JAREMA Wiśniowiecki nie miał racji? O relacjach I Rzeczpospolitej i KOZAKÓW Zaporoskich

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น •

  • @augustowskamiodosytnia9503
    @augustowskamiodosytnia9503 ปีที่แล้ว +59

    Gratitas maximas Waści należne przekazać mam obowiązanie za tak zacne promocyje naszych wyrobów i nader ciekawe eksplikacje nad Kozatczyzną poczynione. Jeśli można suplikować o tematu kolejnego podjęcie proponować byśmy chcieli colloquium topic kwarcianego wojska podjęcie. Aby Waści zadanie ułatwić chętnie poślemy miód nasz kolejny by w bystrości myśli i w continuum opowieści Jaśnie Wielmożnego Pana pomóc był raczył.

  • @ogrekogrek
    @ogrekogrek ปีที่แล้ว +14

    I jeszcze Imperium Osmańskie z którym Rzeczpospolita miała traktaty pokojowe a na które Kozacy napadali i Imperium Osmańskie prosiło o ich poskromienie.

  • @mieszkoherburt354
    @mieszkoherburt354 ปีที่แล้ว +37

    @33:39 Pomijasz fakt, że natychmiast po podpisaniu Ugody Perejasławskiej zostało wytłumaczone Chmielnickiemu i całej starzyźnie kozackiej, że car z poddanymi nie pertraktuje i się z nimi nie układa, ale im rozkazuje. Chmielnicki i starszyzna kozacka od samego początku doskonale zadawali sobie sprawę z tego, że się wpakowali w łajno po samą szyję, że stali się niewolnikami cara. Sugerowanie, że Chmielnicki doszedł do tej konkluzji po jakimś czasie jest zwykłym kłamstwem i wybielaniem historii. Pomimo tego, że doskonale zdawali sobie sprawę z tego, co robią, podpisali drugą Ugodę Perejasławską. Jeśli pomimo amnestii i licznym przywilejom, które gwarantowała Unia Hadziacka, świadomie oddali się w niewolę cara, o żadnej walce o wolność kozacką nie może tu być mowy.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +5

      Ale wiesz, że w czasach Unii Hadziackiej Chmielnickiego nie było już na świecie, a na jego miejsce Moskwa zainstalowała jego syna?

    • @mieszkoherburt354
      @mieszkoherburt354 ปีที่แล้ว +2

      @@DarekRybacki Śmierć Chmielnickiego nie zmienia faktu, że kozacy zamiast wolności i rozszerzenia przywilejów świadomie wybrali rosyjską niewolę. Zapominasz o starszyźnie kozackiej, która w obu przypadkach wyraziła zgodę i fakcie, że odpowiedz cara po podpisaniu pierwszej ugody nie była tajemnicą. Każdy kozak, bez względu na rangę doskonale o niej wiedział. Tylko na tej podstawie mit kozaków walczących o wolność jest mitem fałszywym. Mit tworzenia przez kozaków zalążków państwowości to odlot w kosmos wymyślony i sponsorowany przez Austrię i Niemców. Celem tych propagandowych działań było oderwanie Malej Rusi, wschodniej Ukrainy od Rosji i przyłączenie do tych terenów do Cesarstwa Austriackiego. Oba mity powstały w drugiej połowie XIX wieku. To, że Niemcy i Austria wydały masę pieniędzy na promowanie tych mitów i prawną ochronę tworzonego przez nich nacjonalizmu ukraińskiego nie jest tajemnicą. Fakt ten jest z niewiadomych powodów systematycznie przemilczany i pomijany.

    • @pawezawadzki2155
      @pawezawadzki2155 5 หลายเดือนก่อน +2

      @@DarekRybacki Jeden wart drugiego.

  • @nihiru3228
    @nihiru3228 ปีที่แล้ว +145

    Zdecydowanie obszerniejsze materiały powinny pojawiać się częściej. Dziękuję za to.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +16

      Co jakiś czas na pewno będą, choć ciężko polemizować z niektórymi komentującymi ;-)

    • @drunkenghoul
      @drunkenghoul ปีที่แล้ว +11

      @@DarekRybacki to wyłączyć komentarze haha. Oczywiście żartuję, bo to zamyka usta nie tylko trolom, ale też fanom kanału. Pozdrawiam.

    • @pawelt4638
      @pawelt4638 ปีที่แล้ว +5

      @@DarekRybacki onuce banuj po prostu bez skrupułów, po co mają obnizać poziom kanału

    • @jacekjacek2565
      @jacekjacek2565 ปีที่แล้ว +13

      Gdybyśmy szanowali kozaków, to do dziś potęgą byśmy byli. Kozacy atakowali tuków od strony krymu i to wtedy gdy sułtan zapuszczał się z wojskiem na Europę. W mocnym stopniu żeśmy kozakami szachowali zapędy turków. Sułtan słał listy do naszego króla by powstrzymywał ataki kozaków, których się mocno obawiał, bo wiedział, że kozacy to bitny naród. Kozacy chcieli podlegać pod samego naszego Króla a nie jakiego magnata. To byli wolni ludzie, którzy nie chcieli być chłopami. Myślę nawet, że od wtedy ukraińcy mają do Nas żal. Na początku ich szanowaliśmy i dobrze im płaciliśmy, a że skarbiec nasz stawał się cieńki to coraz mniej im płaciliśmy aż przestaliśmy im w ogóle płacić. Wszystko o czym piszę i mówi autor nagrania Pan Darek Rybacki jest w podręcznikach historycznych. Na pewno to my mocno skrzywdziliśmy kozaków.

    • @erykwnuk1751
      @erykwnuk1751 ปีที่แล้ว +6

      @@jacekjacek2565 kozacka onuca wstyd i hańba !

  • @adamgrabski3794
    @adamgrabski3794 ปีที่แล้ว +55

    Dobry materiał Darku. Proponuję Ci podjąć bardzo rzadko poruszaną kwestię, która odklamie wiele mitow na temat polskich kobiet i podejścia Polaków do kobiet, mianowicie temat polskich szlachcianek a w zasadzie ich roli w zarządzaniu majątkami podczas nieobecności mężów. Pozdrawiam serdecznie!

    • @dariuszreda3291
      @dariuszreda3291 ปีที่แล้ว

      Ze one, te bialoglowy wiernie czekaly?... I sie nie kurwily?... Bo je ich lajdaczki nie swedzialy??? Kurwa nie rozsmieszaj normalnych facetow...Moze miedzy nimi zdazala sie jakas dziewica nowoorleanska? Ale wierz mi, ja znalem setki "porzadnych" kobiet... Jak nie wierzysz, to poczytaj Biblie. Kto sie tam skurwil z wezem ? Adam???...

    • @marcinlis645
      @marcinlis645 ปีที่แล้ว

      Napisze Pan coś więcej .

    • @IlonaHK
      @IlonaHK 7 หลายเดือนก่อน +2

      Bardzo dobry pomysł, to obszerny temat - działalność szlachcianek - w zarządzaniu, dobroczynności, edukacji chłopskich dzieci itd.

    • @adamgrabski3794
      @adamgrabski3794 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@marcinlis645 tak w dużym skrócie- szlachta była zobowiązana do pospolitego ruszenia, które jak można łatwo sprawdzić było dosyć często zwoływane w XV, XVI i XVIIw. czasami kampanie trwaly po kilka lat a kto wtedy miał zająć się ich majątkiem? Dlatego szlachcianki bardzo często bardzo dobrze liczyły i utrzymywały szeroki kontakty z kupcami, nie tylko w Polsce. To na prawdę były bardzo przedsiębiorcze kobiety... czasami nawet bardziej niż ich mężowie 😉

    • @marcinlis645
      @marcinlis645 7 หลายเดือนก่อน

      @@adamgrabski3794 dziękuję za tą ciekawostkę 😊

  • @marek-rv6hi
    @marek-rv6hi ปีที่แล้ว +33

    Brawo ! Materiał na najwyższym poziomie ,merytorycznie .przystępnie przekazany.Według mnie Pana sposób mówienia.dykcja i język polski są doskonałe.Niewielu ekspertów występujących w TV może Panu dorównać. No i sprawy Polsko -Kozackie wreszcie pokazane bez tendencyjności i sprawiedliwie.

  • @seba511199822
    @seba511199822 ปีที่แล้ว +47

    Robisz fantastyczną robotę. Dziękuję

  • @reso1479
    @reso1479 ปีที่แล้ว +28

    Jestem.pod wrażeniem - doskonały film, świetne przygotowanie merytoryczne. Genialnie się słuchało. Dobrze jest w tych czasach posłuchać głosu rozsądku, bez nachalnej propagandy z jednej czy drugiej strony. Gratuluję, i oczywiście plusik

    • @xperyskop2475
      @xperyskop2475 8 หลายเดือนก่อน +1

      Tylko o kozakach trochę kozaczył 😂

  • @MałgorzataZdrowiejmy
    @MałgorzataZdrowiejmy ปีที่แล้ว +10

    Film bardzo dobry, jednak nachodzi mnie refleksja, czy rzeczywiście Rzeczpospolita mogła więcej zrobić dla Kozaków. Myślę, że musiała się liczyć z ich potężnymi magnatami, którzy mieli nawet prywatne wojsko i myślę, że jednak nie było nas stać żeby wszystkim Kozakom płacić żołd. Poza tym to był bardzo buntowniczy lud i trudnoprzewidywalny. Litwini mieli inną naturę. Zobaczcie dziś, tyle im pomogliśmy swoim kosztem, aż kładzie to naszą gospodarkę, a oni uważają że wszystko im się należy i grożą śmiercią protestującym.

  • @WTRZAS
    @WTRZAS ปีที่แล้ว +62

    Materiał o miodach pitnych mógłby być stworzony razem z kanałem kings of mead - może z tego powstać coś na prawdę ciekawgo.

    • @jaceksoplica8662
      @jaceksoplica8662 ปีที่แล้ว +2

      Wątpię żeby powstał, skoro autor pije czwórniaka. Tylko dwójniak i nic poniżej

    • @mszalans4817
      @mszalans4817 ปีที่แล้ว +4

      @@jaceksoplica8662 E tam, ja ze znajomymi najbardziej lubię trójniaki. Półtoraki są za gęste i mniej pijalne, a czwórniaki trochę za cienkie, ale wejdą czasem też.

