Hejka kolejny dobry film🎉 zobaczył bym chętnie jak ostrzyć nóż do filetowania❤oraz mam ciągle problem z naostrzeniem czubka noża. Pozdrawiam serdecznie dzięki za twój czas i energię. Technika na Kamieniach to coś co mnie wycisza i sprawia przyjemność a 🔪 ostre i już nawet pierwszy palec skaleczony❤ zdrówka życzę
Dziękówa za poradnik 👌Dzięki Tobie nauczyłem się jak to ustrojstwo używać. Dotychaczas ostrzyłem tak jak było w instrukcji, czyli góra dół. Pod włos zdecydowanie lepiej się ostrzy. Pozdro, sub poleciał będę oglądał bo kanał ciekawy. Życzę dsalszych sukcesów 🤞
Sam mam i korzystam z dodatkowym diamentem 800 ,skóra i stabilizator robi robotę w szczególnie noże EDC i kilka kuchennych. Dzięki za treściwy materiał pozdrawiam :)
akurat nóż do kosiarki naostrzysz bez problemu najprostszym pilnikiem do metalu i to w zupełności wystarczy, siekierki faktycznie wymagają troche więcej wprawy i precyzji ;)
W pełni popieram Twoją opinię! 👍 Mam ten system od trzech lat (bogatszy i niestety droższy zestaw z kilkoma prowadnicami o różnych gradacjach + ceramika i strop), ale stosuję go raczej rzadko. Dlaczego? Bo używam WS właściwie tylko do wyprowadzania nowej krawędzi tnącej i ustawiania nowego kąta. Uważam jednak, że zestaw jest bardzo skuteczny, a przy odrobinie wprawy - proces uzyskiwania brzytwy trwa bardzo krótko. Polecam wszystkim, którzy nie lubią kamieni i mają kłopot z utrzymaniem stałego nachylenia. Że drogo? Relatywnie - nie. To urządzenie "do końca życia", tym bardziej, że można dokupić same prowadnice. Wada? Słynne opadanie uchwytu klingi. 😀 Jednak sprytni nożownicy uruchomili produkcję na drukarkach 3D precyzyjnych podpórek, które zapobiegają ruchom imadełka w pionie. I wtedy maszyna jest już "doskonała". 😉 Dodam, że jestem kolekcjonerem folderów i ich konstrukcja utrudnia czasem ostrzenie na tym systemie, ale ten sam problem pojawia się także przy korzystaniu z kamieni. Ale - odrobina pomysłowości i cierpliwości pozwala ominąć te przeszkody. Nie ma pośpiechu - przecież ostrzenie noży to frajda! 😀 Pozdrowienia! ✌
Mam tą ostrzałkę, jest spoko, ma swoje wady i zalety. Dokupiłem sobie podpórkę i uchwyt z skórą, idzie naostrzyć nóż na poziom golenia. Choć i tak czasami wolę Lansky turn box
Ja mam system od Ostrego Ostry PK i idzie tym ostrzyć wszystko - droższa inwestycja ale na całe życie (ostrzyłem już wszelkiego rodzaju noże,nożyczki,maczety,szable a raz nawet Katanę z Japonii oraz siekierę tak dla zbytu :) to z filmu może zniechęcić z powodu wielu ograniczeń ,no i kolebocze się jak szmata ale i tak widzę że lepsze od Lanskiego więc jest to budżetowa alternatywa do małych i miękkich noży-raczej po podostrzania....aleeee to można zrobić osełką i skórką za 50 zeta ;) pozdrawiam
Ostry cena szokuje jak za materiały, które są w zestawie. Tutaj wystarczy podłożyć coś pod szczypce i masz solidną ostrzałkę za 20% ceny. A jelsi cena nie gra roli i ktoś ostrzy zawodowo czy robi noże, to moim zdnakem lepsze są ostrzałki Kazak.
@@PyzaMadeInPoland Zgadza się ...u Ostrego wykonanie obsługa ,serwis pierwsza klasa no i patriotyzm-wspierasz Polską gospodarkę oraz cały czas się rozwija.. Kazaka nie mam-trochę droższy ale myślę że też bym sie zakochał w tym sprzęcie bo jest mega zacny...Z takich systemów właśnie te dwa są godne polecenia no tylko kwestia $$$ fajne filmy kręcisz ,nie daj się sponiewierać dla $$$ ;)
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień. Będę wdzięczny za wszelkie rady. Pozdrawiam i czekam na następne filmy.
No patrz. Jednak zdecydowałeś się na recenzję ostrzałki systemowej? ;) Od razu powiem - raz zmontujesz, odstaw na półkę, raz na pół roku wyczyść (ręcznik papierowy!), jak coś ma się ruszać - daj kroplę oliwy (może być taka do noży, czy do broni balistol na przykład) i już, koniec. I to będzie działać. Warto spojrzeć na dodatkowe kamienie, może lepszej klasy. I - zgodnie z moim doświadczeniem, nawet po użyciu takiej ostrzałki - warto jednak użyć stropa. Dla mnie - strop jest obligatoryjny. ...i zrobisz z noża brzytwę. Swoje EDC robię na 20st, moje kuchenniaki na 15. I już, tyle. Żadna magia, po prostu praktyka. 😁
Ha, właśnie dzisiaj ostrzyłem na kamieniu diamentowym od sharpala :D Myślę, że to urządzenie byłoby też fajne, ale dam szansę płytce i zobaczymy co z tego będzie. Pierwszy nóż ostry, na oko zadzior średni. Po nałożeniu pasty na strop powinno być lepiej :)
Juz jakieś czas ciesze sie z ostrzenia noży bo uważam, że w kuchni powinny być brzytwy a nie noże 🤩😁 💪 niestety zadnego ostrzenie z łapy nie idzie mi utrzymanie kątów stałych jest niemożliwe ,to są lata doświadczenia, więc siłą żeczy jestem skazany na ostrzałki typu przeciągnij 😁 ale oglądając filmiku instruktażowe zacząłem mieszać techniki ostrzenia kaczac na skuzanym stropie i efekt jest zarąbisty i mam czas na naukę na kamieniu dzieki 1000 krotnie za porady są mega przydatne 🤌💥👏👏👏👏👏👏👏
Trzęsidupka z krótkimi kamieniami, może z podpórką mniejsze objawy Parkinsona, ale jak już to przynajmniej z kątomierzem, nie dlatego że kąt ważny,tylko żeby wiedzieć jaki mamy żeby następnym razem nie piłować, ten przyrząd ma ustawienia kąta typu ,,mniej więcej,,ale sam zauważyłeś że jak głęboko wsadzisz tak zmienia się ten kąt ( Pitagoras pozdrawia) . Osobiście wybrałbym ruixina z taniej branży ale to rzecz gustu, prezentuj dalej bo to jak wędkarstwo, temat wieczny.
Ja nie trawie tych chińskich konstrukcji które montuje się 15 minut i demontuje 20. Wielu znajomych kupiło i przez ten dyskomfort zupełnie przestało korzystać.
@@PyzaMadeInPoland dlatego dobrze jest mieć kącik hobbysty jeśli jest to możliwe, a najmniej miejsca zajmują,,musaki,,w szufladzie ,potem płytki diamentowe, przeciągarki a na końcu tormeki i szlifierki taśmowe i ani się człowiek nie obejrzy to mamy Solingen w mieszkaniu.
@@ukajali6503 a więc miałem rację twierdząc już w podstawówce ( za co musiałem klęczeć z pelargonią w wyciągniętych rękach) że ten Pitagoras to cwaniak grecki żyjący jak niedawno jego rodacy z naciągania EU na forsę, a noża to pewnie w życiu nie ostrzył na Work Sharp.
Jest już chińska wersja tego systemu - Rieci. Bloki są z kamiennymi płytkami i diamentowymi, 4 kamienie w bloku. Wersja z diamentami ma gradacje 240-800-2000 + skóra do polerowania. Cena od ok. 180 zł, blok wymienny od ok. 33 zł.
Czołem! Szacunek za filmy i materiały! Są dla mnie inspiracją! Kupiłem czas jakiś temu kamienie (pewnie chińskie bo tanie) i coś tam próbuję ;) Ale "odpalając" linka do Amazona cena jest 459 a nie 250 jak mówiłeś w materiale... Może było tyle wyświetleń, że podnieśli cenę?
Ruixin lepszy konsrukcyjnie, pomimo, że gorsze nateriały. Za 250 rok temu kupowałem z 20 płytkamii diamentu. Te diamenty są bardzo żywotne, tylko nie można szlifować z naciskiem, bo spoiwo jest średniej jakości.
Witam zastanawiam się na zakupem ostrzałki Ruixin, dokładnie model 009. Jednak często spotykam opinie o fatalnej jakości płytek/kamieni ściernych. Próbował Pan może jakiś polskich zamienników, czy są kompatybilne z uchwytem ramienia tej ostrzałki?
@@bobowentyl5624 Nie, używam te diamenty chińskie. Te które można kupić w droższej opcji z ostrzałką na Ali. Wg mnie są bardzo dobre i żywotne. Robię noże, więc troszkę już tym poostrzyłem. Kamienie pewnie też dają radę, ale tylko ze stalami do 61 HRC. Przy twardszych pewnie ścierają się strasznie, jak to tanie chińskie kamienie. Na filmikach od knifemakerów widziałem, że co 2 ostrzy na tych diamentach. Na Ali są też droższe diamenty i kamienie. Będą pasować, byle miały te trójkątne zacięcia u dołu. Mogą być szersze, to nie przeszkadza.
@@wojtek123456789ful Znalazłem jakieś takie bacher, podobno pasują pod te ostrzałki. Ja amatorka, pod krojenie kurczaka i pomidorka, czasem palca, więc te zapewne będą wystarczające. Dzięki za odp.
@@wojtek123456789ful Zamówiłem właśnie tą ostrzałkę z diamentami. Mam pytanie jak używasz tych płytek, na sucho czy mokro? Czytam po forach jedni piszą żeby moczyć, inni że nie trzeba.
Kupiłem sharpala tego mniejszego z twojego linku, dodatkowo taki gadżet z magnesem i poziomica na nóż, co przy ostrzeniu z ręki uświadomiło mi jak ciężko na początku utrzymać kąt ostrzenia przez pracę dłoni. W końcu też kupiłem work sharpa z tego filmu z Kolby od razu z przystawką, bo po twoim filmie i ostatnio Stilgara, na Amazonie i w paru innych miejscach są niedostępne. Jak spojrzę w domu to mam chyba wiecej ostrzałek jak noży. Odnośnie kamienia diamentowego Sharpal, czy używanie np. WD40 do czyszczenia mu szkodzi fizycznie lub chemicznie.
