Trzeba tutaj dodać ze Via Carpatia to nie tylko projekt komunikacyjny ale geopolityczny i służący bezpieczeństwu,w regionie, może służyć np do szybkiego przerzutu wojska i są już w tym kierunku projekcje oddziaływania :-)
Można zrobić podnośnice statków z wodą aby był przepływ przez Solinę ,Myczkowce do Dunaju połączenie koryto wodne dla barek i łodzi śluzy wodne.Takie podnośnice mają Niemcy kanał Odra Hawela ,Dunaj,Ren.Na Podkarpaciu góry niższe niż w Tatrach.Tam można zrobić połączenie wodne Wisła -Dunaj lub Odra Dunaj bardziej południowe północne już jest.Można zaczynać żeglugę w Myczkowcach na początku port rzeczny.Można zrobić odnogę do Gdańska promować bliższy duży port lub Elbląg ,Malbork,Tolpicko,Nowy Świat.Można przerobić kanał Elbląski na profesjonalne śluzy w zimie gdy brak turystów .Można zrobić połączenie z jeziorem Rajgodzkim początek trasy kanał żeglowny i Augustów.
Gmina Niemce ok. 10 km na północ od Lublina domaga się obwodnicy od lat 80-tych, bo ruch tranzytowy jadący 19-tką sprawia, że miejscowość ta jest sparaliżowana jednym wielkim korkiem z obu stron przez większą część dnia. Codziennie dzieją się tam po prostu dantejskie sceny. Mieszkańcy tej gminy z nadzieją spoglądali właśnie na budowę Via Carpatia, bo liczyli, że odcinek Lublin-Lubartów omijający Niemce będzie priorytetowy, jeśli chodzi o Via Carpatia na Lubelszczyznie. Niestety, przeliczyli się, bo marszałkiem województwa lubelskiego został pisowski ćwok z Kraśnika, więc priorytetowy stał się odcinek Via Carpathia na południe i północ od jego rodzinnej miejscowości, która od dawna ma już obwodnicę i nie jest codziennie paraliżowana przez tysiące TIR-ów przejeżdżające przez nią. Także w okolicach Kraśnika Vię Carpatię budują aż łoskot idzie w takim tempie, że postępy prac widać praktycznie z tygodnia na tydzień, a mieszkańcy gminy Niemce mogą cmoknąć się w pompkę, bo na odcinku Via Carpatia Lublin-Lubartów jeszcze nawet łopata nie została wbita (stan na 27.04.2021). Może dzieci mieszkańców gminy Niemce doczekają czasów, kiedy przez ich rodzinną miejscowość nie będą codziennie przetaczać się tysiące TIR-ów.
Dzień dobry. Odcinek S19 Lublin-Lubartów ma powstać do końca 24 roku - jest obecnie na etapie ZiZ, czyli wybrano wykonawcę w systemie Zaprojektuj i Zbuduj. Znając harmonogramy prac wygląda to tak, że jeszcze rok będzie projektowania, a następnie 2 lata budowy. Pozdrawiam
Na Słowacji od granicy z Polską odcinek Vysny komarnik do Preszov drogi praktycznie brak nawet śladu nie ma na jakieś prace ,dalej do Koszyc autostrada z małym wjazdem do miasta i dalej do Tornoshtometii .Węgry w budowie odcinek do Miskolca ,dalej autostrada do Oradei na Rumunii. I tutaj brak jakiejkolwiek budowy do Aradu , i dalej autostradą do Lugoja . Z Lugoja do granicy Calafat - Vidin zero prac , Vidin - Sofia zero prac , Sofia - Kulata autostrada w środku tego odcinka w budowie około 50 km . Grecja autostrada Kulata -Ateny na całym odcinku.
Hej Scryzork. Tak, to prawda, nie ma odcinka dobrej jakości po słowackiej stronie przy naszej granicy. To pokazuje, że nie do końca opłaca im się jeszcze to budować. Liczę na to, że jednak dzięki naszym naciskom i wsparciu (może jakieś dofinansowanie?) dobudują w ciagu paru lat brakujące kilometry. Jest to również bardzo im na rękę.
W Tyrolu góry nie przeszkadzały, zbudowali autostradę na wysokości 1374 m.n.p.m., my też możemy się przebić. Moim zdaniem warto nie żałować kasy, to znacząco udrożni cały przepływ towarów, korzyści są nieocenione.
Via Carpatia to rzeczywiście super inwestycja która na pewno wpłynie na rozwój Polski wschodniej. Cieszy fakt że finansowanie jest zapewnione. Tylko czekać. Pozdrowienia z Krosna.
Via Carpatia powinna być budowana dopiero wtedy, gdy rząd antypolski Litwy zacznie respektować polskie nazwiska, a nie zmieniać na litewskie. Kiedy wreszcie pozwoli absolwentom polskich szkół na równi z litwinami dostawać się na studia i szkół średnich, kiedy przestanie likwidować polskie kluby sportowe, organizacje polskie!!! I wiele innych przykładów antypolskich! Jest atut aby w końcu dowiedzieli si, że jest taki kraj jak Polska!
@elgooG lexip987 Gościu, powiem tylko, że powalilo Cię zupełnie! Twoja interpunkcja myślowa jest tak żenująca, że nawet nie wiem, czy z tą samą osobą rozmawiam😐
@elgooG lexip987 Człowieku poczytaj trochę o problemach mniejszości polskiej na Litwie i dopiero po takiej lekturze zabieraj głos. Poczytaj też trochę o stosunkach polsko - litewskich w ostatnim dziesięcioleciu. Wiedzę niezmiennie od setek lat czerpie się z książek i ciężkiej pracy w szkole. A ty wydaje się szkołę pomyliłeś z ulicznymi masówkami i oglądaniem TVN-24. Gratuluję ignorancji, przyszłość przed tobą, taka na wzór komunistycznych komisarzy ludowych z lat dwudziestych XX wieku.
Ciężko im to idzie, ale po zmianie prezydenta coś w nich pękło na lepsze. Chyba się przełamali: jest filia telewizji polskiej na Litwie dla Wilniuków, podpisali porozumienia oświatowe, wzięli Polkę na ministra sprawiedliwości obiecują też, że zmienią tę śmieszną ustawę lituanizującą polskie nazwiska - zobaczymy. Prawdą jest, że już niejednokrotnie zwodzili. No cóż nacjonalizm i antypolonizm ich mocno skrzywił. Też jestem przeciwnikiem współpracy z nimi, praktycznie nic z nimi nie zyskujemy.
@elgooG lexip987 Proszę sprawdzić zapisy ustawy o mniejszościach narodowych obowiązujące w Polsce i na co one pozwalają, jakie daje uprawnienia naszym mniejszościom, jak zapisuje się imiona i nazwiska w paszportach wydawanych przez RP (element indywidualnej tożsamości każdego wolnego człowieka). Proszę też sprawdzić, czy Litwa posiada w ogóle takową ustawę (o mniejszościach narodowych). Proszę pojechać do gminy Puńsk na Suwalszczyźnie zamieszkałą przez mniejszość litewską i sprawdzić w ilu językach są znaki drogowe i nazwy ulic (zgodnie z tą polską "ksenofobiczną" i "szowinistyczną" ustawą przyjętą przez tych "ciemnych" odpornych na nowe prądy rodaków). Proszę pojechać na Wileńszczyznę (geograficzny i etniczny region państwa litewskiego, ciągle zwarcie i w większości zamieszkiwany przez Polaków) i znaleźć polskie znaki drogowe, polskie nazwy ulic. Proszę się zapoznać z litewską ustawą oświatową, egzaminami państwowymi i porównać ja do tej obowiązującej w tym "ciemnogrodzie", gdzie ludzie nie mogą zrozumieć paru nowoczesnych zwrotów, takich jak np. Wp.... Tu nie chodzi o narzucanie jakiemuś państwu używania jakichś tam znaków w alfabecie, tu idzie o element tożsamości każdego wolnego człowieka (imię i nazwisko takim jest). Ty chcesz mieć swobodę decydowania o swojej seksualności i jej "skutkach", a Oni chcą mieć niezniekształcone nazwiska (lituanizowane), które maja z dziada, pradziada i traktują jak element swojej tożsamości. Gdzie tu widzisz nacjonalizm, gdzie tu widzisz narodowca z wypranym mózgiem małpy???
na pojawiające się często pytania czemu budują drogę??? jest tylko jedna odpowiedź: pewnie by po niej jeździć, jak ma mieć sens musi lecieć przez Augustów, tylko nie wiem po co te komplikacje ze zjazdami pod Rzeszowem, zamiast puścić prosto na południe, bez sensu wpuszczać ruch Litwa-Grecja na A4
Jak słyszę o tych trudnościach górskich to mi się śmiać chce. Proszę sprawdzić jak rozwinięte są trasy w krajach alepejskich Włochy Austria Szwajcaria. Tunel za tunelem nikt nie ma z tym problemu. We Włoszech jechałem autostradą która była na podstawach długich na jakieś 300m.
Dzień dobry. Zgadam się po części, ponieważ nie mamy nawet doświadczenia w zakresie budowy takich obiektów. Problemem na pewno byłoby efektywniejsze projektowanie, oraz samo wykonastwo (sprzęt, doświadczenie). Ponadto zauważmy, że w wymienionych krajach ta infrastruktura powstała już paredziesiąt lat temu, teraz jest głównie modernizowana. Jeśli chodzi o budowę nowych dróg to jesteśmy chyba europejskim liderem.
Jeszcze jedno, nie rozumiem jednej rzeczy Po co Polacy ciągną tą drogę na Litwę? Ruch handlowy płn.-płd ma iść przez Polskę i do polskich portów, a nie litewskich. Tego małego agresywnie wrogiego polskiej mniejszości kraiku.
Myślę, że rozwinięcie tamtych krajów może również pomóc bardzo naszej Polsce Płn-Wsch. Ogólnie logistyka poprawia relacje i przepływ wiedzy, materiałów. Jeśli my im nie pomożemy to nie mamy jak oddziaływać pokojowymi wpływami.
Tutaj mocno wchodzi polityka, obecna ekipa twardo stawia na współpracę w regionie, a to z kolei idzie w parze z poprawą stosunków z Litwinami, które za Gibraskautas były bardzo napięte (bardzo antypolsko nastawiona kobieta, rządziła 10 lat). Ich obecny prezydent zrozumiał chyba zależności geopolityczne, a nasi mu w tym pomagają. Osobiście uważam, że masz rację i nie powinniśmy budować tej drogi do Kłajpedy. Dwudziesty wiek wydatnie pokazał, że na Litwinów trzeba uważać (współpraca z bolszewikami w 1920, lituanizacja Polaków na Koweńszczyźnie, Ponary, współpraca z nazistami, przymusowa lituanizacja Naszych na Wileńszczyźnie), trzeba uważać.
@@user-vd8xz9kn3g Do tego co napisałeś o Litwinach i polskiej polityce dodam jedną rzecz. Litwini głupi nie są i rozumieją, że bez dobrej woli Polski nie da się NATO obronić państwa bałtyckich i ... stąd wynika ten zwrot Litwy i jej prezydenta ku Polsce. (Geografia decyduje!). Czysta litewska kalkulacja ... przy nadal sporej niechęci do Polski jedynie maskowanej. Mnie irytuje, że Polaka mając 4 asy w rękach nie umie nic wygrać dla siebie w grze z Litwa, np. radykalną poprawę polskiej mniejszości na Litwie! Polska zadowala się pustymi litewskimi deklaracjami o przyjaźni. Cóż mamy jako Polacy brak zdolności w rozumieniu w kategoriach interesu i siły, której nie umiemy bezwzględnie wykorzystać, gdy ją mamy (Prusacy i Rosjanie potrafią!) a gdy siły nie mam odwołujemy się do moralności, słuszności, honoru itp. wyniki tej katastrofalnej polityki i myślenia dobrze oddaje rok 1939 i kolejne lata.
