Super dzięki o kwasiaku już wiem wszystko😁 poprosił bym teraz jak ładować te AGMy jakim napięciem, natężeniem czego nie robić przy obsłudze takiego akumulatora . Dziękuję
Piękny film łapka w górę za twoją pracę i konkretne wypowiedzi jak zwykle ode Mnie i oby tak dalej :)... Od siebie dodam tylko właśnie jak wspomniałeś przy akumulatorów bez dostępu do cel z wiekiem, cele pracują inaczej i gęstość jest też różna. I niestety sugerowanie się samym napięciem spoczynkowym nie zawsze daję gwarancję, że w każdej celi mamy równą gęstość pomimo, że napięcie mamy chociażby 12.7V to np. może wystąpić taka sytuacja, że środkowe mają większą gęstość bliżej 1,28 a skrajne 1,25. I jak kiedyś zauważyłem i o tym wspomniałem... opad masy czynnej też mi spowodowało, że napięcie było wysokie po ładowaniu i nie spadało. - dopiero wiercenie pokazało, że jest bagno.
Fajny areometr. Dzięki Tobie właśnie zakupiłem na znanym i powszechnie lubianym serwisie aukcyjnym 😉. Zostało jeszcze kilkanaście sztuk w dobrej cenie. Nie będę musiał zmieniać okularów do odczytania gęstości 😁
@Radosław Pierzgalski Nie trzeba, wprawy nie miałem w używaniu. Teraz nie zbierają się żadne pęcherzyki powietrza których próbowałem się pozbyć podczas pomiaru.
@Radosław Pierzgalski masz 100% racji kolego,ja mam areometr szklany od ponad 20 lat i jak bym tak naqrwiał jak gość na tym filmiku to do pomiaru 6 cel musiałbym za każdym razem kupować sześć sztuk jednorazówek
Dzięki za dobry materiał, ja 2x do roku wysycam mój akumulator przed zimą i przed wiosną, robię to napięciem 16,2V i robię pomiary gęstości elektrolitu akumulator służy mi już ok 8 lat i daje radę :), dowiedziałem się tutaj trochę więcej. Pozdrawiam i dziękuję :)
@@pemekeo1 Nie mam tak zaawansowanego prostownika i mogę regulować jedynie napięcie, prądu jest tyle ile chce wziąć akumulator, ale jest to bezpieczna ilość, zazwyczaj w granicach między 0,5 a 1A, przy napięciu 16,2V na bieżąco robię pomiary. Napięcie też się waha, więc trzeba co jakiś czas podregulować, by nie było za wysokie, bo zazwyczaj im bardziej się wysyca elektrolit, tym bardziej rośnie napięcie 😉
@@Sadlor82 a jak dlugo to trwa "wysycanie" bo nic tu nie piszesz o tym ,wiem ze mierzysz gestość i zapewne dostane taką odpowiedz mierz gęstość ale to nie o to chodzi mozna zakladająć małym pradem 0,5A ROBIĆ TO DWA DNI I PRZY KIEPSKIM PROSTOWNIKU ZALATWIC NOWY AKU a takimi są prostowniki starej produkcji np.Ruskie
Panie Piotrze, Widzowie proszę o poradę. Ja generalnie rozumiem to tak: W przypadku "zwykłych" akumulatorów z elektrolitem płynnym - podłączam prostownik, ustawiam na początku prąd ładownia 0,1C (lub mniej) i tak mogę zostawić. Im bardziej akumulator będzie naładowany tym napięcie wzrasta do około 16V a natężenie spada blisko zera. Wtedy odłączam i koniec (mogę ew. sprawdzić gęstość elektrolitu). Więc tak: Prostownik Stefpol 305 15A / akumulator Centra 74Ah (2019r, był kilka razy mocno rozładowany). Ładuję poza pojazdem. Po podłączeniu, ustawiam pokrętło reg. prądu na max - wskaźnik pokazuje około 5A. Zostawiam. Po wielu godzinach ładowania, napięcie około 16V a natężenie wciąż blisko 3A (czyli około 4% pojemności) i niżej nie schodzi. Akumulator mocno gazuje. Czy jest to prawidłowe i czy mogę uznać akumulator za w pełni naładowany? (nie wiem czy natężenie prądu w końcowej fazie nie powinno samo spaść jeszcze niżej np. do wartości 0,5A).
Producenci prostowników stosują różne transformatory o różnych napięciach. Jeśli dysponujemy prostownikiem z jakąkolwiek regulacją prądu to dobrze jest przypilnować ładowania i gdy akumulator zaczyna gazować czyli po przekroczeniu 15V ustawiamy prąd o wartości 2-5% pojemności a praktycznie lepiej z zakresu 2-3% bo mniej się grzeje i zostawiamy na jeszcze ok 6 godzin jesli ładujemy w temp 20' i więcej. Nie sugerujemy się napięciem i staramy się utrzymywać stałą wartość prądu. Nowe akumulatory np mój Banner da się naładować utrzymując na nim napięcie 16V i po kilku godzinach jest pełny, ale nie jest to regułą i lepsza jest metoda stało prądowa niż stało napięciowa bo bardziej uniwersalna. Po prostu musimy sami sprawdzić na konretnej sztuce czy delikatne ładowanie pozwoli osiągnąć pełną gęstość czy nie, mam na myśli zanikający prąd do zera. Stopień naładowania zawsze trzeba weryfikować chyba że znamy akumulator i ładowalismy go wiwlokrotnie. Trzeba sprawdzić gęstość elektrolitu we wszystkich celach albo bez otwierania odstany akumulator po jeździe, rano przed odpaleniem powinien mieć 12,8V jeśli ma mniej niż 12,6V powinnismy go doładować.
