Materiały, ogrzewanie, wentylacja, fundamenty - NAJLEPSZE DECYZJE. Dylematy budowlane #63

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ส.ค. 2024

ความคิดเห็น • 123

  • @krystianlemkowski
    @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    👉 Projekty budowlane:
    Strona: domymodelowe.pl/

  • @aleksander_the_gr8
    @aleksander_the_gr8 4 หลายเดือนก่อน +9

    Panowie.. oglądam wasze podcasty chyba od roku, w których systematycznie przekazujecie wiedzę i człowiek ogląda, żeby podejmować świadome decyzje. A tu co dziś widzę? Odpowiedź na podstawowe dylematy budowlane w ciągu 50 minut.. :) ludzie których nie interesują szczegóły tylko konkretne odpowiedzi mogą zacierać ręce. Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Taki był plan ;)

    • @bartekk4585
      @bartekk4585 3 วันที่ผ่านมา

      @@krystianlemkowski z mojej strony- znam dotychczas jedynie blog Pana Sławka, podoba mi się, ze informacje są trzymane w miare kompaktowo, obecny film super mi się podoba, jest krótki konkretny przekaz, co wybrać bez zbędnego ... :) naprawdę swietne źródło wiedzy - w dzisiejszej dobie internetu polecałbym więcej takich filmów.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  3 วันที่ผ่านมา

      @@bartekk4585 Bardzo proszę :)

  • @phoearwenien4355
    @phoearwenien4355 3 หลายเดือนก่อน +1

    Silka ma tę przewagę, że ma większą gęstość, więc można wybudować cieńsze mury, a to z kolei pozwala na zastosowanie grubszego ocieplenia przy tej samej grubości muru docelowego (domy pasywne lub bardzo energooszczędne). Przy innych typach bloczków ściana może podchodzić pod pół metra+, a to sprawia, że przy otworach okiennych gorzej to wygląda, bo mniej wpada światła itp. Wydaje mi się też, że w kwestii łatwości budowy to silikaty są dużo łatwiejsze od ceramiki i tańsze w przypadku budowy na cienką spoinę (klej do ceramiki to dość spory koszt z tego, co się orientuję).

  • @user-kr6op4wp2s
    @user-kr6op4wp2s 4 หลายเดือนก่อน +1

    Uwielbiam Wasze podcasty, wszystko i na temat

  • @mariuszmierzwa8174
    @mariuszmierzwa8174 4 หลายเดือนก่อน +2

    Hybrydowa pompa to dosyć ciekawe rozwiązanie. Niektóre modele potrafią zmodulować moc do 1kilowatta. Super sprawa przy małym energooszędnym domu.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน +1

      Przy małym energooszczędnym domu (do ok. 70 m2) celowałbym raczej w ogrzewanie elektrycznością (np. kable grzewcze zatopione w wylewce) z uwagi na bezawaryjność i niskie koszty wykonania. Pompa ciepła do małego domu to zbyt duży wydatek.

    • @czekan6689
      @czekan6689 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@jaksiewybudowac
      Do tak małego domku to pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli "klimatyzatory" typu split (najlepiej A+++ dla ogrzewania) dla większych pomieszczeń i maty grzejne/grzejniki elektryczne dla mniejszych

  • @jaksiewybudowac
    @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน +1

    Doprecyzuję kwestię ogrzewania gazowego i wentylacji grawitacyjnej - po podcaście skonsultowałem się z kilkoma projektantami i najczęstsze rozwiązanie polega na zaprojektowaniu solarów (nie paneli fotowoltaicznych). Czasami projektuje się kominek. Niektórzy projektanci mają swoje sposoby i tak jak to powiedziałem w podcaście - jeżeli zależy Ci na ogrzewaniu gazowym i wentylacji grawitacyjnej, to poszukaj projektanta, który wie, jak to zrobić. Pozdrawiam, Sławek

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 4 หลายเดือนก่อน +3

      Przecież przy obecnych wymogach klasy energetycznej budynków temat wentylacji grawitacyjnej w nowych domach to przeszłość. Praktycznie musi być rekuperacja.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@dancolombo6050Dlaczego tak uważasz? Dużo osób nie chce wentylacji mechanicznej. Jeden z projektantów w zeszłym roku zaprojektował większość budynków z wentylacja grawitacyjna. Fakt, że czasami trzeba "pokombinować", ale wciąż się to da zrobić.

