Serio uwierzyłeś w te brednie pseudo ekologów z tej organizacji? Napisz do nich to wyślą ci materiały edukacyjne za pośrednictwem firmy kurierskiej, która używa wyłącznie ciężarówek 😂😂😂😂😂
Tiry na tory - to hasło było przeze mnie od zawsze nierozumiane. Przecież my nie mamy torów, może koleje małopolskie coś tam zbudowały, ale reszta... pffff...
6:40 Jest też takie coś w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Nowy Bytom, obok Huty pokój (ul. Niedurnego). Tam też tory tramwajowe i ulica przecinają się z torami, po których jeździ pociąg
@@AutostradyPolska1978 Powiem Ci, że nie przypominam sobie, bym oglądał coś tak ciekawego o drogach na YT. No i kupa rzeczowych informacji, dobre zdjęcia, wideo. Kilka z tych miejsc odwiedziłem, jak rondo w Głogowie albo nie zdając sobie sprawy z wyjątkowości - gruntową DK. Wybitnie wąską drogą Mrągowo - Mikołajki jechałem na 99% na Rajd Polski w 2009. Pamiętam, że byłem (mile oczywiście) zaskoczony tym, jak wszyscy cisnęli po tak wąskiej drodze, zapewne, tak jak ja spieszyli się na wieczorny SuperOS :) Miłe wspomnienia wracają. Pozdrawiam.
Czemu na youtube nie ma więcej takich rzeczy, jak to. Gość po prostu podaje informacje na sucho, bez zbędnego gadania. Nie sepleni, nie wrzeszczy na przemian ze ściszaniem głosu, mówi normalnie. Uczcie się od niego, pseudoyoutuberzy, a my widzowie doceńmy go!
Jak robię dłuższe to "dostaję po palcach" że za długie. Takie 8 - 10 minut wydaje się że jest w sam raz. Około 30 s na każde miejsce. Jasne że film mógłby trwać nawet 20 minut (materiału mam sporo więcej) ale wtedy zaczynają się takie trochę wydłużanie na siłę - a tego nie lubię. Pozdro
Widać, że bierzesz sobie do serca wszelkie rady widzów, bo z każdym kolejnym odcinkiem widać coraz większy progress - zarówno w kwestii montażu, scenariusza całego filmu oraz sposonu mówienia :) Tak trzymaj!
W dzisiejszym odcinku, omówię trzecią część ciekawostek drogowych jakie można spotkać w naszym kraju. Link do aktualnej mapy - www.google.com/maps/d/viewer?mid=1wA1qutkovIXBUZRitdei-HiBtjm2wTHg&ll=51.912491290875444%2C17.86866043108397&z=6
Świny (Gmina Bolków) znajduje się ciekawe miejsce otóż droga główna skręca w prywatną posesję, która jest zamknięta bramą. Nie widać tego na google maps, ale mogę wysłać zdjęcia na fb.
Szczerze to niespotykane 0:25 zjawisko było też kiedyś w Piastowie Al.Krakowska/Warszawska woj.Maz. Na pewno w Polsce jest conajmniej kilkanaście takich skrzyżowań.
Ostrowy nad Okszą woj. Śląskie droga wojewódzka w kierunku kłobucka. Od tej miejscowości przez około 3 km droga wojewódzka zamienia się w coś przypominające pas startowy dla samolotów. Posiada on dwie duże zatoki po jednej i drogiej stronie drogi do złudzenia przypominające miejsce kołowania samolotu. Sam odcinek jezdni jest bardzo szeroki z centralnie wymalowanymi pasami.
Można wspomnieć ul. Patriotów w Warszawie, która ma dwie jezdnie dwukierunkowe oddzielone linią kolejową. Ulica po jednej stronie kończy się (zmienia nazwe) w innym miejscu niż po drugiej. Taka forma drogi wymusiła bardzo skomplikowany i piękny węzeł przy obwodnicy Warszawy (S2)
To ciekawe, bo przecież Niemcy nie mieli połączenia lądowego z Królewcem. Czyżby budując tą drogę z góry zakładali, że Polska jednak zgodzi się na korytarz przez Pomorze? A może budowę zaczęli już po wybuchu wojny? Masz może więcej informacji na ten temat?
0:22 w Kaliszu jest też takie miejsce, gdzie na sygnalizatorze jest zawsze tylko czerwone - na skrzyżowaniu Alei Wolności i ul. Sukienniczej; samochód może skręcić, gdy zapali się zielona strzałka.
Jeżeli zauważyliście na Dk 16 drogę brukową to taką samą można spotkać na DK 65 w miejscowości Prostki k. Ełku ( w tym miejscu przed rokiem 1945 znajdowała się granica Prusko- Polska. Można zaznaczyć, że ta droga ma grubo ponad 90-100 lat i została jescze wybudowana przez Niemców :) Pozdrawiam!
Takie coś jak w sosnowcu było też kiedyś w Katowicach. Z tego co mi wiadomo to tory biegły obecną ulicą Goeppert-Mayer, krzyżowały się z ulicą Gliwicką (na której są też tory tramwajowe) a potem biegły trochę wzdłuż ulicy Grundmanna do huty Baildon i KWK Gottwald. Przy okazji dodam jeszcze jedną ciekawostki z Katowic - mianowicie ulicę Makuli. Jest to 5 krótkich ulic równolegle do siebie między ulicami Zwoźniakową oraz Josepha von Eichendorffa. Historia za tym jest taka, że kiedyś ulicy Zwoźniakowej nie było a Eichendorffa nazywała się Makuli. Odnogi od niej też z racji tego że wszystkie były ślepymi uliczkami. Potem dobudowali ulicę Zwoźniakową. Część północ-południe stała się więc Eichendorffa a odnogi wschód-zachód pozostały Makuli. Tuż obok jest ulica Sandacza - która przez chwilę jest ulicą główną, ale zaczyna i kończy jako ulice poboczne. BTW: Jakby kogoś to interesowało - prawie każda nazwa wyżej jest podkreślana, poza Gottwald, Eichendorffa i Sandacza oraz tymi od nazw miast.
Na drodze wojewodzkiej 726 z Rawy Mazowieckiej do Żarnowa niedaleko miejscowości Chociw znajdujje sie szeroki drogowy pas lotniczy. Droga tutaj ma dwa pasy (po jednym w każdą stronę) a jedn pas ma szerokość 2-3 normalnych pasów drogowych.
W Gdyni na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Świętojańskiej jest podobne rozwiązanie. Z tą różnicą że zamontowano jedynie jednokomorowy sygnalizator, wyświetlający ciągle sygnał czerwony, a obok niego wiecznie zielona strzałka warunkowego skrętu. Nie wiem na ile legalne jest takie rozwiązanie.
W Piotrkowie to powstało na szczęście tymczasowo najbardziej porąbane rondo w historii motoryzacji na A1. Można by tam urządzić wyścigi rally crossowe, pełno zakrętów zmiany poziomów, na pewno ciekawie by było. moto.pl/MotoPL/7,88389,25498383,autostrada-a1-wezel-piotrkow-trybunalski-poludnie-od-dzis.html
Świetny materiał, bardzo ciekawe miejsca pokazałeś. Mieszkam niedaleko jednej z nich a mianowicie mostu kolejowego w Buszkowie pow. Koronowo. Fajnie że dodałeś to miejsce do zestawienia. Most na prawdę robi ogromne wrażenie zarówno z drogi jak i z samego mostu.
@@siodemkanaoporach No i niestety, w połączeniu z brakiem automatycznego karania za łamanie przepisów mimo kamer ITS-u, uczy to braku respektowania nakazu zatrzymania się przed zieloną strzałką, tylko traktują te zielone strzałki jako normalne zielone.
