Rekuperacja - Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć...

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 190

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +6

    Zapraszam na BARDZO CIEKAWY film o rekuperacji. Mnóstwo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi. Po tym filmie nie będziesz miał wątpliwości!. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

    • @tv.silesia-info
      @tv.silesia-info ปีที่แล้ว +4

      Powiem tak ... Na pewno Pan Okrągły ja Ja ... Ważę 120 kg bardzo podobnie wyglądam , Zablokował mnie ... Nie mogę dać komentarza jako głównego , lecz nie potrafił zablokować mnie pod komentarzem innych osób komentujących . Oglądam ten materiał już 10 minut ... Materiał bije pianę i jest bez konkretów , czyli o niczym ... Nie szanujecie czasu oglądających Wasz materiał . W informacji która mi się wyświetla jest komunikat : Szanuj Rozmówców , bądź Kulturalny , nie Sprzeczaj się z nimi .. Oni zawsze mają rację ... Dlatego nie mogę zamieścić swojego oddzielnego komentarz .

    • @Hrabia_von_Wpiździeszturhau
      @Hrabia_von_Wpiździeszturhau 27 วันที่ผ่านมา +1

      8:42 No to fest specjalista, jak nie wie ile energii pobiera urządzenie. Wystarczy spojrzeć na tabliczkę znamionową - przecież tam jest jak byk napisana moc na każdym "biegu".

    • @Hrabia_von_Wpiździeszturhau
      @Hrabia_von_Wpiździeszturhau 27 วันที่ผ่านมา

      8:42 No to fest specjalista jak nie wie ile energii pobiera urządzenie. Wystarczy spojrzeć na tabliczkę znamionową - przecież tam jest jak byk napisana moc na każdym "biegu".

  • @dariuszgoab3743
    @dariuszgoab3743 9 หลายเดือนก่อน

    ogolnie material super dzieki powodzenia w dalszej pracy

  • @tomaszacc4585
    @tomaszacc4585 ปีที่แล้ว +5

    Fajny materiał, uczciwie przedstawione do czego w praktyce jest stosowana rekuperacja.

  • @mpGrafik
    @mpGrafik ปีที่แล้ว +5

    Klima kanałowa z funkcją fresh (wprowadzająca część świeżego powietrza z zewnątrz, co właśnie służy do wentylacji) umożliwia wspólne działanie rekuperacji z chłodzeniem/grzaniem. Po prostu w wejście fresh dajemy powietrze z wymiennika rekuperatora. Wentylator nawiewowy rekuperatora, jest w tym momencie zbędny.
    Takie klimatyzatory są już dość długo w sprzedaży.

  • @Kamil931207
    @Kamil931207 ปีที่แล้ว +4

    Użytkuję od niespełna roku rekuperator Wanas Combo z wbudowanym nawilżaczem - i polecam każdemu tego typu konstrukcje, chociaż sam model, a konkretniej elektrozawór sterujący wydaje irytujący dźwięk buczenia, który przenosi się po ścianie w moim przypadku do salonu. Wilgotność w domu idealna i nie ma potrzeby stosowania osobnych urządzeń, dolewania wody i w ogóle myślenia o tej kwestii. Bez nawilżacza, to bym się nie zdecydował na montaż rekuperatora. Warto tu wspomnieć, że odczucie ciepła jest zależne nie tylko od temperatury ale właśnie od wilgotności. Jak masz sucho w domu, to przy 23 stopniach możesz mieć wrażenie niedogrzania. W drugą stronę to samo, przy wysokiej wilgotności, 23 stopnie to tropiki i duchota.
    Ciekawostka, ten model ma również nagrzewnice wtórną, do której podłączyć można zewnętrze urządzenie grzewcze/chłodzące, w moim przypadku pompa ciepła, która to w zimę trochę ogrzeje dodatkowo powietrze (zmniejszając efekt bezwładności podłogówki), a w lato delikatnie je schłodzi, co zwiększy komfort, choć efekt realnie nie może być powalający - nagrzewnica ma wydajność ok 3kW, więc na dom 120m to zbyt mało by być efektywnym rozwiązaniem - ale jako uzupełnienie systemu i wykorzystanie pompy ciepła fajna opcja.
    To nie reklama Wanasa, jak wspomniałem elektrozawór nawilżacza nie jest udanym elementem (nie wykluczam kwestii spapranego montażu rekuperatora - wisi na ścianie bez żadnych uszczelek/podkładek gumowych), a jedynie opinia, która być może komuś się przyda.
    Pozdrawiam

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Potwierdzam. Takie rozwiązanie zwiększa komfort wynikający z użytkowania rekuperacji.

    • @DarekKrol-c3j
      @DarekKrol-c3j หลายเดือนก่อน

      Zobaczysz za 2,3 lata

  • @rado1593
    @rado1593 ปีที่แล้ว +5

    Do anemostatów wywiewnych polecam stosować filtry stożkowe ja używam i sporo brudu zostaje na tych filtrach a kanały czyste ( filtry można prać)

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Bardzo dobre rozwiązanie jeśli się dba regularnie obuch czystość. Gdy robią się z czasem niedrożne - można uszkodzić wentylator. Podobnie z niedrożną czerpnią i wyrzutnią.

    • @rado1593
      @rado1593 ปีที่แล้ว

      @@marekziokowski4836 zalecam czyszczenie filtrów w anemostatach przynajmniej raz na 2 miesiące większe odstępy mogą prowadzić do problemów, które opisujesz

    • @MrSwiatek81
      @MrSwiatek81 ปีที่แล้ว

      Cały czas się zastanawiam jaki jest sens stosowania filtrow na wywiewie? Filtr przed jednostka i tak jest przecież.

