Nie rób tego przed treningiem! Kiedy i jak się rozciągać

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 28

  • @zbyszek511
    @zbyszek511 2 หลายเดือนก่อน

    Rozciąganie statyczne po treningu zwiększa DOMS, utrudnia regenerację. Po treningu rolujemy troche miesnie aby przepchnąć plyny

  • @gruby3630
    @gruby3630 3 ปีที่แล้ว +6

    Jeśli chodzi o ten kanał.
    Szukając miedzi, znalazłem złoto.

  • @call_me_sajmon1920
    @call_me_sajmon1920 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za wiedzę, którą nam przekazujecie! Oby więcej

  • @MOBEMID
    @MOBEMID 3 ปีที่แล้ว +1

    Teoria jest. Więc następna zasada dydaktyki - łączenie teorii z praktyką, więc prosimy o pokaz tych rodzajów rozciągania.

  • @betrzy
    @betrzy 3 ปีที่แล้ว +1

    Gdyby Klokov to wiedział... to by robił jeszcze bardziej kosmiczne wyniki. A on głupi przed ciężarami rozciąga się statycznie ...

  • @user-in7yr4wz7p
    @user-in7yr4wz7p 3 ปีที่แล้ว

    dla zasiegu

  • @adeko9875
    @adeko9875 3 ปีที่แล้ว +3

    Można sie rozciągać np. 3/4 godziny po treningu i czy wtedy poprawi sie zakres ruchu?

    • @januszektrollfaceniemogezm2781
      @januszektrollfaceniemogezm2781 3 ปีที่แล้ว

      .

    • @ukaszpanasiuk7054
      @ukaszpanasiuk7054 3 ปีที่แล้ว

      Myśle ze nawet lepiej jeśli masz możliwość oddzielić rozciąganie od treningu siłowego

    • @patryk4681
      @patryk4681 3 ปีที่แล้ว +1

      Tak ale jedynie kiedy będziesz to robił regularnie czyli codziennie i będziesz wzmacniał osłabione mięśnie

    • @januszektrollfaceniemogezm2781
      @januszektrollfaceniemogezm2781 3 ปีที่แล้ว

      @@patryk4681 Nie dla każdego, zdarza się że 4 razy w tygodniu starczy. NO chyba, że ironizowałeś

    • @patryk4681
      @patryk4681 3 ปีที่แล้ว

      @@januszektrollfaceniemogezm2781 najlepsze efekty rozciągania daje rutyna codzienna.

  • @bezcenzury6704
    @bezcenzury6704 3 ปีที่แล้ว +1

    A np taki przypadek rozciągania kaptura i dźwigacza łopatki przed wyciskaniem ?

    • @Podsztanga
      @Podsztanga  3 ปีที่แล้ว +1

      Tu jest inna bajka, bo one zazwyczaj są przypięte/nadaktywne w związku z naszym trybem życia na co dzień. Dużo stresu i siedzenia przed telefonem w zgarbionej pozycji powodują, że te mięśnie na treningu mogą robić dyskotekę, więc często warto się nimi zająć.

  • @wojtekpinkas9461
    @wojtekpinkas9461 3 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli chodzi o rozciąganie statyczne po treningu, to do jakiego zakresu ruchu? Takiego sprzed treningu czy żeby jeszcze zyskać zakres? Czy takie rozciąganie po ciężkim treningu, np siadów nie pogłębi mikrourazów w mięśniach i nie sprawi, że wózek inwalidzki będzie potrzebny dzień-dwa dłużej? :p

    • @dawo_nine
      @dawo_nine 3 ปีที่แล้ว +1

      na pierwsze pytanie odpowiedzieli th-cam.com/video/3FhGvtGp3ws/w-d-xo.html

    • @wojtekpinkas9461
      @wojtekpinkas9461 3 ปีที่แล้ว

      No tak, ale czy rozciągamy się "ile się da" licząc się z tym, że w najlepszym wypadku wrócimy do zakresu wyjściowego, czy po prostu rozciągamy się powiedzmy minutę, żeby nie zostawić mięśnia w mega spięciu po treningu? Choć nie ukrywam, interesuje mnie, jak się odnoszą do teorii, że rozciąganie statyczne po treningu siłowym prowadzi do jeszcze większych uszkodzeń mięśnia ;)

