Mám koupeno loni v létě do 5 místností, jen jsem musel upravit držáky a přidat ventilátorky. Je to perfektní, úspora dřeva cca o 1/3, teplota v místnosti naběhne o 1 stupeň za 10 až 15 minut, bez ventilátorků za 30 až 45 minut. Topím lehce přes 60 stupňů v kotle a bohatě to stačí.
Funguje to podobně jako v autě pokud stojíte na parkovišti a chcete si zatopit u manuálu nestačí potočit kolečkem do červena zmrznete, ale pokud zapnete k tomu větrák zatopíte v autě a čím více ten větrák zapnete tím rychleji máte teplo v autě, toto je velmi podobné jenom ty větráky vidíte u auta jsou schované v palubovce, nevím jak bych to ještě lépe vysvětlil na druhou stranu já už šetřím a druhým nevnucuji aby šetřili když nechtějí, někdo musí plnit státní pokladnu to je pravda. Auta bez ventilátoru by muselo mít topení přes celou podlahu ventilátor umožnil aby mohl být malý u domu je to že teplo které v radiátoru se nepřevede do vnitřních prostor tak se vrací do kotle větráky udělají to že docílíte dříve požadovaného tepla a topíte kratší dobu tím pádem spálíte podstatně méně dřeva nebo uhlí i když se teplo vrátí do kotle, protože pořád máte menší převod tepla do vnitřních prostor pořád zbytečně topíte a tak vám komínem zbytečné letí peníze ven. U tepelného čerpadla je to tak že se vrátí teplá voda do zásobníku tak ho neztrácíte, ale teplo se nepřevede do vnitřních prostor a pořád cirkuluje dokola a je vám zima a úspora je že teď z větráky jsem mohl snížit nastavenou teplotu z 45°C na 35°C a to je ta úspora zeptejte se kohokoliv od čerpadel a potvrdí vám to co vám teď napíši, pokud snížíte teplotu vody u TČ tak máte podstatně menší spotřebu energie, protože TČ má větší účinnost při nižších teplotách vody, je to dané charakteristikou převodu tepla na vodu u TČ a odměnou teď je mnohem větší pocitová teplota než před větráky, mrzí mě jen to že jsem na to nepřišel před 18lety při pořízení TČ ale lepší pozdě než nikdy.
Největší úsporu bych viděl v kombinaci radiátorů a kondenzačního kotle s prostorovým termostatem. Zkoušel jsem dát čističku vzduchu k radiatoru a bez čističky jel kotel cca 80 minut s čističkou jen 40-45 minut. Pokud budou ventilátory pod radiátory tak si myslím že čas topeni spadne na 20-25 minut, nehledě na to že můžu snížit teplotu otopné vody a čím nižší teplota otopné vody tím větší kondenzace = úspora. Takže děkuji za nápad a jdu do dílny 😀😀
Nemyslím si že se zde bude jednat o úsporu nákladů na vytápění. Co se zde ale projeví je rychlost a rovnoměrnost vytopení konkrétní místnosti. Ale pro rychlejší vyhřátí místnosti a rovnoměrnost je toto řešení určitě super. Úspora zde nebude protože se musí předat do okolí stejná energie v obou případech, rozdíl bude pouze v rychlosti předání té energie. A v tom pomohou ty ventilátory.
Odpověděl jste sám když rychleji vytopím vnitřní prostory tím dříve mohu přestat topit a čím dříve přestanu topit tím méně protopím příklad: ještě mám indukci na vaření 7,2kW a před tím jsem měl varnou desku 4,5kW a mám mnohém menší spotřebu energie je to jednoduché zase v tom má prsty čas u indukce se vaří voda cca. do jedné minuty a na varné desce to bylo cca. 3minuty a i když má menší spotřebu právě tá rychlost dělá úsporu 3000W 1minutu má menší spotřebu než 2000W 3minuty není tak pravdou že se spotřebuje stejná energie a další příklad mám eco bojler který má 1800W a předtím jsem měl 1600W a ten starý měl na 60°C v tabulce 85minut ten eco z 1800W má v tabulce 45minut a zase ten čas i když má větší spotřebu energie zvládne jí mnohem dříve ohřát a je tím pádem úspornější a zaslouží si název ECO který má na sobě vyraženy oba mají stejný poměr vody 80litrů vody nechci vám něco vyvracet nebo něco podobného, ale vím že z větráky pod radiátory šetřím nevím přesně kolik možná od výrobce může být z nadsázkou psané úspory vím že tam jsou jen neumím vypočítat přesné podle snížení kilowat při vyúčtování je jasným důkazem že tam úspora je, děkuji za přínosnou debatu.
