hahah dokładnie to chciałem napisać w komentarzu :-) prawda. Zero chwalenia, czysta merytoryka. Oglądałem też paru takich sławnych na YT (Ciastka nie ciastka) i rzeczywiście, tylko takie pitolonko…może dla zaawansowanych jest ok, ale nie dla amatorów, jak ja. Także Tomek…zostałeś tylko Ty już do oglądania 😍 Pozdrawiam z Lubuskiego.
3 ปีที่แล้ว +53
Kolejny pomocny materiał dla początkujących pszczelarzy. Co do masy pytań i telefonów to chyba wiem o czym mówisz. Mnie to uświadamia tylko w tym, że ludzie nie mają kogo poprosić o pomoc. Ja już od jakiegoś czasu nie jestem w stanie wszystkim odpowiadać bo jest tego na prawdę bardzo dużo. Pozdrawiam.
Bardzo obrazowo i dokładnie omówione. Osobiście uważam, że nie ma takiego drugiego kanału, gdzie po obejrzeniu filmu nikt nie zadaje pytan bo wszytsko jest wytłumaczone na 100%. Dzięki za wszystkie cenne rady i Pozdrawiam serdecznie
Z przyjemnością się Pana słucha i ogląda. Jestem początkującym pszczelarzem i Pana rady są dla mnie niezwykle pomocne i wartościowe. Dziękuję serdecznie.
Idealne ABC dla początkujacych. Wspaniały sposób (ten trzeci)o którym nie piszą w ksiazkach. Jak zawsze wszzystko dobrze wyjaśnione dla takich laików jak ja.
Bardzo ciekawe rozwiązania, dobudowa pod ramkami też jest niezła, zastępuje ramkę pracy. Pszczoly ciągną tam czerw trutowy. Ja jestem na podobnym etapie, zmieniam ramki z 19cm na pelny wielkopolski i robie podobnie, tylko z korpusem gniazdowym.
Kolejny bardzo pomocny firm w YT-owym zamęcie. Gratuluje. Co do foli, w rozwiązaniach w których kluczowa jest wentylacją powałkowa (jak u mnie), dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kraty propolisowej już na początku sezony. Pszczoły nie zabudują powałki, możliwa jest dobra wentylacja ula w sezonie, a ponadto pozyskuje się dodatkowy propolis.
Jak zwykle, merytorycznie, zwięźle, przekazana wiedza. Czekam z niecierpliwością na film o poszerzaniu rodni o pół korpus, bo w śród pszczelarzy pracujących na ulach wielkopolskich jest tzw produkcja mięsa, a przecież 1.5 korpusa Wielkopolskiego, jest gabarytowo zbliżone do korpusa dadanta, wiec nie wiem dla czego jest to uznawane, za produkcję pszczół, bez korzyści przekładającej się na zbiór miodu? Dopiero zaczyna się mój 2 sezon z pszczołami, ale sądzę, że to są utarte starotypy, chyba, że może im chodzić o wysokość ula, aby przypadkiem na drabinie do nich nie trzeba było podchodzić?
Witam ponownie, jeszcze jedno pytanie. Jak już pisałem od tego roku przechodzę na ule wielkopolskie, zamierzam wzorować się na pana systemie hodowli. Z tą różnicą że mam korpusy 12 ramkowe. Czy mogę zrobić rodnię jak u Pana tj korpus i półnadstawka? Czy nie będzie za duża? Pozdrawiam.
Witam mam pytanie czy w ulach leżakach w których wylotek jest na środku to gniazdo ułożyć na środku tak że wylotem jest na środku gniazda czy lepiej od ściany ula tak że wylotek jest na skraju gniazda?
Czy w przypadku kiedy w gnieździe jest duża ilość zapasów zimowych można bezpiecznie dodawać nadstawki nie obawiając się zafałszowania miodu? Czy wcześniej należy usunąć ramki z nadmiarowym pokarmem? Pozdrawiam!
Dzień dobry Panie Tomaszu. Cisza w eterze bo zapewne dużo pracy w pasiece. Mam pytanie z innej beczki. Nabyłem ul z rodzinką (wielkopolski 1 korpus +1/2 nadstawka.). Transport wieczorem ok 50 km. Po 2 dniach chciałem zrobić przegląd co w ogóle kupiłem. Po otwarciu ula doznałem zmasowanego ataku pszczół. Czy jest to w miarę normalny objaw po transporcie czy jednak agresywne pszczoły? Marek
Witam Panie Tomku, w pełni sezonu przy wysokich temperaturach folia pod powałką nie zakłóca wentylacji? Jeżeli folia zostaje to co z nastrojem rojowym?