    • @dre-gi2mj
      @dre-gi2mj 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@dancolombo6050 sprzedajsz albo montujesz rekuperacje?

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 4 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@jaksiewybudowacrekuperacja w dzisiejszych czasach to same zalety - jest coraz więcej instalatorów i jak projektant budynku zaprojektuje ja odrazu to unikamy pozostałych problemówa mamy pełną kontrolę nad wymianą powietrza, czego przy wentylacji grawitacyjnej nie będzie nigdy i nikt jej nie reguluje i nie dławi 😊

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน

      @@kamilk1403 Zgadzam się. Ale nie każdy potrzebuje wentylacji mechanicznej i kolejnego urządzenia w domu, które może się zepsuć. :)

  • @viktorszall9271
    @viktorszall9271 4 หลายเดือนก่อน

    Uwielbiam wasze podkasty i dziękuję!

  • @mateuszturczak8118
    @mateuszturczak8118 4 หลายเดือนก่อน +2

    Pomysł na podkast: jak prawidłowo zaizolować chodziaka przed wilgocią. ( Jak połączyć poziomą izolacje z bloczków z poziomą izolacja chudziaka. Sa rozwiazania typu: folia, papa, masa w płynie, sysem knauf)

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Poruszaliśmy już tą tematykę: th-cam.com/video/KFGX3G-QOpc/w-d-xo.htmlfeature=shared

  • @kamspox
    @kamspox 4 หลายเดือนก่อน +3

    Lane skosy- jeśli dobrze zrobione to według mnie większa akumulacyjność, lepsze szczelniejsze docieplenie budynku, ciszej w razie deszczu i wiatru, wewnątrz skosy lane bardziej odporne na uszkodzenia niż regips, brak wełny co zmniejsza ryzyko zniszczenia przez kuny i inne, dodatkowo związana bryła budynku. Jestem z małopolski u nas skosy to częste rozwiązanie przy poddaszach użytkowych. Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน +1

      Brak wełny? To w jaki sposób są ocieplone skosy?

    • @kamspox
      @kamspox 4 หลายเดือนก่อน +2

      Styropian lub xps

    • @pawek1440
      @pawek1440 4 หลายเดือนก่อน +2

      Lub piana szybko i tanio myślę że temat warty uwagi na cały odcinek jak się policzy koszty to taniej wychodzi zrobić lane skosy niż bawić sie w regipsy które są mało odporne i pękają

  • @dagmaraszlaga4200
    @dagmaraszlaga4200 4 หลายเดือนก่อน

    Super odcinek, bardzo pomocny

  • @GreeenDream
    @GreeenDream 4 หลายเดือนก่อน +2

    Dlaczego mówiąc o skosach, wylewkach mówicie o akumulacyjnosci cieplnej a w przypadku materiału na sciany żaden z Panów o tym nie wspomniał? Mam rozumieć ze budowa ściany z gazobetonu i z silikatu bedzie miala taką sama akukulacyjnosc cieplną?

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 4 หลายเดือนก่อน

      Nie ma większej różnicy, a problemy z obróbką silikaty itd. są nie warte inwestycji - tak są pionowe kanały, więc towaru jest jakby 2/3 😊

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Zasada jest prosta: im większa masa, tym większa akumulacyjność cieplna, więc możesz samodzielnie to przeanalizować dla każdego, dowolnego materiału.

  • @damianguenther2521
    @damianguenther2521 3 หลายเดือนก่อน

    Subiektywnie:
    -Lawy tradycyjne
    -Gazobeton mury zewnętrzne
    -Silka mury wewnetrzne
    -stropy Lane parter i pietro
    -Dachowka betonowa
    -ogrzewanie pellet + klima

  • @user-en8bg6kr2i
    @user-en8bg6kr2i 4 หลายเดือนก่อน

    Padła prosba o pomysly: może relacja z prawdziwej budowy od zera? Filmy, zdjecia, decyzje i argumentacja dlaczego w tym przypadku takie rozwiazanie i dlaczego nie inne? Razem z cenami, wszystkimi problemami po drodze, itd. Chetnie bym budowal rownolegle z Wami dom, lub lepiej: byl kilka krokow w tyl, zeby wiedziec jak co ma wygladac :)

  • @masterskisas89
    @masterskisas89 2 หลายเดือนก่อน

    Przy fundamentach nie wspomnieliście o tym że płyta bardziej nadaje się do domów pasywnych. Tradycyjny fundament to mostek ciepła

