Zateplení Fámy a Lži

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ก.พ. 2025

ความคิดเห็น • 84

  • @stefansedlak8549
    @stefansedlak8549 12 ชั่วโมงที่ผ่านมา +18

    Som remeselník , ale ako povedali múdrejší od nás ´´ hlúpy som sa narodil a ešte hlúpejší zomieram ´´. Jednoduché praktické a odborné , čo viac pochvala :

  • @MarekVida
    @MarekVida 6 ชั่วโมงที่ผ่านมา +6

    veľmi dobre, pochopiteľne aj pre laikov a hlavne správne vysvetlené 👍 Len doplním pre predstavivosť fámu o plesniach pri zateplení polystyrénom:
    - pod polystyrénom to splesnivelo LEN VTEDY, keď bola zle navrhnutá hrúbka izolácie. Ak teda nebol dostatočne hrubý polystyrén (lebo veď Fero v krčme povedal, že on má len osmičku hrúbku a jemu to funguje. Tak to musí aj mne ). Ak bola slabá hrúbka, tak tá zima prešla tou malou hrúbkou polystyrénu na povrch steny/zdi a presne na povrchu sa stretla s teplom zvnútra. Ak sa trafil rosný bod zlou hrúbkou takto nešťastne, tak sa zrážal kondenz presne na povrchu fasády pod polystyrénom a celé to plesnivelo. Po pár rokoch sme už len videli, ako odpadlo celé zateplenie z baráku a nejak to prischlo tomu polystyrénu. NIE ! Zlej hrúbke izolantu to musíme pripísať.
    - a k tým PUR penám doplním výnimku: jednou jedinou výnimkou zo všetkej ponuky striekaných mäkkých PUR pien na trhu je originál kanadská pena známa 30 rokov ako Icynene, teraz sa spojili s inou TOP firmou a je to pod názvom HUNTSMAN. Tá ako JEDINÁ má neskutočne nízku nasiakavosť a pritom je prievdzušná. Pustí cez seba časti pary z interiéru no jej štruktúra na bunkovej úrovni je taká, že sa v nej vlhkosť nedrží, proste si ju tá pena "odfúkne" zo seba von. Je to na dlho vysvetliť to podrobnejšie a viac technicky (pre tých, čo tomu "akože rozumejú" a hneď nesúhlasia), ale mám s tým osobné skúsenosti a za minimálne 13 rokov pôsobenia firiem na CZ/SK trhu, snáď nie je jedinej skúsenosti, že to naozaj nefunguje. POZOR však !! Hovorím LEN A LEN o origo KANADSKEJ PENE HBS/HUNTSMAN ! Totiž nie je pena ako pena a väčšina iných nasáva vodu a vhkosť ako špongia. Sú to PUR peny ale nie tak do dokonalosti dotiahnuté technologicky. U tých lacných treba dbať na 100%-ne správny technologický postup s parozábranami a správnym "vrstvením skladby stropu či steny.... No potom už mäkká paropriepustná PURka stráca význam...
    To je len tip, ktorý sa vymyká z bežných koľají izolantov a je jedinečný, overený 35 rokov vo svete.

  • @studiotutorial8298
    @studiotutorial8298 วันที่ผ่านมา +11

    Děkuji za informace 👍

  • @AdolfMoravec
    @AdolfMoravec 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +5

    Super "laicky" pro každého srozumitelné vysvetleno. A jako "laik" zastavam názor několika uživatelů, ze steny musi "dychat" a to platilo vždy 😊. Diky.

  • @FrenkiCtirad
    @FrenkiCtirad 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Suprová dílna není nad to si to udělat sám. Koupil jsem malý zahradní domek, zdi jsou dělaný na štorcku, zateplil jsem to 10cm polistirén nato perlinku + omítka. Topím bufikem během chvylky teplo až do rána. Navečer bufik vypínám. V létě to funguje obráceně v chatě je příjemný chládek a to značí že zateplení je správně udělané. Jste šikovný a proto palec nahoru.

  • @lplachetka
    @lplachetka 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    ano dávám! děkuji za video

  • @pavelspacil9119
    @pavelspacil9119 22 ชั่วโมงที่ผ่านมา +10

    Mám zateplení půdy sypaným polystyrénem 35 cm . Je paropropustný ale nenasákavý.Za mně spokojenst a poměr výkon cena nepřekonatelné.na 100 m2 celé zateplení vyšlo na cca okolo 25 tis.