Na Allegro można znaleźć kamieniarza, który oprócz usług typowo dekoracyjnych wystawia też kamienie wodne do noży z kamieni naturalnych - dwa z twardego piaskowca i jeden marmurowy. Zakupiłem taki zestaw lata temu, kiedy zaczynałem przygodę z ostrzeniem, bo był dużo tańszy od jakichkolwiek przyzwoitych kamieni syntetycznych. O ile przyznaje otwarcie, że nie mam porównania, to z zakupu jestem bardzo zadowolony. Kamienie zużywają się bardzo wolno i do dzisiaj wydają mi się idealnie płaskie, chociaż prostowałem je może jeden raz, i to bardziej z poczucia obowiązku niż potrzeby. Nie posiadam noży o twardości powyżej 60hrc, ale do tej twardości ostrzy mi się super. Do dziś nie czuje potrzeby zmiany i mam wrażenie, że jeżeli zainwestuję w pastę diamentową do skórzanego stropa, to mogę otrzymać najwyższej jakości ostrość. Jakbym dzisiaj na nie trafił, to bym pomyślał, że z taką ceną to musi być ściema, ale tak służą mi wiernie. Ciężko mi ocenić ich minusy, bo nie mam doświadczenia z jakimikolwiek innymi kamieniami, np. syntetycznymi czy ceramicznymi. Miałeś doświadczenia z podobnymi kamieniami? Bardzo chciałbym wiedzieć, czy dużo tracę nie inwestując w drogie, ale i jakościowe kamienie np. japońskie.
One są fajne, ale do twardych stali powyżej 60 HRC będą bardzo oporne, a w niektórych przypadkach (twarde nierdzewki) mogą nie zdzierać prawie w ogóle.
@@PyzaMadeInPoland To bardzo dobra uwaga, dzięki! Aż mam ochotę kupić jakiś nóż o wysokim hrc i wypróbować. Czy znasz może model albo markę, która robi takie noże 62+ w dobrej cenie? Na pewno nie będzie to tanie, ale może trochę niższa półka cenowa (można znaleźć i za 200zł, ale nie ufam takim ofertom)
@@Duron0 To już patrzysz wtedy na węglowa która rdzewieje i trzeba dbać. Satake sk5 np osobiście lepszego noża do 200 zł nie widziałem a trochę tego było. Moim zdaniem z suehiro czy shapton żaden kamień nie wygra ale to trzeba sprawdzić 😊
Ja polecam system ostrzący firmy,,TSPROF" Posiadam Kadeta pro i jestem mega zadowolony tylko cena rozwala ,mają także K03, Bitz i Pionier chyba najlepsze
Też zrobiłem test tej ostrzałki na moim kanale i doszedłem do podobnych wniosków. O ile uginanie się pod uciskiem nie jest jakimś większym problemem, to bujanie się na boki płytek może irytować oraz pozostawiać mikrowgłębienia na ostrzu przy próbie szybkiego ostrzenia. Nawet po naostrzeniu do tej pory ponad 20 noży nie potrafię tego zupełnie wyeliminować.
Worksharp to bardzo fajna firma, bardzo podobają mi się ich pomysły np. musak z rękojeścią ułatwiającą ustawienie właściwego kąta. Chyba tylko oni na to wpadli... Testowałem kiedyś chiński zestaw z kamieniami wodnymi. Rozstawienie zestawu - 20 minut, złożenie (bo zajmuje hektar miejsca) - kolejne chyba 10. Dlatego przedstawiony tu zestaw mi się bardzo podoba. Klik, klik i gotowe 🙂 Należałoby jeszcze wspomnieć, że diamenty są delikatne - pył diamentowy jest przyklejany do metalowej płytki i zwyczajnie się wykrusza. Dlatego, szanowny autorze, warto o tym wspomnieć, bo - trzeba delikatnie ostrzyć to raz, a jak się te diamenty zużyją to trzeba będzie dokupić - diamenty? są oddzielnie dostępne? czy całą ostrzałkę? Ale bardzo fajnie przedstawiony materiał, szacunek za merytorykę. Pozdrawiam.
Fajny materiał. Ja osobiście nie byłem zadowolony z tej ostrzałki, ale też moja wiedza w dziedzinie ostrzenia noży jest nikła. Doprowadziłem swoje noże do skrócenia krawędzi tnącej, myśląc że w prosty sposób zmienię kąt ostrzenia na 17 stopni. Jak ktoś początkujący będzie używał tej ostrzałki, to polecam trzymać się kątów, jakie już mają noże, bo inaczej czeka Was żmudna walka wąską płytką diamentową. Na jeden z kolejnych materiałów proponuję film o zmianie krawędzi tnącej noża na inny kąt. Nie ma zbyt wiele materiałów na ten temat na polskim YT, a to co jest, bardzo często jest przekłamane. Np. filmiki że zmiana krawędzi to takie hop siup 5-10 min pracy na kamieniu i gotowe. Tymczasem sam obecnie od paru dni pracuję nad dość grubym nożem santoku od zweigera (strasznie gruby jest) tak po 30 min i nadal nie jestem zadowolony z rezultatu. Pracuję na shaptonie 500, ale zastanawiam się, czy nie sięgnąć po 320, bo z irytacji zaczynam popełniać więcej błędów :x
Myślałem o tym, ale mimo, że to by było popularne bardzo wideo, to chyba nie ma sensu. Ciągle zmienia się dostępność i ceny - takie wideo po miesiącu mogłoby być nieaktualne. Ale dalej myślę jak to jakoś sprytnie rozwiązać.
Dzięki za materiał. Chyba mam za duże dłonie poza tym musiałoby stać u mnie na widoku niestety. Pewnie ktoś by mi to zepsuł próbując tym otworzyć butelkę lub słoik 😂
Za cenę professional można mieć podstawowego Kazaka. Ja bym kupił tego i zrobił. Sobie tylko jakąś podstawkę, żeby te szczypce się nie bujały. Professional jest chyba 5x droższy.
Dla mnie ten zestaw poza ceną nie ma plusów i ja bym go odradzał. Zresztą, jego główne wady poruszono w materiale (chybotliwość, dlatego niektóre sklepy dorobiły do tego specjalną podstawkę, a sam producent później w absurdalnej kwocie około 1500 zrobił to samo ze stali). Jednak nie wspomniano o dodatkowym. Zamienne kamienie. Tutaj nie ma zamienników płytek diamentowych. Musicie kupować tylko oryginalne. Te nie są tanie. Autor wspomina "nie" w przypadku ostrzałki np. Ostrego. Kompletnie nie zgodzę się z tym z prostego powodu. Jakoś wykonania, stabilność. Mam MiniPK, która kosztowała mnie jakieś 2 albo 3 lata temu 500 zł. Dzisiaj to okolo 700. Nadal jest to według mnie najlepszy sprzęt tego typu, pozbawiony wad takiego WorkSharpa bo nie ma problemu z chybotaniem, idealnie pracuje element obrotowy, kamieni jest masa i można kupić sobie ceramiczne, diamentowe, oryginalne, tanie zamienniki. Ten sprzęt, a mówię o MiniPK, pozwoli jednocześnie dzięki ruchomym szczękom i ich rozsunięciu na ostrzenie dużych noży, bez chybotania. Sama ostrzałka nie zabiera też dużo miejsca, z znowu Ostry jako producent może wam dorobić dodatkowe elementy - sam prosiłem o dluższą prowadnicę ze względu na duże noże kuchenne i bez problemów wytoczono mi taką. Plastik też z czasem będzie raczej...właśnie...
Wadą takich systemów jest to że tylko w jednym miejscu będzie założony kąt. Ten zależy od szerokości i długości samego noża. Kąt jest tu ustawiany przy prostopadłym położeniu kamieni względem korpusu. Im bardziej zbliżamy się do końca noża tym ten kąt będzie mniejszy. No w jednym przypadku byłby taki sam na całej długości krawędzi tnącej. Ogólnie sprzęt spoko ale trzeba mieć na uwadze że kąt jest około zadanego.
Nie wiem czy wada, tak minimalna różnica kąta nie ma znaczenia na szczęście. Ważne jedynie, żeby ostr, a ten sam nóż, mocować go dokładnie w tym samym miejscu.
@@PyzaMadeInPoland wiem że to może nie być twoja działka ale sam ostatnio spotkałem się z taką misją to zapytam. Próbowałeś kiedyś naostrzyć nóż w krajalnicy kuchennej do chleba? Ja poradziłem sobie ciężko papierem ściernym owiniętym na długopis i kamieniem z drugiej strony. Ciekawe jak ty byś podszedł do takiego problemu
Ten worksharp precision nie lubi się ze spydero. Para 3 lub pm2 mu nie siada w szczękach bez małej przeróbki 🫡 polecam dokupić podpórkę z druku 3d do niej.
Cześć, czy Work Sharp Guided Field nada się do bieżącego ostrzenia noży kuchennych? Wygląda jak taki poręczny multitool tylko czy faktycznie te elementy są dobrej jakości.
Nada się i nawet planuję wideo, ale to nie jest wygodne, bo to nie jest jego główne przeznaczenie. Fajnie zabrać do plecaka na wakacje, ale jeśli szukasz ostrzałki do domu, to nie będzie dobre rozwiązanie do noży kuchennych. A sama jakość materiałów bardzo dobra i nawet stropa masz od razu.
Szczerze szukałem czego o nożach od Stilgara, trafiłem na Ciebie i się nie zawiodłem 😊 Miło że mówisz o afiliacji i nie naciągasz tak btw na amazonie już nie dostępny 😅 Życzę powodzenia w rozwoju kanału !🎉
Mógłbyś się odnieść do przyrządu do ostrzenia, a którym są metalowe kołeczka w maszynce. I czy użycie takiego przyrządu dodatkowo nie usuwa potrzeby późniejszego stropowania?
@@PyzaMadeInPoland Nie bardzo znam się na modelach. Tak. Chodzi o takie maszynki z metalowymi kółeczkami (przypominającymi metalowe podkładki pod śruby) do przeciągania.
Nano przyjmuje dużo więcej diamentu, więc zbiera dużo szybciej i dużo rzadziej trzeba go nabijać. Nie "brudzi" się też tak. Dla mnie game changer jeśli chodzi o ostrość absolutną.
Doskonała? - Zależy... (jak zwykle) na jaki egzemplarz trafimy, ja widać miałem pecha i mój v-block (w którym mocujemy nóż), jakoś nie chce trzymać nieruchomo noży i niezależnie od ich wielkości/grubości oraz siły nacisku ostrzenia nie idzie ich unieruchomić w v-blocku, w efekcie, kiedy przesuwam się z ostrzeniem w stronę czubka noża, to jego tylna część wysuwa się do przodu (wraca na swoje miejsce, kiedy przemieszczam się z ostrzeniem w jej stronę). Na filmie, ani w komentarzach nie zauważyłem aby ktoś miał podobny problem, więc mam nadzieję, że wraz z wymianą v-blocka zniknie mój, i będę mógł spokojnie potwierdzić, że i moja ostrzałka jest doskonała.
@@PyzaMadeInPoland właśnie obejrzałem Twój film o dwuelementowej ostrzalce rolkowej. Wydaje mi się, że będzie ona łatwiejsza i szybsza w obsłudze, a efekt końcowy będzie taki sam lub podobny. Dobrze myślę?
cześć. każdy system ostrzenia jest dobry, ale pytanie początkowe jest takie do czego mają służyć noże nim naostrzone. do noży kuchennych wydaje się to nonsensem, ponieważ ostrzy się je w locie, w trakcie pracy, brudne z ryby, mięsa czy czego tam jeszcze. Tego typu sprzęty są super do pierwszego ostrzenia, albo ostrzenia "szufladowego". Do codziennego polecam ostrzałkę triangle od firmy z dziurką i kleszczem, albo podobną. Szybko, skutecznie i łatwo. Jeżeli coś do kuchni to szwedzki sklep z hotdogami za zyla daje rewelacyjną stalkę z nasypem diamentowym i ceramiczną do poprawki. Kuchenniaki ten zestaw ogarnia jak nic innego.
