Ogrzewanie podłogowe [JAK WYKONAĆ]

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 124

  • @budujzinzynierem
    @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

    Powiązany film: Jaki styropian wybrać? XPS kontra EPS
    th-cam.com/video/rE3AZ1xXP-g/w-d-xo.html

    • @danield9908
      @danield9908 4 หลายเดือนก่อน

      Co sądzisz o zastosowaniu rury 17/2, Czy ma to sens.? Większa powierzchnia, lepsze przepływy.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  4 หลายเดือนก่อน

      @danield9908 może być, ale na domku nie ma sensu.

  • @twistertheplayer5361
    @twistertheplayer5361 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki za informacje, super filmik - właśnie przygotowuję się do położenia samemu podłogówki w domku! Subek wleciał! Powodzonka w rozwijaniu kanału

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki!
      Za miesiąc będą 3 filmy po jednym z każdej serii o kosztach, rozstawach rur i technicznych aspektach. Uporządkowanie informacji z filmiku który teraz oglądałeś. Pozdrawiam!

    • @GeoTechnikMateuszWidawski
      @GeoTechnikMateuszWidawski ปีที่แล้ว +1

      @@budujzinzynierem Super, czekam na porządny materiał poruszający zagadnienia techniczne, obliczeniowe .... "Inżyniery" są zboczeni na tym punkcie, pozdrawiam również technicznego kolege, leci sub :)

  • @rap_chad6408
    @rap_chad6408 10 หลายเดือนก่อน +4

    Gadanie głupot z tym peszlem w korytarzu jastrych to jest jeden wielki grzejnik rurki dostarczają tylko ciepło i je oddają. Jeśli w korytarzu dasz peszle to ciepło z pokoju i tak przejdzie na korytarz chociażby przez powietrze przyroda dąży do równowagi. I tym samym pokój będzie dłużej sie nagrzewał bo bedzie powietrze się mieszało pokój-korytarz. Woda wolno płynie w podłogówce jakie są przepływy 1,5l-3l. A peszle w korytarzu spowodują tylko złe odczucie w stopy brak komfortu a temperatura będzie podobna jak w pokoju Ale zużycie energii cieplnej będzie takie same czy dasz te peszle czy nie. Co za różnica czy pokój nagrzeje się trochę dłużej. Podłogówka ma ogromną bezwładność a tym bardziej przy jastrychu cementowym.

  • @patrykgsr9390
    @patrykgsr9390 4 หลายเดือนก่อน

    Witam jaki zastosowac rozstaw rur pokoje salon co 15 a lazienki co 10 źródło ciepła gaz rura wavin kameleon evoh 16.

  • @marcinkodzik7658
    @marcinkodzik7658 ปีที่แล้ว

    Dtr rur mówi do 120 m jakie opory miejcowe jak w podłogówce nie używasz kształtek? Co do rozstawu wg. Mnie też jestem projektantem i z tego co wiem to w zależności od warstwy wykończeniowej tzn przy rozstawie rur 10 dla płytki masz 98w/m2 przy panelach 72 w/m2 a przy "desce" 50 w/m2. Co do " zabójstwa" pompy ciepła przy temp. 50 na zasilanu P.C. chodzą na grzejnikach wydajności cop jest mniejsze ale dają radę. Co do rekuperacji nie przesadzałbym z odzyskiem ciepła

  • @skoczek35
    @skoczek35 ปีที่แล้ว

    tez szukam Pani z prawem jazdy ktora mnie bedzie wozic i pracowac ze mna ;p prosze trzymac za mnie kciuki :P p.s elegancko pokazane

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Proszę dać znać jak będą owoce tych poszukiwań! Kibicuję z całego serca :)

  • @januszbuczek9913
    @januszbuczek9913 ปีที่แล้ว +5

    Wstęp zapowiadał sie ciekawie, ale te całe historię o projekcie i niby wykonanie zgodne z projektem a podczas układania jakieś zmiany bo tu "musieliśmy a tu trzeba było". Chaos, bałagan i wykonanie na bardzo niskim poziomie . Mam wrażenie, że to pierwsze ogrzewanie podłogowe wykonane w praktyce. "Coś tam widziałem, coś czytałem - ja nie zrobię?" Ale jeszcze kilka takich instalacji i Pan nabierze wprawy👍

    • @tomaszdanak2499
      @tomaszdanak2499 ปีที่แล้ว

      Sam sobie przeczy tu co 10 a tu co 15 bo okno śmiech na sali. Nic nie mam do twojej roboty na ale