    • @dilnams
      @dilnams  13 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Viděl jsem to v televizi používá se to tam kde je členitý povrch a nedá se použít normální polystyrén, ale když už bych to takhle dělal nespokojil bych se jen 35cm když je to tak levé dal bych kolik kolik situace dovolí klidě 60cm čím víc tím líp.

    • @pavelspacil9119
      @pavelspacil9119 13 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      @@dilnams také jsem původně byl toho názoru,ale když mi to počítal kamarád stavař,tak došel k závěru, že je to už neefektivní... že po určité výšce toho zateplení už nedochází k lepšímu výsledků.A ještě jedno pozitivum to má, nedají se do toho myši a kuny... myškám se stale zasypávají cestičky a kuny po tom nemůžou chodit.Jednomu známému kuny naprosto zničily vatu v celém prostoru půdy, když ji měl na podlaze.a trvalo to prý pouze jednu zimu.Střikanou pěnu prý rády myšky,hezky se jim v tom prý bydlí.

    • @dilnams
      @dilnams  13 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      @pavelspacil9119 To se jen říká vždycky je lepší výsled, jen to funguje tak že čím větší vrstva zateplení není rentabilní z investicí nevíce vydělá první 1cm potom 2cm vydělá míň a potom 3cm vydělá ještě méně pořád se to snižuje a 30cm už vydělá o proti 1cm velmi málo v přepočtu na peníze až se to to stane nerentabilní vůči penězům, ale 100cm bude mít lepší výsledek než 50cm je to fyzika a jen pro příklad 200cm bude mít lepší výsledek než 100cm jen tam bude velmi malý rozdíl v zateplení a finanční rozdíl bude dvakrát dražší proto se to říká že je to nerentabilní.

    • @romanvybo
      @romanvybo 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @pavelspacil9119jj takito kamaradi stavbaei to hovorili aj mne ze fasada max do 20cm, mam tam 25 vaty 0.33 mam 60cm
      200m2 tepelkom vykurim a ohrejem tuv za 340€ rocne 😇

  • @petrprochaska9759
    @petrprochaska9759 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +10

    Co se týče té vlhké vaty na půdě, tak problém bude spíše ve špatně odvětrávané půdě, kdy se vlhkost drží v půdním prostoru. Kdyby bylo odvětrání dobře řešeno, tak problém s vlhkostí nebude. Ta dřevostavba je sice super, ale nebydlíte v ní, takže by jste zjistil, že má malou tepelnou akumulaci. Při intenzivním vyvětrání by tam byla zima, protože jedna vrstvička sádroše nemá bůhvíjakou tepelnou akumulaci.

    • @dilnams
      @dilnams  10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +3

      To je pravda a pro pohodlnější bydlení bych postavil velký krb z kachlí plněno akumulační hlínou byl jsem u pána který má starý exemplář který byl na omak teplý a tvrdil že v něm topil před 24hodinami neuvěřitelné, ale ve staré době byli jen dřevostavby a byli tam pece které akumulovali teplo viz. pohádky kde Honza se vyhříval na peci po ránu a pořád byla teplá já bych tu pec používal jako zásobník tepla a místo krbové vložky bych koupil imitaci krbu je to diodová show viděl sem jí v obchodě 3200kč vypadá oheň jako opravdový a ještě lépe a měl několik nastavení teplejší barvy a slabší nebo silnější hoření vše už vyřešili naši předkové stačí se jen vrátit sto let zpátky.

    • @joyflbill
      @joyflbill 7 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Za posledních 20-30 let to vypadá, že každá další zima je teplejší, než ta předchozí. Možná že v budoucnu se v ČR nebude už tak řešit zimní období, ale letní. Zateplená dřevostavba je na zimu super věc, ale na dlouhá horká léta je to bez funkční klimatizace velký problém. Ten problém se jmenuje akumulace tepla/zimy, viz poučení z krizového vývoje 😀 teplot (přes 40° C) před pár lety v Kanadě, kde se nedalo v dřevostavbách bez chlazení v létě téměř žít. Naštěstí to má řešení, ale vyžaduje to další náklady. Solární elektrárnu a klimatizační jednotku. Osobně mám ale raději něco, co nesežerou myši, houby, mravenci, tesaříci, nerozklovou Datli a Strakapoudi atd... Zkrátka poctivé zdivo. 😀

    • @petrprochaska9759
      @petrprochaska9759 6 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @ Dřevostavba bez klimy nejde ani dnes. U zděného domu trvá trochu déle než se prohřeje a než vychladne, ale taky se prohřeje a bez klimy to skoro nejde.

