potwierdzam, chciałbym żeby mój syn na swojej drodze edukacji trafił na takiego nauczyciela/wykładowce, że poza mną ktoś by mu pokazywał różne kolory szarości.
Super! Dzięki za to, że mogłam posłuchać i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, choćby o Szwajcarii, o trybie wydawania książek naukowych w Polsce i USA, a dzieciakowi gratuluję odwagi, bo podejrzewam, że nie on jeden był zażenowany tym co usłyszał, a tylko On jeden się odważył 👍
Ja troszeczkę z innej beczki . Świetnym , i jakże prostym rozwiązaniem jest czarne tło w pomieszczeniu .Współgra to z super jakością dźwięku co daje efekt takiego " komfortowego ciepła domowego " . Do tego elokwentni i bystrzy rozmówcy .Dzięki za super podcast i pozdrawiam z Llandudno !
Gość świetny jak i rozmowa. Odnośnie Innego Świata, czytałem. Jest świetna i mocna, jak gość wspomniał to odrazu miałem ciarki, duża polecajka dla wszystkich.
Niesamowity wywiad, świetny człowiek z kapitalnym podejściem do życia, dobry mówca i merytorycznie również na bardzo wysokim poziomie. Dziękuję za 2 godziny wiedzy przy sprzątaniu i pozdrawiam
Ludzie nie muszą robić tego samego przez całe życie. Zwłaszcza gdy ktoś przez lata pracował w jakiejś specjalizacji, może z czasem przekwalifikować się na eksperta, który będzie uczył młodszych. Do tego postępuja automatyzacja - zamiast samemu machać łopatą, możesz teraz być operatorem minikoparki :) Myślę, że jako społeczeństwo powinniśmy iść w stronę ułatwienia ludziom takich zmian. Możemy oferować szkolenia, doplaty do nowych maszyn, negocjować z firmami lepsze warunki zatrudnienia dla osób starszych, itp.
Przemku uwielbiam Twój kanał i uwielbiam tego gościa, kolejny raz go słucham, super człowiek, szkoda, że za moich czasów studiów na UMCS nie było takich wykładowców. Pozdrawiam serdecznie
Przemek, dzięki za te rozmowę! 🌷 książkę o stoicyzmie zamówię. 👍 Mam jedną małą sugestię, czy mógłbyś proszę na koniec rozmowy poprosić swoich rozmówców właśnie o polecenie dobrych książek? Mogłoby to być fajnym dopełnieniem tych ciekawych rozmów. P.s. dobrą robotę wykonujesz 🫶 pozdrawiam 🍀🌞
Mądry gość, ciekawy wywiad. Ad emerytury to dobra propozycja z którą się zgadzam. P. S. Pracując w fabryce np. przy taśmie z jedną przerwą na 10h, w warunkach niewolniczych za najniższą krajową, często praca nawet do 60 - ątki jest niewyobrażalna. Mozna sobie pracować i do 80 - tki, lub dłużej, mając pracę gdzie tylko innym się rozkazuje, gówno się robi a udaje się że to ważne i potrzenbne w dobrych warunkach, mało godzin i tylko pilnuje żeby poddani zapieprzali... Wtedy każdy mądry.
14:00 opowieści dla potłuczonych - większość populacji wykonuje pracę, która ssie, jest pozbawiona sensu i zwyczajnie czekają końca tego wyroku. To że istnieją jakieś wyjątki, które nie wykonują świadczenia pracy pod przymusem i za psi grosz to margines. Zaproponujmy większości pracę do śmierci (co i tak ich statystycznie czeka) to będą zamieszki i miasta pójdą z dymem. Bo na co komu taka cywilizacja?
ja to bardziej odebrałem na zasadzie, aby ludzie brali los w swoje ręce. Ale prawda Utopia większość roztrwoniła, by to co nazbierała w okresie do maks 3 lat.
Dziękuję. Świetny wywiad. Do p. Wojciecha: myślę, że faktycznie najlepszym możliwym promowaniem Pana książki będą wywiady u amerykańskich podcasterów. A książka "Stoicyzm uliczny" jest na allegro i już ją kupiłam :)
Jak ktoś Ci mówi, że obrażasz jego uczucia religijne, to nie warto utrzymywać tej osoby w swoim otoczeniu. Najlepiej się od tej osoby odciąć, żeby bez potrzeby się nie denerwować i nie otaczać ludźmi, którzy Cię ograniczają
12:20 Problem z tymi statystykami jest taki, że ich wzrost podyktowany jest głównie nie wydłużeniem się życia ludzi, tylko tym, że umiera mniej niemowląt + jest lepsza opieka medyczna i możliwość leczenia nawet ciężkich chorób. W XVIII wieku długość życia wynosiła dla mężczyzn i kobiet mniej niż 29 lat, ale życie +70 lat było jak najbardziej normalne. Ludwik XIV - 77 lat, Benjamin Franklin - 84 lata, Jerzy III Hanowerski - 82 lata, Alexander von Humboldt - 90 lat. Jak widać te osoby żyły nawet 60 lat dłużej niż wynosiła średnia wieku, teraz ludzie żyją maksymalnie 30 lat dłużej, ale zazwyczaj jest to kilka lat.
