Wchodząc w słuchawkach na budowę zaintrygowałem majstra. -młody czego słuchasz? -podcastu Mroczne wieki. W baraku zapadła cisza. Na robocie brygadzista częstował mnie co chwila papierosami a bhpowiec zapytał jaką setkę ma mi kupić i ile życzę sobie żubrów. Gdy odmówiłem tłumacząc się tym, że chodzę na siłownię i nie uznaję alkoholu dostałem skyra i paletkę serków wiejskich. Podczas przerwy obiadowej zdyszany dyrektor mojego januszexu wbiegł na baraki i krzyknął: -młody prezes chce ciebie widzieć i to szybko. Udawszy się z brygadzistą do siedziby firmy zauważyłem coś dziwnego. Anetka z HR prowadząc mnie do prezesa rzucała co rusz zalotne spojrzenia. W końcu gdy wylądowałem w gabinecie usłyszałem: -młody podobno słuchasz podcastu Mroczne wieki? -tak proszę pana, jestem pasjonatem historii, zwłaszcza starożytnej. -młody powiem krótko, jestem już stary i nie mam siły zarządzać samemu tak wielkim przedsiębiorstwem. Oferuję Ci rękę mojej córki i pół firmy. I to wszystko dzięki serii podcastów Mroczne wieki. Niesamowite, pozdrawiam autorów.
Warsztaty karate i rela do wyboru sa tu nieobowiazkowe a na polaku jak na beatris nie robimy nic mistrz polecil unikac niepotrzebnych walek@@marcinxd777
fantastyczne jak zawsze, szczególnie fascynuje mnie zawsze postrzeganie czasu przez pogan VS przez chrześcijan, jedna koncepcja drugiej nie może wykluczyć ale jednocześnie tak bardzo mogą zmieniać myślenie ludzi na codzienność. Dziękuję i pozdrawiam, i odpalam kolejnych celtów :D
...i już zapisuję na dysku, aby sobie wieczorem obejrzeć w łóżeczku. :) (Mieszkam w ciemnym lesie, więc w sypialni nie mam netu, ale i tak dobrze, że mam tam gdzie pracuję) ;)
Dobrze siada ta seria. Takie bardziej kulturowe odcinki też super rzecz, proszę więcej. W zasadzie to cokolwiek nie wyjdzie na tym kanale to i tak będę słuchać.
Super podcast. Właśnie natrafiłem, szukając informacji na temat wierzeń Celtów. Dobrze się słucha. Autor ma dobrą barwę głosu i odpowiednią dykcję. Chętnie posłuchał bym o Irlandzkiej części tych wierzeń z Tuatha de danann na czele, bo mało informacji jest na ten temat na polskich kanałach. Pozdrawiam.
Czytałem kilka książek na temat mitologii Celtów, ale to jest chyba najlepsze opracowanie i od strony ilości informacji i od strony uporządkowania - z którym się jak najbardziej zgadzam.
Uwielbiam te filmy XD Btw może warto byłoby zrobić film o historii ameryk sprzed czasów znam znanych tak powszechnie, tj. sprzed czasów uformowanych cywilizacji Azteków, Majów itd. I tak samo z północną :v
Super film, myślę że taki format panoramy mitologii/religii danego ludu ma spory potencjał. Liczę na więcej:) Zaintrygowało mnie jedno zdanie, które wypowiadasz na końcu (1:00:27): o tym, że na szczególny pochówek zasługiwali zmarli w sposób nieprzeciętny. Nie wydaje mi się, by to tego grona, wziąwszy pod uwagę wojowniczość celtyckiej kultury, mogli należeć zmarli wskutek epidemii. Jednocześnie, mając na uwadze skrupulatną higienę, jakiej się poddawali, być może był to podświadomy lub nauczony metodą prób i błędów sposób walki z bakteriami? Na pewno nieefektywna w powstrzymywaniu zarażeń byłaby ekskarnacja, a jeśli mamy dowody, że zmarli chorzy byli kremowani, wydaje się to jedynie logiczne. Ale nie znam źródeł więc mogę się mylić!
