Fajny i całkiem profesjonalny materiał :) Co do rewitalizacji budynku dworca, przedstawia się on na tych wizualizacjach jakby był najtańszą opcją z możliwych :// Wewnątrz również niczym nie powala.
Właśnie kończę składać kolejny, tym razem o Dzielnicy Żydowskiej. Premiera w przyszłą niedzielę. Kręci się jeszcze "Włókiennicza" i "Czego nie wiesz o łódzkich parkach" :-) Masz jakiś temat, który w Łodzi Cię ciekawi i mógłbym o nim opowiedzieć?
@@MarcinHencz Jest jeszcze jedno ciekawe miejsce. Ckd na pomorskiej chyba najdłużej trwająca budowa w Europie,a może nawet na świecie. Od czasu rozpoczęcia budowy jeśli się nie mylę to trzy razy zmieniło się prawo budowlane. Z tego powodu jako szpital mogą korzystać tylko z 6 pięter. Niszczejący blok tuż obok. Chyba miał być dla lekarzy. Pierwotny projekt jak na owe czasy z tego co pamiętam był dość ciekawy,zwłaszcza pod kątem komunikacyjnym. A takich używanych współcześnie miejsc z ciekawą historią mamy sporo. Dziękuję za takie fajne filmy. Pozdrawiam Krzysztof
Nie wiem, czy Ktoś pamięta - ja tak. Na "Kaliskim" w latach 50tych było całodobowe kino w tym głównym budynku. Mając kupiony bilet kolejowy, można było wejść do tego kina, czekając na "przesiadkę", lub z "peronówką" na spóźniony pociąg. Film "leciał na okrągło", wejście i wyjście było w dowolnym czasie. Było to zimą chyba jedyne ciepłe miejsce. Pozdrawiam
Dzięki za bardzo ciekawą informację.Ja jestem rocznik 1955 i pamiętam jak do Łodzi przyjeżdżaliśmy z pobliskiego Strykowa pociągiem ciągniętym przy parowóz.Wagony były chyba jeszcze sprzed wojny.W 1965 r wprowadzono pociągi elektryczne,chyba był to 1 lipiec.
oj taj pamietam i nie tylko bylo kino dla doroslych ale my dzieci moglismy ogladac filmy animowane w kinie tuz obok - w takim drewnianym budynku - wlasnie i bylo tam i cieplo albo chlodniej latem. Dworzec kaliski byl szczegolny.Ja szalenie lubilam ten dlugi plac i nie uwazalam,ze jest on zbyt uciazliwy - oj nie Dworzec potrzebowal jedynie odnowy a nie zburzenia i tego COS nowego , ktore z kolei takze zostanie zburzone.pamietam wjezdzalo sie na Dworzec pod dwoma wiaduktami - tunelami , przed nimi staly piekne drzewa kwitnace wiosna - kwiaty o kolorach japonskiej wisni .........tyle uroku - ale trzeba byc "odpowiednio wiekowym " zeby to pamietac !!! Ja bardzo zaluje , ze nowy dworzec jest taki beznadziejny -no ale nowe generacje " maja zawsze slusznozsc " hmmmmm
Czy można liczyć na odpowiedź na te pytania? 1)Kiedy wyremontowane będą główne wylotowe z Łodzi Brzezińska, Strykowska? One są bardzo intensywnie eksploatowane i są na głównych kierunkach. 2)Dlaczego oddawane są do użytku jezdnie w których wciąż są niewykończone leje studzienkowe? 3)Dlaczego nie stosujecie nowych technologii odwadniania jezdni?
Pomiędzy tymi torami na placu i budynku dworca mogła by powstać galeria razem z budynkiem dworcowym takie mini PKP Kraków główny. Problem w tym że na kaliskim jest mało pasażerów tam raptem jest tylko jedna kasa czynna i jedna kawiarenka a jak otworzą tunele do fabrycznej będzie jeszcze mniej wjec chyba to co powstaje wystarczy. Ale Fainie że wyremontowali wszystkie perony wymienili tabor i zbudowali nowy budynek dworcowy
O WAS BEDA MOWIC JAK ZAKONCZA WSZYSTKIE ROBOTY I INWESTYCJE W MIEJSCACH UPAMIETNIAJACYCH ZYDOW ICH TERENY ULICE , DOMY , PLACE ITD. A MO ZE POTEM PRZYPOMNA SOBIE O INNYCH WAZNYCH PRACACH..!!!
