#0dbvinyl Materiał na poziomie ewidentnie perfekcyjnego 0 dB. PL. Nie miałem pojęcia, jak mało wiedziałem o technologii i masteringu płyt winylowych. Dziekuję za wytłumaczenie mi dlaczego płyty winylowe brzmią tak jak brzmia i na czym polega ten "winylowy" dźwięk. Tzw. "audiofile" sie brandzlują poetycko - audiofilskimi opisami dźwięku z róznych źródeł w tzw. "prasie branżowej" a tu wszystko podane jak na tacy, zmierzone, wyjaśnione i opisane językiem ścisłym. To sie ogląda jak "Sondę" w latach 80-tych. Dosłownie! W sumie, to spokojnie można i dźwięk cyfrowy zmasterowac "jak na winyl" i już mamy "winylowe brzmienie" prosto z telefonu przez słuchawki BT. To żadne voodoo ani "tylko prawdziwy winyl pod igłą za milionpińcetstodziewińcet cebuilonów może tak zagrać".
Super, bardzo ciekawe. Całe życie byłem przekonany, że odkegłość między rowkami jest stała na całej płycie i tylko zmienia się ich 'szerokość' zależnie od tonu i głośności... teraz wiem, że to nie miałoby prawa nawet zadziałać. Wincyj!
Rewolucyjny materiał. Rozłożylby niejednego winylowego puryste na łopatki. Oczywiście takiego który jest na tyle inteligentny i otwarty żeby posłuchać tej audycji i ją zrozumieć. Pozdrawiam. #0dbvinyl
#0dbvinyl Ze starej płyty wraca muzyka, Wibruje w smykach jak w oczach łzy A świat się kręci jak stara płyta, Kreśli w pamięci obraz tych dni Ze starą płytą trzeba ostrożnie, Pęknie jak serce, nic nie zostanie Z naszą miłością bywa podobnie, Mija jak refren ze starych płyt 😉🙋
#0dbvinyl Fascynujące. Inżynierowie dźwieku płyty winylowej to prawdziwi alchemicy( Bernie Grundman, Ryan K Smith, Sidney Claire Meyer)To jest dopiero sztuka!
⚫🟤🟣🔵🟢🟡🟠🔴Chyba dopiero po tym materiale zrozumiałem (choć pewnie wolałbym to usłyszeć bezpośrednio), dlaczego na rynku istnieje płyta zawierająca słynne Bolero Ravela, którą odtwarza się od tyłu, tzn. startując od środka, z prędkością 45. Jak wiemy, to specyficzne bolero trwa około 15 minut i "rozkręca się" dynamicznie wraz z utworem, czyli przez cały utwór trwa tzw. crescendo (wł.). To - jak rozumiem z filmu - właśnie większe możliwości odtworzenia dynamicznych dźwięków właśnie na szerszym obwodzie. Panie Tomaszu? Czy dobrze zrozumiałem? Czy właśnie jest odwrotnie i ta płyta to po prostu audiofilska ściema? Oczywiście wiadomo, że część gramofonów z automatyką podnoszenia igły, uniemożliwia odtworzenie takiej płyty. Tutaj znalazłem jest nawet nagranie tego "cuda" (przepraszam z góry, że wklejam "obce" linki): th-cam.com/video/b3KgemHYJ0A/w-d-xo.html Nawet widać na tej płycie "pod światło" te różnice w zapisie. 🔴🟠🟡🟢🔵🟣🟤⚪
#0dbvinyl Wyrazy ogromnego uznania i podziwu, choć połowy nie rozumiem, to i tak uwielbiam Pana słuchać. A płyty gramofonowe kocham od przeszło pięćdziesięciu lat. Pozdrawiam serdecznie!
Super wykład, nigdy bym nie przypuszczał że tłoczenie płyt winylowych to tyle roboty zanim wejdzie się w sam proces tłoczenia. Dzięki za film. #Odbvinyl
Witam, bardzo jestem ciekaw Pana opinii na temat tzw. "wojny głośności" ("loudness war"), a najchętniej wysłuchałbym całego odcinka na ten temat. Pozdrawiam i dziękuję za wspaniałą robotę, którą Pan wykonuje na YouTubie.