    • @dilnams
      @dilnams  6 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@joyflbill Nevím jestli jste viděl celé video, my se chodíme chladit do díly je tam chladno i když jsou veliké vedra je tam pořád chladno to ve videu říkám a jestli myslíte ty jejich chaty kde mají igelit a 5cm vaty to pouštějí v televizi rekonstrukce chat v Kanadě tak se vůbec nedivím je to tak špatně stavěné že se smějí jak jsou hloupí.

    • @joyflbill
      @joyflbill 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@petrprochaska9759 Ano, zdivo 50-80cm má velkou akumulaci. Pokud se včas reguluje teplota vhodným způsobem větrání, obejde se (zatím) v létě v našich klimatických podmínkách bez klimatizace. (V zimě větrání ve dne, v létě větrání noci. (Pokud je teplota v létě ještě během noci nižší, než uvnitř, tak vychlazování celou noc.)

  • @martinhorak9775
    @martinhorak9775 วันที่ผ่านมา +16

    ahoj no vidíte jak to jde jednoduše vysvětlit.Stačí na to 10 minut.

  • @purusottamadas4314
    @purusottamadas4314 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +4

    Nesmrskne se ten polystyren za pár let o něco?
    Myslím, že by stačilo mít zděné zdi o tloušťce 50cm a nic nemusím zateplovat.

    • @dilnams
      @dilnams  8 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      Máte pravdu tloušťka zdi funguje jako zateplení, měření starých statků z tloušťkou zdi 90cm zateplovat není rentabilní a pokud máte jen 50cm tak je to málo odborníci tvrdí že to trochu funguje od 65cm zdiva, pokud nemáte cihly ytong ta má schopnost zateplení vysoké a cihly plněné pur pěnou jsou na tom také dobře jen jsou drahé a neřeší to problém starých domu které potřebují zateplit hlavně kvůli drahým energiím.

    • @purusottamadas4314
      @purusottamadas4314 7 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@dilnams Děkuji vám za vysvětlení. Souhlasím s tím. Přeji vám hezký den.

  • @kratatu
    @kratatu 9 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Dobré video, hezká práce, ta garáž.
    Potvrzuji, že to funguje, postavil jsem před 5-ti lety podobně zateplený dům, 2 podlaží, zastavěných 120m, a spotřebu mám cca. 3 kubiky dřeva. Topím jednou za týden, v sobotu. Teplota nikdy neklesla pod 23 stupňů. Roční náklady na topení jsou do 5000Kč..Nepíšu to proto, abych se vychvaloval, ale proto, aby třeba někdo, kdo bude stavět, pořádně zateplil, fakt se to vyplatí..

  • @kordoz10
    @kordoz10 8 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    pri zatepleni (najma) strechy je velmi dolezity faktor aj fazovy posun, to je cas za ktory zacne teplo prenikat dnu v lete, kdeze byvaju uz priserne horucavy a tyzdne bez jedineho oblaku, v zime je to cas za ktory zacne prenikat chlad dnu, tu treba teda volit material s najvacsim fazovym posunom, co je celulozova alebo drevovlaknita fukana izolacia, ktora ma fazovy posun 6,6 hodiny, polystyren ma 2,1 hod, sklena vata 1,4 hod, makka PUR pena 0,3 hod (tvrda ma podobny)

  • @mareksykora779
    @mareksykora779 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    A přitom stačilo, aby ten kamarád oddělil tu vatu na střeše od obytných místností silnějším igelitem za pár korun.

    • @dilnams
      @dilnams  45 นาทีที่ผ่านมา +1

      Muselo to být postaveno dobře za prvé byl velice chytrý a měl velké znalosti, zadruhé pochybuji že by něco bylo špatně peníze u něj nebyli žádný problém a to co ostatní uvažují jak ušetřit na hloupé vatě on to rozhodně nemusel tomu věřte v té době jak stavěl ještě nebyli tvrdé pěny v kurzu to je celé je to o penězích jen nikdo to tu nechce říct a sami sebe chlácholí jak je chytrý že ušetřil 200tis.kč za to že si vybral vatu a nedal drahou tvrdou pěnu nic proti nikomu ať si dají klidně slámu nebo seno je to jenom jejich volba.

  • @purusottamadas4314
    @purusottamadas4314 7 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Zeptám se, lepit polystyren lepidlem, nebo montážní nízko expanzní pěnou?