Rozładowywanie do 10.5V C20H i ponowne ładowanie najlepiej zdaje egzamin przy akumulatorach kwasowych z płytami odlewanymi grubymi wtedy znacząco poprawiają się parametry prądu rozruchowego. Próbowałem robić to z akumulatorem ukraińskim Amega7 zdaje na 100% ta metoda rezultat. Nowe akumulatory tego typu przeważnie nie maja takiego prądu rozruchowego jakie podaje producent na etykiecie i to jest normalne. Albo maja zbliżony. Formowanie takiego akumulatora nie jest do końca taka prosta. Po takiej operacji lekko ponad 100A do góry. W moim przypadku jak powinien mieć fabryczne 790A a rzeczywiste zmierzone miał 730A to po takim zabiegu poszło na 860A. Średnio jedno rozładowanie i naładowanie to mniej więcej 40-60A w górę. 3 razy to robiłem czwarty nie zamierzałem wynik obecny mnie zadowala bo przecież w nieskończoność podnosić się nie będzie. Wiec nie chciałem męczyć akumulatora bardziej. Między każdym rozładowaniem i naładowaniem była 2 tygodniowa przerwa. Co do zwykłych delikatniejszych na płytach cięto ciągnionych to bym nie polecał takiego rozładowywania. Efekty są kiepskie. A i możemy nawet zaszkodzić sobie samemu. W jednym testowanym ugrałem 15A na plus a drugi miał parametry nawet gorsze minimalnie jak wcześniej. Chyba że ktoś chce przeprowadzić konkretne odsiarczanie długoterminowe ale czy to się opłaca to nie wiem. Stracony czas prąd wydaje mi się lepiej kupić nowy akumulator. Co do firmowych akumulatorów to jestem pesymistą wszystko zależy na jaki się trafi. Jeden pochodzi dłużej drugi padnie. 6 lat temu kupiłem akumulator jakiejś firmy śrucik drucik za grosze chyba niemiecki miał być eksperymentalny ale jak pomierzyłem parametry a córce niedomagał już w samochodzie wiec jej dałem jeździ do dzisiaj i ma się całkiem dobrze. Wiec sami widzicie czasami lepiej kupić tańszy bo firmowy miał bym jeden a tamtych bym kupił 3 szt. za te same pieniądze. Jak widać różnie to jest z tymi akumulatorami ale jestem w szoku że ten jeszcze nie padł. 6 lat na taki naprawdę budżetowy akumulator to super czas. Nie jeden firmowy teraz tego nie wytrzymuje. I bądź tu mądry jaki następny kupić? Wielka loteria. Ale jak obecny padnie to wezmę jakiś tani i po sprawie będę miał większe porównanie z firmowymi.
Witam, co Pan sądzi o dzieleniu ładowania na etapy? Np nie chcę zostawiać akumulatora i prostownika bez nadzoru, zatem mogę tylko 5....6 godzin dziennie go ładować, a więc dziś ładuję np 6 godzin, wyłączam, jutro ponownie ładuję 6 godzin i tak kilka etapów zamiast jednego ciągłego ładowania? Pozdrawiam!
To nawet z korzyścią dla akumulatora, takie przerwy pomagają często w ładowaniu więc jak najbardziej nawet czasem w skazane i na pewno niczym nie zaszkodzi.
@@piotrsch1976 Ok, dzięki za odp. A co Pan uważa o dołożeniu do prostownika układu elektr. z elementem wykonawczym np. Mosfet lub nawet zwyczajnym przekaźnikiem, który by realizował ładowanie w trybie np. 10 sekund ładuje i 10 sekund przerwy lub jakimś innym? Coś w rodzaju PWM tylko i wypełnieniu o takiej właśnie charakterystyce czasowej? Pozdrawiam.
@@movecizetodobryfilm czyli ładowanie asymetryczne. Można się bawić, na razie sam tylko raz czy dwa tak ładowałem i trudno mówić o jakiś wynikach obserwacji ale kolega Mateo potwierdza że wyrównywała mu się gęstość w celach. Do tego celu najlepiej użyć modułu czasowego. Można sobie najprościej ustawić takie ładowanie.
@@piotrsch1976 Hmm także eksperymentowałem z różnymi sposobami ładowania. W zasadzie niby prosta kwestia takie ładowanie, ale robi się z tego ileś sposobów, różnych możliwości i rozrasta to do całkiem pokaźnej wiedzy. Bardzo ciekawe zagadnienie i mimo różnych patentów wciąż pojawia się coś nowego. Pozdrawiam i życzę udanych ładowań oraz soboty!
Nigdy napiecie na zaciskach aku... Nie powiedza o gestosci elektrolitu to sobie wbijcie do glowy najlepiej mlotem 20 kilowym. Chyba ze jest nowy ze sklepu i nie leżał na magazynie w chul wie ile czasu to jakas sciema producentow zeby aku sie poersolilu aby kupowac nowe. Ja mam aku z przed 15 lat i jego gestosc jest utrzymywana raz w miesiacu 1,29 na cm3 nie wiem co to problem z akumulatorem.
Piotr a co jeżeli mamy zużyty akumulator i jego pojemność nie jest równa tej z naklejki? Szacujemy pojemność i ładujemy według rzeczywistej pojemności?
Tak, z pomiarów pojemności jakie robiłem przez ostatnie miesiące przyjąłem, że odjęcie 5-10%C/rok jest w sam raz i można skorygować w dół prąd ładowania.
To nie wielka różnica, ale możesz rozładować trochę i próbować ładowania asymetrycznego albo po prostu ładować do podniesienia gęstości w skrajnych i pomieszać elektrolit między celami dla wyrównania.
Witam . Kolego mam pytanie czy zostawiając akumulator po naładowaniu , na podtrzymaniu na przykład przez zimę na prostowniku Bosch C3 gdzie napięcie jest w granicach 13,5 v a natężenie to 50 mA nie uszkodzę po 2 miesiącach akumulatora?
@@piotrsch1976 Masz rację To samo mi potwierdził producent akumulatora i producent prostownika .Po za Tym pytałem na forum motoryzacyjnych i ludzie mający auta zabytkowe potwierdzili że czasem na takich ładowarkach auta po rok stoją podłączone . Dziękuję Ci i pozdrawiam .
Witaj, a co w przypadku z akumulatorem bez dostepu do cel (bez korków)? Czy w takim przypadku można ładować napięciem powyżej 15V prądem 3,5C? Podczas gazowania nie dojdzie do rozsadzenia obudowy?
Aku bezobsługowe, nie są akumulatorami szczelnymi. Posiadają po bokach otwory wentylacyjne. Oczywiście wszelkie prace związane z aku muszą być przeprowadzane ostrożnie, uważnie. Podczas elektrolizy wydziela się wodór, jak wiadomo gaz bardzo wybuchowy. Wentylacja w tych aku jest ograniczona, tylko tymi otworami może się ulotnić. Co za tym idzie czas werylacji się wydłuża. Może zaistnieć taką sytuacja że po lądowaniu i odstaniu podczas montarzu klemy zaiskrzy i wieczka niema. Oby to nie był ostatni nasz widok. Trzeba po prostu unikać intensywnego gazowania. Piotr to wytłumaczył a w komentarzu uzupełnił informacje jak traktować aku pod względem wieku.
Mam jeszcze jedno pytanie. Posiadam aku AGM 12V/8Ah , ładowałem go Kulonem i władowałem w niego 8,02Ah prostownik nie zakończył ładowanie czy dalej go ładować ,gdy przekroczyłem nominalną pojemność aku czyli 8Ah?
