"Ale tu nasmarowane nie działa" Już ci mój przyjacielu mechaniku śpieszę z tłumaczeniem czemu tak jest. 1. To shimano i to musi tak by :D Z tego co widzę deore 6000. Hamulec mocny, dobry, ma fajny performance ale jego żywotność w porównaniu do konkurencji to nie istnieje. 2. Aby zrozumieć co i dlaczego, trzeba zrozumieć jak działa taki zacisk. Otóż tłok nie pracuje na uszczelce - to jest bardzo ważne, Tłok porusza się wraz z uszczelką. Tworzą jedność. Stąd smarowanie nic nie daje, ba nawet zabronione to jest. 3.Aby zacisk działał prawidłowo uszczelka musi się swobodnie poruszać w zacisku. Na skutek korozji, w rowku uszczelki zbiera się syf, tlenki aluminium, i uszczelka powoli nie ma miejsca na poruszanie się. tłoczek a jakże wysunie się z uszczelki, bo tak działa mechanizm automatycznej regulacji. 4. Bardzo często korozja obejmuje samą krawędź gniazda, co za tym idzie otwór na tłok się zmniejsza o kilka setek a to już wystarcza by tłok się tam zacierał i nie chciał pracować. Jak to naprawić. Otóż całkiem łatwo. Należy zacisk rozebrać, wyjąc tłoki i uszczelki. Specjalnym narzędziem oczyścić gniazda uszczelki, umyć nasmarować i złożyć. Co należy smarować? Uszczelkę po jej oczyszczeniu i gniazdo. Przed wsunięciem tłoka w zacisk, styk uszczelki musi zostać oczyszczony ze smaru? Czemu? A no temu by oba tłoki pracowały równo. Możecie hejtować ze ja hejtuje shimano :D Ale po blisko dekadzie pracy z rowerami które są użytkowane w niemal najcięższych warunkach w Europie, czyli w Norwegii, niestety wiele rzeczy wychodzi, a i wielu rzeczy się człowiek uczy.
@@Koobitza1 Zależy jakiego mtb. Zwykłe xc to deore sobie poradzi dobrze. Bardziej ostre zjazdy? No to juz 4 łoki. Tu bym bardziej w srama celował bo shimano sa jak najbardziej ok ale dość wadliwe - czasami ciekną bez powodu.
Mam w swoim rowerze Magura mt5 a u Żony SRAM code r i wyregulowanie nawet nowych żeby nie ocierały zajmuje mnóstwo czasu. Mam wrażenie że czasami nawet nowe tarcze sa już delikatnie krzywe. Macie podobne odczucia? A może jakis patent na szybką regulację?
Spóźniłeś się kilka dni, a szkoda. Jestem po kompletnym rozebraniu XT czterotłoczkowego. Zabawy było trochę, zwłaszcza z wypchaniem tłoczków. Nie mam kompresora. Ale takie płaskie kombinerki do zaciskania spinek w łańcuchu i kawałek gumy dało radę. Ładnie szło. Oczywiście do przesmarowania po czyszczeniu użyłem właśnie taniego/polecanego smaru do zacisków. I znów wszystko pracuję jak trzeba.
Czuję mały niedosyt = przydałby się dłuższy materiał o zagłębieniu się w strukturę takiego hamulca. Równie ciekawy materiał mógłby dotyczyć samych klocków hamulcowych (ich rodzaje, zamienniki vs. oryginalne produkty z górnej półki, itp.). Nie mniej: wielkie dzięki za cenne uwagi! Pozdrawiam. 👍 🙂 PS. Czy na rynku można kupować jakieś zestawy naprawcze do regeneracji hamulców? (pytam z pozycji laika, bo nie siedzę głęboko w tak poważnych przeglądach rowerów - nie mam gdzie tego robić, bo mieszkam w kawalerce, a rower wisi w kuchni).
Jedyne zestawy naprawcze do Shimano to made in aliexpress. Zamawiałem uszczelki, tłoczki ceramiczne i śmigają. Oryginalna ceramika lubi się kruszyć i zapychać kanaliki w zacisku i zabija uszczelki
Dlatego wlasnie zmienilem hydrauliki na mechaniczne. Gdybym miał to polerować po każdym zabrudzeniu to bym więcej spędził na serwisie niż na jeżdżeniu. Założyłem mechaniczne i śmigają już 3 rok wliczając zimy, deszcze i najgorsze możliwe warunki (codzienne dojazdy do pracy po lesie, piach błoto itp).
