Co zrobić by instalacja grzewcza działała lepiej?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 247

  • @LHITS350
    @LHITS350 2 ปีที่แล้ว +48

    Kurcze to wg tego nie powinno u mnie nic działać. Dobrze że pompa otym nie wie i na jednym biegu pcha na podłogę, grzejniki i bojler.

    • @andruaka677
      @andruaka677 2 ปีที่แล้ว +8

      Taka prawda 👍

    • @piskle2011
      @piskle2011 ปีที่แล้ว +7

      ale wiesz jak by było ciepło jak byś wiedział jak to ustawić, człowieku 😉 i może nawet za pół darmo

    • @marekpalysa8424
      @marekpalysa8424 ปีที่แล้ว

      @@andruaka677 to

  • @janmarkiewicz6343
    @janmarkiewicz6343 2 ปีที่แล้ว +19

    Jak sam powiedziałeś najlepsza instalacja jest grawitacyjna.

    • @robertgrochowski687
      @robertgrochowski687 2 ปีที่แล้ว

      To dlaczego 99% ludzi wymieniło CO na wymuszony obieg? Grawitacja jest o niebo lepsza na krótkich nieskomplikowanych obiegach np. między tradycyjnym kotłem a wiszącym nad nim boilerem najlepiej bez cyrkulacji ale niekoniecznie.

  • @andrzejkaczmarek1182
    @andrzejkaczmarek1182 ปีที่แล้ว +4

    panie Tomaszu, to wszytko ładnie i pięknie kiedy Pan mówi,
    nie spotkałem jeszcze projektu instalacji CO, CWU prawidłowo zaprojektowanej,
    ostatnio rozgryzam dom 700 mkw,
    ciepła woda cyrkulacji wraca po pół godzinie...
    kocioł gazowy non stop dogrzewa zbiornik CWU, cyrkulacja zjada całą ciepłą wodę...

    • @karolswing2898
      @karolswing2898 ปีที่แล้ว +3

      Rurki cyrkulacji CWU musza byc b.dobrze izolowane !!!

    • @bigschlomo
      @bigschlomo 5 หลายเดือนก่อน

      @@karolswing2898 najlepiej otulina 20mm , .....dobrze i dokładnie

  • @andrzejlen1382
    @andrzejlen1382 ปีที่แล้ว +4

    Naciąganie klientów na koszty. Mam dom 200 m ogrzewanie mieszane kaloryfery ,trochę podłogówki i zasobnik ciepłej wody .Wszystko chodzi na jednej pompie już chyba 10 lat wszędzie jest ciepło , oczywiście sterowanie do zasobnika CWU. Jak patrzę na nowe instalacje gdzie hydraulicy montują nawet cztery pompy obiegowe to na pewno moja jedna stara pompa pożre miej prądu niż cztery nowoczesne, nie mówiąc już o kosztach zakupu i montażu .

  • @januszniedzwiecki
    @januszniedzwiecki 10 หลายเดือนก่อน +2

    Po 1 miales podac bledy jakie sa popelniane przy takich instalacjach .Po 2 nie slyszalem bys podal jakikolwiek przyklad zle zamontowanej instalacji.Po 3 powiedziales ze stary piec ma ta zalete ze nie jest zalezny od pradu-to jakim cudem wymusza sie tam obieg wody cos musi tloczyc wode a to cos z pewnoscia jest na prad.A to cos to wlasnie pompa ktora znajduje sie w tym piecu.Jak kazda rzecz ma plusi i minusy wiec zaczne od kaloryferow -owszem mniejsza srednica mniej wody to na logike mniejsze zurzycie ale tak nie do konca bo o ile takie kalroyfery szybko sie nagrzewaja to jeszcze szybciej sie zchladzaja a kaloryfery zeliwne dluzej sie nagrzewaja ale i dluzej oddaja cieplo jak jeszcze dolozysz grubsze rury to i rury ogrzewaja .Porownam to do obiegu w samochodach -w osobowce uklad chlodzenia to powiecmy 8litrow w ciezarowce 60 litrow wiec jesli ruszasz to silnik w osobowce szybciej ci zagrzeje plyn niz w ciezarowce ale gdy juz dojdzie do odpowiedniej temperatury jest ona utrzymywana na tym samym poziomie i nie przeklada sie to na zurzycie paliwa .Jedynie to minimalnie przy rozruchu.Nowoczesny system o ktorym mowisz to taki bajer ladnie wygladajacy spelniajacy swoje zadania ale jest mase minusow a 1 z nich to co widac na zdjeciach a co widac no nie jedna pompa ale kilka ktore trzeba podlaczyc do pradu a wiec im wiecej pomp tym wieksze zurzycie pradu kupa manometrow do pomiaru gdzie co i ile biorac tylko to pod uwage to puki jest nowe fajnie dziala ale gdy przyjdzie czas na naprawy to poczatkowe oszczednosci na pradzie przeloza sie na wieksze wydatki na naprawy bo im wiecej elektroniki tym wiecej czesci do wymiany czy naprawy.Powiem tak przezylem ogrewanie piecowe takie jak piec kaflowy pozniej centralne z zeliwnymi kaloryferami teraz moze nie najnowszy system ale nowsze grzejniki i tego nie da sie przelozyc na oszczednosci bo wiekszosc zalezy tez od tego z czego blok wybudowany jak ocieplony itd itd.inaczej mowiac mozesz sobie miec najnowszys system regulujacy temperetury ale jesli masz ubytki ciepla to na logike ten system po prostu bedzie czescij sie wlaczal by utrzymac temperature.

  • @KARTRUS
    @KARTRUS 2 ปีที่แล้ว +23

    Najlepiej zrobić instalacje grawitacyjna z pompą na dodatkowym obiegu. Jak potrzeba szybko dogrzać to lecimy z pompy, a jak nie to bez, samo się ładnie powoli ogrzewa.

    • @MIKE-TORN
      @MIKE-TORN ปีที่แล้ว +3

      Tak jest!!!

    • @jangajos542
      @jangajos542 ปีที่แล้ว +2

      Proste. Tak jak u mnie jest na ekogroszek na grawitacji idzie 😎

  • @enduroorudne9712
    @enduroorudne9712 2 ปีที่แล้ว +8

    Każdy fachowca powinien do tego podchodzić. Dziękuję bardzo przydatne

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękujemy :)

  • @adamkurek1821
    @adamkurek1821 2 ปีที่แล้ว +4

    Mówisz, akcentujesz w sposób BARDZO nie naturalny i nie przyjemnie się tego słucha, a ponadto jest to zaraźliwe.
    Obejrzałem ten film z ciekawości, ale na tym poprzestanę bo naprawdę na dłużej nie da się tego słuchać.
    Chyba że ktoś już jest w takim klimacie od dawna i nie przejmuje się niczym w ogóle nie dbając o siebie, o to czym się otacza, jakich jakości mowy słucha.

  • @stalkers6929
    @stalkers6929 2 ปีที่แล้ว +8

    Krótko i na temat. Brawo.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki wielkie!

    • @jurabielyj
      @jurabielyj 6 หลายเดือนก่อน

      Bzdury! Skoro duża ilość zładu, to skąd stałe podkładanie?!😂 A teraz trzeba dołożyć bufor! Do tego koszty prądu!