    • @dilnams
      @dilnams  6 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Rozhodně pěnou pěna je další tepelná izolace a nedělá tepelné mosty jako pytlované lepidlo, není důvod váhat pěna je ve všech směrech lepší až na aplikaci vyžaduje delší pozornost lepení a je tak pomalejší to je jediný zápor zápor pěny.

  • @Garbalinok
    @Garbalinok 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Pokud nemáte jak větrat (nebo nechcete větrat, protože soused topí sračkami) , dopoučuju tabletový Ceresit, nebo pokud nesnášíte chemii, tak odvlhčovací stroj, který spíná při optimální vlhkosti (50%-60%) .

    • @dilnams
      @dilnams  17 นาทีที่ผ่านมา +1

      Topí máme dohodu domluvili jsme se u flašky dobroty na časy kdy můžeme větrat a kdy ne a to je nejlepší vycházet ze sousedy vyjít jím vstříc oni vyjdou i vám.

  • @martineadg7851
    @martineadg7851 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Dobré informace založené na vlastní zkušenosti. poznámka - polystyren je nejlevnější izolační materiál a má také uzavřenou strukturu, je do určité míry propustný a přitom izoluje i při mírném navlhčen, má samozřejmě i negativní vlasnoti ... každý materiál je vhodný na něco a nezavrhoval bych ani pěnu ani vatu. Určitě doporučuji konzultovat s odborníkem, pro laika je to složité téma. Děkuji

    • @dilnams
      @dilnams  4 นาทีที่ผ่านมา +1

      Od výměny oken skoro 14let sbírám informace jak zateplit fakta zkušenosti od lidí co mají už dlouho zateplené a myslím si že vím dost abych věděl co chci a názory lidí co píši komentáře tady mi připadá že o tom neví nic, ale chytračí a nevím co mám dělat připadám si jako v malé školce a máte pravdu buďme rádi že polystyren není ještě dražší než je potom by zateplovali jen milionáři to by nebylo spravedlivé.

  • @pr6861
    @pr6861 14 ชั่วโมงที่ผ่านมา +6

    A plesnivá fasáda na zateplení docela častý jev

    • @dilnams
      @dilnams  13 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Popravdě jsem to ještě neviděl asi je to možné asi někde ve stínu stromů nebo někde v údolí mezi kopci kde nefouká vítr je to rozhodně možné.

    • @stefansedlak8549
      @stefansedlak8549 12 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Zistiť dovod , a maximalné denné dlhodobé (mesiace) vetranie . To chce čas a trpezlivosť , len to treba chcieť a nevzdávať sa , proste bojovať ...

    • @jirigrohmann
      @jirigrohmann 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      Ano je to možné. V naprosté většině je to však nedodržením technologických postupů. U starých budov třeba už dřívější vlhkost zdiva a její nevyřešeni před aplikací zateplení, žádná či špatná izolace ve spodní části zdiva, neodvětrání zateplení. Tudíž když se nevyřeší vlhkost zdiva a neumožní i případná následně způsobená vlhkost odvětrávat může vzniknout kondenzace mezi zdivem a zateplením. U nových budu defakto to samé často i uspěchanými technologickými procesy, například nedodržením vlhkosti zdiva před zateplením, dá se s tímto setkat i při pokládce polystyrenu či vaty před litím podlah. Prostě když je něco mokré či příliš vlhké a zaklopíte to, obzvlášť než možnosti odvětrávání je to tam "navěky". I u střech bývá často nedodržením technologických postupů, někdy k průseru stačí i jen malý nedodržený detail. Jsem toho častým svědkem na stavbách 🧐🥴🤬 samozřejmě může být příčin více či jiné než zmiňuji.🥺

    • @dilnams
      @dilnams  7 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@jirigrohmann Ano byl jsem svědkem podřezali dům zaizolovali zdivo a ejhle vlhkost se tlačila do vnitřních zdí které nebyli podřezány dořešilo se to navrtáním vnitřních zdí cca. 7cm díra a nalila se tam chemie na to určená a bylo to vyřešené jen ta chemie je drahá a kdyby to podřezali při podřezáni venkovních zdí měli kdlid od začátku.