  • @BogusiaiWłodekBerdzińscy
    @BogusiaiWłodekBerdzińscy 16 วันที่ผ่านมา

    Ta częśc o wentylacji wymaga uściśleń. Ochrona przed pyłkami i zanieczyszczeniami. W lutym ok. ale wiosną i latem siedzimy w zamkniętym szczelnie domu? Nie otwieramy okien?
    A widzieliście gdzieś zaprojektowany nawiew świeżego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej, do szczelnego przecież w założeniu domu? Patrzę na projekty z ofert i nie widzę.
    Ten w kotłowni się nie liczy bo jest w bilansie tylko tego pomieszczenia.
    Uprzedzenia do podłogówki mają "historyczne" korzenie. W latach 60-70 ubiegłego wieku przy prymitywnej wtedy technologii, parametry wody grzewczej były znacznie wyższe. Nie zalecano jej więc w sypialniach, szpitalach itp ze względu na inny niż obecnie rozkład temperatur. I w świadomości tak zostało.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  15 วันที่ผ่านมา

      Niestety nie rozumiem pytania o wentylację.

    • @BogusiaiWłodekBerdzińscy
      @BogusiaiWłodekBerdzińscy 15 วันที่ผ่านมา +1

      @@krystianlemkowski Przepraszam, źle wyraziłem myśl. To nie pytanie tylko stwierdzenie. Skoro moda na dom sterylny, szczelny i na oszczedzanie każdego wata energii, to wentylacja grawitacyjne jest bez sensu. Zimą bedzie pracowała na ciągu wstecznym o kierunku zmiennym (wiatr) i nie do kontroli przez użytkownika. Do tego zawsze od "brudnego" do "brudnego" pomieszczenia z pominięciem czystych bo nawiewniki okienne będą najpewniej zamknięte.
      I żeby było jasne, nie jestem lobbystą tylko blisko 80-letnim emerytem który własnie zaczyna budować dom więc czyta takie fora jak Pańskie, które zresztą wysoko cenię.

  • @masterskisas89
    @masterskisas89 2 หลายเดือนก่อน

    Co sądzicie o szkle piankowym pod fundament? Marketing mówi o znacznym uproszczeniu budowy. Zastępuje podsypkę, chudziaka, ocieplenie pod fundamentem i stanowi drenaż. Wysypuje się to po prostu na folii, zagęszcza, daje folie, zbrojenie i można zalewać płytę. To ma sens? Bo jest opisywane jako alternatywa podkładu i ocieplenia.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  2 หลายเดือนก่อน

      Jak najbardziej zgadzam się ze wszystkim co napisałeś. Moim zdaniem to najlepsze możliwe rozwiązanie pod płytą. Niestety też najdroższe.

  • @andrzejmar9089
    @andrzejmar9089 4 หลายเดือนก่อน +1

    Witam, co powiecie na temat klejenia płyt GK zamiast tynków? Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Testowałem i moim zdaniem nie opłacalne ani finansowo, ani czasowo.

  • @ireneusz9945
    @ireneusz9945 4 หลายเดือนก่อน

    Hej, mam pytanie odnosnie ocieplenia. W filmie poleciliście standardowo zastosowanie styropianu. Oglądałem wasz odcinek o ociepleniach. Czemu tym razem nie polecacie wełny? Czy nie ma sensu doplacac? Głównie chodzi mi o oddychanie sciany (wraz z tynkami cementowymi). Mozecie napisac co o tym myslicie? Dziekuje i pozdrawiam!

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Wełna jest ogólnie lepszym materiałem, ale w 99% przypadków sprawdzi się styropian. Tynk nie ma żadnego znaczenia dla paroprzepuszczalności ściany, ale całość przegrody, szczególnie ze względu na styropian, musi sprawdzić projektant za pomocą obliczeń cieplno-wilgotnościowych.

  • @MichalPatejko
    @MichalPatejko 4 หลายเดือนก่อน

    Ciekawi mnie Wasze zdanie na temat płyt/pian PIR/PUR :) Mając okazję dostania ich w dobrej cenie, gdzie byście je zastosowali by otrzymać największą korzyść? Czy po ewentualnym zaostrzeniu WT - będzie to materiał przyszłości? Znalazłem nawet płytę o lambadzie 0,18/19 :o

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 4 หลายเดือนก่อน

      Chyba zjadłeś jedno zero po przecinku, a poza tym lambda to parametr z laboratorium przy metrowej grubości izolacji 😊

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Z tego co wiem, nie ma planów zaostrzania WT, chyba że masz coś konkretnego na myśli? W standardowych przypadkach nie widzę sensu stosowania tych pian, to raczej produkty do szczególnych zastosowań.