  • @khitahi8577
    @khitahi8577 ปีที่แล้ว +23

    Co do braku racji stronnictwa wojennego, o którym wspomniałeś w minucie 29:00, to nie do końca prawda. Mniej więcej w czasie elekcji Jana Kazimierza, wciąż były szanse na stłumienie powstania, jednakże te szanse zostały zaprzepaszczone przez stronnictwo pokojowe, działające na przekór ówczesnemu regimentarzowi, Jeremiemu Wiśniowieckiemu, który był wielkich chęci i miał swój plan. Wówczas na rozwiązanie sprawy pokojowo, nie było już zbytnio szans. Chmielnicki wykorzystywał łatwowierność świeżo upieczonego króla, o czym mówi m. in. w liście do chana, że oszukał króla i wynegocjował upragnione zawieszenie broni na czas zimy.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +4

      Wszystko o czym mówiłem do 29 minuty mocno przyczyniło się do narodzin gwiazdy Chmielnickiego. Kiedy powstanie już wybuchło, szanse na powodzenie Unii Hadziackiej rzeczywiście nie były duże... ale stopniowa integracja od końca XVI wieku? To już inna bajka.

    • @khitahi8577
      @khitahi8577 ปีที่แล้ว

      @@DarekRybacki Szanse były wręcz zerowe, ale stronnictwo pokojowe do końca, bezgranicznie wierzyło w opcję pokojową. Tak samo zresztą wierzył Jan Kazimierz, który był pod ogromnym wpływem Jerzego Ossolińskiego. Jak wiadomo, historia Rzeczypospolitej, to historia zaprzepaszczonych szans, których w czasie powstania było wiele i niestety z nich nie skorzystano, tylko brnięto tą drogą pokojową, ulegając Chmielnickiemu. Wspomniałeś dodatkowo o Unii Hadziackiej, o której nie byłoby nawet mowy za Chmielnickiego. Projekt dopiero został wysunięty za rządów hetmana Wyhowskiego. Sam Chmielnicki od początku ani myślał o pokoju, ale zapewniał nieraz, że to wszystko wina magnatów ruskich, co było zresztą zwykłymi frazesami i łatwymi wymówkami. Znakomicie wykorzystał świeżość nowego króla i brak doświadczenia, wymuszając m. in. odebranie buławy Wiśniowieckiemu.

  • @marcinmaksymilian6936
    @marcinmaksymilian6936 ปีที่แล้ว +6

    Opcja ugodowa Kisiela nie miała racji bytu na dłuższą metę, gdyż polska racja stanu prawosławie co najwyżej może tolerować. W analizie politycznej pominięty został aspekt bardzo istotny, a mianowicie zaangażowania innych sił politycznych, które w dłuższej perspektywie odniosły sukces, vide postulat "wolności religijnej".

  • @dariuszreda3291
    @dariuszreda3291 ปีที่แล้ว +14

    Wniosek na koniec, Panie Dariuszu: Jak historia pokazala, z bandytami sojuszy sie nie zawiera!

  • @rafalszachnowicz2831
    @rafalszachnowicz2831 ปีที่แล้ว +16

    Odcinek wspaniały. Porusza dużo spraw istotnych dla naszej historii oraz ukazuje początek konfliktu polsko ruskiego (dziś przenoszony na relacje polsko ukraińskie). Mamy tu (nareszcie) wyjaśnienie co było przyczyną tego sporu i jakie konsekwencje przyniósł zarówno Polsce jak i krajom na wschód od nas. Co mnie urzekło to fakt, że historia nie musiała potoczyć się w taki właśnie sposób. No gdybym mógł, rozpisałbm się o innych rzeczach, ale niech to wystarczy (na dziś). Panie Darku dziękuję za film. Obejrzę go jeszcze nie jeden raz.

  • @Naszurany1991
    @Naszurany1991 ปีที่แล้ว +20

    Witam trafiłem przypadkiem na Pana kanał i jestem bardzo szczęśliwy bo taka tematyka bardzo mnie interesuje pozdrawiam serdecznie

  • @wojciechz2031
    @wojciechz2031 ปีที่แล้ว +11

    Świetny materiał. Niecierpliwie czekam na kolejny :). Pozdrawiam!

  • @tomaszscibor4740
    @tomaszscibor4740 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo fajny program. Arcyciekawie Pan opowiada. Bardzo się cieszę, że trafiłem na Pana kanał.

  • @tomaszcisowski3239
    @tomaszcisowski3239 11 หลายเดือนก่อน +20

    Co jest skomplikowane?! Jeśli w granicach twojego kraju rodzi się BRACTWO ZBÓJECKIE to chcąc być państwem prawa MUSISZ zbójow zlikwidować

    • @vxxx6783
      @vxxx6783 3 หลายเดือนก่อน

      Jesli Kosinski ma nadane ziemie, a magnat mu wjezdza i zbrojnie zabiera to kto tu jest zbojem, a kto ofiara? Z tego co pamietam, nie ma jednoznacznych dowodow, kto istotnie mial do ziem prawo, a kto klamal. Pomnozmy te sytuacje przez tysiec, i mamy rozruchy zbrojne. Mozna bylo probowac z nimi dogadac, zanim sie wsciekna do tego stopnia, z pojda dogadywac sie z moskalem. Moze by sie udalo, moze nie - trudno spekulowac. Rzecz w tym, ze takie podejscie dawaloby przynajmniej szanse, na to, ze Kozacy postanowia stac sie czescia Korony.

    • @dominikranski2300
      @dominikranski2300 3 หลายเดือนก่อน

      Obecnie też mamy bardzo duże różnice społeczne ,i oby teraz zwykli ludzie mieli na tyle dużo charyzmy by przyciąć równo naszych bogackich . Kozacy nie dajmy się.

    • @vxxx6783
      @vxxx6783 3 หลายเดือนก่อน

      @@dominikranski2300 Jesli twoim problemem so ludzie bogaci, to absolutnie nic nie rozumiesz.
      Ludzie zamorzni, to wlasni ci ktorzy w kazdym normalnym panstwie inwestuja, tworzac nowe miejsca pracy, podnoszac dzieki temu poziom zycia

  • @bozenakurzewska5627
    @bozenakurzewska5627 ปีที่แล้ว +1

    Bardzoo przystępnie przygotowany temat. Czekam na obiecane rozwinięcie wątków.

  • @jozefwokowski4965
    @jozefwokowski4965 9 หลายเดือนก่อน

    Ta pogadanka doskonale odzwierciedla istotę problemów polsko kozackich. Moje uznanie!

  • @ukaszradziszewski340
    @ukaszradziszewski340 ปีที่แล้ว +20

    Wspaniały materiał. I przede wszystkim bardzo potrzebny!

  • @Challenger1253
    @Challenger1253 ปีที่แล้ว +5

    Świetnie! Bardzo dziękuję!

  • @michagolis150
    @michagolis150 ปีที่แล้ว +9

    Pozytywnie o jeremim mówiliśmy dlatego, że skoro powstanie już wybuchło, To trzeba było je wygrać.

  • @piotrwasowski981
    @piotrwasowski981 ปีที่แล้ว +14

    Brakowało pieniędzy na opłacenie regularnego wojska koronnego czego efektem były liczne rokosze a co dopiero na powiekszanie rejestru. Nieduży ale powszechny podatek na utrzymanie wojska pewno by pomógł ale niestety swoboda szlachecka i sobiepaństwo sprawiła ze historia potoczyla się tak a nie inaczej. Była szansa i na osłabienie sąsiadów i na utrzymanie ziem i na zachowanie niepodległości. Ale wiadomo też najlatwiej oceniać z perspektywy czasu 🙂

  • @jarosawsosnowka7537
    @jarosawsosnowka7537 4 หลายเดือนก่อน

    Dzięki za twoją pracę i poświęcony czas, szkoda, że prywata i dbanie o własne dupsko bardzo waży nad dobrem wspólnym. Uczymy się na swojej trudnej historii i nie popełniajmy więcej takich błędów. Gdyby magnateria była bardziej skłonna do dbania o wspólne dobro i Rzeczpospolitą to mielibyśmy większe szanse w oparci się historycznym zawieruchom.
    Cóż ... i tak się kiedyś spotkamy, po tej drugiej stronie.
    Dzięki raz jeszcze.

  • @patrykzatorski2909
    @patrykzatorski2909 ปีที่แล้ว +20

    O ile zgadzam się, że wyjsciem najlepszym była coś ala unia hadziacka ale 50 lat wcześniej to nie uważam że stanowisko Wiśniowieckiego prowadziło do tragedii. Do tragedii (konkretnie w przypadku wybuchu powstania Chmielnickiego) moim zdaniem doprowadziło to, że rzeczpospolita stanęła okrakiem i jednocześnie realizowała tłumienie "buntu" ale tak nie do końca. Gdyby pod beresteczkiem dorznąć kozaczczyznę albo od początku powstania stawić solidny opór a dopiero pobitym kozakom oferować jakieś sensowne rozwiązanie - to by zadziałało. Problem w tym że poprzednie x powstań też dawało taką szanse i nie było to nigdy wykorzystane.

    • @haxer885
      @haxer885 ปีที่แล้ว +4

      Jestem podobnego zdania. Niestety zaprzepaszczono efekt bitwy pod Beresteczkiem. Król wyjechał, szlachta również się rozeszła, armia koronna która weszła w głąb Ukrainy odmówiła dobicia Kozaków w bitwie pod Białą Cerkwią kiedy bitwę wygrywały wojska litewskie ( decyzje hetmana Potockiego i Kalinowskiego) . W 1651 roku zdecydowanie trzeba było Kozaków dociąć a nie bawić się w układy pokojowe.