  • @rafas6665
    @rafas6665 ปีที่แล้ว +3

    Przeczytałem miniaturkę że "90% instalatorów popełnia ten błąd" a później dowiedziałem się że wy też a w sumie to nie ma znaczenia... ale jesteście merytoryczni.

  • @therednask
    @therednask 2 ปีที่แล้ว +6

    Takie mam w domu , jest bez obsługowa przez 30 lat . NIc jej nie umiem zarzucić tej instalacji grawitacyjnej , a temperaturę się reguluje zaworem w zbiorniku ciepłej wody lub buforze . Jak przeholujesz to się wyreguluje i bez pompy .

  • @czeslawhelinski2796
    @czeslawhelinski2796 2 ปีที่แล้ว +20

    Trzy pompy, mieszacze, odmulacz, 13 zaworów na 2 metrach itp pierdoły... Jedna pompa na trzy obiegi : podłogówka, grzejniki i zbiornik cwu 120 l. Hula 15 lat bez awari proste jak budowa cepa i bardzo wydajne i skuteczne. Przed podłogówka zawór. Przed zbiornikiem cwu zawór.

    • @darek_es
      @darek_es ปีที่แล้ว +2

      Zgadzam się. 12 lat temu kupiłem na złomie grundfosa za 30 złotych. Nie wiem ile miała lat, ale u mnie lata już 12. Teraz robię PC z klimy ze złomu. Pompę obiegową oczywiście użyję dalej. Teraźniejsze pompy w życiu tyle nie posłużą.

  • @Stefatabor
    @Stefatabor 2 ปีที่แล้ว +5

    Mam trzy pompy Wilo do remontu ale odłożyłem na półkę .
    Ceny remontu Wilo to cena nowej pompy średniej klasy z gwarancją .

  • @Alexander-ny5kr
    @Alexander-ny5kr 2 ปีที่แล้ว +17

    Panie te ruły to som takie grube i zanim to panie kocioł nagrzeje to panie ile to energiji zeżre. Panie, żeby się łopłaciło to panie trza te grube ruły wymienić na cienkie panie to siem wtedy będzie łopałaciło.
    Ja słyszę tego typu teksty to się zastanawiam czy się śmiać czy płakać.
    Po pierwsze - duża ilość wody w obiegu to jest zaleta, a nie wada i nieprawdą jest, że taka instalacja jest nieoszczędna w porównaniu z instalacją z cienkimi rurami i małym zładem. W przypadku nowoczesnych kondensacyjnych kotłów gazowych czy pomp ciepła, instalacja z dużą ilością wody w obiegu (tzw. zładem) to ogromna zaleta.
    Po drugie - o oszczędności energii grzewczej decydują parametry budynku, a nie to czy rury są cienkie czy grube.
    Po trzecie - każdy układ da się sterować. Zarówno układ z pompami i cienkimi rurami jak i grawitacyjny z grubymi rurami. Służą do tego zawory termostatyczne przy grzejnikach. W przypadku instalacji grawitacyjnych używa się zaworów termostatycznych o zwiększonych przepływach.
    Po czwarte - sugeruje Pan, że układy grawitacyjne nie nadają się do domów nisko energochłonnych, co jest nieprawdą. Obecnie królują instalacje z cienkimi rurami tylko z tego względu, że są mniej pracochłonne przy budowie i są po prostu tańsze. Każdy rodzaj instalacji ma swoje zalety jak i wady.
    I tak instalacje nowoczesne:
    Wady:
    - mały zład to duże taktowanie źródła ciepła, zwłaszcza kotłów gazowych czy pomp ciepła, przez co urządzenia te tracą na sprawności
    - kłopoty z doborem pomp i przepływów, nawet wśród większości hydraulików, którzy po prostu nie potrafią tego policzyć. Stąd się biorą problemy z prawidłową pracą instalacji oraz powstające szumy
    - zależność od dostaw energii elektrycznej, która jest potrzebna do pracy pomp
    - szybkie stygnięcie grzejników po wyłączeniu źródła ciepła, co z kolei powoduje dyskomfort cieplny
    Zalety:
    - taniość
    - szybkość montażu
    Jeżeli chodzi o układy grawitacyjne:
    Wady:
    - pracochłonność
    - wyższe koszty budowy
    Zalety:
    - możliwość pracy bez zasilania energią elektryczną
    - ograniczenie taktowania źródeł ciepła takich jak kotły gazowe czy pompy ciepła co się przekłada na zwiększenie ich sprawności i oszczędności opału
    - grzejniki wolniej stygną po wyłączeniu źródła ciepła, przez co poprawia się komfort cieplny w domu
    Nieprawdą jest też, że przy starych instalacjach tzw. grawitacyjnych nie da się stosować mieszaczy. Oczywiście, że się da, ale pompka być musi. Tyle, że wystarczy byle jaka, najtańsza pompka. Dodam jeszcze, że nie ma najmniejszego problemu zbudować układ grawitacyjny z mieszaczem i pompką w którym temperatura wody w grzejnikach regulowana jest mieszaczem sterowanym regulatorem pogodowym, a w razie zaniku zasilania układ przechodzi na pracę w pełni grawitacyjną.
    Oczywiście mówimy tu tylko o ogrzewaniu grzejnikowym. W przypadku podłogówek jest znacznie trudniej i dlatego robi się je raczej tylko i wyłącznie jako pompowe.
    Ale jako ciekawostkę, napiszę, że podłogówki z układem grawitacyjnym są jak najbardziej możliwe. Ba...., nawet dodam, że były powszechnie budowane, zanim w ogóle ktoś wpadł na pomysł zrobić układ pompowy. Tak, tak. Zanim wymyślono pompy obiegowe do instalacji grzewczych to budowano podłogówki grawitacyjne i było to ponad 4000 lat temu (słownie: ponad cztery tysiące lat temu) i nazywały się hypocaustum ;)

    • @d..c..
      @d..c.. 2 ปีที่แล้ว +8

      Oczywiście, że ilość wody w instalacji nie wpływa na oszczędność bo ciepło tak czy inaczej pozostaje w domu. Ja kiedyś w jakiejś gazecie przeczytałem tekst, że można zaoszczędzić na ogrzewaniu, jeżeli po upieczeniu ciasta, czy kury, zostawimy drzwiczki od piekarnika uchylone. Pewnie gdyby były zamknięte, ciepło w tajemniczy sposób by uciekło z piekarnika, omijając mieszkanie...;)

    • @krzysztof374
      @krzysztof374 2 ปีที่แล้ว

      Dużo prawdy w tym wywodzie, ale też trochę naciągania, podobnie jak w filmie.
      Owszem, większy zład wody pomaga pompom ciepła i kotłom gazowym. Ale dlaczego miałby być magazynowany w rurach rozproszonych po całym domu? Przecież nikt nie liczy ilości ciepła, jakie oddają rury w pomieszczeniu i nie bilansuje tego z wielkością dobranego grzejnika. Więc mamy grzejnik dobrany na odpowiednie zapotrzebowanie + rury, które dają nadmiarowe ciepło, którego nam nie potrzeba = marnotrawstwo materiału i energii.
      Dodatkowy zład wody powinien być dobrze zaizolowany i najlepiej w bezpośredniej bliskości źródła ciepła. Zatem dla pomp ciepła najlepiej bufor, a dla kotłów gazowych mały bufor lub sprzęgło hydrauliczne. Oba te rozwiązania zwiększają zład, nie tracą ciepła tak szybko jak duże rury i eliminują taktowanie.
      Dodatkowym sposobem zapobiegania taktowaniu kotła gazowego jest stosowanie regulacji pogodowej. Grzejniki są cały czas lekko ciepłe, a kocioł nie startuje co parę minut, tylko działa w trybie ciągłym, modulując mocą.
      Zatem jedynym plusem grubych rur i instalacji otwartej versus dobrze wykonana instalacja zamknięta jest dostęp do ciepła w przypadku braku zasilania. Każdy musi wiedzieć, jak często zdarza się w jego okolicy taki problem. Biorąc jednak pod uwagę podatność na korozję układów otwartych, dalej uważam, że instalacja zamknięta + ups/agregat jest lepszym rozwiązaniem.

