Strasznie dobrą robotę robicie. Nie tylko w tematach południowych sąsiadów, ale te wydają mi się ciekawe. Nasz program szkolnej historii nie ustawia do zrozumienia sąsiednich środkowoeuropejskich krajów, czy nigdy nie mających państwowości, czy nie-suwerennych ale w innym sensie / w innej historii niż Polska, z innymi emocjami skierowanymi do władcy / zaborcy
Świetny temat, interesowałem się historią w szkole, ale mało było w programie historii powszechnej, a jest ona fascynująca i inaczej patrzy się na historię Polski z tej perspektywy. Poza tym w ogóle nie znamy historii naszych sąsiadów i traktujemy ich trochę z pozycji wyższości. Jako, że pochodzę z płd. wschodniej Polski od dawna interesuję się historią tego pogranicza. Miło było posłuchać o naszych południowych sąsiadach.
Program szkolnej historii to sama żałość i płacz. Tak, prawda, my Polacy mamy zupełnie inna historię, inne emocje zw z czasami utraty suwerenności itd... i nie czujemy intuicyjnie sąsiadów, których narody miały zupełnie inna ścieżkę
Sam sobie postawiłem pytanie, czy gdyby Słowacja była wielowiekowo włączona pod słowiańskie silniejsze państwo, czy zachowała by tożsamość i samo-identyfikację ? Może pobyt w strukturach odmiennego językowo imperium (węgierskiego), kogoś wyraźnie "innego", ułatwił przechowanie tożsamości ?
V stredoveku bola oficiálnym jazykom Uhorského kráľovstva latinčina. Preto asimilácia Slovákov neohrozovala. Aj Maďarská šľachta sa na severe krajiny rozprávala s poddanými po slovensky. Situácia sa zmenila s nástupom nacionalizmu na prelome 18. a 19. storočia. Vtedy všade v Európe prebiehala etnická homogenizácia, ale v Uhorsku to mali Maďari ťažké: nás Slovákov nikdy Maďari nepresvedčia, že naši predkovia poľovali na sobole niekde za Uralom, alebo sa na koňoch preháňali po stepiach ako Kazachovia.
Nie jestem do końca usatysfakcjonowany tą rozmową, widać niestety rys warszawkowatości na poglądach profesora w kwestiach czeskich, słowackich, tą nieznośna manierę mieszanki ignorancji, impertynencji, nieczystych intencji, co się kiedyś materializowało w podlej i przegłupiej polityce J. Becka. Nie jest dziełem przypadku, że np sąsiad Czech od 1000 lat nie potrafił się dorobić wielkiego słownika polsko-czeskiego, że strona czeska sama postanowiła dopisać te brakujące tomy. To mentorstwo w kwestiach mniejszości i przebiegu granic czeskich! W stosunku do państwa, które miało wzorcowo rozwinięte szkolnictwo dla mniejszości czy od tysiąca lat klarownie ustalony administracyjny przebieg swych granic co do cm ziemi! Przez litość nie będę pisać szkolnictwie dla mniejszości narodowych w 2RP oraz czy kryteria narodowościowe były brane przy wykreślaniu granic RP, nie będę również pastwić się na temat nienasyconej raczej jednostronnej miłości polsko-węgierskiej i dlaczego Węgry nie zdecydowały się na zabór Słowacji, wolały niepodległy byt jej części, niż poniewierkę pod polskim panowaniem, bo takie bzdurne uroszczenia wysuwała Sanacja nie dbając nawet !!! jakie to odczucia wywoła u Węgrów - właścicieli przez 1100lat tych ziem.
