Przyjemnie zobaczyć znowu gadającą głowę , chociaż przynajmniej na filmik się doczekałam 😏 Dzisiaj bardzo technicznie i profesjonalnie 👍 Długo trzeba było czekać ...
Mega ciekawy materiał! Dziękuję za czas, który poświęca Pan na budowę tego kanału i za wiedzę, którą się raczy Pan z nami dzielić. Przystępna forma, zrozumiała nawet dla laika.
36:20 W ramach sprostowania - jest kilka samolotów odrzutowych posiadających certyfikację do "steep approach" - między innymi A318, Bombardier CS100, czy Embraer E170/E190. Wszystkie mogą lądować ze ścieżką do 5,5 stopnia - tyle właśnie potrzeba, żeby wylądować np. w Londynie na LCY. Swoją drogą to bardzo fajne wrażenie, gdy taki odrzutowiec "nurkuje" w kierunku pasa dwa razy szybciej niż zwykle :)
Witam! Oglądałem dziś materiał o Panu w TVN. Super sprawa, bardzo pozytywna i sympatyczna osobowość. Mało jest takich użytkowników na youtube, których słucha się z takim zainteresowaniem jak Pana. Oby tak dalej. Oczywiście mam już Pana dawno zasubskrybowanego i jak mam czas to oglądam. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego! :)
Co do EPWA to przesunięcie punktu przyziemienia było spowodowane koniecznością skrócenia średniego czasu zajętości DS po lądowaniu - teraz jest bliżej od TDZ do TWY S(1,2,3).
Dzień dobry :) Jak rozpoczynałem latanie w 2007 to często słyszałem o tych zakłóceniach sygnału przez przejeżdzające pociągi... co było przeszkodą w wprowadzeniu CAT IIIi . Potwierdzałoby się to w tym artykule dlapilota.pl/wiadomosci/dlapilota/ils-cat-iii-na-lotnisku-w-warszawie-szczegoly-przedsiewziecia
Panie Darku oglądałem pana w pnś - jest pan zwykłym skromnym człowiekiem a to świadczy o pana wielkości . W nawiązaniu do opinii innych osób , ja tez nie jestem z epoki fb i insta...coś tam - proszę jesli to mozliwe wrzucac cos wiecej na jutube. Z pozdrowieniami pana fan z Tych....lub z Tychów.
Dokładnie tak, ale.... obecnie w wielu miejscach nie pozwalają zniżyć znacznie poniżej ścieżki, że względu na hałas na ziemi... I przechwytuje się ją na zniżaniu :)
Panie Darku może kiedyś wspomniał by Pan o wodowaniu samolotu ? Czy praktykujące to na symulatorach a jak by to wyglądało w rzeczywistości . Już ktoś wspominał o niebezpiecznych Pana sytuacjach podczas lotu . Być może dość ciekawy odcinek by był . Pozdrawiam serdecznie 😀
15:20 Miało być 3 stopnie , a poszło 3 procenty 😀😉
2 หลายเดือนก่อน
Panie Darku, nie wiem czy Pan to przeczyta, czy też nie, ale proszę mieć swiadomość, że pomimo że Pan już nie nagrywa, dalej te filmy mają swoją wartość i oglądam je z niesamowitym zaciekawieniem, jest Pan niesamowity.