  • @dodulik7144
    @dodulik7144 6 ชั่วโมงที่ผ่านมา +4

    Vynikajúco!! Len malá rada. Robte častejšie odseky, kde logicky uzavriete celok. Napríklad, keď ste hovorili o oknách a vlhkosti a plesniach. Mali ste jasne povedať, že za pleseň zodpovedá vlhkosť uzavretá NEPRIEVZDUŠNÝMI MODERNYMI OKNAMI do miestnosti. Vy ste tam plietli veľa zbytočných detailov. Potom Vám to nejak vyšumelo, tá základná myšlienka. Čiže VETRAŤ! INAK, O PAROPRIESTUPNCH MATERIALOCH BINGO !! PERFEKTNE . Ja mám takisto najkvalitnejšiu tvrdú penu a 40 CM !! ÁNO BOLO TO VELMI DRAHE ALE SKÚSENOSŤ JE NÁDHERNÁ.
    V lete chladí a v zime teplo

    • @dilnams
      @dilnams  5 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      Děkuji za za radu.

    • @MarekVida
      @MarekVida 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      tvrdá má už tak dobré vlastnosti, že si ozaj 10cm zaplatil úplne zbytočne. Toto čo píšem ďalej platí už pri mäkkej pene, nie ešte na lepšiu tvrdú: Rozdiel v efektivite už mäkkej PURky medzi 30cm a 40cm je 1-2% maximálne. Najzásadnejší rozdiel je medzi NULA a 20cm, tam to skočí dajme tomu na 90% účinnosti v prestupe tepla, z 20 na 25cm je to dajme tomu skok z 90 na 95%, ale pri 30cm je to už len 96%, pri 35cm len 97%, .... pri týchto hrúbkach efektivita a pomer cena / výkon rapídne zmenšuje. Najlepší pomer cena a výkon pri PURkách je zvoliť 25cm. Maximálne 30cm, ak si niekto priplatí že "pre istotu". Pri tvrdých sú to ešte menšie hrúbky, nakoľko lambda je ešte o 30% lepšia/nižšia.

    • @dodulik7144
      @dodulik7144 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@MarekVida viem, máte pravdu. Ale vtedy ešte len začínali s PUR izolaciami a bola to zavádzacia cena. Dnes by to stálo podstatne viac, násobky . Ale som veľmi spokojný. Ako sa vraví urobil som dobrý obchod.

    • @dodulik7144
      @dodulik7144 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@dilnams nemáte za čo. Veľmi sa mi páči Váš zdravý rozum. A ste CHLAP! Poviete si svoj názor, bez ohľadu na reklamné rečičky. Dnes výnimočný prístup.

    • @MarekVida
      @MarekVida 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@dodulik7144 no ak to bolo 10 rokov dozadu, tak chápem. Ešte nebola taká znalosť a rozdielov medzi týmito materiálmi. Pred piatimi rokmi to bolo možno o 20% lacnejšie.

  • @viteslavjedlicka7138
    @viteslavjedlicka7138 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +5

    vzal sem do podnajmu parek buzerantu a mam zatepleno

    • @zts9383
      @zts9383 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +3

      To máte teplo jen zezadu. Umrzne vám nos.

    • @MarekVida
      @MarekVida 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      lenže oni ti zohrejú len tvoji prdel, chlapečku Si sa ukázal, rodičia sú na tvoje IQ89 určite pyšní...

  • @tomaspodlipny950
    @tomaspodlipny950 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Dílna super, líbí se mi, ale jestli to dobře chápu, tak ty trámy jsou v podstatě obalené polystyrenem. Nehrozí nebezpečí, že v nich vznikne rosný bod a vzhledem k tomu, že ta vlhkost nemůže snadno odejít, nemůže to začít degradovat?

    • @dilnams
      @dilnams  7 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Degradace po zakrytí je velmi pomalá u stabilizovaného polystyrénu s grafitem ještě pomalejší (šedý polystyrén) nedožiji se toho a ani moje děti a si ani dětí mých dětí a je to zbytečná obava, zakrytí polystyrénu je důležité vadí mu Ultrafialové záření které ho postupně rozkládá nad polystyrénem je OSB deska na ní je střešní folie a nad ní je střešní taška Bramac betonová taška není možné aby k polystyrénu prošlo záření proto se bude rozkládat v takových podmínkách miliony let dříve mí potomci budou muset zbourat, protože dřevo degraduje mnohem rychleji a asi za 200let bude prachové a bude se muset vyměnit.

    • @tomaspodlipny950
      @tomaspodlipny950 7 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @dilnams 200 let je opravdu dostatečná doba. 👌 Škoda, že nejsou videa z budování dílny. Ta se mi líbí hodně. 👍

  • @petr-5217
    @petr-5217 10 นาทีที่ผ่านมา

    Proto při vnitřním zateplení, kdy je neprodyšný izolant dokonale nalepen na zdi nebo ještě lépe se vzduchovou mezerou, vnitřní vlhkost nejde do zdi. zato vnější volná stěna je vysušována přirozeně sluncem.