Jako osoba spoza Łodzi, ale mająca okazję korzystać z Łodzi Kaliskiej całkowicie się zgadzam. Jest to marnowanie potencjału. Budynek nie jest historyczny, nie ma czego ratować. Zatem zdecydowanie budynek dworca powinien zostać przybliżony do przystanków tramwajowych. Już nie mówię o przesunięciu peronów na wiaduktach na południe - bo to grubsza inwestycja, chociaż z tego co widzę, to miejsce by było. Ale chociaż sam budynek. Oczywiście plac dworcowy powinien być - ale nie tak wielki. Jako podróżny - miałem odczucie ogromnego zagubienia w okolicy Łodzi Kaliskiej. Przestrzeń nie jest ludzka, ale antyludzka. Chaos. Obskurność. Przytłaczanie. Obecny plac bardziej wydaje się być dla samochodów i TAXI, niż dla pasażerów. Łódź Kaliska potrzebuje nie tylko remontu dworca - potrzebuje całkowitej rewitalizacji i przeprojektowania przestrzeni wokół. PS. Tak nawiasem - to ja się zastanawiam nawet, czy przynajmniej przystanku tramwajowego Bandurskiego - Dw. Łódź kaliska nie dałoby się przesunąć bardziej na północ - bliżej dworca. Nie musi ona przecież iść dokładnie wzdłuż ulicy na wysokości dworca mogłaby łukiem zbliżać się do budynku dworcowego. Szczególnie, że chyba dokładnie owy budynek głównie obsłuchuje. ___ Osobiście wg mnie cała Łódź Kaliska powinna zostać zaprojektowana (jeśli nie miałaby wracać do historycznej, secesyjnej formy) w architekturze najbardziej typowej dla Łodzi - tj. postindustrialnej. Cegła i czerń. Ceglany detal i nowoczesne szkło. Są to połączenia, które niemal definiują dzisiaj Łódź i piorunująco dobrze wyglądają. Gdyby jeden z głównych dworców tak właśnie wyglądał - byłby namacalną wizytówką miasta. Tymczasem mamy wizualizacje, które wyglądają na robione po kosztach... Mam nadzieję, że będzie powtórka z rozrywki i za kolejne 30 lat znowu będzie akcja, by "co zrobić z tym szkaradnym potworkiem"...
Mam wrażenie na podstawie różnych prac prowadzonych przez PKP, czy to za obecnej władzy, czy naszej ekipy, jeśli przy jakieś realizacji ludzie z ministerstwa, czy samorządu marszałkowskiego, nie dokręcą śruby, to PKP jakby wydawało dla samej idei wydawania i co najwyżej optymalizacji ruchu pociągów. Patrzenie od kąta pasażera, czy szerzej innych form transportu, scalenia nieruchomości z tkanką miejską są stosunkowo żadkie.
@@MarcinHencz Ja w ogóle mam dużą zagwostkę co do mojej opinii: czy dworce powinny być zarządzane przez miasto czy przez PKP... Z jednej strony dworce to brama wjazdowa dla podróżnych, wizytówka miasta, więc powinno ono decydować o formie i stanie dworca. Z drugiej jednak - biorąc pod uwagę stan lokalnych budżetów, to takie podejście pewnie skończyłoby się patologia w wielu miejscach... Mam więc wrażenie, że chociaż dworce są pod zarządem PKP, to samorządy powinny mieć kluczowy wpływ, by wymusić na PKP konkretny nurt architektoniczny dworca. Pewnie dałoby się to zrobić w MPZP - ale mam na myśli dużo bardziej elastyczne narzędzie. Nie mniej - nawet bez tego narzędzia samorząd (jako główny zainteresowany) powinien próbować interweniować w tej sprawie. Przynajmniej na płaszczyźnie prób negocjowania z PKP Pomijajac sam dworzec - wokół Łodzi Kaliskiej przydałby się plan na całe jej otoczenie i węzeł komunikacyjny. I nie mówię o z ianienkosnetycznej, ale faktycznej dużej i całościowej inwestycji. Jeżeli z uwagi na finanse nie dzisiaj, to do zrealizowania w przyszłości. Bo samym pudrowaniem i powierzchownymi remontami niestety nie naprawi się fatalnego układu urbanistycznego w tamtym miejscu.
No to taka ciekawostka... generalnie PKP nie musi stosować się do planów przestrzennych. Co zresztą świetnie widzimy po Fabrycznym, który ma plany wypracowane z Ministerstwem i PKP, i to samo PKP przez 6 lat nie wystawia działek przewidzianych na biurowce bezpośrednio nad dworcem. W efekcie wieje pustynią w tym rewirze, a samo pozbawia się dziesiątek milionów wpływu. W okolicy Kaliskiego jest podobnie. Zresztą w innych miastach, może poza Wawą też obrót nieruchomościami kolei leży
Nie jest to kolej wąskotorowa, chodziło o odniesienie względem szerokości - przymiotnik, nie nazwę własną. Nie mniej mogłem rzeczywiście inaczej to sformułować. Pozdrawiam.