Bardzo lubiẹ zdrowy rozsądek w twoich programach. Ze zdziwieniem usłyszałam o emeryturach w Polsce. W Szwecji możesz iść na emeryturę od 60 roku życia kiedy chcesz nawet på 70 roku. Na emeryturze możesz dalej pracować ile chcesz i zarabiać ile chcesz. System jest chyba dobry skoro szwedzi po japończykach żyją najdłużej na świecie.
Ale u nas w PL przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni) również nadal można pracować, prowadzić działalność gospodarczą bez ograniczeń - równocześnie pobierając emeryturę.
@@izapozniak7565tyle że trzeba odprowadzać podwójne składki na ubezpieczenie czyli płacisz dwa razy a stoisz w kolejce do tego samego okienka co jest mega nie sprawiedliwe.
Świetne to porównanie Szwecji i Polski. 😅 Włamania na 100 tys. mieszkańców, Polska - 185, Szwecja - 734. Czy to ta moralność bez religii? Już nie mówiąc o statystyce gwałtów. Ktoś tutaj nie źle popłynął, pytanie z czym? Z generalizacją, czy może pomyleniem korelacji i przyczynowości. Nawet jeśli dokonują tego ludzie z "innego kręgu kulturowego" to idąc za porównaniem gościa może to właśnie wypadkowa ich cudownego postępowania. Kolejne pytanie jeśli w Szwecji wciąż są miejsca gdzie nie zamykają mieszkań to czy ludzie tam przypadkiem nie są statystycznie bardziej wierzący? Ja nie wiem. W Polsce na wsi też są takie miejsca. Przykład z pukaniem do drzwi też moim zdaniem słabiutki. Podawany jest tu jako przyczyna, a w tym przypadku samo w sobie jest już skutkiem. To wynik wcześniejszego postępowania, i reakcja na nie. Jeśli spodziewasz się kochanki, musiałeś wcześniej zrobić coś w tym kierunku, to samo z komornikiem, policją czy może znajomym, albo matką. Czyli każde takie "pukanie do drzwi" jest innym przypadkiem i wydarzeniem. Stąd też różne reakcje. Gość super, jednak zawsze polecam nie słuchać bezkrytycznie. Pozdrawiam.
2:20:09 Co to są niemdziele? 😀 A tak serio to genialnie, że tego nie poprawiłeś. Better done than perfect, świetny przykład walki z perfekcjonizmem. Świetny odcinek, ubawiłem się wspaniale 😀
Niestety nie tylko proporcji młodych do starszych. Szybko rośnie liczba seniorów a spada dzietność kobiet. Za 20-25 lat, nawet 40% społeczeństwa to będą seniorzy. A patrząc na to w jakim stanie zdrowia są Polacy, kiedy zaczną oni umierać nie będzie jak pokryć dziury demograficznej. 250 tys. urodzeń przy 500 tys. lub więcej zgonów rocznie. Stąd też realny jest spadek liczby mieszkańców Polski o kilka milionów w ciągu 25 lat.
W Polsce mamy kwadrat 90x90m na osobę, to zbyt mało na godne życie, fabryki, drogi itp. Ludzie nie maja domu z ogrodem, warsztatem, narzędziami itp. Tylko kiszą się w blokowiskach jak celach więziennych. Nie da się nauczyć dzieci pracować i nic tworzyć w takim środowisku, zostają niskiej jakości rozrywki jak, spotykanie się ze znajomymi czy granie na komputerze. Nie ma miejsca i zasobów na przędne hobby, więc nie rosną pracownicy wysokiej jakości. W przeciwieństwie do większości miałem super dzieciństwo bo robiłem sobie narzędziami zabawki z drewna, budowałem własne rowery itd. Dzięki temu interesowałem się tworzeniem i projektowaniem i z własnej ciekawości skończyłem technikum i dobre studia. Kolegom z blokowisk było ciężej rozwinąć skrzydła bo nie mogą sobie latać po podwórku z narzędziami. Teraz każdy projekt w pracy to dla mnie łatwizna i dobra zabawa a to dzięki dobremu dzieciństwu. ZUS płaci ludziom więcej niż wpłacają. Dlatego emeryturę bym zlikwidował i zostawił podatek na rentę zdrowotną, na którą się przechodzi gdy zdrowie nie pozwala pracować. Mogę płacić składki ale emerytem pasożytem nie mam być zamiaru.