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Długo nie odpowiadałem na ten komentarz, bo nie miałem czasu obejrzeć na spokojnie jeszcze raz tego filmu, który był dawno. A chciałem zobaczyć, czy nie palnąłem jakiejś gafy w tym filmie. Teraz go obejrzałem i merytorycznie jest poprawny. Nie przeczę sobie. Mówię o zagęszczeniu przy otworach okiennych bo tam ucieka najwiecej ciepła. A zagęszczenie w tym małym pomieszczeniu gdzie w całości miałbyś rozstaw co 15cm wynikał tylko z tego, że trzeba pętlą zawrócić i jak się rurki zbiegają w środku to nie zawsze wyjdzie idealny rozstaw co 15, wiec sytuacja wymagała przy nawrocie zagęszczenia i tylko tam.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Nie było żadnych zmian. Było wszystko tak, jak powinno być. Jedyna „zmiana” to ta naturalna czyli koniec pętli w środku pomieszczenia i zawijanie się na powrót gdzie brakowało odległości żeby było co 15cm wiec wracamy na tym krótkim odcinku co 10cm żeby wyjść z tego ślimaka. Nie był położony w pełni styropian i stąd być może Pańskie wrażenie bałaganu. Pozdrawiam!

  • @Adrian-ul1np
    @Adrian-ul1np ปีที่แล้ว +2

    Cześć popraw mnie jeżeli się myślę ale z tego co wiem to te peszel mają chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi rurek, nie mają w środku żadnej izolacji co miałoby blokować oddawanie temperatury na danym odcinku, to jest sam plastik (jak peszel kablowe) a plastik nie jest dobrym izolatorem, właściwie nie jest nim wcale..
    Ja daje otuliny z pianką 6mm i wtedy jest ok (nikt nie mówi że pęka coś w tych miejscach, u siebie też tak mam, nawet 10 rur obok siebie w otulinach i nic się nie dzieje)
    Oczywiście to na mój rozum, jeżeli się myślę to mi wytłumacz jak ten peszel ma zapobiegać oddawaniu temperatury z rurki 😉
    Pozdrawiam

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Izolacja 6mm jest oczywiście dużo lepsza, ale przy anhydrycie gdzie jest 3-4cm to może być problem, albo gdy strop nie jest równy i tu będzie 4cm a tam 8cm posadzki. Różnie może być, gdy trafimy rurami dobiegowymi w najwyższy punkt to mamy 3cm posadzki w tym miejscu, albo 9 w najniższym miejscu, żeby było to minimum 4-5cm. Często instalator robi ogrzewanie, znika z budowy, przychodzą posadzkarze i "tego się nie da, tam źle" w myśl zasady ja robię wszystko dobrze, a wszyscy inni robią źle. Inwestor nie znając się na tych sprawach nie wie, czy posadzkarze mówią dobrze, czy wymyślają, ale niesmak pozostaje. Reasumując ta izolacja to super sprawa, ale peszel nie wpływa mi na wysokość instalacji, nie jest izolatorem, ale pewną poduszkę powietrzną tworzy, bo w miejscu w którym przechodzą rury dobiegowe posadzka jest chłodniejsza, a mimo to odczuwalnie ciepła co w pobliżu rozdzielacza też swoje roni bo cała podłoga jest ciepła i nie ma takich stref o chłodnej posadzce ze względu na zaizolowane rury 10szt obok siebie czyli jakieś 16-20cm szerokości posadzki.

  • @damianrac1042
    @damianrac1042 ปีที่แล้ว

    a ja zapytam czy jest sens przyjmować temp. zew -18. jak często i jak długo od 10 lat mamy takie temp. na zew. ??? Czy nie lepiej zejść o 1, 2 stopnie z temp w środku ale za to dobieramy mniejszą pompę, mniejsza ilość rur podłogówki itd. Mam na myśli, czy nie lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem a nie przepisami nie nadążającymi za rzeczywistością.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Dobre pytanie! Odpowiem na nie szerzej nagrywając film, bo to trudne zagadnienie. Nie warto, a właściwie nie można! Z kilku powodów:
      1) projektanci są zobowiązani (obligatoryjnie) do stosowania norm dotyczących temperatur zewnętrznych przyjmowanych i wewnętrznych. Wszystko jest dobrze, jak jest Ok, ale jak przyjdzie -18*C przez miesiąc a instalacja będzie nie przystosowana, sprawa w skrajnych warunkach może skończyć się w sądzie i będą nieprzyjemności.
      2) pompę zawsze dobieramy trochę za małą, mając na uwadze czynnik ekonomiczny (lepiej niech przez miesiąc odgrzeje się grzałka, niż przez cały tok ma pożerać więcej prądu większa sprężarka z zapasem mocy który nie potrzebujemy
      3) ilość rur…tu jestem zwolennikiem „więcej i rozsądniej” projektuje instalacje na temp zasilania 32-35*C (co daje mi zapas zima żeby podkręcić pompę na 40*C zasilanie i da radę ogrzać, przez co mam trochę więcej przewodów (100m rury to 300zl wiec żaden koszt), a mam pompę która przy -18*C zasilanie daje 32*C czyli bardzo nisko, co jest dobre dla pompy bo ma wyższe COP (jeśli możemy w ogóle w tych temperaturach mówić o COP, raczej w formie żartu) i jest możliwość podkręcenia temperatury w pomieszczeniu do 22,23*C zwiększajac temperaturę w podlogowce z obliczeniowej 33-35*C na 27-40*C. Obliczeniowo mamy 20*C w pomieszczeniu, lecz często klienci lubią mieć w domu 23*C i instalacja musi być elastyczna.
      Tak po krótce ja na to patrzę.

