Åwietny film. O niezawodnoÅci dyskietek i taÅm przekonaÅem siÄ niedawno, gdy odkurzyÅem starego Commodorka i postanowiÅem na prÃģbÄ wczytaÄ parÄ gier, nagranych ponad 30 lat temu. Sam komputer i stacja zdÄ ÅžyÅy juÅž zÅžÃģÅknÄ Ä ze staroÅci, w magnetofonie chyba wytarÅ siÄ jakiÅ pasek, bo nie przewija taÅm do przodu, jednak wszystkie gry wczytujÄ siÄ bez najmniejszych problemÃģw. Dla porÃģwnania ze wspÃģÅczesnym sprzÄtem - kupiÅem niedawno pendrive 64GB (znanej firmy, z wyÅžszej pÃģÅki cenowej), ktÃģry na drugi dzieÅ padÅ i trzeba byÅo oddaÄ na gwarancji.
JakiÅ czas temu kupiÅem sobie AmigÄ 500, do ktÃģrej mam sentyment bo pogrywaÅem na niej u kumpla. Mam do niej Goteka, ktÃģrego umieÅciÅem w eleganckiej obudowie. Ale dokupiÅem teÅž paczkÄ dyskietek DD (uÅžywanych) i zgraÅem sobie na nie z Goteka maÅe conieco pod X-Copym. No piÄkna sprawa samo nagrywanie. Odpalanie jeszcze piÄkniejsza, chociaÅž nie zawsze dziaÅajÄ , jak to dyskietki z tamtych czasÃģw (zwÅaszcza te 3.5", o czym piszÄ we wpisie poniÅžej). Mam teÅž stacjÄ i dyskietki do Atari, ktÃģry to zestaw teÅž odpalam od czasu do czasu, Åžeby posÅuchaÄ cykania i stukania :)
5 āļāļĩāļāļĩāđāđāļĨāđāļ§ +2
Bardzo dobry materiaÅ. DziÄkujÄ, Åže przybliÅžacie takie sprawy mÅodszym widzom i przypominacie starszym widzom, jak to wyglÄ daÅo :D
Dyskietki byly po prostu hitem. Pozniej wyszly CD ROMy ale wcale tak szybko sie nie przyjely. Pierwsza gra wydana na CD byla gra The 7th guest, a gry na dyskietkach staly na polkach jeszcze dlugo. To byly ciekawe czasy bo aby wymienic sie danymi chodzilismy do roznych klubow komputerowych gdzie mielismy fizyczny kontakt z innymi posiadaczami komputerow i poznawalismy przyjaciol. Nie bylo Internetow :D Dyskietki czesto potrafily tracic dane na szczescie paczka takich dyskietek wcale nie byla droga. Oprogramowanie wtedy bylo proste i byly to przewaznie male programy pisane w zaledwie kilkanascie linijek dlatego na dyskietke wchodzilo sporo danych. Taka dyskietka robila za glowny dysk w wielu systemach. To byly ciekawe czasy. Mam w domu jeszcze sporo dyskietek, ciekawe czy to jeszcze dziala po tylu latach. niestety nie mam stacji dyskow.
Bardzo fajny film. Ja zaczynaÅem od ostatniej wersji dyskietek;) miÅo siÄ dowiedzieÄ o samych poczÄ tkach tej technologii:) Przyjemnie siÄ oglÄ da:) Subik wleciaÅ. Pozdrawiam.
Super film jak zawsze. Nigdy nie zapomne jak moj brat przyniosl duke nukema 3d na dyskietkach i szukalismy dyskietki nr. 8 bo nie odpalala i udalo sie po kilku wizytach u znajomych odnalezc gre spakowana tak samo i zainstalowac. Radosc nieporownywalna z niczym. To byly czasy :P Pozdro Retro Gralnia!
ja wypalaÅem dziurÄ rozgrzanym ÅrubokrÄtem nad kuchenkÄ :P i z 360 kb robiÅo siÄ 1,44 mb. oczywiÅcie te dyskietki wytrzymywaÅy max jeden peÅny zapis a czasem padaÅu juÅž po formatowaniu
8:11 dokÅadnie w ten sposÃģb "rzadka" stacja dyskietek w Amidze siÄ zachowywaÅa, gdy byÅ problem z odczytem. Takie ruchy czÄsto byÅy oznakÄ rozstrojenia gÅowic gÃģrnej i dolnej wobec siebie. PrzewaÅžnie "przesuwaÅa" siÄ (na Årubkach) ta gÃģrna. Trzeba byÅo krÄciÄ Årubkami jak w magnetofonie do C64. Na filmiku widaÄ dwie mosiÄÅžne Årubki obok sprÄÅžynki dociskowej.
@@RetroGralnia Mimo wszystko - ogromny szacun za wÅoÅžonÄ pracÄ nad filmikiem. 5/5. Wybacz proszÄ, jako Åže jestem starym amigowcem, zauwaÅžyÅem ten drobny szczegÃģÅ. A byÅo widaÄ, Åže na prawdÄ go podkreÅliÅeÅ. Nie z zamiarem pokazania bÅÄdu, ale z pokazania pracy gÅowicy. DajÄ (jak to kiedyÅ byÅo na TY) piÄÄ gwiazdek!
PS. WiedziaÅeÅ o tym, Åže stacja dyskietek zewnÄtrzna do amigi, choÄ jest rzadka (gÄste byÅy stosowane np w Amiga 4000 albo jako rozszerzenie do Amiga CD32 [do dziÅ nie mam pojÄcia po co ktoÅ to zrobiÅ]), to dziaÅa na inne zasilanie, mimo iÅž zÅÄ czki do samego urzÄ dzenia sÄ identyczne? Przy prÃģbie wyjÄcia stacji z zewnÄtrznej kieszeni i podpiÄcia jÄ do Årodowiska Amigi, gÅowica nagle zacznie siÄ grzaÄ a po chwili spali niebieskim pÅomieniem. Wiem, na wÅasne oczy widziaÅem!
@@RetroGralnia A pomysÅ na nowy wÄ tek w odcinku - JAK PODÅÄCZYÄ STACJÄ DYSKIETEK 3,5 I PO CO DO AMIGI CD32. Bo sam nie mam bladego pojÄcia po co/ na co ktoÅ to miaÅ by robiÄ. Ale faktycznie jest taka moÅžliwoÅÄ. Tylko po ki grzyb? (podÅÄ cza siÄ pod drugi port dÅžojstika) Na utworzony CAÅY filmik o ACD32, bÄdÄ polecaÄ "ziomkom".
â@@nop0 o tym paleniu siÄ stacji, to nie wiedziaÅem. W sumie to zaskakujÄ ce jest, Åže mamy tu inne zasilanie :) Z tÄ gÅowicÄ - masz dobre oko :D Specjalnie uÅžyÅem programÃģw testujÄ cych na obu komputerach, aby pokazaÄ, jak gÅowica siÄ "daleko" porusza, bo przy normalnym odczycie, gdy plik nie jest zbytnio fragmentowany, sÅabo to widaÄ. Co do CD32 i stacji dyskietek... wydaje mi, Åže bezpoÅrednio pod niÄ nie da siÄ podÅÄ czyÄ stacji, bo konsola nie posiada ukÅadÃģw wejÅcia/wyjÅcia obsÅugujÄ cych stacjÄ. Trzeba wiÄc doÅoÅžyÄ do niej kartÄ/moduÅ rozszerzeÅ z takimi ukÅadami i z stacjÄ . Z tego co kojarzÄ, takie moduÅy chodzÄ po ponad 1000-1500 zÅ :P MoÅže istnieje jakiÅ taÅszy sposÃģb, ale siÄ nie zgÅÄbiaÅem. /borg
Åwietny materiaÅ, w sumie jak zawsze. A kto zna patent naprawiania dyskietek przez zamraÅžanie/ochÅadzanie? Ciekawi mnie jaki proces wtedy nastÄpuje.
Amiga potrafiÅa z dyskietki 3.5 cala wycisnÄ Ä naprawdÄ wiele. Z tego co pamiÄtam absolutne maksimum jakie udaÅo siÄ mi uzyskaÄ przy pomocy jakiegoÅ PFS czy czegoÅ podobnego to byÅo blisko 1.1MB nq dyskietce DD. JeÅli ktoÅ posiadaÅ stacjÄ HD w Amidze, to mÃģgÅ wycisnÄ Ä bodaj 2.2MB na jednym takim noÅniku. Przypominam, Åže PCty potrafiÅy zrobiÄ 720kb dla dysku DD, oraz 1.4MB dla HD. Amiga rÃģwnieÅž posiadaÅa system tworzeniabackupÃģw na dyskietkach. MoÅžna byÅo zgraÄ caÅÄ zawartoÅÄ dysku twartego na dyskietki przy uÅžyciu specjalnego oprogramowania - takie dyskietki nie byÅy widoczne jako sformatowane, i byÅy odczytywalne jedynie w tym programie. Jako ciekawostkÄ dodam, Åže na Amidze szalenie popularnym w pewnym momencie byÅ system VBS - skÅadaÅ siÄ on z przystawki zakÅadanej bodaj na port rÃģwnolegÅy oraz z oprogramowania. do przystawki podpinaÅo siÄ zwykÅy magnetowid i moÅžna byÅo tworzyÄ backupy na kasetach video. PojemnoÅÄ kasety miej wiÄcej rÃģwna pojemnoÅci pÅyty CD - a wiÄc bardzo duÅžo. NA VBS moÅžna byÅo zgrywaÄ zarÃģwno obrazy dyskietek, jak i obrazy partycji HDD lub po prostu wybrane pliki z dysku dwardego.
Ja siÄ wychowaÅem na poczÄ tku na komputerach 8086 (pierwsza moja gra na PC to DIGGER u mojego wuja) a mÃģj pierwszy PC to 286 (wczeÅniej miaÅem C64) :) Do dzisiaj mam stacjÄ 5,25 cala ale nieuÅžywana byÅa od kilkunastu lat i jak chciaÅem jÄ sprawdziÄ to juÅž nie chciaÅa dziaÅaÄ a dyskietek 5,25 i 3,5 cala mam kilkanaÅcie pudeÅek jednych i drugich - z sentymentÃģw nie pozbÄdÄ siÄ ich.