@@Borolek Dla mnie to naiwne. My Litwie nie mamy dawać do ręki instrumentów rozwoju, ale sami się rozwijać, a Litwie ... owszem możemy dać jej rozwój wtórny zależny od Polski! To nic złego. Tak zrobili i robią z nami Niemcy, Francuzi, amerykanie ... cały świat tak robi.
@@pawewalitos3505 Znajduję u kolegi bardzo dobrą znajomość tematu, w pełni się zgadzam z zaprezentowanymi argumentami (geografia, litewska kalkulacja). Litwini posiadają tzw. doktrynę Landzbergisa: polega ona na mamieniu Warszawy, że Polacy z Wileńszczyzny to najbardziej skomunizowana część społeczeństwa, nie warta uwagi i zachodu Macierzy, takie podejście pozwala im na powolną ale systematyczną lituanizację. Przecież te sprawy ciągną się od 30 lat, a oni z premedytacją nie dotrzymują obietnic i robią swoje. W 2011 r. Sikorski zarzucił im niedotrzymywanie postanowień traktatu o granicach przyjaźni i dobrym sąsiedztwie z 1994 r., w punktach dotyczących mniejszości - uważam, że miał rację. Cieszę się, że jeszcze są Rodacy, którzy to rozumieją
Bardzo dobry kierunek rozwoju -zwłaszcza jakby jeszcze pociągnąć trasę dalej do Skandynawów,żeby nie musieli swoich ładunków puszczać promami ,a autostradą ,a My na tym ZARABIAĆ ! :D Trasy puszczać starymi drogami i tylko poszerzać do TRZECH PASÓW-żeby był zapas na przyszłość ,a odchodziło by też zabieranie ludziom ich kawałków ziemi-oczywiście musi obowiązywać UCZCIWA zapłata ,a nie jak za Poronionych ...:D Akurat mam subskrybcje NASZYCH w Ameryce -Zazyniuka i Gizę i na tle tamtych dróg widać jak powinna wyglądać sieć dróg !!! Ale wszystko to powinno się budować SZYBKO ,a nie jak teraz ,czyli urzędasek by chciał ,ale jest za głupi ,a na domiar SIĘ BOI ...:D
Nie wiem ile towarów mogło by iść stamtąd taką drogą, ale zbudowanie przez nas 650km dobrej ekspresowej drogi na pewno trochę zmieni szlaki logistyczne w tej części Europy.
Bardzo ciekawa analiza, chociaż lepiej mogłoby być to zmontowane i mikrofon ma szumy, jeśli chodzi o treść i merytorykę, to żadnych zastrzeżeń, miło się ogladało . :)
@@rkbkl tak jako turyści A wszystkie tiry zamiast do Gdańska i Gdyni i kasa ,praca dla nas, to pojadą do portów państw bałtyckich. Myśl trochę teraz A nie jak to ciemny lud pisowski za 500+ starym wiesvagenem na wojaze.
@@rkbkl no właśnie dzieci się cieszę O jejku jaka fajna droga!!! Można sobie jeździć A jaka równa no cudo. A w biznesie kurwa debile wybudowali droge dla Litwinów lotyszy i estoncow i tiry jeżdżą do nich do portów A w Gdyni i Gdańsku ludzi zwalniają. Rozumiesz czy nie bardzo?
@@tomeknovicki7062 skąd mają jeździć i po co? Z Białorusi, Słowacji Węgier? To jedyne państwa w okolicy bez dostępu do morza. Węgry jeżdżą do Słowenii i Chorwacji. Białoruś i tak jeździ do klajpedy tylko inną drogą. Choć ostatnio bojkotuje ten port. Słowacja będzie wozić towary naszą S1A1 do Gdańska, Gdyni bo najbliżej.Może Carpatia przyda się do wycieczki do Grecji i Bułgarii. Reszta będzie miała gdzieś tę drogę. Raczej będzie tam hulał wiatr. Rejony wzdłuż tej drogi to zawsze będą peryferia głównych szlaków transportowych Unii.
Panie, jesteście z Sanoka na Chorwację nikt nie jedzie na zachód przez Czechy. Jedziemy przez Koszyce na Budapeszt. Jedzie się miło. Dodam, że znam wszystkie drogi z PL na południe Europy.
Możesz zrobić filmik o wariantach nowej drogi S10 od Torunia przez Płock w kierunku warszawy. Ciekawi mnie jaki wariant jest najlepszy i czy potrzebna jest dwupasmowa w jednym kierunku
Hej, dzięki bardzo za zwrócenie na to uwagi. Droga S10 pojawi się na pewno w przyszłym odcinku dróg, na które czekamy, ale które nie mają jeszcze decyzji środowiskowych, czyli nie znamy ich przyszłego przebiegu co do kilometra:)
Dwu pasmowe są potrzebne, a na pewno żeby wiadukty były już od taką drogę przewidziane typu S19 nad Rzeszowem odcinek nad lotniskiem. Bo inaczej jest to marnotrawstwo pieniędzy...
@@Borolek droga S10 na odcinku Toruń-Płońsk jest w opłakanym stanie. Mieszkam w Sierpcu i cały czas widzę jak ta droga jest zakorkowana i przez centrum miasta jeżdżą tiry do położonej 30km dalej rafinerii PKN ORLEN. S10 jest bardzo ważną drogą, ponieważ stanowi alternatywę drogi A2 I łączy Warszawę z Niemcami Przez miasta: Szczecin, Stargard Szczeciński, Piła, Bydgoszcz, Toruń, Warszawa
Tak naprawdę to Via Carpatia jest powtórzeniem dawnego szlaku polsko - węgierskiego z czasów I RP, który jak najbardziej służył dotranzytu i masowego handlu. Tamtędy trafiało do Polski choćby pite masowo wino samorodne (można takie kupić w Lidu).
Piękna anegdota:) Ale tak mówiąc serio, to były w dawnych latach szlaki przez Bieszczady pn-pd, niemniej ostatnie lata to rozwój głównie transportu kołowego i dużych szerokich dróg, które drożej buduje się przez takie tereny.
@@Borolek Konkretnie przez Przełęcz Dukielską: pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Dukielska Ponoć już w starożytności, a na pewno w czasach nowożytnych. Zupełnie serio.
S19 będzie biec od granicy z Białorusią, poprzez Białystok, Lublin, Rzeszów, aż do Słowacji. Obecnie buduje się, lub już jest finansowanie na mniej więcej połowę.
Nie ma szans na S22 w najbliższych latach, bazując na braku decyzji środowiskowych na tą drogę. Rozbudowa drogi do Świnoujścia zapewne zjada cały budżet.
Hej Newice. Mówimy tu bardziej o nazwach szlaków. Możliwe, jest pójście dwóch szlaków jednym ciągiem na danym odcinku. VIA Carpatia nie zakładana jest przez Białoruś z racji utrudnionych relacji, więc przejście Suwałki-Litwa to rzeczywisty odcinek Via Carpatii.
6:55 Tu już nie wytrzymałem. Centra logistyczne? A co w takich centrach logistycznych pod Białoruską granicą miało być trzymane? Łódź jest dużym miastem, prawie w samym centrum Polski, na istniejących dużych szlakach przemieszczania się towarów. Proponuję zapoznać się z charakterystyką przemieszczania się towarów Polska-Polska, Polska-zagranica i tranzyt. Dodatkowo proponuję zapoznać się z natężeniem ruchu na drogach krajowych. Budowa S19 na odcinku Lublin-Ełk, przez najbliższe 20-30 lat niema żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Szczególnie że istnieję już prawie gotowa alternatywna trasa przez S17-S8-S61. Nie wypominając że są odcinki na planowanej S19 gdzie ruch dobowy w 2015 wyniosły 3.500 pojazdów na dobę, a przepustowość drogi ekspresowej 2x2 to 50.000 pojazdów na dobę. Planujemy drogę, która będzie wykorzystywana tylko w 7% swoich możliwości
Dzień dobry! Dziękuję za podanie też konkretnych wartości. Pare odpowiedzi: 1. Na ścianie wschodniej mamy z większych miast Białystok, Lublin, Rzeszów, do tego inne powyżej 100k. Każde z tych miejsc w przypadku rozwoju swojego przemysłu potrzebowałoby miejsca na przechowywanie towarów i łatwą logistykę (ruch kolejowy z tym leży). 2. Ruch w omawianej osi obecnie opiera się na drogach krajowych, które nie są do tego przystosowane. Inne warianty zakładają przejazd aż przez Warszawę (absurd). 3. Analizy miasta Rzeszów wskazują na ruch od 18 do 30k pojazdów na dobę na odcinku Rzeszów-Babice. 4. Obecne analizy wskazują na obecny ruch od 9 do 13k pojazdów na dobę. 2015 był już dawno temu niestety. Źródło: kongresdrogowy.pl/files/upload/PFD_8_Po%c5%82%c4%85czenia_A4_i_S19_z_siecia_drogowa_podkarpackiego_WOrtyl.pdf
@@Borolek 1. Białystok, Lublin i Rzeszów mają już połączanie z resztą Polski drogami klasy A/S. Łącznie całego tego regionu drogą o wysokim standardzie jest nie rozsądne. Mały Białystok będzie wozić towary do małego Lublina, gdzie w tej samej odległości ma 7 krotnie większą Warszawę? 2. Przez Warszawę to nie taki absurd. Z Rzeszowa na Litwę jest około 500km. Ta sama trasa przez S17 i S8 to tylko 550km. Czy jest sens budować 200km drogi tylko żeby oszczędzić 50 kilometrów? A to wszystko na odcinku gdzie jak wcześniej wspominałem, GPR 2015 podaje 3500 pojazdów na dobę. 3. 4. To że drogi są potrzebę to się zgodzę, ale czy cała S19 jest na chwilę obecną potrzebna, to się nie zgodzę. Drogi powinno się budować jeśli jest uzasadnianie ekonomiczne. Duża część odcinków S19, niema uzasadnia ekonomicznego. Tu możemy dojść do absurdu, gdzie budowa 200km drogi ekspresowej w innej części Polski może mieć większy pozytywny wpływ na ścianę wschodnią, niż budowa tej drogi w tym właśnie miejscu.
@@maciejz7892 1. Ani Białystok, ani Lublin nie są małe. Mają 293 i 342k mieszkańców. Miasto Groningem w północnej Holandii ma 200k, a mimo to autrostrady w 3 kierunkach co pozwala na rozwój tego regionu. Ponadto zwiększy to atrakcyjność cywilizacyjną (jeden z czynników oddziaływania na Białoruś). Także wymiar geopolityczny jest tu ważny. 2. Wschodnia obwodnica Warszawy jest konieczna także z wymienionego przez Pana powodu, ale nie będzie jej przez następne przynajmniej 8-10 lat. Ponadto i tak nie będą mogły nią jechać TIRy, a zbudowanie S50 od wschodu to kwestia też ok. 10 lat (oby tylko tyle!). 3. GPR 2015 jest już nieaktualne niestety. 4. W ramach S19 obecnie buduje się: obwodnicę Białegostoku, efektywny dojazd w Bieszczady, dobre skomunikowanie Lublina, obwodnicę Rzeszowa, lepszy dojazd do Słowacji, połączenie przemysłu (Mielec, Stalowa Wola, Świdnik) z resztą kraju i innymi krajami. Powiem szczerze, sam bym wolał większy rozwój kolei szynowych i udrożnienie rzek, ale pewne rzeczy się po prostu już dzieją.