Uz jsem o necem takovem premyslel. Mam v domku dva radiatory umistene mimo prostor okna coz snizuje o dost ucinnost. Toto by mohlo byt reseni 🤷🏻 Dik za tvoje videa! 👍🏻
Ďakujem za praktické informácie ! môj pohľad na fyziku fungovania je v tom, že stena, zeť za radiátorom sa nezohrieva, tým pádom menej tepla vyžiari von. Taktiež aj samotná cirkulácia znižuje teplotu pri plafóne, čím tak isto znižuje množstvo tepla uniknutého nahor. Preto je ideálne ohrievať od podlahy, pretože izolácia od spodu domu izoluje len od teploty približne 10 °C. Najslabší článok ventilátora je hluk, to bol doteraz jediný dôvod, čo som sa rozprával s ľuďmi že nechceli nútenú cirkuláciu. Ďakujem ešte raz.
Máte pravdu, po konzultaci s topenářem je nejúčinnější podlahové topení pokud je ze spodu izolované, rozpočet mi udělal na 2,5 milionů údajně se musí zvednout vše voda zásuvky a zárubně dveří, koupelka, kuchyň prostě celá rekonstrukce domu, tak jsem ztratil zájem.
Vzduch se fouká do radiátoru nebo nebo se z radiátoru "nasává" a fouká dolu? O něčem podobném jsem přemýšlel, ale s ventilátory nad topením foukajícími dolů přes radiátory. Ohřátý vzduch u stropu člověka neohřeje, i když může ve stropě akumulovat teplo pro pomalejší vychládání místnosti. Nakonec jsem to vyřešil obyčejným kancelářským větrákem za 200Kč foukajícím na topení z boku z asi 2m.
Foukají směrem vzhůru vzduch se točí dokola a tak je téměř stejná teplota u podlahy tak u stropu prostě vzduch cirkuluje, po osprchování ve spodkách když se soustředím tak to lehoučce cítím mini vánek.
@@dilnams Delaji se vetraky se dvema draty (+, -) a nebo se trema draty (+, -) je jasne, a ten dalsi je vale variantach snimani teploty nebo snimani otacek, alespon podle toho co vim...
To je nějaký divný, ten vzduch tam přeci musí proudit i bez Větráku, sice pomaleji ale stejně… anebo to je dělaný na nízký teplotní spád? Pokud se tobě automatickým kotlem trvale v baráku, s jsou správně dimenzovaný radiátory, tak přece nemůže být žádný rozdíl ve spotřebě😂
Já jsem max spokojený a vlastně co kdo si myslí mi je jedno někdo musí plnit statní pokladnu pokud nechce šetřit pro nás líp plní statni pokladnu a to je také hezké vlastně prospěšné, ale možná ti co to nechtějí jsou bohatí a neví co prachy dělat a tak chtějí platit ještě víc pokud chtějí dobrá volba čím více takových lidí tím líp.
@@dilnams nerozumim reci tveho kmene :-) Ten větrák akorát zrychlí proudění vzduchu, jaký to může mít význam v případě, že je místnost trvali vytápěná a teplo směna plocha neboli výkon radiátoru je odpovídající místnosti? Když tady někdo píše že spálí o polovinu méně dřeva, tak mi to přijde jako úplná blbost :-)
Nevím co na tom není k pochopení nevím jak to ještě vysvětlit jinak aby to každý pochopil, ale v obchodě jsem viděl ele. topidlo z a bez větráku a na tom z větrákem bylo napsané na více metrů krychlových než na tom bez větráku přitom oba byli 2000W je to jako je sůl že se ve vodě rozpustí, zaměřte se na přenos tepla z topení kamarád si koupil z Číny větráky na krb za par švestek a ejhle má větší teplo a kratší dobu topení to je stejný princip PŘENOS TEPLA DO VNITŘNÍCH PROSTOR Z TOPENÍ možná to zní namyšleně, ale pořád nechápu že to někdo nemůže pochopit je to tak jednoduché. @@dadazizala5271
Mám koupeno loni v létě do 5 místností, jen jsem musel upravit držáky a přidat ventilátorky. Je to perfektní, úspora dřeva cca o 1/3, teplota v místnosti naběhne o 1 stupeň za 10 až 15 minut, bez ventilátorků za 30 až 45 minut. Topím lehce přes 60 stupňů v kotle a bohatě to stačí.