@@jakubadamczyk1523 Dokładnie jest tak jak piszesz, światło dla pieszych wtedy jest zielone cały czas i łatwo o wypadek. Jakby komuś szkodziło wprowadzić normalne zielone światło a pieszym i rowerzystom (choć im w wielu przypadkach nie robi to różnicy) na te 10 sekund dać czerwone.
Kolejny odcinek z ciekawymi informacjami. Szacunek za przyjmowanie krytycznych uwag i poprawianie przekazu. Podnosisz mój stopień wiary w przetrwanie rozumu...
Bardzo ciekawy komentarz. Dziękuję. Tak, czytam wszystkie komentarze. A te krytyczne są bardzo pożyteczne i ... prawdziwe. Wiem co mam poprawić. Pozdro
Nie wiedziałem że dojazd do zakładów w Luboniu to ciekawostka drogowa tyle lat jazdy po tym moście powoduje że nie zwraca się uwagi na takie szczegóły . Tak jak na ulicę Poznańską w Poznaniu z odcinka nr 2
Siema. Przypomniałem sobie o jeden ciekawostce, która może Ciebie zainteresować. Na wstępie zaznaczę, że nie byłem w Gubinie z 2-3 lata i nie wiem jak to teraz wygląda, ale myślę, że nic się nie zmieniło. Trzeba zweryfikować. Jadąc w Gubinie ulicą Bolesława Chrobrego nie możemy skręcić w lewo w ulicę Chopina. Niby nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że skręcając zgodnie z przepisami w prawo po kilku metrach mamy przejście graniczne. Czyli musimy zawrócić po niemieckiej stronie na Gubiner Str. w miejscowości Guben. Oczywiście możemy przed skrzyżowaniem na Chrobrego zawrócić z wykorzystaniem miejsc postojowych, ale mimo wszystko wydaje mi się, że sytuacja jest dosyć ciekawa :) Załączam link do Street View goo.gl/maps/29bcRmH4djsRZFHv7 Pozdrawiam
to może coś z lubuskiego: - rondo 4 pancernych w żaganiu - most w dychowie (Dychów - Prądocinek) oraz w Gorzupia Dolna (tam kręcono 4 pancernych) - elementy fortyfikacji na drodze jak most obrotowy w nowym dworku, Drehschranke (zapory przeciwpancerne) - przydrożne słupy pocztowe (w zielonej górze, w leśniowie wielkim)
8:11 - Na tym odcinku trasy 142 - na pasie startowym, parę lat temu, była taka ustawka, w wyniku której, zabiło się dwóch chłopaków, którzy jechali naprzeciw siebie ścigaczami, żaden nie skręcił w bok... Droga zaczyna się na wysokości miejscowości - Lisowo i łączy się z trasą 52 - Goleniów - Szczecin - i wjazd łączący te drogi był bardzo niebezpieczny, zanim się w końcu wzięli nygusy do roboty... Był do niedawna istnym fenomenem drogowym. Pozdrawiam.
W Gdańsku jest skrzyżowanie które działa na podobnej zasadzie co to we Wrocławiu. Tyle że tam jest sygnalizator tylko z czerwonym światłem i strzałka. Warto zwrócić uwagę że wbrew pozorom wiele to zmienia w kwestii organizacji ruchu na skrzyżowaniu. Mogę podesłać materiał z tego skrzyżowania :)
Bardzo interesująca seria odcinków o ciekawostkach drogowych. Ogląda się z wielkim zaciekawieniem i czegoś takiego szukałem i dzięki Twojej inwencji znalazłem. Dodam tylko, że w Kraśniku, woj. lubelskie znajdują się dwa nietypowe ronda. Jedno ma kształt dwóch połączonych rond a na środku drugiego stoi niecznne już kino:)
@@radomirsuliga2158 Cześć. Super. Na kolejny odcinek nie ma nic z Twojego woj. Przydało by mi się kilka fotek tego skrzyżowania (ronda) z Kraśnika plus jakiś krótki filmik. Pamiętaj tylko że musi to być w poziomie (w pionie źle wychodzą w filmie). Dzięki wielkie
@@AutostradyPolska1978 Nie ma problemu. Zrobię zdjęcia oraz zrobię filmik lub dwa obu rond. Uważam, że to nietypowe rozwiązania drogowe, które warto pokazać.
6:40 Kiedyś podobne rozwiązanie znajdowało się w Łodzi - bocznica kolejowa do zakładów Scheiblera (kolej scheiblerowska) przecinała ulicę Kilińskiego, po której boku przechodziła linia tramwajowa. Kolej przestała kursować w 2008 roku, lecz do dziś jednak na jej trasie znaleźć można semafory, zapory czy szyny jak na Kilińskiego czy Przędzalnianej. Oprócz tego, na skrzyżowaniu z Kilińskiego znajdowała się rampa, na której można było wyładować z pociągu nowe tramwaje do sieci.
Jak zawsze super odcinek. W Kołbaskowie na wjeździe na A6 w stronę Polski, jedzie się na początku kostką brukową. Jak jechałem to myślałem, że to nie jest dojazd do autostrady.
W miejscowości Chałupki, gm. Krzyżanowice (przy granicy z Czechami) na końcu ulicy Powstańców Śląskich znajduje się rondo do nikąd + jest ono niezgodne z przepisami, gdyż nie posiada znaku Ustąp pierwszeństwa przejazdu, a sam znak Ruch okrężny. Jest to świetnie widoczne na Street View. Dodatkowo rondo nie posiada wyznaczonych zjazdów, gdyż znajduje się przy Dworcu Kolejowym, a z drugiej jego strony jest pusty plac. Po remoncie drogi, fenomen nie został zlikwidowany, wymieniono tylko nawierzchnię, znaki są takie same, jedynie postawili na wyspie ronda wielki głaz, co mnie osobiście śmieszy :)
0:26 podobne rozwiązanie było do niedawna w Krakowie na wyjeździe z CH Krokus na al. Bora-Komorowskiego, z tym, że tam była raz strzałka w prawo, raz w lewo. Rozwiązanie to było mocno kontrowersyjne i zostało ostatnio zmienione na sygnalizatory kierunkowe.
7:05 podobne rozwiązanie jest w Rudzie Śląskiej na ul. Niedurnego 79 przy głównym wejściu do Huty Pokój. tam przejazd kolejowy przecina ul. Niedurnego i pociąg przejeżdżał z jednej części huty na drugą część zakładu zatrzymując ruch samochodów i ruch tramwajów nr 9. na dzień dzisiejszy pociąg już tamtędy nie przejeżdża.
0:35 we Wrocławiu na skrzyżowaniu Trzebnickiej i Zakładowej jadąc od strony mostu i chcąc skręcić w lewo w ul. Zakładową cały czas też pali się czerwone a jazdę umożliwia strzałka w lewo już dość rzadko spotykana.
