Ad 9:30 warto również także peszle osłonowe dać przy przejściach pod drzwiami. W tych miejscach zazwyczaj robimy dylatację aby oddzielić płytę betonową pokoju od np. korytarza Ad 9:50 robić wszystko aby takich po prostu załamań nie było. Jeśli wystąpi to bardzo źle świadczy o wykonawcy i moim zdaniem winien on położyć pętlę od nowa. A pętla sfatygowaną być może uda mu się wykorzystać do pomieszczeń, które wymagają krótszej pętli. Montaż - naprawa metodą opisaną nie należy do dobrych rozwiązań. W podłogówce każda pętla winna być jednym kawałkiem rury zaczynająca się lub kończąca w skrzynce rozdzielczej. W końcu nie chcemy w przyszłości kuć podłogi gdyby przypadkiem zrobiła się nieszczelność. W jednym wypadku można by przerwać ciągłość pętli np. gdy pragniemy w tej pętli szeregowo podłączyć konwencjonalny grzejnik. Wówczas rurki wyprowadzamy ponad poziom wylewki i podłączamy je do odpowiedniego zaworu podwójnego przyłączeniowego. Sądzę, że najlepszą metodą jest wyprowadzenie rurek z podłogi w bruździe ściennej odpowiednim łukiem wówczas rurki będą wychodzić ze ściany. I podłogę będzie można łatwiej sprzątać. Takie podłączenie szeregowego grzejnika przydaje się szczególnie w łazience gdzie nad grzejnikiem można suszyć ręczniki.Ad 11:11 Pokutuje u nas taka teoria, że jak jest szafka to kładziemy tam ogrzewania. To błąd. Ogrzewamy swój dom i pragniemy aby w nim był należyty komfort cieplny. Najlepiej więc ogrzewajmy wszystkie masy betonu jakie mamy w obiekcie, tj również klatki schodowe, korytarze. W ten sposób zapobiegniemy wykraplaniu się wilgoci w miejscach chłodnych lub niedogrzanych a masy betonu będą stanowić po prostu akumulator energii. Nie będzie więc nam straszne, że dzieci bawią się na schodach - bo to są ciepłe schody. W przypadku wyłączenia prądu lub innej awarii tak zrealizowany system będzie jeszcze długo nam utrzymywać komfortową temperaturę.
Projek na podłogę to się rodzi w głowie na obiekcie, mówię o budynkach mieszkalnych. Projekt z reguły ma małe przełożenie na rzeczywistość. Solidne wykonanie , opis w skrzynkach i zdjęcia obiektu przed wylewką.
Tak mówią tylko partacze, przez których później rodzą się mity pt. "podłogówka w sypialni jest niezdrowa" bo bez projektu robicie "będzie dobrze", wszędzie rozstaw 10cm, bez sprawdzenia temperatury powierzchni posadzki, strat ciśneinia na pętlach, wszytsko "na doświadczenie" a później inwestor chodzi i gada jak to podłogówka nieprzyjemna albo automatyka ciągle zamyka.. Projekt to podstawa.
Bardzo mądrze powiedziane po rekuperacji bo są mniejsze przekroje łatwiej minąć. Elektryka górą oczywiście, tynki, rekuperacja, kanalizacja, woda i posadzka zamyka stan surowy
Fajny filmik laik mniej więcej będzie wiedział ock. Do grzechów instalatorów dodał bym za mały przekrój zasilania rozdzielaczy. Układy z pompą w skrzyni rozdzielczej (sprawdza się tylko na kopciuchu). Na filniku tylko 1 zawrotka była dobrze zrobiona, to nie ma wyglądać i być idealnie co 10cm tylko ma nie być załamań nawet jeśli rurka ma dotykać drugiej. O puszkach na pianie nie wspomnę bo mi niedobrze się robi 😂. Dla mnie idealnie zaprojektowana podłogówka ma takie same przepływy na każdej pętli (nie występuje efekt zamulania)
Bardzo podoba mi się, że w końcu szkoli się budowlańców aby patrzyli w projekt. Projekt to podstawa, kontrola kosztów inwestycyjnych, unikanie problemów na budowie, koordynacja z głowy, i duża oszczędność czasu przy rozruchu instalacji oraz regulacji. Oczywiście mówię o profesjonalnym projekcie a nie jakims gównie zrobionym przez pijanego studenta PB. Niestety w Polsce wciąż oszczędza się nie na tym co trzeba. Ekipa budowlana potrafi "sprzedać" urządzenia inwestorowi o wydajności której totalnie nie potrzebuje, a to znacząco przewyższy sam koszt projektu. O innych kłopotach nie wspominam. Pozdrawiam.
To jeszcze poproszę o szkolenie projektantów by projekty nie były kopiuj wklej tylko zrobione pod konkretnego inwestora i ich potrzeby by z tego projektu można było coś merytorycznego wyciągnąć a nie robić projekt techniczny powykonawczy z naniesionymi poprawkami przez siebie. Chciałem też zapewnić że jest też dużo projektantów którymi aż chce się w ciemno robić każda robotę i są mega skrupulatni ale niestety mniejszość
wspomnij kolego ,zę na chudziaku o odchyłach ponad 5 cm ,może dochodzić do zapowietrzania się układu a rtakich chudziaków czy stropów jest w polsce multum . Rekordzista 13 cm na stropie , oczywiście jest jakiś kierownik od brania 3 tysi za nic więc może teraz. hydraulik nie jest od poprawiania po budowlańcach. Może posprzątać ,ale nie prostować strop.
Dobry odcinek. Fajnie by było, gdyby Pan wspomniał o długości pętli i o szerokości ułożenia rurek, bo o tym "fachowcy" nad wyraz często zapominają, albo mają to w nosie, licząc, że "jakoś tam będzie, a klient i tak zapłaci, a potem niech się martwi, że za długa pętla, za mały rozstaw rurek".
Część , nie chodzi o to że fachowcy zapominają oni dobrze wiedzą o co chodzi ,zresztą sam jestem jednym z nich . Problem polega w 2 rzeczach Pierwsza najważniejsza i niestety każda firma ci to powie , też jako klient nie będziesz chciał /chciała zapłacić więcej bo na internecie wyczytasz ,że 30 zł z metra a z materiałem to 90 i każdy kto chce więcej to oszust ! A rozdzielacz 12 sekcji + skrzynka to koszt 1000 zł o czywiscie są tańsze ,ale mówimy np o afrizo ! Sprawa druga z doświadczenia wiem że nawet na rozdzielaczu 24 sekcje gdy pętlę mają po 120 -150 mb zwłaszcza 150 i tak wszystko pracuje poprawnie ponieważ dobieramy odpowiednia pompę obiegowa która jest w stanie przepompować odpowiednią ilość wody przez instalację i problem znika , prawda też jest taka ,że zawsze będzie chodzić tylko ciężko to wyregulować odpowiednio ponieważ ciężko steruje się instalacją gdy jedna sekcja ma 70 a druga 150 . Nie zwalajmy wszystkiego na fachowców bo dużo ludzi się nie zna i ograniczają osoby które chcą zrobić dobrze tylko nie mogą ! Pozdrawiam cię serdecznie Patryk Kędzia z Częstochowy 💪 Materiał bardzo fajny zgadzam się i mam nadzieję , że wasze instalacje wkoncu będą wykonane poprawie .ceść👋
I nie zrozum mnie źle ! Z tymi 150 mb to akurat musiałem naprawić taką instalację ,chociaż też wiem że ciężko przepompować przez cienka rurkę więcej wody niż jest ona w stanie odebrać, ze względu na swoje wymiary 😆 ale jakoś udało nam się u Kacpra ten probo rozwiązać i mam nadzieję ,że nie będzie miał prpbli z niedpgrzaniem ! ;D A z rozdzielaczem chodziło mi o to ,że gdy pętlę mają po 70 mb + transfer z rozdzielacza to nagle wychodzi ,że na jednym się tego nie zrobi i trzeba dać na parterze jeden + u góry jeszcze jeden i tu troszkę problem ponieważ czasy ciężkie i każdy liczy złotówki ! Jeszcze raz pozdrawiam i nie hejtuje !
Pętla może mieć więcej niż 120 mb wystarczy zwiększyć jej średnicę na fi 20/ 25 :) fachowiec nie musi przewymiarowac pompki by instalacja działała, fachowiec zrobi tak że działa i pompka ma zapas mocy a chodzi na jak najniższym biegu by nie generować kosztów zakupu, eksploatacji i powodować hałasów. Fachowiec albo sam zrób projekt albo zalatwi od projektanta, na oko to można to zrobić I też takie jest to jej działanie na oko. Dlatego robi się projekt żeby obwody były równe by potem moc nimi sterować. Fachowiec z taka wiedzą się ceni i nie narzekam na pracę bo klienci są zadowoleni i sami mu robotę naganiają. A jak kogoś nie stać zawsze można zaproponować nadzór nad inna ekipa wybrana w celu odpowiedniego wykonania instalacji .
@@patrykkedzia4174 pętla powinna mieć z dojściem nie więcej niż 90 to taki ideał nie za mało nie za dużo z doświadczenia wiem że jak wstawisz 12 obwodów na 120 mb każdy to zwykła pompka nie uciągnie a nie ma sensu wstawić pompy z przekrojem 32 mm lepiej jeśli już nie możesz rozdzielić na więcej rozdzielaczy to zwiększyć średnicę rury na 20 stke. A tak naprawdę ty odpowiadasz za instalacje i się liczy oferty to co klient oczekuje ale wykonane dobrze, gdyby każdy tak wyliczyl nie było by problemu. A biednego klienta nie stać na marna instalacje, wystarczy usiąść i racjonalnie mu to wytłumaczyć dlaczego i po co. A klojenci którzy wiedzą lepiej bo w internecie coś wyczytali zapraszać by włączyli sobie TH-cam i zrobili sami a my zajmijmy się prawdziwymi klientami;)
Największym problemem z punktu widzenia wykonawcy jest zbyt mała ilość wylewki i źle zaprojektowane odpływy kanalizy w łazienkach, przez co ułożenie ogrzewania podłogowego w takim pomieszczeniu to katorga, a czasami zadanie praktycznie niewykonalne.
u mnie w projekcie jest tylko 4 cm wylewka i 3 styropianu. Dobrze że w sumie przypadkiem zrobiłem 16 cm (styro 8 i 6 wylewka) na podłogę i teraz dopiero widzę zaletę zwłaszcza w układaniu kanalizy gdzie i tak niektóre rurki wystają ze styro.
A według mnie to rura osłonową powinna iść aż do macierzystego pola. Druga sprawa, próba ciśnieniowa to nie wszystko, ja zostawiam pod ciśnieniem nawet na czas zalewania posadzki gdyż uważam że w trakcie zalewania coś może pójść nie tak. A tak to posadzkarz mogą w trakcie pracy od czasu do czasu rucic okiem na manometr czy nie ma spadku. 😛
Pompuje powietrze na wypadek uszkodzenia rury(syk powietrza) na wypadek jak terminy się rypnął (okres zimowy) osłonową również w miejscach gdzie powinno być odcięcie pól, powierzchni, obwodów. Zwrócić uwagę na zawory, nyple itp. Wbrew pozorom różnią się wewnętrzną średnica pomimo że np. Cal to cal a wewnątrz lipa
Prawie do każdego punktu miałbym uwagi. A z tym projektem to bywa różnie. Od kilkunastu lat robię korekty po mistrzach od programów obliczeniowych. Żaden program nie zastąpi mojego doświadczenia i wiedzy przy montażu podłogówki. To tak, jak jak teraz jest z mechanikami od aut. Elektronika elektroniką, ale nie zawsze trzeba podpinać samochód pod komputer. Przy podłogówkach w domach jednorodzinnych w projekt zaglądam czasami, tak dla porównania. Robię po swojemu, wszystko musi hulać i nie ma innej opcji.
Ja zrobiłem sobie sam wyliczenia według tego położyłem rurki, w niektórych pomieszczeniach miałem nawet co 30 cm. I wszystko dział bardzo dobrze, tam gdzie zapotrzebowanie na energie wychodziło małe to tak jest. A z tym komputerem do samochodów to może się sprawdzało w samochodach do 2000r . A w nowych to nie masz czego szukać bez komputera. Chociaż do zdiagnozowania usterki, też nie wystarczy samo sczytanie błędów.
dwie niesclosi 1. podlogowka bez projektu bedzie dzialac tak samo dobrze, wystarczy uzyc zdrowego rozsadku i nie robic petli ponad 80m, co z tego ze na filmie jest pokazany plan skoro wcisnieto inwestorowi jak widac rurke 16tke, i co potem jaka pompa ciepla bedzie sie dodatkowo meczyc, wole bez planu na 18tce 2. 9:35 - oho ktos bedzie mial super ogrzany korytarz ;) izolacja za krotka ale i tak dzialac bedzie
Na moje oko wygląda dziwnie w łazience. 10cm również w łazience z małym przepływem. A temperatura musi być wyższa. Przepływ powinien być większy żeby spełnić ten warunek.