A ja właśnie nie wyobrażam sobie jazdy na mechanikach. Kiedyś je miałem, ale dostawałem kurwicy. A już na pewno nieakceptowalne są te bez regulowanego tłoczka pracującego (tylko Avid BB7, Shimano M545 i może coś jest jeszcze na rynku z tą opcją). Do tego wymiany linek, pancerzy, ciągła regulacja, gumowa klamka. Sam mam w takim 18-letnim rowerze hamulce SLXa z 2010 i choć tłoczki faktycznie potrzebowałyby takiego serwisu jak ten na filmiku, to jednak nie ma opcji powrót do mechaniki. Polecam dobrą hydraulikę, to o hamulcach przypomnisz sobie, jak klocki się skończą - w mechanikach co chwilę też trzeba regulować ten stały klocek i oczywiście ten ruchomy (jeśli ktoś ma).
@jakub_qba no zgadzam się że trzeba regulować te upierdliwe klocki i jest gumowa klamka. Do linki wystarczy dać trochę oleju i powinna przetrwac ciezkie warunki. W hydraulikach ciekł mi olej najpierw z klamki potem z tłoczków. Nie przetrwały 2 zim. Szukałem nowych oringów ale nie znalazłem i w koncu wywaliłem to do kosza. Zamontowałem mechaniki. Jak mi te padną to może jeszcze spróbuję hydraulików, tyle że te nie chcą paść :)
Ja ostatnio miałem tak zawalony zacisk jakims osadem z wody? że musiałem polerować zacisk w środku, sam tlok tez polerka dopiero po godzinnej batalii doprowadziłem to do ładu. Wiesz co jest najgorsze? Ze kiedys uszczelki w zaciskach shimano wyzej niz deore miały wargi dopiero te nowsze mają po prostu zwykly kwadratowy oring
Drobna wskazówka - z mojego doświadczenia wynika, że do rozpychania tłoczków najlepiej użyć starych klocków hamulcowych i jakiegoś płaskiego narzędzia (ja używam dużych nożyczek). To najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo klocki opierają się o tłoczki równo i na całej powierzchni. Dzięki temu, nie ma ryzyka o uszkodzenie tłoczków (a np. na ceramiczne Shimano trzeba uważać).
Takie rzeczy jak dynamo w piaście to szkoda zachodu. Bardzo mała moc ładowania a do tego niestabilne że względu na ciągłe zmieniająca się prędkość roweru Dużo lepiej że względu na wagę wziąć powerbank + ładowarka solarna rozkładana. Można powiesić ja na namiocie lub na otwartej przestrzeni. Bardzo skutecznie ładuje nawet w pochmurne dni. A i polecam ładować nią powerbank a potem telefon że względu na stabilność ładowania lepiej rozwalić powerbank jak telefon. Lampki w rowerze też z wbudowana bateria. A i ładowarka solarna ładuje cały dzień. Dynamo tylko jak jedziesz.
Do ładowania akumulatora używam panelu słonecznego przymocowanego do bagażu. Kiedyś myślałem, że można ładować bezpośrednio, ale niestety urządzenia np. telefony nie akceptują ładowania niestabilnym prądem. Energii zebranej latem wystarczy na obsługę 2 telefonów i 4 lampek.
Jakie wymiary mają uszczelki tłoczków w zaciskach GRX BR-RX810? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji ani też zestawu naprawczego. Czy potrzeba tam jakiś specjalnych uszczelek czy wystarczy że kupię identyczną w jakimś sklepie z uszczelkami?
@@AdrianSekuterski Jak zadasz konkretne pytanie to postaram się odpowiedzieć. Po tym co napisałeś, mogę co najwyżej odpisać: Tak, jeśli się nie kręci, to pewnie coś jest zepsute.
