Wreszcie powiedział ktoś o ważnym kryterium odnośnie opon - własna waga. Ja ważę 106kg i 40mm to jest minimum. Zmieniłem na 45 i różnica komfortu jest odczuwalna. Niedawno kupiłem Specialized Pathfinder 47mm i będę je testowal. Póki co jeżdżę na Schwalbe G-One Allround (opony do wszystkiego i niczego, wiem) ale ani jednego przebicia przez 10.000km nawet pomimo bikepackingu a to następne ważne kryterium o którym powinno się mówić. Pozdrawiam
Ooo moje ulubione Pirelli 🙃 mam pocięte i podziurawione 4 komplety Cinturato - 2xH, M i RC też 😂 i to awarie podczas wyścigów gdzie bezawaryjność odgrywa kluczową rolę. Jak się boleśnie okazało te opony też są nie dla mnie - na żadnych innych wcześniej, począwszy o tragicznych trakcyjnie maxxis rumbler poprzez szybkie tufu thundero nie miałem takich przebojów.
No widzisz, a ja jak pisałam o Tufo, że lubię, to inni biadolili jakie to są szmaty i jak się dziurawią szybko. I że na pewno płacą mi za reklamowanie Tufo. Teraz widzę biadolenia w druga stronę :))) A prawda jest taka, że to często zależy po prostu od szczęścia.
Hej :) Temat o gumach w fajnym tonie i z uśmiechem, a na dodatek super naturalnie - takiego jeszcze nie oglądałem ;) Co do gum, to jednak mam takie odczucie, że im więcej zbieram opinii o markach i modelach i konfrontuję to z własnymi testami, tym bardziej jestem zmieszany :D Mamy chyba jakąś loterię skrajnych jakości i cech tych samych opon. Z jednej strony odporność na przebicia, z drugiej waga, z trzeciej trakcja, z czwartej grupowy hate lub zachwyt. To co mi wyszło za super szybkie, pewne i niezniszczalne, u kogoś stale łapie kapcie i w ogóle jest podobno syf. Komentarze poniżej są na to dowodem :) Ja zwykle wybieram przede wszystkim opony lekkie, jak Twoje Cadexy - bez kapci, bez niespodzianek. Może to kwestia nie tylko masy ridera, nie tylko techniki jazdy, ale może też uważności po czym się jedzie. Tak można każdą cechę opony odmieniać przez osoby używające. Od ciężkich pancernych, po lekkie bawełny cienkie jak papier. Fajną rzeczą byłaby wypożyczalnia opon, jak siodełek do bikefitingu, bo to chyba druga po siodełkach, bardzo indywidualna część roweru. Pozdrowionka z Pomorza :) i do następnego vloga. Muszę naładować swoje gopro, bo to wstyd tyle czasu bez bycia na wizji :P
Ładuj, ładuj to GoPro. Bo nie ma czego oglądać na jujubach :)) A z oponami to chyba jest tak, że tyle ludzi jeździ na danych oponach, że zawsze znajdą się tacy, co im one podejdą i tacy, co je znienawidzą :))
Ostatnio zacząłem oglądać relacje z zagranicznych ultra i np w USA tour divide 4400km od granicy z Kanada do granicy z Meksykiem. Wyścig przez góry, stepy i pustynię. Po ujebach, szutrach i asfaltach. Najczęściej spotykana konstrukcja na takich wyścigach to gravel na oponach 2,25' mezcal albo ikon. Takie zestawienie bardziej do mnie przemawia niż gravel na oponach 40mm. Ja wiem że można sobie wytyczyć ładna trasę gdzie będzie komfortowo ale nie raz wycinka drzew i ciężki sprzęt zamieniają szutrostade w trasę enduro tak więc dla mnie opona 2' to minimum. Ale takie są moje prywatne odczucia. Czekam aż ktoś na polskim TH-cam pokaże gravela na oponach 2,25' i amortyzowanym widelcem ze skokiem 100mm :)
Rozumiem podejście. Tylko trochę ciężko porównywać wyścigi przez całe Stany z polską rzeczywistością. W Polsce w większości przypadków 40 mm opony wystarczy. Przejeździłam tak cały zeszły rok :)
haha opony 2.25' widelec ze skokiem 100mm, i prosta kierownica. Kilka kanałów na TH-cam znajdziesz. Wpisz Hardtail. Ale wiem ze to podchwytliwe pytanie było :D
@@mr.z2618 Od kiedy gravel ma płaską kierownice? Chociaż maszyna, która opisałem to bardziej rower XC z przeszczepioną kierownicą gravela ale za granicą takie konstrukcje się pojawiają. Trzeba mieć otwarty umysł, zawieszenie i opony dają możliwości w terenie a kierownica typu baranek daje aerodynamikę i dużą możliwość chwytów. Obczaj sobie kanał Dylan Johnson i jeden z jego najnowszych filmów. Jeśli język angielski nie jest dla ciebie barierą to facet tłumaczy wszytko. Pozdrawiam złośliwego kolegę.
Ja dalej pozostaje przy tym, że Polska to nie jest miejsce na takie rowery. 90% tras załatwisz gravelem z oponą 40 mm. W 10% jaki stanowią góry większość ludzi nie przyjeżdża. A w góry znów lepiej nadaje się fajne lekkie enduro niż XC z barankiem. Może więc każdemu według upodobań i niech sobie każdy jeździ na czym chce.
Niedawno przesiadłem się z Tuffo Thundero 40 na Gravel RC 40. Jeszcze może zbyt wcześnie żeby oceniać ale Tuffo miały chyba minimalnie mniejsze opory toczenia, zwłaszcza na twardych nawierzchniach. W błocie… hmm… na moją nogę te opony są wolniejsze (tzn biorą więcej błotka niż Tuffo), z drugiej strony te boczne klocki działają trochę jak kontrola trakcji w aucie, opony nie chodzą na boki, trudniej o wywrotkę w poślizgu. Tuffo na błocie czy piasku to jak jazda bez kontroli trakcji na łysych oponach 😂
Ja jestem bliski znalezienia mojego świętego grała. Mam teraz gravelkingi ss 43 mm. Szybkie na twardym a i w terenie dają radę. W błocie wiadomo, że nie, ale po błocie już nie jeżdżę. I gdyby było jeszcze ciut więcej mięsa, gdyby była nieco szersza... I o to nowsza wersja, która wjechała do sklepów jest już 45 mm. I zastanawiam się czy zmieniło się tylko oznaczenie czy rzeczywiście opona nieco urosła.