@@elzbietafurmanczyk Myślę, że w takich przypadkach nie jest to celem tak jak z awaryjnością samochodów. Po prostu maksymalna redukcja kosztów i maksymalizacja zysków. Po wojnie był problem z dachem nad głową i tym, że ludzie zaczęli się mnożyć na potęgę.
@@pawebogusz8753 Tak duża potrzeba mieszkań z jednej strony a z drugiej polityka komunistyczna przeciwko prywatnej własności i w nawiązaniu do Pana wypowiedzi o warunkach rozwoju w dzieciństwie i wychowaniu właśnie w zamkniętych klatkach i ogłupianie ludzi propagandą że państwo wie lepiej.Ze względu też na politykę dotycząca prywatnych gospodarstw rolnych i przymusowymi kontraktacjami wytworzonej żywności rolnicy potracili swoje gospodarstwa i emigrowali do miast.Celem było utworzenie PGR.i wszystkiego co państwowe również w miastach.
Ludzie w Szwecji nie kradną, bo raz prawo jest wykonywane i ma rygor wykonania, a dwa ludzi stać na godne życie. Tam gdzie bieda, to każdy szuka pomocy.
Media i emocje negatywne nie są dobrym motywatorem, ilość problemów o których informują jest przytłaczająca, a co za tym idzie paraliżująca dla większości osób. Ośrodki naukowe zdają sobie sprawę nad czym muszą pracować - wystarczyć trochę statystyki jak dzisiaj w odcinku. Ostatecznie czy dany problem będzie zgłębiamy zależy od polityki… Tak jest min. z głodem na czarnym lądzie. Pozdrawiam
Nawiazując do mediów i tematów „straszaków” myśle, że jest duża grupa ludzi która nie boi się tego co jest w mediach, a tego czego w nich nie ma, a powinno
Przemku jestem pod wrażeniem Twojego intelektualnego rozwoju jaki słyszę u Ciebie na przestrzeni ostatniego roku w tematyce psychologii. Nie wysłuchuje wszystkiego, bardziej to gdzie tematy będą skupione na naturze człowieka także nie wiem jak w innych obszarach to wygląda, ale w tym to szacuneczek.🤘🤜
Sam skakałem ze spadochronu w 2019 roku mega przeżycie. Bałem się strasznie. Bungee też jest kozak bo tam skaczesz sam :) szczerze trzeba mieć jaja 😂 27:48
@@jakubruszczyk2053 Wysokość emerytury państwowej zależy od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym oraz oczekiwanej długości pobierania świadczenia.
@@jakubruszczyk2053 Przecież to co zbierasz na koncie w ZUS to wirtualne pieniądze. Za 40 lat będą miał inna wartość niż obecnie! To co odprowadzasz teraz w postaci składek idzie na wypłaty bieżących emerytur. Wyjątkiem może być subkonto ZUS.
Więkrzoś często nie ma racji. W czasach Galileusza i Kopernika większość naukowców uważało,,Ziemia jest płaska", a to Galileusz i Kopernik mieli rację,,jest okrągła" Dziś też wśród większości naukowców rządzą jedynie słuszne dogmaty w które nie można wątpić.
Post w dniu wieczerzy wigilijnej to jedynie polska tradycja tego dnia post ścisły bowiem nie obowiązuje, nie jest to dzień w którym powinno się wstrzymywać od jedzenia mięsa.
Mialam świetną nauczycielkę od historii i ona nas nauczyła samodzielnego myślenia. Stałe jej hasło: jeśli nie wiadomo o co chodzi, to o sex albo o pieniądze.
Przemo szacun za podcasty słucham je chętnie i regularnie natomiast pytanie do Ciebie czy wyeliminowanie zwyczaju wypowiadania „ amm” dość często przy zadawaniu pytań byłoby osiągalne przez Ciebie ? 😉
Ciekawy wątek nt. edukacji. Według mnie problemem są właśnie klucze odpowiedzi i egzaminy polegają na tym żeby trafić w klucz a system do tego przygotowuje. I bardzo mnie osobiście boli że i tak dzieci uczone alternatywnie muszą zdać egzaminy państwowe😢
Odnośnie wątku sterylizacyjnego to szerzej tę sprawę omawia Maciej Zaremba Bielawski w książce Higieniści Rzecz szokująca, japońska ustawa sterylizacyjna będąca tłumaczeniem tej niemieckiej z 1933 obowiązywała aż do 1996, sterylizacji poddano co najmniej 840 000 osób
48:50 bo tak się w krajach anglosaskich odpowiada, to ich odpowiednik "cześć". I właśnie, jak chcesz wiedzieć dokładnie to trzeba dopytać "ej, ale serio, jak tam?" no taki kod kulturowy.
