Wysoko zawieszona poprzeczka wzglÄdem innych kanaÅÃģw o fotografii. Bardzo dobry odcinek, tÅukÄ wszystko jak leci by wrÃģciÄ za jakiÅ czas i rozumieÄ wiÄcej. âïļâïļâïļ
Super film panie Pawle.Za kazdym razem mam wrazenie ze siedze obok i slucham slucham a buzia sama sie otwiera ze zdziwienia oraz zachwytu.Dziekuje bardzo.Pozdrawiam i pieknego dnia zyczeð
Åwietny film, jak zwykle. Jedna uwaga. Obecnie wiÄkszoÅÄ obiektywÃģw przynajmniej do bezlusterkowcÃģw ma elektroniczny pierÅcieÅ ostroÅci bez staÅej fizycznie pozycji dla nieskoÅczonoÅci. A wykonanie dla pewnoÅci kilku obrotÃģw po omacku przeostrza poza nieskoÅczonoÅÄ. Nie uniknie siÄ ostrzenia na miejscu na najdalszy kontrastowy obiekt. Z kolei czeÅÄ obiektywÃģw manualnych nieskoÅczonoÅÄ ma tuÅž przed koÅcem zakresu, czy to z powodu niedokÅadnoÅci wykonania, czy rÃģÅžnic pomiÄdzy egzemplarzami a w niektÃģrych przypadkach Åwiadomie, bo przy skrajnie rÃģÅžnych temperaturach otoczenia ta sama odlegÅoÅÄ ostrzenia, w tym nieskoÅczonoÅÄ, wymaga nieco innego ustawienia pierÅcienia ostroÅci i musi byÄ zapas. Tak jest np. z polecanym do astro Samyangiem 12 2.0. KaÅžda sztuka ma inaczej a w zimie nieskoÅczonoÅÄ wymaga ustawienia pierÅcienia nieco dalej od koÅca skali niÅž w lecie. W takim przypadku, jeÅli nie ma byÄ duÅžego spadku temperatury, wygodniej ustawiÄ nieskoÅczonoÅÄ jeszcze w dzieÅ i unieruchomiÄ pierÅcieÅ szarÄ taÅmÄ , ew. nanieÅÄ ustawienie flamastrem na obudowÄ lub jeÅli pierÅcieÅ ma blokadÄ, zablokowaÄ.
UÅžywaÅem obiektywu bez skali z elektronicznym pierÅcieniem i wiÄcej nie bÄdÄ, wolÄ podpiÄ Ä jakiegoÅ starego manuala i mieÄ pewnoÅÄ, Åže nie zmarnujÄ nocy.
Przy obiektywie z elektronicznym pierÅcieniem ostroÅci najlepiej ustawiaÄ ostroÅÄ manualnie korzystajÄ c z funkcji powiÄkszenia obrazu. NiektÃģre aparaty posiadajÄ tak zwany focus peaking, ktÃģry jest bardzo pomocny w takim wypadku. Opcjonalnie moÅžna skorzystaÄ z funkcji reset obiektywu, jeÅli jest dostÄpna w danym aparacie. Po restarcie aparatu koniecznie trzeba przeÅÄ czyÄ w tryb manualny ustawienia ostroÅci i nie dotykaÄ pierÅcienia ostroÅci.
Jak zwykle przyjemnie sie ogladalo. Dziekuje za film. Ja w zasadzie robie bardzo podobnie jak pan z ta roznica ze kompas jest zbedny. Trzeba tylko zlokalizowac gwiazde polarna a to jest bardzo latwe. Wielka niedzwiedzica i na oko piec odleglosci od wysokosci wozu. Ew kompas w komorce. Zawsze ja mamy z soba i zmnieksza to wage i ilosc acesoriow w plecaku.
@@bajkierbroda W teorii owszem. Jednak maly woz jest slabo widoczny i zazwyczaj to jego lokalizuje sie za pomoca duzego. Jest jasny i bardzo latwo rozpoznaawalny. Taka moja praktyka.