Dobrze naostrzony nóż z przyzwoitej nie wymaga podostrzania podczas pracy. Będzie trzymał ostrość tygodniami, a jak ja straci to lepiej strop niż stalka. Mniej inwazyjne narzędzie.
@@PyzaMadeInPoland dobrze naostrzony nóż będzie tak długo ostry jak pozwoli stal, z której został wykonany, obróbka cieplna, jakiej została ona poddana, jak również sposób i intensywność eksploatacji, nie mierzona w tygodniach tylko ilości i rodzaju pociętego materiału.. Stal i jaj obróbkę cieplną dobiera się do aplikacji. Noże kuchenne ostrzy się przed każdym (prawie) użyciem, być może dlatego, że nikt kto ma pojęcie o sposobie ich użytkowania nie hartuje ich wysoko, ponieważ ma to związek z innymi właściwościami stali. Innymi słowy tak się hartuje by osiągnąć optymalną wytrzymałość ostrza, czyli parametr zawierający się w pomiędzy elastycznością i twardością. Pogoń za twardością wynika z braku wiedzy i praktyki. Proponuję wykonać nóż ze stali "pilnikowej" i zahartować go na 68HRC, będzie bardzo twardy a do ostrzenia go nasyp diamentowy z tej osełki z filmu wystarczy może na jedno użycie. Co więcej na skórze się nie ostrzy, tyko wykańcza krawędź po ostrzeniu. Ta teza stoi również w sprzeczności z pogonią za HRC. Skórzany pas niewiele wyrządzi wysoko zahartowanemu nożowi, ale już brzytwę (53-55 HRC) dobrze podciągnie. Przy tego typu ostrzeniu skóra służy jedynie do ściągnięcia tzw. drutu. No ale może za dużo się naczytałem internetów i nie wiem....
@@PyzaMadeInPoland chciałbym bez stropa móc naostrzyć lepiej, kupiłem stropa do tego systemu ale szybko się ,,zapchał” i szukam informacji co zrobić z tym tematem.
Tak drobna zmiana gradacji nie zrobi żadnej rowbicy akurat w tej kwestii. Lepiej kupić dużego stropa, w rodzaju tego, który polecam w opisie lub jakiś tańszy zamiennik.
szlag mnie trafia jak patrze jak tnie tego pomidora ja tak naostrzyć nie potrafię ....może pomidor przyklejony albo jakiś specjalny japoński gatunek do cięcia.....pozdrawiam i respect😀
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień.
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień.
@@misinnio no właśnie jak przyjdzie pasta to pójdzie w ruch ale zauważyłem że sama skóra bez pasty też fajnie i nieagresywnie dopieszcza ostrze. Jak dojdzie pasta to trzeba będzie już uważać na kąt nachylenia.
Siema miszczu. Miałem nadzieję że kiedyś weźmiesz na swój warsztat ostrzałkę kazaka. Ps po moich ostatnich testach różnych past do stropowaniaia też nie zostało mi wiele włosów na przedramieniu😂
Zamówiłem Shapton Rockstar 1000 i strop sharpala z pastą. 9/10 noży jakie będę ostrzył to typowe sklepowki, poniżej 70zl, raczej z dość miękkiej stali i już mocno stępione. Jedno oczko w głowie to AUS-10 HRC 60. I tu pytanie, czy powinienem dobrać jakiś kamień o gradacji pomiędzy 300 a 700 do tych tępych tanich noży? Czy po prostu dłużej pobawić się na tym 1000 🤔
Aha, no i część z nich ma dość zniszczone, postrzępione krawędzie, więc pewnie wypadałoby nadać im je od nowa. Nie chcę przepłacać za kolejny kamień z niższą gradacją powyżej 120zl, bo już ww. produkty to był pewien wydatek. Ale może jest opcja kupić jakiś w miarę dobry kamień w rozsądnych pieniądzach?
Te miękkie noże na Rockstarze 1000 naostrzysz raz dwa. Tlenek glinu jest dość mocno abrazyjne, dodatkowo gradacja Shaptowska jest przesunięta i 1000 ich to odpowiednik gradacji 800 standardu japońskiego JIS.
Ech, jak zawsze 😀 coś polecisz i już niedostępne w Polsce w normalnych cenach, kto pierwszy też lepszy😀 tak samo noży Kiwi, od razu nie było. Mi udało się upolować 2 sztuki
Mam taką ostrzałkę. Kupiłem jak wchodziła na rynek i kosztowała koło 500 zł. Wad ma sporo - jak ostrzysz 15 stopni niewielki nóż to jedziesz też po uchwycie. Mój jest dobrze wytarty. Gdy chcesz mocniej docisnąć kamień do noża, kąt się zmienia więc poskładałem palec pod nóż, żeby usztywnić, ale ile tak można. Brak kamieni zamiennych,a za oryginały płacić tyle co za całą ostrzałkę to jakieś nieporozumienie. Obecnie nie używana bo diamenty się skończyły.
Dzięki bardzo, właśnie zamówiłem sobie diamenty; 320, 400 i 800. Zmodernizuję trochę tą ostrzałkę. Zamiast diamentu 600 dam 400 i zamiast wygładzającego dam 800 bo skórę na drewnie mam osobno. Dzięki raz jeszcze bo zastanawiałem się jaką ostrzałkę nową kupić. Świetne filmy.
Do takiego normalnego ostrzenia kilku noży raz na dwa tygodnie do spokojnie rok powinny wytrzymać. Ta początkową agresja szybko się zmniejszy (po kilku razach), ale nie przejmować się, to normalne. Diamenty zawsze tak mają.
@@PyzaMadeInPoland Będę bardzo wdzięczny. Zaczynam studia, wyprowadziłem sie z domu i w koncu bede miał czas i miejsce zająć się nożami :) Mam nadzieje, ze mnie to pochlonie, ostatnio na filmie powiedziałeś, że ważny jest sposób krojenia, wiec sie zainteresowałem :)
@@PyzaMadeInPoland Zrób też może film na temat jak obchodzić się generalnie z nożami, żeby było bezpiecznie. Ja teraz po takim naostrzeniu na brzytwę to trochę się ich obawiam. Jak trzymać, na co zwracać uwagę. Myślę, że taki film byłby bardzo przydatny. Może też paradoksalnie jak ostrzyć, żeby aż tak nie przesadzać z ostrością i nie mieć brzytwy, ale długo nóż trzymał sensowna ostrość. :)
Niestety montaż zajmuje wieki. Ale są zwykle stabilniejsze, choć jakość kamieni zwykle kuleje. No i nie warto kupować takich z kamieniami do namaczania, bo to już totalnie spowolni proces. Do tej można dokupić albo zrobić sobie podstawkę pod szczypce i niemal całkowicie wyeliminować bujanie.
Mam wersję Professional Precision Adjust, sporo droższa niestety, ale jestem z niej niesamowicie zadowolony. Nie ma bolączek tej, chociaż cena nie jest adekwatna.
No niestety. Myślę, że początkujący zrobią lepiej jak zrobią sobie "stabilizator" pod te szczypce no z kawałka deseczki albo kupią za 10 zł gotowca. Bo 1500 zł to już chyba przesada.
Ja dałem za swoją w granicach 1050 zł, jakaś promocja była to stwierdziłem, że wezmę, mimo tego, że oglądam tak Ciebie jak i inne kanały o nożach i osttzeniu, to stwierdziłem, że i tak nie podołam, a za dobre kamienie też musiałbym trochę zapłacić :) btw. Jak zwykle, zajebisty filmik.
@@PyzaMadeInPolandwłaśnie łatwiej patrzeć tym co potrafią ostrzyć ale czy kamienie są tak trudne myślę że jest to trochę przesadzone na dobrym kamieniu i nożu jest to proste. Na chińskim kamieniu i nożu z IKEA za 10 zł może to być naprawdę trudne na początku.
Tak jak wszystkie płytki diamentowe szybko tracą dużą agresję ścierania, ale przy domowym użytku do kilku noży spokojnie to wystarczy na 1-2 lata. A potem można wymienić sam blok.
Czy tego typu system sprawdzi się do noża japonskiego 60 HRC ? Na jednym z kanałów YT ktoś przekonywał że takich noży nie należy ostrzyć na sucho bo moze dojść do przegrzania rdzenia i utraty ostrości
Dwa tygodnie temu kupiłem noże tajskie które poleciłeś są super. Wczoraj przyszła ta ostrzałka, to sztos!! Mega dzieki jestem zachwycony działaniem. Mam prośbę możesz mi polecić nóż szefa kuchni w cenie ok 350zl. Z góry bardzo dziękuje
Kurcze. Kupiłem ostatnio Ruixin RX-008, naprawiłem problem z różnicą kątów po zmianie strony ostrzenia ale nadal nie mogę dojść do poziomu "brzytwy". Czasem uda się mi naostrzyć na tyle by zgolić włosy na przedramieniu a czasem nie ma szans... Nie rozumiem od czego to zależy.
@@PyzaMadeInPoland chińskie diamentowe 200,500,800,1000,1500,3000 plus skóra. Skóra mega twarda znalazłem z jakiejś starej wojennej torby więc jest bardzo "ubita". Nałożyłem trochę pasty polerskie takiej do samochodu choć nie wiem czy to był dobry pomysł. W zestawie są też kamienie wodne 120, 320, 600 ale nimi nie próbowałem.
cześć,wpędzasz mnie w doła,nie potrafię tak naostrzyć żeby te ręczniki papierowe tak cieło,włosy goli gazety też ale jest problem z recznikami papierowymi(nie mam stropa)
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień.
Dopiero co kupiłem kamień Bacher 1000/4000 za 150zł + mały strop z paskiem skórzanym i tymi pastami (nie polecam, małe gówienko za 35zł, serio lepiej wziąć pasek i deskę), a tu wyjeżdżasz z taka maszyna za 250zł... Chyba z 5 minut cisnąłem na kamieniu 1000 i ostrość jest średnia... Myślę że na stronę z 500x przejechałem, do tego wykończenie 4000 i strop... Ile średnio trwa takie ostrzenie?
@@IrysHardstyler jak masz zajechany nóż od kogoś o twardości ~60hrc i musisz zaczynać od plytki 80 to trzeba, liczyć przy nożu wielkości pomocnika szefa mniej więcej pół h jadąc 80-120-240-300-400-600-1000-1500-2000-2500-3000 i skóra
Moim zdaniem nikt o zdrowych zmysłach nie skacze tak drobnymi skokami. 400 - > 1000 - > skóra wystarczy do 99% zastosowań. Poniżej 400 to może wtedy gdy usuwamy szczerby.
To kwestia wprawy. Jednemu to zajmie 3 minuty, a jelsi nie trzymasz kąta to może potrwać i 20 bez rezultatów. Ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie - jedyny sposób.
Prawdopodobnie nie trzymałeś odpowiedniego kąta. Na początku rób powoli a prędkość się wyrobi. 5 min jeśli nóż nie jest zajechany to ok czas. Tylko jeśli gibasz nożem to zamiast ostrzyc zaokrąglasz krawędź i stąd może wrażenie że ostrość jest średnia.