Były już 2 podcasty z Panem Wojciechem, wiec chyba przydałyby się jeszcze z 2 kolejne. Świetnie się słucha, mega wiedza i mądrość.
potwierdzam, chciałbym żeby mój syn na swojej drodze edukacji trafił na takiego nauczyciela/wykładowce, że poza mną ktoś by mu pokazywał różne kolory szarości.
Ja mam to szczęście, że w swojej ścieżce edukacyjnej trafiłem na Pana Wojciecha.
Piękni ludzie.
Polecam profesora z całego serca , każdy jego wykład jest ciekawy , nigdy nudny ❤
Wspaniały wywiad ! W ciągu jednego podcastu dowiedziałam się tak mądrych epizodów świata ❤🎉
Super! Dzięki za to, że mogłam posłuchać i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, choćby o Szwajcarii, o trybie wydawania książek naukowych w Polsce i USA, a dzieciakowi gratuluję odwagi, bo podejrzewam, że nie on jeden był zażenowany tym co usłyszał, a tylko On jeden się odważył 👍
Ja troszeczkę z innej beczki . Świetnym , i jakże prostym rozwiązaniem jest czarne tło w pomieszczeniu .Współgra to z super jakością dźwięku co daje efekt takiego " komfortowego ciepła domowego " . Do tego elokwentni i bystrzy rozmówcy .Dzięki za super podcast i pozdrawiam z Llandudno !
Mega gość!! Częściej powinien się pojawiać
ZNAKOMITY MATERIAŁ DZIĘKUJĘ SERDECZNIE POZDRAWIAM
❤❤❤❤❤❤
Dziękuję bardzo za te wszystkie wiadomości lubię ludzi którzy myślą, a nie idą za stadem.
Każdy Twój odcinek to iście królewska uczta dla umysłu 👌😊
W ogólno szerzącym się idiotyzmie i ogłupienia społeczeństwa miło jest posłuchać takich ludzi
Oprócz poprzedniego
Takiego wywiadu mi na tą jesień trzeba było
Świetne, polecam innym. Dobór ludzi do wywiadu super
Najlepszy podcast na kanale moim zdaniem, niebanalny gość, świetne przejścia między tematami, super zgranie prowadzącego z gościem.
Fantastyczny człowiek. Świetna rozmowa.
Świetna rozmowa, fantastyczny gość. Ogromna przyjemność słuchania p. Wojciecha. Więcej takich podcatów👍
Ja też kocham wolność i media nie mają na mnie wpływu. To jest wybór kogoś słuchać.
Dzięki za polecenie książki. Już zamówiona😊
Wspaniala rozmowa, świetnie byłoby kiedyś jeszcze posłuchać nowej z dr hab. Janickim
Bardzo interesujący wywiad. Dziękuję.
Gość świetny jak i rozmowa. Odnośnie Innego Świata, czytałem. Jest świetna i mocna, jak gość wspomniał to odrazu miałem ciarki, duża polecajka dla wszystkich.
Niesamowity wywiad, świetny człowiek z kapitalnym podejściem do życia, dobry mówca i merytorycznie również na bardzo wysokim poziomie. Dziękuję za 2 godziny wiedzy przy sprzątaniu i pozdrawiam
Super wywiad.Rada dla Pana profesora. Proszę zrobić następny wywiad jako choleryk. Czyli być sobą-:). Nie jesr Pan sam. Jest Nas wielu-:).
Zapominamy o tym , ze są różne zawody i nie wszystkie są umysłowe, np. ludzie pracujący na budowie nie popracują do 70.
Ludzie nie muszą robić tego samego przez całe życie. Zwłaszcza gdy ktoś przez lata pracował w jakiejś specjalizacji, może z czasem przekwalifikować się na eksperta, który będzie uczył młodszych. Do tego postępuja automatyzacja - zamiast samemu machać łopatą, możesz teraz być operatorem minikoparki :) Myślę, że jako społeczeństwo powinniśmy iść w stronę ułatwienia ludziom takich zmian. Możemy oferować szkolenia, doplaty do nowych maszyn, negocjować z firmami lepsze warunki zatrudnienia dla osób starszych, itp.
Prawdziwa pokazówka jak panika steruje ludzkim mózgiem byłam dwa lata temu. Jest niesamowite jak ludzie szybko zapominają jak dali zrobić się w chu.a.