Polecili mi w Giancie na Ochojcu w Katowicach RC na przód i H na tył i przejeździłem 3/4 sezonu w 2023 (rozmiar 700x45, czyli max ile wejdzie mi do Rondla). Wcześniej były 700x40 Schwalbe G-one i różnica na plus była kolosalna - szybko i wygodnie, może to kwestia wagi (84kg)? I jeździłem sporo na szutrach, nie tylko premium. Teraz na tył zamiast H założyłem M też 700x45 i po testach na zimowej wiśle i rundzie po murckowskich szutrach w wersji błotnej już wiem, że na trudne, mokre warunki to jest mega wybór. Przód został na RC i zadziwiająco trzymał świetnie na testach. Jeżdżę na razie na dętkach i w zeszłym roku nie było przebić - widać jakość i to, że nie ściemniają że wytrzymają dużo.
@@kamilklewin4287 No tak, RC daje stabilność z przodu przy skręcie, H - szybkość na tyle. I w takiej konfiguracji było idealnie. Teraz jest RC z przodu i M z tyłu i przy testach po 200km w większości na mokro, oceniłbym 9/10. Przy czym być może ta konfiguracja akurat mi pasuje - z szerokimi oponami i do wagi, którą mam (84kg + rower).
Ja miałem podobne odczucia odnośnie wersji Gravel M. Bardzo dużo osób chwaliło a mnie nie przypadły do gustu Dopiero z czasem zrozumiałem że to nie musiała być wina opony jako takiej ale być może szerokości. Miałem 45mm a największe pochwały zbierała opona 40mm. Pirelli nie dość, że do najlżejszych nie należą to jeszcze włosi kłamią na potęgę co do realnej wagi. Moje opony były o ponad 40gr cięższe niż specyfikacja. Z oferty Pirelli chyba wlaśnie Gravel M i 40mm to jedyna kombinacja której chciałbym jeszcze spróbować w przyszłości ale póki co tak jak nie lubię Speca to uwielbiam opony Pathfinder Pro 42C
Dziwne bo ja np. na Cinturato Mixed 45 pobiłem bardzo dużo osobistych rekordów i zanotowałem wiele KOM’ów. Ta opona jest tak komfortowa ze podczas jazdy robi wrażenie powolnej ale później jak się patrzy na czasy na segmentach to już wychodzi zupełnie inaczej
Mam teraz Cinturato Mixed w rozmiarze 40 i zastanawiałem się nad przesiadką na rozmiar 45, ale prześwit między ramą a oponą byłby minimalny i nabrałem wątpliwości.
Nie wspomniałaś na jakim ciśnieniu jeździsz na tych kapciach. Mam gravel m na przodzie I gravel h na tyl w rozmiarze 45mm, zalane mlekiem. Miałem je po połowie sezonu wywalić, bo strasznie mułowate były. Na koniec stwierdziłem, że zwiększę ciśnienie do 2,2-2,1 przy 82 kg i to był strzał w 10. Jakbym zupełnie na innym rowerze jeździł,warto spróbować =)
To trochę jak złote kable do słuchania muzyki. Niektórzy słyszą różnicę, ale większość nie. Mam w swoim złomku Continental AT Ride (chyba 42mm), które dwie (a jak dobrze poszukać to i 4) kosztują mniej, niż jedna z filmiku. Super opony na lekkie, mieszane trasy. Nawet w piasku czy błocie się śmignie, oczywiście umiarkowanym. A, no ważą coś koło 500g sztuka.
One są cięższe niż podaje producent. Ważyłem dwie sztuki, które ostatnio zakładałem: 631g i 636g. Z lekkich oponek które miałem to Aventury ( ~470g przy 44mm i Spece Pathfinder s-works ~430g przy 42 mm). Jak dla mnie w miarę uniwersalne oponki. Całkiem dobrze radzące sobie w terenie poza głębszym błotem ( tam gdzie ja na Specach Rhombusach szedłem jak dzik w żołędzeie kolega na RC miał lodowisko).
@@Graham123PL Patchfinder niezbyt się u mnie sprawdziły. Nie lubiły do końca mokrego i piachu. Rhombusy przejeździły zeszłoroczną jesień i zostaną do marca. Poprostu zmieniam opony na błoto i śnieg każdej jesieni. Dwie poprzednie zimy były Tufo Swampero.
@@mambaonbike1 DZIĘKI ZA ODPOWIEDŹ NO JA WŁAŚNIE X PODZIURAWIŁEM Z BOKU PRZEZ DOBICIE A MIAŁY BYĆ TRWALSZE TEŻ NIE WRÓCĘ DO SERII RC POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
@@mambaonbike1Z BOKU Z BOKU JESZCZE JAK FAKT MOŻE TECHNIKA DZIURAWIENIA BYŁA INNA PEWNE JEST JEDNO POCZUŁEM MEGA ŁOMOT OD KAMIENIA PRZEZ OBRĘCZ SZTYCĘ AŻ PO ŻITOL POZDRO POZYTYWNIE ZAKORBIENI PARCH JURAJSKI NAMASTESSA
Mamba, kupiłem nowy smartfon i mam pytanie. Czy takie wożenie na mostku, bez żadnej amortyzacji w terenie, jest w stanie popsuć mechanizmy w telefonie?
@@marceliszpak4384 to jest Peak Design. On jest na takim uchwycie jak Garmin a ja mam go ustawiony w drugą stronę dlatego wygląda jakby telefon był na mostku.
Opona RC 40ka na obręczy hookless o szer wew 25mm daje u mnie 43mm szer balonu. Obecnie mam Mkę na przodzie+Rc na tyle, całkiem dobrze się sprawują. RC jest trochę sztywniejsza niż Mka, jak ktoś chce czegoś jeszcze bardziej pancernego, to istnieje też wersja rc-x.
