jak zrobić PIWO DOMOWE z BREWKITU cz.2/2 fermentacja, butelkowanie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 50

  • @Decywat
    @Decywat 4 ปีที่แล้ว +4

    Właśnie przygotowuję się do pierwszego warzenia z brewkitu. Te dwa filmy odpowiadają na wszystkie pytania jakie można by zadać. Dzięki! Tylko zrezygnuje na pewno z cukru na rzecz ekstraktu słodowego i glukozy.

    • @Rogal591
      @Rogal591 4 ปีที่แล้ว

      i jak wyszło?

  • @sagittarius8143
    @sagittarius8143 ปีที่แล้ว

    Fajnie tłumaczysz, leci sub. Właśnie zabutelkowałem brewkit Lager od Coopers'a. U mnie po tygodniowej fermentacji brzeczki było 2blg ale i tak zabutelkowałem z tym że zmniejszyłem ilość cukru na refermentację z 4 do 3,2g. Robię pierwszy raz i mam nadzieje że nie wybuchną butelki :D

  • @romek__
    @romek__ 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajnie wytłumaczone
    Czekam na drugą warkę bo pierwsza wylalem... Ocet

    •  4 ปีที่แล้ว

      Zdarza się najlepszym. Ocet piwny to także wartościowa rzecz, często używam w kuchni.

    • @marian13101
      @marian13101 2 ปีที่แล้ว

      jeśli miałeś ocet to po co go wylałeś to naturalny ocet zdrowszy od kupnego widać jesteś zacofany boże jak idzie zrobić ocet to miałeś zero wiedzy najpierw trzeba poczytać potem robić

  • @witoldsobczak7117
    @witoldsobczak7117 4 ปีที่แล้ว

    Dobry materiał.

  • @d4r3qomg
    @d4r3qomg 4 ปีที่แล้ว +1

    Po 30 warkach zamówiłem 3 brewkity, z racji nadchodzącej zimy, nie pamiętam już czy mi smakowały piwa z brewkitu. Na pewno pierwsze dochmielałem na zimno.
    Jak się sprawdzą to zostanę na dłużej. Ale jak szybo się je robi, z zacieraniem to ok 6-7 godz ze sprzątaniem. Pozdro

    •  4 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie tak jak piszesz. Szybkość i niewielka pracochłonność. Pewnie że mniej możliwości w porównaniu z zacieraniem, dodatek surowców niesłodowanych, płatków, słodu żytniego, regulacji słodyczy,..., masy innych spraw.
      Ale do szybkich warek, wzbogaconych chmielem, owocami, drewnem, gałązkami świerku czy jałowca... Kilka fajnych piwek da się zrobić. Pozdro.

  • @marian13101
    @marian13101 2 ปีที่แล้ว +3

    ja fermentuje w 30 C latem i piwo każdemu smakuje !! to nie piwo na konkurs tylko dla siebie i powala piwo sklepowe na pysk wiadomo czystość i sterylizacja a reszta samo leci i kapsluje dopiero po 4 tygodniach i piwo mam klarowne gdy zlewam do butelek i nie widzę problemu czy to 20- czy 30 C dla mnie i znajomych to najlepsze piwo !!!!!

    • @VelNeptun
      @VelNeptun ปีที่แล้ว +1

      To dobra wiadomość, bo przez kompilowanie sprawiamy, że ludzie się zniechęcają do czegoś co jest banalnie proste.

  • @karolpotocki9174
    @karolpotocki9174 ปีที่แล้ว

    jak mogę zdobyć takie wentyle, gdzie to można kupić i jaki sklep byś polecił?

  • @artur1991pl
    @artur1991pl 3 ปีที่แล้ว

    Sporo wskazówek. Co Pan mysli o fermentacji cichej w tym samym fermentorze, co burzliwa, dodanie tam chmielu i potem rozlewanie?

    •  3 ปีที่แล้ว

      Jeśli nie ma wyraźnej potrzeby przelewania na cichą (oddzielenie chmielin, owoców, itp.) zawsze kończę fermentację piwa w tym samym zbiorniku.

