Luty - najlepszy czas na założenie pasieki cz. 1 UZUPEŁNIENIE

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 60

  • @andrzejgawelsp9kok896
    @andrzejgawelsp9kok896 ปีที่แล้ว +2

    pozdrawiam panie Tomaszu, super pomysł czekam na dalsze odcinki w tym roku zaczynam przygodę z pszczołami i każdy nowy odcinek będzie nową lekcją ,jeszce raz pozdrowienia i dużo zdrowia Andrzej

  • @jadwigadarjuszczosnek1365
    @jadwigadarjuszczosnek1365 ปีที่แล้ว +4

    Wiedza jaką się Pan dzieli jest bezcenna.
    Dziękuję za wspaniałe i uczące lekcje.

  • @krzysztofst1175
    @krzysztofst1175 ปีที่แล้ว +3

    Ooo, teraz to jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani ! Dziękuję za szczegółowe omówienie i za pomysł używania brykietu.🙂

  • @PasiekaPodzamcze
    @PasiekaPodzamcze ปีที่แล้ว +3

    Wiem, że proszę o bardzo wiele, ale nasunął mi się pewien pomysł.
    Sama idea takiej serii zakładania pasieki jest genialną kwestią!
    Natomiast, wydaje mi się, że tego czego brakuje na YT. To "kompendium wiedzy, jako roku na pasiece" - chodzi mi tutaj o przejście miesiąc po miesiącu i omówienie "w pewnej dozie szczegółowości", co danego miesiąca musimy robić, co możemy, na co musimy uważać, czego się wystrzegać. Piszę to jako początkujący pszczelarz, który poświęcił już dosyć sporo czasu na przegląd literatury i YT. A mimo wszystko jakby "wiedzy, jest zawsze mało". Nie ukrywam, że jest Pan niesamowitym autorytetem, a taka seria idealnie dopełniała, by Pana wypowiedź, że jeśli "kopiujemy/wzorujemy się na kimś - to róbmy to kompleksowo"!
    Wiem, że "proszę" o wiele i zapewne wszystko rozbije się o to, czy posiada Pan czas na taką na pewno czasochłonną serię. Nie mniej byłoby to coś niesamowitego, za co z góry dziękuje i pozdrawiam!

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว +2

      Pewną formą pomocy co robić w sezonie, jest seria filmów ABC pasieki.
      Zrobienie szczegółowego poradnika jest dla mnie ekstremalnie trudne.
      1. Terminy wielu czynności są zależne od pogody i położenia geograficznego pasieki.
      2. Żeby to robić odpowiedzialnie, trzeba każdy film przygotować bardzo merytorycznie, z uwzględnieniem maksymalnej ilości czynników wpływających na podejmowane decyzje (np typy uli, linia pszczół, baza pożytkowa itd) co zabiera sporo czasu.
      3. Koszty całego przedsięwzięcia. Niestety od pewnego poziomu realizowanego materiału to już nie jest tak, że bierzemy kamerkę i kręcimy to co robimy, niejako przy okazji.

    • @PasiekaPodzamcze
      @PasiekaPodzamcze ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie Rozumiem, liczyłem się z tym, że proszę o za wiele. :)
      Nie mniej z uporem maniaka zapytam, czy może w takim razie mógłby Pan nas przeprowadzić przez sezon z jedną/dwoma/trzema (słaba/średnia/silna) rodzinami, mam na myśli ukazanie wszystkich przeglądów wraz z ich datami i pracami jakie Pan podejmuje.
      Wiem, że to też kosztowałoby Pana wiele pracy, ale myślę, że tak je nazwę "uniwersalne filmy instruktarzowe", które goszczą na tym kanale są świetne - ale takie "może lekko żartobliwie mówiąc vlogowe" przeprowadzanie przez sezon pomogłoby wielu pszczelarzom, którzy nie mają możliwości otrzymania wsparcia od "pszczelarzy z okolicy". Grałoby to bardzo dobrze z pomysłem ukazania "zakładania pasieki" - myślę, że wręcz idealnie.
      Byłby to kompromis między organizacją kompendium wiedzy, a po prostu "przejściem przez sezon".
      Nawet jeśli się Pan nie zdecyduje to i tak bardzo dziękuje za filmy i odpowiedź, serdecznie pozdrawiam! :)

  • @7andree77
    @7andree77 ปีที่แล้ว

    Świetne uzupełnienie i o to chodziło. Pozdrawiam.

