pan genialnie opowiada, cudownie się słucha, Łódź obecnie przepiękna, jeszcze trochę i w całości będzie cudowna, czekam na zakończenie remontu centrum plac wolności etc.
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Pańska praca pozwala odczarować Łódź jako miasto brzydkie, biedne i pozbawione obecnie pomysłu na siebie, jeszcze raz dziękuję
No bo śródmieście Łodzi urodą nie grzeszy mówiąc delikatnie. Dzielnica robotnicza w centrum miasta to nie jest to jak się powinno projektować miasta. Ale na pewno "towarem turystycznym" Łodzi są te wielkie ceglane fabryki.
Ceglana architektura broni się sama i pięknie się starzeje, a budynki poprzemysłowe w Łodzi są tego świetnym przykładem. Dobrze, że dostosowanie do współczesnych wymogów funkcjonalnych i termoizolacyjnych nie zniszczyło oryginalnych elewacji :)
Sama architektura Księżego Młyna jest przepiękna, rewitalizacja super. Problemem jest jednak wnętrze budynków obecnie mieszkalnych. Wewnętrzna przestrzeń korytarzy jest ogromna, pełno galeryjek o słabej wykorzystywalności. Natomiast gdy wchodzi się do mieszkań są one zaskakująco malutkie. O ile dobrze pamiętam budowę prowadziła firma australijska rękami Rumunów czy Albańczyków (wiadomo taniej). Niestety po taniości potraktowano także ściany. Mieszkali tam znajomi i niestety przez ściany przedostają się dźwięki od sąsiadów nader łatwo.
Fabryka 19-wiecznego kapitalisty w której wyciskano każdego grosza z robotników ma więcej ornamentów niż osiedla budowane na przedmieściach naszych miast w 2024 roku. Co to mówi o nas? Co to mówi o współczesnej kulturze?
Super prezenter : mówi bardzo ciekawie , szybko ale bardzo wyraźnie , bez : eee.. , mmm... Całość daje wyrażny obraz , jak powstał niesamowity zalążek Łodzi. Dziękuję
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Cieszymy się, że film podoba się łodzianom :) Jeśli jakaś inna łódzka firma albo instytucja chciałaby z nami współpracować przy kolejnych odcinkach o historii i architekturze Łodzi, to my bardzo chętnie! Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę :)
W pełni zasłużone. Oczywiście kanał od razu zasubskrybowałem. Dodam tylko, że jestem również pod wrażeniem pięknej, bardzo poprawnej polszczyzny ( jestem na to uczulony).
Łódź- świetne miasto, trochę wydać na remonty i będzie perła. Sam jestem z Warszawy i byłem ostatnio na kilka dni żeby poznać je trochę lepiej, wielllki potencjał
@@romanpiwek9672 bzdura , problem jest taki ze w Łodzi mieszkało 1 mln ludzi a dziś Ok 600000. Przez to brakuje pieniędzy z podatków. W tym czasie do Warszawy przybywa ludzi którzy płaca tu podatki. Zanim będziesz powielał kompleksy w stosunki do Warszawy to poczytaj i myśl samodzielnie, miłego dnia
@@romanpiwek9672 A gdzie właśnie budują tunel średnicowy - pod Łodzią. Gdyby powstał CPK, cały ten obszar zmieniłby się z czasem w duopolis Warszawa-Łódź (był taki pomysł jeszcze za PRL, a jeszcze po drodze by wchłonęło Żyrardów z podobnymi loftami).
W łódzkiej architekturze jest trzech bohaterów zbiorowych: kamienice, zespoły przemysłowe i wille/pałace fabrykanckie. Każda z tych grup jest wyjątkowa, przebogata, bardzo ciekawa :)
Aktualnie uwielbiam pański kanał. Oglądanie zrewitalizowanych obszarów oraz architektury posiadającej sztukaterię bogato ornamentowaną, zawierającą elementy neogotyckie, rokokowe bądź secesyjne, przynosi poczucie przyjemności. Lustrując wyremontowany Księży Młyn, dostrzegam iskrę rozpalającą płomień nadziei, który oświetla Łódź. Metropolia doświadczyła mrocznych wydarzeń, jednakże upływ każdego następnego ułamka sekundy przywrócił wysoką wartość liczbową łódzkiego piękna. Przyszłościowo miasto czterech kultur może będzie przyjazne mieszkańcom.
Odcinek niezmiernie ciekawy. Jestem za tym żeby było więcej takich odcinków o architekturze fabryk Łodzi ale też Górnego Śląska i architekturze XIX wieku. Będę czekał na odcinek o elektrowni Przy Książęcym Młynie. Fajnie też by było jak byście porównali kilka tego typu realizacji z całej Polski zaczynając Od Starego Browaru w Poznaniu. Ogólnie to ilość tych ceglanych detali jest tak hipnotyzująca że nie wstydzę się użyc określenia na ten styl że jest to Industrialny Gotyk bo i tu i tu zwłaszcza w Europie północnej cegła była podstawowym budulcem w dużych budowlach i tu i tu potrzebna była odpowiednia ilość światła i kolejna rzecz detal był też ważny i decydowano się na niego nie zawsze ze względów religijnych w przypadku średniowiecza a z estetyki. Jestem na tak więcej takich odcinków.
Odwiedzam i zwiedzam w sposób świadomy duże polskie miasta naprawdę się po nich włócząc. Szczerze mówiąc to Łódź ma więcej zrewitalizowanej zabudowy fabrycznej niż cała Polska. Mówisz Stary Browar... kurcze z całym szacunkiem do Poznania, ale to jest zwykłe centrum handlowe z kawałkiem zieleni i kilkoma lokalami gastro czy kultury. Widziałeś Manufakturę w Łodzi? W pozostałych miastach było jej pierowtnie mniej, a do tego jeszcze bardzo wiele rozebrano. Pewnie na Śląsku jest wiele pięknych smaczków, ale to rozproszone obiekty. Z mojej perspektywy w takich tematach przed jednym jeszcze miastem w Polsce jest potencjał - Gdańsk. Wokół stoczni mocno zaczynają rozkręcać się takie historie.
@@MarcinHenczBo zabudowa fabryczna Łodzi to jest jej wyróżnik dlatego to naturalne, że Łódź na nią stawia. Rzeczywiście, Stary Browar w Poznaniu jest mocno przekształcony i w żaden sposób nie może pokazywać jak wyglądała stara zabudowa fabryczna ale jak udana przebudowa na galerię handlową. Co do Gdańska, to miasto to ciągle wygląda dziwnie, jakby jeszcze nie zabliźnione po zniszczeniach drugiej wojny światowej.
@@MarcinHencz Dzień dobry Panie Marcinie :) Czekamy na kolejne ciekawe materiały, nikt nie zapomniał... Pan Hencz = Nasz Radny. :) Ja wiem że to nie ten temat ale warto by wrócić do NCŁ. Czy Ghelamco tylko strzeliło focha ale wrócą. Czy może sprzedadzą swoją działkę innej firmie? Co tam się w ogóle dzieje? Pozdrawiam - Stan
MMM panie Radku, można słuchać i słuchać bez końca, żeby być dobrym architektem.trzeba mieć te wrażliwość na szczegóły, ja je mam, dlatego tak bardzo lubię nadal słuchać o takich perełkach które jednak czasem ktoś potrafi tchnąć w nie nowa duszę i służą następnym pokoleniom
Kilka tygodni temu zwiedzałam architekturę Księżego Młyna... Miejsce klimatyczne... Robi wrażenie... Planuję kolejną wizytę już bogatsza o wiedzę historyczną...
Bardzo ciekawy materiał! 😄 Bardzo lubię Łódź - to miasto ma niesamowity, miejski, przesycony historią klimat. ❤️ Przyznaję, że też byłam takim „człowiekiem małej wiary” 😉 i cieszę się bardzo tym, jak Łódź pięknieje. 😊❤️
Zwiedziłam Księżny Młyn parę tygodni temu - niesamowite miejsce. Zakochałam się w Łódź z jej ruinami i budynkami już odnowionymi. Życzę temu miastu tylko lepszej przyszłości!
