Nauka i pseudonauka w edukacji: co warto robić, a czego nie? Krzysztof Cipora

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 24

  • @evalexis01
    @evalexis01 4 ปีที่แล้ว +7

    Bardzo dziękuję za ten wykład!. Wtłaczano mi całą szkołę o tych wzrokowcach itd. a potem na dydaktyce przedmiotowej też. Dobrze, że mam jeszcze długo do emerytury, bo będę to wykorzystywać w praktyce.

    • @magdaprochniak372
      @magdaprochniak372 4 ปีที่แล้ว

      Ja tego nie rozumiem. Jestem autystą (i prawdopodobnie też niediagnozowanym adhdowcem), w szkole radziłam sobie dobrze, ale z czasem coraz bardziej traciłam zdolność do przyswajania tekstu w formie pisanej. Teraz słucham bardzo dużo podcastów, wykładów, jest mi znacznie łatwiej, dużo zapamiętuję. Najlepiej zapamiętuję też, robiąc sobie ręczne notatki - więcej i intensywnie pamiętam z tekstu, niż kiedy się na niego patrzę i koloruję. Czytanie nie sprawia mi technicznych kłopotów, ale po prostu nie działa na mnie tak, jak głos ludzki. Mam nadwrażliwość słuchową, reaguję bardzo na dźwięki, na muzykę itd.

    • @chemianapiatke05
      @chemianapiatke05 4 ปีที่แล้ว +1

      @@magdaprochniak372 Jak najbardziej, wiele osób może mieć tzw. specyficzne trudności w uczeniu się, specyficzną percepcję, wrażliwość zmysłów. Dobrze być świadomym swoich niedomagań oraz mocnych stron. Ręczne notatki, mapy myśli to ostatni "trend" w technikach szybkiej nauki.

  • @sekundant9199
    @sekundant9199 4 ปีที่แล้ว

    Baaaardzo ciekawy wykład. Przeszkadzało mi natomiast nadużywanie przez Pana słowa "jakby".

  • @justbeadaydreamer
    @justbeadaydreamer 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo bym chciała żeby do każdego wspomnianego twierdzenia były linki do opublikowanego badania (zarówno w przypadku tych nierzetelnych jak i tych zweryfikowanych) żeby można było nabyć wiedzę jak rozróżniać dobre i złe badania i źródła. Słuchałam na słuchawkach wiec jeśli te linki były podane na slajdach to przepraszam :) Dzięki za wykład!

    • @krzysztofcipora6088
      @krzysztofcipora6088 4 ปีที่แล้ว +2

      Linki są na slajdach, które z kolei można pobrać korzystając z linku w opisie filmu. Dla wygody: recenzowany artykuł przeglądowy o mitach z cytowaniami badań tutaj: www.edukacja.ibe.edu.pl/images/numery/2014/2-4-szczygiel-cipora-neuromity-i-psychomity-w-edukacji.pdf W raporcie, o którym mówiłem również mnóstwo linków do poszczególnych badań. Raport tutaj: osf.io/5jweh/ Pozdrawiam serdecznie!

    • @justbeadaydreamer
      @justbeadaydreamer 4 ปีที่แล้ว

      Krzysztof Cipora fantastycznie! Bardzo dziękuje za odpowiedź

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 2 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam z przyszłości, czasu bliskiego inwazji z KOSMOSU :-O

  • @raczkowanie
    @raczkowanie 4 ปีที่แล้ว +1

    Poprosiłbym wersję bez brzęczenia, niestety uniemożliwiło mi to wysłuchanie wykładu, który na pewno był ciekawy. Wiem, że pewnie takiej nie ma, ale może dałoby się to nagrać jeszcze raz tym razem z próbą dźwięku.. Proponuję też wiadomość prywatną, podzielę się nabytą wiedzą na temat tego, że naprawdę można za niewielkie pieniądze zrobić coś z uzębieniem. Też miałem niedawno ten "problem", że miałem to gdzieś "skoro było okej", ale jednak na kamerze to źle wygląda niezależnie od prezentowanego tematu. To żaden wjazd, bardziej krok w stronę popularyzacji nauki, coby więcej osób było zainteresowanych i nie "zrażało" się wyłączając film po kilku minutach.. bo szkoda.

  • @semimatt
    @semimatt 4 ปีที่แล้ว +2

    przy symfoniach beethovena sie szybciej pracuje. nie wiem jak z nauką ale wpadam czesto w trans i idzie jak burza. jak pracuje w ciszy to sie rozpraszam.

  • @janlight8424
    @janlight8424 3 ปีที่แล้ว +2

    Wywalić katechezę ze szkół, to złodziej czasu i energii, ogłupianie dzieci i młodzieży.

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 2 ปีที่แล้ว

    Efekt SMARK nieleczony trwa siedem dni.

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np 4 ปีที่แล้ว +2

    23:33 Nieprawdą jest twierdzenie, że mózg tak samo przyswaja informację niezależnie od tego jakim zmysłem została odebrana. Dowodem na to jest wyraźna różnica w rozwoju intelektualnym głuchych i niewidomych. Ci pierwsi napotykają większe problemy, choć pozornie wydaje się, że powinno byś odwrotnie. Dla stwierdzenia tego nie trzeba robić żadnych doświadczeń psychologicznych. Wystarczy zapytać nauczycieli ze szkół specjalnych.

    • @krzysztofcipora6088
      @krzysztofcipora6088 4 ปีที่แล้ว +3

      Może tak być, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i nie pracowałem z takimi grupami. W przypadku osób niewidomych / niesłyszących organizacja mózgu wygląda trochę inaczej niż u osób zdrowych. Sporo ciekawych informacji na ten temat można znaleźć choćby w badaniach dr. Marcina Szweda (UJ). O czym mówiłem sporo na wykładzie, problem stanowi formułowanie konkluzji na temat typowo rozwijających się dzieci / populacji bez tego rodzaju deficytów na podstawie obserwacji / badań prowadzonych z udziałem np. osób niewidomych / niesłyszących.

  • @s3rverius
    @s3rverius 4 ปีที่แล้ว

    Z całym szacunkiem, energia Prelegenta nie dla mnie. Nic na siłę.

  • @tomaszglinski118
    @tomaszglinski118 4 ปีที่แล้ว

    Czemu to tak brzęczy?

  • @holokronista5332
    @holokronista5332 4 ปีที่แล้ว

    słabe wole oglądać Zalwita

    • @antysynteza777
      @antysynteza777 2 ปีที่แล้ว

      Raz widziałem, coś o sztukach walki od niego, no mistrz. Też były.

  • @iczkimer
    @iczkimer 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo kiepskie

    • @iczkimer
      @iczkimer 4 ปีที่แล้ว

      @Alfa & OmegaObejrzałem do połowy - nuda. Mam sporo materiałów na ten ważny temat, a to jest kiepskie. A na twoim kanale nie ma nic - bardzo dziwne(przepraszam, że zerknąłem - pusto). Ukrywasz swoje zainteresowania ??? A może ty interesujesz się niczym ???? I taki ktoś mówi mi że jestem głupi. Brak ci wiedzy, inteligencji, mądrości. Twoja wartość jako człowieka nie jest zerowa. Jest ujemna !!!!! - KROPKA