#0dbvinyl Niesamowicie skomplikowany temat. Aż sprawdzę mój jedyny egzemplarz z moimi podkładami, który został wydrapany z plików wav dostarczonych firmie która się tego podjęła. Dość gęsty zapis musiał być bo to ponad 50 min utworów. Ciekawe, ciekawe, baaardzo ciekawe!
#0dbvinyl , zawsze ze skupieniem do końca ! Pozdrawiam! Ps pragnę na swoje 50-te urodziny kupić sobie gramofon 😌 Wybór będzie trudny , budżet 3000-5000 pln
A wystarczyłoby poprawnie używać CD plus ewentualnie dodać klawisz Vinyl do odtwarzacza psujący dźwięk i zaspokajający potrzeby koneserów tego niedoskonalego nosnika.
Ajjj to znowu ja 😂😂 parę pytań, 1 Jak to możliwe aby dj tworzył płyty przecież to wielkie koszta a z drugiej strony dj ze stosownym budżetem się na to nie porwie... 2 Skoro mastering to skomplikowana sprawa to jak możliwe jest sprzedawanie płyty po 50-60pln? Rynek jest mały, więc jak? Obróbka i tłocznia w Chinach? 3 Jak rozróżnić płyty z dobrych tłoczni od tych średnich które nie parzą na jakość materiału i lecą na sztukę? 4 Jak tłoczono płyty dawniej, jest grupa płyt wyprodukowanych 35/40 lat temu które włożone na przemian z nowymi płytami nie różnią się wiele jakością (pomijając zużycie). A przecież do dyspozycji nie było komputera i tak zaawanwanej technologii, czyżby wirtuoz ustawiający wszystko na słuch? Dziękuję za odcinek czekam na następne. Pozdrawiam. #0dbvinyl
ad 1. w latach 2000 kiedy to Djka grała jeszcze na vinylach, tłocznie miały oblężenie. I tak się składa, że jak było bardzo ciężko lub w ogóle dostać jakiś unikalny numer na winylu to można było go "stworzyć" w ilośći nawet sztuk 1 - cena oczywiście była wilokrotnie wyższa niż cena standardowego winyla. Ale Taką formą sprzedaży zajmował się między innymi sklep internetowy pod nazwą "hardtofind / co.uk" - chodź prawidłowej nazwy lub adresu internetowego nie podam bo nawet nie wiem czy jeszcze istnieją. W końcu to było ponad 20 lat temu :D Więc: Tak. Można było. Jak to robili na tak małą skalę? Jak z jakością takiej wersji płyty vinylowej? Nie mam pojęcia.
2. Kwestia skali. 3. Banalnie - wrzucic na talerz i posłuchać. 4. Komputera nie, ale mastering był robiony ma taśmie, zazwyczaj było kilka wersji finalnego utowru, a fragmenty 'ciężkie' byłu zastepowane wersjami inaczej zgranymi z wielośladu. Trzeba pamiętac też o tym, że tradycyjne instrumenty nie produkują przeboegów piłokształtnych i innych 'trudnych' dla zapisu mechanicznego ;)
W latach 80 Polski Nagrania realizowaly budowę nowej tloczni plyt na urządzeniach zachodnich, łodzka Fonica szykowala się do wypuszczenia nowego przetwornika, zakupiono najnowszą szlifierkę do igieł, era Balcerowicza wszystko wgniotla w błoto.
#0dBvinyl a po prawdzie to obecny mastering (ogólnie) to widzę tak: jak słucham nagrań starych, niezremasterowanych to nic w sprzęcie audio nie muszę regulować. Jak czegoś nowszego niż rok 2000 to już trzeba zjechać z basami.