Piękna architektura. Marzy mi się by Łodzią rządził ktoś kto chciałby te tereny przywrócić do czasów ich świetności. Łódź ma taki ogromny potencjał że aż człowiek się denerwuje że nie jest on wykorzystywany...
@@aryon55 Nie jest tak że najwięcej w kraju, Łódź nadal jest daleko za Wawą, jest również za Gdańskiem, Wrocławiem, Poznaniem i Krakowem, jeżeli chodzi o wsparcie z budżetu państwa. Gdyby nie (tym razem większe) dotacje z Unii to ciężko byłoby z jakimikolwiek rewitalizacjami. Łódź ma zdecydowanue największą liczbę kamienic... spośród dużych miast w całej Polsce. Jest to ogromny problem i biorąc pod uwagę nawet wizję z wyburzaniem całych kwartałów, to żadnego polskiego miasta, żadnego... nawet stolicy nie byłoby stać na konsekwencje takich działań. S.
@@ColonelStanley No ale większość remontów kamienic i rewitalizacji jest za publiczne pieniądze np Włókiennicza czy NCŁ, czy Księzy młyn. W takim Wrocławiu/Poznaniu większość remontów kamienic to inicjatywy prywatne. W tym sensie to nie jest tak ze władze łodzi jakość szczególnie zaniedbują rewitalizacje jak kolega wyżej pisał. Jezeli chodzi o pieniądze z budżetu centralnego to moj Poznań tez jest mocno olewany przez władze. Zachód ma tylko płacić, a pompowany jest Kraków, Stolica i ściana wschodnia.
We młynie nie byłem ale za to zwiedziłem pałace łódzkich przemysłowców. Popadalem w zadumę przy prawie każdych drzwiach w środku które są unikatami i dziełami sztuki. Poraża myśl o stanie umysłów tych przedsiębiorców!
To skomplikowany temat. Zasadniczo Scheibler był jednym z nielicznych wykształconych i mogących uchodzić za naprawdę elity. I co ciekawe, pomimo, że miał w biznesie 5 największy majątek Imperium Rosyjskiego, to jego Pałac przy Parku Źródliska jest dość skromny z zewnątrz i nie jakiś olbrzymi. Drugi na łódzkiej liście Poznański, bez wykształcenia, dobrego pochodzenia i zdecydowanie gorzej dbający o pracowników wystawił pałac przy którym wysiada większość tych wzniesionych przez polską magnaterię. I generalnie tak to trochę było. Im ktoś robił szybciej wielką fortunę, tym bardziej się w Łodzi nią obnosił. Arcymistrzem był Juliusz Heiznel, który postawił sobie aż 4 pałace/wille i każdy wgniatał w fotel rozmachem. Tworzył całe piękne parki obok oczywiście. Żeby pokazać czym były pieniądze w Łodzi i jak nimi szastano, to podam przykład z podłódzkiej Rudy. Najbogatsi założyli tam sobie hipodrom. No ale co będą jechać od domu 7 km wozami? Wybudowali bocznicę tramwajową od trasy na Pabianice. Jakiś kilometr. Tylko dla nich, tylko używana w czasie zawodów.
Muszę przyznać, że widziałem dziesiątki filmów o Księżym Młynie, ale one miały wspólną cechę - tworzyli je fanatycy Łodzi. A tu proszę przyjeżdża Warszawiak, patrzy na całość okiem architekta, a nie sercem i opowieściami rodzinnymi jak My, i muszę przyznać, że mierzy się Pan z tematem całkiem sprawnie i ciekawie, bo lekko inaczej. Ze smaczków uzupełnie tylko, że Karol Scheibler nie wzniósł pierwszych budynków na Księżym Młynie. Zrobił to Wendish już w 1827. Fabryka napędzana była jeszcze wodą. Rozkręcała się, ale facet zszedł na zawał. Następca też szybko umarł, a potem pojawił się pożar. Po tym pożarze odkupił Scheilber tereny. Jedyne budynek od Przędzalnianej pamięta jeszcze czasy Wendisha. Naturalnie Scheibler postawił modelowe założenie osiedla fabrycznego i co ciekawe nie wynikało to do końca z kwestii finansowych, a także z faktu jego głębokiej wiary protestanckiej i jego oświecenia. Jednak o ile to wszystko jest takie wybitnie "urbanistyczne" to jego początki co ciekawe to jedna z najbardziej kuriozalnych decyzji władz miasta, która z dzisiejszej perspektywy chyba skończyła by się skandalem na cały kraj. Scheilber był z dobrej rodziny przemysłowej, był wykształcony w temacie i miał świetną opinię z poprzednich etatów, dlatego Rada Miejska pozwoliła mu zbudować dom i fabrykę na połowie jedynego wtedy parku miejskiego, a później oddała mu we władanie drugą połowę. O ile jak się okazało była to najlepsza decyzja w historii Łodzi, to przyzna Pan, że to było kuriozalne :-) Na wykład już oczywiście się zapisałem, do zobaczenia :-)
Chociaż nie pochodzę z Łodzi, to jednak to miasto w jakiś sposób mnie fascynuje. Co do 13:24 to ten oliwkowy kolor jest efektem ostatniej renowacji. Jeszcze kilka lat temu dominowały brązowe okna i niekiedy w takim czerwonawym odcieniu. Nie wiem jakie były oryginalne kolory w XIX wieku, ale to co widać jest dość świeżą sprawą. Swoją drogą, to i tak wygląda ta okolica niebo lepiej, niż jeszcze kilka lat temu. Zaczęło się od dużej inwestycji (chyba do końca nieudanej, bo inwestor splajtował) renowacji "Loftów Scheiblera", a później jakoś to poszło.
Pierwszy Wasz film jakims cudem trafil u mnie do obejrzenia a bya to odbudowa Notre Dame.Jestescie genialni!Nieśmialo chcialem prosic i właczenie napisów chociaż w jezyku angielskim.❤ Sub i łapka!
Panie Radku, popieram komentarz o transmisji online z wykładu, nie zdążyłam kupić biletów, a baaardzo chciałabym go wysłuchać 😊 Byłam do niedawna mieszkanką osiedla bezpośrednio sąsiadującego z Księżym Młynem, mam z nim wiele wspomnień, byłam też świadkiem, jak cudownie zmienia się na lepsze i piękniejsze, zatem film jest mi wyjątkowo bliski 😊
Łódź ❤ zawsze się tam dobrze czułam ze względu na podobieństwa do mojego rodzinnego miasta - Żyrardowa. Też XIX wieczna osada fabryczna, też czerwona cegła, tylko zamiast przędzalni bawełny to przędzalnia lnu. Większość zabudowań odzyskała dawny blask za sprawą rewitalizacji. Trochę żałuję, że o Żyrardowie odcinka już nie zrobicie, bo byłoby o tym samym 😜 Księży Młyn wyszedł Wam oczywiście fenomenalnie, jak zawsze! A jakby komuś było mało Księżego Młynu to zapraszam do Żyrardowa 😉
Dobra opowieść sprzeda wszystko. Ja to kupuję i czuję niedosyt, chcę więcej. Pan Radek jest mistrzem w swojej dziedzinie, a Łódź odnoszę wrażenie jest diamentem w trakcie szlifowania. To będzie jedna z perełek Europy. Byle resztę tego co pozostało, potraktowano w podobny sposób. Jeden z najlepszych Waszych materiałów, wspaniałe ujęcia. Dziękuję i pozdrawiam! 🙂
Ksiezy Młyn to także ciekawa ulica Przędzalniana i sieć fabrycznych linii kolejowych. Był kiedyś stary przejazd kolejowy nie wiem czy ocalał. Szkoda że nie pokazałeś budynku szkoły. Łódź Schaiblera to także Źródliska, i palac Schaiblera wraz z tzw Centralą.
