Jaki rodzaj mąki użyć do biszkoptu? Dlaczego sernik opada? | Krzysztof Ilnicki | Cukiernicze Q&A

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 35

  • @AleksandraK18
    @AleksandraK18 2 ปีที่แล้ว +12

    Super mieć na youtubie kogoś, kto nie tylko przedstawia przepisy, ale tłumaczy wszelkie procesy jakie zachodzą podczas pieczenia. Dzięki temu można lepiej zrozumieć co jak działa i co mogło pójść nie tak. To bardzo cenne Panie Krzysztofie. 👍🏻

  • @michakoodziejczyk3806
    @michakoodziejczyk3806 ปีที่แล้ว +4

    Fajnie jest posłuchać fachowca pośród tych wszystkich samozwańczych kucharzy i tik tokowych specjalistów

  • @Jank0o
    @Jank0o 2 ปีที่แล้ว +4

    Czekamy na nowe odcinki! Świetnie pan tłumaczy!

  • @madameee92
    @madameee92 2 ปีที่แล้ว +4

    Usłyszeć, że nie jesteś gotów wydać książki mając ogromne zawodowe doświadczenie. Wow! Mieć tyle pokory w sobie niespotykane. Zazwyczaj każdy chce wydać książkę. Trafiłam tu po twoim występie w Masterchef. Zrobiłeś na mnie wrażenie i tu niespodzianka. Masz kanał na TH-cam. Żona wybrała super pytania 😊

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  2 ปีที่แล้ว +2

      Ha. Bardzo dziękuję za tak miłe słowa. Przekażę jej również ten komentarz!!! ❤️

  • @anuszka7483
    @anuszka7483 2 ปีที่แล้ว +3

    Proszę o przepis i pro tipy na prawdziwy krem pattisiere! 🥺 Wspaniały kanał oraz prowadzący!

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  2 ปีที่แล้ว +1

      To jest bardzo dobry pomysł!!! Pozdrawiam 🍰

  • @TheKetoCat
    @TheKetoCat 2 ปีที่แล้ว +3

    Uwielbiam Pana i upieklam kazdy przepis Ktory Pan umieścił nawet te z bake off! Znam każdy smak ! Teraz jestem z cała rodzina na diecie keto i niestety nie pieke już z cukrem i mąka pszenna ale dalej oglądam każdy odcinek :) pozdrawiam p.s. Czekam na książkę

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za tak wspaniały komentarz!!! Ściskam!

  • @gusia944
    @gusia944 2 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek, dużo wiedzy, najlepiej ❤️

  • @zxcv998
    @zxcv998 ปีที่แล้ว +1

    Nieprawdopodobnie dobry kanal. Swietne przepisy, sposob prowadzenia, jakosc obrazu i muzyka.
    Czy odpuscil Pan juz na stałe kolejne nagrania? Dopiero dzisiaj znalazlem kanał i w czasie pracy ogladnalem 4 filmy, a już żałuję, że nie ma mastepnych.

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  ปีที่แล้ว

      Niestety nadal nie udało mi się znaleźć partnera finansowego do kanału. Do tego czasu wstrzymuję kolejne nagrania. Niestety przerasta mnie to finansowo.

  • @redribbonshoe
    @redribbonshoe ปีที่แล้ว

    Dziekuję bardzo za ten odcinek! Zwłaszcza za wyjaśnienie czym de facto jest zakalec i jak najczęściej do niego dochodzi. Jeśli można małe follow-up-pytanko: Czy zakalec może mieć związek ze złą recepturą, np. zbyt dużą ilością owoców w ciescie biszkoptowym?

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  ปีที่แล้ว

      Oczywiście! Całe to cukiernictwo to zabawa suwakiem w relacjach płynów, tłuszczu i surowców suchych.

  • @spokokaktus7806
    @spokokaktus7806 ปีที่แล้ว +1

    Czy można przepis na croissanty? Ostatnio dużo szukałem przepisu idealnego ale chciałbym takiego filmiku gdzie by było wytłumaczone, może jakieś cenne wskazówki. Proszę serdecznie ❤

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  ปีที่แล้ว +1

      Croissanty w wersji domowej to wyczyn. Technologia opiera się na elektrycznej walkownicy. W croissantach jest sporo zmiennych. Testowałem kilka rekomendowanych receptur. Skończyło się na wyprowadzeniu własnej. A i tak receptura ewoluuje kilka razy w roku.

  • @stryjek69
    @stryjek69 9 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry, czy białko z jaj kaczych nadaje się do ubijania np. Bezy?

  • @poszlawon
    @poszlawon 2 ปีที่แล้ว +2

    Mnie ciekawi temat dzielenia składników, wiadomo że czasami brakuje np. jajka...czy istnieje jakaś złota proporcja do biszkopta itp. Czy podzielenie składników na pół działa?

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  2 ปีที่แล้ว +1

      Bardziej poruszam się w procentach. Jeśli robi Pani biszkopt z 36jaj, jedno jajko w tą czy w tą nie zrobi różnicy. Przy biszkopcie z 6 jaj to jedno robi kolosalną różnicę.

