💾 Czy Bajt ma zawsze 8-bitów? Naprawdę?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ต.ค. 2024
  • I oto przed nami kolejne pytanie, które wydawać się by mogło ma prostą odpowiedź - czy bajt ma zawsze 8-bitów? Na a jeśli nie ma 8-bitów, to ile bitów mieć może?
    ➡️ Czym są karty perforowane:
    • 🔖 Jak działają karty p...
    ➡️ Co to oznacza, że komputer jest 8/16/32-bitowy?
    • 🖥️ Co to znaczy komput...
    Zapraszam na kolejny film z cyklu - Retro, jak to działa? - gdzie możecie poznać podstawy działania komputerów, konsol i informatyki.
    🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
    www.youtube.co...
    🔴SERWER DISCORD RG
    retrogralnia.p...
    Dawno dawno temu nim powstały pierwsze “prawdziwe “komputery istniały już maszyny przetwarzające dane, czy to dla celów statystycznych, czy to dla biznesowych, czy księgowych. Pracowały one już pod koniec XIX wieku
    Maszyny te operowały najczęściej na danych umieszczanych w nich za pomocą kart perforowanych. Papierowego nośnika danych, o którym zrobiłem kiedyś całkiem fajny film.
    Warto jednak wiedzieć, że już w roku 1890 karty takie i maszyny obliczające dane statystyczne wykorzystano do powszechnego spisu ludności USA.
    Za pomocą kart można było wprowadzać dane składające się ze znaków alfanumerycznych. Innymi słowy można było na nich zapisać cyfry, litery i kilka znaków specjalnych, takich jak kropka, przecinek, czy znak zapytania. Zestaw ten był jednak ograniczony, np.na początku na kartach nie rozróżniano wielkości liter.
    Gdy nastał czas komputerów - co oczywiste - te same dane, które znajdowały się na kartach należało umieścić w pamięci. Nic dziwnego, że jednym ze sposobów jej podziału stał się właśnie podział na porcje zwane znakami (z angielskiego char)i i mieszczące dokładnie jeden znak alfanumeryczny.
    Potem pojawiły się bajty...
    ✅ FACEBOOK:
    www.FB.com/Retr...
    ✅ STRONA:
    retrogralnia.pl
    ✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:
    gikme.pl
    ✅ Patronite Kanału
    patronite.pl/R...
    #Bajt #Informatyka #TheGameIsNotOver

ความคิดเห็น • 60

  • @MariuszM
    @MariuszM 5 ปีที่แล้ว +16

    Rób jak najwięcej tego typu filmików, bo jak ty nie zrobisz, to nikt tego nie zrobi na polskim YouTubie

    • @Wariat699
      @Wariat699 5 ปีที่แล้ว

      Z tym się zgodzę :)

  • @MrTommys4
    @MrTommys4 5 ปีที่แล้ว +4

    Super czekamy na kontynuację.

  • @lukaszskywalker6755
    @lukaszskywalker6755 5 ปีที่แล้ว +9

    Borg, rob filmiki jakie chcesz, taki odcinek z ilością wiedzy jest o wiele lepszy od tego gówna które zalewa juciubka 😁

    • @3M_InD
      @3M_InD 5 ปีที่แล้ว +2

      To prawda. Świetne i merytoryczne filmy. Taka SONDA dzisiejszych czasów.

    • @szymonpluta3938
      @szymonpluta3938 5 ปีที่แล้ว

      @@3M_InD Z całym szacunkiem dla Borga ale moim zdaniem ARHN.EU robi trochę bardziej filmy w stylu SONDY w ramach cyklu ARHN.EDU borg robi coś (według mnie) z goła innego. Mianowicie sonda skupiała się na wytłumaczeniu jak dane urządzenie działa. Borg zaś próbuje uświadomić nam jak bardzo zawiłe jest nazewnictwo w informatyce (jednakże to tylko moje zdanie)

    • @3M_InD
      @3M_InD 5 ปีที่แล้ว

      @@szymonpluta3938, ok, możliwe. Nie będę spierał się o szczegóły. Ot taka myśl mnie naszła po obejrzeniu ostatnich odcinków traktujących o teorii i potencjalnych błędach w terminologii IT oraz tego bieżącego i nią się podzieliłem. Być może jest tak jak mówisz. Prześledzę sobie również i tamten kanał informacyjny.

