A ja bym dodał jeszcze ze na blaszce która rozpycha klocki są oznaczenia R i L wiec warto zwrócić uwagę żeby nie pomylić kierunków. Na niektórych klockach również jest oznaczenie który klocek z prawej R a który z lewej L strony zacisku załozyć.
Przy demontażu klocków warto sprawdzić jak chodzą tloczki. Robię to za każdym razem. Jeśli któryś się zacina, nie chodzi płynnie to wyjmuje go czyszczę sam tloczek i powierzchnię na zacisku, raz wymieniłem uszczelnienie i dopiero zakładam klocki. Moje stare xt maja ok 40tys km. Jeden tloczek się zalał i potrzebował nowego oringa na tloczku. Jeśli się zacinaja to nie mamy odpowiedniej siły hamowania oraz można przedwcześnie zużyć klocki lub nierówno lewa i prawą stronę zużyć.
Dzięki twojemu filmowi poradziłem sobie z moimi klockami... Wyjąłem je, wrzuciłem do myjki ultradźwiękowej z izopropanolem - pół godzinki, tarczę też wyczyściłem alkoholem, założyłem spowrotem i hamują jak złoto - żadnego pisku. Daję łapkę ;)
Dodałbym tylko jedną uwagę. Lepiej było by oczyścić zacisk razem z tłoczkiem przed jego cofnięciem aby nie cofać tłoczka razem z brudem który może przedostać się do całego układu. Jednocześnie pragnę wyrazić pełen zachwyt nad projektami i cała działalnością Szajbajka. Jestem Twoim fanem i bardzo mnie nakręcasz.
Czyszczenie i odtluszczanie tarcz: cilit banc zielony i szczoteczka do zębów, potem do sucha ścierką. Działa cuda. Klocki też w ten sposób czyszczę i nie pożałowałem jeszcze. Polecam
Czy mógłbyś zrobić film na temat doboru szerokości obręczy do opon? Zarówno w przypadku szosy, jak i MTB. Jak wpływa na zachowanie na zakrętach, trakcję, przyspieszenie i odporność na przebicie zastosowanie szerszych lub węższych obręczy? Oczywiście mieszczących się w zakresach dopuszczalnych dla danej szerokości opon.
John Smith -proste kolego szersza obrecz, mozliwosc zalozenia szerszej opony, na sztywnosc obreczy ma wplyw je konstrukcja wewnetrzna co widac po przekrojach poprzecznych i zastosowane materialy. Jezeli chodzi o trakcje szersza i mniejsze cisnienie lepiej, mniejsze opory toczenia eezsza i wieksze cisnienie. tak w telegraficznym skrocie.
Nie o to chodzi kolego. Przykładowo oponę 700x25C można założyć na obręcze o szerokości 13, 15 lub 17 mm. Na każdej z nich opona będzie się inaczej układać i inaczej zachowywać.
Czasami trzeba lekko poluzować dwie śruby mocujące zacisk do wspornika zacisku. Po założeniu nowych klocków naciskamy na klamkę hamulca i trzymając zaciśniętą, dokręcamy śruby mocujące zacisk. Mamy wówczas pewność, że płaszczyzna klocków jest ustawiona równolegle względem tarczy, przy montażu fabrycznym nie przejmują się takimi szczegółami i efekt może być taki, że klocki nie zużywają się równomiernie. Z takimi przypadkami spotykałem się nie raz.
Z tego co wiem to przed wsunięciem tłoczków należy je wyczyścić, chodzi o część tłoczka stykającą się z jego uszczelnieniem. Robimy to w samochodach, motocyklach i również w rowerach. Pozdrawiam
Filmik bardzo dobry. Nie uważam żeby Szaj gadał ponad miarę. Zawsze można oglądać filmik na większej prędkości odtwarzania.☺☺A co do odtłuszczaczy, to współczesna chemia nie wynalazła - jak na razie - niczego lepszego niż alkohol izopropylowy. Tani i piekielnie skuteczny. Najlepszy dowód to powszechne stosowanie go w lakiernictwie. Polecam i pozdrawiam.
Czasami cofnięcie tłoczków nie jest takie proste a odkręcenie koreczka odpowietrzającego jednak niesie za sobą ryzyko zapowietrzenia... Wydaje mi się że bezpieczniejsze jest delikatne poluzowanie koreczka przy jednoczesnym dawaniu ciśnienia klamką, tak aby z czuciem upuścić troszkę płynu (wręcz po kropelce). Następnie zakręcamy i wtedy próbujemy rozepchać tłoczki. Sposób ten jest przydatny gdy odpowietrzaliśmy wcześniej układ przy częściowo zużytych okładzinach i płynu weszło więcej niż układ by przyjął przy odpowietrzaniu z nowymi okładzinami.
B. dobry (jak zawsze) odcinek. Dodam tylko, że w moim przypadku metoda z piekarnikiem a wcześniej szorowaniem i moczeniem klocków w benzynie sprawdziła się znakomicie. Przed zabiegiem nie byłem wstanie zablokować tylnego koła (!), po zabiegu hamulec żyleta.
Shimano podaje że grubość graniczna okładzin zależy od modelu ale w instrukcjach podaje 0,5 mm (nowe mają 2,4mm), 1,5mm jest grubością graniczną dla tarcz
Nie wiem czy ta grubość graniczna nie jest trochę przesadzona, dłuższy czas nie robiłem przeglądu klocków i okazało się że miał już 1.2mm a żadnych problemów z hamowaniem nie było a mówimy o jeździe górskiej bo ja z gór :)
@@tenib9413 Nie wiem co to znaczy że klocek miał grubość 1,2mm? Ja napisałem że graniczna grubość okładziny klocka (nie klocka) podawana przez Shimano to 0.5mm, więc zużycie okładzin graniczne to ok. 80%. Wymiar 1,5 mm który wymieniłem to graniczny wymiar grubości tarczy hamulcowej (nie klocka ani okładziny klocka), nowe tarcze zaś mają max 1,8 mm w przypadku Deore. Graniczne zużycie tarczy więc to 20%, o 10% więcej niż np. w samochodzie. Ja po górach nie jeżdżę, raczej po górkach lub po płaskim ale jestem mocno techniczny bo część swojego życia zawodowego spędziłem przy tzw. "desce" projektując maszyny, duże, ciężkie i hałaśliwe więc zwracam uwagę no to co inni piszą o technice.
Przerobilem wagon hamulców, hayesy,formula,trp,shimano i powiem tak wszystkie miały problem po zabrudzeniu płynem dot4, nic nie przywracalo klocków do stanu z przed zabrudzeniu wszystkie oprócz Shimano, które pracowały na płynie mineralnym Shimano a ostatecznie na zielonym płynie do zawieszeń citroena który jest ze 20 razy tańszy i nie traci właściwości w temperaturach Koło zera lub ponizej, hamulce na plynach mineralnych po jednym zjeździe wracały do normy
właśnie jestem po wymianie z instruktażu, super! ale radzę szczególnie uważać kiedy zabieramy sie za regulację na samym zacisku, troszkę się nameczylem z tym.
Z takich ciekawostek wziętych za kanału producenta klocków Zeit o której nie miałem wcześniej pojęcia są restrykcje odnośnie używania klocków metalicznych spiekanych. Nie można ich używać do tarcz RESIN co jest raczej oczywiste, ale również trzeba zwrócić uwagę na płyn hamulcowy ponieważ klocki te wytrzymują temperatury powyżej 900 stopni i większość tej temperatury oddają do bloku hamulca a co za tym idzie do płynu hamulcowego. nie wszystkie płyny hamulcowe dobrze znoszą drastyczne podnoszenie temperatury i mogą zwiększyć swoją objętość co utrudni hamowanie lub zmienią swoją konsystencję i to też utrudni hamowanie. Nie można ich również stosować do hamulców mechanicznych z uwagi na nieodprowadzanie ciepła. Ot taka ciekawostka :)
To ile klocki wytrzymuja temperatury nie ma znaczenia bo beda sie nagrzewac tak samo jak kazde inne ktore hamuja. Tarcie = temperatura. No chyba, ze maja lepsza przewodnosc cieplna niz inne i to cieplo oddaja szybciej i wiecej. Ale nawet jak inne oddaja go mniej to ono nadal tam jest tylko zostaje na klocku co chyba raczej za dobre nie jest.