Wartym poznania jest także Wójtowski Młyn/Stary Folwark (Tymieniekiego 33 - po drugiej stronie ul. Rydza - Śmiałego, obok Parku nad Jasieniem). Niedługo ma zacząć się tam duża inwestycja nawiązująca do obecnych zabytkowych budynków - więc czasu dużo nie zostało by zobaczyć oryginał 😉
Bardzo dobry dobcinek z resztą jak Wasze prawie wszystkie, a oglądałem chyba wszystkie co ciekawsze od powstania kanału ,tak trzymać! Sposób opowiadania, podkład muzyczny i ujęcia obiektów robione bardzo dobrze i wciąga widza w Waszą opowieść. Co do tego odcinka bardzo ciekawa rewitalizacja,choć Textorial Park mogli już zrobić porządne mocowania do zapięcia rowerów do ramy(idealnie z wiatą przeciw deszczowa) a nie te na koło,gdzie i tak wiele opon się nie mieści bo są za wąskie a tu jeszcze przed przeszkodą gdzie są zachowane te historyczne (20:44) tory. Co do historycznych rewitalizacji może byście nagrali jakiś odcinek o Nikiszowcu w Katowicach lub Czerwionka-Leszczyny...
Wspaniały odcinek❤ przyjemnie ogląda się swoje miasto z punktu widzenia udanej rewitalizacji 😊 swoją droga jako studentka wynajmowałem sobie mieszkanie tuż obok i praktycznie co wieczór korzystałam ze znajomymi z restauracji, które postały 11 lat temu u scheiblera.
Uwielbiam architekturę przemysłową okresu rewolucję industrialnej a mieszkając w Zagłębiu Ruhry mam jej calkiem sporo w swoim rejonie (a kryją sie za nimi niezwykle ciekawe historie). Szkoda tylko, że nadal wiele obiektów nie może znaleźć inwestorów-wizjonerów chcąc zaryzykować ich renowację. Muszę kiedyś odwiedzić Łódź, bo opinia "brzydkiego miasta" dość mocno się za nią ciągnie. Pozdrawiam i życzę kolejnych świetnych filmów.
Moje miasto zawsze najpiękniejsze. :) Często tam bywam, pięknie łączy się z parkiem Źródliska. Niestety nie ma już biletów na sobotni wykład. Czy materiał zostanie zarejestrowany? Dziękuję za piękny spacer po Księżym Młynie. Pozdrawiam - Stan
Widzę, że dzisiaj powtórka z Ziemi Obiecanej :) Dziękuję za odcinek, bo nazwisko Scheiblera wprawdzie obiło sie o uszy, ale dane mi bylo (głównie z uwagi na ograniczenia czasowe) zobaczyć tylko spuściznę Izraela Poznańskiego(w sumie schemat podobny- fabryka, osiedle i pałac w jedynym miejscu). Co do rewitalizacji, to wydaje mi się, że Łodź zrobiła to w tym konkretnym miejscu o wiele lepiej niż Gdańsk na Wyspie Spichrzów, której nowa architektura z otoczeniem średnio sie komponuje i też średnio przypomina to co stało tam przed wojną.
Trzeba pamiętać, że na Księżym Młynie stały zachowane budynki przemysłowe, a famuły były zamieszkane także po upadku Uniontexu, na Wyspie Spichrzów były tylko fundamenty i nieliczne relikty - stąd pewnie decyzja o zabudowaniu tego obszaru zupełnie na nowo. Szkoda, że musiały tam powstać takie bloczydła - że nie zachowano drobniejszych podziałów własnościowych, ale Wyspa Spichrzów to temat na dłuuugą dyskusję :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Na studiach w 2000 lub 2001 roku robiliśmy inwentaryzację zrujnowanego magazynu z 16:50. Wtedy był to budynek w dobrym stanie - z dachem, żeliwnymi kolumnami, nierozbitymi oknami, zamykany na klucz. A że był to też czas złomiarzy, którzy demontowali elementy metalowe i żeliwne i sprzedawali je potem na skupie, to dewastacja nastąpiła szybko.
Nie mam słów. Tu przeszliście samych siebie. Brawo, brawo, brawo! Byłem tam, podobało mi się ale z tym "kuratorskim" oprowadzaniem.... SZTOS! Żałuję, że nie mogę się wybrać do Łodzi na spotkanie z Wami. Next time better! ‼️‼️‼️
Wiele osób wyjezdza z Lodzi uznajac za miasto opuszczone. Ja osobiscie po 8 latach mieszkania w UK, niedlugo sprowadzam sie do Lodzi a oryginalnie jestem z zachodniopomorskiego ;) Mysle ze Lodz ma ogromny potencjal i lada moment sytuacja sie neisamowicie odwróci.
To "przejście", przeszklone atrium pomiędzy starym a nowym budynkiem to coś co już kilkanaście lat temu robiło na mnie gigantyczne wrażenie w katowickiej Akademii Muzycznej przebudowanej przez Koniora. Nie jest to taka wąska przestrzeń tylko cały duży "dziedziniec" z zielenią (jest tam też kawiarnia dla studentów - ale nie sprawdzają legitymacji i często tam przesiaduję 😄) i pamiętam że moja pierwszs myśl po jej zobaczeniu to było "miasto w mieście". Wspaniałe miejsce.
Polecam zrobic podobny film z ulicą Leczniczą w Łodzi, stary szpital a obok domki dla personelu szpitala. BARDZO Ciekawe miejsce co odbiega od architektury Łodzi. Na Ksiezym Mlynie jest tez stary zabytkowy budynek szkoly mogł dopelnic ten film, i wlasciwie szpital w pobliżu też
"Miasto! Maszyna! Masa!" Ot, co mnie podnieca, bo jak widzę starą fabrykę, to muszę choć zajrzeć przez okna. A jeszcze lepiej - wejść! No, bo kocham zapach rdzy, smarów, kurzu, czyli coś, co nazwałbym specyficznym "smrodkiem" industrialnym. Bo industria pachnie niczym krowa: Niby nic olśniewającego, żadna "perfuma", ale jednak zapach krowy jest przyjemny. Podobnie zapach starej hali fabrycznej. Nie da się jej w żaden sposób zestawić na przykład z zapachem ukwieconej, pełnej ziół łąki czy sosnowego lasu, ale jednak...
Super odcinek. Powiedźcie mi proszę co myślicie o moim pomyślę, żeby dworzec centralny w Warszawie, a konkretnie jego dach zazielenił się. Przykryć paskudny niebieski dach roślinnością, co wprowadziłoby dworzec w 21 wiek. Przemyślcie to proszę, może by zaszczepić ten pomysł u innych. Zielone dachy tej wielkości to coś pięknego. Przy okazji remontu wzmocnić konstrukcje jeżeli to konieczne 😊
robiłem niewielką dostawę do instalacji budynku, w którym są lofty. Pamiętam rozmowę o "upierdliwości" konserwatora zabytków. Blisko położona stara część fabryczna, wymieszana z nowymi budynkami mieszkalnymi zrobiła na mnie większe wrażenie niż Kraków. Chociaż jeszcze nie wszystko jest skończone.
Pięknie się o tym opowiada. Tylko nikt nie mówi jakie machlojki Zdanowska robi na tej rewitalizacji. Mieszkania które oddali ludziom są bez wentylacji bo je zalepili. Budynki pękają strychy są tak wykonane ze wchodzić tam nie można. Żadna kamienica nie ma odbioru technicznego ani pozwolenia straży pożarnej. Ważne ze Zdanowska i reszta jej ekipy nakradli przy renowacji odpowiednia ilość kasy. A teraz niech mieszkańcy się meczą z niedoróbkami. Np takimi ze legary siadają nawet o 5cm na każdym 1 piętrze. No ale najlepiej się chwalić jakie to zmiany piękne są na księżym młynie.