@@NataliaEriksson WiÄc moÅžna jeszcze Åatwiej.. ÅÄ czymy tylne "koÅa" wielkiego wozu, i przedÅuÅženie tej linii, prawie idealnie wskaÅže nam gwiazdÄ polarnÄ ð
CzeÅÄ, jestem na tym kanale po raz pierwszy. WÅrÃģd tegorocznych projektÃģw, na mojej liÅcie umieÅciÅem wÅaÅnie star trails, takÅže biorÄ c pod uwagÄ timing, ten filmik powstaÅ chyba na telepatyczne zamÃģwienie :) A Åžeby byÅo Åmieszniej, to wczoraj wylicytowaÅem swojego Irixa 15mm (tylko, Åže w wersji Firefly), ktÃģry jest juÅž w drodze do mnie :) DziÄki za ten materiaÅ, czekam na weekend, Åžeby ruszyÄ w teren!
GdzieÅ w sieci widziaÅem piÄkne zdjÄcie gwiazd na GwiazdÄ PolarnÄ przy peÅni ksiÄÅžyca, tak Åže na drugim planie byÅ Åadnie widoczny stary drewniany wiatrak. To byÅa fotka chyba pana WaÅkiela.
WyczerpujÄ co, fachowo i luzacko jak najbardziej. Obiektyw blokujÄ teÅž plastrem :-) . PaweÅku, a droga mleczna teÅž w tej formie filmowej bÄdzie? :-)
Polecam aplikacje na telefon w ktÃģrej mozna sprawdziÄ co do minuty ruch gwiazd, polozenie gwiazd, droge mlecznÄ , ksiezyc, poprostu wszystko co na niebie.. Star walk 2
Super materiaÅ, tak siÄ zastanawiam jak zrobiÄ zdjÄcia gwiazd na wysokim ISO bez wÅÄ czonego odszumiania? U mnie po naÅwietlaniu 1 min , 1 minutowe odszumianie ! Analogicznie 2 min naÅwietlania- 2 min odszumianie . A moÅže wyÅÄ czyÄ to odszumianie? Ale co wtedy z kolorowymi pikselami ? Mam sony 77 mark2
Przy torach gwiazd trzeba obowiÄ zkowo wyÅÄ czyÄ odszumianie w aparacie. GdzieÅ w komentarzu poniÅžej jest jak za pomocÄ "czarnej maski" odszumiÄ zdjÄcia w programie Startrails.
6:39 WspÃģÅczesne aparaty majÄ moÅžliwoÅÄ Åadowania przez port USB . Tak rekompensujÄ sobie brak drugiej baterii podczas nagrywania filmÃģw. W tym przypadku kabel z powerbanku trzeba podpiÄ Ä od razu, aby potem nie trzÄ ÅÄ aparatem. Powerbank naÅaduje, albo bardzo spowolni rozÅadowywanie baterii.
Bardzo uÅžyteczny poradnik. UrodziÅy mi siÄ dwa pytania: (1) czy szumy matrycy przy tak dÅugiej ekspozycji nie niszczÄ zdjÄÄ jeÅli uÅžyjemy aparatu z APS-c lub mniejszego ?, (2) jak zauwaÅžyÅem ogÃģlna ostroÅÄ obiektywÃģw zoom przy otwartej przysÅonie jest bardzo sÅaba ( mam ten 10-20 Sigmy ) , czy to bardzo wpÅynie na wraÅženie ostroÅci zdjÄcia ? DziÄkujÄ za ten ciekawy odcinek, czekam na nastÄpny i tymczasem pozdrawiam !
jakom nocy gwiazdo fotograf podpisze sie pod tymi radami, z tymze sa aparaty, ktore nie potrzebuja wezykow i miliona zdjec, by je sklejac, bo jest jedna klatka natywna i na nia sa nakladane efekty swietlne, wiec zdjecie jest jedno na karcie, a nie pincet ;) no i nie zawsze ustawianie na nieskonczonosc da odpowiednia ostrosc, zwlaszcza w bezlustrach i mocniej zaawansowanych technologicznie obiektywach. pozdrawiam i zycze udanych lowow
Czy mÃģgÅbyÅ wytÅumaczyÄ tak dla laika jak wÅaÅnie uniknÄ Ä robienia kilkuset zdjÄÄ jednej nocy i sklejania ich potem do kupy?;) CÃģÅž to jest ta natywna klatka?