  • @someone-rr7cy
    @someone-rr7cy ปีที่แล้ว

    Witam, mam pytanie : nie stosujesz taśmy dylatacyjnej wzdłuż ścian? Na innych filmach własnie widziałem, że stosuje sie takie taśmy. Możesz to skomentować? Pozdrawiam.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Bezwzględnie należy je stosować, ale przy posadzkach cementowych robią to posadzkarze i mają to w cenie. Przy anhydrytowych posadzkach musi to zrobić instalator i taśma brzegowa musi być min 5mm przy anhydrycie, przy cementowych może być mniejsza grubość.

  • @klimekpp
    @klimekpp หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry dom 94m na dole 12 pętli jakie zasilanie do rozdzielacza dać 25 czy 32??

  • @marianoitalia_ml
    @marianoitalia_ml 7 หลายเดือนก่อน

    Witam,mam pytanie jak chcesz trzymac poziom przy rozkladaniu na sucho styropianu na stropie czy chudziaku jezeli delikatne e ten beton ucieka??????

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  7 หลายเดือนก่อน

      Delikatnie to znaczy ile? 1-2cm żaden problem, ale jak 8cm ucieka między jednym narożnikiem a drugim to już trzeba rzeźbić w styropianie.

    • @marianoitalia_ml
      @marianoitalia_ml 7 หลายเดือนก่อน

      @@budujzinzynierem a można rozrobić piasku z cementem,podsypać i lekko ubić na to folia styro itd?Czy piasek się nie rozjedzie pod styropianem?Chodzi o to żeby nie robić wylewki tylko jakiś szybszy sposób

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  7 หลายเดือนก่อน

      @marianoitalia_ml też może być. Nie rozejdzie się pod styropianem

  • @Kem3s
    @Kem3s 7 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanie. Mam w domu piec kondensacyjny, grzejniki. Chciałbym zrobić ogrzewanie podlogowe w jednym pokoju w którym stałby termostat. Czy da sie po prostu zdemontować w tym pokoju grzejniki i z pozostalych rurek wpiąć sie w petle na podłodze?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  7 หลายเดือนก่อน

      Nie jest to możliwe. Kocioł rzuci na podłogówkę temperaturę z grzejników 50-60*C co jest niedopuszczalne. Max 40*C może iść na podłogówkę. Wiem, że jedna pętla jest bez sensu dla tworzenia osobnej sekcji grzewczej, dlatego najtańszym i w miarę (choć nie najlepszym) rozwiązaniem jest podłączyć petle ogrzewania pod działający najbliższy grzejnik i powrót z tego grzejnika zrobić pętla ogrzewania i dopiero ciepło wraca do kotla.

    • @danield9908
      @danield9908 4 หลายเดือนก่อน

      @@budujzinzynierem a kto ustawia kondensacyjny 50 60 C, jak chcesz mieć na powrocie 30 35 C? 20 25C oddasz na grzejnikach?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  4 หลายเดือนก่อน

      @danield9908 ustawiam na kondensacyjnym tyle ile potrzebuje. Przecież jak jest -25*C to może będę potrzebował +70*C na grzejnikach, a może +50*C. Przecież go wszystko jest zależne od temperatury zewnętrznej i jest zmienne.

  • @KubaKaleta-dt7jc
    @KubaKaleta-dt7jc ปีที่แล้ว +1

    Ja od 20 lat stosuję zasilanie i powrót z pętli do rozdzielacza w warstwach styropianu. Niestety jest to "zabawa" i dużo więcej pracy

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      To prawda, ale coraz więcej inwestorów jest takich, którzy chcą zapłacić więcej i mieć zrobione to z sercem, sumiennie i nie na odwal się, nie w stylu „ale po co tak?” I Pana praca na pewno jest doceniana. Tak domniemam, ale o tym może już Pan sam napisać. Czy klientów musi szukać, czy to wszystko jest z polecenia i nie ma kiedy tych wszystkich zapytań zrealizować.

