Wentylacja mechaniczna. Jak uniknąć błędów? Dylematy budowlane #76

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ส.ค. 2024
  • Wentylacja mechaniczna powoli staje się standardem w Polskim budownictwie. Pomimo tego cały czas można spotkać wielu użytkowników niezadowolonych z tego, że zdecydowali się na montaż wentylacji mechanicznej, a nie grawitacyjnej. Nic dziwnego, skoro w projektach budowlanych można spotkać bardzo wiele błędnych rozwiązań, a wykonawcy też różne podchodzą do swojej pracy. Dlatego w dzisiejszym odcinku opowiadamy o podstawach działania wentylacji mechanicznej i przestrzegamy jak uniknąć typowych błędów. Zapraszamy do słuchania!
    Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
    Pozdrawiamy,
    Krystian - krystian.lemkowski@quatro-domy.pl
    Sławek - slawek@poradnik-budowlany.com
    _______________
    Przydatne linki:
    👉 NOWOŚĆ. E-book "“Zaprojektuj samodzielnie system wentylacji mechanicznej”"
    jaksiewybudowa...
    👉 Artykuł o wentylacji na blogu Sławka
    blog.poradnik-...
    👉 Darmowy cykl webinariów dla budujących dom:
    lp.jaksiewybud...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.c...
    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-...
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowa...
    👉 Konsultacje budowlane:
    www.budowawpra...
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowa...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpra...
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-...
    👉 Projekty budowlane:
    Strona: domymodelowe.pl/
    #budowadomu #jaksięwybudować #ściany #fundamenty #dach #elewacja #wentylacja #rekuperacja #budowa #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac,

ความคิดเห็น • 81

  • @krystianlemkowski
    @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

    NOWOŚĆ: E-book, dzięki któremu sprawdzisz projekt lub samodzielnie zaprojektujesz system wentylacji mechanicznej:
    jaksiewybudowac.pl/produkt/e-book-zaprojektuj-samodzielnie-system-wentylacji-mechanicznej/
    Artykuł o wentylacji na blogu Sławka: blog.poradnik-budowlany.com/wentylacja-mechaniczna-na-co-uwazac/
    Newsletter: blog.poradnik-budowlany.com/newsletter

  • @BogusiaiWłodekBerdzińscy
    @BogusiaiWłodekBerdzińscy 16 วันที่ผ่านมา +1

    Bardzo dobry odcinek. Obala mity szerzone przez wykonawców "wentylacji z klocków lego" Np. ten, że wentylacja musi być zrównoważona. Lekkie nadciśnienie jest dobrym rozwiazaniem w większości przypadków. Dobre jest też wskazane rozwiązanie z okapem, gdzie wywiew na zewnątrzy jest tylko w razie potrzeby. I w 15-30 minut nic się nie stanie. Zwiększony wywiew będzie do pewnego stopnia równoważony zwięszeniem nawiewu w wyniku spadkiu ciśnienia - zwiększa się spręż dyspozycyjny.
    I jedno uzupełnienie. Projektant wprawdzie dobiera przekroje do planowanych przepływów ale ostateczny wydatek i tak precyzuje się bezpośrednio anemostatem lub pośrednio klapą na rurociągu. A w "klockach lego" gąbkową zatyczką🙂

  • @bartospl1
    @bartospl1 หลายเดือนก่อน +1

    Mieszkam obecnie w domu z wentylacją grawitacyjną - dom jest dość stary, niezbyt szczelny więc jeśli chodzi o wentylację to na pewno działa. Tylko że działa dobrze zimą - ot fizyka. Latem, choćby skały... wiadomo co - przy 30 stopniach ruchu powietrza nie ma. W nowym domu wentylacja mechaniczna z klimatyzacją jest moim must have. Dobrze jeszcze wspomnieć o potrzebie klimatyzacji, bo sporo osób myli wentylację z klimatyzacją a potem latem posty na forach, że wentylacja mechaniczna zaciąga gorące powietrze. No a jakie ma zaciągać? Dodatkowo klimatyzacja wyreguluje wilgotność latem.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Tak, klimatyzacja to zupełnie odrębny temat.