Na angielskich forach trochę szydzą z krat ogrodowych nazywając ich nie Queen excluder tylko honey excluder. Czy rzeczywiście mniej miodu wtedy ląduje w nadstawce? Spotkałem się też z argumentami żeby kratę kłaść otworami w poprzek wtedy jest pewność że każda alejka jest drożna. Kupiłem ostatnio kratę i różni się ona od poprzednich (takich jak na filmie) bo ma bardziej obłe przejścia. Ciekaw jestem efektów po jej zastosowaniu i czy wypadnie lepiej. Ps. U mnie podkurzacz jak zostawiłem na daszku styropianowym to się lekko wtopił. Tutaj czekałem na podobny efekt ale poliuretan wydaje się bardziej odporny.
przerabiałem temat podkurzacza na styropianach :) poliuretany są odporniejsze. To czy stosujemy kratę czy nie - dla mnie jest uzależnione od pożytków, przy krótkich i skąpych matka wchodziła mi do miodni z czerwieniem
Dzień dobry bardzo dziękuję za super filmik. Czy mogę prosić o podpowiedź ponieważ zostało mi dużo pokarmu na ramkach Zastanawiam się czy zostawić żeby zużyły a potem przyniosą miód akacjowy. Czy dawać miodnie na węzie do odbudowania a susza z pokarmem schować na jesień. Cześć ranek z pokarmem nam po rodzinach które nie przetrwały zimy. .Jestem z dolnego Śląska i tu do akacga folderów listki wypuszcza więc zakładam że jeszcze ze 3 tygodnie czyli jeszcze daleko.
Panie Tomaszu, czy trzeba trzymać rodzinkę pszczelą na jednym korpusie (wielkopolskim 10 ramek) czy można dać rodzinie dwa korpusy i dopiero potem półkorpus na miodnię? Obserwuje raczej to, że pszczoły mieszkają w jednym korpusie, a wszystko co związane z miodem dzieje się już na półkorpusach. Od czego to zależy, czy tylko i wyłącznie od siły rodziny? Moje zeszłoroczne dwie rodzinki zimowały na dwóch pełnych korpusach, na 9 ramkach w jednym i w drugim, mają się dobrze. Znajomy pszczelarz, powiedział, że to nie ma znaczenia jak zimują, najwyżej na wiosnę zamienimy im korpusy (góra - dół). Czy to w ogóle mam sens?
Mam problem w niektórych ulach pod powalką zagnieździły się czarne podłużne robaczki .Mimo oczyszczenia wracają, czy jest jakiś sposób aby ich usnąć trwałe.
Z wielką uwagą obejrzałem film. A może ma Pan kolegów , którzy mają pszczoły w ulach japońskich i chcieliby podzielić się wiedzą na temat takiej hodowli ? Byłaby to bardzo cenna porada filmowa. Może warto zrobić jakiś cykl filmowy. Pozdrawiam .
Super film. Aleee... zakładam że szuflady w dennicy już nie ma... A co z odparowaniem nakropu? Na folii od środka będzie sporo skroplin... czy nie lepiej ustawić wentylacje przez pajączki w powałce? Z góry dziękuje za odpowiedz
szuflada oczywiście jest włożona. Na tym etapie rozwoju i z takim dopływem nektaru, nie ma najmniejszego problemu z odparowaniem. Ciepło w gnieździe ma teraz wyższy priorytet.
Witam Panie Tomku. Może lepiej kupić takie ramki z suszem od pszczelarza, który sprzedaje nam odkłady? Zakładam w tym roku niewielką pasiekę. Na stawianie nadstawek na miód nie liczę, ale może ten susz się przyda na przyszły sezon? Pozdrawiam i dziękuje za fachowe filmy.
Witam , mam takie pytanie do znawców i praktyków. Miałem robić miodobranie jednak po sprawdzeniu okazało się że w miodni (korpus wielkopolski 10 ramek) jest 4 ramki zabite 100 % 3 ramki tak 50% i 3 tak z 10%. Miodobranie chciałem robić żeby wybrać akację i potem wziąć lipę. Ale teraz po przemyśleniach postanowiłem że nie zależy mi na miodzie gatunkowym, chciałbym wziąć pełen korpus, pytanie czy taki stan nie spowolni pracy pszczół , czy może dołożyć korpus albo pół korpus , boję się jednak że będzie za duża miodnia i rozleją po wszystkich ramkach po trochu? Proszę o jakieś podpowiedzi
pamiętaj, że pszczoły muszą mieć miejsce na nakrop. Ja u siebie wolę mieć za dużo miodni niż za mało. Jak nie zapełnią i rozwloką to i tak przy ostatnim miodobraniu w sezonie, po sprawdzeniu refraktometrem, to odbiorę.