Ostatnio pojawiły się materiały o Łodzi na wielu kanałach YT. Coś mi to wygląda na akcję Urzędu Miasta Łodzi :) Radosławie i Natalio. Następnym razem zapraszamy na Stare Bałuty w Łodzi. Bałuty były swego czasu największą wsią w Polsce (100 tys. mieszkańców).
Moja mama ma w Krakowie na Brackiej sklep z tkaninami. Jak go otwierała w 1990 miała jeszcze tkaniny z Łodzi. Teraz nie ma nic z Polski wszystko z importu z Włoch i innych krajów zachodnich. Zaorali nas do ZERA
Witam. Mam gigantyczną prośbę. Wielokrotnie czytałem różna artykuły, książki o Katedrze warszawskiej. Jednak najbardziej zainteresował mnie temat wnętrza, jego zmian na przestrzeni lat. Czy możecie zrobić odcinek o Archikaterdrze Warszawskiej? Zwłaszcza o jej dawnym ołtarzu zwanym Zygmuntowskim. Z góry Bardzo Dziękuję
Podjazd w 24:47 jest super i szkoda, że nie powstał także w miejscu windy w 21:02. Otwarta, napowietrzna winda łatwo ulega awarii, jest niepraktyczna i kosztowna w utrzymaniu. Mam nadzieję, że jest inne, alternatywne wejście.
Izrael Poznanski to odpowiednik Buholtza. nie moge tylko Mullera znalezc i Borowieckiego. Wlasnie wrocilam z Lodzi. Jezien, czeste deszcze , szarosc podkreslaja zimno olbrzymich murow z cegly do nieba. Brak drzew. Nie powiem ze nie jest to przytlaczajace, ale i piekne w tej zimnej monumentalnosci
Na prawdę świetny odcinek! szkoda, że znowu nie będę w stanie przyjść na wykład :( zawsze coś mi musi komplikować. Mam nadzieję że następnym razem mi się uda :) W którym miejscu najwcześniej publikujecie takie informacje?
Żeby YT zaliczył komentarz napisany pod filmem do swoich "algorytmów", komentarz ów musi zawierać powyżej 7 słów. Dlatego niestety coś, co sam kultywowałem, czyli napisane "kds" "komentarz dla statystyk" nie działa, ani tym bardziej emotki same. Ważne są dyskusje w komentarzach pod filmem. Podziękuj Twórcy pisząc dłuższy komentarz! Możesz sobie przygotować i wklejać każdemu, kogo doceniasz to samo. Lajki dawane od razu też nie są liczone, po minucie dopiero jest "zaliczany", brany pod uwagę. Inaczej jest 'pustym" lajkiem, statystyką.
Po poprzednim naszym filmie na temat odbudowy Pałacu Saskiego mieliśmy maile, telefony i różne dziwne i niekomfortowe sugestie ze strony spółki Pałac Saski sp. z o.o., wiem że jedno z czasopism architektonicznych miało wręcz groźby od Pałac Saski sp. z o.o. po jakimś artykule, więc nie - nie zamierzamy poruszać tego tematu, bo nie mamy na to siły.
W toksycznej wodzie do której ciągle spływa syf z okolicznych ogródków i tablica mendelejewa z terenów po Anilanie? To jest zadanie dla prokuratury i Wód Polskich. Póki nie zrobisz porządku z Jasieniem, nie masz cokolwiek ruszyć z tym stawem i nie nie jest to zadanie dla samorządu. Miejsce ma ogromny potencjał, może kiedyś się uda zrobić tam plażę, kajaki i kolejny MOSiR.
@@MarcinHencz Zrzucanie ścieków do rzeki było zgłaszane tyle razy że ręce opadają. Kolejni urzędnicy obiecują zmianę, ale później oni się zmieniają, a nie sytuacja...
pan genialnie opowiada, cudownie się słucha, Łódź obecnie przepiękna, jeszcze trochę i w całości będzie cudowna, czekam na zakończenie remontu centrum plac wolności etc.
Taka regularność mi się podoba
Fantastyczny odcinek, cudowna architektura. Proszę o więcej łódzkich postindustrialnych smaczków. 👍
Bardzo dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy na wykład: app.evenea.pl/event/aiagilodz/
@@goodidea_archia może powtórzy Pan kiedyś ten wykład .Znalazłem Was niestety, w 2025 roku.
dziękuję, jestem z Łodzi 💚
w tej starej remizie nadal jest rura, po której zjeżdżali strażacy, pracowałam tam 🙂
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Pańska praca pozwala odczarować Łódź jako miasto brzydkie, biedne i pozbawione obecnie pomysłu na siebie, jeszcze raz dziękuję
No bo śródmieście Łodzi urodą nie grzeszy mówiąc delikatnie. Dzielnica robotnicza w centrum miasta to nie jest to jak się powinno projektować miasta. Ale na pewno "towarem turystycznym" Łodzi są te wielkie ceglane fabryki.
@@Siapiej w chwili budowy z tego osiedla do centrum miasta szło się polami 😀
Ceglana architektura broni się sama i pięknie się starzeje, a budynki poprzemysłowe w Łodzi są tego świetnym przykładem. Dobrze, że dostosowanie do współczesnych wymogów funkcjonalnych i termoizolacyjnych nie zniszczyło oryginalnych elewacji :)
Sama architektura Księżego Młyna jest przepiękna, rewitalizacja super. Problemem jest jednak wnętrze budynków obecnie mieszkalnych. Wewnętrzna przestrzeń korytarzy jest ogromna, pełno galeryjek o słabej wykorzystywalności. Natomiast gdy wchodzi się do mieszkań są one zaskakująco malutkie. O ile dobrze pamiętam budowę prowadziła firma australijska rękami Rumunów czy Albańczyków (wiadomo taniej). Niestety po taniości potraktowano także ściany. Mieszkali tam znajomi i niestety przez ściany przedostają się dźwięki od sąsiadów nader łatwo.
wspaniale opowiada Pan o moim mieście. zapraszamy częściej
Dziękujemy! Zapraszamy na wykład: app.evenea.pl/event/aiagilodz/
Fabryka 19-wiecznego kapitalisty w której wyciskano każdego grosza z robotników ma więcej ornamentów niż osiedla budowane na przedmieściach naszych miast w 2024 roku.
Co to mówi o nas? Co to mówi o współczesnej kulturze?
uwielbiam łódź, studiuję architekturę i zamierzam jako architekt grzebać w starym, by odzyskało blask i zyskało nowe :)
Powodzenia! Pozdrawiamy serdecznie!
Dziękujemy. Jest jeszcze sporo roboty ale gdyby wyremontować wszyskie Łódzkie kamienice byłoby to jedno z najpiękniejszych miast w Europie.
Super prezenter : mówi bardzo ciekawie , szybko ale bardzo wyraźnie , bez : eee.. , mmm... Całość daje wyrażny obraz , jak powstał niesamowity zalążek Łodzi. Dziękuję
Witam, bardzo fajny film. Chętnie jeszcze obejrzę inne filmy o naszej Łodzi. To piękne miasto i dużo jest tu ciekawych miejsc. Rodowity Łodzianin.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Cieszymy się, że film podoba się łodzianom :) Jeśli jakaś inna łódzka firma albo instytucja chciałaby z nami współpracować przy kolejnych odcinkach o historii i architekturze Łodzi, to my bardzo chętnie! Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę :)
W pełni zasłużone. Oczywiście kanał od razu zasubskrybowałem. Dodam tylko, że jestem również pod wrażeniem pięknej, bardzo poprawnej polszczyzny ( jestem na to uczulony).
Łódź- świetne miasto, trochę wydać na remonty i będzie perła. Sam jestem z Warszawy i byłem ostatnio na kilka dni żeby poznać je trochę lepiej, wielllki potencjał
Problem w tym że Warszawa ma priorytet i kanibalizuje Łódź. A Łódź potrzebuje duzo inwestycji
@@romanpiwek9672 bzdura , problem jest taki ze w Łodzi mieszkało 1 mln ludzi a dziś Ok 600000. Przez to brakuje pieniędzy z podatków. W tym czasie do Warszawy przybywa ludzi którzy płaca tu podatki. Zanim będziesz powielał kompleksy w stosunki do Warszawy to poczytaj i myśl samodzielnie, miłego dnia
@@romanpiwek9672 A gdzie właśnie budują tunel średnicowy - pod Łodzią.