1:30 Gdy mÃģwiÅeÅ o taÅmach... "...ale niestety nadawaÅa siÄ do tego celu..." Skoro wymagaÅa ciÄ gÅego przewijania i byÅa za wolna to chyba raczej nie nadawaÅa siÄ... :)
Aktualizacja: od lipca 2019 wojsko USA nie korzysta juÅž z dyskietek 8 calowych - zostaÅy zastÄ pione przez "wysoce bezpieczne rozwiÄ zania oparte na SSD". Prawdopodobnie emulujÄ stacje :)
@@RetroGralnia Ja tak trochÄ w innym temacie piszÄ. OtÃģÅž wydawnictwo Raspberry Pi Press zgotowaÅo pierwszÄ czÄÅÄ cyklu wydawniczego pod postaciÄ serii ksiÄ Åžek rpf.io/ctc1 Code the Classics. Ta seria wydawnicza jest o tyle ciekawa, Åže uczy programowania gier znanych z naszej mÅodoÅci i zagrywanych po ÅmierÄ joystickÃģw. OczywiÅcie to nie jest poradnik jak zrobiÄ wierny klon 1:1 Ponga czy Sensible Soccer. W zamyÅle poradniki majÄ charakter konceptualny, czyli podana odbiorcy jest gÅÃģwna mechanika i zasada danej gry, natomiast dalsza inwencja twÃģrcza oddana jest odbiorcy. OprÃģcz caÅkiem ciekawego (przynajmniej dla niektÃģrych) aspektu mechaniki gry, ksiÄ Åžka przepleciona jest treÅciami, ktÃģre wyjawili twÃģrcy wspomnianych klasykÃģw. RozÅoÅžono na czynniki pierwsze Frogger (nie ma nauki biologii bez rozkrajania Åžaby XD), Bubble Bobble, Sensible Soccer, Pong, Centipede. Dla zawodowych programistÃģw moÅže taka ksiÄ Åžka to Åžadna atrakcja. Ale dla kogoÅ, kto lubi retro i chciaÅ by liznÄ Ä programowania, lub dla tych, ktÃģrzy by chcieli pojÄ Ä tajemnicÄ mechaniki byÄ moÅže swojej ulubionej gry to nie lada gratka. Niestety lub stety, publikacja tylko w jÄzyku Szekspira. Ale 12GBP (czyli coÅ okoÅo 60zÅ) to nie duÅžy pieniÄ dz, caÅkiem moÅžliwe, Åže wysyÅka do Europy moÅže byÄ gratis, Raspberry Pi Press robiÅo takie akcje przy ksiÄ Åžkach za 10GBP. MyÅlÄ, Åže muzeum mogÅo by rozwaÅžyÄ taki zakup, to tylko albo aÅž koszt trzech wejÅciÃģwek do muzeum, a ksiÄ Åžka ma 224 strony, choÄ pewnie bÄdzie w tym sporo ilustracji i listingu z kodem. Tak w ogÃģle RPi Press drukuje i publikuje elektronicznie miesiÄcznik pn. Wireframe i w nich takÅže rozkÅadane sÄ mechaniki caÅkiem fajnych gier, tyle, Åže nie aÅž takich klasykÃģw. Ale dla odniesienia czego spodziewaÄ siÄ w ksiÄ Åžce do Wireframe zajrzeÄ polecam. MoÅže jak wyjawicie siÄ jako muzeum, to i coÅ tam fajnego na lepszych warunkach wynegocjujecie;) PrÃģbowaÄ moÅžna, myÅlÄ, Åže ksiÄ Åžki tego rodzaju w muzeum mogÅy by siÄ cieszyÄ uznaniem. Dodam, Åže autorem tej serii jest sam zaÅoÅžyciel fundacji Raspberry Pi we wÅasnej osobie - Eben Upton, jest to wiÄc wedle mnie muzealnie atrakcyjna pozycja zarÃģwno na teraz jak i na przyszÅoÅÄ.
Witam. Nie planujecie odcinka o montaÅžu video, genlockach, uÅžytkowaniu Amig w telewizji itp.? MyÅlÄ, Åže temat byÅby doÅÄ ciekawy. WszakÅže w tamtych latach wiÄkszoÅÄ osÃģb krÄcÄ cych wesela, komunie itp. uÅžywaÅo wÅaÅnie Amig do tworzenia wszelkiego rodzaju efektÃģw. Pozdrawiam serdecznie :)
Ja polecam odpalenie demka "Kill the Dutchman" z flopa na goÅej A1200 i ogarniÄcie czasu pojawienia siÄ obrazka od momentu zatrzaÅniÄcia siÄ flopa w napÄdzie... To nawet dzisiaj urywa...
Fajny materiaÅ. Ale z tymi dziurkami to przesadziÅeÅ borg ;) ToÅž to sÄ otwory! A te boczne w dyskietkach 5.25" i wiÄkszych to wyciÄcia. Wiem, czepiam siÄ :) Tym bardziej, Åže teÅž mÃģwiÄ "komodore" :D A w kwestii trwaÅoÅci dyskietek, to do dziÅ dziaÅa mi wiÄkszoÅÄ 5.25" do Atari, a peceotowe 3.5" juÅž w latach moich poczÄ tkÃģw z PCtem padaÅy jak muchy. Podobnie byÅo miaÅ kumpel z amigowymi. Ale to byÅa koÅcÃģwka lat 90-tych i moÅže jest tak jak mÃģwiÅeÅ, Åže jakoÅÄ produkcji spadÅa.
Pierwszy mÃģj PC, ktÃģry pamiÄtam nie miaÅ HDD ale stacje dyskÃģw obu formatÃģw. KtoÅ jeszcze pamiÄta rewolucyjne narzÄdzie do formatowania czyli fdformat? MoÅžna byÅo dziÄki niemu uzyskaÄ dodatkowa pojemnoÅÄ dyskietek, oznaczyÄ sektory uszkodzone a dziÄki komendzie :x/:y znaczÄ co przyspieszyÄ odczyt. No i specjalny wycinak do dyskietek 5 1/4 pozwalajÄ cy uÅžywaÄ niektÃģre jednostronne jako dwustronne.
9:35 Cos tu nie tak. Stacja dyskietek albo ma mikroprzycisk przy samym poczatku zeby wiedziec gdzie jest sciezka 0 albo co jest czestrze sama sobie liczy sciezki w oprogramowaniu stacji dyskietek w trakcie jak sie przrsuwa. Fun Fact: W Polsce w latach 90's stacja dyskietek byla tez nazywana napedem miekkim (w odroznieniu od dysku twardego).
Z tego co ja pamiÄtam to po za formatem 720 kB na pc i 880 kB na Amidze to byÅy jeszcze formaty 1.44 na pc i 1.76 Mb na AmigÄ. ( Na Amidze byÅo moÅžna zapisywaÄ i odczytywaÄ rÃģÅžne formaty a jak ktoÅ miaÅ dobrÄ stacje dyskietek i dobrej jakoÅci dyskietki to mÃģgÅ chyba jak mnie pamiÄÄ nie myli na Amidze zapisywaÄ i odczytywaÄ. Dyskietki do 3 MB (chyba 2.96 Mb) jak mnie pamiÄÄ nie myli. ) Ps: tylko trzeba byÅo mieÄ kumpla z podobnym sprzÄtem by byÅo dla kogo to nagrywaÄ. Ps: ale jednym z fajniejszych pomysÅÃģw. Na przenoszenie danych miÄdzy Amigami lub AmigÄ i Pc byÅ dodatkowy dysk HDD o jakieÅ maÅej pojemnoÅci . Wtedy kopiowaÄ byÅo moÅžna wszystko i to bÅyskawicznie. To byÅy super ZÅote czasy.
Na YT jest kanaÅ, na ktÃģrym nasz rodak stworzyÅ coÅ w rodzaju orkiestry z kilkudziesiÄciu czytnikÃģw dyskietek, kilku dyskÃģw i innych elementÃģw. UrzÄ dzenie nazywa siÄ FLOPPOTRON. DuÅžo kawaÅkÃģw nagraÅ na tym. Warto posÅuchaÄ hehe
Ja do dzisiaj uzywam stacji dyskietek, ostatnio kupilem na Amige gry na dyskietkach w bardzo ale to bardzo dobrym stanie, po tylu latach zero bledow...
Co ciekawe dyskietki 3.5 o gÄstoÅci ED podobnie jak HD majÄ okienko jednak minimalnie na innej wysokoÅci dyskietki. bez postawienia dyskietki ED i HD obok siebie rÃģÅžnica w lokalizacji jest niezauwaÅžalna.
Stacja dyskÃģw to jedynie sÅuszny napÄd dla komputerÃģw 8-bitowych (poza dzisiejszymi rozwiÄ zaniami udajÄ cymi stacje dyskÃģw). Ja nawet na przeÅomie lat 80/90 nie tolerowaÅem magnetofonu. ChociaÅž niestety byÅem zmuszony do uÅžywania go, bo stacja dyskÃģw byÅa zbyt droga. Ale caÅy okres uÅžywania Atari XL/XE cierpiaÅem z powodu magnetofonu. I to nawet nie chodzi o prÄdkoÅÄ wczytywania, bo w magnetofonie turbo nie byÅo tak Åšle. Stacja dyskÃģw daje przede wszystkim to, Åže dane mogÄ byÄ doczytywane podczas dziaÅania programu, ktÃģry sam je na dyskietce odnajduje, komunikuje siÄ z niÄ . To jest absolutnie niepodwaÅžalna zaleta, ktÃģra umoÅžliwiÅa dziaÅanie wielu wypasionym komputerom. Z dyskietki moÅžna coÅ po ludzku skasowaÄ i zrobiÄ miejsce na coÅ nowego, moÅžna trzymaÄ porzÄ dek, Åatwo kopiowaÄ dane. Zapisywanie wÅasnych wypocin na kasecie to byÅ koszmar i wieczny strach. Komputer ze stacjÄ dyskÃģw to zupeÅnie inna praca. Wtedy z oÅmiobitowca robi siÄ komputer, a nie konsumpcyjna konsolka na kasety. Magnetofon strasznie ograniczaÅ komputery i moim zdaniem nigdy nie powinien staÄ siÄ pamiÄciÄ masowÄ dla komputerÃģw. OczywiÅcie miaÅ jednÄ wielkÄ zaletÄ - cenÄ. A wÅaÅciwie to nie niska cena magnetofonu byÅa zaletÄ tylko wysoka cena stacji dyskÃģw byÅa jej wadÄ . :) Nie pozwolÄ postawiÄ wyrazu "zaleta" przy wyrazie "magnetofon". :) Film jak zwykle bardzo fajny. W bardzo ciekawy i przystÄpny sposÃģb pokazuje to co ma pokazaÄ. DziÄki i pozdrawiam!