Witam, podoba mi się podejście i film, na ilu korpusach stara się Pan utrzymać rodziny do momentu rzepaku? W sensie ile korpusów rodni bo miodnia wiadomo zależy od siły rodziny pożytku itp, pozdrawiam
Stosował Pan kiedyś do miodni ramkę szerokości 35mm ?? Format polnadstawki, czy to ma na coś jakiś wpływ? Czy tylko pojemność miodu w jednym plastrów?? Gdzieś w literaturze znalazłem ze matka niechętnie czerwi takie ramki! Z góry dziękuje za pomoc!
panie tomku copan jakie ma pan zdanie o 9_ciu ramkach w miodni zaznaczam miieszkam w kanadzie i wielu pszczelazy to stosuje ale potrzeba rowno rozlorzyc ramki urzyc ( spejser)
Powiem tak, że obie metody próbowałem i moim zdaniem najskuteczniejsza jest ta żeby wyciąć susz ze starszych ramek i na przemian z węzą umieścić w miodni. Następnie docieplić górę folią pozostawiając niezakryte boki dla dobrej wentylacji. Pszczoły same stwierdzą że im ciasno a pod powałką jest ciepło i dużo miejsca do rozwoju. Osobiście zaobserwowałem, że przez taką metodę jaką prezentowałeś pod ramkami gniazdowymi zawsze powstaje dzika zabudowa i w okresie pożytków właściwie całego sezonu matka w tych miejscach intensywnie czerwi. Także wszelkie próby usunięcia dzikiej zabudowy w tym miejscu wiążą się ze stratą larw w liczbie kilku tysięcy, co stanowi poważne osłabienie rodziny pszczelej. Przyznasz ,że pszczoły to bardzo delikatne stworzonka i wszelkie zbyt drastyczne działania mogą przynieść więcej szkód niż pożytku i dla wielu początkujących pszczelarzy rozczarowanie. Pozdrawiam.
W moich dadantach dawanie czy to korpusu czy nadstawki z węzą pod czy nad miodnię nie przynosi żadnego efektu. Pszczoły duszą się na oryginalnym korpusie a cokolwiek bym im dodał to węzy nie ruszą. 8 ramek czerwiu i 2 miodu a i tak nie chcą budować wyżej/niżej. Dopiero dwa tygodnie temu w jednej rodzinie (z czterech) zaczęły nadstawkę zalewać...
Podobno najlepsze są metalowe, bo mają obłe pręty, przez co pszczoły się tak bardzo nie wycierają. Są też praktycznie niezniszczalne i łatwe w dezynfekcji palnikiem.
Witam. Zauważyłem jeden z podstawowych błędów jaki zrobiłeś, dwa tygodnie wcześniej włożyłeś węzę jako trzecią która stała się naturalnym zatworem .Przez to matka została ograniczona w rozwoju. Dopiero teraz jak pojawił się pożytek to ją zaczęły budować ,tak jak mówisz pojawiły się jajka , dając tam susz masz minimum jedną ramkę czerwiu na wygryzieniu .więcej .Dając ramkę z węzą w czasie bez pożytkowym lepiej dać ją jako ostatnią w ostateczności .Pozdrawiam
Proszę o pomoc w odnalezieniu tej węzy wstawionej jako TRZECIA. W wolnej chwili proponuję policzyć, ile matka potrzebuje do czerwienie o tej porze roku (ile jajek składa na dobę), ile miała miejsca i dodatkowo nałożyć na to pogodę. Uwielbiam sytuacje gdy osoba oglądająca filmik, po migawkowych ujęciach wie lepiej ode mnie co jest w ulu. :)
Witam Panie Tomku. Pytanie, właśnie zbliża się okres robienia odkładów, chcę je robić według Pana "przepisu". Zostało mi po zimowli sporo inwertu, chciałbym nim zakarmiać odkłady. W jakiej proporcji go rozrobić z wodą ile wody na litr, czy kg inwertu. Czy policzyć inwert jako cukier z wodą w stosunku 3-2? I według tego robić 30% roztwór?
@@Pasieka_na_Bradzie Dzięki, ciągle oglądam twoje filmy po kilka, kilkanaście razy by z nich jak najwięcej zapamiętać. Wracam do nich odpowiednio do pory roku. Pozdrawiam.
Panie Tomku. Wiem że dużo teraz ma Pan pracy. Ale gdyby miał Pan chwilę na odpowiedź to bym był wdzięczny. Chodzi mi o to że będę miał matkę już unasienioną, po obejrzeniu Pana programu o odkładach, chciałem zapytać czy również wykonać wcześniej odkład i poczekać aż wygryzie się czerw i dopiero wtedy podłożyć matkę czy jest jakaś inna zasada?
STOSOWAŁEM FOLIE JEDNAK ZMIENIŁEM NA PŁYTE WINIDUROWĘ ,TANIA I ŁATWIEJSZA W UŻYCIU ,JEST PRZEŹROCZYSTA I NIE POTRZEBA NIEPOKOIĆ PSZCZÓŁ BY SPRAWDZIĆ CO SIE DZIEJE W RODZINIE .POLECAM; POWODZENIA.
@@Pasieka_na_Bradzie dzieki za szybką odpowiedź. Mam pszczoly od sierpnia 2020. Przeżyły zimę więc jest dobrze. Nie chcę nic spaprać teraz bo szkodaby było. Dziękuję. Pozdrawiam!
Super film!! Mam pytanie, jak wycofać stare ciemne ramki gniazdowe (ul wielkopolski)? Chciał bym zacząć pracować na połówkach nadstawkowych, a nie jak do tąd na całych korpusach. Nie planując robić odkładów.
