości działek takie ustawienie może być problematyczne, ze względu na długie cienie przy tak nisko znajdującym się słońcu rano czy wieczorem. Nawet przy dużych działkach, z obliczeń wynika, że w okresie listopad-luty, którego dotyczy ten film, uzyski byłyby sporo mniejsze niż dla stromego południa. Ale być może masz jakieś inne obliczenia lub realne przykłady?
całkiem pionowo to słabo chyba że oszczędzisz na konstrukcji nośnej bo masz płot, zwłaszcza latem mniejsza produkcja. Najekonomiczniej jest zadowolić się samowystarczalnością przez 8 mc a jak ktoś chce zimą to wiatraczek dodatkowo lecz podwoi cenę całości
Zgoda, choć śmieszne, że poprawiasz mnie, a jednocześnie popełniasz kilka błędów interpunkcyjnych i ortograficznych w jednym zdaniu. ;) Żaden ze mnie polonista i przez 20-30 minut mówienia, pewnie w każdym odcinku chlapnę jakaś gafę językową.
No w koncu film. Co sie stalo, ze taki przestoj? Jedyny merytoryczny kanal i najlepsza forma prezentacji!
Dzięki, cieszę się, że tak uważasz. Co do przerwy to powodów było co najmniej kilka. Generalnie nie jestem zawodowym youtuberem, więc czasami nagrywanie schodzi na dalszy plan.
@filipkaszubowski Panie Filipie to nie szkodzi że nie jest Pan zawodowym YouTu.. Zawodowym TH-camrom pomimo braku elementarnej wiedzy nie przeszkadza to bredzić i namawiać ludzi na rozwiązania nie mające pokrycia w prawach fizyki, o logice nie wspominając. Zdecydowanie wolę Pana formułe.
Nareszcie nowy film. 😉 Już się bałem że nie wrócisz, a to w mojej opinii najlepszy kanał o foto i magazynach energii.
Naprawdę fajny odcinek. Merytorycznie, konkretnie i na temat.
Ciekawy i praktyczne odcinek. Dziękuję pozdrawiam
Dziękuję za informacje.
Ja swój tracker na zimę wyłączyłem w położeniu prawie pionowym. Za rok wyłączę w położeniu 65 stopni. Dzięki 👍
No racja, mam akurat solaredge i panele w 4 nachyleniach... Część jest 30° na taki pdn-zach,.. gdzie szczyt jest o 14:00 latem. Część na 30° w kierunku zachodnim a raczej trochę dalej jak zachód, część analogicznie w przeciwnym kierunku też nachylenie 30°... No i 8szt też w kierunku zachodnim (godz 14:00) ale prawie pionowo 67° i one o dziwo latem produkują tak samo jak nie lepiej jak te 30° :) a zimą całkiem fajnie dają... Jak coś zapraszam do Rumi... Nie daleko :)
Jest jeszcze kilka aspektów wyboru rodzaju instalacji PV w moim przypadku dach nie wchodził w grę niewiele miejsca na działce ukształtowanie terenu dlatego padło na traker dwu osiowy 6kwp we wrześniu 3 lata pracy 27 000 kwh
Na początku grudnia wyłączyłem falownik hybrydowy na dwa tygodnie taka super produkcja była i to bez zalegającego śniegu.
Bo nie jesteś offem
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 ??
Jeśli konsumpcja falownika jest większa niż produkcja, to całkiem rozsądne podejście.
Najlepszy to traker dwuosiowy 😊
Filip ile kwp masz na dachu lub gruncie?
Interesują mnie panele tpv, podobno ruszyła produkcja w USA? Jaka może być wydajność nawiązując do tematu powyższego felietonu. Jestem zainteresowany wydajną instalacja- produkcją dla domu jednorodzinnego.
Jeśli chodzi o trakery to co ze statystykami? Jeśli weźmie się pod uwagę ich optymalną pracę, czyli uzyski w ciągu roku? Bo wiadomo, że trakery nie pracują optymalnie w dni wietrzne. Więc jak wygląda to na przestrzeni roku? Czy w rzeczywistości stała instalacja naziemna odporna na wiatr w czasie którego trakery nie pracują bo są złożone do pozycji bezpiecznej nie wyprodukuje tyle samo prądu w skali roku lub więcej niż trakery ?
Nie tyle wiatr jest stratny tylko koszt trackera jest tak z wysoki że zjada zyski jakie tracker daje.