@@Borolek Tylko Holandia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie i z jednym z najlepszych na świecie systemów drogowych. Jakbyśmy byli tak bogaci i dobrze rozwinięci pod względami infrastruktury, to nie miałbym żadnych wątpliwości co do zasadności budowania tej drogi, ale jednak żyjemy w Polsce i jest więcej pilniejszych inwestycji do zrealizowania. Tak, Białystok i Lublin nie są takie małe, ale nadal dzieli ich 200km, a większe miasta po drodze to Siedlce 78 tysięcy i Biała Podlaska 58 tysięcy. Nie wspominając że obok dwóch wymienionych miast będzie przebiegać A2. Tworzy się skrzyżowanie A2 z S19, gdzie właściwie nic niema i za bardzo nie jest to po drodze. WOW z wolą polityczną może powstać już za 4 lata, tam niema trudnego terenu, prawie wszystko idzie prze lasy, wystarczy żeby Wesoła nie blokowała. A zasadność budowy S50/A50 w proponowanym przebiegu i standardzie to też ciekawa sprawa...
Hej. Jestem gorącym zwolennikiem połączeń kolejowych. Natomiast pociągi towarowe nie mogą jeździć z takimi prędkościami - przepisy. Z tego co kiedyś czytałem, średnia prędkość składów towarowych oscyluje około 40km/h. Dodatkowo priorytetyzowany jest ruch pasażerski, przez co składy jeżdzą głównie nocami.
@@dapp9183 Skoro via Baltica posiada swoj odpowiednik to tu powinno byc to samo caly impuls rozwojowy dla sciany wschodniej i oczywiscie polaczenie Polski koleja z taka Grecja czy Bulgaria
@@dapp9183 Połączenia kolejowe są niestety bolączką naszego kraju. Nie będą tak medialne jak otwarcia dróg, ani nie zwiększają teraz znacząco możliwości tranzytowych towarów. Niestety (lub stety) wraz z przejściem na wytwórstwo mniejszych zakładów, liczy się bardziej możliwość transportu end-to-end jednym środkiem lokomocji. W przypadku małej fabryki mebli pod np. Rzeszowem, to nigdy nie będzie pociąg, a tir, który może dojechać w ciągu 8 godzin do np. Suwałk. W przypadku transportu ludzi, musimy się zastanowić co jest ważniejsze: czy przejazdy między hubami/dużymi miastami, czy tworzenie sieci lokalnych połączeń wokół miast.
@@mateuszwlodarczyk5416 Hej, niestety sprawne międzykrajowe połączenia kolejowe to jeszcze większe utrudnienie, niż samo poprawne skomunikowanie np. Rzeszowa ze Szczecinem. Różne spółki, zarządcy torów i dworców, różne wagony, personel i przepisy kolejowe utrudniają łatwą ekspansję i tworzenie międzykrajowych połączeń.
@@adampasson7408 Dobra wiadomość - dzięki! To pytanie co u Rumunów? Sens gospodarczy na poziomie europejskim Via Carpatia będzie wtedy, gdy trasa w istocie przetnie Karpaty!
Z tego co widać po zdjęciach satelitarnych na Google Maps budują odcinek pomiędzy Kluż-Napoka a Sybinem, więc pewnie zależy im na połączeniu Miszkolc-Oradea-Kluż-Napoka , zamiast Oradea-Arad
Jeśli chodzi o Babicę pod Rzeszowem, to wg planu V 2026. Na razie nie rozpoczęła się budowa, dopiero jest podpisany ZiZ, czyli Zaprojektuj i Zbuduj. Wykonawca projektuje właśnie trasę.
Z racji że często jeżdżę na Węgry gehenną jest przejazd z granicy Słowacko-Węgierskiej do Miszkolca, A konkretnie do wjazdu na Autostradę M3. Droga jest fatalna i przejeżdża nią mnóstwo tirów. Na szczęście prace nad tym odcinkiem Via carpathia są już w zaawansowanej fazie i już mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości będzie można nią przejechać co znacznie skróci czas przejazdu oraz przede wszystkim będzie dużo bezpieczniej.
Hej Krzysiek! Super dostać takie konkretne info od Ciebie. Sam nie miałem jeszcze przyjemności tak przejeżdzać, ale planuję przejazd do Chorwacji właśnie przez Słowację i Węgry zamiast klasycznego Czechy-Austria-Słowenia. Pamiętajmy też, że w przypadku pokonywania po 1400 km w jedną stronę jeden zły wjazd na autostradę to margines:) Pozdrawiam!
Ludzie oczywiscie trochę skorzystają. Ale to głównie projekt polityczny i militarny ,do szybkich przerzutów wojsk. Nie gospodarczy. Rachunek za budowę jak zwykle bedzie absurdalny i pobije poprzednie absurdy. A gospodarczo to owszem. Skorzystaja ssaki leśne. Ileż im parkingów przybedzie do " rozwoju gospodarczego"
Hej Łukasz. Super zagadnienie. Paradoksalnie na lotniska polowe starczy zapewne tylko taki odcinek jak mają istniejące lotniska wojskowe. Natomiast obecnie nie uwzględnia się tego w doktrynie obronności Państwa (chyba, że potajemnie, ale wątpie). Taki odcinek wymagałby łatwo demontowalnej infrastruktury, dojazdów, szerszego terenu wokół na zaplecze, oraz ćwiczeń wojskowych. Więcej info: pl.wikipedia.org/wiki/Drogowy_odcinek_lotniskowy
Powinno sie tam zaplanować kilka DOL . A czy będą tego nie wiem. Natomiast moze ona dobrze pełnić rolę drogi rokadowej - w razie W służącej do szybkich przegrupowań wojsk wzdłuż linii frontu.
To jest chore budować autostradę dla sąsiadów, kiedy w dalszym ciągu nie jest ukończona autostrada A1 Gdańsk. - Śląsk - najważniejsza najbardziej potrzebna i najbardziej obciążona arteria w Polsce...!Najbardziej uprzemysłowiony i zaludniony region Polski nie ma normalnego szybkiego połączenia z porami i morzem. Polacy się męczą od 30 lat na zdewastowanej "gierkówce" !!!! jadąc z południa na północ, a rząd buduje Litwinom, Ukraińcom i Słowakom trasę... wzdłuż granicy wschodniej. 4,5 ml Śląsk nadal nie ma połączenia ze stolicą i morzem..Ta autostrada powinna mieć przynajmniej po 4 pasma w jedną stronę, bo na pewno okaże się bardzo szybko, że 3 to za mało.
Jeśli chodzi o Polskę to: "cena 1 km drogi ekspresowej wynosi od ok. 21 do 39,6 mln ", czyli załóżmy 25mln bo część już zbudowana. W takim wariancie ok 650km drogi ekspresowej to około 16150 mln PLN, czyli jeśli się nie mylę 16 mld zł.
Dzień dobry ponownie. Właśnie przeczytałem jeszcze jedną rzecz. Wg GDDKiA w ciągu ostatnich 3 lat średni km drogi S kosztował prawie 40 mln złotych. Pozdrawiam
Duża strata kasy częściowo sponsorowana przez UE. W Polsce ma sens tylko na odcinku Rzeszów-Lublin. Tam nie będzie ruchu bo ruch w tej części Europy jest na linii Wschód Zachód. Po drodze kraje biedne, wymierające (Bałtyki, Bułgaria), więc przyszłość raczej nie układa się najlepiej. Perspektywy na poprawę są bardzo małe. Ukraina nie buduje bo nie mają kasy i potrafią lepiej liczyć. U nas to jest projekt polityczny. Gospodarczo ma taki sens jak lotnisko w Radomiu, przekop przez mierzeję czy elektrownia węglowa w Ostrołęce.
to ma sens nawet jak to będzie tylko polska droga lokalna, zawsze ktoś z Suwałk do Krosna do cioci będzie mógł skoczyć, samo metro w Szanghaju ma 500 km i nikt nie mówi po co
@@nowy5 a kto zabrania komuś z Suwałk przejechać do Krosna. Kiedyś sam jechałem z Augustowa do Lubina. Piękne, puste drogi. Zero ruchu. W Sznghaju mają specjalne ekipy na przystankach do upychania ludzi w wagonach metra. Więc ta inwestycja miała sens. Wyrzucanie 16 mld zł w drogę donikąd takiego sensu nie ma. Można te pieniądze wykorzystać dużo lepiej.
@@2mek99 To jest bardzo ważna droga w prespektywie np. 50 lat. Obecnie sama Turcja ma już 80 mln mieszkańców .Nawet teraz Ruch po między Lublinem a Białymstokiem jest naprawdę spory. Ty to chyba jechałeś tą drogą w niedzielę :)
Jeśli wybiegamy aż tak daleko do przodu to trzeba wziąć pod uwagę że będzie nas w 2060 poniżej 30mln z czego blisko połowa to będą emeryci. W krajach bałtyckich za ostatne 30 lat już ubyło 25% ludności. Podobnie w Bułgarii. Trochę mniej w Rumunii. A to znacza że ruch będzie 2 razy mniejszy niż teraz. Grecja nie spłaci swoich długów i będzie krajem biednym. Turcja pod autorytarnymi rządami Erdogana nie porusza się do przodu. Poza tym w ciągu 10 lat będę pewnie komercyjnie dostępne i dopuszczone do ruchu samochody autonomiczne - zwłaszcza ciężarówki. A samochody autonomiczne zwiększą przepustowość wszelkich dróg kilka razy. Mogą jechać 90km/h zderzak w zderzak. Dużo płynniej będą w stanie pokonywać wszelkiego typu skrzyżowania. Budowanie tych wszystkich PISowskich pomysłów byłoby dobrym pomysłem 30-50 lat temu. Teraz to po prostu marnowanie kasy. Nigdy się nie spłacą.
Moim zdaniem lepiej by droga S16 z Białegostoku poprowadzona została przez Grajewo, Mrągowo, Olsztyn, Elbląg i dalej do Trójmiasta. Polskie porty morskie zyskałyby z pewnością na takim połączeniu. W wariancie obecnie istniejącym jadący z południa S19tką mogą wjechać na A2 i omijając Warszawę ruszyć S7ką na północ. Ale najpierw niech zbudują całą obwodnicę Warszawy. Tak czy siak wg mnie inwestycja dobra dla Polski Wschodniej, a czy dla polskich portów to się okaże w przyszłości.
Na Ukrainie raczej taka trasa to SF niech najpierwej wioski połączą drogami asfaltowymi bo tam naprawdę jest wiele takich wiosek że niema utwardzonych drug asfaltowych a potem państwa
@@yooreki.5360 ale jest wyraźnie powiedziane w 13 sekundzie filmu że przebiega z południa na północ Europy wschodniej. A Polska, Słowacja, Litwa, Łotwa to Europa centralna.
@@imeternalsoul Coś ci się temat poszerzył.Zacząłeś od Polski(przeczytaj swój pierwszy post),a w ostatnim dodałeś resztę,zapominając(celowo?) o Rumunii i Grecji.Jak dla mnie to jest Europa wschodnia.
Nie państwa międzymorza tylko państwa Trojmorza. Międzymorze to państwa pomostu baltycko-czarnomorskiego czyli np Białoruś, Ukraina, Polska, Rumunia. A dlatego Ukraina nie buduje dróg w tym projekcie bo nie należy do UE i nie ma kasy na budowę. Trojmorze to państwa UE położone między trzema morzami Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Trojmorze to projekt rozbudowy infrastruktury wschodniej tylko i wyłącznie realizowany w strukturach UE. Jednak budowany na tyle blisko wschodnich granic żeby można było w przyszłości podpiąć również Białoruś i Ukrainę. Pozdrawiam.
@@waltkuniec9970 Tak, ale ten wariant obejmuje trasę do Białorusi. Via Baltica to od północy Granica->S61->Białystok-> Lublin. W związku z tym GDDKiA już ma w swoich szkicach połączenie Białegostoku z okolicami Ełka, najprawdopodobniej przedłużoną S16.