@@Jan-po7ul No tak, ale to nie załatwia sprawy. Złożenie dwóch pół nadstawek to jak założenie całego korpusu. Myślałem o jakiejś innej metodzie. Może połówka mogła by pójść na dół odgrodzić kratą a cały korpus na górze?
Witam. Dla czego Pan nie puszcza matki na połówkę? Czy nie uważa Pan że korpus Wlkp 10 jest za mały? No chyba że Pan robi cały czas odkłady. Przecież teraz pszczoły powinny rosnąć w siłę. Pozdrawiam
Tomek, wiesz że to jedyny kanał pszczelarski gdzie autor się nie chwali wkoło swoimi rodzinami ? Szanuję
Dokładnie 🤣🤣
,,Peterda'' buhaha
hahah dokładnie to chciałem napisać w komentarzu :-) prawda. Zero chwalenia, czysta merytoryka. Oglądałem też paru takich sławnych na YT (Ciastka nie ciastka) i rzeczywiście, tylko takie pitolonko…może dla zaawansowanych jest ok, ale nie dla amatorów, jak ja. Także Tomek…zostałeś tylko Ty już do oglądania 😍 Pozdrawiam z Lubuskiego.
Kolejny pomocny materiał dla początkujących pszczelarzy. Co do masy pytań i telefonów to chyba wiem o czym mówisz. Mnie to uświadamia tylko w tym, że ludzie nie mają kogo poprosić o pomoc. Ja już od jakiegoś czasu nie jestem w stanie wszystkim odpowiadać bo jest tego na prawdę bardzo dużo. Pozdrawiam.
Bardzo obrazowo i dokładnie omówione. Osobiście uważam, że nie ma takiego drugiego kanału, gdzie po obejrzeniu filmu nikt nie zadaje pytan bo wszytsko jest wytłumaczone na 100%. Dzięki za wszystkie cenne rady i Pozdrawiam serdecznie
Ten kanał + pasieka Marcyś i można się uczyć pszczelarstwa
Jeszcze kilka kanałów jest, na których można czegoś się dowiedzieć, np. MegaStaratel.
Спасибо! Часто смотрю ваши фильмы на канале,очень полезные .привет с Белорусии, Брест. Понимаю польский,извините не умею писать. Удачи! Здоровья .
Szacunek, widać, że jest Pan wspaniałym człowiekiem. Dopiero zaczynam przygodę z pszczołami i dzięki Pana filmom zdobyłem ogrom wiedzy. Dziękuję
Z przyjemnością się Pana słucha i ogląda. Jestem początkującym pszczelarzem i Pana rady są dla mnie niezwykle pomocne i wartościowe. Dziękuję serdecznie.
Panie Tomku, dziękuję za kolejną dawkę fachowej wiedzy.
Bardzo dziękuję Panie Tomku. Czekałem na ten materiał jak pewnie wielu początkujących jak ja. Wielki szacun za dzielenie się wiedzą. Pozdrawiam
Świetny film, ogladam wszystkie Twoje filmy jak dziecko bajkę😊 pozdrawiam i do nastepnego
Idealne ABC dla początkujacych. Wspaniały sposób (ten trzeci)o którym nie piszą w ksiazkach. Jak zawsze wszzystko dobrze wyjaśnione dla takich laików jak ja.
A tu jak zwykle cholernie profesjonalnie. 👍👍👍👍
Panie Tomku kolejny film ktory rewelacyjnie objasnia zagadnienie. Czekam na nastepne.
Pozdrawiam, Tomeczku, dziękuję za bardzo dobre filmiki.
Dla mnie FACHOWE rady🙂
Bardzo dobry kanał. Pozdrawiam.
Jak zawsze doskonały materiał. 10pkt/10pkt. Pozdrawiam.
Super przekaz dzięki za wiedzę🙂
Dziekuje za demonstracje.
Bardzo dobry pokaz. Szacun za chęci i znalezienie czasu !
Dzięki za rady.. świetne rozwiązania..👍
bardzo pouczający film , własnie na wiosnę zmierzę się z takim tematem . Dziękuję Panu bardzo i pozdrawiam
Super Trzcinowa pasieka też jest super
Super! Juz nie umiałem się doczekać! Łapka w górę i oglądamy 😁
Witam wlasnie mam taki problem z brakiem suszu w polnadctawkach ale po obejzeniu twojego filmu problemu juz niemam super i dzieki wielkie za wiedze😉👍
jeszcze obejrzyj film o ortografii i będzie git
@@robertkorczak6315 Nie wszyscy uzywaja kibordu z klawiatura Jezyka Polskiego. Wiec odpusc sobie czlowieku te uszczypliwe uwagi .
Bardzo ciekawe rozwiązania, dobudowa pod ramkami też jest niezła, zastępuje ramkę pracy. Pszczoly ciągną tam czerw trutowy. Ja jestem na podobnym etapie, zmieniam ramki z 19cm na pelny wielkopolski i robie podobnie, tylko z korpusem gniazdowym.
