- 15
- 74 693
Adam Popowicz
เข้าร่วมเมื่อ 29 ก.ย. 2011
Palenie w piecu ATMOS z rozpalaniem - wersja skrócona
Palenie w piecu ATMOS z rozpalaniem - wersja skrócona
มุมมอง: 7 549
วีดีโอ
Jak palić w piecu ATMOS ? - nie zmniejszajcie temperatury spalin / nie wyłączające wentylatora !
มุมมอง 40Kปีที่แล้ว
Jak palić w piecu ATMOS ? - nie zmniejszajcie temperatury spalin / nie wyłączające wentylatora !
Test sprawności ATMOS DC 25s z szamotem w górnej komorze + dyskusja
มุมมอง 1.8Kปีที่แล้ว
Test sprawności ATMOS DC 25s z szamotem w górnej komorze dyskusja
Atmos DC 25S szamot zamiast rusztu
มุมมอง 4.8Kปีที่แล้ว
W filmie opisuje zastosowanie szamotu do górnej komory, jako elementu podwyższającego temperaturę spalin oraz lepiej utrzymującego żar niezbędny do poprawnego zapalania gazu drzewnego w kotle ATMOS DC25S.
ATMOS DC 25S - test sprawności po instalacji RCK
มุมมอง 6Kปีที่แล้ว
Za namową innych użytkowników zainstalowałem RCK i podregulowałem piec do spokojniejszej pracy. Wyniki zaskakujące - wzrost sprawności z ok 75% do ok. 85% (prawie te same warunki eksperymentu). Zaltem zdecydowanie polecam RCK do tego pieca.
ATMOS DC25S - test sprawności spalania - sosna.
มุมมอง 3.7Kปีที่แล้ว
ATMOS DC25S - test sprawności spalania - sosna.
Kotłownia ATMOS DC25S z buforami 3x800L+ gaz
มุมมอง 6K2 ปีที่แล้ว
Mój pierwszy film w temacie palenia w piecu zgazowujacym drewno ATMOS.
Witam mam pytanie czy sam robiłeś całą instalację? Czy zajmujesz się tym zawodowo? Poszukuję instalatora do kompleksowej instalacji takiego pieca z buforami Mógłbym prosić o adres mailowy lub inne dane do kontaktu bo mam wiele pytań.
Witam. Dlaczego przy rozpalaniu w piec sie dusi i wyrzuca dym regulatorem powietrza
Jak jesteś taki mądry i ekologiczny jak mówisz otym truciu gazem drzewnym to ludzkość na globie powinna dawno wyginać Bo ludzie palili drewnem wcześniej nim znaleźli alternatywne paliwo Węgiel. A powiedz ile związku trujących produkują samochody . Ito wdychasz i jakoś zyjesz więc niekszan. Jak te pseudo ekolodzy.
Czy ciągła praca na wentylatorze nie skróci jego żywotności? Po pol godzinie on sie robi gorący
Witam czy można się z Panem skontaktować telefonicznie pozdrawiam.
Witam. Nie chce się czepiać, ale pan nie do końca chyba rozumie działanie laddomatu. Czy ma pan 230 czy 300 na piecu laddomat nie wypuści większej temp. Z pieca jak różnica 8-10 stopni. Piec nie odbierze ciepła przy temp spalin 260-czy 300 stopni. Powstają bardzo duże straty kominowe. Kluczowe jest właśnie obniżenie temp spalin do Max 220 stopni, tak aby laddomat i wymiennik pracowały na najwyższej sprawności a nadmiar ciepła nie szedł w komin. Do tego służy klapka z lanczuszkiem. Te fabryczne ustawienie jest ZA DUŻE!! Piec dostaje za dużo powietrza!!! Nawet po zamknięciu pp. Trzeba to robić z wyczuciem i powoli i dobrać do spalanego drewna. Bo sucha sosna się pali inaczej jak dąb co ma 18% wilgotności. Wtedy ten piec dopiero osiąga bardzo dobre wyniki na sprawności. U mnie na moim drewnie ustawiłem tak aby spalało towar w granicach 200-220 stopni na spalinach już po wstępnym rozpaleniu, wtedy jest bajka na sprawności. Tylko trzeba to zrobić z głowa aby nie przydusić go, bo wtedy może się zrobić cofka.