  • @cetus4449
    @cetus4449 ปีที่แล้ว +85

    Obejrzałem jak na razie pierwsze 10 minut i już musiałbym zamiast komentarza napisać chyba całą książkę, po czemu zresztą nie mam warsztatu ani możliwości...dlatego tylko zasygnalizuję z czym się nie zgadzam.
    Przedstawiasz Kozaków, jako tych, którzy jakoby wytworzyli się i organizowali wokół walki z Pohańcami - Turkami i Tatarami, powtarzając mit, nie znajdujący umocowania w rzeczywistości. Przecież to twierdzenie nader łatwo zdezawuować! Sugerujesz szersze spojrzenie, tymczasem sam opowiadając o Kozaczyźnie nie wykraczasz poza zakres Zaporoża, mimo iż jej zjawisko było typowe dla całego regionu, w którym stara jak świat grupa ludności zdeterminowanej warunkami środowiskowymi do określonego trybu życia, w warunkach braku obowiązujących zasad cywilizacyjnych, funkcjonowała w przestrzeni, w jakiej od niepamiętnych czasów ścierały się płyty tektoniczne dwóch kompletnie różnych cywilizacyjnych formacji - strefy ludów osiadłych, oraz koczowniczych. Na granicy Wielkiego Stepu.
    Ba! Analogiczne dla Kozaczyzny warunki i społeczności można odnaleźć nawet na tureckich "kresach" - Budziak, Dobrudża
    Tłumaczysz pochodzenie Kozaków odwołując się jedynie do kategorii ludności zwanej z ruska dobycznikami co tłumaczy się jako "ci którzy chodzą za zdobyczą"(było jednak więcej kategorii takiej ludności, która eksplorowała Dzikie Pola, by wspomnieć czabanów ), ale sama etymologia słowa Kozak ma inne pochodzenie, a wywodząc się niewątpliwie z języków tureckich, wskazuje na charakterystyczną cechę - brak osiadłego trybu życia. Podobny źródłosłów ma etnonim odnoszący się do dzisiejszych mieszkańców Kazachstanu.
    Pierwotny Kozak zatem-to człowiek luźny, pozostający poza granicami zorganizowanego społeczeństwa awanturnik, który jednego dnia napada na karawany czy osiedla jako rozbójnik, a następnego dnia wynajmuje się do ich ochrony w międzyczasie żyjąc z łowiectwa i zbieractwa. To doskonale pasuje do specyfiki życia w tym dzikim, nieucywilizowanym regionie świata, gdzie pochodzenie etniczne nie ma większego znaczenia. Moim zdaniem ta sama, lub podobna kategoria ludzi z perspektywy stepowej określana była jako Kozacy, z perspektywy ruskiej -jako dobycznicy. Niewątpliwie mieszali się ze sobą, tworząc multietniczny konglomerat.
    Oczywiście Zaporoże jako region miał swoją specyfikę i tradycje - i sądzę, że nie przypadkiem kozacki osełedec bardzo kojarzy się z fryzurą księcia Światosława, a kozackie chadzki czarnomorskie czyli piractwo uprawiane na charakterystycznych łodziach ma tradycje sięgające nie tylko Waregów, ale może nawet i Gotów ( Goci w swoim czasie nękali nie tylko obszar morza Czarnego flotyllami swoich łodzi, ale potrafili nimi dosięgać nawet wybrzeży wysp śródziemnomorskich)
    Jest jednak wyraźnie określony moment w dziejach, gdy Kozaczyzna nabiera nad Dnieprem zorganizowanego charakteru stając się Siczą Zaporoską, centrum politycznym i militarnym tej amorficznej i niezorganizowanej uprzednio społeczności. Powstała ona jako prywatne przedsięwzięcie magnata Dymitra Wiśniowieckiego, który dla swoich celów nadał jej określony charakter i organizację, przechodząc do tradycji ludowej jako kozak Bajda. W tym samym okresie przestrzeń ta decyzją woli Zygmunta II Augusta stała się domeną korony Królestwa Polskiego i od razu powzięto projekt utworzenia Rejestru Kozackiego - na Zaporoże i Dzikie Pola przychodzi cywilizacja, a wraz z nią gra politycznych intryg, które przesadzą nie tylko o rozwoju Kozaczyzny Zaporoskiej, ale i losach samej Rzeczypospolitej.
    To te dwa wydarzenia wywierają wpływ na formację Zaporoskiej Kozaczyzny inicjując wydarzenia o dynamice, która chyba umykała świadomości ludzi ówczesnych, a nawet biegłych politycznych statystów epoki - bo oto ledwo uformowano Sicz i Rejestr, a już mamy erę heroiczną kozactwa i w następnym pokoleniu Rebelię Chmielnickiego, która trwale zdemoluje region w wymiarze społecznym, politycznym, gospodarczym i kulturowym, na którego ruinach zaczną się tworzyć nowe formy lokalnej tożsamości, które wraz z erą rozbiorów Rzeczypospolitej, staną się kanwą ukraińskiej tożsamości narodowej. W tym sensie losy kozaczyzny istotnie wiążą się z ukraińską historią, rozumianą jako historia nowożytnego narodu, nie tylko regionu - przy czym należy pamiętać, że anachronizacji w myśleniu historycznym, a nawet pewnych form prezentyzmu zaczęto stosować w myśleniu i narracji o rzeczywistości historycznej już w wieku XVIII.
    Czas też spojrzeć na te wydarzenia dojrzalej, sytuując Kozaczyznę Zaporoską na mapie rozgrywek o skali globalnej. Wtedy jej rola i przebieg wydarzeń staną się o wiele bardziej zrozumiałe, niestety takie ujęcie nadal czeka na swojego badacza, historyka, który sięgnie do archiwów nie tylko polskich, rosyjskich, ukraińskich ale i tureckich, niemieckich, weneckich, a kto wie czy i nie innych jeszcze.
    Pozbawieni ujęcia kompleksowego pogrążamy się w rozmaitych, niekiedy trącących nieznośnym romantyzmem wizjach bardziej mitologizujących przeszłość, aniżeli ją objaśniających. Doskonałym przykładem takiego zjawiska jest moim zdaniem postać Wernyhory.
    A co do ukraińskiej mitologii i mitomanii, często zastępujących temu młodemu narodowi historię, którą chciałby mieć dłuższą, aniżeli jest nią w istocie - jeśli Ukraińcy maja się za potomków Kozaków Zaporoskich, to dlaczego nie..Rumuni? Ktoś zgadnie do czego nawiązuję?

    • @roy1171
      @roy1171 ปีที่แล้ว +10

      Racja , świetna odpowiedz

    • @roy1171
      @roy1171 ปีที่แล้ว +4

      @@DJ7ful no widzisz jakim jesteś chamem który potrafi obrażać innych zamiast podawać argumenty … takie coś jak ty nigdy nie zrobi nic dobrego
      Dla Polski

    • @antylemingable7128
      @antylemingable7128 ปีที่แล้ว +3

      W hymnie tej "nacji" stoi: "z kozackowo roda"...☺

    • @cetus4449
      @cetus4449 ปีที่แล้ว +23

      @@antylemingable7128 Poetyka, symbolika mają swoje prawa i sam bym się nie czepiał tych akurat słów, szczególnie pamiętając polską pieśń, która omal się nie stała hymnem "Polski my Naród, Polski ród, Królewski szczep Piastowy" bo też ilu z nas potrafi doprowadzić swoje drzewo genealogiczne do Mieszka I? Inna sprawa, że Ukraińcy tworzą i żywią się nieprawdopodobnymi mitami, a prezentyzm historyczny jest istotną częścią ich myślenia o przeszłości, do tego stopnia, że można mówić o ordynarnym zakłamywaniu historii. Wiele kozackich rodów związało się z Imperium Rosyjskim, część likwidowanej w XVIIIw Siczy przeniosła się na teren dzisiejszej Rumunii pod protekcję Sułtana (do czego nawiązałem w pierwszym komentarzu, niepoważnie sugerując, że Rumuni mają nie mniejsze prawa niż Ukraińcy aby się mieć za kozackich potomków) Dosyć szybko jednak na rosyjskiej Ukrainie stało się modne posiadanie kozackich korzeni, na tyle popularne i pożądane, ze można było sobie je zapewnić za cenę stosownej łapówki u carskiego urzędnika. Ponoć sam Gogol tak właśnie przysporzył sobie pochodzenia. Ten sam Gogol, który opisywał dzieje Kozaczyzny w zgodzie z duchem imperializmu rosyjskiego, szkicując wściekle antypolską wizję przeszłości.

    • @t.1071
      @t.1071 ปีที่แล้ว +3

      Znakomicie. Meritum + forma

  • @dustin445
    @dustin445 ปีที่แล้ว +76

    "Rzeczpospolita rozdawała karty" to niezłe te karty w czasie kiedy kozaczki najeżdżały mordując polskich cywilów i zwykłych wieśniaków, paląc ich domy, pola i dzieci w imię "walki z magnaterią" ... jakie karty miała rozdać Polska w takim czasie? Kozacy nie mieli państwa ani nie byli narodem, ziemie na których się znajdowali nie należały do nich, dodatkowo Polska słono płaciła im za usługi. Prawda jest taka że stali się pazerni na monety. Sprzedali się, a później zamarzyli o potędze równej Polsce, dlatego przez cały okres ich istnienia byli wasalami najeźdźców ze wschodu, jak chociażby Złota Orda i Tatarzy. PRZEKRE, że w tym wieku pomija się zbrodnie kozacko-ukraińskie i wiecznie się je usprawiedliwia, a zbrodnie przez nich dokonane są nieporównywalnie brutalne, o czym przekonali się nie tylko Polacy...

    • @agatamichalska4398
      @agatamichalska4398 ปีที่แล้ว +13

      wygląda na to, że jest to temat przygotowany przez pana Rybackiego jest tematem na zamówienie.....

    • @Szlachta-m4v
      @Szlachta-m4v ปีที่แล้ว +3

      Jesteś agentem Moskala? Zadaj pytanie dlaczego Kozacy walczyli z Rzecząpospolitą dopiero w 17 wieku? Może to Moskale stracili dwa braterskie narody? Zastanawiam się, jak Polacy dostali się do obwodu Archangielskiego w 1939 roku, może to wina ukraińskich Kozaków? Czy Moskale nie są tu winni?

    • @marbli9140
      @marbli9140 ปีที่แล้ว +8

      ​@@Szlachta-m4v .jakie bratnie narody?