Mnie zawsze zastanawiało na ile ta srebrna folia faktycznie odbija jakieś ciepło lub nie przepuszcza ciepła. Używałem kilku producentów i nigdzie się nie spotkałem z takimi informacjami na ulotce, że jest to folia termiczna. Nawet na stronach internetowych nie szło znaleźć żadnych parametrów dotyczących ilości odbijanego ciepła, czy jakiegoś oporu cieplnego. Zawsze na ulotce było tylko napisane, że jest to folia przeciwwilgociowa. Mam wrażenie, że to pic na wodę z tym izolowaniem i odbijaniem ciepła. Co do projektu, to jak ludzie dostają na projekcie wyliczone rozstawy co 20-25 cm, a przy obecnym budownictwie to nic dziwnego, to są zdziwieni bo jakiemuś znajomemu robili co 15 albo co 10. I wtedy i tak chcą żeby robić 15 albo nawet 10, a nie tak jak w projekcie. A takie robienie co 10 to też sprzyja załamaniu rurki. Rura ma swój minimalny promień gięcia. Rozstaw co 10 to jest już tak gęsto, że już gęściej naprawdę nie ma kompletnie sensu. Pracowałem w kilku firmach. W jednej robili wszystko co 15, łazienki, pralnie, przedsionki co 10. Chyba z 200 takich instalacji mieli zrobione. Większość na pompach gruntowych. Śmigło, że aż miło. Rachunki niskie, że sam byłem zdziwiony jak przyjeżdżaliśmy na coroczny przegląd. Inna firma robiła np. caly parter 10, góra 15. Inna jeszcze robiła wszystko co 15 przy kotle gazowym, a przy PC 10 parter i 15 góra. I to wszystko zawsze bez problemu chodziło. 10 to jest naprawdę tak gęsty rozstaw, że to kompletnie nie ma sensu więcej. Jeszcze przy dzisiejszym budownictwie. Raz robiliśmy jakiś salon sportowy, to tam np. według projektu przy szybach 15cm strefa brzegowa, a reszta co 20. Rurka 20 uponora i pętle po 140 metrów.
Drogie Afriso, informacja o tym ze jest to folia która odbija promieniowanie jest herezją, dość popularną u handlowców. Przepływ ciepła drogą promieniowania może występować ale między powierzchnią podłogi a ścianami/sufitami/oknami. Jedyną formą wymiany ciepła w posadzce (nie licząc konwekcji wymuszonej wewnątrz rur) jest przewodzenie. Czepiamy się (przynajmniej ja) nie dlatego, że robicie coś źle - bo w internecie jest malo tak dobrych materialow jak wasze, ale po to żeby wszystko było dla każdego klarowne. Pozdrawiam serdecznie
Dokładnie, w ciałach stałych promieniowanie jest prawie ze zerowe. W wylewce mamy do czynienia z przewodzeniem ciepła . Ta folia może być dowolnego koloru lub może być nawet przezroczysta i nie będzie to miało wpływu na sumaryczny strumień ciepła
Ostatnio budowaliśmy dom w którym były tak szczątkowe informacje na temat instalacji w budynku że trzeba było wymyśleć np schemat instalacji kanalizacyjnej.Wiec projekty grzewcze o których tak często wspominasz niestety nie są zawarte w każdym projekcie.
Do tej pory projekty nie były szczegółowe, ale zmieniły się przepisy (nowelizacja Prawa Budowlanego), gdzie projekt został podzielony na 3 części i dodano projekt techniczny. To w nim są dane o instalacji sanitarnej.
Tak I w tych projektach sa zawarte generyczne instalacje ktore ni jak się maja do stanu faktycznego lub tego co klijent chce mieć w domu. Podam przykład kotłownia pod pompę ciepła bez nawiewu i komina i okna a klient chciał od początku piec na pelet
@@krzysztoffrancka6178 i jak "klient" tak wymusi to będzie miał problem. Nie dostanie zgody na użytkowanie obiektu, da sie ominąć, ale koszty są dość spore. Swoja drogą kocioł na pelet, a nie piec.
@@Scalefrom nie łapmy się za słówka, no gdyby zrobić ta instalacje tak jak projektant chciał czyli bez nawiewu i wentylacji to na pewno by mu nie odebrali tego dlatego mądry wykonawca zwrócił ma to uwagę i wyprostował już na etapie wyceny prac dzięki czemu dodatkowa wentylacja i nawiew został dosztukowany i zmiany zostały naniesione. Ale to chyba powinien zrobić projektant a nie wykonawca?
@@krzysztoffrancka6178 skora była PC to nawiew jest niepotrzebny. Jak zamieniasz pompę ciepłą na kocioł peletowy to masz inne źródło ciepła, do 2022 r. taki manewr przechodził bezproblemowo. Teraz musisz robić nowe OZE i jak Ci nie wyjdzie EP poniżej 70 kW/m2*rok to trzeba będzie inwestować w FV, bo to jedyna droga ratunku, aby można było legalnie użytkować dom. Jak trafisz na wrednego inspektora powiatowego to wlepi mandat (coś z przedziału 2-15 tysięcy złotych) i nakaże rozbiórkę komina oraz zamontowanie PC. Fakt zwykle dają 30 dni na wykonanie dokumentacji zastępczej i doprowadzenie obiektu do standardu spełniającego przepisy. Na specjalny wniosek można otrzymać warunkową zgodę na użytkowanie obiektu ważną do 6 miesiecy, ale tylko w tym roku. Brak znajomości przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Wiesz ile jest obecnie odmów przy odbiorach budynków... w moim powiecie co trzeci dostaje odmowę właśnie z tego powodu. Inwestorzy potem szukają na gwałt projektanta, który "nagnie" obliczenia, aby wyszło przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Pozdrawiam
@@AFRISOpl Producent może być ten sam dla obydwu typu rur. Z tym że, rura pięciowarstwowa jest optymalizowana pod wymianę ciepła plus dodatkowe warstwy anty-dyfuzyjne. Chodzi głównie o przenikanie tlenu. Rura AlPex, poza baraierą dyfuzyjną (AL, czyli pożadaną warstwą), ma dodatkowe 2 warstwy blokującą wymianę ciepła. I nie została ona stworzona do tego zastosowania. Dlaczego firmy instalacyjne wciąż jej używają? O niebo lepiej byłoby użyć gołych rurek miedzianych (Cu), lub alumiowych (AL)...no ale wiadomo, po takich nie możemy sobię chodzić, a rury chłodnicze są zbyt drogie.
Podejrzewam ze jak by wystawić po obecnej cenie za rurkę giętka miedziana do podłogówki fv to by nazwali człowieka szatanem :p ale pamiętam że kiedyś się kładło z miedzi, I takiej zwykłej rurki białej pdogowki te tańsze:)
@@krzysztoffrancka6178 Kiedyś nie kładziono rur miedzianych (i obecnie) do podłogówki ponieważ miedź pod wpływem betonu dość szybko koroduje. Jednak są rury miedziane cienkościenne pokryte warstwą tworzywa o dość dobrych parametrach termicznych. Mam na myśli rury Cuprotherm, które dość często stosowano w Niemczech. W naszym kraju mniej ze względu na cenę. A obecnie wręcz kosmiczną. Tak więc PEX u nas obecnie króluje. Osobiście montowałem taki system grzewczy montowany bezpośrednio w stropie, schodach, itp. System sprawdza się bardzo dobrze.
Projektanci też się mylą, np 140mb rury na jeden obieg, i co mam robić wobec projektu??? Nie nie zrobiłem, idąc dalej tropem podlogowki a kotłownią, zawory mieszające, nie będę reklamy robić , chodzi mi o przepływ, średnica 15-20-25 kvs itd jest taka sama więc ich nie stosuje , a to jest ważne przy podlogowce, czekam na odpowiedź
Promieniowanie cieplne to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Obiekty fizyczne je pochłaniają. Po więcej informacji na temat absorpcji promieniowania odsyłam do literatury fachowej.
Jeszcze nie spotkałem ekipy która patrzy się w projekt, przecież rurki i tak są rozkładane w tym samym rozstawie za wyjątkiem takich pomieszczeń jak garaż
Nooo wlasnie bo wszyscy tacy fachowcy … po co patrzeć … przeciez to byla by siara…… Kazda praca na budowie powinna miec projekt .. pozniej ma to plusy…No ale kazdy szuka oszczędności bo to kosztuje Tylkobze pozniej dwa razy płaci …
Sory ale jak się nie znasz to nie pisz. Niedawno dostałem projekt na którym w salonie rozstaw rury był 40cm. To nie problem zrobić zgodnie z projektem a później powiedzieć inwestorowi że w jego domu marzeń co drugi panel jest zimny bo tak wymyślił projektant, w końcu salon ma takie zapotrzebowanie energetyczne że właśnie tyle metrów rury wystarczy. A że mozna zrobić gęściej i obniżyć parametr lub przepływ to już program komputerowy nie podpowiedział. Projekt jest dla tych co nie mają wiedzy i doświadczenia ale nie można zapominać że politechnika nie kształci fachowców tylko ludzi od obsługi cada z kilkoma nieprzydatnymi wzorami w głowie. Później w pracy się dopiero uczą rzeczy ważnych.
@@AFRISOpl filmik z linku, to błąd numer 7 w tym filmie, który tu komentujemy. Na nagraniu widać, że warstwa brzegowa nie jest dociśniętą styropianem - już się pogubiłem :(
Próba szczelności próbą a co z naprłnieniem instalacji wodą lub powieyrzem na odpowiednie ciśnienie na czas zalewania wylewki tak aby rura od ciężaru się nie ugieła pod ciężarem samej wylewki i maszyn?
Sam dobór pompy ciepła został przedstawiony w poniższym filmie th-cam.com/video/dMbRIwfSg50/w-d-xo.html Co do reszty wytycznych - należy spełniać indywidualne warunki poszczególnych producentów PC.
A jaką masz opinię na temat dorabiania podłogówki w pomieszczeniu z kaloryferem. Chodzi o ściągnięcie podłogi i przefrezowanie wylewki pod węża bez skuwania. Nie chodzi o podłączenie a o funkcjonowanie bez styropianu i folii srebrnej?
Omijanie miejsc pod szafami jest błędna bo podłoga pod szafką będzie niepotrzebnie chłodna i co może spowodować przy szczelnej zabudowie powstawanie zawilgoceń.
Drugi powód dla czego w sumie nie powinno się tego robi to powstające w tym miejscu naprężenia, u mnie było takie miejsce zaprojektowane w kuchni pod szafkami i dokładnie na granicy tego miejsca zrobiło się pęknięcie.
Hej, chciałbym aby w mojej podłogówce odcinki rur od rozdzielacza do początku pętli w pomieszczeniu (biegnace przez korytarz) byly schowane w styropianie. Pozwoliłoby to na ograniczenie strat ciepła, bo w koncu petla ma grzac pokoj a nie korytarz oraz ułatwilo sterowanie (korytarz na osobnym sterowniku). Dodatkowo unikąłbym efektu nierownomiernego nagrzewania sie podlogi (gdyby wszystkie rurki byly na ekranie, to w korytarzu czesc podlogi nagrzewalaby sie tak jak w pokoju, podczas gdy reszta bylaby zimna. Pytanie - czy Twoim zdaniem to dobre rozwiazanie aby rurki nie grzejace danego pomieszczenia biegły w styropianie i dodatkowej otulinie?
Zazwyczaj nie stosuje się dodatkowych izolacji na pętlach grzewczych celem dogrzania przestrzeni korytarzowych. Natomiast jeżeli korytarz będzie posiadał niezależną pętlę lub jeżeli chcemy ograniczyć wspomniane straty ciepła - możemy zastosować dodatkowe otuliny izolacyjne.
Proszę o polecenie firmy, która wykona projekt podłogówki opartej na produktach AFRISO. Jest to istniejący budynek posiadający na części ogrzewanie podłogowe. Należy dodać dodatkowe pętle w innych pomieszczeniach. Z góry dziękuję za pomoc.
Witam .Mam nietypowe pytanie . Czy można razem z ogrzewaniem wodnym podłogowym zamontować także ogrzewanie elektryczne (kable grzejne) i to wszystko zalać wylewką np 10 cm . Czy spotkał się Pan z takim montażem. ? Czy gdyby to było możliwe nie wpłynie to na wydajność ogrzewania wodnego które będzie znajdować się pod ogrzewaniem elektrycznym ? Dziękuję.
Istnieją gotowe systemy w formie mat grzewczych łączące ze sobą oba typy ogrzewania - wodnego i elektrycznego. Informacje dotyczące wydajności czy formy montażu zalecamy uzyskać od producentów przedmiotowych systemów.
@@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedz . Jak można szybko to obliczyć ? Rozdzielnia 12, 13 obiegowa na pierwszym piętrze , jakieś 10 metrów od kłotowni na parterze . Rura do podłogówki 17 mm najdłuższy obieg 90 m
Piszę w sprawie porady. Mam problem z instalacją hydrauliczną/ pompą ciepła, dogrzaniem domu. Pompa daikin 8 kw, parter plus poddasze użytkowe, łącznie ok 180 do ogrzewania m, problemem u mnie jest wysoki pobór energii i niedogrzanie domu. Pompę uruchomiliśmy w grudniu, wtedy jeszcze były nieocieplone skosy w dachu, teraz jest 25 cm piany, elewacja 20 cm styropianu grafitowego lambda 0,32 wykonana we wrześniu. Przed ociepleniem dachu mogłem zrozumieć ten większy pobór energii ale teraz już nie. Mam zamontowany bufor 100 l, hydraulik na początku zamontował pompę obiegową 40, później zmienił na 60, trochę się poprawiło się ale dalej jest problem. Nie wiem co dalej z tym robić, czy usunąć bufor? Czy kotłownia źle zamontowana?
Bufor nie powinien być źródłem problemu. Istnieje kilka możliwych przyczyn np. niedowymiarowana pompa ciepła, nieodpowiednie ustawienia automatyki pompy ciepła lub niewłaściwie dobrana pompa obiegowa. Aby znaleźć przyczynę problemu proszę się skontaktować z wykwalifikowanym fachowcem.
Do tej pory wydawało mi się że wszystko poprawnie wykonałem, z wyjątkiem miejsca dylatacji w posadzce miedzy salonem a kuchnią nie dałem otuliny na podłogówkę 😮, dodam tyle że łączna ilość metrów to niecałe 50mke, gdzie kuchnia to okolo 20 mkw natomiast salon okolo 30 mkw i w tym wszystkim jest tylko właśnie dylatacja na przejściu, przejście miedzy kuchnia a salonem jest półotwarte.. Jak narazie podłogówka chula, nic się nie dzieje. Jeszcze nie położyłem płytek, czy jest sens teraz wykuwać posadzke w tym miejscu aby założyć tą otuline, czy nic się nie będzie działo i sobie to darować?