@@Borolek Odcinek nowej S16, laczacy S19/S8 z Via Baltica (S61) w filmie byl oznaczony jako S19. Mapa po prostu wydaje sie nie odzwierciedlac najnowszych planow przebiegu Via Carpatia (S19 w tym przypadku). Najprawdopodobniej bedzie mial oznaczenie S16 od wezla w Dobrzyniewie, w kierunku na Elk.
To co robią polacy przy budowie autostrad to Europa się śmieje tym tempem to za 100 lat nie zakończą budowy autostrad a PIS przez ten czas rozsypie się na drobne - tempe głowy 21 wieku 🙃🧐🤔🙋♂️
Via Carpatia powinna się kończyć w Gdańsku i Szczecinie. Z takiej Via Carpatia, jak narysowano, opłaty portowe pójdą do Kłajpedy, a nie do Gdańska. Polska nie ma interesu we wspieraniu rozwóju portu konkurencyjnego dla Gdańska i Szczecina.
Hamerykanie potrzebóją tej dobrej drogi do przmieszczani swych wojsk a my za własne pieniądze zrobimy , dla gospodarki nie opłacalne np co będziem wozić z Estoni ( zimno zpowrotem ciepło ) Grecji
Hej! Jeśli chodzi o odcinki zaznaczone na żołtobrązowo to już są rozpisane przetargi i wpływają oferty. Czyli jest zabezpieczenie finansowe i chęć GD do budowy tych dróg. Obstawiam budowę 60-70 procent trasy w Polsce do 2026 roku.
@@Borolek nie byłbym takim optymista zwłaszcza w kontekście ostatnich finansowych zwycięstw pinokia w brukseli i powiązania pieniedzy z jakąś nieokreśloną praworządnością
Budowanie dwupasmowych autostrad to nieporozumienie. To sa malo przepustowe drogi!! Powiem wrecz ze sa niebezpieczne!! Jezeli ma sie budowac, to z glowa, zeby nie wracac do tematu za rok po oddaniu do uzytku.
@@LubelskiMikol To ciekawa sprawa też, bo na zachodzie jest po prostu określenie motorway, oznaczające trasę szybkiego ruchu. U nas natomiast jest podział na ekspresówki i autostrady. Ot, kolejne polskie utrudnienie i komplikacje.
@@LubelskiMikol Tak jak pisałem - są inne standardy dla dróg A i S. Mam też wrażenie, że dawne odcinki A4 nie mają 3,5m szerokości:) Trudno powiedzieć, czy Polska powinna iść wyłącznie w drogi typu S (tańsze jak by nie było) czy mix A i S.
Andrzej Apostoł, cs. Apostoł Andrej Pierwozwannyj (zm. ok. 62-70) - jeden z dwunastu apostołów, według świadectwa Ewangelii Pierwszy Powołany (Protokletos, cs.Первозванный) spośród apostołów, rodzony brat św. Piotra, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Po śmierci Jezusa na krzyżu, jego zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum (uważa się, że był pierwszym biskupem konstantynopolitańskim), a następnie w miastach Azji Mniejszej, Tracji, Scytii, Grecji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Legenda głosi, że dotarł aż do ujścia Dniepru, popłynął w górę rzeki i ok. roku 40 przybył na wzgórze, na którym później zbudowano świątynię, a wokół powstało miasto Kijów. ❤ Междуморье: A, AL, AM, AZ, BG, BIH, BY, CZ, EST, FIN, GE, GR, H, HR, LT, LV, MD, MK, MNE, PL, RO, S, SK, SLO, SRB, TR, UA ❤ Междуморье осуществляется в рамках НАТО и ЕС и , конечно, укрепляет их, цементируя их Via Carpatia * th-cam.com/video/AYg_LMoIVZs/w-d-xo.html Budowa trasy Via Carpatia Polska * th-cam.com/video/TdYA-yHMGJY/w-d-xo.html Budowa trasy Via Carpatia Grecja * th-cam.com/video/UDP9zpn3c4E/w-d-xo.html ❤
moze w koncu powstanie ta trasa i nikt z PO nie bedzie jej w Brukseli blokował ( przyk... 2014r Wałęsa/Pitera).. bo to co sie dzieje na DK8 Bialystok - Augustów oraz DK19 z Białegostoku w stronę Lublina wiedzą tylko os.. które jezdzą tą trasą do pracy
Jesteś niemadry ale może kiedyś to zrozumiesz i wtedy powiesz PO wykończył porty w Gdyni i Gdańsku A to pis który robi same głupoty 1przekop mierzeji 2 promy 3 CPK 4morzejki 5 f 35 6 właśnie ta droga itd itd
@@tomeknovicki7062 Nie wnikam z której części Polski czy tam świata pochodzisz ale Nigdzie nie napisałem że PIS jest Ok napisałem tylko że trasę ViaCarpatie zablokowało min.. 2 posłów z PO którzy de-fakto nie maja nic wspólnego z regionami Polski Wschodniej. Tak samo jak by Posłowie z Lublina Rzeszowa B-stoku czy Suwałk blokowali budowę Tunelu w Świnoujściu bo przecież można promem ew. A18 z Olszyna - Krzyżowa podobnych sytuacji można mnożyć wiele..
Na tych trasach ruch jest za mały żeby tam budować trasy szybkiego ruchu. Kto z Białegostoku jeździ do pracy w Lublinie? Chyba jakiś desperat :-) To już lepiej po prostu się przenieść. Podobnie Augustów-Białystok. Zresztą Via carpathia na tym odcinku akurat nie powstanie. Można będzie ewentualnie jechac na około.
@@2mek99 piszesz żeby sie poprostu przyczepić TAK .. Tu nie chodzi o to ze ludzie jeżdżą z punktu A (Bialystok) do punktu B (Lublin) tylko jest jeszcze po drodze sporo miasteczek, miast czy wsi z ktorych ludzie muszą sie dostać do miast woj.. w których pracują. kolejna kwestja : nie życze nikomu mieszkania przy drodze tranzytowej po ktorej 24/h i ok. 300dni w roku jezdzą ciężarówki z roznego rodzaju towarem.
@@Marcin81Bstok I spoko. Od tego są obwodnice i ekrany. Budowanie autostrady przez środek obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego ma średni sens. A generalnie ruch tam nie jest aż tak duży. Nie ma go nawet na wielu odcinkach S7 która łączy znacznie większe miasta i jest tam znacznie większy ruch towarowy.
ale ale ta autostrada MUSI byc w tunelach i estakadach (prosze sie niesmiac) -za duzo zrobi spustoszenia w eko systemie -inaczej mówiąc trzeba wszystkie interesy pogodzic
@@Borolek pociągnąć autostradę viacarpatia do Lublina A z stamtąd na Gdańsk tak robimy na zachodzie S3 z Czech do Szczecina i Świnoujścia i niemiecki Rostok i inne porty maja dużą konkurencję . Pamiętasz Mozejki na Litwie? Do tej pory straty
via carpatia to bardzo dobry pomysl rozwinie to gospodarczo i turystycznie wschodni rejon Polski tak zapomniany przez lata!
Hahaha !
kłajpeda przycmi polskie porty po wybudowaniu via carpatia
Trzeba tutaj dodać ze Via Carpatia to nie tylko projekt komunikacyjny ale geopolityczny i służący bezpieczeństwu,w regionie, może służyć np do szybkiego przerzutu wojska i są już w tym kierunku projekcje oddziaływania :-)
Można zrobić podnośnice statków z wodą aby był przepływ przez Solinę ,Myczkowce do Dunaju połączenie koryto wodne dla barek i łodzi śluzy wodne.Takie podnośnice mają Niemcy kanał Odra Hawela ,Dunaj,Ren.Na Podkarpaciu góry niższe niż w Tatrach.Tam można zrobić połączenie wodne Wisła -Dunaj lub Odra Dunaj bardziej południowe północne już jest.Można zaczynać żeglugę w Myczkowcach na początku port rzeczny.Można zrobić odnogę do Gdańska promować bliższy duży port lub Elbląg ,Malbork,Tolpicko,Nowy Świat.Można przerobić kanał Elbląski na profesjonalne śluzy w zimie gdy brak turystów .Można zrobić połączenie z jeziorem Rajgodzkim początek trasy kanał żeglowny i Augustów.
To teraz poproszę o taką analizę w innych krajach. Stan przygotowań itd
Oki, będzie!
Słowacy nic nie grzebią. Czekają na zastrzyk gotówki
en.m.wikipedia.org/wiki/Highways_in_Hungary
www.ndsas.sk/stavby/dialnicna-siet
@@gregordriver2661 też ostatnio sprawdzałem Słowaków i tam nic nie ma
@@kolo4448 thank you. DZIĘKI.
Bardzo dobra prezentacja. Gratulacje.
Gmina Niemce ok. 10 km na północ od Lublina domaga się obwodnicy od lat 80-tych, bo ruch tranzytowy jadący 19-tką sprawia, że miejscowość ta jest sparaliżowana jednym wielkim korkiem z obu stron przez większą część dnia. Codziennie dzieją się tam po prostu dantejskie sceny. Mieszkańcy tej gminy z nadzieją spoglądali właśnie na budowę Via Carpatia, bo liczyli, że odcinek Lublin-Lubartów omijający Niemce będzie priorytetowy, jeśli chodzi o Via Carpatia na Lubelszczyznie. Niestety, przeliczyli się, bo marszałkiem województwa lubelskiego został pisowski ćwok z Kraśnika, więc priorytetowy stał się odcinek Via Carpathia na południe i północ od jego rodzinnej miejscowości, która od dawna ma już obwodnicę i nie jest codziennie paraliżowana przez tysiące TIR-ów przejeżdżające przez nią. Także w okolicach Kraśnika Vię Carpatię budują aż łoskot idzie w takim tempie, że postępy prac widać praktycznie z tygodnia na tydzień, a mieszkańcy gminy Niemce mogą cmoknąć się w pompkę, bo na odcinku Via Carpatia Lublin-Lubartów jeszcze nawet łopata nie została wbita (stan na 27.04.2021). Może dzieci mieszkańców gminy Niemce doczekają czasów, kiedy przez ich rodzinną miejscowość nie będą codziennie przetaczać się tysiące TIR-ów.
Dzień dobry. Odcinek S19 Lublin-Lubartów ma powstać do końca 24 roku - jest obecnie na etapie ZiZ, czyli wybrano wykonawcę w systemie Zaprojektuj i Zbuduj. Znając harmonogramy prac wygląda to tak, że jeszcze rok będzie projektowania, a następnie 2 lata budowy. Pozdrawiam
Na Słowacji od granicy z Polską odcinek Vysny komarnik do Preszov drogi praktycznie brak nawet śladu nie ma na jakieś prace ,dalej do Koszyc autostrada z małym wjazdem do miasta i dalej do Tornoshtometii .Węgry w budowie odcinek do Miskolca ,dalej autostrada do Oradei na Rumunii. I tutaj brak jakiejkolwiek budowy do Aradu , i dalej autostradą do Lugoja . Z Lugoja do granicy Calafat - Vidin zero prac , Vidin - Sofia zero prac , Sofia - Kulata autostrada w środku tego odcinka w budowie około 50 km . Grecja autostrada Kulata -Ateny na całym odcinku.
Hej Scryzork. Tak, to prawda, nie ma odcinka dobrej jakości po słowackiej stronie przy naszej granicy. To pokazuje, że nie do końca opłaca im się jeszcze to budować. Liczę na to, że jednak dzięki naszym naciskom i wsparciu (może jakieś dofinansowanie?) dobudują w ciagu paru lat brakujące kilometry.
Jest to również bardzo im na rękę.