    • @dustin445
      @dustin445 ปีที่แล้ว +1

      @@Szlachta-m4v kozacy to bandyci ze wszelakich narodów, głównie z Rumunii i Rosji to po pierwsze, a po drugie dla was każdy kto mówi niewygodną dla was prawdę jest moskalem, więc może zacznę odbierać to jako komplement? wracaj na upadlinę bronić koryta prosiaku 🐷

    • @Kardif14
      @Kardif14 ปีที่แล้ว

      Co ty pierdolisz

  • @karolprzegonski8592
    @karolprzegonski8592 ปีที่แล้ว +59

    Uwielbiam taką cudowną naiwność. Otóż bywają i tacy, z którymi nijak zawrzeć porozumienia nie można, a wszelkie próby kończą się jak najgorzej. Takoż się wydarzyło. I to jedyna nauka z tej historii. A względem dzisiejszej sytuacji tamtych ziem, czyli Ukrainy, niewiele chyba się zmieniło. Oligarchowie, oficjelowie ciągnęli i ciągną majątku ile mogą, a kraj na wschodzie gorze. Dalej rubieże cywilizacji.

    • @walterweiss7124
      @walterweiss7124 ปีที่แล้ว

      cywilizacja turanska

    • @andrzejskowronski9637
      @andrzejskowronski9637 ปีที่แล้ว +3

      100/100 😂

    • @alaasiaalaasia1080
      @alaasiaalaasia1080 9 หลายเดือนก่อน

      Każdy naród musi odcierpieć swoją karmę i tyle.

    • @MarcinGP
      @MarcinGP 5 หลายเดือนก่อน

      @@alaasiaalaasia1080 jaki naród? Przecież to zwykła zbieranina ciemnej masy odpornej na ucywilizowanie aż do tej pory. Nie porównujmy "towarzystwa" z narodem.

  • @sdental5379
    @sdental5379 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję !

  • @sidek123
    @sidek123 ปีที่แล้ว +5

    O mości Panie super materiał 👌👍 pozdrowionka

  • @hania1913
    @hania1913 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawy wykład. Cieszę się że opowiedział Pan o Unii Hadziackiej bo bardzo mało o niej się mówi. Jak również o braku swobód religijnych za Zygmunta III Wazy. Było tych błędów.

  • @bogusiamomot6181
    @bogusiamomot6181 ปีที่แล้ว +2

    Takich błędów było jeszcze bardzo wiele, skończyło się czystką narodowościowa,którą znamy pod nazwą rzezi wołyńskiej.
    Czasem wydaje mi się,że więcej mądrości politycznej i logicznego myślenia mamy my- zwykli ludzie,a nie politycy, bądź co bądź wykształceni w tym kierunku.
    Tak było i tak jest ,niestety
    Świetny materiał. Dziękuję i pozdrawiam

  • @tomaszscibor4740
    @tomaszscibor4740 ปีที่แล้ว +2

    Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki :)

  • @haxer885
    @haxer885 ปีที่แล้ว +15

    To zależy o którym etapie historii mówimy ale jak dla mnie Kozacy są nadmiernie przeromantyzowani w historii Polski a ilość powstań kozackich kiedy warunki jakie mieli wcale nie były takie złe ( jak choćby po powstaniu Sulimy z 1630 roku kiedy rejestr wynosił 8 tysięcy a to już wcale nie było tak mało) dowodzi że nawet realizacja obietnic poczynionych Kozaczyźnie nie gwarantowała lojalności wobec Rzeczpospolitej . Zadajmy sobie fundamentalne pytania. Czy wojsko rejestrowe kiedy wybuchło powstanie Chmielnickiego walczyło po stronie Rzeczpospolitej czy przeszło na stronę Kozaczyzny? Czy wspomniana wyżej unia hadziacka nie utrzymała się z winy Polaków czy samych Kozaków którzy nie uszanowali jej warunków ( zabicie kanclerza Niemirycza, obalenie Wyhowskiego) ? Moim zdaniem w czasie powstania Chmielnickiego rację jednak miał książę Wiśniowiecki i szkoda że królem nie został wtedy Karol Ferdynand Waza. Tak samo szkoda że po Beresteczku wojska koronne odmówiły dobicia wojsk kozackich w bitwie pod Białą Cerkwią 20 września 1651 roku kiedy bitwę wygrywały wojska litewskie pod wodzą hetmana Janusza Radziwiłła. Śmiem twierdzić że to właśnie myślenie pokojowe zdecydowało o tym, że kwestia Kozaczyzny stała się dla nas poważnym problemem, a trzeba było w 1651 roku już zdecydowanie iść za ciosem i Kozaczyznę dobić.

  • @olhacz
    @olhacz ปีที่แล้ว +2

    Świetna robota.
    Ciekawy i ważny temat a w świadomości przeciętnego Polaka w zasadzie nie istnieje. Więcej :)

  • @JanKowalski-dj8qb
    @JanKowalski-dj8qb ปีที่แล้ว +6

    Patrzysz wąziutko. Omijasz kilka podstaw polityki międzynarodowej.
    W tym czasie była moda na podbój całego świata. Specjalizowała się w tym, przede wszystkim Anglia. W tym czasie powstały podstawy polityki angielskiej mieszczące się w haśle: "Niemcy i Ruscy to dwa buldogi. Anglia ma pole do działania, gdy te buldogi trzymają się za gardła".
    Aby mogli trzymać się za gardła musieli mieć wspólną granicę a w tym przeszkadzało państwo polskie i polski naród.
    Ogromna wyprawa kilkuset okrętów angielskich na podbój Wilna skończyła się klęską Anglików i krzyżaków, ponieważ Litwie zdążyła pomóc polska szlachta.
    Anglicy również ukierunkowali politycznie, niezbyt rozgarniętego, Chmielnickiego i finansowali jego zadymy.
    Akurat o tym nic nie mówisz.
    Następny gwóźdź o którym zapomina historia to praca Moomsena, za którą dostał Nagrodę Nobla .
    Moomsen wstrzelił się w temat i przeszperał tryki cesarstwa rzymskiego, dzięki którym udało się to cesarstwo utworzyć i utrzymać prawie przez tysiąc lat.
    To dzięki trykom rzymskim Moomsena wykorzystanym przez cesarstwo Austrii i nie tylko, powstały takie narody jak naród Ukraiński, naród Białoruski a nawet naród Izraelski utworzony na kongresie Wiedeńskim.
    Temu wszystkiemu pomogła chińska dżuma, która wybuchła w roku 1446(?)
    Dżuma ta wytraciła naród mongolski, który wówczas trzymał władzę na wielkich stepach. Przeżyło tylko około ośmiu procent Mongołów.
    Dżuma duże żniwo zgarnęła również w Europie w której religijnie było zakazane mycie, ponieważ patrzenie na własne ciało było grzechem. Nasza św. Jadwiga miała problemy zdrowotne ponieważ się nie kąpała.
    Najmniejsze szkody ponieśli Słowianie a to z przyczyny starej religii słowiańskiej nakazującej kąpiel, przynajmniej raz w tygodniu. W wioskach były tzw banie, czyli łaźnie parowe. Gdy śmierdząca dziewczyna poszła do kościoła, kumoszki to szybko wywąchały i na całą parafię poszła plotka. Taka dziewica miała małe szanse na zamążpójście.
    A jaki wstyd!!!
    Dzięki temu naród słowiański poniósł najmniejsze szkody uczynione przez dżumę i stał się wielki.
    O tym się zapomina.
    Może byś przejrzał materiał w tym, zapomnianym przez historyków, kierunku?

  • @wiktormyers8324
    @wiktormyers8324 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dziękuję za ważne ciekawe informacje

  • @jakubgaazka6797
    @jakubgaazka6797 ปีที่แล้ว +6

    Jak bardzo czekałem na ten temat 🥺

  • @dominikdomanski2948
    @dominikdomanski2948 ปีที่แล้ว +9

    Wspaniały materiał, w końcu ktoś nazwał rzeczy po imieniu, dziękuję i pozdrawiam!

  • @Burobrody
    @Burobrody ปีที่แล้ว +8

    Bardzo fajny materiał Panie Darku, wart polecenia :) a tematyka jak najbardziej warta kontynuowania :) szczególnie, że jak Pan wspominał niestety panuje u nas powszechnie jakiś spaczony pogląd na te kwestie.

  • @papapinek5669
    @papapinek5669 ปีที่แล้ว +29

    Nie zdażylem jeszcze obejrzeć, wiec odniose sie jedynie do tytułu. Ovzywiscie, że Jarema miał racje, najważniejszy w państwie jest spokoj, a oni go probowali zburzyć i zburzyli. Utworzyli państwo od poczatku wymierzone w RON, kozaczyzna była mieczem na wroga tego kto zapłaci.

    • @tomaszcisowski3239
      @tomaszcisowski3239 ปีที่แล้ว +2

      Współcześni mu Polacy przyznali Jaremie Wiśniowieckiemu rację wybierając Wiśniowieckiego Michała na króla tylko za zasługi ojca. Mimo, że nie był to dobry pomysł, trudno o silniejszy dowód powszechnego uznania dla bohatera. Jeśli więc Jarema nie miał racji to by znaczyło, że nasi przodkowie to była banda idiotów, którzy wybrali na króla byle kogo w nagrodę za błędną politykę jego ojca.

    • @itall87
      @itall87 ปีที่แล้ว +2

      @@tomaszcisowski3239 a czy dzisiejsze wybory Polaków są dobre? Od upadku komuny był jakiś dobry rząd? Ostatnie partie rządzące to nie chce się komentować. Wcześniej byłem za młody na interesowanie się polityką, a i tak z tego co widzę to same afery i kolesiostwo.