@@marceldessault2901 oczywiscie... wszystko co robia Czesi super, wzorcowe, wszystko co Polacy to podłość. Mimo tej wzorcowości, miłości do mniejszości narodowych ich państwo było rozsadzane przez mniejszości tak samo jak nasze. Może jakis konkretny zarzut co do profesora? powiedział gdzies nieprawde? popełnił nadużycie? zauważam w Polsce dziwny irracjonalny zachwyt nad wszystkim co czeskie , bez żadnej wzajemności z ich strony, a w Monachium to nie Polska popełniła podłosc tylko Francja i W.Brytania. W sytuacji gdy państwo czechosłowackie sie sypało Polska nie mogła być bierna wobec Polaków na Zaolziu, choć piarowo to był bez wątpienia błąd, ale takie czasy. Polacy i Czesi boczyli sie na siebie przez cały okres międzywojenny i obie strony są tu winne
@@andrewcarpenter5703 No jasne chłopcze, Czesi mordowali urzędników polskich, wysyłali kilkusetosobowe grupy dywersyjne, agenci wywiadu napadali na banki w Polsce, osaczali Polskę dyplomatycznie podszeptując roszczenia terytorialne, torpedując układy bezpieczeństwa, nazywali Polskę sztucznym sezonowym tworem, podpalali zagrody Czechów na Wołyniu i takie inne też, nie? Odnośnie mniejszości to inną sytuacją jest siedzieć notorycznie w oślej ławce, latami wytykanym w Lidze Narodów, mieć zrewoltowaną, zdesperowaną szykanami w Berezie mniejszość, która nie ma niczego do powiedzenia, najmniejszych praw, a inną jest mieć mniejszość posiadającą wszelkie prawa i szczutą do działań wywrotowych przez ośrodki central zagranicznych.
Bardzo ciekawa rozmowa. Pan profesor napisał kilka ciekawych książek, np. o historii Niemców czeskich i o Protektoracie w czasie II WS. Zakarpacie to Czesi dostali i nie bardzo wiedzieli, co z nim zrobić :) Na Zakarpaciu, w latach 1938-1939, miała miejsce dość niesławnej pamięci polska dywersja, tzw. Akcja "Łom" (np. jest o tym książka Dariusza Dąbrowskiego "Rzeczpospolita Polska wobec kwestii Rusi Zakarpackiej (Podkarpackiej) 1938-1939". A o historii Rusinów Zakarpackich ciekawie, i o dziwo dość obiektywnie, pisze Paul Magosi "Naród znikąd":)
5:29 Kazimierz Feliks Badeni pochodził z rodziny Badenich pieczętującej się herbem Bończa. W latach 1895-1897 był premierem Austrii. Jego rząd upadł pod wpływem oporu Niemców i socjalistów, po tym jak wprowadził w Czechach równouprawnienie języków czeskiego i niemieckiego. Czyli co Czesi zawdzięczają Polakom.
Czeska hegemonia na Słowacji trwa. Wszystkie przedsiębiorstwa są w czeskich rękach. Winny jest słowacki charakter, giętkość, miękkość. Unia Europejska pozostawiła kontrolę nad słowacką gospodarką Republice Czeskiej. To czysty oportunizm Brukseli.
Jak Polska może być silnym krajem, skoro swoi nie mówią o niej prawdy! Zaolzie miało polską większość etniczną i było przyznane Polsce. Czesi urwali Zaolzie z tyłu, w czasie najazdu bolszewików na Polskę w 1920 roku. Ententa wsparła czeską grabież! Polska w 1938 r. odzyskała swoją własność z ludnością polską!
Małe państwa mają historie, a wielkie mocarstwa zamiast historii posługują się mitami, a ponieważ Polska była, jest i zawsze będzie supermocarstwem, to nawet w przypadku konfliktu o Śląsk Tiesinki zawsze będzie posługiwała się mitami zamiast historią. Gratulacje
@@jozefkaczmarzyk6474 Co ma wspólnego chrzest kilku szlachciców w 956 r., którzy zostali ochrzczeni przez księdza, z tym, że zamiast prawdy historycznej wszyscy powtarzają bezsensowne mity?
Tak szczerze to trochę nie do końca. Polacy i Czesi ze Śląska Cieszyńskiego zawarli umowę o tymczasowej granicy i ani Warszawa, ani Praga, ani społeczność międzynarodowa nie uważały jej za ostateczną. Polska podjęła bezsensowną decyzję po przeprowadzeniu wyborów do Sejmu po naszej stronie linii demarkacyjnej, a Czesi dostali pretekst do zbrojnego przesunięcia tej linii (co i tak pewnie bez tego pretekstu próbowaliby zrobić). Z bolszewikami akurat nie miało to związku, bo starcie na Śląsku Cieszyńskim było zimą 1919, czyli w czasie walk z Ukraińcami o Lwów i okolice i powstania wielkopolskiego. Sprawy bolszewików jeszcze nie było. A to, że Praga dolała oliwy do ognia, to inna sprawa. Natomiast z 1938 jest ten problem, że z dzisiejszej perspektywy (i wielu ówczesnych też) powinniśmy wtedy iść z Czechosłowacją ramię w ramię, byliśmy zagrożeni przez Niemcy i w sojuszu z Francją. Ale tu większa jest wina Pragi, że tak z Zaolzie wyszło. Paradoksalnie w mgnieniu oka Polacy z Zaolzia wyszli na tym jeszcze gorzej - w zasadzie tyle co przez rok była tam Polska, co tylko skróciło Zaolziu okupację niemiecką o ten rok. Tyle że później i tak Rzesza anektowała te tereny, a reszta Zaolzia, która w 1938 została w Czechosłowacji, była przynajmniej w Protektoracie, gdzie jednak - co by nie mówić - okupacja była znośniejsza.