@@AFRISOplBzdura. Po pierwsze położenie jednej warstwy styropianu nie niweluje nierówności na chudym betonie, a te nierówności są zawsze. Po drugie mostki termiczne będą wieksze niż przy położeniu 2x5 cm. No chyba że sklejacie ten styropian ze sobą. Najlepiej i najefektywniej położyć 2x5 cm zgodnie ze sztuką budowlaną na mijankę. Po trzecie jak przy jednej warstwie styropianu 10 cm ułożyć taśmę dylatacyjna? Technicznie trudne do wykonania chyba że przytwierdzimy ją najpierw do ścian zszywaczem łapiąc poziom od lasera ale to masa dodatkowej głupiej pracy. Dlatego najrozsądniej położyć pierwsza warstwę styropianu 5 cm. Na nią taśma dylatacyjna i docisnąć druga warstwa styropianu. Tyle
@@AFRISOplzapomniałem jeszcze ze w pierwszej warstwie można chować przecież różne peszle elektryczne czy rury a ich zawsze pełno na budowach. Kolejny argument za tym by położyć 2x5cm
fachowca milo posluchac w pomieszczeniue w ktorym sie bedzie pracowalo jaki rozstaw powienein byc rur w przypodlogowce co 15cm czy zadzej??a w domach sie daje co 10cm ??
To jaki będzie rozstaw rur w pomieszczeniu roboczym będzie zależało od temperatury projektowej tego pomieszczenia. Im wyższa temperatura projektowa tym gęstość ułożenia rur powinna być większa. Tak samo w drugą stronę, jeśli temperatura projektowa jest niższa to gęstość ułożenia rur powinna być rzadsza. Po więcej informacji należałoby udać się do biura projektowego.
JUŻ SIĘ TAK NIE ROBI. Film dobry kilka lat temu. Teraz ogrzewanie podłogowe robi się szlifując rowki po wykonaniu wylewki, a następnie układa rurki i zalewa odpowiednią masą dobrze przewodzącą ciepło. To tak z grubsza. Reszta nadal aktualna.
Jest kilka sposobów na naprawę uszkodzonej pętli. Pana rozwiązanie jest oczywiście poprawne. Dana metoda powinna spełniać wymogi producenta orurowania.
folia grzewcza generuje dodatkowe koszty. taniej zastosowac zwykla czrna folie. dobry instalator nie potrzebuje podzialki...generalnie folia przydatna jest do utrzymania klipsow mocujacych rurke do styropianu i oczywiscie zapewnia szczelnosc izolacji jesli stosujemy wylewke anhydrytową. oddawanie ciepla nie ma zwiazku...projekt jak najbardziej wskazany. szczeliny dylatacyjne w progach drzwi. rozstaw rurki na filmie przsadzony- w polskich warunkach w zupelnosci wystarcz 20 cm( oszczednosc rurki-wody- energii) generalnie to film promujacy jedna drogà technologie. można to zrobic za po mniejszych kosztach. projekt jak najbardziej potrzebny...Inwestorom zycze powodzenia i dobrych wyborów a instalatorom uczciwosci...
Folia jest po to by schludnie ułożyć instalacje , tak można to zrobić z szablonem albo miarka na czarnej a nawet przezroczystej folii ale każdy ceniący swój czas fachowiec powie ze kratownica oszczędza czas za który I tak płaci inwestor więc jak ktoś będzie bardzo chciał zapłacić A czas fachowca latającego z szablonem lub miarka jego sprawa. Można też zamówić styropian z gotowymi wycięciami i wtedy oszczędność czasu, foli nie trzeba kupować i klipsów:p
Co do rozstawu to wszystko zależy co docelowo jest na podłodze lub cxy zależy nam na rozłożeniu maksymalnie gęsto by używać minimalnej temp zasilania, lub o jaki komfort cieplny nam chodzi
Kolego, jak nie masz pojęcia o ogrzewaniu podłogowym to nie pisz bzdur. Czarna folia nie jest aż tak dużo tańsza, aby robić tutaj oszczędności. Folia nie służy do utrzymywania klipsów. Wyjątkiem jest folia zespolona ze styropianem, ale jest to już dużo droższe rozwiązanie od zestawu styropian + folia do podłogówki z rolki. Folia do podłogówki nie zapewnia szczelności, bo jest przebijana klipsami. Wylewki anhydrytowe właśnie mają związek z oddawaniem ciepła, ponieważ posiadają większą przewodność cieplną od wylewek cementowych. Dzięki temu można układać rury z mniejszą gęstością. Bzdurą jest, że mniejszy rozstaw rur umożliwia zaoszczędzenie wody i energii. Jeżeli chodzi o ilość zaoszczędzonej wody to dla 100m2 ogrzewania podłogowego układanego w rozstawie 20 a 10 cm daje różnicę ok. 40 litrów wody w podłogówce. Jeżeli zaś chodzi o oszczędność energii to mniejszy rozstaw rur wymusza grzanie wody w obiegu podłogówki do wyższej temperatury, a wyższa temperatura to niższa sprawność kotłów gazowych oraz pomp ciepła. Oszczędność na rurze? Tak, bo zamiast 800mb rury wystarczy 500mb. Różnica 300mb. Powiedzmy, że cena rury to 4zł, daje nam to niższy koszt o ok. 1200zł + koszt mniejszej ilości spinek, trochę tańszy rozdzielacz, bo o 1-2 obwody mniejszy. Łącznie daje nam to oszczędności nie przekraczające 1800-2000zł, a w zamian wyższy rachunek co rok za ogrzewanie o ok. 5-15%. 5% przy ogrzewaniu gazowym, a 15% przy ogrzewaniu powietrzną pompą ciepła. Uczciwy instalator zawsze przedstawia zalety i wady każdego rozwiązania i nie wciska ludziom kitu.
Jestem serwisantem , a nie instalatorem. Gdy projektant spierdoli co się bardzo często zdarza należy po nim POPRAWIĆ. Faktycznie pokazujecie jak NIE WYKONYWAĆ PODŁOGÓWKI. Ten rozdzielacz, który pokazujecie jest spierdolony już w fazie projektu. Na każdy rozdzielacz max 8-12 pętli w zależności od ich długości. KAŻDY ROZDZIELACZ MUSI POSIADAĆ WŁASNĄ POMPĘ I TERMOSTAT KAPILARNY LUB SERWO STEROWANE PO POGODZIE. Stosowanie w domach systemu TC lub inne z siłownikami na każdą pętlę zazwyczaj kończy się postrącaniem siłowników na rozdzielaczach. Klienci się wkurwiają na różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami. Tutaj pompy nie ma, więc użytkownik jest w dupie. Użycie pompy poza rozdzielaczem nie daje żądanego efektu. To nie jest jedyny kwiatek w tym filmie. Jakąś tam teorię macie, gorzej z praktyką serwisową pod tytułem poprawki po "fachowcach". Należało użyć do filmu doświadczonego serwisanta który dokonuje odbioru NALEŻYCIE ZAZNACZAM WYKONANEJ INSTALACJI, KTÓRĄ PRZEDSTAWIONA W FILMIE NIE JEST. Przedstawiona w filmie instalacja wkurwi użytkownika.
Jasne, instalator montuje podłogówkę, jeśli jednak przed rozpoczęciem prac nie wskazał dylatacji, to przed wykonaniem podłogówki lepiej jeszcze porozmawiać z firmą od wylewek żeby dokonała pomiarów i rozeznania. Może się zdarzyć że jak podłogówka będzie nieprawidłowo ułożona to firma może nie podjąć się wykonania wylewki.
Cześć trudne pytanie. Jak nie przebić rur pe-flex od rekuperacji przykrytych folia i styropianem 5cm zszywkami od rur ogrzewania podłogowego. Dodam, ze na poddaszu mam gęsto rozłożone rury peflex od rekuperacji.
Są inne rozwiązania. Nie musisz niczym kłuć. Możesz na dystansach do betonu zamocować siatkę z drutu np o oczkach 10x10cm lub 5x5cm i do niej mocować rurki tzw trytkami - opaskami do instalacji elektrycznych (jest to jednak pracochłonne). Można jeszcze prościej kupując plastikowe szyny pod ogrzewanie podłogowe, które posiadają "kanały" do mocowania rur. Rurki po prostu wciskasz w odpowiednie zaciski.
I tu się z Panem nie zgadzam w punkcie 4, ponieważ wielu budowlańców i wykończeniowców zwracają uwagę, że folia nie powinna być wywinięta na ścianę, a schowana pod wystającą z muru końcówkę papy. Pozdrawiam.
@@xxagucha33xx29 Jest to dla mnie tak samo logiczne jak wywijanie folii na ścianę, bo wilgoć może też wejść spod ściany zewnętrznej i dostać się nad folię wciśniętą pod izolację wystającą z muru. Jednak jest chyba na to sposób tj. wystarczy dać pod ściany podwójną folię/papę i folię wsadzić między te dwie warstwy.
@@Desperaci2010 i to kierownicy budów ,mój tak powiedział ,a wykonawcy wylewek mówią że i tak jest pianka dylatacyjna. Najlepsze jest to, że ci od podłogówki mi wycieli do równa i położyli folię termiczną.
Przede wszystkim nie stosować rozdzielaczy z osprzętem afriso, szczególnie z zaworami termostatycznymi do cwu. Amen. Dwa, najpierw automatyka, a później hydraulika.
Takie wciskanie kitu, zeby ludzie wydawali kase na projekty. Wedlug ich filozofii, najlepiej samemu sie nie dotykac do niczego. Nawet do podcierania dupy należałoby wezwac fachowca😂
@@Alexander-ny5kr 20 domów z podłogówką w płycie i wylewkach na piętrach. Wszystko na bazie myślenia, logiki i doświadczenia. Rachunki za gaz średnio 250 zł za 100 m2. Dziękuję za uwagę i straszenie projektami za kilka tysięcy. Ale ważne że inwestor zapłaci. Indoktrynacja zawsze miała moc😄
Ad.1. Projekt??? Moje kilka pierws y h iinstalacji podłogówek starałem się robić wg. projektu. Czym większe zdobywałem doświadczenie, tym więcej bzdur w tych projektach wyłapywałem. Generalnie twórcy tych "projektow" nie mają bladego pojęcia o ogrzewaniu podłogowym, poza suchą teorią, a i to pełną mitów i bezmyślnego zaufania do tabelek i wyliczeń. Projekty tworzą na zasadzie kopiuj-wklej, z gotowych programów. Stąd ciągle powielanie przez nich tych samych błędów. Najczęstszy to zbyt duże odstępy pomiędzy rurkami pętli. Spotkałem nawet 30 cm. Wykonałem setki inst. ogrzewania podłogowego. Poza tymi pierwszymi, wszystkie bez projektu, opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu. Projekt mam w głowie. Jeśli klient chce, mogę mu to przenieść na papier. Jak dotąd tylko dwóch chciało. Ad.6 Folia metalizowana odbija podczerwień??? To jak widzę nadal powszechny mit. Podczerwień, to promieniowanie cieplne. Zachodzi tylko w gazach i w pewnym stopniu w czystych cieczach, ale na pewno nie w ciałach stałych, np. betonie. To styropian zatrzymuje ucieczkę ciepła a nie folia odblaskowa. Jedyną, może ważną dla początkujących instalatorów wartością takiej folii są te linie jako tako ułatwiające układanie rur. Po latach nie mają one wielkiego znaczenia. Śmiało można układać pod rurki zwykłą czarną folię budowaną średniej grubości. Z resztą punktów zgodzę się w 100%. Dodał bym jeszcze jeden punkt. Otóż baaaaaardzo powszechnym błędem, widocznym i na tym filmie, jest kiepskie albo żadne izolowanie rur biegnących od rozdzielacza do docelowego pomieszczenia przez inne pomieszczenie. Przecież ciepło z danego segmentu rozdzielacza chcemy skierować do konkretnego pomieszczenia, więc nie powinno być ono tracone po drodze. Nie powinno ono też grzać pomieszczeń, których grzać w jakimś momencie nie chcemy. Widziałem już przegrzane notorycznie korytarze, którymi szła arteria ponad 20 rur do innych pomieszczeń upchanych w tym korytarzu jedna przy drugiej bez izolacji. Zabawne jest "izolowanie" rur w takich miejscach za pomocą czerwonej otuliny grubości ścianki 6mm. Taka "izolacja" to może co najwyżej osłonić rurę przed brudem, ale ciepło zatrzyma symbolicznie. A już przekomiczne jest wpuszcza rurek w czerwone i niebieskie peszle, też bardzo powszechne. Ci, którzy tak robią coś tam słyszeli, coś tam widzieli, ale nie za bardzo wiedzą o co chodzi.
nic nowego się nie dowiedziałem, rotametry wykręciłem, na pętlach na których chciałem zwiększyć przepływ, przyznam się miała być to chłodniejsza kuchnia i była za chłodna, ale zauważyłem, że rotametry stwarzają opór i całkowite ich wykręcenie pozwoliło zmniejszyć bieg pompki a zaworami wyregulowałem obiegi na podstawie pożądanej temperatury w pomieszczeniach, bo nie o wyliczony prawidłowy przepływ w projekcie chodzi a o temperaturę w danym pomieszczeniu i zwiększenie przepływu co pozwoli na grzanie niższą temperaturą lub na niższym biegu pompki zależy na czym nam zależy :) (a zależy to od źródła ciepła)
Te rotametry działają rok góra dwa a potem się zacinają i nie pokazują nic! Reszta wszystko 100% racji. Projektów niestety nikt w Polsce nie robi. Poza tym jak byś pokazał projekt ekipie to byś jej już nie zobaczył.