Gdyby powstał CPK, cały ten obszar zmieniłby się z czasem w duopolis Warszawa-Łódź (był taki pomysł jeszcze za PRL, a jeszcze po drodze by wchłonęło Żyrardów z podobnymi loftami).
super film. Byłem w Łodzi na Piotrkowskiej ale nie miałem pojęcia że takie industrialne cuda tam robią. Brawo
W łódzkiej architekturze jest trzech bohaterów zbiorowych: kamienice, zespoły przemysłowe i wille/pałace fabrykanckie. Każda z tych grup jest wyjątkowa, przebogata, bardzo ciekawa :)
Super! Miło zobaczyć film z mojego miasta :) Willa Herbsta to moje absolutnie ulubione miejsce w Łodzi, zwłaszcza ogrody!
Moje również! Pozdrawiam z Zarzewa! Jarek
Aktualnie uwielbiam pański kanał. Oglądanie zrewitalizowanych obszarów oraz architektury posiadającej sztukaterię bogato ornamentowaną, zawierającą elementy neogotyckie, rokokowe bądź secesyjne, przynosi poczucie przyjemności. Lustrując wyremontowany Księży Młyn, dostrzegam iskrę rozpalającą płomień nadziei, który oświetla Łódź. Metropolia doświadczyła mrocznych wydarzeń, jednakże upływ każdego następnego ułamka sekundy przywrócił wysoką wartość liczbową łódzkiego piękna. Przyszłościowo miasto czterech kultur może będzie przyjazne mieszkańcom.
Odcinek niezmiernie ciekawy. Jestem za tym żeby było więcej takich odcinków o architekturze fabryk Łodzi ale też Górnego Śląska i architekturze XIX wieku. Będę czekał na odcinek o elektrowni Przy Książęcym Młynie. Fajnie też by było jak byście porównali kilka tego typu realizacji z całej Polski zaczynając Od Starego Browaru w Poznaniu. Ogólnie to ilość tych ceglanych detali jest tak hipnotyzująca że nie wstydzę się użyc określenia na ten styl że jest to Industrialny Gotyk bo i tu i tu zwłaszcza w Europie północnej cegła była podstawowym budulcem w dużych budowlach i tu i tu potrzebna była odpowiednia ilość światła i kolejna rzecz detal był też ważny i decydowano się na niego nie zawsze ze względów religijnych w przypadku średniowiecza a z estetyki.
Jestem na tak więcej takich odcinków.
Odwiedzam i zwiedzam w sposób świadomy duże polskie miasta naprawdę się po nich włócząc. Szczerze mówiąc to Łódź ma więcej zrewitalizowanej zabudowy fabrycznej niż cała Polska. Mówisz Stary Browar... kurcze z całym szacunkiem do Poznania, ale to jest zwykłe centrum handlowe z kawałkiem zieleni i kilkoma lokalami gastro czy kultury. Widziałeś Manufakturę w Łodzi? W pozostałych miastach było jej pierowtnie mniej, a do tego jeszcze bardzo wiele rozebrano. Pewnie na Śląsku jest wiele pięknych smaczków, ale to rozproszone obiekty. Z mojej perspektywy w takich tematach przed jednym jeszcze miastem w Polsce jest potencjał - Gdańsk. Wokół stoczni mocno zaczynają rozkręcać się takie historie.
@@MarcinHenczBo zabudowa fabryczna Łodzi to jest jej wyróżnik dlatego to naturalne, że Łódź na nią stawia. Rzeczywiście, Stary Browar w Poznaniu jest mocno przekształcony i w żaden sposób nie może pokazywać jak wyglądała stara zabudowa fabryczna ale jak udana przebudowa na galerię handlową. Co do Gdańska, to miasto to ciągle wygląda dziwnie, jakby jeszcze nie zabliźnione po zniszczeniach drugiej wojny światowej.
@@MarcinHencz Dzień dobry Panie Marcinie :) Czekamy na kolejne ciekawe materiały, nikt nie zapomniał... Pan Hencz = Nasz Radny. :) Ja wiem że to nie ten temat ale warto by wrócić do NCŁ. Czy Ghelamco tylko strzeliło focha ale wrócą. Czy może sprzedadzą swoją działkę innej firmie? Co tam się w ogóle dzieje? Pozdrawiam - Stan
MMM panie Radku, można słuchać i słuchać bez końca, żeby być dobrym architektem.trzeba mieć te wrażliwość na szczegóły, ja je mam, dlatego tak bardzo lubię nadal słuchać o takich perełkach które jednak czasem ktoś potrafi tchnąć w nie nowa duszę i służą następnym pokoleniom
Kilka tygodni temu zwiedzałam architekturę Księżego Młyna... Miejsce klimatyczne... Robi wrażenie... Planuję kolejną wizytę już bogatsza o wiedzę historyczną...
Najlepiej wpaść jutro (12 listopada) o 16:00 na nasz wykład i spotkanie autorskie przy ul. Fabrycznej 17 w przestrzeni Textorial Park :) Zapraszamy!
@@goodidea_archi Dziękuję za zaproszenie... Proszę o informację, czy należy gdzieś zgłosić swój udział, czy można przyjść z tzw. "ulicy"...
Wstęp wolny, nie ma zapisów, zapraszamy serdecznie! :)
Lubię kiedy pokazany jest caly proces przyczynowo skutkowy. Cos jak w odcinkach o Zamościu i tym jak samochód zmienił wygląd miast.
Dziękuję za niezwykle ciekawy film! Pozdrawiam serdecznie! Jarek
Bardzo ciekawy materiał! 😄 Bardzo lubię Łódź - to miasto ma niesamowity, miejski, przesycony historią klimat. ❤️
Przyznaję, że też byłam takim „człowiekiem małej wiary” 😉 i cieszę się bardzo tym, jak Łódź pięknieje. 😊❤️
Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy serdecznie!
Zwiedziłam Księżny Młyn parę tygodni temu - niesamowite miejsce. Zakochałam się w Łódź z jej ruinami i budynkami już odnowionymi. Życzę temu miastu tylko lepszej przyszłości!
Piękna architektura. Marzy mi się by Łodzią rządził ktoś kto chciałby te tereny przywrócić do czasów ich świetności. Łódź ma taki ogromny potencjał że aż człowiek się denerwuje że nie jest on wykorzystywany...
Przecież cała Łódź jest pucowana za publiczne pieniądze jak żadne inne miasto w kraju.
@@aryon55 Nie jest tak że najwięcej w kraju, Łódź nadal jest daleko za Wawą, jest również za Gdańskiem, Wrocławiem, Poznaniem i Krakowem, jeżeli chodzi o wsparcie z budżetu państwa. Gdyby nie (tym razem większe) dotacje z Unii to ciężko byłoby z jakimikolwiek rewitalizacjami. Łódź ma zdecydowanue największą liczbę kamienic... spośród dużych miast w całej Polsce. Jest to ogromny problem i biorąc pod uwagę nawet wizję z wyburzaniem całych kwartałów, to żadnego polskiego miasta, żadnego... nawet stolicy nie byłoby stać na konsekwencje takich działań. S.
@@ColonelStanley No ale większość remontów kamienic i rewitalizacji jest za publiczne pieniądze np Włókiennicza czy NCŁ, czy Księzy młyn. W takim Wrocławiu/Poznaniu większość remontów kamienic to inicjatywy prywatne. W tym sensie to nie jest tak ze władze łodzi jakość szczególnie zaniedbują rewitalizacje jak kolega wyżej pisał.