    • @rado1593
      @rado1593 ปีที่แล้ว +1

      @@MrSwiatek81 sens jest taki żeby kanały wywiewne nie zanieczyszczały się kurzem, który jest wszechobecny

    • @MrSwiatek81
      @MrSwiatek81 ปีที่แล้ว

      @@rado1593 to jak by logiczne tylko w jakim celu? Nawet jeśli będzie odrobina kurzu na wylocie to co to w praktyce zmienia? To już nie wlatuje do domu. Wymiennika też nie zabrudzi bo jest filtr na powrocie. Jedynie widzę tu problem zmniejszania przeplywów co już nie jest obojetne na dzialanie. Skutek moim zdaniem może być odwrotny do zamierzonego. Zamiast codziennie zrobić nawet krotkie wietrzenie aby nic nie zostawało w rurach to jest jakieś łapanie kurzu przed... może się mylę?

  • @robertartemniak7261
    @robertartemniak7261 หลายเดือนก่อน

    Piszę tylko dlatego ze w materiale wypowiada sie prawdziwy fachowiec. Mam rekuperacje trzeci rok. W pierwszym roku skupiłem sie na obserwacji zużycia gazu. W drugim roku za rekuperatorem dołożyłem dodatkowy filtr F7 + 2.9kg węgla aktywnego (czyli ->G4->F9->REKUPERATOR->F7->Weg.Aktywny). Zakupiłem mierniki CO2 w sypialniach. Jak już wiedziałem gdzie jest za dużo CO2 to wyregulowałem ilosc wymienianego powietrza w pomieszczeniach. Faktycznie, koszty i oszczednosci gazu zeszły na drugi plan. Najważniejsze stało sie CZYSTE POWIETRZE. Dzisiaj w spypialniach mam od 410 do 1200 ppm CO2, wilgotnosc 47%. Zużycie gazu może -10% / rentownosc inwestycji cieżko wyliczyc. W domu nie mam wilgoci i zapachów z kuchni nie interesuje mnie czy pali "bieda somsiad" za płotem. Latem rekuperacja ma system Bypass plus zewnetrzna klimatyzacja. Nie otwieram okien bo nie mam takiej potrzeby. np.: jak wieczorem wypiore reczniki, nastenego dnia sa juz suche.

    • @Hrabia_von_Wpiździeszturhau
      @Hrabia_von_Wpiździeszturhau 27 วันที่ผ่านมา

      Prawdziwy fachowiec?? 8:42 Fest specjalista jak nie wie ile energii pobiera urządzenie. Wystarczy spojrzeć na tabliczkę znamionową - przecież tam jest jak byk napisana moc na każdym "biegu".

  • @CYBORG_78PL
    @CYBORG_78PL ปีที่แล้ว +4

    Dzięki za ciekawy i merytoryczny materiał 👍Nie mogę się doczekać regulacji 😉

  • @Hrabia_von_Wpiździeszturhau
    @Hrabia_von_Wpiździeszturhau 27 วันที่ผ่านมา +2

    8:42 No to fest specjalista jak nie wie ile energii pobiera urządzenie. Wystarczy spojrzeć na tabliczkę znamionową - przecież tam jest jak byk napisana moc na każdym "biegu".

  • @radosawwachowski6861
    @radosawwachowski6861 ปีที่แล้ว +3

    Od 11 lat posiadam w budynku system rekuperacji założony przez profesjonalną firmę, ustawione przepływy na przepustnicach! i Jestem bardzo zadowolony👍👌

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      No i git.

    • @ADAKAR83
      @ADAKAR83 9 หลายเดือนก่อน

      no i w czym to ma sie roznic od zwyklego uchylenia okna ... ?

    • @arek5745
      @arek5745 23 วันที่ผ่านมา

      ​@@ADAKAR83😂

  • @poldekdaniel
    @poldekdaniel ปีที่แล้ว

    Ogrom wiedzy .Dziękuję za film👍

  • @robertartemniak7261
    @robertartemniak7261 หลายเดือนก่อน

    Moja rekuperacja WANAS 350XF w 2023 zużyła 397,k2kWh. Co ciekawe najwięcej w upalne dni. czerwiec 56,75kWh / styczen 19,83kWh. Algorytm jest tak zaprojektowany, że sam ogranicza ilosc obrotów silnika na czerpni aby maksymalnie dogrzać powietrze wchodące do budynku. W bardzo zimne dni jest to wiecej niz 60/100. Latem algorytm wlącza Bypass i maksymalna moc idzie w wyrzucenie gorącego powietrza z budynku.

  • @natiset7020
    @natiset7020 ปีที่แล้ว +2

    przypominam o ważnym fakcie przy wentylacji mechanicznej nie budujemy wentylacji grawitacyjnej gdzie 40 % ciepła w ziemie ucieka przez kominy, przy mechanicznej nie potrzebne, dodatkowo przy mechanicznej częściowo powietrze wtłaczane podgrzewa powietrze wydmuchiwane w granicach różnicy przy odpowiednich warunkach od 5 do 11 stopni więc jak macie czas to przeliczcie sobie jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w zimie przy wentylacji mechanicznej a kontra grawitacyjnej, życzę dla matematyków i fizyków powiedzenia.

  • @IndyPoint
    @IndyPoint ปีที่แล้ว +4

    Moja rekuperacja ma dwa silniki (wentylatory) o mocy max 72W każdy. W roku jest ~8640godzin. Rekuperacja pracuje non-stop "na maxa" i nie używa grzałki. Czyli: (72+72) x 8640godzin wychodzi 1244,2kWh. Dużo? Możliwe, ale ja mam fotowoltaike. Za to za ogrzanie domu 220m zapłaciłem 3800zl za gaz w 2022roku.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za informację. Pozdrawiam.