@@stetoskop2678 to tylko proszę przeprowadzić prosty eksperyment. Kupić sobie termoparę typ K w celu zmierzenia temperatury w palenisku (tam na dole na tym ceramicznym mostku). Podłączyć do woltomierza i zmierzyć temperaturę. Spalanie gazów drzewnych występuje przy 500-700 stopni. Być może u Pana będzie to osiągalne, u mnie absolutnie nie w tej konfiguracji i przytkaniu wlotu powietrza. Niestety w tym piecu mając odpowiednią temperaturę w palenisku nie uzyska się 200 stopni na czopuchu lecz wyraźnie więcej bo pięć ma za mały wymiennik stąd jest strata kominowa. Ale likwidując ta stratę wchodzimy w gorsze spalanie (a nawet brak spalania) gazow drzewnych.
@ U mnie przy 200-220 piec prawidłowo dopala gazy i ma wysoką wydajność. Nic sie nie osadza, wymiennik jest czysty i nic nie muszę skrobać. Mam wsadzone szamoty na dole i na gorze i wszystko hula aż miło. Pompa cały czas praktycznie chodzi na najwyższym biegu aby odbierać jak najwiecej ciepła z pieca. Wtedy mam najwyższe sprawności na podobnym poziomie. To ma sie spokojnie palić cały czas z wentylatorem. Po tym sezonie może znajdę czas aby nagrać film, to podzielę sie swoimi doświadczeniami. Pozdrawiam.
@@stetoskop2678 Robiłem dość sporo eksperymentów również i na ciągu naturalnym. Nie zauważyłem żeby ciąg naturalny powodował osadzanie się czegokolwiek, więc jest podobnie czysto, różnica nie w tym tkwi. Niestety sprawność spalania dławionego wyliczona na podstawie zważonego drewna oraz przyrostu ciepła na buforach była wyraźnie wyższa przy paleniu na wysokich temperaturach, niż w przypadku hamowania pieca.
Fajnie ze ktos taki jest😅
Widać nawet trochę niebieskiego. Bardzo dobre spalanie.
Chłopie, co ty fanzolisz. Drewno zawiera 70-80% części lotnych, więc każdy kawałek drewna przez dłuższy okres czasu spala się ogniem, a sam żar to już końcówka palenia. Poza tym masz spierdolone podłączenie zasilania buforów (centralnie od góry - niepoprawnie) oraz brak pułapek cieplnych przez co ciepło z buforów szybciej ucieka.
Mądrego miło posłuchać. Pozdrawiam 😊
Mam parę pytań można prosić o kontakt?
Jakie masz średnice rur na krotkim obiegu i na obiegu kociol bufor ?
Dzięki za info bardzo pomocne mam tydzień ten piec i dużo filmów widziałem a pomysłów miałem.... Lecz zostawiam jak jest bez kombinowania 😂 jedyne co to wypadało by pompki obiegowe zastąpić elektronicznymi będzie chyba ekologicznej 😂
Niema co kombinować take samo zdanie mam
Atmos DC22S, 180m2, laddomat wkładka 72C + termostat kominowy, instalacja otwarta, grzejniki żeliwne, zawór tójdrożny i pompa obiegowa, Chcę dołożyć 2 bufory. Pierwszy 750l tuż przy kotle (większy nie przejdzie przez drzwi), drugi 1500l ok. 6m dalej w garażu. Czy tak można zrobić, jakie są warunki konieczne aby to chodziło ?
@@agnieszkamalinowska5151 teoretycznie wszystko może chodzić ale musi być dobrze po podłączane i na pewno grube rury przy tych długościach i najmniej jak się da.