W powiecie krasnostawskim w gminie Izbica znajduje się jedyne w Polsce miejsce, w którym przecianają się jednocześnie 3 rodzaje dróg - rzeka, droga dla pojazdów kołowych oraz tory
Prośba do Autora. Szanowny Panie, po pierwsze dziękuje za Pana pracę, dzięki niej można pozyskać masę wiedzy o aktualnym stanie naszych polskich dróg, po drugie mam prośbę. Czy mógłby Pan zrobić cykl filmów pod kontem "bardziej syntetycznego przekazu" (np w filmie o tunelach budowanych i planowanych w Polsce zabrakło mi podsumowania - czyli obejrzałem jeszcze raz i podsumowałem. Wyszło, że w budowie mamy blisko 8 km tuneli, a w planach ponad 17 km! - całkiem nieźle!) U nas może nie budujemy spektakularnych budowli, ale te nasze drogi to już nie "bida dróżki" a całkiem przyzwoite trasy, o naprawdę wysokim standardzie . Po 25 letniej przerwie - dwa lata temu miałem przyjemność odwiedzić moich przyjaciół w Kanadzie, jakież był moje zdziwienie kiedy pojechaliśmy z Toronto do Quebec i na trasie łącznie blisko 1600 km (do Quebec jechaliśmy po południowej stronie Wawrzyńca, a wracaliśmy po północnej) nie widziałem ani jednego górnego przejścia dla zwierzaków, 0 ekranów akustycznych, że o MOP-ach i przejazdach nie wspomnę. Dotarło wówczas do mnie jak bardzo nie doceniam tego co mamy aktualnie w kraju, jednocześnie okazało się że nie jest łatwo ustalić ile czego jest na określonej trasie (bo nasi drogowcy podają super informacje np. "trasa "x" ilość obiektów inżynieryjnych "y" tzn. co ?? - nie ma informacji że: "w tym jest 5 estakad o łącznej długości "z", ilość przejazdów ...... itd. , itp. Gdyby mógł Pan zrobić filmy z takimi informacjami to było by super. Pozdrawiam serdecznie.
w następnym odcinku możesz powiedzieć o węźle biel. wrocławskie gdzie między zjazdami są stacje benzynowe i mini parking. takie miejsce jest też na węźle legnica i pewnie paru innych miejscach
W Katowicach, przy włączeniu się do ruchu z ulicy Ułańskiej w Chorzowską można skorzystać z pasa włączającego mającego około 180cm szerokości, a Chorzowska ma dwie jednokierunkowe jezdnie o dwóch pasach ruchu i w tym miejscu ograniczenie podniesione do 60km/h. Skorzystanie z tej rozbiegówki łączy się ze skręcaniem o 90 stopni i wypatrywaniem, czy nie wymusiło się pierwszeństwa już w lusterku. Ogólnie jest to dla raczej twardych zawodników
Przestrzeń pobocza pozwalałaby to poszerzyć, albo dobudować pas wyłączający zapewniający widoczność, ale cóż. Jest to nieformalny stop pomimo zmarnowania masy asfaltu
goo.gl/maps/2ihPVPibba8qGtECA Perspektywa streetview nie oddaje widoczności z pozycji kierowcy osobówki, ale da się zaobserwować masę śladów po zdzieranych w podsterowności oponach - moim niewykwalifikowanym zdaniem jest to efekt braku pasu wyłączającego :>
Obok jest skrzyżowanie Ułańskiej z Chrobrego oraz ze strefą ruchu prowadzącą do szkoły, które nijak nie jest oznakowane jako pobliże szkoły. Obowiązuje na nim pierwszeństwo ulicy Ułańskiej, stop ulicy Chrobrego oraz bardziej stop ze strefy ruchu. Przez lekki kąt od Ułańskiej na Chrobrego mnóstwo osób włącza kierunkowskaz jadąc na wprost, co może mylić osoby chcące wyjechać ze strefy ruchu. Można z jednego miejsca obserwować nieformalny stop, niezrozumiały stop i niezrozumiałe sygnalizowanie nieistniejących skrętów, a cała okolica w godzinach szczytu jest całkiem ruchliwa :>
W Miejscowości Srebrna Góra DW 385 jakiś czas temu asfalt zastąpiono kostką brukową. Zupełnie odwrotnie z obowiązującymi trendami. Niedaleko tuż obok Walimia DW383 są najbardziej znane zakręty w polskim motosporcie. Tzw patelnie walimskie. Znajduje się tam pamiątkowa tablica na cześć Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza
@@AutostradyPolska1978 Na drodze DW526 w województwie Warmińsko-Mazurskim między miejscowościami Kąty i Śliwica kilka lat temu również wyremontowano nawierzchnie układając drogę z polnych kamieni, tzw. kocie łby.
Dzięki. To chyba jedyny taki przypadek w Polsce. Tzn 2 rzeczy są tutaj ciekawe - zjazd w 1 stronę (jest takie miejsce na A4) plus to że można zjechać przez MOP
2:10. Właśnie, że nie wygląda dziwnie. Po pierwsze nikt by tam tego znaku nie zamontował bez powodu a po drugie widocznie kilka ciężarówek musiało już tam utknąć bo tych głębokich sznyt nie zrobiła osobówka tylko ciężki sprzęt.
Co do zielonych strzalek to w Gdańsku sa warunkowe strzalki w lewo. Wydaje mi sie to dosc nietypowe. Jedna jest na skrzyzowaniu ul. Spacerowej z Opacką. Druga jest na lewoskręcie (nawrotce) na Al. Rzeczypospolitej na skrzyzowaniu z ul.Hynka
@@PawelWla zatrzymaj sobie w odpowiednim momencie na znaku z odległościami do poszczególnych miejscowości i są tam: Wolbrom, Miechów, Skalbmierz. Zatem wychodzi na to, że jest to DW 783
Podobny DOL jest na DW102 między Pobierowem a Łukęcinem. Warto też zobaczyć wiszące rondo w Szczecinie. Nad DK 31 przy wyjeździe z centrum handlowego Auchan Kołbaskowo.
ten przejazd kolejowy w Sosnowcu do pocz. lat 2000 był znany z tego ze było to jedyne miejsce w Polsce krzyżowania w jednym poziomie tramwajów z pociagami elektrycznymi. Ta bocznica kolejowa była zelektryfikowana, czasem jeździły nią słuzbowe składy EN57 :)
Jeżeli chodzi o skrzyżowanie linii tramwajowych z kolejowymi, to nie jest to jedno skrzyżowanie, drugie mieści się w Rudzi Śląskiej, linia kolejowa huty Pokój, poza tym wcześniej takich skrzyżowań było więcej, min. ul. Chorzowska w swoim dawnym przebiegu i linia kolejowa idąca bokiem ul. Grudmana
W Rzeszowie na skrzyżowaniu powstańców Warszawy i Graniczna, również, do skrętu do ulicy granicznej również pali się cały czas czerwone światło (przynajmniej ja nie zauważyłem)
Z ciekawostek drogowych możnaby dodać tramwajową linię 38 w Bytomiu. Na trasie tej linii tramwaje nie mają swoich wydzielonych świateł (taka sytuacja jest na skrzyżowaniu ulic Piekarskiej i Piłsudskiego oraz na skrzyżowaniu ulic Piekarskiej i Jana Smolenia)
Miejscowość Zubowice niedaleko Zamościa. Obok cmentarza jest droga ktora poprzez dziwne ułożenie terenu, powoduje, że wzrokowo przed nami jest górka, a jednak samochód się pod nią wtacza. Na filmach dobrze tego nie widać, ale na żywo wygląda to bardzo ciekawie.
W Koziegłowach koło Myszkowa jest stara brukowana ulica ,zaczyna się ona 100 metrów od rynku w stronę Myszkowa i ciągnie się na odległości około 2 kilometrów.
W Poznaniu na wylocie w strone Kórnika na skrzyżowaniu Krzywoustego z Jantar ZAWSZE jest zielone światło dla ruchu w kierunku Kórnika. Pewnie dlatego, że skręcający w lewo mają bezkolizyjny wjazd w tą ulice. Jedyne co znalazłem w mojej okolicy
Autostrada "Berlinka" miała prowadzić z Berlina do Królewca (Konigsbergu). W trakcie jej projektowania i budowy Obwód Kaliningradzki jeszcze nie istniał. Swoją drogą "Berlinka" ale także "Olimpijka", "Gierkówki" itd to świetny materiał na kolejne odcinki do czego zachęcam.