  • @KrzysztofJasinski-oi7ic
    @KrzysztofJasinski-oi7ic หลายเดือนก่อน +5

    Parę uwag formalnych.
    1. Pojawiło się stwierdzenie, że ludzie zatykają jak wieje z kratek wywiewnych - „a tak powinno być”. Komin wentylacyjny wywiewny nie jest poprawnym pod względem higienicznym miejscem czerpania powietrza zewnętrznego. Powietrze przy grawitacji ma wchodzić tylko i wyłącznie przez prawidłowo usytuowane nawiewniki.
    2. Krystian zasugerował, że u niego w domu są kominy w każdym pomieszczeniu i wentylacja łazienki i kuchni to może być za mało. Wydaje mi się, że mnożenie kominów nie ma sensu lub może być wręcz szkodliwe. Powietrze ma być kierowane od pomieszczeń czystych do brudnych aby nie cofać zapachów przez maksymalnie jedno pomieszczenie pośrednie. Aby zapewnić odpowiedni wydatek należy dobrać odpowiednią ilość nawiewników i wykonać odpowiednio duże kanały wywiewne usytuowane najlepiej w środku budynku w miejscu gdzie dach jest najwyższy. Aby zapewnić większa ilość powietrza wystarczy dobrać większe średnice kanałów wywiewnych (Producenci dają nomogramy do doboru wielkości kanału). Mnożenie kominów generuje koszta, konieczność wykonania wielu ław kominiarskich, możliwość zaburzenia kierunku przepływu powietrza od czystych do brudnych oraz możliwość popełnienia błędów przez zrobienie zbyt niskich kominów. Wentylacja w kuchni i łazience wentyluje cały dom a nie tylko kuchnie i łazienkę. Norma mówi oczywiście o sposobie wszystkich pomieszczeń.
    3. Pojawiła informacja o jednokrotnej wymianie powietrza w budynku - przy tych założeniach to wentylacja grawitacyjna jest „lepszym rekuperatorem”. Stara Norma PN-B-03430:1983 i warunki techniczne stawiają 4 rodzaje warunków minimalnych. Minimalna ilość powietrza wywiewanego, minimalna ilość nawiewu na osobę, krotność wymian w pom. Technicznych, garażu lub wymogi dla otworu w klatce schodowej oraz wymóg 1-krotnej wymiany powietrza dla pokoi mieszkalnych (a nie dla całego domu).
    W obliczeniach energetycznych przyjmuje się średnio na cały dom ok. 0,5 wymiany powietrza. Oczywiście ten wskaźnik będzie dużo mniejszy dla dużego domu i dużo większy dla kawalerki w bloku gdzie trzeba wywiać te normowe 80-120m3/h
    Oczywiście najlepsze by było aby było sterowanie wilgocią i czujnikiem CO2.
    4. Pojawiła się sugestia, że inwestor sam sobie może dobrać centrale-rekuperacyjną i ogarnąć instalację. Chwalebne jest to, aby inwestor był krytyczny i świadomy jednakże w naszym reżimowym państwie to jednak projektant o tym musi zadecydować a inwestor ma na koniec budowy przynieść w zębach do PINB projekt techniczny podpisany przez projektanta. Na początku podcastu pojawiła się sugestia Krystiana, że to raczej ma być sugestia jak zrozumieć i sprawdzić projekt.
    5. Co do komfortu termicznego to są dwa rodzaje wytycznych:
    a) do nawiewników przy wentylacji grawitacyjnej i hybrydowej - mają być w górnej części pomieszczenia referencyjnie nad oknem (może chodzi o próbę przyklejenia zimnej strugi do sufitu lub ogrzewania strugi grzejnikami, których już się niestety nie projektuje pod parapetem). Literatura do projektowania chlewni sugeruje, że nawiew nie może być dalej niż 30 cm od sufitu aby świnkom nie było zimno.
    b) Do wentylacji mechanicznej jest przywołana stara i niejara norma „PN-B-03421:1978 Wentylacja i klimatyzacja - Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi”. Projektant w strefie przebywania ludzi (do 2m nad podłogą) powinien zapewnić temperaturę min. 20*C oraz prędkość powietrza nie większa niż 0,2m/s zimą i 0,3m/s latem. Oczywiście żadnemu projektantowi nie chce się robić analizy CFD albo dobierać anemostatów pod spręż w domach jednorodzinnych.
    Jak się weźmie krajową ocenę techniczną dowolnego anemostatu to ITB opisuje zasięgi strumienia (www.alnor.com.pl/assets/files/certyfikaty/ITB-KOT-2021-2034.pdf od str. 78)

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac หลายเดือนก่อน

      Dzięki za świetny komentarz!
      Masz rację, że wianie z kratek wentylacyjnych świadczy o źle działającej wentylacji. Tak nie powinno być. I oczywiście nie można takich kratek zasłaniać, bo można sprowadzić na siebie nieszczęście.
      Jeżeli chodzi o normy i liczbę wymian powietrza w budynku, to wrócę z odpowiedzią po weekendzie - byłem przekonany, że norma dotyczy jednokrotnej wymiany powietrza w całym budynku jednorodzinnym, a nie dla pokojów mieszkalnych. Z drugiej strony trudno traktować inaczej salon lub kuchnię, czyli pomieszczenia, w których także przebywają stale domownicy. Odezwę się.
      PS "Oczywiście żadnemu projektantowi nie chce się robić analizy CFD albo dobierać anemostatów pod spręż w domach jednorodzinnych."
      Cóż, mam nadzieję, że jednak nie jest tak źle. O ile projekty wentylacji dołączane do projektów katalogowych są marnej jakości, to już projekty wykonywane na zamówienie, bywają całkiem dobre.
      PS 2 Jeżeli masz czas, to przeczytaj mój artykuł o wentylacji ( link w opisie filmu i w przypiętym komentarzu ) - jestem ciekawy Twoich uwag. Artykuł - w przeciwieństwie do podcastu - można aktualizować. :)
      Pozdrawiam,
      Sławek

    • @KrzysztofJasinski-oi7ic
      @KrzysztofJasinski-oi7ic หลายเดือนก่อน

      @@jaksiewybudowac
      ok. Rzucę okiem.
      Jak rzuciłem okiem na normę to jednak został już skreślony z niej zapis o jednokrotnej wymianie w pokojach.
      Prześlę na e-mail kolaż z normy