  • @julokliment1649
    @julokliment1649 7 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

  • @dk5439
    @dk5439 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    U toho zateplování vaty záleží také dost na tom, jakou lambdu té vaty v těch 40 cm máte a jak kvalitně je zatepleno, popř. kvalitně udělaná parozábrana. Jestli kamarád zateplil lambdou 0,044 aby ušetřili vstupní investici tak mi ho není líto, bez urážky. Sám sobě bych dnes nikdy nezateplil větší lambdou než 0,035. A stříkaná pěna má ve stejné tloušťce stejné vlastnosti jako minerální izolace o lambdě 0,039...je na to studie, dá se to vyhledat. Pointa příspěvku je, že bych vatu určitě vůči stříkané izolace neponižoval. Jinak výborné video!

    • @mareksykora779
      @mareksykora779 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Přesně tak. Ta nejpodstatnější věc je ta parozábrana. Difuzní odpor ven musí být menší než směrem do místnosti.

    • @dilnams
      @dilnams  59 นาทีที่ผ่านมา

      Musím vás zklamat dnes si můžete koupit přístroj co měří vlhkost vaty a z jedním takovým jsem mluvil a prozradil mi že vaty po 15letech jsou všechny na výměnu a cituji "jen idiot si dá vatu" je poslem špatných správ a lidé dávají po jeho návštěvě vatu pryč není důvod mu nevěřit ověřeno z více zdrojů i jeden tady od nás se živí jako stavební dozor tvrdí něco podobného a mám příklad hned vedle sebe na půdě vata slehla z 20cm na polovic nechali zafoukat vzniklý prostor mezi desky něco jako kousky molitanu stříkali to jako by velkým vysavačem který to tam foukal a ejhle přeplatek plynu 23tis.kč i po zdražení plynu a podle všech informací bych dnes vatu nechtěl i kdyby jí dávali zadarmo.

    • @mareksykora779
      @mareksykora779 49 นาทีที่ผ่านมา

      @ A kudy se ta vlhkost na půdě do vaty dostala? Vždyť pod ní snad je strop a nad ní by nemělo být nic, takže nic nemůže kondenzovat v ní uvnitř. V Americe a Kanadě ty jejich dřevostavby izolují jen vatou a fakt se jim tam v těch stěnách ani po letech nesmršťuje a nesesypává.

  • @steve6446
    @steve6446 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Každé okno má vetranie to sú tie vonkajšie diery to vám nikto nepovie môžte mať 3 sklo všetko jedno .. keď ,....

  • @annas6960
    @annas6960 9 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    A abych doplnila, odborníci tvrdí, že za cca dvacet let musíme zateplení odstranit, bo polystyren se smrskává a přestane fungovat.

    • @dilnams
      @dilnams  7 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Degradace po zakrytí je velmi pomalá u stabilizovaného polystyrénu s grafitem ještě pomalejší (šedý polystyrén) nedožiji se toho a ani moje děti a si ani dětí mých dětí a je to zbytečná obava, zakrytí polystyrénu je důležité vadí mu Ultrafialové záření které ho postupně rozkládá nad polystyrénem je OSB deska na ní je střešní folie a nad ní je střešní taška Bramac betonová taška není možné aby k polystyrénu prošlo záření proto se bude rozkládat v takových podmínkách miliony let dříve mí potomci budou muset zbourat, protože dřevo degraduje mnohem rychleji a asi za 200let bude prachové a bude se muset vyměnit.

    • @JiriKopecky-gb1rp
      @JiriKopecky-gb1rp 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Dřevo v suchu vydrží dlouho,smrk,borovice a dub extrémně dlouho. ​@@dilnams

    • @dilnams
      @dilnams  ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @ Jedu ze skušeností dělali jsme střechu bylo tam 1776 na trámu a většina trámu byla prašivá rozpadala se na prach jen středy trámu byli tvrdé které to drželi aby to nezkolabovalo po důkladném zhlednutí byla to střecha úplně jinak dělaná než se dělá dnes tesané trámy spojené dřevěnýma čepy a tak si myslím že dřevo má nějaký limit 200 možná 250let tak to nějak odhaduji.