  • @sylwiaplaszczyk144
    @sylwiaplaszczyk144 2 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry Panom. Mam pewny dylemat w postaci ogrzewania naszego domu. Postanowiliśmy że w naszej posadzce , będą zatopione dwa źródła ogrzewania . Pierwsze na styropianie będzie ogrzewanie wodne podłogowe , natomiast wyżej nad ogrzewaniem wodnym będą kable elektryczne . Całość ma przykryć wylewka anhydrydowa . Czy spotkali się Panowie z takim rozwiązaniem ? I czy można ową wylewkę podzielić na dwa etapy . 1 etap zalanie anhydrydem rurek wodnych , odczekanie aż wylewka stwardnieje . I 2 etap położenie kabli elektrycznych i również zalanie ich później drugą warstwą anhydrydu . Czy takie rozwiązanie jest możliwe. Jak wiążą się dwie warstwy anhydrydu ? Czy w taki sposób nie oddzielą się te dwie warstwy ? Czy lepiej byłoby zalać oba źródła ogrzewania jedną warstwą anhydrydu ? Gdybyśmy mieli zalewać całą podłogę na raz to trzeba by było zrobić specjalne rusztowanie dla tych kabli elektrycznych , żeby oddzielić ogrzewanie wodne od elektrycznego . Proszę o radę gdyż nigdzie nie spotkałam się z takim rozwiązaniem, które nam osobiście wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla nas . Dziękuję z góry 😊

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  2 หลายเดือนก่อน

      Moim zdaniem nie można zrobić dwóch wylewek bo będą zbyt grube i najprawdopodobniej oddzielą się od siebie. Myślę, że zrobiłbym wylewkę z ogrzewaniem wodnym, a na to cienką wylewkę samopoziomującą z ogrzewaniem elektrycznym.

    • @sylwiaplaszczyk144
      @sylwiaplaszczyk144 2 หลายเดือนก่อน

      Mówi Pan cały czas o wylewce anhydrytowej ? Czy wylewką na rurki wodne ma być cementowa A później na tą grubszą wylewkę cementową po podeschnięciu położyć kable elektryczne i zalać cieńką warstwą już anhydrytu ? Czy ja dobrze zrozumiałam ? Czy można łączyć cement z anhydrytem ? Proszę o dwa zdania wyjaśnienia . Czy Pan miał na myśli grubszą warstwę anhydrytu plus cieńka warstwa anhydrytu na te kable elek. Te dwie warstwy nie przekraczałyby 7 cm ( tak jest zalecane w anhydrycie ) ale z kolei ta cieńka warstwa nie odpady się od tej grubszej . Ufff 😊. Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  2 หลายเดือนก่อน

      @@sylwiaplaszczyk144 Moim zdaniem rodzaj wylewki nie ma tu większego znaczenia. Ale osobiście wybrałbym wariant wylewki cementowej, a na to samopoziomująca.

  • @kamilk1403
    @kamilk1403 4 หลายเดือนก่อน

    50:10 wentylacja mechaniczna to nawet zwykły wentylator w łazience czy okap w kuchni 😊 więc z tym , że macie webtylacje grawitacyjną to średnio wierze, tak samo jak w to , że grawitacyjna super działa 😅 na jakiej podstawie oab rak twierdzisz? Jakie masz stężenie CO2 ?
    To o czym mówicie to wentylacja mechaniczna z odzyskiem odzyskiem ciepła i tylko te z wymiennikiem entalpicznym odzyskują wilgoć, kosztem niższej sprawności 😊

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      W tym odcinku podcastu pozwoliliśmy sobie na wiele uproszczeń i na początku ostrzegaliśmy, że jak ktoś jest bardziej zaawansowany, to nie ma sensu oglądać ;)

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 4 หลายเดือนก่อน

      @@krystianlemkowski a to właśnie pewne szczegóły zapewniają komfort i niskie koszty eksploatacji - o rekuperacji jest wiele mitów i ogromny rozrzut cenowy. Kominy są mostkami cieplnymi i jedynymi ucieka ciepłe powietrze, a drugimi je zasysa, bo nikt nie robi nawiewników