    • @Hanys111
      @Hanys111 2 ปีที่แล้ว +2

      Nie potrafią skumać, że wielkość zładu ma jedynie wpływ na szybkość nagrzewania. Wolniej nagrzewa, wolniej stygnie.
      W kotłach automatycznych na paliwa stałe czas w podtrzymaniu ma mniejszy negatywny wpływ na wzrost poziomów emisji. Dramat jest w kopciuchach, gdy w pełni rozhuśtany staje i sadzi w komin wszystko niedopalone.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr 2 ปีที่แล้ว

      @@Hanys111 To nie jest tak, że w kotłach z podajnikami ilość wody w obiegu nie ma znaczenia. Oczywiście, ze ma, ale trzeba też powiedzieć wprost, że sam kocioł jest dość sporym rezerwuarem. Dlatego też pojemność wodna instalacji ma mniejszy wpływ na taktowanie (częstotliwość załączania i wyłączania palnika) kotła stałopalnego niż kotłów gazowych czy też pomp ciepła.
      Natomiast różnica pomiędzy kotłem z podajnikiem, a kotłem zasypowym wynika wprost z objętości spalanego w danym czasie opału. Ponadto kotły zasypowe mają o wiele mniejszy zakres modulacji mocy i dość znaczną moc minimalną.

    • @piotrd3974
      @piotrd3974 2 ปีที่แล้ว +1

      @@d..c.. no z piekarnika w piecu kaflowym to czesciowo tak kominem :P ... bradruhra sie to zwalo. cieplo ze zlogu wody w c.o. ze strat w zbiorniku cwu rur z gotowania swiec chlodezenia kompow konsol paneli lcd z dwupierdzianugrochu zostaje w domu ;)

  • @daap007
    @daap007 2 ปีที่แล้ว +20

    Liczyłem na rzeczowe wyjaśnienie wpływu charakterystyk na realne działanie obiegów, a tym czasem...
    - Zrób tak, bo tak jest dobrze!
    Dane katalogowe to każdy może sobie odczytać.

  • @krzysztofpawelczyk2253
    @krzysztofpawelczyk2253 ปีที่แล้ว +16

    Wszystko fajnie wygląda tylko stosowanie tych wszystkich bajerów stajemy się uzależnieni od prądu od technologi jak Europa stała się zależna od ruskiego gazu i ropy . Zanim zaczniemy w coś takiego wchodzić trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Był eksperyment na myszach jedne były uzależnione od właściciela karmione drugie nie po wypuszczeniu te uzależnione umarły z głodu a te samodzielne prężyły 😃

  • @mariuszrogacz6523
    @mariuszrogacz6523 2 ปีที่แล้ว +12

    Bardzo fajny i merytoryczny film ale troszkę wsadził bym w niego pazurki zabrakło mi jednego zdjęcia gdzie są 3 charakterystyki. Na pompach mamy znaczki które powtarzają się nie zależnie od producenta i film można by skwitować w minutę streszczenia ta do grzejników ta do podłogówki a ta do cwu i przewałuwka myślę że takie graficzne oznaczenie mogło by się znaleźć w instrukcji grzejnik pętla zbiornik nie zawsze trzeba się z tego doktoryzować...

  • @Ad4mPPG
    @Ad4mPPG 8 หลายเดือนก่อน

    Coraz mniej rzeczy nie wiem :) Dzięki

  • @ekorych
    @ekorych ปีที่แล้ว +3

    Mając wbudowaną w kocioł pompę wymuszającą o nieznanej harakterystyce czy warto stosować na instalacji kolejne pompy, aby usprawnić obieg? Generalnie ta pompa wystarcza do zapewnienia przepływu wody w instalacji grzewczej o pojemności ok 35 litrów ogrzewającej od 70 do 100m2 powierzchni mieszkalnej. Niestety są obwody lepiej i słabiej grzejące o różnym przepływie i temperaturze wody ciepłej. Do pewnego stopnia daje się to korygować przez tłumienie zaworami na grzejnikach w obwodach lepiej grzejących. Przestaje to zdawać egzamin przy sporadycznie występujących ciężkich mrozach -20C, gdy instalacja musi pracować przy maksymalnej wydajności. Wtedy są pomieszczenia niedogrzane. Natomiast prostota i kompaktowość rozwiązania bardzo ułatwia codzienną eksploatację.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Z opisu wychodzi, że możliwości wydajnościowe pompy kotłowej są ograniczone w skrajnych sytuacjach. Należałoby dołożyć pompę obiegową i rozdzielić hydraulicznie pracę tych urządzeń, montując sprzęgło hydrauliczne.

  • @adamw.2463
    @adamw.2463 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo potrzebny instruktaż. Za to wielkie dzięki.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Dzięki :)

  • @trotyl84
    @trotyl84 ปีที่แล้ว +1

    1:40 Panicz ma/miał tabelę opałową i żeby opalić przy danej temperaturze na dworze musiał skorzystać z tej tabelii ( w ten sposób miał kontrolę nad temperaturą )
    To jest wiedza prosto z podstawówki ( dwuznacznie TAK ) .

  • @rolo2057
    @rolo2057 2 ปีที่แล้ว +7

    My mamy dbać o środowisko , Ameryka podwoiła populację i jakoś nie dbają dwa razy mocniej o środowisko .ekonzdura.

  • @jakubek49
    @jakubek49 ปีที่แล้ว +3

    A co to jest miarkownik ciągu? Ano reguluje temperaturę na kotle bez żadnego prądu. I po co ta Twoja teoria? Brak prądu i po Twojej teorii

  • @krzysztofzaecki1847
    @krzysztofzaecki1847 ปีที่แล้ว +13

    Mam u siebie instalacje grawitacyjną ze starymi żeliwnymi kaloryferami. Budynek ocieplony okna plastikowe z 1 piętrem po 72m2 na piętro, piec robiony na zamówienie wymiary; wysokość 82cm, szerokość 38cm, głębokość 53cm. Wszyscy się dziwią, że taki mały piec wystarcza na taki duży budynek. Trzeba pamiętać, że woda i kaloryfery też są magazynem ciepła, tak samo jak ściany. Na początku sezonu grzewczego jak i pod koniec palmy tylko rano, gdy temperatury na dworze spadają poniżej zera nieraz podpala się jeszcze wieczorem, a przy temperaturach poniżej -10°C podtrzymuje się malutki ogień przez cały dzień i to tylko w dni bez słońca. Ne mam ogrzewania podłogowego, ale też nie widzę potrzeby by takowe było.
    Jak rozmawiałem z różnymi ludźmi to okazywało się, że zużycie węgla mam nawet o połowę mniejsze i nie potrzeba prądu do pomp bo ich nie ma.
    Owszem nie mam regulacji temperatury w pomieszczeniach, chociaż przymykając zawór przy kaloryferze zmniejszam cyrkulację wody na nim co daje podobny efekt.