OsobiÅcie uwaÅžam, Åže w przypadku C64, gdzie kaseta w systemie turbo miaÅa zawrotnÄ pojemnoÅÄ 1-2MB, a dyskietka 320 KB i byÅa rÃģwnie szybka, co smutno wolna stacja do C64... No to byÅo juÅž naprawdÄ duÅžo zalet. Co nie przeszkadzaÅo mi oczywiÅcie marzyÄ o C1541 :) /borg
Magnetofon byÅ standardem w Polsce. Na zachodzie czy w Stanach uÅžywano stacji dyskÃģw i to wiele lat wczeÅniej. Komputery 8-bitowe, ktÃģre u nas uÅžytkowaliÅmy jeszcze ma poczÄ tku lat 90-tych, tam juÅž dawno zastÄ piono 16-bitowcami.
RetroGralnia moÅže dlatego, Åže na Wyspach rzÄ dziÅ Spectrum i BBC Micro i z jakiegoÅ powodu magnetofon byÅ promowany jako gÅÃģwna pamiÄÄ masowa? Nie mam wiedzy w tym temacie. MoÅže ktoÅ coÅ?
kupie 3 retro komputery bo sprzÄtowa akceleracja przyda siÄ w przyszÅoÅci dlatego jeden komputer IBM bÄdzie wyposaÅžony w stacje dyskietek 8 calowych i 5.25 calowych to konfiguracja podobna do nagrywarki dvd rw i jednego dysku ssd do uruchamiania plikÃģw startowych systemu windows 10 albo linux
W czasie gdy mÃģj ojciec programowaÅ uÅžywaÅ kart perforowanych i taÅm papierowych do komputera. W GdaÅsku taÅmy robiÅa pasmanteria na stogach z tego co wiem.
AÅž nabraÅem ochoty na skopiowanie czegoÅ na dyskietkÄ... Niestety kupiÅem sobie ostatnio stacjÄ 5,25, ktÃģra dziaÅaÅa dobrze jeden dzieÅ, a nastÄpnego dnia zaczÄÅa niszczyÄ dyskietki, robiÄ c na nich rysy i w ten sposÃģb zabiÅa kilka moich dyskietek z dawnych lat.
@@RetroGralnia PoÅowÄ tych dyskietek i tak zabiÅ czas. WrÃģciÅem do nich po okoÅo 20 latach przerwy, gdy kupiÅem stacjÄ, i okazaÅo siÄ, Åže poÅowa nie daje siÄ juÅž odczytaÄ.
Standard dwustronnej dyskietki 3,5-calowej ustalono dopiero w 1984 roku? Serio? Czyli Amiga 1000, ktÃģra pojawiÅa siÄ w sklepach w 1985 roku miaÅa w sobie dosÅownie nowinkÄ technologicznÄ . Nie zdawaÅem sobie z tego sprawy. ðŪ Musieli to zrobiÄ dosÅownie w ostatniej chwili. Wiadomo, Åže wdroÅženie czegoÅ nowego w koÅcowej fazie projektowania to juÅž nie jest taka prosta sprawa. Podobnie pÃģÅšniej Amiga 1200 miaÅa absolutnÄ nowinkÄ w postaci zÅÄ cza PCMCIA. Tutaj niestety poÅpiech nie byÅ zaletÄ , bo Amiga dostaÅa pierwszÄ wersjÄ PCMCIA, ktÃģra miaÅa wadÄ z ktÃģrÄ trzeba siÄ byÅo borykaÄ przez wiele lat. DoÅwiadczyli tego wszyscy uÅžywajÄ cy karty sieciowej na PCMCIA w A1200. W uÅžywali wszyscy, bo sloty Zorro byÅy strasznie drogie, a sloty PCI wyszÅy bardzo pÃģÅšno. Na szczÄÅcie programik CardReset naprawiaÅ trochÄ wadÄ amigowego PCMCIA i daÅo siÄ ÅžyÄ. ð
Tak. Amiga naprawdÄ byÅa do przodu z tymi dyskietkami, choÄ sporo amigowcÃģw podÅÄ czyÅo wtedy do maszyn napÄdy 5.25", bo dyskietki taÅsze, a pojemnoÅÄ ...taka sama :D /borg
Do dziÅ fascynuje mnie to Åže dyskietka miaÅa 2mega danych a dyski twarde nie wiele wiÄcej a dziÅ to cho cho cho ale MyÅlÄ Åže dyskietki obrotowe jeszcze wrÃģcÄ pod postaciÄ kart SD o duÅžych pojemnoÅciach albo pÅyt z krysztaÅÃģw
Niestety jestem totalnym daltonistÄ ... a raczej nie potrafiÄ nic Åadnego ustawiÄ :) ChÄtnie przyjmÄ jakieÅ propozycje kolorystyki odczytywane przez premiera. /borg
Okazuje siÄ Åže w czasach XP nagrywarka DVD teÅž byÅa luksusem mimo Åže nie byÅy szczegÃģlnie drogie ~450 zÅ za nagrywarkÄ z obsÅugÄ formatu DVD-RAM.
Amstrad nigdy nie produkowaÅ dyskietek! - Dyski 3" produkowaÅy (krÃģtko Matsushita), a potem Maxell i Panasonic. A inne nazwy firm na tych dyskietkach to tylko naklejki, dziÄki umowom z ich producentami. 3-calowki wymyÅliÅa firma Hitachi, a w roku '83 byÅy juÅž caÅkiem popularne, bo korzystaÅy z nich MSXy z firm Hitachi i Yamaha, ta ostatnia produkowaÅa takÅže MDR-1 do zapisywania Midi ze swoich keyboardÃģw, podobnie jak przystawka z klawiaturÄ i Basiciem do Sega Master System o nazwie SC-3000, ponadto stosowano je w laptopach PC firmy Gavilan, oraz w komputerkach firm Oric i Timex. A w roku '84 doÅÄ czyÅy do tego grona firmy Tatung i Amstrad. Policzmy to juÅž 8 firm ktÃģre wybraÅy taki format dyskietek, tymczasem format 3.5" uÅžywaÅy wtedy tylko Sony w MSX-ach, oraz Apple w Lisa, a w '84 takÅže w Mac. :) Rok pÃģÅšniej doÅÄ czyÅy do nich Atari ST i Amiga, a w testach tych komputerÃģw w tamtych czasach ich dyskietki wymieniano jako wadÄ z powodu ich wysokich cen, oraz maÅej popularnoÅci. Dopiero w roku '90 gdy Microsoft ogÅosiÅ Åže ich najnowszy Windows 3 bÄdzie sprzedawany tylko i wyÅÄ cznie na dyskietkach 3.5" Åwiat PeCetÃģw zaczÄ Å siÄ powoli przekonywaÄ do tych maÅych dyskietek, i z czasem zdominowaÅy rynek.
Warto wspomnieÄ, bo moÅže to umknÄ Ä mÅodszym widzom, Åže te najmniejsze dyskietki 3,5 calowe, nie moÅžna byÅo wÅoÅžyÄ do napÄdu "na odwrÃģt", zaÅ inne jak najbardziej :)
Czy to jest prawda Åže napÄdy dyskietek 8" starano siÄ montowaÄ w pionie bo jak byÅy w pozycji poziomej to dyskietka o takich rozmiarach siÄ wyginaÅa i byÅy szybciej z niÄ problemy? MÃģj kolega 23 lata temu jak pracowaÅ ze mnÄ w serwisie komputerowym mi o tym opowiadaÅ. ÅciemniaÅ czy to prawda??! :D
@@RetroGralnia Czyli moÅže tak byÄ:). Ja sobie nie przypominam napÄdÃģw 8" - nie widziaÅem na Åžywo, mam tylko jednÄ dyskietkÄ Åžeby pokazywaÄ jak ktoÅ nie widziaÅ!:) Pozdro!
Ostatnio pÅacÄ, jak chce poszaleÄ i jedna stronka rozpoznaje mi mowÄ (HappyScribe). Niestety i tak muszÄ poprawiaÄ 90%, ale sam fakt tego, Åže mam znaczniki czasu jest warty wydanej kasy :D Zamiast pracy 4h napisy zajmujÄ 2h. /borg
@@Sulikczek No to jest mega irytujÄ ce. Jest magiczny sposÃģb, Åžeby to obejÅÄ - moÅžna przekierowaÄ wyjÅcie audio do mikrofonu i wÅÄ czyÄ w Google Docs pisanie ze sÅuchu... i to dziaÅa, tylko siÄ zrywa niestety, ale widaÄ, Åže Google rozumie jÄzyk :} /borg
@@RetroGralnia tylko wtedy nie masz tagÃģw czasowych :( ja siÄ trochÄ bawiÅem google cloud, bo ma moÅžliwoÅÄ wpiÄcia siÄ w api np. translatora z dyktowaniem, ale tam trzeba byÄ programistÄ aby coÅ zdziaÅaÄ - zresztÄ jest chyba dalej roczny free trial z bonem 300 USD do zabawy
@@Sulikczek Tak, to masakra. Dlatego wolÄ czasami, jak mi zaleÅžy wydaÄ to 12euro/h nagrania. TrochÄ to duÅžo, ale na pisanie ze sÅuchu nie mam juÅž czasu :] /borg
Mam sporo dyskietek 5,25 szkoda, Åže juÅž ich nie odczytam, mam teÅž trochÄ dyskietek 3,5 cala, ale tu jest jeszcze nadzieja, bo sÄ stacje na usb. Niestety na tych 5,25 mam najciekawsze rzeczy... :(
Ja pamiÄtam, Åže Win95 miaÅem od kolegi na koÅo 30-35 dyskietkach. Win 3.11 oryginalny miaÅem na 10. NFS 1 przenosiÅem na 36, mniej wiÄcej teÅž tyle Silent Hunter miaÅ :P /borg
ZabrakÅo mi ciekawej moim zdaniem informacji, Åže byÅy sprzedawane dyskietki dwustronne do stacji jednostronnych - miaÅy dwa symetrycznie umieszczone otwory indeksowe oraz od razu wyciÄtÄ drugÄ dziurkÄ zabezpieczenia zapisu. W dyskietkach 3.5" waÅžne byÅo teÅž poÅoÅženie dziurki gÄstoÅci - dyskietki 2.88MB miaÅy jÄ w trochÄ innym miejscu.
