Ile Messerschmittów stracili Niemcy 1 września?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ก.ค. 2022
  • #lotnictwo #historia #polska #iiwojnaświatowa #1939 #aviation #luftwaffe
    No dobrze, a zatem ile Messerschmittów utraciła niemiecka Luftwaffe w pierwszym dniu drugiej wojny światowej? Odpowiedź na to pytanie powinna być prosta, ale okazuje się, że najpierw trzeba sobie kilka kwestii wyjaśnić. Jeśli chodzi o samoloty utracone na 100%, według tego jak definiowali to Niemcy, to jest to 13 maszyn w tym jeden Bf 109, który lądował awaryjnie na terytorium Litwy. Jeśli zaś chodzi o wszystkie spisane ze stanu jednostek maszyny, to wychodzi nam... 17 maszyn utraconych (uszkodzenie 60% i więcej), oraz 15 uszkodzonych w różnym stopniu i to tylko 1 września. Całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że niemieccy piloci zgłosili zestrzelenie 12 PZL P.24. I nie oburzajmy się o te P.24, wszak we wrześniu nie zostały użyte bojowo przez polskie lotnictwo.
    Tak czy owak trochę więcej niż wyszło panu Mariusowi Emmerlingowi, który na początku lat 2000 opublikował 3 tomy "Luftwaffe nad Polską". A żeby było weselej to według dokumentacji niemieckiej, które maszyny, które we wspomnianym opracowaniu figurują jak zestrzelone przez polskie myśliwce, zostały przez autora zaliczone jako... uszkodzone. W ogóle o samolotach uszkodzonych w 60 i wiecej procentach w opracowaniu "Luftwaffe nad Polską" nie przeczytacie. A szkoda, bo trochę zmieniło by to obraz lotniczego września. I żeby nie było, że autor filmu sobie wyciągnął jakieś dane z kapelusza to są to informacje od Głównego Kwatermistrza Luftwaffe, a dokładniej z jego dokumentacji...
    Serdeczne podziękowania dla kanału ŚrubaPL, za udostępnienie materiałów video z naszym PZL P.11c! Nie zapomnijcie zasubskrybować jego kanału jeśli jeszcze tego nie zrobiliście! / @srubapl
    A jeżeli podoba Ci się to co robię i chcesz wesprzeć kanał to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy: buycoffee.to/balszoi
    Wystarczy wejść w link, wybrać kwotę którą chcesz mnie wesprzeć i zrobić przelew. Wszystkie środki ze zbiórki przeznaczone są na kwerendy, wyjazdy, zakup fachowej literatury - jednym słowem nie idą na głupoty. Tak na marginesie, to ten film powstał dzięki funduszom od widzów. A zatem jeśli chcecie więcej podobnych materiałów - zachęcam do wspierania.
    Źródło miniaturki: www.scalemates.com/kits/fly-m...
  • ยานยนต์และพาหนะ

ความคิดเห็น • 66

  • @13strza47
    @13strza47 ปีที่แล้ว +11

    Świetny materiał !

  • @Mavusa
    @Mavusa ปีที่แล้ว +3

    Podoba mi się,twoja kultura wypowiedzi...

  • @KS-ModelismoAviacionHobby
    @KS-ModelismoAviacionHobby ปีที่แล้ว +11

    Bardzo fajny materiał...może takie coś o całej kampani 1939?

    • @Balszoi
      @Balszoi  ปีที่แล้ว +10

      Spokojnie! Tylko przy okazji 1 września trzeba powiedzieć o jeszcze kilku innych typach. Akta z których korzystałem to kopalnia - tylko w dniu 1 września Niemcy mieli około stu uszkodzonych i zniszczonych maszyn. A 2 września nie był dla nich wiele lepszy!

  • @Balszoi
    @Balszoi  ปีที่แล้ว +5

    Dajcie znać w komentarzach czy kolejny film robić o stratach Bf 109 w kolejnych dniach czy może wolicie informacje o innych typach niemieckich maszyn utraconych w pierwszym dniu wojny?

    • @76w1
      @76w1 ปีที่แล้ว

      Ja osobiście wolałbym materiał o wszystkich typach samolotów utraconych przez Niemców, choć ten film o BF 109 bardzo mi się podoba.