Dzięki. Jeśli chodzi o KDP to można podzielić sprawę na 3 procesy: - Odcinek Warszawa-Łódź tutaj wciąż idzie temat szykowania gruntów, koncepcji i decyzji. Realność powstania do 2030. - Odcinek pod Łodzią jest paradoksalnie najbardziej zaawnasowany, zdaje się że teraz rozpisywali przetarg na budowę - Odcinek Łódź-Wrocław/Poznań póki co temat raczej wirtualny
@@MarcinHencz Mam podobną opinię z tym, że przynajmniej przyszły projekt nie będzie szary i depresyjny. Mam też nadzieję, że zostanie solidnie wykonany.
Ja proponuję wybudować tramwaj, który będzie woził ludzi z jednej częsci dworca do drugiej, poprawi to komunikację. Na Warszawie Zachodniej już powstaje tunel pod peronami 😂. A tak już konkretnie, to czy przypadkiem brak pojazdów komunikacji miejskiej przed dworem, nie jest w jakiejś częsci winą miasta?
A po co one miałyby tam być? By szkodzić pasażerom wydłużając przejazd o 5 minut z Retkinii do Centrum, czy żeby utrudnić sygnalizację na najbardziej skomplikowanym skrzyżowaniu w Łodzi i tym samym pogorszyć jego wydajność?
@@jezalb2710 Ok, może w okolicy Kaliskiej nie brakuje tramwajów i autobusów, ale dojście z przystanku na stację to już jest wyprawa. Mój tramwaj jadący od centrum skręcił w al. Włókniarzy, więc droga najpierw chodnikiem, potem ścieżką, na której znalazłem pozostałości jakiejść starej drogi czy chodnika z asfaltu z krawężnikami, potem tunelem i tu przypomnienie, że kiedyś można było podjechac tu tramwajem, bo zostawiono tory w bruku na pamiątkę, potem zaniedbany plac i dopiero wejście do tunelu z którego można wejść na peron, na szczęście nie musiałem wchodzić do budynku dworcowego, bo jeszcze by został kawałek do przejścia. A nie musiałem wchodzić na dworzec bo czekała mnie miła niespodzianka, wreszcie dziala system informacji dworcowej :) . O Fabrycznej to nic nie pisałem, bo tam dostęp do komunikacji miejsckiej jest bardzo dobry.
Jako, ze nie jestem z tych stron, zastanawiam sie, czy istnieje potencjal dla Lodzi zeby byc sypialniå dla czesci pracowników Warszawy. Oczywiscie, kolej musialaby naprawde czybka.
Błagam, mieszkańcy Łodzi, nie dopuścicie do budowy tego dworca. Kolejny nijaki, generyczny kloc. Mówiący absolutne zero o mieście. Dworzec z generatora budynków publicznych 2023.
Mieszkańcy Łodzi (ani innych miast) nie mają nic do gadania w sprawach kolei. PKP to niezależne imperium, obdarowane prawem kaduka gigantycznym majątkiem, funkcjonujące samo dla siebie i wedle swoich zasad.
@@MarcinHencz niestety nie rozumiem dzisiejszej logiki. Lepiej wybudować coś raz, a porządnie czy "modernizować" i naprawiać co rusz? Dobrej jakości budynki trwają i służą, w zmienionej lub zachowanej formie, lata i tak też powinny być projektowane i budowane nowe obiekty - tak jest zapewne nawet taniej - długoterminowo. Co do zadłużenia - wątpię w to 300% - nawet licząc dług ukryty, który ma każde państwo, lecz żadne go nie podaje. Ale tak jak tu napisano - to sprawa PKP - a nawet oni nie są odporni na naciski. Jakoś pewny YTber "zmusił" GDDKiA do przeprojektowania węzła, więc i z PKP może warto.
@@MarcinHencz "Dług publiczny Polski w relacji do PKB według danych Eurostatu za trzeci kwartał 2022 roku wyniósł 50,3%. To poziom zdecydowanie poniżej średniej unijnej, która wynosi 85,1%, jak i strefy euro, gdzie relacja dług publiczny/PKB to 92,9%. Wśród 10 największych gospodarek Unii Europejskiej względny poziom zadłużenia Polski także jest stosunkowo niski, zajmujemy bowiem dopiero 7. miejsce w tym zestawieniu (licząc od państwa z najwyższym poziomem długu), a warto odnotować, że Holandia i Irlandia mają dług w relacji do PKB zaledwie o 1 pkt. procentowy niższy niż Polska." Dług publiczny Polski jest zaledwie o 300 mln zł większy od długu miasta Łódź. Proszę porównać skalę. Nie chcę, by temat poruszany na kanale zamienił się w polityczną pyskówkę, więc kończę polemikę.
Z wizualizacjami jest tak, że zwykle nie mają wiele wspólnego z projektem, są jego malowaniem. Mam wrażenie, że te przeze mnie użyte powstały dość niskim kosztem. Widziałem gdzieś jakąś jedną lepszą. Nie mniej zakładam, że nawet w optymistycznym scenariuszu będzie to realizacja co najwyżej dostateczna
Cały układ kolejowo- dworcowy się zmieni niebawem. Dworzec na retkini do rozbiórki, Kaliski bez sensu. Lepiej skończyć tunele średnicowe i sięgnąć po mądre głowy. Inaczej szkoda pieniędzy na ciągłe sztukowania. Pozdrawiam i dzięki.