Są reklamy nie zamykajcie!!!!! Darek robi to dla nas nie dla siebie bo wiedzę którą ma sam dla siebie mieć?I kanał zyska to dla nas ta wiedza jest przydatna:)dziękuję za uwagę:)Jestem ciekawy czy Darek ogarnia schematy elektroniczne:)Znasz Darek co to bramki logiczne OR NOT itd :)pewnie tak:)
Światła podejścia, marker, kod morsa itd .... dużo tego na raz do monitorowania, sprawdzania a poza monitorowanie ILSa jeszcze dużo innych instrumentów. Trzeba mieć bardzo podzielną uwagę i dobrą pamięć tymczasową. Oglądnę to jeszcze parę razy. Pozdrawiam
Tym razem za długo. IMHO 20min na odcinek jest ok. Ale ponad 40min w tak złożonym temacie....za długo. Mozna to podzielić no nie? Ale generalnie, merytorycznie jak zawsze świetnie ;-)
Witam, Pytanie. W minucie 22:00 widac: CRS 107 (czyli kierunek/kurs lotu rzeczywistego) HDG 167 (czyli kierunek w ktora zwrocony jest nos samolotu). roznica: 60 stopni... Czyli oznacza to, ze podczas precyzyjnego podejscia ILS do RWY11 wial wiatr z prawej strony i te 60 stopni roznicy wynika z korekty HDG na wiatr tak? (Bo zakladam, ze nos podczas crosswind landing zwraca sie w kierunku wiania wiatru). Jest jakas zasada, jak autopilot pozycjonuje samolot (ustawia relacje CRS/HDG) w przypadku podejsc ILS z wiatrami bocznymi? Pozdrawiam,
Pytanie do następnego Q and A. Co właściwie robi przycisk FD ( flight director ) w boeingu , czy można latać bez włączenia i czy ma jakiś wpływ na autopilota? Jaka jest jego funkcja? Czy znajduje się również w airbusie? Pozdrawiam
dla mnie bardzo jasne :P Idąc w szczegóły to ILS jest "ciutkę" bardziej rozbudowany i składa się na niego więcej sygnałów :www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_jjjLSdzxunE83PPqK7ORL5aRkg4QnwDG,w400.jpg www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_LioiyuEstGAvhXNbE0ULHjqbOkmftBm4,w400.jpg p.s. w sumie jakby Pan zamienił miejscami słowo antena na słowo sygnał/częstotliwość to by nie było pierwszego komentarza i ogólnikowo brzmiało by dobrze. Dwie anteny LLZ zamienione na dwa sygnały/częstotliwości LLZ (90 i 150) lepiej by brzmiało. Miłego dnia/nocy ;))
A jest odcinek o klapach, slotach, hamulcach aerodynamicznych z wyjaśnieniem co do czego i kiedy konkretnie służy i przy jakich wartosśiach prędkości się stosuje?
Witam pana Darka z ogromna przyjemnością oglądam Pana wszystkie odcinki są po prostu świetne.Mam pytanie od pewnego czasu zauważyłem, że samoloty w moim rejonie Bielsko-Biała podchodzą do lądowania bardzo nisko na Katowice , Kraków czy Praga. Moje pytanie brzmi, czy coś się w tej kwestii zmieniło czy podejście do lądowania jest bardziej delikatne?
Samolot chyba z z ponad 20km odbiera wiązkę sygnału ILS. Nie wiem w jakiej fazie konfiguracji jest( pewnie zależy od typu/rodzaju), ale chyba sporo pomaga z ustawieniem w osi pasa. Nie wiem jak to jest z perspektywy kokpitu samolotu, ale w moim przekonaniu chyba trudno dostrzec lotnisko z takiej odległości biorąc pod uwagę smog czy inne zanieczyszczenia powietrza. Pozdrawiam
Panie Dariuszu ,chciałbym by Pan przedstawił sytuację w której musiał bym objąć stery ok 200km przed łądowaniem gdzie piloci stracili przytomność a ja sposobem wdarłem się do kokpitu by ratować samolot , załogę i ludzi na pokładzie ,tzn chodzi mi o to jak patrzeć na radar z innymi samolotami by uniknąć kolizję lub porozumieć się z wieżą by mnie kierowali na odpowiedni kierunek i wysokość , jak odnaleźć i jak wprowadzić częstotliwość ils ,kiedy wprowadzić ils ,kiedy puszczać klapy i jak ponieważ podobno są 4 stopnie ich nachylenia , jaka jest minimalna prędkość przy łądowaniu by utrzymać siłę nośną, jak tracić wysokość bez nurkowania ,jak pozbyć się nadmiaru paliwa, ile paliwa powinienem mieć przy ladowaniu by w razie błędu odejść na drugi krąg i zrobić kolejne podjeście. Podobno da się sterować też klapami z przedniej strony tzn slats do czego one są? Czy przy przyziemieniu i wyhamowaniu silnikami wystarczy że przyhamuje pedałami i całkowicie zatrzymałam samolot ? Jak patrzeć na wysokościomierz podczas lądowania tzn jaka powinna być właściwa prędkość opadania by bezpiecznie zbliżyć się i kiedy ściągnąć silnik w dół. Przepraszam zadmiar pytań ale tylko Pan prowadzi kanał w Polsce o tej tematyce i zna Pan odpowiedzi , pozdrawiam :) oglądam każdy Pana film :)
Witam Panie Darku🤝 swietny material jak zawsze od groma nowych wiadomosci Pan nam przedstawil. Mam takie male pytanko jak to wyglada w przypadku podejscia z drugiej strony tego samego pasa czy ILS jest po dwoch stronach? Bo jak wiadomo laduje sie w dwie strony w zaleznosci od wiatru? Pozdrawiam Panie Kapitanie 👨✈️✈️🛫
Nie, ILS jest tylko po jednej stronie. Jak chcesz miec po dwoch stronach - musisz montowac osobny system co niekoniecznie musi miec ekonomiczne uzasadnienie.