  • @KosiorLitery3D
    @KosiorLitery3D ปีที่แล้ว

    Dzien dobry, mam projekt podlogowki od firmy ale mam obawy co do poprawnosci… moge wyslac go do Pana w celu sprawdzenia?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Projektujemy układy ogrzewania podłogowego, ale nie sprawdzamy projektów innych.

  • @ony39ml
    @ony39ml ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry.
    Fajnie że projektujesz!
    Nie uwzglednianie programów komputerowych nad którymi pracowało, na pewno kilka osób jest błedem. Między innymi taki parametr jak SPRAWNOŚĆ ODDAWANIA CIEPŁA, jest Ci znany?
    Nie sztuka pompować wodę trzy razy w obiegu, sztuka raz pompować i oddać tyle samo ciepła.😁
    Oczywiście pętle robisz źle.
    W strefach brzegowych gdzie ucieczka ciepła jest wieksza ( okna, taras, etc.) zagęszczamy dwie, trzy, max cztery pętle aby zrekompensować ucieczkę ciepła. U Ciebie na filmie wszystkie po tej stronie, aż do środka pomieszczenia są zagęszczone i ta część podłogi bądzie cieplejsza.
    Sam czasami modyfikuję projekt, ale mam całościową wiedzę.
    Dobrze że wychodzisz poza margines standardów, ale Delta T nie wziąla się z nikąd
    Delta T dla podłogówki, a dla grzejników, czas poczytać.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Odpowiedział bym na ten zarzut, ale trochę za głęboko musielibyśmy wejść w hydraulikę. Może odpowiem nagrywając filmik na ten temat….

  • @aro8000
    @aro8000 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawy film. Czy mógłbyś pokazać/powiedzieć jak zakładasz rolkę rur na rozwijak? Zakładasz sam czy ktoś ci pomaga? Nie chodzi mi o 200m, bo ta jest w miarę lekka, ale 600m już swoje waży. Ja niestety swój rozwijak złamałem przy zakładaniu 600m rolki, ciężaru nie wytrzymał profil do którego przyspawana jest rurka która trzyma obrotową część rozwijaka.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  2 ปีที่แล้ว +3

      Lepiej robić to w dwie osoby to jasne, ale bywa że sam zakładam krążek 600m. Nie jest łatwo ale jakoś idzie. Łapie go przed sobą jakbym chciał go objąć w środku. Kładę na krawędź rozwijają i obracam. Potem poprawiam bo się za pierwszym razem równo nie nałoży.

    • @aro8000
      @aro8000 2 ปีที่แล้ว +1

      @@budujzinzynierem Położyłem rolkę na bok, nałożyłem rozwijak i kiedy stawiałem go do pionu wtedy spawy nie wytrzymały i się złamał. Nie pytałem czy mój rozwijak nadaje się do rolki 600m, ale z jego gabarytów wywnioskowałem że tak, a jednak się nie nadawał. Dzięki za odpowiedź.

  • @tomaszc.s4043
    @tomaszc.s4043 4 หลายเดือนก่อน

    Fajna robota, tez jestem na tym etapie ale jedna rzecz mnie niepokoi...mam parterowke 135m2 i jeden rozdielacz na 16 sekcji od pompy do rozdzielacza dalem rure stabiglas zgrzewana 32 dlugosc od pompy do rozdzielacza 16mb....i boje się czy to nie za maly przekroj ...? Pompa planowana Viessmann 200 ..4kw...co myślisz???bedsie lipa czy może siento udać?

  • @TataToJestBohater
    @TataToJestBohater ปีที่แล้ว

    Czy ten dom w środku ściany będzie mieć wykończone w regipsach??

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Tak, ten dom ściany działowe ma wszystkie z g-k

  • @ciacho0610
    @ciacho0610 ปีที่แล้ว +1

    Patrze mądrze mowisz😃

  • @kaczor943
    @kaczor943 3 หลายเดือนก่อน

    Witam czy mozna sobie samemu obliczyc co ile cm rurkę polozyc ? Sam już nie wiem co lepsze jest co 10cm czy co 15cm ?

    • @beatajarog3039
      @beatajarog3039 3 หลายเดือนก่อน +1

      Ja robię też sam .. i będę miał gaz i robię co 10cm , tak mi też hydraulik mówił zrobić

    • @kaczor943
      @kaczor943 3 หลายเดือนก่อน

      @@beatajarog3039 ja będę montował pompe ciepla i panele sloneczne. A wiesz może czy wylewka piaskowo cementową bedzie odpowiednią dla ogrzewania podłogowego?