@@Borolek www.ndsas.sk/stavby/dialnicna-siet prosze
W Tyrolu góry nie przeszkadzały, zbudowali autostradę na wysokości 1374 m.n.p.m., my też możemy się przebić. Moim zdaniem warto nie żałować kasy, to znacząco udrożni cały przepływ towarów, korzyści są nieocenione.
Via Carpatia to rzeczywiście super inwestycja która na pewno wpłynie na rozwój Polski wschodniej. Cieszy fakt że finansowanie jest zapewnione. Tylko czekać. Pozdrowienia z Krosna.
Pozdrawiam również i życzę w Krośnie jak najszybciej jeszcze lepszej komunikacji z resztą kraju, oraz jak najlepszego rozwoju.
Via Carpatia powinna być budowana dopiero wtedy, gdy rząd antypolski Litwy zacznie respektować polskie nazwiska, a nie zmieniać na litewskie. Kiedy wreszcie pozwoli absolwentom polskich szkół na równi z litwinami dostawać się na studia i szkół średnich, kiedy przestanie likwidować polskie kluby sportowe, organizacje polskie!!! I wiele innych przykładów antypolskich!
Jest atut aby w końcu dowiedzieli si, że jest taki kraj jak Polska!
Co ma wspólnego Ń do nazwisk polskich? Jeśli ktoś się nazywa Jankowski , to zmienią na Jankaukas - kumasz? Taka mała zmiana jak n i ń prawda?
@elgooG lexip987 Gościu, powiem tylko, że powalilo Cię zupełnie! Twoja interpunkcja myślowa jest tak żenująca, że nawet nie wiem, czy z tą samą osobą rozmawiam😐
@elgooG lexip987 Człowieku poczytaj trochę o problemach mniejszości polskiej na Litwie i dopiero po takiej lekturze zabieraj głos. Poczytaj też trochę o stosunkach polsko - litewskich w ostatnim dziesięcioleciu. Wiedzę niezmiennie od setek lat czerpie się z książek i ciężkiej pracy w szkole. A ty wydaje się szkołę pomyliłeś z ulicznymi masówkami i oglądaniem TVN-24. Gratuluję ignorancji, przyszłość przed tobą, taka na wzór komunistycznych komisarzy ludowych z lat dwudziestych XX wieku.
Ciężko im to idzie, ale po zmianie prezydenta coś w nich pękło na lepsze. Chyba się przełamali: jest filia telewizji polskiej na Litwie dla Wilniuków, podpisali porozumienia oświatowe, wzięli Polkę na ministra sprawiedliwości obiecują też, że zmienią tę śmieszną ustawę lituanizującą polskie nazwiska - zobaczymy. Prawdą jest, że już niejednokrotnie zwodzili. No cóż nacjonalizm i antypolonizm ich mocno skrzywił. Też jestem przeciwnikiem współpracy z nimi, praktycznie nic z nimi nie zyskujemy.
@elgooG lexip987 Proszę sprawdzić zapisy ustawy o mniejszościach narodowych obowiązujące w Polsce i na co one pozwalają, jakie daje uprawnienia naszym mniejszościom, jak zapisuje się imiona i nazwiska w paszportach wydawanych przez RP (element indywidualnej tożsamości każdego wolnego człowieka). Proszę też sprawdzić, czy Litwa posiada w ogóle takową ustawę (o mniejszościach narodowych). Proszę pojechać do gminy Puńsk na Suwalszczyźnie zamieszkałą przez mniejszość litewską i sprawdzić w ilu językach są znaki drogowe i nazwy ulic (zgodnie z tą polską "ksenofobiczną" i "szowinistyczną" ustawą przyjętą przez tych "ciemnych" odpornych na nowe prądy rodaków). Proszę pojechać na Wileńszczyznę (geograficzny i etniczny region państwa litewskiego, ciągle zwarcie i w większości zamieszkiwany przez Polaków) i znaleźć polskie znaki drogowe, polskie nazwy ulic. Proszę się zapoznać z litewską ustawą oświatową, egzaminami państwowymi i porównać ja do tej obowiązującej w tym "ciemnogrodzie", gdzie ludzie nie mogą zrozumieć paru nowoczesnych zwrotów, takich jak np. Wp.... Tu nie chodzi o narzucanie jakiemuś państwu używania jakichś tam znaków w alfabecie, tu idzie o element tożsamości każdego wolnego człowieka (imię i nazwisko takim jest). Ty chcesz mieć swobodę decydowania o swojej seksualności i jej "skutkach", a Oni chcą mieć niezniekształcone nazwiska (lituanizowane), które maja z dziada, pradziada i traktują jak element swojej tożsamości. Gdzie tu widzisz nacjonalizm, gdzie tu widzisz narodowca z wypranym mózgiem małpy???
na pojawiające się często pytania czemu budują drogę??? jest tylko jedna odpowiedź: pewnie by po niej jeździć, jak ma mieć sens musi lecieć przez Augustów, tylko nie wiem po co te komplikacje ze zjazdami pod Rzeszowem, zamiast puścić prosto na południe, bez sensu wpuszczać ruch Litwa-Grecja na A4
Jak słyszę o tych trudnościach górskich to mi się śmiać chce. Proszę sprawdzić jak rozwinięte są trasy w krajach alepejskich Włochy Austria Szwajcaria. Tunel za tunelem nikt nie ma z tym problemu. We Włoszech jechałem autostradą która była na podstawach długich na jakieś 300m.
Dzień dobry. Zgadam się po części, ponieważ nie mamy nawet doświadczenia w zakresie budowy takich obiektów. Problemem na pewno byłoby efektywniejsze projektowanie, oraz samo wykonastwo (sprzęt, doświadczenie). Ponadto zauważmy, że w wymienionych krajach ta infrastruktura powstała już paredziesiąt lat temu, teraz jest głównie modernizowana. Jeśli chodzi o budowę nowych dróg to jesteśmy chyba europejskim liderem.
Jeszcze jedno, nie rozumiem jednej rzeczy Po co Polacy ciągną tą drogę na Litwę? Ruch handlowy płn.-płd ma iść przez Polskę i do polskich portów, a nie litewskich. Tego małego agresywnie wrogiego polskiej mniejszości kraiku.
Myślę, że rozwinięcie tamtych krajów może również pomóc bardzo naszej Polsce Płn-Wsch. Ogólnie logistyka poprawia relacje i przepływ wiedzy, materiałów. Jeśli my im nie pomożemy to nie mamy jak oddziaływać pokojowymi wpływami.
Tutaj mocno wchodzi polityka, obecna ekipa twardo stawia na współpracę w regionie, a to z kolei idzie w parze z poprawą stosunków z Litwinami, które za Gibraskautas były bardzo napięte (bardzo antypolsko nastawiona kobieta, rządziła 10 lat). Ich obecny prezydent zrozumiał chyba zależności geopolityczne, a nasi mu w tym pomagają. Osobiście uważam, że masz rację i nie powinniśmy budować tej drogi do Kłajpedy. Dwudziesty wiek wydatnie pokazał, że na Litwinów trzeba uważać (współpraca z bolszewikami w 1920, lituanizacja Polaków na Koweńszczyźnie, Ponary, współpraca z nazistami, przymusowa lituanizacja Naszych na Wileńszczyźnie), trzeba uważać.
@@user-vd8xz9kn3g Do tego co napisałeś o Litwinach i polskiej polityce dodam jedną rzecz. Litwini głupi nie są i rozumieją, że bez dobrej woli Polski nie da się NATO obronić państwa bałtyckich i ... stąd wynika ten zwrot Litwy i jej prezydenta ku Polsce. (Geografia decyduje!). Czysta litewska kalkulacja ... przy nadal sporej niechęci do Polski jedynie maskowanej.
Mnie irytuje, że Polaka mając 4 asy w rękach nie umie nic wygrać dla siebie w grze z Litwa, np. radykalną poprawę polskiej mniejszości na Litwie! Polska zadowala się pustymi litewskimi deklaracjami o przyjaźni.
Cóż mamy jako Polacy brak zdolności w rozumieniu w kategoriach interesu i siły, której nie umiemy bezwzględnie wykorzystać, gdy ją mamy (Prusacy i Rosjanie potrafią!) a gdy siły nie mam odwołujemy się do moralności, słuszności, honoru itp. wyniki tej katastrofalnej polityki i myślenia dobrze oddaje rok 1939 i kolejne lata.
@@Borolek Dla mnie to naiwne. My Litwie nie mamy dawać do ręki instrumentów rozwoju, ale sami się rozwijać, a Litwie ... owszem możemy dać jej rozwój wtórny zależny od Polski!
To nic złego. Tak zrobili i robią z nami Niemcy, Francuzi, amerykanie ... cały świat tak robi.
@@pawewalitos3505 Znajduję u kolegi bardzo dobrą znajomość tematu, w pełni się zgadzam z zaprezentowanymi argumentami (geografia, litewska kalkulacja). Litwini posiadają tzw. doktrynę Landzbergisa: polega ona na mamieniu Warszawy, że Polacy z Wileńszczyzny to najbardziej skomunizowana część społeczeństwa, nie warta uwagi i zachodu Macierzy, takie podejście pozwala im na powolną ale systematyczną lituanizację. Przecież te sprawy ciągną się od 30 lat, a oni z premedytacją nie dotrzymują obietnic i robią swoje. W 2011 r. Sikorski zarzucił im niedotrzymywanie postanowień traktatu o granicach przyjaźni i dobrym sąsiedztwie z 1994 r., w punktach dotyczących mniejszości - uważam, że miał rację. Cieszę się, że jeszcze są Rodacy, którzy to rozumieją
Bardzo dobry kierunek rozwoju -zwłaszcza jakby jeszcze pociągnąć trasę dalej do Skandynawów,żeby nie musieli swoich ładunków puszczać promami ,a autostradą ,a My na tym ZARABIAĆ ! :D
Trasy puszczać starymi drogami i tylko poszerzać do TRZECH PASÓW-żeby był zapas na przyszłość ,a odchodziło by też zabieranie ludziom ich kawałków ziemi-oczywiście musi obowiązywać UCZCIWA zapłata ,a nie jak za Poronionych ...:D
Akurat mam subskrybcje NASZYCH w Ameryce -Zazyniuka i Gizę i na tle tamtych dróg widać jak powinna wyglądać sieć dróg !!!
Ale wszystko to powinno się budować SZYBKO ,a nie jak teraz ,czyli urzędasek by chciał ,ale jest za głupi ,a na domiar SIĘ BOI ...:D
Nie wiem ile towarów mogło by iść stamtąd taką drogą, ale zbudowanie przez nas 650km dobrej ekspresowej drogi na pewno trochę zmieni szlaki logistyczne w tej części Europy.
Bardzo ciekawa analiza, chociaż lepiej mogłoby być to zmontowane i mikrofon ma szumy, jeśli chodzi o treść i merytorykę, to żadnych zastrzeżeń, miło się ogladało . :)
Dziękuję za informację
Dobra robota!
Chętnie zobaczyłbym odcinek jak innym krajom idzie budowa (nagrania wideo z tamtych krajów i oznaczenia na mapie) :)
Hej, właśnie wpadł materiał o Litwie. Pozdrawiam
@@Borolek dziękuje
Po co przystanek w Kaljpedzie? Przeciez trasa powinna isc do Gdanska i Elblaga.
@@rkbkl tak jako turyści A wszystkie tiry zamiast do Gdańska i Gdyni i kasa ,praca dla nas, to pojadą do portów państw bałtyckich. Myśl trochę teraz A nie jak to ciemny lud pisowski za 500+ starym wiesvagenem na wojaze.
@@rkbkl Po to jest robiony przekop na mierzei wisła ej żeby tam nie dojeżdżać, tylko zrobią pewnie coś przy zalewie wiślanym
@@rkbkl no właśnie dzieci się cieszę O jejku jaka fajna droga!!! Można sobie jeździć A jaka równa no cudo. A w biznesie kurwa debile wybudowali droge dla Litwinów lotyszy i estoncow i tiry jeżdżą do nich do portów A w Gdyni i Gdańsku ludzi zwalniają. Rozumiesz czy nie bardzo?