"Są jacyś Polacy..." takie pojęcie gównowiedzący Francuzi mają do tej pory! A my ciągle dajemy się nabierać na okrągłe słówka tego lub innego francuskiego tffffuuu prezydenta!
Niestety Pan profesor się myli, że Habsburgowie panowali nieprzerwanie w Czechach, ponieważ Czesi na swój tron obrali Palatyna Reńskiego Fryderyka Wittelsbacha i mimo, że długo nie porządził to konflikt o tron czeski wywołał wojnę trzydziestoletnią.
Czechy slowianie ani chca byc germanami. I sa radustami w czasach Czechosłowacji , na strefie czekow zakładali zakłady a na strefie Słowacji tylko bjura. I teraz widac jaki mieli plan , aby mieli tylko oni zaklady .
Panie profesorze nie ładnie tak kłamać Czesi napadli na Polaków na Zaolziu wcześniej podpisując z nami "pakty" z 5 listopada i nie było porozumienia tylko zmuszenie Polski do ustępstw na rzecz Czechów Oj historia z kantem !!!
"pakty" "sobie" popodpisywały samorządy, i na pewno "nie z nami" , Polska w woli powstania bytu państwowego była opóźniona 3 tygodnie, w zasadzie skopiowała ruchy czeskie właśnie, śmiem twierdzić, że bardziej odpowiadał, był wygodny status quo, zaś podział administracyjny był konkretny od ładnych kilkuset lat te ziemie nie należały do Polski tylko do Ziem Korony Św. Wacława
@@marceldessault2901 hahaha Gratuluję logiki w ten sposób patrząc to nie powinno być Słowacji, Łotwy Estonii. Polska też była częścią trzech różnych cesarstw itd itp A już pomijając kim byli i jak się tytułowali książęta piastowscy! A w księstwie cieszyńskim wymarli jako ostatni. Krótkowzrocznosc takich polityków czeskich jak masarek czy benesz spowodowała to co się wydarzyło pod koniec lat trzydziestych( śmigły i bek byli tak samo ślepi)
@@Mlodywolyn zastanów się chłopcze nad kocopołami, które napisałeś, ubierz to w jakąś formę wywodu, bo to jeden wielki chaos. Co do logiki, to pomijając fakt, że nie wiem na których częściach mojego wywodu powstał twój błyskotliwy gejzer spostrzeżeń,to sam sobie przeczysz odnośnie książąt piastowskich (piastowskich-niekoniecznie przecież polskich). Dlatego też wybacz ale nie będę z tobą (jako okulistą polityki historycznej) dyskutował odnośnie krótkowzroczności polityków czeskich a nawet polskich), po prostu cię to przerasta (póki co-mówię grzecznie, bo każdy nosi w tornistrze podobno buławę marszałkowską, do nauki młodzieńcze).
@@marceldessault2901 ale mi się starzec trafił 🤭😂🤣🤦🏼♂️ Nie umiesz dyskutować to się nie odzywaj jak jedynym sposobem dla ciebie do "rozmowy" są teksty ad persona no to gratuluję ci wychowania i kultury osobistej. Czego nie rozumiesz co mam ci wyjaśnić? Nie będę się więcej odnosił do prymitywnych tekstów na mój temat bo jestem ponad tym. Pozdrawiam i życzę więc samo refleksji.