A właśnie że celcjusza. Twórcy klocków podają taką temperaturę tarcia zmierzoną na okładzinie. Na pewno jest to zależne od siły docisku i ekstremalnej długości hamowania, ale myślę że wiedzą o czym piszą :)
W samochodach zwykle klocki koncza sie przy 300, lepsze wytrzymuja 600 a przy 650 tarcze zaczynaja sie robic czerwone. Wiec pisanie o 900 w rowerze jest... no wlasnie. Oczywiscie istnieja klocki zdolne wytrzymac wiecej, ale one sa sportowe, z przeznaczeniem na tor i aby dzialaly wymagaja rozgrzania, bo zimne hamuja kiepsko.
Ja używam Shimano z radiatorem ( metalowe), drogie ale działa. Napęd smaruję własnym "specyfikiem" na bazie łoju, napęd jest "suchy" nie brudzi. Recepturę dostałem wiele lat temu od serwisanta Wyścigu Pokoju.
@@matteo_koyota8455 ach dziewczyny, ominal mnie ten ciekawy watek. 2 lata juz. Pozwol, ze podam prawidlowa odpowiedz - radiator po polsku to promiennik. You better rekkognize, biaaaaaacz.
ja jak wymieniałem klocki to po wyciągnięciu ich pompowałem hamulec żeby wyszły tłoczki, przecierałem je i lekko smarowałem. 2 minuty roboty, a odbijają znacznie lepiej, tym bardziej jak jeździ się po piaszczystym terenie w słońcu, kurz jest wtedy wszedzie.
Kiedy okładziny jest mało, tłoczki muszą się bardziej wysunąć by docisnąć klocek co powoduje, że dźwignia hamulca efektywnie popchnie płyn przy końcu swego zakresu.
ja kupuje klocki po 4,30 na aliexpres zywiczne wytrzymują 600-1000 km skoczą się wywalam. Przeważnie kupuję 10 kompletów . koszt żaden . apropo otłuszczania plyn do prania sprawdza się dobrze ( ja używam persil ) . Myje też tym rame. Wiem ze jakość chinoli jest nisza od orginału ale przód i tył za 8,60 zł a w sklepie 120zł . mam gdześ wypiekanie klocków zasyfią sie wywale . Porównanie orginał 900-1400 km tani chinol 600-1000 . czasem chinole lubią po dymić ale przestają po pierwszym ostrym chamowaniu
Od lat używam klocków metalicznych i jakoś nie zauważyłem nadmiernego zużycia tarcz. To, że Shimano wymyśliło sobie osobne tarcze do klocków organicznych i metalicznych to już inna sprawa - nie mam doświadczenia więc się nie wypowiem, być może tańsze tarcze robią z gorszej stali. Zalecane 1,5mm to też jakiś mit bo nowe klocki mają niewiele więcej okładziny ciernej. Problem natomiast może polegać na tym, że niektóre hamulce przy zbyt cienkich okładzinach wymagają uzupełnienia płynu w klamce (bo zwyczajnie klamka zaczyna się zapadać) co skutkuje tym, że podczas wymiany klocków na nowe następuje konieczność pokazanego na filmie wykręcenia śruby z klamki celem upuszczenia odrobiny płynu. Odtłuszczanie od czasu do czasu, zwłaszcza po myciu roweru / napędu to bardzo dobry zwyczaj i nie ma to jak alkohol izopropylowy (ew. benzyna ekstrakcyjna).
Akurat to że tarcze są tylko do żywicznych to jest prawda takie tarcze przy mocniejszym katowaniu zaraz się robią fioletowe i gną się niemiłosiernie :/
Dominik wpisz w Google hasło: "Katalog części serwisowych shimano 2016" - to świetny PDF z wieloma cennymi informacjami odnośnie części od SH. W każdym razie z tego katalogu wychodzi na to, że wszystkie ich tarcze od Deore w górę są pod klocki zarówno metaliczne jak i żywiczne. Natomiast tańsze modele są tylko pod żywiczne i tak jak piszesz, może to wynikać z gorszego wykonania.
Pozostaje pytanie - te do żywicznych robione są z innego stopu stali czy też jest to tylko marketingowy bełkot by zachęcić nabywców do kupowania wyższych grup ??? Jasną odpowiedź dałby rzetelny test na stanowisku pomiarowym, może niemiecki Bike się kiedyś pokusi (a może już było i przegapiłem).
Szajbajk - w kwestii rozwierania tłoczków... Warto też spojrzeć na regulację twardości klamki (wsunięcia tłoczka klamki)... To jest ten mały tłoczek regulowany na małego imbusa. Ja wraz ze zużyciem klocków dokręcam tą śrubkę. :) Pozdrawiam
Jako wieloletni mechanik rowerów które jeżdżą w możliwie najgorszych warunkach mogę coś dodać. Do czyszczenia tarcz używamy nie odtłuszczacza a zmywacza. Rożnica jest ogromna i tylko bez urazy idiota używałby biodegreasera. On świetnie myje i nabłyszcza lakier, czyści narzędzia i generalnie czyści wszystko ... poza hamulcami. Czemu ? bo nie odparowuje w 100% Użył odtłuszczacza o zapachu czegoś tam ( wiem bo takiego używałem) i sie dziwi że nie działa. A jak łatwo się domyślić cząsteczki zapachowe to ot tak nie znikają magicznie. Chcesz mieć pewność czy dany preparat się nadaje do hamulców? Rozpyl na lustro. Zostaje plama - w kosz, nie ma plamy - można działać. Ja osobiście używam płynu do naczyń i świetnie się on sprawdza, jednak sam proces jest dużo dłuższy.
@@damianrolbiecki8664 Nie do końca. Zmywacz oparty jest na acetonie i on sie spisze dobrze, ale zmywacz ma jeszcze jakieś dodatki do paznokci i one nie są za dobre. Można kupić alkohol, rozpuszczalnik nitro, czy też aceton. Wyjdzie taniej niż zmywacz do hamulców. Na pewno nie benzyna ekstrakcyjna.
@@damianrolbiecki8664 Zmywacz jest to aceton w 99% reszta to jakieś tam witaminy i dodatki do paznokci. I o ile aceton to dobry zmywacz o tyle te dodatki mogą nabruździć, jednak wcale nie muszą. Odnośnie płynu do naczyń ma jedną wadę. Ciężko go dobrze spłukać. Wiadomo, pieni się to niemiłosiernie a proces płukania jest długi i upierdliwy. No ale za to jest to najtańsza metoda.
@@Pukieldtxt Co jest złego w benzynie ekstrakcyjnej przy odtłuszczaniu hamulców tarczowych? Od niedawna mam tarcze i jeszcze nie odtłuszczałem, ale obręcze przy v-brake zawsze czyściłem benzyną ekstrakcyjną i raczej nic się nie niszczyło i działało. Tarcz nie można tym traktować?
Można kupic tanie tarcze shimano na aliexpres za 37 zł za 2 szt (10$) więc nie ma problemu by wymieniać tarczę często. Ostatnio zakupiłem slx tarcze za 52 zł za 2 szt . Do mycia zacisku chamulca używam boll do czyszczenia gaźników nie niszczy uszczelek
Ostatnio wymieniłem po prostu sama okładzine w hamulcach na okładzine hamulcowa do samochodu przyklejone czestermetalem. Hamowanie lepsze niż żywiczne a specjalnie bardziej zużycia tarczy nie ma
no też go używam , jest dość skuteczny i w miarę czysto po nim . teraz miałem odtłuszczacz do łańcuchów motocyklowych . poszła mi cała puszka za 20 parę złotych , fakt umyło ale ubabrane mam pół domu takie tłuste plamy .Dlatego szukam czegoś wydajnego i nie robiącego bałaganu .
Mi mega piszczą.. Przeraźliwie nawet jak trochę tylko się hamuje, mi potrzebne żeby hamować ciągle po trochę przy zjazdach ostrych. Może to klocki tanie.. Myślę kupić ceramiczne bo podobno najcichsze.
Mam to samo, teraz po zimie przetarłem tylko tarcze ściereczką nasączoną płynem do odtłuszczania hamulców i przy lekkim hamowaniu wyje jak syrena okrętowa i ludzie sie boją :D Powyciągałem wszystko, posprawdzałem, wszędzie sucho, żadnych wycieków, okładziny sporo i nie wiem dalej o co chodzi. Zostało wymienić lub wyczyścić klocki.