    • @grzegorzurbanek7676
      @grzegorzurbanek7676 หลายเดือนก่อน

      Ad. 3) Jednokrotna wymiana powietrza dla kubatury pomieszczeń wentylowanych (oczywiście, że nie dla kubatury całego domu) to jest bardzo dobre założenie projektowe. Wykorzystując zakres regulacji wydajności rekuperatora po zmniejszeniu odpowiednio jego obrotów - można spełnić pozostałe warunki normy i jednocześnie mamy zapas w zakresie regulacji na wykonanie przewietrzania. Jeśli ktoś zrobi instalację na niezbędne minimum, to oczywiście zrobi ją taniej, ale nie dość że zazwyczaj będzie bardziej hałasować (praca wentylatorów na wyższych obrotach), to w razie konieczności zrobienia przewietrzenia domu pozostaje jedynie otwarcie okien. Rekuperacja ma przede wszystkim zapewnić komfort powietrza użytkownika, a zaraz potem efektywność energetyczną. Przy dobrze wykonanej rekuperacji z uwzględnieniem potrzeb i wymogów użytkownika wentylacja grawitacyjna nigdy nie będzie lepsza. Poza tym parametry wzięte z norm istotne są wyłącznie wówczas, jeśli nie wiadomo jaki przyjąć punkt odniesienia. Jeśli inwestor i zazwyczaj późniejszy użytkownik domu będzie wiedział czego potrzebuje i oczekuje od rekuperacji, to z pomocą projektanta będzie w stanie określić parametry wentylacji opisujące jego komfort powietrza, a wówczas wszelkie normy stają się drugorzędne.

    • @KrzysztofJasinski-oi7ic
      @KrzysztofJasinski-oi7ic หลายเดือนก่อน

      @@grzegorzurbanek7676
      Nie neguję konieczności dobrania centrali o większej wydajności. Odnoszę się do minimalnych wymagań normy i przepisów.
      Wyznacznik kubatury nie jest jest zawsze poprawny. Kubatura nie produkuje dwutlenku węglą i pary wodnej - ewentualnie zapachy i wydzielanie subatancji w pierwszej fazie użytkowania.
      Wymagania normy nie staną się równorzędne bo te projektant musi spełnić obowiązkowo- co ponadto jest ok.

  • @rezystor1990
    @rezystor1990 หลายเดือนก่อน +3

    1. W projektach typowych instalacje mechaniczne są zaprojektowane z czapy, powtarzam Wam projekt budowlany to nie projekt wykonawczy i na etapie budowy i tak trzeba zaprojektować instalacje zgodnie systemem danego producenta.
    2. Okap jest kilka wyjść:
    - są rekuperatory z dedykowanym przyłączem pod okap więc można podłączyć pod centrale okap
    - jeżeli centrala nie ma dedykowanego wejścia można nadal podłączyć ale trzeba stosować separator tłuszczu wydajność takiego systemu słaba ale się da
    - podłączając tradycyjnie okap z wyciągiem trzeba pamiętać o jednym problemie, okap potrafi mieć wydajność 500-700m3/h skąd to powietrze pobrać skoro mamy szczelny dom a wentylacja jest zbilansowana? Zostaje nam otworzenie okna w momencie gdy włączamy okap w lecie nie ma problemu ale w zimie robi się zamrażarka jeżeli jedno stosunkowo nie duże pomieszczenie wentylujemy 500-700m3. Zostaje nam jeszcze jedna opcja są rekuperatory z funkcją okapu które w momencie otrzymaniu sygnału o włączeniu okapu ustawiają nawiew na pełną moc a wentylator wyciągowy zostaje wyłączony. To wydawało by się idealne rozwiązanie ale rekuperator do typowego domku ma wydajność 300-350m3/h a okap potrzebuje dwa razy więcej, druga sprawa wentylujemy cały dom z pełną mocą centrali ale bez odzysku ciepła po godzinie gotowania mamy zamrażarkę w całym domu w zimie. Nie możemy ignorować tego nie zbilansowania ponieważ podciśnienie może rozszczelnić na paraizolacje, obniżyć ciśnienie w domu co nie jest komfortowe a jeżeli wszystko wytrzyma to po prostu okap nie będzie działał z pełną mocą bo nie ma skąd pobrać powietrza.
    - najbardziej polecanym okapem do wentylacji z rekuperacją jest okap z pochłaniaczem ale wymaga on częstych wymian filtrów (średnia raz w miesiącu) i jego skuteczność jest ograniczona. Zyskujemy zalet wentylacji z odzyskiem ciepła nie tracąc zbyt wile na komforcie.
    Jeżeli dużo gotujesz to podejście tradycyjne z okapem + odpowiednia centrala, jeżeli gotujesz umiarkowanie/mało okap z pochłaniaczem ogarnie temat.
    3. Mało o tym że wentylację mechaniczną można skonfigurować w różny sposób np. wentylacja mechaniczna wyporowa jest fajnym rozwiązaniem a przez brak świadomości rzadko stosowana. Jeżeli komuś zależy na komforcie akustycznym i nie chce stosować drzwi z podcięciami to możemy w pomieszczeniu stosować nawiew i wywiew nie tylko ze względu na bakterie i wirusy np. praca z domu i pomieszczenie które ma służyć za biuro trzeba wyciszyć względem reszty domu.
    4. Łazienki tu też jest kilka wyjść:
    - rekuperator poprzez czujnik w nim zawarty lub czujnik w pomieszczeniu wykrywa podwyższoną ilość wilgoci w powietrzu co powoduje zwiększenie wydajności centrali powodując szybsze jej odprowadzenie
    - możemy podłączyć kontraktron który będzie sygnał do rekuperatora na tryb przewietrzania w momencie przebywania w łazience bo nie koniecznie musi być dużo wilgoci a np. zapachów których chcemy szybko się pozbyć
    - możemy pod amenostat zamontować wentylator który będzie zwiększał wydajność tego pojedynczego punktu wyciągowego (kosztem innych punktów) przez ten moment przebywania w łazience. Wentylator może być sterowany czujnikiem wilgotności lub nie. Oczywiście również może być to skorelowane z włączeniem centrali na wyższy bieg tak aby inne punkty wyciągowe nie traciły na wydajności.
    5. Kominek najlepiej aby miał niezależny przewód zasilający w świeże powietrze. Centrale często mają funkcje utrzymywania nadciśnienia i można teoretycznie zasilać kominek w powietrzem z pomieszczenia ale gdy mamy okap "tradycyjny" zrobi podciśnienie ze względu na niezbilansowanie potężny problem gotowy.
    6. Wypadało by wspomnieć o wymiennikach które poza ciepłem potrafią odzyskać wilgoć to tez ważna sprawa.
    7. Warto też wspomnieć że aktualnie nie ma norm do projektowanie wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych. Stąd takie rozbieżności pomiędzy projektantami bo każdy stosuje normy pokrewne ale każdy inne. Dlatego najlepiej sterować wentylacją za pomocą czujnika wilgotności i czujnika CO2.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac หลายเดือนก่อน