Dzięki za kolejną porcję wiedzy 👍
Dzięki za rzeczowy filmik, pozdrawiam.
Jak zawsze super filmik.
Kolejny bardzo pomocny firm w YT-owym zamęcie. Gratuluje.
Co do foli, w rozwiązaniach w których kluczowa jest wentylacją powałkowa (jak u mnie), dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kraty propolisowej już na początku sezony. Pszczoły nie zabudują powałki, możliwa jest dobra wentylacja ula w sezonie, a ponadto pozyskuje się dodatkowy propolis.
Pomysłów i spokojnie !
Geniusz, prosto i tresciwie, wielkie dzieki:)
Super. Dziekuje za nowy film. Pozdrawiam.
Tradycyjnie już ... dzięki za czytanie w myślach :) Takiego filmu potrzebowałem...
Zaczynam przygodę z pszczołami i uczę się od Pana
Tomek łapka w górę 👍
Wczoraj dałem pierwsze miodnie. Pozdrawiam
Super
Genialny pomysł 😉
Bardzo pomocny film, nie tylko dla początkujących 👍
Dziekuje ze jestes... 💕❤️💖💓💗💞
7:38 ależ ta mała oszukała przeznaczenie w ostatniej chwili ;)
Kibicowałem jej 😂😂
Jak zawsze świetny materiał. Pozdrawiam
Dziękuję.
Jak zawsze górna półka we wszystkim
Jak zwykle, merytorycznie, zwięźle, przekazana wiedza. Czekam z niecierpliwością na film o poszerzaniu rodni o pół korpus, bo w śród pszczelarzy pracujących na ulach wielkopolskich jest tzw produkcja mięsa, a przecież 1.5 korpusa Wielkopolskiego, jest gabarytowo zbliżone do korpusa dadanta, wiec nie wiem dla czego jest to uznawane, za produkcję pszczół, bez korzyści przekładającej się na zbiór miodu? Dopiero zaczyna się mój 2 sezon z pszczołami, ale sądzę, że to są utarte starotypy, chyba, że może im chodzić o wysokość ula, aby przypadkiem na drabinie do nich nie trzeba było podchodzić?
będzie taki film gdy będę poszerzał gniazdo :)
Witam ponownie, jeszcze jedno pytanie. Jak już pisałem od tego roku przechodzę na ule wielkopolskie, zamierzam wzorować się na pana systemie hodowli. Z tą różnicą że mam korpusy 12 ramkowe. Czy mogę zrobić rodnię jak u Pana tj korpus i półnadstawka? Czy nie będzie za duża? Pozdrawiam.
Witam mam pytanie bo dopiero zaczynam , jeśli mam słabą rodzinę to czy mogę połączyć ją z rójka złapana ?
Witam mam pytanie czy w ulach leżakach w których wylotek jest na środku to gniazdo ułożyć na środku tak że wylotem jest na środku gniazda czy lepiej od ściany ula tak że wylotek jest na skraju gniazda?
Czy w przypadku kiedy w gnieździe jest duża ilość zapasów zimowych można bezpiecznie dodawać nadstawki nie obawiając się zafałszowania miodu? Czy wcześniej należy usunąć ramki z nadmiarowym pokarmem? Pozdrawiam!
Dzień dobry Panie Tomaszu. Cisza w eterze bo zapewne dużo pracy w pasiece.
Mam pytanie z innej beczki. Nabyłem ul z rodzinką (wielkopolski 1 korpus +1/2 nadstawka.). Transport wieczorem ok 50 km. Po 2 dniach chciałem zrobić przegląd co w ogóle kupiłem. Po otwarciu ula doznałem zmasowanego ataku pszczół. Czy jest to w miarę normalny objaw po transporcie czy jednak agresywne pszczoły?
Marek
Witam jaką książkę polecilbys dla żółtodzioba który chce założyć pasiekę pozdrawiam❤
Witam serdecznie mam trochę inne pytanie czy odstraszacz dzwiekowy na krety może szkodzić pszczołom z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam serdecznie
Witam może Pan dać namiar na dobrego producenta węzy ,którą Pan używa. Pozdrawiam
Witam Panie Tomku, w pełni sezonu przy wysokich temperaturach folia pod powałką nie zakłóca wentylacji?
Jeżeli folia zostaje to co z nastrojem rojowym?
proszę zerknąć na film o wentylacji jaką stosuję
Na angielskich forach trochę szydzą z krat ogrodowych nazywając ich nie Queen excluder tylko honey excluder. Czy rzeczywiście mniej miodu wtedy ląduje w nadstawce?
Spotkałem się też z argumentami żeby kratę kłaść otworami w poprzek wtedy jest pewność że każda alejka jest drożna.
Kupiłem ostatnio kratę i różni się ona od poprzednich (takich jak na filmie) bo ma bardziej obłe przejścia. Ciekaw jestem efektów po jej zastosowaniu i czy wypadnie lepiej.