Dzięki za materiał:) A co z kwasowymi aku motocyklowymi? Mój ma rok, garażowane moto, ale z powodu pracy zdalnej jesienią nie był ładowany i spadło do 9,5v. Dolałem wody destylowanej, kilka dni ładowania 0,8A do 13.2v i moto odpalił. Ale rano na drugi dzień nie. Aku po nocy spadło z 13,2 do 12.2v i pokręcił pokręcił i zgon. Szmelc czy jeszcze ładować? Podobno można wylać plyny, zalać kwasem ale nigdzie takiego 37% nie widziałem do kupienia.
@@piotrsch1976 Dzięki za info. Prostownik z lidla z opcją ładowania aku moto. Ładowanie dochodziło do 14,5 prądem 0,8A. Potem zapalała się dioda informująca o naładowaniu i prąd spadł do 40mA a na aku napięcie spadło do 13,2v. Po odłączeniu z klem po paru godzinach na aku spadło do 12,3V. Zaniosłem aku do moto i rozrusznik pokręcił ale nie odpalił. Aku Yuasa 16,8Ah i 207CCA. Oddaje na gwarancji bo ma 1,5 roku.
Witam, jakim prądem ładować baterię trakcyjną 24*2 w szeregu czyli 48v po 500ah każdy? Mam ustawione 50A mówiono mi że to może byc 100A ale mam obawy że zniszczę te aku , 50A czy 100A ? Dziękuję za odpowiedź 😊
Zgodnie z jego instrukcją (dot. prostowników tzw. inteligentnych). Podłączyć i czekać na zieloną diodę. Wtedy prostowniki przestaja już ładować. Tego typu prostownikami (szczególnie tymi sieciówkami - do 200-300zł) NIGDY w pełni nie naładujemy (nie wysycimy) - max 70%. Ja polecam z tych automatycznych Victrona IP65 lub CTEKa oraz transformatorowe StefPola lub Kulona.
Prosił bym o rozwinięcie tematu akumulatorów starszych i ich ładowaniu tzn powoli małym natężeniem czy szybko 10%pojemnosci i jak je ładować gdy nie możemy osiągnąć gęstości nawet wtedy gdy temperatura akumulatora rośnie gazowanie jest dość duże a gęstość stoi w miejscu
Jeżeli gęstość zatrzymała się tylko w jednej celi to aku do huty bo ma zwarcie, oczywiście można próbować ładując małym prądem w granicy 2%C rzeczywistego przez dłuższy czas 2-3 dni w celu wyrównania gęstości ale jeśli to nie pomaga to huta. Jeśli we wszystkich celach nie wzrasta, oczywiście przyjmując, że mamy ustawiony jakiś sensowny prąd ładowania z zakresu 2-5%C a nie 0,2A i 16,2V to należy rozładować taki akumulator do 10,5V mierząc pod obciążeniem i naładować ponownie. Zwykle to rozwiązuje problem. Co do ładowaniu starszych akumulatorów należy uwzględnić ich utratę pojemności. Prąd 10%C nie jest ładowaniem szybkim. Jednak z uwzględnieniem utraty pojemności, ja ostatnio przyjmuję -5%C/rok to dalej będzie 10% tylko z mniejszej, rzeczywistej pojemności. Ładowanie szybkie to 25%C czy chwilowo nawet większe jak w samochodzie z alternatora nawet do 30A co każdy aku rozruchowy musi wytrzymać.
Co w przypadku gdy ładuje akumulator napięcie mam w granicy 15.6 v prąd 1 a lub mniej i nie jestem w stanie dobić do gęstości 1.28 ? Lub mam zakres napięcia 16.4 v i prąd 2 ampery . Co wtedy. Zwykly porostwnik 12v6a lub rosyjski By71m
bo to prąd jest ważny. Jeśli prąd utrzymasz na poziomie 3% pojemności to w ciągu 6 godzin w temperaturze ok 20 i więcej stopni powinieneś spokojnie zrobić poprawną gęstość. Jeśli jest z tym problem to rozładuj go częściowo żarówką H4 czy H7 do napięcia 12V i ładuj ponownie. Takie rozładowanie zwykle pomaga.
@@piotrsch1976 Czyli przy wysycaniu akumulatora w fazie powyżej 15V skupiamy się na prądzie 3,5%C aniżeli na napięciu? Ograniczać w ogóle napięcie czy można je "uwolnić" i trzymać tylko prąd na tych 3,5%??
@@2grzes najlepiej gdy ta wartość mieści się pomiędzy 2 a 3% pojemności. Napięcie nie ważne, najczęściej przy aku o pojemności 60-80Ah dochodzi do 16,5V.
@@piotrsch1976 Dziękuję za szybką odpowiedź, o to właśnie mi chodziło. 👍 Na razie się uczę, mam parę starych akumulatorów do nauki w tym dwa AGM, także wszystkie wskazówki są bardzo pomocne film o ładowaniu Agm też oglądałem 👍👍
A co jak mam takie gęstości: cela1 1,28 cela2 1,29 cela3 1,3 cela4 1,28 cela5 1,29 cela6 1,28 Próbuję aku podładować prostownikiem i nie daję rady podnieść parametru SOH 80%, SOC wynosi 98%, R=4.30mΩ, Amperów 641 na deklarowanych 800, napięcie 13,65V. Czy to oznacza, że mimo prawidłowych, a nawet wyższych gęstości, nie da się podnieść już SOH wyżej?
Gęstość powyżej 1,28 oznacza ubytek wody, którą należy uzupełniać do momentu aż gęstość przestanie podczas ładowania rosnąć. Gdy gęstość rośnie aku ciągle pozbywa się siarczków z płyt i się ładuje. Więc jeśli chcesz aku odsiarczyć ładuj kilka dni prądem 2%C i zakończ ładowanie jeśli w ciągu doby wzrost gęstości nie będzie większy niż 0,05g/cm2 czyli pół kreski. By poprawić parametry akumulatora rozładuj go w sposób bezpieczny mocną żarówką H4 czy H7 do napięcia 12V i naładuj do pełna co odświeża akumulator i jego parametry zwykle wzrastają. Możesz to zrobić kilkukrotnie 2-3x parametry też stopniowo mogą wzrastać. Jeśli chcesz możesz go rozładować również do 10,5V, ale to jest już ryzykowne bo zdarza się, że czasem pojedyncze cele nie wytrzymują i aku będzie na złom. Kilka akumulatorów rozładowywałem wielokrotnie do 10,5V i początkowo rosła pojemność po czym po kilku cyklach zaczęła maleć co jest normalne dla aku rozruchowych bo nie nadają się do głębokich rozładowań.