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว +1

      @@szymonpluta3938 Akurat w tym filmie tłumaczę definicje, w wielu tłumaczę jak coś działa. Żaden z nas nie robi nić co by można porównać z Sondą :]

  • @Cezarek1975
    @Cezarek1975 5 ปีที่แล้ว +5

    Witam Cię Borg :) Jeśli chodzi o tego typu odcinki to ja jestem za ponieważ naprawdę dobrze tłumaczysz tego typu zagadnienia i świetnie się Ciebie słucha :) Pozdrawiam i łapkę w górę zostawiam :)

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว

      Dzięki za miłe słowa :)

  • @mtz88pl
    @mtz88pl 5 ปีที่แล้ว

    Świetny, merytoryczny materiał. Czekam na kolejne części i biorę się za nadrabianie starszych. Pozdrawiam całą ekipę Retrogralni!

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว +1

      Dziękujemy za pozdrowienia :)

  • @RetroGulasz
    @RetroGulasz 5 ปีที่แล้ว

    Tak! Takie materiały są jak najbardziej potrzebne. Kanał jest zróżnicowany przez to: gry, sprzęty, teoria...fajnie! Pozdrawiamy!

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว +1

      A mówi się, że powinno się mieć na kanale tylko jeden rodzaj treści :P No ale szczerze, czasami człowiek ma wenę nagrać gry, czasami sprzęt, a czasami teorie :)

  • @trantytel8015
    @trantytel8015 5 ปีที่แล้ว

    Kolejny wykład zaliczony, czekam na kolejny!. Super!:)

  • @TheAmon1x
    @TheAmon1x 5 ปีที่แล้ว

    Świetny i bardzo ciekawy wykład. Dziękuję i czekam na więcej! :)

  • @puncol
    @puncol 5 ปีที่แล้ว +1

    Dobry temat, więcej!

  • @Rafa-dg5lw
    @Rafa-dg5lw 5 ปีที่แล้ว

    Jak najwięcej takich filmików :)

  • @JiuTiup
    @JiuTiup 5 ปีที่แล้ว

    Temat trudny, ale może być filmik o liczbach zmiennoprzecinkowych ;) Programując współcześnie gry trudno sobie wyobrazić programowanie bez float'ów. Macierz składająca się z int'ów, albo char'ów ? :D Ale za czasów ośmiobitowców programiści dawali radę, i tworzyli nawet prostą grafikę 3D :)

  • @kuba9449
    @kuba9449 5 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za poruszenie tematu :)

  • @mnbwsad
    @mnbwsad 5 ปีที่แล้ว

    Koniecznie więcej i jak najczęściej :-)

  • @zbyniurumek3235
    @zbyniurumek3235 3 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe czy doczekamy się komputerów które mają w bicie więcej stanów niż 2. To taki mój pomysł na miniaturyzację, bo np gdyby bit mógł mieć 3 różne stany to w 8bitowym bajcie można by zapisać 3^8=6561 zamiast tylko 2^8=256.
    Również bramki logiczne byłyby wtedy bardziej złożone i wielofunkcyjne niż obecne. A przecież na 3 stanowych bitach nie musiałoby się skończyć. :)

    • @sergiuszkot8116
      @sergiuszkot8116 2 ปีที่แล้ว

      Ale to się bierze z elektroniki, jest prąd i nie ma prądy. Pod spodem każdego programu zawsze jest qC

    • @michasj9
      @michasj9 ปีที่แล้ว

      Ale to już nie byłyby bity tylko trity.
      Bit z założenia ma dwa stany i to skrótowiec, który pochodzi od angielskiego terminu "binary digit".
      Bit jest bitem właśnie dlatego, że ma dwa stany.
      Zresztą ja wolę podstawowe komórki w formie dwójkowej - 2 to najprostsza liczba mnoga jaka istnieje i taki system jest bardziej naturalny. W naturze logika binarna nadal jest dosyć rzadka, ale jednak występuje ZNACZNIE CZĘŚCIEJ niż logika ternarna (trójkowa).
      Np. mamy dwie płcie i wynikające z tego liczby przodków w kolejnych pokoleniach: 2 rodziców, 4 dziadków, 8 pradziadków, 16 prapradziadków, 32 prapradziadków itd.
      Dlatego uważam, że system dwójkowy jest bardziej praktyczny niż trójkowy.

