Wzbudzenia wzmacniaczy z ujemnym sprzężeniem zwrotnym; nadmiar fazy

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ก.ย. 2024
  • Bardzo ważny i bardzo trudny temat. Problem nadmiaru fazy występuje we wzmacniaczach operacyjnych (ale tam zajmują się nim producenci tychże scalaków), we wzmacniaczach mocy (i jeżeli robimy je samodzielnie, to musimy sami "ogarnąć" problem nadmiaru fazy) oraz w niektórych strukturach stabilizatorów napięcia (np. LDO czyli Low Drop Out). W pułapkę nadmiaru fazy pada bardzo wielu ludzi, bo ten problem jest omawiany głównie w zakresie teorii obwodów, a "układowcy" go unikają.
    Niestety: każdy rzeczywisty wzmacniacz ma ograniczoną górną częstotliwość graniczną (i to wszyscy wiemy), ale też każdy rzeczywisty wzmacniacz przesuwa fazę maksymalnie o 90 stopni (to przyjmujemy do wiadomości jakoś mniej chętnie). Jeśli takich przesunięć zbierze się kilka, to może dojść do nieciekawych i bardzo niechcianych zjawisk, o których mówią w tym filmie.
    Aleksander Burd

ความคิดเห็น • 9

  • @YT-obserwator
    @YT-obserwator 2 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawie i zrozumiale wytłumaczone zagadnienie. Cieszę się, że trafiłem na ten kanał :)

  • @mariuszkajstura6635
    @mariuszkajstura6635 ปีที่แล้ว

    Dzięki za wykład :)

  • @Qevix
    @Qevix 10 หลายเดือนก่อน

    Super wytłumaczone

  • @gordongecko9405
    @gordongecko9405 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawy temat.
    Bardzo dobrze wytłumaczony.
    Na pewno znajomość tego zjawiska pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
    W przeszłości wielokrotnie spotykałem się z terminem kompensacji częstotliwościowej (właśnie we wzmacniaczach audio, op-ampach) ale za cholerę nie wiedziałem o co come-on.
    Dziękujemy 😇

  • @chudytech
    @chudytech 2 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawe zagadnienie, obejrzałem z wielkim zainteresowanie i jako, że dopiero trafiłem na kanał, na pewno nadrobię zaległości i z checią obejrzę inne filmy. Wiem, że film dawno opublikowany, ale może jakimś przypadkiem zajrzy Pan do sekcji komentarzy, ponieważ zastanawiam się, czy to zjawisko oscylacji może zostać wykorzystane, ponieważ dopóki nie dochodzi do generacji to dla pewnej częstotliwości układ posiada bardzo duże wzmocnienie i zachowuje się jak wzmacniacz selektywny. Zastanawiam się też, jak przeciwdziałać temu zjawisku, jak projektować układy wzmacniające - czy najlepszym wyjściem jest ograniczenie sie do jednego stopnia? Być może odpowiedzi znajdę w innych filmach, a póki co pozostawiam komentarz i subskrypcję. Pozdrawiam.

  • @GitarzystaElektronik
    @GitarzystaElektronik 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam Panie Aleksandrze.
    Nie wiem jak inny ale ja byłbym zainteresowany wykładałem na temat kompensacji.
    Wykład obejrzałem z przyjemnością i od początku widziałem do czego zamierzamy ponieważ znam te zjawiska z akustyki. Kolumna typu subwoofer, może mieć tak rozjechaną faze, że konieczna jest zamiana biegunów głośnika, aby faza była zgodna z resztą głośników.
    Projektowałem obudowy bandpass 6 rzędu i zanim powstała pierwsza sztuka spędziłem 2 miesiące na szukaniu konfiguracji takiej aby opóźnienia grupowe i FAZA właśnie były do zaakceptowania.
    Ogólnie temat trudny, ja z uwagi na doświadczenie skumalem bazę z marszu, ale tak jak pisałem na początku byłbym zainteresowany rozszerzeniem tematu o zagadnienie kompensacji częstotliwościowej wzmacniaczy.
    Pozdrawiam! I miłego dnia.

    • @thebast2748
      @thebast2748 2 ปีที่แล้ว +1

      Popieram!

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za wszystkie uwagi - są dla mnie cenne - dokończę temat kompensacji za jakiś czas. I zazdroszczę obycia z fazą!
      Pozdro!

    • @GitarzystaElektronik
      @GitarzystaElektronik 2 ปีที่แล้ว

      @@AlekAnalogowy obycie jak obycie, uczyłem się na swoich błędach metodą prób i błędów, później podparłem moje domysły i wnioski literaturą i tak to jakoś wyszło. Znajomy elektroniki, który już skończył z warsztatem ze względu na wiek też mi dużo powiedział, a wiedzę która mam zbieram od 12 roku życia, i to co na uczelni ktoś przyswaja lat 3 czy 5 to mi się zeszło prawie 20 ale za to jest to wiedza utrwalona a nie na zasadzie zakuć zdać zapomnieć, uff 😃