#06 - Tyndalizacja, czyli trzykrotna pasteryzacja słoików. W jakim celu i jak ją przeprowadzić?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 29 ธ.ค. 2024
- Odwiedź nasze strony:
Kursy wideo z wyrobu wędlin, serów, pieczywa, piwa itp. - fimple.tv/wedl...
3 Dniowe Warsztaty Stacjonarne - warsztaty.fimp...
Rozmowy z ekspertem - Adam Pulkowski.
Jak pasteryzować słoiki, aby można było je przechowywać nawet 6 miesięcy poza lodówką? Czy jest to w ogóle możliwe?
Tyndalizacja słoików to proces bardzo prosty, jednak wymaga przestrzegania pewnych zasad. Jedną z nich jest 3 krotne przeprowadzenie pasteryzacji w odpowiednich odstępach czasowych. Oglądając powyższy film nauczysz się i zrozumiesz proces tyndalizacji na przykładzie kiełbasy słoikowej, do której zrobienia gorąco zachęcamy.
#fimple #poswojemu
6 miesięcy trwałości po tyndalizacji? To jakaś pomyłka. Po tyndalizacji można słoiki przechowywać nawet kilkadziesiąt lat.
Do 20 lat spokojnie słoiki mogą leżeć.Stary sposób 1 dzień-3 godz, 2 dzień- 2 godz i 3 dzień- 1 godz. sie gotuje.I tyle w temacie.
@@violett65sposób Adolfa 3,2,1 😊
@@norbertcrowe2221 oo zaraz tego komucha bo to on ten sposób wymyślił. Mówisz tak jak by miał patent właśnie na te metode
@@miosz7568czemu komucha ?
@@maxpolkowice3191 chłopie co ty pier kim jest-byl sp pamięci Kudlinski ze sie nim wspierasz jakiś laborant naukowiec czy zwykly pleperss obejrzyj jego odcinek o duchu puszczy z dyni to moze przejrzysz na oczy Ps bylem jego fanem le nie wszystko co mowil i robil bylo racjonalne
Kurcze, tak myślałem, że te 20 lat, to mit. Za piękne, żeby było możliwe. Dzięki!
Pogoogluj znaleźli niedawno takie słoiki z 2 wojny światowej. Przebadali i były zdatne do sporzycia
mozna na 20 lat- pasteryzacja 3 godziny, 2 dzien 2 godziny, 3 dzien 1 godzina, taka prawda
Już pisałem . Moja ciotka otworzyła mięso po 20 latach i były tak pyszne że do dziś pamiętam atrakcje smakową.Tylko trzeba sprawdzić to co Pan mówi żeby galareta była galareta a nie mazią czy płynem i żeby nie było obslizgle bo pokrywka może się różnie zachować więc trzeba sprawdzać i zapach i konsystencję
@@hanna7510 skąd ta prawda?
Panie Adamie ten temat tyndalizacji jest bardzo mocny ja osobiście dostałem taki garnek elektryczny z Niemiec od ciotki z czasów DDR z termostatem świetna rzecz, ponieważ sam robię wyroby i mam instrukcje książeczkę jak robić pasteryzować słoiki i ciekawa sprawa dla każdego mięsa jest to inny czas parzenia np: soki ,kompoty i mięsa np: drób , dla kaczki i gęsi jest inna, dla wieprzowiny bo to jest temat sporny i uwaga parzymy 85/90 st dwie godz po 24 godz 1,5 godz i ponownie po dobie 1,5 godz i trwałość mięsa mielonego czyli kiełbasy konserwowej 48 miesięcy wszystko robi się inaczej pasztety, mięsa w całych kawałkach itd podane są nawet pojemności słoików od momentu jak robię wyroby w słoikach w tym garnku wszystko wychodzi idealne mega sprawa .Prowadzi Pan super program i fajnie że tak tłumaczysz wszystko na przykładach ,,dziadek tak robił '' wiele ludzi popełnią karygodne błędy biorą się za robienie swojskich wyrobów i tylko się trują lub nawet handlują tym syfem i innych ludzi trują ,moim skromnym zdaniem to przede wszystkim trzeba mieć do tego dryg , smykałkę przede wszystkim smak i wiedzy troszkę posiadać i cały czas się rozwijać ja dopiero 5 lat robię tak zwane swojskie pyszności i dalej zawsze gdzieś tam usłyszę jakąś ciekawostkę zapisuje w głowie przeanalizuje i testuje ,całe życie się uczymy i próbujemy dążyć do doskonałości . Pozdrawiam
cekawe rzeczy tu piszesz ,czy Adam moglbys sie ustosunkować bo temat bardzo interesujacy pozdro
Zrobiłem według pana zaleceń. Czyli termometr do słoika ,80 stopni w środku,liczyłem czas i zrobiłem to zawsze takim samym czasem. Wyszły wyśmienite.