    • @marcinwypcha4893
      @marcinwypcha4893 ปีที่แล้ว

      w sume nie musi chodzić na maxa. możesz jeszcze troszke zaoszczedzić. pzdr

    • @MrSwiatek81
      @MrSwiatek81 ปีที่แล้ว

      Wydaje Ci się że masz dobrze ale moim zdaniem niekoniecznie. U mnie życie prądu jest max 25 kWh/miesiąc w sezonie letnim. 45 kWh w zimie. Wszystkie przepływy pomierzone i ustawione jak należy. Raczej bym zweryfikował po co ma chodzić cały czas na maksymalnych obrotach - chyba ze jest zle dobrana jednostka

  • @marekgrys
    @marekgrys ปีที่แล้ว +10

    Jest prosta zasada im szczelniejszy dom tym wyższy odzysk czyli w domu pasywnym do 50% w szałasie...zero

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Zaraz zero 😉

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว +4

      @@PompaCiepłaiPV lub w ziemię ujemna bo trzeba ponieść koszty silników i grzałek... Jak jest mono nieszczelny to powietrze wchodzi i wychodzi szczelinami zamiast przez rekuperator

    • @adamsspiderspl6426
      @adamsspiderspl6426 ปีที่แล้ว

      Pierniczy głupoty.. kupę kasy zarabiają na montażu A widać chlop nawet nie wie co robi... zwykly Janusz zrobi to dobrze może tylko z ustawianiem będzie większy problem ale wtedy woła Czesia i za 200 ustawia😊

    • @tomaszjabonski6782
      @tomaszjabonski6782 ปีที่แล้ว

      Czyli w domu pasywnym mamy stratę 50% w domach nie pasywnych od 50 do 100% straty ciepła plus koszt energii 😂

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว

      @tomaszjabonski6782 raczej oszczędność 50 % i im bardziej dziurawy dom i słabsza izolacja to maleje do zera a w skrajnych +5% za prąd jaki płacisz i oczywiście komfort wentylowanych pomieszczeń

  • @ZeptoBoxpl
    @ZeptoBoxpl ปีที่แล้ว +3

    Odsłuchałem przed chwilką na powrocie z Warszawy z The Voice Kids. W sumie nawet można napisać, że podcast 😊

  • @tusaeu1714
    @tusaeu1714 ปีที่แล้ว +11

    Wybudowałem piękny oszczedny w energię wymarzony domek, bez rekuperacji pomieszkałem kilka lat, zimy były męczące duchota, wystarczyła wizyta u znajomwego i szybka demolka w domu, życie stało się nieporównywalnie lepsze, ktoś kto nie ma rekuperacji, nie zdaje sobie sprawę z tego co traci z życia, wszystkiego mogłbym się pozbyć z gadżetów w domu, ale za nic w świecie rekuperacji. Wazne, ze nie budowalem rekuperacji dla oszcednosci a dla komfortu bylem wrecz pewnien ze bedzie szlo duzo wiecej kWh na ogrzewanie, a sie okazało ze idzie tyle samo, natomiast nie mozna ukrywac ze rekuepracja kosztuej filtry 5x w roku zmieniam po 100zł do tego prąd 30do60W ciagnie to rocznie z 300zł będzie, Cena to realnie to 30k pare lat temu :) gdzie sam reku to z 13-15k i to nie jest idealnie zrobiona w gotowym domu.

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว +1

      Doskonale rozumiem. Sam używam i sobie też nie wyobrażam BEZ tej instalacji.

    • @michaelscofield1578
      @michaelscofield1578 ปีที่แล้ว +1

      Filtry to zwykła z metra cięta kosztuje grosze.

    • @slavohayabusa
      @slavohayabusa ปีที่แล้ว

      To nieźle przeplacileś, mnie rekuperacja Ozon3, split TCL 2,6kW w salonie i kanałówwka Gree 3,5kW na piętrze kosztowała 12tys. zł, montaż 0zł. bo sam to zrobiłem.

    • @askask8237
      @askask8237 8 หลายเดือนก่อน

      czy oby napewno ?a pomyslales o tym czy to nie wpłynie na zdrowie po 20 latach?przeciez te powietrze idzie rurami pewnie plastikowymi, a plastik wydziela zapach zwlaszcza latem.

    • @arek5745
      @arek5745 23 วันที่ผ่านมา +2

      ​@@askask8237 a Tobie którędy idzie? Przez czarną dziurę? Dlaczego w obiektach publicznych nie ma grawitacyjnej? Kogo stać to robi, nie ma czarnej magii

  • @andrzejlipian
    @andrzejlipian ปีที่แล้ว +2

    Jak wrócę do czyszczenia. Mieszkam przy ulicy szutrowej i po pierwsze na kratce gdzie jest czerpnia + przewód doprowadzający muszą być czyszczone, bo jak nie to mam błąd na rekuperatorze o tym, że za niskie ciśnienie doprowadzające. Więc w środku nie trzeba przewodów czyścić. ale między czerpnią a rekupe już tak

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za informację. Fajnie że wspomniałeś.

  • @natiset7020
    @natiset7020 ปีที่แล้ว +1

    i najważniejsze przypominam o braku wilgoci w budynku przy wentylacji mechanicznej jak będzie za mała wilgoć poniżej 40 % to do 60 % można sobie bardzo łatwo poradzić takie warunki dla ludzi są odpowiednie co do temperatury to nie ma nic wspólnego

  • @karolpiorkowski34
    @karolpiorkowski34 ปีที่แล้ว +3

    Witam po obejrzeniu filmu nie usłyszałem jak to jest z kominkiem a rekuperacją? Np. Kominek z zamkniętą komorą spalania oraz dopływem powietrza z zewnątrz osobnym kanałem. Pytanie numer 2 co w sytuacji gdy chcemy mieć akwarium w np, salonie bez pokrywy? Pytanie numer 3 obejrzałem już trochę filmów i jeżeli chodzi o okap w kuchni to istnieje rozwiązanie w postaci komunikacji rekuperatora za pomocą czujnika z okapem gdy załączymy okap rekuperator załącza najniższy bieg. Pozdrawiam i czekam na nurtujące mnie pytania.

  • @ustepuje.debilom
    @ustepuje.debilom ปีที่แล้ว +2

    Po takiej prezentacji nie zdecydowałbym się na realizację projektu.