      Dzięki za cenny komentarz.
      1. Tak, projekty instalacji dołączane do projektów katalogowych często nie mają żadnej wartości.
      2. Czy na pewno nie możemy ignorować nie zblilansowania? Podczas "typowego" gotowania okap chodzi na niższym biegu i filtruje ok. 6 razy pomieszczenie w ciągu godziny - daje to raczej 250 - 360 m3. Wyższych biegów używa się raczej okazjonalnie.
      "Jeżeli dużo gotujesz to podejście tradycyjne z okapem + odpowiednia centrala, jeżeli gotujesz umiarkowanie/mało okap z pochłaniaczem ogarnie temat."
      Tak jest.
      3. Wentylacja mechaniczna wyporowa - spotkałeś się z tym w domu jednorodzinnym? Wygląda to na ciekawe rozwiązanie.
      "możemy w pomieszczeniu stosować nawiew i wywiew nie tylko ze względu na bakterie i wirusy np. praca z domu i pomieszczenie które ma służyć za biuro trzeba wyciszyć względem reszty domu. "
      Racja, dzięki za uzupełnienie i za porady dotyczące łazienki i kominka.
      Pozdrawiam, Sławek

    • @rezystor1990
      @rezystor1990 หลายเดือนก่อน

      @@jaksiewybudowac 1. Moje zdanie jest takie, że powinno budować się z projektów katalogowych ponieważ zaprojektowanie i optymalizacja budynku wraz z obecnie stosowanymi instalacjami i z poważnym projektem wykonawczym jest zbyt drogie by było to możliwe w projekcie indywidualnym. Niestety sprzedawcy domków katalogowych nie myślą tak jak ja i sprzedają paździerz.
      2. Ja zrezygnowałem z tego typu okapu. Typowe gotowanie obiadu trwa tą godzinę, załóżmy nawet że bilans się zgadza rekuperator wyłącza wyciąg działa tylko nawiew a jedynym wyciągiem jest okap bilans się zgadza. Co się dzieje gdy podczas gotowania ktoś poczuje potrzebę wyskoczenia na dwójkę do ubikacji.... cały zapach przechodzi przez "cały" dom bo jedynym punktem wyciągowym jest okap. Mimo wszystko okap czasami trzeba włączyć na pełną moc i zawsze dojdzie do nie zbilansowania a to może rodzić problemy. Moim zdaniem przy tradycyjnym okapie powinien być od razy zabudowany niezależny punkt nawiewny który będzie bilansował okap niezależnie od wentylacji. No ale to koszty, automatyka, klapy zwrotne problemy ze szczelnością budynku.
      3. Osobiście nie spotkałem ale na kanale izzi instalacje można zobaczyć instalatora który robi już od dłuższego czasu takie instalacje w domach. Szkoda że tak późno zacząłem wchodzić głębiej w temat wentylacji bo poważnie bym się zastanowił nad instalacją wyporową. Na moją inżynierską intuicje działa to bardziej naturalnie i zapewnia lepszą wymianę powietrza niż konwencjonalna mieszająca. To nie jest też tak że konwencjonalna mechaniczna jest zła ale można inaczej i warto to rozważyć.

  • @adamwojech7807
    @adamwojech7807 หลายเดือนก่อน +3

    Cześć!
    Zastanawiam się nad wyborem projektanta (projekt indywidualny).
    Dostałem bardzo tanią ofertę 12tys. (za budynek ok 130m2 w technologii tradycyjnej, ogrzewany gazem, bez rekuperacji).
    W ofercie projektanta są następujące elementy:
    "projekt architektury, konstrukcji i instalacji, projektu zagospodarowania terenu"
    Czy to kompletny zakres? Czy jakieś dodatkowe elementy powinny być w standardzie?
    Podpowiedzcie proszę.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Prawdopodobnie jest to absolutne minimum potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.
      Taki zapis nie nie mówi o szczegółowości i jakości projektu. Trzeba by obejrzeć inne projekty tego architekta.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac หลายเดือนก่อน +2

