Klucz nasycony ze zbyt dużą pojemnością przyspieszającą Cp

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
  • Ten film to kontynuacja poprzedniego tematu, czyli klucza nasyconego.
    Tym razem o tym, dlaczego pojemność przyspieszająca nie powinna być zbyt duża.
    I dodatkowy temat: użycie diody Schottky'ego w kluczu nasyconym (który tym samym przestaje być nasycony) do zapobiegania nasyceniu (tzw. "tranzystor Schottky'ego").
    Aleksander Burd

ความคิดเห็น • 13

  • @zl8018
    @zl8018 2 ปีที่แล้ว

    Super, dobrze jest przypomnieć sobie i uporządkować wiadomości ze studiów, które czasem traktuje się pobieżnie w codziennej praktyce, a to może wprowadzić na "rafę". A i parę nowości się znalazło (dotyczących diod schottky'ego).

  • @krzysztoflemanski8976
    @krzysztoflemanski8976 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za bardzo dostępnie ukazane zagadnienie :) Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego na Nowy Rok .

  • @janjanowski2891
    @janjanowski2891 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki za bardzo ciekawe informacje ! Oraz Pozdrowienia !

  • @GitarzystaElektronik
    @GitarzystaElektronik 2 ปีที่แล้ว +1

    Witaj! Na wstępie najlepszego na nowy 2023 rok, dużo subskrybentów, układów ruszających od kopa i zdrowia 👍
    Super wykład jak zawsze, myślę, że poza grubszymi tematami takie wykłady o sztuczkach i tłumaczeniu zjawisk to dobry pomysł na urozmaicenie kanału 👍 osobiście mnie to bardzo ciekawi i z tego wykładu znów wyciągnąłem coś łopata do mojej głowy.
    Dziękuję.
    Odnośnie mikrofonu - obserwowałem i zauważyłem, że szmery i trzaski nie pojawiają się tylko przy kontakcie z ręką np ale również w pozycji stojącej z rękoma a dół. Myślę, że trzeba zacząć od sprawdzenia czy przypadkiem nie ociera o "klatę" - sprawdzić klips itp, ewentualnie podłączyć całość i zobaczyć na oscyloskopie czy ruszając przewodem pojawiają się jakieś anomalia (niestety ale doświadczyłem osobiście uszkodzenia przewodów mikrofonowych po jednym użyciu i to z wysokiej półki)
    I pytanie odnośnie tematu filmu. A co jeżeli mamy przetwornice DC-DC, która przykładowo ma zmienić częstotliwości zależnie od obciążenia od 50kHz do 200kHz lub PWM od 20% do 80% ze stałą częstotliwością? Da się to jakoś "obejść" czy zostaję dać Cp na zasadzie kompromisu i nie zawracać sobie tym głowy 😂
    2. Komutacje rozumiem jak i to, że napięcie na bazie będzie ujemne (Cp działa jak przesuwnika napięcia) ale pierwszy raz spotkałem się z terminem "układ przylegania" mógłbym prosić o wyjaśnienie terminu?
    Pozdrawiam serdecznie!
    Mariusz

    • @GitarzystaElektronik
      @GitarzystaElektronik 2 ปีที่แล้ว

      PS. Na symulacji w LT warto było wspomnieć o tym napięciu na bazie, że nie zawsze musi być 0.7V a może być chwilowo wyżej i jak to się dzieje.

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 ปีที่แล้ว +1

      Co do mikrofonu: Próbowałem odtworzyć te trzaski, ale mi się nie udało. Może to był efekt związany z pracą kompresora i filtrów w OBS Studio. Zmieniłem ustawienia - może będzie lepiej. Dzięki za sugestie!
      Dobrze dobrane CP powinno działać w szerokim zakresie częstotliwości. Ale jeśli w ogóle jakoś dobierać, to oczywiście pod najgorszy przypadek, czyli najkrótszy mogący się pojawić półokres. Pod ten właśnie półokres powinno być dobrane CP.
      Wychodzi na to, że będę musiał zrobić filmik o układzie przylegania, bo trudno to wyjaśnić tekstem. Ale desperacko spróbuję: za kondensatorem, który stanowi sprzężenie AC, stawiamy diodę, na przykład katodą przypiętą do masy. W takiej sytuacji o sygnale możemy powiedzieć, że nigdy "nie wystaje" ponad 0.7 V (czyli z grubsza jest raczej ujemny), a innymi słowy "przylega" do +0.7V.
      Pozdrowienia!