    • @marcinkosowski3376
      @marcinkosowski3376 3 ปีที่แล้ว +3

      Rozciąganie statyczne potreningowe jeżeli jest wykonane po aktywności siłowej raczej nie zwiększy wyraźnie zakresów ruchomości. Raczej przywróci je do stanu wyjściowego (przedtreningowego). Rozciąganie w żaden sposób nie pogłębia ,,mikrourazów", jego zadaniem jest uelastycznienie tkanki mięśniowej i przy tym przyspieszenie metabolizmu tkankowego a co za tym idzie przyspieszy regenerację.

  • @gerardjanuszczak6699
    @gerardjanuszczak6699 3 ปีที่แล้ว +3

    Nie zgodzę się z przekazem filmu. O ile spada zdolność mięśnia do generowania skurczu przez rozciąganie? Max 5 procent? Jak ktoś ma deficyt mobilności, który nie pozwala mu osiągnąć odpowiedniej technikę boju to uważacie, że lepiej będzie dla niego zatrzymać ten tonus i robić siad/martwy źle niż poświęcić to w zamian za odpowiednią technikę? O ile dla osób, które nie mają deficytów mobilności rozciąganie dynamiczne może być lepsze, to dla osób, u których te deficyty korelują z nieodpowiednią techniką takie rozciąganie może nie być wystarczające.
    U swoich podopiecznych, u których widzę niedostatki mobilności zwykle stosuje zasadę:
    - mobility i/lub static stretch
    - aktywacje i/lub stabilizacja
    - serie rozgrzewkowe z naciskiem na naukę techniki w nowym zakresie ruchomości
    Jaki jest cel rozciągania i mobilizacji w dniach nietreningowym jeśli nie przepracujemy nowego zakresu ćwiczeniem siłowym?
    Mam jeszcze do Was pytanie: jaki jest według was cel rozciągania statycznego po treningu?

    • @Podsztanga
      @Podsztanga  3 ปีที่แล้ว +3

      Wspomniane przez Ciebie parę procent dla dobrego zawodnika może stanowić kilkanaście kilogramów i decydować o tym, że zrealizuje założenia treningowe, czy nie.
      Z kolei jeżeli weźmiemy osobę, która nie potrafi wykonwac ćwiczenia bez mobilki to lepiej skupić się na ćwiczeniu na mniejszym zakresie ruchu (np. box squat, martwy z bloków), ale w bezpieczny sposób, a nad mobilnością pracować osobno. W przeciwnym razie narażasz zawodnika na pracę z rozluźnionym aparatem więzadłowym i do tego często blisko krancowego zakresu ruchu - czyli nic fajnego.
      Pytasz jaki jest cel mobilki w dni nietreningowe - znaczne zwiększenie zakresu ruchu. Mówie z doświadczenia własnego i obserwacji wielu zawodników. Wspomnieć można też o aspekcie poprawionej regeneracji,ale to zupełnie inna kwestia.

    • @gerardjanuszczak6699
      @gerardjanuszczak6699 3 ปีที่แล้ว

      @@Podsztanga
      No jak dla mnie sama mobilka bez przepracowania nowego zakresu ruchu ćwiczeniem siłowym nie da nam „znacznego” zwiększenia zakresu ruchu. Jest coś takiego w przyrodzie jak adaptacja. Dlatego po wykonaniu mobilki nie wchodzimy od razu na swoje maxy tylko wprowadzamy aktywacje i/lub progresywnie zwiększamy ciężar w danym boju by nasz układ nerwowy był w stanie nauczyć się pracy w nowych zakresach, co jest rozwiązaniem na „rozluźniony aparat więzadłowy”.