No nie Czechy to bylo panstwo Morawskie z 3 krolami na Tronie Krakowskim czemu o tym milczycie to Polska przyjela chesst od Czechow takze skoncz synku propagande
Bardzo sensowny i zrozumiały wykład. 🎉😊
Wspaniały odcinek 👍.Dziękuję za niesamowitego erudytę, gościa odcinka.👍 👍 👍
Strasznie dobrą robotę robicie. Nie tylko w tematach południowych sąsiadów, ale te wydają mi się ciekawe. Nasz program szkolnej historii nie ustawia do zrozumienia sąsiednich środkowoeuropejskich krajów, czy nigdy nie mających państwowości, czy nie-suwerennych ale w innym sensie / w innej historii niż Polska, z innymi emocjami skierowanymi do władcy / zaborcy
Tu mogę zasygnalizować że we wrześniu rozpoczynamy cykl rozmów dotyczący historii Rumunii
Dziękuję za wtrna edukacje,próbującą wiele ciekawych wątków. Na edukację nigdy nie jest za późno.!😊
Świetny wywiad, dziękuję!
Świetny temat, interesowałem się historią w szkole, ale mało było w programie historii powszechnej, a jest ona fascynująca i inaczej patrzy się na historię Polski z tej perspektywy.
Poza tym w ogóle nie znamy historii naszych sąsiadów i traktujemy ich trochę z pozycji wyższości. Jako, że pochodzę z płd. wschodniej Polski od dawna interesuję się historią tego pogranicza. Miło było posłuchać o naszych południowych sąsiadach.
Program szkolnej historii to sama żałość i płacz. Tak, prawda, my Polacy mamy zupełnie inna historię, inne emocje zw z czasami utraty suwerenności itd... i nie czujemy intuicyjnie sąsiadów, których narody miały zupełnie inna ścieżkę
posłuchaj też kanału "czechostacja", ja go pożeram uszami
@@jacuswoczega9180 tak, czechostacja jest dobra.
Dziękuję. Swietnie wyjaśniona geneza powstania państwa Czechosłowackiego.
Sam sobie postawiłem pytanie, czy gdyby Słowacja była wielowiekowo włączona pod słowiańskie silniejsze państwo, czy zachowała by tożsamość i samo-identyfikację ? Może pobyt w strukturach odmiennego językowo imperium (węgierskiego), kogoś wyraźnie "innego", ułatwił przechowanie tożsamości ?
V stredoveku bola oficiálnym jazykom Uhorského kráľovstva latinčina. Preto asimilácia Slovákov neohrozovala. Aj Maďarská šľachta sa na severe krajiny rozprávala s poddanými po slovensky.
Situácia sa zmenila s nástupom nacionalizmu na prelome 18. a 19. storočia. Vtedy všade v Európe prebiehala etnická homogenizácia, ale v Uhorsku to mali Maďari ťažké: nás Slovákov nikdy Maďari nepresvedčia, že naši predkovia poľovali na sobole niekde za Uralom, alebo sa na koňoch preháňali po stepiach ako Kazachovia.
Bardzo ciekawa rozmowa.
Jak zwykle.
Bardzo dziękuję za kanał Historii bez kitu. Tytuł odpowiada treści.
Pozdrawiam🤝
Nie jestem do końca usatysfakcjonowany tą rozmową, widać niestety rys warszawkowatości na poglądach profesora w kwestiach czeskich, słowackich, tą nieznośna manierę mieszanki ignorancji, impertynencji, nieczystych intencji, co się kiedyś materializowało w podlej i przegłupiej polityce J. Becka. Nie jest dziełem przypadku, że np sąsiad Czech od 1000 lat nie potrafił się dorobić wielkiego słownika polsko-czeskiego, że strona czeska sama postanowiła dopisać te brakujące tomy.
To mentorstwo w kwestiach mniejszości i przebiegu granic czeskich! W stosunku do państwa, które miało wzorcowo rozwinięte szkolnictwo dla mniejszości czy od tysiąca lat klarownie ustalony administracyjny przebieg swych granic co do cm ziemi! Przez litość nie będę pisać szkolnictwie dla mniejszości narodowych w 2RP oraz czy kryteria narodowościowe były brane przy wykreślaniu granic RP, nie będę również pastwić się na temat nienasyconej raczej jednostronnej miłości polsko-węgierskiej i dlaczego Węgry nie zdecydowały się na zabór Słowacji, wolały niepodległy byt jej części, niż poniewierkę pod polskim panowaniem, bo takie bzdurne uroszczenia wysuwała Sanacja nie dbając nawet !!! jakie to odczucia wywoła u Węgrów - właścicieli przez 1100lat tych ziem.