#0dbvinyl Słucham pańskich programów,jak świnia grzmotu - mało rozumiem, ale bardzo mnie to fascynuje. Zawsze kochałem vinyle, zbieram je do tej pory, choć to już nie te czasy 80/90 , gdzie polowało się na wydania tonpressu z wypiekami na twarzy. Teraz dowiedziałem się dlaczego jedna z moich płyt długogrających posiada wadę, gdzie zawsze w tym samym miejscu nagle się wyłącza w środku utworu 😮. Tzn nagle ramię wędruje do góry i koniec. Żeby posłuchać płyty do końca trzeba na oko upuścić ramię poza tym miejscem. Wielki podziw dla pana za wiedzę. Pozdrawiam
Awesome! Nie oglądałem tak trzymającego w napięciu i wciągającego materiału od czasów "Szeregowca Ryana" i pierwszych odcinków "Pata i Mata". Sztos, chcemy wincyj! :D #0dbvinyl
Przygotowanie do tłoczenia winyli przypomina mi bardzo proces przygotowania projektu płytek drukowanych do produkcji gdzie przechodzi się na tak zwane Gerbery. Ilość błędów które wyłapuje się podczas typowego DRC w fabryce, takich o których projektant nie ma nawet pojęcia bo często je pominął jest zawsze wieksza od zera. Dlatego dobry projektant płytek ustawia limity designu pasujące do technologie płytki oraz możliwości wykonawcy. Z muzyką jest inaczej ale inżynierskiego punktu widzenia taki czy siak trzeba zrobić robotę masteringu.
O rzesz w mordę. Odpaliłem i sobie myślę - "o gość poskłada kawałki na kolorowy placek i tyle" . Sama analiza w programie wywaliła mnie z butów. Mega materiał!!!!
Lubię oglądać Pana filmy. Zawsze ciekawe, konkretne, techniczne, merytoryczne i szczegółowe. Niby dużo już powstało filmów o vinylach, ale w tym i całej serii #0dbvinyl dowiaduję się nowych rzeczy.
Huh, chyba właśnie zrozumiałem skąd pojawił się swojego czasu wysyp remasterów klasycznych albumów. Te wydane początkowo głównie z myślą o winylach mogły po latach zostać po prostu skorygowane bez ograniczeń samego materiału, lepiej oddając niuanse niemożliwe lub bardzo trudne do uzyskania na czarnym krążku :D. Oczywiście też dodatkowa kasa z reedycji, ale kto by tam zwracał na to uwagę xD.
Jak mówił Sean Davies (ten który ciał Yes'ów) - grooves may kiss, but not shag 😉 Gdyby chciał pan zobaczyć na własne oczy studio, lathe, galwanikę i jak wygląda tłoczenie... I ma pan blisko w okolicę Katowic/Krakowa to zapraszam do kontaktu. Fajny materiał. Świetnie się ogląda.
#0dbvinyl Niesamowite informacje. Już sobie wyobrażam jak wyglądało tłoczenie pocztówek dźwiękowych w latach sześćdziesiątych ze szlagierami Karin Stanek czy Czerwonych Gitar. Czy ktoś myślał i wiedział wtedy o masteringu, szerokości rowka, mid-side, czy innych parametrach dźwiękowych? 😁
Był wtedy w telewizji program Giełda Piosenki. Gdy pojawiał się " szlagier" np. Jadą Wozy Kolorowe Maryli Rodowicz albo Obietnice Hulewicza , już na następny ranek na Bazarze Różyckiego w Warszawie gotowe były pocztówki dzwiękowe po 20 złotych. Kolejki po 100 m przez wiele godzin.
16:54 (...bo dla większości słuchaczy, czym głośniej, tym lepiej.) Mick Jagger, bodajże, kiedyś zapodał, że oni wcale nie byli lepsi od innych kapel, po prostu grali głośniej. :) Pięknie dziękuję za sporą dawkę edukacyjną. [edit] Nie używam FB, Insta, X, itp., więc hashtag mogę sobie podarować. Ale przyznam, że bardzo byłem ciekaw, skąd tyle tego się namnożyło w komentarzach. ;)
13:00 składowa mono = identyczne pod każdym wzgledem sygnały. Na mojej planecie sygnał mono to jest suma kanałów , więc zawiera w sobie również sygnały L oraz P. Identyczne sygnały w stereo to byłby środek bazy sereo. Ale to inny świat.