Henczusie, Henczusie wszędzie. W Łodzi trzeba zrównać z ziemią prawie wszystkie drogi i położyć od nowa, zgodnie ze sztuką. Tutaj 99% to cienka warstwa asfaltu wylana po prostu na kocie łby i kamienie. Dramat. Jeszcze rok mi został mieszkania tu - potem uciekam i nie mam zamiaru wracać
Żyjemy w demokracji i oczywiście ma Pan prawo wierzyć w to, że ziemia jest płaska, albo że rządzą nami repitalianie, albo że z Łodzi wyjeżdżają masowo mieszkańcy :-)
Całkowicie popieram Pana obserwacje co do nowego dworca. Kolejny koszmarek niczego nie rozwiązujący. A biegać na takie odległości , z ciężkimi torbami w czasie przesiadek ... To już jest po prostu bezmyślność projektantów tego czegoś. Nastała jakaś dziwna wręcz moda na utrudnianie życia podróżnym . W Łęczycy odremontowany budynek dworca stoi sobie spokojnie, niema z niego wejścia na perony a podróżni chcąc dostac się na peron z którego odjadą gdziekolwiek muszą biegac daleko w szczere pole żeby wsiąść do pociągu. Peron pierwszy na tej stacji jest wredną pułapką gdyż pasażerowie nie wiedzący o tym wychodzą tam licząc że przejdą stamtąd na inne perony. Otóż nie przejdą gdyż peron się kończy podsypką z tłucznia i wysokim uskokiem.. Gdy zorientują się w sytuacji muszą biegiem zawracać kawał drogi by potem biec na właściwy peron. Kto to wymyśla?
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Fajny i całkiem profesjonalny materiał :) Co do rewitalizacji budynku dworca, przedstawia się on na tych wizualizacjach jakby był najtańszą opcją z możliwych :// Wewnątrz również niczym nie powala.
Mniej więcej to, co było, tylko w rudym, a nie zielonym kolorze.
Niestety już wiemy że na wizualizacjach to jednak była ta lepsza wersja dworca przedstawiona...
plus za sam kanał bo bardzo fajnie się ogląda
Twój kanał jest prawdziwie fascynujący. Dziękuję.
Dzięki
Fantastyczny film. Trzymam kciuki za kanał i zabieram się oglądanie tego odcinka jeszcze raz :)
kolejny fajny odcinek, ostatni raz tak fajnie o naszym mieście opowiadał Pan Bonisławski. Czekam jak zawsze na nowy odcinek. świetna robota👍👍👍
Właśnie kończę składać kolejny, tym razem o Dzielnicy Żydowskiej. Premiera w przyszłą niedzielę. Kręci się jeszcze "Włókiennicza" i "Czego nie wiesz o łódzkich parkach" :-)
Masz jakiś temat, który w Łodzi Cię ciekawi i mógłbym o nim opowiedzieć?
@@MarcinHencz Jest jeszcze jedno ciekawe miejsce. Ckd na pomorskiej chyba najdłużej trwająca budowa w Europie,a może nawet na świecie. Od czasu rozpoczęcia budowy jeśli się nie mylę to trzy razy zmieniło się prawo budowlane. Z tego powodu jako szpital mogą korzystać tylko z 6 pięter. Niszczejący blok tuż obok. Chyba miał być dla lekarzy. Pierwotny projekt jak na owe czasy z tego co pamiętam był dość ciekawy,zwłaszcza pod kątem komunikacyjnym. A takich używanych współcześnie miejsc z ciekawą historią mamy sporo. Dziękuję za takie fajne filmy. Pozdrawiam Krzysztof
Extra materiał +++
Very Good Job!!! Piękne. Pozdrawiam serdecznie - Stan 👍
Marcin robisz kapitalną robotę i uwielbiam Twoje materiały ale błagam zwróć uwagę na poprawną wymowę: przyłĄczać
Nie wiem, czy Ktoś pamięta - ja tak. Na "Kaliskim" w latach 50tych było całodobowe kino w tym głównym budynku. Mając kupiony bilet kolejowy, można było wejść do tego kina, czekając na "przesiadkę", lub z "peronówką" na spóźniony pociąg. Film "leciał na okrągło", wejście i wyjście było w dowolnym czasie. Było to zimą chyba jedyne ciepłe miejsce. Pozdrawiam
Dzięki za bardzo ciekawą informację.Ja jestem rocznik 1955 i pamiętam jak do Łodzi przyjeżdżaliśmy z pobliskiego Strykowa pociągiem ciągniętym przy parowóz.Wagony były chyba jeszcze sprzed wojny.W 1965 r wprowadzono pociągi elektryczne,chyba był to 1 lipiec.