Hej. A jaka masz wrzuconą wkładkę w laddomacie ? Myślisz że zmniejszenie wkładki przyczyni się do zmniejszenia temp. Spalin bo coś tak wspominałeś w filmie. Pozdrawiam
@@grzechrud 78 ale chyba wolałbym 72
Spaliny raczej nie zmieni, ale one nie są istotne tak naprawdę Bardziej chodzi o możliwość wyciągniecia większej mocy z pieca, bo jest tam rzeczywiście taki potencjał.
@@Popcio36kanal A jeżeli wrzuci się jeszcze mniejszą 60 lub 65 to też nie dobrze prawda ? Może byc opcja ze piec nie podniesie się do tych 85-90 czy się mylę?
@@grzechrud to już zdecydowanie za mało jak dla drewna. Do węgla byłoby ok, ale tutaj nie.
@@Popcio36kanal dzieki :)
Jestem właśnie w fazie montażu atmosa18S. Rozwiał mi Pan wszystkie moje wątpliwości i zaoszczedził mój czas. A obsługia spalania w kotle jest bezcenna. Dziękuję i pozdrawiam.
Jak sterowane są pompy? Osobny sterownik czy obsługuje to fabryczny?
A jak z ustawieniami pw i pp coś zmieniales czy bez zmian tak jak na filmie ?
A co Pan myśli o kotłach blaze grenn? Bo zamierzam taki zamontować
@@grzegorzperzanowski5917 szczerze to są bardzo drogie i też się nad nimi zastanawiałem. Teraz po 3 latach stwierdzam że przy tej sprawności co mają te proste piece ATMOSA, niewielki wzrost sprawności (być może) na pewnie nie jest warty dawania dwa razy większych pieniędzy. Wada tych pieców jest też ich niewielki wsad o ograniczenia na wielkość polan. Tutaj w zasadzie wsadzać można bez większych ograniczen. Nawet gdyby cena nie grała roli to bym się chyba nie zdecydował. Co nie znaczy że nie są dobre, wierzę że są. Tylko po prostu pewne aspekty sprawiają że lepiej kupić tańsza konstrukcje, be zbędnej elektroniki, sondy lambda itd. To hula elegancko bez tego.
50cm polana wchodzą więc nie tak mało, ma też wsad od góry więc mogę go łatwo zasypać gałęziówka z rębaka. I jest bardziej bezobsługowym
Witam. Dalej palisz z klapką podpartą drewienkiem czy cos zmieniales w ustawieniach ?
@@grzechrud dalej tak. Najlepsze rozwiązanie
Trzeba przy tym piecu robic wklad do komina?
Dziękuję za filmik :-) Przekonał mnie Pan do wyboru Atmosa, ponieważ miałem sporą zagwozdkę z tym, jaki piec powinienem kupić zamiast starego kopciucha.
@@mateuszl9172 to nie o to chodzi żeby przekonywać. Moje filmy są raczej dla tych co już takie piece mają. Piec dolnego spalania na węgiel z buforami też wziąłbym gdyby nie to że są problemy z przyszłością węgla. Podobnie, zdecydowabie odradzam kupowabie tego pieca osobom mającym niewiele czasu, to nie jest rozwiązanie dla nich. Każdy kij ma dwa końce: spalanie drewna może być najtańszym sposobem ogrzabia domu, niestety kosztem braku wygody i koniecznościa nauczenia się dobrych technik palenia. Nie każdy do tego dochodzi niestety. Grono osób dla których ten pięć i takie palenie pasuje, jest wbrew pozorom bardzo małe, w mojej opinii i obserwacji otoczenia.