Jezeli chodzi o pieniądze z budżetu centralnego to moj Poznań tez jest mocno olewany przez władze. Zachód ma tylko płacić, a pompowany jest Kraków, Stolica i ściana wschodnia.
Mi się marzy odcinek o urbanistyce w Łodzi ❤
Dobry pomysł! :) Pozdrawiamy serdecznie!
We młynie nie byłem ale za to zwiedziłem pałace łódzkich przemysłowców. Popadalem w zadumę przy prawie każdych drzwiach w środku które są unikatami i dziełami sztuki. Poraża myśl o stanie umysłów tych przedsiębiorców!
To skomplikowany temat. Zasadniczo Scheibler był jednym z nielicznych wykształconych i mogących uchodzić za naprawdę elity. I co ciekawe, pomimo, że miał w biznesie 5 największy majątek Imperium Rosyjskiego, to jego Pałac przy Parku Źródliska jest dość skromny z zewnątrz i nie jakiś olbrzymi. Drugi na łódzkiej liście Poznański, bez wykształcenia, dobrego pochodzenia i zdecydowanie gorzej dbający o pracowników wystawił pałac przy którym wysiada większość tych wzniesionych przez polską magnaterię. I generalnie tak to trochę było. Im ktoś robił szybciej wielką fortunę, tym bardziej się w Łodzi nią obnosił. Arcymistrzem był Juliusz Heiznel, który postawił sobie aż 4 pałace/wille i każdy wgniatał w fotel rozmachem. Tworzył całe piękne parki obok oczywiście.
Żeby pokazać czym były pieniądze w Łodzi i jak nimi szastano, to podam przykład z podłódzkiej Rudy. Najbogatsi założyli tam sobie hipodrom. No ale co będą jechać od domu 7 km wozami? Wybudowali bocznicę tramwajową od trasy na Pabianice. Jakiś kilometr. Tylko dla nich, tylko używana w czasie zawodów.
Wstyd się przyznać ale nigdy nie byłem jeszcze w tym bardzo ciekawym mieście. Mam nadzieję że uda mi się nadrobić to niebawem 😊
Muszę przyznać, że widziałem dziesiątki filmów o Księżym Młynie, ale one miały wspólną cechę - tworzyli je fanatycy Łodzi. A tu proszę przyjeżdża Warszawiak, patrzy na całość okiem architekta, a nie sercem i opowieściami rodzinnymi jak My, i muszę przyznać, że mierzy się Pan z tematem całkiem sprawnie i ciekawie, bo lekko inaczej.
Ze smaczków uzupełnie tylko, że Karol Scheibler nie wzniósł pierwszych budynków na Księżym Młynie. Zrobił to Wendish już w 1827. Fabryka napędzana była jeszcze wodą. Rozkręcała się, ale facet zszedł na zawał. Następca też szybko umarł, a potem pojawił się pożar. Po tym pożarze odkupił Scheilber tereny. Jedyne budynek od Przędzalnianej pamięta jeszcze czasy Wendisha.
Naturalnie Scheibler postawił modelowe założenie osiedla fabrycznego i co ciekawe nie wynikało to do końca z kwestii finansowych, a także z faktu jego głębokiej wiary protestanckiej i jego oświecenia. Jednak o ile to wszystko jest takie wybitnie "urbanistyczne" to jego początki co ciekawe to jedna z najbardziej kuriozalnych decyzji władz miasta, która z dzisiejszej perspektywy chyba skończyła by się skandalem na cały kraj. Scheilber był z dobrej rodziny przemysłowej, był wykształcony w temacie i miał świetną opinię z poprzednich etatów, dlatego Rada Miejska pozwoliła mu zbudować dom i fabrykę na połowie jedynego wtedy parku miejskiego, a później oddała mu we władanie drugą połowę. O ile jak się okazało była to najlepsza decyzja w historii Łodzi, to przyzna Pan, że to było kuriozalne :-)
Na wykład już oczywiście się zapisałem, do zobaczenia :-)
Dziękujemy za komentarz i do zobaczenia w sobotę!
Chociaż nie pochodzę z Łodzi, to jednak to miasto w jakiś sposób mnie fascynuje. Co do 13:24 to ten oliwkowy kolor jest efektem ostatniej renowacji. Jeszcze kilka lat temu dominowały brązowe okna i niekiedy w takim czerwonawym odcieniu. Nie wiem jakie były oryginalne kolory w XIX wieku, ale to co widać jest dość świeżą sprawą. Swoją drogą, to i tak wygląda ta okolica niebo lepiej, niż jeszcze kilka lat temu. Zaczęło się od dużej inwestycji (chyba do końca nieudanej, bo inwestor splajtował) renowacji "Loftów Scheiblera", a później jakoś to poszło.
Pierwszy Wasz film jakims cudem trafil u mnie do obejrzenia a bya to odbudowa Notre Dame.Jestescie genialni!Nieśmialo chcialem prosic i właczenie napisów chociaż w jezyku angielskim.❤
Sub i łapka!
Piękny i pouczajacy odcinek.
Jak zwykle: ciekawie, atrakcyjnie, fascynująco. Zawsze oglądam kilka razy:) trzeba mieć osobowość:) by tak szło i pewnie być pracowitym:)
Bylem miesiac temu w Lodzi po okolo dekadzie i Lodz pieknieje! Brawo!
Panie Radku, popieram komentarz o transmisji online z wykładu, nie zdążyłam kupić biletów, a baaardzo chciałabym go wysłuchać 😊
Byłam do niedawna mieszkanką osiedla bezpośrednio sąsiadującego z Księżym Młynem, mam z nim wiele wspomnień, byłam też świadkiem, jak cudownie zmienia się na lepsze i piękniejsze, zatem film jest mi wyjątkowo bliski 😊
Wow, kupiłam ostatnio mieszkanie niedaleko i zauroczyła mnie informacja, że Tymienieckiego nosiła dawniej moje imię :)
Wspaniały odcinek 👍👍👍
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
Łódź ❤ zawsze się tam dobrze czułam ze względu na podobieństwa do mojego rodzinnego miasta - Żyrardowa. Też XIX wieczna osada fabryczna, też czerwona cegła, tylko zamiast przędzalni bawełny to przędzalnia lnu. Większość zabudowań odzyskała dawny blask za sprawą rewitalizacji.
Trochę żałuję, że o Żyrardowie odcinka już nie zrobicie, bo byłoby o tym samym 😜 Księży Młyn wyszedł Wam oczywiście fenomenalnie, jak zawsze! A jakby komuś było mało Księżego Młynu to zapraszam do Żyrardowa 😉
Przepiękny ten Księży Młyn 😊
Dziękuję za wszystkie odcinki i proszę o więcej.
Malbork ery przemysłowej - zachwyca i zatrzymuje uwagę! Cudowny odcinek, bardzo ciekawe informacje i przepiękne kadry :)
Swietny odcinek, dzięki
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy!
Dobra opowieść sprzeda wszystko. Ja to kupuję i czuję niedosyt, chcę więcej. Pan Radek jest mistrzem w swojej dziedzinie, a Łódź odnoszę wrażenie jest diamentem w trakcie szlifowania. To będzie jedna z perełek Europy. Byle resztę tego co pozostało, potraktowano w podobny sposób. Jeden z najlepszych Waszych materiałów, wspaniałe ujęcia. Dziękuję i pozdrawiam! 🙂
No to teraz czas na wizytę w Żyrardowie. Zapraszam!
Tylko po co.
Kocham Was. Kocham Łódź. Z wielką przyjemnością oglądam Wasze filmy. Dziękuję.
Ksiezy Młyn to także ciekawa ulica Przędzalniana i sieć fabrycznych linii kolejowych. Był kiedyś stary przejazd kolejowy nie wiem czy ocalał. Szkoda że nie pokazałeś budynku szkoły. Łódź Schaiblera to także Źródliska, i palac Schaiblera wraz z tzw Centralą.
Radku, Dobrą Ideą byłaby transmisja on-line z wykładu, proszę! Choć są jeszcze dostępne bilety nie dam rady przyjechać.