Pomysł super. Żeby to dobrze nagrać trzeba by było pojechać wszędzie, porobić filmy i zdjęcia oraz napisać scenariusz. Kupa roboty. Zobaczę, może zimą.
Witam w Żninie w Kujawsko-pomorskim na ulicy Skromnej stoi budynek i zajmuje cały prawy pas na drodze dwukierunkowej. Co ciekawe i nie bezpieczne w odległości 300 m stoi nowy budynek powiatowej państwowej straży pożarnej na ulicy Dąbrowskiego. Sama droga skromna wychodzi bezpośrednią na drogę krajową nr 5. Pozdrawiam
Większość większych miast ma skrzyżowania, na których jest stałe czerwone z włączaną zieloną strzałką, a w samym Wrocławiu jest ich kilka. Skrzyżowanie w Sosnowcu Niwce jest wyjątkowe nie dlatego, że jest tam przejazd kolejowo- drogowo-tramwajowy, gdyż takich jest więcej w kraju. Jest wyjątkowe, gdyż jest to jedyne funkcjonujące z linią kolejową a nie bocznicą. Do tego do końcówki dwudziestego wieku linia kolejowa była zelektryfikowana i krzyżowały się sieci 3000V i 600V. Polecam Będzin - skrzyżowanie ulic Kilara, Okrzei, Limanowskiego, Przechodniej, Słowackiego i Różyckiego - 6 wlotów + niegdyś tramwaj z przystankiem na środku (zatrzymywał się na środku skrzyżowania by wymienić pasażerów. Wrocław - skrzyżowanie ul. Granicznej i Strzegomskiej - w kształcie ronda, ale z łamanym pierwszeństwem.
Znam też fakt o skrzyżowaniu tramwajowo-kolejowym w ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu: Linia dawnych kolei piaskowych, którą przecinają tramwaje linii 26, była zelektryfikowana napięciem 3kV. Wówczas problematyczne było skrzyżowanie przewodów jezdnych właśnie w tym punkcie.(3kV kolej, 660V tramwaje). Jak to rozwiązano? fragmenty "drutów" będą wyizolowane, i jednocześnie pozbawione jakiegokolwiek zasilania. Są w necie (np. Phototrans) zdjęcia z tej miejscówki. Mam też "Świat Kolei" numer 10/2019. Więcej faktów (nie tylko o tej miejscówce, ale o GOP-owskiej linii 26) jest w sekcji "Miejskie tory".
08:07 W końcu się doczekałem - TIRY NA TORY
Serio uwierzyłeś w te brednie pseudo ekologów z tej organizacji?
Napisz do nich to wyślą ci materiały edukacyjne za pośrednictwem firmy kurierskiej, która używa wyłącznie ciężarówek 😂😂😂😂😂
Tiry na tory auuu xdd
tiry na wisłe
@@AtakNAciebie chyba nie zrozumiałeś ;)
Tiry na tory - to hasło było przeze mnie od zawsze nierozumiane. Przecież my nie mamy torów, może koleje małopolskie coś tam zbudowały, ale reszta... pffff...
6:40 Jest też takie coś w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Nowy Bytom, obok Huty pokój (ul. Niedurnego). Tam też tory tramwajowe i ulica przecinają się z torami, po których jeździ pociąg
Jak uda mi się uzyskać materiał to będzie w kolejnym odcinku.
5:18 Na tym byłym już boisku pod Gdańskiem fajnie można pobawić się samochodem :P
Pozdro
o lol tidzimi
Co ty tu robisz XD
Jeju... Czemu wszyscy których oglądam na yt interesują się tym samym co ja...
Siama Tidzimi :)
Chorzów - woj. Śląskie - drogą krajowa przebiegająca nad rynkiem miasta.
Tak, chcę o tym opowiedzieć w którymś odcinku. Brakuje mi jednak materiałów. Same foty z google to za mało.
@@AutostradyPolska1978 mogę podesłać :)
@@MichaFr Super. Mój adres autostradypolska@gmail.com
@@AutostradyPolska1978 I to mi się podoba: współpraca! Pozdrawiam
Świetna seria. Widać, że włożyłeś w to sporo roboty. Warto było. :)
Dzięki. Tak - zrobienie takiego 9 minutowego filmu to około tydzień pracy. Ale dla tylu fajnych komentarzy warto :)
@@AutostradyPolska1978 Powiem Ci, że nie przypominam sobie, bym oglądał coś tak ciekawego o drogach na YT. No i kupa rzeczowych informacji, dobre zdjęcia, wideo.
Kilka z tych miejsc odwiedziłem, jak rondo w Głogowie albo nie zdając sobie sprawy z wyjątkowości - gruntową DK. Wybitnie wąską drogą Mrągowo - Mikołajki jechałem na 99% na Rajd Polski w 2009. Pamiętam, że byłem (mile oczywiście) zaskoczony tym, jak wszyscy cisnęli po tak wąskiej drodze, zapewne, tak jak ja spieszyli się na wieczorny SuperOS :) Miłe wspomnienia wracają.
Pozdrawiam.
Czemu na youtube nie ma więcej takich rzeczy, jak to. Gość po prostu podaje informacje na sucho, bez zbędnego gadania. Nie sepleni, nie wrzeszczy na przemian ze ściszaniem głosu, mówi normalnie. Uczcie się od niego, pseudoyoutuberzy, a my widzowie doceńmy go!
Dziękuję. Dawno nie czytałem tak fajnego komentarza na temat mojego kanału na YT. Pozdrawiam Radek
Też tak uważam! Ciekawe merytoryczne informacje w świetnej formie. Miło się słucha.
Ganialna seria! Super się ogląda i aż żal, że taki film krótki. :/
Jak robię dłuższe to "dostaję po palcach" że za długie. Takie 8 - 10 minut wydaje się że jest w sam raz. Około 30 s na każde miejsce. Jasne że film mógłby trwać nawet 20 minut (materiału mam sporo więcej) ale wtedy zaczynają się takie trochę wydłużanie na siłę - a tego nie lubię. Pozdro
@@AutostradyPolska1978 8-10 minut jest optymalne ;)
Można żałować, że mamy 16 województw w Polsce. ;)
@@AutostradyPolska1978 szybko ten czas leci ale jest jeszcze 8 część (chyba)
Mega dobrze ogląda się te ciekawostki :)
Widać, że bierzesz sobie do serca wszelkie rady widzów, bo z każdym kolejnym odcinkiem widać coraz większy progress - zarówno w kwestii montażu, scenariusza całego filmu oraz sposonu mówienia :) Tak trzymaj!
Dziękuje za dobre słowo
W dzisiejszym odcinku, omówię trzecią część ciekawostek drogowych jakie można spotkać w naszym kraju. Link do aktualnej mapy - www.google.com/maps/d/viewer?mid=1wA1qutkovIXBUZRitdei-HiBtjm2wTHg&ll=51.912491290875444%2C17.86866043108397&z=6
Świny (Gmina Bolków) znajduje się ciekawe miejsce otóż droga główna skręca w prywatną posesję, która jest zamknięta bramą. Nie widać tego na google maps, ale mogę wysłać zdjęcia na fb.
@@okaymist5922 Z chęcią. Napisz coś więcej. Bo to jest mega ciekawe.