Kapitalny podcast Mógłbym słuchać tego pana godzinami
Przemku uwielbiam Twój kanał i uwielbiam tego gościa, kolejny raz go słucham, super człowiek, szkoda, że za moich czasów studiów na UMCS nie było takich wykładowców. Pozdrawiam serdecznie
Super gość! Słuchanie takich ludzi to czysta przyjemność
Bardzo ciekawy odcinek. Gość niezmiernie fascynujący. Dziękuję i pozdrawiam 😊😊😊
Przemek, dzięki za te rozmowę! 🌷 książkę o stoicyzmie zamówię. 👍 Mam jedną małą sugestię, czy mógłbyś proszę na koniec rozmowy poprosić swoich rozmówców właśnie o polecenie dobrych książek?
Mogłoby to być fajnym dopełnieniem tych ciekawych rozmów.
P.s. dobrą robotę wykonujesz 🫶 pozdrawiam 🍀🌞
Przemek robisz świetną robotę ❤Żałuję, że tak późno trafiłem na Twój kanał YT ale dzięki temu jest tylu ciekawych gości do posłuchania😃 Sztos 💯
Mądry gość, ciekawy wywiad. Ad emerytury to dobra propozycja z którą się zgadzam.
P. S. Pracując w fabryce np. przy taśmie z jedną przerwą na 10h, w warunkach niewolniczych za najniższą krajową, często praca nawet do 60 - ątki jest niewyobrażalna. Mozna sobie pracować i do 80 - tki, lub dłużej, mając pracę gdzie tylko innym się rozkazuje, gówno się robi a udaje się że to ważne i potrzenbne w dobrych warunkach, mało godzin i tylko pilnuje żeby poddani zapieprzali... Wtedy każdy mądry.
fascynująca rozmowa
Książka Swietłany "Czarnobylska modlitwa" jest niesamowita! Bardzo ciekawa rozmowa, otwierająca ciekawość na różne aspekty.
14:00 opowieści dla potłuczonych - większość populacji wykonuje pracę, która ssie, jest pozbawiona sensu i zwyczajnie czekają końca tego wyroku. To że istnieją jakieś wyjątki, które nie wykonują świadczenia pracy pod przymusem i za psi grosz to margines. Zaproponujmy większości pracę do śmierci (co i tak ich statystycznie czeka) to będą zamieszki i miasta pójdą z dymem. Bo na co komu taka cywilizacja?
ja to bardziej odebrałem na zasadzie, aby ludzie brali los w swoje ręce. Ale prawda Utopia większość roztrwoniła, by to co nazbierała w okresie do maks 3 lat.
Dziękuję za wspaniałą rozmowę
Świetna rozmowa, dziękuję.
Pozdrawiam
Super wywiad, super gość 🎉🎉🎉🎉
Super gość :) a dodatkowo to mój nauczyciel z liceum :) Pozdrawiam
Panie Przemku, mózg się tak zachowuje, bo nie lubi zmian. Przystosowanie do zmian wymaga większych nakładów energii, a mózg oszczędza energię.
Dziękuję za podkast! Też nie boji się sztucznej inteligencji 😅
Na prawdę dobry gość
Dziękuję. Świetny wywiad. Do p. Wojciecha: myślę, że faktycznie najlepszym możliwym promowaniem Pana książki będą wywiady u amerykańskich podcasterów.
A książka "Stoicyzm uliczny" jest na allegro i już ją kupiłam :)
Bardzo miło słuchało się tej rozmowy
Świetny gość! 😊
Jak ktoś Ci mówi, że obrażasz jego uczucia religijne, to nie warto utrzymywać tej osoby w swoim otoczeniu. Najlepiej się od tej osoby odciąć, żeby bez potrzeby się nie denerwować i nie otaczać ludźmi, którzy Cię ograniczają
Słuchając tego podkastu przyszło mi do głowy może i ja mogę skoczyć, że spadochronem w tandemie😉 pozdrawiam ze Szwajcarii
Rewelacyjna rozmowa 😊
Gość fascynujący.Dziękuję za przekazaną wiedzę.