  • @PascaltAutomotive
    @PascaltAutomotive ปีที่แล้ว

    Dziękuję😁 Pozdrawiam!

  • @beeman1246
    @beeman1246 ปีที่แล้ว

    Ciekawy film. Ja używam kwiatów sumaka octowca. Jeszcze nie jest za późno, aby go zebrać. Sporo dymu i nie smierdzi.
    Cudowny zapach dają również połamane gałęzie jabłoni. Jesien i zima to dobry czas aby pomyslec o paliwie do podkurzacza, nie odkladajmy tego na lato.

  • @Arvid-3miasto
    @Arvid-3miasto ปีที่แล้ว

    Hej.
    Sprzęt już mam. Ul wielkopolski jest. Teraz tyko pszczółki i wskazówki od Ciebie.
    Pozdrawiam Arvid Trójmiasto.

  • @jurekc7857
    @jurekc7857 ปีที่แล้ว

    Już jestem ,właśnie naciągam drut na ramki HEY

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 ปีที่แล้ว

    👍

  • @pasiekaborysek795
    @pasiekaborysek795 ปีที่แล้ว

    Ja do podkurzacza stosuję hubę, która rośnie na brzozach . Wysuszoną oczywiście . W tym sezonie spróbuję też tego brykietu.

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว +1

      stosowałem huby, fajny materiał jednak daje dużo smoły i trzeba często czyścić podkurzacz.

  • @franciszekmarcinkowski1635
    @franciszekmarcinkowski1635 ปีที่แล้ว

    Witam Panie Tomku , ze względu na stan zdrowia i wiek musiałem zrezygnować z uli W.L.K 12 ramkowych na ule 10 ramkowe nektariada, chodzi o wagę akurat takie znalazłem ,,a teraz mam pytanie zastosowałem się do prowadzenia pasieki na Pana wzór i chodzi mi o to jak Pan podaje wodę gdy założona jest folia na rodni o tej porze ,starałem się przejrzeć wszystkie Pana filmy i nie znalazłem ,chyba ze gdzieś przeoczyłem .Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź ,znalazłem ten film o podawaniu wody ,ale chodzi mi oto jak mam podać gdy na wszystkich ulach mam folie ,z tego co zobaczyłem to musiał bym wszystką folie ściągnoć i podać przez pająki

  • @36WOJTEK1
    @36WOJTEK1 ปีที่แล้ว

    Będą dalsze filmy ?

  • @grzegorz8535
    @grzegorz8535 ปีที่แล้ว

    P.Tomaszu czy może Pan zrobić film o notatkach jakie prowadzi Pan w Excel. Jak wygląda tabelka i co Pan tam notuje.

  • @02maju
    @02maju ปีที่แล้ว

    Witam a co z miodarkami?

  • @pasiekaborysek795
    @pasiekaborysek795 ปีที่แล้ว

    Panie Tomku czy po wczorajszym masowym oblocie w mojej małej pasiece mogę przedstawić ule? Mam 5 uli na jednym stojaku i chciałbym przestawić wszystkie na dłuższy stojak , który przygotowałem ok 1 m z boku. Czyli każdy ul przesunąłbym ok 3 m. Wczoraj pewnie,, skanowały'' okolicę więc czy przestawienie nie zaszkodzi?

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว +1

      ja bym nie przestawiał, w razie gwałtownego ocieplenia za parę dni pszczoły wylatujące mogą mieć problem z szybkim powrotem do ula i mogą po prostu krzepnąć na zewnątrz
      Sugeruję stopniowe przesuwanie stanowiska jak już będzie cieplej.