      Ta oferta niczego nie precyzuje.
      Kilka pytań do projektanta:
      - Czy będzie ustalony rodzaj materiałów budowlanych, hydroizolacji, źródło ciepła i sposób
      ogrzewania ciepłej wody użytkowej?
      - Czy będzie z Tobą konsultowany sposób podziału instalacji elektrycznej na obwody, usytuowanie
      rozdzielnicy, gniazdek, łączników i punktów oświetleniowych, czy otrzymasz projekt ogrzewania podłogowego,
      - Czy projekt będzie zawierał parametry materiałów budowlanych - np. w przypadku
      styropianu będzie znana jego grubość, odporność na ściskanie i współczynnik przewodzenia
      ciepła?
      - Czy będzie omówiony projekt elewacji?
      - Czy otrzymasz zestawienie stali, stolarki okiennej, drewna na więźbę dachową (absolutnie minimum )
      Jeżeli chcesz wybrać dobrego projektanta i podpisać z nim bezpieczną umowę, to polecam kurs "Przygotowanie do budowy", w którym szczegółowo przeprowadzam przez ten proces.
      Powodzenia!
      Sławek

  • @tehehe5929
    @tehehe5929 หลายเดือนก่อน

    Moze jakis odcinek o modernizacji starych budynkow do obecnych standardow i wyzwaniach (i kosztach) z tym zwiazanymi? Montaz sufitowki z kapilarow (zeby grzac i chlodzic) albo klasycznej podlogowki (oba zjadaja wysokosc pomieszczenia) czy ogrzewanie klimatyzatorami? Co z rekuperacja (mozna zrobic bez zjadania wysokosci sufitu?) etc etc.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Można zrobić frezowanie istniejącej podłogi i w niej zrobić podłogówkę - bez straty na wysokości pomieszczenia.

  • @robertgorski2327
    @robertgorski2327 วันที่ผ่านมา

    W wielu miejscach na TH-cam spotkałem się z opinią, że wentylacja grawitacyjna w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie nie działa. Z drugiej strony kominy wentylacyjne odpowiadają otworowi w ścianie o średnicy 1 metra gdzie tracimy ok 30 procent ciepła. Czyli jeśli chcemy mieć energooszczędny dom to tylko wentylacja mechaniczna?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  19 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      W dużym skrócie: tak.

  • @paweswieczkowski1091
    @paweswieczkowski1091 หลายเดือนก่อน +1

    Propo nawiewu i wywiewu w jednym pomieszczeniu to czy nie jest to dobre rozwiązanie dla domu, w którym ktos chciałby miec mozliwość indywidualnej regulacji nawiewu dla każdego z pomieszczeń osobno? Zastosowanie przepustnic z siłownikami i bilansowanie nawiew/wywiew w obrebie jednego pomieszczenia w zalezności od potrzeb wydaje się (pomijając koszty) sensownym i komfortowym rozwiązaniem.Jesli ograniczymy się tylko do nawiewów w pomieszczeniach mieszkalnych to w momencie zmiany nastawy na siłowniku na nawiewie wyciag w innym pomieszczeniu bedzie zbyt duży lub zbyt słaby.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Teoretycznie ma to sens, ale wydaje mi się, że jest to rozwiązanie tylko dla pasjonatów. Przeciętny użytkownik nie będzie miał takiej potrzeby.

    • @d36649
      @d36649 2 วันที่ผ่านมา

      Jeśli przymkniesz wywiew i nawiew w tym danym pokoju to i tak będzie to miało wpływ na całą instalację i za duże przepływy w pomieszczeniach najbliżej skrzynek rozdzielczych.

  • @tehehe5929
    @tehehe5929 หลายเดือนก่อน +1

    Fajnym pomyslem jest wylot z rekuperacji podpiac do malej pompy powietrze-wode pod CWU. To przeciez przynajmniej kilkanascie stopni wyrzucanego powietrza niezaleznie od pory roku. Taka pompa bedzie miala kosmicznie wysokie COP, lepsze niz gruntowa.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac หลายเดือนก่อน

      Teoretycznie tak, ale spotkałem się z tym rozwiązaniem tylko w filmach Pana Macieja Sempińskiego.

    • @tehehe5929
      @tehehe5929 หลายเดือนก่อน

      @@jaksiewybudowac Sa systemy all in one ktore maja zintegrowana pompe ciepla i rekuperator, ktore fabrycznie korzystaja z ciepla odpadowego z rekuperatora np znalazlem: th-cam.com/video/nc35ft_QwKA/w-d-xo.html

    • @barrybookmaker7433
      @barrybookmaker7433 หลายเดือนก่อน

      @@tehehe5929 aczkolwiek cena zabija :)

    • @tehehe5929
      @tehehe5929 หลายเดือนก่อน

      @@barrybookmaker7433 Nie sprawdzalem, ale chcialem pokazac ze to nie jest nowy czy unikalny pomysl.

  • @jarekp5416
    @jarekp5416 หลายเดือนก่อน +1

    ja mam w projekcie wentylacyjną grawitacyjną bo nie chciałem mechanicznej, ogrzewanie gazowe, ale żeby otrzymać certyfikat energetyczny musiałem dołożyć kolektory słoneczne.

    • @user-on1uq6nk2c
      @user-on1uq6nk2c หลายเดือนก่อน +1

      Robię tak samo, dom 215m2.

