Kilka tygodni temu natknąłem się na ten film i kanał totalnie przypadkowo. Coś tam, marudziłem dziewczynie, że chyba spróbuję zrobić piwko. Nieoczekiwanie, Mikołaj pod choinkę przyniósł mi zestaw startowy :). W tym momencie już jestem po swoim pierwszym "brewkicie". Rodzina mi rozszabrowała właśnie pierwszą partie, a ja teraz zamawiam następne dwa brewkit'y. Kanał to kopalnia wiedzy, a w szczególności zaraźliwy. Czego jestem przykładem, jako osoba totalnie zielona, przyszpanowałem w domu piwem swojej produkcji. Super kanał. Pozdrawiam
Ja to robię trochę szybciej, wlewam 5L wrzącej wody do fermentora, zamykam go na 2 min celem dezynfekcji, po czym dodaję brewkit, mieszam celem rozpuszczenia, uzupełniam zimną wodą, drożdże sypię na wierzch gotowej brzeczki i robię dużo piany tym mieszadłem. 5min roboty, nigdy nie zdarzyło mi się żeby drożdże nie ruszyły a robiłem to już dziesiątki razy.
Na pewno Ci wyjdzie, nie może nie wyjść jeżeli wykorzystasz instrukcję Kopyra. Ważę z Coopers-a, są zawsze gwarancją sukcesu, co nie oznacza, że ten belgijski z prezentacji jest gorszy. Po prostu go nie znam. Swego czasu robiłem też angielskie z "torby" i były b. dobre.
Oglądałem ten film tyle razy, że pamiętam go niemal na pamięć i uwarzyłem z tą instrukcją swoje pierwsze piwo z brewkitu. Teraz leży w piwnicy, a zaraz zlewam je na cichą.
Zrobiły mi się kluski po wsypaniu tego dodatku do zimnej wody, udało się je nieco roztrzepać jeszcze przed podpaleniem gazu, więc były mniejsze. Stwierdziłem, że najwyżej je potem wyłowię, jak się nie rozpuszczą, ale na szczęście bez problemu się rozpuściły po kilku minutach. Mój chłopski rozum mówi, że w razie czego można te grudki wyłowić i chyba nic złego się nie stanie? Powiedziałeś Tomku, że wtedy byłby problem - zabrakło niestety jakiejś porady, jak to okiełznać. :D W każdym razie dzięki za ten filmik, dużo mi pomógł, oglądałem i analizowałem go chyba z 10 razy zanim odpaliłem brewkita.
No i jestem po uwarzeniu pierwszej warki:) Ja w zestawie miałem Balck Rock Pale Ale, poszło mi dokładnie tak sprawnie jak na filmie. Od trzech lat Kopyra oglądam a dopiero teraz zacząłem warzyć no ale w końcu się udało a i dorzuciłem troche chmielu jeszcze od siebie. Pozdro dla Kopyra!
kuchnia bardzo ładna ale te drzwi dziwne, otwierane na 2 sposoby? nie boisz się, że dziecko sobie tam palce przytnie?
8 ปีที่แล้ว
To są normalne drzwi, tylko mają taflę szkła zrobioną w nowocześniejszy sposób. Zerknij tu: www.receptynadom.pl/wp-content/uploads/2014/06/drzwi_kier_Fot_1-730x814.jpg Tego się nie otwiera na żadne dwa sposoby i nikt sobie tym krzywdy nie zrobi :) :) :)
Witam Panie Tomaszu mój imienniku. Postanowiłem uwarzyć trochę piwa. Jest to moje pierwsze i za chwilę posypie się fala hejtu bo jako że pierwsze to powinienem trzymać się pewnie zasad, a ja eksperymentuje. Trochę z przepisu, trochę po Twojemu trochę na czuja. Składniki to brewkit Coopers Mexican Carveza, cukier zamieniłem na Brew Enhancer2 Coopers-a, drożdże dałem S04. Oczywiście wszystko odkażone i w około 2L zimnej wody rozpuściłem polepszacz, zacząłem podgrzewać, dodałem ekstrakt z puszki i zagotowałem, w między czasie uwodniłem drożdże. Brzeczkę przelałem do fermentora i uzupełniłem wodą do 23L. Temperatura brzeczki spadła do około 30-35 stopni dodałem drożdże. Po 4 godzinach woda dosłownie w rurce się "gotowała" Temperatura przez 24 godziny była na poziomie 25 stopni a następnie spadła do 21 i w rurce też się uspokoiło 1-2 bultnięcia na minutę. Nastaw stoi od 1 stycznia i mam parę pytań: 1 czy po 10 dniach zlewać na cichą? jeżeli tak to ile ma stać na cichej? Czy mogę dodać chmielu? Aż mnie korci żeby to jeszcze podkręcić. Jeżeli tak to kiedy? Na ile czasu? i jaki chmiel na zimno?
Kurna, namówiłeś mnie Panie TomekKopyrazblogublogkopyracom, promocja fajna, później przy rozlewaniu, przed kapslowaniem dodajemy jeszcze glukoze do butelek ? Po jakim czasie rozlewać ? i ile później piwo powinno dochodzić w butelkach ?
Nie wiem co z glukozą :D Ale w instrukcji tego zestawu także jest bardzo zrozumiały opis co i jak :) Mój pierwszy raz odbędzie się w przyszłym tygodniu :D
Witam serdecznie Panie Tomaszu! Mam kilka pytań a propos drożdży :). 1. Przy procesie rehydratacji wystarczy wsypać drożdże i zostawić "roztwór", czy warto jest je jednak rozmieszać z wodą? 2. Na jak długo powinno się zostawić wsypane drożdże z wodą, zanim wlejemy je do brzeczki? 3. Po jakim czasie jesteśmy w stanie zaobserwować, czy nasze drożdże zaczną pracować z wodą (zaczną pojawiać się bąbelki/piana), czy jednak po prostu ocenić, że są do niczego? Pozdrawiam serdecznie!! :)
1. Po kilku minutach można delikatnie zamieszać 2. Ok. 20 min. 3. Jeśli na wierzchu pojawi się taka zbita warstwa mazistych drożdży to jest ok. Jeśli wszystko opadnie na dno i na wierzchu jest woda, to prawdopodobnie będzie lipa.