  • @GURALEJ
    @GURALEJ ปีที่แล้ว +1

    Witam. Od listopada ubigłego roku czynię przygotowania do założenia 2,3,4 uli. Problem jest wtym, że będą to ule typu japońskiego. Co mnie skłoniło do takich uli ? : prostota, minimalny osprzęt specjalistyczny, lekkie korpusy .....Ule wykonuję sam po analizie konstrukcji z całego świata . Wybierałem elementy napraktyczniejsze dla pszczół i dla mojej obsługi. Jeden poważny problem, który mnie dręczy - to praktyczny brak pszczelarstwa tego typu w Polsce. Jest kilka filmów i na tym koniec. Japończycy mają tradycję w takiej hodowli, ale mają też inny gatunek pszczół jednak coś można podejrzeć i posłuchać. Czy Pan interesował się tego typu pszczelarstwem, może coś Pan zasugeruje aby ten projekt pięknie się rozwijał ?

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      widziałem kiedyś taki filmik, chyba na forum Ambrozja ktoś tego próbował. Proponuję tam poszukać w wyszukiwarce. Ja nie mam z tym żadnych doświadczeń

    • @GURALEJ
      @GURALEJ ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie Dzięki za odzew. Oglądam tematyczne filmy z całego świata - praktycznie., ale brakuje im tego "coś" co mówi o statystycznej trudności prowadzenia takich uli w stosunku do tradycyjnych.

    • @cittadinodeluniverso
      @cittadinodeluniverso ปีที่แล้ว +2

      To nie jest dobry pomysł! Przerabiałem, sam zaczynałem od dwóch uli japońskich. Obecnie, rozbite na elementy, służą mi jako podkładki do poziomowania "normalnych".
      Ani nasze warunki klimatyczne, ani nasza baza pożytkowa nie nadają się do takiej gospodarki. Dodatkowo konstrukcja rodzi same problemy: trudno pszczoły w tym dokarmiać, podkarmiać i zakarmiać, jeszcze trudniej leczyć, a najtrudniej odbierać miód i nie uszkadzać gniazda. Podejrzewam, że w Japonii mają ten sam gatunek pszczoły miodnej, może inne rasy/linie, ale u nas też coś można dobrać, na początek poeksperymentować z BF.
      Dość podobną konstrukcję mają ule Warré, możesz posiłkować się materiałami w tym temacie, ale ponownie odradzam. Obecnie gospodaruję na 40-pniowej pasiece z ulami wielkopolskimi styropianowymi od Burnata (ale w standardzie łysonia) i to dla mnie najlepszy możliwy wybór.

  • @andrzejkamas7517
    @andrzejkamas7517 ปีที่แล้ว

    pytanie czy ramki wypełnione pierzqo i pokarmem można dezynfekować w oparach kwasu octowego i poddać pszczolom

  • @effectafterprzerobkazdjecp2690
    @effectafterprzerobkazdjecp2690 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, a kiedy następny materiał z serii dla początkujących?😊😊

  • @KrzysztofWróbel-s4y
    @KrzysztofWróbel-s4y ปีที่แล้ว

    Panie Tomku jak pan gospodaruje na 1/2

  • @krewetkowymaniak4715
    @krewetkowymaniak4715 ปีที่แล้ว

    Witam czy termin koniec marca a początek kwietnia to dobry termin na zakup uli i zasiedlenie ich ? jestem początkującym pszczelarzem , pozdrawiam :)

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      jest to termin optymalny, zwłaszcza dla początkującego jeśli tylko będzie można ocenić siłę i zdrowie zakupionych rodzin

  • @jasiu49
    @jasiu49 ปีที่แล้ว +1

    ja bym nie ufał producentom brykietów proponuję wysiać na pasiece przegorzan i pod koniec zimy zebrać i poszatkować dobry i naturalny jet też wrotycz ,topinambur

    • @annachylinska9533
      @annachylinska9533 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Jestem początkująca i mam do Pana pytanie odnośnie używania wrotyczu przy przeglądach pszczół. A mianowicie w jakiej ilości i jak często ,żeby nie zaszkodzić pszczółkom.

    • @jasiu49
      @jasiu49 ปีที่แล้ว

      @@annachylinska9533 ja piję nalewkę wrotyczową i żyję, ja stosuję wrotycz dobrze wysuszony około1/4 podkurzacza w mieszance z suchymi prętami topinamburu

  • @B--kj1hs
    @B--kj1hs ปีที่แล้ว

    Witam. Brykietu nie używałem w związku z tym mam dwa pytania. 1 kostka brykietu na sezon ( przejęzyczenie? ) czy jedno opakowanie? I związane z tym 2 pytanie, ile tego brykietu dajesz do podkurzacza jednorazowo?