@@rkbkl Finlandia to nie skandynawia. Poczytaj.
@@tomeknovicki7062 skąd mają jeździć i po co? Z Białorusi, Słowacji Węgier? To jedyne państwa w okolicy bez dostępu do morza. Węgry jeżdżą do Słowenii i Chorwacji. Białoruś i tak jeździ do klajpedy tylko inną drogą. Choć ostatnio bojkotuje ten port. Słowacja będzie wozić towary naszą S1A1 do Gdańska, Gdyni bo najbliżej.Może Carpatia przyda się do wycieczki do Grecji i Bułgarii. Reszta będzie miała gdzieś tę drogę. Raczej będzie tam hulał wiatr. Rejony wzdłuż tej drogi to zawsze będą peryferia głównych szlaków transportowych Unii.
Panie, jesteście z Sanoka na Chorwację nikt nie jedzie na zachód przez Czechy. Jedziemy przez Koszyce na Budapeszt. Jedzie się miło.
Dodam, że znam wszystkie drogi z PL na południe Europy.
Możesz zrobić filmik o wariantach nowej drogi S10 od Torunia przez Płock w kierunku warszawy. Ciekawi mnie jaki wariant jest najlepszy i czy potrzebna jest dwupasmowa w jednym kierunku
Hej, dzięki bardzo za zwrócenie na to uwagi. Droga S10 pojawi się na pewno w przyszłym odcinku dróg, na które czekamy, ale które nie mają jeszcze decyzji środowiskowych, czyli nie znamy ich przyszłego przebiegu co do kilometra:)
Dwu pasmowe są potrzebne, a na pewno żeby wiadukty były już od taką drogę przewidziane typu S19 nad Rzeszowem odcinek nad lotniskiem. Bo inaczej jest to marnotrawstwo pieniędzy...
@@Borolek droga S10 na odcinku Toruń-Płońsk jest w opłakanym stanie. Mieszkam w Sierpcu i cały czas widzę jak ta droga jest zakorkowana i przez centrum miasta jeżdżą tiry do położonej 30km dalej rafinerii PKN ORLEN. S10 jest bardzo ważną drogą, ponieważ stanowi alternatywę drogi A2 I łączy Warszawę z Niemcami Przez miasta: Szczecin, Stargard Szczeciński, Piła, Bydgoszcz, Toruń, Warszawa
Wiadomo już wiadomo co z odcinkami Ploski - Haćki i Haćki - Bielsk Podlaski Południe; jaki będzie ich ostateczny przebieg?
GDDiA tam znajdziesz odpowiedzi
@@frompoland83 Właśnie nie do końca.. Nie da się ot tak pobrać materiałów informacyjnych dotyczących przetargu
Ostrów Mazowiecka - do Ostrowi Mazowieckiej; w tym przypadku: ta Ostrów - nie ten Ostrów
Oj, przepraszam bardzo. W lekkim stresie podczas nagrywania zdarzają mi się takie błędy. Postaram się zapamiętać!
@@Borolek
Come to Pappy ;>
I'll teach you properly 😏😼😌
Węgry miły Panie zawsze były krajem tranzytowym . Bośnia nigdy, taka mała dygresja do początku filmu.
A za granicą budują ? Zwłaszcza Rumunia ma długi odcinek. Pozdr. J.
Hej! Na pewno będzie sprawdzone przeze mnie w niedalekiej przyszłości!
Rumunia buduje drogi panie...
Tak naprawdę to Via Carpatia jest powtórzeniem dawnego szlaku polsko - węgierskiego z czasów I RP, który jak najbardziej służył dotranzytu i masowego handlu. Tamtędy trafiało do Polski choćby pite masowo wino samorodne (można takie kupić w Lidu).
Piękna anegdota:) Ale tak mówiąc serio, to były w dawnych latach szlaki przez Bieszczady pn-pd, niemniej ostatnie lata to rozwój głównie transportu kołowego i dużych szerokich dróg, które drożej buduje się przez takie tereny.
@@Borolek Konkretnie przez Przełęcz Dukielską: pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Dukielska Ponoć już w starożytności, a na pewno w czasach nowożytnych. Zupełnie serio.
Co z odcinkiem s19 w województwie mazowieckim?
S19 będzie biec od granicy z Białorusią, poprzez Białystok, Lublin, Rzeszów, aż do Słowacji. Obecnie buduje się, lub już jest finansowanie na mniej więcej połowę.
może coś na temat s22 koło gorzowa która by sie przydała i miała kiedyś powstać?
Nie ma szans na S22 w najbliższych latach, bazując na braku decyzji środowiskowych na tą drogę. Rozbudowa drogi do Świnoujścia zapewne zjada cały budżet.
Gigantyczny błąd popełniłeś!!! S61 to nie jest VIA Carpatia, ale VIA baltica, a S19 to VIA Carpatia
Popieram
Nie mogę się doczekać jak VIA Carpatia będzie w 100% zrobiona to fajnie będzie np z kraśnika do Grecji dojechać jednym ciągiem
@@polskicziter no
Hej Newice. Mówimy tu bardziej o nazwach szlaków. Możliwe, jest pójście dwóch szlaków jednym ciągiem na danym odcinku. VIA Carpatia nie zakładana jest przez Białoruś z racji utrudnionych relacji, więc przejście Suwałki-Litwa to rzeczywisty odcinek Via Carpatii.
@@Borolek otóż nie.
6:55 Tu już nie wytrzymałem. Centra logistyczne? A co w takich centrach logistycznych pod Białoruską granicą miało być trzymane? Łódź jest dużym miastem, prawie w samym centrum Polski, na istniejących dużych szlakach przemieszczania się towarów. Proponuję zapoznać się z charakterystyką przemieszczania się towarów Polska-Polska, Polska-zagranica i tranzyt. Dodatkowo proponuję zapoznać się z natężeniem ruchu na drogach krajowych. Budowa S19 na odcinku Lublin-Ełk, przez najbliższe 20-30 lat niema żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Szczególnie że istnieję już prawie gotowa alternatywna trasa przez S17-S8-S61. Nie wypominając że są odcinki na planowanej S19 gdzie ruch dobowy w 2015 wyniosły 3.500 pojazdów na dobę, a przepustowość drogi ekspresowej 2x2 to 50.000 pojazdów na dobę. Planujemy drogę, która będzie wykorzystywana tylko w 7% swoich możliwości
Dzień dobry! Dziękuję za podanie też konkretnych wartości.
Pare odpowiedzi:
1. Na ścianie wschodniej mamy z większych miast Białystok, Lublin, Rzeszów, do tego inne powyżej 100k. Każde z tych miejsc w przypadku rozwoju swojego przemysłu potrzebowałoby miejsca na przechowywanie towarów i łatwą logistykę (ruch kolejowy z tym leży).
2. Ruch w omawianej osi obecnie opiera się na drogach krajowych, które nie są do tego przystosowane. Inne warianty zakładają przejazd aż przez Warszawę (absurd).
3. Analizy miasta Rzeszów wskazują na ruch od 18 do 30k pojazdów na dobę na odcinku Rzeszów-Babice.
4. Obecne analizy wskazują na obecny ruch od 9 do 13k pojazdów na dobę. 2015 był już dawno temu niestety. Źródło: kongresdrogowy.pl/files/upload/PFD_8_Po%c5%82%c4%85czenia_A4_i_S19_z_siecia_drogowa_podkarpackiego_WOrtyl.pdf
@@Borolek 1. Białystok, Lublin i Rzeszów mają już połączanie z resztą Polski drogami klasy A/S. Łącznie całego tego regionu drogą o wysokim standardzie jest nie rozsądne. Mały Białystok będzie wozić towary do małego Lublina, gdzie w tej samej odległości ma 7 krotnie większą Warszawę?
2. Przez Warszawę to nie taki absurd. Z Rzeszowa na Litwę jest około 500km. Ta sama trasa przez S17 i S8 to tylko 550km. Czy jest sens budować 200km drogi tylko żeby oszczędzić 50 kilometrów? A to wszystko na odcinku gdzie jak wcześniej wspominałem, GPR 2015 podaje 3500 pojazdów na dobę.
3. 4. To że drogi są potrzebę to się zgodzę, ale czy cała S19 jest na chwilę obecną potrzebna, to się nie zgodzę. Drogi powinno się budować jeśli jest uzasadnianie ekonomiczne. Duża część odcinków S19, niema uzasadnia ekonomicznego. Tu możemy dojść do absurdu, gdzie budowa 200km drogi ekspresowej w innej części Polski może mieć większy pozytywny wpływ na ścianę wschodnią, niż budowa tej drogi w tym właśnie miejscu.
@@maciejz7892 1. Ani Białystok, ani Lublin nie są małe. Mają 293 i 342k mieszkańców. Miasto Groningem w północnej Holandii ma 200k, a mimo to autrostrady w 3 kierunkach co pozwala na rozwój tego regionu. Ponadto zwiększy to atrakcyjność cywilizacyjną (jeden z czynników oddziaływania na Białoruś). Także wymiar geopolityczny jest tu ważny.
2. Wschodnia obwodnica Warszawy jest konieczna także z wymienionego przez Pana powodu, ale nie będzie jej przez następne przynajmniej 8-10 lat. Ponadto i tak nie będą mogły nią jechać TIRy, a zbudowanie S50 od wschodu to kwestia też ok. 10 lat (oby tylko tyle!).
3. GPR 2015 jest już nieaktualne niestety.
4. W ramach S19 obecnie buduje się: obwodnicę Białegostoku, efektywny dojazd w Bieszczady, dobre skomunikowanie Lublina, obwodnicę Rzeszowa, lepszy dojazd do Słowacji, połączenie przemysłu (Mielec, Stalowa Wola, Świdnik) z resztą kraju i innymi krajami.
Powiem szczerze, sam bym wolał większy rozwój kolei szynowych i udrożnienie rzek, ale pewne rzeczy się po prostu już dzieją.
@@Borolek Tylko Holandia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie i z jednym z najlepszych na świecie systemów drogowych. Jakbyśmy byli tak bogaci i dobrze rozwinięci pod względami infrastruktury, to nie miałbym żadnych wątpliwości co do zasadności budowania tej drogi, ale jednak żyjemy w Polsce i jest więcej pilniejszych inwestycji do zrealizowania. Tak, Białystok i Lublin nie są takie małe, ale nadal dzieli ich 200km, a większe miasta po drodze to Siedlce 78 tysięcy i Biała Podlaska 58 tysięcy. Nie wspominając że obok dwóch wymienionych miast będzie przebiegać A2. Tworzy się skrzyżowanie A2 z S19, gdzie właściwie nic niema i za bardzo nie jest to po drodze.
WOW z wolą polityczną może powstać już za 4 lata, tam niema trudnego terenu, prawie wszystko idzie prze lasy, wystarczy żeby Wesoła nie blokowała.
A zasadność budowy S50/A50 w proponowanym przebiegu i standardzie to też ciekawa sprawa...
Moim zdaniem az sie prosi by powstal odpowiednik kolejowy Rail Carpatia z Vmax 250 dla osobowych i 160 dla towarowych
Hej. Jestem gorącym zwolennikiem połączeń kolejowych. Natomiast pociągi towarowe nie mogą jeździć z takimi prędkościami - przepisy. Z tego co kiedyś czytałem, średnia prędkość składów towarowych oscyluje około 40km/h.
Dodatkowo priorytetyzowany jest ruch pasażerski, przez co składy jeżdzą głównie nocami.