  • @michasj9
    @michasj9 ปีที่แล้ว

    Wiecie, że SMS miał mieć pierwotnie 160 znaków, a nie 140?
    SMS miał z założenia 1120 bitów i można było te 1120 bitów zagospodarować na różne sposoby - pierwsze SMS-y miały kodowanie 7-, a nie 8-bitowe, dlatego obsługiwały 160 znaków, bo 7*160 to 1120.
    Gdy użytkownicy języków posiadających litery diakrytyzowane zaczęli się skarżyć na brak możliwości kodowania takich liter zwiększono liczbę bitów na jeden znak do 8, dlatego długość SMS-a skróciła się do 140.
    Jak wiemy, SMS-y podobnie, jak większość innych technologii jako pierwsi używali ludzie anglojęzyczni, a w języku angielskim nie ma liter diakrytyzowanych, dlatego do jego zapisu wystarczy w zupełności 7 bitów (kod ASCII w pierwotnej wersji także miał 7 bitów).
    Z tego co wiem, również język niderlandzki (inaczej holenderski, używany w Holandii, północnej części Belgii i części byłych kolonii holenderskich/belgijskich) nie posiada liter diakrytyzowanych, więc tutaj także wystarczyłoby 7 bitów.
    Na potrzeby krajów azjatyckich, gdzie używają pism ideograficznych (każde znak oznacza inne słowo, a nie inny dźwięk), a znaków mają dziesiątki tysięcy (np. mandaryński (tradycyjny) (używany na Tajwanie), mandaryński (uproszczony) (używany w ChRL), kantoński (używany w Hong Kongu) i kanji (używany w Japonii) ) zwiększono tę liczbę nawet do 16 bitów (65536 możliwych kombinacji) i tam długość standardowego SMS-a początkowo wynosiła tylko 70 znaków!
    Oczywiście potem powstały różne rozszerzenia tej technologii, jak np. SMS-y składane, gdzie zwiększono limit znaków chyba nawet 10-krotnie!

  • @michasj9
    @michasj9 ปีที่แล้ว

    Z tego, co wiem w wielu popularnych platformach urządzeń używano innej niż 8 liczby bitów jako podstawowej wielkości aż do połowy lat 90.
    Czy to prawda, że model według którego WSZĘDZIE używa się 8-bitowych bajtów upowszechnił się dopiero w okolicach 1994/1995 roku, gdy zaczęło się upowszechniać oprogramowanie Microsoftu.
    Wcześniej wiele urządzeń miało mieszaną budowę bajtów - część podzespołów praca w niuch już na bajtach 8 bitowych, a na niektórych poziomach używały bajtów np. 7- lub nawet 6-bitowych.
    Czy to prawda, że model w którym na wszystkich etapach przetwarzanie danych jest ośmiobitowe (lub jego wielokrotności, np. 16-, 24- lub 32-bitowe) rozpropagował Microsoft, w dużej mierze za sprawą Windowsów 3.11 i 95?
    Z tego co wiem, duża część urządzeń (np. konsol do gier i komputerów domowych) nawet jeśli używała 8-bitowych bajtów na poziomie przetwarzania pamięci i pracy samego CPU, to układy graficzne i dźwiękowe często wykorzystywały słowa o innej ilości bitów do przetwarzania danych (niepodzielne przez 8 - np. 6, 7, 10 lub 12 bitów). I nawet jeśli już od połowy lat 70 same pamięci i jednostki CPU operowały już na wielokrotnościach 8 bitów, ale duża część układów graficznych i dźwiękowych wykorzystywała jeszcze niepodzielne przez 8 długości słowa.
    Z tego co wiem, to dopiero od ery dominacji Windows 95 większość kart graficznych oraz dźwiękowych zaczęto projektować tak, aby słowo było wielokrotnością 8 bitów.
    A jeżeli liczba bitów była inna, to w późniejszych układach i tak ją uzupełniano pustymi bitami do najmniejszej wielokrotności 8 bitów większej niż stosowana wielkość słowa (10 bitów do 16, 12 bitów do 16, 6 bitów do 8, 7 bitów do 8, 18 bitów do 24 lub 30 bitów do 32).
    Z tego co pamiętam, w większości układów graficznych opierających się na wielkości słowa innej niż wielokrotność 8 bitów, ale produkowanych przed 1995 rokiem takiego uzupełniania nie stosowano.
    Czy to prawda, że do połowy lat 90 wiele układów graficznych lub dźwiękowych pracowała na wielkościach słowa innych niż 8, 16, 24 lub 32 bity bez uzupełniania (np. 11, 12, 14, 18, 20 lub 21 bitów przetwarzane bez wypełniania do 16 lub 24 bitów), natomiast w większości późniejszych układów (dostosowanych do pracy z Windowsem 95 i nowszymi), ale nadal wykorzystujących inną niż wielokrotność 8 liczbę bitów, zaczęto wprowadzać wypełnianie pustymi bitami do 8, 16, 24 lub 32?