  • @Marcino85ful
    @Marcino85ful 5 หลายเดือนก่อน

    Mam podłogówkę na posadzce frezowanej ,rura Wavin Kameleon (zielona) jaka powinna być temp. Ustawiona żeby było wszystko ok. Na posadzce będzie gres.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  5 หลายเดือนก่อน +1

      Zacząłbym od 36*C i sprawdził czy jest Ok temperatura w pomieszczeniu, oraz czy posadzka nie jest za gorąca pod stopami.

    • @Marcino85ful
      @Marcino85ful 5 หลายเดือนก่อน

      @@budujzinzynierem Dziękuję za szybką odpowiedź , i radę co do temperatury.
      Pozdrawiam

  • @marcingrochowski1709
    @marcingrochowski1709 2 ปีที่แล้ว

    Jakiej średnicy są te peszle?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  2 ปีที่แล้ว +1

      18/22mm rurka 16mm więc 18mm jest idealna i pasuje do klipsów. Grubsza niestety się nie sprawdza. Za mocno odstaje od rurki klipsy są trochę ciasne przy większym peszlu.

  • @bartekck1988
    @bartekck1988 ปีที่แล้ว

    Czy taśma do sklejania folii musi być jakaś specjalna?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Nie, może być szara, lub wentylacyjna srebrna, a może jej nie być wcale :) wystarczy kilka klipsów od takera na łączeniu tej folii i rurki ją jeszcze odcisną i będzie dobrze. Ważne żeby folia się nie przesuwała względem siebie. Przy wylewce z miksokreta nie musi być szczelne połączenie folii bo jest to półsucha mieszanka. W przypadku posadzki anhydrytowej koniecznie cała folia musi być szczelnie połączona ze sobą bo istnieje ryzyko spłynięcia anhydrytu pod folie i podniesienia rurek. W przypadku anhydrytu wszystkie łączenia szczelnie taśmujemy.

    • @jerry7376
      @jerry7376 ปีที่แล้ว

      Przy cementowej wylewce bez znaczenia

    • @jerry7376
      @jerry7376 ปีที่แล้ว

      Ale przy anhydrycie to już jest dużo zabawy

  • @michamajkel9416
    @michamajkel9416 9 หลายเดือนก่อน

    Jaki koszt wykonani projektu ogrzewania podgłogowego parteir i pietro 180m2?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  9 หลายเดือนก่อน

      2000zł netto, wraz z projektem kotłowni i doborem wszystkich urządzeń.

    • @michamajkel9416
      @michamajkel9416 9 หลายเดือนก่อน

      @@budujzinzynierem co potrzebuje Pan od nas w celu wykonania projektu?? Jaki czas realizacji??

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  9 หลายเดือนก่อน

      Rzuty budynku, zagospodarowanie terenu- chodzi o strony świata, wykończenie podłóg w każdym pomieszczeniu (płytki, panele, drewno), indywidualne preferencje temperaturowe pomieszczeń, ale to ustalam w rozmowie telefonicznej po wizualizacji 3D budynku.

    • @doktorkot1817
      @doktorkot1817 7 หลายเดือนก่อน

      witam jaka jest cena projektu 120m2 samej podlogowki 12 -13 sekcji@@budujzinzynierem

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  7 หลายเดือนก่อน

      Sama podłogówka w 120m domu 1000zł netto

  • @neonimos
    @neonimos ปีที่แล้ว

    Witam, czy wykonuje Pan projekty podłogówki?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Tak

    • @neonimos
      @neonimos ปีที่แล้ว

      @@budujzinzynierem W takim razie wysyłam zapytanie na maila. Pozdrawiam 🙂

    • @wojmozil1240
      @wojmozil1240 ปีที่แล้ว

      Jaki ma Pan adres mailowy też chciałbym dopytać o projekt

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      BIURO@PIRODOM.COM.PL

  • @brado0469
    @brado0469 8 หลายเดือนก่อน

    jakie sa jalepsze dlugosci petki?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  7 หลายเดือนก่อน

      Najlepsze są te policzone, a nie dobrane na własną rękę :)
      Powinno być około 80-90mb

  • @michadorocinski8745
    @michadorocinski8745 หลายเดือนก่อน

    A nie powinno być pompki w rozdzielni?

  • @piotrfrejowski3497
    @piotrfrejowski3497 ปีที่แล้ว

    Witam, mogę poprosić o kontakt do Pana?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Można znaleźć go w internecie na stronie firmy PIRO DOM

  • @mateuszbury5455
    @mateuszbury5455 ปีที่แล้ว

    Witam . Mogę prosić o jakiś kontakt to pana ??