  • @GRBuy
    @GRBuy ปีที่แล้ว

    Witam! A czy takie piwo można rozlać do butelek tylko 5l? Pozdrawiam!

    •  ปีที่แล้ว +1

      Jeśli wytrzymają ciśnienie, to czemu nie. Ja korzystam max z 3 litrowych butelek pet po chorwackim piwie. Potem już Keg 20 l.

    • @GRBuy
      @GRBuy ปีที่แล้ว

      @ Dzięki za odzew wszystko co potrzebne już mam w domu, ale dalej krążę po sieci aby było jak najbardziej naj. Osobiście skusiłem się na butelki PET 1 litr, akurat jak wpadnie kumpel czy szwagier to w sam raz każdy swój kufel w łapę czyli jedna litrowa butla na rozdanie. Wygodnie i mniej butelek wala się po domu. Szperając po sieci przychodzi mi jeszcze jedno pytanie do głowy. Czy rzeczywiście Brewkit warto zagotować w moim przypadku razem z syropem z ekstraktu słodowego wymieszane w garnku z wodą w celu ewentualnego wyjałowienia i lepszego wymieszania składników z uwagi na większe rozrzedzenie ekstraktów w brzeczce czy jednak nie ma sensu bo i też takie szkoły krążą w sieci. Pozdrawiam!

  • @michalwieczorek8259
    @michalwieczorek8259 2 ปีที่แล้ว

    Witam. Jak wygląda temat z cukrem? Większość producentów zamiast cukru poleca dextrose. Jak to się ma do smaku? Czy to wpływa na smak czy to tylko chwyt marketingowy? Czy można użyć ciemnego cukru trzcinowego?

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja też uważam, że lepiej używać cukrów ze słodu (suchego ekstraktu słodowego, nienachmielonego ekstraktu z puchy) , ale to miał być najprostszy sposób na uzyskanie takiej "standardowej" 20l domowej warki.
      Cukier powoduje w zasadzie dostarczenie drożdżom wyłącznie pożywki do produkcji CO2 i alkoholu, łatwiej przebiega fermentacja, piwo jest smuklejsze, wytrawniejsze.
      Można użyć cukru trzcinowego.

    • @marian13101
      @marian13101 2 ปีที่แล้ว

      witam zwykły cukier szkoda kasy --ja kupuję brew kit za 48zł z drozdzami bo robię różne smakowe to moja baza ----2 dni temu kupiłem 3kg miodu za 16 zł w eklerku i piwo 1 klasa już nie dodaje cukru... robiłem z 2 kg było super , ale 3 to będzie mega super !!! teraz robię z 3 kg już warga wisi !!!

  • @romankazmierczak9593
    @romankazmierczak9593 2 ปีที่แล้ว

    Witam ponownie proszę o poradę. Coś chyba nie wyszło bo 3 tygodnie fermentuje a na areometrze pokazuje 10 i od tygodnia nic się nie zmieniło. Jakieś pomysły co się stało? Pozdrawiam

    • @marian13101
      @marian13101 2 ปีที่แล้ว +1

      z brew kitu najszybciej zrobisz piwo 20 litrów wody rozmieszać z letnia wodą ( ja nie gotuję bo po co ) brew kit do wody 1 kg cukru wymieszam i sypię suche drożdze do fermentatora tak zaleca cocpers rurka fermentacyjna z woda po 3 dniach ustaje fermentacja ale zostawiam i nie otwieram pojemnika na 4 tygodnie wtedy mierzę i mam zawsze 0 i mam czyste piwo zlewam do butelek glukoza i to wszystko no i wypijam niegazowane z 1l i nie robię 23 tylko 21 litrów

  • @wadyslawokonski9908
    @wadyslawokonski9908 3 ปีที่แล้ว

    Tak nie nalewamy piwa napowietrzasz je na max. Pamiętaj tlen jest dobry tylko przed pierwszą fermentajcą. Po takim nalewaniu piwo za długo nie postoi.