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@kamilk1403 Wiesz przecież, że to skróty myślowe. :) Wentylacja grawitacyjna wymaga wentylatorów wywiewnych, a słowa "wentylacja mechaniczna" oznaczają właśnie wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i jestem przekonany, że nikt tego inaczej nie zrozumiał.
      W maju planujemy podcast tylko o wentylacji mechanicznej i w nim będziemy bardziej precyzyjni. :)

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@jaksiewybudowac wystarczy mówić rekuperacja i po problemie

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@jaksiewybudowac wentylacja grawitacyjna wcale nie wymaga wentylatorów wywiewnych

  • @agnieszkaignatiuk4114
    @agnieszkaignatiuk4114 4 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanie o ogrzewanie poddasza użytkowego Czy też można tam zrobić ogrzewanie podłogowe mając strop z płyty żerańskiej?

  • @user-bt5ph7se4z
    @user-bt5ph7se4z 4 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry 🙂 chciałam zapytać o keramzyt. Czy to będzie dobry materiał do budowy domu na gruncie z wiechnią warstwą ziemi na ok 1 m, a pod nia glina, a pod nim ił. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Doprecyzuj proszę do czego ten keramzyt miałby służyć? Fundamenty, ściany, inne?

    • @user-bt5ph7se4z
      @user-bt5ph7se4z 4 หลายเดือนก่อน

      @@krystianlemkowski Ściany na pewno. Ale fundamenty nie wiem jeszcze z czego miałyby być.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      @@user-bt5ph7se4z materiał na ściany parter nie ma związku z rodzajem gruntu na jakim budujesz. Keramzyt sam w sobie jest dobrym materiałem. A grunty nie nośne (np. humus), i tak trzeba całkowicie usunąć pod budynkiem.

  • @budowa_NIEdlakazdego
    @budowa_NIEdlakazdego 4 หลายเดือนก่อน

    czy na wiazary lepiej np. wełna sypana lub celuloza sypana jako izolacja czy zwykła wełna ułożenie - będzie rekuperacja - poddasze nieużytkowe i nie ogrzewane poddasze

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Z punktu widzenia użytkownika różnica pomiędzy tymi materiałami będzie niezauważalna. Ja osobiście najbardziej lubię wełnę bo jest nie palna, a w tym wypadku sypana będzie najwygodniejsza w "montażu". Ale jeśli cena jest ważna, to można wybrać po prostu najtańsze rozwiązanie.

  • @dawidb8947
    @dawidb8947 4 หลายเดือนก่อน

    Czy gaz jest nadal opłacalny przy wszystkich nowych restrykcjach? Czy może pompa ciepła? Co powiecie o nowych systemach hydrydowego ogrzewania. Gaz + pompa ciepla. Ogrzewanie klimatyzacja ma to sens? Pozdrawiam serdecznie

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 4 หลายเดือนก่อน

      Jeśli gaz, to jedynie na 16 lat. Ale trzeba go montować teraz.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน +1

      1. Jest opłacalny i proponuję ogrzewanie gazowe, jeżeli mamy możliwość wykonania przyłącza gazowego.
      2. Nawet, jeżeli kiedyś zakażą ogrzewania gazem (w co nie wierzę, ale trzeba być na to przygotowanym), to będzie to dotyczyło nowych budynków, a nie już wybudowanych.
      3. Hybrydowe ogrzewanie - nie widzę zastosowania. Wykonaj wodne ogrzewanie podłogowe i podłącz wybrane źródło ciepła. Za kilkanaście lat, jeżeli coś się zmieni, to je wymienisz na inne.
      4. Ogrzewanie klimatyzacją moim zdaniem (to ważne :) ) rzadko ma sens: chłodna podłoga, nierównomierne ogrzane pomieszczenia, ruch powietrza to główne czynniki, które powodują, że nie zachęcam do tego sposobu ogrzewania. Tak, ogrzewanie klimatyzacją potrafi być całkiem ekonomiczne, ale wybierając źródło ciepła patrzymy także na komfort mieszkańców.