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      mniej więcej jedna kostka, one są dość masywne :)
      ładuję od 1/2 do 3/4 podkurzacza, kostka połupana na kawałki wielkości pudełka od zapałek. Po przeglądzie wygaszam i wykorzystuję następnym razem.

    • @B--kj1hs
      @B--kj1hs ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie Dzięki👍

    • @MowadHobby
      @MowadHobby ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie A jak to zgasić po przeglądzie? Bo ja zazwyczaj po prostu próchno wysypywałem i zalewałem wodą, zakładam, że tutaj jak bym tak zrobił to już się nie będzie nadawać do kolejnego użycia.

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว +6

      dziubek zatykam np zwitkiem trawy albo gazety i kładę podkurzacz poziomo. Po dłuższej chwili sam zgaśnie.

    • @MowadHobby
      @MowadHobby ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie Dziękuję za informację.

  • @piotrdomagaa109
    @piotrdomagaa109 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie do Pana , mnie tak zawsze zastanawiało , ile razy trzeba robić przeglądy w ulu w jednym tygodniu , nie licząc okresu zimowego. I czy w zależności od danego poru roku (wiosna , lato , jesień) trzeba zaglądać częściej czy mniej czy bez różnicy. Proszę o odpowiedź , z góry dziękuje ;)

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      zawodowcy, jak głosi legenda, zaglądają tylko przy miodobraniu :)
      Ja w maju/czerwcu zaglądam mniej więcej raz na tydzień, w pozostałych miesiącach letnich rzadziej.

    • @piotrdomagaa109
      @piotrdomagaa109 ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie A co z jesienią?

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      wtedy zaglądam tylko jak mam coś konkretnego do wykonania, nie ma aż takiej potrzeby "prewencji"

    • @piotrdomagaa109
      @piotrdomagaa109 ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie co dokładnie?

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว +2

      większośc tych prac została już sfilmowana i opublikowana na tym kanale YT. Trudno opisywać całość zagadnień chowy pszczół w kilkuzdaniowych komentarzach

  • @andrzejkamas7517
    @andrzejkamas7517 ปีที่แล้ว

    proszę o odpowiedź na pytanie które zadałem w komentarzach

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      skoro nie ma odpowiedzi to znaczy, że nikt się z taką sytuacją nie zetknął. Poczekaj cierpliwie, może ktoś jeszcze udzieli wskazówek

  • @lotyzaploty8239
    @lotyzaploty8239 ปีที่แล้ว

    a miodarka?

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      w pierwszym sezonie?
      przy zakładaniu pasieki z odkładów/pakietów, po co?

    • @lotyzaploty8239
      @lotyzaploty8239 ปีที่แล้ว

      @@Pasieka_na_Bradzie Dziękuję. Czyli nie potrzebuję ;)

  • @isu5880
    @isu5880 ปีที่แล้ว

    a co z innymi naturalnymi materiałami jak np. suszona lawenda? pasieka symboliczna, nic hurtowego

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว

      Nie próbowałem, pewnie można tylko po co sobie życie utrudniać

  • @Reksisinwentum027
    @Reksisinwentum027 ปีที่แล้ว

    Szczerze mówiąc lepiej dołożyć do nierdzewki i mieć naprawdę na lata.

    • @Pasieka_na_Bradzie
      @Pasieka_na_Bradzie  ปีที่แล้ว +1

      te moje mają około 15 lat, jeden sporo więcej. Jeśli im coś dolega to raczej związanego z pogięciem blachy przy otwieraniu poklejonych smołą pokrywek. Więc nierdzewka poprawia jedynie wygląd

  • @robertkorczewski2267
    @robertkorczewski2267 ปีที่แล้ว

    Pierwszy

  • @radoslawjocz2976
    @radoslawjocz2976 ปีที่แล้ว

    Nierdzewne chińskie podkurzacze nie są drogie.

    • @GURALEJ
      @GURALEJ ปีที่แล้ว

      Teraz są drogie bo droga jest przesyłka.