  • @MichalPatejko
    @MichalPatejko หลายเดือนก่อน

    Apropo czucia powietrza nawiewanego z anemostatu to tutaj poruszyliście poważny problem tyczący się jakości wykonywanych instalacji. Niestety, nie przesadzę jak powiem, że większość instalacji jest wykonywana "przy okazji" przez hydraulików, dla których to jest położenie rurek Fi75, pozaginanych wielokrotnie po 90 stopni lub więcej tworząc bardzo duże opory w instalacji. I jak potem to się naprawia? A no ustawia się centrale na wyższe obroty, byle mocniej. Konsekwencje? Dużo mniejszy odzysk ciepła, jak mały odzysk ciepła to i większe szanse na zamarźnięcie wymiennika, a jak zamarznie to włączy się grzałka (jeśli jest, zazwyczaj 1-2 kw mocy) albo zastosowany zostanie inna opcja rozmrażania wymiennika, która zmniejszy przepływy.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac หลายเดือนก่อน

      Zgadza się. Albo jeszcze gorzej - robi się byle jak, a potem przekonuje inwestora do zakupu droższej centrali o większej wydajności. :(

  • @emmariano7
    @emmariano7 หลายเดือนก่อน +2

    Wszyscy mówią, że wystarczy im wentylacja grawitacyjna i nie potrzeba im rekuperacji, a potem zamykają nawiewniki w oknach, wentylacja nie dziala, wręcz z kratek dmucha zimne powietrze, więc je zakrywają. Jeśli mamy okna energooszczędne to chyba podstawą jest wentylacja mechaniczna z reku. Bo po co kupować drogie okna a potem je rozszczelniać? Niedługo będę robił u siebie reku i zamierzam w ogóle okapu nie robić. Tak po prostu. W mieszkaniu w bloku nie mam i jest ok.

    • @pawem.3477
      @pawem.3477 หลายเดือนก่อน

      Jak nie gotujesz w domu to nie ma sensu. Ja gotuję codziennie. Raz do roku czyszczę okap i jest w środku pełen tłuszczu. Nie mając okapu będziesz go miał na ścianach i suficie.

    • @emmariano7
      @emmariano7 หลายเดือนก่อน

      @@pawem.3477 Jasne... A z piekarnika jak wyciągasz ten swój tłuszcz? Też masz okap? Przeważnie piekarnik jest w innym miejscu niż kuchenka. U nas się gotuje, piecze, smaży - wszystko robi. Większy problem jak kuchenka jest na gaz. W domach przeważnie indukcję się robi.

    • @pawem.3477
      @pawem.3477 หลายเดือนก่อน

      ​​​​@@emmariano7widze, ze kolega tradycjonalista i do kuchni się nie pcha. tłuszcz z piekarnika zostaje w piekarniku. I jest go wielokrotnie mniej niż przy smażeniu na patelni.

    • @emmariano7
      @emmariano7 หลายเดือนก่อน

      @@pawem.3477 Hehe. Smażymy się nie pierdol... Jaki tam tłuszcz. Więcej syfu z gazu jest.

  • @MrGrubssson
    @MrGrubssson หลายเดือนก่อน

    Panowie, robicie swietną robotę. Czy moglibyście zrobić odcinek o kolektorach słonecznych do cwu? Mało się o tym teraz mówi, a przecież tę technologie cały czas się rozwijają. Czy warto czy nie warto i dlaczego, tak, a dlaczego nie? Buduje dom, chciałbym zdecydować się na kocioł kombinowany Pellet/Drewno, ze względu na posiadanie dużej ilości tego drewno i do tego kolektor, żeby w miesiącach ciepłych w ogóle nie korzystać z kotła, tylko ogrzewać wodę kolektorem. Z góry dziękuję i Pozdrawiam.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน +1

      Moim zdaniem to bardzo fajna technologia i warto ją rozważyć. Ale żeby podjąć ostateczną decyzję, trzeba rozpatrzyć ją w kontekście źródła ciepła i innych instalacji dla całego budynku.
      W sytuacji którą opisałeś, myślę że to dobry pomysł.

    • @MrGrubssson
      @MrGrubssson หลายเดือนก่อน +1

      @@krystianlemkowski jeszcze wytłumaczę skąd moja motywacja. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką nie wchodzi u mnie w grę. Po pierwsze: zbyt duży wpływ polityki na zasady korzystania z fotowoltaiki oraz na ceny prądu, które przy małej wydajności fotowoltaiki zimą generują potężne koszty. Po drugie: mieszkam w okolicy gdzie sieć energetyczna jest tak nieprzystosowana do dużej ilości instalacji PV, że u wielu sąsiadów w bardzo słoneczne dni instalacja wyłącza się na 3/4 dnia. Stąd pomysł na połaczenie kotła kombi Pellet/zgazowanie drewna z kolektorem słonecznym. Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      @@MrGrubssson Moim zdaniem to bardzo dobrze myślisz, sam bym zrobił podobnie.

    • @ukaszw.5461
      @ukaszw.5461 หลายเดือนก่อน

      ​@@MrGrubsssonMoim zdaniem bardzo dobra decyzja - kocioł dwupaliwowy. Możesz jeszcze dodać klimatyzator do dogrzewania w okresie przejściowym, u mnie się sprawdza. Powyższy zestaw uważam za najlepszy, szczególnie na wsi do modernizowanego z grzejnikami - nieszczególnie ocieplonego domu (w porównaniu do nowego budownictwa, gdzie najlepszym rozwiązaniem jest albo gaz albo pompa ciepła z kominkiem).