  • @balinnaloin8858
    @balinnaloin8858 ปีที่แล้ว +3

    świetne są Twoje filmy , gl

  • @jerry7376
    @jerry7376 2 ปีที่แล้ว +2

    A może tak po ludzku po prostu nie wykonywać instalacji wok-kan i c.o na "oko" ( na gaz i tak jest wymagany projekt).
    Zlecenie projektu i prawidłowe wykonanie instalacji na jego podstawie pozwoli uniknąć spadków ciśnienia i przepływ wody użytkowej a instalacji grzewczej nie dogrzania pewnych stref w budynku i możliwości jej wyregulowania.

  • @deavy8755
    @deavy8755 8 หลายเดือนก่อน

    1. a co jak z podłogówki wyciągnięte są grzejniki? jak wtedy dobrać ustawienia bo w domu pompy wyją 🤔
    Od października mamy w domu pompę ciepła, wcześniej był piec śmieciuch z jedna pompą 3 biegową i dawała radę, teraz są dwie pompy z kilkoma ustawieniami ale używamy obie na 1 biegu bo słychać w domu wycie jak pracują.
    Parter: Podłogówka z grzejnikami wpiętymi w obieg, 3 pokoje + łazienka.
    Poddasze: 4 grzejniki + łazienka z podłogówką.
    Dodam że 1 pompa jest zaraz za buforem, potem rura rozdziela się na dwie, jedna rura idzie na poddasze a druga do drugiej pompy zasilającej parter.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  8 หลายเดือนก่อน +1

      Jeżeli instalacja grzejnikowa nie jest dominująca w Pańskiej instalacji, to polecamy wybrać charakterystykę stałej różnicy ciśnień (stałociśnieniowa) - typowa charakterystyka dla instalacji podłogowej. Ten typ charakterystyki sugerujemy wybrać również w przypadku, gdy udział grzejników i podłogówki na wspólnym obiegu jest porównywalny.

  • @piotrekwxxx
    @piotrekwxxx ปีที่แล้ว +7

    Kurcze żadnej instalacji nie robiłem z projektu wszystko z doświadczenia żadnych wyliczeń a działa

  • @pigwa1790
    @pigwa1790 ปีที่แล้ว +2

    Jedna bzdura, którą pan wygłosił to to że piece stałopalne nie mają możliwości regulacji. MAJĄ!!! - jaką ??? ano reguluje się to ilością spalanego materiału i druga ilością dopływu powietrza (otwieranie oraz przymykanie drzwiczek popielnika) regulując w ten sposób intensywność spalania. Rozumny palacz robi to lepiej niż cała automatyka. Następnie piece te nie są palone ciągle jak to pan zasugerował. Wystarczy napalić wcześnie rano przez kilka godzin i po południu. Są co najmniej dwie wymienione możliwości regulacji. Oczywistym jest że automatyka poprawia tylko wygodę użytkowania systemu. Zamiast 2-3 razy dziennie podchodzić do pieca i ładować opał idzie się raz na 10 albo więcej dni, wynosi się raz w tygodniu popiół. Z tymi stałopalnymi jest teraz to samo, popiołu nie trzeba tak często wynosić. Jakość węgla jest dużo lepsza jak niegdyś. Ponadto nic nie słyszałem o temperaturze czynnika grzewczego (myślę ze powinno paść tu jakieś wytłumaczenie) czy to ma jakikolwiek związek z intensywnością przepływu czy też nie???

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Chodziło nam o to, że sterowanie tym układem jest utrudnione, nie niemożliwe. Automatyka z pewnością poprawia zarządzanie pracą źródła ciepła, temperaturą czynnika grzewczego i tak jak Pan wspominał, zwiększa wygodę użytkowania. Zwiększona temperatura czynnika może zwiększyć przepływ jedynie w układach grawitacyjnych.

  • @Mmaarrcciinn
    @Mmaarrcciinn 2 ปีที่แล้ว +12

    Ochronę klimatu 🤣

  • @affablebrawler5099
    @affablebrawler5099 ปีที่แล้ว +3

    Rosnące ceny nie energii cieplnej a energii ogólnie.

  • @jochanlbn
    @jochanlbn ปีที่แล้ว +2

    Kolego mam dom z lat 70. jaki projekt? Kto kiedyś liczyl wysokość podnoszenia. Na 3 pompa zaczyna plumkac ale na górze jest cieplej... Wszystko 😅😅

  • @mrdider1
    @mrdider1 ปีที่แล้ว +1

    Taa ekologia, a sprowadzamy towar węglopodobny (bo węglem tego nazwać nie idzie) jest gorszy niż yo co kiedyś ludzie zbierali i palili z osadników z działu obróbki i sortowania węgla. Nawet miał i floty zabronili palić kilka lat temu, a teraz syf z kamieniem pomieszany, gdzie z tony tego czegoś po 150-200 kg węgla można odsiać - a i tak z niższą energetycznością (nasze miały powyżej 25kJ, a te sprowadzane po odsianiu max 22-23kJ) a ten pozostały syf gorszy niż węgiel brunatny 15-17kJ. A nasze kopalnie zamyka Sasin i spółka za 6mldzł rocznie, a teraz koniunktura na węgiel, a oni kopalnie zamykają - można wydobywać i sprzedać za granicę po "światowych" cenach.

  • @jagoda1234
    @jagoda1234 2 ปีที่แล้ว +9

    Reasumując: ala-naukowy bełkot 🤔

  • @ryszardMaliniak
    @ryszardMaliniak 8 หลายเดือนก่อน

    Super materiał. Wiele mi wyjasnil.

  • @zimny1962
    @zimny1962 2 ปีที่แล้ว +4

    I bez prądu jestem z palcem w dupie jeśli nie mam grawitacji w ogrzewaniu
    Głupio to tłumaczenie

  • @magic1436
    @magic1436 2 ปีที่แล้ว +4

    super material:)

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy :)

  • @alabama4659
    @alabama4659 ปีที่แล้ว +1

    szefie w instalacjach grawitacyjnych temperaturę na kotle reguluje się miarkownikiem ciągu co do stopnia a durzą ilość wody stabilizuje każdy układ

  • @piotrd3974
    @piotrd3974 2 ปีที่แล้ว +3

    lubie wasze filmy. to one sklonily mnie do instalacji waszego zestawu acb910 zamiast tradycyjneg sprzegla itd.. po 2 zimach wiem ze to byl ekonomiczny strzal w 10.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękujemy! Polecamy wszystkie nasze urządzenia :)

    • @mrowa3405
      @mrowa3405 ปีที่แล้ว +2

      Spoko są te zestawy acb, ale stosunkowo drogie jak cholera. Flamco (Majster) ma takie zestawy podobnej jakości, ale o 30% tańsze.