@@valgyar1 Byłam z tym w serwisie w moim mieście i okazało się, że to hamulce, te szczęki były rozregulowane, wystarczy trochę i już krzywo ściska klocek, mój po tym był przetarty krzywo, miał grudki i po wymianie klocków, wyczyszczeniu hamulca, tarcz i regulacji tam w środku hamulca jest już git, nie wyje xd
Ja psikam odtłuszczaczem bezpośrednio na tarcze bez użycia jakiegokolwiek papieru czy szmatki i czekam aż odparuje. Nawet jeśli chce je przetrzeć po popsikaniu bo wiem że są mega brudne to wtedy po czymś takim drugi raz psikam i czekam aż odparują i po prostu zakładam koło. Warto wspomnieć o czymś takim jak odświeżyć jeszcze niezużyte klocki a lekko zasyfione mój sposób to wyjęcie ich i lekkie zeszlifowanie wierzchniej warstwy na papieże ściernym. Wtedy trzeba cały układ dotrzeć bo po zmontowani będą słabo hamowały jak układ z całkiem nowymi klockami. Pozdrawiam
Ja bym tylko dodal wymiane zawleczki na nowa ;) nie kosztuje fortuny a jednak lepiej zalozyc nowa Co do klocków hamulcowych zużytych-wytwarzaja wieksza temperature i po ostrym hamowaniu wjezdzajac w kałuże moga sie wykrzywic -wszystko bardzo podobnie jak w autach.
Spojrzałem do dokumentacji User and Dealer do hamulców Shimano dzisiaj. Klocki należy bezwzględnie wymienić gdy grubość okładziny sciernej osiągnie 0.5mm, a nie 1,5mm!!!
Seryjne żywiczne klocki po dotarciu na tych tarczach,wydawały z siebie takie piski że mnie całe miasto słyszało,po wymianie na półmetaliczne myślałem że mi się rama złoży przy hamowaniu ;),zaobserwowałem tylko że mi się opona skończyła bardzo szybko reszta spisuje się OK.
Złota łopata... ale - zmywacz do silikonu pokazany na filmie = aceton, w sklepie budowlanym ~ 3 Pln. Można jeszcze zmywacz do hamulców samochodowych ~ 15 Pln. Jedno w butelce, drugie w aerozolu - nic lepszego nie dostaniecie.
Cześć Szajbajku, Wszystko fajnie, filmy jak zwykle merytoryczny. Mam jednak zastrzeżenia do terminologii. W filmie wymieniasz klocki hamulcowe, a nie okładziny. Okładzina to element cierny klocka. W klockach hamulców tarczowych okładziny są niewymienne , natomiast w hamulcach V-Brake - tak. Pozdrawiam.
Mam takie pytanie, może nieco noobskie ale męczy mnie to od jakiegoś czasu. Do czego służą te dziadowskie plastikowe nakładki na Śrubach do mocujących zacisk na ramie? Mi one odpadły przy przykręcaniu bo są tylko nałożone.
Spotkał się ktoś z problemem wycieku płynu hamulcowego na klocki i tarczę? Po dokładnym przeczyszczeniu tarczy i wypaleniu klocków układ hamulcowy działał świetnie. Jednak po kilku mocniejszych hamowaniach zauważyłem ponowne skrzypienie i tłuszcz na tarczy. Podejrzewam, że to płyn hamulcowy uciekający od strony tłoków. Czy mógłby ktoś dać jakąś wskazówkę?
A czy odkręcenie zaworka od odpowietrzenia żeby rozchylic tłoczki nie zapowietrzy nam układu bo właśnie będę wymieniał klocki w hayes stroker ryde i tam ciężko jest rozchylić klocki a nie chcę na siłę więc chciałem skorzystać z porady szajbajka i odkręcić zawór odpow. ale niechce mi się potem bawić w odpowietrzanie bo długa procedura
To problem zazwyczaj przednich hamulców lub z niskiej półki. Mam metodę przy odpowietrzaniu dopompowania troszkę więcej, wtedy w układzie jest większe ciśnienie i to może być przyczyna. Jeśli nie idzie i otworzysz zawór, możesz się zdziwić, jak Ci płyn ucieka. 😝 Na pewno nie odkręcaj całkowicie i nie kładź obok, delikatnie odkręć ją najpierw i patrz czy płynu nie wypluwa. Pamiętaj, że tłoczek całkowicie nie musi Ci się schować, wystarczy, żeby przyjął nowe klocki i tarczę.
8:25 może się tak jeszcze stać wtedy kiedy ktoś obsika ci hamulce... miałem tak i kupuje nowe okładziny i odtłuszczam tarcze. Mam nadzieje że to pomoże ;-;
Co zrobić jak tłoczki przy wymianie na nowe klocki pomimo wciskania nie chcą się zresetować(bardzo delikatnie się chowają ale jak przestanę wciskać znowu wychodzą) ? Odpowietrznik w klamce odkręcony. Jakieś pomysły?
@@MixhaL7 sprawdź uszczelki w zacisku bo mogą być uszkodzone albo podwinięte uszkodzona uszczelka nie musi powodować wycieków ani zapowietrzania ale może powodować takie skutki
@@mechanikACC tak bo moze sa uzyte inne materialy - u mnie takie zmywacz uzyty spowodowal ze przez kilka kilometrow klocki nie hamowały... moje pytanie zawierało tez pytanie o klocki.. a ze odpowiedziales wysmiewaniem zamiast odpowiedziec rzeczowo to dobrze ze tylko tak sie skonczyło jak sie skonczyło.
@@semimatt Nie chciałem Ciebie urazić. Zmywaczy do tarcz jest "parę" na rynku. Niektóre nawet potrafią zostawić "mało otłuszczoną" powierzchnię. Polecam textar-a. Sam korzystam teraz z Bernera... i trzeba parokrotnie powtórzyć. Z klockami to już gorzej. zazwyczaj wolałem przetrzeć papierem ściernym (drobnym - jeśli powierzchnia się "zeszkliła"). Jeśli już wchłoną np. olej... wolę wymienić. Niemoc w hamowaniu nie pojawiła się po wymianie klocków na nowe? pozdrawiam
ja czyściłem cały mój napęd benzyną ekstrakcyjną i wszystko wygląda dobrze :) Wszystkie stare smary i inne zanieczyszczenia się wymyły . Jest to trochę męczące zadanie , ponieważ ja czyściłem moje 11 kaset pędzelkiem , żeby nie mieć wątpliwości , że coś zostanie . Z przodu zrobiłem tak samo . Łańcuch rozpiąłem , wrzuciłem go do słoika , nalałem trochę benzyny i zamknąłem słoik . Po 5 minutach energicznego mieszania wyciągnąłem łańcuch ze słoika i był czysty . Kasety i łańcuch powycierałem suchą szmatką na wszelki wypadek . Wszystko poskładałem do kupy , nasmarowałem łańcuch i wszystko sprawnie działa :)
I znowu oglądam przy serwisie rowerku ten i serwisowy odcinek 😎👍 m.th-cam.com/video/ajN47hyi5_8/w-d-xo.html Jedna sugestia techniczna, zauważyłem w moich hamulcach tarczowych Tektro Draco zaworek odpowietrzający z gumowym kapturkiem w samym zacisku, to jego musiałem odkręcić przy próbie cofnięcia tłoczków przy wymianie klocków, inaczej się nie dało odkręcając śrubki przy klamkach, szczególnie tłoczki tylnego zacisku oporowały, powinieneś dostać nagrodę za swoje filmiki, dzięki i pozdro 😎👍🚴
Witam, czy jest możliwość wymiany uszczelek w zaciskach Shimano, lub jakiejś innej marki? Bo o ile wiem w hamulcach hydraulicznych Shimano należy wymieniać całe zaciski;(
Paweł Badzynski prawda da rade wymienic i dobrac. ale nie rozkrecaj zacisku tylko wypchnij tloczki podcisnieniem np. powietrzem. przy wymianie uszczelek posmaruj olejem hydraulicznym aby przy wciskaniu tloczkow wskoczyly rowno.