Panie Adamie po pierwsze palimy w kotle nie w piecu i nie drzewem a drewnem. Jak sam pan podkreśla, że wykłada na uczelni wypadałoby się nauczyć prawidłowej terminologii. Śmieje się Pan z pomysłowości użytkowników kotłów, że również sam używał to czy tamto, aby wyciągnąć z proces palenia jak najwięcej energii. Mówi Pan również, że w Atmosie się śmieją z tych wszystkich wynalazków pomysłowych dobromirów, gdzie sami wypuścili taki sam kocioł dodając tylko kawałek żelaza nazywając go dumnie zawirowaczem spalin. Ja palę w tym kotle już 25 lata. Jest to mój drugi kocioł tej firmy Dodam, że jakość wykonania drugiego to jakaś porażka. Obudowa rzepa , blacha jak z papieru. W wymienniku wkład ceramiczny też użytkownikom rozpada się po kilku sezonach grzewczych. Mój pierwszy zgnił bardzo szybko po 10 latach był bez zbiorników akumulacyjnych, tak mi zamontowali ,,fachowcy'' a palenie w takiej konfiguracji to porażka, ale kto w Polsce w 1999 roku w kotłowni miał zamontowane bufory? Podejrzewam ,że nieliczni. Dopiero jak sam zacząłem zgłębiać temat i Internet miał już prawie każdy w domu wykonałem instalację nie będąc ,,fachowcem'' taką jaka jest na ostatnich stronach instrukcji obsługi kotła. I tak użytkuję kocioł do dzisiejszego dnia, jedynie dokładając jakieś 10 lat temu regulator ciągu spalin podpatrzony na jakimś czeskim filmiku na YT. I to nie był pomysł Atmosa tylko jakiegoś dobromira czeskiego. Firma atmos teraz sama poleca stosowanie RCK.😀 Twierdzi Pan, że wszystko wyrzucił i tego nie stosuje, ale jednej rzeczy Pan nie wyrzucił, dlaczego? Regulator ciągu widzę, że został i pracuje. Stosując go tym samym spowolnił Pan proces palenia w kotle a tym samym i obniżona została temperatura spalin. Nie chwaląc się wszyscy prezentujący swoje kotły i jak palą na YT po mojej relacji zamontowali to urządzenie😀. Separator powietrza też widzę założony😀 Moje skromne zdanie jest takie, że próbowanie czegoś nowego nie jest błędem a jedynie drogą do celu, którzy może podkreślam może przynieść korzyści. Jak to mówią potrzeba matką wynalazku. Pozdrawiam
Tez bede kupowal taki piec
Dzięki👍
jak zachowuje sie ten kocioł przy spalaniu sosny? nie zakleja sie ?
@@pawejaroszewicz4482 absolutnie nie. Palę praktycznie głównie sosną i jest idealnie. Należy bardzo dobrze suszyć drewno, wielosezonowe wysuszone drewno daje jeszcze większego kopa i ilość energii potrafi mnie nieraz zaskoczyć
Drzewo i węgel to naturalny opał
wszystkie tego typy kotły wypuszczają kominem cała masę energii. Wiadomo, że chodzi o to by spalanie było w wysokich temperaturach ale trzeba tą energię sprawnie odebrać, bo inaczej idzie w kosmos. Tak samo z tlenem w spalinach...10% ????? To jakaś katastrofa. Przez te wentylatory dochodzi do takich start kominowych, że zwykły kopciuch palony na naturalnym ciągu umiejętnie ładowany i odpalany ma taką sama sprawność. Temperatura spalin po 250-300 stopni to nadaje sie do zasilania dodatkowego wymiennika Temperatura minimalna spalin określona w mądrych książkach wynosi 110 stopni C ( ale tylko z uwagi na trwałość kotła i komina by w kominie na jego końcu nie dochodziło do kondensacji) Ogólnie latając po różnych forach można dojść do wniosku by sprawnie eksploatować tego typu kotły wystarczą 4 godziny dziennie przy nim spędzać ciągle coś regulując a żeby wiedzieć co i jak regulować wystarczą 3,5 letnie studia zawodowe. Pomijam koszty zakupu, koszty instalacji i konieczność zakupu bufora około 1000 litrów ( w cenie połowy kotła) by sprawnie odbierać z kotła wyprodukowaną energię.