Ja mogę Ci polecić fajny power bank, marka green cell, dla mnie najwazniejsza opcja to ta, pass through, można zarazem go ladowac i korzystać z niego. Gdyby załatwić.jakis prostownik czy cos z dynama na 5v to ten powerbank by super sie sptawdzil
W poprzednim rowerze miałem problem z nierówną pracą tłoczków. Wielokrotnie próbowałem "gimnastyki", ale efekty były chwilowe. Ostatecznie zdenerwowałem się i kupiłem nowe SLX M7000. Po pół roku zaczęły mi cieknący i zalewać klocki olejem, bo pękły mi cylinderki. 😂 W każdym razie filmik na pewno przydatny! Dzięki!
A kiedy ruszasz w drogę? Może bym ci dotrzymał towarzystwa od Kołobrzegu przez jakieś kilka km😊 jeżeli jedziesz sam na tej trasie Hel- Świnoujście. Pozdro
Wszystko spoko do momentu jak nie są to klocki ceramiczne. Wciskanie ich łyżką do opon za środek tłoczka może spowodować jego pęknięcie już nie mówiąc o metalowych kluczach czy narzędziach do ich wciskania.
@@unbrokenreed Ta "profesjonalna Łycha" do pokazujesz na pocz filmu jest ok ale pod warunkiem równoległego ułożenia względem tłoczka i umiejętnym manewrowaniu. Co do takiego przytrzymywania ceramicznych jak robisz to kluczem jak wyciskasz tłoczek to szukaj: ŁYŻKI DO DEMONTAŻU TAPICERKI. Jest tam taka płaska pomarańczowa łyżka, która idealnie zastępuje ten klucz ;) plastik jest FEST wytrzymały.
No w teorii ma to jakiś sens, ale czy to coś poprawi?, napewno wydłuży proces. (Olej nie będzie tak dobry w usuwaniu zabrudzeń. Opcjonalnie po odtłuszczeniu, można nawilżyć, ale ja wolę smar do cylinderków zamiast oleju.)
@@unbrokenreedW trakcie desperacji użyłem z powodzeniem oleju silikonowego. Nie reaguje z gumą i łatwiej penetruje przestrzeń między tłoczkiem a cylindrem (zaciskiem).
ja bym chciał zobaczyć jak wieziesz jakąś fajną babę na ramie :) na trekingowych oponach polecam omijać ścieżkę przez słowiński park lepiej objechać asfaltami, no chyba że jesteś żądny mocnych wrażeń
Do rozpychania tłoczków idealny jest klucz do suportu, mój ma gumową rączkę i mieści się ideolo. Jak ktoś chce posłuchać rzetelnego i sprawiedliwego materiału odnośnie regulacji tłoczków i okładzin to na kanale "wstał sprzed kompa" jest okuratny materiał.
"Ale tu nasmarowane nie działa" Już ci mój przyjacielu mechaniku śpieszę z tłumaczeniem czemu tak jest.
1. To shimano i to musi tak by :D Z tego co widzę deore 6000. Hamulec mocny, dobry, ma fajny performance ale jego żywotność w porównaniu do konkurencji to nie istnieje.
2. Aby zrozumieć co i dlaczego, trzeba zrozumieć jak działa taki zacisk. Otóż tłok nie pracuje na uszczelce - to jest bardzo ważne, Tłok porusza się wraz z uszczelką. Tworzą jedność. Stąd smarowanie nic nie daje, ba nawet zabronione to jest.
3.Aby zacisk działał prawidłowo uszczelka musi się swobodnie poruszać w zacisku. Na skutek korozji, w rowku uszczelki zbiera się syf, tlenki aluminium, i uszczelka powoli nie ma miejsca na poruszanie się. tłoczek a jakże wysunie się z uszczelki, bo tak działa mechanizm automatycznej regulacji.
4. Bardzo często korozja obejmuje samą krawędź gniazda, co za tym idzie otwór na tłok się zmniejsza o kilka setek a to już wystarcza by tłok się tam zacierał i nie chciał pracować.
Jak to naprawić. Otóż całkiem łatwo. Należy zacisk rozebrać, wyjąc tłoki i uszczelki. Specjalnym narzędziem oczyścić gniazda uszczelki, umyć nasmarować i złożyć. Co należy smarować? Uszczelkę po jej oczyszczeniu i gniazdo. Przed wsunięciem tłoka w zacisk, styk uszczelki musi zostać oczyszczony ze smaru? Czemu? A no temu by oba tłoki pracowały równo.