Jedna uwaga. Święto obchodzone 1 listopada przez chrześcijan nosi nazwę Wszystkich Świętych, nie Wszystkich Zmarłych. Szczególnemu wspomnieniu bliskich zmarłych poświęcony jest Dzień Zaduszny bądź po prostu "Zaduszki", obchodzony 2 listopada. To tak w kwestii formalnej. Z refkeksji, które mi się nasunęły podczas słuchania, najbardziej świeża, bo związana z końcówką materiału. Dotyczy ona usposobienia Celtów. Pomyślałem sobie, że Greków, czy Rzymian też trudno było by nazwać łagodnymi, spokojnymi miłośnikami poezji i pokoju 🙂 A tak w ogóle to kawał dobrej roboty. Pozostając w tematyce celtyckiej, chętnie posłuchałbym czegoś więcej o ich irlandzkiej odnodze. Ale Goci, Skandynawowie, Słowianie, Madziarowie, Dakowie, Trakowie, Wandalowie, Scytowie też mają niejedną ciekawą historię do opowiedzenia 🙂
Bardzo ciekawy odcinek. Zdecydowanie prosiłbym o wątki religijne w kolejnych odcinkach. To dużo mówi o mentalności ludów, a samo przenikanie się idei, wyobrażeń religijnych różnych grup jest fascynujące. Gdzieś wyczytałem, że wszystkie religie są synkretyczne i niewątpliwie coś w tym jest. ;) Pozdrawiam.
Ten pierwotny bóg jest niezwykle intrygujący. Od Mohenodżaro po średniowiecze..... Cholernie długa żywotność. Czy jest jeszcze inny tak długowieczny bóg?
Celtowie mieli taki sam bałagan religijny jak Germanie. Zwłaszcza że u tych drugich sporo namieszały wpływy mitologii rzymskiej, a później też chrześcijaństwa. Może o tym też odcinek?
Świetny odcinek. Może, jeśli już poruszamy tematy mitologii i kultury, to zdarzyłby się kiedyś odcinek o samej teorii "długiego trwania" oraz "bohatera o tysiącu twarzy".
Tak. Kiedys mozg ludzi pracowal inaczej, a zycie bylo urazmaicone dzieki bostwom. Fantazja i kreatywnosc nie mialy granic, pomijajac okrucienstwa jak palenie ludzi zywcem. Dzis ekranik telefonu, straszne.Pozdrawiam.
Pamietam jak kilka lat temu tlumaczylem koledze który jest z gangu "Turbosłowian" bo jeden kronikarz napisal ze musielismy zgasic Aleksandra Wielkiego, ze Celtowie tez kiedys terytorialnie byli w calej Europie co nie oznacza ze istaniala potezna "Rzeczpospolita Celtycka". Nasze zadanie to uczyc sie i edukowac innych.
Na Kujawach archeolodzy zbadali jezioro, na którym Celtowie odprawiali rytuały. „Odkrycie jest rewolucyjne” Miecz, sierpy, pochwy i pasy mieczowe - takie przedmioty złożyli w ofierze w III wieku p.n.e. Celtowie na dnie jeziora na Kujawach. Jest to pierwsze rytualne jeziorne stanowisko tego ludu z ziem polskich.
"Tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur" Cytat z dzienników Caesaris wyjaśnił mi w końcu o co chodziło, że na tym samym terenie żyli zarówno Celtowie jak i Galowie 😀 Parvum tributum persolutum via Kawka :)
14:16 przypomina mi Świętowita z jednej z Słowiańskich mitologi czy religii dalej idąc tutaj 18:40 przypomina Peruna z Słowiańskich mitologii i tak dalej.... bardzo ciekawe
To jak w końcu było z tą jemiołą? W poprzednim odcinku mówił Pan, że: krzewina ta szczególnie upodobała sobie dęby, a teraz, że jemioła rzadko kiedy pasożytuje na tym gatunku drzewa.
Przepraszam bardzo za zamieszanie, wzmianka o tym, że jemioła rośnie często na dębach pojawiła się we wcześniejszym filmie o druidach koło czterdziestej minuty.