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Raczej nie przez YT. Można znaleźć moja firmę w internecie i nie ma z tym problemu większego. A w jakiej sprawie chciałby Pan porozmawiać?

  • @michafornal9771
    @michafornal9771 ปีที่แล้ว

    Czy ja dobrze widzę, że styropian nie układacie na mijankę? Bez żadnego przesunięcia.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +2

      Dobrze widzisz! Ale…
      To jest na pietrze i tam tylko 5 cm styropianu. Na parterze daję 20 cm styropianu (4x5cm) mijankowo każda warstwa. Pozdrawiam ;)

  • @jerry7376
    @jerry7376 ปีที่แล้ว +1

    Rura TECE która układasz jest dobra do układania przy temperaturach dodatnich powyżej 5 a nawet 10 stopni.
    Przy niższych robi się twarda i żyje własnym życiem. Lepiej alu może być TECE. A co do długości pętli to ......zawarte są w .., projekcie, który za free zrobi ...TECE

  • @jerry7376
    @jerry7376 ปีที่แล้ว +1

    Nierówności podsypać piaskiem??? Komuno wróć

  • @mario5306
    @mario5306 6 หลายเดือนก่อน

    Buduje dom i jestem juz prawie na etapie podłogówki ,więc mam pytanie czy jest Pan w stanie zaprojektować mi ogrzewanie podłogowe tak aby wszystko było dobrze ? Jestem w stanie podać wszytkie potrzebne dane domu

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  6 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście. Proszę napisać maila na adres:
      biuro@pirodom.com.pl

  • @piaskownica7648
    @piaskownica7648 6 หลายเดือนก่อน

    warto iść w większy przekrój rury? np 18mm?

  • @piotrbandrowski9946
    @piotrbandrowski9946 10 หลายเดือนก่อน

    Znowu najtańsza rura....Pex. To plaga, brak dbałości o sprawność instalacji płaszczyznowej. Choć jakieś tam strefy brzegowe kolega próbował wykonać. To plus na tle innych magików z YT. Tamci wszystko w jednym rozstawie . 40/34 ? To na pewno instalacja niskoparametryczna ? Niżej kolego i inna rura . Może być TECE, ale inna. Są rury inne. Peszle to słaba izolacja. Pozdrw.

  • @wieslawcyza9962
    @wieslawcyza9962 2 หลายเดือนก่อน

    Nie pokazuj styropianu tani z powrotem i nie pokazuj rozdzielacze aż do znudzenia tylko krótko i do zeczy

  • @Mafadaka4
    @Mafadaka4 8 หลายเดือนก่อน

    Te rozwiązanie systemowe zaworów to lipa bo jest spore przewężenie

  • @lukasziw1243
    @lukasziw1243 ปีที่แล้ว

    co z tego że jest twardszy jak idzie wylewka a do garazu idzie specjalna wylewka

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +2

      Wylewka do garażu nie idzie twardsza. Może być więcej zbrojenia rozproszonego, albo siatka zgrzewana zatopiona w posadzce. Jak styropian będzie EPS100 a nie twardszy to może cały styropian się „ugnieść”, lub w narożnikach będzie pękała posadzka.

  • @Choody91
    @Choody91 11 หลายเดือนก่อน +1

    Czekaj czekaj, ciagle slysze o tym ze wszyscy zle robia projekt bo robia w komputerze. Rozumiem że Pan jako inżynier uważa że wszyscy inżyneirzy którzy prawdopodobnie pracowali przy tych programach są po prostu mniej kumaci? Bo nie słyszę faktów, że coś jest lepsze etc tylko coś w stylu "bo ja uważam że wieksza delta to lepiej" o_O czyli po prostu opluwamy innych inżynierów bo przeczucie? Tytuł inżyniera sam z siebie nie daje boskich mocy nieomylności i skoro każdy taki program daje te rozstawy co 10 cm to bym zaczał jednak zastanawiać się czemu a nie kierował przeczuciami że lepiej by mieć "wiekszą delte". Chciałbym wiedzieć co dokładnie złego powodują te rozstawy. Bo wiekszy opór okej ale co to za problem? Większa pompka do pchania w układzie? Bo rozstaw 10cm nie wymusza nagle pętli po 120m etc

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  11 หลายเดือนก่อน +1

      Sam robię w komputerze, program to narzędzie. I może domyślnie sobie ustawiać jak chce pętle, ale gdyby program sam dobierał i kierujemy się myślą- skoro tak robi to jest dobrze, to nie potrzebujemy inżynierów, właściwie każdy sobie wklepie w program i będzie to samo. Większa pompka to większe zużycie energii. Załóżmy, że pompka będzie zużywała 10W więcej energii. Pracuje 6400h w ciągu roku co daje 64kW czyli 64zł rocznie, rozłożone na 7 miesięcy sezonu grzewczego, inwestor nie zauważy +8zł do rachunku miesięcznie, ale czy to prawidłowe podejście. Płaci mi inwestor i dbam o jego portfel. Bo przez 10 lat to już 640zł a niech takich elementów w instalacji będzie 5 które potrafią zaoszczędzić energię do eksploatacji to mamy prawie 3000zł w ciągu 10 lat eksploatacji.