@@marceldessault2901 oczywiscie... wszystko co robia Czesi super, wzorcowe, wszystko co Polacy to podłość. Mimo tej wzorcowości, miłości do mniejszości narodowych ich państwo było rozsadzane przez mniejszości tak samo jak nasze. Może jakis konkretny zarzut co do profesora? powiedział gdzies nieprawde? popełnił nadużycie? zauważam w Polsce dziwny irracjonalny zachwyt nad wszystkim co czeskie , bez żadnej wzajemności z ich strony, a w Monachium to nie Polska popełniła podłosc tylko Francja i W.Brytania. W sytuacji gdy państwo czechosłowackie sie sypało Polska nie mogła być bierna wobec Polaków na Zaolziu, choć piarowo to był bez wątpienia błąd, ale takie czasy. Polacy i Czesi boczyli sie na siebie przez cały okres międzywojenny i obie strony są tu winne
@@andrewcarpenter5703 No jasne chłopcze, Czesi mordowali urzędników polskich, wysyłali kilkusetosobowe grupy dywersyjne, agenci wywiadu napadali na banki w Polsce, osaczali Polskę dyplomatycznie podszeptując roszczenia terytorialne, torpedując układy bezpieczeństwa, nazywali Polskę sztucznym sezonowym tworem, podpalali zagrody Czechów na Wołyniu i takie inne też, nie?
Odnośnie mniejszości to inną sytuacją jest siedzieć notorycznie w oślej ławce, latami wytykanym w Lidze Narodów, mieć zrewoltowaną, zdesperowaną szykanami w Berezie mniejszość, która nie ma niczego do powiedzenia, najmniejszych praw, a inną jest mieć mniejszość posiadającą wszelkie prawa i szczutą do działań wywrotowych przez ośrodki central zagranicznych.
@@marceldessault2901 onuce warto zmienić bo już czuć zapaszek.
@@krzysztofsitnik4979 tak mówisz, ja zaś ci polecam zmienić kontusz, bo rękawy pełne smarków
dziękuję!
Dzięki za ciekawy program 🙂👍
Bardzo ciekawa rozmowa.
Pan profesor napisał kilka ciekawych książek, np. o historii Niemców czeskich i o Protektoracie w czasie II WS.
Zakarpacie to Czesi dostali i nie bardzo wiedzieli, co z nim zrobić :)
Na Zakarpaciu, w latach 1938-1939, miała miejsce dość niesławnej pamięci polska dywersja, tzw. Akcja "Łom" (np. jest o tym książka Dariusza Dąbrowskiego "Rzeczpospolita Polska wobec kwestii Rusi Zakarpackiej (Podkarpackiej) 1938-1939".
A o historii Rusinów Zakarpackich ciekawie, i o dziwo dość obiektywnie, pisze Paul Magosi "Naród znikąd":)
5:29 Kazimierz Feliks Badeni pochodził z rodziny Badenich pieczętującej się herbem Bończa. W latach 1895-1897 był premierem Austrii. Jego rząd upadł pod wpływem oporu Niemców i socjalistów, po tym jak wprowadził w Czechach równouprawnienie języków czeskiego i niemieckiego. Czyli co Czesi zawdzięczają Polakom.
Czeska hegemonia na Słowacji trwa. Wszystkie przedsiębiorstwa są w czeskich rękach. Winny jest słowacki charakter, giętkość, miękkość. Unia Europejska pozostawiła kontrolę nad słowacką gospodarką Republice Czeskiej. To czysty oportunizm Brukseli.
21:32 "Co to za Czechosłowacja, w której było więcej Niemców, niż Słowaków". Nie pamiętam autora.
Preto Masaryk (potom prezident) musel vymyslieť fiktívný národ Československý, aby ho západne mocnosti uznali.
@@48miro No i udało się.
Jak Polska może być silnym krajem, skoro swoi nie mówią o niej prawdy! Zaolzie miało polską większość etniczną i było przyznane Polsce. Czesi urwali Zaolzie z tyłu, w czasie najazdu bolszewików na Polskę w 1920 roku. Ententa wsparła czeską grabież! Polska w 1938 r. odzyskała swoją własność z ludnością polską!