Zbyt szeroko zadane pytanie, jaka cena, oczekiwania co do ładowanych pojemności, automat czy ręczny. Twoja znajomość tematu też jest pod znakiem zapytania, każdy ma inne potrzeby.
@@piotreklubinski9449 th-cam.com/video/lbYzR9fDUJM/w-d-xo.html z czystym sumieniem mogę polecić. Nie żebym się chwalił, ale klienci są bardzo zadowoleni, sprzęt robi robotę.
Mam dziwne zachowanie Aku podczas ładowania Do 14.7-15V jest "książkowo" Ale po czasie, gdy napięcie >=15V prąd zaczyna mi iść w górę nawet poziomu większego niż C10. Gdy ustawie C.C. na C20, a C30 to napięcie potrafi zjechać mi nawet do 14,4V Nie wiem co to za "magia" 🤔 Aku się nie grzał, delikatnie spokojnie gazował. Brak dostępu do elektrolitu 😔
To takie dziwne zjawisko, na które zwróciło uwagę już kilka osób. Jednak ze swojego doświadczenia z nowym akumulatorem mogę powiedzieć tyle, że po włożeniu do samochodu po tygodniu miernik pokazał o 100A EN więcej niż po ładowaniu ciągle przy tej samej gęstości. Akumulatory osiągają pełną sprawność albo po kilku cyklach ładowania albo po jakimś czasie eksploatacji. Nie masz czym się przejmować.
@@piotrsch1976 Mam trochę pytanie z innej beczki, czy jeżeli w pojeździe jest ładowanie przez alternator podwyższonym napięciem 14,7-14,8V to może już dochodzić do gazowania. Niby nowy akumulator a na podstawce pojawia się biały proszek, raczej akumulator jest szczelny. Czy to może być wina akumulatora i go reklamować?
@@krzysztofk5277 może masz w samochodzie korektę temperaturową. Teraz gdy jest zimno ładuje się do podwyższonego napięcia tak jak u Ciebie. Co do proszku nie mam pojęcia...
Zwykły kwasiak czy EFB? Jeśli nie jest to AGM tylko zwykły kwasowy lub tym bardziej EFB to po 24 godzinach odpoczynku po ładowaniu bym powiedział, że jest niedoładowany. Ten wzór ma zastosowanie raczej do nowych i sprawnych akumulatorów. W starszych jego stosowanie mija się z celem. Osobiście unikam kupowania Aku bez korków.
Nikt nie mówi czym jest pojemność 10%? Czy odnosi się do pojemności z naklejki (znamionowej) czy tej rzeczywistej? Poza tym warto powiedzieć że 1.28 to w samochodzie jest gęstość nieosiągalna. Trzeba czasem ładować poza autem 3 dni żeby osiągnąć 1,28-1.29 g/cm3
Piotrusiu!!!! !Ten akumulator to słynny R1?Chyba włożono tam jakiś czip , uniemożliwiający zbadanie gęstości .Nie wał tym profesjonalnym areometrem, bo go popsujesz....Wybacz, za ten żart,nie mogłem się powstrzymać.Bardzo lubię Twoje filmy .👍
Ja mam pytanie mam prostownik co laduje 2a albo 6a .I jak ladowalem 6a to szybciej tracil akumulator swoje parametry i nie trzymal i od poczatku ladowania wystaepowalo gazowanie mimo ze kazdy z akumulatorow mial 65ah czyli 6amera zalecane.Leliej ladowac mniejszym napieciem 2a a dlugo?
A gdzie sie naczytałeś ze dolewa sie elektrolit ?? w starych juz na wykonczeniu mozna płukać i wtedy rozumiem ze dla testow i bawić się ze moze uda sie coś tam nie wiele ugrać i tyle . Gdy już nie trzyma pojemnosci i elektrolit jest brudny to złom i tyle i nic z niego nie zrobisz
Szczerze mówiąc w ogóle na to nie zwróciłem uwagi, bardziej interesowało mnie kto go wyprodukował choć ta przezroczysta obudowa ma swoje zalety. Łatwo sprawdzić poziom elektrolitu ;-)
Ogólnie jak dla laika to materiał bez sensu. Ciężko cokolwiek zrozumieć. Nic nie podane na przykładzie tylko tablica z % i literami które nie wiadomo co oznaczają. Dzielimy mnożymy potem znowu razy 1,5 bełkot jakich mało.
Super dzięki o kwasiaku już wiem wszystko😁 poprosił bym teraz jak ładować te AGMy jakim napięciem, natężeniem czego nie robić przy obsłudze takiego akumulatora . Dziękuję
Piękny film łapka w górę za twoją pracę i konkretne wypowiedzi jak zwykle ode Mnie i oby tak dalej :)...
Od siebie dodam tylko właśnie jak wspomniałeś przy akumulatorów bez dostępu do cel z wiekiem, cele pracują inaczej i gęstość jest też różna. I niestety sugerowanie się samym napięciem spoczynkowym nie zawsze daję gwarancję, że w każdej celi mamy równą gęstość pomimo, że napięcie mamy chociażby 12.7V to np. może wystąpić taka sytuacja, że środkowe mają większą gęstość bliżej 1,28 a skrajne 1,25.
I jak kiedyś zauważyłem i o tym wspomniałem... opad masy czynnej też mi spowodowało, że napięcie było wysokie po ładowaniu i nie spadało. - dopiero wiercenie pokazało, że jest bagno.
Fajny areometr. Dzięki Tobie właśnie zakupiłem na znanym i powszechnie lubianym serwisie aukcyjnym 😉. Zostało jeszcze kilkanaście sztuk w dobrej cenie. Nie będę musiał zmieniać okularów do odczytania gęstości 😁
albo źle szukałem albo te kilkanaście w ciągu dnia stopniało do jednej sztuki :-)
@Radosław Pierzgalski Nie trzeba, wprawy nie miałem w używaniu. Teraz nie zbierają się żadne pęcherzyki powietrza których próbowałem się pozbyć podczas pomiaru.
@Radosław Pierzgalski masz 100% racji kolego,ja mam areometr szklany od ponad 20 lat i jak bym tak naqrwiał jak gość na tym filmiku to do pomiaru 6 cel musiałbym za każdym razem kupować sześć sztuk jednorazówek
Dzięki za dobry materiał, ja 2x do roku wysycam mój akumulator przed zimą i przed wiosną, robię to napięciem 16,2V i robię pomiary gęstości elektrolitu akumulator służy mi już ok 8 lat i daje radę :), dowiedziałem się tutaj trochę więcej. Pozdrawiam i dziękuję :)
Ustawiasz tylko napięcie 16.2 a prądem się nie przejmujesz czy ustawiasz stały prąd a napięcie się samo dostosowuje?