  • @BNU_bezzNicku
    @BNU_bezzNicku 5 ปีที่แล้ว

    Super lekcja informatyki, dzięki:) Łapka i 3mka:)

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว

      Nauka skończona, to można teraz pograć w Lemingi. U mnie tak na informie było :)

    • @BNU_bezzNicku
      @BNU_bezzNicku 5 ปีที่แล้ว

      @@RetroGralniaja niestety niedawno Lemingi poznałem, są rewelacyjne, dzięki i pozdrawiam:)

  • @obvioustruth
    @obvioustruth 5 ปีที่แล้ว

    świetny materiał :)

  • @dae2530
    @dae2530 5 ปีที่แล้ว +2

    Jak zwykle na poziomie. ;-)

  • @michalaskowski3387
    @michalaskowski3387 5 ปีที่แล้ว

    Kolejne zagadnienie, to może sposób zapisu w pamięci,dysku. Różnice między systemami (chyba apple miało młodszy starszy, pc odwrotnie ). I jak zbudowane są savegame'y. Jak można je zmieniać. Jak działają edytory pamięci ram i jak można cheatować dzięki nim(nie w online, bo są zabezpieczenia). Dla mnie to było podstawą do IT jak miałem te naście lat. W pewnym momencie dawało mi więcej frajdy prucie takiego wizardry 7, niż sama gra w niego(zwłaszcza jak można było odkryć dzięki temu sprzęt nie wykorzystany w grze, a będący jeszcze w kodzie).

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว

      Ostatni raz cheatowałem w ten sposób lata temu :D Pamiętam, że na pewno rozgryzłem savy do SimCity :P Pamięć też wąchałem... Teraz mam wrażenie, że jakoś mniej się czituje w singlu... Może gro gier jest łatwiejszych? Ostatni raz jak użyłem edytora sajwów to było do Wiedźmina 2. Wpadłem tam do jakiejś lokacji, w której nie było wyjścia i mieszkające tam potwory załatwiały mnie na strzała :D
      /borg

    • @michalaskowski3387
      @michalaskowski3387 5 ปีที่แล้ว

      @@RetroGralnia Gry są łatwiejsze, ale też cheatowanie kłopotliwsze. W 486dx4 z 8MB ram przeskanowanie pamięci gry i porównanie zmian to była chwila. Teraz jak gry zżerają gigabajty ramu i swapa to skan trwa i trwa. No i położenie wartości w pamięci się zmienia, czasem dana wartość jest w kliku miejscach, a czasem zaszyfrowana jakimś xorem, albo zmianą bajtów. Ostatnią grą którą tak łamałem był chyba diablo 1, albo wizardry 8. Późniejsze gry były dla mnie zbyt łatwe.

  • @vejin9
    @vejin9 5 ปีที่แล้ว

    Rób takich wincy!

  • @usagiyojimbo7475
    @usagiyojimbo7475 5 ปีที่แล้ว

    Dawaj Borgio takie filmiki. Jeszcze trochę i skończy się na asm potem kompilatory a na końcu transpilery. Jeśli braknie tematów to wejdziesz na poletko języków programowania i potem zmienisz specjalność jak juz wszystko będziesz wiedział...

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว

      Kompilatory. Brrrr.... To temat, który omijam szerokim łukiem :P
      /borg

  • @obvioustruth
    @obvioustruth 5 ปีที่แล้ว

    6:20 "bajt oznacza najmniejszą jednostkę danych jaka jest przetwarzana w komputerze". A co z procesorem intel 4004 i 4040? Ponoć był 4bitowe :)

    • @xeqtno
      @xeqtno 5 ปีที่แล้ว

      To znaczy, że w "obrabiały" w jednym cyklu pół bajta

    • @obvioustruth
      @obvioustruth 5 ปีที่แล้ว

      @@xeqtno Tak. :)

  • @PlaylistsM
    @PlaylistsM 3 ปีที่แล้ว

    Bajty wprawiają wszystkich w błąd, gdy zakładasz umowę z operatorem to tylko przeszkadza. Trzeba wszystko sobie przeliczać, bez sensu...