Żeby działały należy wypłukać instalacje, zalac woda zmiekczona i bez zanieczyszczeń i z odpowiednim inhibitorem lub uszlachetniaczem zależnie od badania właściwości fizykochemicznych wody z wodociągu:)
mam pytanie z innej beczki :) kupiłem dom który wymaga remontu i ogrzewanie podłogowe mam tylko w kuchni i na piętrze w łazience. Mam w planach montaż podłogówki wszędzie na parterze czyli korytarz, salon, jadalnia, łazienka i jeden pokój. Dowiedziałem się że są firmy które wykonują FREZOWANIE POD OGRZEWANIE PODŁOGOWE. Czy w moim przypadku ma to sens czy szkoda kasy na taką instalacje ?
Problem z położeniem kanalizacji, instalacji c.o., z układaniem styropianu, z ułożeniem foli przeciwwilgociowej, instalacja w korytkach źle dobrana, przeciążona ma problem z odprowadzeniem ciepła
Powiem tak pracuje w skandynawi i w zyciu nikt tu nie uzyl folij, rugie rostawy sa 24/36cm pod pompe ciepla(takie mamy projekty) i nikt tu nie uklada na slimaka. zima jest tak cieplo ze nie izie wytrzymac...
A czym kolega Piotr Gołąb się zajmuje w tej Skandynawi? Piszesz, że "nikt tu nie stosuje folii, że rozstawy rur 24/36cm, nikt nie układa na ślimaka, a zimą jest tak ciepło, że nie idzie wytrzymać" - czyli jednak instalacje spierdolone.
Ile przy tym roboty i materiałów. Do tego zapewne jeszcze pompa cieplna i rekuperacja i przy takich instalacjach to nic dziwnego, że budowa domu kosztuje miliony monet. Dzięki za uświadomienie, zostaję przy kominku i kaloryferze.
Polecam zastanowić się nad piecem zgazowującym drewno, efektywność taka jak przy pompie ciepła (koszt pieca z górnej półki to koszt najtańszych pomp ciepła).
@@kondzio2003 Szczerze mówiąc byłem nie raz u różnych znajomych z ogrzewaniem podłogowym i ani nie było czuć w domu specjalnie ciepło, ani nie było miejsc, gdzie do źródła ciepła można było się przytulić. Biorąc pod uwagę skomplikowanie instalacji i koszty, nadal uważam ogrzewanie podłogowe jako drogi fancy eco-bajer. I ten mityczny 'komfort', że ciepła podłoga - gdy pod panelami jest warstwa termoizolacyjna, a chodzi się i tak w kapciach...
Panowie w najbliższym czasie będę robił podłogówkę , już miałem w głowie ze folie będę wkładał pod izolacje poziomą pustaków bo tak wiele osób robi 🤷♂️ teraz to już sam nie wiem bo każdy mówi inaczej. Pozdrawiam
Dajesz folie na posadzkę żeby ją odizolować beton się poci od różnicy tem.do tego styropian na końcu ekran tą srebrna filia bądź gotowy styropian już z ekranem jest lepszy do układania i stabilniejszy
@@rogeroplszewski9412 Gość pytał co zrobić z folia. Wywinąć na ścianę czy podłożyć pod izolacje poziomą muru, więc nie rozumiem tej odpowiedzi bo poza wątkiem dotyczącym sposobu układania folii całą reszta jest oczywista.
Meandrowy sposób jest dobry wtedy jak trzeba wyrobić jakiś kawałek i można się w każdym momencie wracać ale znowu trzeba się dużo zakrętów 180 stopni nagiąć
Podbijamy pytanie. W projektach jest bardzo różnie... Poproszę założyć zasilanie rozdzielacza alupex i miedź/stal nierdzewna. Proszę również wziąć pod uwagę opory przepływu na przewężenia zastosowanych kształtek. Pozdrawiam
Jak se poscielisz tak się wyśpisz. A spać będziesz długo - zapewne jakieś 10-20 lat. Lepiej żebyś dobrze pościelił. Jak ścieli Ci Mietek majster, który nie wiedział w życiu profesjonalnego projektu i swoją wiedzę czerpał od kolegi na prowincji to gratulacje. Sen będzie pełen koszmarów. Oszczędność na kompetencjach projektanta i ekipy to najgłupsza rzecz którą można uczynić. Ale Polak wiadomo jeszcze na etapie że chce dużo tanio i szybko. Są już na szczęście ludzie którzy rozumieją powagę inwestycji a rosnące ceny urządzeń energii i pracy są brane pod uwagę. Dobry projektant lub architekt to nie tylko projekt a bardziej doradztwo, wysłuchanie twoich potrzeb, pokazanie Ci możliwych kierunków poprawadzenie bezpiecznie przez cały proces. Uświadomienie że od twoich wyborów zależą twoje rachunki przez 20 kolejnych lat. Optymalizacja i wsparcie. Za to się płaci pieniądze które później się zwracają. Przez 20 lat projektowania widziałem już prawie wszystko i to jaki poziom prezentują fachowcy na budowie to dramat. Nie potrafią odpowietrznika zainstalować prawidłowo, o zaworze regulacyjnym nie wspominając. Zacznij od projektu - lepiej popełnić błąd na papierze, niż w realu płacąc za to milion złotych. Pozdrawiam nieświadomych ancymonów z budowy 😆
Rok 2022 i chłop dalej pociska kit, że folia pod wylewką odbija promieniowanie. 🤣🤣 Które nie występuje wewnątrz elementów fizycznie spojonych... Występuje za to przenikanie. Szkoła lat 90 jeszcze w obiegu 😅
bzdura z tym wywijaniem foli, żeby to było dobrze zrobione, to ta folia musi być połączna z izolacją poziomą ścian,żeby wszystko razem tworzyło szczelną całość, wideo do poprawki
Załamany pex to nie jest koniec świata. Można to ładnie bez śladu wyprostować. Najważniejsze by takiego czegoś nie zostawić bo zadziała to jak dławik. Nie ma co popadać w jakieś paranoje.
Takich załamań się nie prostuje i nie pozostawia. Bezwględnie taki odcinek musi być wymieniony. To, że wydaje Ci się, że nawet nie widać śladu nie oznacza, że rura nie została uszkodzona mechanicznie.
Ad 9:30 warto również także peszle osłonowe dać przy przejściach pod drzwiami. W tych miejscach zazwyczaj robimy dylatację aby oddzielić płytę betonową pokoju od np. korytarza
Ad 9:50 robić wszystko aby takich po prostu załamań nie było. Jeśli wystąpi to bardzo źle świadczy o wykonawcy i moim zdaniem winien on położyć pętlę od nowa. A pętla sfatygowaną być może uda mu się wykorzystać do pomieszczeń, które wymagają krótszej pętli. Montaż - naprawa metodą opisaną nie należy do dobrych rozwiązań. W podłogówce każda pętla winna być jednym kawałkiem rury zaczynająca się lub kończąca w skrzynce rozdzielczej. W końcu nie chcemy w przyszłości kuć podłogi gdyby przypadkiem zrobiła się nieszczelność.
W jednym wypadku można by przerwać ciągłość pętli np. gdy pragniemy w tej pętli szeregowo podłączyć konwencjonalny grzejnik. Wówczas rurki wyprowadzamy ponad poziom wylewki i podłączamy je do odpowiedniego zaworu podwójnego przyłączeniowego. Sądzę, że najlepszą metodą jest wyprowadzenie rurek z podłogi w bruździe ściennej odpowiednim łukiem
wówczas rurki będą wychodzić ze ściany. I podłogę będzie można łatwiej sprzątać.
Takie podłączenie szeregowego grzejnika przydaje się szczególnie w łazience gdzie nad grzejnikiem można suszyć ręczniki.Ad 11:11 Pokutuje u nas taka teoria, że jak jest szafka to kładziemy tam ogrzewania. To błąd.
Ogrzewamy swój dom i pragniemy aby w nim był należyty komfort cieplny. Najlepiej więc ogrzewajmy wszystkie masy betonu jakie mamy w obiekcie, tj również klatki schodowe, korytarze.
W ten sposób zapobiegniemy wykraplaniu się wilgoci w miejscach chłodnych lub niedogrzanych a masy betonu będą stanowić po prostu akumulator energii.
Nie będzie więc nam straszne, że dzieci bawią się na schodach - bo to są ciepłe schody.
W przypadku wyłączenia prądu lub innej awarii tak zrealizowany system będzie jeszcze długo nam utrzymywać komfortową temperaturę.
Projek na podłogę to się rodzi w głowie na obiekcie, mówię o budynkach mieszkalnych. Projekt z reguły ma małe przełożenie na rzeczywistość. Solidne wykonanie , opis w skrzynkach i zdjęcia obiektu przed wylewką.
wiekszość projektów łazienek zostają zwerfikowane na dzien dobry a co dopiero podłogówki.....
Tak mówią tylko partacze, przez których później rodzą się mity pt. "podłogówka w sypialni jest niezdrowa" bo bez projektu robicie "będzie dobrze", wszędzie rozstaw 10cm, bez sprawdzenia temperatury powierzchni posadzki, strat ciśneinia na pętlach, wszytsko "na doświadczenie" a później inwestor chodzi i gada jak to podłogówka nieprzyjemna albo automatyka ciągle zamyka.. Projekt to podstawa.
Bardzo mądrze powiedziane po rekuperacji bo są mniejsze przekroje łatwiej minąć. Elektryka górą oczywiście, tynki, rekuperacja, kanalizacja, woda i posadzka zamyka stan surowy
szkoda ze nie bylo wiecej informacji na temat proby szczelnosci oraz protokolu poza tym super wiedza dzieki wielkie !
Fajny filmik laik mniej więcej będzie wiedział ock. Do grzechów instalatorów dodał bym za mały przekrój zasilania rozdzielaczy. Układy z pompą w skrzyni rozdzielczej (sprawdza się tylko na kopciuchu). Na filniku tylko 1 zawrotka była dobrze zrobiona, to nie ma wyglądać i być idealnie co 10cm tylko ma nie być załamań nawet jeśli rurka ma dotykać drugiej. O puszkach na pianie nie wspomnę bo mi niedobrze się robi 😂. Dla mnie idealnie zaprojektowana podłogówka ma takie same przepływy na każdej pętli (nie występuje efekt zamulania)
na kopciuchu nie sprawdza się podlogówka z tak długimi pętlami
Kolejna sprawa Rozdzielacz z nierdzewki !!!!
Z nierdzewki jest gorszy czy lepszy?
Bardzo podoba mi się, że w końcu szkoli się budowlańców aby patrzyli w projekt. Projekt to podstawa, kontrola kosztów inwestycyjnych, unikanie problemów na budowie, koordynacja z głowy, i duża oszczędność czasu przy rozruchu instalacji oraz regulacji. Oczywiście mówię o profesjonalnym projekcie a nie jakims gównie zrobionym przez pijanego studenta PB.
Niestety w Polsce wciąż oszczędza się nie na tym co trzeba.
Ekipa budowlana potrafi "sprzedać" urządzenia inwestorowi o wydajności której totalnie nie potrzebuje, a to znacząco przewyższy sam koszt projektu. O innych kłopotach nie wspominam.
Pozdrawiam.
To jeszcze poproszę o szkolenie projektantów by projekty nie były kopiuj wklej tylko zrobione pod konkretnego inwestora i ich potrzeby by z tego projektu można było coś merytorycznego wyciągnąć a nie robić projekt techniczny powykonawczy z naniesionymi poprawkami przez siebie. Chciałem też zapewnić że jest też dużo projektantów którymi aż chce się w ciemno robić każda robotę i są mega skrupulatni ale niestety mniejszość
wspomnij kolego ,zę na chudziaku o odchyłach ponad 5 cm ,może dochodzić do zapowietrzania się układu a rtakich chudziaków czy stropów jest w polsce multum . Rekordzista 13 cm na stropie , oczywiście jest jakiś kierownik od brania 3 tysi za nic więc może teraz.
hydraulik nie jest od poprawiania po budowlańcach. Może posprzątać ,ale nie prostować strop.
Przecież można coś styropianem naprostować.
Dobry odcinek. Fajnie by było, gdyby Pan wspomniał o długości pętli i o szerokości ułożenia rurek, bo o tym "fachowcy" nad wyraz często zapominają, albo mają to w nosie, licząc, że "jakoś tam będzie, a klient i tak zapłaci, a potem niech się martwi, że za długa pętla, za mały rozstaw rurek".
Część , nie chodzi o to że fachowcy zapominają oni dobrze wiedzą o co chodzi ,zresztą sam jestem jednym z nich . Problem polega w 2 rzeczach
Pierwsza najważniejsza i niestety każda firma ci to powie , też jako klient nie będziesz chciał /chciała zapłacić więcej bo na internecie wyczytasz ,że 30 zł z metra a z materiałem to 90 i każdy kto chce więcej to oszust ! A rozdzielacz 12 sekcji + skrzynka to koszt 1000 zł o czywiscie są tańsze ,ale mówimy np o afrizo !
Sprawa druga z doświadczenia wiem że nawet na rozdzielaczu 24 sekcje gdy pętlę mają po 120 -150 mb zwłaszcza 150 i tak wszystko pracuje poprawnie ponieważ dobieramy odpowiednia pompę obiegowa która jest w stanie przepompować odpowiednią ilość wody przez instalację i problem znika , prawda też jest taka ,że zawsze będzie chodzić tylko ciężko to wyregulować odpowiednio ponieważ ciężko steruje się instalacją gdy jedna sekcja ma 70 a druga 150 .
Nie zwalajmy wszystkiego na fachowców bo dużo ludzi się nie zna i ograniczają osoby które chcą zrobić dobrze tylko nie mogą !