  • @A7J0R33X
    @A7J0R33X 11 หลายเดือนก่อน

    Ja mam reku, ale niestety ze zwykłym wymiennikiem, przez co w zimę powietrze mocno się przesusza. Więc na największe mrozy wyłączam wentylację. Po kilku dniach pojawia się woda na oknach... Na szczęście mrozu nie ma za długo i po kilku dniach reku wznawia pracę i od razu widać różnicę...

  • @MrLukasw44
    @MrLukasw44 ปีที่แล้ว +4

    Rekuperacja tak ale połączona z Gruntowym wymiennikiem ciepła po prostu bajka. Dlatego wtedy problem opisany 11:20 nie występuje albo jest niwelowany, gwc w zimie podgrzewa nam powietrze za free o pare stopni a w lecie mamy ochłodzenie. Rekuperacja + GWC polecam fajnie współgrają.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Wtedy to już w ogóle nie ma strat energii.

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว

      Zależy ile za GWC zapłacisz bo jeżeli sporo to nigdy się nie zwróci przy odzysku reku 90%...

    • @MrLukasw44
      @MrLukasw44 ปีที่แล้ว +3

      @@marekgrys Nie buduję aby się zwróciło tylko abym miał wygodę i jak najmniejsze rachunki. Dawniej tonę węgla można było kupić za 200 zł więc nic innego się nie opłacało. Trzeba patrzeć na przyszłość tak, że wszystko będzie szło do góry. Więc jeśli mam dzisiaj pieniądze, to wolę sobie zrobić wygodny dom dzisiaj na przyszłość.

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว +1

      @@MrLukasw44 jasne ale ile będziesz miał mniejsze koszty eksploatacji mając gwc + reku vs sam gwc
      Liczyłeś bo ja tak

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Koszty porządnie wykonanego GWC są zazwyczaj na tyle duże, że klienci „odpuszczają” temat. Wolą zapłacić za prąd zużyty dla nagrzewnicy zimą i mieć konkretną klimę na lato.
      Zdaniem większości - uzyski ciepła zimą i chłodu latem są poniżej oczekiwań.

  • @marekklimkowski5878
    @marekklimkowski5878 ปีที่แล้ว +2

    Anemostat służy do regulacji kierunku przepływu powietrza a nie do regulacji ilości przepływów. Do regulacji przepływów stosuje się przepustnice.

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Przepustnice są czasami konieczne, jednak system rozdzielaczowy pozwala na wstępny podział przepływów.
      Anemostat nawiewa po całym obwodzie. Środkowy element obrotowy służy do dokładniejszej regulacji wydajności według zaprojektowanego bilansu powietrza.

    • @marekklimkowski5878
      @marekklimkowski5878 ปีที่แล้ว +2

      @@marekziokowski4836 anemostat zmienia kierunek. Przepustnica zmienia przepływ. To w teorii. A jak jest w praktyce to widać na filmach.

  • @YoutubeIndie
    @YoutubeIndie ปีที่แล้ว

    Rekuperacja w domu z podpiwniczeniem. Jak wentylować piwnice? Podłączyć do rekuperatora czy zastosować osobną wentylację grawitacyjną? Gdzie umieścić rekuperator?

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Jeśli piwnica ma funkcję piwnicy i w kominie są kanały wentylacyjne - to proponuję zostawić na grawitacji.
      Jeśli ta kondygnacja ma jakąś funkcję, np. Pokój hobby, fitness, itp. - to traktujemy te pomieszczenia jako zakres objęty rekuperacją.
      Gdzie rekuperator ? - mógłby być w piwnicy. Do przemyślenia pozostaje wtedy sposób wyprowadzenia kanałów czerpni i wyrzutni na wysokość 2m ponad poziom gruntu.

  • @dariuszgoab3743
    @dariuszgoab3743 9 หลายเดือนก่อน

    podlogowke da sie zrobic w domu na 1 obwodzie kwestia dugosci przewodu i srednicy i doborze pompy ale poco

  • @Darek-gh6pd
    @Darek-gh6pd ปีที่แล้ว

    Kiedy zapowiadana druga część? 😊

  • @AWW78
    @AWW78 ปีที่แล้ว +1

    Wystarczy kontaktrony alarmu domu zamontować w oknach i alarm wykorzystać do kontaktu z centralą wentylacyjną. Mamy wtedy 2 w 1. Po otwarciu okna centrala zaczyna odliczać zadany czas, no 30sek., po czym wyłączy zasilanie centrali wentylacyjnej.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Tylko czy takie wyłączenie ma sens 🤔

    • @AWW78
      @AWW78 ปีที่แล้ว +1

      @@PompaCiepłaiPV , na pewno nie ma sensu praca centrali przy otwartych oknach.

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      A co wtedy z wyciągami: łazienka, WC. Czy otwieramy wszystkie okna ?

    • @mateo7603
      @mateo7603 ปีที่แล้ว +1

      @@PompaCiepłaiPV jak mieszkasz w 1-2 osoby ma sens a jak dzieci w pokoju to Ty na tarasie a w pokoju dzieci rośnie CO2.

  • @adamjagieo6340
    @adamjagieo6340 ปีที่แล้ว

    W budynkach starego typu jak zamocować anemostaty by było wydajnie (kanał przy ścianie lub w sąsiednim pomieszczeniu) jakie odległości od ściany, albo na jakiej wysokości od sufitu jeśli montaż na ścianie?

  • @lumixenoswietleniedekoracy9171
    @lumixenoswietleniedekoracy9171 ปีที่แล้ว +1

    Waldek, jak można zestawić to co opowiedział Twój gość z rekuperacją decentralną np. Steibel o której robiłeś wcześniej materiał.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +2

      To trochę zupełnie inne urządzenia, jedyne co mają wspólne, to że wymieniają powietrze w otoczeniu.

  • @magdach6126
    @magdach6126 ปีที่แล้ว +4

    koza/kominek a rekuperacja. czy muszą byc jakieś specjalne?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Dobre pytanie...