Ten system z czasów drugiej wojny światowej to nie jest i LS w tej chwili wypadła mi nazywa z pamięci ale masz rację że wcześniej czy później pilot musi przeziębić tak że aby wystartował a wylądować wcześniej czy później gdzieś wyląduje
mijagine nie, droga praktycznie taka sama, poza tym im wyżej leci tym z reguły mniej spala paliwa bo rzadsze powietrze. Oczywiście jest zawsze jaka maksymalna wysokość powyżej której nie poleci.
właśnie, burza piaskowa. Czy taki fruwający piasek nie uszkadza silników? Rozumiem, że silnik poradzi sobie z np. ptakiem (proszę o wybaczenie wszystkich zagorzałych ornitologów) ale spora ilość piasku na pewno musi mieć wpływ na pracujący silnik.
Na 100% ma wpływ. Ale chodziło bardziej o powody ograniczenia widzialności, a nie o to że wykonuje się regularnie takie operacje... :) Oj z ptakami do słabo sobie radzą te silniki :)
Pytanie: czy te syglały ILS sa nadawane na tej samej czestotliwosci nośnej?czy na osobnych czestotliwosciach? gdyby na jednym mozliwe byłyby zdudnienia sygnału jako sygnał wynikowy?ale to pytanie może za wczesnie , dokonczę ogladać film?
Az przypomniala mi sie pierwsza "Szklana Pulapka" :), w ktorej terrorysci wylaczyli swiatla podejscia i przesuneli sygnal markera o iles tam metrow ponizej gruntu, przez co pilot mial bledna informacje o wysokosci... czy jakos tak :)
flyingbirds joe nie pierwsza tylko droga cześć Die Hard 2 (1990).W pierwszej części akcja toczyła sie w budynku Nakatomi Plaza.I nie sygnal markera przesuneli tylko o ile dobrze pamietam ścieżkę podejscia.Pozdrawiam
Witam. Mam takie pytanie. Mieszkam w Chicago nie daleko lotniska i zaobserwowałem takie zjawisko ze podczas podchodzenia do ładowania mniejszych samolotów maja one dziub skierowany ku ziemi. Poprostu widać jak się zniżają a wielkie samoloty typu jumbojet itp maja nos podniesiony do góry ale są na ścieżce zniżania i się zniżają. Czy ja złe to odbieram czy w przypadku wielkich samolotów odbywa się to inaczej ?? Obserwuje to już od dłuższego czasu i zawsze tak jest. Prosił bym o odpowiedz. Dzięki i pozdrawiam.
Szymon Kiełbasa może efekt złudzenia bo wszystkie samoloty (duże lub mało) na ścieżce podejścia maja bardzo podobny „pitch” - powiedzmy około 2-4 stopni. Małe samoloty maja zupełnie inne proporcje stad coś innego może się wydawać.
Kilka dni temu miałem przelot na trasie Dubaj- Seszele- Stambuł. Pierwsza część przelotu odbyła się po najkrótszej trasie (znaczna część nad oceanem). W drugiej części lot przebiegał trasą około 500 km dłuższej od najkrótszej, a wynikało to z tego, że pilot wybrał najkrótszą trasę nad morzem (tj. Seszele- Mogadiszu) Jaki mógł być powód wybrania takiej trasy?
Ale w drugą stronę także.... :) Absolutnie nie umniejszając kierowcom, pilotom wszelkiej maści itd. Ja latałem już z wszystkimi, poza kosmonautami. I "przeszłość" nie ma najmniejszego znaczenia, ale to absolutnie najmniejszego .... w tematach radzenia sobie z "lataniem" takim, innym i jeszcze innym... Pozdrawiam :)
YAZZ każdy pilot poradzi sobie w końcu na każdym samolocie ale wymaga to przeszkolenia. Kiedyś pilot jakiegoś Boeinga poleciał sobie mała Cessna i się rozwalił bo nie był przyzwyczajony do zupełnie innej wysokości samolotu nad płyta lotniska i przy ladowaniu się rozbił. Jak sprawdzili jego licencje - nigdy w życiu nie zrobił uprawnień na samoloty klasy małej Cessny.