Znaczy się tracker wnosi straty
Ty z powodu wiatru wskazujesz gorszą produkcje ale wiatry radykalnie wpływają na trwałość paneli co już wymagałoby statystyk awarii aby wykazać jak to groźne zjawisko
Pozdro ziomek z Gdyni 😅
7,74kwp nachylenie 41 na południe, grudzien 2023 220kw, styczen 279kw,luty347kw,listopad 354kw, grudzien do dzisiaj 163kw,od grudnia do grudnia wyprdukowano 9530kw wprowadzono do sieci tauron 8200 modul n-type leapton 430 18sztuk.Małopolska
Dzięki za podzielenie się. Bardzo ładny wynik przy takiej mocy. Widać, że strome południe radzi sobie zimą znacznie lepiej od płaskich instalacji i wschód-zachód.
Ja jak czytam tego typu komentarze, to odnoszę też wrażenie że zimą, lokalizacyjnie południe polski ma trochę przewagę nad innymi rejonami. 😊
Prawda
A moze jakies panele wiecej daja zima??
To ja dodam swoje trzy grosze instalacja na dachu 32 stopnie poludnie, 8,16kWp 8letnia w 1 dzien zimy 21 grudnia wyprodukowala 7,6kWh natomiast druga o mocy 9x230W kąt nachylenia 85stopni panele 12 letnie wykonana na gruncie za pomocą indywidualnego projektu ;) konstrukcja eco z odzysku plus felgi z kamirniami z Meganki wyprodukowała 3,1kWh. Obydwie konstrukcje nie maja żadnego zacienienia. Potwierdzam fakt że w przypadku opadow śniegu gruntowa konstrukcja oczyszcza sie sama. Ten system gwarantuje nam gorąca wodę przez 10 miesiecy natomiast przez grudzien styczen wspomaga produkcje ciepłej wody. Przerabiałem różne warianty ustawień i ten jest optymalny do CWU latem w zwiazku że dzien jest dlugi to ten kąt nachylenia wrecz nawet pomaga dla systemu ograniczajac pik słońca w południe a zimą maksymalizuje uzyski. W tym roku konstrukcja do CWU wyprodukowala ponad 2600kWh natomiast FV na dachu 8250kWh. Obecnie pracuje nad systemem który bedzie budowany na starym ogrodzeniu z siatki i betonowych słupków oczywiście skierowanych w południową stronę będzie służył do wspomagania ogrzewania domu ale to pochwale sie za jakis czas ;). Obecnie pochwalić sie mogę tym że zamykam 8 sezon z FV i posiadajac tylko i wyłacznie wszystko na prąd (swoja woda, brak gazu, wspomaganie ogrzewania domu klimatyzacjami) moje średnio miesieczne rachunki nie przekraczają 22zł. Pozdrawiam całą brać FV
Raczej jesteśmy w połowie zimy PV łowej 😂 z dnia na dzień będzie już tylko lepiej.
Prawda, dlatego wyniki podaje dla okresu listopad-luty.
@ ok napisałem post nim wszytko obejrzałem do końca. Następny temat używasz wartości w tabeli 1kWh w tabelach może to być mylące dla ludzi którzy używają wartości 1kWp.
Dane w tabeli mają poprawne jednostki, ale faktycznie jest literówka/błąd w tytule tabeli. Powinno być kWp zamiast kWh. Szkoda, że po wrzuceniu filmu już nie mogę tego edytować.
Panie Filipie jak to jest z tym przesunięciem harmonogramu rozliczeń w PGE. Oczywiście dla prosumentów Netmeteringu. Czy jest powód do Paniki? Zostałem przydzielony do 09.-03. Na kanale Pan Sławek wyliczał nawet ponad 2 tyś. dopłaty😮
Wiem, że analizowałeś już przypadek z wiatrakiem, słabo wypadły. Masz może jakieś nowe dane z jakimiś innymi wiatrakami? Może akurat jakiś inny model i usytuowanie wiatraka dałoby jakieś sensowne ilości energii na zimę?
Pozdrawiam
Polecam zajrzeć na kanał Wiatrakownia, gdzie testowane są różne turbiny w bardzo dobrych warunkach wietrznych (jak na taką wysokość).
Net sreteringi... Sensowną instalacja powinna posiadać 3 stringi: wschód/zachód i pion na południe. Do tego jako dopełnienie nieduży wiatrak. Inwerter i magazyn to odrębny temat ale osobiście preferuję niskonapięciowe Deye.
to zależy od pogody - przy słonecznej 70-90 stopni a przy pochmurnej całkowicie w poziomie
To są dane uśrednione, które uwzględniają zarówno dni słoneczne jak i pochmurne z ich średnia ilością na przestrzeni 15 lat.
