TDR, czyli reflektometria czasowa - wstęp (1)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.ย. 2024
  • Reflektometria czasowa, po angielsku Time Domain Reflectometry (TDR), to technika badawcza stosowana w elektronice, analogiczna do radaru. Główna różnica polega tu na tym, że sygnał nie jest propagowany w przestrzeń, a wprowadzany do kabla. TDR pozwala wykryć uszkodzenia kabla i odległość do tych uszkodzeń). Dodatkowo pozwala zidentyfikować: zwarcie, rozwarcie, dodatkowe elementy (na przykład dodaną pojemność, cewkę itp), nieprawidłową rezystancję terminującą, przejście na kabel o nieprawidłowej impedancji falowej itd.
    W tym filmie pokazuję tylko wprowadzenie do tej idei, ale w następnych filmach postaram się to rozszerzyć i ukonkretnić.

ความคิดเห็น • 8

  • @pawe5560
    @pawe5560 ปีที่แล้ว +3

    Szanowny Panie - wybitne metody dydaktyczne, podejście analogie czy porównania są świetne i genialnie przekazuje Pan wiedzę.
    Czy jednak dla osób mniej zaawansowanych jest Pan w stanie polecić kurs obwodów i sygnałów który dostępny jest bez podjęcia studiów elektronicznych? Pozdrawiam.

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  ปีที่แล้ว

      Dziękuję za miłą opinię.
      Niestety nie znam takiego kursu, a chętnie bym polecił. Ale nie śledzę internetu pod tym względem. Może inni widzowie coś podpowiedzą. Ja sam się zastanawiałem nad zrobieniem takiego podstawowego kursu i jeśli się okaże, że nigdzie czegoś takiego nie ma, to może kiedyś do tego wrócę. Na razie jednak temat musi poczekać.
      Pozdrawiam!

  • @marcinmakowski256
    @marcinmakowski256 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry p. Alku. Cieszę się że popełnił pan film na temat reflektometrii. Ostatnio mam zlecenia na wymianę dwóch uszkodzonych kabli oświetlenia ulicznego i właśnie przy tej okazji próbowałem ustalić za pomocą generatora prostokąta i oscyloskopu miejsce uszkodzenia ( żeby się nie narobić 🙂) ale mi nie szło. Wcześniej jednak próbowałem z koncentrykiem i miejsce zwarcia lub rozwarcia dawało się obliczyć co do kilku cm. Może dzięki pana wykładom wykombinuje metodę na znalezienie usterki w kablu energetycznym co przełoży się na ułatwienie życia 🙂. Faktycznie nie wpadłem że należy używać wyłącznie zbocza narastającego. Dzięki. Z uwagą będę śledził wszystkie odcinki filmu. Pozdrawiam Serdecznie Marcin. P.s. dziękuję za odcinek o doborze grubości drutu w generatorach LC.

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  ปีที่แล้ว +1

      Brawo, to jest podejście prawdziwego inżyniera! Nie zawsze się udaje, ale warto próbować.
      Być może problemem było to, że kabel energetyczny zachowuje się mniej więcej tak jak kabel symetryczny (czyli z grubsza skrętka). Podłączenie oscyloskopu z wejściem asymetrycznym oraz generatora z takim samym wyjściem mogło dawać totalny miszmasz.
      Ta sytuacja niestety wymaga zarówno generatora o wyjściu symetrycznym, jak i obwodu wejściowego o takim samym charakterze. Można tutaj myśleć o dwóch metodach rozwiązania tego problemu: szerokopasmowy transformator (symetryzujący), albo wzmacniacze różnicowe, także szerokopasmowe - jeden jako nadajnik, drugi jako odbiornik. Przy zastosowaniu transformatora szerokopasmowego można by spróbować (ja jednak nigdy czegoś takiego nie robiłem), użyć tylko jednego transformatora w węźle nadawczo-odbiorczym. Tak na gorąco nie jestem w stanie stwierdzić czy to jest możliwe, trzeba by się zastanowić.

    • @marcinmakowski256
      @marcinmakowski256 ปีที่แล้ว

      @@AlekAnalogowy Dziękuję za to, że pan udzielił tak wyczerpująco- podpowiadajacej oraz niespodziewanej odpowiedzi. Super. Jednego kabla po prostu wymieniłem i " wszyscy świecą"🙂. Natomiast drugi siedzi jeszcze w ziemi i jest okazja pokombinować na żywym organizmie. Będę pana informował o postępach prac. Istnieje jednak obawa że mimo zabiegów dopasowujących odbicie od rezystancji 200 - 700 kohm nie będzie możliwe, co pan słusznie zasugerował. Mimo to będę próbował bo pan próbował i metodę na rbb' pan wymyślił, szacunek, zostaje jeszcze zbudowanie dopalarki izolacji i wykorzystanie czułego mikrofonu elektretowego 🙂 co poważnie biorę pod uwagę co do lokalizacji uszkodzenia kabla. Nadmieniam że taki sprzęt istnieje ale jest cholernie drogi a zrobienie nie wydaje się trudne. Będę próbował a pan niech dalej znajduje czas na takie inspirujące wykłady i filmy

  • @danielmszczonow3312
    @danielmszczonow3312 ปีที่แล้ว

    Bardzo Ciekawy temat , poda Pan przykłady schematów takich generatorów ze szybkim skokiem , muszę sobie takie coś wykonać

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  ปีที่แล้ว

      Mój generator niestety zrobiony jest na specjalnym elemencie, to jest w diodzie ładunkowej (SRD - Step Recovery Diode). Obecnie jest to element - najdelikatniej mówiąc - trudno dostępny. Inne specjalne elementy stosowane w generatorach tego typu to diody tunelowe, również skrajnie trudno dostępne i bardzo drogie (przynajmniej jeśli chodzi o te naprawdę szybkie). Stosunkowo najłatwiej dostępnym elementem o bardzo dużej szybkości, ale niestety o dość małym skoku (~0.4V) są komparatory scalone krzemowo- germanowe Analog Devices, np. ADCMP580 i podobne). Są one jednak w pewnym sensie "za szybkie", bo czas narastania wynosi ok. 30ps, więc bardzo łatwo zrobić do tego błędny montaż, co skutkuje "brzydkim skokiem", który nie jest użyteczny w metodzie TDR.
      Wydaje mi się, że jako takie możliwości powinny dawać bramki cyfrowe nowej serii AUP, Według moich wstępnych pomiarów czas narastania jest tu nieco poniżej 1ns, ale nie sprawdzałem jeszcze "jakości kształtu", to wymaga to starannego przygotowania płytki pod tym kątem.
      Pozdro!

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 ปีที่แล้ว

    w radarze chirp