    • @tomaszcisowski3239
      @tomaszcisowski3239 ปีที่แล้ว +6

      @@itall87 tyle że wtedy wybierało RYCERSTWO, a teraz hołota więc nie ma żadnego porównania

    • @itall87
      @itall87 ปีที่แล้ว

      @@tomaszcisowski3239 a rycerstwo co ? Dbali tylko o swoje interesy, albo o interesy tego kto im zapłacił. Kto oferował lepsze przywileje ten miał poparcie, takie 500+ dla RYCERSTWA

    • @tomaszcisowski3239
      @tomaszcisowski3239 ปีที่แล้ว +7

      @@itall87 bzdura
      Rycerstwo to byli ludzie, których władza nad krajem wynikała z faktu, że byli ZOBOWIĄZANI do jego obrony i to na własny koszt. Oczywiście i w tej grupie społecznej było wielu ludzi nieuczciwych, ale w odróżnieniu od hołoty dobro wspólne leżało im na sercu, bo od tego zależała przyszłość ich majątków, które generalnie były nieruchome. Nikt nie zapłacił rycerstwu za wybór Wiśniowieckiego juniora. Nie bardzo go znali. Po po prostu wiedzieli, że gdyby nie przedwczesna śmierć, to koronę oddaliby Jaremie, którego naturalnym sukcesorem byłby jego syn. Nie ma co więc porównania z aktualnym motłochem, który wybiera tych którzy więcej drukują i rozdają biletów NBP

  • @rejmons1
    @rejmons1 ปีที่แล้ว +5

    Problem również polegał na czymś innym: Kozacy domagali się dopuszczenia do rejestru. Problem w tym, że na przykład, na apel króla Władysława VI Wazy zgłosiło się coś koło 24.000 kozaków. A to była siła. W 1625 r. wojska RON-y liczyły 2930 husarzy (realnie 550, bo reszta to były "chorągwie paradne" magnatów), 400 rajtarów, 3450 innej jazdy "autoramentu polskiego", 1650 piechoty zaciężnej uformowanej na wzór zachodni, 400 dragonów, 2380 piechurów "autoramentu polskiego". . Razem ok. 9000 ludzi rozlokowanych na terenie całego kraju. Król chciał powołać pod broń 12.000 kozaków. Gdyby mu wyszło, to: Kto by kontrolował taką siłę? I co by się stało kiedy by ci kozacy zorientowali się jak słaba jest armia Rzeczypospolitej? Było to groźne zjawisko! Jedyna możliwość, to pójść drogą Rosji i posłać ich gdzieś tam niech wojują.

    • @arturhashmi6281
      @arturhashmi6281 9 หลายเดือนก่อน

      To co piszesz nie ma większego sensu, bo armia korony z reguły była nieliczna, ale nie ona stanowiła o sile rzeczypospolitej, tylko armie prywatne, jak np. Wiśniowieckiego. Nie była to tajemnica, a dowództwo kozackie - często herbowi oficerowie, doskonale musieli o tym wiedzieć.

    • @rejmons1
      @rejmons1 9 หลายเดือนก่อน

      @@arturhashmi6281 Ale i tak to było za mało. A armie prywatne? Weź pod uwagę animozje i ambicje "panów karmazynów". Na ten przykład - sytuacja króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Jego najzaciętszym wrogiem był znakomity dowódca, ale kiepski polityk - Jan Sobieski (przyszły Jan III). Relacje mówią, że nie dość, że zerwał sejm elekcyjny to jeszcze przymuszony sytuacją (był Marszałkiem Wielkim Koronnym) koronował króla i podczas koronacji go zwyczajnie sklął od najgorszych. Prawda, że po francusku. A jego opozycjonistą był Hetman Wielki Litewski Michał Kazimierz Pac z którym otwarcie wojował. Wyobraź sobie, że mamy pod bronią 40 tys. kozaków opłacanych przez państwo, którzy spokojnie przyglądają się jak elity polskie sobie skaczą do gardeł. Byli by głupi, gdyby nie ugrali w tej sytuacji czegoś dla siebie. Znaczy, myślę, że poparli by "Wiszniowiekowo", bo on wszak "Rusin". A ten mógłby w przyszłości używając wiernych sobie kozaków w roli "pałki" wprowadzić "absolutum dominium" w Rzeplitej. Dobrze? Nie do końca, bo mogłoby dojść przy okazji do wymiany elit i "zruszczenia" państwa polsko-litewskiego.

  • @cezaryb.9675
    @cezaryb.9675 ปีที่แล้ว +22

    Świetna gawęda, znakomicie przygotowany materiał. Pozdrawiam 👍

  • @krokpokroku5893
    @krokpokroku5893 ปีที่แล้ว

    Super. Bardzo ciekawe, można słuchać i słuchać :)

  • @diabeldan
    @diabeldan ปีที่แล้ว +2

    swietne materialy, poszedl 1 w zyciu Patronite

  • @erykwnuk1751
    @erykwnuk1751 ปีที่แล้ว +22

    Jak można było stawiać na Kisiela i stronnictwo ugodowe gdy kozacy nigdy nie dotrzymywali umów, zawsze oszukiwali uciekali się do podstępów i niegodziwości. Jak można było układać sie ze zdrajcami, oszustami i wrogami, których jedynym celem było łupienie, palenie, zdrada i rzeż ? Z takimi ludźmi Jak kozacy i tatarzy należy prowadzić zawsze i tylko politykę bezwzględnej siły , tylko to na nich działa, układy te ludy wschodu zawsze pojmowały jako słabość drugiej strony ...

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +3

      Chyba dotarło do Ciebie tylko to, co chciałeś, żeby dotarło...

    • @erykwnuk1751
      @erykwnuk1751 ปีที่แล้ว +15

      @@DarekRybacki Nie Panie Darku odczytałem to co Pan przekazał...

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +4

      @@erykwnuk1751 skuteczna polityka bazuje na rachunku zysków i strat, a nie win i krzywd.

    • @arturhashmi6281
      @arturhashmi6281 9 หลายเดือนก่อน

      Wiele rodzin tatarskich już w 1410 dostało herby i ich potomkowie slużyli Rzeczypospolitej do czasów nam współczesnych, podobnie oczywiście z Rusinami. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Wiśniowiecki i Chmielnicki byli tej samej narodowości. Co to ma w ogóle znaczyć "z takim ludźmi jak... należy prowadzić politykę bezwzglednej siły", Adolf by się nie powstydził takiej wiązanki.

  • @husaria1953
    @husaria1953 ปีที่แล้ว +21

    Bardzo ciekawa gawęda ! Serdeczne dzięki ! Co było to by było tego nikt nie wie ! Chmielnicki doprowadził do upadku kozaków . Od Moskwy dowiedział się że jest tylko rabem !

    • @Krzymal62
      @Krzymal62 ปีที่แล้ว

      Chmielnicki był zdrajcą, który wystąpił przeciw własnej ojczyźnie dla własnych korzyści i pychy wykorzystując tłumy niewykształconej kozaczyzny. Zamiast pracować nad wspólnym dobram Rzeczypospolitej, za co po jakimś czasie z pewnością nagrodą było by równouprawnienie, to wybrał drogę zdrady, rozboju I podpalenia Polski

  • @HeilWhiteWolf
    @HeilWhiteWolf ปีที่แล้ว +20

    To nie byli antysystemowcy tylko buntownicy, awanturnicy i przestępcy. Powinno się ich wybić do nogi i problemu by nie było ;)

  • @SerafinowiczTomasz
    @SerafinowiczTomasz ปีที่แล้ว +10

    Darku jesteś bardzo dobrym mówcą. Słucha się Ciebie z przyjemnością.

  • @Krzysio333
    @Krzysio333 ปีที่แล้ว +171

    Kozacy dziwnie szukali wolności , skoro oddali się w niewolę moskalom.

    • @mieszkoherburt354
      @mieszkoherburt354 ปีที่แล้ว +53

      Dwukrotnie. Po pierwszym razie doskonale wiedzieli, w co się pakują.

    • @retlaw3890
      @retlaw3890 ปีที่แล้ว +46

      @@mieszkoherburt354 To samo z kultem Bandery, który dla Ukrainy nie osiągnął nic poza piętnem ludobójstwa. Dla RP dobrze ze teraz mogą mieć inny wzór państwowości walcząc z rosją, może Bandera odejdzie w mrok zapomnienia zastąpiony nowymi bohaterami.

    • @mieszkoherburt354
      @mieszkoherburt354 ปีที่แล้ว

      @@retlaw3890Wątpię w to. Banderowcy szczycą się tym, że to oni doprowadzili do "ostatecznej rozprawy z Rosją”, czyli do wybuchu obecnej wojny.

    • @stefanwybuchowy9638
      @stefanwybuchowy9638 ปีที่แล้ว +36

      @@retlaw3890 noo... widzimy po tych flagach na mundurach jak odejdzie

    • @JanJan-il7pj
      @JanJan-il7pj ปีที่แล้ว

      @@stefanwybuchowy9638 te flagi, misiu kolorowy mają dłuższą historię niż minęło od narodzin bandery.

  • @szunta
    @szunta ปีที่แล้ว +7

    Widocznie Kozacy byli tak zdegenerowani ze nie dało się inaczej, jak najeżdżali grabili mordowali to ciężko było się z nimi układać. Jakbyśmy im płacili za 30tys armie to nie było żadnej gwarancji ze nie pójdą na Warszawę

    • @urszulawrona6049
      @urszulawrona6049 ปีที่แล้ว

      Po co? Skąd ten pomysł?

    • @andrzejlasek7927
      @andrzejlasek7927 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@urszulawrona6049
      po władze
      i łupy

  • @sarutobi9912
    @sarutobi9912 ปีที่แล้ว +2

    Czekałem na ten format!!

  • @tomwawer5714
    @tomwawer5714 9 หลายเดือนก่อน

    Doskonały materiał

  • @THOMAS23XO
    @THOMAS23XO ปีที่แล้ว +9

    fenomenalny jesteś jak dla mnie, twoja kultura i sposób bycia podnosi na wyżyny, pozdrawiam

  • @ewatrawczynska8554
    @ewatrawczynska8554 ปีที่แล้ว +8

    Pieknie byc Polakiem i sluchac prawdy o nas. Szacunek.

  • @newslayer23
    @newslayer23 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za materiał.

  • @TeresaFurgal
    @TeresaFurgal ปีที่แล้ว

    Dzień dobry I dziękuję bardzo

  • @prawdaswiata1091
    @prawdaswiata1091 ปีที่แล้ว +2

    Waszmość Panie fajno rozprowiosz - Szacun , jeno coś za długo 😉 rozprowiosz , można przecie to ująć w 10 max 12 minut - skondensuj słowa , daj obrazki , mów info dotrze dalej .. mnie to pisuje co jest , młodzi ni cholery - odlecą , więc przycisgni ich .. bo masz talent , Panie masz w narracji ..