To w sumie wysuwajÄ ca siÄ z logiki rzecz, ale faktycznie - mogÅem powiedzieÄ. Natomiast wszelkimi dyskietkami i dyskietkopodobnymi noÅnikami o wyÅžszej prÄdkoÅci nie ciaÅem juÅž tego filmu przedÅuÅžaÄ... MoÅže kiedyÅ coÅ siÄ o tym nagra. /borg
Jeszcze jednego drobiazgu mi brakuje, aczkolwiek to mÃģgÅby byÄ temat na odcinek - dlaczego nie moÅžna uÅžywaÄ dyskietek 5.25" HD w napÄdach DD (np. w Atari czy Commodore). Bo to siÄ czÄsto przewija - dyskietki HD sÄ jednak Åatwiej dostÄpne, ale siÄ do 8-bit nie nadajÄ .
2:15 Ten dzwiek to poezja ....te czasy kiedy gnalo sie z gieldy z "nowoscia" zeby odpalic amige,wymianki z kolegami ze szkoly i z podworka na deser polamane joy'e kultowy "pyton" czegos takiego w czasach steam'a juz nie bedzie
@Theodor the Cat moze i tak ale inni tego w ogole nie poczuja a my zesmy mieli te mozliwosc ogolnie uwazam lata transformacji za czas nie do zastapienia i choc od lat nie mieszkam w Pl. To te czasy wspominam najlepiej
@Theodor the Cat Eee no Panie to ja tez tyle ze '91r szkola podstawowa normalna legalna 8 klas 96 pierwsza amizia i Mortal2 pamietam jak dzis cztery dyski kilku kumpli i cala jesien, zima naparzanie kto lepiej kto szybciej napiecie przed fatality czy wyjdzie nie wiem moze mi sie wydaje ale dzisiejsze gry to jak woda bez gazu chodzi mi tutaj o Ten klimat swoja droga jak do tego doszedl wlasny telewizor to prawie oczy usmazylem
@Theodor the Cat z 8 bitowcami tez mialem doczynienia stety albo nie stety Atari ( chcialem. Cholera jak chcialem C64) i stacja dyskow 1044 kloc taki jak toster ale to byl przeskok z magnetofonu Co tez mialo swoj urok nie wiem czy w dzisiejszych czasach ktos wytrzymal by godzine wgrywania i ...Error na 59:45 min. I co i od nowa a mortalka jedynke tez dobrze wspominam to byl przelom pierwsza gra tego typu kazdy wtedy mowil o mortalu a np. W Niemczech byl zakazany ale jeszcze jedna gra utwkila mi w pamieci FRANKO Polskie realia kiepska grafika tylko dodawala kolorytu
@Theodor the Cat Dla mnie najgorsza byla ta :niesprawiedliwosc" na C64 byly pozycje nieosiagalne na Atari masz racje C64 to byla amiga lat 80 i kawalka 90 bo to wlasnie amiga w przytlaczajacej czesci zastapila C64 no oczywiscie ze niektorzy przesiadali sie powoli z mozolem na 386 ale w moim otoczeni 386 popularny blaszak pojawil sie pozniej ja mialem amige 600hd i cale 20mega przestrzeni na dysku dla mnie
@Theodor the Cat pamietam jak dzis moj Kontakt z PC w sklepie gdzie jezdzilem po gry (zreszta tam kupilem amige) Facet mial oddzielone pomieszczenie gdzie byly same PC i do tego poczatki 3D nie wierzylem wlasnym oczom przyzwyczajony do pikseli ktore mozna bylo policzyc pozniej na gieldzie elektronicznej zobaczyle Demo Paradise Lost.....no i juz bylem w to umoczony po prostu cala strategia mlodego czlowieka byla skierowana na to zeby w domu zasiac propagande ze komputera bede uzywal do nauki i tego typu schematy myslowe nawet poprawilem oceny i odziwo gdy skapitulowalem bo moj zapas kombinacji na dana chwile sie wyczerpal dostalem.....z Niemiecka klawiatura nie polecam nikomu chociaz mieszkam w kraju Niemiecko jezcznym i tez uzywam tej tastatury to w domu mam "normalna"
Ja sÅyszaÅem od goÅcia Åže jeszcze dyski sÄ . I sÄ uÅžywane. Nie wiem czy go prawda czy nie. Gdzie government w Ameryce coÅ tam zapisujÄ i trzymajÄ go w sejfach, bo sÄ poza sieciÄ .
Co ciekawe w napÄdzie LS-120/240 moÅžna byÅo teÅž uÅžywaÄ zwykÅych dyskietek w efekcie czego zwykÅÄ dyskietkÄ moÅžna byÅo sformatowaÄ do pojemnoÅci 32MB.
Fajny kanaÅ, ciekawe historie opowiadasz. Ale czym to nagrywasz ?! PosowieckÄ kamerkÄ na korbÄ ? Telefonem stacjonarnym ? Przeciez byle jaki smartfon za kilkaset zÅotych nagrywa w lepszej jakoÅci. Naprawde szkoda, zniechÄcasz ludzi. A mikrofon masz dobrej jakoÅci - dÅšwiÄk jest bardzo dobry, wiÄc tym bardziej nei rozumiem.
+RetroGralnia Ta, trwaÅe w chuj... 20 lat i na kilkadziesiÄ t dzyskietek udaÅo mi siÄ tylko 5 odczytaÄ. Wszystkie dyskietki markowe, Verbatim itp, nie jakieÅ bafdziewie.
tyle nostalgii w 25 minutach...
dziÄkuje za przypominajkÄ o wspaniaÅych czasach ;] pozdrawiam serdecznie
Åwietny film. O niezawodnoÅci dyskietek i taÅm przekonaÅem siÄ niedawno, gdy odkurzyÅem starego Commodorka i postanowiÅem na prÃģbÄ wczytaÄ parÄ gier, nagranych ponad 30 lat temu. Sam komputer i stacja zdÄ ÅžyÅy juÅž zÅžÃģÅknÄ Ä ze staroÅci, w magnetofonie chyba wytarÅ siÄ jakiÅ pasek, bo nie przewija taÅm do przodu, jednak wszystkie gry wczytujÄ siÄ bez najmniejszych problemÃģw. Dla porÃģwnania ze wspÃģÅczesnym sprzÄtem - kupiÅem niedawno pendrive 64GB (znanej firmy, z wyÅžszej pÃģÅki cenowej), ktÃģry na drugi dzieÅ padÅ i trzeba byÅo oddaÄ na gwarancji.
JakiÅ czas temu kupiÅem sobie AmigÄ 500, do ktÃģrej mam sentyment bo pogrywaÅem na niej u kumpla. Mam do niej Goteka, ktÃģrego umieÅciÅem w eleganckiej obudowie. Ale dokupiÅem teÅž paczkÄ dyskietek DD (uÅžywanych) i zgraÅem sobie na nie z Goteka maÅe conieco pod X-Copym. No piÄkna sprawa samo nagrywanie. Odpalanie jeszcze piÄkniejsza, chociaÅž nie zawsze dziaÅajÄ , jak to dyskietki z tamtych czasÃģw (zwÅaszcza te 3.5", o czym piszÄ we wpisie poniÅžej). Mam teÅž stacjÄ i dyskietki do Atari, ktÃģry to zestaw teÅž odpalam od czasu do czasu, Åžeby posÅuchaÄ cykania i stukania :)
Bardzo dobry materiaÅ. DziÄkujÄ, Åže przybliÅžacie takie sprawy mÅodszym widzom i przypominacie starszym widzom, jak to wyglÄ daÅo :D
Dyskietki byly po prostu hitem. Pozniej wyszly CD ROMy ale wcale tak szybko sie nie przyjely. Pierwsza gra wydana na CD byla gra The 7th guest, a gry na dyskietkach staly na polkach jeszcze dlugo. To byly ciekawe czasy bo aby wymienic sie danymi chodzilismy do roznych klubow komputerowych gdzie mielismy fizyczny kontakt z innymi posiadaczami komputerow i poznawalismy przyjaciol. Nie bylo Internetow :D Dyskietki czesto potrafily tracic dane na szczescie paczka takich dyskietek wcale nie byla droga. Oprogramowanie wtedy bylo proste i byly to przewaznie male programy pisane w zaledwie kilkanascie linijek dlatego na dyskietke wchodzilo sporo danych. Taka dyskietka robila za glowny dysk w wielu systemach. To byly ciekawe czasy. Mam w domu jeszcze sporo dyskietek, ciekawe czy to jeszcze dziala po tylu latach. niestety nie mam stacji dyskow.
Bardzo fajny film. Ja zaczynaÅem od ostatniej wersji dyskietek;) miÅo siÄ dowiedzieÄ o samych poczÄ tkach tej technologii:) Przyjemnie siÄ oglÄ da:) Subik wleciaÅ. Pozdrawiam.
Z materiaÅu ma materiaÅ coraz lepsza profeska. DziÄki za garÅÄ ciekawostek o dystkietkach. MateriaÅ wspaniaÅy ! Åapka w gÃģrÄ !
Åwietny materiaÅ, oglÄ da siÄ z przyjemnoÅciÄ , gratulujÄ ð
W dyskietkach lubiÅem to, Åže byÅy kolorowe, moÅžna je byÅo trzymaÄ w Åadnych zamykanych pojemnikach i Åatwo siÄ nimi wymieniaÅo ð
Super film jak zawsze.
Nigdy nie zapomne jak moj brat przyniosl duke nukema 3d na dyskietkach i szukalismy dyskietki nr. 8 bo nie odpalala i udalo sie po kilku wizytach u znajomych odnalezc gre spakowana tak samo i zainstalowac. Radosc nieporownywalna z niczym.
To byly czasy :P
Pozdro Retro Gralnia!
Bieganie z dyskietkami, a potem bieganie po poprawki, to byÅa doÅÄ zabawna, ale i mÄczÄ ca czÄÅÄ tamtych czasÃģw :D
Duke to nic , pamiÄtam MDK czy Maddog MC;))
ja wypalaÅem dziurÄ rozgrzanym ÅrubokrÄtem nad kuchenkÄ :P i z 360 kb robiÅo siÄ 1,44 mb. oczywiÅcie te dyskietki wytrzymywaÅy max jeden peÅny zapis a czasem padaÅu juÅž po formatowaniu
Hej, bardzo fajny materiaÅ...aÅž miÅo byÅo ten materiaÅ w caÅoÅci oglÄ dnÄ Ä:) DziÄki za odcineczek...pozdrowionka:)
8:11 dokÅadnie w ten sposÃģb "rzadka" stacja dyskietek w Amidze siÄ zachowywaÅa, gdy byÅ problem z odczytem. Takie ruchy czÄsto byÅy oznakÄ rozstrojenia gÅowic gÃģrnej i dolnej wobec siebie. PrzewaÅžnie "przesuwaÅa" siÄ (na Årubkach) ta gÃģrna. Trzeba byÅo krÄciÄ Årubkami jak w magnetofonie do C64. Na filmiku widaÄ dwie mosiÄÅžne Årubki obok sprÄÅžynki dociskowej.