@@PyzaMadeInPoland jak nóż ma uszkodzona krawędź od no kości czy jak ktoś używał szkła zamiast drewnianej deski to bardzo często się spotyka. Na 200 długo to trwa a 80 chwilla moment. Albo jak nóż ostrożny na okolice 20st i chce się zejść na coś bliżej 10. To na 400 żeby uzyskać drut to trzeba piłować i piłować. Przy gradacji 80 wystarczy przejechać dosłownie 2-3 razy. Trzeba to obserwować. Co ważne. Nie używać żadnej siły docisku. Masa płytki i ramienia systemu i to wszystko
Mam tę ostrzałkę od ponad roku. Generalnie to największym mankamentem jest sztywność. Całość powinna być z amelinium odlana. Kamienie i szybkość i łatwość ostrzenia faktycznie są plusem. Faktycznie nie nadaje się do reparacji noży.
Kiedyś mój Ojciec uczył minie ostrzyć dłuta stolarskie. Finiszem tego ostrzenia było ostrzenie/polerowanie na jakimś łupku... czy ktoś z Was używa takiego patentu ?
Japończycy robią podobnie, ja mam kilka kamieni naturalnych i służą głównie do polerowania i nadawania walorów estetycznych, typu kontrast między miękką a twardą stalą.
Mam go , po naostrzeniu kilku noży , sporo spadł komfort ostrzenia, poprostu diamenty się zużyły. Jeżeli miałbym dokupić kolejne , to wole zainwestować w kolejne kamienie🙂.
To nie tak. Każda płytka diamentowa po kilku ostrzeniach traci agresję, bo odpadają słabo osadzone diamenty. To początkowe "złamanie" płytki to standard.
Jedna z chińskich podróbek oferuje również kamienie jadeitowe o gradacjach 5000, 8000 i 10000. Ze swojego doświadczenia uważasz, że warto? Czy raczej bez sensu tak wysokie gradacje?
@@PyzaMadeInPoland chodzi mi o to czy przeskok z gradacji 300 na 600 nie jest zbyt mały żeby coś zadziałać, myślałem że jeszcze z jakieś 1200 by było wymagane do dobrego naostrzenia, ale ja się nie znam stąd pytanie
@@MrGasior jeśli ktoś jest dobry to i na 300 naostrzyć tak, że goli włosy. A 600 to już zupełnie wystarczy, szczególnie, że tam jest ejsscze kamień ceramiczny do polerowania ok 1500-2000.
sprawdzałem w necie , ta ostrzałka jest w dwóch przdziałach cenowych : do 600 i powyzej tysiąca , puki co mam kamień i papier wodny i jakoś sobie radze , ostrze tylko nóż którym sie posługuje ja , a reszte tylko podciągam zeby cieły ale zeby sie kobity nie kaleczyły
Napewno dobry sprzęt jeśli ktoś nie ma czasu na uczenie się ostrzenia na kamieniu. Ostatnio na FB wyskoczyła mi reklama noża pokrytego diamentem, cudowna powłoka i nóż którego nie trzeba nigdy ostrzyć 😁.firma wmf noże ultimate diamond. Byś napisał posta na temat tych bzdur
No ja mam inne zdanie. Zawsze przy czubku będzie trochę inny kąt (geometrii się nie oszuka) i równiej zrobię na kamieniu niż systemie, który zawsze będzie się trochę bujał.
@@PyzaMadeInPoland czubek myślę że po ostrzeniu z głową trzeba ręcznie raczej po kilkunastu ostrzeniach poprawiać. Zależy od kształtu czubka. System musi mieć 2 łapy trzymające i regulowane bo inaczej można co najwyżej nóż na grzybki ostrzyć bo stabilności bedzie zero
Prawda jest taka że nic nie przebije kamieni uniwersalne, do każdego typu ostrza, minus w zasadzie jeden wymagają czasu na nauke. Nawet najwięksi mistrzowie jak Tsukasa Hinoura uwazają że uczą się całe życie i sztuka ostrzenia to w zasadzie dążenie do perfekcji.
Zgoda. Ale ja ostatnio chyba wyleczyłem się z nawracania wszystkich na kamienie, bo jeśli komuś brakuje totalnie umiejętności manualnych albo chociaż odrobiny samozaparcia, to kamienie będą frustrujące.
Nie mam ręki do ostrzenia znaczy trzymania kąta, kupiłem chińską mocowaną ściskiem do stołu, są 3 kamienie i powiem że w końcu mam noże ostre a nie tnąco rwące. Ja widzę wadę tej ostrzałki bo w mega drogich profesjonalnych jak i mojej taniej kamień jest połączony z prętem i to pręt się przesuwa w uchwycie. W tej laik też zmieni pewnie kąt. Mówisz o skali i jak uchwycić właściwy, ja powiem czego używam dobrej jakości kątownika elektronicznego stolarskiego (takie ustrojstwo co przyczepia się do tarczy piły stołowej). No cóż lepiej mi wychodzi robienie z drewna niż ostrzenie z ręki haha Obejrzałem film do końca i ta maszynka miękka jak masło w porównaniu z moim tanim chińczykiem z alu, Plus taki że w mojej pasują wszystkie standardowe kamienie nawet do tych maszynek z górnej półki.
Update:
Podstawka pod szczypce zapobiegająca bujaniu
kolba.pl/product/53386,stabilizator-podporka-do-ostrzalki-work-sharp-adjust-precision
Mam ją od ponad roku z upgrade kit'em do professional adjust I jestem bardzo zadowolony 😉
Hejka kolejny dobry film🎉 zobaczył bym chętnie jak ostrzyć nóż do filetowania❤oraz mam ciągle problem z naostrzeniem czubka noża. Pozdrawiam serdecznie dzięki za twój czas i energię. Technika na Kamieniach to coś co mnie wycisza i sprawia przyjemność a 🔪 ostre i już nawet pierwszy palec skaleczony❤ zdrówka życzę
Dzięki za pomysły na kolejne filmy 😎
Dziękówa za poradnik 👌Dzięki Tobie nauczyłem się jak to ustrojstwo używać. Dotychaczas ostrzyłem tak jak było w instrukcji, czyli góra dół. Pod włos zdecydowanie lepiej się ostrzy.
Pozdro, sub poleciał będę oglądał bo kanał ciekawy. Życzę dsalszych sukcesów 🤞
Dzięki!
I to jest recenzja szybko zwięźle i na temat
Sam mam i korzystam z dodatkowym diamentem 800 ,skóra i stabilizator robi robotę w szczególnie noże EDC i kilka kuchennych. Dzięki za treściwy materiał pozdrawiam :)
Gdzie kupiłeś diament do tego systemu?
Sklep Kolba Kamień diamentowy 800 do ostrzałki Work Sharp Precision
siema, zrób film o ostrzeniu np ostrza do kosiarki, siekierki i podobnych za pomocą różnych narzędzi i np domowymi sposobami
akurat nóż do kosiarki naostrzysz bez problemu najprostszym pilnikiem do metalu i to w zupełności wystarczy, siekierki faktycznie wymagają troche więcej wprawy i precyzji ;)
@@rvdy2137 siekiery też pilnikiem ostrzę, więcej nie potrzeba.
W pełni popieram Twoją opinię! 👍 Mam ten system od trzech lat (bogatszy i niestety droższy zestaw z kilkoma prowadnicami o różnych gradacjach + ceramika i strop), ale stosuję go raczej rzadko. Dlaczego? Bo używam WS właściwie tylko do wyprowadzania nowej krawędzi tnącej i ustawiania nowego kąta. Uważam jednak, że zestaw jest bardzo skuteczny, a przy odrobinie wprawy - proces uzyskiwania brzytwy trwa bardzo krótko. Polecam wszystkim, którzy nie lubią kamieni i mają kłopot z utrzymaniem stałego nachylenia. Że drogo? Relatywnie - nie. To urządzenie "do końca życia", tym bardziej, że można dokupić same prowadnice. Wada? Słynne opadanie uchwytu klingi. 😀 Jednak sprytni nożownicy uruchomili produkcję na drukarkach 3D precyzyjnych podpórek, które zapobiegają ruchom imadełka w pionie. I wtedy maszyna jest już "doskonała". 😉
Dodam, że jestem kolekcjonerem folderów i ich konstrukcja utrudnia czasem ostrzenie na tym systemie, ale ten sam problem pojawia się także przy korzystaniu z kamieni. Ale - odrobina pomysłowości i cierpliwości pozwala ominąć te przeszkody. Nie ma pośpiechu - przecież ostrzenie noży to frajda! 😀
Pozdrowienia! ✌
A dasz jakiegoś linka do tych wyrobów z drukarki 3 D?
Tak, ja zrobiłem sobie ostatecznie podporę z kawałka deseczki i daje rade. Duża różnica, ale dalej lepsze do noży do 16-18 cm, a nie +20 niestety.
@@PyzaMadeInPoland Fakt - kuchenniaki raczej na kamienie... 😀 Pozdrawiam! 👍
Dzięki za dobry materiał☝🏼 namówiłeś, ekspertem nie jestem, ale pozostanę przy kamieniu :)
Mam tą ostrzałkę, jest spoko, ma swoje wady i zalety. Dokupiłem sobie podpórkę i uchwyt z skórą, idzie naostrzyć nóż na poziom golenia. Choć i tak czasami wolę Lansky turn box
Obejrzał. Kupił. Naostrzył. Dziś prawie palca stracił. Super ostrzałka. 😅
Not sorry 😭
Ja mam system od Ostrego Ostry PK i idzie tym ostrzyć wszystko - droższa inwestycja ale na całe życie (ostrzyłem już wszelkiego rodzaju noże,nożyczki,maczety,szable a raz nawet Katanę z Japonii oraz siekierę tak dla zbytu :) to z filmu może zniechęcić z powodu wielu ograniczeń ,no i kolebocze się jak szmata ale i tak widzę że lepsze od Lanskiego więc jest to budżetowa alternatywa do małych i miękkich noży-raczej po podostrzania....aleeee to można zrobić osełką i skórką za 50 zeta ;) pozdrawiam
Ostry cena szokuje jak za materiały, które są w zestawie. Tutaj wystarczy podłożyć coś pod szczypce i masz solidną ostrzałkę za 20% ceny.
A jelsi cena nie gra roli i ktoś ostrzy zawodowo czy robi noże, to moim zdnakem lepsze są ostrzałki Kazak.
@@PyzaMadeInPoland Zgadza się ...u Ostrego wykonanie obsługa ,serwis pierwsza klasa no i patriotyzm-wspierasz Polską gospodarkę oraz cały czas się rozwija.. Kazaka nie mam-trochę droższy ale myślę że też bym sie zakochał w tym sprzęcie bo jest mega zacny...Z takich systemów właśnie te dwa są godne polecenia no tylko kwestia $$$ fajne filmy kręcisz ,nie daj się sponiewierać dla $$$ ;)
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień. Będę wdzięczny za wszelkie rady. Pozdrawiam i czekam na następne filmy.
Ja bym zdecydowanie nabił stropa. W odcinku o storpowaniu jest pokazane dokładnie jak to zrobić.
@@PyzaMadeInPoland tak tak już 3 razy oglądałem. Wielkie dzięki za radę.
Hej! Znowu świetny film na mój ulubiony temat. Dobre porównanie, zastanawiałem się nad sensem takich systemów i widać, że jest :):)
Posiadam od paru lat ten sprzęt Polecam
No patrz. Jednak zdecydowałeś się na recenzję ostrzałki systemowej? ;)
Od razu powiem - raz zmontujesz, odstaw na półkę, raz na pół roku wyczyść (ręcznik papierowy!), jak coś ma się ruszać - daj kroplę oliwy (może być taka do noży, czy do broni balistol na przykład) i już, koniec. I to będzie działać.