Dokładnie. Dzisiaj jeśli chce się dojechać z Rzeszowa do Białegostoku trzeba jechac z przesiadką w Warszawie.
@@dapp9183 Skoro via Baltica posiada swoj odpowiednik to tu powinno byc to samo caly impuls rozwojowy dla sciany wschodniej i oczywiscie polaczenie Polski koleja z taka Grecja czy Bulgaria
@@dapp9183 Połączenia kolejowe są niestety bolączką naszego kraju. Nie będą tak medialne jak otwarcia dróg, ani nie zwiększają teraz znacząco możliwości tranzytowych towarów. Niestety (lub stety) wraz z przejściem na wytwórstwo mniejszych zakładów, liczy się bardziej możliwość transportu end-to-end jednym środkiem lokomocji. W przypadku małej fabryki mebli pod np. Rzeszowem, to nigdy nie będzie pociąg, a tir, który może dojechać w ciągu 8 godzin do np. Suwałk.
W przypadku transportu ludzi, musimy się zastanowić co jest ważniejsze: czy przejazdy między hubami/dużymi miastami, czy tworzenie sieci lokalnych połączeń wokół miast.
@@mateuszwlodarczyk5416 Hej, niestety sprawne międzykrajowe połączenia kolejowe to jeszcze większe utrudnienie, niż samo poprawne skomunikowanie np. Rzeszowa ze Szczecinem. Różne spółki, zarządcy torów i dworców, różne wagony, personel i przepisy kolejowe utrudniają łatwą ekspansję i tworzenie międzykrajowych połączeń.
Kluczowe jest jak Słowacja Węgry, Rumunia budują via carpatię. Jak ktoś wie niech da znać
Materiał będzie niedługo.
Węgrzy budują autostradę od Miszkolca w stronę Koszyc na Słowacji
@@adampasson7408 Dobra wiadomość - dzięki! To pytanie co u Rumunów? Sens gospodarczy na poziomie europejskim Via Carpatia będzie wtedy, gdy trasa w istocie przetnie Karpaty!
Z tego co widać po zdjęciach satelitarnych na Google Maps budują odcinek pomiędzy Kluż-Napoka a Sybinem, więc pewnie zależy im na połączeniu Miszkolc-Oradea-Kluż-Napoka , zamiast Oradea-Arad
No to ja się zapytam o termin oddania odcinka do Babicy
Jeśli chodzi o Babicę pod Rzeszowem, to wg planu V 2026. Na razie nie rozpoczęła się budowa, dopiero jest podpisany ZiZ, czyli Zaprojektuj i Zbuduj. Wykonawca projektuje właśnie trasę.
Z racji że często jeżdżę na Węgry gehenną jest przejazd z granicy Słowacko-Węgierskiej do Miszkolca, A konkretnie do wjazdu na Autostradę M3. Droga jest fatalna i przejeżdża nią mnóstwo tirów. Na szczęście prace nad tym odcinkiem Via carpathia są już w zaawansowanej fazie i już mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości będzie można nią przejechać co znacznie skróci czas przejazdu oraz przede wszystkim będzie dużo bezpieczniej.
Hej Krzysiek! Super dostać takie konkretne info od Ciebie. Sam nie miałem jeszcze przyjemności tak przejeżdzać, ale planuję przejazd do Chorwacji właśnie przez Słowację i Węgry zamiast klasycznego Czechy-Austria-Słowenia. Pamiętajmy też, że w przypadku pokonywania po 1400 km w jedną stronę jeden zły wjazd na autostradę to margines:)
Pozdrawiam!
Na Augustów chyba nie puszczą tej drogi.
Sugerujesz że będzie Ełk-Białystok?
\
@@Pyton000 Grajewo-monki chyba maja być docelowo. Na Augustów ma być obwodnica Sztabina, Suchowoli.
Czy przypadkiem Via Carpatia do Kłajpedy nie będzie działać na niekorzyść naszych portów morskich ?
To już geopolityczne rozważanie. Polecam te tematy na kanałach dr Bartosiaka.
Via Baltica połączona z Via Carpatia spowduje, że to Gdańsk może zgarnąć spory kawałek tortu
A plus jeszcze budowa przekopu namierzei i tym samym ożywienie portu w Elblągu
@@barello1000 Ożywienie portu w Elblągu ? -poczytaj jakie ,,statki'' tam będą mogły wpływać.
@@kris7109 kajaki głownie😄
Ludzie oczywiscie trochę skorzystają.
Ale to głównie projekt polityczny i militarny ,do szybkich przerzutów wojsk.
Nie gospodarczy.
Rachunek za budowę jak zwykle bedzie absurdalny i pobije poprzednie absurdy.
A gospodarczo to owszem.
Skorzystaja ssaki leśne. Ileż im parkingów przybedzie do " rozwoju gospodarczego"
Ciekawe czy taka droga nadaje się na lotnisko wojskowe w razie działań wojennych
Hej Łukasz. Super zagadnienie. Paradoksalnie na lotniska polowe starczy zapewne tylko taki odcinek jak mają istniejące lotniska wojskowe.
Natomiast obecnie nie uwzględnia się tego w doktrynie obronności Państwa (chyba, że potajemnie, ale wątpie).
Taki odcinek wymagałby łatwo demontowalnej infrastruktury, dojazdów, szerszego terenu wokół na zaplecze, oraz ćwiczeń wojskowych.
Więcej info:
pl.wikipedia.org/wiki/Drogowy_odcinek_lotniskowy
Myślę, że też ten materiał video jest super, pokazuje próby Grippenów na takiej drodze:
th-cam.com/video/2-2Xde54xz4/w-d-xo.html
Powinno sie tam zaplanować kilka DOL . A czy będą tego nie wiem. Natomiast moze ona dobrze pełnić rolę drogi rokadowej - w razie W służącej do szybkich przegrupowań wojsk wzdłuż linii frontu.
To jest chore budować autostradę dla sąsiadów, kiedy w dalszym ciągu nie jest ukończona autostrada A1 Gdańsk. - Śląsk - najważniejsza najbardziej potrzebna i najbardziej obciążona arteria w Polsce...!Najbardziej uprzemysłowiony i zaludniony region Polski nie ma normalnego szybkiego połączenia z porami i morzem. Polacy się męczą od 30 lat na zdewastowanej "gierkówce" !!!! jadąc z południa na północ, a rząd buduje Litwinom, Ukraińcom i Słowakom trasę... wzdłuż granicy wschodniej. 4,5 ml Śląsk nadal nie ma połączenia ze stolicą i morzem..Ta autostrada powinna mieć przynajmniej po 4 pasma w jedną stronę, bo na pewno okaże się bardzo szybko, że 3 to za mało.
Ile to będzie kosztować mniej więcej?
Jeśli chodzi o Polskę to:
"cena 1 km drogi ekspresowej wynosi od ok. 21 do 39,6 mln ", czyli załóżmy 25mln bo część już zbudowana.
W takim wariancie ok 650km drogi ekspresowej to około 16150 mln PLN, czyli jeśli się nie mylę 16 mld zł.
Tyle ile pana pytanie.
Dzień dobry ponownie. Właśnie przeczytałem jeszcze jedną rzecz.
Wg GDDKiA w ciągu ostatnich 3 lat średni km drogi S kosztował prawie 40 mln złotych.
Pozdrawiam
ahhh a tereny przy Dukli w stronę granicy są takie spokojne i dziewicze :( rozumiem globalizacje ale zawsze szkoda natury
Duża strata kasy częściowo sponsorowana przez UE.
W Polsce ma sens tylko na odcinku Rzeszów-Lublin.
Tam nie będzie ruchu bo ruch w tej części Europy jest na linii Wschód Zachód. Po drodze kraje biedne, wymierające (Bałtyki, Bułgaria), więc przyszłość raczej nie układa się najlepiej. Perspektywy na poprawę są bardzo małe.
Ukraina nie buduje bo nie mają kasy i potrafią lepiej liczyć.
U nas to jest projekt polityczny. Gospodarczo ma taki sens jak lotnisko w Radomiu, przekop przez mierzeję czy elektrownia węglowa w Ostrołęce.
to ma sens nawet jak to będzie tylko polska droga lokalna, zawsze ktoś z Suwałk do Krosna do cioci będzie mógł skoczyć, samo metro w Szanghaju ma 500 km i nikt nie mówi po co
@@nowy5 a kto zabrania komuś z Suwałk przejechać do Krosna. Kiedyś sam jechałem z Augustowa do Lubina. Piękne, puste drogi. Zero ruchu.
W Sznghaju mają specjalne ekipy na przystankach do upychania ludzi w wagonach metra. Więc ta inwestycja miała sens. Wyrzucanie 16 mld zł w drogę donikąd takiego sensu nie ma.
Można te pieniądze wykorzystać dużo lepiej.
@@2mek99 To jest bardzo ważna droga w prespektywie np. 50 lat. Obecnie sama Turcja ma już 80 mln mieszkańców .Nawet teraz Ruch po między Lublinem a Białymstokiem jest naprawdę spory. Ty to chyba jechałeś tą drogą w niedzielę :)
Jeśli wybiegamy aż tak daleko do przodu to trzeba wziąć pod uwagę że będzie nas w 2060 poniżej 30mln z czego blisko połowa to będą emeryci.
W krajach bałtyckich za ostatne 30 lat już ubyło 25% ludności. Podobnie w Bułgarii. Trochę mniej w Rumunii. A to znacza że ruch będzie 2 razy mniejszy niż teraz.
Grecja nie spłaci swoich długów i będzie krajem biednym. Turcja pod autorytarnymi rządami Erdogana nie porusza się do przodu.
Poza tym w ciągu 10 lat będę pewnie komercyjnie dostępne i dopuszczone do ruchu samochody autonomiczne - zwłaszcza ciężarówki. A samochody autonomiczne zwiększą przepustowość wszelkich dróg kilka razy. Mogą jechać 90km/h zderzak w zderzak. Dużo płynniej będą w stanie pokonywać wszelkiego typu skrzyżowania.
Budowanie tych wszystkich PISowskich pomysłów byłoby dobrym pomysłem 30-50 lat temu. Teraz to po prostu marnowanie kasy. Nigdy się nie spłacą.
@@2mek99 jest szansa, że ta droga będzie w Polsce skończona za 5 lat, do tego czasu ani kraj nie wymrze ani nie będzie super tirów
Moim zdaniem lepiej by droga S16 z Białegostoku poprowadzona została przez Grajewo, Mrągowo, Olsztyn, Elbląg i dalej do Trójmiasta. Polskie porty morskie zyskałyby z pewnością na takim połączeniu. W wariancie obecnie istniejącym jadący z południa S19tką mogą wjechać na A2 i omijając Warszawę ruszyć S7ką na północ. Ale najpierw niech zbudują całą obwodnicę Warszawy. Tak czy siak wg mnie inwestycja dobra dla Polski Wschodniej, a czy dla polskich portów to się okaże w przyszłości.
Dzięki,komentarz i grafika dają ogólne wyobrażenie o znaczeniu tej inwestycji.Pozdrowienia z Mazowsza.
🌸👍🏻😊
Na Ukrainie raczej taka trasa to SF niech najpierwej wioski połączą drogami asfaltowymi bo tam naprawdę jest wiele takich wiosek że niema utwardzonych drug asfaltowych a potem państwa
tylko kiedy to powstanie 30
30?
@@Borolek za prędko raczej nie, cześc w budowie, ale reszta nie zaczęta nawet, do tego w słowacji też nie prędko się za to wezmą,
Kciuk w górę.
Geograficzne Polska leży w środku Europy a nie na wschodzie Europy.
Dzięki za newsa.Ale nikt tego nie zanegował.
@@yooreki.5360 13 sekunda filmu: via Carpatia która ma przebiegać przez wschodnią Europę...
@@imeternalsoul Piszesz o Polsce,a droga jest międzynarodowa.