    • @piotrd3974
      @piotrd3974 ปีที่แล้ว +1

      @@mrowa3405 kupilem dwa sezony temu fakt nie bylo tanie w porownaniu do typowego sprzegla ale widze ze sie sprawdza... oszczedzam na kolejnej pompie do grzejnikow ktora po zwyklym sprzegle musialbym kupic i zasilac...

    • @ryszardMaliniak
      @ryszardMaliniak 8 หลายเดือนก่อน

      A co te jest abc910 ? Gdzie się o nim coś dowiem ?

  • @okonato8095
    @okonato8095 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobry materiał. 😀

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki :)

  • @jimivti7919
    @jimivti7919 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo przydatny

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      To nas cieszy, dziękujemy!

  • @maciejszoll607
    @maciejszoll607 ปีที่แล้ว

    Ciekaw informacje jednak przekazane w męczący sposób. Można odnieść wrażenie, że prowadzący siłuje się z każdym słowem. Do tego dziwna gestykulacja sprawia, że niechętnie się tu wraca.
    Pozdrawiam

  • @jakk5866
    @jakk5866 10 หลายเดือนก่อน +1

    W takim razie na jaką pracę ustawić pompę jezeli w budynku o powierzchni 120m na parterze mam wszędzie ogrzewanie podlogowe, na piętrze jedną łazienkę z podlogówką i reszta grzejniki oraz poddasze z jednym grzejnikiem ?

  • @MrCzesany
    @MrCzesany ปีที่แล้ว +3

    Bardzo dobry film !

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Dziękujemy :)

  • @time4enduro504
    @time4enduro504 ปีที่แล้ว

    Dobra robota😉

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Dzięki :)

  • @affablebrawler5099
    @affablebrawler5099 ปีที่แล้ว +1

    Mamy kontrolę, kontroler przymyka klapkę na dole kotła.

  • @krzysztofgarus3524
    @krzysztofgarus3524 ปีที่แล้ว +2

    Cu dużo wody w grubych rurach uważa się za wadę a nie zaletę?

    • @michalszmal3086
      @michalszmal3086 ปีที่แล้ว

      Tak

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Zależy od rodzaju instalacji. Jeśli jest kocioł stałopalny, to duży zład pomaga, bo jest w stanie skompensować nadwyżki ciepła. Jeśli jest kocioł gazowy, to pracą takiej instalacji (z dużą objętością zładu) steruje się trudniej, bo zmiana temperatury czynnika grzewczego zachodzi wolniej.

    • @exor2k
      @exor2k ปีที่แล้ว +1

      Czy duża ilość wody w instalacji oznacza automatycznie konieczność użycia większej ilości paliwa? Czy to jakiś mit jest, że im mniej wody to oszczędniejsze ogrzewanie domu?

    • @krzysztofgarus3524
      @krzysztofgarus3524 ปีที่แล้ว +1

      @@exor2k jeżeli w domu chcemy trzymać stałą temperaturę to bez znaczenia. Gorzej w domku ogrzewanym tylko na weekend, tam nawet murowane ściany przeszkadzają.

    • @mrdider1
      @mrdider1 ปีที่แล้ว +1

      ​@@krzysztofgarus3524 dokładnie. A kotły gazowe zazwyczaj ustawiane są na pracę ciągłą, często tylko pompy mieszają wodę, a palnik się wyłącza, a sterownik utrzymuje temperaturę w jakimś zakresie (zazwyczaj -5 do temperatury co ustawiliśmy). Najwięcej energii tracimy przy rozgrzewaniu. To tak jak z samochodem, najwięcej paliwa zużywa przy rozpędzaniu, a jak już jedzie z równą prędkością, to zużywa bardzo mało.

  • @MIKE-TORN
    @MIKE-TORN ปีที่แล้ว +1

    1:35 - Bzdury. Przy zamontowanym odpowiednim piecu, z termobimetalowym regulatorem dopływu powietrza do pieca, z temperaturomierzem na piecu, w pełni ma się kontrolę nad temperaturą w instalacji grzewczej samoczynnej. Na samoczynnej, również można mieć zamontowaną pompę obiegową. Nastała moda na sterowniki i pompy obiegowe, oraz na dodatkowe koszty które ponoszą ludzie, by utrzymać dodatkowe urządzenia w działaniu. Kocioł stałopalny? - Jaki? Olejowy? Zimową porą, a latem po co ma piec grzać kaloryfery??? Zaoszczędzono na montowaniu rur, o większych średnicach, a wydaje się na dodatkowe urządzenia i koszty działania. BRAWO !!! Koszty opału, energii elektrycznej bardzo wzrosły w górę. Instalacje samoczynne wracają do łask. - Ludzie siedzą po domach i klną na złodziejską inflację zgrzytając zębami z zimna...

  • @mixery1982
    @mixery1982 ปีที่แล้ว +2

    Jak wykonam instalacje grawitacyjna według pierwszego slajdu, na pewno będzie wszystko OK? 🙃

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Pierwszy slajd w filmie przedstawia ogólną ideę działania instalacji grawitacyjnej, nie można tego kopiować 1 do 1.

  • @bodzionowy1752
    @bodzionowy1752 2 ปีที่แล้ว

    Dobre porady

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy :)

  • @przemogoli8811
    @przemogoli8811 2 ปีที่แล้ว +9

    Im mniej elektroniki tym Lepiej,

  • @przemysawpasiak5524
    @przemysawpasiak5524 ปีที่แล้ว

    Piszę w sprawie porady. Mam problem z instalacją hydrauliczną/ pompą ciepła, dogrzaniem domu. Pompa daikin 8 kw, parter plus poddasze użytkowe, łącznie ok 180 do ogrzewania m, problemem u mnie jest wysoki pobór energii i niedogrzanie domu. Pompę uruchomiliśmy w grudniu, wtedy jeszcze były nieocieplone skosy w dachu, teraz jest 25 cm piany, elewacja 20 cm styropianu grafitowego lambda 0,32 wykonana we wrześniu. Przed ociepleniem dachu mogłem zrozumieć ten większy pobór energii ale teraz już nie.
    Mam zamontowany bufor 100 l, hydraulik na początku zamontował pompę obiegową 40, później zmienił na 60, trochę się poprawiło się ale dalej jest problem. Nie wiem co dalej z tym robić, czy usunąć bufor? Czy kotłownia źle zamontowana?