Mnie też to zainteresowało, na początek poszło brewkit pszenicznego, ale pokusiło mnie po tygodniu fermwntacji dodać chmieli i skórki pomarańczy ^^ potrzymałem 5 dni teraz refermetacja do piwnicy i za 3tyg test ^^
Tomku a nie powinieneś dodać odrobiny cukru do wody przy rehydratyzacji drożdży? Nie jestem jeszcze nawet początkującym piwowarem ale mam wiedzę na temat pieczenia pieczywa podobną do Twojej piwnej i wiem że przed zadaniem drożdży (obojętnie w jakiej są postaci) do ciasta "rozpędza" się je w letniej wodzie z odrobiną cukru (choć na tą ilość wody to spora ilość cukru bo około łyżeczki na szklankę). Stąd, jak sądzę, w instrukcji browamator napisał o tym aby wsypywać je bezpośrednio do brzeczki. w fermentorze. Poza tym świetny poradnik, sam czekam na wolny czas i jesień żeby zacząć warzyć.
Witam Pana Panie Tomaszu oraz całe szlachetne grono! Czy dobrze rozumiem, że robiąc Brewkit w moim przypadku z dodatkiem ekstraktu słodowego w syropie zamiast cukru. To też dobrze jest ten Brewkit zagotować razem z tym ekstraktem w syropie w jednym garnku? Bo wielu przedstawia to tak że puszki lepiej podgrzać byleby tylko dobrze wydostać całe dobro z puch. Jako początkujący nie chce nic zbabrać, a tak z innej puchy zabierałem się do tego z 5 lat w końcu nadszedł ten moment. Pozdrawiam! 😅
8 ปีที่แล้ว +12
Te drożdze to raczej są no-name, ponieważ w języku fińskim wyraz "kuivahiiva" oznacza "suszone drożdze".
Tomek, następne pytanie od świeżaka, który ma dość Car.......w. Warzyłeś piwo w jednym wiaderku i nie przelewałeś go do kolejnego. Czy reduktor osadu wystarczy do rozlewania do butelek ? Zakupiłem zestaw od Browamatora Super Prezent Finlandia Lager. Zastanawiałem się nad nim od ponad roku i w końcu się zdecydowałem.
Aż sobie kupie zestaw i zacznę warzyć :D ale mam pytanie (jeszcze nigdy nie warzyłem piwa stąd pytanie może być śmieszne), czy w przypadku warzenia z brewkitu jest sens zlewania na cichą fermentacje i doprawienie jeszcze dobrymi chmielami?
Jak najbardziej możesz chmielić na zimno. Ja jestem zwolennikiem cichej fermentacji, ale np. w USA jej praktycznie przy ale'ach nie robią. Więcej o cichej: th-cam.com/video/WS4nVNpf3No/w-d-xo.html
Dlaczego nie musimy płukać po oxy? Czy to nie będzie zostawiało posmaku płynu do naczyń? Czy to nie tak jakby garnek po umyciu Ludwikiem, bez płukania go, użyć do przygotowania bulionu?
Serdecznie Panu dziękuję. Po odkryciu Pana kanału wreszcie "uważałem" pierwsza warkę z brewkitu. Wyszło spoko, wszystkim samkuje, a teraz planuję zabawę z ekstraktami. Chyba się wkręciłem ;) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
Dobra muszki pozdychały zabieram się za robotę . Mam pytanie zamówiłem w browamatorze dropsy chmielone do refermentacji teoretycznie jeden na butelkę 0.5l piwa . Sprawdzają się one ? Nie porobię ładunków wybuchowych w chałupie ?
Cześć, zakupiłem zestaw i zrobiłem tylko mam jedno pytanie, zrobiłem to praktycznie tak jak ty też czytając instrukcje, bo zagotowałeś brekwit że słodem, ja doprowadziłem do danej temp jak w instrukcji i normalnie przelałem do fermentora dodałem drożdze. Czy to trzeba gotować? Bo nie wiem czy dobrze zrobiłem, doprowadzając do danej temp?
Tomku gdy już zakończymy etap gotowania brzeczki możemy wrzucić chmiel ? W niczym to nie przeszkodzi albo nie zawali roboty ? I kolejne pytanie ile można wrzucić gram chmielu żeby nie przesadzić ?
Książka "Piwo, wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka" trafiła w moje ręce i tak oto po lekturze książki naszła mnie ochota na spróbowanie uwarzenia pierwszego własnego piwa. Więc trafiłem na Twój kanał i na ten film... Świetnie wytłumaczone podstawy robienia piwa z brew kitu, bardzo ciekawe tipy, które na pewno zastosuję, jednak zauważyłem, że niestety kod promocyjny z początku filmu niestety już nie działa, czy obecnie posiadasz jakiś kod zniżkowy na pierwsze zamówienie w Browamatorze Tomku?
Panie Tomku,już robiłem z Brewkita jakiegoś tam Lagera,ale z czasem zaczął bardzo przeszkadzać mi intensywny posmak drożdżowy.Zlalem dobrze z nad osadu i nawet nie bylo dużo resztek w butelkach na dnie. Ma Pan jakiś patent ,żeby się tego posmaku pozbyć? Pozdrawiam.