  • @annakubica7935
    @annakubica7935 8 หลายเดือนก่อน

    Świetnie Pan opowiada. Brakuje zrozumienia powodów złych polsko-ukraińskich relacji. Ogromnie szkoda, że szansa na pokojowe rozwiązania z Kozakami została tak zaprzepaszczona. Skutki straszne przyniosła ta siłowa forma. Bardzo dziękuję za te niezwykłe opowieści.

  • @e.popejaedga9164
    @e.popejaedga9164 ปีที่แล้ว +5

    pozdrawiam, pogawedka super miło poaluchac o naszej i nie tylko,Histori

  • @MrAceCraft
    @MrAceCraft ปีที่แล้ว +8

    A jak miała się historia Ukrainy i kozaków zaporoskich do historii Donbasu i kozaków nadwołżańskich? Gdzie te kultury się ze sobą krzyżowały i jakie były ich wzajemne stosunki? Pytam w kontekście obecnej wojny i tożsamości mieszkańców Donbasu oraz Ługańska.

    • @legion1004
      @legion1004 ปีที่แล้ว +12

      Mogę powiedzieć, że większość mieszkańców Donbasu (Ługańsk to też Donbas) to Rosjanie, którzy przyjechali do Donbasu po 1945 roku, w dobie industrializacji sowieckiej. To nie Kozacy i nie Ukraińcy - to przybysze z Rosji po 2 Wojnie światowej.

    • @bakters
      @bakters ปีที่แล้ว +2

      @@legion1004 " *to przybysze z Rosji po 2 Wojnie światowej* "
      Część przybyła wcześniej, po wygranej wojnie z Chanatem Krymskim.

    • @MichaelMiller-qm1nl
      @MichaelMiller-qm1nl 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@legion1004Moi przodkowie pochodzą z Donbasu, z wielkiej wieski bliz Ługansku, Ługansk wtedy jeszcze nie istniał, ludzie którzy mieszkali tam to byli kozaccy-zaporożcy, mówili po ukrainsku, nie było tam moskowitów do 18 wieku ; I nawet teraz większość ludności Donbasu --ukraińcy , którzy mówią po rosyjsku, ale małe miasta i wioska n Donbasie wciąż mówią po ukraińsku , chociaż mieli długie lata rusyficacji.

  • @Apokalipsik
    @Apokalipsik ปีที่แล้ว +31

    Jeden z najlepszych jak nie najlepszy odcinek jaki u Ciebie oglądałem. Stałeś się dla mnie autorytetem w tych sprawach bo choć czasem Twój monolog jest dość trudny w odbiorze dla przeciętnego użytkownika to jednak Twoje programy powinny być emitowane w szkołach na lekcjach historii.

    • @dadai1318
      @dadai1318 ปีที่แล้ว +1

      A dzieci by siedziały na lekcji jak ta „żaba w studni”, że zacytuję Mao. Bo Polska była samotną wyspą i nikt z zewnątrz Chmielnickiego nie agitował (nie myślę tu o Moskwie). Zero szerszego spojrzenia prelegenta na geopolitykę i samozadowolenie z siebie

  • @manueladams4308
    @manueladams4308 ปีที่แล้ว +9

    Tak wygląda świat, silniejszy dyktuje warunki. Jak nie my im to oni nam, nie ma tu co rozkminiać kto był zły a kto dobry.

  • @HannaARTzink
    @HannaARTzink ปีที่แล้ว +1

    Wschód - Moskwa, Turcja stale były stałym zagrożeniem dla Rzplitej, trudno się dziwić że stanowisko wobec wschodnich rubierzy musiał być twardy. Wiśniowiecki bił swoich pobratymców bo może wiedział o nich więcej niż ludzie w glębi Pilski.
    Zresztą, Kozacy odkuli się na Polsce wielokrotnie - od Rzezi Pragi po powstaniu Listopadowym, do Powstania Warszawskiego. To Kozacy z ukochanymi nachajkami w łapie byli siłami carskimi wykonywującymi terror ludności w Zaborze Rosyjskim.
    Zrobili zły wybór - stojąc przy Polsce z czasem osiągneliby przywileje tak jak Wiśniowiecki i inni.
    Carowie nimi gatdzili, używając jako czerni - siły roboczej, a Kozaczyzny jako mięso armatnie.
    Chmielnicki przyczynił się do zatracenia całego Wschodu Europy, aż do "demoludow" włącznie.

  • @gregoriannrex5351
    @gregoriannrex5351 ปีที่แล้ว +4

    Jestem za kolejnymi nagraniami na tematy Kozacze.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +3

      Na pewno będą, już kombinuję ;-)

  • @RafalMoskwa-lh1me
    @RafalMoskwa-lh1me 8 หลายเดือนก่อน +1

    A mogło być tak pięknie

  • @paulorosario4747
    @paulorosario4747 5 หลายเดือนก่อน

    Super materiał

  • @walkingintheclouds6209
    @walkingintheclouds6209 ปีที่แล้ว

    Dzieki !!! bardzo dobrze sie ciebie slucha.Chetnie posluchalbym jakiegos filmu na temat wplywow watykanu na polityke I rzeczpospolitej oraz losow kosciola polskiego, braci arianow.Dzieki

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +1

      O arianach będzie odcinek w najbliższych tygodniach :)

    • @walkingintheclouds6209
      @walkingintheclouds6209 ปีที่แล้ว

      @@DarekRybacki Super.Pozdrawiam

  • @krystynamorawski4654
    @krystynamorawski4654 10 หลายเดือนก่อน +6

    Jerema miał racje ! Okrutny Kniaź dobrze wiedział kim sa Kozacy i do czego sa zdolni ,byl gospodarzem terenów Nadnieprza i wiedział czego dopuszcza się kozaczyzna na ludności cywilnej i polskiej i żydowskiej i -wiedział ze nimi się nie pertraktuje !a wycina w pień ,zabrakło mu tylko czasu

  • @bozenadybiec4523
    @bozenadybiec4523 ปีที่แล้ว +19

    Swietny opis naszych wzajemnych stosunków i wszystko byłoby do wybaczenia wzajemnego gdyby nie rzeź niewinnych ludzi na Wołyniu i Małopolsce liczba ofiar po naszej stronie jest niewspółmierna i okrucienstwo zdzczenie kozakow niczym nie da się usprawiedliwić.

    • @piotrp.2373
      @piotrp.2373 ปีที่แล้ว +4

      👍

    • @yoghass
      @yoghass ปีที่แล้ว +2

      mój ból jest większy niż twój

  • @pierroj9546
    @pierroj9546 ปีที่แล้ว +5

    Mówi się o tym że powstanie Chmielnickiego było pierwszym aktem dramatu Rzeczpospolitej. Według mnie dramat ten rozpoczął się wraz ze śmiercią Zygmunta Augusta, a powstanie Chmielnickiego było tylko jego owocem. Niestety w tamtym okresie, gdy rozwinęła się kultura sarmacka nie było mowy o tym by powtórzyć unię w Horodle, gdyż dla szlachty Rzeczpospolitej Kozacy byli zwyczajnym pospólstwem. Wiadomo zawsze można snuć patetyczne wizje zjednoczenia ale Polacy i Rusini należeli do odrębnych kręgów kulturowych, różniła ich religia, język, obyczaje. Cóż te odrębności może nie miałyby większego znaczenia gdyby system polityczny Rzeczpospolitej nie zwyrodniał i nadal pozostawał atrakcyjny ale w połowie XVII wieku nie pozostało już nic z tego co wypracowali Jagiellonowie. Trudno mi się też zgodzić z twierdzeniem że losy Rzeczpospolitej której członem było Księstwo Ruskie byłyby inne, biorąc pod uwagę politykę realizowaną przez Moskwę. Oczywiście - byłoby to dodatkowe wsparcie militarne - jednak bez zbudowania międzynarodowej koalicji antymoskiewskiej nie byłoby mowy o zatrzymaniu Moskwy. Unia perejesławska i ostateczny podział Ukrainy jedynie przyspieszył ten proces.

    • @cetus4449
      @cetus4449 ปีที่แล้ว +1

      To nie Jagiellonowie wypracowali ustrój i panujące w kraju porządki. Pracowali na to Polacy od czasów rozbicia dzielnicowego, wraz z Rusinami i Litwinami, przyjmowanymi jako bracia w długim procesie rozpoczętym w chwili ślubu Jadwigi z Jogaiłą. Czy ty naprawdę mylisz Kozaków Zaporoskich z Rusinami?
      Kozacy faktycznie nie byli zwykłym pospólstwem - byli pospólstwem zanarchizowanym i uzbrojonym po zęby, zajmującym obszar znajdujący się poza jurysdykcją wszystkich okolicznych organizmów państwowych, co zapewniało im daleko idącą autonomię i swobodę działań.
      Rozumiem, że obecne wydarzenia mocno opanowały twoją wyobraźnię, ale aż do czasu antypolskiej krucjaty patriarchy Nikona, relacje polsko-moskiewskie wcale nie stały na ostrzu noża, a zresztą nie taktowano ich tak nawet po potopie moskiewskim. O jakiej antymoskiewskiej koalicji mówisz? Przecież Rzeczpospolita nie była skazana na konflikt z Moskwą i jeszcze pierwsza połowa XVII stulecia świadczy o istnieniu wręcz przeciwnych projektów politycznych, -rozszerzenia Unii Polsko-Litewskiej o Wielkie Księstwo Moskiewskie. W przededniu Rebelii Chmielnickiego prowadzono negocjacje na temat wspólnej polsko-moskiewskiej wojny przeciwko Chanatowi Krymskiemu i wyobraź sobie, polscy politycy mieli zamiar pozostawić zdobyty Kreml pod moskiewską jurysdykcją (skądinąd sprytne, bo uwikłałoby Moskwę, a nie Rzeczpospolitą w długotrwały konflikt z Wysoką Portą. Zresztą Rzeczypospolitej nie było stać ani na opanowanie Krymu, ani na jego utrzymanie) Po wybuchu Rebelii Chmielnickiego car rozważał możliwość wsparcia Rzeczypospolitej w tłumieniu kozackiej rebelii, jednak ponoszone przez armię Koronną bezprecedensowe i sromotne klęski otworzyły przed Moskwą zupełnie nowe możliwości, które to właśnie doprowadziły do Ugody Perejasławskiej.