  • @piotrekwalter3434
    @piotrekwalter3434 5 วันที่ผ่านมา

    Co to za peszle 17:00 bo właśnie nie chce u siebie pianki na przewody

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  4 วันที่ผ่านมา

      Proszę wpisać w internet: „peszel karbowany czerwony” albo „peszel karbowany niebieski”

  • @zdenzden38
    @zdenzden38 ปีที่แล้ว

    co to za rura?

  • @waldekbernatek743
    @waldekbernatek743 ปีที่แล้ว

    A nikt nie zauważył że zamieniony jest powrót z zasilaniem na rozdzielaczu

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +2

      A co to za różnica, czy belka zasilająca rozdzielacza jest na górze a powrotna na dole, czy jest odwrotnie? To nie ma żadnego znaczenia, można stosować naprzemiennie.

    • @rochaczplaclive2857
      @rochaczplaclive2857 6 หลายเดือนก่อน

      Zauważyłem i nie wiedziałem ze tak można… Plusem jest to, ze na gorze jest więcej miejsca na montaż siłowników. Gdy są na dole to przeszkadzają te doprowadzone rurki

  • @kamilson7768
    @kamilson7768 2 ปีที่แล้ว

    Petle to już robcie po 30 metrow

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  2 ปีที่แล้ว

      Tak krótkie pętle są ekonomicznie nie uzasadnione. Pętle projektujemy na około 80m

  • @dom.w.tatrach7899
    @dom.w.tatrach7899 ปีที่แล้ว +14

    Sorry ale gadasz głupoty bo rurki co 10 cm mogą dawać mniejsza temperaturę niż te co 15 cm więc już są tu oszczędności bo pompa lubi jak najmniejsze temp.2 głupotą jest co piszesz,że przy 15 cm masz mniejszy obieg jak i tak dajesz przecież po 80 metrów więc masz taki sam obieg a jedynie większy obszar tym biegiem pokryjesz.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      To prawda, że pompa lubi jak najmniejsze temperatury i w tym wypadku rurka co 10cm mogłaby się sprawdzić, ale przecież liczy się pomieszczenie najzimniejsze, a właściwie największe zapotrzebowanie w stosunku do jednostki powierzchni. I to przeważnie jest łazienka ze względu na +24*C. I tam co 10cm pasuje idealnie, ale pozostałe pomieszczenia nie potrzebują tak gęstego rozstawu, a temperatura zasilania jest jedna dla całego obiektu.
      Odnosząc się do „drugiej głupoty” to zgadzam się, że obiegi są około 80m zatem możemy dać 2 zamiast 1, tylko po co jeśli jeden wystarczy. Nie zawsze tak jest, ale to jest właśnie kwestia obliczeń. Poza tym jeśli mam pomieszczenie w którym mogę położyć 2x15cm długości 80m każda, to chyba lepiej niż przegrzane 3x10cm długości 50m każda.

    • @dominikstempien6886
      @dominikstempien6886 ปีที่แล้ว +1

      Dobrze pan inżynier mówi każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie nie ma takiego czegoś jak 15 czy 20cm przy piecu a pompa ciepła co 10cm najważniejsze jest zrobić projekt instalacji ogrzewania podłogowego trzeba zachować deltę na urządzeniu i brak taktowania urządzenia

    • @jerry7376
      @jerry7376 ปีที่แล้ว

      Strefy brzegowe tu nie widzę układam nawet co 5

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 ปีที่แล้ว

    Serio taker 60zl? Gdzie 🤣

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Ja go kupowałem z 3 lata temu :) brałem najtańszy, ale co chwile się zacina. Strasznie to irytujące, lepiej kupić za 600zł mieć spokój.

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 ปีที่แล้ว

      @@budujzinzynierem teraz najtanczy ok 250 a uzywki po 180-200 sprzedawaja

    • @Adrian-ul1np
      @Adrian-ul1np ปีที่แล้ว

      @@patrykf4993 na allegro ten taker co na filmie kosztuje obecnie 180zl
      Super sprawa jest z takerem z kan therm, kosztuje 400/500zl w bajka robota i chodzi lekko
      Oczywiście lepszy ten za 180zl niż żaden 😁

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 ปีที่แล้ว

      @@Adrian-ul1np ten taker na allegro to kosztuje ok 230-250zl. 180 to tak uzywka od kogos...