Jemioła na dębach pojawia się rzadko, dlatego była tak cenna z punktu widzenia druidów. Jeżeli powiedziałem, że występowała na nich często to mój błąd.
Podobno fantastyczny świat celtów i german, był kluczem do stworzenia podgatunku fantastyki, zwanej high fantasy, do niej zalicza się między innymi śródziemie i wiedźmin
Wchodząc w słuchawkach na budowę zaintrygowałem majstra.
-młody czego słuchasz?
-podcastu Mroczne wieki.
W baraku zapadła cisza. Na robocie brygadzista częstował mnie co chwila papierosami a bhpowiec zapytał jaką setkę ma mi kupić i ile życzę sobie żubrów. Gdy odmówiłem tłumacząc się tym, że chodzę na siłownię i nie uznaję alkoholu dostałem skyra i paletkę serków wiejskich. Podczas przerwy obiadowej zdyszany dyrektor mojego januszexu wbiegł na baraki i krzyknął:
-młody prezes chce ciebie widzieć i to szybko.
Udawszy się z brygadzistą do siedziby firmy zauważyłem coś dziwnego. Anetka z HR prowadząc mnie do prezesa rzucała co rusz zalotne spojrzenia. W końcu gdy wylądowałem w gabinecie usłyszałem:
-młody podobno słuchasz podcastu Mroczne wieki?
-tak proszę pana, jestem pasjonatem historii, zwłaszcza starożytnej.
-młody powiem krótko, jestem już stary i nie mam siły zarządzać samemu tak wielkim przedsiębiorstwem. Oferuję Ci rękę mojej córki i pół firmy.
I to wszystko dzięki serii podcastów Mroczne wieki. Niesamowite, pozdrawiam autorów.
Piękna historia ale radziłbym uważać. Córka szefa może być w ciąży a firma pewnie zadłużona, może robią z Ciebie słupa ;)
Historia jak z czeskiej gry Fantasy - Bojovnici a Magove z Atlasu
Ciut nie Princeps xd
Bohater bez peleryny,w kasku....
Piękna opowieść. A hejterzy i tak powiedzą że zmyślona.
Cała galia została podbita ... Cała nie , jedna malutka wioska nadal stawia opór kwiożerczym najeźdźcom. Kusiło mnie by to zacytować
😂
😸
Mój ulubiony to "Wstąp to legionów - mówili".
🐗
a to nie był Smerfów las? ;)
I znowu slucham, jestem po pracy, nie ma lepszego wypoczynku.Twoje sluchowiska sa jak dodre wino im starsze tym lepsze....Tack
chleba wina i podcastów tyle potrzebujemy
Wasza Szerokość nas rozpieszcza z tymi materiałami ❤
Czemu szerokość?😂
@@bilbobaggins2302 Wyraz mojego uznania
To być może taki Walaszkizm 😅
Warsztaty karate i rela do wyboru sa tu nieobowiazkowe a na polaku jak na beatris nie robimy nic
mistrz polecil unikac niepotrzebnych walek@@marcinxd777
Wspaniały ❤️❤️❤️
fantastyczne jak zawsze, szczególnie fascynuje mnie zawsze postrzeganie czasu przez pogan VS przez chrześcijan, jedna koncepcja drugiej nie może wykluczyć ale jednocześnie tak bardzo mogą zmieniać myślenie ludzi na codzienność.
Dziękuję i pozdrawiam, i odpalam kolejnych celtów :D
Rozpieszczacie tymi "celtyckimi materiałami". Czekałem na taką dygresję od starożytnego Rzymu, Macedonii i Grecji.
Materiał godny poświęcenia mu każdej minuty trwania. Niesamowity temat. Oraz zasięgi zasiegi...
...i już zapisuję na dysku, aby sobie wieczorem obejrzeć w łóżeczku. :)
(Mieszkam w ciemnym lesie, więc w sypialni nie mam netu, ale i tak dobrze, że mam tam gdzie pracuję) ;)
Świetny odcinek! Poproszę o więcej w tej tematyce.