Małe państwa mają historie, a wielkie mocarstwa zamiast historii posługują się mitami, a ponieważ Polska była, jest i zawsze będzie supermocarstwem, to nawet w przypadku konfliktu o Śląsk Tiesinki zawsze będzie posługiwała się mitami zamiast historią. Gratulacje
@@paf8015 gadanie! To od kogo Polska przyjła chrzest w 956roku?
@@jozefkaczmarzyk6474 Co ma wspólnego chrzest kilku szlachciców w 956 r., którzy zostali ochrzczeni przez księdza, z tym, że zamiast prawdy historycznej wszyscy powtarzają bezsensowne mity?
Tak szczerze to trochę nie do końca. Polacy i Czesi ze Śląska Cieszyńskiego zawarli umowę o tymczasowej granicy i ani Warszawa, ani Praga, ani społeczność międzynarodowa nie uważały jej za ostateczną. Polska podjęła bezsensowną decyzję po przeprowadzeniu wyborów do Sejmu po naszej stronie linii demarkacyjnej, a Czesi dostali pretekst do zbrojnego przesunięcia tej linii (co i tak pewnie bez tego pretekstu próbowaliby zrobić).
Z bolszewikami akurat nie miało to związku, bo starcie na Śląsku Cieszyńskim było zimą 1919, czyli w czasie walk z Ukraińcami o Lwów i okolice i powstania wielkopolskiego. Sprawy bolszewików jeszcze nie było. A to, że Praga dolała oliwy do ognia, to inna sprawa.
Natomiast z 1938 jest ten problem, że z dzisiejszej perspektywy (i wielu ówczesnych też) powinniśmy wtedy iść z Czechosłowacją ramię w ramię, byliśmy zagrożeni przez Niemcy i w sojuszu z Francją. Ale tu większa jest wina Pragi, że tak z Zaolzie wyszło. Paradoksalnie w mgnieniu oka Polacy z Zaolzia wyszli na tym jeszcze gorzej - w zasadzie tyle co przez rok była tam Polska, co tylko skróciło Zaolziu okupację niemiecką o ten rok. Tyle że później i tak Rzesza anektowała te tereny, a reszta Zaolzia, która w 1938 została w Czechosłowacji, była przynajmniej w Protektoracie, gdzie jednak - co by nie mówić - okupacja była znośniejsza.
Poláci si taky urvali spoustu území,kde nebyla většina Poláků
"Są jacyś Polacy..." takie pojęcie gównowiedzący Francuzi mają do tej pory!
A my ciągle dajemy się nabierać na okrągłe słówka tego lub innego francuskiego tffffuuu prezydenta!
Niestety Pan profesor się myli, że Habsburgowie panowali nieprzerwanie w Czechach, ponieważ Czesi na swój tron obrali Palatyna Reńskiego Fryderyka Wittelsbacha i mimo, że długo nie porządził to konflikt o tron czeski wywołał wojnę trzydziestoletnią.
Mój starzik przed II WŚ chodzili do roboty na Horni Uhry (Czadca)
a rządzą jeszcze u wos starziki?
Ciekawe tez o tym myslalem
Mieszkam przy granicy .
Same polskie gieniusze sie tu wypowiadaja
A co z Legionem czeskim z Rosji?
Czechy slowianie ani chca byc germanami. I sa radustami w czasach Czechosłowacji , na strefie czekow zakładali zakłady a na strefie Słowacji tylko bjura. I teraz widac jaki mieli plan , aby mieli tylko oni zaklady .
Unia E. czyli wspólnota pod przewodnictwem Niemiec też będzie takim krajem, nawet się nie łudźcie, że coś na tym zyskacie.
Panie profesorze nie ładnie tak kłamać Czesi napadli na Polaków na Zaolziu wcześniej podpisując z nami "pakty" z 5 listopada i nie było porozumienia tylko zmuszenie Polski do ustępstw na rzecz Czechów
Oj historia z kantem !!!
"pakty" "sobie" popodpisywały samorządy, i na pewno "nie z nami" , Polska w woli powstania bytu państwowego była opóźniona 3 tygodnie, w zasadzie skopiowała ruchy czeskie właśnie, śmiem twierdzić, że bardziej odpowiadał, był wygodny status quo, zaś podział administracyjny był konkretny od ładnych kilkuset lat te ziemie nie należały do Polski tylko do Ziem Korony Św. Wacława
@@marceldessault2901 hahaha
Gratuluję logiki w ten sposób patrząc to nie powinno być Słowacji, Łotwy Estonii. Polska też była częścią trzech różnych cesarstw itd itp
A już pomijając kim byli i jak się tytułowali książęta piastowscy! A w księstwie cieszyńskim wymarli jako ostatni.