Hamulce odpowietrzać tylko wtedy, kiedy klamka jest miękka? W jaki sposób można łatwo odpowietrzyć w hamulcach deore? Kiedyś próbowałem, ale jakoś nie wyszło mi i wylałem tylko dużo płynu hamulcowego.
zaciskasz klamke odlrecasz srubke przy zacisku potem zamykasz srube odpuszczasz klamke zaciskasz jeszcze raz i odkrecasz srubke i tak kilka razy pukasz w linki zaciski zeby jakby poruszyc bombelki powietrza no i powinno dzialas pozdro ;)
Probowałem metodą "na 2 strzykawki", ale ostatnio z pośpiechu (a był potrzebny mi ten rower) zrobiłem coś w podobie jak kolega Kamil, 1. odkręcasz górny kapsel 2. zaciskasz klamkę 3. dolewasz oleju aż pod wierzch 4. puszczasz klamkę. Powtarzasz kroki 2 3 i 4 do porządanego skutku. Tym razem nie uwaliłem w oleju klocków i z totalnie niedziałającego hamulca zrobiłem żyletkę, działa do tej pory, także ja osobiście chyba zostanę przy tej metodzie. Hample to Promax Solve (swoją drogą nie polecam ich ;( )
Na tarczy jest napisana minimalna grubosc (albo powinna) - np na Shimano z filmu to jest 1.5mm - musisz mierzyc sufmiarka jej grubosc i wymienic jak bedzie zbyt cienka.
shustypl - ja radze po odkreceniu sruby zalozyc lejek i napelnic olejem aby przy cofaniu nie zaciagnal powietrza. Lejek moze byc ze strzykawki albo org. zestaw odpowietrz.
Ludzie, jak już coś nagrywacie i chcecie pomóc innym, to chociaż przeczytajcie instrukcję wymiany klocków hamulcowych. W każdej jak byk stoi, że nie 1,5 mm tylko 0,5 mm!!! 1,5 mm okładzin to klocki w super stanie. Najsmutniejsze jest to że sam mówisz o tym, żeby czytać instrukcje. :(
Mam pytanie! Piscza mi strasznie hamulce w rowerze jak hamuje. Jak wyczyszcze klocki i wypale je oraz wymyje płynem do szyb tarcze to chwilę nie piszczy a później dalej co robić?
to zależy od rozpuszczalnika. Benzyna ekstrakcyjna, aceton, nitro odtłuszczają. Nigdy ftalowym bo to tłuszcz jak ropa naftowa.Chlorokauczuk się nie nadaje. Woda to też rozpuszczalnik- może być ale okładzin nie odtłuści.
To jest jak wymiana klockow hamulcowych w aucie. W rowerach nie ma odpowietrznika i caly syf trafia do ukladu hydraulicznego w czasie rozpychania tłoczkôw.
Ten cały płyn jest w układzie, więc ciężko mówić, że trafia do układu. Tu nie ma pompy ABS, więc nawet jeśli w przewodzie jest stary płyn, to nic się nie dzieje, a i odpowietrzyć można za pomocą 1 strzykawki.
A ja bym dodał jeszcze ze na blaszce która rozpycha klocki są oznaczenia R i L wiec warto zwrócić uwagę żeby nie pomylić kierunków. Na niektórych klockach również jest oznaczenie który klocek z prawej R a który z lewej L strony zacisku załozyć.
Przy demontażu klocków warto sprawdzić jak chodzą tloczki. Robię to za każdym razem. Jeśli któryś się zacina, nie chodzi płynnie to wyjmuje go czyszczę sam tloczek i powierzchnię na zacisku, raz wymieniłem uszczelnienie i dopiero zakładam klocki. Moje stare xt maja ok 40tys km. Jeden tloczek się zalał i potrzebował nowego oringa na tloczku.
Jeśli się zacinaja to nie mamy odpowiedniej siły hamowania oraz można przedwcześnie zużyć klocki lub nierówno lewa i prawą stronę zużyć.
Dzięki twojemu filmowi poradziłem sobie z moimi klockami... Wyjąłem je, wrzuciłem do myjki ultradźwiękowej z izopropanolem - pół godzinki, tarczę też wyczyściłem alkoholem, założyłem spowrotem i hamują jak złoto - żadnego pisku. Daję łapkę ;)
Dzięki twoim poradom sam sobie reperuje rower! Dziękli!
Dodałbym tylko jedną uwagę. Lepiej było by oczyścić zacisk razem z tłoczkiem przed jego cofnięciem aby nie cofać tłoczka razem z brudem który może przedostać się do całego układu. Jednocześnie pragnę wyrazić pełen zachwyt nad projektami i cała działalnością Szajbajka. Jestem Twoim fanem i bardzo mnie nakręcasz.
Wczoraj miałem problem jakie zamówić a tu proszę - rozwiązanie zagadki. Dzięki za filmik:)
Czyszczenie i odtluszczanie tarcz: cilit banc zielony i szczoteczka do zębów, potem do sucha ścierką. Działa cuda. Klocki też w ten sposób czyszczę i nie pożałowałem jeszcze. Polecam
Czy mógłbyś zrobić film na temat doboru szerokości obręczy do opon? Zarówno w przypadku szosy, jak i MTB. Jak wpływa na zachowanie na zakrętach, trakcję, przyspieszenie i odporność na przebicie zastosowanie szerszych lub węższych obręczy? Oczywiście mieszczących się w zakresach dopuszczalnych dla danej szerokości opon.
John Smith -proste kolego szersza obrecz, mozliwosc zalozenia szerszej opony, na sztywnosc obreczy ma wplyw je konstrukcja wewnetrzna co widac po przekrojach poprzecznych i zastosowane materialy. Jezeli chodzi o trakcje szersza i mniejsze cisnienie lepiej, mniejsze opory toczenia eezsza i wieksze cisnienie. tak w telegraficznym skrocie.
Nie o to chodzi kolego.
Przykładowo oponę 700x25C można założyć na obręcze o szerokości 13, 15 lub 17 mm. Na każdej z nich opona będzie się inaczej układać i inaczej zachowywać.
Czasami trzeba lekko poluzować dwie śruby mocujące zacisk do wspornika zacisku. Po założeniu nowych klocków naciskamy na klamkę hamulca i trzymając zaciśniętą, dokręcamy śruby mocujące zacisk. Mamy wówczas pewność, że płaszczyzna klocków jest ustawiona równolegle względem tarczy, przy montażu fabrycznym nie przejmują się takimi szczegółami i efekt może być taki, że klocki nie zużywają się równomiernie. Z takimi przypadkami spotykałem się nie raz.
Wkładki się zjeżdża do blachy. Nigdy sie nie zawiodłem ;)
Z tego co wiem to przed wsunięciem tłoczków należy je wyczyścić, chodzi o część tłoczka stykającą się z jego uszczelnieniem. Robimy to w samochodach, motocyklach i również w rowerach. Pozdrawiam
Uwielbiam Cię oglądać, fantastycznie to wszystko tlumaczysz, można wiele się nauczyć. Pozdrawiam rowerowo zakreconych.
Filmik bardzo dobry. Nie uważam żeby Szaj gadał ponad miarę. Zawsze można oglądać filmik na większej prędkości odtwarzania.☺☺A co do odtłuszczaczy, to współczesna chemia nie wynalazła - jak na razie - niczego lepszego niż alkohol izopropylowy. Tani i piekielnie skuteczny. Najlepszy dowód to powszechne stosowanie go w lakiernictwie. Polecam i pozdrawiam.
Czasami cofnięcie tłoczków nie jest takie proste a odkręcenie koreczka odpowietrzającego jednak niesie za sobą ryzyko zapowietrzenia... Wydaje mi się że bezpieczniejsze jest delikatne poluzowanie koreczka przy jednoczesnym dawaniu ciśnienia klamką, tak aby z czuciem upuścić troszkę płynu (wręcz po kropelce). Następnie zakręcamy i wtedy próbujemy rozepchać tłoczki. Sposób ten jest przydatny gdy odpowietrzaliśmy wcześniej układ przy częściowo zużytych okładzinach i płynu weszło więcej niż układ by przyjął przy odpowietrzaniu z nowymi okładzinami.
W ktorym miejscu niesie ryzyko zapowietrzenia? Bzdury pleciesz.
Momencie*
@@mariopoczta Cześć. Otwarty układ i wprawianie w ruch tłoczków niesie za sobą ryzyko zapowietrzenia. Pozdrawiam
Podałeś wzorowy pomysł na zapowietrzenie układu 😂
B. dobry (jak zawsze) odcinek. Dodam tylko, że w moim przypadku metoda z piekarnikiem a wcześniej szorowaniem i moczeniem klocków w benzynie sprawdziła się znakomicie. Przed zabiegiem nie byłem wstanie zablokować tylnego koła (!), po zabiegu hamulec żyleta.