@@yooreki.5360 ale jest wyraźnie powiedziane w 13 sekundzie filmu że przebiega z południa na północ Europy wschodniej. A Polska, Słowacja, Litwa, Łotwa to Europa centralna.
@@imeternalsoul Coś ci się temat poszerzył.Zacząłeś od Polski(przeczytaj swój pierwszy post),a w ostatnim dodałeś resztę,zapominając(celowo?) o Rumunii i Grecji.Jak dla mnie to jest Europa wschodnia.
Nie państwa międzymorza tylko państwa Trojmorza. Międzymorze to państwa pomostu baltycko-czarnomorskiego czyli np Białoruś, Ukraina, Polska, Rumunia. A dlatego Ukraina nie buduje dróg w tym projekcie bo nie należy do UE i nie ma kasy na budowę. Trojmorze to państwa UE położone między trzema morzami Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Trojmorze to projekt rozbudowy infrastruktury wschodniej tylko i wyłącznie realizowany w strukturach UE. Jednak budowany na tyle blisko wschodnich granic żeby można było w przyszłości podpiąć również Białoruś i Ukrainę.
Pozdrawiam.
4:47 nie warto tak budować
Hej, możesz bardziej wyjaśnić?
@@Borolek Wybrano wariant przedluzenia S19 na polnoc od Bialegostoku po tzw. starodrozu przez Sokolke do przejscia w Kuznicy
@@waltkuniec9970 Tak, ale ten wariant obejmuje trasę do Białorusi. Via Baltica to od północy Granica->S61->Białystok-> Lublin. W związku z tym GDDKiA już ma w swoich szkicach połączenie Białegostoku z okolicami Ełka, najprawdopodobniej przedłużoną S16.
@@Borolek Odcinek nowej S16, laczacy S19/S8 z Via Baltica (S61) w filmie byl oznaczony jako S19. Mapa po prostu wydaje sie nie odzwierciedlac najnowszych planow przebiegu Via Carpatia (S19 w tym przypadku). Najprawdopodobniej bedzie mial oznaczenie S16 od wezla w Dobrzyniewie, w kierunku na Elk.
Też tak sadze, jest do Gdańska i do Berlina!, po co nam więcej?
To co robią polacy przy budowie autostrad to Europa się śmieje tym tempem to za 100 lat nie zakończą budowy autostrad a PIS przez ten czas rozsypie się na drobne - tempe głowy 21 wieku 🙃🧐🤔🙋♂️
Hej, w piątek wpadnie materiał o postępach na S19 i S61. Nie będzie to sto lat, ale niewiele mniej;)
Via Carpatia powinna się kończyć w Gdańsku i Szczecinie. Z takiej Via Carpatia, jak narysowano, opłaty portowe pójdą do Kłajpedy, a nie do Gdańska. Polska nie ma interesu we wspieraniu rozwóju portu konkurencyjnego dla Gdańska i Szczecina.
Hej! Miejmy nadzieję, że nasze biznesy zyskają również na nowych rynkach zbytu. Wg mnie każdy szlak komunikacyjny jest dobry.
Hamerykanie potrzebóją tej dobrej drogi do przmieszczani swych wojsk a my za własne pieniądze zrobimy , dla gospodarki nie opłacalne np co będziem wozić z Estoni ( zimno zpowrotem ciepło ) Grecji
Hej, jak coś to wrzuciłem właśnie nowy filmik na ten temat.
Ale ruskim akcentem od ciebie zajeżdża. Nie opanowałeś jednak tawaryszu polskiego w dostatecznym stopniu.
czyli tak na prawdę to tylko lublin rzeszów będzie gotowy za rok, a cała reszta może wcale nie powstać
Hej! Jeśli chodzi o odcinki zaznaczone na żołtobrązowo to już są rozpisane przetargi i wpływają oferty. Czyli jest zabezpieczenie finansowe i chęć GD do budowy tych dróg. Obstawiam budowę 60-70 procent trasy w Polsce do 2026 roku.
@@Borolek nie byłbym takim optymista zwłaszcza w kontekście ostatnich finansowych zwycięstw pinokia w brukseli i powiązania pieniedzy z jakąś nieokreśloną praworządnością
Odcinek lublin , Rzeszów idzie dość szybko , ja miałem okazję robić przy budowie drogi s19 kraśnik północ .
@@polskicziter o Kraśnik Północ mój ulubiony budowany węzeł ;)
@Newice mój kolega mieszka raptem 30-40m od drogi będzie miał potem przewalone jak otworzą drogę i ciężarówki będą przejeżdżać już mu współczuję.
Wszystkie drogi prowadzą do choroszczy
Drogi boże;)
HEHE
*Ostrów MazowieckA (!) a Ostrów Wielkopolski (!)
(-; Kochaneczku
Dziękuję, postaram się na to uważać!
Targi w Rzeszowie
Miala byc Via Carpathia a skonczylo sie na s19... lol
Proszę wybaczyć potencjalne wprowadzenie w błąd - skupiłem się na odcinku Polskim, a w Polsce oznacza to w 95 procentach S19.
@@Borolek w 100%*
Trochę też S61 i może S16;)
@@Borolek nie. S19 to w 100% VIA Carpatia. Znam się na tym temacie i poleciałbym o tym wspomnieć w następnym filmie ;)
Budowanie dwupasmowych autostrad to nieporozumienie. To sa malo przepustowe drogi!! Powiem wrecz ze sa niebezpieczne!! Jezeli ma sie budowac, to z glowa, zeby nie wracac do tematu za rok po oddaniu do uzytku.
Pamiętajmy, że autostrady to nie tylko pasy, a cały standard jaki musi spełniać dana droga.
🤦🤦🤦 to jest DROGA EKSPRESOWA, a nie AUTOSTRADA
@@LubelskiMikol To ciekawa sprawa też, bo na zachodzie jest po prostu określenie motorway, oznaczające trasę szybkiego ruchu. U nas natomiast jest podział na ekspresówki i autostrady. Ot, kolejne polskie utrudnienie i komplikacje.
@@Borolek no w polsce Autostrada jest szersza na każdym pasie (3,5m szerokości) od drogi ekspresowej (ok.3m)
@@LubelskiMikol Tak jak pisałem - są inne standardy dla dróg A i S. Mam też wrażenie, że dawne odcinki A4 nie mają 3,5m szerokości:)
Trudno powiedzieć, czy Polska powinna iść wyłącznie w drogi typu S (tańsze jak by nie było) czy mix A i S.
Andrzej Apostoł, cs. Apostoł Andrej Pierwozwannyj (zm. ok. 62-70) - jeden z dwunastu apostołów, według świadectwa Ewangelii Pierwszy Powołany (Protokletos, cs.Первозванный) spośród apostołów,
rodzony brat św. Piotra, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Po śmierci Jezusa na krzyżu, jego zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum (uważa się, że był pierwszym biskupem konstantynopolitańskim), a następnie w miastach Azji Mniejszej, Tracji, Scytii, Grecji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego.
Legenda głosi, że dotarł aż do ujścia Dniepru, popłynął w górę rzeki i ok. roku 40 przybył na wzgórze, na którym później zbudowano świątynię, a wokół powstało miasto Kijów.
❤
Междуморье:
A, AL, AM, AZ, BG, BIH, BY,
CZ, EST, FIN, GE, GR, H, HR,
LT, LV, MD, MK, MNE, PL, RO,
S, SK, SLO, SRB, TR, UA
❤
Междуморье осуществляется в рамках НАТО и ЕС и , конечно, укрепляет их, цементируя их
Via Carpatia
* th-cam.com/video/AYg_LMoIVZs/w-d-xo.html
Budowa trasy Via Carpatia Polska
* th-cam.com/video/TdYA-yHMGJY/w-d-xo.html
Budowa trasy Via Carpatia Grecja
* th-cam.com/video/UDP9zpn3c4E/w-d-xo.html
❤
Miedzymorze tak ale bez UA
Nie rozumie sensu
moze w koncu powstanie ta trasa i nikt z PO nie bedzie jej w Brukseli blokował ( przyk... 2014r Wałęsa/Pitera).. bo to co sie dzieje na DK8 Bialystok - Augustów oraz DK19 z Białegostoku w stronę Lublina wiedzą tylko os.. które jezdzą tą trasą do pracy
Jesteś niemadry ale może kiedyś to zrozumiesz i wtedy powiesz PO wykończył porty w Gdyni i Gdańsku A to pis który robi same głupoty 1przekop mierzeji 2 promy 3 CPK 4morzejki 5 f 35 6 właśnie ta droga itd itd
@@tomeknovicki7062 Nie wnikam z której części Polski czy tam świata pochodzisz ale Nigdzie nie napisałem że PIS jest Ok napisałem tylko że trasę ViaCarpatie zablokowało min.. 2 posłów z PO którzy de-fakto nie maja nic wspólnego z regionami Polski Wschodniej. Tak samo jak by Posłowie z Lublina Rzeszowa B-stoku czy Suwałk blokowali budowę Tunelu w Świnoujściu bo przecież można promem ew. A18 z Olszyna - Krzyżowa podobnych sytuacji można mnożyć wiele..
Na tych trasach ruch jest za mały żeby tam budować trasy szybkiego ruchu. Kto z Białegostoku jeździ do pracy w Lublinie? Chyba jakiś desperat :-)
To już lepiej po prostu się przenieść. Podobnie Augustów-Białystok. Zresztą Via carpathia na tym odcinku akurat nie powstanie. Można będzie ewentualnie jechac na około.
@@2mek99 piszesz żeby sie poprostu przyczepić TAK ..
Tu nie chodzi o to ze ludzie jeżdżą z punktu A (Bialystok) do punktu B (Lublin) tylko jest jeszcze po drodze sporo miasteczek, miast czy wsi z ktorych ludzie muszą sie dostać do miast woj.. w których pracują.
kolejna kwestja : nie życze nikomu mieszkania przy drodze tranzytowej po ktorej 24/h i ok. 300dni w roku jezdzą ciężarówki z roznego rodzaju towarem.
@@Marcin81Bstok I spoko. Od tego są obwodnice i ekrany. Budowanie autostrady przez środek obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego ma średni sens.
A generalnie ruch tam nie jest aż tak duży. Nie ma go nawet na wielu odcinkach S7 która łączy znacznie większe miasta i jest tam znacznie większy ruch towarowy.
ale ale ta autostrada MUSI byc w tunelach i estakadach (prosze sie niesmiac) -za duzo zrobi spustoszenia w eko systemie -inaczej mówiąc trzeba wszystkie interesy pogodzic
Która autostrada?
👎👎
Jeszcze jedno dla podnieconych znafcóf.
Co ta droga łaczy do kur...y nędzy ?
Hej! Miejmy nadzieję, że połączy nasze biznesy z rynkami zbytu;)
Sami sobie wykanczamy porty w Gdańsku i Gdyni tiry z Europy południowej pojadą do portów państw bałtyckich głupota pisu nie zna granic
Ma to na pewno jakiś cel nadrzędny, ale warto by było po prostu bardziej inwestować w port w Gdańsku i Gdyni by były bardziej konkurencyjne.
@@Borolek pociągnąć autostradę viacarpatia do Lublina A z stamtąd na Gdańsk tak robimy na zachodzie S3 z Czech do Szczecina i Świnoujścia i niemiecki Rostok i inne porty maja dużą konkurencję . Pamiętasz Mozejki na Litwie? Do tej pory straty
S19 może via S17 i S7 przyczynić się do rozwoju portu w Gdańsku. Brak konkurencji również jest zabójczy.
Najwieksza głupota pisu po zakupie litewskiej mozejek. Wbijamy sobie nóż w plecy
Oby nie;)
Jakie bzdury!!!!!
Dzień dobry! Które dokładnie?