Krótkowzrocznosc takich polityków czeskich jak masarek czy benesz spowodowała to co się wydarzyło pod koniec lat trzydziestych( śmigły i bek byli tak samo ślepi)
@@Mlodywolyn zastanów się chłopcze nad kocopołami, które napisałeś, ubierz to w jakąś formę wywodu, bo to jeden wielki chaos. Co do logiki, to pomijając fakt, że nie wiem na których częściach mojego wywodu powstał twój błyskotliwy gejzer spostrzeżeń,to sam sobie przeczysz odnośnie książąt piastowskich (piastowskich-niekoniecznie przecież polskich). Dlatego też wybacz ale nie będę z tobą (jako okulistą polityki historycznej) dyskutował odnośnie krótkowzroczności polityków czeskich a nawet polskich), po prostu cię to przerasta (póki co-mówię grzecznie, bo każdy nosi w tornistrze podobno buławę marszałkowską, do nauki młodzieńcze).
@@marceldessault2901 ale mi się starzec trafił 🤭😂🤣🤦🏼♂️
Nie umiesz dyskutować to się nie odzywaj jak jedynym sposobem dla ciebie do "rozmowy" są teksty ad persona no to gratuluję ci wychowania i kultury osobistej.
Czego nie rozumiesz co mam ci wyjaśnić?
Nie będę się więcej odnosił do prymitywnych tekstów na mój temat bo jestem ponad tym.
Pozdrawiam i życzę więc samo refleksji.
@@marceldessault2901 Dałem ci minusa za głoszenie treści faszystowsko-czeskich.
Skoro oni nas w 1919 to my ich w 1938.
To byl blad na ktorym skorzystali Niemcy.
ŁYCZAK
@@helenadrozd8047 A coś więcej?
I to było glupie.Trzeba bylo to
Czechom odpuścić.
@@patryknazwisko3124 Teraz to wiemy.
Irytujący dla widza ten kołnierzyk. Nie mogli powiedzieć panu profesorowi, żeby sobie poprawił? Bali się?
Oprócz Zaolzia Polska też zabrała Słowacji pare wiosek na Spiszu i Orawie. W podzięce Słowackie wojska zaatakowały Polskę we wrześniu 1939 roku.
W 1938 Polska tylko odebrała to co Czechosłowacja zagrabiła w 1919.
@@Goldberg1234 tylko że na skutek naszych działań byliśmy postrzegani jako kraj popierający Hitlera. Kontekst międzynarodowy nie był wzięty pod uwagę.
@@jezalb2710 A co nas to może obchodzić jak nas postrzegają? My też tak postrzegajmy innych i odnośmy się do nich z wyższością i pogardą.
@@Goldberg1234 i stało się tak że Polska postrzegana jako sojusznik Hitlera w 1938 roku padła ofiarą tegoż malarza z Wiednia
@@Goldberg1234 Koncz dzieciaku i doksztalc sie poza-internetowo.
Polskie Ziemie w Czechach. Google.
No nie Czechy to bylo panstwo Morawskie z 3 krolami na Tronie Krakowskim czemu o tym milczycie to Polska przyjela chesst od Czechow takze skoncz synku propagande
masonem a nie wolnomularzem...
Fascynujaca opowiesc.
Czy Polska przeprosiła czechów za 1938 i za 1968?
czy Czechy przeprosiły za zajęcie Ziemi Cieszyńskiej i rozstrzelanie polskich jeńców ?
Czy Czechy przeprosiły za próbę zbrojnego zajęcia Kłodzka w 1945
Anebo Ukrajinu,Bělorusko a Litvu za okupaci během fašistického Polska
@@wojciechlech4919 Měli by to zkusit znovu,vrátit Kladsko do Čech
@@vitroznovsky9482 jak nawet nie potraficie zbudować autostrady to po co wam Kłodzko?
Super dzięki za ten świetny program. Zwyciężymy z wrogami Polski ✌️🇵🇱✌️. Nawet Tusk nie zdoła zniszczyć naszego patriotyzmu.
Uzyuwasz języka sługusów Rosji, patrioto
przyleciala z pasa oriona