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว +2

      Koza pobierze powietrze raczej z pomieszczeń, które obsługiwane są przez rekuperację, więc wytworzy się podciśnienie - tym większe im mocniejszy ciąg kominowy.
      Chyba to nawet niezgodne z przepisami mogło by być, ale nie jestem pewien.
      Dopuszczalny jest na pewno kominek z zamknięta komorą spalania i doprowadzonym powietrzem z zewnątrz osobnym kanałem do paleniska.
      Podobno są wykonania kominków dedykowane do rekuperacji, jednak kominek raczej nie będzie superszczelny podczas pracy w dużym zakresie temperatur i pobierze trochę powietrza z domu. Chodzi o zminimalizowanie tego zjawiska.

    • @ukaszts9677
      @ukaszts9677 ปีที่แล้ว +2

      Są modele pod rekuperację. Pytaj u sprzedawców kominków.

  • @kubas1163
    @kubas1163 ปีที่แล้ว +2

    Czy w nowym domu rury od rekuperacji lepiej puścić w suficie podwieszanym, czy położyć na stropie ?

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว +1

      Zależy od przygotowania budynku, tj. czy wysokości kondygnacji zwiększono pod kątem montażu różnych instalacji pod stropem, czy grubość styropianu w podłodze piętra uwzględniono przewidując montaż kanałów ?
      Najczęściej kanały tworzywowe OVA SYSTEM 75mm lub 90mm montujemy na stropie - w warstwie styropianu.

  • @michalppiechowiak
    @michalppiechowiak ปีที่แล้ว +1

    Może powiem ile zużywa Rekuperator dobrej marki po testach na domku 160 m kw. 475 KWh rok średnio

  • @krzysztof4030
    @krzysztof4030 ปีที่แล้ว +3

    Tak z ciekawości, co można serwisować w rekuperatorze?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +2

      Ciekawe pytanie. Przy następnym kontakcie zapytam o to koniecznie.

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 ปีที่แล้ว +1

      Oj bardzo dużo. Trzeba czyścić wentylatory, wyciągnąć wymiennik i raz na kilka lat przemyć i wysuszyć. I jeszcze dużo innych rzeczy

    • @krzysztof4030
      @krzysztof4030 ปีที่แล้ว +2

      @@piotrpiersa5459 Raz na kilka lat a nie co rok. Mam wentylację 13 rok, raz czyściłem wentylatory i wymiennik, które były czyste, jak się wymienia filtry to nie ma co robić

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Z naszych kilkunastoletnich doświadczeń w serwisowaniu rekuperatorów wynika, że po okresie około dwóch lat często jest co czyścić:
      1) Łopatki wentylatorów - szczególnie wyciągowego, który narażony jest na większą wilgotność i drobny kurz przepuszczone przez filtr wyciągowy.
      2) wymiennik ciepła - tworzywowe ulegają dużo mocniejszemu zabrudzeniu w porównaniu do aluminiowych.
      3) wnętrze urządzenia - zakurzone, czasami zarośnięte pajęczynami lub wręcz z gniazdami Pająków albo innych Owadów.
      Raz natrafiliśmy na pozostałości myszy na łopatkach wentylatora. Taki mini RollerCoaster 😁

  • @marcindugosz3104
    @marcindugosz3104 ปีที่แล้ว +2

    A dla czego nie wspomnieliście o wentylacji wyporowej.

  • @modeleipasja
    @modeleipasja ปีที่แล้ว +1

    fajny ciekawy odcinek . mam jedno pytanie czy rury z dopływem i odpływem powietrza z i do rekuperatora ociepla po montażu tych rur czy przed zamontowaniem .
    dzięki pozdrawiam .

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว +1

      My ocieplamy kanały PRZED montażem. Ale to kwestia organizacji pracy, przyzwyczajeń No i dostępu do kanałów w celu ich zaizolowana.

  • @natiset7020
    @natiset7020 ปีที่แล้ว +2

    moim zdaniem nie polecam rozdzielaczy plastikowych bo są nie szczelne leprze są zabudowane stalowe z odpowiednimi zaślepkami co sza coś

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Rozdzielnica po pierwsze jest zalewana w podłodze, więc szczelność jest sama w sobie, a po drugie myślę że różnica w cenie między plastikiem a metalem będzie znaczna

    • @nICkkkkkos
      @nICkkkkkos ปีที่แล้ว

      @@PompaCiepłaiPV W domu parterowym ze stropem drewnianym nic nie zalewasz tylko otaczasz kanały wełną - wtedy szczelność skrzynki jest istotna.

  • @natiset7020
    @natiset7020 ปีที่แล้ว +1

    silnik w rekuperatorze to średnio 100 W więc 0,1 kW 24 h i 30 dni to przy cenie 1 kWh 1,2 zł to około 86 zł, rozważnie akademicko matematyczne to jest max w rzeczywistości wychodzi o połowę mniej i tylko w zimie nie zmieniam zdania że przy wielu aspektach za i przeciw grawitacja o wentylacja mechaniczna to wygrywa to drugie i sprawdzone u wielu użytkowników, od wielu lat.

  • @marekgrys
    @marekgrys ปีที่แล้ว +1

    Przeciwprądowy nie musi mieć nagrzewnicy wstępnej przykłady firm rekuperatorów bez Vallox, Alnor, O3Ozone oczywiście mówimy zwykle nie entalpiczne

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za info.

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Tak, jest kilku producentów, którzy nie stosują nagrzewnicy wstępnej. Większość montuje - z modulowanym zasilaniem.

  • @JanNowak-sr6pf
    @JanNowak-sr6pf ปีที่แล้ว +2

    Kilka rzeczy się dowiedziałem, ale mam pytanie czy te wszystkie kanały nie kolidują z ogrzewaniem podłogowym gdy są prowadzone nad sufitem?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Dlaczego miałoby kolidować 🤔

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak. Nie ma kolizji przy zachowaniu odpowiedniej grubości styropianu. Czasami w projektach grubość styropianu jest za mała. Wystarczy tę warstwę zwiększyć o kilka centymetrów. Wpłynie to tylko na rozmierzenie schodów i na wysokość posadowienia drzwi balkonowych.