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się, że utlenione piwo to nie jest to co tygryski lubią najbardziej. To piwo nie było sztucznie nasycane, tylko refermentowane, więc tlen zamknięty w butelce będzie także wykorzystany. Nie przechodziło leżakowania, nie jest pszenicą, amerykańska ipą, czy innym mocno chmielowym piwem. Nie jest także przeznaczone do wielomiesięcznego dojrzewania lub oczekiwania na konsumpcję. Twoje obawy co do jakości tego piwa są więc niepotrzebne. Kilka butelek które jeszcze mam nie wykazują objawów starzenia spowodowanych tlenem. Co do natleniania piwa, a w zasadzie brzeczki przed pierwszą fermentacją- są sytuacje w których dostęp tlenu jest wskazany nawet na późniejszym etapie np.starzenie w beczkach, pozbywanie się siarki, ponowna fermentacja właśnie już utlenionego nastawu.

  • @sckpiotrek
    @sckpiotrek 10 หลายเดือนก่อน

    ok rozumiem dzięki za odpowiedź .Pozdrawiam

  • @snajpsnajp8676
    @snajpsnajp8676 3 ปีที่แล้ว

    Witaj warząc piwo z takiego brew kitu można użyć balonu ,3 trzeba mieć wiaderko fermentacyjne ?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Siema. Możesz używać balonu, nic nie stoi na przeszkodzie, choć mało to wygodne. Balon jest fajnym rozwiązaniem dla piw dojrzewających, kwaśnych (np.lambic) kiedy piwo musi spędzić sporo czasu na leżakowaniu czy powolnej fermentacji. Dla "zwykłego" piwa wygodniejsze jest jednak wiadro.

    • @marian13101
      @marian13101 2 ปีที่แล้ว

      można

  • @stjiwen
    @stjiwen 3 ปีที่แล้ว

    Właśnie warzy się moje pierwsze piwo. Niestety boje się że nadciągające upały je popsują.
    Jak długo trwa fermentacja? Do fermentacji cichej nie jest potrzebna rurka fermentacyjna ? Pozdrawiam

    •  3 ปีที่แล้ว

      Siema. Pojemnik izolujący od otoczenia-lodówka, lodówka turystyczna, pojemnik ze styropianu, skrzynka-cokolwiek co pomieści fermentor i butla z zamrożoną wodą do obniżenia temperatury. Trzeba ją oczywiście wymieniać w trakcie oddawania temperatury.
      Rurka jest jednym ze sposobów na regulację ciśnienia w zamkniętym pojemniku, jest wygodna i tania ale nie konieczna- ostatnio jest moda na fermentację pod ciśnieniem.
      Fermentacja trwa...aż się zakończy- nie da się z góry określić kiedy się zakończy. Zależy od drożdży (czasem też bakterii), temperatury, zawartości nastawu, stylu piwa. Zasada jest jedna- bez potrzeby nie zaglądać. Niekoniecznie przelewać do innego pojemnika na cichą, jeśłi to proste piwo, nie odzyskujesz drożdży, itd, to lepiej przeprowadzić całą fermentację w jednym fermentorze.
      Pozdro!

    • @stjiwen
      @stjiwen 3 ปีที่แล้ว

      @ W zestawie dostałem drugi fermentator tak więc zleje ;) Trzeba będzie się uczyć :)

    •  3 ปีที่แล้ว

      Pamiętaj, że to najgorszy moment i łatwo utlenić piwo, lub zakazić czymś z powietrza. Ja bez potrzeby nie zlewam na cichą, albo uzupełniam poduszkę z CO2-choć to nie zawsze się udaje.