Witam. Czy jeśli hydratyzowałem drożdże w 34 stopniach i dodałem je do brzeczki które miała 32 stopnie to czy coś będzie z tego piwa kolokwialnie mówiąc? Od temperatury 32 stopnie do ok 24 brzeczka wychładzała się w fermentorze z drożdżami w temperaturze otoczenia przez około 5h. Po tym czasie fermentacja ruszyła. Generalnie miałem zbyt mało schłodzoną wodę z lodówki i brak czasu aby dłużej czekać do dalszego wychłodzenia brzeczki. Czy jest szansa, że coś z tego będzie czy sobie podarować dlasze etapy?! Pozdrawiam serdecznie
@Browar Kopyra mogę prosić o listę z nazwami wszystkich produktów? Gdybym ważył takie piwo co mam zrobić żeby miało jak najwyższa goryczkę ? Z góry dziękuję.
ok powiedzmy że zaczęło fermentować? kolejny etap to rozlewanie? po jakim czasie? czy bulelki przed zalaniem tez potraktować oxi? pytam z poziomu mega przed amatora. pozdrawiam
Obejrzyj te filmy: th-cam.com/video/WS4nVNpf3No/w-d-xo.html th-cam.com/video/wJLtWKZWCcY/w-d-xo.html th-cam.com/video/qzPGe0BcMOY/w-d-xo.html A najlepiej całą playlistę: th-cam.com/play/PLJVfE77NnRt4TKPPFPwvwJwTD7p7S4Fa9.html
Tomku, mam pytanie. Czy fermentacja cicha zawsze jest wskazana? Zrobiłem już kilka warek i mam wrażenie, że jak nastaw postoi na obumarłych drożdżach trochę za długo to piwo ma gorzkawy posmak. Pozdrawiam
Moje drożdże z zestawu zachowały się tak samo jak na filmie, nie wytworzyła się żadna pianka. Ale wlałem je do fermentora i wpieprzają cukier całkiem nieźle. Za to mimo chlapania z głową nie wytworzyła się żadna piana, w poprzednim video o ważeniu było z 10cm piany, a u mnie nic. Plus taki, że fermentuje
Można. Możesz dodawać na zimno to wszystko co dodajesz do piwa zacieranego - chmiel, kawę. Możesz dodać na 5 minut gotowania przyprawy, np. skórkę pomarańczy czy kolendrę.
@@BrowarKopyra dobrze dziękuję rozumiem i widzialem na filmach ze jest przelicznik i kalkulator ale dla mnie to czarna magia.Wczoraj nastawilem piwko z puszki ekstrat i do tego BA.Zaczęło pracować po 10h.Tak na oko można wyliczyć ile dać glukozy do butelki,czytałem ze 4g z reguły.I nie musi być glukoza nie chcę oszczędzać może coś doradzisz z góry dziękuję.
@@TomaszKopyra dziękuję a jeszcze pytanie.Bo nastawiłem piwo tydzien temu przestało pracowac ale widze że jest jakoś mocno gazowane a blg około 4.5.Chyba jeszcze się wstrzymam z laniem w butelki jak myślisz.Koncentrat to coopers jakis odrazu byl w zestawie.
Kiedyś myślałem o tym, żeby zamiast dodać słód i drożdże do wody dodać je do soku owocowego. Nie dość, że fruktoza zawarta w soku również by sfermentowała, to jeszcze nuty owocowe przeszły by do gotowego piwa. Nie sprawdziłem jednak tego pomysłu w praktyce (jeszcze nie).
A gdzie trzymać fermentor, małe mieszkanie uniemożliwia wygospodarowania pomieszczenia. Czy może to być kuchnia, albo piwnica w bloku ? Czy czuć alkoholem w trakcie fermentowania ?
Dzięki za film. Wybacz pytanie początkującego; chciałbym zrobić lekkiego, letniego lagera. Czy jak dam więcej wody (lub mniej kita) to piwo będzie lżejsze? Czy mimo to fermentacja ruszy i da lekkie alko?
A ja mam pytanie czy do Irish stouta zamiast cukru dodać ekstrakt słodowy ciemny czy jasny ? ...pytam bo zdania są bardzo podzielone, a nawet więcej osób poleca jasny.
Panowie jeśli ktoś zrobił piwko jak w filmiku, proszę niech się podzieli wiedzą co robić, jak długo czekać z piwem do butelkowania i ile pozniej leżakuje już rozlane?
Stary komentarz więc niech będzie dla potomnych: Piwo do butelkowania nadaje się mniej więcej po 2 tygodniach (jak przestaje pracować), powinieneś mieć balingometr i jeżeli BLG się nie zmienia od 2 dni to znaczy, że koniec. Do butelkowania pamiętaj żeby wsypać mniej więcej 2-3 gramy cukru na butelke, po zakapslowaniu piwo refermentuje mniej więcej tydzień. Po tym można pić ;)
Wita, mam pytanie, właśnie wstawiłem drugie już piwerko z brekwitu, i jak za pierwszym razem wszystko było ok, to znaczy ładnie drożdże pracowały i była piana już an drugi dzień po wstawieniu to teraz niby też drożdże pracują bo rurka fermentacyjna bulgocze co chwila ale nie ma piany w brzeczce a stoi już czwarty dzień....czy powinienem się martwić? Pozdrawiam.
Można, aczkolwiek po to pokazywałem, że fermentujemy w fermentorze z kranikiem i zamontowanym reduktorem osadów, żeby tego nie musieć robić. Można butelkować bezpośrednio z fermentora z kranikiem, podłączasz rurkę z zaworkiem grawitacyjnym (jest w zestawie), do butelek sypiesz glukozę lub cukier (odmierzane miarkami) lub dodajesz cukierki do refermentacji (takie jak pokazywałem na tym filmie th-cam.com/video/H_bHnFnvpjk/w-d-xo.html). Pamiętaj tylko, że pierwsze 300-400 ml poleci z osadami. Ważne, żeby nie przenosić fermetnora z 48h przed butelkowaniem, żeby nie wzburzyć osadów.
A ja mam pare pytanek 1. Mniej więcej jaka temperatura powinna być zanim przelejemy do niej drożdże? 2. Czy przy każdym brewkit postępujemy tak samo? Czy to przykład akurat tego? Chodzi mi o ilość wody i tego "cukru" 3. Ile to tak musi odstać? :)
24 stopnie a co do ilości wody to na każdym pisze ile ma być średnio 20 litrów. Również pisze w jakiej temp. przeprowadza się proces fermentacji, spokojnie kup i sam zobaczysz.
1. Woda do rehydratacji 20-30 C, brzeczka, do której zadajesz drożdże 18-22 C przy górnej fermentacji. 2. Brewkity są różne, różne do nich dodajemy ilości cukru, są takie gdzie nic się nie dodaje. 3. 10-14 dni.