Ależ to jest fajne! Nawet fajniejsze od tych historii herosów i mordobić, których tak lubię słuchać na tym kanale.
Elegancko,tyle że zamiast czytać,to Ja słucham.
Dzięki za materiały.
Dobrze siada ta seria. Takie bardziej kulturowe odcinki też super rzecz, proszę więcej. W zasadzie to cokolwiek nie wyjdzie na tym kanale to i tak będę słuchać.
Na Teutatesa! Zaiste dobry odcinek!
Niesamowite. Wiedza potężna ,😊gratuluję dla tego opracowania., dużo świetnej pracy
Bardzo ciekawe zestawienie mitów i religii Celtów. Może to być bardzo dobry wstęp do serii o tej tematyce.
Odcinek zdecydowanie inny niż do tej pory bywały. I w tej inności wspaniały😊
Fantastyczne jak zwykle, słucham całą serię na raz - sobotnia uczta!
Jak zawsze super!
Wielkie dzięki 🥰
Na Teutatesa taki odcinek to, az milo do zasypiania wlaczyc
Odcinek bardzo przyjemny, miła odskocznia od polityki i wielkich minionego świata.
Niezmiennie jestem wdzięczny za tak wspaniałe treści. Wytrwałości i czekamy na kolejne
Dziękujemy.
Bardzo dziękuję 🙏
FAN-TA-STY-CZNY podcast!!! Uwielbiam Mroczne Wieki 👍👍👍
Ten z wierzeniami super! Jak najbardziej ciekawy temat!
Niebo zawaliło mi się na głowę tym materiałem 😂😅😂 dziękuję bardzo 👏👏👏
Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Oby tak dalej, pozdrawiam
I pomimo fatalnej pogody znów chce się żyć. Zabieram się do odsłuchiwania i dziękuję.
Jaki ten podcast jest ku*wa dobry!
Oj tak waiaciku, oj tak
Świetnie się słucha. Jestem pod wrażeniem
Super podcast. Właśnie natrafiłem, szukając informacji na temat wierzeń Celtów. Dobrze się słucha. Autor ma dobrą barwę głosu i odpowiednią dykcję. Chętnie posłuchał bym o Irlandzkiej części tych wierzeń z Tuatha de danann na czele, bo mało informacji jest na ten temat na polskich kanałach. Pozdrawiam.
jeszcze nie odpaliłem, ale już czuje że bedzie nieźle!
Ależ tempo!
Bardzo oklaskuję. Niecierpliwie czekam na kolejne tak tak skonstruowane odcinki :)
Odcinek jak najbardziej ciekawy, no bynajmniej mi się podoba
👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍
Kocham ten kanał, tematykę i głos lektora ❤
Ja tez❤
Czytałem kilka książek na temat mitologii Celtów, ale to jest chyba najlepsze opracowanie i od strony ilości informacji i od strony uporządkowania - z którym się jak najbardziej zgadzam.
dzięki!
Uwielbiam te filmy XD
Btw może warto byłoby zrobić film o historii ameryk sprzed czasów znam znanych tak powszechnie, tj. sprzed czasów uformowanych cywilizacji Azteków, Majów itd. I tak samo z północną :v
super mi się podobało , więcej takich odcinków poproszę
Jak zwykle Świetny
Doskonały odcinek!
❤ kanał lepszy od lekcji historii w szkołach 😂
Ale ze nie wierzyli z jednego Boga, ciezko uwierzyc 😀😉 dzieki za wlozona prace u czas potrzebny do powstania tak zacnego podcastu.
Świetny odcinek. Zresztą cały cykl o Celtach rewelacyjny.
Dzięki!!!