@filipkaszubowski ok tylko ja pisze o ustawieniach pod konkretne sytuacje - najlepiej miec oba
W grudniu to szkoda męczyć falownik a jeszcze jak śnieg lezy
Dlatego cieszę się że mam miejsce na gruncie. Nawet jak coś spadnie to góra 5 min i panele czyste 😊
Ale to i tak nic nie da bo falownik zjada ok 70w na swoją prace
Panele powinny byc montowane tak aby bylo bezpiecznie i optymalnie na dachu. Proby na sile ustawiania paneli na dachu na jakichs konstrukcjach wsporczych moze sie skonczyc ze kiedys przyjdzie wiatr i zabierze i dach i te panele. Duzo mowi sie o dobrych konekorach i przekrojach przewodow aby uniknac pozaru a jak ja widze jak czasami wygladaja te kontrukcje montazowe to dziw ze to jeszcze stoi. Czesto po prostu laty i dach nie byl przewidziany na PV. Oczywiscie jak ktos nie ma cienia i montaz na ziemi to warto miec opcje nawet manualnej regulacji kata na zime. Natomiast jak kat ma byc staly na caly rok to mozna sie spierac ktora opcja jest lepsza. Mozna rownie dobrze przewymiarowac instalacje i nawet przy odsprzedazy za 25-30gr za kwh zapewbi nam to zakup std zapotrzebowania w zimie.
Oczywiście, że zgodnie z kątem dachu, dlatego mówię o tym, że często nie ma wyboru już we wstępie filmu.
Będzie ciepłe i nie trzeba będzie grzać
Jedyny sposób by zwiększyć ekspozycję słoneczną trzeba wytwarzać co²
Zabrakło informacji że sensowne jest używanie stringów co 4panele, równoleglić takie stringi i używać ładowarek MPPT do ładowania magazynu gdyż takie ładowarki są do 150-200V, do 30A a mają NISKI PRÓG STARTU który często jest w okolicy np. o 5V więcej niż napięcie magazynu !. Gdy moduł falowników nie zacznie pracy z dużym stringiem takie ładowarki już wyciągają Watty energii ! To jest bardzo ważny a pominięty tutaj etap !.
Napięcie na panelach w zimę jest wyższe niż w lato, to natężenie prądu jest znacząco niższe.
@filipkaszubowski tak, zgadza się ale ja nie o tym. Jak ktoś ma string 700V to nie ma takich ładowarek mppt pod bezpośrednie ładowanie magazynów. Dlatego np. kilka Victron 150/35 lub EASun 6048 i inne, szybciej startują z produkcją z tej samej ilości paneli a niektórzy robią małe stringi które w pvbox-ie na lato są łączone w duży string np.700V a na zimę ładowarki doładują magazyn, międzyczasie falownik jest wyłączony by nie generować strat. Tak się dzieje w offgrid by wydusić jak najwięcej mocy z paneli. Gdy standardowy falownik by się nie włączył i produkcji by nie zaczął to już małe ładowarki potrafią działać. Znam osoby które np. zamiast Deye 3f 12kW wolą mieć 2-3szt Deye 1f 6kW bo mają niższe napięcie startu produkcji, są cichsze przy okazji i mogą wyłączać falowniki by skalować mocą i ich stratami. Piszę na szybko wiec nie składnie, sorka, ale ideę przekazałem. Wesołych Świąt !
Wesołych świąt Bożego Narodzenia. Dziękuję za cene informacje. Pozdrawiam.
Ok dzięki za doprecyzowanie! Również życzę wesołych świąt :)
Planuję płot PV skierowany na wschód -zachód. Ciekawy jestem uzysków.
Ja też. Daj koniecznie znać jak już wykonasz taki :)
Ja też ale pierwszy poludnie później wschód zachód. Najważniejsze abyś znalazł takie miejsce aby nie było cienia jeśli używasz inwertera. W przypadku powstawania miejscowego zacienienia rozważałbym microinwertery
Przy południowym w tym roku 2600kWh
jak na jednostronnych to około 60% z tego co 35 st na południe jak na bifacjalach 75%
@@hublanek Bifacjale
Dajcie sobie z tym wszystkim spokój! Już niedługo wszyscy będziecie frajerami 🤗
1. Przy obecnych cenach KWp paneli system nadążny jest za drogi w stosunku do zwiększenia mocy instalacji a nawet w stosunku do indywidualnego sezonowego magazynu ciepła.
2. PVGIS nie rozróżnia właściwie dużych praktycznych różnic skuteczności instalacji zależnie od kąta w warunkach silnego zachmurzenia ani skuteczności paneli dwustronnych od skuteczności jednostronnych.
Jednostronne niezaśnieżone panele dostarczają najwięcej energii gdy są pod kątem 0 stopni (bo korzystają z całości światła zachmurzonego nieboskłonu) a najmniej gdy są w pionie (wtedy korzystają mniej więcej z połowy nieboskłonu) i konkurować z 0 stopni przy zachmurzeniu może tylko panel dwustronny o wysokim współczynniku bifacjalności ustawiony w pionie czyli kąt 90 stopni. Pionowy dodatkowo ma największą odporność na zaśnieżenie i tym samym pionowy dwustronny wydaje się być najlepszym wyborem na zimę w Polsce.