  • @annas6960
    @annas6960 9 ชั่วโมงที่ผ่านมา +4

    Když jsme nebyli zatepleni, panely se během léta zahřály a na podzim teplo vyzařovalo dovnitř do bytu. Pak nám zateplili za miliony, v létě se zahřeje pouze omítka, padesát stupňů na slunci klidně, ale polystyren pod ní teplo dál nepustí, panely zůstanou studené, žádné teplo už neproudí do místností a my musíme topit více, než když jsme neměli zateplení. To moje zkušenost blbé blondýny.

    • @dilnams
      @dilnams  8 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Jsou lidé kteří to tvrdí že zateplili a musí v průměru o 3měsíce déle topit, ale když se zeptám kolik dopláceli za zemní plyn tak řeknou že jim vraceli 15tis.kč tak nevím co si mám o tom myslet ještě mi neřekl nikdo že by k vůli zateplení měl větší spotřebu energii, myslím že by to zákony Fyziky nikdy nedovolili pokud by podzim a pozdní jaro nebylo 2x delší a celou dobu slunečné bez mraků to by potom možná šlo jen vesmír a počasí to nikdy nedovolí ze vší úctou nic proti vám děkuji za komentář.

    • @MarekVida
      @MarekVida 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      zle to chápete... Takto to nefunguje. Len krátky čas vám panel hrial, ale neporovnateľne dlhšie vám panel púšťal dnu zimu. Je to tak 90% ku 10% v prospech zateplenia.

    • @mareksykora779
      @mareksykora779 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Tak izolace samozřejmě funguje pořád, tedy i tehdy, kdy nechcete. Třeba za jarního slunečného dne by bylo skvělé izolaci otevřít a nechat paprsky dopadat až na zeď a vyhřívat ji. Ale celkový celoroční efekt izolace je samozřejmě přínosem, protože v chladnýchz imních nocích ta izolace zabrání obrovským únikům tepla, se kterými se ty malé jarní dřívější zisky vůbec nedají srovnat. Ale je na to dobré myslet třeba při výměně jižních oken. Někdy je lepší nemít na nich kovovou odraznou vrstvu, protože právě ta bude i na jaře bránit těm denním paprskům. V zimě samozřejmě pomáhá, ale pokud máte žaluzie a ještě lépe venkovní, tak se o ten odraz za zimních nocí postarají právě ony, místo té vrstvy.

    • @MarekVida
      @MarekVida 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@mareksykora779 súhlas s tými veľkými oknami ak chcem, aby mi teplé jarné a zimné slnko príjemne prehrievalo byt. Ale treba myslieť na to, že 3-4 mesiace z roka je slnko natoľko silné, že cez veľké južné okná prehrieva interiér až moc. Je NUTNÉ mať kvalitné vonkajšie žalúzie, aby som cez leto mohol eliminovať skleníkový efekt a veľké prehriavanie domu / bytu. Lebo pri tak veľkých oknách nepomôže ani zateplenie obvodového plášťa, tie okná pustia toľko hicu, že tam bude 29 až 30 stupňov, čo už je na zdochnutie.
      Dobre zaizolovaný dom s premyslenou orientáciou okien, resp. ich kvalitným tienením, NIKDY aj počas mesiac vkuse trvajúcich teplôt nad 32 stupňov, nebude mať vnútri teplotu nad 27. Samozrejme bez akejkoľvek klímy. 26-27 dosiahne chvíľkovo pri tých dlhotrvajúcich výpekoch, ale inak leto je na 24 max, bez klímy. Dobrá izolácia = ušetrenie tisícov na klíme a jej údržbe (filtre, čistenie, elektrina, ...)

  • @SuperONOO
    @SuperONOO 14 ชั่วโมงที่ผ่านมา +6

    Ako sa to vravy objavil Ameriku

    • @stefansedlak8549
      @stefansedlak8549 12 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Ty blbče opakovanie je matkou múdrosti , či ty si lietadlo...(a i je nie y)

    • @romanvybo
      @romanvybo 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Ty si ju v gramatike este neobjavil a ides niekomu nieco hovorit 😀😀😀

  • @tomassylt
    @tomassylt 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    udelejte si ve sklepe gay club a mate zatepleno hned

    • @MarekVida
      @MarekVida 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      tak vem bráchu a mám v sklepe místečko...

  • @ivangalbicka4141
    @ivangalbicka4141 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Takze ked kupim chladnicku tak po case je vlastne nasiaknuta vodou a mal by som ju vysusit , lebo ten rosny bod v stene chladnicky ju vlastne nasakuje vodou a potom je vodic aj tepla aj elektriny..... Toto som teda fakt nevedel.