  • @joanna5829
    @joanna5829 ปีที่แล้ว

    Słyszałem o filtrach stożkowych stosowanych na anemostatach wywiewnych. Chciałbym zapytać o zasadność ich stosowania w praktyce oraz wady i zalety.

    • @LordPietrus
      @LordPietrus 11 หลายเดือนก่อน

      Niezbędne są takie filtry. Chronimy nimi kanały od zabrudzenia. I możemy rzadziej wymienić filtr wyciągowy w rekuperatorze.

  • @beti-hr7oo
    @beti-hr7oo ปีที่แล้ว +3

    Przepraszam a miało być bardzo ciekawie obiecanki cacanki

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +3

      Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził ;-)

  • @x9ro
    @x9ro 5 หลายเดือนก่อน

    Jak mnie to wk... Nawiewacie powietrze i wyciagacie powietrze... musi byc balans koniec kropka. Przestancie robic za tym dziwnie magiczny marketing. Ja nie planowalem rekuperacji, ale ja zrobilem bo szkoda tego nie zrobic "nie byc gotowym" gdy ma sie SSZ i nie bede musial rzowalac pol domu dla kilku rurek w przyszlosci. Ale w lato mam wszystkie okna na osciez otwarte i w du** mam reku :D

  • @magart78
    @magart78 ปีที่แล้ว +1

    No jak trudno określić zużycie prądu przez rekuperator?? Przecież wystarczy spojrzeć ile zużywa jednostka na godzinę i trzeba pomnożyć przez jego dlugosc pracy i gotowe. U mnie 10-15W, co daje jakieś 8kWh w miesiącu wiec koło 100kwh na rok. Tyle.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Czyli niedużo, w zasadzie nieistotna wartość, pewnie dlatego mój gość nie skupiał się nad tym tematem.

    • @OK-bp9tr
      @OK-bp9tr ปีที่แล้ว

      Błądzisz, chyba że masz rekuperator ze stałym wydatkiem (1 bieg) i bez nagrzewnicy.

  • @mioszkoodziej1068
    @mioszkoodziej1068 ปีที่แล้ว

    Witam. Chce założyć rekuperację w swoim domu. Strop lekki, syfit podwieszany.
    Pytanie, poniewaz przewody powietrzne i skrzynki , rozdzielacze beda na nieocieplonym strychu.
    Jakie rury zastosować i zabezpieczyc rozdzielacze, bo boje sie ze bedzie sie tam mocno skraplać zimą?

  • @MartinKafka-o6h
    @MartinKafka-o6h ปีที่แล้ว

    Witam,
    Posiadam rekuperator green airpack 4 400h jestem nowym użytkownikiem i chciałabym o małą podpowiedz jak ustawić na sterowniku w zimę oraz w lato bybass i pozostałe opcje aby byl najlepszy komfort oraz odzysk ciepła. Dzięki

  • @telik8956
    @telik8956 9 หลายเดือนก่อน

    Co z drzwiami wewnętrznymi czy przy rekuperacji drzwi mają mieć podcięcia ?

  • @piotrpytelewski7747
    @piotrpytelewski7747 ปีที่แล้ว +1

    Jeżeli w domu parter+użytkowe poddasze poprowadzę kanały rekuperacji w podłodze na poddaszu i potem poprowadzę tam ogrzewanie podłogowe to czy pracujące ogrzewanie będzie miało wpływ na temperaturę powietrza biegnącego w kanałach rekuperacji ?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Ciekawe pytanie.

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Im większa powierzchnia styku kanałów wentylacyjnych z podłogówką - tym większy wpływ, jednak zawsze z korzyścią dla wentylacji.
      Kanały wyciągowe będą cieplejsze i uzyskamy lepszy odzysk ciepła, a kanały nawiewowe dogrzejemy, więc temperatura na nawiewach będzie bardziej komfortowa 😊

  • @Enter_World
    @Enter_World 3 หลายเดือนก่อน

    Czy wszystkie drzwi muszą być podcięte by rekuperacja (przepływ powietrza między pomieszczeniami nawiewnymi a wywiewnymi) działała prawidłowo?

    • @arek5745
      @arek5745 23 วันที่ผ่านมา

      Może nie tak w łazience ale więcej niż standardowe

  • @marekgrys
    @marekgrys ปีที่แล้ว +4

    Nie do końca się zgadzam że ilość powietrza reguluje się na anemostacie...pierwsze ilością kanałów dochodzących do danej skrzynki rozpreznej ...np łazienka 4 ale garderoba 1, potem można dać dławiki, tłumiki elastyczne i odpowiednio je wyprofilować, po trzecie odpowiednie opory każdego kanału i na końcu już jako wisienka anemostaty

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว +1

      Szczegółowo analizując - to byłoby najlepsze rozwiązanie. Nie rozwijaliśmy tematu projektowania przepływów. W filmiku wspominałem tylko o możliwości zastosowania modułów bocznych rozdzielacza OVA SYSTEM z króćcami o różnych średnicach.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za komentarz.

    • @radosawwachowski6861
      @radosawwachowski6861 ปีที่แล้ว

      Przed anemostatem jest a raczej powinna być przepustnica!
      I o tym właśnie była mowa! Odpowiada regulacja przepływu w poszczególnych pomieszczeniach 👍

  • @marekgrys
    @marekgrys ปีที่แล้ว +3

    Skąd wy te ceny rekuperatorów bierzecie można kupić nowy od 5 tys średnia półka 10 tys a wyższa 12-18 tys

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      O cenie rekuperatora nic nie mówiliśmy... chyba ;-) Tylko o instalacji w domu. Pozdrawiam.