TroszkÄ katowaÅem stacje w filmiku programami, Åžeby siÄ Åžywiej gÅowice ruszaÅy :P
/borg
@@RetroGralnia Mimo wszystko - ogromny szacun za wÅoÅžonÄ pracÄ nad filmikiem. 5/5. Wybacz proszÄ, jako Åže jestem starym amigowcem, zauwaÅžyÅem ten drobny szczegÃģÅ. A byÅo widaÄ, Åže na prawdÄ go podkreÅliÅeÅ. Nie z zamiarem pokazania bÅÄdu, ale z pokazania pracy gÅowicy. DajÄ (jak to kiedyÅ byÅo na TY) piÄÄ gwiazdek!
PS. WiedziaÅeÅ o tym, Åže stacja dyskietek zewnÄtrzna do amigi, choÄ jest rzadka (gÄste byÅy stosowane np w Amiga 4000 albo jako rozszerzenie do Amiga CD32 [do dziÅ nie mam pojÄcia po co ktoÅ to zrobiÅ]), to dziaÅa na inne zasilanie, mimo iÅž zÅÄ czki do samego urzÄ dzenia sÄ identyczne? Przy prÃģbie wyjÄcia stacji z zewnÄtrznej kieszeni i podpiÄcia jÄ do Årodowiska Amigi, gÅowica nagle zacznie siÄ grzaÄ a po chwili spali niebieskim pÅomieniem. Wiem, na wÅasne oczy widziaÅem!
@@RetroGralnia A pomysÅ na nowy wÄ tek w odcinku - JAK PODÅÄCZYÄ STACJÄ DYSKIETEK 3,5 I PO CO DO AMIGI CD32. Bo sam nie mam bladego pojÄcia po co/ na co ktoÅ to miaÅ by robiÄ. Ale faktycznie jest taka moÅžliwoÅÄ. Tylko po ki grzyb? (podÅÄ cza siÄ pod drugi port dÅžojstika)
Na utworzony CAÅY filmik o ACD32, bÄdÄ polecaÄ "ziomkom".
â@@nop0 o tym paleniu siÄ stacji, to nie wiedziaÅem. W sumie to zaskakujÄ ce jest, Åže mamy tu inne zasilanie :)
Z tÄ gÅowicÄ - masz dobre oko :D Specjalnie uÅžyÅem programÃģw testujÄ cych na obu komputerach, aby pokazaÄ, jak gÅowica siÄ "daleko" porusza, bo przy normalnym odczycie, gdy plik nie jest zbytnio fragmentowany, sÅabo to widaÄ.
Co do CD32 i stacji dyskietek... wydaje mi, Åže bezpoÅrednio pod niÄ nie da siÄ podÅÄ czyÄ stacji, bo konsola nie posiada ukÅadÃģw wejÅcia/wyjÅcia obsÅugujÄ cych stacjÄ. Trzeba wiÄc doÅoÅžyÄ do niej kartÄ/moduÅ rozszerzeÅ z takimi ukÅadami i z stacjÄ . Z tego co kojarzÄ, takie moduÅy chodzÄ po ponad 1000-1500 zÅ :P
MoÅže istnieje jakiÅ taÅszy sposÃģb, ale siÄ nie zgÅÄbiaÅem.
/borg
Fajnie zrealizowany materiaÅ - pozdrawiam ekipÄ retrogralni :) :)
Ciekawy i dobrze wytÅumaczony materiaÅ. Ciekawostka: magazyn Komoda and Amiga plus dodaje do swoich wydaÅ gry nagrane na nowych dyskietkach 5.25''.
Åwietny materiaÅ, w sumie jak zawsze. A kto zna patent naprawiania dyskietek przez zamraÅžanie/ochÅadzanie? Ciekawi mnie jaki proces wtedy nastÄpuje.
Amiga potrafiÅa z dyskietki 3.5 cala wycisnÄ Ä naprawdÄ wiele. Z tego co pamiÄtam absolutne maksimum jakie udaÅo siÄ mi uzyskaÄ przy pomocy jakiegoÅ PFS czy czegoÅ podobnego to byÅo blisko 1.1MB nq dyskietce DD. JeÅli ktoÅ posiadaÅ stacjÄ HD w Amidze, to mÃģgÅ wycisnÄ Ä bodaj 2.2MB na jednym takim noÅniku. Przypominam, Åže PCty potrafiÅy zrobiÄ 720kb dla dysku DD, oraz 1.4MB dla HD.
Amiga rÃģwnieÅž posiadaÅa system tworzeniabackupÃģw na dyskietkach. MoÅžna byÅo zgraÄ caÅÄ zawartoÅÄ dysku twartego na dyskietki przy uÅžyciu specjalnego oprogramowania - takie dyskietki nie byÅy widoczne jako sformatowane, i byÅy odczytywalne jedynie w tym programie.
Jako ciekawostkÄ dodam, Åže na Amidze szalenie popularnym w pewnym momencie byÅ system VBS - skÅadaÅ siÄ on z przystawki zakÅadanej bodaj na port rÃģwnolegÅy oraz z oprogramowania.
do przystawki podpinaÅo siÄ zwykÅy magnetowid i moÅžna byÅo tworzyÄ backupy na kasetach video. PojemnoÅÄ kasety miej wiÄcej rÃģwna pojemnoÅci pÅyty CD - a wiÄc bardzo duÅžo.
NA VBS moÅžna byÅo zgrywaÄ zarÃģwno obrazy dyskietek, jak i obrazy partycji HDD lub po prostu wybrane pliki z dysku dwardego.
Noo, stacje dyskietek pamiÄtam, to byÅ kosmos :-)
Ciekawy materiaÅ i fajnie opowiedziany.
Pozdrawiam :-)
Ja siÄ wychowaÅem na poczÄ tku na komputerach 8086 (pierwsza moja gra na PC to DIGGER u mojego wuja) a mÃģj pierwszy PC to 286 (wczeÅniej miaÅem C64) :)
Do dzisiaj mam stacjÄ 5,25 cala ale nieuÅžywana byÅa od kilkunastu lat i jak chciaÅem jÄ sprawdziÄ to juÅž nie chciaÅa dziaÅaÄ a dyskietek 5,25 i 3,5 cala mam kilkanaÅcie pudeÅek jednych i drugich - z sentymentÃģw nie pozbÄdÄ siÄ ich.
1:30 Gdy mÃģwiÅeÅ o taÅmach... "...ale niestety nadawaÅa siÄ do tego celu..." Skoro wymagaÅa ciÄ gÅego przewijania i byÅa za wolna to chyba raczej nie nadawaÅa siÄ... :)
Aktualizacja: od lipca 2019 wojsko USA nie korzysta juÅž z dyskietek 8 calowych - zostaÅy zastÄ pione przez "wysoce bezpieczne rozwiÄ zania oparte na SSD".
Prawdopodobnie emulujÄ stacje :)
Jak pisaÅem skrypt jeszcze uÅžywali âĪïļ Teraz jak fani retro uÅžywajÄ emulatorÃģw ð
MoÅže przerzucili siÄ na dyskietki 3,5 cala ;p
@@RetroGralnia
Ja tak trochÄ w innym temacie piszÄ. OtÃģÅž wydawnictwo Raspberry Pi Press zgotowaÅo pierwszÄ czÄÅÄ cyklu wydawniczego pod postaciÄ serii ksiÄ Åžek rpf.io/ctc1 Code the Classics. Ta seria wydawnicza jest o tyle ciekawa, Åže uczy programowania gier znanych z naszej mÅodoÅci i zagrywanych po ÅmierÄ joystickÃģw. OczywiÅcie to nie jest poradnik jak zrobiÄ wierny klon 1:1 Ponga czy Sensible Soccer. W zamyÅle poradniki majÄ charakter konceptualny, czyli podana odbiorcy jest gÅÃģwna mechanika i zasada danej gry, natomiast dalsza inwencja twÃģrcza oddana jest odbiorcy. OprÃģcz caÅkiem ciekawego (przynajmniej dla niektÃģrych) aspektu mechaniki gry, ksiÄ Åžka przepleciona jest treÅciami, ktÃģre wyjawili twÃģrcy wspomnianych klasykÃģw. RozÅoÅžono na czynniki pierwsze Frogger (nie ma nauki biologii bez rozkrajania Åžaby XD), Bubble Bobble, Sensible Soccer, Pong, Centipede.
Dla zawodowych programistÃģw moÅže taka ksiÄ Åžka to Åžadna atrakcja. Ale dla kogoÅ, kto lubi retro i chciaÅ by liznÄ Ä programowania, lub dla tych, ktÃģrzy by chcieli pojÄ Ä tajemnicÄ mechaniki byÄ moÅže swojej ulubionej gry to nie lada gratka. Niestety lub stety, publikacja tylko w jÄzyku Szekspira. Ale 12GBP (czyli coÅ okoÅo 60zÅ) to nie duÅžy pieniÄ dz, caÅkiem moÅžliwe, Åže wysyÅka do Europy moÅže byÄ gratis, Raspberry Pi Press robiÅo takie akcje przy ksiÄ Åžkach za 10GBP. MyÅlÄ, Åže muzeum mogÅo by rozwaÅžyÄ taki zakup, to tylko albo aÅž koszt trzech wejÅciÃģwek do muzeum, a ksiÄ Åžka ma 224 strony, choÄ pewnie bÄdzie w tym sporo ilustracji i listingu z kodem.
Tak w ogÃģle RPi Press drukuje i publikuje elektronicznie miesiÄcznik pn. Wireframe i w nich takÅže rozkÅadane sÄ mechaniki caÅkiem fajnych gier, tyle, Åže nie aÅž takich klasykÃģw. Ale dla odniesienia czego spodziewaÄ siÄ w ksiÄ Åžce do Wireframe zajrzeÄ polecam. MoÅže jak wyjawicie siÄ jako muzeum, to i coÅ tam fajnego na lepszych warunkach wynegocjujecie;) PrÃģbowaÄ moÅžna, myÅlÄ, Åže ksiÄ Åžki tego rodzaju w muzeum mogÅy by siÄ cieszyÄ uznaniem. Dodam, Åže autorem tej serii jest sam zaÅoÅžyciel fundacji Raspberry Pi we wÅasnej osobie - Eben Upton, jest to wiÄc wedle mnie muzealnie atrakcyjna pozycja zarÃģwno na teraz jak i na przyszÅoÅÄ.