@@mambaonbike1 To zależy, u mnie po zmianie kół i dojściu tych 3mm[na stockowych obręczach 23mm wew było idealnie 40], to bagażnik i błotniki mam na styk ;). Pewnie przy 28mm wew obręczach(np dandy horse ma takie w ofercie) mogłoby być 45mm w praktyce.
Zapraszam na bloga 🙂 Nie da na mnie bo nie pracują pode mną tak jak trzeba. Są zbyt mało elastycznie przez niskie TPI. mambaonbike.pl/pirelli-cinturato-gravel-rc-test-dlugo-i-krotkodystansowy/
Raz fragment puszki aluminiowej wszedł tak głęboko iż przebił dętka, wtedy zacząlem jeździć na mleku, na mleku już musiałem latać oponę sztyftem(takim wąsem do naprawy :) ) - fragment butelki mały okróch aż się wtopił w oponę ... Może za niskie ciśnienie, jezdze na 1.9 - 2.5 bara.
Strasznie ciężkie te oponki. Ja nie zakładam nic powyżej 500g. Dla Ciebie super rozwiązaniem były by koła na obręczach o wewnętrznej szerokości 28mm. Na tak szerokich obręczach oponka 40 będzie miała 42 - 44 mm przy zachowaniu dobrej wagi i trakcji
A czy takie obręcze nie są ciężkie? Pytam, bo nie sprawdzałem, ale sam staram się pilnować wagi nie tylko opon, ale i obręczy, przy czym ja używam nieco węższych.
Jeżdżę na Thundero 44 przy wadze 69kg i jakoś nie wyobrażam sobie zalożyć węższej właśnie ze względu na wyższe cisnienie. Wedlug rollingrestistance toczenia opory są większe pomiedzy różnymi modelami niż tym samym z wiekszą szerokością. Zresztą.. Najważniejszy jest komfort. Kiedy widziałem jak Halejak na ThunderBurtcie wygrywał błotnisty wyscig uświadomiłem sobie, ze te wszystkie magiczne bieżniki to marketingowy bełkot, a juz na pewno dla śmiertelników.
No właśnie jest zupełnie odwrotnie. 90% ludzi nie ma takiej techniki jak Halejak, więc potrzebuje lepszej opony, która da bezpieczeństwo i jako taką pewność w błocie. A Thundero super, lubię nawet bardzo.
@@mambaonbike1 ja mowie na swoim przykladzie. Gdy zaczalem myslec co robie nawet Aspeny z RekonRace dawaly rade a to semislicki. Oczywiscie nie wrzucam wszystkich do jednego wora ani nie mysle o skrajnosciach. Thundero sa niepozorne i jednoczesnie zaskakujaco dobre.
Hmmm... Ja w prawdzie obecnie na grawelu, ale jeżdżę głównie po asfalcie, nie startuję w zawodach i może przez to nie jestem wyczulony na te kwestie. Na grawela przesiadłem się w zeszłym roku z 20-sto letniego "marketowego" turystyka na 26" kołach. Miałem na nim założone "nowe" oponki Schwalbe Marathon Plus o szerokości 1.75". W grawelu mam na razie "fabryczne" WANDA W3113 700X38C. No i nie odczuwam wielkiej różnicy pod względem komfortu, czy nawet przyczepności. Osobiście odczuwam większą różnicę pomiędzy zmianami ciśnienia w danej oponie niż pomiędzy tymi oponami z ciśnieniem dobranym wedle tego samego wzorca. Nie chcę przez to powiedzieć, że różnić między oponami nie ma - jedynie, że ja nie mam chyba tak wyrobionego "wyczucia", żeby to odnotować. Swoją drogą, zdaję się, że nauka mówi, że jeśli nie robi się tylko i wyłącznie podjazdów, i to takich, których nachylenie wynosi lub przekracza 7%, to waga nie jest szczególnie istotna. A nawet na owych podjazdach nie robi aż takiej różnicy. Oczywiście waga opony jest w pewnym zakresie odzwierciedleniem składu tworzywa, które z kolei ma wpływ na opory toczenia, a to już ma znaczenie. Pozdro!
@@mambaonbike1 , sam nie jestem fizykiem i nie chciałbym zostać odebrany, jako mądrala, który za wszelką cenę musi mieć rację, ale z informacji, z którymi się zapoznałem wynika, że ogólnie masa rotująca ma znaczenie tylko w czasie przyspieszania i zwalniania, a w przypadku różnic w masie, o jakich mówimy w przypadku kolarstwa, różnice w osiągach są tak małe, że właściwie niemierzalne. Wszystko w skazuje na to, że środowisku kolarskim istnieje ogólnoświatowa tendencja, żeby przeceniać znaczenie masy. W rzeczywistości, o wiele większe znaczenie mają opory toczenia (więc dobór opon jak najbardziej ma znaczenie) i aerodynamika. W tym ostatnim przypadku największa składowa to oczywiście my sami i to jaką mamy pozycję na rowerze, ale pod względem osiągów, rama aero wciąż daje więcej niż rama light (chyba, że jedyne co robimy, to podjazdy). Wszystkie te dane pochodzą ze świata szosowego. Przy jeździe off-road w grę pewnie mogą wchodzić dodatkowe czynniki. Zgaduję jednak, że ogólne wnioski pozostają zbliżone. Natomiast co do komfortu, to oczywiście kwestia dość subiektywna i ciężko tu się wesprzeć twardą nauką. Jeszcze raz podkreślę, że chodziło mi tylko o to, że ja sam nie potrafię za bardzo wyczuć różnic między modelami opon, co nie znaczy, że ich nie ma. Pozdrawiam. 😊
Ciekawe. Dużo osób na niej jeździ. Ale faktycznie trochę klockowate :P Przyjął bym recenzję Tufo Thundero, ale faktycznie to dość oklepane opony w rowerowym YouTubie.