  • @stmi4907
    @stmi4907 2 ปีที่แล้ว +10

    pan to sie chyba przeuczyl mowi pan duzo prawdy ale i duzo glupot wspomne tylko ze podlogowke mozna wiykonac na zasadzie grzejnika w niewielkich pomieszczeniach iprzy ukladzie grawitacyjnym wykonalem tego sporo i wszystko gra a przy bardzo malej ilosci wody i opal wegiel to trzeba dokladac zbiornik dla zwiekszenia pojemnosci lub piec pilnowac bo brk pradu zrobi swoje co w wypadku wichur ze po kilka dni sa bez ogrzewania itd

    • @romandmowski4610
      @romandmowski4610 2 ปีที่แล้ว +16

      Bo to sprzedawca a nie hydraulik, wciska kit że musisz pompę zmienić bo mimo że centralne działa 20 lat to teraz przestanie bo musisz mieć nowa elektroniczna, a najlepiej 5 pomp, 2 sprzęgła i 4 sterowniki, 3 dawki i koniecznie z wifi

  • @wojtekziomek-vx5fw
    @wojtekziomek-vx5fw 5 หลายเดือนก่อน

    A co z doborem odp. parametrów gdy mamy piec z ogrzewaniem wody c.o. + c.w.u z zasobnikiem i jeszcze w łazience o pow. około 2,5 - 3 m2 dołożoną podłogówkę. Nie ma żadnej dodatkowej pompy obiegowej poza tą którą posiada piec gazowy.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 หลายเดือนก่อน

      W przypadku, jeśli na instalacji podłogówka stanowi mniejszość, przyjmujemy parametry dla większości, czyli dla grzejników.

  • @BratekRC
    @BratekRC ปีที่แล้ว +1

    W instalacjach, a nie „na instalacjach”.

  • @uugndfvdfgwas5012
    @uugndfvdfgwas5012 ปีที่แล้ว

    tak a pro po błędów to ja bym na afrizo nie liczył instalator do którego dzwoniłem powiedział że on nie będzie komuś w kompetycje wyszydził i nie przyjedzie bo mu się nie opłaca takie to majstrzy zostali

  • @StopTeoriomSpiskowym
    @StopTeoriomSpiskowym 7 หลายเดือนก่อน

    Co sie stało z kotlem, że nie osiąga temp zadanej? temp powrotu jest dużo niższa, temp zasilania znacznie inna od zadanej piec pokazuje inną wartość i taktuje grzeje niby na 44 (ustawione) zasilanie ma najwyżej 30-36 i wyłącza się się często.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  7 หลายเดือนก่อน

      Przyczyn może być kilka, ale jest za mało informacji, żeby to jednoznacznie stwierdzić. Zachęcamy do kontaktu z producentem źródła ciepła.

  • @oskarbanach
    @oskarbanach 5 หลายเดือนก่อน

    9:23 jak poprawnie wybrać bieg w sytuacji gdy mamy kila stref, część z 1 pętlą, część z kilkoma pętlami?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  5 หลายเดือนก่อน

      Należy obliczyć wówczas stratę ciśnienia na instalacji dla najdłuższego obiegu i na podstawie tego dobrać odpowiedni bieg.

  • @arkadiuszfaltyn4257
    @arkadiuszfaltyn4257 2 หลายเดือนก่อน

    a jaką charakterystykę pracy pompy wybrać do klimakonwektorów

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 หลายเดือนก่อน

      Do klimakonwektorów należy wybrać charakterystykę proporcjonalną.

  • @simonsdiy8997
    @simonsdiy8997 9 หลายเดือนก่อน

    2.50 jak te pompy są założone (os wirnika pod kątem) takie zdjęcie nie powinno byś używane jako przykład.

  • @gret2013
    @gret2013 8 หลายเดือนก่อน

    W przypadku grzejników ale bez żadnych zaworów termostatycznych jaką charakterystykę ustawić?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  8 หลายเดือนก่อน

      W przypadku grzejników zalecamy ustawić na pompie obiegowej charakterystykę proporcjonalną.

  • @marcintonder1698
    @marcintonder1698 ปีที่แล้ว +1

    Co w sytuacji gdy pompa po zaworze obsługuje 5 grzejników z głowicami termostatycznymi i wszystkie się zamkną i zablokuje to przepływ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว +1

      Jeżeli głowice się zamkną to przepływ będzie zbliżony do zera. Wtedy pompa mając charakterystykę proporcjonalną zejdzie z wydatkiem i wysokością podnoszenia.

    • @marcintonder1698
      @marcintonder1698 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl ok...teraz rozumiem

  • @jerzytabor1187
    @jerzytabor1187 2 ปีที่แล้ว +4

    może lepiej zamiast zwracać NAM uwagę ,zwracać NASZĄ uwagę na...

  • @dariuszszczepaniak9552
    @dariuszszczepaniak9552 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam.Mam instalację grzejnikową.Pompę Co ,powrotu, oraz pompę cwu.Na Co powinienem ustawić charakterystykę PROPORCJONALNĄ.Na Cwu charakterystykę STAŁOOBROTOWĄ a na Cwu jaką ? W innym domu mam też instalację grzejnikową z pompami jak wyżej ale doszła jeszcze pompa na nagrzewnicę oraz pompa na sprzęgło.Jakie tam powinny być ustawione charakterystyki pomp.Proszę o poradę szanowne Afriso oraz Was jeśli mozna.Dzieki i pozdrawiam.

    • @dariuszszczepaniak9552
      @dariuszszczepaniak9552 2 ปีที่แล้ว

      Uzupełnie.Pompa powrotu -charakterystyka. Na cwu chyba stałoobrotową jeśli się nie mylę.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Na c.w.u. - charakterystyka stało-obrotowa.
      Na krótki obieg/powrót do kotła - charakterystyka stało-obrotowa.
      Układ nagrzewnica - charakterystyka stało-obrotowa.

    • @dariuszszczepaniak9552
      @dariuszszczepaniak9552 2 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl Dzięki bardzo za odpowiedż.Bardzo pomocne są Wasze filmy oraz porady.Lajk już poszedł wcześniej.Pozdrawiam.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy, fajnie że filmy okazały się pomocne :)

  • @ukaszswiety2406
    @ukaszswiety2406 2 ปีที่แล้ว +6

    Czy można prosić o schemat podłączenia dwóch pieców na gaz i ekogroszek

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Przykładowe schematy kotła gazowego i stałopalnego przedstawiliśmy w filmie poradnikowym: th-cam.com/video/rK86OpmqSUw/w-d-xo.html

    • @rafalkolecki4977
      @rafalkolecki4977 2 ปีที่แล้ว +1

      @@AFRISOpl ale te charakteryski są przydatne jesli grzejniki czy podłogówka mają regulacje strefową siłownikami.Jesli nasza instalacja ogrzewania nie ma regulacji wtedy charakterystyka pompy stałoobrotowa jest wystarczająca

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Zgadza się.

    • @ukaszswiety2406
      @ukaszswiety2406 2 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl jest możliwość podłączenia tak pieców palnych ze jak piec z ekogroszkiem wygaśnie z braku opału , awarii , żeby w ten czas odpalił się sam piec gazowy ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Jest taka opcja, kwestia odpowiedniego układu hydraulicznego i konfiguracji automatyki.

  • @rreekkddaa
    @rreekkddaa ปีที่แล้ว

    Szkoda że nie wspomniałeś o zależnościach z zaworami mieszajacymi szczególnie trójdrożny ustawieniem pompy na program proporcjonalny . Czy ustawienie pompy właśnie na proporcjonalność a zawór mieszający na 3 tj. ok 30% na kaloryfery a 70% w obieg krótki ma sens ? Chyba nie pompa niegdy nie osiągnie ciśnienia cały czas pracuje na wysokich obrotach danego biegu. Pompa i zawór 3d. zamontowany na powrocie .