Pozdrawiam cię serdecznie Patryk Kędzia z Częstochowy 💪
Materiał bardzo fajny zgadzam się i mam nadzieję , że wasze instalacje wkoncu będą wykonane poprawie .ceść👋
I nie zrozum mnie źle ! Z tymi 150 mb to akurat musiałem naprawić taką instalację ,chociaż też wiem że ciężko przepompować przez cienka rurkę więcej wody niż jest ona w stanie odebrać, ze względu na swoje wymiary 😆 ale jakoś udało nam się u Kacpra ten probo rozwiązać i mam nadzieję ,że nie będzie miał prpbli z niedpgrzaniem ! ;D
A z rozdzielaczem chodziło mi o to ,że gdy pętlę mają po 70 mb + transfer z rozdzielacza to nagle wychodzi ,że na jednym się tego nie zrobi i trzeba dać na parterze jeden + u góry jeszcze jeden i tu troszkę problem ponieważ czasy ciężkie i każdy liczy złotówki ! Jeszcze raz pozdrawiam i nie hejtuje !
Pętla może mieć więcej niż 120 mb wystarczy zwiększyć jej średnicę na fi 20/ 25 :) fachowiec nie musi przewymiarowac pompki by instalacja działała, fachowiec zrobi tak że działa i pompka ma zapas mocy a chodzi na jak najniższym biegu by nie generować kosztów zakupu, eksploatacji i powodować hałasów. Fachowiec albo sam zrób projekt albo zalatwi od projektanta, na oko to można to zrobić I też takie jest to jej działanie na oko. Dlatego robi się projekt żeby obwody były równe by potem moc nimi sterować. Fachowiec z taka wiedzą się ceni i nie narzekam na pracę bo klienci są zadowoleni i sami mu robotę naganiają. A jak kogoś nie stać zawsze można zaproponować nadzór nad inna ekipa wybrana w celu odpowiedniego wykonania instalacji .
@@patrykkedzia4174 pętla powinna mieć z dojściem nie więcej niż 90 to taki ideał nie za mało nie za dużo z doświadczenia wiem że jak wstawisz 12 obwodów na 120 mb każdy to zwykła pompka nie uciągnie a nie ma sensu wstawić pompy z przekrojem 32 mm lepiej jeśli już nie możesz rozdzielić na więcej rozdzielaczy to zwiększyć średnicę rury na 20 stke. A tak naprawdę ty odpowiadasz za instalacje i się liczy oferty to co klient oczekuje ale wykonane dobrze, gdyby każdy tak wyliczyl nie było by problemu. A biednego klienta nie stać na marna instalacje, wystarczy usiąść i racjonalnie mu to wytłumaczyć dlaczego i po co. A klojenci którzy wiedzą lepiej bo w internecie coś wyczytali zapraszać by włączyli sobie TH-cam i zrobili sami a my zajmijmy się prawdziwymi klientami;)
Największym problemem z punktu widzenia wykonawcy jest zbyt mała ilość wylewki i źle zaprojektowane odpływy kanalizy w łazienkach, przez co ułożenie ogrzewania podłogowego w takim pomieszczeniu to katorga, a czasami zadanie praktycznie niewykonalne.
u mnie w projekcie jest tylko 4 cm wylewka i 3 styropianu. Dobrze że w sumie przypadkiem zrobiłem 16 cm (styro 8 i 6 wylewka) na podłogę i teraz dopiero widzę zaletę zwłaszcza w układaniu kanalizy gdzie i tak niektóre rurki wystają ze styro.
Poprostu albo majster robił na oko albo majstry minęli sie z wykonaniem projektu.
A według mnie to rura osłonową powinna iść aż do macierzystego pola. Druga sprawa, próba ciśnieniowa to nie wszystko, ja zostawiam pod ciśnieniem nawet na czas zalewania posadzki gdyż uważam że w trakcie zalewania coś może pójść nie tak. A tak to posadzkarz mogą w trakcie pracy od czasu do czasu rucic okiem na manometr czy nie ma spadku. 😛
Dokładnie zalać rurki woda
rura powinna znajdować się pod ciśnieniem 2-3 bar przy zalewaniu. Też zawsze zostawiam ciśnienie, niech inwestor widzi jak mu przebije ktoś rurę
Pompuje powietrze na wypadek uszkodzenia rury(syk powietrza) na wypadek jak terminy się rypnął (okres zimowy) osłonową również w miejscach gdzie powinno być odcięcie pól, powierzchni, obwodów. Zwrócić uwagę na zawory, nyple itp. Wbrew pozorom różnią się wewnętrzną średnica pomimo że np. Cal to cal a wewnątrz lipa
Prawie do każdego punktu miałbym uwagi. A z tym projektem to bywa różnie. Od kilkunastu lat robię korekty po mistrzach od programów obliczeniowych. Żaden program nie zastąpi mojego doświadczenia i wiedzy przy montażu podłogówki.
To tak, jak jak teraz jest z mechanikami od aut. Elektronika elektroniką, ale nie zawsze trzeba podpinać samochód pod komputer. Przy podłogówkach w domach jednorodzinnych w projekt zaglądam czasami, tak dla porównania. Robię po swojemu, wszystko musi hulać i nie ma innej opcji.
100% racji też jestem tego zdania.ale projekty są dla ludzi z małą wiedzą
Ja zrobiłem sobie sam wyliczenia według tego położyłem rurki, w niektórych pomieszczeniach miałem nawet co 30 cm. I wszystko dział bardzo dobrze, tam gdzie zapotrzebowanie na energie wychodziło małe to tak jest. A z tym komputerem do samochodów to może się sprawdzało w samochodach do 2000r . A w nowych to nie masz czego szukać bez komputera. Chociaż do zdiagnozowania usterki, też nie wystarczy samo sczytanie błędów.
a doloty do rozdzielacza wychodzą co 5cm z projektu, papier wszystko przyjmie
dwie niesclosi
1. podlogowka bez projektu bedzie dzialac tak samo dobrze, wystarczy uzyc zdrowego rozsadku i nie robic petli ponad 80m, co z tego ze na filmie jest pokazany plan skoro wcisnieto inwestorowi jak widac rurke 16tke, i co potem jaka pompa ciepla bedzie sie dodatkowo meczyc, wole bez planu na 18tce
2. 9:35 - oho ktos bedzie mial super ogrzany korytarz ;) izolacja za krotka ale i tak dzialac bedzie
Następnym razem zrób z 20stki, pompa ciepła wtedy nie będzie musiała się męczyć i pojedzie na urlop.
Na moje oko wygląda dziwnie w łazience. 10cm również w łazience z małym przepływem. A temperatura musi być wyższa. Przepływ powinien być większy żeby spełnić ten warunek.
@@gaspaccio za kilka lat chyba nikt nie bedzie robil co 10cm nie ma takiej potrzeby
@@sponcz no i robi sie tylko wieksze obiekty
@@MrZiemwit Już teraz nie wszyscy chcą co 10 anie za kilka lat
Mnie zawsze zastanawiało na ile ta srebrna folia faktycznie odbija jakieś ciepło lub nie przepuszcza ciepła. Używałem kilku producentów i nigdzie się nie spotkałem z takimi informacjami na ulotce, że jest to folia termiczna. Nawet na stronach internetowych nie szło znaleźć żadnych parametrów dotyczących ilości odbijanego ciepła, czy jakiegoś oporu cieplnego. Zawsze na ulotce było tylko napisane, że jest to folia przeciwwilgociowa. Mam wrażenie, że to pic na wodę z tym izolowaniem i odbijaniem ciepła.
Co do projektu, to jak ludzie dostają na projekcie wyliczone rozstawy co 20-25 cm, a przy obecnym budownictwie to nic dziwnego, to są zdziwieni bo jakiemuś znajomemu robili co 15 albo co 10. I wtedy i tak chcą żeby robić 15 albo nawet 10, a nie tak jak w projekcie. A takie robienie co 10 to też sprzyja załamaniu rurki. Rura ma swój minimalny promień gięcia.
Rozstaw co 10 to jest już tak gęsto, że już gęściej naprawdę nie ma kompletnie sensu. Pracowałem w kilku firmach. W jednej robili wszystko co 15, łazienki, pralnie, przedsionki co 10. Chyba z 200 takich instalacji mieli zrobione. Większość na pompach gruntowych. Śmigło, że aż miło. Rachunki niskie, że sam byłem zdziwiony jak przyjeżdżaliśmy na coroczny przegląd. Inna firma robiła np. caly parter 10, góra 15. Inna jeszcze robiła wszystko co 15 przy kotle gazowym, a przy PC 10 parter i 15 góra. I to wszystko zawsze bez problemu chodziło.
10 to jest naprawdę tak gęsty rozstaw, że to kompletnie nie ma sensu więcej. Jeszcze przy dzisiejszym budownictwie.
Raz robiliśmy jakiś salon sportowy, to tam np. według projektu przy szybach 15cm strefa brzegowa, a reszta co 20. Rurka 20 uponora i pętle po 140 metrów.
Drogie Afriso, informacja o tym ze jest to folia która odbija promieniowanie jest herezją, dość popularną u handlowców. Przepływ ciepła drogą promieniowania może występować ale między powierzchnią podłogi a ścianami/sufitami/oknami. Jedyną formą wymiany ciepła w posadzce (nie licząc konwekcji wymuszonej wewnątrz rur) jest przewodzenie. Czepiamy się (przynajmniej ja) nie dlatego, że robicie coś źle - bo w internecie jest malo tak dobrych materialow jak wasze, ale po to żeby wszystko było dla każdego klarowne.
Pozdrawiam serdecznie
Dokładnie, w ciałach stałych promieniowanie jest prawie ze zerowe. W wylewce mamy do czynienia z przewodzeniem ciepła . Ta folia może być dowolnego koloru lub może być nawet przezroczysta i nie będzie to miało wpływu na sumaryczny strumień ciepła
Folia poprostu jest by łatwiej się układało.
Folia ma za zadanie oddzielić styropian od wylewki i ułatwia układanie rurek
Ostatnio budowaliśmy dom w którym były tak szczątkowe informacje na temat instalacji w budynku że trzeba było wymyśleć np schemat instalacji kanalizacyjnej.Wiec projekty grzewcze o których tak często wspominasz niestety nie są zawarte w każdym projekcie.
Do tej pory projekty nie były szczegółowe, ale zmieniły się przepisy (nowelizacja Prawa Budowlanego), gdzie projekt został podzielony na 3 części i dodano projekt techniczny. To w nim są dane o instalacji sanitarnej.
Tak I w tych projektach sa zawarte generyczne instalacje ktore ni jak się maja do stanu faktycznego lub tego co klijent chce mieć w domu. Podam przykład kotłownia pod pompę ciepła bez nawiewu i komina i okna a klient chciał od początku piec na pelet
@@krzysztoffrancka6178 i jak "klient" tak wymusi to będzie miał problem. Nie dostanie zgody na użytkowanie obiektu, da sie ominąć, ale koszty są dość spore. Swoja drogą kocioł na pelet, a nie piec.
@@Scalefrom nie łapmy się za słówka, no gdyby zrobić ta instalacje tak jak projektant chciał czyli bez nawiewu i wentylacji to na pewno by mu nie odebrali tego dlatego mądry wykonawca zwrócił ma to uwagę i wyprostował już na etapie wyceny prac dzięki czemu dodatkowa wentylacja i nawiew został dosztukowany i zmiany zostały naniesione. Ale to chyba powinien zrobić projektant a nie wykonawca?
@@krzysztoffrancka6178 skora była PC to nawiew jest niepotrzebny. Jak zamieniasz pompę ciepłą na kocioł peletowy to masz inne źródło ciepła, do 2022 r. taki manewr przechodził bezproblemowo. Teraz musisz robić nowe OZE i jak Ci nie wyjdzie EP poniżej 70 kW/m2*rok to trzeba będzie inwestować w FV, bo to jedyna droga ratunku, aby można było legalnie użytkować dom. Jak trafisz na wrednego inspektora powiatowego to wlepi mandat (coś z przedziału 2-15 tysięcy złotych) i nakaże rozbiórkę komina oraz zamontowanie PC. Fakt zwykle dają 30 dni na wykonanie dokumentacji zastępczej i doprowadzenie obiektu do standardu spełniającego przepisy. Na specjalny wniosek można otrzymać warunkową zgodę na użytkowanie obiektu ważną do 6 miesiecy, ale tylko w tym roku. Brak znajomości przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Wiesz ile jest obecnie odmów przy odbiorach budynków... w moim powiecie co trzeci dostaje odmowę właśnie z tego powodu. Inwestorzy potem szukają na gwałt projektanta, który "nagnie" obliczenia, aby wyszło przy jak najmniejszym nakładzie finansowym.
Pozdrawiam
Proszę wyjaśnić różnice:
AlPex vs Rura 5-cio warstwowa dedykowana do ogrzewania podłogowego/ściennego...
Najlepiej zapytać bezpośrednio producenta rury.
@@AFRISOpl Producent może być ten sam dla obydwu typu rur.
Z tym że, rura pięciowarstwowa jest optymalizowana pod wymianę ciepła plus dodatkowe warstwy anty-dyfuzyjne. Chodzi głównie o przenikanie tlenu.
Rura AlPex, poza baraierą dyfuzyjną (AL, czyli pożadaną warstwą), ma dodatkowe 2 warstwy blokującą wymianę ciepła. I nie została ona stworzona do tego zastosowania. Dlaczego firmy instalacyjne wciąż jej używają?
O niebo lepiej byłoby użyć gołych rurek miedzianych (Cu), lub alumiowych (AL)...no ale wiadomo, po takich nie możemy sobię chodzić, a rury chłodnicze są zbyt drogie.