    • @GitarzystaElektronik
      @GitarzystaElektronik 2 ปีที่แล้ว +1

      @@AlekAnalogowya kompresor... Mógł być zbyt krótki czas ataku i zwolnienia, wtedy kompresory lubią strzelać i wprowadzają tyle zniekształceń, że w głowie się nie mieści 😁 propaguje dać filtr HP 80Hz - 120Hz a po nim limiter na około -3dB (to klasyczne ustawienie pod rejestrację lektorską)
      Rozumiem już jak to działa 😊 dioda tak wpięta nie pozwoli na wyższy potencjał na bazie, sprytne 👍 chyba, że ulegnie uszkodzeniu... Hehe
      Ale mimo to chętnie posłucham wykładu na ten temat 👍👍

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 ปีที่แล้ว +1

      Ale chyba trzaski ustały... A grzebać w tym jakoś okropnie mi się nie chce. Jeśli będą dalej te efekty to spróbuję zastosować te wskazówki.

    • @GitarzystaElektronik
      @GitarzystaElektronik 2 ปีที่แล้ว +1

      @@AlekAnalogowy tak uspokoiło się w dziś opublikowanym filmie, cisza i spokój na tym polu 👍

  • @mariuszkajstura6635
    @mariuszkajstura6635 ปีที่แล้ว

    Te piki prądowe na Cp mają odwrotną polaryzacje, można spróbować odwrócić połączenia Cp schemat będzie ten sam ale symulacja powinna się zmienić.

  • @marcinwolny6005
    @marcinwolny6005 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy nie warto dać szeregowo do Cp rezystora rzędu 50-100om. 1) żeby ograniczyć prąd z uC 2) jakieś przepięcia się pojawia na linii którą sterujemy tranzystorem trochę ograniczymy prąd wiec większa szansa że diody zabezpieczające na wejściu uC dadzą radę i nie ulegną uszkodzeniu. W notach katalogowych uC jest podany prąd np. max 20mA jak to się ma do prądu płynącego przez Cp przy załączaniu jeśli zobaczyć prąd w pierwszych ns to pewno jedyne ograniczenie to Rg którego w normalnym układzie nie ma. W praktyce takie eksperymenty(przekroczenie chwilowe prądu maksymalnego) uC wytrzymują ale czy jesteśmy blisko spalenia/uszkodzenia czy daleko ? Czy to jakoś można przeliczyć typu że jeśli nota podaje 20mA to w czasie 5us wytrzyma zwarcie do masy lub 20ms 500mA?

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 ปีที่แล้ว +2

      Opornik umieszczony szeregowo z CP to w ogóle fajny pomysł, ale nie w tym przypadku. Taki opornik ma sens w układach, gdzie dbamy o kształt sygnału na kolektorze. Takimi układami są na przykład struktury generujące przebiegi piłokształtne, w których klucz nasycony "kasuje" napięcie na kondensatorze. Wtedy opornik w szereg z CP zmniejsza przenik sygnału sterującego na wyjście. Ale tutaj nie ma po co dbać o kształt, a przesterowanie prądowe jest bez większego znaczenia. Procek i jego wyjście przy tak krótkotrwałych przeciążeniach (mówię o sytuacji prawidłowego doboru CP) jest absolutnie bezpieczny.

  • @mateuszlipinski
    @mateuszlipinski 2 ปีที่แล้ว

    Dotarło do mnie jak głupie pytanie zadałem a propos diody w celu rozładowania pojemności złącza. Dioda przecież ma spadek 0,7V w kierunku przewodzenia... A co z diodą Schotky'ego? Pozdrawiam serdecznie 😁