@@mambaonbike1A jak byś Thundero zestawiła z Conti Terra trail? Strasznie się na nie jaram ale nie robią 45c a thundero już tak. Chyba że Conti Terra Trail jest tak miękka i klei tak wściekle że stwierdzili że 40c wystarczy 😅
@@DarekTube1Trzy sezony temu miałem przesiadkę z Traili ( wersja BlackChilli) na Thundero. Continentale dużo bardziej przyczepne ( szczególnie gdy jest mokro). Co do oporów to całkiem szybkie z lekkim wskazaniem na Thundero, która dzięki bardziej twardej mieszance wolniej się ścierała. Za to jest coś do czeko po takiej przesiadce trzeba się orzyzwyczaić: odgłos sypanego piasku po ramie. Po prostu Tufo bardzo zbiera ziarenka piasku i sypie nimi po ramie...i kolegach jadących na kole.
Jeżdżę na Cinturato Gravel 27.5 x 45mm Hard od jesienie. Oprócz brązowego paska bocznego i lekka kostka bierznika te opony najgorsze jakie miałem. Złapałem już ok 8 kapci przez ten czas i nikomu nie polecam, Oprócz wyglądu i nazwy wielkiej firma Pirelli,to te opony to istne gówno, okazało się nie warte swojej ceny. Jeszcze raz złapie kapcia i idą do kosza. Zapomniałem dodać ze szybko łapią mini dziury jak się tak przyjrzy ponieważ guma jest miękka a jeżdżą na detkach Pirelli. Pozdrawiam
Faktycznie, częściej można spotkać opinie o słabszej odporności na przebicia Cinturato Gravel H od innych modeli (ja używam modelu Gravel M i miałem jakieś przebicie, ale ogólnie jest nieźle).
Poczytaj o masie rotującej. Na 500 kilometrach każdy wacik ma dla mnie znaczenie :) Rozumiem jednocześnie, że dla ciebie może nie mieć i nie mam z tym problemu. Ja ważę 57 i dla mnie 200 gramów to więcej niż dla osoby ważącej 100 kg :) Pewnie nigdy o tym nie myślałeś, ale policz sobie jaki procent masy osoby ważącej 80 kg stanowi 9 kg rower, a dla osoby ważącej 57 kilo jaki to procent. Przykro mi natomiast, że insynuujesz iż to czy ktoś płaci czy nie, ma wpływ na moje opinie.
Wreszcie powiedział ktoś o ważnym kryterium odnośnie opon - własna waga. Ja ważę 106kg i 40mm to jest minimum. Zmieniłem na 45 i różnica komfortu jest odczuwalna. Niedawno kupiłem Specialized Pathfinder 47mm i będę je testowal. Póki co jeżdżę na Schwalbe G-One Allround (opony do wszystkiego i niczego, wiem) ale ani jednego przebicia przez 10.000km nawet pomimo bikepackingu a to następne ważne kryterium o którym powinno się mówić. Pozdrawiam
Ja jeździłam na którejś G-One i mi spasowała :)
@@mambaonbike1g one bite przod i tył ultrabite
Moj gravel miesci max 2,35 oponę. Mam teraz założone 2.2 Continental race king i oni dobre na asfalt i szutry. Pozdrawiam z Nysa-Jesenika ❤
Fajny gravel, pozazdrościć.
@@mambaonbike1 pride rocx tour 2023 z widelcem Grinder
Łapka w górę za Nikisz - magiczne miejsce. I Cafe Byfyj. A żeby było śmieszniej - oglądam Twój film w wigilię Tłustego Czwartku 2024!
Ooo moje ulubione Pirelli 🙃 mam pocięte i podziurawione 4 komplety Cinturato - 2xH, M i RC też 😂 i to awarie podczas wyścigów gdzie bezawaryjność odgrywa kluczową rolę. Jak się boleśnie okazało te opony też są nie dla mnie - na żadnych innych wcześniej, począwszy o tragicznych trakcyjnie maxxis rumbler poprzez szybkie tufu thundero nie miałem takich przebojów.
No widzisz, a ja jak pisałam o Tufo, że lubię, to inni biadolili jakie to są szmaty i jak się dziurawią szybko. I że na pewno płacą mi za reklamowanie Tufo.
Teraz widzę biadolenia w druga stronę :)))
A prawda jest taka, że to często zależy po prostu od szczęścia.
Hej :) Temat o gumach w fajnym tonie i z uśmiechem, a na dodatek super naturalnie - takiego jeszcze nie oglądałem ;) Co do gum, to jednak mam takie odczucie, że im więcej zbieram opinii o markach i modelach i konfrontuję to z własnymi testami, tym bardziej jestem zmieszany :D Mamy chyba jakąś loterię skrajnych jakości i cech tych samych opon. Z jednej strony odporność na przebicia, z drugiej waga, z trzeciej trakcja, z czwartej grupowy hate lub zachwyt. To co mi wyszło za super szybkie, pewne i niezniszczalne, u kogoś stale łapie kapcie i w ogóle jest podobno syf. Komentarze poniżej są na to dowodem :) Ja zwykle wybieram przede wszystkim opony lekkie, jak Twoje Cadexy - bez kapci, bez niespodzianek. Może to kwestia nie tylko masy ridera, nie tylko techniki jazdy, ale może też uważności po czym się jedzie. Tak można każdą cechę opony odmieniać przez osoby używające. Od ciężkich pancernych, po lekkie bawełny cienkie jak papier. Fajną rzeczą byłaby wypożyczalnia opon, jak siodełek do bikefitingu, bo to chyba druga po siodełkach, bardzo indywidualna część roweru. Pozdrowionka z Pomorza :) i do następnego vloga. Muszę naładować swoje gopro, bo to wstyd tyle czasu bez bycia na wizji :P
Ładuj, ładuj to GoPro. Bo nie ma czego oglądać na jujubach :))
A z oponami to chyba jest tak, że tyle ludzi jeździ na danych oponach, że zawsze znajdą się tacy, co im one podejdą i tacy, co je znienawidzą :))
Opony, jak opony, ale krepel rajza to zawsze na propsie! :D
Otóż to. To był jedyny motywator 🤪
Ostatnio zacząłem oglądać relacje z zagranicznych ultra i np w USA tour divide 4400km od granicy z Kanada do granicy z Meksykiem. Wyścig przez góry, stepy i pustynię. Po ujebach, szutrach i asfaltach. Najczęściej spotykana konstrukcja na takich wyścigach to gravel na oponach 2,25' mezcal albo ikon. Takie zestawienie bardziej do mnie przemawia niż gravel na oponach 40mm. Ja wiem że można sobie wytyczyć ładna trasę gdzie będzie komfortowo ale nie raz wycinka drzew i ciężki sprzęt zamieniają szutrostade w trasę enduro tak więc dla mnie opona 2' to minimum. Ale takie są moje prywatne odczucia. Czekam aż ktoś na polskim TH-cam pokaże gravela na oponach 2,25' i amortyzowanym widelcem ze skokiem 100mm :)
Rozumiem podejście.