    • @Adrian-ul1np
      @Adrian-ul1np ปีที่แล้ว

      @@patrykf4993 a jeszcze 2 tygodnie temu był za 180 nowy jak patrzyłem xd

  • @stanislawstachniak4957
    @stanislawstachniak4957 ปีที่แล้ว +1

    Za dużo mówisz

  • @remtemple9128
    @remtemple9128 ปีที่แล้ว +2

    Tyle gadasz o instalacji, jak klasc itp, ale juz na samym wstepie, masz chujowy styropian bez frezow i do tego pani ktora go kladzie robi to bez przewiazania, gdzie wychodzi mnostwo mostkow termicznych, wiec gdzie tu sens..

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +2

      A słuszna uwaga o tych mostkach!
      Sens jest w tym, że to piętro i idzie jedna warstwa 5cm, gdyby to był parter i posadzka na gruncie to dajemy 4x5cm mijankowo oczywiście. Frezowany? Moim zdaniem bez sensu. Za dużo odpadów a skoro jest mijanka jeszcze uzupełnione szpary pianka to już można spać spokojnie i z sensem.

  • @szefekszefek4997
    @szefekszefek4997 11 หลายเดือนก่อน

    Bardziej z.anego inżo nie widziałem

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl ปีที่แล้ว +1

    Mozesz udowodnic kamerą termowizyjna.ze. rozstaw 10 cm jest gorszy niż 15 cm ?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Wkrótce będzie taka odpowiedź w filmie. Pewnie za około miesiąc o tym powiem. Termowizją tego nie da się zrobić, bo nie będzie tego widać. Musiałyby być dwie takie same pętle, takie same posadzki, i podzielnik ciepła i wtedy byłoby to widoczne. Udowodnię to teoretycznie, pokazując przykłady z badań empirycznych.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว

      Mając 80m rury do dyspozycji (załóżmy, że tyle wystarczy do ogrzania pomieszczenia) i układając ją w pomieszczeniu co 10cm dostanę mniej ciepła, niż te same 80m układając w tym samym pomieszczeniu co 15cm. Dlatego, że rurka co 15cm ogrzewa pole wokół siebie na szerokości 15cm, a rurka co 10 ogrzewa pole na szerokości 10cm i posadzka o większym polu jest w stanie więcej ciepła przejąć, bo ma większa powierzchnie grzewczą.

    • @augustzawiazaek416
      @augustzawiazaek416 ปีที่แล้ว +2

      @@budujzinzynierem czytam i oczom nie wierzę....

    • @tvaro177
      @tvaro177 ปีที่แล้ว +1

      @@albertos3868 Przecież Buduj z Inżynierem ma rację, większą powierzchnią jest w stanie oddać się więcej ciepła. Przy mniejszej powierzchni zwyczajnie czynnik wróci cieplejszy.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  ปีที่แล้ว +1

      Panowie, mam przygotowany materiał który opublikuje za około 3-4 tygodnie. Najpierw omówię wentylacje i zabieram się za podłogówkę.
      Rozstaw co 10cm daje 76W/mkw
      Rozstaw co 15cm daje 71W/mkw
      Ale 100m rury w pomieszczeniu, co 10cm da w sumie 760W, a 100m rury w tym samym pomieszczeniu co 15cm da w sumie 1065W. Jednostkowa wartość ciepła które rura oddaje jest większa co 10cm, ale musimy to pomnożyć razy ilość metrów w pętli i razy rozstaw rur, żeby z 76W/mkw zostało nam tylko „W” bez „mkw” i to jest to o czym ja mówię a czego Wy nie rozumiecie i co wyjaśnię za 3 tygodnie. Wytrwałości!

  • @michal559s40
    @michal559s40 3 หลายเดือนก่อน

    Inżynier jak z koziej PAŁY TRĄBA- głupolu rozdzielacz montuje się na końcu a nie przed podłogówką...

  • @aleksander1610
    @aleksander1610 7 หลายเดือนก่อน

    Chyba coś ci się pomieszało albo jesteś piekarzem, jak twierdzisz że dylatacja przy anchydrycie musi być grubsza to wylewka betonowa ma większą rozszerzalność przez to trzeba dawać dylatacje na większych odcinkach a anhydrytu nie trzeba dylatować , i jestem ciekaw jak szczelnie połączy dylatacje z folią aluminiową pod anhydryt firma która przyszła robić wylewki i jedyne co ich interesuje to jak najszybciej skończyć

  • @anha3113
    @anha3113 5 หลายเดือนก่อน +1

    damski bokser babę zatrudnia !!!