@@arturpodkowinski8622 spoko, na szczęście nikt Ci nie każe tego kupować. Rozumiem że swoje mądrości wyciągasz na podstawie wieloletnich doświadczeń z takim piecem oraz porządnych obliczeń, jak większość podobnych do Ciebie krzykaczy.... Fajnie się tak powymadrzac na komentarzach, co nie?
@@Popcio36kanal pierniczysz bzdury lub jesteś technicznym idiotą. Nie ma starty kominowej jak sonda pokazuje 10% tlenu w spalinach. Poproś syna lub córkę bo oni mieli w szkole czytanie ze zrozumieniem to wyjaśnia o czym pisałem. A Ty czytałeś i wielkie G zrozumiałeś. Chcesz sie czepiać to czepiaj sie tego co napisałem i udowodnij, że 10% tlenu w spalinach nie powoduje POTĘŻNEJ STARTY KOMINOWEJ. Albo że wysoka temperatura spalin w czopuchu to nie kolejna strata. A może udowodnisz, że Atmos jednak nie miał racji że pomylił się z sondą lambda Ty mówisz, że u Ciebie rok wytrzymała. Sonda po kilku dniach palenia już żyła swoim życiem. Wiesz jakie warunki pracy musi mieć sonda lambda do prawidłowej pracy. Jak Twój piec steruje procesem spalania jak włożysz do komory 30 kg dębu a jak gdy włożysz mu 30 kg topoli odpowiem tak samo. Problem jest taki, że jakbyś zaprzągł do sterowania procesem spalania sztuczną inteligencje to może w oparciu o dane byłby tym procesem w miarę sprawnie sterować. Zobacz jakie zjawiska zachodzą podczas spalania drewna co kiedy się uwalnia, a teraz pomyśl jak można tym sterować OTÓŻ NIE MOŻNA Dlatego ktoś wymyślił ekogroszek i pelet by dawkę paliwa i dawkę powietrza do "czystego i ekonomicznego spalania" można było jakoś ze sobą jakkolwiek powiązać
Ile wsadów drewna musisz załadować żeby zagrzać te 2400 litrów wody?
@@grzegorzpokrzywniak9815 sosnowego, mniej więcej trzy
@@Popcio36kanal Ok dzięki. A próbowałeś palić w nim bez jakiegokolwiek ruszania pp i pw? Chodzi mi o taki scenariusz że masz to ustawionego na stałe i tylko palisz. Jaka sprawność wtedy wychodzi?
Wszystko spoko , ale używam atmosa od 20 lat i jak ktoś tych ultra wskazówek się nasłucha to chyba sobie odpuści. Nie neguję tych porad ale obsługa tego kotła jest banalnie prosta, nie wygląda to tak jak na tym filmie 😅 Autor dosyć mocno sobie utrudnia obsługę, ja wrzucam 3-4 duże kawałki drewna kartka papieru , rzucam zapałkę i zapominam o kotle na 5h
Czy da się palić w tym kotle bez tej całej filozofii, patrzenia na te termometry, bez tych odczytów, pomiarów?
Wszystko super i wielki szacun za wiedzę i rozwiązanie własnej kotłowni ale to nie na głowę i kieszeń zwykłego Kowalskiego, domyślam się, że kocioł to nie jest szczyt techniki? i trochę się dziwię z jego zakupu.
Ot mądrego dobrze posłuchać. Dziwi mnie fakt, Pan też to zauważył, firma od lat produkuje ten kocioł, robi różne badania i wiadomo, że bolączką tego kotła jest zbyt mały wymiennik i nic z tym nie robi. Zanim obejrzałem Pana filmik też uważałem, że sąda lambda w tego typu kotłach jest zbędnym wydatkiem a o sprawność i czystości spalania kotła świadczy temp. spalin, którą najlepiej sprawdzić termoparą. Zrobiłem sobie już jeden podobny piec a teraz robię zupełnie inny nie dwu ale trzy komorowy z dodatkową komorą do beztlenowej termolizy bez ujścia do komina. Choć i tak planowałem zrobić na dwa wentylatory jeden do pierwotnego, drugi do wtórnego ale dzięki Panu ten do wtórnego ustawię teraz czasowo czyli zamiast przymykać ręcznie wtórne wentylator się wyłączy po odgazowaniu drewna, oczywiści mniej więcej. Informacja ta uświadomiła mi też, że po wyłączeniu wtórnego, w tym co mam nie robiłem tego będę miał większą temp. w środkowej komorze zgazowującej, która będzie potrzebna do podtrzymania termolizy w trzeciej nad nią a załadować ją mogę wszystkim co ma w sobie gaz włącznie z oponami i ten gaz wykorzystać na kilka sposobów. Pozdrawiam.
