Generator Colpittsa (2)
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- Generator Colpittsa - druga odsłona.
W tym filmie dwa główne tematy:
zaskakujące właściwości dzielnika reaktancyjnego (tu pojemnościowego);
mechanizm ograniczania wzmocnienia: detektor równoległy.
Oba tematy, zwłaszcza drugi, bardzo trudne.
Dla zainteresowanych przygotowałem projekt płytki (Kicad), do badania/oswajania Colpittsa. Dodatkowo jest tam krótka "instrukcja obsługi" płytki i artykuł nt. trudności z tym generatorem związanych ( PDF). Colpitts sam z siebie jest trudny, a ze słabą płytką (przesłuchy, rozproszenie pola itp) praktycznie nie do uruchomienia. Więc jeśli chcecie się pobawić, to tutaj można to pobrać:
www.burd.pl/lc-...
Wytrwałości!
Aleksander Burd
Super filmiki, bardzo czytelnie i zrozumiale tlumaczysz. Przydalby sie colpits stabilizowany kwarcem.
wow, to mi wygląda na TIMPy ;) Nie miałem pojęcia, że można oglądać najlepsze wykłady w internetach!
Tu mam o tyle łatwiej, że nie muszę się wpasowywać w dostępne godziny wykładowe. Dzięki temu nie muszę aż tak skracać tego trudnego tematu. Pozdrawiam!
Warty odnotowania jest chyba jeszcze fakt iż w literaturze gen. Colpittsa jest przedstawiany zasadniczo inaczej, a mianowicie tzw. tank circuit jest pomiędzy kolektorem a bazą, odseparowany z obu stron dużą pojemnością, a środek dzielnika pojemnościowego jest podłączony do masy układu. Ciekaw jestem dlaczego? 🤔
W obwodzie kolektora czesto, choć nie zawsze, znajduje się znaczna indukcyjność, np. 30x Lr
To zapewne był Colpitts w innej konfiguracji tzn. WE. Tam obwód LC musi oprócz innych zadań "zrobić" jeszcze odwrócenie fazy. Wtedy też przydaje się często dławik, żeby dostarczyć prąd stały do kolektora.
Panie Doktorze. Rozumiem, że właściwe działanie detektora równoległego w generatorze Colpittsa zależy głównie od pojemności Cdet. Czy istnieje zatem skuteczny model matematyczny pozwalający dobrać pojemności rezonansowe tak aby od razu przyjmowały właściwą wartość Cdet? Czy pozostaje dobranie pojemności Cr1 i Cr2 pod kątem częstotliwości generacji i dzielnika reaktancyjnego oraz późniejsze żonglowanie Cr1 i Cr2 metodą prób i błędów tak aby jeszcze zadziałał mechanizm ograniczania wzmocnienia?
O w mordę jeża...kilka razy musiałem wracać, żeby zrozumieć co niektóre watki...no ale może jestem po prostu tępy. Zastanawiam się czym mnie Pan jeszcze dobije w części trzeciej o generatorze Colpittsa. Pozdrawiam!
Ja bardzo przepraszam, nie było moją intencją nikogo dobijać (zwłaszcza jeża), lojalnie dałem trudność 10/10 ... Wszelkie pretensje proszę kierować do p. Colpittsa (nie ustaliłem jeszcze adresu, ale poszukam).
E tam trudne... wcale nie aż takie trudne
1. zasada działania dzielnika, reaktancyjnego
2. zasada zachowania energii
Za to jakie ciekawe 😀
Dodam jeszcze taki materiał:
th-cam.com/users/liveH59i1Vw85IY
Moim zdaniem wartościowy, choć po rosyjsku.