Lubię słuchać ludzi, którzy znają się na rzeczach o których opowiadają a dodatkowo prezentują swoją wiedzę w prosty i przejrzysty sposób.
Nikt tak dokładnie o tym na YT nie mówi. Dzięki
Tak oglądam te Pana filmy... Ile to nowej wiedzy trzeba pochłonąć, żeby latać. Masakra!
Wyciąga Pan pochopne wnioski :) Pozdrawiam serdecznie
najlepszy jutubowicz.
Przyjemnie zobaczyć znowu gadającą głowę ,
chociaż przynajmniej na filmik się doczekałam 😏
Dzisiaj bardzo technicznie i profesjonalnie 👍
Długo trzeba było czekać ...
Bardzo dobry merytorycznie wykład z zakresu systemu naprowadzania samolotów ILS.
Jeden z najlepszych pana filmów. Więcej takich!! Nie takie jak ostatnio.
A już myślałem że Pan Kapitan zapomniał o swoich widzach a tu taka fajna niespodzianka.DZIĘKUJE fajny film
Mega ciekawy materiał! Dziękuję za czas, który poświęca Pan na budowę tego kanału i za wiedzę, którą się raczy Pan z nami dzielić. Przystępna forma, zrozumiała nawet dla laika.
Dobrze, że mamy Pana Kapitanie.
Panie Dareczku nie zostawiaj Nas więcej na tak długo !!!!!!!!!
Dziękuję Panie Darku bardzo ciekawy materiał choć trzeba przyznać źe trudny do zapamiętania podziwiam Pana wiedzę Pozdrawiam
Bardzo fajne materiały. Przyjemnie prowadzi Pan narrację. Pozdrowienia z Makowa Podhalańskiego - gdzie nie brakuje pasjonatów lotnictwa.
36:20 W ramach sprostowania - jest kilka samolotów odrzutowych posiadających certyfikację do "steep approach" - między innymi A318, Bombardier CS100, czy Embraer E170/E190. Wszystkie mogą lądować ze ścieżką do 5,5 stopnia - tyle właśnie potrzeba, żeby wylądować np. w Londynie na LCY. Swoją drogą to bardzo fajne wrażenie, gdy taki odrzutowiec "nurkuje" w kierunku pasa dwa razy szybciej niż zwykle :)
Lukas1850 Dziękuje za sprostowanie. Wiedziałem o BAe146. Pozdrawiam serdecznie :)
Witam! Oglądałem dziś materiał o Panu w TVN. Super sprawa, bardzo pozytywna i sympatyczna osobowość. Mało jest takich użytkowników na youtube, których słucha się z takim zainteresowaniem jak Pana. Oby tak dalej. Oczywiście mam już Pana dawno zasubskrybowanego i jak mam czas to oglądam. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego! :)
Bardzo dziękuję za filmy i za kanał. Pozdrawiam.
Sposób przekazywania 👍 Fajnie dowiedzieć się więcej, choć jest się laikiem. Pozdr.
Dziękuję za tą masę niesamowitych wiadomości ( bezwarunkowo we wszystkich odcinkach) pozdrowienia od fanów z EPNT i zapraszamy na kawę w góry :)
Jak zawsze pełna profesja. Mistrz Kpt. Darek
Co do EPWA to przesunięcie punktu przyziemienia było spowodowane koniecznością skrócenia średniego czasu zajętości DS po lądowaniu - teraz jest bliżej od TDZ do TWY S(1,2,3).
Dzień dobry :) Jak rozpoczynałem latanie w 2007 to często słyszałem o tych zakłóceniach sygnału przez przejeżdzające pociągi... co było przeszkodą w wprowadzeniu CAT IIIi . Potwierdzałoby się to w tym artykule dlapilota.pl/wiadomosci/dlapilota/ils-cat-iii-na-lotnisku-w-warszawie-szczegoly-przedsiewziecia
Witam w końcu jest nowy odcinek super :)
No nareszcie ! ❤️ czekałem na kolejny odcinek z niesamowitą niecierpliwością! Pozdrawiam „gadającą głowę” 👍🏻
Świetny wykład profesorze Darku!