To co za kazdym razem zamykac powietrze wtorne?
Jakiej mocy kocioł i jaka ilość drewna schodzi przez zimę?
Powiedzmy że dość dobrze policzone, aczkolwiek ręczna metoda obliczania poprzez wyznaczanie średniej na pewno obarczona jest drobnym błędem no i kaloryczność drewna chyba trochę zaniżyłeś ( 4,1kw/kg to mniej więcej przy wilgotności 35% byś miał ) ale to w sumie w każdych obliczeniach jest obarczone dużym błędem bo nie znasz dokładnej wilgotności drewna a ta wpływa na jego kaloryczność, w samym drewnie też zdarzają się kawałki bardziej i mniej żywiczne a to też wpływa na jego wartość opałową. Byłem ciekawy jak obliczasz, myślałem że może masz licznik energii ten był by dokładniejszy :) Ja obecnie palę w zwykłym żeliwnym kotle Klimosza, i w sumie nie obliczam średniej temperatury bufora przed paleniem bo po prostu jak się rozładuje to go przepompowuje przez podłogówkę ze 2 razy i temperatura całego jest identyczna, średnia temperatura załadunku wychodzi sama na sterowniku podłogówki, a ilość litrów uzyskanej podgrzanej wody mierzy licznik zamontowany na zasilaniu kotła, wystarczy przemnożyć uzyskane dane, pozostaje kwestia opału ważę go przed paleniem i przyjmuje kaloryczność 4,35kwh. ( odpady tartaczne o zmierzonej kilkukrotnie wilgotności na poziomie 10-13%, przyjąłem 12% i gęstość drewna 500kg/m3 ). Do wygrzania około 1000l potrzebuję jakiś 37kg drewna czyli sprawność wychodzi około 46-47%. jak na kopciucha to chyba nie najgorszy wynik :P Zainteresowałem się tematem bo planuję zmianę właśnie na taki kocioł i byłem ciekawy ile realnie sprawności uzyskuje, jak dla mnie oznaczało by to spadek zużycia opału prawie o 50% :)
Na podstawie czego obliczasz sprawność ? wrzucasz np. 30kg drewna i skąd wiesz jaka była jego kaloryczność i ile uzyskałeś z niego energii ?
Proszę pooglądać moje inne filmy, w jednym z nich opisuje to na kartce. Generalnie robię tak jak wszyscy, którym się chce to obliczać, więc żadna nowość :)
A konkretniej to który ?@@Popcio36kanal
@@adama4028 th-cam.com/video/bRwtzPd1cfc/w-d-xo.htmlfeature=shared Od około 16 minuty
dzięki obejrzę sobie :)@@Popcio36kanal
Witam. Czy pomoże Pan z odpowiedzią? Gdzie jest najlepsze miejsce na separator powietrza ? 1. Przed trójnikiem poboru na laddomat ( taj jak u Pana) , czyli na małym obiegu- wtedy odgazowuje całą wodę ( pętlę kotła i wylot na bufor) lecz jest przez niego duży przepływ i czy wtedy działa skutecznie? 2 . Czy za tym trójnikiem- odgazowuje wodę tylko idącą na bufor , ale sprzyja mu mały przepływ, ale woda w pętli kotła i laddomatu może być ciągle zagazowana? Rozważam separator 5/4 caleffi lub afriso. Układ zamknięty. Wkładka 72. Kocioł wypoziomowałem tak, że króciec wylotowy to najwyższy punkt. Dodatkowo będzie na tym kroćcu wężownica schładzająca ( mój dc 25s nie miał jeszcze w płaszczu, jak obecnie) typ WZS-2B, na jej szczycie jest odpowietrznik automatyczny a woda w niej plynie wolniej i uderza o miedziane zwoje, więc może nie potrzebuję instalować separatora dodatkowego ? Skąd w ogóle to powietrze ? Ze stanu blisko wrzenia wody przy tych ponad 90 stopni na kotle? Pozdrawiam.