Warto spojrzeć na dodatkowe kamienie, może lepszej klasy.
I - zgodnie z moim doświadczeniem, nawet po użyciu takiej ostrzałki - warto jednak użyć stropa. Dla mnie - strop jest obligatoryjny.
...i zrobisz z noża brzytwę. Swoje EDC robię na 20st, moje kuchenniaki na 15. I już, tyle. Żadna magia, po prostu praktyka. 😁
Ha, właśnie dzisiaj ostrzyłem na kamieniu diamentowym od sharpala :D Myślę, że to urządzenie byłoby też fajne, ale dam szansę płytce i zobaczymy co z tego będzie. Pierwszy nóż ostry, na oko zadzior średni. Po nałożeniu pasty na strop powinno być lepiej :)
Świetnie wyjaśnione.
Tego mi było trzeba. Kupuję z twojego linka - Dzięki!
Pomyśl o jakiejś podstawce stabilizujacej pod te szczypce. Urządzenie ogromnie na tym zyska. Można nawet samemu ogarnąć z kawałka deski
@@PyzaMadeInPoland tak zrobię. Podeprę to mocowanie i na moje potrzeby będzie aż za dobra. :)
Juz jakieś czas ciesze sie z ostrzenia noży bo uważam, że w kuchni powinny być brzytwy a nie noże 🤩😁 💪 niestety zadnego ostrzenie z łapy nie idzie mi utrzymanie kątów stałych jest niemożliwe ,to są lata doświadczenia, więc siłą żeczy jestem skazany na ostrzałki typu przeciągnij 😁 ale oglądając filmiku instruktażowe zacząłem mieszać techniki ostrzenia kaczac na skuzanym stropie i efekt jest zarąbisty i mam czas na naukę na kamieniu dzieki 1000 krotnie za porady są mega przydatne 🤌💥👏👏👏👏👏👏👏
Dzięki!
Trzęsidupka z krótkimi kamieniami, może z podpórką mniejsze objawy Parkinsona, ale jak już to przynajmniej z kątomierzem, nie dlatego że kąt ważny,tylko żeby wiedzieć jaki mamy żeby następnym razem nie piłować, ten przyrząd ma ustawienia kąta typu ,,mniej więcej,,ale sam zauważyłeś że jak głęboko wsadzisz tak zmienia się ten kąt ( Pitagoras pozdrawia) . Osobiście wybrałbym ruixina z taniej branży ale to rzecz gustu, prezentuj dalej bo to jak wędkarstwo, temat wieczny.
Ja nie trawie tych chińskich konstrukcji które montuje się 15 minut i demontuje 20. Wielu znajomych kupiło i przez ten dyskomfort zupełnie przestało korzystać.
@@PyzaMadeInPoland dlatego dobrze jest mieć kącik hobbysty jeśli jest to możliwe, a najmniej miejsca zajmują,,musaki,,w szufladzie ,potem płytki diamentowe, przeciągarki a na końcu tormeki i szlifierki taśmowe i ani się człowiek nie obejrzy to mamy Solingen w mieszkaniu.
Nic się nie zmienia - właśnie Pitagoras pozdrawia!
@@ukajali6503 a więc miałem rację twierdząc już w podstawówce ( za co musiałem klęczeć z pelargonią w wyciągniętych rękach) że ten Pitagoras to cwaniak grecki żyjący jak niedawno jego rodacy z naciągania EU na forsę, a noża to pewnie w życiu nie ostrzył na Work Sharp.
mam te ostrzalke i glownie uzywam do nozykow edc i minikuchennych na ryby, dla mnie sztos
Jest już chińska wersja tego systemu - Rieci. Bloki są z kamiennymi płytkami i diamentowymi, 4 kamienie w bloku. Wersja z diamentami ma gradacje 240-800-2000 + skóra do polerowania. Cena od ok. 180 zł, blok wymienny od ok. 33 zł.
Czołem! Szacunek za filmy i materiały! Są dla mnie inspiracją! Kupiłem czas jakiś temu kamienie (pewnie chińskie bo tanie) i coś tam próbuję ;) Ale "odpalając" linka do Amazona cena jest 459 a nie 250 jak mówiłeś w materiale... Może było tyle wyświetleń, że podnieśli cenę?
Chyba wyprzedało się u jednego z dostawców i drugi dostawca ma dużo drożej. Amazon automatycznie przekierowuje.
Ruixin lepszy konsrukcyjnie, pomimo, że gorsze nateriały. Za 250 rok temu kupowałem z 20 płytkamii diamentu. Te diamenty są bardzo żywotne, tylko nie można szlifować z naciskiem, bo spoiwo jest średniej jakości.
Witam zastanawiam się na zakupem ostrzałki Ruixin, dokładnie model 009. Jednak często spotykam opinie o fatalnej jakości płytek/kamieni ściernych. Próbował Pan może jakiś polskich zamienników, czy są kompatybilne z uchwytem ramienia tej ostrzałki?
@@bobowentyl5624 Nie, używam te diamenty chińskie. Te które można kupić w droższej opcji z ostrzałką na Ali. Wg mnie są bardzo dobre i żywotne. Robię noże, więc troszkę już tym poostrzyłem. Kamienie pewnie też dają radę, ale tylko ze stalami do 61 HRC. Przy twardszych pewnie ścierają się strasznie, jak to tanie chińskie kamienie. Na filmikach od knifemakerów widziałem, że co 2 ostrzy na tych diamentach. Na Ali są też droższe diamenty i kamienie. Będą pasować, byle miały te trójkątne zacięcia u dołu. Mogą być szersze, to nie przeszkadza.
@@wojtek123456789ful Znalazłem jakieś takie bacher, podobno pasują pod te ostrzałki. Ja amatorka, pod krojenie kurczaka i pomidorka, czasem palca, więc te zapewne będą wystarczające. Dzięki za odp.
@@wojtek123456789ful Zamówiłem właśnie tą ostrzałkę z diamentami. Mam pytanie jak używasz tych płytek, na sucho czy mokro? Czytam po forach jedni piszą żeby moczyć, inni że nie trzeba.
@@bobowentyl5624 Na sucho
Kupiłem sharpala tego mniejszego z twojego linku, dodatkowo taki gadżet z magnesem i poziomica na nóż, co przy ostrzeniu z ręki uświadomiło mi jak ciężko na początku utrzymać kąt ostrzenia przez pracę dłoni. W końcu też kupiłem work sharpa z tego filmu z Kolby od razu z przystawką, bo po twoim filmie i ostatnio Stilgara, na Amazonie i w paru innych miejscach są niedostępne. Jak spojrzę w domu to mam chyba wiecej ostrzałek jak noży. Odnośnie kamienia diamentowego Sharpal, czy używanie np. WD40 do czyszczenia mu szkodzi fizycznie lub chemicznie.
Nie, śmiało można czyścić wodą albo WD, ale potem wytrzeć.
Piec na pizze kupiony z Twojego reflinka. Pozdro Pyza! Dzisiaj testuje 😁
Dzięki!
Polecam guided field wszytko tym ostrze do golenia. A zaczynałem jako osoba nie mająca żadnego pojęcia o ostrzeniu
Na Allegro można znaleźć kamieniarza, który oprócz usług typowo dekoracyjnych wystawia też kamienie wodne do noży z kamieni naturalnych - dwa z twardego piaskowca i jeden marmurowy. Zakupiłem taki zestaw lata temu, kiedy zaczynałem przygodę z ostrzeniem, bo był dużo tańszy od jakichkolwiek przyzwoitych kamieni syntetycznych. O ile przyznaje otwarcie, że nie mam porównania, to z zakupu jestem bardzo zadowolony. Kamienie zużywają się bardzo wolno i do dzisiaj wydają mi się idealnie płaskie, chociaż prostowałem je może jeden raz, i to bardziej z poczucia obowiązku niż potrzeby. Nie posiadam noży o twardości powyżej 60hrc, ale do tej twardości ostrzy mi się super. Do dziś nie czuje potrzeby zmiany i mam wrażenie, że jeżeli zainwestuję w pastę diamentową do skórzanego stropa, to mogę otrzymać najwyższej jakości ostrość. Jakbym dzisiaj na nie trafił, to bym pomyślał, że z taką ceną to musi być ściema, ale tak służą mi wiernie. Ciężko mi ocenić ich minusy, bo nie mam doświadczenia z jakimikolwiek innymi kamieniami, np. syntetycznymi czy ceramicznymi. Miałeś doświadczenia z podobnymi kamieniami? Bardzo chciałbym wiedzieć, czy dużo tracę nie inwestując w drogie, ale i jakościowe kamienie np. japońskie.
One są fajne, ale do twardych stali powyżej 60 HRC będą bardzo oporne, a w niektórych przypadkach (twarde nierdzewki) mogą nie zdzierać prawie w ogóle.
@@PyzaMadeInPoland To bardzo dobra uwaga, dzięki! Aż mam ochotę kupić jakiś nóż o wysokim hrc i wypróbować. Czy znasz może model albo markę, która robi takie noże 62+ w dobrej cenie? Na pewno nie będzie to tanie, ale może trochę niższa półka cenowa (można znaleźć i za 200zł, ale nie ufam takim ofertom)
@@Duron0 To już patrzysz wtedy na węglowa która rdzewieje i trzeba dbać. Satake sk5 np osobiście lepszego noża do 200 zł nie widziałem a trochę tego było. Moim zdaniem z suehiro czy shapton żaden kamień nie wygra ale to trzeba sprawdzić 😊
hej, dasz rade podesłać gdzies linka dalej?
@@linka2137jetem też za linkiem
Ja polecam system ostrzący firmy,,TSPROF" Posiadam Kadeta pro i jestem mega zadowolony tylko cena rozwala ,mają także K03, Bitz i Pionier chyba najlepsze
Waham się ciągle między tym Works a diamentami Sharpal z jednego z ostatnich filmów. Warto dopłacić te 50 zł do Sharpala 162N?
Ja wolę z ręki, ale znam osoby, które kupiły Sharpala i stwierdziły, że to nie dla nich.
Dziękuję. Kiedy coś o tasakach?😊
Za tydzień.
Też zrobiłem test tej ostrzałki na moim kanale i doszedłem do podobnych wniosków. O ile uginanie się pod uciskiem nie jest jakimś większym problemem, to bujanie się na boki płytek może irytować oraz pozostawiać mikrowgłębienia na ostrzu przy próbie szybkiego ostrzenia. Nawet po naostrzeniu do tej pory ponad 20 noży nie potrafię tego zupełnie wyeliminować.
Tak, to chyba jest większy problem, bo realnie wpływa na jakość krawędzi. Przy odrobinie nieuwagi można zrobić dziurę.
Kupione, Dziękuję za rekomendacje
Dzięki!
@@PyzaMadeInPoland ostrzałka jest u mnie, jestem bardzo zadowolony.
Worksharp to bardzo fajna firma, bardzo podobają mi się ich pomysły np. musak z rękojeścią ułatwiającą ustawienie właściwego kąta. Chyba tylko oni na to wpadli...