Jak leciałem wracałem z Kos grecji do poznania Lawicy to tak właśnie pięknie lądował 6:27
Dziękuję za ten 51 obejrzałam z uwagą bardzo ciekawe
Super materiał, coraz ciężej znaleźć tak przystepnie opisaną fachową tematykę na TH-cam :)
Świetny materiał, zresztą jak zwykle. Pozdrawiam serdecznie Pana Pilota.
Jak zawsze prosto i rzeczowo :)
uuuuu nowy fryzik! Troche sie niepokoilem ale juz spoko, jest nowy upload.
Panie Darku! Super - bardzo interesujące. Przy okazji, chyba Pan schudł trochę! Gratuluję :)
Panie Darku oglądałem pana w pnś - jest pan zwykłym skromnym człowiekiem a to świadczy o pana wielkości . W nawiązaniu do opinii innych osób , ja tez nie jestem z epoki fb i insta...coś tam - proszę jesli to mozliwe wrzucac cos wiecej na jutube. Z pozdrowieniami pana fan z Tych....lub z Tychów.
Super odcinek, jak zawsze!
Jak zawsze super. Pozdrawiam z Oslo. 😀😀😀
Jak zwykle odcinek na poziomie, tak trzymać ;))
To będzie dobre popołudnie. :-)
Jak zwykle czyli super!
Przydatny materiał , wiele rzeczy się dowiedziałem i sprawdzian z Infrastruktury Portów Lotniczych poszedł łatwiej dzięki :)
A przed zajęciami film od Pana pilota. Super! :)
Między innymi z powodu sygnałów odbitych GS stosuje się podejście od dołu ścieżki co zapewnia ustalenie systemów na pierwszej wiązce.
Dokładnie tak, ale.... obecnie w wielu miejscach nie pozwalają zniżyć znacznie poniżej ścieżki, że względu na hałas na ziemi... I przechwytuje się ją na zniżaniu :)
Panie Darku może kiedyś wspomniał by Pan o wodowaniu samolotu ? Czy praktykujące to na symulatorach a jak by to wyglądało w rzeczywistości . Już ktoś wspominał o niebezpiecznych Pana sytuacjach podczas lotu . Być może dość ciekawy odcinek by był . Pozdrawiam serdecznie 😀
Dopisałem do listy :) Pozdrawiam !
15:20 Miało być 3 stopnie , a poszło 3 procenty 😀😉
Panie Darku, nie wiem czy Pan to przeczyta, czy też nie, ale proszę mieć swiadomość, że pomimo że Pan już nie nagrywa, dalej te filmy mają swoją wartość i oglądam je z niesamowitym zaciekawieniem, jest Pan niesamowity.
Przeczytałem, dziękuję :) I pozdrawiam serdecznie.
Są reklamy nie zamykajcie!!!!! Darek robi to dla nas nie dla siebie bo wiedzę którą ma sam dla siebie mieć?I kanał zyska to dla nas ta wiedza jest przydatna:)dziękuję za uwagę:)Jestem ciekawy czy Darek ogarnia schematy elektroniczne:)Znasz Darek co to bramki logiczne OR NOT itd :)pewnie tak:)
aaaa... dobry wieczór albo dobra noc :D
Super sie pana slucha pozdrawiam z cieplej gdyni
41:46 standardowa ścieżka podejścia 3 procentowa, raczej 3-stopni, bo mówimy o kącie względem ziemi, czy tak?
Super Film
No! Już jest! 👋
Witamy i Pozdrawiamy :)
Witam i Pozdrawiam! :)
Światła podejścia, marker, kod morsa itd .... dużo tego na raz do monitorowania, sprawdzania a poza monitorowanie ILSa jeszcze dużo innych instrumentów. Trzeba mieć bardzo podzielną uwagę i dobrą pamięć tymczasową. Oglądnę to jeszcze parę razy. Pozdrawiam
widziałem materiał w TVN bardzo fajny pozdrawiam i życzę sukcesów na YT ;)
Pozdrawiam serdecznie 😉🤗
Widziałem właśnie reportaż o Panu w Dzień Dobry TVN
Całkiem ciekawy :)
Witam ! i pozdrawiam...😊
Tym razem za długo. IMHO 20min na odcinek jest ok. Ale ponad 40min w tak złożonym temacie....za długo. Mozna to podzielić no nie? Ale generalnie, merytorycznie jak zawsze świetnie ;-)
Witam,
Pytanie.