@@pemekeo1 Nie mam tak zaawansowanego prostownika i mogę regulować jedynie napięcie, prądu jest tyle ile chce wziąć akumulator, ale jest to bezpieczna ilość, zazwyczaj w granicach między 0,5 a 1A, przy napięciu 16,2V na bieżąco robię pomiary. Napięcie też się waha, więc trzeba co jakiś czas podregulować, by nie było za wysokie, bo zazwyczaj im bardziej się wysyca elektrolit, tym bardziej rośnie napięcie 😉
@@Sadlor82 a jak dlugo to trwa "wysycanie" bo nic tu nie piszesz o tym ,wiem ze mierzysz gestość i zapewne dostane taką odpowiedz mierz gęstość ale to nie o to chodzi mozna zakladająć małym pradem 0,5A ROBIĆ TO DWA DNI I PRZY KIEPSKIM PROSTOWNIKU ZALATWIC NOWY AKU a takimi są prostowniki starej produkcji np.Ruskie
Robię na bieżąco pomiary innej metody nie mam kontroluje też napięcie, zimą to nawet dobrych kilka dni zajmuje nawet 4-5
Panie Piotrze, Widzowie proszę o poradę.
Ja generalnie rozumiem to tak:
W przypadku "zwykłych" akumulatorów z elektrolitem płynnym - podłączam prostownik, ustawiam na początku prąd ładownia 0,1C (lub mniej) i tak mogę zostawić.
Im bardziej akumulator będzie naładowany tym napięcie wzrasta do około 16V a natężenie spada blisko zera.
Wtedy odłączam i koniec (mogę ew. sprawdzić gęstość elektrolitu).
Więc tak:
Prostownik Stefpol 305 15A / akumulator Centra 74Ah (2019r, był kilka razy mocno rozładowany).
Ładuję poza pojazdem.
Po podłączeniu, ustawiam pokrętło reg. prądu na max - wskaźnik pokazuje około 5A. Zostawiam.
Po wielu godzinach ładowania, napięcie około 16V a natężenie wciąż blisko 3A (czyli około 4% pojemności)
i niżej nie schodzi.
Akumulator mocno gazuje.
Czy jest to prawidłowe i czy mogę uznać akumulator za w pełni naładowany?
(nie wiem czy natężenie prądu w końcowej fazie nie powinno samo spaść jeszcze niżej np. do wartości 0,5A).
Producenci prostowników stosują różne transformatory o różnych napięciach. Jeśli dysponujemy prostownikiem z jakąkolwiek regulacją prądu to dobrze jest przypilnować ładowania i gdy akumulator zaczyna gazować czyli po przekroczeniu 15V ustawiamy prąd o wartości 2-5% pojemności a praktycznie lepiej z zakresu 2-3% bo mniej się grzeje i zostawiamy na jeszcze ok 6 godzin jesli ładujemy w temp 20' i więcej. Nie sugerujemy się napięciem i staramy się utrzymywać stałą wartość prądu. Nowe akumulatory np mój Banner da się naładować utrzymując na nim napięcie 16V i po kilku godzinach jest pełny, ale nie jest to regułą i lepsza jest metoda stało prądowa niż stało napięciowa bo bardziej uniwersalna. Po prostu musimy sami sprawdzić na konretnej sztuce czy delikatne ładowanie pozwoli osiągnąć pełną gęstość czy nie, mam na myśli zanikający prąd do zera. Stopień naładowania zawsze trzeba weryfikować chyba że znamy akumulator i ładowalismy go wiwlokrotnie. Trzeba sprawdzić gęstość elektrolitu we wszystkich celach albo bez otwierania odstany akumulator po jeździe, rano przed odpaleniem powinien mieć 12,8V jeśli ma mniej niż 12,6V powinnismy go doładować.
Rozładowywanie do 10.5V C20H i ponowne ładowanie najlepiej zdaje egzamin przy akumulatorach kwasowych z płytami odlewanymi grubymi wtedy znacząco poprawiają się parametry prądu rozruchowego.
Próbowałem robić to z akumulatorem ukraińskim Amega7 zdaje na 100% ta metoda rezultat.
Nowe akumulatory tego typu przeważnie nie maja takiego prądu rozruchowego jakie podaje producent na etykiecie i to jest normalne. Albo maja zbliżony. Formowanie takiego akumulatora nie jest do końca taka prosta. Po takiej operacji lekko ponad 100A do góry. W moim przypadku jak powinien mieć fabryczne 790A a rzeczywiste zmierzone miał 730A to po takim zabiegu poszło na 860A. Średnio jedno rozładowanie i naładowanie to mniej więcej 40-60A w górę. 3 razy to robiłem czwarty nie zamierzałem wynik obecny mnie zadowala bo przecież w nieskończoność podnosić się nie będzie. Wiec nie chciałem męczyć akumulatora bardziej. Między każdym rozładowaniem i naładowaniem była 2 tygodniowa przerwa.
Co do zwykłych delikatniejszych na płytach cięto ciągnionych to bym nie polecał takiego rozładowywania.
Efekty są kiepskie. A i możemy nawet zaszkodzić sobie samemu.
W jednym testowanym ugrałem 15A na plus a drugi miał parametry nawet gorsze minimalnie jak wcześniej.
Chyba że ktoś chce przeprowadzić konkretne odsiarczanie długoterminowe ale czy to się opłaca to nie wiem.
Stracony czas prąd wydaje mi się lepiej kupić nowy akumulator.
Co do firmowych akumulatorów to jestem pesymistą wszystko zależy na jaki się trafi.
Jeden pochodzi dłużej drugi padnie.
6 lat temu kupiłem akumulator jakiejś firmy śrucik drucik za grosze chyba niemiecki miał być eksperymentalny ale jak pomierzyłem parametry a córce niedomagał już w samochodzie wiec jej dałem jeździ do dzisiaj i ma się całkiem dobrze.
Wiec sami widzicie czasami lepiej kupić tańszy bo firmowy miał bym jeden a tamtych bym kupił 3 szt. za te same pieniądze.
Jak widać różnie to jest z tymi akumulatorami ale jestem w szoku że ten jeszcze nie padł. 6 lat na taki naprawdę budżetowy akumulator to super czas. Nie jeden firmowy teraz tego nie wytrzymuje.
I bądź tu mądry jaki następny kupić?