    • @felicjankowalski1503
      @felicjankowalski1503 ปีที่แล้ว

      Ciekawe czy zmierzysz się z mało omawianym tematem przygotowania w Polsce lotnisk dla samolotów Armee de l'air ;)

    • @karolkamilski1891
      @karolkamilski1891 ปีที่แล้ว +1

      @@76w1 Wojciech Mazur nieco pisał o tym, co znalazł we francuzkich archiwach szukając materiałów do "Niebo rozwianych nadziei. Zachodni sojusznicy wobec wojny powietrznej w Polsce we wrześniu 1939 roku" (albo do "Lot ku burzy. Polska w przygotowaniach mocarstw Zachodu do wojny powietrznej marzec-sierpień 1939", dawno czytałem, w którejś z nich chyba jest nawet mapka lotnisk, a na pewno planowane zasięgi bombardowań z obu frontów).

    • @76w1
      @76w1 ปีที่แล้ว

      @@karolkamilski1891 Dziękuję za informacje!

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 ปีที่แล้ว

      A może warto byłoby wspomnieć o "zbrodniach" Luftwaffe i "rycerskich" wyczynach lotnictwa alianckiego? Coś w stylu Franza Stiglera i Witolda Łokuciewskiego (choćby słynny raport z lotu bojowego z 13 września 1940)? I że każdy ma swoje "trupy w szafie".

  • @srubapl
    @srubapl ปีที่แล้ว +5

    Fajny materiał, dzięki 😀

  • @Krzaczor-ym9gd
    @Krzaczor-ym9gd ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajny film pozdrawiam

  • @zenontataratadrugi2562
    @zenontataratadrugi2562 ปีที่แล้ว +3

    Może teraz o udziale w Wojnie Obronnej 1939r samolotów Heinkel He 45 oraz He 46. Prawie zapomniane dziś typy. Wrzesień 1939r ze strony Luftwaffe kojarzony jest z Bf 109, Bf 110, He 111, Do 17 , Hs126 i przede wszytkim Ju 87. A dwa ww typy całkowicie pomijane, a konstrukcje ciekawe i bardzo pożyteczne wówczas Wermachtowi (samoloty bliskiego rozpoznania )

  • @kacperkuciej8352
    @kacperkuciej8352 ปีที่แล้ว +5

    fajny film

  • @sav2236
    @sav2236 ปีที่แล้ว +2

    Niezwykle ciekawy odcinek, dziękuję. Dziękuję również za weryfikację obcych "źródeł" i obronę naszej historii przed zakłamaniem. Wspaniale byłoby zobaczyć odcinek o walkach powietrznych podczas całej kampanii wrześniowej albo kupić o tym książkę, do wydania której Twórcę kanału serdecznie zachęcam.

    • @Balszoi
      @Balszoi  ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękuję, jest taki pomysł, ale do tego potrzeba dużo pracy. Zresztą, o czym my mówimy - we wrześniu każda armia i SGO Narew miało swoje lotnictwo - są dwie książki o lotnictwie Armii "Pomorze", jedna o Armii "Karpaty" - pozdrowienia dla Autora, profesora Olejko! jedna o Armii "Modlin", jedna o Armii "Łódź", a gdzie SGO "Narew", gdzie Armia "Poznań", gdzie Armia "Kraków"? P. Łydżba robił monografie dywizjonów myśliwskich - fajnie, ale: pomorskiego dywizjonu nie ma, poznańskiego autor nie chce wydać bo za mały nakład mu zaproponowano...a w wydanych powtarza ustalenia Emmerlinga. A jakie tam są kwiatki... Ech...

    • @gregszy8575
      @gregszy8575 ปีที่แล้ว

      Są takie książki i mam je gdzieś w pudłach nierozpakowan po przeprowadzce (pare lat temu). Niestety z pamięci nie moge podac tytułu autora ani serii wydawniczej. Pamietam że jedna z nich byław całości poświecona Brygadzie Pościgowej.

  • @maciejnnn6900
    @maciejnnn6900 ปีที่แล้ว +2

    Fajny temat. A może byś się zmierzył z zestrzeleniem między innymi Bf109 przez Bf109 ...szwajcarskimi w 19

  • @willi5916
    @willi5916 ปีที่แล้ว +2

    Pokazałeś jednego z asów, Moldersa, który zginął potem o ironio, jako pasażer Heinkla 111.

  • @keniyakuza1925
    @keniyakuza1925 ปีที่แล้ว

    witam , co to za symulacja badz gra leci w tle gdzie lata PZ-11 , PZ-7 ? myślałem przez chwilę że to War Thunder ale stwierdziłem ze byłoby to zbyt piękne bo przecież nie ma tam Polskich maszyn ... ?