Testowałem kiedyś chiński zestaw z kamieniami wodnymi. Rozstawienie zestawu - 20 minut, złożenie (bo zajmuje hektar miejsca) - kolejne chyba 10. Dlatego przedstawiony tu zestaw mi się bardzo podoba. Klik, klik i gotowe 🙂
Należałoby jeszcze wspomnieć, że diamenty są delikatne - pył diamentowy jest przyklejany do metalowej płytki i zwyczajnie się wykrusza. Dlatego, szanowny autorze, warto o tym wspomnieć, bo - trzeba delikatnie ostrzyć to raz, a jak się te diamenty zużyją to trzeba będzie dokupić - diamenty? są oddzielnie dostępne? czy całą ostrzałkę?
Ale bardzo fajnie przedstawiony materiał, szacunek za merytorykę.
Pozdrawiam.
Dzięki!
Fajny materiał. Ja osobiście nie byłem zadowolony z tej ostrzałki, ale też moja wiedza w dziedzinie ostrzenia noży jest nikła. Doprowadziłem swoje noże do skrócenia krawędzi tnącej, myśląc że w prosty sposób zmienię kąt ostrzenia na 17 stopni. Jak ktoś początkujący będzie używał tej ostrzałki, to polecam trzymać się kątów, jakie już mają noże, bo inaczej czeka Was żmudna walka wąską płytką diamentową.
Na jeden z kolejnych materiałów proponuję film o zmianie krawędzi tnącej noża na inny kąt. Nie ma zbyt wiele materiałów na ten temat na polskim YT, a to co jest, bardzo często jest przekłamane. Np. filmiki że zmiana krawędzi to takie hop siup 5-10 min pracy na kamieniu i gotowe. Tymczasem sam obecnie od paru dni pracuję nad dość grubym nożem santoku od zweigera (strasznie gruby jest) tak po 30 min i nadal nie jestem zadowolony z rezultatu. Pracuję na shaptonie 500, ale zastanawiam się, czy nie sięgnąć po 320, bo z irytacji zaczynam popełniać więcej błędów :x
Dzięki i do następnego :).
Do!
Planujesz nagrać jakiś film w którym polecasz noże w danych przedziałach cenowych?
Myślałem o tym, ale mimo, że to by było popularne bardzo wideo, to chyba nie ma sensu. Ciągle zmienia się dostępność i ceny - takie wideo po miesiącu mogłoby być nieaktualne. Ale dalej myślę jak to jakoś sprytnie rozwiązać.
Dzięki za materiał. Chyba mam za duże dłonie poza tym musiałoby stać u mnie na widoku niestety. Pewnie ktoś by mi to zepsuł próbując tym otworzyć butelkę lub słoik 😂
Klasyka :D
Proszę mi podpowiedzieć czy kupić tego co Pan pokazuje czy lepiej dołożyć i kupić tego profesional
Za cenę professional można mieć podstawowego Kazaka. Ja bym kupił tego i zrobił. Sobie tylko jakąś podstawkę, żeby te szczypce się nie bujały. Professional jest chyba 5x droższy.
Dla mnie ten zestaw poza ceną nie ma plusów i ja bym go odradzał. Zresztą, jego główne wady poruszono w materiale (chybotliwość, dlatego niektóre sklepy dorobiły do tego specjalną podstawkę, a sam producent później w absurdalnej kwocie około 1500 zrobił to samo ze stali). Jednak nie wspomniano o dodatkowym. Zamienne kamienie. Tutaj nie ma zamienników płytek diamentowych. Musicie kupować tylko oryginalne. Te nie są tanie. Autor wspomina "nie" w przypadku ostrzałki np. Ostrego. Kompletnie nie zgodzę się z tym z prostego powodu. Jakoś wykonania, stabilność. Mam MiniPK, która kosztowała mnie jakieś 2 albo 3 lata temu 500 zł. Dzisiaj to okolo 700. Nadal jest to według mnie najlepszy sprzęt tego typu, pozbawiony wad takiego WorkSharpa bo nie ma problemu z chybotaniem, idealnie pracuje element obrotowy, kamieni jest masa i można kupić sobie ceramiczne, diamentowe, oryginalne, tanie zamienniki. Ten sprzęt, a mówię o MiniPK, pozwoli jednocześnie dzięki ruchomym szczękom i ich rozsunięciu na ostrzenie dużych noży, bez chybotania. Sama ostrzałka nie zabiera też dużo miejsca, z znowu Ostry jako producent może wam dorobić dodatkowe elementy - sam prosiłem o dluższą prowadnicę ze względu na duże noże kuchenne i bez problemów wytoczono mi taką. Plastik też z czasem będzie raczej...właśnie...
Jaki polecasz strop skórzany i pastę polerską?
Na początek? Ten Sharpal z opisu pod tym wideo.
Cenowo ten worksharp to też rewelacja
Mnie się podoba 👍
Wadą takich systemów jest to że tylko w jednym miejscu będzie założony kąt. Ten zależy od szerokości i długości samego noża. Kąt jest tu ustawiany przy prostopadłym położeniu kamieni względem korpusu. Im bardziej zbliżamy się do końca noża tym ten kąt będzie mniejszy. No w jednym przypadku byłby taki sam na całej długości krawędzi tnącej. Ogólnie sprzęt spoko ale trzeba mieć na uwadze że kąt jest około zadanego.
Nie wiem czy wada, tak minimalna różnica kąta nie ma znaczenia na szczęście. Ważne jedynie, żeby ostr, a ten sam nóż, mocować go dokładnie w tym samym miejscu.
Kupiłem Lansky i użyłem 3 razy a potem trafił do szuflady. Dobry kamień i skóra dużo szybciej i prościej
Jeśli ktoś umie na kamieniu, to nie ma lepszej metody.
@@PyzaMadeInPoland wiem że to może nie być twoja działka ale sam ostatnio spotkałem się z taką misją to zapytam. Próbowałeś kiedyś naostrzyć nóż w krajalnicy kuchennej do chleba? Ja poradziłem sobie ciężko papierem ściernym owiniętym na długopis i kamieniem z drugiej strony. Ciekawe jak ty byś podszedł do takiego problemu
A te ostrzałki da się kupić na zapas i wymienić czy trzeba kupić cały system gdy ostrzałka się zużyje?
Wymienia się tylko ten blok z trzema płytkami
@@PyzaMadeInPolandŁatwo idzie odkleić płytkę i nakleić nową. Minus tak jak wspominałeś, że po kilku ostrzeniach traci taka płytka agresję.
Czy te kamienie ostrzące są wymienne ?
Tak, Work Sharp sprzedaje je osobno, również inne gradacje.
Na allegro kupiłem samą płytkę i montuję ją na prowadnicy z skórą którą też kupiłem na allegro
Ten worksharp precision nie lubi się ze spydero. Para 3 lub pm2 mu nie siada w szczękach bez małej przeróbki 🫡 polecam dokupić podpórkę z druku 3d do niej.
Cześć, czy Work Sharp Guided Field nada się do bieżącego ostrzenia noży kuchennych? Wygląda jak taki poręczny multitool tylko czy faktycznie te elementy są dobrej jakości.
Nada się i nawet planuję wideo, ale to nie jest wygodne, bo to nie jest jego główne przeznaczenie. Fajnie zabrać do plecaka na wakacje, ale jeśli szukasz ostrzałki do domu, to nie będzie dobre rozwiązanie do noży kuchennych.
A sama jakość materiałów bardzo dobra i nawet stropa masz od razu.
Czekam na elektryczny wózek sterowany komputerem, napędzający taki okrągły kamień szlifierski i wołający głosem sztucznej inteligencji „Noże ostrzę, noże, nożyczki!” To byłoby coś 🤔😉
Takie bajery już się stosuje w fabrykach masowo produkujacych noże.
Szybkie pytanko, jaki nóż szefa kuchni polecicie?
W jakim budżecie?
@@PyzaMadeInPoland 200-300zł
Fajny kanał ! :)
E tam, takie 6/10 😅
Szczerze szukałem czego o nożach od Stilgara, trafiłem na Ciebie i się nie zawiodłem 😊
Miło że mówisz o afiliacji i nie naciągasz tak btw na amazonie już nie dostępny 😅
Życzę powodzenia w rozwoju kanału !🎉
@@farmer_joe9752 Dzięki!
Mógłbyś się odnieść do przyrządu do ostrzenia, a którym są metalowe kołeczka w maszynce.
I czy użycie takiego przyrządu dodatkowo nie usuwa potrzeby późniejszego stropowania?
Jakiś konkretny model? Takie do przeciągania?
@@PyzaMadeInPoland Nie bardzo znam się na modelach.
Tak. Chodzi o takie maszynki z metalowymi kółeczkami (przypominającymi metalowe podkładki pod śruby) do przeciągania.
witam , a można ostrzyć inaczej niz ty na filmie przeciągać z jednego końca na drugi koniec ?
Nie jest to zalecane. Rysy wzdłuż krawędzi nie zrobią ząbków i mimo, że nóż będzie niby ostry, nie będzie dobrze kroił.
@@PyzaMadeInPoland ja tak całe zycie ostrzyłem hi hi hi
Wszystkie takie wynalazki są wygodne, ale gdy cos się z tym syatenir, to jak bez ręki. Można kupić i używać, ale warto też się uczyć z ręki.
Siemka.Masz te stropy nano,duża różnica w porównaniu do skóry . ? Pozdrawiam
Nano przyjmuje dużo więcej diamentu, więc zbiera dużo szybciej i dużo rzadziej trzeba go nabijać. Nie "brudzi" się też tak. Dla mnie game changer jeśli chodzi o ostrość absolutną.
Masz jakieś zdanie na temat ostrzałek tego typu marki Ostry? Jestem ciekawy skąd te ceny.
Stabilniejsze, lepsza jakość wykonania, ale moim zdaniem cena nie proporcjonalna jest do zysków.
Myślisz że dałoby radę samemu wyciąć kamień i wkleić go w miejsce tych diamentowych jak się zużyją?
Raczej je, ale te płytki, każdą gradacje (nawet wyższe) można kupować osobno.
Doskonała? - Zależy... (jak zwykle) na jaki egzemplarz trafimy, ja widać miałem pecha i mój v-block (w którym mocujemy nóż), jakoś nie chce trzymać nieruchomo noży i niezależnie od ich wielkości/grubości oraz siły nacisku ostrzenia nie idzie ich unieruchomić w v-blocku, w efekcie, kiedy przesuwam się z ostrzeniem w stronę czubka noża, to jego tylna część wysuwa się do przodu (wraca na swoje miejsce, kiedy przemieszczam się z ostrzeniem w jej stronę). Na filmie, ani w komentarzach nie zauważyłem aby ktoś miał podobny problem, więc mam nadzieję, że wraz z wymianą v-blocka zniknie mój, i będę mógł spokojnie potwierdzić, że i moja ostrzałka jest doskonała.
A co sądzisz o ostrzałkach "bobet" ? Dużo droższe od tej i dla wielu osób łatwiejsze w obsłudze
Łatwiejsze, ale dość szkodliwe dla jakości krawędzi tnącej noża. Zostawiają dlebokienpodluzne rysy oslabiajace krawędź.
Nie ma na amazonie, gdzie teraz można kupić w dobrej cenie?
Nie wiem czy to dobra cena.
kolba.pl/product/40826,ostrzalka-do-nozy-work-sharp-precision-adjust-stabilizator
Czy mozesz cos polecic z aliexpress? Pewnie nic nie bedzie jakosciowo zblizonego do tego systemu z filmu, ale moze cos jednak bedzie w miare dobre?
Ruixin 008 lub 009
@@PyzaMadeInPoland właśnie obejrzałem Twój film o dwuelementowej ostrzalce rolkowej. Wydaje mi się, że będzie ona łatwiejsza i szybsza w obsłudze, a efekt końcowy będzie taki sam lub podobny. Dobrze myślę?