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      W takim układzie w przypadku zmiany oporowości obiegu grzewczego (głowice termostatyczne) - zasadnym jest zastosowanie charakterystyki proporcjonalnej. W przeciwnym wypadku można posiłkować się stało obrotową pracą pompy obiegowej.

  • @ElzbietaBlokesz
    @ElzbietaBlokesz 10 หลายเดือนก่อน

    Ja mam ogrzewanie podłogowe na starej instalacji i działa bez pompy - cud czy film kłamie?

  • @slawekczesio9198
    @slawekczesio9198 ปีที่แล้ว

    Mam kocioł gazowy, sprzęgło i dwa obiegi. Podłogówka i grzejniki. Pompy za sprzęgłem ustawione jak wynika z instrukcji. A co z pompą w kotle? Ma to znaczenie jak jest ustawiona? Czy poprostu ten krótki odcinek który pompuje do sprzęgła jest bez znaczenia?

  • @mcgiwer0807
    @mcgiwer0807 ปีที่แล้ว

    Mam u siebie tylko grzejniki, pompę na grzejniki ( mieszacza ) mam za zaworek 4-ro drogowym ustawioną mam na char. proporcjonalną 2 bieg, przed zaworem 4-ro drogowym mam pompę kotlową, na jaką charakterystykę ją ustawić i który bieg ? Obecnie ją mam na oroporcjonalną i 1 bieg.

  • @bartoszsalezjan4086
    @bartoszsalezjan4086 2 ปีที่แล้ว +4

    o,brat ibisza xd

  • @tristankordek
    @tristankordek ปีที่แล้ว +1

    Nie znam się na hydraulice (jeszcze) ale czy po zaniku i powrocie zasilania pompy pamiętają wybraną przez nas charakterystykę pracy i bieg?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว +1

      Tak, zostaje zachowane ostatnie ustawienie.

  • @AntoniŚlęzak-w1j
    @AntoniŚlęzak-w1j 11 หลายเดือนก่อน

    Tu

  • @steevhamer8402
    @steevhamer8402 2 ปีที่แล้ว +5

    Woda jest nosnikiem ciepla doksztalc sie

  • @adamszczepanski9046
    @adamszczepanski9046 ปีที่แล้ว

    A nie prawda. Można zrobić ogrzewanie podłogowe grawitacyjne. Tylko że w podłodze nie ma wężownicy ale jest drabinka ułożona z lekkim spadkiem. Przymierzam się do wykonania czegoś takiego u siebie.

  • @dariuszr1451
    @dariuszr1451 ปีที่แล้ว

    Ciekawie, merytorycznie mówisz, ale cały czas dużymi literami, nadmierna gestykulacja nawet w momentach tego nie wymagających.

  • @janpis1091
    @janpis1091 2 ปีที่แล้ว +3

    Nie zapominaj chłopie ze teoria z praktyka to rzadko chodzi w parze.

  • @jarek879
    @jarek879 11 หลายเดือนก่อน

    witam podpowiedź proszę co mam zrobić
    nowy blok
    1 piec na na wszystkie mieszkania jako jedyny założyłem sobie podłogówkę i mam mały problem
    rozdzielacz z pompą
    Pompa działa ze sterownikiem pokojowym
    Sterownik wyłącza pompe a ciepła woda nadal leci na rozdzielacz(cały czas grzeje )? Dzieki

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  11 หลายเดือนก่อน

      Należałoby zastosować jakiś zawór odcinający (np. zawór BEV), który będzie zamykał przepływ na rozdzielacz w momencie, kiedy sterownik wyłączy pompę obiegową.

  • @Jarulek
    @Jarulek ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie. W warsztacie mam piec stałopalny i centralne ogrzewanie z dwoma pompkami. Nad piecem jest słabsza pompka zamontowana równolegle do zaworu(chyba to się nazywa zwrotny kulowy). Następnie tuż za piecem instalacja się rozdwaja na dwie części warsztatu. Na jednej nitce jest zamontowana dodatkowa pompka(mocniejsza). Problemem jest zapowietrzająca się instalacja. Czy jest to prawidłowo wykonane? W tej nitce na której jest zamontowana druga pompka słychać płynącą wodę jak w potoku(chlupanie).

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว +2

      Praca pomp powinna być rozdzielona hydraulicznie przez sprzęgło. Te odgłosy mogą brać się z układu otwartego i niewystarczającej ilości wody w układzie. Radzimy uzupełnić zład i odpowietrzyć układ na odbiornikach.

    • @tomaszwroblewski4341
      @tomaszwroblewski4341 ปีที่แล้ว +1

      Z opisu wynika że pompa pcha w pompę, lub pompa zaciąga pompę.( zależy która mocniejszą). Słabsza padnie. Wywalić jedną pompę i wyregulować przepływ na grzejnikach ( termostatyczne zawory powinny mieć taką możliwość, a jeśli nie ma to założyć kryzy). Jeśli jest odpowietrznik automatyczny przed pompą to go zamknąć. Można wlać płyn który ,,uszlachetnia" instalację....sprawia. że woda nie uwalnia tyle tlenu gdy pompa jest zbyt duża.

  • @pan_pawe6883
    @pan_pawe6883 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie. Jeżeli mamy zawór kulowy zasilający do grzejnika i jest trochę domknięty (żeby grzejnik nie był za gorący) to czy zawór powrotny domykamy identycznie co zasilający? Taka mnie naszła myśl.😅

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว +1

      Po pierwsze zawory odcinające nie służą do tego typu celów. Po drugie jak domykamy zasilający to powrotnego już nie musimy.

    • @tomekk5236
      @tomekk5236 7 หลายเดือนก่อน

      ​@@AFRISOplrozwiń temat

  • @andruaka677
    @andruaka677 2 ปีที่แล้ว +1

    A jak mam jedną pompę i są grzejniki, podłogowe ogrzewanie i bojler to jak ustawić pompę poproszę o odpowiedź 🤔

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว +1

      Przy takiej konfiguracji pozostaje metoda prób i błędów. Zaczęlibyśmy od ustawienia charakterystyki stałej różnicy ciśnień.

    • @andruaka677
      @andruaka677 2 ปีที่แล้ว +1

      @@AFRISOpl ok trzeba będzie próbować dzięki bardzo

  • @dafitoff
    @dafitoff ปีที่แล้ว

    Naprawdę chciałem posłuchać, ale rozrywa mnie wewnętrznie słysząc "na instalacji". Zamień proszę na na w.

  • @sylwester6156
    @sylwester6156 9 หลายเดือนก่อน

    Posiadam pompę wilo stratos, instalacja z niskotemperaturowymi grzejnikami które ok 1/3 ma termostaty, reszta zwykle zawory zawsze otwarta na maksa, na tym samym rozdzielaczach co grzejniki są 3 małe pętlę podłogowek na zaworach RTL. Nie posiada ta pompa ustawienia stałego przepływu ma 3 opcje: stałą różnice ciśnień, proporcjonalną i autoadapt czy jak tam zwał. Zależy mi aby jak najmniej ingerowała w przepływ wody mimo kliku grzejników z termostatami, jaką opcję ustawić?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  9 หลายเดือนก่อน

      Należy ustawić charakterystykę proporcjonalną, jednak informujemy Pana, że można instalować tylko 1 RTL Boxa na 1 obieg grzewczy.