Coś takiego to tragedia, bo ramię po wypadnięciu z rowka z powodu tzw.skatingu ląduje na papierowej naklejce przy samej osi plyty, tracąc swoją " ostrość".
na drucie se jeszcze wróćcie do nagrywania technik cyfrowych używać do optymalizacji zapisu analogowego. Trochę to takie używanie telefonii komórkowej cyfrowej do sterowania tłuczkiem od tam-tamów :P
#0dbvinyl
Materiał na poziomie ewidentnie perfekcyjnego 0 dB. PL.
Nie miałem pojęcia, jak mało wiedziałem o technologii i masteringu płyt winylowych. Dziekuję za wytłumaczenie mi dlaczego płyty winylowe brzmią tak jak brzmia i na czym polega ten "winylowy" dźwięk. Tzw. "audiofile" sie brandzlują poetycko - audiofilskimi opisami dźwięku z róznych źródeł w tzw. "prasie branżowej" a tu wszystko podane jak na tacy, zmierzone, wyjaśnione i opisane językiem ścisłym. To sie ogląda jak "Sondę" w latach 80-tych. Dosłownie!
W sumie, to spokojnie można i dźwięk cyfrowy zmasterowac "jak na winyl" i już mamy "winylowe brzmienie" prosto z telefonu przez słuchawki BT. To żadne voodoo ani "tylko prawdziwy winyl pod igłą za milionpińcetstodziewińcet cebuilonów może tak zagrać".
Super, bardzo ciekawe. Całe życie byłem przekonany, że odkegłość między rowkami jest stała na całej płycie i tylko zmienia się ich 'szerokość' zależnie od tonu i głośności... teraz wiem, że to nie miałoby prawa nawet zadziałać. Wincyj!
Działa, działa. Na singlach 45rpm jest duuuzo miejsca między rowkami.
Jestem zszokowany ilością pracy potrzebnej do poprawnego wykonania płyty, ale najbardziej chyba skalą psucia utworu pod produkcję winyli.
Rewolucyjny materiał. Rozłożylby niejednego winylowego puryste na łopatki. Oczywiście takiego który jest na tyle inteligentny i otwarty żeby posłuchać tej audycji i ją zrozumieć. Pozdrawiam. #0dbvinyl
#0dbvinyl
Ze starej płyty wraca muzyka,
Wibruje w smykach jak w oczach łzy
A świat się kręci jak stara płyta,
Kreśli w pamięci obraz tych dni
Ze starą płytą trzeba ostrożnie,
Pęknie jak serce, nic nie zostanie
Z naszą miłością bywa podobnie,
Mija jak refren ze starych płyt
😉🙋
#0dbvinyl
Fascynujące. Inżynierowie dźwieku płyty winylowej to prawdziwi alchemicy( Bernie Grundman, Ryan K Smith, Sidney Claire Meyer)To jest dopiero sztuka!
⚫🟤🟣🔵🟢🟡🟠🔴Chyba dopiero po tym materiale zrozumiałem (choć pewnie wolałbym to usłyszeć bezpośrednio), dlaczego na rynku istnieje płyta zawierająca słynne Bolero Ravela, którą odtwarza się od tyłu, tzn. startując od środka, z prędkością 45. Jak wiemy, to specyficzne bolero trwa około 15 minut i "rozkręca się" dynamicznie wraz z utworem, czyli przez cały utwór trwa tzw. crescendo (wł.). To - jak rozumiem z filmu - właśnie większe możliwości odtworzenia dynamicznych dźwięków właśnie na szerszym obwodzie. Panie Tomaszu? Czy dobrze zrozumiałem? Czy właśnie jest odwrotnie i ta płyta to po prostu audiofilska ściema?
Oczywiście wiadomo, że część gramofonów z automatyką podnoszenia igły, uniemożliwia odtworzenie takiej płyty.
Tutaj znalazłem jest nawet nagranie tego "cuda" (przepraszam z góry, że wklejam "obce" linki): th-cam.com/video/b3KgemHYJ0A/w-d-xo.html
Nawet widać na tej płycie "pod światło" te różnice w zapisie. 🔴🟠🟡🟢🔵🟣🟤⚪
Dzień dobry. Genialne, nie wiedziałem o tym, ciekawostka. Dziękuję za podzielenie się wiedzą.