Witam. Nie planujecie odcinka o montaÅžu video, genlockach, uÅžytkowaniu Amig w telewizji itp.? MyÅlÄ, Åže temat byÅby doÅÄ ciekawy. WszakÅže w tamtych latach wiÄkszoÅÄ osÃģb krÄcÄ cych wesela, komunie itp. uÅžywaÅo wÅaÅnie Amig do tworzenia wszelkiego rodzaju efektÃģw. Pozdrawiam serdecznie :)
Kolejny Åwietny materiaÅ. Pozdrawiam
Ja polecam odpalenie demka "Kill the Dutchman" z flopa na goÅej A1200 i ogarniÄcie czasu pojawienia siÄ obrazka od momentu zatrzaÅniÄcia siÄ flopa w napÄdzie... To nawet dzisiaj urywa...
Fajny materiaÅ. Ale z tymi dziurkami to przesadziÅeÅ borg ;) ToÅž to sÄ otwory! A te boczne w dyskietkach 5.25" i wiÄkszych to wyciÄcia. Wiem, czepiam siÄ :) Tym bardziej, Åže teÅž mÃģwiÄ "komodore" :D
A w kwestii trwaÅoÅci dyskietek, to do dziÅ dziaÅa mi wiÄkszoÅÄ 5.25" do Atari, a peceotowe 3.5" juÅž w latach moich poczÄ tkÃģw z PCtem padaÅy jak muchy. Podobnie byÅo miaÅ kumpel z amigowymi. Ale to byÅa koÅcÃģwka lat 90-tych i moÅže jest tak jak mÃģwiÅeÅ, Åže jakoÅÄ produkcji spadÅa.
Åwietny materiaÅ. MyÅlaÅem Åže o dyskietkach wiem juÅž wszystko a tu proszÄ... Niespodzianka!
Pierwszy mÃģj PC, ktÃģry pamiÄtam nie miaÅ HDD ale stacje dyskÃģw obu formatÃģw. KtoÅ jeszcze pamiÄta rewolucyjne narzÄdzie do formatowania czyli fdformat? MoÅžna byÅo dziÄki niemu uzyskaÄ dodatkowa pojemnoÅÄ dyskietek, oznaczyÄ sektory uszkodzone a dziÄki komendzie :x/:y znaczÄ co przyspieszyÄ odczyt. No i specjalny wycinak do dyskietek 5 1/4 pozwalajÄ cy uÅžywaÄ niektÃģre jednostronne jako dwustronne.
13:50 jak kiedyÅ przypadkowo sformatowaÅem dyskietkÄ z Amigi w zwykÅym PC, to Amiga juÅž jej wiÄcej nie chciaÅa uÅžywaÄ.
9:35 Cos tu nie tak. Stacja dyskietek albo ma mikroprzycisk przy samym poczatku zeby wiedziec gdzie jest sciezka 0 albo co jest czestrze sama sobie liczy sciezki w oprogramowaniu stacji dyskietek w trakcie jak sie przrsuwa. Fun Fact: W Polsce w latach 90's stacja dyskietek byla tez nazywana napedem miekkim (w odroznieniu od dysku twardego).
Fajnie przedstawiony temat.
Retro not died.... Ach wiÄcej takich odcinkÃģw. POZDRAWIAM GORÄCO.
Mialem nauczycielke ktora miala na nazwisko Dziura,
oj nie mogl bys uzyc tego slowa, tylko OTWÃR! :)
Z tego co ja pamiÄtam to po za formatem 720 kB na pc i 880 kB na Amidze to byÅy jeszcze formaty 1.44 na pc i 1.76 Mb na AmigÄ. ( Na Amidze byÅo moÅžna zapisywaÄ i odczytywaÄ rÃģÅžne formaty a jak ktoÅ miaÅ dobrÄ stacje dyskietek i dobrej jakoÅci dyskietki to mÃģgÅ chyba jak mnie pamiÄÄ nie myli na Amidze zapisywaÄ i odczytywaÄ. Dyskietki do 3 MB (chyba 2.96 Mb) jak mnie pamiÄÄ nie myli. ) Ps: tylko trzeba byÅo mieÄ kumpla z podobnym sprzÄtem by byÅo dla kogo to nagrywaÄ. Ps: ale jednym z fajniejszych pomysÅÃģw. Na przenoszenie danych miÄdzy Amigami lub AmigÄ i Pc byÅ dodatkowy dysk HDD o jakieÅ maÅej pojemnoÅci . Wtedy kopiowaÄ byÅo moÅžna wszystko i to bÅyskawicznie. To byÅy super ZÅote czasy.
Warto byÅo jeszcze wspomnieÄ o dyskietkach do stacji LS-120.
A co Iomega Zip 100 MB i nowsza wersja 250 MB sam mam jeden mode 100MB na IDE :)
Na YT jest kanaÅ, na ktÃģrym nasz rodak stworzyÅ coÅ w rodzaju orkiestry z kilkudziesiÄciu czytnikÃģw dyskietek, kilku dyskÃģw i innych elementÃģw. UrzÄ dzenie nazywa siÄ FLOPPOTRON. DuÅžo kawaÅkÃģw nagraÅ na tym. Warto posÅuchaÄ hehe
Znam :)
/borg
@@RetroGralnia Trzeba mieÄ Åeb, Åžeby takie coÅ zbudowaÄ. Szacun dla niego
Jest tego sporo. Np. cover kawaÅka Nude mojego ukochanego zespoÅu th-cam.com/video/pmfHHLfbjNQ/w-d-xo.html
Ja do dzisiaj uzywam stacji dyskietek, ostatnio kupilem na Amige gry na dyskietkach w bardzo ale to bardzo dobrym stanie, po tylu latach zero bledow...
Co ciekawe dyskietki 3.5 o gÄstoÅci ED podobnie jak HD majÄ okienko jednak minimalnie na innej wysokoÅci dyskietki. bez postawienia dyskietki ED i HD obok siebie rÃģÅžnica w lokalizacji jest niezauwaÅžalna.
Stacja dyskÃģw to jedynie sÅuszny napÄd dla komputerÃģw 8-bitowych (poza dzisiejszymi rozwiÄ zaniami udajÄ cymi stacje dyskÃģw). Ja nawet na przeÅomie lat 80/90 nie tolerowaÅem magnetofonu. ChociaÅž niestety byÅem zmuszony do uÅžywania go, bo stacja dyskÃģw byÅa zbyt droga. Ale caÅy okres uÅžywania Atari XL/XE cierpiaÅem z powodu magnetofonu. I to nawet nie chodzi o prÄdkoÅÄ wczytywania, bo w magnetofonie turbo nie byÅo tak Åšle. Stacja dyskÃģw daje przede wszystkim to, Åže dane mogÄ byÄ doczytywane podczas dziaÅania programu, ktÃģry sam je na dyskietce odnajduje, komunikuje siÄ z niÄ . To jest absolutnie niepodwaÅžalna zaleta, ktÃģra umoÅžliwiÅa dziaÅanie wielu wypasionym komputerom. Z dyskietki moÅžna coÅ po ludzku skasowaÄ i zrobiÄ miejsce na coÅ nowego, moÅžna trzymaÄ porzÄ dek, Åatwo kopiowaÄ dane. Zapisywanie wÅasnych wypocin na kasecie to byÅ koszmar i wieczny strach. Komputer ze stacjÄ dyskÃģw to zupeÅnie inna praca. Wtedy z oÅmiobitowca robi siÄ komputer, a nie konsumpcyjna konsolka na kasety. Magnetofon strasznie ograniczaÅ komputery i moim zdaniem nigdy nie powinien staÄ siÄ pamiÄciÄ masowÄ dla komputerÃģw. OczywiÅcie miaÅ jednÄ wielkÄ zaletÄ - cenÄ. A wÅaÅciwie to nie niska cena magnetofonu byÅa zaletÄ tylko wysoka cena stacji dyskÃģw byÅa jej wadÄ . :) Nie pozwolÄ postawiÄ wyrazu "zaleta" przy wyrazie "magnetofon". :)
Film jak zwykle bardzo fajny. W bardzo ciekawy i przystÄpny sposÃģb pokazuje to co ma pokazaÄ. DziÄki i pozdrawiam!
OsobiÅcie uwaÅžam, Åže w przypadku C64, gdzie kaseta w systemie turbo miaÅa zawrotnÄ pojemnoÅÄ 1-2MB, a dyskietka 320 KB i byÅa rÃģwnie szybka, co smutno wolna stacja do C64... No to byÅo juÅž naprawdÄ duÅžo zalet. Co nie przeszkadzaÅo mi oczywiÅcie marzyÄ o C1541 :)
/borg
Magnetofon byÅ standardem w Polsce. Na zachodzie czy w Stanach uÅžywano stacji dyskÃģw i to wiele lat wczeÅniej. Komputery 8-bitowe, ktÃģre u nas uÅžytkowaliÅmy jeszcze ma poczÄ tku lat 90-tych, tam juÅž dawno zastÄ piono 16-bitowcami.
@@eigenzeit Na zachodzie, to zaleÅžy gdzie. W USA w istocie panowaÅy dyskietki, ale w UK zdecydowanie magnetofony :)
RetroGralnia moÅže dlatego, Åže na Wyspach rzÄ dziÅ Spectrum i BBC Micro i z jakiegoÅ powodu magnetofon byÅ promowany jako gÅÃģwna pamiÄÄ masowa? Nie mam wiedzy w tym temacie. MoÅže ktoÅ coÅ?
@@eigenzeit Tak. Oba kompy byÅy budÅžetowe, 1/3 ceny sprzÄtÃģw C=/Atari. Stacja do nich nie pasowaÅa cenowo :)
SwojÄ drogÄ jestem ciekaw czy noÅniki Jaz to jeszcze dyskietki czy juÅž raczej minidyski.
fajny film. zrÃģbcie jeszcze filmiki o zipach i innych nosnikach danych ktorym nie wyszÅo.. moze cos o pandora box...