Ps. U mnie podkurzacz jak zostawiłem na daszku styropianowym to się lekko wtopił. Tutaj czekałem na podobny efekt ale poliuretan wydaje się bardziej odporny.
przerabiałem temat podkurzacza na styropianach :) poliuretany są odporniejsze. To czy stosujemy kratę czy nie - dla mnie jest uzależnione od pożytków, przy krótkich i skąpych matka wchodziła mi do miodni z czerwieniem
Dzięki Tomek, filmik który rozwiązuje wiele naszych problemów. Pozdrawiamy.
Dzień dobry bardzo dziękuję za super filmik. Czy mogę prosić o podpowiedź ponieważ zostało mi dużo pokarmu na ramkach Zastanawiam się czy zostawić żeby zużyły a potem przyniosą miód akacjowy. Czy dawać miodnie na węzie do odbudowania a susza z pokarmem schować na jesień. Cześć ranek z pokarmem nam po rodzinach które nie przetrwały zimy. .Jestem z dolnego Śląska i tu do akacga folderów listki wypuszcza więc zakładam że jeszcze ze 3 tygodnie czyli jeszcze daleko.
Jak zawsze ok
Panie Tomaszu, czy trzeba trzymać rodzinkę pszczelą na jednym korpusie (wielkopolskim 10 ramek) czy można dać rodzinie dwa korpusy i dopiero potem półkorpus na miodnię? Obserwuje raczej to, że pszczoły mieszkają w jednym korpusie, a wszystko co związane z miodem dzieje się już na półkorpusach. Od czego to zależy, czy tylko i wyłącznie od siły rodziny? Moje zeszłoroczne dwie rodzinki zimowały na dwóch pełnych korpusach, na 9 ramkach w jednym i w drugim, mają się dobrze. Znajomy pszczelarz, powiedział, że to nie ma znaczenia jak zimują, najwyżej na wiosnę zamienimy im korpusy (góra - dół). Czy to w ogóle mam sens?
Mam problem w niektórych ulach pod powalką zagnieździły się czarne podłużne robaczki .Mimo oczyszczenia wracają, czy jest jakiś sposób aby ich usnąć trwałe.
po takim opisie trudno cokolwiek doradzić, jeśli to są skorki, to ja je mam i nic nie robię. Niech sobie żyją
A co jakby zamienił korpusy, dać pół korpus na dół, z samą węzą , może by odbudowały by szybciej?
Szybciej odbudują nad rodnią. Jak dasz pod, to pszczoły poskracają węzę a jak nad to ładnie odbudują od deski do deski.
Z wielką uwagą obejrzałem film. A może ma Pan kolegów , którzy mają pszczoły w ulach japońskich i chcieliby podzielić się wiedzą na temat takiej hodowli ? Byłaby to bardzo cenna porada filmowa. Może warto zrobić jakiś cykl filmowy. Pozdrawiam .
proszę poszukać informacji na forum Ambrozja, tam chyba ktoś próbował takiej gospodarki
Super film. Aleee... zakładam że szuflady w dennicy już nie ma... A co z odparowaniem nakropu? Na folii od środka będzie sporo skroplin... czy nie lepiej ustawić wentylacje przez pajączki w powałce? Z góry dziękuje za odpowiedz
Teraz jeszcze za wczesnie wazna jest temp do wychowu czerwiu.
szuflada oczywiście jest włożona. Na tym etapie rozwoju i z takim dopływem nektaru, nie ma najmniejszego problemu z odparowaniem. Ciepło w gnieździe ma teraz wyższy priorytet.
Czy mogę stosować te rady na pełnych korpusach a nie na 1/2? 🙂
Opolskie wita, polnadstawki zalewane, powodzenia dla wszystkich
Czym ?
Witam Panie Tomku. Może lepiej kupić takie ramki z suszem od pszczelarza, który sprzedaje nam odkłady? Zakładam w tym roku niewielką pasiekę. Na stawianie nadstawek na miód nie liczę, ale może ten susz się przyda na przyszły sezon? Pozdrawiam i dziękuje za fachowe filmy.
sugeruję jednak bazować na własnym suszu, zawsze to jest jeden wektor przenoszenia chorób mniej
Witam , mam takie pytanie do znawców i praktyków. Miałem robić miodobranie jednak po sprawdzeniu okazało się że w miodni (korpus wielkopolski 10 ramek) jest 4 ramki zabite 100 % 3 ramki tak 50% i 3 tak z 10%. Miodobranie chciałem robić żeby wybrać akację i potem wziąć lipę. Ale teraz po przemyśleniach postanowiłem że nie zależy mi na miodzie gatunkowym, chciałbym wziąć pełen korpus, pytanie czy taki stan nie spowolni pracy pszczół , czy może dołożyć korpus albo pół korpus , boję się jednak że będzie za duża miodnia i rozleją po wszystkich ramkach po trochu? Proszę o jakieś podpowiedzi
pamiętaj, że pszczoły muszą mieć miejsce na nakrop. Ja u siebie wolę mieć za dużo miodni niż za mało. Jak nie zapełnią i rozwloką to i tak przy ostatnim miodobraniu w sezonie, po sprawdzeniu refraktometrem, to odbiorę.