  • @renatapraga3240
    @renatapraga3240 2 ปีที่แล้ว +1

    Heloł, właśnie mam twoją szarlotkę w piekarniku😀

  • @annakorytko9365
    @annakorytko9365 2 ปีที่แล้ว

    Większość Pana przepisów opubliowanych na youtube już wypróbowałam, ale mam dla Pana wyzwanie 😁 jestem fanką panettone, miałam okazję próbować oryginalnego. Znalazłam przepis w internecie, zaopatrzyłam się w foremkę, mąkę manitoba, dziś piekłam. I co? Smak super, ale brakowało mi gliniastej konsystencji, którą w panettone uwielbiam. Zatem może upieczemy teraz panettone? 😃

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  2 ปีที่แล้ว +2

      Przy panettone bagietki, chleby na zakwasie itp to mięczaki. Ciasto, które fermentuje 72h to wyzwanie, do którego trzeba mieć warunki. Ja takich w domu nie mam. Ale fakt faktem, panettone potrafi mnie uzależnić. Wiem, że Sowa robi testy na te święta. Miałem okazje być u nich na produkcji w tym tygodniu. Jadłem. I prosiłem o więcej. Jeśli uda im się wystartować ze sprzedażą w te święta, sam stanę w kolejce. Pozdrawiam.

    • @annakorytko9365
      @annakorytko9365 2 ปีที่แล้ว +1

      Szkoda, jednak postanowiłam się nie poddawać. Zapewne do ideału będzie mi daleko, ale jestem człowiekiem wytrwałym i tak jak Panu, blisko mi do uzależnienia :) a w kolejce do Sowy też się ustawię po takiej rekomendacji. Póki co wstawiam piernik i niech sobie dojrzewa na Święta :)
      Gratuluję występu w MasterChef, świetnie Pan wypadł. Pozdrawiam

  • @KH-ze7lq
    @KH-ze7lq 2 ปีที่แล้ว +1

    Panie Krzysztofie.
    Mam pytanie ?
    Czy na funkcji termoobiegu można pięć wszystkie ciasta, jeśli nie to które najlepiej 🙂
    ?

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  2 ปีที่แล้ว +2

      Tak na poważnie to zależy to wyłącznie od prędkości wiatraka. Jeśli kręci się na tyle wolno, że nie przewraca produktów na blasze czy nie rozchlapuje, sugeruję pieczenie z termoobiegiem. Jest krótsze, a temperatura roznosi się po piekarniku równiej.

    • @KH-ze7lq
      @KH-ze7lq 2 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękuję za odpowiedź, która jest dla mnie ważna 🙂
      Pozdrawiam

  • @magdabryla9781
    @magdabryla9781 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry. Przepraszam za tak dlugi komentarz.
    Od jakiegoś czasu probuje zrobic idealne ciasto Malinowa Chmurka. Jadlam je w jednej z cukierni w Warszawie i bylo wlasnie jak chmurka, bardzo delikatne ale dobrze zbalansowane. Jest to ciasto z kruchym spodem, galaretka z malinami, kremem mascarpone ze smiatana i przykryta beza. Niestety przepisy znalezione w internecie mnie nie zadowolily - ciasto wychodzi zbyt 'zbite', sztywne, a przeciez powinno byc jak chmurka. Ostatnia proba wyszla najlepiej, zamiast galeretki, zrobilam mus malinowy z dodatkiem zelatyny z calymi malinami, lekki krem z mascarpone i smietana 30 wyszedl bardzo delikatny, beza wyszla ok. Ale niestety spod kruchy byl zbyt zbity -- ciasto ciezko sie kroilo. Wczoraj robilam proby 3 roznych ciast kruchych - z ugotowanym zoltkiem, z surowym zoltkiem i z proszkiem do pieczenia. Proszek do pieczenia sprawil ze ciasto bylo o wiele bardziej delikatne, widelec bardzo lekko wchodzil. Ale czy proszek do pieczenia to dobre rozwiazanie? Dalej nie wiem czy to jest to.
    Teraz moje pytanie - z filmu na ciasta kruche, albo z innego filmu - jaki przepis by pan polecil na tak delikatny kruchy spod? Nastepnym razem sprobuje rowniez zrobic beze z pana przepisu.

  • @wanda8505
    @wanda8505 11 หลายเดือนก่อน

    Witam Pana i dziekuje za wszystkie rady.
    Mam jeszcze prosbe ,czy moglby Pan powiedziec dlaczego makowce pekaja.
    Mam swietny przepis na makowce krucho drozdzowe ale b.czesto mi pekaja.

    • @KrzysztofIlnicki
      @KrzysztofIlnicki  10 หลายเดือนก่อน

      Ja się śmieję, że smaczne makowce pękają. Pękanie spowodowane jest ucieczką pary w czasie pieczenia. Para (czyli woda z masy makowej) próbuje znaleźć ujście przez najsłabszy element makowca - jego boki. Te są najczęściej nadwyrężone przez finalne zawinięcie ciasta pod spód. Dzieje się to gdy masa makowa jest bogata w miód, mleko, śmietanę, masło. I oczywiście gdzy jest jej dużo 😉