  • @Masteroxify
    @Masteroxify 4 หลายเดือนก่อน

    Czy droga prywatna wewnętrzna czy gminna publiczna ? Mam propozycję kupna działki przy drodze prywatnej, w której miałbym 1/15 udziałów. Developer zoobowiązuje sie dociągnąć wodę i utwardzić drogę. Prąd, kanalizacja i światłowód musielibyśmy sami dociągnąć.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน +1

      Droga prywatna to konieczność remontów, odśnieżania itd. we własnym zakresie. Nawet, jeżeli deweloper utwardzi drogę, to dalszy obowiązek dbania o nią spoczywa na wszystkich współwłaścicielach.
      Uważałbym na obietnice dewelopera - obietnice nic nie kosztują. Powinien zobowiązać się do wykonania wodociągu i utwardzenia drogi np. w umowie przedwstępnej. Porozmawiaj o tym z notariuszem, abyś nie był zmuszony za rok płacić za dociągnięcie wody we własnym zakresie (koszty potrafią być ogromne!)
      Upewnij się także, że jest możliwość wpięcia się do kanalizacji - zadzwoń do zakładu wodnokanalizacyjnego. Ogólnie - uważaj.
      Odpowiadając na pytanie: droga gminna jest lepszym wyborem, ale kupując działkę rozważasz kilkanaście parametrów więc nie odrzucałbym działki tylko przez wzgląd na drogę prywatną.

    • @Masteroxify
      @Masteroxify 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@jaksiewybudowac dzięki za odpowiedź! Jak zawsze pomogłeś :)

  • @lujkas
    @lujkas 4 หลายเดือนก่อน

    Chcę zmienić technologię z murowanej na prefabrykat keramzytowy (PnB jest dla murowanej). Zmieni mi się grubość sciany zewnętrznej z 45cm (25 pustak + 20 styropian) na 35cm (15+20) co daje zysk 10cm po stronie wewnętrzej. Zewnętrznego wymiaru budynku nie chcę ruszać. Czy jest to zmiana istotna z punktu widzenia pozwolenia i odbioru budynku? Jeden z potencjalnych wykonawców twierdzi, że tak i że muszę dać więcej styropianu (25cm), żeby zmiana kubatury była mniejsza niż 2% :) Jaka jest wasza opinia?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Moim zdaniem nie ma tutaj istotnej zmiany. Zmiana jest istotna gdy zmieni się powierzchnia zabudowy (czyli po obrysie zewnętrznym) o więcej niż 5% lub wymiary zewnętrzne o więcej niż 2%. W Twoim przypadku zmienią się wymiary wewnętrzne, więc nie kwalifikuje się to do zmiany istotnej. Ale co najważniejsze: to projektant decyduje o tym czy zmiana jest istotna czy nie, a nie wykonawca ;)

    • @lujkas
      @lujkas 4 หลายเดือนก่อน

      @@krystianlemkowski Dzięki za odpowiedź :) Projekt jest w technologii murowanej. To generalny wykonawca ma zmienić nam technologię, zamówić ściany itp., więc pewnie ma swojego projektanta. Nasz projektant już chyba nie ma nic do tego czy się mylę? Inni wykonawcy mówią nam, że te 10cm to nasz zysk i zaleta technologii, a ten jeden chce nam dokladać styropianu kosztem powierzchni wewnętrznej :)

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน +1

      @@lujkas Wykonawca będzie miał swojego konstruktora, ale decyzję podejmuje główny projektant budynku, czyli architekt.

  • @user-cq9lb8oz3s
    @user-cq9lb8oz3s 4 หลายเดือนก่อน

    Witam. Panowie czy możecie powiedzieć coś o stropach katedralnych. Mam w planie budować mały domek nie wiem czy dobrze myślę że latem przy takim rozwiązaniu będzie chłodniej a też mi się podobają.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Nie wiem czy to rozwiązanie zapewni jakiś chłód, nie spotkałem się z taką opinia. Wiem, na pewno, że nieco podnosi koszty budowy. Ma też wpływ na akustykę, o czym mówiliśmy w podcaście o akustyce.

    • @UniiFAN
      @UniiFAN 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@krystianlemkowski + koszty roczne ogrzewania bo ogrzewamy większą kubaturę.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      @@UniiFAN słusznie.

  • @budowa_NIEdlakazdego
    @budowa_NIEdlakazdego 4 หลายเดือนก่อน

    Co sądzicie o farbach termoizolacyjnych wewnętrzne i zewnętrzne ?