Szczerze to niespotykane 0:25 zjawisko było też kiedyś w Piastowie Al.Krakowska/Warszawska woj.Maz. Na pewno w Polsce jest conajmniej kilkanaście takich skrzyżowań.
@@piotrbe9536 Jedno takie miejsce jest w Krakowie na skrzyzowaniu Kamieńskiego X Szczęśliwej
Ostrowy nad Okszą woj. Śląskie droga wojewódzka w kierunku kłobucka. Od tej miejscowości przez około 3 km droga wojewódzka zamienia się w coś przypominające pas startowy dla samolotów. Posiada on dwie duże zatoki po jednej i drogiej stronie drogi do złudzenia przypominające miejsce kołowania samolotu. Sam odcinek jezdni jest bardzo szeroki z centralnie wymalowanymi pasami.
Można wspomnieć ul. Patriotów w Warszawie, która ma dwie jezdnie dwukierunkowe oddzielone linią kolejową. Ulica po jednej stronie kończy się (zmienia nazwe) w innym miejscu niż po drugiej. Taka forma drogi wymusiła bardzo skomplikowany i piękny węzeł przy obwodnicy Warszawy (S2)
Podobnie ciekawy jest węzeł Patriotów ze Zwoleńską
Fajna seria. Gratuluję. Berlinka była budowana z Berlina do Królewca. ;)
Poprawione w napisach.
To ciekawe, bo przecież Niemcy nie mieli połączenia lądowego z Królewcem. Czyżby budując tą drogę z góry zakładali, że Polska jednak zgodzi się na korytarz przez Pomorze? A może budowę zaczęli już po wybuchu wojny? Masz może więcej informacji na ten temat?
Fajne ciekawostki. O większości nie wiedziałem. Chcemy więcej.
0:22 w Kaliszu jest też takie miejsce, gdzie na sygnalizatorze jest zawsze tylko czerwone - na skrzyżowaniu Alei Wolności i ul. Sukienniczej; samochód może skręcić, gdy zapali się zielona strzałka.
Śledzę ten kanał od pierwszego odcinka. Szczery szacun za całokształt.
Jeżeli zauważyliście na Dk 16 drogę brukową to taką samą można spotkać na DK 65 w miejscowości Prostki k. Ełku ( w tym miejscu przed rokiem 1945 znajdowała się granica Prusko- Polska. Można zaznaczyć, że ta droga ma grubo ponad 90-100 lat i została jescze wybudowana przez Niemców :) Pozdrawiam!
Takie coś jak w sosnowcu było też kiedyś w Katowicach. Z tego co mi wiadomo to tory biegły obecną ulicą Goeppert-Mayer, krzyżowały się z ulicą Gliwicką (na której są też tory tramwajowe) a potem biegły trochę wzdłuż ulicy Grundmanna do huty Baildon i KWK Gottwald.
Przy okazji dodam jeszcze jedną ciekawostki z Katowic - mianowicie ulicę Makuli. Jest to 5 krótkich ulic równolegle do siebie między ulicami Zwoźniakową oraz Josepha von Eichendorffa. Historia za tym jest taka, że kiedyś ulicy Zwoźniakowej nie było a Eichendorffa nazywała się Makuli. Odnogi od niej też z racji tego że wszystkie były ślepymi uliczkami. Potem dobudowali ulicę Zwoźniakową. Część północ-południe stała się więc Eichendorffa a odnogi wschód-zachód pozostały Makuli.
Tuż obok jest ulica Sandacza - która przez chwilę jest ulicą główną, ale zaczyna i kończy jako ulice poboczne.
BTW: Jakby kogoś to interesowało - prawie każda nazwa wyżej jest podkreślana, poza Gottwald, Eichendorffa i Sandacza oraz tymi od nazw miast.
Bardzo ciekawy material.
Dzieki i gratulacje za prace.
Na drodze wojewodzkiej 726 z Rawy Mazowieckiej do Żarnowa niedaleko miejscowości Chociw znajdujje sie szeroki drogowy pas lotniczy. Droga tutaj ma dwa pasy (po jednym w każdą stronę) a jedn pas ma szerokość 2-3 normalnych pasów drogowych.
Za tydzień mam wolne i cisnę do Limanowej, dzięki wielkie 👍
Super odcinek! Czekam na kolejny!
0:23 tak samo jest w Częstochowie na skrzyżowaniu PCK i al. AK
W Piotrkowie Trybunalskim też jest skrzyżowanie na którym nie zapala się zielone światło, tylko strzałka do skrętu w prawo.
które?
@@Treliko Wojska Polskiego z Armi Krajowej, chcąc skręć w prawo w kierunku mostu.
W Gdyni na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Świętojańskiej jest podobne rozwiązanie. Z tą różnicą że zamontowano jedynie jednokomorowy sygnalizator, wyświetlający ciągle sygnał czerwony, a obok niego wiecznie zielona strzałka warunkowego skrętu. Nie wiem na ile legalne jest takie rozwiązanie.
@@bazejinformatyczny1779 nie może mrugać żółte światło - bida
W Piotrkowie to powstało na szczęście tymczasowo najbardziej porąbane rondo w historii motoryzacji na A1. Można by tam urządzić wyścigi rally crossowe, pełno zakrętów zmiany poziomów, na pewno ciekawie by było.
moto.pl/MotoPL/7,88389,25498383,autostrada-a1-wezel-piotrkow-trybunalski-poludnie-od-dzis.html
Super robota dzięki!
Dziękuję :)
Świetny materiał, bardzo ciekawe miejsca pokazałeś. Mieszkam niedaleko jednej z nich a mianowicie mostu kolejowego w Buszkowie pow. Koronowo. Fajnie że dodałeś to miejsce do zestawienia. Most na prawdę robi ogromne wrażenie zarówno z drogi jak i z samego mostu.
Świetny materiał!
Najlepszy kanał tematyczny na polskim YT :)
Co do Wrocławia to takich skrzyżowań jest dużo więcej w tym mieście 😉
dokładnie, byłem przekonany że to norma w całej Polsce :o
@@siodemkanaoporach No i niestety, w połączeniu z brakiem automatycznego karania za łamanie przepisów mimo kamer ITS-u, uczy to braku respektowania nakazu zatrzymania się przed zieloną strzałką, tylko traktują te zielone strzałki jako normalne zielone.
@@jakubadamczyk1523 Dokładnie jest tak jak piszesz, światło dla pieszych wtedy jest zielone cały czas i łatwo o wypadek. Jakby komuś szkodziło wprowadzić normalne zielone światło a pieszym i rowerzystom (choć im w wielu przypadkach nie robi to różnicy) na te 10 sekund dać czerwone.
Ciekawy content i coraz lepsza realizacja!
Kolejny odcinek z ciekawymi informacjami. Szacunek za przyjmowanie krytycznych uwag i poprawianie przekazu. Podnosisz mój stopień wiary w przetrwanie rozumu...
Bardzo ciekawy komentarz. Dziękuję. Tak, czytam wszystkie komentarze. A te krytyczne są bardzo pożyteczne i ... prawdziwe. Wiem co mam poprawić. Pozdro
Nie wiedziałem że dojazd do zakładów w Luboniu to ciekawostka drogowa tyle lat jazdy po tym moście powoduje że nie zwraca się uwagi na takie szczegóły . Tak jak na ulicę Poznańską w Poznaniu z odcinka nr 2
Algorytmy youtuba wiedzialy co robią. Kto by pomyślał że drogi mogą być takie ciekawe :D
Czekałem na ten film :)
Po tym małym fragmenciku z pociągiem i torem na drodze na początku filmu, od razu wiedziałem, że to Luboń. Świetny film, pozdrawiam
Jadąc ul. Bukowską w Poznaniu w stronę miasta można zobaczyc lądujące samoloty co naprawdę robi spore wrażenie
Wiem. Mieszkam niedaleko. Fajne wrażenie.