Kilka tygodni temu natknąłem się na ten film i kanał totalnie przypadkowo. Coś tam, marudziłem dziewczynie, że chyba spróbuję zrobić piwko. Nieoczekiwanie, Mikołaj pod choinkę przyniósł mi zestaw startowy :). W tym momencie już jestem po swoim pierwszym "brewkicie". Rodzina mi rozszabrowała właśnie pierwszą partie, a ja teraz zamawiam następne dwa brewkit'y. Kanał to kopalnia wiedzy, a w szczególności zaraźliwy. Czego jestem przykładem, jako osoba totalnie zielona, przyszpanowałem w domu piwem swojej produkcji. Super kanał. Pozdrawiam
Wracam do tego filmiku raz na jakiś czas, ale chyba czas najwyższy przestać jedynie oglądać. Po sesji biorę się do roboty :)
Ja to robię trochę szybciej, wlewam 5L wrzącej wody do fermentora, zamykam go na 2 min celem dezynfekcji, po czym dodaję brewkit, mieszam celem rozpuszczenia, uzupełniam zimną wodą, drożdże sypię na wierzch gotowej brzeczki i robię dużo piany tym mieszadłem. 5min roboty, nigdy nie zdarzyło mi się żeby drożdże nie ruszyły a robiłem to już dziesiątki razy.
A co z cukrem?
Po pięciu latach oglądania tych materiałów, w końcu będę robił piwo, zobaczymy czy wyjdzie 😄
Na pewno Ci wyjdzie, nie może nie wyjść jeżeli wykorzystasz instrukcję Kopyra. Ważę z Coopers-a, są zawsze gwarancją sukcesu, co nie oznacza, że ten belgijski z prezentacji jest gorszy. Po prostu go nie znam. Swego czasu robiłem też angielskie z "torby" i były b. dobre.
Zrobiłem stauta coopersa, wyszedł bardzo dobry, kolejny wlatuje ale👌
Piwo piwem, a mi Tomasz podsunąłeś fajny pomysł na kuchnię, biel z akcentami drewna świetnie się komponuje, dzięks. ;)
" kurwa gorące kubki" hahahah zrób z tym koszulkę, proszę hahahahahah
w której minucie? bo oglądnąłem z ciekawości całe i żadnej kurwy nie słyszałem
0:27 - 0:30 na samym początku, przysłuchaj się
gorące kubki XDDD
rozjebał xD
No i właśnie dzięki temu materiałowi, w końcu się zdecydowałem na zakup sprzętu. Dzięki Tomasz za motywację i zobaczymy co z tego wyjdzie :)
No to wreszcie zrozumiałem co poszło nie tak przy mojej pierwszej warce. Moje drożdże właśnie tak wyglądały, jak te Twoje zdechnięte
Jutro na portalach: TOMASZ KOPYRA OBRAŻA GORĄCE KUBKI [WPISUJCIE MIASTA, ZOBACZ MEMY].
PS Ten tekst zostanie pewnie z nami na dłużej :))
A co tu robią Polimaty ? :)
Oglądają Tomasza Kopyrę oglądającego Radka Kotarskiego w Żywcu :D
Nie, gogusiu, taka różnica między tobą a Tomkiem jest taka, że on oprócz gadania coś robi.
Kuivahiva to znaczy po fińsku suche drożdże ;) Rykłem śmiechem jak to usłyszałem :D
Dziękuję za natchnienie, Tomek.
Oglądałem ten film tyle razy, że pamiętam go niemal na pamięć i uwarzyłem z tą instrukcją swoje pierwsze piwo z brewkitu. Teraz leży w piwnicy, a zaraz zlewam je na cichą.
Zajebiście, nie zawiodłem się na Tobie, pierwsza osoba o której pomyślałem jeżeli chodzi o warzenie. :)
Tomasz Kopyra: Tak mega szybko to zajęłoby mi to 15 minut, ale chce wam wytłumaczyć
Też Tomasz Kopyra: *robi to w 17 minut*
mała rada: Jak nie mamy zapasowych drożdży to lepiej je sprawdzić na samym początku przed otworzeniem puszki.
Zrobiły mi się kluski po wsypaniu tego dodatku do zimnej wody, udało się je nieco roztrzepać jeszcze przed podpaleniem gazu, więc były mniejsze. Stwierdziłem, że najwyżej je potem wyłowię, jak się nie rozpuszczą, ale na szczęście bez problemu się rozpuściły po kilku minutach.
Mój chłopski rozum mówi, że w razie czego można te grudki wyłowić i chyba nic złego się nie stanie? Powiedziałeś Tomku, że wtedy byłby problem - zabrakło niestety jakiejś porady, jak to okiełznać. :D W każdym razie dzięki za ten filmik, dużo mi pomógł, oglądałem i analizowałem go chyba z 10 razy zanim odpaliłem brewkita.
Kurcze Mega! Chyba się wreszcie odważę i uwarzę!
Brawoooo !!! nie ma to jak wsadzić palucha do paczki z drożdżami :D
I się zaczęło - jestem już po pierwszej warce z brewkitu - piwo nazwałem "Gorący Kubek" Następna warka będzie "Fucking close to water" ;-)
Świetnie zrealizowany filmik !
Tomasz proszę zrób recenzje o tym jak smakuje takie piwo :)
Za miesiąc napisze. Dziś będę warzył 🥳
@@batmanPL i jak smakuje?
@@sakooo1 świetnie. Zrobiłem bittera z Finlandii + chmiel ten z filmiku. Mega!
No i jestem po uwarzeniu pierwszej warki:) Ja w zestawie miałem Balck Rock Pale Ale, poszło mi dokładnie tak sprawnie jak na filmie. Od trzech lat Kopyra oglądam a dopiero teraz zacząłem warzyć no ale w końcu się udało a i dorzuciłem troche chmielu jeszcze od siebie. Pozdro dla Kopyra!
I o to chodziło. Brawo!