Witam, podoba mi się podejście i film, na ilu korpusach stara się Pan utrzymać rodziny do momentu rzepaku? W sensie ile korpusów rodni bo miodnia wiadomo zależy od siły rodziny pożytku itp, pozdrawiam
Witam Panie Tomku dlaczego miodnie ma Pan zawsze z pół korpusów a nie z całych ? Pozdrawiam
Panie Tomku, w którym filmie opisuje Pan rotację/wymianę ramek? Wiem, że gdzieś to było bo oglądałem, ale nie potrafię tego teraz znaleźć :)
zdaje się, że pokazywałem wymianę ramek w filmach o przygotowaniu do zimy
Stosował Pan kiedyś do miodni ramkę szerokości 35mm ?? Format polnadstawki, czy to ma na coś jakiś wpływ? Czy tylko pojemność miodu w jednym plastrów?? Gdzieś w literaturze znalazłem ze matka niechętnie czerwi takie ramki! Z góry dziękuje za pomoc!
nie stosowałem, nie ma z nimi żadnych doświadczeń
Doskonały film jak zwykle. Czy w tym momencie już ma Pan wyjęte wkładki z dołu?
nie, jeszcze nie
👍🐝👍 i w końcu folia😉
panie tomku copan jakie ma pan zdanie o 9_ciu ramkach w miodni zaznaczam miieszkam w kanadzie i wielu pszczelazy to stosuje ale potrzeba rowno rozlorzyc ramki urzyc (
spejser)
część kolegów stosuje i sobie chwali, ja przyzwyczaiłem się do 10 ramek
Ślady Pan kupuje weze ?.
Jak poradzić sobie jak mam wszystko nowe bo zaczyna. O to jest pytanie
A pytanie do tematu czy można zrobić tak że korpus półnadstawkę z nową węzą na sam dół +krata i na górę rodnia?
minimalne szanse że pszczoły to odbudują, a jeśli już to zapewne zapchają pyłkiem
Olbrzymia wiedza, dziękujemy za przekaz merytoryczny. Czy tworzył Pan rodnie na dwóch korpusach ?
gdy miałem ule Ostrowskiej to miałem na dwóch korpusach. Przy wielkopolskich max to 1,5 korpusu
Powiem tak, że obie metody próbowałem i moim zdaniem najskuteczniejsza jest ta żeby wyciąć susz ze starszych ramek i na przemian z węzą umieścić w miodni. Następnie docieplić górę folią pozostawiając niezakryte boki dla dobrej wentylacji. Pszczoły same stwierdzą że im ciasno a pod powałką jest ciepło i dużo miejsca do rozwoju. Osobiście zaobserwowałem, że przez taką metodę jaką prezentowałeś pod ramkami gniazdowymi zawsze powstaje dzika zabudowa i w okresie pożytków właściwie całego sezonu matka w tych miejscach intensywnie czerwi. Także wszelkie próby usunięcia dzikiej zabudowy w tym miejscu wiążą się ze stratą larw w liczbie kilku tysięcy, co stanowi poważne osłabienie rodziny pszczelej. Przyznasz ,że pszczoły to bardzo delikatne stworzonka i wszelkie zbyt drastyczne działania mogą przynieść więcej szkód niż pożytku i dla wielu początkujących pszczelarzy rozczarowanie. Pozdrawiam.
W moich dadantach dawanie czy to korpusu czy nadstawki z węzą pod czy nad miodnię nie przynosi żadnego efektu. Pszczoły duszą się na oryginalnym korpusie a cokolwiek bym im dodał to węzy nie ruszą. 8 ramek czerwiu i 2 miodu a i tak nie chcą budować wyżej/niżej. Dopiero dwa tygodnie temu w jednej rodzinie (z czterech) zaczęły nadstawkę zalewać...
Pozdrawiam
Witam, lepsze są kraty takie jakby z folli czy sztywne plastikowe?
Podobno najlepsze są metalowe, bo mają obłe pręty, przez co pszczoły się tak bardzo nie wycierają. Są też praktycznie niezniszczalne i łatwe w dezynfekcji palnikiem.
Witam. Zauważyłem jeden z podstawowych błędów jaki zrobiłeś, dwa tygodnie wcześniej włożyłeś węzę jako trzecią która stała się naturalnym zatworem .Przez to matka została ograniczona w rozwoju. Dopiero teraz jak pojawił się pożytek to ją zaczęły budować ,tak jak mówisz pojawiły się jajka , dając tam susz masz minimum jedną ramkę czerwiu na wygryzieniu .więcej .Dając ramkę z węzą w czasie bez pożytkowym lepiej dać ją jako ostatnią w ostateczności .Pozdrawiam
Proszę o pomoc w odnalezieniu tej węzy wstawionej jako TRZECIA.
W wolnej chwili proponuję policzyć, ile matka potrzebuje do czerwienie o tej porze roku (ile jajek składa na dobę), ile miała miejsca i dodatkowo nałożyć na to pogodę.