Fakt bo wielu (jeÅželi nie wiÄkszoÅÄ) kojarzy to sÅowo tylko z formatem archiwum.
Fajny materiaÅ, mnie dodatkowo interesujÄ te sprytne gabloty w tle, gdzie takie coÅ moÅžna kupiÄ?
DziÄki. Gabloty? Nigdzie :P ZbudowaliÅmy je sami wÅasnymi rÄkami z pÅyt ciÄtych na wymiar :)
Jak ktoÅ nie wie jak jest zbudowana dyskietka 3,5" - kz1.pl/4545/z-czego-sklada-sie-dyskietka
kupie 3 retro komputery bo sprzÄtowa akceleracja przyda siÄ w przyszÅoÅci dlatego jeden komputer IBM bÄdzie wyposaÅžony w stacje dyskietek 8 calowych i 5.25 calowych to konfiguracja podobna do nagrywarki dvd rw i jednego dysku ssd do uruchamiania plikÃģw startowych systemu windows 10 albo linux
W czasie gdy mÃģj ojciec programowaÅ uÅžywaÅ kart perforowanych i taÅm papierowych do komputera. W GdaÅsku taÅmy robiÅa pasmanteria na stogach z tego co wiem.
AÅž nabraÅem ochoty na skopiowanie czegoÅ na dyskietkÄ... Niestety kupiÅem sobie ostatnio stacjÄ 5,25, ktÃģra dziaÅaÅa dobrze jeden dzieÅ, a nastÄpnego dnia zaczÄÅa niszczyÄ dyskietki, robiÄ c na nich rysy i w ten sposÃģb zabiÅa kilka moich dyskietek z dawnych lat.
To zawsze nieszczÄÅcie jest straciÄ swojÄ starÄ dyskietkÄ... Dlatego gro ludzi powoli od nich odchodzi i wÅÄ cza od ÅwiÄta, jak ja :P
/borg
@@RetroGralnia PoÅowÄ tych dyskietek i tak zabiÅ czas. WrÃģciÅem do nich po okoÅo 20 latach przerwy, gdy kupiÅem stacjÄ, i okazaÅo siÄ, Åže poÅowa nie daje siÄ juÅž odczytaÄ.
Standard dwustronnej dyskietki 3,5-calowej ustalono dopiero w 1984 roku? Serio? Czyli Amiga 1000, ktÃģra pojawiÅa siÄ w sklepach w 1985 roku miaÅa w sobie dosÅownie nowinkÄ technologicznÄ . Nie zdawaÅem sobie z tego sprawy. ðŪ Musieli to zrobiÄ dosÅownie w ostatniej chwili. Wiadomo, Åže wdroÅženie czegoÅ nowego w koÅcowej fazie projektowania to juÅž nie jest taka prosta sprawa.
Podobnie pÃģÅšniej Amiga 1200 miaÅa absolutnÄ nowinkÄ w postaci zÅÄ cza PCMCIA. Tutaj niestety poÅpiech nie byÅ zaletÄ , bo Amiga dostaÅa pierwszÄ wersjÄ PCMCIA, ktÃģra miaÅa wadÄ z ktÃģrÄ trzeba siÄ byÅo borykaÄ przez wiele lat. DoÅwiadczyli tego wszyscy uÅžywajÄ cy karty sieciowej na PCMCIA w A1200. W uÅžywali wszyscy, bo sloty Zorro byÅy strasznie drogie, a sloty PCI wyszÅy bardzo pÃģÅšno. Na szczÄÅcie programik CardReset naprawiaÅ trochÄ wadÄ amigowego PCMCIA i daÅo siÄ ÅžyÄ. ð
Tak. Amiga naprawdÄ byÅa do przodu z tymi dyskietkami, choÄ sporo amigowcÃģw podÅÄ czyÅo wtedy do maszyn napÄdy 5.25", bo dyskietki taÅsze, a pojemnoÅÄ ...taka sama :D
/borg
Do dziÅ fascynuje mnie to Åže dyskietka miaÅa 2mega danych a dyski twarde nie wiele wiÄcej a dziÅ to cho cho cho ale MyÅlÄ Åže dyskietki obrotowe jeszcze wrÃģcÄ pod postaciÄ kart SD o duÅžych pojemnoÅciach albo pÅyt z krysztaÅÃģw
Fajny content:) OdwaÅžniej gradacja kolorystyczna przydaÅa by siÄ w obrazie, choÄ moÅže obecna kolorystyka wpasowuje siÄ w temat retro sprzÄtu.
Niestety jestem totalnym daltonistÄ ... a raczej nie potrafiÄ nic Åadnego ustawiÄ :)
ChÄtnie przyjmÄ jakieÅ propozycje kolorystyki odczytywane przez premiera.
/borg
RetroGralnia no racja, jakieÅ takie komodorkowe te kolory ;P
@@RetroGralnia Jak udostÄpnisz jakiÅ fragment klipu, mogÄ Ci poszukaÄ i ustawiÄ lumetri ktÃģry sobie wczytasz na te filmy.
@@krzysztofgryzka OczywiÅcie, chÄtnie: drive.google.com/file/d/1MqIR9e_onZCHb3rXOduEAatYYQIjebmR/view?usp=sharing :)
@@RetroGralnia podeÅlij mi e-mail lub miejsce gdzie mogÄ wysÅaÄ Ci preset Lumetri.
Jedena dyskietka jakÄ miaÅem to byÅ dos do instalacji windows 95 ja miaÅem w swoim pentium 1 nagrywarkÄ DVD x4 to byÅ rarytas w tamtych czasach.
Okazuje siÄ Åže w czasach XP nagrywarka DVD teÅž byÅa luksusem mimo Åže nie byÅy szczegÃģlnie drogie ~450 zÅ za nagrywarkÄ z obsÅugÄ formatu DVD-RAM.
Amstrad nigdy nie produkowaÅ dyskietek! - Dyski 3" produkowaÅy (krÃģtko Matsushita), a potem Maxell i Panasonic. A inne nazwy firm na tych dyskietkach to tylko naklejki, dziÄki umowom z ich producentami.
3-calowki wymyÅliÅa firma Hitachi, a w roku '83 byÅy juÅž caÅkiem popularne, bo korzystaÅy z nich MSXy z firm Hitachi i Yamaha, ta ostatnia produkowaÅa takÅže MDR-1 do zapisywania Midi ze swoich keyboardÃģw, podobnie jak przystawka z klawiaturÄ i Basiciem do Sega Master System o nazwie SC-3000, ponadto stosowano je w laptopach PC firmy Gavilan, oraz w komputerkach firm Oric i Timex. A w roku '84 doÅÄ czyÅy do tego grona firmy Tatung i Amstrad. Policzmy to juÅž 8 firm ktÃģre wybraÅy taki format dyskietek, tymczasem format 3.5" uÅžywaÅy wtedy tylko Sony w MSX-ach, oraz Apple w Lisa, a w '84 takÅže w Mac. :)
Rok pÃģÅšniej doÅÄ czyÅy do nich Atari ST i Amiga, a w testach tych komputerÃģw w tamtych czasach ich dyskietki wymieniano jako wadÄ z powodu ich wysokich cen, oraz maÅej popularnoÅci. Dopiero w roku '90 gdy Microsoft ogÅosiÅ Åže ich najnowszy Windows 3 bÄdzie sprzedawany tylko i wyÅÄ cznie na dyskietkach 3.5" Åwiat PeCetÃģw zaczÄ Å siÄ powoli przekonywaÄ do tych maÅych dyskietek, i z czasem zdominowaÅy rynek.
Warto wspomnieÄ, bo moÅže to umknÄ Ä mÅodszym widzom, Åže te najmniejsze dyskietki 3,5 calowe, nie moÅžna byÅo wÅoÅžyÄ do napÄdu "na odwrÃģt", zaÅ inne jak najbardziej :)
Tak w istocie jest :)
ja tam wycinalem okienko nozyczkami w dyskietce 5,25
Czy to jest prawda Åže napÄdy dyskietek 8" starano siÄ montowaÄ w pionie bo jak byÅy w pozycji poziomej to dyskietka o takich rozmiarach siÄ wyginaÅa i byÅy szybciej z niÄ problemy? MÃģj kolega 23 lata temu jak pracowaÅ ze mnÄ w serwisie komputerowym mi o tym opowiadaÅ. ÅciemniaÅ czy to prawda??! :D
Nie mam pojÄcia.... ale jak tak sobie przypominam... Wszystkie napÄdy 8" jakie widziaÅem byÅy pionowe :D TakÅže, kto wie :D
@@RetroGralnia Czyli moÅže tak byÄ:). Ja sobie nie przypominam napÄdÃģw 8" - nie widziaÅem na Åžywo, mam tylko jednÄ dyskietkÄ Åžeby pokazywaÄ jak ktoÅ nie widziaÅ!:) Pozdro!
Fajnie by bylo gdyby 3.5 calowe floppy byly dzisiaj z pojemnoscia 1 tb albo wiecej. Nic nie zastapi tego dzwieku wczytywanej dyskietki
audiodyskrypcje sam robiÅeÅ, czy rozpoznaÅo Ci mowÄ ?
Ostatnio pÅacÄ, jak chce poszaleÄ i jedna stronka rozpoznaje mi mowÄ (HappyScribe). Niestety i tak muszÄ poprawiaÄ 90%, ale sam fakt tego, Åže mam znaczniki czasu jest warty wydanej kasy :D Zamiast pracy 4h napisy zajmujÄ 2h.