Wielka loteria. Ale jak obecny padnie to wezmę jakiś tani i po sprawie będę miał większe porównanie z firmowymi.
Witam, co Pan sądzi o dzieleniu ładowania na etapy? Np nie chcę zostawiać akumulatora i prostownika bez nadzoru, zatem mogę tylko 5....6 godzin dziennie go ładować, a więc dziś ładuję np 6 godzin, wyłączam, jutro ponownie ładuję 6 godzin i tak kilka etapów zamiast jednego ciągłego ładowania? Pozdrawiam!
To nawet z korzyścią dla akumulatora, takie przerwy pomagają często w ładowaniu więc jak najbardziej nawet czasem w skazane i na pewno niczym nie zaszkodzi.
@@piotrsch1976 Ok, dzięki za odp. A co Pan uważa o dołożeniu do prostownika układu elektr. z elementem wykonawczym np. Mosfet lub nawet zwyczajnym przekaźnikiem, który by realizował ładowanie w trybie np. 10 sekund ładuje i 10 sekund przerwy lub jakimś innym? Coś w rodzaju PWM tylko i wypełnieniu o takiej właśnie charakterystyce czasowej? Pozdrawiam.
@@movecizetodobryfilm czyli ładowanie asymetryczne. Można się bawić, na razie sam tylko raz czy dwa tak ładowałem i trudno mówić o jakiś wynikach obserwacji ale kolega Mateo potwierdza że wyrównywała mu się gęstość w celach. Do tego celu najlepiej użyć modułu czasowego. Można sobie najprościej ustawić takie ładowanie.
@@piotrsch1976 Hmm także eksperymentowałem z różnymi sposobami ładowania. W zasadzie niby prosta kwestia takie ładowanie, ale robi się z tego ileś sposobów, różnych możliwości i rozrasta to do całkiem pokaźnej wiedzy. Bardzo ciekawe zagadnienie i mimo różnych patentów wciąż pojawia się coś nowego. Pozdrawiam i życzę udanych ładowań oraz soboty!
Nigdy napiecie na zaciskach aku... Nie powiedza o gestosci elektrolitu to sobie wbijcie do glowy najlepiej mlotem 20 kilowym. Chyba ze jest nowy ze sklepu i nie leżał na magazynie w chul wie ile czasu to jakas sciema producentow zeby aku sie poersolilu aby kupowac nowe. Ja mam aku z przed 15 lat i jego gestosc jest utrzymywana raz w miesiacu 1,29 na cm3 nie wiem co to problem z akumulatorem.
W nowym akumulatorze napięcie na słupkach może się pokrywać z gęstością z tej tabelki ale przy starszych raczej nie ma szans.
Piotr a co jeżeli mamy zużyty akumulator i jego pojemność nie jest równa tej z naklejki? Szacujemy pojemność i ładujemy według rzeczywistej pojemności?
Tak, z pomiarów pojemności jakie robiłem przez ostatnie miesiące przyjąłem, że odjęcie 5-10%C/rok jest w sam raz i można skorygować w dół prąd ładowania.
A co można zrobić aby wyrównać gęstość w celach zewnętrznych 3 letnia varta 110Ah /czarna seria ,zewnętrzne cele1,26 wewnętrzne 1,28
To nie wielka różnica, ale możesz rozładować trochę i próbować ładowania asymetrycznego albo po prostu ładować do podniesienia gęstości w skrajnych i pomieszać elektrolit między celami dla wyrównania.
Witam . Kolego mam pytanie czy zostawiając akumulator po naładowaniu , na podtrzymaniu na przykład przez zimę na prostowniku Bosch C3 gdzie napięcie jest w granicach 13,5 v a natężenie to 50 mA nie uszkodzę po 2 miesiącach akumulatora?
Nie uszkodzisz, po to została stworzona taka funkcja. Pod takim napięciem akumulator może stać bez końca.
@@piotrsch1976 Masz rację To samo mi potwierdził producent akumulatora i producent prostownika .Po za Tym pytałem na forum motoryzacyjnych i ludzie mający auta zabytkowe potwierdzili że czasem na takich ładowarkach auta po rok stoją podłączone . Dziękuję Ci i pozdrawiam .
Witaj, a co w przypadku z akumulatorem bez dostepu do cel (bez korków)? Czy w takim przypadku można ładować napięciem powyżej 15V prądem 3,5C?
Podczas gazowania nie dojdzie do rozsadzenia obudowy?
Aku bezobsługowe, nie są akumulatorami szczelnymi. Posiadają po bokach otwory wentylacyjne. Oczywiście wszelkie prace związane z aku muszą być przeprowadzane ostrożnie, uważnie. Podczas elektrolizy wydziela się wodór, jak wiadomo gaz bardzo wybuchowy. Wentylacja w tych aku jest ograniczona, tylko tymi otworami może się ulotnić. Co za tym idzie czas werylacji się wydłuża. Może zaistnieć taką sytuacja że po lądowaniu i odstaniu podczas montarzu klemy zaiskrzy i wieczka niema. Oby to nie był ostatni nasz widok.
Trzeba po prostu unikać intensywnego gazowania. Piotr to wytłumaczył a w komentarzu uzupełnił informacje jak traktować aku pod względem wieku.
3,5% C a nie 3,5C to ogromna różnica
Fajny materiał pozdrawiam 👌
Mam jeszcze jedno pytanie. Posiadam aku AGM 12V/8Ah , ładowałem go Kulonem i władowałem w niego 8,02Ah prostownik nie zakończył ładowanie czy dalej go ładować ,gdy przekroczyłem nominalną pojemność aku czyli 8Ah?
I wszystko jasne.Dzieki.
Dzięki za materiał:) A co z kwasowymi aku motocyklowymi? Mój ma rok, garażowane moto, ale z powodu pracy zdalnej jesienią nie był ładowany i spadło do 9,5v. Dolałem wody destylowanej, kilka dni ładowania 0,8A do 13.2v i moto odpalił. Ale rano na drugi dzień nie. Aku po nocy spadło z 13,2 do 12.2v i pokręcił pokręcił i zgon. Szmelc czy jeszcze ładować? Podobno można wylać plyny, zalać kwasem ale nigdzie takiego 37% nie widziałem do kupienia.
Jeśli ładował się tylko do 13,2V to wygląda na uszkodzony...