  • @emmariano7
    @emmariano7 4 หลายเดือนก่อน +1

    Widzę Panowie, że często idziecie na łatwiznę 😉 Wiadomo, że beton komórkowy jest najłatwiejszy w budowie, ale i najgorszy pod każdym innym względem i nie ja to wymyśliłem, jest o tym wiele publikacji. U mnie na pierwszym miejscu silikat, na drugim keramzytobeton, potem ceramika i na końcu beton komórkowy. Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Moim zdaniem beton komórkowy jest najlepszy pod każdym względem i jest na ten temat wiele publikacji ;)

    • @emmariano7
      @emmariano7 4 หลายเดือนก่อน

      @@krystianlemkowski Krystianie... Mówiąc publikacji miałem na myśli nie artykułów producentów tylko opinii ludzi z własnego doświadczenia i testów. Jest tego dużo. Chociażby fajnie o tym mówi kolega z kanału Holibood.
      Kiedyś szukałem informacji dlaczego w domach z betonu komórkowego jest straszne dudnienie, echo i taki hałas odbijających się dźwięków, że w salonie nie można spokojnie posłuchać muzyki czy obejrzeć TV. I nie da nic żadne wygłuszenie dywanami, zasłonami itp. Wyczytałem na forach budowlanych, że to powoduje właśnie ściana z betonu komórkowego ocieplona styropianem metodą tzw. na mokro czyli tak jak się to w większości przypadków robi. Zgłębcie proszę ten temat, bo wiele takich mieszkań już widziałem, gdzie domownicy męczą się tym dudnieniem. Dodatkowo dochodzi problem otwartych pomieszczeń: salon plus klatka schodowa na poddasze czy piętro, co też wpływa niekorzystnie na rozchodzenie się dźwięków.
      Pozdrawiam.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      @@emmariano7 Ogólnie rzecz biorąc, ani trochę się nie zgadzam z Twoim zdaniem, mam zupełnie inne doświadczenia.

    • @emmariano7
      @emmariano7 4 หลายเดือนก่อน

      @@krystianlemkowski Ale z czym się nie zgadzasz? Z tym dudnieniem w domach z betonu komórkowego czy z wyborem materiału na ściany? Każdy może mieć swoje zdanie, ale ja czytam opinie mieszkańców, fachowców, testerów czy temu podobnych. Skoro wielu w tym temacie ma podobne zdanie... Ja mam tylko zdanie poparte doświadczeniem i wywodami innych. Sam też doświadczyłem dudnienia. Jaki powód może być? Zapytajcie kiedyś w podkaście co o tym sądzą inni 🤷🏻 Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Nie zgadzam sie z dudnieniem, byłem w bardzo wielu domach z betonu komórkowego, u mnie w okolicy to podstawowy materiał i nikt, nigdy na nic takiego nie narzekał, ja też nic takiego nie zauważyłem.

  • @budowa_NIEdlakazdego
    @budowa_NIEdlakazdego 4 หลายเดือนก่อน

    i pytanie czy rekuperacja wyporowa czy mieszająca ?

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน

      Nie spotkałem się z wentylacją wyporową w domu jednorodzinnym. Swoją drogą o wentylacji mechanicznej przewidujemy osobny odcinek w maju. :)

  • @dawid7353
    @dawid7353 4 หลายเดือนก่อน

    Początek akumulacji w płycie fundamentowej i dachu skośny łany nie warto koniec wylewką akumulacyjne już tak
    Początek podwójne zabezpieczenie wiązary I jak zdmuchnie dach to łany pod spodem bez sensu ale bo jak źle wykonany dach to nie zakładamy takiego ale jak ktoś źle wykona wentylację mechaniczną to lepiej grawitacyjna.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน

      Wszystko się zgadza. Wskazałeś różne rzeczy:
      a) Lepiej dopilnować, aby coś było zrobione dobrze, zamiast wydawać pieniądze na wypadek, gdyby jednak to zostało zrobione źle.
      b) Zamiast robić coś źle, lepiej wykonać dobrze alternatywne rozwiązanie, nawet, jeżeli jest trochę gorsze. Wentylacja grawitacyjna jest gorsza od wentylacji mechanicznej, ale źle zaprojektowana i wykonana wentylacja mechaniczna będzie gorsza od wentylacji grawitacyjnej.

  • @pierre11112
    @pierre11112 4 หลายเดือนก่อน

    A bezwładność cieplna odnośnie materiałów na ściany?