Pan Marcin Fabiański byłby wspaniałym gościem. Mam nadzieję,że uda się go zaprosić. Pozdrawiam 😊
12:20 Problem z tymi statystykami jest taki, że ich wzrost podyktowany jest głównie nie wydłużeniem się życia ludzi, tylko tym, że umiera mniej niemowląt + jest lepsza opieka medyczna i możliwość leczenia nawet ciężkich chorób. W XVIII wieku długość życia wynosiła dla mężczyzn i kobiet mniej niż 29 lat, ale życie +70 lat było jak najbardziej normalne. Ludwik XIV - 77 lat, Benjamin Franklin - 84 lata, Jerzy III Hanowerski - 82 lata, Alexander von Humboldt - 90 lat. Jak widać te osoby żyły nawet 60 lat dłużej niż wynosiła średnia wieku, teraz ludzie żyją maksymalnie 30 lat dłużej, ale zazwyczaj jest to kilka lat.
fantastyczny podcast, dziekuje
Świetny materiał .
🫶👍dziękuję, świetna rozmowa ❤
Pisalam mature (a raczej mówiłam) z twórczosci Grudzińskiego. Super ma też opowiadania. Polecam "Monolog o martwej mniszce" i "Drugie przyjście"
Faraon kaplani, zacmienie slonca ,Strach kontrola.
Unia, zmiany klimatyczne strach, kontrola, niewolnictwo
Podobało mi się kiedyś powiedzenie, że podobnież pan Ford powiedział, że "Gdyby zrobił badania rynkowe, ludzie chcieli by szybszych koni" :)
Super gość. Książka o stoicyzmie zamowiona 😉
Hej :) możesz przypomnieć jaki był tytuł ?
@@Jonyyy STOICYZM ULICZNY JAK OSWAJAĆ TRUDNE SYTUACJE, MARCIN FABJAŃSKI
Super się słucha 👌
Inny świat świetna książka.❤
Dzięki
skaczcie ze spadochronem, mega doskonałe doświadczenie!!! :)
Bardzo lubiẹ zdrowy rozsądek w twoich programach. Ze zdziwieniem usłyszałam o emeryturach w Polsce. W Szwecji możesz iść na emeryturę od 60 roku życia kiedy chcesz nawet på 70 roku. Na emeryturze możesz dalej pracować ile chcesz i zarabiać ile chcesz. System jest chyba dobry skoro szwedzi po japończykach żyją najdłużej na świecie.
Ale u nas w PL przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni) również nadal można pracować, prowadzić działalność gospodarczą bez ograniczeń - równocześnie pobierając emeryturę.
@@izapozniak7565u nas nie tyle mozna, co trzeba 😂
@@izapozniak7565tyle że trzeba odprowadzać podwójne składki na ubezpieczenie czyli płacisz dwa razy a stoisz w kolejce do tego samego okienka co jest mega nie sprawiedliwe.
Świetne to porównanie Szwecji i Polski. 😅
Włamania na 100 tys. mieszkańców, Polska - 185, Szwecja - 734. Czy to ta moralność bez religii? Już nie mówiąc o statystyce gwałtów. Ktoś tutaj nie źle popłynął, pytanie z czym? Z generalizacją, czy może pomyleniem korelacji i przyczynowości. Nawet jeśli dokonują tego ludzie z "innego kręgu kulturowego" to idąc za porównaniem gościa może to właśnie wypadkowa ich cudownego postępowania. Kolejne pytanie jeśli w Szwecji wciąż są miejsca gdzie nie zamykają mieszkań to czy ludzie tam przypadkiem nie są statystycznie bardziej wierzący? Ja nie wiem. W Polsce na wsi też są takie miejsca.
Przykład z pukaniem do drzwi też moim zdaniem słabiutki. Podawany jest tu jako przyczyna, a w tym przypadku samo w sobie jest już skutkiem. To wynik wcześniejszego postępowania, i reakcja na nie. Jeśli spodziewasz się kochanki, musiałeś wcześniej zrobić coś w tym kierunku, to samo z komornikiem, policją czy może znajomym, albo matką. Czyli każde takie "pukanie do drzwi" jest innym przypadkiem i wydarzeniem. Stąd też różne reakcje.
Gość super, jednak zawsze polecam nie słuchać bezkrytycznie. Pozdrawiam.
Najciekawszy gość Twojego kanału
Dzięki za fantastyczną rozmowę. Mały komentarz : Swietłana Aleksiejewicz dostała Nagrodę Nobla w 2015 roku.
2:20:09 Co to są niemdziele? 😀 A tak serio to genialnie, że tego nie poprawiłeś. Better done than perfect, świetny przykład walki z perfekcjonizmem. Świetny odcinek, ubawiłem się wspaniale 😀
przeciez tak juz jest od kilku miesiecy xD
i w kazdym odcinku
Być może jest 😂
1:24:00 i kolejne 2 minuty - super!
Początek. Obawy dotyczą chyba nie tego, że będzie nas mniej, tylko proporcji starszych i młodszych ludzi.