W Nowym Sączu na ulicy Gwardyjskiej też jest drzewo po jednej stronie jezdni.
Czekam na więcej drogowych ciekawostek!
Dziękuję. Chcę teraz robić tak jak w tym odcinku - 1 ciekawostka w 1 woj. Są woj. gdzie jest ich pełno a są takie gdzie nie ma w ogóle.
Siema. Przypomniałem sobie o jeden ciekawostce, która może Ciebie zainteresować. Na wstępie zaznaczę, że nie byłem w Gubinie z 2-3 lata i nie wiem jak to teraz wygląda, ale myślę, że nic się nie zmieniło. Trzeba zweryfikować.
Jadąc w Gubinie ulicą Bolesława Chrobrego nie możemy skręcić w lewo w ulicę Chopina. Niby nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że skręcając zgodnie z przepisami w prawo po kilku metrach mamy przejście graniczne. Czyli musimy zawrócić po niemieckiej stronie na Gubiner Str. w miejscowości Guben. Oczywiście możemy przed skrzyżowaniem na Chrobrego zawrócić z wykorzystaniem miejsc postojowych, ale mimo wszystko wydaje mi się, że sytuacja jest dosyć ciekawa :) Załączam link do Street View
goo.gl/maps/29bcRmH4djsRZFHv7
Pozdrawiam
O tym, że w Limanowej są wyścigi wiem w sumie od roku. Chciałem pojechać i w tym na HillClimb, ale z wiadomych powodów odwołano.
to może coś z lubuskiego:
- rondo 4 pancernych w żaganiu
- most w dychowie (Dychów - Prądocinek) oraz w Gorzupia Dolna (tam kręcono 4 pancernych)
- elementy fortyfikacji na drodze jak most obrotowy w nowym dworku, Drehschranke (zapory przeciwpancerne)
- przydrożne słupy pocztowe (w zielonej górze, w leśniowie wielkim)
6:10 - to jest niezły absurd, sam czasem tamtędy jeżdżę, prędkości rzędu 100-120 na tym odcinku to nic nadzwyczajnego...
8:11 - Na tym odcinku trasy 142 - na pasie startowym, parę lat temu, była taka ustawka, w wyniku której, zabiło się dwóch chłopaków, którzy jechali naprzeciw siebie ścigaczami, żaden nie skręcił w bok... Droga zaczyna się na wysokości miejscowości - Lisowo i łączy się z trasą 52 - Goleniów - Szczecin - i wjazd łączący te drogi był bardzo niebezpieczny, zanim się w końcu wzięli nygusy do roboty... Był do niedawna istnym fenomenem drogowym. Pozdrawiam.
0:22 w Bochni też jest jak się jedzie z ul. Orackiej na ul. Regis
W Gdańsku jest skrzyżowanie które działa na podobnej zasadzie co to we Wrocławiu. Tyle że tam jest sygnalizator tylko z czerwonym światłem i strzałka. Warto zwrócić uwagę że wbrew pozorom wiele to zmienia w kwestii organizacji ruchu na skrzyżowaniu. Mogę podesłać materiał z tego skrzyżowania :)
Dobra robota, dzięki :)
Bardzo interesująca seria odcinków o ciekawostkach drogowych. Ogląda się z wielkim zaciekawieniem i czegoś takiego szukałem i dzięki Twojej inwencji znalazłem. Dodam tylko, że w Kraśniku, woj. lubelskie znajdują się dwa nietypowe ronda. Jedno ma kształt dwóch połączonych rond a na środku drugiego stoi niecznne już kino:)
Jesteś z Krasnika ?
Tak. Jeśli będzie trzeba w czymś pomóc to służę pomocą:)
@@radomirsuliga2158 Cześć. Super. Na kolejny odcinek nie ma nic z Twojego woj. Przydało by mi się kilka fotek tego skrzyżowania (ronda) z Kraśnika plus jakiś krótki filmik. Pamiętaj tylko że musi to być w poziomie (w pionie źle wychodzą w filmie). Dzięki wielkie
@@AutostradyPolska1978 Nie ma problemu. Zrobię zdjęcia oraz zrobię filmik lub dwa obu rond. Uważam, że to nietypowe rozwiązania drogowe, które warto pokazać.
Jasień, woj-Lubuskie, 3 drogi wskazujące trójkąt które otaczają rynek, jeden z trzech takich w Polsce
To jest to miejsce ?
www.google.pl/maps/@51.7517288,15.0123695,3a,75y,290.98h,86.94t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7d4wx6H4-jsMv5AW0nJidA!2e0!7i13312!8i6656
@@AutostradyPolska1978 tak dokładnie
6:40 Kiedyś podobne rozwiązanie znajdowało się w Łodzi - bocznica kolejowa do zakładów Scheiblera (kolej scheiblerowska) przecinała ulicę Kilińskiego, po której boku przechodziła linia tramwajowa. Kolej przestała kursować w 2008 roku, lecz do dziś jednak na jej trasie znaleźć można semafory, zapory czy szyny jak na Kilińskiego czy Przędzalnianej. Oprócz tego, na skrzyżowaniu z Kilińskiego znajdowała się rampa, na której można było wyładować z pociągu nowe tramwaje do sieci.
Dzięki za info
Jak zawsze super odcinek. W Kołbaskowie na wjeździe na A6 w stronę Polski, jedzie się na początku kostką brukową. Jak jechałem to myślałem, że to nie jest dojazd do autostrady.
W miejscowości Chałupki, gm. Krzyżanowice (przy granicy z Czechami) na końcu ulicy Powstańców Śląskich znajduje się rondo do nikąd + jest ono niezgodne z przepisami, gdyż nie posiada znaku Ustąp pierwszeństwa przejazdu, a sam znak Ruch okrężny. Jest to świetnie widoczne na Street View. Dodatkowo rondo nie posiada wyznaczonych zjazdów, gdyż znajduje się przy Dworcu Kolejowym, a z drugiej jego strony jest pusty plac. Po remoncie drogi, fenomen nie został zlikwidowany, wymieniono tylko nawierzchnię, znaki są takie same, jedynie postawili na wyspie ronda wielki głaz, co mnie osobiście śmieszy :)
0:26 podobne rozwiązanie było do niedawna w Krakowie na wyjeździe z CH Krokus na al. Bora-Komorowskiego, z tym, że tam była raz strzałka w prawo, raz w lewo. Rozwiązanie to było mocno kontrowersyjne i zostało ostatnio zmienione na sygnalizatory kierunkowe.
7:05 podobne rozwiązanie jest w Rudzie Śląskiej na ul. Niedurnego 79 przy głównym wejściu do Huty Pokój. tam przejazd kolejowy przecina ul. Niedurnego i pociąg przejeżdżał z jednej części huty na drugą część zakładu zatrzymując ruch samochodów i ruch tramwajów nr 9. na dzień dzisiejszy pociąg już tamtędy nie przejeżdża.
4:12 Warto dodać, że jest tam zakaz ruchu pojazdów silnikowych i można "zarobić" pińcet złotych mandatu. Fajna droga, jechałem kilka razy. ;-)
Przecież to jest droga powiatowa. Dzwoniłem do ZDP i powiedzieli mi że droga jest dostępna dla każdego.
@@AutostradyPolska1978 To musiało się coś zmienić. Gdy byłem tam dwa lata temu, to były zakazy wjazdu.