#0dbvinyl
Wyrazy ogromnego uznania i podziwu, choć połowy nie rozumiem, to i tak uwielbiam Pana słuchać. A płyty gramofonowe kocham od przeszło pięćdziesięciu lat. Pozdrawiam serdecznie!
"Cmoknięcie rowka" 🤭Tego się nie spodziewałem 😆
Cmoknięcie w rowka - zaczyna być romantycznie
# 0db winyl Materiał jest ... no brak słów ... a cmoknijcie rowek! Poezja!
A cmoknij mnie w rowek! Jak już nie idzie przekonać, że moje jest lepsze ;-)
Super wykład, nigdy bym nie przypuszczał że tłoczenie płyt winylowych to tyle roboty zanim wejdzie się w sam proces tłoczenia. Dzięki za film.
#Odbvinyl
Witam, bardzo jestem ciekaw Pana opinii na temat tzw. "wojny głośności" ("loudness war"), a najchętniej wysłuchałbym całego odcinka na ten temat. Pozdrawiam i dziękuję za wspaniałą robotę, którą Pan wykonuje na YouTubie.
Popieram wniosek racjonalizatorski wnioskodawcy :)
#0dbvinyl
Niesamowicie skomplikowany temat. Aż sprawdzę mój jedyny egzemplarz z moimi podkładami, który został wydrapany z plików wav dostarczonych firmie która się tego podjęła. Dość gęsty zapis musiał być bo to ponad 50 min utworów. Ciekawe, ciekawe, baaardzo ciekawe!
Matko kochana,ale wiedza, kto by się spodziewał że to taki skomplikowany proces
#0dbvinyl , zawsze ze skupieniem do końca ! Pozdrawiam!
Ps pragnę na swoje 50-te urodziny kupić sobie gramofon 😌
Wybór będzie trudny , budżet 3000-5000 pln
A wystarczyłoby poprawnie używać CD plus ewentualnie dodać klawisz Vinyl do odtwarzacza psujący dźwięk i zaspokajający potrzeby koneserów tego niedoskonalego nosnika.
Ajjj to znowu ja 😂😂 parę pytań,
1 Jak to możliwe aby dj tworzył płyty przecież to wielkie koszta a z drugiej strony dj ze stosownym budżetem się na to nie porwie...
2 Skoro mastering to skomplikowana sprawa to jak możliwe jest sprzedawanie płyty po 50-60pln? Rynek jest mały, więc jak? Obróbka i tłocznia w Chinach?
3 Jak rozróżnić płyty z dobrych tłoczni od tych średnich które nie parzą na jakość materiału i lecą na sztukę?
4 Jak tłoczono płyty dawniej, jest grupa płyt wyprodukowanych 35/40 lat temu które włożone na przemian z nowymi płytami nie różnią się wiele jakością (pomijając zużycie). A przecież do dyspozycji nie było komputera i tak zaawanwanej technologii, czyżby wirtuoz ustawiający wszystko na słuch?
Dziękuję za odcinek czekam na następne. Pozdrawiam. #0dbvinyl
ad 1. w latach 2000 kiedy to Djka grała jeszcze na vinylach, tłocznie miały oblężenie. I tak się składa, że jak było bardzo ciężko lub w ogóle dostać jakiś unikalny numer na winylu to można było go "stworzyć" w ilośći nawet sztuk 1 - cena oczywiście była wilokrotnie wyższa niż cena standardowego winyla. Ale Taką formą sprzedaży zajmował się między innymi sklep internetowy pod nazwą "hardtofind / co.uk" - chodź prawidłowej nazwy lub adresu internetowego nie podam bo nawet nie wiem czy jeszcze istnieją. W końcu to było ponad 20 lat temu :D Więc: Tak. Można było. Jak to robili na tak małą skalę? Jak z jakością takiej wersji płyty vinylowej? Nie mam pojęcia.
2. Kwestia skali.
3. Banalnie - wrzucic na talerz i posłuchać.
4. Komputera nie, ale mastering był robiony ma taśmie, zazwyczaj było kilka wersji finalnego utowru, a fragmenty 'ciężkie' byłu zastepowane wersjami inaczej zgranymi z wielośladu.