Uwielbiam sytuacje gdy osoba oglądająca filmik, po migawkowych ujęciach wie lepiej ode mnie co jest w ulu. :)
Witam Panie Tomku. Pytanie, właśnie zbliża się okres robienia odkładów, chcę je robić według Pana "przepisu". Zostało mi po zimowli sporo inwertu, chciałbym nim zakarmiać odkłady. W jakiej proporcji go rozrobić z wodą ile wody na litr, czy kg inwertu. Czy policzyć inwert jako cukier z wodą w stosunku 3-2? I według tego robić 30% roztwór?
ja odkładom dawałem około 1 część syropu na 1 część wody
To wychodzi około 30% cukru. W sam raz do stymulacji bez zalewania gniazda
@@Pasieka_na_Bradzie Dzięki, ciągle oglądam twoje filmy po kilka, kilkanaście razy by z nich jak najwięcej zapamiętać. Wracam do nich odpowiednio do pory roku. Pozdrawiam.
Witam Pana ,widzę że ma Pan ramki ustawione na zimno. Nie lepiej ustawić na ciepło o tej porze?
Tak można się uczyć
Witam, jakiej folii Pan używa ?
Przezroczystej.
Jak przesiedlić pszczoły z Ula warszawskiego do Ula wielkopolskiego ?
Panie Tomku. Wiem że dużo teraz ma Pan pracy. Ale gdyby miał Pan chwilę na odpowiedź to bym był wdzięczny. Chodzi mi o to że będę miał matkę już unasienioną, po obejrzeniu Pana programu o odkładach, chciałem zapytać czy również wykonać wcześniej odkład i poczekać aż wygryzie się czerw i dopiero wtedy podłożyć matkę czy jest jakaś inna zasada?
metoda bardzo bezpieczna to zrobić odkład z czerwiu krytego, poczekać tydzień, zerwać mateczniki, jeśli będą i dopiero podać matkę w klateczce
Dziękuję ☺. Pozdrawiam i życzę zdrowia
A jak z wentylacją jeżeli zakładamy folię pod powałką? Wystary tylko wlotek do ula
jest zrobiony filmik o wentylacji w ulach którą stosuję
Folia nie zaburza wentylacji w ulu ?
jest zrobiony filmik o wentylacji w ulach którą stosuję
STOSOWAŁEM FOLIE JEDNAK ZMIENIŁEM NA PŁYTE WINIDUROWĘ ,TANIA I ŁATWIEJSZA W UŻYCIU ,JEST PRZEŹROCZYSTA I NIE POTRZEBA NIEPOKOIĆ PSZCZÓŁ BY SPRAWDZIĆ CO SIE DZIEJE W RODZINIE .POLECAM; POWODZENIA.
A gdzie kupiłeś takie płyty winidurowe ?
Ja daję kratę po przejściu pszczół do nadstawki. Gdyż założę od razu kratę to bywa różnie.
Sub poleciał. A jak zgonić królową na dół??
otworzyć ul, i podymić. Światło plus dym zwykle zgania matkę da dół.
@@Pasieka_na_Bradzie dzieki za szybką odpowiedź. Mam pszczoly od sierpnia 2020. Przeżyły zimę więc jest dobrze. Nie chcę nic spaprać teraz bo szkodaby było. Dziękuję. Pozdrawiam!
A co Pan myśli o powałkach z plexi?? Zrobiłem takową i się zastanawiam czy nie podmienić...
Dzień dobry Panie Tomku. Kiedy trzyma Pan gniazdo na półtorej korpusu ? A kiedy trzyma na 1 korpusie? Dziękuję Pozdrawiam :) Pszczelarz Marcin.
będzie o tym film
@@Pasieka_na_Bradzie Dziękuję :)
👍
Super film!! Mam pytanie, jak wycofać stare ciemne ramki gniazdowe (ul wielkopolski)? Chciał bym zacząć pracować na połówkach nadstawkowych, a nie jak do tąd na całych korpusach. Nie planując robić odkładów.
Wystarczy założyć dwie pół nadstawki. aby wycofać gniazdowe.
@@Jan-po7ul No tak, ale to nie załatwia sprawy. Złożenie dwóch pół nadstawek to jak założenie całego korpusu.
Myślałem o jakiejś innej metodzie. Może połówka mogła by pójść na dół odgrodzić kratą a cały korpus na górze?
Witam. Dla czego Pan nie puszcza matki na połówkę? Czy nie uważa Pan że korpus Wlkp 10 jest za mały? No chyba że Pan robi cały czas odkłady. Przecież teraz pszczoły powinny rosnąć w siłę. Pozdrawiam
docelowo puszczam na 1,5 korpusu ale to nieco później.
Najlepsze są ule korpusowe, i do miodni daje się ramię z czerwiem
Panie Tomku, Kolejne nadstawki kiedy Pan dodaje?
jak masz juz 2/3 zapełnione 1wszej nadstawki mozna myslec o dokladaniu kolejnej
Madrze Pan mowi
Pozdrawiam