Podejrzewam ze jak by wystawić po obecnej cenie za rurkę giętka miedziana do podłogówki fv to by nazwali człowieka szatanem :p ale pamiętam że kiedyś się kładło z miedzi, I takiej zwykłej rurki białej pdogowki te tańsze:)
@@krzysztoffrancka6178 Kiedyś nie kładziono rur miedzianych (i obecnie) do podłogówki ponieważ miedź pod wpływem betonu dość szybko koroduje.
Jednak są rury miedziane cienkościenne pokryte warstwą tworzywa o dość dobrych parametrach termicznych. Mam na myśli rury Cuprotherm, które dość często stosowano w Niemczech. W naszym kraju mniej ze względu na cenę. A obecnie wręcz kosmiczną. Tak więc PEX u nas obecnie króluje.
Osobiście montowałem taki system grzewczy montowany bezpośrednio w stropie, schodach, itp. System sprawdza się bardzo dobrze.
Dziękuję za pomocne informacje.
Polecamy się :)
Czy w obecnej chwili lepiej położyć rurę pex , pert al , czy może pert evoh?
Najlepszy kanał dla inwestorów i wykonawców!
Dzięki, to miłe :)
➡ Z jakimi błędami przy robieniu podłogówki się spotkaliście? Jak sobie z nimi poradziliście? Wrzucajcie komentarze!
Nie poprawiam partactwa.
Projektanci też się mylą, np 140mb rury na jeden obieg, i co mam robić wobec projektu??? Nie nie zrobiłem, idąc dalej tropem podlogowki a kotłownią, zawory mieszające, nie będę reklamy robić , chodzi mi o przepływ, średnica 15-20-25 kvs itd jest taka sama więc ich nie stosuje , a to jest ważne przy podlogowce, czekam na odpowiedź
@@jacekpietrasz8250 Ja dzielę na 2 obwody.
Fajny film, właśnie jestem na etapie przed położeniem. Czy zajmujecie się projektami podłogówki ??
Niestety nie wykonujemy projektów instalacji grzewczych. Zachęcamy do kontaktu z lokalnym biurem projektowym.
Dzięki wielkie!!
10:19 czy to jest rura odpływowa od wanny? Jeśli tak, to w tym miejscu nie powinno byc rur.
Kto to im tak spierdzielił
Czy promieniowanie cieplne na pewno rozchodzi się w ciałach stałych? Czy nie występuje tam tylko przewodzenie?
Promieniowanie cieplne to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Obiekty fizyczne je pochłaniają. Po więcej informacji na temat absorpcji promieniowania odsyłam do literatury fachowej.
Ej ej kolego, 3,06 to pęknięcie to jest spowodowane brakiem dylatacji, zawsze pęknie od narożnika zewnętrznego jak nie ma dylatacji
Jeszcze nie spotkałem ekipy która patrzy się w projekt, przecież rurki i tak są rozkładane w tym samym rozstawie za wyjątkiem takich pomieszczeń jak garaż
A po co maja patrzec w projekt jak im to nic nie mówi.
Nooo wlasnie bo wszyscy tacy fachowcy … po co patrzeć … przeciez to byla by siara……
Kazda praca na budowie powinna miec projekt .. pozniej ma to plusy…No ale kazdy szuka oszczędności bo to kosztuje
Tylkobze pozniej dwa razy płaci …
Jak korzystasz z usług Cześków spod galerii alkoholi to się nie dziwie :D
Sory ale jak się nie znasz to nie pisz. Niedawno dostałem projekt na którym w salonie rozstaw rury był 40cm. To nie problem zrobić zgodnie z projektem a później powiedzieć inwestorowi że w jego domu marzeń co drugi panel jest zimny bo tak wymyślił projektant, w końcu salon ma takie zapotrzebowanie energetyczne że właśnie tyle metrów rury wystarczy. A że mozna zrobić gęściej i obniżyć parametr lub przepływ to już program komputerowy nie podpowiedział. Projekt jest dla tych co nie mają wiedzy i doświadczenia ale nie można zapominać że politechnika nie kształci fachowców tylko ludzi od obsługi cada z kilkoma nieprzydatnymi wzorami w głowie. Później w pracy się dopiero uczą rzeczy ważnych.
@@andrzejduda2618czemu piszesz że się nie znam skoro napisałem to co ty?
Warstwę brzegową układamy przed czy po styropianie?
Warstwę brzegową układamy przed ułożeniem styropianu. Zachęcamy do zapoznania się z tym krótkim filmem: th-cam.com/video/jZ6-It3meCI/w-d-xo.html
@@AFRISOpl filmik z linku, to błąd numer 7 w tym filmie, który tu komentujemy. Na nagraniu widać, że warstwa brzegowa nie jest dociśniętą styropianem - już się pogubiłem :(
@@oskarbanach Powinna być dociśnięta. Na filmie pokazano przykład niepoprawnego montażu.
@@AFRISOpl wielkie dzięki za wyjaśnienie :)
@oskarbanach Nie ma za co 😊
Próba szczelności próbą a co z naprłnieniem instalacji wodą lub powieyrzem na odpowiednie ciśnienie na czas zalewania wylewki tak aby rura od ciężaru się nie ugieła pod ciężarem samej wylewki i maszyn?
A ugina się?
Chciałbym zobaczyć coś o matach kapilarnych
A jak sie nie ma projektu to jakie sa zalecenia pod pompe ciepła?
Sam dobór pompy ciepła został przedstawiony w poniższym filmie th-cam.com/video/dMbRIwfSg50/w-d-xo.html
Co do reszty wytycznych - należy spełniać indywidualne warunki poszczególnych producentów PC.
@AFRISOpl bardziej chodziło mi o same wytyczne co do samej podłogówki
Co ma brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej do pęknięć jastrychu? Jakaś nowa teoria mechaniki pękania?
A jak myślisz dlaczego pierwsze wygrzewanie jastrychu robi się powoli, stopniowo zwiększając temperaturę zasilania?
Ostatnio widzialem u klienta projekt (K**-T***,heh nie podam nazwy,)I na salonie była pętla 162m......Polecam lol
A jaką masz opinię na temat dorabiania podłogówki w pomieszczeniu z kaloryferem. Chodzi o ściągnięcie podłogi i przefrezowanie wylewki pod węża bez skuwania. Nie chodzi o podłączenie a o funkcjonowanie bez styropianu i folii srebrnej?
Opisane wykonanie będzie nieefektywne i niezgodne ze sztuką. Odradzamy taki montaż.
Omijanie miejsc pod szafami jest błędna bo podłoga pod szafką będzie niepotrzebnie chłodna i co może spowodować przy szczelnej zabudowie powstawanie zawilgoceń.
Drugi powód dla czego w sumie nie powinno się tego robi to powstające w tym miejscu naprężenia, u mnie było takie miejsce zaprojektowane w kuchni pod szafkami i dokładnie na granicy tego miejsca zrobiło się pęknięcie.
Dokładnie. Głupota jakich mało.
Zgadza sie nie wiadomo tez jakie bedzie ustawienie mebli liczy się też, że taka dziura w grzaniu to wymuszenie mocniejszego grzania reszty pęntli
To przy elektrycznym ogrzew. nie robi się pod szafami bez nozek
rurą alu pex fi 18 też można zrobić ogrzewanie podłogowe> jakie rozstawy?
Rozstaw rur ogrzewania podłogowego zależy od zapotrzebowania na ciepło.
Ile lat żywotności te węże mają?
Większość producentów rur podłogówki określa żywotność rur na ok. 50 lat.
Hej, chciałbym aby w mojej podłogówce odcinki rur od rozdzielacza do początku pętli w pomieszczeniu (biegnace przez korytarz) byly schowane w styropianie. Pozwoliłoby to na ograniczenie strat ciepła, bo w koncu petla ma grzac pokoj a nie korytarz oraz ułatwilo sterowanie (korytarz na osobnym sterowniku). Dodatkowo unikąłbym efektu nierownomiernego nagrzewania sie podlogi (gdyby wszystkie rurki byly na ekranie, to w korytarzu czesc podlogi nagrzewalaby sie tak jak w pokoju, podczas gdy reszta bylaby zimna.
Pytanie - czy Twoim zdaniem to dobre rozwiazanie aby rurki nie grzejace danego pomieszczenia biegły w styropianie i dodatkowej otulinie?
Zazwyczaj nie stosuje się dodatkowych izolacji na pętlach grzewczych celem dogrzania przestrzeni korytarzowych. Natomiast jeżeli korytarz będzie posiadał niezależną pętlę lub jeżeli chcemy ograniczyć wspomniane straty ciepła - możemy zastosować dodatkowe otuliny izolacyjne.
Proszę o polecenie firmy, która wykona projekt podłogówki opartej na produktach AFRISO. Jest to istniejący budynek posiadający na części ogrzewanie podłogowe. Należy dodać dodatkowe pętle w innych pomieszczeniach. Z góry dziękuję za pomoc.
Jak kładłeś kiedyś podłogówkę to powinniśmy wiedzieć że się kładzie na styropianie to jak mają nam uszkodzić kawałki zaprawy czy tynku ?
Witam czy folia srebrna powinna być wywiniętą na ścianę
Może być, ale nie jest to konieczne.
Możesz skleić z taśmą brzegową
Witam. Czy otulina w progach jest konieczna? Widziałem, ze jedni robią inni nie.
Ważne żeby zrobić dylatacje w progach i oddzielić strefy grzewcze od siebie. Można użyć w tym celu taśmy brzegowej.
Bezwzględnie otulina lub peszel musi być w każdym miejscu dylatacji, a takie znajdują się także w każdym progu drzwi.
Tak jest konieczna bo futryny sa z bylejakich materiałów im mniejsze zmiany temp tym lepiej
Witam .Mam nietypowe pytanie . Czy można razem z ogrzewaniem wodnym podłogowym zamontować także ogrzewanie elektryczne (kable grzejne) i to wszystko zalać wylewką np 10 cm . Czy spotkał się Pan z takim montażem. ? Czy gdyby to było możliwe nie wpłynie to na wydajność ogrzewania wodnego które będzie znajdować się pod ogrzewaniem elektrycznym ? Dziękuję.
Istnieją gotowe systemy w formie mat grzewczych łączące ze sobą oba typy ogrzewania - wodnego i elektrycznego. Informacje dotyczące wydajności czy formy montażu zalecamy uzyskać od producentów przedmiotowych systemów.
Witam Panowie , jaką średnicą rury Pex zasilić rozdzielacz 12 , 13 obiegowy ? Dziękuję i pozdrawiam .
Wszystko zależy od przepływów instalacji, średnice rur należy dobrać odpowiednio do przepływów oraz wysokości podnoszenia pompy obiegowej.
@@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedz .
Jak można szybko to obliczyć ?
Rozdzielnia 12, 13 obiegowa na pierwszym piętrze , jakieś 10 metrów od kłotowni na parterze .
Rura do podłogówki 17 mm
najdłuższy obieg 90 m
W tym filmie pokazaliśmy obliczenia: th-cam.com/video/o-Et9AFMqJY/w-d-xo.html&lc=UgxqhzutY3XMUqapsVN4AaABAg
@@sebek8714 Krótko ja bym dał co najmniej 32mm.
Piszę w sprawie porady. Mam problem z instalacją hydrauliczną/ pompą ciepła, dogrzaniem domu. Pompa daikin 8 kw, parter plus poddasze użytkowe, łącznie ok 180 do ogrzewania m, problemem u mnie jest wysoki pobór energii i niedogrzanie domu. Pompę uruchomiliśmy w grudniu, wtedy jeszcze były nieocieplone skosy w dachu, teraz jest 25 cm piany, elewacja 20 cm styropianu grafitowego lambda 0,32 wykonana we wrześniu. Przed ociepleniem dachu mogłem zrozumieć ten większy pobór energii ale teraz już nie.
Mam zamontowany bufor 100 l, hydraulik na początku zamontował pompę obiegową 40, później zmienił na 60, trochę się poprawiło się ale dalej jest problem. Nie wiem co dalej z tym robić, czy usunąć bufor? Czy kotłownia źle zamontowana?
Bufor nie powinien być źródłem problemu. Istnieje kilka możliwych przyczyn np. niedowymiarowana pompa ciepła, nieodpowiednie ustawienia automatyki pompy ciepła lub niewłaściwie dobrana pompa obiegowa. Aby znaleźć przyczynę problemu proszę się skontaktować z wykwalifikowanym fachowcem.
Do tej pory wydawało mi się że wszystko poprawnie wykonałem, z wyjątkiem miejsca dylatacji w posadzce miedzy salonem a kuchnią nie dałem otuliny na podłogówkę 😮, dodam tyle że łączna ilość metrów to niecałe 50mke, gdzie kuchnia to okolo 20 mkw natomiast salon okolo 30 mkw i w tym wszystkim jest tylko właśnie dylatacja na przejściu, przejście miedzy kuchnia a salonem jest półotwarte.. Jak narazie podłogówka chula, nic się nie dzieje. Jeszcze nie położyłem płytek, czy jest sens teraz wykuwać posadzke w tym miejscu aby założyć tą otuline, czy nic się nie będzie działo i sobie to darować?
Mam dokładnie to samo, hydraulik nie dał żadnych otulin w progach, a w przejściach przez sciany dał zwykłą piankę i tez nie wiem co robić.
Jeżeli wylewka została odpowiednio wygrzana i wilgoć została usunięta bez spękań - naszym zdaniem już nic nieodpowiedniego nie powinno się wydarzyć.
Czy może być jedną warstwą styropianu np. 10 cm czy lepiej np. dwie warstwy po 5cm itd itd
Lepsza będzie jedna warstwa styropianu 10 cm, ponieważ zmniejsza to ilość mostków cieplnych.
@@AFRISOplBzdura. Po pierwsze położenie jednej warstwy styropianu nie niweluje nierówności na chudym betonie, a te nierówności są zawsze.