Niestety nie tylko proporcji młodych do starszych. Szybko rośnie liczba seniorów a spada dzietność kobiet. Za 20-25 lat, nawet 40% społeczeństwa to będą seniorzy. A patrząc na to w jakim stanie zdrowia są Polacy, kiedy zaczną oni umierać nie będzie jak pokryć dziury demograficznej. 250 tys. urodzeń przy 500 tys. lub więcej zgonów rocznie. Stąd też realny jest spadek liczby mieszkańców Polski o kilka milionów w ciągu 25 lat.
Proszę o kolejny podcast z Panem Wojciechem
Posłucham sobie 🙃 Lubię Lubię Lubię 😉
W Polsce mamy kwadrat 90x90m na osobę, to zbyt mało na godne życie, fabryki, drogi itp.
Ludzie nie maja domu z ogrodem, warsztatem, narzędziami itp.
Tylko kiszą się w blokowiskach jak celach więziennych.
Nie da się nauczyć dzieci pracować i nic tworzyć w takim środowisku, zostają niskiej jakości rozrywki jak, spotykanie się ze znajomymi czy granie na komputerze.
Nie ma miejsca i zasobów na przędne hobby, więc nie rosną pracownicy wysokiej jakości.
W przeciwieństwie do większości miałem super dzieciństwo bo robiłem sobie narzędziami zabawki z drewna, budowałem własne rowery itd.
Dzięki temu interesowałem się tworzeniem i projektowaniem i z własnej ciekawości skończyłem technikum i dobre studia.
Kolegom z blokowisk było ciężej rozwinąć skrzydła bo nie mogą sobie latać po podwórku z narzędziami.
Teraz każdy projekt w pracy to dla mnie łatwizna i dobra zabawa a to dzięki dobremu dzieciństwu.
ZUS płaci ludziom więcej niż wpłacają.
Dlatego emeryturę bym zlikwidował i zostawił podatek na rentę zdrowotną, na którą się przechodzi gdy zdrowie nie pozwala pracować.
Mogę płacić składki ale emerytem pasożytem nie mam być zamiaru.
Tak to bardzo trafny i mądry komentarz.Niestety to celem władzy komunistycznej było żeby rodziny żyły w blokowiskach i żeby dzieci wychowywała ulica.
@@elzbietafurmanczyk Myślę, że w takich przypadkach nie jest to celem tak jak z awaryjnością samochodów.
Po prostu maksymalna redukcja kosztów i maksymalizacja zysków.
Po wojnie był problem z dachem nad głową i tym, że ludzie zaczęli się mnożyć na potęgę.
@@pawebogusz8753 Tak duża potrzeba mieszkań z jednej strony a z drugiej polityka komunistyczna przeciwko prywatnej własności i w nawiązaniu do Pana wypowiedzi o warunkach rozwoju w dzieciństwie i wychowaniu właśnie w zamkniętych klatkach i ogłupianie ludzi propagandą że państwo wie lepiej.Ze względu też na politykę dotycząca prywatnych gospodarstw rolnych i przymusowymi kontraktacjami wytworzonej żywności rolnicy potracili swoje gospodarstwa i emigrowali do miast.Celem było utworzenie PGR.i wszystkiego co państwowe również w miastach.
Mam nadzieje, ze zobaczysz ten komentarz i bede miala przyjemnosc obejrzec u Ciebie w wywiadzie Iwone Wierzbicka :)
Bardzo mądry wywiad. Choć uważam że depopulacja jest ratunkiem bo człowiek powinien być cenny. Byłoby mniej wojen.
Dziękuje 👌
Ludzie w Szwecji nie kradną, bo raz prawo jest wykonywane i ma rygor wykonania, a dwa ludzi stać na godne życie.
Tam gdzie bieda, to każdy szuka pomocy.
Media i emocje negatywne nie są dobrym motywatorem, ilość problemów o których informują jest przytłaczająca, a co za tym idzie paraliżująca dla większości osób. Ośrodki naukowe zdają sobie sprawę nad czym muszą pracować - wystarczyć trochę statystyki jak dzisiaj w odcinku. Ostatecznie czy dany problem będzie zgłębiamy zależy od polityki…
Tak jest min. z głodem na czarnym lądzie.