Tylko trochę ciężko porównywać wyścigi przez całe Stany z polską rzeczywistością.
W Polsce w większości przypadków 40 mm opony wystarczy.
Przejeździłam tak cały zeszły rok :)
haha opony 2.25' widelec ze skokiem 100mm, i prosta kierownica. Kilka kanałów na TH-cam znajdziesz. Wpisz Hardtail. Ale wiem ze to podchwytliwe pytanie było :D
@@mr.z2618 Od kiedy gravel ma płaską kierownice? Chociaż maszyna, która opisałem to bardziej rower XC z przeszczepioną kierownicą gravela ale za granicą takie konstrukcje się pojawiają. Trzeba mieć otwarty umysł, zawieszenie i opony dają możliwości w terenie a kierownica typu baranek daje aerodynamikę i dużą możliwość chwytów. Obczaj sobie kanał Dylan Johnson i jeden z jego najnowszych filmów. Jeśli język angielski nie jest dla ciebie barierą to facet tłumaczy wszytko. Pozdrawiam złośliwego kolegę.
Ja dalej pozostaje przy tym, że Polska to nie jest miejsce na takie rowery.
90% tras załatwisz gravelem z oponą 40 mm.
W 10% jaki stanowią góry większość ludzi nie przyjeżdża.
A w góry znów lepiej nadaje się fajne lekkie enduro niż XC z barankiem.
Może więc każdemu według upodobań i niech sobie każdy jeździ na czym chce.
Niedawno przesiadłem się z Tuffo Thundero 40 na Gravel RC 40. Jeszcze może zbyt wcześnie żeby oceniać ale Tuffo miały chyba minimalnie mniejsze opory toczenia, zwłaszcza na twardych nawierzchniach. W błocie… hmm… na moją nogę te opony są wolniejsze (tzn biorą więcej błotka niż Tuffo), z drugiej strony te boczne klocki działają trochę jak kontrola trakcji w aucie, opony nie chodzą na boki, trudniej o wywrotkę w poślizgu. Tuffo na błocie czy piasku to jak jazda bez kontroli trakcji na łysych oponach 😂
zgadzam się po całości :)
Ja jestem bliski znalezienia mojego świętego grała. Mam teraz gravelkingi ss 43 mm. Szybkie na twardym a i w terenie dają radę. W błocie wiadomo, że nie, ale po błocie już nie jeżdżę. I gdyby było jeszcze ciut więcej mięsa, gdyby była nieco szersza... I o to nowsza wersja, która wjechała do sklepów jest już 45 mm. I zastanawiam się czy zmieniło się tylko oznaczenie czy rzeczywiście opona nieco urosła.
Polecili mi w Giancie na Ochojcu w Katowicach RC na przód i H na tył i przejeździłem 3/4 sezonu w 2023 (rozmiar 700x45, czyli max ile wejdzie mi do Rondla). Wcześniej były 700x40 Schwalbe G-one i różnica na plus była kolosalna - szybko i wygodnie, może to kwestia wagi (84kg)? I jeździłem sporo na szutrach, nie tylko premium.
Teraz na tył zamiast H założyłem M też 700x45 i po testach na zimowej wiśle i rundzie po murckowskich szutrach w wersji błotnej już wiem, że na trudne, mokre warunki to jest mega wybór. Przód został na RC i zadziwiająco trzymał świetnie na testach. Jeżdżę na razie na dętkach i w zeszłym roku nie było przebić - widać jakość i to, że nie ściemniają że wytrzymają dużo.
Trochę na odwrót. Przód powinien być stabilny a tył szybki
@@kamilklewin4287 No tak, RC daje stabilność z przodu przy skręcie, H - szybkość na tyle. I w takiej konfiguracji było idealnie.
Teraz jest RC z przodu i M z tyłu i przy testach po 200km w większości na mokro, oceniłbym 9/10.
Przy czym być może ta konfiguracja akurat mi pasuje - z szerokimi oponami i do wagi, którą mam (84kg + rower).
@@kamilklewin4287przecież właśnie z przodu ma stabilną RC a z tyłu szybka H (a później M)
@@Pablo_Coach no to zobacz sobie bieżnik M. To jest opona na przód. Wcześniej Rc i H spoko
@@kamilklewin4287 czyli sugerujesz że optymalna opcja to z przodu M lub RC a z tyłu H tak?
Mam dokładne te same opony i jestem bardzo zadowolony, choć ja nie ważę 60 kg. Pozdrawiam
Ja miałem podobne odczucia odnośnie wersji Gravel M. Bardzo dużo osób chwaliło a mnie nie przypadły do gustu Dopiero z czasem zrozumiałem że to nie musiała być wina opony jako takiej ale być może szerokości. Miałem 45mm a największe pochwały zbierała opona 40mm. Pirelli nie dość, że do najlżejszych nie należą to jeszcze włosi kłamią na potęgę co do realnej wagi. Moje opony były o ponad 40gr cięższe niż specyfikacja. Z oferty Pirelli chyba wlaśnie Gravel M i 40mm to jedyna kombinacja której chciałbym jeszcze spróbować w przyszłości ale póki co tak jak nie lubię Speca to uwielbiam opony Pathfinder Pro 42C
Dziwne bo ja np. na Cinturato Mixed 45 pobiłem bardzo dużo osobistych rekordów i zanotowałem wiele KOM’ów. Ta opona jest tak komfortowa ze podczas jazdy robi wrażenie powolnej ale później jak się patrzy na czasy na segmentach to już wychodzi zupełnie inaczej
Mam teraz Cinturato Mixed w rozmiarze 40 i zastanawiałem się nad przesiadką na rozmiar 45, ale prześwit między ramą a oponą byłby minimalny i nabrałem wątpliwości.