oj taj pamietam i nie tylko bylo kino dla doroslych ale my dzieci moglismy ogladac filmy animowane w kinie tuz obok - w takim drewnianym budynku - wlasnie i bylo tam i cieplo albo chlodniej latem. Dworzec kaliski byl szczegolny.Ja szalenie lubilam ten dlugi plac i nie uwazalam,ze jest on zbyt uciazliwy - oj nie Dworzec potrzebowal jedynie odnowy a nie zburzenia i tego COS nowego , ktore z kolei takze zostanie zburzone.pamietam wjezdzalo sie na Dworzec pod dwoma wiaduktami - tunelami , przed nimi staly piekne drzewa kwitnace wiosna - kwiaty o kolorach japonskiej wisni .........tyle uroku - ale trzeba byc "odpowiednio wiekowym " zeby to pamietac !!! Ja bardzo zaluje , ze nowy dworzec jest taki beznadziejny -no ale nowe generacje " maja zawsze slusznozsc " hmmmmm
@@vonorgeich8901 Tego dworca nie należało burzyć.
niestety ten projekt przedstawiony na wizualizacjach tego "remontu" to jakaś makabra i obrzydlistwo
Czy można liczyć na odpowiedź na te pytania?
1)Kiedy wyremontowane będą główne wylotowe z Łodzi Brzezińska, Strykowska? One są bardzo intensywnie eksploatowane i są na głównych kierunkach.
2)Dlaczego oddawane są do użytku jezdnie w których wciąż są niewykończone leje studzienkowe?
3)Dlaczego nie stosujecie nowych technologii odwadniania jezdni?
Pomiędzy tymi torami na placu i budynku dworca mogła by powstać galeria razem z budynkiem dworcowym takie mini PKP Kraków główny. Problem w tym że na kaliskim jest mało pasażerów tam raptem jest tylko jedna kasa czynna i jedna kawiarenka a jak otworzą tunele do fabrycznej będzie jeszcze mniej wjec chyba to co powstaje wystarczy. Ale Fainie że wyremontowali wszystkie perony wymienili tabor i zbudowali nowy budynek dworcowy
Teraźniejszy budynek to prawdziwy symbol degrengolady i upadku.
Wg ciebie
@klematis1Dokładnie tak.
Ten nowy będzie taki sam.
Moim ulubionym dworcem jest Łódź Widzew ( mieszkam na Widzewie)
Pod jaką nazwą znajdę w internecie mapkę z 2:42?
Czy wiadomo kiedy ruszą prace na Telefonicznej od Janosika do zajezdni ?
Czy będzie też ścieżka rowerowa na nowej drodze ?
Pozdrawiam
O WAS BEDA MOWIC JAK ZAKONCZA WSZYSTKIE ROBOTY I INWESTYCJE W MIEJSCACH UPAMIETNIAJACYCH ZYDOW ICH TERENY ULICE , DOMY , PLACE ITD. A MO ZE POTEM PRZYPOMNA SOBIE O INNYCH WAZNYCH PRACACH..!!!
9:30 to już lepiej zostawić jak jest, naprawić tylko tam gdzie woda leci i dać sobie spokój
😀
Jako osoba spoza Łodzi, ale mająca okazję korzystać z Łodzi Kaliskiej całkowicie się zgadzam.
Jest to marnowanie potencjału. Budynek nie jest historyczny, nie ma czego ratować.
Zatem zdecydowanie budynek dworca powinien zostać przybliżony do przystanków tramwajowych.
Już nie mówię o przesunięciu peronów na wiaduktach na południe - bo to grubsza inwestycja, chociaż z tego co widzę, to miejsce by było.
Ale chociaż sam budynek. Oczywiście plac dworcowy powinien być - ale nie tak wielki.
Jako podróżny - miałem odczucie ogromnego zagubienia w okolicy Łodzi Kaliskiej. Przestrzeń nie jest ludzka, ale antyludzka. Chaos. Obskurność. Przytłaczanie.
Obecny plac bardziej wydaje się być dla samochodów i TAXI, niż dla pasażerów.
Łódź Kaliska potrzebuje nie tylko remontu dworca - potrzebuje całkowitej rewitalizacji i przeprojektowania przestrzeni wokół.
PS. Tak nawiasem - to ja się zastanawiam nawet, czy przynajmniej przystanku tramwajowego Bandurskiego - Dw. Łódź kaliska nie dałoby się przesunąć bardziej na północ - bliżej dworca. Nie musi ona przecież iść dokładnie wzdłuż ulicy na wysokości dworca mogłaby łukiem zbliżać się do budynku dworcowego. Szczególnie, że chyba dokładnie owy budynek głównie obsłuchuje.