  • @papaversomniferum2365
    @papaversomniferum2365 ปีที่แล้ว +1

    Robisz świetne materiały, jesteś stosunkowo obiektywny (prawdziwy obiektywizm nie istnieje) i dobrze się Ciebie słucha.
    WIELKIE ELO z kamienicy wybudowanej w 1903 roku, uwielbiam kamienice, a ta kkryje wiele tajemnic - starczy dodać, że w piwnicy mam drzwi pancerne i zamurowany tunel, który prowadził najpewniej do schronu lub niemieckiego składu amunicji - niestety sąsiad nie pozwala mi rozwalić muru za swoją piwnicą i obadać tunelu :(
    P.S Może coś o bombowcach - Do-17 nad Polską, użyciu Łosi i Karasi (Karaś to mój ulubiony samolot IIRP) w 39'? Kawy Ci nie postawię, bo mam cały koniec lipca i początek sierpnia zawalony festiwalami, ale we wrześniu...kto wie ;)

    • @Balszoi
      @Balszoi  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Powiem tak... Napoleon Bonaparte powiedział kiedyś: "Aby pisać historię, trzeba być więcej niż człowiekiem, ponieważ autor trzymający pióro wielkiego sędziego powinien być wolny od wszelkich uprzedzeń, interesów lub próżności". Tak patrząc po komentarzach to chyba zrobię podsumowanie wszystkich typów z 1 września. Sam Do-17 był zarówno w typowych jednostkach bombowych jak i w eskadrach dalekiego rozpoznania. O ile działania bombowców można fajnie odtworzyć w oparciu o akta Głównego Kwatermistrza Luftwaffe i wspomnianego w filmie Emmerlinga, o tyle z eskadrami dalekiego rozpoznania jest kłopot, bo jakiegokolwiek opracowania na ich temat nie ma - no ok. Jest artykuł ale to jest z założenia dość krótka forma wypowiedzi, gdzie nie zamieszczasz wszystkich swoich ustaleń.
      Ps. Nie ma sprawy ;) Ja też siedzę już na walizkach

    • @papaversomniferum2365
      @papaversomniferum2365 ปีที่แล้ว +1

      @@Balszoi Dzięki za odpowiedź. Specjalnie też wspomniałem o Do-17, bo to był pierwszy "latający ołówek" (mieszkam w mieście pilotów MiGów-21 i ciągle się o to staruszki ze mną kłócą) jeśli chodzi o pseudonim, jaki mu nadano. Niemniej nadal to była bardzo ciekawa konstrukcja..."samolot pocztowy" xD
      Edit: Generalnie emerytowani piloci z czasów PRL raczej nie są zbyt "zajarani" - najpewniej są wypaleni - nie wspominają, żeby przekraczanie niemal dwukrotnie bariery dźwięku dawało im frajdę, po prostu mówią że "robiło się cicho", upierają się, że IJN Musashi był lotniskowcem i takie tam...widuję się z nimi kilka razy do roku na imieninach/urodzinach babci i innych okazjach. Dziadek odszedł niestety w 93' ale mam po nim sporo pamiątek - Perski dywan z okolic współczesnego Pakistanu (chyba Karaczi), dwa piękne samowary i znaleziony w jakiejś studni napierśnik rycerski, bogato inkrustowany rapier i floret. Dziadek miał tyle szczęścia, że po "wakacjach" w okolicach Baszkirii poszedł z armią Andersa, mojego pradziadka na początku wojny wsadzono do innego pociągu i najpewniej został zabity w Katyniu lub zmarł gdzieś na dalekiej Syberii. Wszak bolszewicy nie znosili wykształconej ex-szlachty i tzw "kułaków". A mój pradziadek załapywał się do każdej z wymienionej przeze mnie powyżej grup... :/

  • @arua1410
    @arua1410 ปีที่แล้ว +9

    Wtedy państwo w powijakach, a jednak postawiło się mocarstwu. Wycofać można się było tylko na ruskie bagnety.

    • @pkrsplr2666
      @pkrsplr2666 ปีที่แล้ว +4

      Bardzo błędna koncepcja... Państwo polskie to była karykatura państwa, proszę nie ulegać wizji ( ja też idealizowałem II RP) z czasów komuny, że tamta Polska była lepsza. Klęska wojskowa i polityczna była wpisana w byt tego tworu już 1926r. Dzisiaj mamy restaurację sanacji, dlatego należy przygotować się na to że przejedzie po nas jakiś walec.