Shimano podaje że grubość graniczna okładzin zależy od modelu ale w instrukcjach podaje 0,5 mm (nowe mają 2,4mm), 1,5mm jest grubością graniczną dla tarcz
Nie wiem czy ta grubość graniczna nie jest trochę przesadzona, dłuższy czas nie robiłem przeglądu klocków i okazało się że miał już 1.2mm a żadnych problemów z hamowaniem nie było a mówimy o jeździe górskiej bo ja z gór :)
@@tenib9413 Nie wiem co to znaczy że klocek miał grubość 1,2mm? Ja napisałem że graniczna grubość okładziny klocka (nie klocka) podawana przez Shimano to 0.5mm, więc zużycie okładzin graniczne to ok. 80%. Wymiar 1,5 mm który wymieniłem to graniczny wymiar grubości tarczy hamulcowej (nie klocka ani okładziny klocka), nowe tarcze zaś mają max 1,8 mm w przypadku Deore. Graniczne zużycie tarczy więc to 20%, o 10% więcej niż np. w samochodzie. Ja po górach nie jeżdżę, raczej po górkach lub po płaskim ale jestem mocno techniczny bo część swojego życia zawodowego spędziłem przy tzw. "desce" projektując maszyny, duże, ciężkie i hałaśliwe więc zwracam uwagę no to co inni piszą o technice.
Benzyną ekstrakcyjną również można odtłuścić
Würth Bremsenreiniger to jest super do zmywania tlustych osadow z czegokolwiek
Przerobilem wagon hamulców, hayesy,formula,trp,shimano i powiem tak wszystkie miały problem po zabrudzeniu płynem dot4, nic nie przywracalo klocków do stanu z przed zabrudzeniu wszystkie oprócz Shimano, które pracowały na płynie mineralnym Shimano a ostatecznie na zielonym płynie do zawieszeń citroena który jest ze 20 razy tańszy i nie traci właściwości w temperaturach Koło zera lub ponizej, hamulce na plynach mineralnych po jednym zjeździe wracały do normy
cóż hydro to po prostu najlepsze zawieszenia
I syf z pieprzonych myjek recznych, woda jest w obiegu zamkniętym (filtrowana) i myje się olejem z benzyną w roztworze wody i wosku. Nie polecam.
właśnie jestem po wymianie z instruktażu, super! ale radzę szczególnie uważać kiedy zabieramy sie za regulację na samym zacisku, troszkę się nameczylem z tym.
Z takich ciekawostek wziętych za kanału producenta klocków Zeit o której nie miałem wcześniej pojęcia są restrykcje odnośnie używania klocków metalicznych spiekanych. Nie można ich używać do tarcz RESIN co jest raczej oczywiste, ale również trzeba zwrócić uwagę na płyn hamulcowy ponieważ klocki te wytrzymują temperatury powyżej 900 stopni i większość tej temperatury oddają do bloku hamulca a co za tym idzie do płynu hamulcowego. nie wszystkie płyny hamulcowe dobrze znoszą drastyczne podnoszenie temperatury i mogą zwiększyć swoją objętość co utrudni hamowanie lub zmienią swoją konsystencję i to też utrudni hamowanie. Nie można ich również stosować do hamulców mechanicznych z uwagi na nieodprowadzanie ciepła. Ot taka ciekawostka :)
To ile klocki wytrzymuja temperatury nie ma znaczenia bo beda sie nagrzewac tak samo jak kazde inne ktore hamuja. Tarcie = temperatura. No chyba, ze maja lepsza przewodnosc cieplna niz inne i to cieplo oddaja szybciej i wiecej. Ale nawet jak inne oddaja go mniej to ono nadal tam jest tylko zostaje na klocku co chyba raczej za dobre nie jest.
Faktycznie można to potraktować tylko i wyłącznie jako ciekawostkę. 900 stopni czego bo chyba nie celcjusza, w końcu to forum rowerowe.
A właśnie że celcjusza. Twórcy klocków podają taką temperaturę tarcia zmierzoną na okładzinie. Na pewno jest to zależne od siły docisku i ekstremalnej długości hamowania, ale myślę że wiedzą o czym piszą :)
No ok w formule 1 nawet 1300 ale co z tego. Wyobrażasz sobie taką temperaturę w hamulcach rowerowych bo ja nie.
W samochodach zwykle klocki koncza sie przy 300, lepsze wytrzymuja 600 a przy 650 tarcze zaczynaja sie robic czerwone. Wiec pisanie o 900 w rowerze jest... no wlasnie. Oczywiscie istnieja klocki zdolne wytrzymac wiecej, ale one sa sportowe, z przeznaczeniem na tor i aby dzialaly wymagaja rozgrzania, bo zimne hamuja kiepsko.
podpinam się komentarza Pana,, morena,, kasowanie luzu na klamce Panie Szajba 😉
Metalowy śrubokręt może zniszczyć ceramiczne tłoczki zacisków. Do rozsówania lepsza jest łyżka do opon z plastiku.
Dlaczego jak śrubokręt ma kontakt ze starym klockiem (okładziną), a nie bezpośrednio z tłoczkiem?
Zawsze wszystko robię sam, ale hamulce oddałem do serwisu!
Dodam, że w przypadku hebli SLX "gąbczastość" klamek jest naturalnym zjawiskiem. Nawet przy idealnym odpowietrzeniu, co np. mi bardzo odpowiada
Super materiał DZIĘKUJE CI BARDZO ;)
Będziesz w Bielsku Białej masz Piwko u mnie.Pozdrawiam
Ja używam Shimano z radiatorem ( metalowe), drogie ale działa. Napęd smaruję własnym "specyfikiem" na bazie łoju, napęd jest "suchy" nie brudzi. Recepturę dostałem wiele lat temu od serwisanta Wyścigu Pokoju.
"z radiatorem" - a masz licencje na nadawanie UKE czy piarcisz? I jaki zasieg ma taki radiator?
@@keinpietz7697 ty idioto pewnie nie masz pojęcia co to jest radiator w klockach hamulcowych
@@keinpietz7697 jesteś idiotą hahaha
@@matteo_koyota8455 ach dziewczyny, ominal mnie ten ciekawy watek. 2 lata juz. Pozwol, ze podam prawidlowa odpowiedz - radiator po polsku to promiennik. You better rekkognize, biaaaaaacz.
@@keinpietz7697 dokładniej to: urządzenie wypromieniowujace.
ja jak wymieniałem klocki to po wyciągnięciu ich pompowałem hamulec żeby wyszły tłoczki, przecierałem je i lekko smarowałem. 2 minuty roboty, a odbijają znacznie lepiej, tym bardziej jak jeździ się po piaszczystym terenie w słońcu, kurz jest wtedy wszedzie.
Kiedy okładziny jest mało, tłoczki muszą się bardziej wysunąć by docisnąć klocek co powoduje, że dźwignia hamulca efektywnie popchnie płyn przy końcu swego zakresu.
ja kupuje klocki po 4,30 na aliexpres zywiczne wytrzymują 600-1000 km skoczą się wywalam. Przeważnie kupuję 10 kompletów . koszt żaden . apropo otłuszczania plyn do prania sprawdza się dobrze ( ja używam persil ) . Myje też tym rame. Wiem ze jakość chinoli jest nisza od orginału ale przód i tył za 8,60 zł a w sklepie 120zł . mam gdześ wypiekanie klocków zasyfią sie wywale . Porównanie orginał 900-1400 km tani chinol 600-1000 . czasem chinole lubią po dymić ale przestają po pierwszym ostrym chamowaniu
podymic?
@@robert72101993 lakier który zapobiega utlenianu klocka przy pierwszym ostrym chamowaniu czasem puści dyma.
Ja na oryginalnych Kevlarach zrobiłem 200 i za komplet dałem 85zł ;)
Od lat używam klocków metalicznych i jakoś nie zauważyłem nadmiernego zużycia tarcz. To, że Shimano wymyśliło sobie osobne tarcze do klocków organicznych i metalicznych to już inna sprawa - nie mam doświadczenia więc się nie wypowiem, być może tańsze tarcze robią z gorszej stali. Zalecane 1,5mm to też jakiś mit bo nowe klocki mają niewiele więcej okładziny ciernej. Problem natomiast może polegać na tym, że niektóre hamulce przy zbyt cienkich okładzinach wymagają uzupełnienia płynu w klamce (bo zwyczajnie klamka zaczyna się zapadać) co skutkuje tym, że podczas wymiany klocków na nowe następuje konieczność pokazanego na filmie wykręcenia śruby z klamki celem upuszczenia odrobiny płynu. Odtłuszczanie od czasu do czasu, zwłaszcza po myciu roweru / napędu to bardzo dobry zwyczaj i nie ma to jak alkohol izopropylowy (ew. benzyna ekstrakcyjna).