    • @ukaszw.5461
      @ukaszw.5461 หลายเดือนก่อน

      ​@@krystianlemkowskiDom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
      Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
      Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
      Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
      Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 หลายเดือนก่อน +1

    Czy rekuperacja się opłaca?
    - oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł
    Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki
    Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      I to jest fajny, realny przykład, dzięki :)

    • @krzysztofjakszewicz4293
      @krzysztofjakszewicz4293 หลายเดือนก่อน

      A jak z subiektywnym odczuciem komfortu z i bez rekuperacji?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน +1

      @@krzysztofjakszewicz4293 Z odczuciem subiektywnym jest tak, że każdy ma swoje własne :)

    • @grzegorzurbanek7676
      @grzegorzurbanek7676 หลายเดือนก่อน

      Realizując system rekuperacji w domu bierze się pod uwagę jednocześnie komfort powietrza dla użytkownika i efektywność energetyczną. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie to drugie, to najtaniej będzie dom zaizolować i uszczelnić nie pozwalając na jakąkolwiek wymianę powietrza ;)

  • @pawotv7392
    @pawotv7392 21 วันที่ผ่านมา

    A jak szybko oczyścić powietrze w małej łazience po Dwójeczce ?
    Przy went. grawitacyjnej jest zazwyczaj instalowany wentylator a co przy rekuperatorze ?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  20 วันที่ผ่านมา

      Trzeba na chwilę zwiększyć wydajność rekuperatora.

  • @pawotv7392
    @pawotv7392 21 วันที่ผ่านมา

    A jak wentylować np. kotlownie bez okien i z drzwiami dźwiękoszczelnymi (szczelną) ??

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  20 วันที่ผ่านมา

      Kotłownia może mieć osobny nawiew i wywiew do wentylacji mechanicznej, albo po prostu własną wentylację grawitacyjną. Zależy co jest w tej kotłowni.

  • @kamfit
    @kamfit หลายเดือนก่อน

    Fajny, ciekawy odcinek. W kwestii rury spiro vs tworzywa: ja u siebie wybrałem całość na spiro ponieważ kilku instalatorów mi powiedziało, że mają mniejsze opory powietrza i łatwiej się czyści te rury.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Mówisz o sztywnych rurach metalowych?

    • @kamfit
      @kamfit หลายเดือนก่อน

      @@krystianlemkowski Dokładnie tak. Mało popularne obecnie. Moim zdaniem warto też inwestorów uświadomiać przed budową domu, czy chcą mieć rury prowadzone pod sufitem czy w podłodze na piętrze (w celu wentylowania parteru). Ja zdecydowałem się prowadzić pod sufitem (będzie zabudowa sufitu z gk) po to, że w razie czego będzie łatwy dostęp do tych rur i będzie można łatwo przerobić/wymienić. Jeżeli ktoś poprowadzi w posadzce piętra i one będą przykryte styropianem i wylewką, to już nie ma możliwości ich wymiany lub ich wymiana będzie się wiązała z rozwalaniem wylewki i podłogówki. Ciekawy byłby też odcinek o samych centralach wentylacyjnych, bo jest dużo rodzajów wymienników na rynku, każdy ma swoje wady i zalety i zwolenników i przeciwników.

  • @pawem.3477
    @pawem.3477 หลายเดือนก่อน

    Panowie, a co z garażem? Wlaczamy go do tego samego systemu, czy traktujemy tak jak okap i wywiewamy spaliny bezposrednio na zewnątrz?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Jak chcesz.
      Moim zdaniem garaż ogrzewany warto włączyć do systemu, a garaż nie ogrzewany można wentylować niezależnie.

    • @grzegorzurbanek7676
      @grzegorzurbanek7676 หลายเดือนก่อน

      Garaż, kotłownia, strych....to pomieszczenia, w których raczej nie spędzamy czasu i jednocześnie są to pomieszczenia, w których nie regulujemy temperatury tak jak w części mieszkalnej domu. Tych pomieszczeń standardowo nie włączamy do systemu rekuperacji. A już na pewno nie garaż... wystarczy bramę garażową otworzyć i zamknąć i przy odpowiednich warunkach od razu mamy zrobioną jednokrotną wymianę powietrza:) A jeśli ktoś zamierza palić samochód przy zamkniętej bramie, to potrzebny jest sporej wielkości wywiew bezpośrednio na zewnątrz (czyli również w pominięciem rekuperacji).

  • @jarekp5416
    @jarekp5416 หลายเดือนก่อน

    Mnie architekt namówił, żeby do wspomagania ogrzewania gazowego dodać kolektory słoneczne ma to też pomóc osiągnąć charakterystykę energetyczną. Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Mam jednak inne pytanie dotyczące fundamentów, wykonawca zaproponował mi żeby zamiast bloczków zrobić ściany fundamentu monolityczne, jednak nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Poza tym zastanawiam się nad bloczkami fundamentowych z keramzytu na pióro wpust z Czamaninka. Nie wiem co wybrać. Prosiłbym o jakąś podpowiedź.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Ściany monolityczne są dobre w przypadku bardzo słabych gruntach. W normalnych warunkach, moim zdaniem, ściany fundamentowe z keramzyto-betonu są najlepszym rozwiązaniem.