Możecie hejtować ze ja hejtuje shimano :D Ale po blisko dekadzie pracy z rowerami które są użytkowane w niemal najcięższych warunkach w Europie, czyli w Norwegii, niestety wiele rzeczy wychodzi, a i wielu rzeczy się człowiek uczy.
Czy aby rozebrać i przeczyscic jak kolega pisze to trzeba spuścić płyn? Pozdrawiam autora
@@wojtekpetak2007 Spuszczać to nie koniecznie, ale po operacji zacisk jak i połowa przewodu będzie pusta wiec przelanie płynem będzie konieczne.
Jakie heble polecasz do MTB?
@@Koobitza1 Zależy jakiego mtb. Zwykłe xc to deore sobie poradzi dobrze. Bardziej ostre zjazdy? No to juz 4 łoki. Tu bym bardziej w srama celował bo shimano sa jak najbardziej ok ale dość wadliwe - czasami ciekną bez powodu.
@@Pukieldtxt Każdego bo każdy ma swoje zastosowanie, Deore to można dać do turystyka do jazdy raz na tydzień
Mam w swoim rowerze Magura mt5 a u Żony SRAM code r i wyregulowanie nawet nowych żeby nie ocierały zajmuje mnóstwo czasu. Mam wrażenie że czasami nawet nowe tarcze sa już delikatnie krzywe. Macie podobne odczucia? A może jakis patent na szybką regulację?
Spóźniłeś się kilka dni, a szkoda. Jestem po kompletnym rozebraniu XT czterotłoczkowego. Zabawy było trochę, zwłaszcza z wypchaniem tłoczków. Nie mam kompresora. Ale takie płaskie kombinerki do zaciskania spinek w łańcuchu i kawałek gumy dało radę. Ładnie szło. Oczywiście do przesmarowania po czyszczeniu użyłem właśnie taniego/polecanego smaru do zacisków. I znów wszystko pracuję jak trzeba.
Czuję mały niedosyt = przydałby się dłuższy materiał o zagłębieniu się w strukturę takiego hamulca. Równie ciekawy materiał mógłby dotyczyć samych klocków hamulcowych (ich rodzaje, zamienniki vs. oryginalne produkty z górnej półki, itp.).
Nie mniej: wielkie dzięki za cenne uwagi! Pozdrawiam. 👍 🙂
PS. Czy na rynku można kupować jakieś zestawy naprawcze do regeneracji hamulców? (pytam z pozycji laika, bo nie siedzę głęboko w tak poważnych przeglądach rowerów - nie mam gdzie tego robić, bo mieszkam w kawalerce, a rower wisi w kuchni).
Jedyne zestawy naprawcze do Shimano to made in aliexpress. Zamawiałem uszczelki, tłoczki ceramiczne i śmigają. Oryginalna ceramika lubi się kruszyć i zapychać kanaliki w zacisku i zabija uszczelki
Mozna by zamienic miejscami te tloki lub uszczelki.
Można by, ale raczej nie pomoże. Ten jeden jest wytarty, bo drugi był uziemiony w miejscu przez brud, nie przez niedoskonałość zacisku
Dlatego wlasnie zmienilem hydrauliki na mechaniczne. Gdybym miał to polerować po każdym zabrudzeniu to bym więcej spędził na serwisie niż na jeżdżeniu. Założyłem mechaniczne i śmigają już 3 rok wliczając zimy, deszcze i najgorsze możliwe warunki (codzienne dojazdy do pracy po lesie, piach błoto itp).
A ja właśnie nie wyobrażam sobie jazdy na mechanikach. Kiedyś je miałem, ale dostawałem kurwicy. A już na pewno nieakceptowalne są te bez regulowanego tłoczka pracującego (tylko Avid BB7, Shimano M545 i może coś jest jeszcze na rynku z tą opcją). Do tego wymiany linek, pancerzy, ciągła regulacja, gumowa klamka. Sam mam w takim 18-letnim rowerze hamulce SLXa z 2010 i choć tłoczki faktycznie potrzebowałyby takiego serwisu jak ten na filmiku, to jednak nie ma opcji powrót do mechaniki. Polecam dobrą hydraulikę, to o hamulcach przypomnisz sobie, jak klocki się skończą - w mechanikach co chwilę też trzeba regulować ten stały klocek i oczywiście ten ruchomy (jeśli ktoś ma).