Akurat to że tarcze są tylko do żywicznych to jest prawda takie tarcze przy mocniejszym katowaniu zaraz się robią fioletowe i gną się niemiłosiernie :/
Hmmmm, moje fioletowe były nie raz i nadal działają ale fakt, nie są przeznaczone wyłącznie do żywicznych klocków.
Dominik wpisz w Google hasło: "Katalog części serwisowych shimano 2016" - to świetny PDF z wieloma cennymi informacjami odnośnie części od SH.
W każdym razie z tego katalogu wychodzi na to, że wszystkie ich tarcze od Deore w górę są pod klocki zarówno metaliczne jak i żywiczne. Natomiast tańsze modele są tylko pod żywiczne i tak jak piszesz, może to wynikać z gorszego wykonania.
Pozostaje pytanie - te do żywicznych robione są z innego stopu stali czy też jest to tylko marketingowy bełkot by zachęcić nabywców do kupowania wyższych grup ??? Jasną odpowiedź dałby rzetelny test na stanowisku pomiarowym, może niemiecki Bike się kiedyś pokusi (a może już było i przegapiłem).
Szajbajk - w kwestii rozwierania tłoczków... Warto też spojrzeć na regulację twardości klamki (wsunięcia tłoczka klamki)... To jest ten mały tłoczek regulowany na małego imbusa. Ja wraz ze zużyciem klocków dokręcam tą śrubkę. :) Pozdrawiam
W którym miejscu jest ten mały tloczek i ta śrubka o której piszesz?🤔
@@magdalenanowowiejska3860 Przy klamce
chcialbym jeszcze dodac ze kolejnym błędem jest naciskanie klamki gdy nie ma tarczy pomiędzy wykladzinami :p
@Paweł Lubański zapowietrza się hamulec
Sa tez specjalne bloczki, które wkłada się pomiędzy tloczki. Czesto są dołączone zestawach do odpowietrzania hamulców.
Właśnie tak zrobiłem
@@najsorpljak to naprawiłeś?
No właśnie tak niechcący zrobiłem 😳 jak teraz rozprężyć klocki żeby tarcza weszła? 😪
A może film o odpowietrzaniu hamulców hydraulicznych? W serwisie liczą za to niemało, a to ponoć bardzo proste :)
Derkq -prawda proste to jest, mozna kupic gotowy zestaw shimano do tego albo do apteki po strzykawki i zestaw kroplowkowy. ;)
heheh formula nie jest prosta :)
Do odtłuszczania , a zwłaszcza mycia polecam EMULSOL Rn, zawieta inhibitory korozji.
Dobry poradnik, dużo dobrych porad dla początkujących, ale mógłbyś to trochę skrócić....;)
za dużo lania wody! spokojnie można zacząć oglądać od 12:05
Dla zainteresowanych tak jak ja
15:33
Sprężynaka między okładzinami
Jako wieloletni mechanik rowerów które jeżdżą w możliwie najgorszych warunkach mogę coś dodać. Do czyszczenia tarcz używamy nie odtłuszczacza a zmywacza. Rożnica jest ogromna i tylko bez urazy idiota używałby biodegreasera. On świetnie myje i nabłyszcza lakier, czyści narzędzia i generalnie czyści wszystko ... poza hamulcami. Czemu ? bo nie odparowuje w 100% Użył odtłuszczacza o zapachu czegoś tam ( wiem bo takiego używałem) i sie dziwi że nie działa. A jak łatwo się domyślić cząsteczki zapachowe to ot tak nie znikają magicznie. Chcesz mieć pewność czy dany preparat się nadaje do hamulców? Rozpyl na lustro. Zostaje plama - w kosz, nie ma plamy - można działać. Ja osobiście używam płynu do naczyń i świetnie się on sprawdza, jednak sam proces jest dużo dłuższy.
A zmywacz do paznokci zwykły się nada??
I czy jeżeli klocki miały by kontakt z płynem do naczyń to klocki też będą źle hamować?
@@damianrolbiecki8664 Nie do końca. Zmywacz oparty jest na acetonie i on sie spisze dobrze, ale zmywacz ma jeszcze jakieś dodatki do paznokci i one nie są za dobre. Można kupić alkohol, rozpuszczalnik nitro, czy też aceton. Wyjdzie taniej niż zmywacz do hamulców. Na pewno nie benzyna ekstrakcyjna.
@@Pukieldtxt a co z tym płynem do naczyń miał by wpływ przy kontakcie z klockami?
@@damianrolbiecki8664 Zmywacz jest to aceton w 99% reszta to jakieś tam witaminy i dodatki do paznokci. I o ile aceton to dobry zmywacz o tyle te dodatki mogą nabruździć, jednak wcale nie muszą. Odnośnie płynu do naczyń ma jedną wadę. Ciężko go dobrze spłukać. Wiadomo, pieni się to niemiłosiernie a proces płukania jest długi i upierdliwy. No ale za to jest to najtańsza metoda.
@@Pukieldtxt Co jest złego w benzynie ekstrakcyjnej przy odtłuszczaniu hamulców tarczowych? Od niedawna mam tarcze i jeszcze nie odtłuszczałem, ale obręcze przy v-brake zawsze czyściłem benzyną ekstrakcyjną i raczej nic się nie niszczyło i działało. Tarcz nie można tym traktować?
Można kupic tanie tarcze shimano na aliexpres za 37 zł za 2 szt (10$) więc nie ma problemu by wymieniać tarczę często. Ostatnio zakupiłem slx tarcze za 52 zł za 2 szt . Do mycia zacisku chamulca używam boll do czyszczenia gaźników nie niszczy uszczelek
Ostatnio wymieniłem po prostu sama okładzine w hamulcach na okładzine hamulcowa do samochodu przyklejone czestermetalem. Hamowanie lepsze niż żywiczne a specjalnie bardziej zużycia tarczy nie ma
Klocki wymienione, dzięki!
Najlepszy jest odtłuszczacz samochodowy , nawet smar grafitowy pięknie schodzi .
Edek Zgredek - ja uzywam rozpuszczalnika ekstrakcyjnego albo przy bike porno mozna uzyc izopropanol, najczystrza postac alkocholu, tylko nie pic ;)
no też go używam , jest dość skuteczny i w miarę czysto po nim . teraz miałem odtłuszczacz do łańcuchów motocyklowych . poszła mi cała puszka za 20 parę złotych , fakt umyło ale ubabrane mam pół domu takie tłuste plamy .Dlatego szukam czegoś wydajnego i nie robiącego bałaganu .
może zrobisz recenzję hamulców magura mt2-8
odpuszczaczem bezpośrednio na tarcze ponieważ jak dajesz na ścierke to on szybko się utlenia i odparowywuje
Super film!
Mi mega piszczą.. Przeraźliwie nawet jak trochę tylko się hamuje, mi potrzebne żeby hamować ciągle po trochę przy zjazdach ostrych. Może to klocki tanie.. Myślę kupić ceramiczne bo podobno najcichsze.
Mam to samo, teraz po zimie przetarłem tylko tarcze ściereczką nasączoną płynem do odtłuszczania hamulców i przy lekkim hamowaniu wyje jak syrena okrętowa i ludzie sie boją :D Powyciągałem wszystko, posprawdzałem, wszędzie sucho, żadnych wycieków, okładziny sporo i nie wiem dalej o co chodzi. Zostało wymienić lub wyczyścić klocki.