Trzeba pamiętac też o tym, że tradycyjne instrumenty nie produkują przeboegów piłokształtnych i innych 'trudnych' dla zapisu mechanicznego ;)
Cmokające się rowki... To brzmi enigmatycznie 😂
#0dbvinyl Proces powstawania winylowych płyt jest fascynujący! Nie miałem bladego pojęcia jakie to było trudne. Czekam na kolejne odcinki.
W latach 80 Polski Nagrania realizowaly budowę nowej tloczni plyt na urządzeniach zachodnich, łodzka Fonica szykowala się do wypuszczenia nowego przetwornika, zakupiono najnowszą szlifierkę do igieł, era Balcerowicza wszystko wgniotla w błoto.
To nie tylko wina Balcerowicza, bo klęska dotknęła całego świata. Na losie płyt winylowych zaważyła popularność walkmanów i pojawienie się płyt cd.
#0dBvinyl a po prawdzie to obecny mastering (ogólnie) to widzę tak: jak słucham nagrań starych, niezremasterowanych to nic w sprzęcie audio nie muszę regulować. Jak czegoś nowszego niż rok 2000 to już trzeba zjechać z basami.
#0dbvinyl
Słucham pańskich programów,jak świnia grzmotu - mało rozumiem, ale bardzo mnie to fascynuje. Zawsze kochałem vinyle, zbieram je do tej pory, choć to już nie te czasy 80/90 , gdzie polowało się na wydania tonpressu z wypiekami na twarzy. Teraz dowiedziałem się dlaczego jedna z moich płyt długogrających posiada wadę, gdzie zawsze w tym samym miejscu nagle się wyłącza w środku utworu 😮. Tzn nagle ramię wędruje do góry i koniec. Żeby posłuchać płyty do końca trzeba na oko upuścić ramię poza tym miejscem. Wielki podziw dla pana za wiedzę. Pozdrawiam
Awesome! Nie oglądałem tak trzymającego w napięciu i wciągającego materiału od czasów "Szeregowca Ryana" i pierwszych odcinków "Pata i Mata". Sztos, chcemy wincyj! :D #0dbvinyl
#0dbvinyl
Panie Tomaszu, techniczne szczegóły i szczególiki mogę pochłaniać godzinami, gigabajtami i kilohercami. Proszę o więcej! :)
SUPER !
Naprawdę muszę przyznać, że mój horyzont znacznie się poszerzył.
Dziękuję!
#0dbvinyl
Przygotowanie do tłoczenia winyli przypomina mi bardzo proces przygotowania projektu płytek drukowanych do produkcji gdzie przechodzi się na tak zwane Gerbery. Ilość błędów które wyłapuje się podczas typowego DRC w fabryce, takich o których projektant nie ma nawet pojęcia bo często je pominął jest zawsze wieksza od zera. Dlatego dobry projektant płytek ustawia limity designu pasujące do technologie płytki oraz możliwości wykonawcy. Z muzyką jest inaczej ale inżynierskiego punktu widzenia taki czy siak trzeba zrobić robotę masteringu.
Świetny odcinek, czekam na więcej. #0dbvinyl
O rzesz w mordę. Odpaliłem i sobie myślę - "o gość poskłada kawałki na kolorowy placek i tyle" . Sama analiza w programie wywaliła mnie z butów. Mega materiał!!!!
Więcej! Więcej! Chcę więcej! #0dbwinyl
Lubię oglądać Pana filmy. Zawsze ciekawe, konkretne, techniczne, merytoryczne i szczegółowe. Niby dużo już powstało filmów o vinylach, ale w tym i całej serii #0dbvinyl dowiaduję się nowych rzeczy.
#0dBvinyl niezwykle wciągający materiał a zarazem cała seria ❤️
Huh, chyba właśnie zrozumiałem skąd pojawił się swojego czasu wysyp remasterów klasycznych albumów. Te wydane początkowo głównie z myślą o winylach mogły po latach zostać po prostu skorygowane bez ograniczeń samego materiału, lepiej oddając niuanse niemożliwe lub bardzo trudne do uzyskania na czarnym krążku :D. Oczywiście też dodatkowa kasa z reedycji, ale kto by tam zwracał na to uwagę xD.