Ale jaka piekna kuchnia! Jak zachlapiesz zona zatlucze!
Nie, jak zachlapię, to umyję.
kuchnia bardzo ładna ale te drzwi dziwne, otwierane na 2 sposoby? nie boisz się, że dziecko sobie tam palce przytnie?
To są normalne drzwi, tylko mają taflę szkła zrobioną w nowocześniejszy sposób. Zerknij tu: www.receptynadom.pl/wp-content/uploads/2014/06/drzwi_kier_Fot_1-730x814.jpg Tego się nie otwiera na żadne dwa sposoby i nikt sobie tym krzywdy nie zrobi :) :) :)
Łukasz dzięki za info :) to bardzo fajne w takim razie, wyglądało mi inaczej bo niedowidzę :P
Piękna, tylko pytanie jak będzie wyglądać za 5 lat jak pod zlewozmywak dostanie się woda i drewno się wybrzuszy
Witam Panie Tomaszu mój imienniku. Postanowiłem uwarzyć trochę piwa. Jest to moje pierwsze i za chwilę posypie się fala hejtu bo jako że pierwsze to powinienem trzymać się pewnie zasad, a ja eksperymentuje. Trochę z przepisu, trochę po Twojemu trochę na czuja. Składniki to brewkit Coopers Mexican Carveza, cukier zamieniłem na Brew Enhancer2 Coopers-a, drożdże dałem S04. Oczywiście wszystko odkażone i w około 2L zimnej wody rozpuściłem polepszacz, zacząłem podgrzewać, dodałem ekstrakt z puszki i zagotowałem, w między czasie uwodniłem drożdże. Brzeczkę przelałem do fermentora i uzupełniłem wodą do 23L. Temperatura brzeczki spadła do około 30-35 stopni dodałem drożdże. Po 4 godzinach woda dosłownie w rurce się "gotowała" Temperatura przez 24 godziny była na poziomie 25 stopni a następnie spadła do 21 i w rurce też się uspokoiło 1-2 bultnięcia na minutę. Nastaw stoi od 1 stycznia i mam parę pytań: 1 czy po 10 dniach zlewać na cichą? jeżeli tak to ile ma stać na cichej? Czy mogę dodać chmielu? Aż mnie korci żeby to jeszcze podkręcić. Jeżeli tak to kiedy? Na ile czasu? i jaki chmiel na zimno?
Dzięki za wprowadzenie, będę musiała spróbować :D
pomijajac temat piwa to wspolczuje goraco mycia kuchenki :-) tez mam podobna na czarnym szkle dramat
a co potem? na ile trzeba odstawić?
Kurna, namówiłeś mnie Panie TomekKopyrazblogublogkopyracom, promocja fajna, później przy rozlewaniu, przed kapslowaniem dodajemy jeszcze glukoze do butelek ? Po jakim czasie rozlewać ? i ile później piwo powinno dochodzić w butelkach ?
th-cam.com/video/qzPGe0BcMOY/w-d-xo.html
jest nas o jednego wiecej, bravo!
też zostałem namówiony :))
Nie wiem co z glukozą :D Ale w instrukcji tego zestawu także jest bardzo zrozumiały opis co i jak :) Mój pierwszy raz odbędzie się w przyszłym tygodniu :D
napisz czy sie udało id bo też bym chciał swoje piwko zrobić na te upały;D
Witam serdecznie Panie Tomaszu! Mam kilka pytań a propos drożdży :).
1. Przy procesie rehydratacji wystarczy wsypać drożdże i zostawić "roztwór", czy warto jest je jednak rozmieszać z wodą?
2. Na jak długo powinno się zostawić wsypane drożdże z wodą, zanim wlejemy je do brzeczki?
3. Po jakim czasie jesteśmy w stanie zaobserwować, czy nasze drożdże zaczną pracować z wodą (zaczną pojawiać się bąbelki/piana), czy jednak po prostu ocenić, że są do niczego?
Pozdrawiam serdecznie!! :)
1. Po kilku minutach można delikatnie zamieszać
2. Ok. 20 min.
3. Jeśli na wierzchu pojawi się taka zbita warstwa mazistych drożdży to jest ok. Jeśli wszystko opadnie na dno i na wierzchu jest woda, to prawdopodobnie będzie lipa.
@@BrowarKopyra Dziękuję bardzo za odpowiedź! :)
Mnie też to zainteresowało, na początek poszło brewkit pszenicznego, ale pokusiło mnie po tygodniu fermwntacji dodać chmieli i skórki pomarańczy ^^ potrzymałem 5 dni teraz refermetacja do piwnicy i za 3tyg test ^^
Nie powinieneś robić refermentacji w piwnicy, zazwyczaj jest tam za zimno.
Kurczę, taka promocja, a ja już wszystko kupiłem dwie warki temu. Chociaż wolę warzenie z zacieraniem, to jednak brewkitu kiedyś spróbuję ;)
Zajebisty poradnik
Po ponad pół roku, w końcu te uzbierane 40-50 butelek napełniam Tomku Kopyra z blogu blog.kopyra.com :)
Tomku a nie powinieneś dodać odrobiny cukru do wody przy rehydratyzacji drożdży? Nie jestem jeszcze nawet początkującym piwowarem ale mam wiedzę na temat pieczenia pieczywa podobną do Twojej piwnej i wiem że przed zadaniem drożdży (obojętnie w jakiej są postaci) do ciasta "rozpędza" się je w letniej wodzie z odrobiną cukru (choć na tą ilość wody to spora ilość cukru bo około łyżeczki na szklankę). Stąd, jak sądzę, w instrukcji browamator napisał o tym aby wsypywać je bezpośrednio do brzeczki. w fermentorze.
Poza tym świetny poradnik, sam czekam na wolny czas i jesień żeby zacząć warzyć.
Masz moje piwo! Zamówione!
"SIEMANKO WITAJCIE W MOJEJ KUCHNI" Epicki klasyk
polecial starter-pack :) Dzięki Tomku, inspirujesz!