@@valgyar1 Byłam z tym w serwisie w moim mieście i okazało się, że to hamulce, te szczęki były rozregulowane, wystarczy trochę i już krzywo ściska klocek, mój po tym był przetarty krzywo, miał grudki i po wymianie klocków, wyczyszczeniu hamulca, tarcz i regulacji tam w środku hamulca jest już git, nie wyje xd
Ja psikam odtłuszczaczem bezpośrednio na tarcze bez użycia jakiegokolwiek papieru czy szmatki i czekam aż odparuje. Nawet jeśli chce je przetrzeć po popsikaniu bo wiem że są mega brudne to wtedy po czymś takim drugi raz psikam i czekam aż odparują i po prostu zakładam koło. Warto wspomnieć o czymś takim jak odświeżyć jeszcze niezużyte klocki a lekko zasyfione mój sposób to wyjęcie ich i lekkie zeszlifowanie wierzchniej warstwy na papieże ściernym. Wtedy trzeba cały układ dotrzeć bo po zmontowani będą słabo hamowały jak układ z całkiem nowymi klockami. Pozdrawiam
Witaj. Zamiast tych specyfików do mycia ja osobiście używam zmywacza do hamulców że sklepu motoryzacyjnego. Odtłuszczasz i myjesz pod ciśnienie.
A benzyna ekstrakcyjna ok będzie?
Ja bym tylko dodal wymiane zawleczki na nowa ;) nie kosztuje fortuny a jednak lepiej zalozyc nowa
Co do klocków hamulcowych zużytych-wytwarzaja wieksza temperature i po ostrym hamowaniu wjezdzajac w kałuże moga sie wykrzywic -wszystko bardzo podobnie jak w autach.
Spojrzałem do dokumentacji User and Dealer do hamulców Shimano dzisiaj. Klocki należy bezwzględnie wymienić gdy grubość okładziny sciernej osiągnie 0.5mm, a nie 1,5mm!!!
To są klocki hamulcowe. A okładzina to właśnie ten materiał ścierany. Tak, że wymienia się klocki nie okładziny.
Super ale dlaczego te filmiki są takie długie. Spokojnie mógłbyś tą samą wiedzę przekazać w 3 ... no powiedzmy 5 min. Pozdr ;-)
Chodzi o to że jak film jest za krótki to youtube pieniążków mu nie da
jak każdy polak- pogadać pogadać i się nie narobić 😀
Instrukcje sie czyta na końcu, jak sie cos spieprzy.
Ja jechałem z kolegą z górki 67km/h i mi się hamulce do czerwoności rozgrzały były całe Krzywe po 15 minutach
67 to z klifu spadliście
@@mode_in_Poland zwykła górka około 150 metrów wysokości zjazd po prostej jakieś 250 metrów
@@mode_in_Poland u mnie jest górka na której bez pedałowania na kolarce rozpedzilem się do 79 km/h na mtb 68 km/h
Dzięki szajbajk. :)
Przy tarczy, którą pokazałeś stosuje półmetaliki. Nic złego nie zaobserwowałem :)
Seryjne żywiczne klocki po dotarciu na tych tarczach,wydawały z siebie takie piski że mnie całe miasto słyszało,po wymianie na półmetaliczne myślałem że mi się rama złoży przy hamowaniu ;),zaobserwowałem tylko że mi się opona skończyła bardzo szybko reszta spisuje się OK.
Artur Zaręba mi seryjne nie wyly. A chciałem coś innego. Wypróbować
Minimum klocków to 0.5 a nie 1.5mm
walić to, i tak już metalem hamuje
Złota łopata... ale - zmywacz do silikonu pokazany na filmie = aceton, w sklepie budowlanym ~ 3 Pln. Można jeszcze zmywacz do hamulców samochodowych ~ 15 Pln. Jedno w butelce, drugie w aerozolu - nic lepszego nie dostaniecie.
Cześć Szajbajku,
Wszystko fajnie, filmy jak zwykle merytoryczny.
Mam jednak zastrzeżenia do terminologii. W filmie wymieniasz klocki hamulcowe, a nie okładziny. Okładzina to element cierny klocka. W klockach hamulców tarczowych okładziny są niewymienne , natomiast w hamulcach V-Brake - tak.
Pozdrawiam.
Bardzo dobry materiał 😉
a zrobisz z mehanicznymi
SzajBajk gdzie kupujesz rękawice?
Jeszcze jedn ow klamce jest śruba na imbus trzeba ją odkręcić :)
Ja słyszałem że niektórzy czyszczą okladziny palnikiem gazowym, tzn. Wyciagają okładziny i grzeją je żeby wyzbyć sie oleju
da się te discobrakes w polsce kupić ?
ja osobiście uzywam K2 do gaźników , tanie bo ok 7zł butelka w najpopularniejszym serwisie sprzedazowym, czysci szybko i perfekcyjnie
...nie wiem jak z K2 ale preparaty wurth i berner do gaźników zostawiają tłustą powierzchnie.
@@mechanikACC k2 nic nie zostawia, elementy po nim są suchutkie i czyściutkie.
Hej. A gdzie znajdę filmik o ustawieniu zacisku? :D
Dzięki za film
Mam takie pytanie, może nieco noobskie ale męczy mnie to od jakiegoś czasu.
Do czego służą te dziadowskie plastikowe nakładki na Śrubach do mocujących zacisk na ramie?
Mi one odpadły przy przykręcaniu bo są tylko nałożone.
Łukasz Ignac Dodatkowe zabezpieczenie, żeby niedokręcona śruba nie wykręciła się całkowicie.
Spotkał się ktoś z problemem wycieku płynu hamulcowego na klocki i tarczę? Po dokładnym przeczyszczeniu tarczy i wypaleniu klocków układ hamulcowy działał świetnie. Jednak po kilku mocniejszych hamowaniach zauważyłem ponowne skrzypienie i tłuszcz na tarczy. Podejrzewam, że to płyn hamulcowy uciekający od strony tłoków. Czy mógłby ktoś dać jakąś wskazówkę?
Powiem ci tak no wydaje mi się że musiał byś rozebrać hamulec bo mogły pójść uszczelniacze :/
Może nie do piekarnika ale pod palnik gazowy
A czy odkręcenie zaworka od odpowietrzenia żeby rozchylic tłoczki nie zapowietrzy nam układu bo właśnie będę wymieniał klocki w hayes stroker ryde i tam ciężko jest rozchylić klocki a nie chcę na siłę więc chciałem skorzystać z porady szajbajka i odkręcić zawór odpow. ale niechce mi się potem bawić w odpowietrzanie bo długa procedura
To problem zazwyczaj przednich hamulców lub z niskiej półki. Mam metodę przy odpowietrzaniu dopompowania troszkę więcej, wtedy w układzie jest większe ciśnienie i to może być przyczyna. Jeśli nie idzie i otworzysz zawór, możesz się zdziwić, jak Ci płyn ucieka. 😝 Na pewno nie odkręcaj całkowicie i nie kładź obok, delikatnie odkręć ją najpierw i patrz czy płynu nie wypluwa. Pamiętaj, że tłoczek całkowicie nie musi Ci się schować, wystarczy, żeby przyjął nowe klocki i tarczę.
jeśli na tarczy mam jakiś napis : OL to oznacza to jakie okładziny czy mogę założyć dowolne?
dzięki za film
A jak na tarczy nic nir pisze oplucz firmy to mozna jakie kolwiek klocki?
3:16
@@maciekpestka3692 dzieki
słyszałem że do odtłuszczenia tarcz dobrze się sprawdza alkohol izopropylowy, czy ktoś to stosował?
ta umyjesz i ten alko wyparowywuje bedzie git nie wycieraj!
ipa jak najnardzziej sie nadaje
8:25 może się tak jeszcze stać wtedy kiedy ktoś obsika ci hamulce... miałem tak i kupuje nowe okładziny i odtłuszczam tarcze. Mam nadzieje że to pomoże ;-;
xD
Cześć
Czy masz jeszcze takie klocki pólmetaliczne do odsprzedania?
Pozdrawiam
Co zrobić jak tłoczki przy wymianie na nowe klocki pomimo wciskania nie chcą się zresetować(bardzo delikatnie się chowają ale jak przestanę wciskać znowu wychodzą) ? Odpowietrznik w klamce odkręcony. Jakieś pomysły?
odkręć gurną śrubke w klamce wkręć zbiorniczek i wtedy rozpychaj tłoczki
zresztą jest to na filmie 10:50
@@dvr8190 to jest oczywiste że to zrobiłem, pytanie czemu nadal tłoczki się nie cofają?
@@MixhaL7 sprawdź uszczelki w zacisku bo mogą być uszkodzone albo podwinięte uszkodzona uszczelka nie musi powodować wycieków ani zapowietrzania ale może powodować takie skutki
Dzięki
benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczania sie nada ?
nada
Hej są bardzo dobre klocki szajbajk ale teraz jak jest zimno na dworze i drgania mam jak mam sobie stym poradzić
Klin!
zmywacz do tarcz samochodowych nada sie do rowerowych i klockow ??