@@piotrsch1976 Dzięki za info. Prostownik z lidla z opcją ładowania aku moto. Ładowanie dochodziło do 14,5 prądem 0,8A. Potem zapalała się dioda informująca o naładowaniu i prąd spadł do 40mA a na aku napięcie spadło do 13,2v. Po odłączeniu z klem po paru godzinach na aku spadło do 12,3V. Zaniosłem aku do moto i rozrusznik pokręcił ale nie odpalił. Aku Yuasa 16,8Ah i 207CCA. Oddaje na gwarancji bo ma 1,5 roku.
Witam, jakim prądem ładować baterię trakcyjną 24*2 w szeregu czyli 48v po 500ah każdy? Mam ustawione 50A mówiono mi że to może byc 100A ale mam obawy że zniszczę te aku , 50A czy 100A ? Dziękuję za odpowiedź 😊
A jak ładować akumulator jeżeli prostownik nie ma żadnych możliwości ustawień. Jedynie co pokazuje to trzy diody: czerwoną, pomarańczową i zieloną?
Zgodnie z jego instrukcją (dot. prostowników tzw. inteligentnych). Podłączyć i czekać na zieloną diodę. Wtedy prostowniki przestaja już ładować.
Tego typu prostownikami (szczególnie tymi sieciówkami - do 200-300zł) NIGDY w pełni nie naładujemy (nie wysycimy) - max 70%.
Ja polecam z tych automatycznych Victrona IP65 lub CTEKa oraz transformatorowe StefPola lub Kulona.
Prosił bym o rozwinięcie tematu akumulatorów starszych i ich ładowaniu tzn powoli małym natężeniem czy szybko 10%pojemnosci i jak je ładować gdy nie możemy osiągnąć gęstości nawet wtedy gdy temperatura akumulatora rośnie gazowanie jest dość duże a gęstość stoi w miejscu
Jeżeli gęstość zatrzymała się tylko w jednej celi to aku do huty bo ma zwarcie, oczywiście można próbować ładując małym prądem w granicy 2%C rzeczywistego przez dłuższy czas 2-3 dni w celu wyrównania gęstości ale jeśli to nie pomaga to huta. Jeśli we wszystkich celach nie wzrasta, oczywiście przyjmując, że mamy ustawiony jakiś sensowny prąd ładowania z zakresu 2-5%C a nie 0,2A i 16,2V to należy rozładować taki akumulator do 10,5V mierząc pod obciążeniem i naładować ponownie. Zwykle to rozwiązuje problem. Co do ładowaniu starszych akumulatorów należy uwzględnić ich utratę pojemności. Prąd 10%C nie jest ładowaniem szybkim. Jednak z uwzględnieniem utraty pojemności, ja ostatnio przyjmuję -5%C/rok to dalej będzie 10% tylko z mniejszej, rzeczywistej pojemności. Ładowanie szybkie to 25%C czy chwilowo nawet większe jak w samochodzie z alternatora nawet do 30A co każdy aku rozruchowy musi wytrzymać.
@@piotrsch1976 miałem taki przypadek zatrzymanie gęstości w trzech celach pozostałe trzy reagowały normalnie i Aku poszedł na przetop.
@@januszrolnik3912 No niestety nic nie jest wieczne. Odpalanie z kabli rozładowanego akumulatora w szybkim tempie zbliża do takich sytuacji.
Co w przypadku gdy ładuje akumulator napięcie mam w granicy 15.6 v prąd 1 a lub mniej i nie jestem w stanie dobić do gęstości 1.28 ?
Lub mam zakres napięcia 16.4 v i prąd 2 ampery . Co wtedy. Zwykly porostwnik 12v6a lub rosyjski By71m
bo to prąd jest ważny. Jeśli prąd utrzymasz na poziomie 3% pojemności to w ciągu 6 godzin w temperaturze ok 20 i więcej stopni powinieneś spokojnie zrobić poprawną gęstość. Jeśli jest z tym problem to rozładuj go częściowo żarówką H4 czy H7 do napięcia 12V i ładuj ponownie. Takie rozładowanie zwykle pomaga.
@@piotrsch1976 Czyli przy wysycaniu akumulatora w fazie powyżej 15V skupiamy się na prądzie 3,5%C aniżeli na napięciu? Ograniczać w ogóle napięcie czy można je "uwolnić" i trzymać tylko prąd na tych 3,5%??
@@2grzes najlepiej gdy ta wartość mieści się pomiędzy 2 a 3% pojemności. Napięcie nie ważne, najczęściej przy aku o pojemności 60-80Ah dochodzi do 16,5V.
@@piotrsch1976 Dziękuję za szybką odpowiedź, o to właśnie mi chodziło. 👍 Na razie się uczę, mam parę starych akumulatorów do nauki w tym dwa AGM, także wszystkie wskazówki są bardzo pomocne film o ładowaniu Agm też oglądałem 👍👍
Kiedy zakończyć ładowanie? Przy napięciu ustawionym na 16.2V prąd zatrzymał się na 0.635A
Mister akumulato :)
A co jak mam takie gęstości:
cela1 1,28
cela2 1,29
cela3 1,3
cela4 1,28
cela5 1,29
cela6 1,28
Próbuję aku podładować prostownikiem i nie daję rady podnieść parametru SOH 80%, SOC wynosi 98%, R=4.30mΩ, Amperów 641 na deklarowanych 800, napięcie 13,65V. Czy to oznacza, że mimo prawidłowych, a nawet wyższych gęstości, nie da się podnieść już SOH wyżej?
Gęstość powyżej 1,28 oznacza ubytek wody, którą należy uzupełniać do momentu aż gęstość przestanie podczas ładowania rosnąć. Gdy gęstość rośnie aku ciągle pozbywa się siarczków z płyt i się ładuje. Więc jeśli chcesz aku odsiarczyć ładuj kilka dni prądem 2%C i zakończ ładowanie jeśli w ciągu doby wzrost gęstości nie będzie większy niż 0,05g/cm2 czyli pół kreski. By poprawić parametry akumulatora rozładuj go w sposób bezpieczny mocną żarówką H4 czy H7 do napięcia 12V i naładuj do pełna co odświeża akumulator i jego parametry zwykle wzrastają. Możesz to zrobić kilkukrotnie 2-3x parametry też stopniowo mogą wzrastać. Jeśli chcesz możesz go rozładować również do 10,5V, ale to jest już ryzykowne bo zdarza się, że czasem pojedyncze cele nie wytrzymują i aku będzie na złom. Kilka akumulatorów rozładowywałem wielokrotnie do 10,5V i początkowo rosła pojemność po czym po kilku cyklach zaczęła maleć co jest normalne dla aku rozruchowych bo nie nadają się do głębokich rozładowań.