@@paawell89 do większośi noży w zupełności ta rolkowa wystarczy
cześć. każdy system ostrzenia jest dobry, ale pytanie początkowe jest takie do czego mają służyć noże nim naostrzone. do noży kuchennych wydaje się to nonsensem, ponieważ ostrzy się je w locie, w trakcie pracy, brudne z ryby, mięsa czy czego tam jeszcze. Tego typu sprzęty są super do pierwszego ostrzenia, albo ostrzenia "szufladowego". Do codziennego polecam ostrzałkę triangle od firmy z dziurką i kleszczem, albo podobną. Szybko, skutecznie i łatwo. Jeżeli coś do kuchni to szwedzki sklep z hotdogami za zyla daje rewelacyjną stalkę z nasypem diamentowym i ceramiczną do poprawki. Kuchenniaki ten zestaw ogarnia jak nic innego.
Dobrze naostrzony nóż z przyzwoitej nie wymaga podostrzania podczas pracy. Będzie trzymał ostrość tygodniami, a jak ja straci to lepiej strop niż stalka. Mniej inwazyjne narzędzie.
@@PyzaMadeInPoland dobrze naostrzony nóż będzie tak długo ostry jak pozwoli stal, z której został wykonany, obróbka cieplna, jakiej została ona poddana, jak również sposób i intensywność eksploatacji, nie mierzona w tygodniach tylko ilości i rodzaju pociętego materiału.. Stal i jaj obróbkę cieplną dobiera się do aplikacji. Noże kuchenne ostrzy się przed każdym (prawie) użyciem, być może dlatego, że nikt kto ma pojęcie o sposobie ich użytkowania nie hartuje ich wysoko, ponieważ ma to związek z innymi właściwościami stali. Innymi słowy tak się hartuje by osiągnąć optymalną wytrzymałość ostrza, czyli parametr zawierający się w pomiędzy elastycznością i twardością. Pogoń za twardością wynika z braku wiedzy i praktyki. Proponuję wykonać nóż ze stali "pilnikowej" i zahartować go na 68HRC, będzie bardzo twardy a do ostrzenia go nasyp diamentowy z tej osełki z filmu wystarczy może na jedno użycie. Co więcej na skórze się nie ostrzy, tyko wykańcza krawędź po ostrzeniu. Ta teza stoi również w sprzeczności z pogonią za HRC. Skórzany pas niewiele wyrządzi wysoko zahartowanemu nożowi, ale już brzytwę (53-55 HRC) dobrze podciągnie. Przy tego typu ostrzeniu skóra służy jedynie do ściągnięcia tzw. drutu. No ale może za dużo się naczytałem internetów i nie wiem....
I ostrzysz na niej brudne noze?? Jakos nie chce mi sie w to wierzyc.
Dzień dobry, będę wdzięczny za odpowiedz, czy jest sens zamienić gradację 600 na 800?
Moim zdaniem nie, a w jakim celu?
@@PyzaMadeInPoland chciałbym bez stropa móc naostrzyć lepiej, kupiłem stropa do tego systemu ale szybko się ,,zapchał” i szukam informacji co zrobić z tym tematem.
Tak drobna zmiana gradacji nie zrobi żadnej rowbicy akurat w tej kwestii. Lepiej kupić dużego stropa, w rodzaju tego, który polecam w opisie lub jakiś tańszy zamiennik.
@@PyzaMadeInPoland dziękuję
Z rollerów co jest godne polecenia?
Tych walcowych czy przeciagarek z rolkami?
@PyzaMadeInPoland tych walcowych co w zestawie jest podstawka i magnes z kątami
szlag mnie trafia jak patrze jak tnie tego pomidora ja tak naostrzyć nie potrafię ....może pomidor przyklejony albo jakiś specjalny japoński gatunek do cięcia.....pozdrawiam i respect😀
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień.
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień.
@@michalblasiak8989 jak nie chcesz nabijać stropu pastą polerską to jak chcesz jej uzyc xd
@@misinnio no właśnie jak przyjdzie pasta to pójdzie w ruch ale zauważyłem że sama skóra bez pasty też fajnie i nieagresywnie dopieszcza ostrze. Jak dojdzie pasta to trzeba będzie już uważać na kąt nachylenia.
Japońskie fake pomidory :D
Siema miszczu. Miałem nadzieję że kiedyś weźmiesz na swój warsztat ostrzałkę kazaka. Ps po moich ostatnich testach różnych past do stropowaniaia też nie zostało mi wiele włosów na przedramieniu😂
Ich ceny trochę szokują.
Ceny naszych ulubionych noży tez😂
W uk Prawle 80 funtow to Prawie 400 zlotych niezla przebitka
Zamówiłem Shapton Rockstar 1000 i strop sharpala z pastą. 9/10 noży jakie będę ostrzył to typowe sklepowki, poniżej 70zl, raczej z dość miękkiej stali i już mocno stępione. Jedno oczko w głowie to AUS-10 HRC 60. I tu pytanie, czy powinienem dobrać jakiś kamień o gradacji pomiędzy 300 a 700 do tych tępych tanich noży? Czy po prostu dłużej pobawić się na tym 1000 🤔
Aha, no i część z nich ma dość zniszczone, postrzępione krawędzie, więc pewnie wypadałoby nadać im je od nowa. Nie chcę przepłacać za kolejny kamień z niższą gradacją powyżej 120zl, bo już ww. produkty to był pewien wydatek. Ale może jest opcja kupić jakiś w miarę dobry kamień w rozsądnych pieniądzach?
Te miękkie noże na Rockstarze 1000 naostrzysz raz dwa. Tlenek glinu jest dość mocno abrazyjne, dodatkowo gradacja Shaptowska jest przesunięta i 1000 ich to odpowiednik gradacji 800 standardu japońskiego JIS.
Hej, pytanie. Wybrać ostrzalke z Twojego filmu czy ruixin 009 pro?
Ruixin będzie troszkę stabilniejszy, ale składanie go to jakaś makabra.
No i częste składanie może wyrobić gwinty, bo w łączeniu prowadnicy jest gwintowane aluminium. Musiałem nagwintować na większy rozmiar.
Najlepiej nie składać
Ech, jak zawsze 😀 coś polecisz i już niedostępne w Polsce w normalnych cenach, kto pierwszy też lepszy😀 tak samo noży Kiwi, od razu nie było. Mi udało się upolować 2 sztuki
A są wymienne płytki z inną gradacją?
Tak
kolba.pl/en/search?query=Diamond+stone+for+precision
Mam taką ostrzałkę. Kupiłem jak wchodziła na rynek i kosztowała koło 500 zł. Wad ma sporo - jak ostrzysz 15 stopni niewielki nóż to jedziesz też po uchwycie. Mój jest dobrze wytarty. Gdy chcesz mocniej docisnąć kamień do noża, kąt się zmienia więc poskładałem palec pod nóż, żeby usztywnić, ale ile tak można. Brak kamieni zamiennych,a za oryginały płacić tyle co za całą ostrzałkę to jakieś nieporozumienie. Obecnie nie używana bo diamenty się skończyły.
kolba.pl/product/53309,plytka-diamentowa-800-do-work-sharp-precision-adjust
Dzięki bardzo, właśnie zamówiłem sobie diamenty; 320, 400 i 800. Zmodernizuję trochę tą ostrzałkę. Zamiast diamentu 600 dam 400 i zamiast wygładzającego dam 800 bo skórę na drewnie mam osobno. Dzięki raz jeszcze bo zastanawiałem się jaką ostrzałkę nową kupić. Świetne filmy.
@@loganmariusz6277 super!
Od kiedy to się ostrzy pod nóż?
Pod nóż?
Na ile w takim urządzeniu wystarczą oryginalne płytki? Co ile ostrzeń należy je wymienić?
Do takiego normalnego ostrzenia kilku noży raz na dwa tygodnie do spokojnie rok powinny wytrzymać. Ta początkową agresja szybko się zmniejszy (po kilku razach), ale nie przejmować się, to normalne. Diamenty zawsze tak mają.
@@PyzaMadeInPoland dziękuję.
Za 8 dych kupiłem chińskiego ruixena z mocowaniem na zacisk do stołu.
Do tego jest mnóstwo dedykowanych diamentów.
Działa jak złotko.
Gdzie znalazłeś za 80 zł? Nawet na ali wszystkie są powyżej 150.
@@Krs_181 na allegro
Jaki dokładnie model?
zrobisz poradnik do krojenia, jak to eobic by nie niszczyc nozy? moze juz nagrales i nie umiem znalezc? jesli tak to poprosze o link
Muszę nagrać coś takiego, dzięki za pomysł
@@PyzaMadeInPoland Będę bardzo wdzięczny. Zaczynam studia, wyprowadziłem sie z domu i w koncu bede miał czas i miejsce zająć się nożami :) Mam nadzieje, ze mnie to pochlonie, ostatnio na filmie powiedziałeś, że ważny jest sposób krojenia, wiec sie zainteresowałem :)
@@PyzaMadeInPoland
Zrób też może film na temat jak obchodzić się generalnie z nożami, żeby było bezpiecznie.
Ja teraz po takim naostrzeniu na brzytwę to trochę się ich obawiam.
Jak trzymać, na co zwracać uwagę. Myślę, że taki film byłby bardzo przydatny.
Może też paradoksalnie jak ostrzyć, żeby aż tak nie przesadzać z ostrością i nie mieć brzytwy, ale długo nóż trzymał sensowna ostrość. :)
ja bym chcial zobaczyc test nozy Viktorinox
Da radę z nożem o ostrzu 25,5cm?
Bardzo na styk. Do 20-21 cm jest spoko, powyżej zaczyna się już mało wygodnie.
Wygląda że te z aliexpres będą lepsze, są cale ze stali i maja szerszy uchwyt wiec sztywność będzie lepsza
Niestety montaż zajmuje wieki. Ale są zwykle stabilniejsze, choć jakość kamieni zwykle kuleje. No i nie warto kupować takich z kamieniami do namaczania, bo to już totalnie spowolni proces.
Do tej można dokupić albo zrobić sobie podstawkę pod szczypce i niemal całkowicie wyeliminować bujanie.
Mam wersję Professional Precision Adjust, sporo droższa niestety, ale jestem z niej niesamowicie zadowolony. Nie ma bolączek tej, chociaż cena nie jest adekwatna.
No niestety. Myślę, że początkujący zrobią lepiej jak zrobią sobie "stabilizator" pod te szczypce no z kawałka deseczki albo kupią za 10 zł gotowca. Bo 1500 zł to już chyba przesada.
Ja dałem za swoją w granicach 1050 zł, jakaś promocja była to stwierdziłem, że wezmę, mimo tego, że oglądam tak Ciebie jak i inne kanały o nożach i osttzeniu, to stwierdziłem, że i tak nie podołam, a za dobre kamienie też musiałbym trochę zapłacić :) btw. Jak zwykle, zajebisty filmik.
@@tasmankrk za 1000 to już do zastanowienia z tymi wszystkimi bajerami. Nie jest to mało, ale tak jak mówisz - sprzęt marzenie.
@@PyzaMadeInPolandwłaśnie łatwiej patrzeć tym co potrafią ostrzyć ale czy kamienie są tak trudne myślę że jest to trochę przesadzone na dobrym kamieniu i nożu jest to proste. Na chińskim kamieniu i nożu z IKEA za 10 zł może to być naprawdę trudne na początku.