Moja Ciotka robiła mięsa w ten sposób i otwierała słoiki po 20 latach sam jadłem i były pyszne
Uwaga pasteryzacja zabezpiecza (od bakterii tlenowych ) słoiki (twist of-nakrętka) na co najmniej 30 lat . Zeżarłem kilka słoików dżemu z porzeczek , jagody, wiśnie i powidła śliwkowe. Robione były w 87 /88 roku a zjedzone w 2018 .Wszystkie były smaczne ale miały dużo mniej aromatu ,straciły intensywność barw i zrobiła sie z nich "galaretka". Gdzieś tam jednak wyczytałem o takim zjawisku jak bakterie beztlenowe i temat -jedzenia 30 letnich dżemów odpuściłem. Ps. 73 roku w pobliskim powojennym niemieckim bunkrze odkopano 50 litrowa/kilową ? beczkę czekolady .Szczegóły są mi nie znane ale po "wypruciu " beczki okazało się ,że warstwa ok 5 cm była jakby utleniona -wszędzie na całej powierzchni beczki - biała i krucha -po oskrobaniu ,pod spodem była normalna czekolada. Znalazcy i ich rodziny czekoladę zjedli i żyją do dziś dnia. Z innych moich obserwacji kiełbasa sucha wytrzymuje lat 5 a salami (oba bdb. jakości) lat 7 .Jedno i drogie znalazłem na strychu gdzie się suszyły w osłonach materiałowych (myszy -owady-kurz).Zjadłem i żyje .Salami było twarde tak ,że trzeba było pobijać nóż młotkiem , a kiełbasę rąbać siekierą. Zjadłem też przez pomyłkę cukinie w occie z 91 roku w roku 2021 nie była wybitnie smaczna ale i nie była zepsuta.
Przepraszam ale nie zrozumiałam co z tym termometrem. Jak się go wsadza? Chyba nie robi się dziury w wieczku? Jestem początkująca w tym temacie.
Dokładnie tak, w jednym wieczku robi się otwór, aby można było przełożyć sondę termometru. Ważne, aby nie było luzu pomiędzy sondą, a otworem, musi być to zrobione na ciasno, a więc na sondzie powinna być naciągnięta jakaś guma/osłonka elastyczna itp, która zapewni względną szczelność. Tylko w ten sposób możemy zmierzyć temperaturę w słoikach. Robimy tak tylko za pierwszym razem - za każdym kolejnym postępujemy według wniosków z testów z sondą.
Fajny ten format :) ide wiec tyndalizowac! pozdrawiam z UK!
Ale jak nawiercisz otwór na termometr będzie dostawać się powietrze.
6 miesięcy trwałości po tyndalizacji?To jakiś żart?Mam bigos który robiłem 12 lat temu i nic mu nie dolega.30 minut tyndalizacji?No to już dalej nie słucham.
A po ile minut Pan tyndalizuje?
@@annabrandt3940 Pierwszy raz 1,5 godziny 130 stopni drugi raz godzinę 130 stopni i trzeci raz 40 minut 130 stopni.Odstępy co 24 godziny.
@@razdwaosiem8592 130 stopni czyli w piekarniku?
@@annabrandt3940 Tak.
@@razdwaosiem8592 Serdeczne dzięki! 👏🙂👏
A jak to jest z jadem kiełbasianym, czy po takim procesie w zależności od tego co się tyndalizuje, mam się go bać? Pozdrawiam z NL 😋
Po prawidłowo wykonanym procesie wyrób jest wolny od jadu kiełbasianego. Później już wiele zależy od Ciebie. Od tego, jakich słoików i zakrętek użyłeś, w jakich warunkach przechowujesz wyroby i jak długo.
Ja gotuję w pierwszy dzień 3 godziny, w drugi dzień dwie godziny, trzeciego dnia: godzinę... to źle?
Jeśli są to słoiki ok. 1,5-2 litrowe, to dobrze. Jeśli mniejsze, tak długie gotowanie wyjaławia taki wyrób z większości składników odżywczych i zawartość słoika staje się głównie zapychaczem, a nie wartościowym pożywieniem.
Pozdrawiam,
Adam Pulkowski
@@FimpleTV pięknie dziękuję!
Bardzo dobrze
Witam,a jaki czas pasteryzacji puszek 400gram?
Czy można tyndalizować rośliny strączkowe, typu fasola, groch lub z dodatkiem tofu? Chodzi mi o przetwory w formie obiadów dla wegan.
Cześć. Nie mam doświadczenia w przetwarzaniu roślin, jednak wydaje mi się, że nie stoi nic na przeszkodzie, aby w ten sposób je zabezpieczać.