...pytasz czy zmywacz do tarcz nada się do tarcz?
Pewnie ze moze byc, moj rower dzieli warsztat z Hondami, olejami tez sie dziela :)
@@mechanikACC tak bo moze sa uzyte inne materialy - u mnie takie zmywacz uzyty spowodowal ze przez kilka kilometrow klocki nie hamowały... moje pytanie zawierało tez pytanie o klocki.. a ze odpowiedziales wysmiewaniem zamiast odpowiedziec rzeczowo to dobrze ze tylko tak sie skonczyło jak sie skonczyło.
@@semimatt Nie chciałem Ciebie urazić. Zmywaczy do tarcz jest "parę" na rynku. Niektóre nawet potrafią zostawić "mało otłuszczoną" powierzchnię. Polecam textar-a. Sam korzystam teraz z Bernera... i trzeba parokrotnie powtórzyć.
Z klockami to już gorzej. zazwyczaj wolałem przetrzeć papierem ściernym (drobnym - jeśli powierzchnia się "zeszkliła"). Jeśli już wchłoną np. olej... wolę wymienić.
Niemoc w hamowaniu nie pojawiła się po wymianie klocków na nowe?
pozdrawiam
Mam pytanko, czy benzyna ekstreakcyjna jest dobrym rozpuszczalnikiem do łańuchca kasety przerzutki i właśnie czyszczenia tłoczków?
ja czyściłem cały mój napęd benzyną ekstrakcyjną i wszystko wygląda dobrze :) Wszystkie stare smary i inne zanieczyszczenia się wymyły . Jest to trochę męczące zadanie , ponieważ ja czyściłem moje 11 kaset pędzelkiem , żeby nie mieć wątpliwości , że coś zostanie . Z przodu zrobiłem tak samo . Łańcuch rozpiąłem , wrzuciłem go do słoika , nalałem trochę benzyny i zamknąłem słoik . Po 5 minutach energicznego mieszania wyciągnąłem łańcuch ze słoika i był czysty . Kasety i łańcuch powycierałem suchą szmatką na wszelki wypadek . Wszystko poskładałem do kupy , nasmarowałem łańcuch i wszystko sprawnie działa :)
Zwykła benzyna wystarczy tloczki czysc zwykłym płynem do szyb lub izopropanolem
I znowu oglądam przy serwisie rowerku ten i serwisowy odcinek 😎👍 m.th-cam.com/video/ajN47hyi5_8/w-d-xo.html
Jedna sugestia techniczna, zauważyłem w moich hamulcach tarczowych Tektro Draco zaworek odpowietrzający z gumowym kapturkiem w samym zacisku, to jego musiałem odkręcić przy próbie cofnięcia tłoczków przy wymianie klocków, inaczej się nie dało odkręcając śrubki przy klamkach, szczególnie tłoczki tylnego zacisku oporowały, powinieneś dostać nagrodę za swoje filmiki, dzięki i pozdro 😎👍🚴
Hej. Masz tam zamontowany bafang bbshd?
Aceton jest bardzo dobry do mycia tarcz
Witam, czy jest możliwość wymiany uszczelek w zaciskach Shimano, lub jakiejś innej marki? Bo o ile wiem w hamulcach hydraulicznych Shimano należy wymieniać całe zaciski;(
Paweł Badzynski są do kupna zamienniki z NBR.
Paweł Badzynski prawda da rade wymienic i dobrac. ale nie rozkrecaj zacisku tylko wypchnij tloczki podcisnieniem np. powietrzem. przy wymianie uszczelek posmaruj olejem hydraulicznym aby przy wciskaniu tloczkow wskoczyly rowno.
witam ja do odłuszcania iczyszcenia urzywam acetonu do paznokci i płynu w spreju
Hamulce odpowietrzać tylko wtedy, kiedy klamka jest miękka? W jaki sposób można łatwo odpowietrzyć w hamulcach deore? Kiedyś próbowałem, ale jakoś nie wyszło mi i wylałem tylko dużo płynu hamulcowego.
zaciskasz klamke odlrecasz srubke przy zacisku potem zamykasz srube odpuszczasz klamke zaciskasz jeszcze raz i odkrecasz srubke i tak kilka razy pukasz w linki zaciski zeby jakby poruszyc bombelki powietrza no i powinno dzialas pozdro ;)
No to dziękuje :D Na poradnikach było dużo pierdzielenia z jakimiś rurkami czy strzykawkami. Jak będę miał czas to zrobię te hamulce. Pozdrawiam :D
Probowałem metodą "na 2 strzykawki", ale ostatnio z pośpiechu (a był potrzebny mi ten rower) zrobiłem coś w podobie jak kolega Kamil, 1. odkręcasz górny kapsel 2. zaciskasz klamkę 3. dolewasz oleju aż pod wierzch 4. puszczasz klamkę. Powtarzasz kroki 2 3 i 4 do porządanego skutku. Tym razem nie uwaliłem w oleju klocków i z totalnie niedziałającego hamulca zrobiłem żyletkę, działa do tej pory, także ja osobiście chyba zostanę przy tej metodzie. Hample to Promax Solve (swoją drogą nie polecam ich ;( )
witam co ile wymieniać tarcze hamulcowe
Na tarczy jest napisana minimalna grubosc (albo powinna) - np na Shimano z filmu to jest 1.5mm - musisz mierzyc sufmiarka jej grubosc i wymienic jak bedzie zbyt cienka.
@@Booyamakashi sufmiarka? jaki źródłosłów? Aaa od posufania panienek :-)
Szajs Bike co zrobić jak się romet Wigry 3 składa na pół podczas hamowania ?
Hamować tylko na zakrętach ;-)
Puść te heble!
Kurna mówiłem żeby tych tarczowek nie zakładać ehhh
Opuścić statek
Michał M. Kapitan nigdy nie opuszcza mostka !!!!
Jak się odkręci śrubkę do odpowietrzania hamulców, one się nie zapowietrzą od tego?
shustypl jest taka możliwość
shustypl - ja radze po odkreceniu sruby zalozyc lejek i napelnic olejem aby przy cofaniu nie zaciagnal powietrza. Lejek moze byc ze strzykawki albo org. zestaw odpowietrz.
Ludzie, jak już coś nagrywacie i chcecie pomóc innym, to chociaż przeczytajcie instrukcję wymiany klocków hamulcowych. W każdej jak byk stoi, że nie 1,5 mm tylko 0,5 mm!!! 1,5 mm okładzin to klocki w super stanie. Najsmutniejsze jest to że sam mówisz o tym, żeby czytać instrukcje. :(
Wiem data ale czy da się załóżyć hamulce z tarczą na tył na ramie której takiego czegoś do zakręcenia nie ma? Jakoś zaspawać czy coś
są specjalne adaptery mocowane na oś
@@SebeQGaming wyślij mi jakiś link
kiedys mówiono wlew i zawleczka a teraz port i pin łoo :)
Mam pytanie!
Piscza mi strasznie hamulce w rowerze jak hamuje. Jak wyczyszcze klocki i wypale je oraz wymyje płynem do szyb tarcze to chwilę nie piszczy a później dalej co robić?
AWATAR TH-cam kiepskie klocki może
Wojtek Borkowski też tak właśnie myślę
Po co są te plastikowe ząbki nakładane na śrubki?
Mogę umyć tarcze rozpuszczalnikiem?
jestes normalny?
@@bartekjanik3690 tak
to zależy od rozpuszczalnika. Benzyna ekstrakcyjna, aceton, nitro odtłuszczają. Nigdy ftalowym bo to tłuszcz jak ropa naftowa.Chlorokauczuk się nie nadaje. Woda to też rozpuszczalnik- może być ale okładzin nie odtłuści.
Najlepiej palnikiem wypal 100% skuteczności
W przypadku odtłuszczania bardzo często stosuje się sprężone powietrze może tak... aby pod ciśnieniem usunąć pozostałości odtłuszczanego brudu.
To jest jak wymiana klockow hamulcowych w aucie. W rowerach nie ma odpowietrznika i caly syf trafia do ukladu hydraulicznego w czasie rozpychania tłoczkôw.
Ten cały płyn jest w układzie, więc ciężko mówić, że trafia do układu. Tu nie ma pompy ABS, więc nawet jeśli w przewodzie jest stary płyn, to nic się nie dzieje, a i odpowietrzyć można za pomocą 1 strzykawki.