    • @stjiwen
      @stjiwen 3 ปีที่แล้ว

      @ czyli po fermentacji burzliwej z piwkiem nic nie robię i stoi sobie dalej aż się wyklaruje dobrze rozumiem? Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :) dopiero zaczynam przygodę z piwowarstwem. Pozdrawiam

    • @marian13101
      @marian13101 2 ปีที่แล้ว +1

      @@stjiwen a po co zlewasz ja trzymam 4 tygodnie i mam wtedy czyste piwo też tak się bawiłem z przelewaniem ,szkoda czasu zlewam już klarowne piwo dodaję glukozę i finito i nie mam syfu w butelce i nawet robię piwo w 35 C i jest dobre czym mniej przy nim grzebiesz tym lepiej !!

  • @romankazmierczak9593
    @romankazmierczak9593 2 ปีที่แล้ว

    witam mam pytanie jeżeli warzenie piwa się zakończy czy mogę to piwo rozlać np. po 7 dniach czy coś się z tym piwem stanie? Pozdrawiam

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Warzenie, to gotowanie.
      Fermentacja która później następuje po zaszczepieniu drożdżami, w klasycznych prawidłowych warunkach rzadko trwa 7 dni, zazwyczaj dłużej.
      Powinno się przed refermentacja, lub sztucznym nagazowaniem sprawdzić, czy już się zakończyła. Pomiar Blg przez trzy dni- jeżeli się nie zmienia, tzn nie spada nadal, można butelkować.
      Zbyt wczesne butelkowanie skutkuje przegazowaniem, lub granatami-wybuchem nagromadzonego CO2 i bardzo niebezpiecznym dla zdrowia i otoczenia rozerwaniem zamkniętej szczelnie butelki.
      Nie zdarzyło mi się tego chyba robić wcześniej niż po około 20 dniach, no chyba że np pszenica z owocami do kega, albo fermentacja ciśnieniowa, ale nie tego dotyczyło pytanie.

    • @romankazmierczak9593
      @romankazmierczak9593 2 ปีที่แล้ว

      @ dziękuję za odpowiedz.

  • @oliwierrutkowski9322
    @oliwierrutkowski9322 4 ปีที่แล้ว

    bo mam silesian lager z brewkit

  • @JarzaxD
    @JarzaxD 3 ปีที่แล้ว

    Jak długo powinna trwać refermentacja żeby piwo było zdatne do spożycia?

    •  3 ปีที่แล้ว

      To zależy od wielu czynników. Stosuje się taką zasadę, że standardowe piwo około 12 Blg nasyca się około trzech-czterech tygodni.

  •  4 ปีที่แล้ว

    Piłbym ;)

  • @oliwierrutkowski9322
    @oliwierrutkowski9322 4 ปีที่แล้ว

    ej jak zrobić piwo bezalkoholowe

    • @z4lechpro
      @z4lechpro 4 ปีที่แล้ว +2

      Raczej nie dasz rady zrobić piwa bezalkoholowego w domu.

    • @adnisony1700
      @adnisony1700 4 ปีที่แล้ว +1

      Zrobisz bardzo mało alkoholowe 1-2% da się i nie ma z tym żadnego problemu. Dużo łatwiej jest zrobić piwo normalne 10blg mocna a wręcz wściekle chmielone i je rozcieńczać.

    • @oliwierrutkowski9322
      @oliwierrutkowski9322 4 ปีที่แล้ว

      @@adnisony1700 ale ja mam silensian lager

    • @PiterParker89
      @PiterParker89 3 ปีที่แล้ว

      @@adnisony1700 a jak zrobić takie wściekle chmielone z brukitu?;)

    • @adnisony1700
      @adnisony1700 3 ปีที่แล้ว +1

      @@PiterParker89 Chodzi ci jak do chmielić brukit? Użyj drożdży US-05 a nie tych co są dodane, i jak zlewasz na cichą fermentacje dać z 50g a nawet 100g chmielu na 4 dni. Kup sobie taki woreczek na chmiliny, obciąż go łyżeczką lub czymś z nierdzewki i niech cały się zanurzy, sznurek z niego przytrzaśnij wieczkiem z fermentora. Całość wcześnie dobrze odkażona.