W jakiej temperaturze należy przeprowadzać tyndalizację, od momentu zagotowania się wody przez cały czas woda ma wrzeć czy ma wynosić konkretną temperaturę? Czy jest jakaś granica kiedy mięso może wyjść za suche lub niedogotowane?
co sadzisz o autoklawie jestem ciekawy twojej opini pozdrawiam
Jeśli ktoś robi w domu dużo konserw w puszkach, autoklaw to sprzęt, który bardzo w tym pomaga. Do słoików jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Adam mam pytanie skad wziales z jakiego zrodla ten czas 3x30min ,bo wszędzie wnecie (tylko te źródło mam dostepne )jest napisane zeby pasteryzować w różnych czasach uwzględniając wielkość sloika-wsadu i według mnie ten sposob jest logiczny ,ponieważ 300gr mięsa np łopatki w malym sloiku potrzebuje mniej czasu by byc miekkim sooczystym wyrobem niz np 1,5kg wsad duzym sloju .Pozdro
Może głupie pytanie, ale czy zalewać wodą całe słoiki powyżej dekla, czy tak ciut poniżej (jak np. szynkowar, 2 cm powyżej poziomu wsadu)?
@Adam Pulkowski no widzisz a wielu YT szamanów podaje by zalać wodą pod pokrywkę heh ,nie wiem czemu nie robią tak jak ty czy ja zalewam całe woda
Próbował ktoś "sterylizować" słoiki w szybkowarze? Ciekawi mnie czy biorąc pod uwagę temp ok 120 st. C taki proces dałby produkt który po np 30 min można przechowywać w warunkach nie chłodniczych??
Myślę że ciśnienie rozniesie słoik
Można pasteryzować 4 razy ?
Można. Tylko po co?
nawet 15 i jest ok
Ok jeśli twierdzicie że max 6 miesięcy a nie wiele lat. To. Jak robią to w zakładach puszki które mogą stać 5 lat o czym mówi data ważności a możliwe ,e i dłużej ...
można przeprowadzić to w piekarniku ? z surowym mięsem ?
@Adam Pulkowski A co by się stało w piekarniku ? 3 razy w wyższej temp. np. , no i co jeśli jest pieczenie parowe ?
@Adam Pulkowski no ale są też bez gum pokrywy niby do piekarnika dlatego pytam ?
@Adam Pulkowski ok , czyli jak już to niższa temp. ? ,
Czy przed pierwszą tyndalizacja dokładnie dokręcać zakrętkę?
@Adam Pulkowski zatem co miałeś na myśli mówiąc o termometrze w słoiku?
@@staszekce303 obejrzyj jeszcze raz. Wytłumaczone bardzo dokładnie.
Zanim zatyndalizujesz pierwszy raz, nie dokręcaj na maksa pokrywek. po pierwszej tyndalizacji wyciągając z gara słoiki dokręcasz pokrywki i od tego momentu pokrywek już nie ruszasz. Stosuję potrójną tyndalizację nawet kompotów. Pozdrawiam :)
Witam,zrobiłem tak jak pan mówi. Mielonka słoikowa wyszła znakomita. Tyndalizacja ,termometr i czas.
Nie zalewa się noża wrzącą wodą...
Świetne z tym termometrem w słoiku dla wykalibrowania czasu pasteryzacji.
A czy taki słoik z dziurą w deklu też można normalnie przechowywać?
Do 6 m-cy ? Chyba z pasteryzacja pomylil expert :)
6m-cy? to jakaś pomyłka bo po tyndalizacji kiełbasy jak i inne przetwory nawet do 20lat wytrzymują bez żadnych zmian konsystencji i innych właściwości... tak samo z tym czasem tyndalizacji - większość o ile nie wszyscy inni mówią o czasie 1,5 - 2h a tu 30min? no sorry ale to dupa a nie ekspert!
Chyba nie zależy mi, bym robiła "konserwy" słoikowe dla wnuków... pól roku, to chyba wystarczający czas przechowywania. Dzięki 😃
@Adam Pulkowski Nie wiem jak kiełbasa ale moja mama robi konserwy i pasztety od lat w słoikach i spokojnie wytrzymują rok i dłużej , pewnie wytrzymały by dłużej ale tego nie sprawdziłam bo są zjadane, więc te 6 miesięcy to lekka przesada. Cos co się je każdego roku i nie ma się po tym zatrucia pokarmowego chyba można uznać za ok? Prywatnie nie potrzeba nam badan sanepidu, nie mówimy tu o produkcji przemysłowej i przepisach które nakazują walic do żywności masę konserwantów " w razie czego"
@Adam Pulkowski a no po to, że może się okazać że w przyszłości zabraknie mięsa i będzie my jedli świerszcze.