Bardzo lubię oglądać o wspaniałej architekturze w naszym kraju i jak pięknie jest opowiadana historia. Dziękuję
Wartym poznania jest także Wójtowski Młyn/Stary Folwark (Tymieniekiego 33 - po drugiej stronie ul. Rydza - Śmiałego, obok Parku nad Jasieniem). Niedługo ma zacząć się tam duża inwestycja nawiązująca do obecnych zabytkowych budynków - więc czasu dużo nie zostało by zobaczyć oryginał 😉
Świetny odcinek
Dziękujemy bardzo za miłe słowa!
Bardzo dobry dobcinek z resztą jak Wasze prawie wszystkie, a oglądałem chyba wszystkie co ciekawsze od powstania kanału ,tak trzymać! Sposób opowiadania, podkład muzyczny i ujęcia obiektów robione bardzo dobrze i wciąga widza w Waszą opowieść. Co do tego odcinka bardzo ciekawa rewitalizacja,choć Textorial Park mogli już zrobić porządne mocowania do zapięcia rowerów do ramy(idealnie z wiatą przeciw deszczowa) a nie te na koło,gdzie i tak wiele opon się nie mieści bo są za wąskie a tu jeszcze przed przeszkodą gdzie są zachowane te historyczne (20:44) tory. Co do historycznych rewitalizacji może byście nagrali jakiś odcinek o Nikiszowcu w Katowicach lub Czerwionka-Leszczyny...
Super film, oby takich jak najwięcej. Pozdrawiam
Można Ciebie Radek słuchać godzinami...
Nie oglądam już tak dużo jak kiedyś ale czasem wracam by posłuchać dla samego stylu wypowiedzi ;)
Wspaniały odcinek❤ przyjemnie ogląda się swoje miasto z punktu widzenia udanej rewitalizacji 😊 swoją droga jako studentka wynajmowałem sobie mieszkanie tuż obok i praktycznie co wieczór korzystałam ze znajomymi z restauracji, które postały 11 lat temu u scheiblera.
Wspaniale opowiedziane! :)
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Uwielbiam architekturę przemysłową okresu rewolucję industrialnej a mieszkając w Zagłębiu Ruhry mam jej calkiem sporo w swoim rejonie (a kryją sie za nimi niezwykle ciekawe historie). Szkoda tylko, że nadal wiele obiektów nie może znaleźć inwestorów-wizjonerów chcąc zaryzykować ich renowację.
Muszę kiedyś odwiedzić Łódź, bo opinia "brzydkiego miasta" dość mocno się za nią ciągnie.
Pozdrawiam i życzę kolejnych świetnych filmów.
leci łapka i zabieram się za oglądanie :)
Dobry materiał, pozdrawiam
Moje miasto zawsze najpiękniejsze. :) Często tam bywam, pięknie łączy się z parkiem Źródliska. Niestety nie ma już biletów na sobotni wykład. Czy materiał zostanie zarejestrowany? Dziękuję za piękny spacer po Księżym Młynie. Pozdrawiam - Stan
Widzę, że dzisiaj powtórka z Ziemi Obiecanej :) Dziękuję za odcinek, bo nazwisko Scheiblera wprawdzie obiło sie o uszy, ale dane mi bylo (głównie z uwagi na ograniczenia czasowe) zobaczyć tylko spuściznę Izraela Poznańskiego(w sumie schemat podobny- fabryka, osiedle i pałac w jedynym miejscu). Co do rewitalizacji, to wydaje mi się, że Łodź zrobiła to w tym konkretnym miejscu o wiele lepiej niż Gdańsk na Wyspie Spichrzów, której nowa architektura z otoczeniem średnio sie komponuje i też średnio przypomina to co stało tam przed wojną.
Trzeba pamiętać, że na Księżym Młynie stały zachowane budynki przemysłowe, a famuły były zamieszkane także po upadku Uniontexu, na Wyspie Spichrzów były tylko fundamenty i nieliczne relikty - stąd pewnie decyzja o zabudowaniu tego obszaru zupełnie na nowo. Szkoda, że musiały tam powstać takie bloczydła - że nie zachowano drobniejszych podziałów własnościowych, ale Wyspa Spichrzów to temat na dłuuugą dyskusję :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Ale takiego pałacu, jak sobie zbudował Poznański, nie ma w całej Polsce.
Dziękuje! 👍
Piękne! ❤
👍😁❤️
Dziękuję za superciekawy film o moim mieście! A babeczki na 40-stkę były pyszne. Wykład rewelacja. Jesteście super!
Malbork ery przemyslowej 🧡
🧱🏭🏰
Na studiach w 2000 lub 2001 roku robiliśmy inwentaryzację zrujnowanego magazynu z 16:50. Wtedy był to budynek w dobrym stanie - z dachem, żeliwnymi kolumnami, nierozbitymi oknami, zamykany na klucz. A że był to też czas złomiarzy, którzy demontowali elementy metalowe i żeliwne i sprzedawali je potem na skupie, to dewastacja nastąpiła szybko.
😢😭😡
@@goodidea_archiPS. Tory z 20:12 były bodajże kupione na Allegro w czasie rewitalizacji - oryginalne też były rozkradzione.
Uwielbiam Was❤
🧡❤️💜🩵💙💚💛🩷❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Potrzebujemy angielskich napisów. Nie rozumiem jako osoba mówiąca po angielsku. Ale miło obejrzeć ten film.
Cudowna praca kamery..
Zapraszamy też do Krakowa, też na fabryczną;). Niesamowita rewitalizacja starej fabryki wódki Polmos.
Nie mam słów.
Tu przeszliście samych siebie.
Brawo, brawo, brawo!
Byłem tam, podobało mi się ale z tym "kuratorskim" oprowadzaniem.... SZTOS!
Żałuję, że nie mogę się wybrać do Łodzi na spotkanie z Wami. Next time better!
‼️‼️‼️
Bardzo pięknie dziękujemy za przemiłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Wiele osób wyjezdza z Lodzi uznajac za miasto opuszczone. Ja osobiscie po 8 latach mieszkania w UK, niedlugo sprowadzam sie do Lodzi a oryginalnie jestem z zachodniopomorskiego ;) Mysle ze Lodz ma ogromny potencjal i lada moment sytuacja sie neisamowicie odwróci.
Za 20 lat może 😂😂, niestety dopiero
Też tak uważam. Moja rodzina jest z Łodzi i co kilka lat odwiedzam to miasto. Zmiany jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat robią wrażenie!
Lubię wasze film ale czekałem na taki rodzaj filmu. Pozdrawiam
Super w tej Łodzi
🙎🏻♀️
20:34 - rowery do tego stojaku po prawej stronie trzeba będzie ustawiać na torach, co jest chyba mało ergonomiczne...
też zachodzę w głowę jak oni zrobili te stojaki...
@@yarosh9490 Kretyńskie pseudo-stojaki, w kretyńskim miejscu :(
To "przejście", przeszklone atrium pomiędzy starym a nowym budynkiem to coś co już kilkanaście lat temu robiło na mnie gigantyczne wrażenie w katowickiej Akademii Muzycznej przebudowanej przez Koniora. Nie jest to taka wąska przestrzeń tylko cały duży "dziedziniec" z zielenią (jest tam też kawiarnia dla studentów - ale nie sprawdzają legitymacji i często tam przesiaduję 😄) i pamiętam że moja pierwszs myśl po jej zobaczeniu to było "miasto w mieście". Wspaniałe miejsce.
Pozdrawiam i dziękuję.
Dziękujemy i również serdecznie pozdrawiamy!
Polecam zrobic podobny film z ulicą Leczniczą w Łodzi, stary szpital a obok domki dla personelu szpitala. BARDZO Ciekawe miejsce co odbiega od architektury Łodzi.