Na wylocie gorącej wody z pieca, jeszcze przed odgałęzieniem na laddomat.
Bardzo dziękuję. Pozdrawiam.
Powietrze wynika z różnych przyczyn ale generalnie z dużych wahań temperatury w krótkim czasie (nagrzewnice instalacji pieca od 20C do niemal 90C). Należy oczekiwać też pewnego spadku ciśnienia z czasem i konieczności dopuszczania wody do instalacji po sezonie, Szczególnie po silnych wychłodzeniach bufora. Ja miałem odpowietrznik ale nic nie pomógł, dopiero separator sprawił że powietrze zaczęło się automatycznie uwalniać.
Tak tak, rozumiem. Odpowietrznik nie usunie w takim miejscu tuż za kotłem podczas pracy laddomatu. Zgadzam się, skoro separator zawsze coś usunie, ubytek ten trzeba dodać do zładu, bo objętość startowa na zimno jest zawsze z zaabsorbowanym powietrzem. Najlepsze warunki do takiej separacji to jak najniższe ciśnienie , jak najwyzsza temperatura cieczy i jak najmniejszy jej przepływ. Temu miejscu montażu sprzyja tylko wysoka temperatura, reszta warunków nie jest sprzyjająca, ale nie można mieć wszystkiego, trzeba iść na kompromis. Bardzo dziękuję za informację. No i kolejne parę stówek do wydania 😢. Ale jestem w trakcie budowy kotłowni i staram się za wszelką cenę uniknąć błędów, które "Wy" przerabialiście, czerpię z Waszych doświadczeń, a Pan ma rewelacyjny wkład w ten atmosowy światek . Pozdrawiam.
@@Popcio36kanal ja mam separator za trójnikiem i niestety wytrącają mi się powietrze. Jak piec osiagnie 85stopni zaczyna się bąbelkowanie ale jak bufor nagrzeje się do połowy jest cisza czy Twoim zdaniem szkodzi to dla układu czy nie ma się czym przejmować i przenosić separatora?
Czy dobrze rozumiem ze przy takiej duzej temp na wylocie warto zostawic dluzsze rury kominowe w kotlowni aby ja nagrzewaly (i sasiadujacy z nia garaz) oraz warto nie ocieplac komina systemowego ktory idzie przez pietro na dach aby jego cieplo oddawane bylo w jednym z pokoi?
Może mieć to sens jak najbardziej
A próbował ktoś brykietem dębowym ?, tam gazowanie wraz z etapem węgla drzewnego występuje prawie przez cały okres spalania
Jasne, spróbuj. Tylko że to droga zabawa, ja za grosze palę drewnem więc brykiet to dla mnie burżujstwo ;)
Ostatnie dwa zdania to w zasadzie wszystko co należało powiedzieć. A i tak każdy fabryke będzie próbował ulepszyć 😊. Ja po prawie jednym sezonie z atmosem zgadzam się z Panem wykładowcą w każdym punkcie i gratuluję bardzo pouczającego wykładu oraz życzę samych pilnych słukaczy (widzów). Pozdrawiam
Spalałeś w tym piecu wegiel ?
Raz, nigdy więcej. Szybko uszkadza ten ceramiczny palnik ze szczelina.