W minucie 22:00 widac:
CRS 107 (czyli kierunek/kurs lotu rzeczywistego)
HDG 167 (czyli kierunek w ktora zwrocony jest nos samolotu).
roznica: 60 stopni...
Czyli oznacza to, ze podczas precyzyjnego podejscia ILS do RWY11 wial wiatr z prawej strony i te 60 stopni roznicy wynika z korekty HDG na wiatr tak? (Bo zakladam, ze nos podczas crosswind landing zwraca sie w kierunku wiania wiatru).
Jest jakas zasada, jak autopilot pozycjonuje samolot (ustawia relacje CRS/HDG) w przypadku podejsc ILS z wiatrami bocznymi?
Pozdrawiam,
Pytanie do następnego Q and A.
Co właściwie robi przycisk FD ( flight director ) w boeingu , czy można latać bez włączenia i czy ma jakiś wpływ na autopilota? Jaka jest jego funkcja? Czy znajduje się również w airbusie?
Pozdrawiam
Pan jesteś dobry jak chleb powszedni :) pozdrawiam
5:20 nie dwie anteny, ale dla LLZ jest ich naście (np. w Kato jest ich 14), GP trzy i DME jedna.
A wytrwał Pan do końca materiału :) ?
w trakcie ;)
Czyli wszytko jasne?
dla mnie bardzo jasne :P
Idąc w szczegóły to ILS jest "ciutkę" bardziej rozbudowany i składa się na niego więcej sygnałów :www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_jjjLSdzxunE83PPqK7ORL5aRkg4QnwDG,w400.jpg
www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_LioiyuEstGAvhXNbE0ULHjqbOkmftBm4,w400.jpg
p.s. w sumie jakby Pan zamienił miejscami słowo antena na słowo sygnał/częstotliwość to by nie było pierwszego komentarza i ogólnikowo brzmiało by dobrze. Dwie anteny LLZ zamienione na dwa sygnały/częstotliwości LLZ (90 i 150) lepiej by brzmiało.
Miłego dnia/nocy ;))
Szczerze mówiąc nie rozumiem... Dobrej nocy :)
Wreszcie! 😏
A jest odcinek o klapach, slotach, hamulcach aerodynamicznych z wyjaśnieniem co do czego i kiedy konkretnie służy i przy jakich wartosśiach prędkości się stosuje?
Świetna nazwa kanału 😀 Ty i Onboard potraficie mowic i przekonywać do samolotu 😀
no nareszcie :-)
Nareszcie!!! :) pozdrawiam z Wielkopolski!
Witam pana Darka z ogromna przyjemnością oglądam Pana wszystkie odcinki są po prostu świetne.Mam pytanie od pewnego czasu zauważyłem, że samoloty w moim rejonie Bielsko-Biała podchodzą do lądowania bardzo nisko na Katowice , Kraków czy Praga. Moje pytanie brzmi, czy coś się w tej kwestii zmieniło czy podejście do lądowania jest bardziej delikatne?
Samolot chyba z z ponad 20km odbiera wiązkę sygnału ILS. Nie wiem w jakiej fazie konfiguracji jest( pewnie zależy od typu/rodzaju), ale chyba sporo pomaga z ustawieniem w osi pasa. Nie wiem jak to jest z perspektywy kokpitu samolotu, ale w moim przekonaniu chyba trudno dostrzec lotnisko z takiej odległości biorąc pod uwagę smog czy inne zanieczyszczenia powietrza. Pozdrawiam
Trzeba jakoś rozpędzić subki co się te 100k uzbiera :) Turbulencja zasługuje jak nic :D
Zewnętrzny marker,był jednym z głównych bohaterów w filmie "Szklana pułapka 2" (1990)
Panie Dariuszu ,chciałbym by Pan przedstawił sytuację w której musiał bym objąć stery ok 200km przed łądowaniem gdzie piloci stracili przytomność a ja sposobem wdarłem się do kokpitu by ratować samolot , załogę i ludzi na pokładzie ,tzn chodzi mi o to jak patrzeć na radar z innymi samolotami by uniknąć kolizję lub porozumieć się z wieżą by mnie kierowali na odpowiedni kierunek i wysokość , jak odnaleźć i jak wprowadzić częstotliwość ils ,kiedy wprowadzić ils ,kiedy puszczać klapy i jak ponieważ podobno są 4 stopnie ich nachylenia , jaka jest minimalna prędkość przy łądowaniu by utrzymać siłę nośną, jak tracić wysokość bez nurkowania ,jak pozbyć się nadmiaru paliwa, ile paliwa powinienem mieć przy ladowaniu by w razie błędu odejść na drugi krąg i zrobić kolejne podjeście. Podobno da się sterować też klapami z przedniej strony tzn slats do czego one są? Czy przy przyziemieniu i wyhamowaniu silnikami wystarczy że przyhamuje pedałami i całkowicie zatrzymałam samolot ? Jak patrzeć na wysokościomierz podczas lądowania tzn jaka powinna być właściwa prędkość opadania by bezpiecznie zbliżyć się i kiedy ściągnąć silnik w dół. Przepraszam zadmiar pytań ale tylko Pan prowadzi kanał w Polsce o tej tematyce i zna Pan odpowiedzi , pozdrawiam :) oglądam każdy Pana film :)
kurde wydaje się trudne do ogarniecia te wszystkie wskazania i to jeszcze przy ladowaniu co pewnie jeszcze jest stres. ehhh ciężka praca :)
12:10 No i prosze jest dowód ze ziemia jest płaska.