Na Ksiezym Mlynie jest tez stary zabytkowy budynek szkoly mogł dopelnic ten film, i wlasciwie szpital w pobliżu też
Proszę odcinek o Lublinie i lubelskim renesansie :)
"Miasto! Maszyna! Masa!" Ot, co mnie podnieca, bo jak widzę starą fabrykę, to muszę choć zajrzeć przez okna. A jeszcze lepiej - wejść! No, bo kocham zapach rdzy, smarów, kurzu, czyli coś, co nazwałbym specyficznym "smrodkiem" industrialnym. Bo industria pachnie niczym krowa: Niby nic olśniewającego, żadna "perfuma", ale jednak zapach krowy jest przyjemny. Podobnie zapach starej hali fabrycznej. Nie da się jej w żaden sposób zestawić na przykład z zapachem ukwieconej, pełnej ziół łąki czy sosnowego lasu, ale jednak...
Czy tylko ja w tle (zwłaszcza 7min) słyszę utwór "wódka" zespołu Kult? :)
"Zbudowali fabryki
Opracowali maszyny"
Świetny ester egg :)
pozdrawiam
Super odcinek. Powiedźcie mi proszę co myślicie o moim pomyślę, żeby dworzec centralny w Warszawie, a konkretnie jego dach zazielenił się. Przykryć paskudny niebieski dach roślinnością, co wprowadziłoby dworzec w 21 wiek. Przemyślcie to proszę, może by zaszczepić ten pomysł u innych. Zielone dachy tej wielkości to coś pięknego. Przy okazji remontu wzmocnić konstrukcje jeżeli to konieczne 😊
Piękne miejsce, polecam pyszna restauracja. Dobry pomysł. Dziękuję za film.
robiłem niewielką dostawę do instalacji budynku, w którym są lofty. Pamiętam rozmowę o "upierdliwości" konserwatora zabytków.
Blisko położona stara część fabryczna, wymieszana z nowymi budynkami mieszkalnymi zrobiła na mnie większe wrażenie niż Kraków. Chociaż jeszcze nie wszystko jest skończone.
Pięknie się o tym opowiada. Tylko nikt nie mówi jakie machlojki Zdanowska robi na tej rewitalizacji. Mieszkania które oddali ludziom są bez wentylacji bo je zalepili. Budynki pękają strychy są tak wykonane ze wchodzić tam nie można. Żadna kamienica nie ma odbioru technicznego ani pozwolenia straży pożarnej. Ważne ze Zdanowska i reszta jej ekipy nakradli przy renowacji odpowiednia ilość kasy. A teraz niech mieszkańcy się meczą z niedoróbkami. Np takimi ze legary siadają nawet o 5cm na każdym 1 piętrze. No ale najlepiej się chwalić jakie to zmiany piękne są na księżym młynie.
Udany odcinek. Dziękuję. Prosze o napisy po angielsku.
Ostatnio pojawiły się materiały o Łodzi na wielu kanałach YT. Coś mi to wygląda na akcję Urzędu Miasta Łodzi :)
Radosławie i Natalio. Następnym razem zapraszamy na Stare Bałuty w Łodzi. Bałuty były swego czasu największą wsią w Polsce (100 tys. mieszkańców).
Więcej o Łodzi! - Manufaktura i inne tego typu przykłady
Wunderschön revitalisiert und saniert Lodz ist so schön 🤍❤️🇵🇱
Grüße aus Regensburg
Moja mama ma w Krakowie na Brackiej sklep z tkaninami. Jak go otwierała w 1990 miała jeszcze tkaniny z Łodzi. Teraz nie ma nic z Polski wszystko z importu z Włoch i innych krajów zachodnich. Zaorali nas do ZERA
Pod Łodzią są Pabianice. Podobno mają dobrej jakości dzianinę. Pawo w wielu galeriach handlowych są ich garnitury
Pieprzysz dyrdymały
Malbork ery przemysłowej 😀
🧱🏭🏰
Witam. Mam gigantyczną prośbę. Wielokrotnie czytałem różna artykuły, książki o Katedrze warszawskiej. Jednak najbardziej zainteresował mnie temat wnętrza, jego zmian na przestrzeni lat. Czy możecie zrobić odcinek o Archikaterdrze Warszawskiej? Zwłaszcza o jej dawnym ołtarzu zwanym Zygmuntowskim. Z góry Bardzo Dziękuję
Jaka są funkcja tych podkowiastych domków z tymi komurkami? Po co one są? I w jaki sposób tworzyli przestrzeń społecnu?
A gdzie są łazienki?
Podjazd w 24:47 jest super i szkoda, że nie powstał także w miejscu windy w 21:02. Otwarta, napowietrzna winda łatwo ulega awarii, jest niepraktyczna i kosztowna w utrzymaniu. Mam nadzieję, że jest inne, alternatywne wejście.
Tak - z jednej strony można dostać się na rampę podnośnikiem, z drugiej jest wjazd bezpośrednio z poziomu chodnika.
Byłam niedawno ,mieszkałam na Przędzalnianej😊
Ja też mieszkam w pobliżu. Pozdrawiam Panią po sąsiedzku!
Izrael Poznanski to odpowiednik Buholtza. nie moge tylko Mullera znalezc i Borowieckiego. Wlasnie wrocilam z Lodzi. Jezien, czeste deszcze , szarosc podkreslaja zimno olbrzymich murow z cegly do nieba. Brak drzew. Nie powiem ze nie jest to przytlaczajace, ale i piekne w tej zimnej monumentalnosci
Malbork ery przemysłowej
🧱🏭🏰
Na prawdę świetny odcinek!
szkoda, że znowu nie będę w stanie przyjść na wykład :( zawsze coś mi musi komplikować. Mam nadzieję że następnym razem mi się uda :)
W którym miejscu najwcześniej publikujecie takie informacje?
Najlepiej zapisać się na newsletter: www.subscribepage.com/aiagi Kolejne spotkanie w Łodzi będzie w listopadzie :)
@@goodidea_archi dziękuje!
Żeby YT zaliczył komentarz napisany pod filmem do swoich "algorytmów", komentarz ów musi zawierać powyżej 7 słów. Dlatego niestety coś, co sam kultywowałem, czyli napisane "kds" "komentarz dla statystyk" nie działa, ani tym bardziej emotki same. Ważne są dyskusje w komentarzach pod filmem. Podziękuj Twórcy pisząc dłuższy komentarz! Możesz sobie przygotować i wklejać każdemu, kogo doceniasz to samo.
Lajki dawane od razu też nie są liczone, po minucie dopiero jest "zaliczany", brany pod uwagę. Inaczej jest 'pustym" lajkiem, statystyką.
Świetny film, czy będzie komentarz do wybranego projektu odbudowy placu saskiego?
Po poprzednim naszym filmie na temat odbudowy Pałacu Saskiego mieliśmy maile, telefony i różne dziwne i niekomfortowe sugestie ze strony spółki Pałac Saski sp. z o.o., wiem że jedno z czasopism architektonicznych miało wręcz groźby od Pałac Saski sp. z o.o. po jakimś artykule, więc nie - nie zamierzamy poruszać tego tematu, bo nie mamy na to siły.
Wstyd jak to nasze molo wygląda!! Pomyśleć, że kiedyś tam były kajaki i można było przepłynąć do parku Nad Jasieniem.
W toksycznej wodzie do której ciągle spływa syf z okolicznych ogródków i tablica mendelejewa z terenów po Anilanie? To jest zadanie dla prokuratury i Wód Polskich. Póki nie zrobisz porządku z Jasieniem, nie masz cokolwiek ruszyć z tym stawem i nie nie jest to zadanie dla samorządu. Miejsce ma ogromny potencjał, może kiedyś się uda zrobić tam plażę, kajaki i kolejny MOSiR.
@@MarcinHencz Ogródki nie trują. Ale Anilana już tak.
@@MarcinHencz Zrzucanie ścieków do rzeki było zgłaszane tyle razy że ręce opadają. Kolejni urzędnicy obiecują zmianę, ale później oni się zmieniają, a nie sytuacja...
Łódź rządzi ❤