/borg
@@RetroGralnia ciekawe kiedy wreszcie yt zacznie rozpoznawaÄ polskÄ mowÄ, jakoÅ np. mapa googla czy asystent nie ma z tym problemÃģw
@@Sulikczek No to jest mega irytujÄ ce. Jest magiczny sposÃģb, Åžeby to obejÅÄ - moÅžna przekierowaÄ wyjÅcie audio do mikrofonu i wÅÄ czyÄ w Google Docs pisanie ze sÅuchu... i to dziaÅa, tylko siÄ zrywa niestety, ale widaÄ, Åže Google rozumie jÄzyk :}
/borg
@@RetroGralnia tylko wtedy nie masz tagÃģw czasowych :( ja siÄ trochÄ bawiÅem google cloud, bo ma moÅžliwoÅÄ wpiÄcia siÄ w api np. translatora z dyktowaniem, ale tam trzeba byÄ programistÄ aby coÅ zdziaÅaÄ - zresztÄ jest chyba dalej roczny free trial z bonem 300 USD do zabawy
@@Sulikczek Tak, to masakra. Dlatego wolÄ czasami, jak mi zaleÅžy wydaÄ to 12euro/h nagrania. TrochÄ to duÅžo, ale na pisanie ze sÅuchu nie mam juÅž czasu :]
/borg
Ale wziÄÅo mnie na retro, juÅž 2 gry na emulatorze GBA przeszedÅem
Mam sporo dyskietek 5,25 szkoda, Åže juÅž ich nie odczytam, mam teÅž trochÄ dyskietek 3,5 cala, ale tu jest jeszcze nadzieja, bo sÄ stacje na usb. Niestety na tych 5,25 mam najciekawsze rzeczy... :(
a nie chcesz ich odsprzedaÄ?
fajna dyskietka niestety ciÄÅžkÄ dostaÄ do nich sprawnÄ stacjÄ dyskietek tak na marginesie ciekawe czy coÅ siÄ na niej znajduje
Eh, stare dobre czasy, normalnie aÅž Åezka w oku siÄ zakrÄciÅa. Sam pamiÄtam jak miaÅem grÄ i jej pliki instalacyjne na 20 dyskietkach.
Ciekawe co to byÅo. Skoro system win95 miaÅ w wersji podstawowej 14 dyskietek a pakiet Office 97 w wersji pro zajmowaÅ 46 flopkÃģw.
Ja pamiÄtam, Åže Win95 miaÅem od kolegi na koÅo 30-35 dyskietkach. Win 3.11 oryginalny miaÅem na 10. NFS 1 przenosiÅem na 36, mniej wiÄcej teÅž tyle Silent Hunter miaÅ :P
/borg
@@RetroGralnia wiÄc pewnie to byÅa wersja osr 2.0/2.5
ZabrakÅo mi ciekawej moim zdaniem informacji, Åže byÅy sprzedawane dyskietki dwustronne do stacji jednostronnych - miaÅy dwa symetrycznie umieszczone otwory indeksowe oraz od razu wyciÄtÄ drugÄ dziurkÄ zabezpieczenia zapisu.
W dyskietkach 3.5" waÅžne byÅo teÅž poÅoÅženie dziurki gÄstoÅci - dyskietki 2.88MB miaÅy jÄ w trochÄ innym miejscu.
To w sumie wysuwajÄ ca siÄ z logiki rzecz, ale faktycznie - mogÅem powiedzieÄ. Natomiast wszelkimi dyskietkami i dyskietkopodobnymi noÅnikami o wyÅžszej prÄdkoÅci nie ciaÅem juÅž tego filmu przedÅuÅžaÄ... MoÅže kiedyÅ coÅ siÄ o tym nagra.
/borg
Jeszcze jednego drobiazgu mi brakuje, aczkolwiek to mÃģgÅby byÄ temat na odcinek - dlaczego nie moÅžna uÅžywaÄ dyskietek 5.25" HD w napÄdach DD (np. w Atari czy Commodore). Bo to siÄ czÄsto przewija - dyskietki HD sÄ jednak Åatwiej dostÄpne, ale siÄ do 8-bit nie nadajÄ .
Ale napracowanka. Leci Åapka. Ale taka wzmocniona.
wzmocniona w dÃģÅ ? :D
@@Sulikczek Odstawiam Åže w bok tak trochÄ w lewÄ stronÄ
Ehh, aÅž siÄ Åezka w oku krÄci. A w piwnicy caÅa paczka oryginalnych, nie rozpakowanych jeszcze dyskietek 3.5" (bodajÅže TDK).
TeÅž mam takie pudeÅko TDK, jest zielone i ma chyba 10 sztuk
Omg, najgorzej jak coÅ potrzebowaÅeÅ a dyskietka powiedziaÅa papa, albo siÄ zawiesiÅa w trakcie :D
2:15 Ten dzwiek to poezja ....te czasy kiedy gnalo sie z gieldy z "nowoscia" zeby odpalic amige,wymianki z kolegami ze szkoly i z podworka na deser polamane joy'e kultowy "pyton" czegos takiego w czasach steam'a juz nie bedzie
@Theodor the Cat moze i tak ale inni tego w ogole nie poczuja a my zesmy mieli te mozliwosc ogolnie uwazam lata transformacji za czas nie do zastapienia i choc od lat nie mieszkam w Pl. To te czasy wspominam najlepiej
@Theodor the Cat Eee no Panie to ja tez tyle ze '91r szkola podstawowa normalna legalna 8 klas 96 pierwsza amizia i Mortal2 pamietam jak dzis cztery dyski kilku kumpli i cala jesien, zima naparzanie kto lepiej kto szybciej napiecie przed fatality czy wyjdzie nie wiem moze mi sie wydaje ale dzisiejsze gry to jak woda bez gazu chodzi mi tutaj o Ten klimat swoja droga jak do tego doszedl wlasny telewizor to prawie oczy usmazylem
@Theodor the Cat z 8 bitowcami tez mialem doczynienia stety albo nie stety Atari ( chcialem. Cholera jak chcialem C64) i stacja dyskow 1044 kloc taki jak toster ale to byl przeskok z magnetofonu Co tez mialo swoj urok nie wiem czy w dzisiejszych czasach ktos wytrzymal by godzine wgrywania i ...Error na 59:45 min. I co i od nowa a mortalka jedynke tez dobrze wspominam to byl przelom pierwsza gra tego typu kazdy wtedy mowil o mortalu a np. W Niemczech byl zakazany ale jeszcze jedna gra utwkila mi w pamieci FRANKO Polskie realia kiepska grafika tylko dodawala kolorytu
@Theodor the Cat Dla mnie najgorsza byla ta :niesprawiedliwosc" na C64 byly pozycje nieosiagalne na Atari masz racje C64 to byla amiga lat 80 i kawalka 90 bo to wlasnie amiga w przytlaczajacej czesci zastapila C64 no oczywiscie ze niektorzy przesiadali sie powoli z mozolem na 386 ale w moim otoczeni 386 popularny blaszak pojawil sie pozniej ja mialem amige 600hd i cale 20mega przestrzeni na dysku dla mnie
@Theodor the Cat pamietam jak dzis moj Kontakt z PC w sklepie gdzie jezdzilem po gry (zreszta tam kupilem amige) Facet mial oddzielone pomieszczenie gdzie byly same PC i do tego poczatki 3D nie wierzylem wlasnym oczom przyzwyczajony do pikseli ktore mozna bylo policzyc pozniej na gieldzie elektronicznej zobaczyle Demo Paradise Lost.....no i juz bylem w to umoczony po prostu cala strategia mlodego czlowieka byla skierowana na to zeby w domu zasiac propagande ze komputera bede uzywal do nauki i tego typu schematy myslowe nawet poprawilem oceny i odziwo gdy skapitulowalem bo moj zapas kombinacji na dana chwile sie wyczerpal dostalem.....z Niemiecka klawiatura nie polecam nikomu chociaz mieszkam w kraju Niemiecko jezcznym i tez uzywam tej tastatury to w domu mam "normalna"
Ja sÅyszaÅem od goÅcia Åže jeszcze dyski sÄ . I sÄ uÅžywane. Nie wiem czy go prawda czy nie. Gdzie government w Ameryce coÅ tam zapisujÄ i trzymajÄ go w sejfach, bo sÄ poza sieciÄ .
Lata 90' to teÅž LS-120
Lata 90 to teÅž duÅžo innych ciekawych noÅnikÃģw :) No ale moÅže o tym kiedy indziej :)
/borg
Co ciekawe w napÄdzie LS-120/240 moÅžna byÅo teÅž uÅžywaÄ zwykÅych dyskietek w efekcie czego zwykÅÄ dyskietkÄ moÅžna byÅo sformatowaÄ do pojemnoÅci 32MB.
Fajny kanaÅ, ciekawe historie opowiadasz. Ale czym to nagrywasz ?! PosowieckÄ kamerkÄ na korbÄ ? Telefonem stacjonarnym ?
Przeciez byle jaki smartfon za kilkaset zÅotych nagrywa w lepszej jakoÅci. Naprawde szkoda, zniechÄcasz ludzi.
A mikrofon masz dobrej jakoÅci - dÅšwiÄk jest bardzo dobry, wiÄc tym bardziej nei rozumiem.
Co jest z jakoÅciÄ bo nie kumam?
Kto to widziaÅ, dyskietka wielka jak gÅowa
Spora moÅžna rzec. Ja takich juÅž w uÅžyciu nie pamiÄtam, ale w Muzeum mamy stacje do nich do normalnych 8-bitowcÃģw.
/borg
RetroGralnia do ktÃģrego/ktÃģrych?
Ja mam dyskietkÄ 7,5"
@@qbaqba100 WOW!
@@eigenzeit A do tego: tour.gikme.pl/pl/guide/2/item/93
Zaczales mowic " kommodorr " ð
ZaczÄ Åem, ludzie namieszali mi w gÅowie :D Jak mÃģwiÄ w "powaÅžniejszym" znaczeniu, to samo mi siÄ tak zaczyna mÃģwiÄ.
/borg
Zuch czÅowiek!
ZmiÅuj siÄ,nie dziurki , otwory :)
Szkoda, Åže nie byÅa mowa o dyskietkach ZIP oraz anegdoty o rozmiarze dyskietki 5,25 :)
@Theodor the Cat Lata 90 to juÅž reto.
ZIP i inne wynalazki koÅca lat '90 to temat na inny odcinek :)
Atari xl/xe The Best ... C64 komodorowca wal z gumowca ;)
Chcesz poznac frajera? Poznaj Atari wlasciciela...
+RetroGralnia
Ta, trwaÅe w chuj... 20 lat i na kilkadziesiÄ t dzyskietek udaÅo mi siÄ tylko 5 odczytaÄ. Wszystkie dyskietki markowe, Verbatim itp, nie jakieÅ bafdziewie.
Jak dziaÅajÄ dyskietki i stacje dyskietek 3.5" / 5.25" / 8" - NIE DZIAÅAJÄ LEÅŧÄ NA ÅMIETNIKU!
WskaÅž mi ten Åmietnik, podejdÄ!
@@RetroGralnia
Afryka
th-cam.com/video/JXDrIvShZKU/w-d-xo.html
th-cam.com/video/mleQVO1Vd1I/w-d-xo.html
Chiny
th-cam.com/video/ZHTWRYXy2gE/w-d-xo.html
th-cam.com/video/yDSWGV3jGek/w-d-xo.html
Powodzenia MENELU!