Panie Darku widziałem Pana właśnie w dzień dobry TVN pozdrawiam
41 min, czas na kawę :)
Cześć Filek TV
siemanko :)
Siemka
O proszę, to jeszcze wieczorkiem byś streama odpalił to byłoby co oglądać przy kawie. :)
O, Filek. Siemka :D
Witam Panie Darku🤝 swietny material jak zawsze od groma nowych wiadomosci Pan nam przedstawil. Mam takie male pytanko jak to wyglada w przypadku podejscia z drugiej strony tego samego pasa czy ILS jest po dwoch stronach? Bo jak wiadomo laduje sie w dwie strony w zaleznosci od wiatru? Pozdrawiam Panie Kapitanie 👨✈️✈️🛫
Nie, ILS jest tylko po jednej stronie. Jak chcesz miec po dwoch stronach - musisz montowac osobny system co niekoniecznie musi miec ekonomiczne uzasadnienie.
Kto z dzien dobry TVN? :) właśnie pana Ogladam w tv
Ten system z czasów drugiej wojny światowej to nie jest i LS w tej chwili wypadła mi nazywa z pamięci ale masz rację że wcześniej czy później pilot musi przeziębić tak że aby wystartował a wylądować wcześniej czy później gdzieś wyląduje
Jest!
O kurde, ale jakość skoczyła.
A może mógł by Pan kiedyś opowiedzieć o karcie podejścia? Co te wszystkie cyferki i literki znaczą? Pozdrawiam
Uuuu, cóż za nowa jakość. Żyleta i płynność. A już zacząłem szukać informacji na FB co tak cicho na kanale...
Świetny materiał 😀 A tak przy okazji to czy im wyżej leci samolot to większą przebędzie drogę i tym samym więcej spali paliwa?
mijagine nie, droga praktycznie taka sama, poza tym im wyżej leci tym z reguły mniej spala paliwa bo rzadsze powietrze. Oczywiście jest zawsze jaka maksymalna wysokość powyżej której nie poleci.
60FPS, wow!
Nie ma to jak swiatła na lotnisku siwiernyj w smoleńsku mocowane na drewnianych patykach 🤣🤣🤣
Panie Darku czy mógłby Pan zrobić film o dniu i życiu pilota na kanale głównym albo turbulencjaRAW
Pozdrawiam
właśnie, burza piaskowa. Czy taki fruwający piasek nie uszkadza silników? Rozumiem, że silnik poradzi sobie z np. ptakiem (proszę o wybaczenie wszystkich zagorzałych ornitologów) ale spora ilość piasku na pewno musi mieć wpływ na pracujący silnik.
Na 100% ma wpływ. Ale chodziło bardziej o powody ograniczenia widzialności, a nie o to że wykonuje się regularnie takie operacje... :) Oj z ptakami do słabo sobie radzą te silniki :)
Pytanie: czy te syglały ILS sa nadawane na tej samej czestotliwosci nośnej?czy na osobnych czestotliwosciach? gdyby na jednym mozliwe byłyby zdudnienia sygnału jako sygnał wynikowy?ale to pytanie może za wczesnie , dokonczę ogladać film?