@@lobojack100 daj 45 z przodu i 40 z tylu
@@Pablo_Coach, ja to samo. Na fabrycznych 38mm dużo wolniej niż na Pirelli Gravel M 40mm.
Spróbuj opon Rene herse u nas mało popularne bo wysyłka ze stanów ale warte uwagi
O Spodek 🤘
Ty zmieniasz opony Zielony_f16 też będzie zmieniał opony , przypadek ? Nie sądzę . Macie chyba tego samego dostawcę .
Nie przypadek, idzie sezon i trzeba pomysleć o czymś optymalnym.
Te opony czekały na test dobre 10 miesięcy. Dostawca nie ma tu znaczenia :)
@@mambaonbike1hejka, a co powiesz na g-one RS? Dla lekkiego ridera ta opona powinna się nadać idealnie
piękny rower. Giant aka Liv, robi świetne rowery. Jak tam folia, trzyma się na ramie jeszcze?
Folia bardzo ok :)
Nie wspomniałaś na jakim ciśnieniu jeździsz na tych kapciach. Mam gravel m na przodzie I gravel h na tyl w rozmiarze 45mm, zalane mlekiem. Miałem je po połowie sezonu wywalić, bo strasznie mułowate były. Na koniec stwierdziłem, że zwiększę ciśnienie do 2,2-2,1 przy 82 kg i to był strzał w 10. Jakbym zupełnie na innym rowerze jeździł,warto spróbować =)
Dzięki, kombinowałam z ciśnieniami. Ta guma jest dla mnie za twarda :))))
@@mambaonbike1czyli Mixed jednak lepsze dla lżejszego ridera, inny oplot i opona bardziej pracuje
Przy jak szerokich obręczach masz te ciśnienia?
@@wojtekcegielny7022 25
To trochę jak złote kable do słuchania muzyki. Niektórzy słyszą różnicę, ale większość nie. Mam w swoim złomku Continental AT Ride (chyba 42mm), które dwie (a jak dobrze poszukać to i 4) kosztują mniej, niż jedna z filmiku. Super opony na lekkie, mieszane trasy. Nawet w piasku czy błocie się śmignie, oczywiście umiarkowanym. A, no ważą coś koło 500g sztuka.
Pociągi towarowe nie przeszkadzają, nie przejmuj się ;)
Czasami mi się śnią pociągi towarowe, wysypują czarny gruz na hałdy w mojej głowie
Pociągi wycięłam :)))
Niestety znam ten ból wynikający z okienek, które są akurat nie wtedy kiedy powinny.
Ale już niedługo :)
Łezka w oku zakręciła się od tych slaskich znanych plenerów😮
Hej, co to za okulary? Pozdrawiam z Katowic!
To Alba Optics w wersji fotochrom
Dzięki za info
Chyba najlepiej na sezon zimowy zakładać siermiężne opony, żeby wyciskać te same waty ale przy niższych prędkościach.
One są cięższe niż podaje producent. Ważyłem dwie sztuki, które ostatnio zakładałem: 631g i 636g.
Z lekkich oponek które miałem to Aventury ( ~470g przy 44mm i Spece Pathfinder s-works ~430g przy 42 mm).
Jak dla mnie w miarę uniwersalne oponki. Całkiem dobrze radzące sobie w terenie poza głębszym błotem ( tam gdzie ja na Specach Rhombusach szedłem jak dzik w żołędzeie kolega na RC miał lodowisko).
Najpierw piszesz o Pathfinder, a potem o Rhombusach. :D
@@Graham123PL
Patchfinder niezbyt się u mnie sprawdziły. Nie lubiły do końca mokrego i piachu. Rhombusy przejeździły zeszłoroczną jesień i zostaną do marca.
Poprostu zmieniam opony na błoto i śnieg każdej jesieni. Dwie poprzednie zimy były Tufo Swampero.
Hej mam pytanko jaki masz RATCHET 36czy 54
36
W jakim dniu tygodnia wypada tym roku tłusty czwartek ?😅
U mnie dziś :)
a w piąteczek międzynarodowy dzień pizzy.
Znajome tereny 😊
WTB riddler 37c najlepsza opona, dobra cena.
G one i Pirelli Cinturato są lepsze wizualnie.
Wungel !!! Super. To tak jak byś pedziała Frup, bo tak to powie gorol. 😂😂😂
CZEŚĆ MAMBA A CZY PRÓBOWAŁAŚ TEJ NOWSZEJ OPONY RC X ?
Nie, nie próbowałam i chyba bym nie chciała.
X jest minimalnie cięższa przez to, że ma wzmocnione ścianki.
Dla mnie to za dużo, niepotrzebnie.
@@mambaonbike1 DZIĘKI ZA ODPOWIEDŹ NO JA WŁAŚNIE X PODZIURAWIŁEM Z BOKU PRZEZ DOBICIE A MIAŁY BYĆ TRWALSZE TEŻ NIE WRÓCĘ DO SERII RC POZDRAWIAMY CIEPLUTKO
@@parch_jurajski jak przez dobicie to chyba nie z boku 😉
@@mambaonbike1Z BOKU Z BOKU JESZCZE JAK FAKT MOŻE TECHNIKA DZIURAWIENIA BYŁA INNA PEWNE JEST JEDNO POCZUŁEM MEGA ŁOMOT OD KAMIENIA PRZEZ OBRĘCZ SZTYCĘ AŻ PO ŻITOL POZDRO POZYTYWNIE ZAKORBIENI PARCH JURAJSKI NAMASTESSA
@@parch_jurajskiPEWNIE JEŹDZIŁEŚ NA PUŁBARA NA MLEKU OWSIANYM
Mamba, kupiłem nowy smartfon i mam pytanie. Czy takie wożenie na mostku, bez żadnej amortyzacji w terenie, jest w stanie popsuć mechanizmy w telefonie?