Jak mówił Sean Davies (ten który ciał Yes'ów) - grooves may kiss, but not shag 😉
Gdyby chciał pan zobaczyć na własne oczy studio, lathe, galwanikę i jak wygląda tłoczenie... I ma pan blisko w okolicę Katowic/Krakowa to zapraszam do kontaktu.
Fajny materiał. Świetnie się ogląda.
Dzięki za sygnał. Będziemy w konTakcie Panie Rafale :-)
Świetny materiał, Panie Tomaszu! #0dBvinyl
Na tiktoku trafiłem jak demonstrują płyty vinylowe wizyjne z filmami, i odtwarzacze, to było jeszcze przed kasetami vhs
Jak zwykle genialny materiał. Czekam na następny
Cudownie ogląda się i słucha Pańskich wykładów ❤ dziękuję i czekam na kolejne.
Swietny material!
#0dbvinyl
#0dbvinyl. Takiego materiału mi bardzo brakowało. Dzięki wielkie i proszę o więcej.
#0dbvinyl
Bardzo ciekawa ta seria z winylami
Bezcenna wiedza. Świetny materiał!
#0dBvinyl Jednym słowem super. Wiedza, przedstawienie tematu i wszystko inne.
#0dbvinyl materiał sztos. Bardzo ciekawy film w bardzo ciekawy sposób opowiedziany. Dziękuje.
Doskonały odcinek, dla laika niewyobrażalne skomplikowanie wygląda stworzenie dobrze brzmiącego winyla.
#0db winyl
#0dbwinyl no pewnie, że chcemy 😀
#0dbvinyl Niesamowite informacje. Już sobie wyobrażam jak wyglądało tłoczenie pocztówek dźwiękowych w latach sześćdziesiątych ze szlagierami Karin Stanek czy Czerwonych Gitar. Czy ktoś myślał i wiedział wtedy o masteringu, szerokości rowka, mid-side, czy innych parametrach dźwiękowych? 😁
Był wtedy w telewizji program Giełda Piosenki. Gdy pojawiał się " szlagier" np. Jadą Wozy Kolorowe Maryli Rodowicz albo Obietnice Hulewicza , już na następny ranek na Bazarze Różyckiego w Warszawie gotowe były pocztówki dzwiękowe po 20 złotych. Kolejki po 100 m przez wiele godzin.
#0dbvinyl
Znakomity cykl. Wielkie brawa dla autora. Czekam na więcej i więcej
trzymamy się #0dbvinyl
16:54 (...bo dla większości słuchaczy, czym głośniej, tym lepiej.) Mick Jagger, bodajże, kiedyś zapodał, że oni wcale nie byli lepsi od innych kapel, po prostu grali głośniej. :)
Pięknie dziękuję za sporą dawkę edukacyjną.
[edit] Nie używam FB, Insta, X, itp., więc hashtag mogę sobie podarować. Ale przyznam, że bardzo byłem ciekaw, skąd tyle tego się namnożyło w komentarzach. ;)
No niezły materiał. Niech będzie, 0dbvinyl
Fajnie byłoby stworzyć playlistę z winylowym cyklem
#0dBVinyl
Dziękuję :) ♥
#0dbvinyl. Tak, zdecydowanie ciekawe materiały. Proszę o wiecej
Ciekawy materiał Bravo
Dziękuję za świetny odcinek #0dbvinyl
#0dBvinyl Gratulacje za świetny materiał :)
Thanks 😊
#0dbvinyl. Pozdrawiam i czekam na nasz ulubiony ciąg dalszy.
#0dbvinyl 💪
0:21 - MF 105 (!) Wow. Klasyk.
dziekuję za lekcję .
#0dbwinyl
Dziękuje za bardzo dużo merytorycznej surówki! Czekam z zaciekawieniem na kolejne partie czarnej winylowej "magii" :)
Odcinek - jak i poprzednie - rewelacja!