3. Przy bardzo pochmurnych dniach falownik hybrydowy potrafi w dzień skonsumować z akumulatora więcej niż uzyska z paneli :)
Przykładowo typowy falownik hybrydowy 10 KW zużywa około 100 W a przy mocnym zachmurzeniu tyle albo mniej może być z paneli 10 KWp.
Wobec powyższego bardzo ważne zimą jest przewymiarowanie przynajmniej blisko 100% aby zamiast deficytu energii z pracy instalacji w bardzo pochmurny dzień był jakiś przychód.
Nie mniej ważne w warunkach dużego zachmurzenia jest zastosowanie paneli dwustronnych o wysokim współczynniku bifacjalności a wtedy oczywiście w pionie.
Projektując dobrą instalację na zimę warto bardziej kierować się mocą paneli NOCT niż mocą STC bo NOCT daje jakąś informację o skali spadku mocy przy słabszym naświetleniu.
Zdarza się że w mocniejszych jako STC NOCT jest słabsze niż w pozornie słabszych panelach.
Niestety producenci paneli nie podają osiągów paneli przy bardzo słabym naświetleniu poniżej 100 W na metr kwadratowy (praktyczne różnice są bardzo duże) i jedyne czym na dzisiaj można się kierować to testy użytkowników różnych typów paneli (podobno dwustronne HJT są do tego dobre ale ilość informacji z sieci nie pozwala stwierdzić nic więcej niż podobno).
Przy obecnych cenach modułów PV i DIY tylko bifacjale. I to pionowo. Jako ogrodzenie. Prawdopodobnie instalacja tylko w hybrydowym systemie off/on-grid (ograniczenie przez moc przyłączeniową - bo najlepiej ją sporo przewymiarować). No i ... falownik hybrydowy 1 fazowy. Na zimę ładowarki MPTT i przełączenia stringów - podział i równoleglenie. Daje to wiele benefitów. MOżliwości jest multum.
Filip, a dlaczego Cię w szafie zamkneli?
Bo lodowka byla pełną
?
Jak 95% dni jest pochmurnych to skierowanie paneli nawet na odbytnicę - nic nie da.
Przewidywane uzyski dotyczą średniego nasłonecznienia z okresu 15 lat i uwzględniają zarówno dni słoneczne jak i pochmurne w konkretnej lokalizacji. Jeśli zamiast opierać się o dane, wolisz robić z panelami jakieś dziwne rzeczy, to zostaw to lepiej dla siebie.
W zimie to lepiej wyłączyć inwerter bo i tak nic nie wyprodukujecie bo słońca prawie niema
10 kWp możne wyprodukować nawet 1500 kWh w okresie listopad-luty przy pewnym kącie i azymucie. Jeśli masz zupełnie inne warunki lub wolisz mieć 0 kWh to wyłącz.
Głupoty piszesz
moim zdaniem autor nie do konca sie zastanowil
na dzien dzisiejszy gdybym mial robic instalacje na obecnych zasadach to najzyczajniej zrobilibym na gruncie panele ustawione pionowo
- panele sa prawie za darmo wiec moze ich polozyc wiecej
- pionowo moge ulozyc panele z jednej i drugiej strony czyli wschod zachod od razu i nadal konstrukcja zajmuje no wlasnie prawie nic nie zajmuje, bifacjal plusem
- dzieki temu mam dosc duzo pradu zima a troche mniej latem ale jak mam duzo paneli to latem i tak mam tak ogromna nadprodukcje ze nie ma co z tym robic
- konstrukcja pionowa nie zajmujej duzo miejsca, dla pojemyczego czlwieka latwiej to zrobic
Na większości działek takie ustawienie może być problematyczne, ze względu na długie cienie przy tak nisko znajdującym się słońcu rano czy wieczorem. Nawet przy dużych działkach, z obliczeń wynika, że w okresie listopad-luty, którego dotyczy ten film, uzyski byłyby sporo mniejsze niż dla stromego południa. Ale być może masz jakieś inne obliczenia lub realne przykłady?
całkiem pionowo to słabo chyba że oszczędzisz na konstrukcji nośnej bo masz płot, zwłaszcza latem mniejsza produkcja. Najekonomiczniej jest zadowolić się samowystarczalnością przez 8 mc a jak ktoś chce zimą to wiatraczek dodatkowo lecz podwoi cenę całości
W zimie lecie a nie w lato zime
Zgoda, choć śmieszne, że poprawiasz mnie, a jednocześnie popełniasz kilka błędów interpunkcyjnych i ortograficznych w jednym zdaniu. ;) Żaden ze mnie polonista i przez 20-30 minut mówienia, pewnie w każdym odcinku chlapnę jakaś gafę językową.
Ale ględzenie.
Wesołych Świąt