Az przypomniala mi sie pierwsza "Szklana Pulapka" :), w ktorej terrorysci wylaczyli swiatla podejscia i przesuneli sygnal markera o iles tam metrow ponizej gruntu, przez co pilot mial bledna informacje o wysokosci... czy jakos tak :)
flyingbirds joe nie pierwsza tylko droga cześć Die Hard 2 (1990).W pierwszej części akcja toczyła sie w budynku Nakatomi Plaza.I nie sygnal markera przesuneli tylko o ile dobrze pamietam ścieżkę podejscia.Pozdrawiam
sue me.
flyingbirds joe bez przesady ;)
Sygnał markera zamienili na gadanie kontroli lotów ;)
na kursie i ścieżce..skąd my to znamy:)))
chyba tam nie ma ILS ..
Super. Nareszcie.
Będzie Pan w Rybniku na dniach aeroklubu?
W Smolensku nie bylo ILS-u
komentarz dla statystyk :)
A jak to było z tym ILS w Smoleńsku. Rzeczywiście myśleli, że jest a go nie było przez to się rozbili?
Witam. Mam takie pytanie. Mieszkam w Chicago nie daleko lotniska i zaobserwowałem takie zjawisko ze podczas podchodzenia do ładowania mniejszych samolotów maja one dziub skierowany ku ziemi. Poprostu widać jak się zniżają a wielkie samoloty typu jumbojet itp maja nos podniesiony do góry ale są na ścieżce zniżania i się zniżają. Czy ja złe to odbieram czy w przypadku wielkich samolotów odbywa się to inaczej ?? Obserwuje to już od dłuższego czasu i zawsze tak jest. Prosił bym o odpowiedz. Dzięki i pozdrawiam.
Szymon Kiełbasa może efekt złudzenia bo wszystkie samoloty (duże lub mało) na ścieżce podejścia maja bardzo podobny „pitch” - powiedzmy około 2-4 stopni. Małe samoloty maja zupełnie inne proporcje stad coś innego może się wydawać.
Będzie o tym, dodałem do Q&A. Pozdrawiam :)
Czy planuje Pan wydać książkę o swojej lotniczej wiedzy?
o to, to bym czytał
Kilka dni temu miałem przelot na trasie Dubaj- Seszele- Stambuł. Pierwsza część przelotu odbyła się po najkrótszej trasie (znaczna część nad oceanem). W drugiej części lot przebiegał trasą około 500 km dłuższej od najkrótszej, a wynikało to z tego, że pilot wybrał najkrótszą trasę nad morzem (tj. Seszele- Mogadiszu) Jaki mógł być powód wybrania takiej trasy?
po pierwsze wiatry po drugie rozne polityczne sytuacje (konflikty), oplaty za przeloty, itp, powoduja ze pilot wybiera taka trase a nie inna.
14:23 mail. :)
Czy pilot samolotów pasażerskich poradziłby sobie np. w F-16?
Skoro Ci z F16 radzą sobie w A320, bywa że nawet całkiem dobrze to dlaczego nie w drugą stronę? ;)
Niekoniecznie, ten kto jeździ maluchem może nie dać rady Peterbiltem,pozdrawiam!
Ale w drugą stronę także.... :) Absolutnie nie umniejszając kierowcom, pilotom wszelkiej maści itd. Ja latałem już z wszystkimi, poza kosmonautami. I "przeszłość" nie ma najmniejszego znaczenia, ale to absolutnie najmniejszego .... w tematach radzenia sobie z "lataniem" takim, innym i jeszcze innym... Pozdrawiam :)
Tak czy siak filmy extra ! Szacun "lotności" życzę ( nie wiem jak to się mówi w gwarze lotniczej).
YAZZ każdy pilot poradzi sobie w końcu na każdym samolocie ale wymaga to przeszkolenia. Kiedyś pilot jakiegoś Boeinga poleciał sobie mała Cessna i się rozwalił bo nie był przyzwyczajony do zupełnie innej wysokości samolotu nad płyta lotniska i przy ladowaniu się rozbił. Jak sprawdzili jego licencje - nigdy w życiu nie zrobił uprawnień na samoloty klasy małej Cessny.
Czy B 737 tez może automatycznie wylądować czy dotyczy to tylko Airbusów. (no i pewnie najnowszych B 777 i B 787)
jarek123 wszystkie obecnie produkowane Airbusy, Boeingi maja możliwości automatycznego ladowania.