#0dbvinyl
no cóż , terza jestem przekonany na 100%, że nigdy nie wrócę do vinyli
Ja nigdy nie wracałem do winyli bo nigdy z nich nie wyszedłem.
Znakomity materiał.
Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry. #0dBvinyl. Wspaniała rzecz tyle się dowiedzieć, dziękuję.
#0dBVinyl ❤
#0dbvinyl
Piękne dzięki za ten docinek. Z niecierpliwością czekam na kolejne :)
#0dbvinyl Dziękuję, mega ciekawy materiał. Poziom komplikacji rośnie!
Nic nie zrozumiałem ale świetne i chylę czoła przed wiedzą Pana
Dużo Zdrowia panie Tomku.
Nieustanne dziękuję :-)
#0dBVinyl To bardzo ciekawe jak działają vinyle.
#0dBVinyl
Pozdrawiam Panie Tomaszu.
#0dbvinyl bardzo ciekawy materiał, chcemy więcej.
#0dbvinyl
Ooo nieee😲. To jest strrraszne😱 😄
Magia analogów rozczarowana.🥺
Prawda trzeszczy. 😃
Piękny film. Dziękuję🙋🏻♂️
Jeśli to jest straszne, to jaka jest technologia produkcji cukru?
Cukru jak cukru, ale parówek... :-)
#0dbvinyl ekstra materiał, wincyj
#0dbvinyl - Szacun za wiedzę!
Dzień dobry. #0dbvinyl Dziękuję za kontynuowanie tematu.
Dla mnie to czarna magia ale słucha się znakomicie! #0dbvinyl
#0dBVinyl. Dziękuję za ciekawy materiał.
#0dBVinyl, cudowny jak zawsze materiał i pozdrowienia od byłego studenta :)
Masz Pan piękny umysł i niebagatelną wiedzę 😊
Super #0dbwinyl. Więcej :)
Dziękuję! :) #0dBVinyl
#0dBVinyl Super materiał, to lubię!
#0dbvinyl🤘. Super materiały! Zupełnie inaczej spojrzałem na technikę mid-side. Lepiej!
#0dbvinyl Świetny materiał, z niecierpliwością czekam na więcej.
Jak zwykle super się oglądało!
#0dbvinyl
#0dbvinyl Super się Ciebie słucha. Pozdrawiam
#0ddvinyl genialne!
Dzięki za merytoryczny materiał. Przyda się :-)
Najciekawsze z całego procesu masteringu vinyla jest "cmoknięcie rowka". 🤣😂
#0dbvinyl
Trzymamy, super materiał! podejrzałbym kilka swoich placków ...
1:55 we wzorze na T brakuje 2π radianów oraz stałej c czyli prędkości światła w próżni
#0dbvinyl - świetny materiał 😀
13:00 składowa mono = identyczne pod każdym wzgledem sygnały. Na mojej planecie sygnał mono to jest suma kanałów , więc zawiera w sobie również sygnały L oraz P. Identyczne sygnały w stereo to byłby środek bazy sereo. Ale to inny świat.
Może dlatego na dobrym "stereo" mono słychać dokładnie pośrodku 🧐
Świetny materiał! Skrót myślowy, którego Pan kilka razy użył, przypomniał mi taką starą podchwytliwą zagadkę: "ile rowków jest na płycie winylowej?"
Odpowiedź nie dla każdego jest oczywista, że po jednym na stronie :)
#0dBVinyl Ale cmoknięcie rowka z przerwaniem bariery brzmi niepokojąco :D
Coś takiego to tragedia, bo ramię po wypadnięciu z rowka z powodu tzw.skatingu ląduje na papierowej naklejce przy samej osi plyty, tracąc swoją " ostrość".
A ja mam taką płytę, na której igła zupełnie bez trzasku omija "jeden" rowek, tak jakby go tam wcale nie było.
@@lo-ficzylilubiegdytrochesz6570Szczęście w nieszczęściu.
Dziękuję ❤
Gratulacje za świetny materia
na drucie se jeszcze wróćcie do nagrywania
technik cyfrowych używać do optymalizacji zapisu analogowego. Trochę to takie używanie telefonii komórkowej cyfrowej do sterowania tłuczkiem od tam-tamów :P