Witam Pana Panie Tomaszu oraz całe szlachetne grono! Czy dobrze rozumiem, że robiąc Brewkit w moim przypadku z dodatkiem ekstraktu słodowego w syropie zamiast cukru. To też dobrze jest ten Brewkit zagotować razem z tym ekstraktem w syropie w jednym garnku? Bo wielu przedstawia to tak że puszki lepiej podgrzać byleby tylko dobrze wydostać całe dobro z puch. Jako początkujący nie chce nic zbabrać, a tak z innej puchy zabierałem się do tego z 5 lat w końcu nadszedł ten moment. Pozdrawiam! 😅
Te drożdze to raczej są no-name, ponieważ w języku fińskim wyraz "kuivahiiva" oznacza "suszone drożdze".
Czy ten sposób warzenia można stosować do każdego rodzaju piwa z brew kitu ?
Tomek, następne pytanie od świeżaka, który ma dość Car.......w. Warzyłeś piwo w jednym wiaderku i nie przelewałeś go do kolejnego. Czy reduktor osadu wystarczy do rozlewania do butelek ? Zakupiłem zestaw od Browamatora Super Prezent Finlandia Lager. Zastanawiałem się nad nim od ponad roku i w końcu się zdecydowałem.
Aż sobie kupie zestaw i zacznę warzyć :D ale mam pytanie (jeszcze nigdy nie warzyłem piwa stąd pytanie może być śmieszne), czy w przypadku warzenia z brewkitu jest sens zlewania na cichą fermentacje i doprawienie jeszcze dobrymi chmielami?
jest
cicha fermentacja to rzecz niezależna od tego z czego warzysz. i jak najbardziej można modyfikować przepisy w brewkitu
Jak najbardziej możesz chmielić na zimno. Ja jestem zwolennikiem cichej fermentacji, ale np. w USA jej praktycznie przy ale'ach nie robią.
Więcej o cichej: th-cam.com/video/WS4nVNpf3No/w-d-xo.html
Super, łapka w gore a będzie ciąg dalszy tzn. dodawanie cukru do refermentacji i butelkowanie?
Dlaczego nie musimy płukać po oxy? Czy to nie będzie zostawiało posmaku płynu do naczyń? Czy to nie tak jakby garnek po umyciu Ludwikiem, bez płukania go, użyć do przygotowania bulionu?
widzę, że przy zlewie masz kranik do idealnej wody z odwróconej osmozy :) szacun
Hehe, cepter pewnie
To by fajnie wyszło w kolaboracji z Januszem ;d
Tomku pytanie, czy przy użyciu wody leczniczej, będzie jakaś wyraźna różnica w smaku piwa?
Tomek, gdyby Ci się piwo znudziło to program kulinarny jest dla Ciebie idealny... :)
Dzisiaj też ważyłem piwo!!!!
Wyciągłem z lodówki 4-paka i postawiłem na wadze xD
Słaby żart :/
To nie twoja część youtuba tu nie ma dzieci z podstawówki
nie chodzi o to żeby piwo ważyć, tylko żeby je warzyć ;)
Serdecznie Panu dziękuję.
Po odkryciu Pana kanału wreszcie "uważałem" pierwsza warkę z brewkitu.
Wyszło spoko, wszystkim samkuje, a teraz planuję zabawę z ekstraktami.
Chyba się wkręciłem ;)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
Dobra muszki pozdychały zabieram się za robotę . Mam pytanie zamówiłem w browamatorze dropsy chmielone do refermentacji teoretycznie jeden na butelkę 0.5l piwa . Sprawdzają się one ? Nie porobię ładunków wybuchowych w chałupie ?
gdzie część 2?
Kurcze, nie mogę znaleźć następnych części...
th-cam.com/play/PLJVfE77NnRt4TKPPFPwvwJwTD7p7S4Fa9.html
Czy można taką brzeczkę dodatkowo chmielić przy gotowaniu?
9:03 rózga :) Tak tylko informacyjnie
nigdy tego nie mówiłem ale jestes bardzo podobny do tego typa ze serialu sliders
Kupiłem sobie zestaw:) czy bedzie moze film o fermentacji brzeczki z brewkita? Jak dodać chmiel na cicha? Czy usuwa sie go jakos przy rozlewie?
11:36 niech to sobie tutaj ten:) Spoko
Czesc, W twoim filmie widzę, że zagotowujesz brewkit z dodatkowym cukrem- w innych źródłach tego nie robia-to jak to w końcu jest? Gotować czy nie?
Jesli mam plynny ekstrakt slodowy a nie sypki to cos zmienia w kolejności wykonania? Pozdrawiam
Ile daliście glukozy do butelkowania ?
Jeżeli warzę z brewkitu pilsa, to powinienem użyć drożdży dolnej fermentacji? w piwnica o temperaturze 12-15°C, chyba dolna lepsza?
Cześć, zakupiłem zestaw i zrobiłem tylko mam jedno pytanie, zrobiłem to praktycznie tak jak ty też czytając instrukcje, bo zagotowałeś brekwit że słodem, ja doprowadziłem do danej temp jak w instrukcji i normalnie przelałem do fermentora dodałem drożdze. Czy to trzeba gotować? Bo nie wiem czy dobrze zrobiłem, doprowadzając do danej temp?
Tomku gdy już zakończymy etap gotowania brzeczki możemy wrzucić chmiel ? W niczym to nie przeszkodzi albo nie zawali roboty ? I kolejne pytanie ile można wrzucić gram chmielu żeby nie przesadzić ?
Książka "Piwo, wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka" trafiła w moje ręce i tak oto po lekturze książki naszła mnie ochota na spróbowanie uwarzenia pierwszego własnego piwa. Więc trafiłem na Twój kanał i na ten film... Świetnie wytłumaczone podstawy robienia piwa z brew kitu, bardzo ciekawe tipy, które na pewno zastosuję, jednak zauważyłem, że niestety kod promocyjny z początku filmu niestety już nie działa, czy obecnie posiadasz jakiś kod zniżkowy na pierwsze zamówienie w Browamatorze Tomku?
Niestety nie.
@@BrowarKopyra szkoda, ale dziękuje bardzo za odpowiedz!