Funguje to podobně jako v autě pokud stojíte na parkovišti a chcete si zatopit u manuálu nestačí potočit kolečkem do červena zmrznete, ale pokud zapnete k tomu větrák zatopíte v autě a čím více ten větrák zapnete tím rychleji máte teplo v autě, toto je velmi podobné jenom ty větráky vidíte u auta jsou schované v palubovce, nevím jak bych to ještě lépe vysvětlil na druhou stranu já už šetřím a druhým nevnucuji aby šetřili když nechtějí, někdo musí plnit státní pokladnu to je pravda.
Auta bez ventilátoru by muselo mít topení přes celou podlahu ventilátor umožnil aby mohl být malý u domu je to že teplo které v radiátoru se nepřevede do vnitřních prostor tak se vrací do kotle větráky udělají to že docílíte dříve požadovaného tepla a topíte kratší dobu tím pádem spálíte podstatně méně dřeva nebo uhlí i když se teplo vrátí do kotle, protože pořád máte menší převod tepla do vnitřních prostor pořád zbytečně topíte a tak vám komínem zbytečné letí peníze ven.
U tepelného čerpadla je to tak že se vrátí teplá voda do zásobníku tak ho neztrácíte, ale teplo se nepřevede do vnitřních prostor a pořád cirkuluje dokola a je vám zima a úspora je že teď z větráky jsem mohl snížit nastavenou teplotu z 45°C na 35°C a to je ta úspora zeptejte se kohokoliv od čerpadel a potvrdí vám to co vám teď napíši, pokud snížíte teplotu vody u TČ tak máte podstatně menší spotřebu energie, protože TČ má větší účinnost při nižších teplotách vody, je to dané charakteristikou převodu tepla na vodu u TČ a odměnou teď je mnohem větší pocitová teplota než před větráky, mrzí mě jen to že jsem na to nepřišel před 18lety při pořízení TČ ale lepší pozdě než nikdy.
Termíky mám sice krátce ale spálím jen polovinu dřeva než předtím, za mě výborná věc.
díky chlape, ty bys měl mít minimálně milion odběratelů👍
Díky za video, na tohle mám storpní ventilátor a ten funguje podobně. Taky teplo po místnosti dobře rozprostře.
Největší úsporu bych viděl v kombinaci radiátorů a kondenzačního kotle s prostorovým termostatem. Zkoušel jsem dát čističku vzduchu k radiatoru a bez čističky jel kotel cca 80 minut s čističkou jen 40-45 minut. Pokud budou ventilátory pod radiátory tak si myslím že čas topeni spadne na 20-25 minut, nehledě na to že můžu snížit teplotu otopné vody a čím nižší teplota otopné vody tím větší kondenzace = úspora. Takže děkuji za nápad a jdu do dílny 😀😀
Jsem rád že jste to pochopil a dokonce jste to napsal lépe než bych dokázal já děkuji. 👍
Ventilátory pod radiátory používám už několik let. Místo upevňovací rampy jsem dal do rohů ventilátorů šrouby jako nožky a po topné sezóně je uklidím.
Nemyslím si že se zde bude jednat o úsporu nákladů na vytápění. Co se zde ale projeví je rychlost a rovnoměrnost vytopení konkrétní místnosti. Ale pro rychlejší vyhřátí místnosti a rovnoměrnost je toto řešení určitě super. Úspora zde nebude protože se musí předat do okolí stejná energie v obou případech, rozdíl bude pouze v rychlosti předání té energie. A v tom pomohou ty ventilátory.
Odpověděl jste sám když rychleji vytopím vnitřní prostory tím dříve mohu přestat topit a čím dříve přestanu topit tím méně protopím příklad: ještě mám indukci na vaření 7,2kW a před tím jsem měl varnou desku 4,5kW a mám mnohém menší spotřebu energie je to jednoduché zase v tom má prsty čas u indukce se vaří voda cca. do jedné minuty a na varné desce to bylo cca. 3minuty a i když má menší spotřebu právě tá rychlost dělá úsporu 3000W 1minutu má menší spotřebu než 2000W 3minuty není tak pravdou že se spotřebuje stejná energie a další příklad mám eco bojler který má 1800W a předtím jsem měl 1600W a ten starý měl na 60°C v tabulce 85minut ten eco z 1800W má v tabulce 45minut a zase ten čas i když má větší spotřebu energie zvládne jí mnohem dříve ohřát a je tím pádem úspornější a zaslouží si název ECO který má na sobě vyraženy oba mají stejný poměr vody 80litrů vody nechci vám něco vyvracet nebo něco podobného, ale vím že z větráky pod radiátory šetřím nevím přesně kolik možná od výrobce může být z nadsázkou psané úspory vím že tam jsou jen neumím vypočítat přesné podle snížení kilowat při vyúčtování je jasným důkazem že tam úspora je, děkuji za přínosnou debatu.