To chyba pytanie nie do mnie 😉 mi do tej pory wszystko działa.
@@mambaonbike1 O.K. :) A jakiego uchwytu używasz na mostek?
@@marceliszpak4384 to jest Peak Design. On jest na takim uchwycie jak Garmin a ja mam go ustawiony w drugą stronę dlatego wygląda jakby telefon był na mostku.
Opona RC 40ka na obręczy hookless o szer wew 25mm daje u mnie 43mm szer balonu. Obecnie mam Mkę na przodzie+Rc na tyle, całkiem dobrze się sprawują. RC jest trochę sztywniejsza niż Mka, jak ktoś chce czegoś jeszcze bardziej pancernego, to istnieje też wersja rc-x.
Oooo 43 mm to całkiem fajnie :)
@@mambaonbike1 To zależy, u mnie po zmianie kół i dojściu tych 3mm[na stockowych obręczach 23mm wew było idealnie 40], to bagażnik i błotniki mam na styk ;). Pewnie przy 28mm wew obręczach(np dandy horse ma takie w ofercie) mogłoby być 45mm w praktyce.
Ile TPI maja te opony?
60 tpi
Wydaje mi się że lepiej byłoby 120 👍
@@mambaonbike1zależy w jakim aspekcie lepiej. 60 daje większą odporność na przebicie ale gorsza praca opony=mniejszy komfort
Ale w końcu nie powiedziałaś dlaczego nie są dla Ciebie 😉😊
Zapraszam na bloga 🙂
Nie da na mnie bo nie pracują pode mną tak jak trzeba. Są zbyt mało elastycznie przez niskie TPI.
mambaonbike.pl/pirelli-cinturato-gravel-rc-test-dlugo-i-krotkodystansowy/
Ja mam opony gravel H, mam wrażenie że są dość podatne na przebicia.
Jeździsz na mleku czy dętki?
@@mambaonbike1 aktualnie na mleku
Raz fragment puszki aluminiowej wszedł tak głęboko iż przebił dętka, wtedy zacząlem jeździć na mleku, na mleku już musiałem latać oponę sztyftem(takim wąsem do naprawy :) ) - fragment butelki mały okróch aż się wtopił w oponę ... Może za niskie ciśnienie, jezdze na 1.9 - 2.5 bara.
@@michalsadowski7906niskie ciśnienie daje mniejszą podatność na przebicie
@@Pablo_Coach hmm nie wiem czy zrozumiałem - mniejsze ciśnienie = większa odporność na przebicia ?
Strasznie ciężkie te oponki. Ja nie zakładam nic powyżej 500g. Dla Ciebie super rozwiązaniem były by koła na obręczach o wewnętrznej szerokości 28mm. Na tak szerokich obręczach oponka 40 będzie miała 42 - 44 mm przy zachowaniu dobrej wagi i trakcji
A czy takie obręcze nie są ciężkie? Pytam, bo nie sprawdzałem, ale sam staram się pilnować wagi nie tylko opon, ale i obręczy, przy czym ja używam nieco węższych.
W góralu oczywiście czarne a w gravelu z brązowym rantem.😎
Z draską 😅
styl musi się zgadzać :))
Jeżdżę na Thundero 44 przy wadze 69kg i jakoś nie wyobrażam sobie zalożyć węższej właśnie ze względu na wyższe cisnienie. Wedlug rollingrestistance toczenia opory są większe pomiedzy różnymi modelami niż tym samym z wiekszą szerokością.
Zresztą.. Najważniejszy jest komfort.
Kiedy widziałem jak Halejak na ThunderBurtcie wygrywał błotnisty wyscig uświadomiłem sobie, ze te wszystkie magiczne bieżniki to marketingowy bełkot, a juz na pewno dla śmiertelników.
No właśnie jest zupełnie odwrotnie.
90% ludzi nie ma takiej techniki jak Halejak, więc potrzebuje lepszej opony, która da bezpieczeństwo i jako taką pewność w błocie.
A Thundero super, lubię nawet bardzo.
@@mambaonbike1 ja mowie na swoim przykladzie. Gdy zaczalem myslec co robie nawet Aspeny z RekonRace dawaly rade a to semislicki. Oczywiscie nie wrzucam wszystkich do jednego wora ani nie mysle o skrajnosciach.
Thundero sa niepozorne i jednoczesnie zaskakujaco dobre.
Hmmm... Ja w prawdzie obecnie na grawelu, ale jeżdżę głównie po asfalcie, nie startuję w zawodach i może przez to nie jestem wyczulony na te kwestie. Na grawela przesiadłem się w zeszłym roku z 20-sto letniego "marketowego" turystyka na 26" kołach. Miałem na nim założone "nowe" oponki Schwalbe Marathon Plus o szerokości 1.75". W grawelu mam na razie "fabryczne" WANDA W3113 700X38C. No i nie odczuwam wielkiej różnicy pod względem komfortu, czy nawet przyczepności. Osobiście odczuwam większą różnicę pomiędzy zmianami ciśnienia w danej oponie niż pomiędzy tymi oponami z ciśnieniem dobranym wedle tego samego wzorca. Nie chcę przez to powiedzieć, że różnić między oponami nie ma - jedynie, że ja nie mam chyba tak wyrobionego "wyczucia", żeby to odnotować. Swoją drogą, zdaję się, że nauka mówi, że jeśli nie robi się tylko i wyłącznie podjazdów, i to takich, których nachylenie wynosi lub przekracza 7%, to waga nie jest szczególnie istotna. A nawet na owych podjazdach nie robi aż takiej różnicy. Oczywiście waga opony jest w pewnym zakresie odzwierciedleniem składu tworzywa, które z kolei ma wpływ na opory toczenia, a to już ma znaczenie. Pozdro!