  • @szymonpluta3938
    @szymonpluta3938 5 ปีที่แล้ว

    Borg. Naprawdę cenię twoją wiedzę na temat komputerów. Pytam się jednakże. Kiedy definicje retro?

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว

      Myślę już nad tym filmem. Chce mu nadać, jakiś sensowny i składny podział tych definicji :
      /borg

    • @Chris-ji4lg
      @Chris-ji4lg 5 ปีที่แล้ว

      Chętnie zobaczę film o uporządkowaniu epoki retro . Ciekawe czy pokrywa się z moją #retroholik

    • @szymonpluta3938
      @szymonpluta3938 5 ปีที่แล้ว

      @@Chris-ji4lg Z tego co ja zrozumiałem (chociaż nie wiem czy dobrze) film ten raczej będzie miał za zadanie przedstawić opinie nie zaś tworzyć definicję. Tak więc chyba nie zobaczysz filmu o uporządkowaniu epoki retro. Z całym szacunkiem ale epoka taka została już uporządkowana dzięki podziałowi konsol na generacje. Przynajmniej takie jest moje zdanie. Lepiej byłoby jakby /borg się wypowiedział na temat jaki charakter będzie mieć ten film.

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว +1

      @@szymonpluta3938 Epoki rozwoju informatyki faktycznie dość łatwo podzielić na generacje konsol lub komputerów :)
      Natomiast z tym, co to jest retro to problem mam i ja :D Dalej myślę nad tym filmem :)
      /borg

  • @3M_InD
    @3M_InD 5 ปีที่แล้ว

    Borg, czy zawodowo jesteś jakoś spokrewniony ze swoją pasją? A może byłeś/jesteś po prostu koderem?

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว +1

      Jestem informatykiem z wykształcenia i zawodu. Ostatnio się dowiedziałem, że jestem DevOpsem (kończyłem informe, kiedy takich cool nazw się nie używało).
      /borg

    • @3M_InD
      @3M_InD 5 ปีที่แล้ว

      @@RetroGralnia, dokładnie. Nowa nomenklatura jest jakby nie było taka inglisz HajFaj. Informatyk - no tak, lata 90-te i kawałek dalej. :)
      PS. Czy kontakt na info(maupa)retrogralnia(kropa)pl jest ok?

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว

      @@3M_InD Mail jak najbardziej odbierany :)

  • @vladeb1104
    @vladeb1104 5 ปีที่แล้ว +1

    tak czysto subiektywnie - ciężko będzie ci zaintrygować laików w ten temat bez przykładów w jakimkolwiek języku programowania oraz konsoli - co do bajtów to trzeba to jasno zreasumować - bajt jako nośnik pamięci to 8 bitów i koniec kropka. Bajt jako typ danych to tego już tak łatwo nie wytłumaczysz ;-)

  • @Slawek90Ubuntu
    @Slawek90Ubuntu 5 ปีที่แล้ว

    Dlaczegoż by nie dobrze się Ciebie słucha

  • @jajaj33
    @jajaj33 5 ปีที่แล้ว +1

    Borg przypakował!

  • @RetroGraty
    @RetroGraty 5 ปีที่แล้ว

    Ja myślę w 16 bitach

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว +2

      Ja zdecydowanie w 8 :P
      /borg

  • @MaoBrakowao
    @MaoBrakowao 5 ปีที่แล้ว

    Dramat

  • @yaxees349
    @yaxees349 5 ปีที่แล้ว +2

    Nikogo to nie interesuje, dawaj Frabiego z kolejną grą na switcha!

    • @RetroGralnia
      @RetroGralnia  5 ปีที่แล้ว +1

      W kolejnym filmie Frabi zrecenzuje Ci konsole Switcha po kolejnym roku używania :)

    • @mtz88pl
      @mtz88pl 5 ปีที่แล้ว

      A kiedy możemy się go spodziewać?