Pozdrawiam
Nawiazując do mediów i tematów „straszaków” myśle, że jest duża grupa ludzi która nie boi się tego co jest w mediach, a tego czego w nich nie ma, a powinno
Oj, ja miałam w siódmej klasie na fizyce dwie prędkości kosmiczne, prędkość światła i dźwięku i pamietam cały czas
Przemku jestem pod wrażeniem Twojego intelektualnego rozwoju jaki słyszę u Ciebie na przestrzeni ostatniego roku w tematyce psychologii. Nie wysłuchuje wszystkiego, bardziej to gdzie tematy będą skupione na naturze człowieka także nie wiem jak w innych obszarach to wygląda, ale w tym to szacuneczek.🤘🤜
Jedzenie mięsa we wigilię nie jest grzechem. Jest to tylko i wyłącznie tradycja, że je się posiłki bezmięsne
Sam skakałem ze spadochronu w 2019 roku mega przeżycie. Bałem się strasznie. Bungee też jest kozak bo tam skaczesz sam :) szczerze trzeba mieć jaja 😂 27:48
Pozdrawiam
My nie pracujemy na swoje emerytury. Tylko na pokrycie wypłat obecnym emerytom.
Dokładnie. Umowa pokoleniowa. Mniej płacących na ZUS, to mniej na emerytury aktualnie wypłacane. Totalnie nie do zrobienia w tym systemie.
Wytłumacz: czy wysokość twojej emerytury zależy od tego ile Ty oddasz do ZUS czy ile odda obecne pokolenie?
@@jakubruszczyk2053 Wysokość emerytury państwowej zależy od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym oraz oczekiwanej długości pobierania świadczenia.
@@PiotrKravi82 I kto gromadzi ten kapitał? Ja pracuje na swój? Czy młode pokolenie?
@@jakubruszczyk2053 Przecież to co zbierasz na koncie w ZUS to wirtualne pieniądze. Za 40 lat będą miał inna wartość niż obecnie! To co odprowadzasz teraz w postaci składek idzie na wypłaty bieżących emerytur. Wyjątkiem może być subkonto ZUS.
Więkrzoś często nie ma racji.
W czasach Galileusza i Kopernika większość naukowców uważało,,Ziemia jest płaska", a to Galileusz i Kopernik mieli rację,,jest okrągła"
Dziś też wśród większości naukowców rządzą jedynie słuszne dogmaty w które nie można wątpić.
Średnia długość życia nie rośnie głównie ze względu na długość całkowitą a przeżywalność noworodków
Tylko krowa , nie zmienia poglądów.
1:19:50 Brutalne! 🙂
Post w dniu wieczerzy wigilijnej to jedynie polska tradycja tego dnia post ścisły bowiem nie obowiązuje, nie jest to dzień w którym powinno się wstrzymywać od jedzenia mięsa.
niesamowite jest to ze pan Wojciech odpowiedz na temat ksiazki mial z zagranicy a w Polsce byl olany....
Mialam świetną nauczycielkę od historii i ona nas nauczyła samodzielnego myślenia. Stałe jej hasło: jeśli nie wiadomo o co chodzi, to o sex albo o pieniądze.
Super ❤
Przemo szacun za podcasty słucham je chętnie i regularnie natomiast pytanie do Ciebie czy wyeliminowanie zwyczaju wypowiadania „ amm” dość często przy zadawaniu pytań byłoby osiągalne przez Ciebie ? 😉
masz najbardziej zabiste studio ze wszystkich jutuberow
Ciekawy wątek nt. edukacji. Według mnie problemem są właśnie klucze odpowiedzi i egzaminy polegają na tym żeby trafić w klucz a system do tego przygotowuje. I bardzo mnie osobiście boli że i tak dzieci uczone alternatywnie muszą zdać egzaminy państwowe😢
Odnośnie Religi wiemy ilu nam dała zbrodniarzy ale nie wiemy przed iloma uchroniła
Odnośnie wątku sterylizacyjnego to szerzej tę sprawę omawia Maciej Zaremba Bielawski w książce Higieniści
Rzecz szokująca, japońska ustawa sterylizacyjna będąca tłumaczeniem tej niemieckiej z 1933 obowiązywała aż do 1996, sterylizacji poddano co najmniej 840 000 osób
48:50 bo tak się w krajach anglosaskich odpowiada, to ich odpowiednik "cześć". I właśnie, jak chcesz wiedzieć dokładnie to trzeba dopytać "ej, ale serio, jak tam?" no taki kod kulturowy.
Znakomity człowiek
W katolickich krajach nie polowano na czarownice,1 przypadek,tylko u protestantów była taka nagonka.
I dlatego szeptuchy żyły jeszcze w 20 wieku
Jeśli chodzi o komunizm, to Pan profesor zapomniał wspomnieć o Europie i jej Unii.😀
To słyszałem coś podobnego że sędziowie najedzeni wydają łagodniejsze wyroki niż głodni.
Przemku, zaproś braci Rzekieć i braci Rodzeń.
Rodzeń, a po co? Którzy są zamknięci w swojej bance, zamknięci na dialog i wiedzę oraz fakty które im nie pasują?