    • @jarekp5416
      @jarekp5416 หลายเดือนก่อน

      @@krystianlemkowski dzięki za podpowiedź., ale dziwi mnie bo jak rozmawiam z firmami to słyszę "my nie robimy z bloczków keramzytowych," a przecież są daw razy większe od bloczków betonowych ważą tyle samo co jeden bloczek betonowy i nie trzeba dawać spoin bocznych. Chyba nie trafiłem na dobrych fachowców

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      @@jarekp5416 po prostu to mało znany materiał i dość drogi.

    • @LajtowskiLajt
      @LajtowskiLajt หลายเดือนก่อน

      ​@@jarekp5416ja sugerował bym lać ściany monolityczne, nawet później przy osiadaniu budynku jest to dużo lepsza opcja niż murowanie bloczków. Odpada zaprawa, dochodzi szalowanie, odpada zakup pustaków, dochodzi beton. Dla mnie warto

    • @jarekp5416
      @jarekp5416 หลายเดือนก่อน

      @@LajtowskiLajt dzięki za odpowiedź, mam dylemat bo jednak fundament monolityczny trochę drogo wychodzi przynajmniej tak mi się wydaje po otrzymaniu oferty od wykonawcy.

  • @s7playergame616
    @s7playergame616 หลายเดือนก่อน

    A trzeba montowac okap gdy ma sie wentylację mechaniczną?
    W sumie w domu rodzinnym prawie w ogóle nie używa sie okapu przy wentylacji grawitacyjnej. Jak by ktos mógł rozwinąć temat

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  หลายเดือนก่อน

      Okap bardzo pomaga w wyciąganiu oparów, zapachów z gotowania i nie wiem jak można by go nie używać.

    • @grzegorzurbanek7676
      @grzegorzurbanek7676 หลายเดือนก่อน +1

      Jeśli ktoś na tyle mało gotuje, że nie czuje potrzeby używania okapu przy wentylacji grawitacyjnej, to przy wentylacji mechanicznej również nie będzie miał takie potrzeby. Ja osobiście mam zamontowany pochłaniacz. A ponieważ po włączeniu trochę hałasuje, to włączamy go naprawdę rzadko (jak już faktycznie robi się w kuchni porządne gotowanie;)) Trzeba jedynie pamiętać, że jeśli będziemy dużo gotować i nie używać okapu lub pochłaniacza, to opary z gotowania trafią do rekuperatora i obtłuszczą wymiennik obniżając jego sprawność.

  • @ukaszts9677
    @ukaszts9677 หลายเดือนก่อน

    Nikt nie myśli o tym a potem zalewają wylewką i fajrant. Klient za rok się zorientuje że coś jest nie tak. Rok będzie kombinował jak to poprawić. I w końcu będzie siedział przy otwartych oknach i narzekał w Internecie że rekuperacja jest do d.. 😂

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac หลายเดือนก่อน +1

      Mało kto o tym myśli, bo wydaje się, że nie ma żadnej filozofii z zaprojektowaniem i wykonaniem wentylacji. Mam nadzieję, że chociaż trochę zwiększyliśmy świadomość osób planujących budowę.

  • @wojciechzielinski7825
    @wojciechzielinski7825 หลายเดือนก่อน

    Mam cały czas wrażenie że wszystkie te wentylacje są projektowane jak w zeszłej epoce. Mamy XXI wiek, przepustnice, czujniki, sterowniki - za pół darmo, łatwe do montażu, oprogramowania, zarządzania. Tymczasem montażyści i specjaliści robią z tego jakąś czarną magię.
    Przyjaciel przez prawię dekadę się męczył ze złą wentylacją, od sprzedawcy i serwisantów słyszał że ma za dużą jednostkę. Wzięliśmy więc i zaczęliśmy kombinować ze sterowaniem wentylatorów, okazało się że wystarczyło przeczyścić rurkę z czujnika ciśnienia. BTW jak czujnik różnicy ciśnień może kosztować 500-1000zł?! Co w nim jest magicznego? Sensor za 70zł i rurka pitota?

    • @damianlanger7324
      @damianlanger7324 หลายเดือนก่อน

      No to widzisz, czujniki, sterowniki nie są za pół darmo. Tylko kosztują fortunę stąd sterowana strefowo rekuperacja kosztowałaby też dużo więcej. Alnoor za samą przepustnicę na 2 strefy i sterownik liczy 4000 netto.

    • @wojciechzielinski7825
      @wojciechzielinski7825 หลายเดือนก่อน

      ​@@damianlanger7324 Przepustnica z siłownikiem to cena 200-300zł i to polskiego producenta, precyzyjny czujnik różnicy ciśnień z termometrem w wersji developerskiej 107zł, rurkę pitota można sobie wydrukować (a wystarczy odpowiednio nawiercić np. aluminiową), sterownik wentylatora PWM 0-10 to 30-100zł. ESP-32 30-100zł. Czujnik CO2 MH-z19b 100zł.
      Co jest w przepustnicy Alnoora że kosztuje 4669zł? Tam chyba nawet siłownik trzeba osobno dokupić.

  • @jarekp5416
    @jarekp5416 หลายเดือนก่อน

    Czy to jest dobry produkt na fundamenty do izolacji przeciwwilgociowej Izoplast 2K-W Masa dwusk􀃡adnikowa
    uszcz. 32kg, a drugi taki ale cena dużo wyższa NEXLER BITFLEX 1K 20kg (IZOHAN WM 20KG)