    • @nICkkkkkos
      @nICkkkkkos ปีที่แล้ว +3

      @@PompaCiepłaiPV Było, było. Pan tam na filmie mówił, że od 10,5 tysiąca :)

  • @piotrkorszak2492
    @piotrkorszak2492 ปีที่แล้ว

    Widzę że rozdzielacze leżące na stropie parteru (podłodze piętra) obsługujące wentylację parteru mają swoją wysokość. Zapewne znajdują się w warstwie styropianu stropu, czy znaczy że przy uwzględnieniu rekuperacji położonej w ten sposób należy dać grubość styropianu gr. 10cm? (bo na tyle cm ta skrzynka wygląda)

    • @krzychumajstruje9548
      @krzychumajstruje9548 ปีที่แล้ว

      Ja właśnie układałem sobie rekuperację na tym systemie na rurach 75mm i dałem styro 7 cm,
      Przy montarzu skrzynki na stropie zdałem sobie sprawę że jest ona dużo wyższa i musiałem te dwa cm płyty wyrzeźbić pod skrzynkę, wszystko się udało ale dodatkowe popołudnie poszło na to. Jak jest możliwość dać 10cm to na pewno będzie łatwiej przy montarzu.

  • @grzegorzwilk799
    @grzegorzwilk799 ปีที่แล้ว +1

    czy w nowo budowanym domu 55m/2 dla 2 osób, jest sens instalować rekuperację i jaką ?

    • @konradhernik113
      @konradhernik113 10 หลายเดือนก่อน

      Awenta ma system rekuperatorów ściennych, rozwiązanie nisko budżetowe, które działa

  • @danielwrotny
    @danielwrotny ปีที่แล้ว +1

    Kiedy odcinek z telefonem do PGE?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Mam z nimi problem, bo zadzwoniłem, ale nikt nic nie wie i czekam na telefon od specjalisty.

  • @domiod9232
    @domiod9232 6 หลายเดือนก่อน +2

    Podnoszenie komfortu życia? Chyba tym co to montują.

    • @kik1811
      @kik1811 2 หลายเดือนก่อน

      @@domiod9232 rozwiń swoją myśl

  • @grzegorzpiatek9880
    @grzegorzpiatek9880 ปีที่แล้ว +1

    Jaki polecacie rekuperator z wymiennikiem entalpicznym ?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Dobre pytanie...

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว +1

      Każda sensowna firma taki posiada mogę polecić airpack 4 lub Vallox np

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว

      Montujemy : WANAS, AIR PACK 4, ZEHNDER

    • @januszpoch8916
      @januszpoch8916 ปีที่แล้ว

      Defro

  • @piotrpiersa5459
    @piotrpiersa5459 ปีที่แล้ว +1

    A czemu mnie nie pytasz o zużycie prądu przez rekuperację? Mam ja od 10 lat .

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +2

      Pytam.

    • @krzysztofk.2194
      @krzysztofk.2194 ปีที่แล้ว +1

      A co tu pytać. Nie ma to znaczenia, bo w domu jest wymiana powietrzna potrzebna. A co do ilości energii? Powiedzmy 40 W x24 x365 dni

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 ปีที่แล้ว +3

      @@PompaCiepłaiPV I odpowiadam. Rekuperator vaillant recovair 350/3 pracuje z wydajnością do 80m3/h a jego max to 350. W rok zużywa 188kWh,

    • @nICkkkkkos
      @nICkkkkkos ปีที่แล้ว

      @@piotrpiersa5459 A dużo z tego bierze grzałka?

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 ปีที่แล้ว

      @@nICkkkkkos Grzałki nie załączam do powietrza zaciąganego z zewnątrz. Mam ją na rurze ale nie podłączona. Przy minus 5st C rekuperator na chwilę się wyłącza i tak to działa, Szkoda mi prądu na dogrzanie.

  • @ADAKAR83
    @ADAKAR83 9 หลายเดือนก่อน +1

    okna se uchyl ... boom rekuperacja zrobiona.

  • @paszkar
    @paszkar ปีที่แล้ว

    Dla zdrowia, a grzyby w instalacji ?

  • @nICkkkkkos
    @nICkkkkkos ปีที่แล้ว +1

    A jak ze szczelnością tych modułowych rozdzielaczy? Bo nie widzę tutaj żadnych uszczelek.
    Rekuperator od 10500? Przecież można kupić już od ok. 5000.

    • @bosman990
      @bosman990 ปีที่แล้ว

      ...to i tak pieniądze ,,w błoto,,

  • @tomek17085
    @tomek17085 11 หลายเดือนก่อน

    Czyli piccc jeśli nie gada o kasie

  • @MrPolun1
    @MrPolun1 ปีที่แล้ว +2

    Pompa ciepla tez jest dla komfortu i lepiej nie pytaj o zużycia kwh😂😂Koleś gada jak dobry sprzedawca.Prawda taka ,że w lato ludzie reku wcale nie używają a w zimie w nocy wyłączają bo hałasuje

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +4

      A może źle zrobione, że słychać głośno?

    • @MrPolun1
      @MrPolun1 ปีที่แล้ว

      @@PompaCiepłaiPV pewnie i tak może być

    • @krzysjakobson5383
      @krzysjakobson5383 ปีที่แล้ว +1

      ​@@MrPolun1 wyłączają bo myślą że jak mają rekuperacje to w nocy schłodzą dom .Niestety tak to nie działa .Aby mieć komfort cały rok założyłem klimatyzację kanałowa i rekuperacje.Ale i to wszystkim nie dogodzi bo podłoga zimna :) więc maty, kable lub podłogowa wodna.I dlatego często w polskich domach jest kopciuch, piec gazowy , klima, pompa ciepła, piec do zgazowania drewna i dwa bufory:)Kosztuje to kupę kasy ale można i tak .Ja mam PV a jak prąd wyłącza to kilka metrów buka do kominka.

    • @rado1593
      @rado1593 ปีที่แล้ว +4

      Wyłączanie rekuperacji latem i w nocy to chyba coś nie tak, ja mam rekuperację i chodzi non stop i jest git najwięcej krytyki jest od osób, które reku nie posiadają

    • @tomaszbaranowski9200
      @tomaszbaranowski9200 ปีที่แล้ว

      U mnie zalety rekuperacji widać głównie latem, bo mam GPC i wymiennik między czerpnią i rekuperatorem. Dom prawie pasywny i w największe upały na poddaszu maks. 22 stopnie. Darmowa klimatyzacja.