___
Osobiście wg mnie cała Łódź Kaliska powinna zostać zaprojektowana (jeśli nie miałaby wracać do historycznej, secesyjnej formy) w architekturze najbardziej typowej dla Łodzi - tj. postindustrialnej. Cegła i czerń. Ceglany detal i nowoczesne szkło. Są to połączenia, które niemal definiują dzisiaj Łódź i piorunująco dobrze wyglądają.
Gdyby jeden z głównych dworców tak właśnie wyglądał - byłby namacalną wizytówką miasta.
Tymczasem mamy wizualizacje, które wyglądają na robione po kosztach...
Mam nadzieję, że będzie powtórka z rozrywki i za kolejne 30 lat znowu będzie akcja, by "co zrobić z tym szkaradnym potworkiem"...
Mam wrażenie na podstawie różnych prac prowadzonych przez PKP, czy to za obecnej władzy, czy naszej ekipy, jeśli przy jakieś realizacji ludzie z ministerstwa, czy samorządu marszałkowskiego, nie dokręcą śruby, to PKP jakby wydawało dla samej idei wydawania i co najwyżej optymalizacji ruchu pociągów. Patrzenie od kąta pasażera, czy szerzej innych form transportu, scalenia nieruchomości z tkanką miejską są stosunkowo żadkie.
@@MarcinHencz
Ja w ogóle mam dużą zagwostkę co do mojej opinii: czy dworce powinny być zarządzane przez miasto czy przez PKP...
Z jednej strony dworce to brama wjazdowa dla podróżnych, wizytówka miasta, więc powinno ono decydować o formie i stanie dworca.
Z drugiej jednak - biorąc pod uwagę stan lokalnych budżetów, to takie podejście pewnie skończyłoby się patologia w wielu miejscach...
Mam więc wrażenie, że chociaż dworce są pod zarządem PKP, to samorządy powinny mieć kluczowy wpływ, by wymusić na PKP konkretny nurt architektoniczny dworca.
Pewnie dałoby się to zrobić w MPZP - ale mam na myśli dużo bardziej elastyczne narzędzie.
Nie mniej - nawet bez tego narzędzia samorząd (jako główny zainteresowany) powinien próbować interweniować w tej sprawie. Przynajmniej na płaszczyźnie prób negocjowania z PKP
Pomijajac sam dworzec - wokół Łodzi Kaliskiej przydałby się plan na całe jej otoczenie i węzeł komunikacyjny. I nie mówię o z ianienkosnetycznej, ale faktycznej dużej i całościowej inwestycji.
Jeżeli z uwagi na finanse nie dzisiaj, to do zrealizowania w przyszłości.
Bo samym pudrowaniem i powierzchownymi remontami niestety nie naprawi się fatalnego układu urbanistycznego w tamtym miejscu.
No to taka ciekawostka... generalnie PKP nie musi stosować się do planów przestrzennych. Co zresztą świetnie widzimy po Fabrycznym, który ma plany wypracowane z Ministerstwem i PKP, i to samo PKP przez 6 lat nie wystawia działek przewidzianych na biurowce bezpośrednio nad dworcem. W efekcie wieje pustynią w tym rewirze, a samo pozbawia się dziesiątek milionów wpływu. W okolicy Kaliskiego jest podobnie. Zresztą w innych miastach, może poza Wawą też obrót nieruchomościami kolei leży
@@MarcinHencz RZadkie:)
1:18 nie wąski tylko normalnotorowy
Nie jest to kolej wąskotorowa, chodziło o odniesienie względem szerokości - przymiotnik, nie nazwę własną. Nie mniej mogłem rzeczywiście inaczej to sformułować. Pozdrawiam.
Normalnotorowy (stephensonowski), węższy od rosyjskiego. Ot, błąd laika.
A to pętli autobusowej już niema na placu koło dworca? I dano tak?
Nie ma, jest wreszcie tam gdzie zawsze miała być czyli od strony Włókniarzy
Doskonaly film i narracja. Co z KDP?
Dzięki. Jeśli chodzi o KDP to można podzielić sprawę na 3 procesy:
- Odcinek Warszawa-Łódź tutaj wciąż idzie temat szykowania gruntów, koncepcji i decyzji. Realność powstania do 2030.
- Odcinek pod Łodzią jest paradoksalnie najbardziej zaawnasowany, zdaje się że teraz rozpisywali przetarg na budowę
- Odcinek Łódź-Wrocław/Poznań póki co temat raczej wirtualny
@@MarcinHencz Dziekuje za odpowiedz, tam sie strasznie duzo dzieje i ludziom spoza Lodzi jest trudno sie polapac jak to wszystko pasuje do siebie. :)
@@MarcinHencz Jako kaliszanin powiem, że prawdopodobnie wybrano ostateczny wariant KDP przez moje miasto :)
Bzdura. Bilet peronowy to nie był żaden ewenement dla żydowskiej Łodzi. W Polsce peronówki obowiązywały zdaje się jeszcze do lat 70-tych.