0:35 we Wrocławiu na skrzyżowaniu Trzebnickiej i Zakładowej jadąc od strony mostu i chcąc skręcić w lewo w ul. Zakładową cały czas też pali się czerwone a jazdę umożliwia strzałka w lewo już dość rzadko spotykana.
Super odcinek 👍
W powiecie krasnostawskim w gminie Izbica znajduje się jedyne w Polsce miejsce, w którym przecianają się jednocześnie 3 rodzaje dróg - rzeka, droga dla pojazdów kołowych oraz tory
Było w 1 części
Prośba do Autora. Szanowny Panie, po pierwsze dziękuje za Pana pracę, dzięki niej można pozyskać masę wiedzy o aktualnym stanie naszych polskich dróg, po drugie mam prośbę. Czy mógłby Pan zrobić cykl filmów pod kontem "bardziej syntetycznego przekazu" (np w filmie o tunelach budowanych i planowanych w Polsce zabrakło mi podsumowania - czyli obejrzałem jeszcze raz i podsumowałem. Wyszło, że w budowie mamy blisko 8 km tuneli, a w planach ponad 17 km! - całkiem nieźle!) U nas może nie budujemy spektakularnych budowli, ale te nasze drogi to już nie "bida dróżki" a całkiem przyzwoite trasy, o naprawdę wysokim standardzie . Po 25 letniej przerwie - dwa lata temu miałem przyjemność odwiedzić moich przyjaciół w Kanadzie, jakież był moje zdziwienie kiedy pojechaliśmy z Toronto do Quebec i na trasie łącznie blisko 1600 km (do Quebec jechaliśmy po południowej stronie Wawrzyńca, a wracaliśmy po północnej) nie widziałem ani jednego górnego przejścia dla zwierzaków, 0 ekranów akustycznych, że o MOP-ach i przejazdach nie wspomnę. Dotarło wówczas do mnie jak bardzo nie doceniam tego co mamy aktualnie w kraju, jednocześnie okazało się że nie jest łatwo ustalić ile czego jest na określonej trasie (bo nasi drogowcy podają super informacje np. "trasa "x" ilość obiektów inżynieryjnych "y" tzn. co ?? - nie ma informacji że: "w tym jest 5 estakad o łącznej długości "z", ilość przejazdów ...... itd. , itp. Gdyby mógł Pan zrobić filmy z takimi informacjami to było by super. Pozdrawiam serdecznie.
Proszę mi podać swój mail to wyślę tabelkę w exelu którą stworzyłem - są tam budowane i istniejące tunele.
w następnym odcinku możesz powiedzieć o węźle biel. wrocławskie gdzie między zjazdami są stacje benzynowe i mini parking. takie miejsce jest też na węźle legnica i pewnie paru innych miejscach
te stacje benzynowe pamiętają jeszcze czasy słynnego akwarelysty i jego Reichsautobahn
8:15 tu kręcili film Młode Wilki
Najlepsza seria na tym kanale!
Co do nr 1 z Wrocławia - po drugiej stronie skrzyżowania ( z Bystrzyckiej w prawo w Gądowiankę) jest dokładnie ta sama sytuacja😃
Dzięki
Super Filmiki Pozdrawiam
W Katowicach, przy włączeniu się do ruchu z ulicy Ułańskiej w Chorzowską można skorzystać z pasa włączającego mającego około 180cm szerokości, a Chorzowska ma dwie jednokierunkowe jezdnie o dwóch pasach ruchu i w tym miejscu ograniczenie podniesione do 60km/h. Skorzystanie z tej rozbiegówki łączy się ze skręcaniem o 90 stopni i wypatrywaniem, czy nie wymusiło się pierwszeństwa już w lusterku. Ogólnie jest to dla raczej twardych zawodników
Przestrzeń pobocza pozwalałaby to poszerzyć, albo dobudować pas wyłączający zapewniający widoczność, ale cóż. Jest to nieformalny stop pomimo zmarnowania masy asfaltu
www.google.com/maps/place/U%C5%82a%C5%84ska,+40-871+Katowice/@50.2837393,18.9732271,67m
goo.gl/maps/2ihPVPibba8qGtECA Perspektywa streetview nie oddaje widoczności z pozycji kierowcy osobówki, ale da się zaobserwować masę śladów po zdzieranych w podsterowności oponach - moim niewykwalifikowanym zdaniem jest to efekt braku pasu wyłączającego :>
Obok jest skrzyżowanie Ułańskiej z Chrobrego oraz ze strefą ruchu prowadzącą do szkoły, które nijak nie jest oznakowane jako pobliże szkoły. Obowiązuje na nim pierwszeństwo ulicy Ułańskiej, stop ulicy Chrobrego oraz bardziej stop ze strefy ruchu. Przez lekki kąt od Ułańskiej na Chrobrego mnóstwo osób włącza kierunkowskaz jadąc na wprost, co może mylić osoby chcące wyjechać ze strefy ruchu. Można z jednego miejsca obserwować nieformalny stop, niezrozumiały stop i niezrozumiałe sygnalizowanie nieistniejących skrętów, a cała okolica w godzinach szczytu jest całkiem ruchliwa :>
W Miejscowości Srebrna Góra DW 385 jakiś czas temu asfalt zastąpiono kostką brukową. Zupełnie odwrotnie z obowiązującymi trendami.
Niedaleko tuż obok Walimia DW383 są najbardziej znane zakręty w polskim motosporcie. Tzw patelnie walimskie. Znajduje się tam pamiątkowa tablica na cześć Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza
Napisz coś więcej o tej kostce. Jaką kostkę użyto ?
@@AutostradyPolska1978 Na drodze DW526 w województwie Warmińsko-Mazurskim między miejscowościami Kąty i Śliwica kilka lat temu również wyremontowano nawierzchnie układając drogę z polnych kamieni, tzw. kocie łby.
@@AutostradyPolska1978 nie mam niestety takich informacji. Na tym terenie jest wiele dróg jeszcze zbudowanych przez Niemców z takiej kostki.
Na obwodnicy Chojnic dk 22 w województwie pomorskim znajduje się zjazd i wyjazd z dw 212,możliwy tylko w jednym kierunku.
Dzięki. To chyba jedyny taki przypadek w Polsce. Tzn 2 rzeczy są tutaj ciekawe - zjazd w 1 stronę (jest takie miejsce na A4) plus to że można zjechać przez MOP
Super jest ta seria
2:10. Właśnie, że nie wygląda dziwnie. Po pierwsze nikt by tam tego znaku nie zamontował bez powodu a po drugie widocznie kilka ciężarówek musiało już tam utknąć bo tych głębokich sznyt nie zrobiła osobówka tylko ciężki sprzęt.
Co do zielonych strzalek to w Gdańsku sa warunkowe strzalki w lewo. Wydaje mi sie to dosc nietypowe. Jedna jest na skrzyzowaniu ul. Spacerowej z Opacką. Druga jest na lewoskręcie (nawrotce) na Al. Rzeczypospolitej na skrzyzowaniu z ul.Hynka
wszystko mi się spodobało, wszystko i nie tylko w tym odcinku
dziękuje
Bardzo ciekawy odcinek :)
6:30 owszem na tym odcinku DW 786 są takie znaki, ale materiał z kamerki pochodzi z DW 783 Olkusz -> Wolbrom :)
Niee, zdecydowanie nie jest to materiał z Wolbromia
@@PawelWla zatrzymaj sobie w odpowiednim momencie na znaku z odległościami do poszczególnych miejscowości i są tam: Wolbrom, Miechów, Skalbmierz. Zatem wychodzi na to, że jest to DW 783
@@kacperklamut1396 Faktycznie 18 km do Wolbromia, odległości się zgadzają, zatem masz rację. Zmyliły mnie zdjęcia
Podobny DOL jest na DW102 między Pobierowem a Łukęcinem. Warto też zobaczyć wiszące rondo w Szczecinie. Nad DK 31 przy wyjeździe z centrum handlowego Auchan Kołbaskowo.
ten przejazd kolejowy w Sosnowcu do pocz. lat 2000 był znany z tego ze było to jedyne miejsce w Polsce krzyżowania w jednym poziomie tramwajów z pociagami elektrycznymi. Ta bocznica kolejowa była zelektryfikowana, czasem jeździły nią słuzbowe składy EN57 :)
W województwie Kujawsko- pomorskim jest DW 272 od Jeżewa do Grupy na długości ok 3 km w ogóle nie jest utwardzona.