Czekamy na relacje z Wrocławia!
Ale dobra akcja, im więcej ludzi zainteresujesz warzeniem tym lepiej dla wszystkich. Idź w świat i szerz dobra nowinę xD
Ile wody do zestawu Finlandia premium lager?
Panie Tomku,już robiłem z Brewkita jakiegoś tam Lagera,ale z czasem zaczął bardzo przeszkadzać mi intensywny posmak drożdżowy.Zlalem dobrze z nad osadu i nawet nie bylo dużo resztek w butelkach na dnie.
Ma Pan jakiś patent ,żeby się tego posmaku pozbyć? Pozdrawiam.
Czy mozna robić piwo w balonie z koszykiem czy lepiej w wiadrze ?
Wiadro się łatwiej myje. Duuużo łatwiej.
Witam. Czy jeśli hydratyzowałem drożdże w 34 stopniach i dodałem je do brzeczki które miała 32 stopnie to czy coś będzie z tego piwa kolokwialnie mówiąc? Od temperatury 32 stopnie do ok 24 brzeczka wychładzała się w fermentorze z drożdżami w temperaturze otoczenia przez około 5h. Po tym czasie fermentacja ruszyła. Generalnie miałem zbyt mało schłodzoną wodę z lodówki i brak czasu aby dłużej czekać do dalszego wychłodzenia brzeczki. Czy jest szansa, że coś z tego będzie czy sobie podarować dlasze etapy?!
Pozdrawiam serdecznie
Ile dać glukozy do refermentacji finlandia lager?
@Browar Kopyra mogę prosić o listę z nazwami wszystkich produktów? Gdybym ważył takie piwo co mam zrobić żeby miało jak najwyższa goryczkę ? Z góry dziękuję.
Dodać dodatkowo chmielu do gotowania.
ok powiedzmy że zaczęło fermentować? kolejny etap to rozlewanie? po jakim czasie? czy bulelki przed zalaniem tez potraktować oxi? pytam z poziomu mega przed amatora. pozdrawiam
Obejrzyj te filmy:
th-cam.com/video/WS4nVNpf3No/w-d-xo.html
th-cam.com/video/wJLtWKZWCcY/w-d-xo.html
th-cam.com/video/qzPGe0BcMOY/w-d-xo.html
A najlepiej całą playlistę:
th-cam.com/play/PLJVfE77NnRt4TKPPFPwvwJwTD7p7S4Fa9.html
dziekuje za szybką odpowiedz
A co powiesz na temat dropsów do refermentacji czy warto?.
Jest wygoda, ale raczej zostanę przy roztworze.
Tomku, mam pytanie. Czy fermentacja cicha zawsze jest wskazana? Zrobiłem już kilka warek i mam wrażenie, że jak nastaw postoi na obumarłych drożdżach trochę za długo to piwo ma gorzkawy posmak. Pozdrawiam
Witam ponownie. Czy przed butelkowaniem trzeba zrobić jakiś roztwór z cukru? Pytam bo się uczę? :P Chodzi mi o ten konkretny zestaw
Obejrzyj filmy o rozlewie.
th-cam.com/video/wJLtWKZWCcY/w-d-xo.html
th-cam.com/video/qzPGe0BcMOY/w-d-xo.html
Moje drożdże z zestawu zachowały się tak samo jak na filmie, nie wytworzyła się żadna pianka. Ale wlałem je do fermentora i wpieprzają cukier całkiem nieźle. Za to mimo chlapania z głową nie wytworzyła się żadna piana, w poprzednim video o ważeniu było z 10cm piany, a u mnie nic. Plus taki, że fermentuje
Tomku czy można dodawać dodatki do brewkitu np. skorke pomaranczy ?
jakie piwo?
finlandia lager, chodzi mi o to czy można eksperymentować z brewkitem...i jak juz na jakim etapie dodawac te dodatki ?
Można. Możesz dodawać na zimno to wszystko co dodajesz do piwa zacieranego - chmiel, kawę. Możesz dodać na 5 minut gotowania przyprawy, np. skórkę pomarańczy czy kolendrę.
dzięki za za pomoc :)
Czy przy ważeniu takiego typu piwa trzeba przelewać z burzliwej na cicha
a dokładnie mi chodzi czy nawet lepiej tak zrobić?
Czy piwko z takiego Brew Kitu jest znaczaco lepsze od koncerniakow?
Na pewno ciekawsze, ale jeśli liczysz na czystego lagera to raczej się rozczarujesz.
@@BrowarKopyra Zamówiłem zestaw z Finlandia Lager zobaczymy co wyjdzie :D
@@BrowarKopyra A jak by dać drożdże dolnej fermentacji "BrewGo Lager Browin"? Nie mam żadnej informacji czy z tego wyjdzie coś jakiś "lager".
I czy nie dodajesz cukru do butelki z piwem przed jej zamknięciem ? Mało wiem to sie pytam
Czy do butelek podczas rozlewania trzeba w tym przypadku dodac glukozę??? Jezeli uzywamy słodu.
Tak. Bo drożdże muszą mieć jakiś cukier z którego wyprodukują CO2.
@@BrowarKopyra dobrze dziękuję rozumiem i widzialem na filmach ze jest przelicznik i kalkulator ale dla mnie to czarna magia.Wczoraj nastawilem piwko z puszki ekstrat i do tego BA.Zaczęło pracować po 10h.Tak na oko można wyliczyć ile dać glukozy do butelki,czytałem ze 4g z reguły.I nie musi być glukoza nie chcę oszczędzać może coś doradzisz z góry dziękuję.
@@maniekmaniek4654 syp biały cukier, bezpieczniej 3g na butelkę 0,5l, ale 4g, też obleci. Byle nie więcej.
@@TomaszKopyra dziękuję a jeszcze pytanie.Bo nastawiłem piwo tydzien temu przestało pracowac ale widze że jest jakoś mocno gazowane a blg około 4.5.Chyba jeszcze się wstrzymam z laniem w butelki jak myślisz.Koncentrat to coopers jakis odrazu byl w zestawie.