  • @tombilasko4150
    @tombilasko4150 ปีที่แล้ว

    Materiał dość obszerny i jasny. 1 pytania: Czy możliwe i rabialne jest podniesienie biegu rekuperatora np. na podstawie obecności w łazience?

  • @krisseagle6157
    @krisseagle6157 ปีที่แล้ว +1

    Witam wszystkich. Czy może ktoś mi podesłać adres dobrej firmy z pompami ciepła oraz panelami słonecznymi dobrej jakości? Jestem zainteresowany zakupem większej ilości, oraz współpracy przez bardzo długi okres. Interesują mnie również baterie lub akumulatory do off grid, cel instalacji to domy oraz budynki przemysłowe. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +1

      Napisz do mnie, proszę. email. pompa.ciepla.pv@gmail.com

    • @krisseagle6157
      @krisseagle6157 ปีที่แล้ว +1

      @@PompaCiepłaiPV dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • @ptaker86
    @ptaker86 ปีที่แล้ว

    p. Marku czy podejmie się Pan projektu instalacji w woj. śląskim, czy tylko swoje rejony?

  • @piotrbeznazwiska1126
    @piotrbeznazwiska1126 ปีที่แล้ว +1

    Czerpnie. Rodzaje. Zady i walety.

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว +1

      Najczęściej: kratka aluminiowa z panelami skośnymi w poziomie i siatka drucianą z oczkiem 1cm.
      Czasem : czerpnia chromoniklowa z okapnikiem lub bez okapnika.
      Rzadko: element czerpnio-wyrzutnia -> OUT/IN

  • @askask8237
    @askask8237 8 หลายเดือนก่อน +1

    Ze niby świeże powietrze?przeciez to powietrze idzie przez rury,a wiadomo ze plastik wydziela zapach,zwlaszcza latem,ciekawe czy to nie wpłynie na zdrowie po 20 latach. Nie zdecydowalbym sie na to.

    • @arek5745
      @arek5745 23 วันที่ผ่านมา

      😂

  • @andrzejkinast3803
    @andrzejkinast3803 11 หลายเดือนก่อน

    Nikt nie mówi o czyszczniu przewodów wentylacyjnch Kiedy je czyścimy i jak ?

  • @bosman990
    @bosman990 ปีที่แล้ว

    ALE ,,,pierdoły,,, jak sprzedać niewidomemu okulary korekcyjne!!!!!

  • @DarekKrol-c3j
    @DarekKrol-c3j หลายเดือนก่อน +1

    Rekuperacja jak i pompy ciepla .
    Sposób na robienie kasy na naiwnych.

  • @tomek17085
    @tomek17085 11 หลายเดือนก่อน

    😮matko boska ale drozyzna

  • @andrzej7106
    @andrzej7106 ปีที่แล้ว

    Kiedy ludzie zrozumieją że rekuperacja to nic dobrego i znaczenie podwyższa rachunki za ogrzewanie. Pompy ciepła także były modne, ale ludzie szybko zrozumieli dostając rachunki.

    • @dominikkowalewski4233
      @dominikkowalewski4233 ปีที่แล้ว +3

      Są ludzie, którzy chcą zapłacić więcej za jakość oddychania we własnym domu i tak samo zapłacą więcej za komfort grzania pompą ciepła.

    • @rosoma11
      @rosoma11 10 หลายเดือนก่อน +1

      Strasznie bredzisz. kolejny mądry z grupy tych co "nie znam się ale się wypowiem" Co jest złego w rekuperacjii? Gdzie się wychowałeś że świeże powietrze to dla ciebie nic dobrego? Mój ręku pobiera prądu za 15gr na dobę, to ile płacisz za dobę ogrzewania? Mniej niż 15gr?

  • @stevenscott2013
    @stevenscott2013 ปีที่แล้ว +2

    7 minut oglądałem. Po co to? Na siłe robione.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  ปีที่แล้ว +3

      Po czym to twierdzisz 🤔 Człowiek chce przekazać jakąś wiedzę, a tu taki komentarz...

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 ปีที่แล้ว +2

      Rozumiem. Nie każdy potrzebuje takiej formy przekazu. Mój kolega wytrzymał 2,5 minuty 😁😁

    • @OK-bp9tr
      @OK-bp9tr ปีที่แล้ว +1

      @@marekziokowski4836 youtuby nie są dla inżynierów z branży tylko dla większych lub mniejszych laików. Obejrzałem całość choć dla mnie to żadna nowość.

    • @wiktorm5839
      @wiktorm5839 ปีที่แล้ว

      Sam też dotrwałem do 7 minuty. Brzmi to wszystko dla mnie jak przekonywanie na siłę że rekuperacja dostarcza inne powietrze niż to co za oknem. Sam zostałem postawiony przed faktem dokonanym. Instalacja "rurowa" została położona wcześniej a w mojej gestii jest dołożenie rekuperatora. Tego typu filmy i komentarze odstraszają mnie od kontynuacji budowy tego cuda jakim jest mechaniczna wentylacja. Do tego jeszcze te wymiany filtrów cykliczne i na końcu się okaże że szum czy hałas spowoduje że wyłączę to w pioruny a kasę wydamy niemałą.

    • @stevenscott2013
      @stevenscott2013 ปีที่แล้ว

      @@wiktorm5839 można samemu zrobić "reku" Wszystko jest dostępne😁No ale, czas, umiejętności itd. Jako zawodowy chłodniarz liczyć potrafię takie sprawy. Buduję dom 70m2 i bez reku. Będzie kominek i awaryjnie🤭PC. Lubię koty to chata się wywietrzy sama😂🐾.

  • @Edelweiss-f8c
    @Edelweiss-f8c หลายเดือนก่อน

    fajny macie patent na wodę z wilgotności - między izlacją, a przewodem - nie no kurwabomastic - pomopa nie jest przewidziana XD