    • @marcinkosowski3376
      @marcinkosowski3376 3 ปีที่แล้ว +2

      @@gerardjanuszczak6699 omawiasz kilka róznych kwestii, trochę mieszając pomiędzy nimi. Jeżeli celem jednostki treningowej jest wypracowanie, utrwalanie i aktywna praca w nowym zakresie ruchu- co my rozumiemy jako mobility + torowanie nowego wzorca ruchu w danym boju, na mniejszym obciążeniu, to Twoje postepowanie nie jest złe. Tu dodam małą wskazówkę, byś skupiał sie wtedy nad statycznym rozciaganiem wyizolowanych partii miesniowych, które maja ewidentne defizyty ruchowe np. tak jak w komentarzach wyżej czworoboczny i dźwigacz łopatki, a nie nad całymi grupami synergistów, a w szczególności ( przy okazji) antagonistów- co jest częstym błędem (pozostałe grupy miesniowe traktuj w tym czasie dynamicznie).
      Dodatkowo (znów w zalezności od tego na co chcesz połozyć akcent) sesja rozciagania statycznego i mobility nie wymaga za każdym razem natychmiastowego przepracowania siłowego, ponieważ twoim celem w tym momemncie jest elongacja i rozluźnienie tkanek miekkich, co powtarzane konsekwentnie, bedzie przekładać sie na inny/ nowy wyjściowy zakres ruchu do pracy, który będziesz utrwalać na kolejnych jednostak trenigowych.
      Pamietaj również, że to stretching dynamiczny rekrutuje więcej jednostek motorycznych mięśnia do skurczu- nie statyczny, dlatego w każdym sporcie zawodnicy w ramach rozgrzewki wykonują dynamiczne przygotowanie w potrzebnych zakresach, a polepszaniu mobilności i wzmacnianiu w nowym zakresie poświęca się osobne jednostki treningowe.
      Natomiast jeśli celem danej jednostki jest "progres siłowy", to postepujesz dokładnie tak jak napisała Podsztanga wykorzystujesz aktualny w danym momencie zakres, przygotowany stretchingiem dynamicznym, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i maksymalną stabilizację więzadłową i mięśniową stawów. Dlatego tak jak było wspomniane wyżej, może byc tu potzrebna modyfikacja ćwiczenia pod możliwości ruchowe danego zawodnika. Krótko podsumowując - rozciaganie dynamiczne ma przygotować mięsień do pracy w maksymalnych mozliwych aktualnie zakresach, a statyczne ma na celu uelastycznić dany mięsień i fizycznie go wydłużyć. Pozdrowienia

    • @gerardjanuszczak6699
      @gerardjanuszczak6699 3 ปีที่แล้ว

      @@marcinkosowski3376 Nie wiem kolego w czym mieszam bo wyraźnie napisałem, że nie neguje rozgrzewki dynamicznej u osób gdzie nie występują deficyty mobilności i ich celem treningowym nie jest stricte poprawa zakresu wykonywania boju. A reszta tego co napisałeś jest oczywista. Pozdrawiam

    • @maciejczapiewski2190
      @maciejczapiewski2190 2 ปีที่แล้ว

      Ja wyłączyłem film po słowach „MUSIMY się rozciągać statycznie po treningu „

  • @kamilbujanowsi2932
    @kamilbujanowsi2932 3 ปีที่แล้ว

    Gdzies slyszalem ze rozciaganie statyczne po treningu silowe nie jest wskazane bo powoduje dodatkowe mikrouszkodzenia co w konsekwencji przyczynia sie do ciezszej regeneracji i do ciut mniejszych przyrostow masy miesniowej. Fejk?

    • @lod20
      @lod20 2 ปีที่แล้ว +1

      Nie fejk. Optymalnie jest rozciągać się statycznie około 6 godzin po treningu. Tylko mało kto to robi. Dlatego lepiej zaraz po treningu niż wcale.