Po drugie mostki termiczne będą wieksze niż przy położeniu 2x5 cm. No chyba że sklejacie ten styropian ze sobą. Najlepiej i najefektywniej położyć 2x5 cm zgodnie ze sztuką budowlaną na mijankę.
Po trzecie jak przy jednej warstwie styropianu 10 cm ułożyć taśmę dylatacyjna? Technicznie trudne do wykonania chyba że przytwierdzimy ją najpierw do ścian zszywaczem łapiąc poziom od lasera ale to masa dodatkowej głupiej pracy. Dlatego najrozsądniej położyć pierwsza warstwę styropianu 5 cm. Na nią taśma dylatacyjna i docisnąć druga warstwa styropianu.
Tyle
@@AFRISOplzapomniałem jeszcze ze w pierwszej warstwie można chować przecież różne peszle elektryczne czy rury a ich zawsze pełno na budowach. Kolejny argument za tym by położyć 2x5cm
fachowca milo posluchac w pomieszczeniue w ktorym sie bedzie pracowalo jaki rozstaw powienein byc rur w przypodlogowce co 15cm czy zadzej??a w domach sie daje co 10cm ??
To jaki będzie rozstaw rur w pomieszczeniu roboczym będzie zależało od temperatury projektowej tego pomieszczenia. Im wyższa temperatura projektowa tym gęstość ułożenia rur powinna być większa. Tak samo w drugą stronę, jeśli temperatura projektowa jest niższa to gęstość ułożenia rur powinna być rzadsza. Po więcej informacji należałoby udać się do biura projektowego.
JUŻ SIĘ TAK NIE ROBI. Film dobry kilka lat temu. Teraz ogrzewanie podłogowe robi się szlifując rowki po wykonaniu wylewki, a następnie układa rurki i zalewa odpowiednią masą dobrze przewodzącą ciepło. To tak z grubsza. Reszta nadal aktualna.
No chyba pogięło kolegena
9:50 Jaki dodatkowy odcinek? Rurki nie łączy się pod podłogą nigdy. NIGDY!!! Taką pętle wymienia się w całości zawsze.
Jest kilka sposobów na naprawę uszkodzonej pętli. Pana rozwiązanie jest oczywiście poprawne. Dana metoda powinna spełniać wymogi producenta orurowania.
folia grzewcza generuje dodatkowe koszty. taniej zastosowac zwykla czrna folie. dobry instalator nie potrzebuje podzialki...generalnie folia przydatna jest do utrzymania klipsow mocujacych rurke do styropianu i oczywiscie zapewnia szczelnosc izolacji jesli stosujemy wylewke anhydrytową. oddawanie ciepla nie ma zwiazku...projekt jak najbardziej wskazany. szczeliny dylatacyjne w progach drzwi. rozstaw rurki na filmie przsadzony- w polskich warunkach w zupelnosci wystarcz 20 cm( oszczednosc rurki-wody- energii) generalnie to film promujacy jedna drogà technologie. można to zrobic za po mniejszych kosztach. projekt jak najbardziej potrzebny...Inwestorom zycze powodzenia i dobrych wyborów a instalatorom uczciwosci...
Folia jest po to by schludnie ułożyć instalacje , tak można to zrobić z szablonem albo miarka na czarnej a nawet przezroczystej folii ale każdy ceniący swój czas fachowiec powie ze kratownica oszczędza czas za który I tak płaci inwestor więc jak ktoś będzie bardzo chciał zapłacić A czas fachowca latającego z szablonem lub miarka jego sprawa. Można też zamówić styropian z gotowymi wycięciami i wtedy oszczędność czasu, foli nie trzeba kupować i klipsów:p
Co do rozstawu to wszystko zależy co docelowo jest na podłodze lub cxy zależy nam na rozłożeniu maksymalnie gęsto by używać minimalnej temp zasilania, lub o jaki komfort cieplny nam chodzi
Kolego, jak nie masz pojęcia o ogrzewaniu podłogowym to nie pisz bzdur. Czarna folia nie jest aż tak dużo tańsza, aby robić tutaj oszczędności. Folia nie służy do utrzymywania klipsów. Wyjątkiem jest folia zespolona ze styropianem, ale jest to już dużo droższe rozwiązanie od zestawu styropian + folia do podłogówki z rolki. Folia do podłogówki nie zapewnia szczelności, bo jest przebijana klipsami. Wylewki anhydrytowe właśnie mają związek z oddawaniem ciepła, ponieważ posiadają większą przewodność cieplną od wylewek cementowych. Dzięki temu można układać rury z mniejszą gęstością.
Bzdurą jest, że mniejszy rozstaw rur umożliwia zaoszczędzenie wody i energii. Jeżeli chodzi o ilość zaoszczędzonej wody to dla 100m2 ogrzewania podłogowego układanego w rozstawie 20 a 10 cm daje różnicę ok. 40 litrów wody w podłogówce.
Jeżeli zaś chodzi o oszczędność energii to mniejszy rozstaw rur wymusza grzanie wody w obiegu podłogówki do wyższej temperatury, a wyższa temperatura to niższa sprawność kotłów gazowych oraz pomp ciepła.
Oszczędność na rurze? Tak, bo zamiast 800mb rury wystarczy 500mb. Różnica 300mb. Powiedzmy, że cena rury to 4zł, daje nam to niższy koszt o ok. 1200zł + koszt mniejszej ilości spinek, trochę tańszy rozdzielacz, bo o 1-2 obwody mniejszy. Łącznie daje nam to oszczędności nie przekraczające 1800-2000zł, a w zamian wyższy rachunek co rok za ogrzewanie o ok. 5-15%. 5% przy ogrzewaniu gazowym, a 15% przy ogrzewaniu powietrzną pompą ciepła.
Uczciwy instalator zawsze przedstawia zalety i wady każdego rozwiązania i nie wciska ludziom kitu.
Jestem serwisantem , a nie instalatorem. Gdy projektant spierdoli co się bardzo często zdarza należy po nim POPRAWIĆ. Faktycznie pokazujecie jak NIE WYKONYWAĆ PODŁOGÓWKI. Ten rozdzielacz, który pokazujecie jest spierdolony już w fazie projektu. Na każdy rozdzielacz max 8-12 pętli w zależności od ich długości. KAŻDY ROZDZIELACZ MUSI POSIADAĆ WŁASNĄ POMPĘ I TERMOSTAT KAPILARNY LUB SERWO STEROWANE PO POGODZIE. Stosowanie w domach systemu TC lub inne z siłownikami na każdą pętlę zazwyczaj kończy się postrącaniem siłowników na rozdzielaczach. Klienci się wkurwiają na różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami. Tutaj pompy nie ma, więc użytkownik jest w dupie. Użycie pompy poza rozdzielaczem nie daje żądanego efektu. To nie jest jedyny kwiatek w tym filmie. Jakąś tam teorię macie, gorzej z praktyką serwisową pod tytułem poprawki po "fachowcach". Należało użyć do filmu doświadczonego serwisanta który dokonuje odbioru NALEŻYCIE ZAZNACZAM WYKONANEJ INSTALACJI, KTÓRĄ PRZEDSTAWIONA W FILMIE NIE JEST. Przedstawiona w filmie instalacja wkurwi użytkownika.
pieprzysz farmazony. Pompa na zasilaniu rozdzielacza jest poprawna i działa sprawnie.
Zgadzam się całkowicie ale jedno pytanie, po co ta cała cholerna podłogówka?
moda ale też komfort. duże powierzchnie grzania daja odczucie ciepła przy niższej temp zasilania i pomieszczenia
No dobra daje suba...
Dziękujemy!
Tak dla scislosci. Folia nie odbija promieniowania cieplnego bez przerwy powietrznej.
Witam a salon z kuchnia 20 mkw dzielić na dwie części na pół czy w całości chodzi rurki?
To wylewkarze na miejscu zweryfikują czy trzeba dzielić pomieszczenie na dwie niezależne strefy.
@@AFRISOpl a co ma do tego wylewkarz ? Przecież to instalator montuje instalacje
Jasne, instalator montuje podłogówkę, jeśli jednak przed rozpoczęciem prac nie wskazał dylatacji, to przed wykonaniem podłogówki lepiej jeszcze porozmawiać z firmą od wylewek żeby dokonała pomiarów i rozeznania. Może się zdarzyć że jak podłogówka będzie nieprawidłowo ułożona to firma może nie podjąć się wykonania wylewki.
Oczywiście że lepiej na 2, wieksze możliwości regulacji...
o ile jest to zasadne z układu, ścian, otworów, mebli itd.
@@AFRISOpl dobre...
#1 każdy DOBRY instalator projektu NIEPOTRZEBUJE, bo ma go w głowie...
Cześć trudne pytanie. Jak nie przebić rur pe-flex od rekuperacji przykrytych folia i styropianem 5cm zszywkami od rur ogrzewania podłogowego. Dodam, ze na poddaszu mam gęsto rozłożone rury peflex od rekuperacji.
Jak będziesz recznie wciskał zszywki to nie przebijesz, rura jest dość twarda.
Chyba trzeba by młotka użyć :)
Są inne rozwiązania. Nie musisz niczym kłuć.
Możesz na dystansach do betonu zamocować siatkę z drutu np o oczkach 10x10cm lub 5x5cm i do niej mocować rurki tzw trytkami - opaskami do instalacji elektrycznych (jest to jednak pracochłonne).
Można jeszcze prościej kupując plastikowe szyny pod ogrzewanie podłogowe, które posiadają "kanały" do mocowania rur. Rurki po prostu wciskasz w odpowiednie zaciski.
Nie szukałem teraz, ale kiedyś był specjalny styropian z "kółkami ". Bardzo wygodny do ręcznego układania i formowania rur.
I tu się z Panem nie zgadzam w punkcie 4, ponieważ wielu budowlańców i wykończeniowców zwracają uwagę, że folia nie powinna być wywinięta na ścianę, a schowana pod wystającą z muru końcówkę papy. Pozdrawiam.
Najgorsze, że wielu innych sugeruje wywijać folię na ścianę. I komu wierzyć?
@@Desperaci2010 wywijając na ścianę wilgoć idzie powyżej folii na ściany, a wkładając ją pod papę wulgisc odprowadzana jest na zewnątrz. Logiczne?
@@xxagucha33xx29 Jest to dla mnie tak samo logiczne jak wywijanie folii na ścianę, bo wilgoć może też wejść spod ściany zewnętrznej i dostać się nad folię wciśniętą pod izolację wystającą z muru. Jednak jest chyba na to sposób tj. wystarczy dać pod ściany podwójną folię/papę i folię wsadzić między te dwie warstwy.
@@Desperaci2010 i to kierownicy budów ,mój tak powiedział ,a wykonawcy wylewek mówią że i tak jest pianka dylatacyjna. Najlepsze jest to, że ci od podłogówki mi wycieli do równa i położyli folię termiczną.
Folia powinna być sklejona z taśmą brzegową, wtedy tworzy wannę i żadna wilgoć się nie przedostanie w dół
Przede wszystkim nie stosować rozdzielaczy z osprzętem afriso, szczególnie z zaworami termostatycznymi do cwu. Amen. Dwa, najpierw automatyka, a później hydraulika.
Super dziękuję kolego za metrial pozdrawiam
Ile pętli na 35 M2 salon 4,3 x 8
Powinny wystarczyć 2-3 pętle grzewcze.
To dzięki wszystko wiem ide być hydraulikiem
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Ide ale nie chce. U siebie w domu wszystko zepsuje... nawet skryzowac kaloryfery yo odwrotnie 🤣
A czy wy jako adrisonswiadczycie usługi wykonania projektu płaszczyznowego?
Nie, na ten moment niestety nie robimy projektów.
Jasne projekt potrzebny na hi bombki wy i ta wasza filozofia
Takie wciskanie kitu, zeby ludzie wydawali kase na projekty. Wedlug ich filozofii, najlepiej samemu sie nie dotykac do niczego. Nawet do podcierania dupy należałoby wezwac fachowca😂
Ciekawy ten projekt podłogówki, wszędzie rozstaw co 10 cm... 😏
@@MM-zz9id Projekt też można zrobić samemu.
@@patryciusz1 Pod warunkiem, że potrafi się policzyć wszystkie parametry, a niestety nie jest to takie proste jak się większości dyletantom wydaje.
@@Alexander-ny5kr 20 domów z podłogówką w płycie i wylewkach na piętrach.
Wszystko na bazie myślenia, logiki i doświadczenia. Rachunki za gaz średnio 250 zł za 100 m2. Dziękuję za uwagę i straszenie projektami za kilka tysięcy. Ale ważne że inwestor zapłaci. Indoktrynacja zawsze miała moc😄
Tomek, dodał bym jeszcze jeden błąd z jakim spotykam się na forum, to za cienkie rury poprowadzone do rozdzielacza.
Tak zdecydowanie ale jak się nie liczy samemu ani nie chce korzystać z projektu to tak jest
Czy wykonujecie państwo projekt takiej instalacji?
Niestety, nie wykonujemy projektów.
ile max metrow moze miec jedna pętta w przypodlogowce?? wie ktos
Dla przewodu o średnicy 16x2 mm to 100 - 120 m.
Do 100m dla 16
Pan daje glos tej wiewiórce z pingwinów z Madagaskaru ??
10:05 ale pierdolisz, jakie łączenie? Wymiana na nową rurę.
spinki źle zrobione ale i pętla w złym miejscu konczy
Podłogówka to uczucie ciepła i unoszenie się kurzu nie widocznego ale ważne jest modne i sąsiad przerabia bo nie myśli 👍
Gdyby tylko istniały robo odkurzacze w przystępnej cenie lub wentylacja rekuperacyjna na negatywnym ciśnieniu...🤔😉🤣
Kto ci takich bzdur na opowiadał na temat unoszonego kurzu przez podłogowe unoszonego???