Super film, myślę że taki format panoramy mitologii/religii danego ludu ma spory potencjał. Liczę na więcej:)
Zaintrygowało mnie jedno zdanie, które wypowiadasz na końcu (1:00:27): o tym, że na szczególny pochówek zasługiwali zmarli w sposób nieprzeciętny. Nie wydaje mi się, by to tego grona, wziąwszy pod uwagę wojowniczość celtyckiej kultury, mogli należeć zmarli wskutek epidemii. Jednocześnie, mając na uwadze skrupulatną higienę, jakiej się poddawali, być może był to podświadomy lub nauczony metodą prób i błędów sposób walki z bakteriami? Na pewno nieefektywna w powstrzymywaniu zarażeń byłaby ekskarnacja, a jeśli mamy dowody, że zmarli chorzy byli kremowani, wydaje się to jedynie logiczne. Ale nie znam źródeł więc mogę się mylić!
Jedna uwaga. Święto obchodzone 1 listopada przez chrześcijan nosi nazwę Wszystkich Świętych, nie Wszystkich Zmarłych. Szczególnemu wspomnieniu bliskich zmarłych poświęcony jest Dzień Zaduszny bądź po prostu "Zaduszki", obchodzony 2 listopada. To tak w kwestii formalnej.
Z refkeksji, które mi się nasunęły podczas słuchania, najbardziej świeża, bo związana z końcówką materiału. Dotyczy ona usposobienia Celtów. Pomyślałem sobie, że Greków, czy Rzymian też trudno było by nazwać łagodnymi, spokojnymi miłośnikami poezji i pokoju 🙂
A tak w ogóle to kawał dobrej roboty. Pozostając w tematyce celtyckiej, chętnie posłuchałbym czegoś więcej o ich irlandzkiej odnodze.
Ale Goci, Skandynawowie, Słowianie, Madziarowie, Dakowie, Trakowie, Wandalowie, Scytowie też mają niejedną ciekawą historię do opowiedzenia 🙂
Obejrzałem z wielką przyjemnością!
super materiał, na to czkałem 👍
Świetnie się słucha gratulacje
Bardzo ciekawy odcinek. Zdecydowanie prosiłbym o wątki religijne w kolejnych odcinkach. To dużo mówi o mentalności ludów, a samo przenikanie się idei, wyobrażeń religijnych różnych grup jest fascynujące. Gdzieś wyczytałem, że wszystkie religie są synkretyczne i niewątpliwie coś w tym jest. ;) Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Super odcinek. Dzięki.
Dobrze, ze nikomu niebo nie spadlo na głowy, bo nie ma juz dzis komu nosić menhirów do jego podtrzymania
Dzieki za kolejny odcinek
Nowy Kuźniar to święto ❤
Siemka, w kolejnym fantastycznym materiale o historii dawnych wieków 😉👍💥💥💥
Super
Super odcinek, jak zawsze
Super forma odcinka
Super bardzo mi sie podobalo sie Jeszcze jak , Francja elegancja
Ten pierwotny bóg jest niezwykle intrygujący. Od Mohenodżaro po średniowiecze..... Cholernie długa żywotność. Czy jest jeszcze inny tak długowieczny bóg?
Bardzo dobry odcinek!
Jaki to utwór muzyczny miał ponure chóry w tle?
Czekam na więcej😅
Podoba mnie się, chociaż Panoramix mógłby nie być szczególnie zadowolony, że go od kuchni podglądają .
Więcej mitologii i religii! 😊😃
Sapkowski dużo czerpał z kultury Celtyckiej gdy pisał Wiedźmina.
Akurat teraz oglądałem wasz podcast o Scytach a tutaj nowy odcinek !
Świetny odcinek! Czy tylko mi nasunęło się przy Cerunnosie skojarzenie z Welesem?
bardzo dobry odcinek oby takich więcej
Celtowie mieli taki sam bałagan religijny jak Germanie. Zwłaszcza że u tych drugich sporo namieszały wpływy mitologii rzymskiej, a później też chrześcijaństwa.
Może o tym też odcinek?
❤
Jedwabisty podkast!
Tez sie ucieszylam, ze jest.🎉😊
Dobry odcinek
❤❤
Do tego tematu pasuje mi jedna sentencja: Quot capita, tot sententiae [ile głów, tyle zdań]
Ps. Więcej podcastów o religiach.
Lecimy !