Uz jsem o necem takovem premyslel. Mam v domku dva radiatory umistene mimo prostor okna coz snizuje o dost ucinnost. Toto by mohlo byt reseni 🤷🏻
Dik za tvoje videa! 👍🏻
Ďakujem za praktické informácie !
môj pohľad na fyziku fungovania je v tom, že stena, zeť za radiátorom sa nezohrieva, tým pádom menej tepla vyžiari von.
Taktiež aj samotná cirkulácia znižuje teplotu pri plafóne, čím tak isto znižuje množstvo tepla uniknutého nahor.
Preto je ideálne ohrievať od podlahy, pretože izolácia od spodu domu izoluje len od teploty približne 10 °C.
Najslabší článok ventilátora je hluk, to bol doteraz jediný dôvod, čo som sa rozprával s ľuďmi že nechceli nútenú cirkuláciu.
Ďakujem ešte raz.
Máte pravdu, po konzultaci s topenářem je nejúčinnější podlahové topení pokud je ze spodu izolované, rozpočet mi udělal na 2,5 milionů údajně se musí zvednout vše voda zásuvky a zárubně dveří, koupelka, kuchyň prostě celá rekonstrukce domu, tak jsem ztratil zájem.
Vzduch se fouká do radiátoru nebo nebo se z radiátoru "nasává" a fouká dolu? O něčem podobném jsem přemýšlel, ale s ventilátory nad topením foukajícími dolů přes radiátory. Ohřátý vzduch u stropu člověka neohřeje, i když může ve stropě akumulovat teplo pro pomalejší vychládání místnosti. Nakonec jsem to vyřešil obyčejným kancelářským větrákem za 200Kč foukajícím na topení z boku z asi 2m.
Foukají směrem vzhůru vzduch se točí dokola a tak je téměř stejná teplota u podlahy tak u stropu prostě vzduch cirkuluje, po osprchování ve spodkách když se soustředím tak to lehoučce cítím mini vánek.
Neni ten 3. drat snimac otacek?
@@dilnams Delaji se vetraky se dvema draty (+, -) a nebo se trema draty (+, -) je jasne, a ten dalsi je vale variantach snimani teploty nebo snimani otacek, alespon podle toho co vim...
Máte pravdu toto jsem našel: Třetí drát je monitorování otáček ventilátoru.
To je nějaký divný, ten vzduch tam přeci musí proudit i bez Větráku, sice pomaleji ale stejně… anebo to je dělaný na nízký teplotní spád?
Pokud se tobě automatickým kotlem trvale v baráku, s jsou správně dimenzovaný radiátory, tak přece nemůže být žádný rozdíl ve spotřebě😂
Já jsem max spokojený a vlastně co kdo si myslí mi je jedno někdo musí plnit statní pokladnu pokud nechce šetřit pro nás líp plní statni pokladnu a to je také hezké vlastně prospěšné, ale možná ti co to nechtějí jsou bohatí a neví co prachy dělat a tak chtějí platit ještě víc pokud chtějí dobrá volba čím více takových lidí tím líp.
@@dilnams nerozumim reci tveho kmene :-) Ten větrák akorát zrychlí proudění vzduchu, jaký to může mít význam v případě, že je místnost trvali vytápěná a teplo směna plocha neboli výkon radiátoru je odpovídající místnosti? Když tady někdo píše že spálí o polovinu méně dřeva, tak mi to přijde jako úplná blbost :-)
Nevím co na tom není k pochopení nevím jak to ještě vysvětlit jinak aby to každý pochopil, ale v obchodě jsem viděl ele. topidlo z a bez větráku a na tom z větrákem bylo napsané na více metrů krychlových než na tom bez větráku přitom oba byli 2000W je to jako je sůl že se ve vodě rozpustí, zaměřte se na přenos tepla z topení kamarád si koupil z Číny větráky na krb za par švestek a ejhle má větší teplo a kratší dobu topení to je stejný princip PŘENOS TEPLA DO VNITŘNÍCH PROSTOR Z TOPENÍ možná to zní namyšleně, ale pořád nechápu že to někdo nemůže pochopit je to tak jednoduché. @@dadazizala5271
Objednáno 3 kusy měli by vám dát provizi díkes 😃