    • @SW_SW_SW
      @SW_SW_SW ปีที่แล้ว +8

      Książeta ruscy i rody bojarskie otrzymały takie same prawa jak polska szlachta. Nie było powodu aby dawać szlachectwo masom pospólstwa które zwało się kozakami.

    • @graziagrazyna9947
      @graziagrazyna9947 ปีที่แล้ว

      @@SW_SW_SW 💯👍👍👍

  • @oakbrain
    @oakbrain ปีที่แล้ว +24

    Bardzo fajny materiał! Widzę, że geneza kozaków, to trochę taki "dziki zachód" Europy, mega ciekawa rzecz.

    • @marcinzaniewski9628
      @marcinzaniewski9628 ปีที่แล้ว +9

      Dziki zachód? To należało potraktować ich tak jak anglosasi potraktowali indian.

    • @dustin445
      @dustin445 ปีที่แล้ว +10

      od kiedy terroryści bez wyższych wartości, honoru czy godności, okradający i mordujący cywilów, stały się rzeczą godną podziwu?

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak ปีที่แล้ว

    0:46 Czwórniak latem to jest to. W lipcu trólniakiem można się zakleić, po dwólnisku nie idzie się od stołu oderwać. Półtoraka latem trudno wypić, tak ciężkie miody są na zimę.

  • @MichalCk29
    @MichalCk29 ปีที่แล้ว +9

    Przecież właśnie to wizja Kisiela wygrała i poniosła sromotną klęskę. To Wiśniowiecki miał rację, co pokazał wybór na króla jego syna. Michał Wiśniowiecki został wybrany na tron tylko i wyłącznie dzięki zasługom ojca. Zarzucanie, że przez takie postacie jak Jeremi Wiśniowecki Rzeczpospolita upadła to zupełne kuriozum. Rzeczpospolita upadła przez takich Kisielów, idących na wieczne ustępstwa ze wszystkimi.

  • @sergiikogut7875
    @sergiikogut7875 7 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję Panie Darku. Jestem Polakiem z kresów, i moim zdaniem analiza relacjij pomiędzy Rzeczpospolitą i kozactwem jest poprawną. Pozdrawiam

  • @rts3827
    @rts3827 ปีที่แล้ว +18

    Z tym, że Batoh - naszych wyrżnięto około 10 000. Sołonica - kozaków około 1000....

  • @elzbietawoek2547
    @elzbietawoek2547 ปีที่แล้ว +2

    ciekawi mnie jakie zasługi w tym konflikcje miał zakon jezuitów ,którego przytuliła moskwa

  • @marcinkowskimariusz7787
    @marcinkowskimariusz7787 ปีที่แล้ว +16

    normalny Polak to wszystko wie panie Rybacki, a przerażające jest to, że tak wielu Polaków nic o tym temacie nie wie:(

  • @jacksparow2432
    @jacksparow2432 ปีที่แล้ว +2

    Super program! Szacunek za realizację i pomysł ❤️

  • @szymi2181
    @szymi2181 ปีที่แล้ว

    Właśnie odkryłem ten kanał.
    Sub i łapa w górę👍

  • @iogami_raito
    @iogami_raito 5 หลายเดือนก่อน

    Dear Darek, thank you for your video. I am collecting information about what different peoples say about Cossacks. Your video is very interesting.
    Witam z Kubani

  • @betelgezaa
    @betelgezaa ปีที่แล้ว +3

    „Który zakupiłem latem tego roku” mówi w połowie stycznia hmmmmmm🧐

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +3

      A nie pomyślałeś, że Ty oglądasz to w połowie stycznia, a ja mogłem to nagrać trzy miesiące temu? :-)

  • @gustaflangustaw9772
    @gustaflangustaw9772 ปีที่แล้ว +7

    Ludność czy też tamtejsze elity wybrały narodowość rosyjską. Skoro im tam bliżej to ok. Dramatem chyba jest wtrącanie się najpierw Niemiec i Austrii a teraz stanów w ich narodowe sprawy.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว

      Narodowość? W XVII wieku? Chyba nie masz racji.

  • @danielseroczynski8293
    @danielseroczynski8293 ปีที่แล้ว +2

    Łapsko w górę 👍👍👍

  • @adamesteta581
    @adamesteta581 8 วันที่ผ่านมา

    Pozdrawiam serdecznie

  • @HeilWhiteWolf
    @HeilWhiteWolf ปีที่แล้ว +9

    Oczywiście nie wspomniałeś o tym w materiale iż ojca wiśniowieckiego otruli zatrutym komunikatem w cerkwi czy zborze stąd jego konwersja na rzymsko-katolicki kościół ;). Jakbym mi buntownicy otruli ojca to bym ich tak samo tępił.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +1

      Wspominałem o tym w filmie o Jaremie jakiś czas temu - do odnalezienia na moim kanale.

    • @HeilWhiteWolf
      @HeilWhiteWolf ปีที่แล้ว

      @@DarekRybacki moje niedopatrzenie , wybacz 🤝🤙

  • @mariusz565
    @mariusz565 ปีที่แล้ว +6

    Nie znając tych faktów historycznych jako mieszkaniec Śląska zawsze miałem wrażenie że te trudne stosunki między dzisiejszymi Ukraińcami a nami są w dużej mierze naszą winą a dlatego wyciągałem takie wnioski po zachowaniu naszych kresowiaków którzy osiedlali się po 45 roku na dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

    • @gancarzpl
      @gancarzpl ปีที่แล้ว +1

      Ile oszołomu zjadłeś?

  • @krzysztoftrzebiszeczewski85
    @krzysztoftrzebiszeczewski85 ปีที่แล้ว +28

    Dość dziwne obserwacje i wywody jak na historyka. Kozacy odrzucili zalążki własnej państwowości Ruskiej, które dawała im Unia Hadziacka, wybrali rosyjską niewolę. Dlatego mówienie o jakiejkolwiek tworzeniu zalążków narodowości / państwowości ukraińskiej przez kozaków jest jednym ogromnym nieporozumieniem. To nie kozacy, ale Polska była inicjatorem Ruskiej / Ukraińskiej państwowości. Kozacy okazali się jej wrogami. Gdyby kozacy zaakceptowali Unie Hadziacką, Ukraina jako Rus, pojawiłaby się na mapie 350 lat temu. Oskarżanie Polski o złą wole jest zupełnie nie na miejscu.

    • @hubertstepniak478
      @hubertstepniak478 ปีที่แล้ว +2

      Zgadzam się z opinią.
      Tymbardziej, że pierwszą Sicz na Chortycy zakładał polski magnat, Rusin i pradziad Jeremiego Wiśniowieckiego Dymitr zwany Bajdą.

    • @robertgradzki1553
      @robertgradzki1553 ปีที่แล้ว +3

      Unia Hadziacka była w 1658 roku, kilkadziesiąt lat za późno. W bitwie pod Chocimiem w 1621 mieliśmy po swojej stronie 25-30 tyś. Kozaków i dzięki nim wygraliśmy. Potem traktowanie ich doprowadziło do powstań i zamiast z nami byli przeciw nam.

    • @hubertstepniak478
      @hubertstepniak478 ปีที่แล้ว +1

      @@robertgradzki1553 co najmniej 70-100 lat zbyt późno.
      Pierwsza Sicz to 1553 rok

    • @zenon2589
      @zenon2589 ปีที่แล้ว

      ​@@hubertstepniak478 Wszystko się zgadza oprócz tego,że był to polski magnat...

    • @bustowski
      @bustowski 9 หลายเดือนก่อน

      Perspektywa sytuacji jest Tobie obca jak widzę. Relacje były jakie były i w większości zawinili Magnaci a ci byli widziani jako reprezentanci Rzeczypospolitej obojga narodów i wiesz co jest ciekawe ? Oni nimi byli. Wiec z ich perspektywy po masakrach, łamaniu umów od ponad 50 lat. Po łamaniu prawa nadawania tytułów i aktów własności mieli taką a nie inną perspektywę. Tobie łatwo mówić co ty byś zrobił ale ty masz cały obraz sytuacji. Po fakcie możemy tylko stwierdzić "I to się zdarzyło" i tylko idioci i ignoranci mówią "Ja bym to zrobił inaczej !"

  • @PaweSzafranPasiekaLakowa
    @PaweSzafranPasiekaLakowa ปีที่แล้ว +16

    Z tą krytyką działań Jaremy nie byłbym taki hop do przodu. Działał z pobudek osobistych oczywiście, ale czy nie miał w tym pewnej racji? Ja bym tu użył cytatu z filmu hoffmana gdzie Jarema do Kisiela wypowiedział słowa; Pokonanym pokój ofiarujecie to poważać i w pamięci mieć będą, zwycięzcom pokój ofiarujecie to w poniżeniu mieć was będą. Cytat z pamięci więc pewnie nie dosłowny. Ale miał rację, stłumić bunt a potem narzucić pokój na rozsądnych dla obu stron warunkach. Ale to w tym czasie w Rzplitej już nie mogło się udać, były zbyt duże rozbieżności między interesem Państwa a interesem magnatów. Unia z Litwą mogla się udać bo Rzplita negocjowała z pozycji siły w trudnym dla Litwy czasie, ale magnateria nie była tak silna żeby się przeciwstawić temu.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +3

      Gdyby Rz-plitej udało się stłumić bunt w 1648 roku to Chmielnickiego straconoby w Warszawie, a Kozacy zostaliby brutalnie spacyfikowani, a później objęci represjami - dokładnie tak jak wielokrotnie wcześniej. Sam cytat, choć oczywiście piękny literacko, nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości :-)