@jakub_qba no zgadzam się że trzeba regulować te upierdliwe klocki i jest gumowa klamka. Do linki wystarczy dać trochę oleju i powinna przetrwac ciezkie warunki. W hydraulikach ciekł mi olej najpierw z klamki potem z tłoczków. Nie przetrwały 2 zim. Szukałem nowych oringów ale nie znalazłem i w koncu wywaliłem to do kosza. Zamontowałem mechaniki. Jak mi te padną to może jeszcze spróbuję hydraulików, tyle że te nie chcą paść :)
Dzięki za materiał, świetnie wytłumaczone 👌 przycieranie tarcz hamulcowych to częsty problem w hamulcach hydraulicznych
Polecam rozważyć kierunek Świnoujście -> Hel
Statystycznie częściej wieje z kierunku zachodniego. Mieszkałem w Wolinie. Sprawdzało się. 🙂
Hej, jak składam zacisk i wkładam tłoczki na miejsce, to uszczelki i tłoczki smarować smarem, czy płynem hamulcowym?
Chłopcy z Park Tool'a przecierali płynem.
Ja ostatnio miałem tak zawalony zacisk jakims osadem z wody? że musiałem polerować zacisk w środku, sam tlok tez polerka dopiero po godzinnej batalii doprowadziłem to do ładu. Wiesz co jest najgorsze? Ze kiedys uszczelki w zaciskach shimano wyzej niz deore miały wargi dopiero te nowsze mają po prostu zwykly kwadratowy oring
Super film ... o hamulcach nigdy nie za wiele ;) pozdrawiam
4:07 fart, że tłoczek nie jest ceramiczny 😁
Drobna wskazówka - z mojego doświadczenia wynika, że do rozpychania tłoczków najlepiej użyć starych klocków hamulcowych i jakiegoś płaskiego narzędzia (ja używam dużych nożyczek). To najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo klocki opierają się o tłoczki równo i na całej powierzchni. Dzięki temu, nie ma ryzyka o uszkodzenie tłoczków (a np. na ceramiczne Shimano trzeba uważać).
Jest material o przelewaniu mineralnym. A moze o odpowietrzaniu sram i dot?
+1
Takie rzeczy jak dynamo w piaście to szkoda zachodu. Bardzo mała moc ładowania a do tego niestabilne że względu na ciągłe zmieniająca się prędkość roweru
Dużo lepiej że względu na wagę wziąć powerbank + ładowarka solarna rozkładana. Można powiesić ja na namiocie lub na otwartej przestrzeni. Bardzo skutecznie ładuje nawet w pochmurne dni. A i polecam ładować nią powerbank a potem telefon że względu na stabilność ładowania lepiej rozwalić powerbank jak telefon.
Lampki w rowerze też z wbudowana bateria.
A i ładowarka solarna ładuje cały dzień. Dynamo tylko jak jedziesz.
Do ładowania akumulatora używam panelu słonecznego przymocowanego do bagażu. Kiedyś myślałem, że można ładować bezpośrednio, ale niestety urządzenia np. telefony nie akceptują ładowania niestabilnym prądem. Energii zebranej latem wystarczy na obsługę 2 telefonów i 4 lampek.
A! Takie rozwiązanie nie generuje dodatkowych oporów.
Przyjemnej wyprawy i pogody życzę. pozdro.
Jakie wymiary mają uszczelki tłoczków w zaciskach GRX BR-RX810? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji ani też zestawu naprawczego. Czy potrzeba tam jakiś specjalnych uszczelek czy wystarczy że kupię identyczną w jakimś sklepie z uszczelkami?
Dostanie ich w sklepie z uszczelkami jest niemożliwe, jedyne zestawy naprawcze spotkałem na aliexpress i innych tego typu razem z tłoczkami.
Mam pytanie moja tylna opona sie do konca nie kreci szansa jest przez to ze tarcza ociera ale nie slychac zadnych dzwiekow
@@AdrianSekuterski Jak zadasz konkretne pytanie to postaram się odpowiedzieć. Po tym co napisałeś, mogę co najwyżej odpisać: Tak, jeśli się nie kręci, to pewnie coś jest zepsute.