  • @user-kr6op4wp2s
    @user-kr6op4wp2s 4 หลายเดือนก่อน

    Panowie a co myślicie o stropie Vector oraz Rector? Stoję przed wyborem stropu i projektant zaproponował takie rozwiązania. Dodam, że musimy bardzo liczyć się z kosztami ;)

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Vector i Rector to dwa różne rozwiązania. Ale cenowo chyba najlepiej i tak wypadnie Teriva.

  • @mateuszturczak8118
    @mateuszturczak8118 4 หลายเดือนก่อน

    Gazu nie zakażą chodzi o to ze tak zrobią by ogrzewanie gazam bylo droższe niż pradem poprzez podatek nałożony na gaz tzn ets2

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Może tak, ale jak znam życie, to zawsze będzie jakaś furtka.

  • @budowa_NIEdlakazdego
    @budowa_NIEdlakazdego 4 หลายเดือนก่อน

    koszt instalacji ogrzewania podłogowego z cwu i hydraulika to koszt ok 65000zl vs klimatyzacja kanałowa 15000zl + cwu pompa ciepła do cwu - 10000zl . .

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน

      65000 zł to koszt razem ze źródłem ciepła? Jakim?

    • @budowa_NIEdlakazdego
      @budowa_NIEdlakazdego 4 หลายเดือนก่อน

      @@jaksiewybudowac bez to wycena od 3 różnych wykonawców z materiałem bez źródła ciepła za hydraulikę i co i cwu w domu 150m2 parterowy .

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@budowa_NIEdlakazdego Drogo. Mam wyceny na hydraulikę do domu modelowego (parterówka 136 m2) i koszt instalacji wod.-kan., podłogówki i pompy ciepła (!) to ok. 80 000 zł.
      Piszesz, że klimatyzacja kanałowa to 15000 + pompa ciepła do CWU to 10000 zł. Dolicz proszę koszt instalacji wod. - kan.

    • @dre-gi2mj
      @dre-gi2mj 4 หลายเดือนก่อน

      Ja płaciłem za hydraulikę w systemie rozdzielaczowym i kanalizacje wewnątrz domu oraz za podłogówkę ok 200 m2 w tym roku 33 tys zł już z materiałem. Miałem też inna wycenę na ok 42 tys zł.

    • @budowa_NIEdlakazdego
      @budowa_NIEdlakazdego 4 หลายเดือนก่อน

      @@dre-gi2mj a jakie miasto ?

  • @januszlaskowski3697
    @januszlaskowski3697 4 หลายเดือนก่อน

    KIEDY LIVE?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Był niedawno dla uczestników wyzwania, kolejny dopiero w planach.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac 4 หลายเดือนก่อน

      Był. :) Był dla uczestników Wyzwania budowlanego. Zapisz się do newslettera (link w opisie), a dostaniesz powiadomienie, jak tylko będziemy organizowali kolejne.
      Może kiedyś zrobimy live zamiast podcastu. Zobaczymy. :)

  • @mateuszturczak8118
    @mateuszturczak8118 4 หลายเดือนก่อน

    Co do tynków Panie Krystianie th-cam.com/video/J2h1tPjJgVg/w-d-xo.htmlsi=E6Y-zNUt1xvpeyPa proszę zweryfikować

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Nie ma tu za bardzo czego weryfikować. Jest głównie mowa o konieczności wentylacji i chwalenie tynków glinianych. Brak konkretów na tematy zdrowotne - każdy tynk, każdy materiał zawilgocony będzie miejscem rozwoju pleśni.

  • @daddy6884
    @daddy6884 4 หลายเดือนก่อน

    I dodam jeszcze jedno pytanie. Myślę nad kupnem materiałów budowlanych. Bloczki, stał, pustaki i drewno na konstrukcje. Wsyzyskie takie "ciężkie " materiały. Mam gdzie to zeskładować (nawet jak bym się uparł to pod dachem). Mam sprzet by to przetransportować ekipie jak zacznie budować. Pracy przy tym nie będzie dużo bo miejsce budowy od miejsca składowania to jakieś 50 m. Jeśli zakupie materiał to finansowo uda mi się zrobić dodatkowo stan zero. Jedyny powód dla którego chciałbym kupic na zapas to to że myślę że z każdym dniem czy rokiem będzie drożej. Dlatego taka rozkminia. Co o tym myślicie?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  4 หลายเดือนก่อน

      Niestety nie znam przyszłości, ale bardzo możliwe, że taniej już nie będzie.