Świetny odcinek. Może, jeśli już poruszamy tematy mitologii i kultury, to zdarzyłby się kiedyś odcinek o samej teorii "długiego trwania" oraz "bohatera o tysiącu twarzy".
O bohaterze tysiącu twarzy na pewno kiedyś wspomnę.
Tak. Kiedys mozg ludzi pracowal inaczej, a zycie bylo urazmaicone dzieki bostwom. Fantazja i kreatywnosc nie mialy granic, pomijajac okrucienstwa jak palenie ludzi zywcem. Dzis ekranik telefonu, straszne.Pozdrawiam.
Pamietam jak kilka lat temu tlumaczylem koledze który jest z gangu "Turbosłowian" bo jeden kronikarz napisal ze musielismy zgasic Aleksandra Wielkiego, ze Celtowie tez kiedys terytorialnie byli w calej Europie co nie oznacza ze istaniala potezna "Rzeczpospolita Celtycka".
Nasze zadanie to uczyc sie i edukowac innych.
Hurra! Niedługo odsłucham, a na razie taktyczny komentarz dla zasięgów.😊
Na Kujawach archeolodzy zbadali jezioro, na którym Celtowie odprawiali rytuały. „Odkrycie jest rewolucyjne”
Miecz, sierpy, pochwy i pasy mieczowe - takie przedmioty złożyli w ofierze w III wieku p.n.e. Celtowie na dnie jeziora na Kujawach. Jest to pierwsze rytualne jeziorne stanowisko tego ludu z ziem polskich.
Czekam na kolejne niszowe tematy. Moze krolestws Wizygotów w Hiszpanii albo osadnictwo germanie w Afryce ?
"Tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur"
Cytat z dzienników Caesaris
wyjaśnił mi w końcu o co chodziło, że na tym samym terenie żyli zarówno Celtowie jak i Galowie 😀
Parvum tributum persolutum via Kawka :)
Tenat co prawda mnie srednio i teresuje, wiec zostawiam sobie go do poduszki. 😅
Ty się nie zastanawiałeś nad wydaniem jakieś książki?
Byłbym niezmiernie zainteresowany odcinkiem skupiającym się na Irlandii
Dojdziemy kiedyś do Irlandii, póki co kontynentalni Celtowie.
Wszystkich Świętych,
a nie
wszystkich zmarłych.
Cudnie!!!
Będzie jakiś odcinek poświęcony pogańskiej sztuce?
14:16 przypomina mi Świętowita z jednej z Słowiańskich mitologi czy religii dalej idąc tutaj 18:40 przypomina Peruna z Słowiańskich mitologii i tak dalej.... bardzo ciekawe
Moze zrobi Pan kiedys odcinek o Wielkiej Tartarii najwiekszym panstwie Swiata. Pozdrawiam serdecznie.
To żart, prawda? To żart...?
Super materiał jak zwykle. Teraz czas na Germanów ;)
To jak w końcu było z tą jemiołą? W poprzednim odcinku mówił Pan, że: krzewina ta szczególnie upodobała sobie dęby, a teraz, że jemioła rzadko kiedy pasożytuje na tym gatunku drzewa.
Przepraszam bardzo za zamieszanie, wzmianka o tym, że jemioła rośnie często na dębach pojawiła się we wcześniejszym filmie o druidach koło czterdziestej minuty.
Jemioła na dębach pojawia się rzadko, dlatego była tak cenna z punktu widzenia druidów. Jeżeli powiedziałem, że występowała na nich często to mój błąd.
Pozdrawiam
A może coś o Anglosasach, Alfred Wielki i te sprawy
„Forest of the Druids 🌿 - Celtic Fantasy Music 🌲 - Enchanting Wiccan Pagan Music 🌳” th-cam.com/video/XXttTqz8oNc/w-d-xo.htmlsi=q6_lDgKy1qPoCbQs
Podobno fantastyczny świat celtów i german, był kluczem do stworzenia podgatunku fantastyki, zwanej high fantasy, do niej zalicza się między innymi śródziemie i wiedźmin
Tak, z pewnością.
👍👍👍👍👍👍👍👍👍