A jak wygląda kwestia zużywania płytek diamentowych?
Tak jak wszystkie płytki diamentowe szybko tracą dużą agresję ścierania, ale przy domowym użytku do kilku noży spokojnie to wystarczy na 1-2 lata. A potem można wymienić sam blok.
Jak masz zajawke na ostrzenie na kamieniu wyśle ci swoje noże :) nie będziesz się nudzić
Czy tego typu system sprawdzi się do noża japonskiego 60 HRC ? Na jednym z kanałów YT ktoś przekonywał że takich noży nie należy ostrzyć na sucho bo moze dojść do przegrzania rdzenia i utraty ostrości
Totalna bzdura. Jak najbardziej można.
Dwa tygodnie temu kupiłem noże tajskie które poleciłeś są super. Wczoraj przyszła ta ostrzałka, to sztos!! Mega dzieki jestem zachwycony działaniem. Mam prośbę możesz mi polecić nóż szefa kuchni w cenie ok 350zl. Z góry bardzo dziękuje
Ciągle szukam takiego i jestem coraz bliżej w testach
Ok czekamy z niecierpliwością;)
Zastanawiam się między tym systemem a płytką diamentową. Proszę o poradę co wybrać
Jeśli jesteś pewny, że poświęcisz czas na naukę, zdecydowanie polecam płytkę.
Kurcze. Kupiłem ostatnio Ruixin RX-008, naprawiłem problem z różnicą kątów po zmianie strony ostrzenia ale nadal nie mogę dojść do poziomu "brzytwy". Czasem uda się mi naostrzyć na tyle by zgolić włosy na przedramieniu a czasem nie ma szans... Nie rozumiem od czego to zależy.
A jakie kamienie?
@@PyzaMadeInPoland chińskie diamentowe 200,500,800,1000,1500,3000 plus skóra. Skóra mega twarda znalazłem z jakiejś starej wojennej torby więc jest bardzo "ubita". Nałożyłem trochę pasty polerskie takiej do samochodu choć nie wiem czy to był dobry pomysł.
W zestawie są też kamienie wodne 120, 320, 600 ale nimi nie próbowałem.
cześć,wpędzasz mnie w doła,nie potrafię tak naostrzyć żeby te ręczniki papierowe tak cieło,włosy goli gazety też ale jest problem z recznikami papierowymi(nie mam stropa)
Strop z pastą polerską zmieni Twój świat 😎
Ja chyba znalazłem swojego złotego gralla biorąc pod uwagę wyniki, czas i łatwość. Zaczynam od podróby HORL 2, dopieszczam stalką i wykanczam na stropie skórzanym. Wolnostojące pomidorki koktajlowe i ręczniki papierowe można już ciąć. Kamieni używam do eksperymentów, ćwiczeń i napraw. Na dniach przyjdzie mi kostka zielonej pasty polerskiej tylko się zastanawiam czy nabijać nią strop bo wtedy z pieszczącego nóż futerka zrobi się taki jakby pół kamień.
Dopiero co kupiłem kamień Bacher 1000/4000 za 150zł + mały strop z paskiem skórzanym i tymi pastami (nie polecam, małe gówienko za 35zł, serio lepiej wziąć pasek i deskę), a tu wyjeżdżasz z taka maszyna za 250zł... Chyba z 5 minut cisnąłem na kamieniu 1000 i ostrość jest średnia... Myślę że na stronę z 500x przejechałem, do tego wykończenie 4000 i strop... Ile średnio trwa takie ostrzenie?
@@IrysHardstyler jak masz zajechany nóż od kogoś o twardości ~60hrc i musisz zaczynać od plytki 80 to trzeba, liczyć przy nożu wielkości pomocnika szefa mniej więcej pół h jadąc 80-120-240-300-400-600-1000-1500-2000-2500-3000 i skóra
Moim zdaniem nikt o zdrowych zmysłach nie skacze tak drobnymi skokami. 400 - > 1000 - > skóra wystarczy do 99% zastosowań.
Poniżej 400 to może wtedy gdy usuwamy szczerby.
To kwestia wprawy. Jednemu to zajmie 3 minuty, a jelsi nie trzymasz kąta to może potrwać i 20 bez rezultatów. Ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie - jedyny sposób.
Prawdopodobnie nie trzymałeś odpowiedniego kąta. Na początku rób powoli a prędkość się wyrobi. 5 min jeśli nóż nie jest zajechany to ok czas. Tylko jeśli gibasz nożem to zamiast ostrzyc zaokrąglasz krawędź i stąd może wrażenie że ostrość jest średnia.
@@PyzaMadeInPoland jak nóż ma uszkodzona krawędź od no kości czy jak ktoś używał szkła zamiast drewnianej deski to bardzo często się spotyka.
Na 200 długo to trwa a 80 chwilla moment.
Albo jak nóż ostrożny na okolice 20st i chce się zejść na coś bliżej 10. To na 400 żeby uzyskać drut to trzeba piłować i piłować.
Przy gradacji 80 wystarczy przejechać dosłownie 2-3 razy. Trzeba to obserwować. Co ważne. Nie używać żadnej siły docisku. Masa płytki i ramienia systemu i to wszystko
Nie ma już takiej ceny. Efekt filmu?
Klikam i widzę dalej 251 zł.
@@PyzaMadeInPolandpewnie gdzie indziej klikamy
Mam tę ostrzałkę od ponad roku. Generalnie to największym mankamentem jest sztywność. Całość powinna być z amelinium odlana. Kamienie i szybkość i łatwość ostrzenia faktycznie są plusem. Faktycznie nie nadaje się do reparacji noży.
Podkładasz coś pod szczypce? Mi to bardzo pomogło. Drewniany klocek o odpowiednich wymiarach.
Kiedyś mój Ojciec uczył minie ostrzyć dłuta stolarskie. Finiszem tego ostrzenia było ostrzenie/polerowanie na jakimś łupku... czy ktoś z Was używa takiego patentu ?
Japończycy robią podobnie, ja mam kilka kamieni naturalnych i służą głównie do polerowania i nadawania walorów estetycznych, typu kontrast między miękką a twardą stalą.
Mam go , po naostrzeniu kilku noży , sporo spadł komfort ostrzenia, poprostu diamenty się zużyły. Jeżeli miałbym dokupić kolejne , to wole zainwestować w kolejne kamienie🙂.
To nie tak. Każda płytka diamentowa po kilku ostrzeniach traci agresję, bo odpadają słabo osadzone diamenty. To początkowe "złamanie" płytki to standard.
Jedna z chińskich podróbek oferuje również kamienie jadeitowe o gradacjach 5000, 8000 i 10000. Ze swojego doświadczenia uważasz, że warto? Czy raczej bez sensu tak wysokie gradacje?
Totalnie bez sensu. A druga sprawa, że chińskiej gradacje zwykle nie mają żadnego związku z znana nam skalą gradacji JIS.
@@PyzaMadeInPoland już po zapytaniu widziałem jeden z twoich komentarzy że 400, 1000 i strop wystarczy w 99% :)
cze gradacja 300 i 600 to nie jest za mało?
Za mało do czego?
@@PyzaMadeInPoland chodzi mi o to czy przeskok z gradacji 300 na 600 nie jest zbyt mały żeby coś zadziałać, myślałem że jeszcze z jakieś 1200 by było wymagane do dobrego naostrzenia, ale ja się nie znam stąd pytanie
@@MrGasior jeśli ktoś jest dobry to i na 300 naostrzyć tak, że goli włosy. A 600 to już zupełnie wystarczy, szczególnie, że tam jest ejsscze kamień ceramiczny do polerowania ok 1500-2000.
po jakimś czasie nie chce się montować tego ustrojstwa i tak się wraca do kamienia 🤣
Prawda!
sprawdzałem w necie , ta ostrzałka jest w dwóch przdziałach cenowych : do 600 i powyzej tysiąca , puki co mam kamień i papier wodny i jakoś sobie radze , ostrze tylko nóż którym sie posługuje ja , a reszte tylko podciągam zeby cieły ale zeby sie kobity nie kaleczyły
To następnie proponuję test Tormek T8 😊
Mało domowy, ale też kusi trochę. :p
Napewno dobry sprzęt jeśli ktoś nie ma czasu na uczenie się ostrzenia na kamieniu. Ostatnio na FB wyskoczyła mi reklama noża pokrytego diamentem, cudowna powłoka i nóż którego nie trzeba nigdy ostrzyć 😁.firma wmf noże ultimate diamond. Byś napisał posta na temat tych bzdur
@@sierzput7 albo lubi mieć rowniutką krawędź tnącą jak od linijki z idealnym kątem co do dziesiątki stopnia i absolutnie żadnym odchyleniem.
No ja mam inne zdanie. Zawsze przy czubku będzie trochę inny kąt (geometrii się nie oszuka) i równiej zrobię na kamieniu niż systemie, który zawsze będzie się trochę bujał.
@@PyzaMadeInPoland czubek myślę że po ostrzeniu z głową trzeba ręcznie raczej po kilkunastu ostrzeniach poprawiać. Zależy od kształtu czubka.
System musi mieć 2 łapy trzymające i regulowane bo inaczej można co najwyżej nóż na grzybki ostrzyć bo stabilności bedzie zero
Prawda jest taka że nic nie przebije kamieni uniwersalne, do każdego typu ostrza, minus w zasadzie jeden wymagają czasu na nauke. Nawet najwięksi mistrzowie jak Tsukasa Hinoura uwazają że uczą się całe życie i sztuka ostrzenia to w zasadzie dążenie do perfekcji.
Zgoda. Ale ja ostatnio chyba wyleczyłem się z nawracania wszystkich na kamienie, bo jeśli komuś brakuje totalnie umiejętności manualnych albo chociaż odrobiny samozaparcia, to kamienie będą frustrujące.
Niektórzy chcą mieć po prostu ostre noże do kuchni a nie dążyć całe życie do perfekcji z portretem Tsuksaki Hinoury w kuchni
Jeśli pominiemy cenę, to prawda jest taka, że nie ma nic lepszego niż Tormek.
@@dariuszpeszko6312 Zależy który model bo jest ich kilka i każdy ma swoje przeznaczenie do noży japońskich też jest odpowieni model Tormek
@@dariuszpeszko6312 szybkiego łoże tak, ale to nie jest "najlepsza" ostrzałka w kontekście ostrości absolutnej
Nie mam ręki do ostrzenia znaczy trzymania kąta, kupiłem chińską mocowaną ściskiem do stołu, są 3 kamienie i powiem że w końcu mam noże ostre a nie tnąco rwące. Ja widzę wadę tej ostrzałki bo w mega drogich profesjonalnych jak i mojej taniej kamień jest połączony z prętem i to pręt się przesuwa w uchwycie. W tej laik też zmieni pewnie kąt. Mówisz o skali i jak uchwycić właściwy, ja powiem czego używam dobrej jakości kątownika elektronicznego stolarskiego (takie ustrojstwo co przyczepia się do tarczy piły stołowej). No cóż lepiej mi wychodzi robienie z drewna niż ostrzenie z ręki haha Obejrzałem film do końca i ta maszynka miękka jak masło w porównaniu z moim tanim chińczykiem z alu, Plus taki że w mojej pasują wszystkie standardowe kamienie nawet do tych maszynek z górnej półki.