Mogą klocki ocierać, sprawdź czy jest szczelina między klockami a tarczą lub piasta ciężko się obraca.
Ja mogę Ci polecić fajny power bank, marka green cell, dla mnie najwazniejsza opcja to ta, pass through, można zarazem go ladowac i korzystać z niego. Gdyby załatwić.jakis prostownik czy cos z dynama na 5v to ten powerbank by super sie sptawdzil
W poprzednim rowerze miałem problem z nierówną pracą tłoczków. Wielokrotnie próbowałem "gimnastyki", ale efekty były chwilowe.
Ostatecznie zdenerwowałem się i kupiłem nowe SLX M7000. Po pół roku zaczęły mi cieknący i zalewać klocki olejem, bo pękły mi cylinderki. 😂
W każdym razie filmik na pewno przydatny! Dzięki!
A kiedy ruszasz w drogę? Może bym ci dotrzymał towarzystwa od Kołobrzegu przez jakieś kilka km😊 jeżeli jedziesz sam na tej trasie Hel- Świnoujście. Pozdro
Jakie to zaciski są ?
Mam taki rower....Co to za lampa przód ???
Wszystko spoko do momentu jak nie są to klocki ceramiczne. Wciskanie ich łyżką do opon za środek tłoczka może spowodować jego pęknięcie już nie mówiąc o metalowych kluczach czy narzędziach do ich wciskania.
Poleć jakieś dobre narzędzie 🙂
@@unbrokenreed Ta "profesjonalna Łycha" do pokazujesz na pocz filmu jest ok ale pod warunkiem równoległego ułożenia względem tłoczka i umiejętnym manewrowaniu.
Co do takiego przytrzymywania ceramicznych jak robisz to kluczem jak wyciskasz tłoczek to szukaj: ŁYŻKI DO DEMONTAŻU TAPICERKI. Jest tam taka płaska pomarańczowa łyżka, która idealnie zastępuje ten klucz ;) plastik jest FEST wytrzymały.
tłoczki odtłuszczaczem? Spotkałam się z informacją, że tłoczki czyścić mam olejem...
No w teorii ma to jakiś sens, ale czy to coś poprawi?, napewno wydłuży proces. (Olej nie będzie tak dobry w usuwaniu zabrudzeń. Opcjonalnie po odtłuszczeniu, można nawilżyć, ale ja wolę smar do cylinderków zamiast oleju.)
@@unbrokenreedW trakcie desperacji użyłem z powodzeniem oleju silikonowego. Nie reaguje z gumą i łatwiej penetruje przestrzeń między tłoczkiem a cylindrem (zaciskiem).
ja tak mam w nowej nieużywanej magurze MT5, zarówno z przodu jak i z tyłu
Robota sztos i do tego ładne kafelki w warsztacie
łap komentarz taktyczny dla zasięgów za dzielenie się wiedzą!
Dziękuję :)
Dla posiadaczy magury: ten film Was nie dotyczy. Wszystkie modele magura mt nalezy ustawiac z mikroskopem
Hahaha, racja
Ale tylko elektronowy bo standardowe 1000x nie starczy
Pozdrowienia z Koprowego Szczytu ;-)
Powiem jedynie, że jesteś jedynym który ma ogromną wiedzę o rowerach. Pozdrawiam
ja bym chciał zobaczyć jak wieziesz jakąś fajną babę na ramie :) na trekingowych oponach polecam omijać ścieżkę przez słowiński park lepiej objechać asfaltami, no chyba że jesteś żądny mocnych wrażeń
@@cezarygnat2353 Objechane przez park i jechało się bardzo dobrze :)
To zwiększyło tarcie uszczelki o zacisk.
Szybko i konkretne
Porady się przydadzą 👍
Do rozpychania tłoczków idealny jest klucz do suportu, mój ma gumową rączkę i mieści się ideolo. Jak ktoś chce posłuchać rzetelnego i sprawiedliwego materiału odnośnie regulacji tłoczków i okładzin to na kanale "wstał sprzed kompa" jest okuratny materiał.
Zrób coś z oświetleniem, jest za ciemno.
Pozdrawiam
Sitiki piston 😁
Kolego gdzie te video o hamulcach z płynem mineralnym?