Ta woda w butelkach to gotowana?
Jaka może być przyczyna że piwko po otwarciu wybucha pianą jak gejzer?
th-cam.com/video/vpsj9GDzAsE/w-d-xo.html
th-cam.com/video/FDNtbPpCnVM/w-d-xo.html
Kiedyś myślałem o tym, żeby zamiast dodać słód i drożdże do wody dodać je do soku owocowego. Nie dość, że fruktoza zawarta w soku również by sfermentowała, to jeszcze nuty owocowe przeszły by do gotowego piwa. Nie sprawdziłem jednak tego pomysłu w praktyce (jeszcze nie).
Witam czy promocja na zestaw startowy jest jeszcze aktualna?? jeśli tak to prosiłbym o kod promocyjny ponieważ chciałbym nabyć taki zestaw :)
Już niestety chyba nie. Podpowiem Ci, że lepiej złożyć taki zestaw na BA samemu niż brać gotowca, jest taniej i możesz cos zmienić, np. brekwit
A jak to jest z tą refermentacją? W tym przypadku trzeba coś dodawać do butelki? Jeśli tak, to zwykły cukier wystarczy?
A gdzie trzymać fermentor, małe mieszkanie uniemożliwia wygospodarowania pomieszczenia. Czy może to być kuchnia, albo piwnica w bloku ? Czy czuć alkoholem w trakcie fermentowania ?
Trochę czuć. Najlepiej w chłodnym i ciemnym miejscu. Piwnica jeśli nie jest ogrzewana bardzo mocno, jest idealna.
Jak myślisz Tomku, jaka mikroflora znajduje się w powietrzu wokół nowego domu? (wing, wing, kwach)
raczej pleśń
można jednak wystawić kilka próbek
11:09 Lokowanie produktu?
Dzięki za film. Wybacz pytanie początkującego; chciałbym zrobić lekkiego, letniego lagera. Czy jak dam więcej wody (lub mniej kita) to piwo będzie lżejsze? Czy mimo to fermentacja ruszy i da lekkie alko?
No to lekkiego czy bezalkoholowego? Bo lekkiego to zrobisz bez problemu, ale bezalkoholowe będzie trudno, a w zasadzie się nie da.
Dzięki za odpowiedz. Lekko alkoholowy na upały. Jakieś porady poza mniej kita / więcej wody?
Panie Tomaszu czy z brewkitu jestem wstanie zrobić piwo bardziej "naładowane" amerykańskimi chmielami? Coś o profilu west coast ipa?
Tak, bo brewkit możesz chmielić na zimno, tak jak każde inne piwo. Poszukaj takiego brewkita, który da jasne i mocno goryczkowe piwo.
Tak myślałem o chmieleniu na zimno :) Nie liczę na to że mi wyjdzie modern drinking czy mera ipa ale warto spróbować ;) Dziękuję za odpowiedz :)
A ja mam pytanie czy do Irish stouta zamiast cukru dodać ekstrakt słodowy ciemny czy jasny ? ...pytam bo zdania są bardzo podzielone, a nawet więcej osób poleca jasny.
czy da radę zrobić porter z brewkita? który by się do tego nadał?
Jaki brewkit polecacie do piwa ciemnego typu zywiec porter?
Panowie jeśli ktoś zrobił piwko jak w filmiku, proszę niech się podzieli wiedzą co robić, jak długo czekać z piwem do butelkowania i ile pozniej leżakuje już rozlane?
Stary komentarz więc niech będzie dla potomnych:
Piwo do butelkowania nadaje się mniej więcej po 2 tygodniach (jak przestaje pracować), powinieneś mieć balingometr i jeżeli BLG się nie zmienia od 2 dni to znaczy, że koniec.
Do butelkowania pamiętaj żeby wsypać mniej więcej 2-3 gramy cukru na butelke, po zakapslowaniu piwo refermentuje mniej więcej tydzień. Po tym można pić ;)
Wita, mam pytanie, właśnie wstawiłem drugie już piwerko z brekwitu, i jak za pierwszym razem wszystko było ok, to znaczy ładnie drożdże pracowały i była piana już an drugi dzień po wstawieniu to teraz niby też drożdże pracują bo rurka fermentacyjna bulgocze co chwila ale nie ma piany w brzeczce a stoi już czwarty dzień....czy powinienem się martwić? Pozdrawiam.
Czy filmik został przycięty??
Nie pamiętam, a w czym rzecz?
Mam jeszcze jedno pytanie czy piwko z brewkitu trzeba przelewac na cicha fermentacje ?
Można, aczkolwiek po to pokazywałem, że fermentujemy w fermentorze z kranikiem i zamontowanym reduktorem osadów, żeby tego nie musieć robić. Można butelkować bezpośrednio z fermentora z kranikiem, podłączasz rurkę z zaworkiem grawitacyjnym (jest w zestawie), do butelek sypiesz glukozę lub cukier (odmierzane miarkami) lub dodajesz cukierki do refermentacji (takie jak pokazywałem na tym filmie th-cam.com/video/H_bHnFnvpjk/w-d-xo.html). Pamiętaj tylko, że pierwsze 300-400 ml poleci z osadami. Ważne, żeby nie przenosić fermetnora z 48h przed butelkowaniem, żeby nie wzburzyć osadów.
A ja mam pare pytanek
1. Mniej więcej jaka temperatura powinna być zanim przelejemy do niej drożdże?
2. Czy przy każdym brewkit postępujemy tak samo? Czy to przykład akurat tego? Chodzi mi o ilość wody i tego "cukru"
3. Ile to tak musi odstać? :)
24 stopnie a co do ilości wody to na każdym pisze ile ma być średnio 20 litrów. Również pisze w jakiej temp. przeprowadza się proces fermentacji, spokojnie kup i sam zobaczysz.
1. Woda do rehydratacji 20-30 C, brzeczka, do której zadajesz drożdże 18-22 C przy górnej fermentacji.
2. Brewkity są różne, różne do nich dodajemy ilości cukru, są takie gdzie nic się nie dodaje.
3. 10-14 dni.