"żydowskiej Łodzi"?
@@MarcinHencz a jakiej? Poczytaj przedwojenne relacje z Łodzi jaki to był syf. Same parchy. Z resztą tą pożydowską nędzę widać tam i do dzisiaj.
Obecny budynek dworca wygląda okropnie.
Jakbym miał oceniać poszczególne wyglądy w skali 1-5
Dawny 4
Obecny 2
Przyszły 3
@@MarcinHencz Mam podobną opinię z tym, że przynajmniej przyszły projekt nie będzie szary i depresyjny. Mam też nadzieję, że zostanie solidnie wykonany.
@@MarcinHencz No tak, Gare d'Orsay to nie będzie, ale lepszy od obecnego paskudztwa.
Pierwszy budynek dworca był ładny i mógłby powrócić. A zegar paskudny. Mógłby być ładniejszy, gdyby odowali się do innych miast np. Gdańsk Niemczy
Panie Marcinie, serdecznie polecam materiał. Da pan radę jakos się odnieść? OFC po wyborach:
th-cam.com/video/hA9DDvZ_1y8/w-d-xo.html
powstanie nowy koszmarek
Też mnie powalił wygląd budynku z wizualizacji...
Niestety tak. Kolejny szpetny kloc ale tym razem w modnym kolorku. Wykonanie zapewne "plastik is fantastic", więc będzie wyglądać jak śmieć za 10 lat.
Wygląda na to ,ze niestety tak będzie.
pożydowska Łódz to jeden wielki koszmar. Więc będzie pasowało.
pisząc ładnie o kaliskim .. lodówka , drzwi główne awaria a w nocy to nawet menele nie chcą tam spać bo można zamarznąć
Typowa Polska myśl techniczna z tą przebudowa. Wydać nie potrzebnie pieniądze w nie przemyślany sposób.
"polska" (przymiotnik), "niepotrzebnie", "nieprzemyślany". Dwa krótkie zdania, trzy błędy ortograficzne.
Ja proponuję wybudować tramwaj, który będzie woził ludzi z jednej częsci dworca do drugiej, poprawi to komunikację. Na Warszawie Zachodniej już powstaje tunel pod peronami 😂.
A tak już konkretnie, to czy przypadkiem brak pojazdów komunikacji miejskiej przed dworem, nie jest w jakiejś częsci winą miasta?
A po co one miałyby tam być? By szkodzić pasażerom wydłużając przejazd o 5 minut z Retkinii do Centrum, czy żeby utrudnić sygnalizację na najbardziej skomplikowanym skrzyżowaniu w Łodzi i tym samym pogorszyć jego wydajność?
Brak komunikacji miejskiej przed dworcem? Fabryczny i Kaliski nie cierpią na ten problem.
@@jezalb2710 Ok, może w okolicy Kaliskiej nie brakuje tramwajów i autobusów, ale dojście z przystanku na stację to już jest wyprawa. Mój tramwaj jadący od centrum skręcił w al. Włókniarzy, więc droga najpierw chodnikiem, potem ścieżką, na której znalazłem pozostałości jakiejść starej drogi czy chodnika z asfaltu z krawężnikami, potem tunelem i tu przypomnienie, że kiedyś można było podjechac tu tramwajem, bo zostawiono tory w bruku na pamiątkę, potem zaniedbany plac i dopiero wejście do tunelu z którego można wejść na peron, na szczęście nie musiałem wchodzić do budynku dworcowego, bo jeszcze by został kawałek do przejścia. A nie musiałem wchodzić na dworzec bo czekała mnie miła niespodzianka, wreszcie dziala system informacji dworcowej :) .
O Fabrycznej to nic nie pisałem, bo tam dostęp do komunikacji miejsckiej jest bardzo dobry.
@@Piotr_Roszczyk trzeba było wsiąść do tramwaju: 10, 12. Miałbyś dużo bliżej do dworca
Straszny ten projekt nowego dworca. Z deszczu pod rynnę.
Widzew niech rozbudują i powiększą liczbę torów wychodzących w stronę Warszawy
A po co?
Jako, ze nie jestem z tych stron, zastanawiam sie, czy istnieje potencjal dla Lodzi zeby byc sypialniå dla czesci pracowników Warszawy. Oczywiscie, kolej musialaby naprawde czybka.
@@timetraveler2405 tak jest już w tej chwili, pociągi od godziny 5 do 9 są wyładowane ludźmi z Łodzi jadącymi do pracy do Warszawy.
Błagam, mieszkańcy Łodzi, nie dopuścicie do budowy tego dworca. Kolejny nijaki, generyczny kloc. Mówiący absolutne zero o mieście. Dworzec z generatora budynków publicznych 2023.
