3 najważniejsze RODZAJE KANAŁÓW do rekuperacji!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 16

  • @robertol5946
    @robertol5946 2 ปีที่แล้ว +2

    Fajny materiał. Podniosłem sufit w parterówce o 20 cm aby ukryć tam wentylację i niestety układ pomieszczeń, schody na poddasze, podciagi i konstrukcja sufitu (typu Teriva) nie pozwoliły rozplanować sensownego układu rur. Musiałbym zejść do 25 cm bo sporo wychodziło krzyżowań. Zrobiłem chyba 5 projektów i wciąż nie byłem zadowolony. Skończyło się na rozprowadzeniu rur po stropie i dodatkowy koszt przewiertów pod skrzynki rozprężne i rozdzielacze, ale rekuperator na szczęście pozostał w kotłowni. Swoją drogą ciężko jest zaplanować rozprowadzenie rur gdy nie wie się jakie są ograniczenia wynikające z konstrukcji budynku.

  • @petermiami7811
    @petermiami7811 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobry materiał i sporo wskazówek, dobra robota

  • @RafaOlejnik1979
    @RafaOlejnik1979 ปีที่แล้ว

    Mała poprawka do nazwy SPIRO. Pochodzi ona od nazwy firmy SPIRO International że Szwajcarii, która wymyśliła ten sposób produkcji kanałów.
    Częściej spiro mylone jest z przewodami flex. Elastycznymi też spiralnie zwijanymi przewodami. Główną przyczyną może być nazwa firmy Spiroflex, która obok np Alnor takie kanały produkuje.

  • @marekgrys
    @marekgrys 3 ปีที่แล้ว

    Do pierwszego rodzaju Sonodec zaletą jeszcze że są to kanały ocieplone. Ostatnie flexy to projekt powinien dokładnie określać jakie skrzynki rozprężne i ile kanałów do pomieszczeń więc tu się nie zgadzam. A na flexach często sami inwestorzy robią we własnym zakresie

  • @adalbert68
    @adalbert68 2 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie. Planuję generalny remont domu (wymiana okien, ocieplenie). Dom sporej wielkości (3 kondygnacje, bez piwnic). No i zastanawiam się nad rekuperacją (na teraz mam oczywiście standardową wentylację grawitacyjną. No i teraz pytanie - czy można by zrobić rozprowadzenie rur po zewnętrznych ścianach budynku? Planuję ocieplenie grubości 20 cm, więc wydaje mi się, że takie cieńsze kanały o średnicy powiedzmy 50 mm można by tam schować, no ale to tylko moja wizja. Czy robiliście coś takiego? Ewentualnie jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 ปีที่แล้ว

      Takie położenie generuje mostki termiczne dlatego rekomendujemy dołożenie 5 cm grubości styropianu lub zastosowanie 20cm ale o wsp lambda 0,031. Wtedy będzie to możliwe . Nie unikniemy jednak przekłuć w ścianach i stropach wew. budynku

    • @adalbert68
      @adalbert68 2 ปีที่แล้ว

      @@centrumrekuperacji No planuję szary styropian, on ma chyba odpowiednią lambdę. Co do kucia w ścianach, to oczywiste. Jeszcze jedno pytanie, czy przy takim rozprowadzeniu można otwory nawiewowe i wywiewne zlokalizować tylko w ścianach? Czy jednak trzeba prowadzić po stropie (czyli trzeba by było obniżyć sufity). Póki co to na razie się zastanawiam jaką opcję wybrać. Rozważam też opcję z kuciem sufitów i rozprowadzeniem wewnątrz budynku, ale trochę się boję, że to byłaby dużo większa demolka ;)

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  2 ปีที่แล้ว

      @@adalbert68 anemostaty powinny być zlokalizowane wysoko czyli w suficie lub w ścianie pod sufitem, bliżej ściany zew. z oknami.

    • @adalbert68
      @adalbert68 2 ปีที่แล้ว

      @@centrumrekuperacji OK, dziękuje za informacje. Muszę to na spokojnie przemyśleć.

    • @ukaszpawowski1344
      @ukaszpawowski1344 2 ปีที่แล้ว

      Z racji dużych oporów powietrzna na kanałach 50mm proponuje przemyśleć użycie kanałów 75mm. Zrobiłem instalacje na nieogrzewanym strychu z izolowanego sporo 40 mm wełny i straty nie są aż tak duże. W mrozy kilka stopni spadku temp na nawiewie. Pod styropianem powinno być nie odczuwalne wychłodzenie zupełnie.

  • @siwy7551
    @siwy7551 ปีที่แล้ว

    Ok w jaki sposób czyścić te rury karbowane?

    • @centrumrekuperacji
      @centrumrekuperacji  ปีที่แล้ว

      Rur miękkie, typu termoflex niestety nie czyści się mechanicznie. Zazwyczaj pozostaje tylko ich wymiana.

    • @siwy7551
      @siwy7551 ปีที่แล้ว

      @@centrumrekuperacji a rury typu karbowane plastikowe ? Bez dostania się do skrzynek rozprężnych ciężki temat

  • @grafpro3975
    @grafpro3975 2 ปีที่แล้ว

    Nie prawda co do SONODECa elastycznej rury to nawet po 5 latach użytkowania może być czysta zobacz tutaj th-cam.com/video/df48VNDrBzI/w-d-xo.html&ab_channel=PSBUDREKUPERACJA. Wszystko zależy od tego czy jest dobrze zrobiony cały system rekuperacji i jaka jest jakość powietrza.

  • @Zibi813
    @Zibi813 ปีที่แล้ว

    Za długo jest ta gadka mówisz o rzeczach oczywistych więc … tylko konkrety