Takich dróg jest w Polsce sporo. Mówiłem o tym 2 części ciekawostek.
Dzięki byczq
W lubuskim, w powecie strzelecko-drezdeneckim, Na drodze 160 można przejechać po drodze o nawierzchni brukowej.
Dzięki
W Opolu też na jednym skrzyżowaniu pali się czerwone światło i zielona strzałka. Patrz Aldi Opole od zjazdu z wiaduktu.
Fajny odcinek
Jeżeli chodzi o skrzyżowanie linii tramwajowych z kolejowymi, to nie jest to jedno skrzyżowanie, drugie mieści się w Rudzi Śląskiej, linia kolejowa huty Pokój, poza tym wcześniej takich skrzyżowań było więcej, min. ul. Chorzowska w swoim dawnym przebiegu i linia kolejowa idąca bokiem ul. Grudmana
W miejscowości Orzesze na śląsku było skrzyżowanie torów kolejowych pod kątem 90 stopni i 3 przejazdami z rogatkami
Taka sama sytuacja jak w 1 ciekawostce jest w Częstochowie na skrzywoaniu ulic Pileckiego z Michałowskiego skręcając w prawo z pierwszej w drugą
We Wrocławiu jest też miejsce gdzie jest sygnalizacja z warunkową strzałką skrętu w LEWO.
W Rzeszowie na skrzyżowaniu powstańców Warszawy i Graniczna, również, do skrętu do ulicy granicznej również pali się cały czas czerwone światło (przynajmniej ja nie zauważyłem)
We Wrocławiu na skrzyżowaniu Trzebnicka x Zakładowa jadąc od strony mostów trzebnickich jest zielona strzałka w LEWO :)
Z ciekawostek drogowych możnaby dodać tramwajową linię 38 w Bytomiu. Na trasie tej linii tramwaje nie mają swoich wydzielonych świateł (taka sytuacja jest na skrzyżowaniu ulic Piekarskiej i Piłsudskiego oraz na skrzyżowaniu ulic Piekarskiej i Jana Smolenia)
6:00 Podobne rozwiązanie znajduje się w Poznaniu. Koordynaty 52°19'9.45"N 16°57'5.98"E
6:41 dzięki za uwzględnienie w filmie
Opolskie porm ręczny na rzece odra między miejscami mechnica-zdzieszowice
Chcę o tym zrobić film. Niestety ale nie mam żadnego materiału z tego miejsca.
Miejscowość Zubowice niedaleko Zamościa. Obok cmentarza jest droga ktora poprzez dziwne ułożenie terenu, powoduje, że wzrokowo przed nami jest górka, a jednak samochód się pod nią wtacza. Na filmach dobrze tego nie widać, ale na żywo wygląda to bardzo ciekawie.
W Koziegłowach koło Myszkowa jest stara brukowana ulica ,zaczyna się ona 100 metrów od rynku w stronę Myszkowa i ciągnie się na odległości około 2 kilometrów.
W Poznaniu na wylocie w strone Kórnika na skrzyżowaniu Krzywoustego z Jantar ZAWSZE jest zielone światło dla ruchu w kierunku Kórnika. Pewnie dlatego, że skręcający w lewo mają bezkolizyjny wjazd w tą ulice. Jedyne co znalazłem w mojej okolicy
Autostrada "Berlinka" miała prowadzić z Berlina do Królewca (Konigsbergu). W trakcie jej projektowania i budowy Obwód Kaliningradzki jeszcze nie istniał. Swoją drogą "Berlinka" ale także "Olimpijka", "Gierkówki" itd to świetny materiał na kolejne odcinki do czego zachęcam.
Pomysł super. Żeby to dobrze nagrać trzeba by było pojechać wszędzie, porobić filmy i zdjęcia oraz napisać scenariusz. Kupa roboty. Zobaczę, może zimą.
@@AutostradyPolska1978 Patronite
@@piotriwan9215 To raczej nie jest dla mnie.
Drzewo pośrodku jezdni znajduje się również pod Łodzią - niestety nie pamiętam nazwy miejscowości :/
W Wódce.
Witam w Żninie w Kujawsko-pomorskim na ulicy Skromnej stoi budynek i zajmuje cały prawy pas na drodze dwukierunkowej. Co ciekawe i nie bezpieczne w odległości 300 m stoi nowy budynek powiatowej państwowej straży pożarnej na ulicy Dąbrowskiego. Sama droga skromna wychodzi bezpośrednią na drogę krajową nr 5. Pozdrawiam
Większość większych miast ma skrzyżowania, na których jest stałe czerwone z włączaną zieloną strzałką, a w samym Wrocławiu jest ich kilka.
Skrzyżowanie w Sosnowcu Niwce jest wyjątkowe nie dlatego, że jest tam przejazd kolejowo- drogowo-tramwajowy, gdyż takich jest więcej w kraju. Jest wyjątkowe, gdyż jest to jedyne funkcjonujące z linią kolejową a nie bocznicą. Do tego do końcówki dwudziestego wieku linia kolejowa była zelektryfikowana i krzyżowały się sieci 3000V i 600V.
Polecam Będzin - skrzyżowanie ulic Kilara, Okrzei, Limanowskiego, Przechodniej, Słowackiego i Różyckiego - 6 wlotów + niegdyś tramwaj z przystankiem na środku (zatrzymywał się na środku skrzyżowania by wymienić pasażerów.
Wrocław - skrzyżowanie ul. Granicznej i Strzegomskiej - w kształcie ronda, ale z łamanym pierwszeństwem.
Dobra robota 😉zostawiam👍
Ciekawe powstaje wlasnie miejsce w Krakowie, gdzie przez Wisle bedzie prowadzic most kolejowy i trakt pieszo-rowerowy.
Dzięki za info
0:35 Dodaj że w Częstochowie jest strzałka warunkowa w LEWO 😂
W Gnieźnie też jest.
We Wrocławiu z trzebnickiej na zakładową tez jest.
We Wrocławiu z ul. Bema na drobnera jest kolejne wiecznie czerwone światło z prawą strzałką.
Znam też fakt o skrzyżowaniu tramwajowo-kolejowym w ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu:
Linia dawnych kolei piaskowych, którą przecinają tramwaje linii 26, była zelektryfikowana napięciem 3kV. Wówczas problematyczne było skrzyżowanie przewodów jezdnych właśnie w tym punkcie.(3kV kolej, 660V tramwaje). Jak to rozwiązano? fragmenty "drutów" będą wyizolowane, i jednocześnie pozbawione jakiegokolwiek zasilania.
Są w necie (np. Phototrans) zdjęcia z tej miejscówki. Mam też "Świat Kolei" numer 10/2019. Więcej faktów (nie tylko o tej miejscówce, ale o GOP-owskiej linii 26) jest w sekcji "Miejskie tory".