  • @jankowalska878
    @jankowalska878 2 ปีที่แล้ว +1

    Merytorycznie OK
    ...tylko machanie rączkami strasznie przeszkadza w oglądaniu i słuchaniu :)

  • @hubo1128
    @hubo1128 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie odnosnie samego podpięcia. Piec dietrich wyjscie ma 3/4 cala a sprzęgło 1 cal natomiast rozdzielacze 1 1/2 cala. Czy to nie jest bez sensowne. Pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      To dosyć częsty przypadek, że różne elementy instalacji mają różne średnice króćców przyłączeniowych. Pozostaje wówczas zastosować stosowne redukcje na instalacji.

  • @tomekk5236
    @tomekk5236 7 หลายเดือนก่อน

    Jak charakterystcznie naciągać ludzi

  • @marcinkluczewski5267
    @marcinkluczewski5267 ปีที่แล้ว

    Witam czy kocioł gazowy i ogrzewanie podlogowe . Czy taki zestaw powinien mieć sprzeglo i za nim w rozdzielaczu pompę czy wystarczy sama pompa z kotła?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Sprzęgło będzie konieczne jeśli pompa kotłowa będzie za słaba w wydajności albo wysokości podnoszenia. Trzeba obliczyć i porównać wyniki z parametrami pompy w źródle ciepła. Polecamy film: th-cam.com/video/30RYp4_Zy6c/w-d-xo.html

  • @123123seba
    @123123seba 2 ปีที่แล้ว +1

    w instalacji, w instalacjach...

  • @wojciechksiazko589
    @wojciechksiazko589 ปีที่แล้ว

    Ja to mam jakieś hddp hddc i jakieś tam inne symbole bieg 1,2,3 i auto. To co mam włączyć jak chce stałe obroty pompy. Zapomnialem nazwy pompy, ale jest nowa ma miesiąc.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Mamy zbyt mało informacji żeby odpowiedzieć na Pana pytanie. Proszę się zwrócić z pytaniem do producenta tej pompy.

  • @krzysztof3612
    @krzysztof3612 ปีที่แล้ว

    A co ustawić najlepiej na pompie kiedy jednak mamy stare grube rury(brak możliwości przebudowy), nowe grzejniki, zawory termostatyczne, bufor i układ otwarty?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Jeśli pompa ma tłoczyć czynnik na instalację grzejnikową, polecamy ustawić ją w tryb ciśnienia proporcjonalnego.

    • @krzysztof3612
      @krzysztof3612 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl czy w układzie otwartym też to będzie działać?

  • @henrykasliwakowska1145
    @henrykasliwakowska1145 ปีที่แล้ว

    Słucham Pana i podziwiam Pana.wiedze czy osoby montujące pompy posiadają równie .Mam pompę Mitsubishi 6kw ustawiony czujnik pokojowy jest na 20stop na jaką temperaturę ustawić jak wyjadę zimą żeby nie zamarzły kaloryfery i pompa budynek 100m. Cegła. docieplony styropianem białym 12mmBardzo proszę informacje na maila bo nigdzie nie znalazłam takiej informacji.czekam i proszę o jak najszybszą odpowiedź

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว +1

      Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. 10-12 stopni to minimalna temperatura, jaką można utrzymywać w niezamieszkałym budynku.

  • @annasamol8325
    @annasamol8325 ปีที่แล้ว

    czy pompa obiegowa jest niezbedna przy piecu kondensacyjnym?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว +1

      Każda zamknięta instalacja grzewcza powinna posiadać przynajmniej jedną pompę obiegową aby umożliwić ruch czynnika w tej instalacji. Kotły gazowe kondensacyjne mają zazwyczaj wbudowaną pojedynczą pompę obiegową.

    • @annasamol8325
      @annasamol8325 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź

  • @Przemas871
    @Przemas871 ปีที่แล้ว

    Witam mam pytanie czyli do podłogowego ogrzewania powinno być ustawione na pompie vilo 3 zakres pierwszy bieg ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      Ustawienie biegu zależy od wymaganej wysokości podnoszenia dla tej części instalacji. W tym filmie pokazujemy jak to wyliczyć: th-cam.com/video/o-Et9AFMqJY/w-d-xo.html

  • @dimarco4498
    @dimarco4498 8 หลายเดือนก่อน

    Widzę czystego teoretyka ! Minusy które wymieniłeś to bzdura. Przy dobrze zrobionej grawitacji mam zawór czworonożny + sterownik pogodowy i wewnętrzny czujnik temperatury . Całość chodzi świetnie i tanio. Mówisz że duża bezwładność ? A podłogowa to bardzo dużą bezwładność . Mała ilość wody w obiegu + bufor = stara instalacja + grzejniki żeliwne . Lecz tu system nie zarabia

  • @KIEWO5353
    @KIEWO5353 ปีที่แล้ว

    A jeśli mam grawitacyjne i pompki to dobrze czy nie?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      System grawitacyjny docelowo jest bez pomp obiegowych. Jeżeli posiada Pan te urządzenia, to możemy określić Pana układ prawidłowo jako pompowy.

  • @jerzykuciapa3721
    @jerzykuciapa3721 2 ปีที่แล้ว +3

    Tak, daję łapę w górę bo to kolejny bobry odcinek. Wracacie na dobre tory!

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Miło to czytać, dzięki!

  • @bartomiejmichna559
    @bartomiejmichna559 ปีที่แล้ว

    Hydraulicy nawet ciśnienie muszą nazwać po swojemu.

  • @danielmilk4660
    @danielmilk4660 ปีที่แล้ว

    Afriso mam wasz zawór 3d z siłownikiem i mam problem bo nie jest w stanie utrzymać temperatury np ustawiam 38 i wącha od 36 do 42 i jest to denerwujące? Nie w sterowniku nie da się nic przestawić jest to argos max v2

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  ปีที่แล้ว

      To naturalna praca tego typu regulatorów, że nadążnie próbują osiągnąć zadaną temperaturę. Siłownik jedynie wykonuje polecenie wydane przez urządzenie sterujące i nie jesteśmy w stanie go dostosować do danej automatyki.

    • @danielmilk4660
      @danielmilk4660 ปีที่แล้ว

      @@AFRISOpl tylko ze problem jest tylko w waszym siłowniku innej firmy działa a wasz się zacina....

  • @wojciech4653
    @wojciech4653 2 ปีที่แล้ว

    Tłumaczenie dla naukowców..., weź i to zrozum.... I zastosuj...

  • @adajurek
    @adajurek 2 ปีที่แล้ว

    A jak mamy tylko jedna pompę i 2 obiegi cwu i co podłogowe t jaka chrakterystyka

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 ปีที่แล้ว

      Charakterystykę pod podłogówkę, czyli stałej różnicy ciśnień.

  • @ja-zy8lq
    @ja-zy8lq ปีที่แล้ว +1

    Za dużo gada w teorii jest innaczej niż w praktyce