Witam czy nowy akumulator podawać nasyceniu? Napięcie na nim to 12,75v
Nie!
witam, jaki prostownik lub ładowarkę kupić i lub po nie dużych modyfikacjach żeby naładował i wróciła gęstość
Zbyt szeroko zadane pytanie, jaka cena, oczekiwania co do ładowanych pojemności, automat czy ręczny. Twoja znajomość tematu też jest pod znakiem zapytania, każdy ma inne potrzeby.
@@piotrsch1976 do 600zł ,głównie 100ah i tez mniejsze ,automat
@@piotreklubinski9449 th-cam.com/video/lbYzR9fDUJM/w-d-xo.html z czystym sumieniem mogę polecić. Nie żebym się chwalił, ale klienci są bardzo zadowoleni, sprzęt robi robotę.
Prostownik od Piotra z czystym sumieniem polecam. Podobnego zdania jest es mój kolega. Jesteśmy posiadaczami prostownika i jesteśmy zadowoleni👍
Mam dziwne zachowanie Aku podczas ładowania
Do 14.7-15V jest "książkowo"
Ale po czasie, gdy napięcie >=15V prąd zaczyna mi iść w górę nawet poziomu większego niż C10.
Gdy ustawie C.C. na C20, a C30 to napięcie potrafi zjechać mi nawet do 14,4V
Nie wiem co to za "magia" 🤔
Aku się nie grzał, delikatnie spokojnie gazował.
Brak dostępu do elektrolitu 😔
Witam, z czego może wynikać fakt, że po doładowaniu nowego akumulatora, jego prąd rozruchowy trwale obniżył się w stosunku do prądu przed ładowaniem?
To takie dziwne zjawisko, na które zwróciło uwagę już kilka osób. Jednak ze swojego doświadczenia z nowym akumulatorem mogę powiedzieć tyle, że po włożeniu do samochodu po tygodniu miernik pokazał o 100A EN więcej niż po ładowaniu ciągle przy tej samej gęstości. Akumulatory osiągają pełną sprawność albo po kilku cyklach ładowania albo po jakimś czasie eksploatacji. Nie masz czym się przejmować.
Dzięki.
@@piotrsch1976 Mam trochę pytanie z innej beczki, czy jeżeli w pojeździe jest ładowanie przez alternator podwyższonym napięciem 14,7-14,8V to może już dochodzić do gazowania. Niby nowy akumulator a na podstawce pojawia się biały proszek, raczej akumulator jest szczelny. Czy to może być wina akumulatora i go reklamować?
@@krzysztofk5277 może masz w samochodzie korektę temperaturową. Teraz gdy jest zimno ładuje się do podwyższonego napięcia tak jak u Ciebie. Co do proszku nie mam pojęcia...
@@piotrsch1976 raczej nie ma korekty temperaturowej, to 20 letni pojazd....zastanawia mnie czy takie napięcie może już powodować gazowanie kwasu.
A jak się ma gęstość do napięcia jak napięcie po ładowaniu po ok 10 godzinach i dłużej jest powyżej 13V?
Zwykły kwasiak czy EFB? Jeśli nie jest to AGM tylko zwykły kwasowy lub tym bardziej EFB to po 24 godzinach odpoczynku po ładowaniu bym powiedział, że jest niedoładowany. Ten wzór ma zastosowanie raczej do nowych i sprawnych akumulatorów. W starszych jego stosowanie mija się z celem. Osobiście unikam kupowania Aku bez korków.
Skąd można pobrać tą tabelkę?
Nikt nie mówi czym jest pojemność 10%? Czy odnosi się do pojemności z naklejki (znamionowej) czy tej rzeczywistej? Poza tym warto powiedzieć że 1.28 to w samochodzie jest gęstość nieosiągalna. Trzeba czasem ładować poza autem 3 dni żeby osiągnąć 1,28-1.29 g/cm3
bzdura
Piotrusiu!!!! !Ten akumulator to słynny R1?Chyba włożono tam jakiś czip , uniemożliwiający zbadanie gęstości .Nie wał tym profesjonalnym areometrem, bo go popsujesz....Wybacz, za ten żart,nie mogłem się powstrzymać.Bardzo lubię Twoje filmy .👍
Nie, to inny słynny z rogami :-)
👍👍👍👍👍🔋
good job :)
Ja mam pytanie mam prostownik co laduje 2a albo 6a .I jak ladowalem 6a to szybciej tracil akumulator swoje parametry i nie trzymal i od poczatku ladowania wystaepowalo gazowanie mimo ze kazdy z akumulatorow mial 65ah czyli 6amera zalecane.Leliej ladowac mniejszym napieciem 2a a dlugo?
I nic nie wiem dalej co lepsze czy woda systylowana czy elyktrolit
A gdzie sie naczytałeś ze dolewa sie elektrolit ?? w starych juz na wykonczeniu mozna płukać i wtedy rozumiem ze dla testow i bawić się ze moze uda sie coś tam nie wiele ugrać i tyle . Gdy już nie trzyma pojemnosci i elektrolit jest brudny to złom i tyle i nic z niego nie zrobisz
Takie pytanie czy citek5.0 jest w stanie zrobic gestosc aku w trybie recond?
Za 1 razem nie zrobi, za 5...6 razem jest szansa. Testowane na 60Ah
Może coś na temat ładowania asymetrycznego takiego akumulatora jak w tym filmie?
Nie testowałem jak dotąd nie znalazłem potrzeby...
Dlaczego wybrales aku w przezroczystej obudowie , to OE ?
Szczerze mówiąc w ogóle na to nie zwróciłem uwagi, bardziej interesowało mnie kto go wyprodukował choć ta przezroczysta obudowa ma swoje zalety. Łatwo sprawdzić poziom elektrolitu ;-)
@@piotrsch1976 Nie bralem pod uwage tego argumentu bo ma korki .
12, siedemdziesiąt sześć setnych
Niby dla początkujących a dupa. Większość ładowarek do 200 zeta nie ma regulacji i niby jak mamy sobie zwiększyć lub zmniejszyć prąd ładowania.
Żarówką w szeregu:D
iMax B6 kosztuje 130zł. Ustawisz sobie na niej dowolną wartość prądu jaka tylko Ci się zamarzy ;-)
O czym Ty chłopie gadasz ? ! Nie zrobisz gęstości bo 95% akumulatorów jest bezobsługowych lub jak kto woli nie ma dostępu do elektrolitu.
Ogólnie jak dla laika to materiał bez sensu. Ciężko cokolwiek zrozumieć. Nic nie podane na przykładzie tylko tablica z % i literami które nie wiadomo co oznaczają. Dzielimy mnożymy potem znowu razy 1,5 bełkot jakich mało.