@@Popcio36kanal widziałem film Pana sylwestra w kotłowni z atmos jak pali w tym piecu węglem a zastanawiam się nad atmosem a piecem kotłospaw drewko
@@PIOTR450R on pali w AC
@@Popcio36kanalpiszesz że węgiel uszkadza szybko palnik ceramiczny, a wjaki sposób paliłeś węglem? Na raz wrzuciłeś do pełna sam węgiel czy dosypałeś np 5kg? Conajmiej 10 osób potwierdziło że dosypują do załadunku trochę węgla i u żadnej nie wystąpił opisany przez ciebie problem z ceramiką.
@@Popcio36kanal a jaka jest różnica między piecem ac a dc
A nie lepiej, zamiast manipulować przy kotle, podrzucić po prostu drewna, żeby znów spalał się gas?
Lepiej!
Ja rozpalamy tak przesiewam węgiel drzewny plastikowe wiadro z dziurami 2 3 drewienka na dysze zgazowujący na to węgiel drzewny i jedna kostka podpałki do drewna odpalam wentylator i kilka drobnych szczepek 3 minuty rozpalone
Jaki przedział temperaturowy Twoim zdaniem w dolnej komorze sugeruje optymalne spalanie ?
Ponad 600
@@Popcio36kanal a teraz z biegiem czasu byś kupił jeszcze raz bragera ? Czy ustawienia fabryczne plus kontrola temp. Komory dolnej wystarczy w zupełności?
@@grzechrud nie kupiłbym
Mam atmos prawie 3 lata. Koszmar, by nagrzać bufor spala dużo za dużo ide z torbami😂 U mnie się nie sprawdził...Odłączyłem byfor i jest lepiej. Nikt nie mówi jak wygląda czyszczenie tego pieca...Bez wentylatora nie idzie😢Przechodze na pompę...
Przykro mi - każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Ja nie mam problemów a jak ktoś ma pytania to zapraszam, nawet można po zmierzyć sprawność. Ale przyznam rację - może palić w nim bardzo źle niestety i mieć takie wnioski. Jest to jego wada.
Zuch, wstawiaj pompę, ogrzewanie dla przygłupów.
Ja mam gsx 50 i początkowo robiłem różne kombinacje powietrza pp i pw. Teraz ustawiłem tak aby w trakcie gazowania była na dole temp. Około 700 i nie leciał dym a reszta mnie już nie interesuje. Palę też trociny i zrębki i nadal wszystko jest ok. Jedynie jestem ciekawy twojej opinii.
podpowiedz z tymi trocinami i zrebkami: dajesz je na rozpalke pod szczepy drewna czy w workach/luzem nimi palisz? co ile wtedy dokladasz do pieca? z góry dzięki za podzielenie się wiedzą
Dlaczego masz wrzucone dwa zawirowacze ? Jeden nie dawal efektu ? A czy próbowałeś klapkę PP zamknac na ok 2cm (jakie byly efekty?) dlaczego wybrałeś opcje z klapką otwartą na maxa ?:)
Dwa bo kupiłem dwa i nie chce żeby leżały mi i zawadzały. Natomiast robiłem eksperymenty z klapką i bez i stwierdziłem że lepiej wychodzi otworzyć na maksa a zawirowaczami delikatnie stłumić. Stabilniej to wygląda i jest większy power (lepiej huczy i lepiej wygląda ogień).
A co do PP, korzystniej jest mieć więcej PP bo wtedy lepiej idzie ustawić PW. Jak dasz mało PP to uchylenie PW będzie musiało być mikroskopijne żeby zachować dobrą proporcje.
Witam. Ciekawy film- jak zwykle u Ciebie. Wcześniej mówiłeś, że po 1,5 h po rozpaleniu zamykasz PW. Czy po dołożeniu kolejnego wsadu otwierasz PW na kolejne 1,5 h?
W paleniu ciągłym do napełnienia buforów do końca, nie zamykam PW przez większość palenia, tylko po ok 1h od ostatniego wsadu. Przy dokładaniu co 1h powietrze musi być dostępne aż do ostatniego zgazowywania.