    • @PaweSzafranPasiekaLakowa
      @PaweSzafranPasiekaLakowa ปีที่แล้ว +5

      @@DarekRybacki Oczywiście masz rację, posłużyłem się cytatem żeby zobrazować to jakby było najlepiej. Ale jak pisałem, to już nie mogło się udać w rzeczywistości. W sumie ciekawa sprawa: "co by było gdyby"... stało się jak piszesz, Rzpita wygrywa, i pacyfikuje kozaków brutalnie. Na jak długo by to stłumiło bunty to jedna sprawa, bo na pewno nie rozwiązałoby to problemu. Ale za to nie osłabiło by Państwa aż tak bardzo, pamiętajmy dlaczego wybuchła wojna RON z carstwem moskiewskim, i jakimi powodami kierował się później Karol Gustaw. Myslę że każda opcja stłumienia siłą buntu była dobra. Potem w czasach pokoju można było ten problem rozwiązać lepiej, a rozwiązać w końcu by go musiano, byli jeszcze ludzie którzy chcieli dobra kraju nie tylko swojej sakwy. Przecież to po potopie pojawiła się masa szlachty gołoty, co radykalnie wzmocniło pozycję magnaterii i dało im realny i mocny wpływ na prawo w kraju. Do tego czasu drobna i średnia szlachta miała coś jeszcze do powiedzenia. Kto wie czy by się w końcu nie opowiedziała za unią trzech narodów, kuszona ziemią i możliwością szybkiego wzbogacenia na Ukrainie. Ktoś powie że na to nie pozwolili by Kozacy, tyle że Kozacy sami chcieli by w końcu nabyć prawa szlachty. Mogłoby być jak przy unii z Litwą, przecież litewska szlachta i magnateria nie była jednomyślna w tej kwestii, a jednak się udało, opornych uciszono ( sami Litwini to zrobili) i unia została zawarta z obopólną korzyścią.

    • @khitahi8577
      @khitahi8577 ปีที่แล้ว

      @@DarekRybacki Właściwie te zacytowane słowa, mocno pokrywały się ze stanowiskiem Wiśniowieckiego. Kniaź zdawał sobie sprawę z konieczności przeprowadzania reform wobec Kozaków, jednakże nie pod wpływem presji powstania, lecz w formie łaski, która mogła na nich dopiero spłynąć po uprzednim pokonaniu ich.

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว

      Sporo czasu miał na tę łaskę po powstaniu Pawluka.

    • @PaweSzafranPasiekaLakowa
      @PaweSzafranPasiekaLakowa ปีที่แล้ว

      @@DarekRybacki sam wspominasz że nie on jeden był że tak powiem "zamieszany" w tą sprawę. Niestety demokracje jakie by nie były mają jedną wadę. Są mocno nie ruchawe, trzeba czasu na to żeby wszyscy doszli do pewnych wniosków i kolejne dużo czasu na to zeby doszli do porozumienia i zmienili prawo. Z resztą w I Rzeczpospolitej widać to idealnie podczas wojen. Ktoś napadał na kraj, zajmował kawał terenu, wojsko coś tam osłaniało ile mogło, dopiero zwoływano sejm, ustalano i pobierano podatki, zaciągano wojsko i odbijano to co zajął wróg. I schodziło rok czy dwa, w nagłych przypadkach. A co się dzieje nie w nagłych przypadkach, widzimy i dzisiaj w Polsce. Kraj ledwo zipie, reformy w zasadzie wszystkiego są konieczne, a co robi wierchuszka?

  • @kamilmistrz9868
    @kamilmistrz9868 ปีที่แล้ว +6

    Z jednej strony trzeba było im dać pewne prawa, nie traktować ich jak chłopów, skoro walczyli i ginęli za Rzeczypospolita. Polak też nie był bez skazy, gnębił ich aż miło. Z drugiej strony to jedna, Wielka masa dzikich swirow, którzy gdzieś mieli prawa.

  • @Mlodywolyn
    @Mlodywolyn ปีที่แล้ว +6

    Według mnie najsensowniejsze było stronnictwo pokojowe do czasów powstania Chmielnickiego ale jak już wybuchło trzeba było słuchać się Jeremy bo tylko jego sposób na kozaków dawał szansę na obronienie I RP plan Kisiela zawiódł na całej linii

    • @DarekRybacki
      @DarekRybacki  ปีที่แล้ว +2

      W takim podejściu być może istnieje sens, ale z drugiej strony: czy plan Kisiela nie zawiódł właśnie przez postawę Jaremy i jemu podobnych, przed, w trakcie i po powstaniu Chmielnickiego?

    • @Mlodywolyn
      @Mlodywolyn ปีที่แล้ว +8

      @@DarekRybacki
      Jak kozacy "poczuli zwycięstwo" to już nie chcieli się dogadać zobacz jak się układały stosunki z nimi wtedy po mimo wyciągniętej ręki.
      Jeszcze była opcja pokonać i zaproponować dobre warunki dla kozaków rejestrowych.

    • @Mlodywolyn
      @Mlodywolyn ปีที่แล้ว +6

      @@DarekRybacki przecież nie słuchano Jeremy. Stronnictwo pokojowe wygrało i do Beresteczka wiodło prym Jan Kazimierz był z stronnictwa ugodowców i mimo to się nie dogadał. Jerema nie dostał buławy ani nie wdrożono jego planów wojny z kozakami

  • @Anulka68
    @Anulka68 6 หลายเดือนก่อน

    Ponoc historia jest napisana przez zwyciezcow wojen a tak naprawde jest calkiem inna. Wierze w to ze prawdziwa historia zostsla do nas przemycona przez rozne pisma lub bajki.

  • @synmalice9872
    @synmalice9872 ปีที่แล้ว +11

    Poproszę film o Kozakach Dońskich. Mało znany temat w Polsce.

    • @andrzejpaje6268
      @andrzejpaje6268 ปีที่แล้ว

      To rób , zacznij od niewolnictwa w Rosji zresztą mentalnie do dziś trwającego

  • @igormoniatowski1697
    @igormoniatowski1697 ปีที่แล้ว

    DZIĘKUJĘ. DOBRA PRACA HISTORYCZNA.

  • @jarosawprzepiorkowski9146
    @jarosawprzepiorkowski9146 10 หลายเดือนก่อน +12

    Wybacz Darku, ale biorąc pod uwagę nawet obecne wydarzenia, sądzę że Jarema miał całkowitą rację. "Okażcie łaskę pokonanym, to ją przyjmą z wdzięcznością. U zwycięzców tylko w pogardę pójdziecie". I to się dzieje teraz.

  • @ukaszjan649
    @ukaszjan649 ปีที่แล้ว +11

    Co się tyczy osoby Jeremiego Wiśiowieckiego, uważam iż pogłoski o jego niezwykłym okrucieństwie względem Kozaków, są przesadzone. Książę Jeremi był człowiekiem swojej epoki, a to co robił względem Kozaków podczas powstania Chmielnickiego, to igraszka w porównaniu do tego co wyprawiał kilka lat później Stefan Czarniecki podczas pacyfikacji Bracławszczyzny.

    • @cetus4449
      @cetus4449 ปีที่แล้ว +1

      To jest element Czarnej Legendy po dziś dzień zniekształcającej postać księcia wojewody. To nie był sadysta, czy krwiożerczy oprawca uciśnionego ludu. Wiśniowiecki na ogarniętym rebelią Zadnieprzu występował nie tylko jako pan swoich włości, ale był także najwyższym w tamtym momencie urzędnikiem Rzeczypospolitej i jego wręcz obowiązkiem było karać rebeliantów dopuszczających się kryminalnych zbrodni: gwałtów, rabunków, podpaleń zgodnie z ówczesnym prawem -czyli za pomocą stryczka, pala i łamania kołem. To nie był Vlad Dracula...mimo mołdawskiej krwi, płynącej w jego żyłach.

    • @ukaszjan649
      @ukaszjan649 ปีที่แล้ว +3

      @@cetus4449 Pełna zgoda, poza tym Jarema był dobrym wodzem, w przeciwieństwie do współczesnych mu hetmanów i regimentarzy.

  • @marekdobrowolski6059
    @marekdobrowolski6059 9 หลายเดือนก่อน

    Rzetelnie opowiedziana trudna historia .

  • @edwardwarkus5198
    @edwardwarkus5198 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo lubię romantyczną, epicką wizję marsowego wodza Jeremiego i dzielnych wiśniowiecczyków, ukazaną przez H. Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem", a jestem świerzo po którymś z kolei przeczytaniu tego dzieła. Ale lubię ją ze względów literackich. Jednakże zawsze staram się oddzielać tę wizję od faktów historycznych. Od tego jak rzeczywiście miała się sytuacja. Sam Sienkiewicz, co niewielu chce dostrzec, daje do zrozumienia, że głównym powodem powstań kozackich była samowola "królewiąt" i łamanie przez nich praw nadawanych kozakom przez króla. Ukazuje okrucieństwo jednej i drugiej strony, i sygnalizuje żal z powodu utraconej szansy na zbudowanie Rzeczypospolitej Trojga Narodów.
    W tym materiale natom8ast najwarzniejsze jest prawidłowe nazewnictwo. Sam Jarema był wojewodą województwa ruskiego. Jeego poddani, jak i kozacy to byli w większości Rusini. Z głównych bohaterów "Ogniem i mieczem" tylko Skrzetuski, Podbipięta i Rzędzian, oraz z iczywistych względów Tatarzy, Rusinami nie byli. Stąd, byl to konflikt ukraińsko (rusko) - ukaiński (ruski). Inna sprawa, ze byli oni poniekąd obywatelami Rzeczypospolitej, czy bardziej precyzyjnie, poddanymi króla polskiego.
    Ciśnie mi się jeszcze dużo słów i wniosków, ale 5en komentarz już jest za długi.
    Jeszcze raz dziękuję za tak dobry materiał i czekam na więcej 👍

    • @empe3332
      @empe3332 ปีที่แล้ว +2

      Tak właśnie się dowiedziałem z wykładu o historii Ukrainy na youtube przy omawianiu powstania chmielnickiego profesor mówił o wewnętrznym konflikcie wśród Ukraińców i twierdził że była to wymiana elit rusinskich a nie wojna z Polakami.

    • @empe3332
      @empe3332 ปีที่แล้ว

      @@seboho6938 o protoukraincach.

  • @ukaszKrupa-bo3uq
    @ukaszKrupa-bo3uq ปีที่แล้ว +1

    Material stworzony na zamówienie polityczne.