Mieszkańcy Łodzi (ani innych miast) nie mają nic do gadania w sprawach kolei. PKP to niezależne imperium, obdarowane prawem kaduka gigantycznym majątkiem, funkcjonujące samo dla siebie i wedle swoich zasad.
@@fox570808 no, zostawić to zadłużonemu na miliardy miastu, to byśmy mieli same dworce typu Łódź Chojny
Miasto zadłużone jest na 60% swoje rocznego budżetu, państwo na 300%, a Ty? :-)
@@MarcinHencz niestety nie rozumiem dzisiejszej logiki. Lepiej wybudować coś raz, a porządnie czy "modernizować" i naprawiać co rusz? Dobrej jakości budynki trwają i służą, w zmienionej lub zachowanej formie, lata i tak też powinny być projektowane i budowane nowe obiekty - tak jest zapewne nawet taniej - długoterminowo.
Co do zadłużenia - wątpię w to 300% - nawet licząc dług ukryty, który ma każde państwo, lecz żadne go nie podaje. Ale tak jak tu napisano - to sprawa PKP - a nawet oni nie są odporni na naciski. Jakoś pewny YTber "zmusił" GDDKiA do przeprojektowania węzła, więc i z PKP może warto.
@@MarcinHencz "Dług publiczny Polski w relacji do PKB według danych Eurostatu za trzeci kwartał 2022 roku wyniósł 50,3%. To poziom zdecydowanie poniżej średniej unijnej, która wynosi 85,1%, jak i strefy euro, gdzie relacja dług publiczny/PKB to 92,9%. Wśród 10 największych gospodarek Unii Europejskiej względny poziom zadłużenia Polski także jest stosunkowo niski, zajmujemy bowiem dopiero 7. miejsce w tym zestawieniu (licząc od państwa z najwyższym poziomem długu), a warto odnotować, że Holandia i Irlandia mają dług w relacji do PKB zaledwie o 1 pkt. procentowy niższy niż Polska."
Dług publiczny Polski jest zaledwie o 300 mln zł większy od długu miasta Łódź. Proszę porównać skalę.
Nie chcę, by temat poruszany na kanale zamienił się w polityczną pyskówkę, więc kończę polemikę.
dworzec był ładny, teraz jest brzydki, ale ktoś chce żeby stał się wprost paskudny :D
Z wizualizacjami jest tak, że zwykle nie mają wiele wspólnego z projektem, są jego malowaniem. Mam wrażenie, że te przeze mnie użyte powstały dość niskim kosztem. Widziałem gdzieś jakąś jedną lepszą. Nie mniej zakładam, że nawet w optymistycznym scenariuszu będzie to realizacja co najwyżej dostateczna
Cały układ kolejowo- dworcowy się zmieni niebawem. Dworzec na retkini do rozbiórki, Kaliski bez sensu. Lepiej skończyć tunele średnicowe i sięgnąć po mądre głowy. Inaczej szkoda pieniędzy na ciągłe sztukowania. Pozdrawiam i dzięki.
Henczusie, Henczusie wszędzie.
W Łodzi trzeba zrównać z ziemią prawie wszystkie drogi i położyć od nowa, zgodnie ze sztuką.
Tutaj 99% to cienka warstwa asfaltu wylana po prostu na kocie łby i kamienie. Dramat.
Jeszcze rok mi został mieszkania tu - potem uciekam i nie mam zamiaru wracać
Dokąd uciekasz ?
Niedawno remontowany dworzec znów będzie remontowany. Kto tym wszystkim steruje ??
Niedawno.... w sensie 35 lat temu.
Zamknijcie wszystkie dworce w Łodzi bo wam wszyscy ludzie wyjadą 😅
Żyjemy w demokracji i oczywiście ma Pan prawo wierzyć w to, że ziemia jest płaska, albo że rządzą nami repitalianie, albo że z Łodzi wyjeżdżają masowo mieszkańcy :-)
Całkowicie popieram Pana obserwacje co do nowego dworca. Kolejny koszmarek niczego nie rozwiązujący. A biegać na takie odległości , z ciężkimi torbami w czasie przesiadek ... To już jest po prostu bezmyślność projektantów tego czegoś. Nastała jakaś dziwna wręcz moda na utrudnianie życia podróżnym . W Łęczycy odremontowany budynek dworca stoi sobie spokojnie, niema z niego wejścia na perony a podróżni chcąc dostac się na peron z którego odjadą gdziekolwiek muszą biegac daleko w szczere pole żeby wsiąść do pociągu. Peron pierwszy na tej stacji jest wredną pułapką gdyż pasażerowie nie wiedzący o tym wychodzą tam licząc że przejdą stamtąd na inne perony. Otóż nie przejdą gdyż peron się kończy podsypką z tłucznia i wysokim uskokiem.. Gdy zorientują się w sytuacji muszą biegiem zawracać kawał drogi by potem biec na właściwy peron. Kto to wymyśla?