    • @piotrdublin9267
      @piotrdublin9267 ปีที่แล้ว

      nieprawda, można było podjąć lepsze decyzje niż doprowadzenie do wojny na 2 fronty i ucieczka do Londynu.

    • @pkrsplr2666
      @pkrsplr2666 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrdublin9267 Z tymi ludźmi u władzy nie można było, bo stan armii był katastrofalny, politycznie porażka była pewna, bo sanacja była za granicą znienawidzona. O dyplomacji nasi kretyni nie mieli , zresztą podobnie jak dzisiaj, żadnego pojęcia. Jedyne co kocham w II RP , to pokolenie najwspanialszej patriotycznej młodzieży, rzucone na przemiał przez bezmózgowców, zdrajców, jak Okulicki, kretynów jak Rydz Śmigły, Beck , czy Bór-Komorowski... Znałem osobiście wielu powstańców i serce pęka, na myśl o tym jaki spotkał ich los w czasie wojny i po wojnie. Za długo bym snuł te wywody...

    • @rob.j.s.1623
      @rob.j.s.1623 ปีที่แล้ว

      Niemcy też były w "powijakach".

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 ปีที่แล้ว

      @@rob.j.s.1623 szczególnie gospodarczo 😂🤣😅😆

  • @Robertrrteam
    @Robertrrteam ปีที่แล้ว +3

    O przepraszam cię bardzo, zbagatelizpwałeś Kobuza, a na tym samolocie uzyskano przynajmniej jedno zestrzelenie bodaj Heinkla He-111, bo ten samolot jak najbardziej został użyty w walce i jest to całkiem ciekawa historia.

    • @Balszoi
      @Balszoi  ปีที่แล้ว

      Ok, ale jego znaczenie dla walk we wrześniu było... prawie żadne?

    • @Robertrrteam
      @Robertrrteam ปีที่แล้ว +3

      @@Balszoi Relatywnie tak, ale został użyty bojowo, a nie tylko do testów, warto to odnotować. Jedyna maszyna w swoim typie, a i tak odnosi zwycięstwo w walce powietrznej z wrogiem. Czy statystycznie nie jest to dobry wynik 😉

    • @srubapl
      @srubapl ปีที่แล้ว

      @@Robertrrteam co do zestrzeleń nie ma żadnych potwierdzeń,jedynie co wiadomo to to że ostrzelał przeciwnika i tyle...

  • @winogronek1290
    @winogronek1290 ปีที่แล้ว

    Szokujący film gdyż u nas w kraju przytacza się wypowiedzi polskich pilotów z RAF czemu nie obronili polskiego nieba? Oni powiedzieli że byli genialnymi lotnikami, wchodzili niemcowi na ogon ale nie mogli go później dogonić. Po przesiadce na angielskie maszyny to niebo a ziemia ale i tak ogromnie męczyli się z meserszmitami nad Anglią

  • @kuzkokuzco1889
    @kuzkokuzco1889 ปีที่แล้ว

    2:41 - co to za gra komputerowa

  • @COCHISE710226
    @COCHISE710226 ปีที่แล้ว +6

    Niemcy mają wyjątkową zdolność do manipulowania historią. Wiecie jak przyznawali zwycięstwa swoim pilotom ? Gdzieś czytałem, że czynili tak gdy gościu został "panem pola walki" czyli gdy faktycznie zestrzelił samolot, bądź przeciwnik musiał zrezygnować z dalszej walki na skutek braku amunicji, paliwa, uszkodzeń bądź odniesionych ran. Stąd te kilkaset zwycięstw w przypadku kilku niemieckich pilotów.......

    • @mariuszjatczak8734
      @mariuszjatczak8734 ปีที่แล้ว +1

      to samo było z naszymi okrętami podwodnymi. Niemieckie niszczyciele zgłosiły kilkanaście zatopień naszych okrętów . Jak wiemy nie zatopili żadnego.

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 ปีที่แล้ว

      Taką "wyjątkową zdolnością" wykazują się siły zbrojne każdego państwa. Polecam pracę z dokumentami itp.

  • @marekkrasowski6760
    @marekkrasowski6760 ปีที่แล้ว

    A ile samolotów bombowych i transportowych zostało zestrzelonych przez Polaków w tym dniu?