    • @dilnams
      @dilnams  7 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Pokud by jste měl uvnitř stěny ledničky z páru propustného materiálu tak ANO jenže starší ledničky měli polystyren a ten je nepropustný a nové ledničky mají pur pěnu páru nepropustnou tak vás musím zklamat nebude se tam ukládat voda páru nepropustné materiály to neumí, asi jste to video nepochopil nebo jste ho neviděl celé doporučuji si je poslechnout ještě jednou nic proti vám také někdy něco nepochopím na poprvé děkuji za komentář.

  • @dandroid4785
    @dandroid4785 9 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Ještě jste zapomněl říct: že v těch našich českých winter podmínkách zateplování do stran jakožto zdí je nesmysl dávat víc jak 10 cm !!! (čehokoliv)..
    Protože na těch pár dní skutečné zimy mínusových hodnoty ... není potřeba mít tolik zateplený stěny Důležité je především mít zateplený STROP , a také aby vám neutíkala teplo oknama = to je celkem 80% ztrát.
    Zatímco zdi to je jenom 20% celkových ztrát ...
    protože prostě z logiky věci a termodynamiky = teplo jde nahoru ☝️
    To mě pak může vždycky vzit čert" když lidi blbnou a zbytečně si tam na stěny cpou 20 - 25 - 30 cm .... nesmysl😅 🙈

    • @dilnams
      @dilnams  6 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      Není to nesmysl tloušťka se určuje podle materiálu a tloušťky zdi nepamatuji si to přesně na klasickou zeď 45cm se doporučuje minimum 14cm aby byla jistota že rosný bot zůstane v polystyrénu někde je to na internetu napsané a pokud má někdo 38cm jako já musí být více tak jsem dal pro jistotu 18cm polystyrénu s grafitem.

    • @mareksykora779
      @mareksykora779 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      Nemáte pravdu. Intenzita úniku tepla pro danou plochu nezávisí na směru, ale na rozdílech teplot. Stěna ve výšce metr a půl má možná jen o 1 stupeň nižší teplotu než strop. Takže když je venku nula, tak to máte rozdíl řekněme 22 stupňů přes konstrukci stropu a 21 stupňů přes konstrukci zdi, takže rozdíl je jen 5 procent. Problém je spíš v tom, že v té stěně jsou okna, která jsou vždy tepelným mostem a izolace těsně kolem nich nemá velký efekt, protože chladný venkovní vzduch není jen čelně k izolaci, ale i z boku v otvoru pro okno.

    • @dandroid4785
      @dandroid4785 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @mareksykora779 ano máte pravdu ...pokud to berete jako z hlediska působení chladu (chladiče z vnějšku) a R.B.
      Já to bral čistě že teplo stoupá hore ☝️ ...a pokud by nebyl strop izolován tak by tolik nehrálo roli (vámi zmiňované) ochlazování od stropu ...ale prostě jen unik tepla stropem ...
      Tedy unik nahoru - rozhodně více něž do boku.

    • @dilnams
      @dilnams  21 นาทีที่ผ่านมา +1

      @dandroid4785 A proto na stropy lepší izolaci pokud jsou peníze tvrdá pěna 32cm a je vyřešeno na zdi polystyrén tvrdost 100f a pokud jsou peníze klidně hutnost 150f vatu ať si dají ti co chtějí je to jen jejich rozhodnutí a co chtějí ať mají na to se dá použít komu není radno tomu není pomoci.

  • @LarsenLakaken
    @LarsenLakaken 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    je rozumné dostat rosný bod do zateplení? Navlhne izolace a pokud tam zůstane, izolace zdegraduje, ne?

    • @dilnams
      @dilnams  31 นาทีที่ผ่านมา

      To je jediná možnost jak zamezit tvorbě vlhkosti ve zdech, co se týče rosného bodu v zateplení je že se ztratí rosný bot ten polystyrén vyrovná teploty, protože má velkou schopnost tepelné izolace a tím pádem se v polystyrénu nekondenzuje vlhkost to jsem měl dodat ve videu bral jsem to jako že to každý ví mýlil jsem se. Ještě jednou nějaké teplo projde zdí a jde do polystyrénu z druhé strany jde zima polystyrén ty teploty srovná aby se nekondenzovala voda a ještě takhle když se ty teploty podkají mají skoro stejnou teplotu to je účel zateplení ztráta teplot ať jsou - nebo +

  • @utronosoplenautronosoplena
    @utronosoplenautronosoplena 6 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Jakým jazykem to mluví? Nerozumím dialektu jeho kmene.