no cześć kuzyn! :)
Ciśnienie oczywiście jest mocno odczuwalne 👍 Waga opony ma znaczenie bo to masa rotująca którą musisz wprawić w ruch 🙂
@@Cycling.Doughnut Cześć i czołem z odległego Mazowsza ;)
jak bym jeździł ultrasy to bym wpadł heheeh :D @@sherab2078
@@mambaonbike1 , sam nie jestem fizykiem i nie chciałbym zostać odebrany, jako mądrala, który za wszelką cenę musi mieć rację, ale z informacji, z którymi się zapoznałem wynika, że ogólnie masa rotująca ma znaczenie tylko w czasie przyspieszania i zwalniania, a w przypadku różnic w masie, o jakich mówimy w przypadku kolarstwa, różnice w osiągach są tak małe, że właściwie niemierzalne. Wszystko w skazuje na to, że środowisku kolarskim istnieje ogólnoświatowa tendencja, żeby przeceniać znaczenie masy. W rzeczywistości, o wiele większe znaczenie mają opory toczenia (więc dobór opon jak najbardziej ma znaczenie) i aerodynamika. W tym ostatnim przypadku największa składowa to oczywiście my sami i to jaką mamy pozycję na rowerze, ale pod względem osiągów, rama aero wciąż daje więcej niż rama light (chyba, że jedyne co robimy, to podjazdy). Wszystkie te dane pochodzą ze świata szosowego. Przy jeździe off-road w grę pewnie mogą wchodzić dodatkowe czynniki. Zgaduję jednak, że ogólne wnioski pozostają zbliżone. Natomiast co do komfortu, to oczywiście kwestia dość subiektywna i ciężko tu się wesprzeć twardą nauką. Jeszcze raz podkreślę, że chodziło mi tylko o to, że ja sam nie potrafię za bardzo wyczuć różnic między modelami opon, co nie znaczy, że ich nie ma. Pozdrawiam. 😊
Nie można tego tak zostawić… To musi obić się o zarząd Pirelli’ego
Ciekawe. Dużo osób na niej jeździ. Ale faktycznie trochę klockowate :P
Przyjął bym recenzję Tufo Thundero, ale faktycznie to dość oklepane opony w rowerowym YouTubie.
Dla mnie Thundero to petarda 🧨
@@mambaonbike1A jak byś Thundero zestawiła z Conti Terra trail? Strasznie się na nie jaram ale nie robią 45c a thundero już tak. Chyba że Conti Terra Trail jest tak miękka i klei tak wściekle że stwierdzili że 40c wystarczy 😅
@@DarekTube1 nie jeździłam na conti. Z MTB mam mieszane uczucia.
@@DarekTube1Trzy sezony temu miałem przesiadkę z Traili ( wersja BlackChilli) na Thundero. Continentale dużo bardziej przyczepne ( szczególnie gdy jest mokro). Co do oporów to całkiem szybkie z lekkim wskazaniem na Thundero, która dzięki bardziej twardej mieszance wolniej się ścierała. Za to jest coś do czeko po takiej przesiadce trzeba się orzyzwyczaić: odgłos sypanego piasku po ramie. Po prostu Tufo bardzo zbiera ziarenka piasku i sypie nimi po ramie...i kolegach jadących na kole.
@@DarekTube1Terra Trail występuje w 45c
Koła z oponami powinny być jak najlżejsze ale i tak wychodz 600 - 800 gram na koło. Weż to póżniej dżwigaj.
Witam no widzę zdania się podzielone
I o to chodzi 👍
To nie są opony do gangbang packingu??? A ja już kupiłem i co teraz? Mam być niezadowolony ? A tyle pinindzy dałem
Chłopak jesteś, spodobają Ci się :)
Pomyliłeś bike packing z face *ucking 😅
dji mic 2
Nie działa z GoPro. A do Sony mam inny mikrofon 👍
@@mambaonbike1 dji action 4
@@vitaliishtelmakh5497 czy ja gdzieś kogoś pytałam o porady? Albo pisałam że szukam nowej kamery? 🤔
Jeżdżę na Cinturato Gravel 27.5 x 45mm Hard od jesienie. Oprócz brązowego paska bocznego i lekka kostka bierznika te opony najgorsze jakie miałem. Złapałem już ok 8 kapci przez ten czas i nikomu nie polecam, Oprócz wyglądu i nazwy wielkiej firma Pirelli,to te opony to istne gówno, okazało się nie warte swojej ceny. Jeszcze raz złapie kapcia i idą do kosza. Zapomniałem dodać ze szybko łapią mini dziury jak się tak przyjrzy ponieważ guma jest miękka a jeżdżą na detkach Pirelli. Pozdrawiam
Ile ważysz, na jakim ciśnieniu jeździsz?
Dętki? W Jakim terenie?
Jestem bardzo ciekawa, bo raczej ludzie chwalą ta oponę.
Faktycznie, częściej można spotkać opinie o słabszej odporności na przebicia Cinturato Gravel H od innych modeli (ja używam modelu Gravel M i miałem jakieś przebicie, ale ogólnie jest nieźle).
Jeszcze jeden kapeć i opony idą do kosza. Po „około” 8 kapciach już dawno powinny iść do kosza.
lubię Cię przedszkolanko, ale piermotylanoga. co daje mniej 20dkg czy 200gram jak ważysz 75 kg? albo 105kg? nie zapłacili z pirelli?
Poczytaj o masie rotującej. Na 500 kilometrach każdy wacik ma dla mnie znaczenie :)
Rozumiem jednocześnie, że dla ciebie może nie mieć i nie mam z tym problemu.
Ja ważę 57 i dla mnie 200 gramów to więcej niż dla osoby ważącej 100 kg :)
Pewnie nigdy o tym nie myślałeś, ale policz sobie jaki procent masy osoby ważącej 80 kg stanowi 9 kg rower, a dla osoby ważącej 57 kilo jaki to procent.
Przykro mi natomiast, że insynuujesz iż to czy ktoś płaci czy nie, ma wpływ na moje opinie.
@@mambaonbike1 I co gorsza, większość z tych insynuacji piszą osoby z randomowym nickiem, bo w oczy by tego nie powiedzieli.