@@marcinabraham811 to nie problem że nie myślisz
Na temat błędów przy ogrzewaniu podłogowym i nie tylko można by poematy pisać.
na temat tylko błedów na tym filmie 😄
Ad.1. Projekt??? Moje kilka pierws y h iinstalacji podłogówek starałem się robić wg. projektu. Czym większe zdobywałem doświadczenie, tym więcej bzdur w tych projektach wyłapywałem. Generalnie twórcy tych "projektow" nie mają bladego pojęcia o ogrzewaniu podłogowym, poza suchą teorią, a i to pełną mitów i bezmyślnego zaufania do tabelek i wyliczeń. Projekty tworzą na zasadzie kopiuj-wklej, z gotowych programów. Stąd ciągle powielanie przez nich tych samych błędów. Najczęstszy to zbyt duże odstępy pomiędzy rurkami pętli. Spotkałem nawet 30 cm.
Wykonałem setki inst. ogrzewania podłogowego. Poza tymi pierwszymi, wszystkie bez projektu, opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu. Projekt mam w głowie. Jeśli klient chce, mogę mu to przenieść na papier. Jak dotąd tylko dwóch chciało.
Ad.6 Folia metalizowana odbija podczerwień??? To jak widzę nadal powszechny mit. Podczerwień, to promieniowanie cieplne. Zachodzi tylko w gazach i w pewnym stopniu w czystych cieczach, ale na pewno nie w ciałach stałych, np. betonie. To styropian zatrzymuje ucieczkę ciepła a nie folia odblaskowa. Jedyną, może ważną dla początkujących instalatorów wartością takiej folii są te linie jako tako ułatwiające układanie rur. Po latach nie mają one wielkiego znaczenia. Śmiało można układać pod rurki zwykłą czarną folię budowaną średniej grubości.
Z resztą punktów zgodzę się w 100%.
Dodał bym jeszcze jeden punkt. Otóż baaaaaardzo powszechnym błędem, widocznym i na tym filmie, jest kiepskie albo żadne izolowanie rur biegnących od rozdzielacza do docelowego pomieszczenia przez inne pomieszczenie. Przecież ciepło z danego segmentu rozdzielacza chcemy skierować do konkretnego pomieszczenia, więc nie powinno być ono tracone po drodze. Nie powinno ono też grzać pomieszczeń, których grzać w jakimś momencie nie chcemy. Widziałem już przegrzane notorycznie korytarze, którymi szła arteria ponad 20 rur do innych pomieszczeń upchanych w tym korytarzu jedna przy drugiej bez izolacji. Zabawne jest "izolowanie" rur w takich miejscach za pomocą czerwonej otuliny grubości ścianki 6mm. Taka "izolacja" to może co najwyżej osłonić rurę przed brudem, ale ciepło zatrzyma symbolicznie. A już przekomiczne jest wpuszcza rurek w czerwone i niebieskie peszle, też bardzo powszechne.
Ci, którzy tak robią coś tam słyszeli, coś tam widzieli, ale nie za bardzo wiedzą o co chodzi.
No to mamy 90% partaczy bo prawie 100% uzywa symbolicznej izolacji. Rzecz jasna omijanie miejsc przy ścianach bo meble itp agrumenty za długie pętle
Majster ma się znać i tyle po to chodzi do szkoły i się dokształca każdego dnia Żeby się znać na tym co robi
Taaa, tylko to czego Majstra uczyli w szkole, już dawno nie jest aktualne (poza fizyką, geometrią)....
Jak pracuję majster z tym na co dzień to się zna, bo musi być na bieżąco z nowościami.
@@philips-tb2rs Tak, dokładnie to widać w filmch Bareji....
nic nowego się nie dowiedziałem, rotametry wykręciłem, na pętlach na których chciałem zwiększyć przepływ, przyznam się miała być to chłodniejsza kuchnia i była za chłodna, ale zauważyłem, że rotametry stwarzają opór i całkowite ich wykręcenie pozwoliło zmniejszyć bieg pompki a zaworami wyregulowałem obiegi na podstawie pożądanej temperatury w pomieszczeniach, bo nie o wyliczony prawidłowy przepływ w projekcie chodzi a o temperaturę w danym pomieszczeniu i zwiększenie przepływu co pozwoli na grzanie niższą temperaturą lub na niższym biegu pompki zależy na czym nam zależy :) (a zależy to od źródła ciepła)
Te rotametry działają rok góra dwa a potem się zacinają i nie pokazują nic! Reszta wszystko 100% racji. Projektów niestety nikt w Polsce nie robi. Poza tym jak byś pokazał projekt ekipie to byś jej już nie zobaczył.
Żeby działały należy wypłukać instalacje, zalac woda zmiekczona i bez zanieczyszczeń i z odpowiednim inhibitorem lub uszlachetniaczem zależnie od badania właściwości fizykochemicznych wody z wodociągu:)
Rozumiem, że szanowny Kolega ma dużo do czynienia ze światem bajkowym, ale proszę nie pisać bajek w branżach o których Kolega nie ma pojęcia.
Ekipa potrafi spierdzoelić i bez prokektu
mam pytanie z innej beczki :) kupiłem dom który wymaga remontu i ogrzewanie podłogowe mam tylko w kuchni i na piętrze w łazience. Mam w planach montaż podłogówki wszędzie na parterze czyli korytarz, salon, jadalnia, łazienka i jeden pokój. Dowiedziałem się że są firmy które wykonują FREZOWANIE POD OGRZEWANIE PODŁOGOWE. Czy w moim przypadku ma to sens czy szkoda kasy na taką instalacje ?
No ten styropian w łazience pokazuje dokładnie jak go nie układać
Jak widzę instalacje elektryczną po posadzce to mnie szlag trafia. Mistrzostwo
A dlaczego?
Bo??
Problem z położeniem kanalizacji, instalacji c.o., z układaniem styropianu, z ułożeniem foli przeciwwilgociowej, instalacja w korytkach źle dobrana, przeciążona ma problem z odprowadzeniem ciepła
@@ssssss2610 co za bzdury🤭
@@wojciechnowicki8778Normy bezpieczeństwa.
wszystko ma być "odpowiednie". I milion.
Dużo gadać, ale za dużo nie przekazać.
promieniowanie jest na boki i dół. Do góry ciepło idzie konwekcyjnie.
Promieniowanie występuje w każdym kierunku, 360° wokół materiału promieniotwórczego :)
Powiem tak pracuje w skandynawi i w zyciu nikt tu nie uzyl folij, rugie rostawy sa 24/36cm pod pompe ciepla(takie mamy projekty) i nikt tu nie uklada na slimaka. zima jest tak cieplo ze nie izie wytrzymac...
A czym kolega Piotr Gołąb się zajmuje w tej Skandynawi?
Piszesz, że "nikt tu nie stosuje folii, że rozstawy rur 24/36cm, nikt nie układa na ślimaka, a zimą jest tak ciepło, że nie idzie wytrzymać" - czyli jednak instalacje spierdolone.
Ile przy tym roboty i materiałów. Do tego zapewne jeszcze pompa cieplna i rekuperacja i przy takich instalacjach to nic dziwnego, że budowa domu kosztuje miliony monet. Dzięki za uświadomienie, zostaję przy kominku i kaloryferze.
Polecam zastanowić się nad piecem zgazowującym drewno, efektywność taka jak przy pompie ciepła (koszt pieca z górnej półki to koszt najtańszych pomp ciepła).
Kaloryfery to relikt. Grzana podłoga to komfort i mniejsze zużycie ciepła.
@@kondzio2003 Szczerze mówiąc byłem nie raz u różnych znajomych z ogrzewaniem podłogowym i ani nie było czuć w domu specjalnie ciepło, ani nie było miejsc, gdzie do źródła ciepła można było się przytulić. Biorąc pod uwagę skomplikowanie instalacji i koszty, nadal uważam ogrzewanie podłogowe jako drogi fancy eco-bajer. I ten mityczny 'komfort', że ciepła podłoga - gdy pod panelami jest warstwa termoizolacyjna, a chodzi się i tak w kapciach...
@@kacperbambini3203 Do rozkminy. Thx za pomysł.
Koszty dom 96m full podłogowka: rury pert kan-therm 1000m- 2450zl rozdzielacz 1050zl , spinki grosze , więc o jakich kosztach dużych my tu mówimy ?
A nie lepiej kupić gotowe panele niż pieprzyć się z jakimiś foliami,dystansami itp??? Łączenie rury w podłogówce , masz coś z głową !!
Panowie w najbliższym czasie będę robił podłogówkę , już miałem w głowie ze folie będę wkładał pod izolacje poziomą pustaków bo tak wiele osób robi 🤷♂️ teraz to już sam nie wiem bo każdy mówi inaczej.
Pozdrawiam
I właśnie tak zrób.
Folia pod papę.
Dajesz folie na posadzkę żeby ją odizolować beton się poci od różnicy tem.do tego styropian na końcu ekran tą srebrna filia bądź gotowy styropian już z ekranem jest lepszy do układania i stabilniejszy
@@rogeroplszewski9412
Gość pytał co zrobić z folia.
Wywinąć na ścianę czy podłożyć pod izolacje poziomą muru, więc nie rozumiem tej odpowiedzi bo poza wątkiem dotyczącym sposobu układania folii całą reszta jest oczywista.
Czemu w Polsce kręcą takie pętle a w Norwegi rury równolegle kładą?
Nie ma to większego znaczenia też mogę Ci zrobic równolegle.kto jak woli
Mówisz o meandrowym ułożeniu a tu ślimakowe jest . Każde stosuje się by uzyskać inne efekty:)
Meandrowy sposób jest dobry wtedy jak trzeba wyrobić jakiś kawałek i można się w każdym momencie wracać ale znowu trzeba się dużo zakrętów 180 stopni nagiąć
Nic o przekroju rurek zasilających rozdzielacz - czyżby to nie było ważne !!!
Te informacje zawsze znajdą się w projekcie instalacji płaszczyznowej.
@@AFRISOpl a nie będzie odcinka o tym ? :) To by było dobre
Pomyślimy :)
Podbijamy pytanie.
W projektach jest bardzo różnie...
Poproszę założyć zasilanie rozdzielacza alupex i miedź/stal nierdzewna. Proszę również wziąć pod uwagę opory przepływu na przewężenia zastosowanych kształtek.
Pozdrawiam
Ja bym tego nie demonizował bo nawet na pomalowanie ścian musiałbym mieć projekt
Jak se poscielisz tak się wyśpisz. A spać będziesz długo - zapewne jakieś 10-20 lat. Lepiej żebyś dobrze pościelił.
Jak ścieli Ci Mietek majster, który nie wiedział w życiu profesjonalnego projektu i swoją wiedzę czerpał od kolegi na prowincji to gratulacje. Sen będzie pełen koszmarów.
Oszczędność na kompetencjach projektanta i ekipy to najgłupsza rzecz którą można uczynić. Ale Polak wiadomo jeszcze na etapie że chce dużo tanio i szybko.
Są już na szczęście ludzie którzy rozumieją powagę inwestycji a rosnące ceny urządzeń energii i pracy są brane pod uwagę.
Dobry projektant lub architekt to nie tylko projekt a bardziej doradztwo, wysłuchanie twoich potrzeb, pokazanie Ci możliwych kierunków poprawadzenie bezpiecznie przez cały proces. Uświadomienie że od twoich wyborów zależą twoje rachunki przez 20 kolejnych lat. Optymalizacja i wsparcie. Za to się płaci pieniądze które później się zwracają. Przez 20 lat projektowania widziałem już prawie wszystko i to jaki poziom prezentują fachowcy na budowie to dramat. Nie potrafią odpowietrznika zainstalować prawidłowo, o zaworze regulacyjnym nie wspominając.
Zacznij od projektu - lepiej popełnić błąd na papierze, niż w realu płacąc za to milion złotych. Pozdrawiam nieświadomych ancymonów z budowy 😆
Koleś gada jak do głuchoniemych albo uposledzonych :D(gestykulacja i zwolniona mowa)
Rok 2022 i chłop dalej pociska kit, że folia pod wylewką odbija promieniowanie. 🤣🤣 Które nie występuje wewnątrz elementów fizycznie spojonych... Występuje za to przenikanie. Szkoła lat 90 jeszcze w obiegu 😅
Do tego wywijanie folii jako hydroizolacja :D
10:00 folia z namalowaną siatką a oni i tak zepsuli koncowke pętli załamanie zrobili..
10:00 gotujemy wodę w czajniku polewamy płaska zabka I heja dalej
10:15 nawet zepsuli mocowanie tego zakola brak o 1 2 spinki. Stąd efekt rura złamana.
"...zalanie czynnikiem grzewczym..." - ręce opadają, jak słucham tych polskich fachowców. Kawę pan zalewa czynnikiem parzącym?
Trzeba oglądać x1.5
Musiałem ustawić prędkość na 1,25 by to się dało w ogóle oglądać.
Film ciekawy ale sposób mówienia jak do upośledzonych jest odpychający.
bzdura z tym wywijaniem foli, żeby to było dobrze zrobione, to ta folia musi być połączna z izolacją poziomą ścian,żeby wszystko razem tworzyło szczelną całość, wideo do poprawki
Eliminujemy takie miejsce wstawiając odpowiedni odcinek Mufka wcale nie zmniejsza przepływu zwłaszcza 2
Prędkość na 1,5 i da się oglądać
Załamany pex to nie jest koniec świata. Można to ładnie bez śladu wyprostować. Najważniejsze by takiego czegoś nie zostawić bo zadziała to jak dławik. Nie ma co popadać w jakieś paranoje.
Takich załamań się nie prostuje i nie pozostawia. Bezwględnie taki odcinek musi być wymieniony. To, że wydaje Ci się, że nawet nie widać śladu nie oznacza, że rura nie została uszkodzona mechanicznie.
👍
Nawet 1/3 tych kabli nie jest potrzebny bo ogrzać tę podłogę