  • @Piter_Play
    @Piter_Play ปีที่แล้ว +1

    P.11G ma na swoim koncie zestrzelenie dwóch myśliwców He 111. Za sterami ,,Łobuza'' siedział kpt. pil. Piotr Lagun

    • @ireneuszadamiak1791
      @ireneuszadamiak1791 ปีที่แล้ว +4

      He 111 to bombowiec nie myśliwiec

    • @srubapl
      @srubapl ปีที่แล้ว +1

      No niestety nie zestrzelił a jedynie ostrzelał .

  • @romanmichalak2206
    @romanmichalak2206 ปีที่แล้ว

    wiadomo jakie straty ponieśli germańce od bombardowań lotniczych?

    • @Balszoi
      @Balszoi  ปีที่แล้ว

      We wrześniu? Żadnych

    • @romanmichalak2206
      @romanmichalak2206 ปีที่แล้ว +2

      @@Balszoi bardziej chodziło mi ile strat doznały kolumny piesze i zmotoryzowane od bombardowań naszych bombowców

  • @maciejnnn6900
    @maciejnnn6900 ปีที่แล้ว

    W 1940

  • @wodzimierzsodua8459
    @wodzimierzsodua8459 ปีที่แล้ว +3

    Trudno rozstrzygnąć ile z tych 32 utracono w wyniku działań polskiego lotnictwa, opl czy wypadków nie związanych z działaniem sił polskich

    • @Balszoi
      @Balszoi  ปีที่แล้ว +3

      No niestety, myli się Pan. Na 32 Bf 109 w wykazie - 17 jest straconych. Co najmniej jeden jest opisany jako zniszczony przez myśliwce, jeden lądował na terytorium litewskim. Dwa Bf 109 uszkodzone na skutek błędów pilotażowych są wykazane jako USZKODZONE poniżej 60%. Wszystkie utracone i uszkodzone maszyny wykonywały loty bojowe, i to właśnie w ich trakcie zostały zniszczone lub uszkodzone.

    • @wodzimierzsodua8459
      @wodzimierzsodua8459 ปีที่แล้ว +1

      @@Balszoi ale dokładnie ile luftwaffe straciła w wyniku działań opl a ile PZL się nie da. Pan podaje dla polskich myśliwców dane minimalne. A ten internowany na Litwie to w wyniku błędu nawigacji czy uszkodzeń w walce

    • @biao-czerwonaszachownica4495
      @biao-czerwonaszachownica4495 ปีที่แล้ว +3

      @@wodzimierzsodua8459 A Pan pieprzysz jak potłuczony. Jakie walki toczono, że niemiecki pilot mógłby lądować na terenie Litwy. Żeby ustalić który "myśliwcom", a który "artylerii" trzeba porównać to jeszcze z polskimi dokumentami. Tu facet po prostu wykazał ile tak NAPRAWDĘ Niemcy stracili samolotów 17, a 13 wypisanych przez Emmerlinga to jest KOLOSALNA różnica i pewnie w przypadku innych samolotów jest podobnie!

    • @wodzimierzsodua8459
      @wodzimierzsodua8459 ปีที่แล้ว +2

      @@biao-czerwonaszachownica4495 cóż jeden niemiecki pilot na fw-190 pomylił kanał bristolski z La manche więc byłem ciekaw czy podobny przypadek panie niegrzeczny czy też w walce oberwał i np stracił przyrządy nawigacyjne

    • @Balszoi
      @Balszoi  ปีที่แล้ว

      Internowany na Litwie o ile pamiętam miał problem z nawigacją zaraz po starcie i sądził że ląduje w Ostprussen

  • @felicjankowalski1503
    @felicjankowalski1503 ปีที่แล้ว

    Bf 110 nie był klasyfikowany jako myśliwiec ;)

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 ปีที่แล้ว

      Dosłownie "niszczyciel" czyli "Zerstörer"/"Kampfzerstörer" (podobnie jak klasa okrętów w KM, choć w Kaiserliche Marine tak właśnie klasyfikowano typ B 97/V 99 z "ruskim" napędem). Z naszego punktu widzenia to jednak myśliwce 😋 Lepiej się jednak czuję w klasyfikacji jednostek morskich 😁

  • @mieczyslawkozlowski3796
    @mieczyslawkozlowski3796 10 หลายเดือนก่อน

    Nie bylo w czasie II wojny swiatowej wiekszej dysproporcji jak walka miedzy ME 109 -a PZL 11!!