@@dariat.9090 aparaty Olympus, a podejrzewam ze inne tez, niespecjalnie sie orientuje, same sklejaja te zdjecia w jedna klatke. U Olka to funkcja sie nazywa live composite i sluzy do dodawania swiatla na zdjecie, czyli wlasnie ruch gwiazd lub malowanie swiatlem. Chodzi o to, ze jedna klatka moze trwac kilka godzin a zdjecie nie jest przeswietlone
Åwietny poradnik ... ale ja na moich sigmach nie mam podziaÅki odlegÅoÅci a w aparacie nie widzÄ aby byÅo coÅ co mogÅo by mi pomagaÄ przy ustawieniu odlegÅoÅci na nieskoÅczonoÅÄ. moje obiektywy sÄ pod sony FE ....
JeÅželi ktoÅ ma obiektyw bez pierÅcienia ze skalÄ ostroÅci, to ja podpowiem jak ustawiÄ ostroÅÄ. Kierujemy aparat w stronÄ jakiejÅ jasnej gromady otwartej, jeÅli mamy zooma to "zumujemy" na maxa, przeÅÄ czamy w tryb LV, powiÄkszamy 10x czy ile moÅžemy maxymalnie, i wtedy krÄcimy pierÅcieniem aÅž uzyskamy najlepszy obraz biaÅych punktÃģw, czyli gwiazd. Zostawiamy, wracamy zoomem do wartoÅci jaka nas interesuje, wyÅÄ czamy tryb LV, i robimy normalnie foty. Jeszcze dodam, Åže warto uÅžywaÄ czerwonej latarki, aby nie psuÄ sobie adaptacji wzroku do ciemnoÅci. MoÅžna teÅž ustawiÄ wyswietlacz w aparacie na kolor czerwony, zawsze to lepiej niÅž jakiÅ jasny..
Nic z tego nie bÄdzie. W wiÄkszoÅci obiektywÃģw ostroÅÄ rozjeÅždÅža siÄ po zmianie ogniskowej. Za to duÅžo obiektywÃģw posiada funkcje reset. DziaÅa to tak, Åže po wyÅÄ czeniu i wÅÄ czeniu aparatu ostroÅÄ zostaje automatycznie ustawiona na nieskoÅczonoÅÄ. ZdjÄcia typu startrails wykonuje siÄ z reguÅy na najkrÃģtszej ogniskowej. Dlatego ten sposÃģb jest jak najbardziej skuteczny. Nawet jeÅli aparat odrobinÄ siÄ pomyli przy resecie, to gÅÄbia ostroÅci bÄdzie wystarczajÄ co duÅža by obraz gwiazd byÅ ostry.
@@Koziolrogacz Sorry, ale pogubiÅem siÄ... WiÄc bÄdzie coÅ z tego, czy "nic z tego nie bÄdzie"? A jeÅli obiektyw nie posiada funkcji reset (nie wiedziaÅem Åže jest taka funkcja), to na ogniskowej 10 mm takÅže da siÄ ustawiÄ ostroÅÄ sposobem jaki opisaÅem, i sprawdziÅem to osobiÅcie przed napisaniem. Tyle Åže Åatwiej i dokÅadniej jest na wiÄkszym zoomie. A jeÅli po zmianie ogniskowej ostroÅÄ siÄ deko zmieni, to bÄdzie tak znaczÄ ce, jak napisaÅeÅ to w ostatnim zdaniu.. Raczej nikt nie "cropuje" zdjÄÄ gwiazd, aby stwierdziÄ, czy na pewno sÄ idealnie ostre. MoÅže za wyjÄ tkiem zawodowcÃģw, ale film niekoniecznie do nich jest kierowany...
@@michatarczon5057 Nie bardzo wyobraÅžam sobie ostrzenie przy uÅžyciu maski Bahtinova w przypadku ogniskowych 18 mm i krÃģtszych, a gÅÃģwnie takiego zakresu uÅžywa siÄ dla zdjÄÄ typu startrails. Dla dÅugich ogniskowych rzÄdu 100 mm i wiÄcej jest to oczywiÅcie najlepsze narzÄdzie.
Trzeba byÅo powiedzieÄ: to nie musi byÄ gitzo, moÅže byÄ taniocha manfrotto. Bo dokÅadnie tak traktuje producent obu tych marek akurat markÄ Manfrotto. Taki statyw lekki przenoÅny wiÄc nie za bardzo sztywny bierze 4500zÅ a za Manfrotto o tych samych parametrach, moÅže trochÄ ciÄÅžszy, 1500 zÅ
Warto wspomnieÄ, Åže niektÃģre aparaty w tym Canon majÄ specjalne zasilacze. A taki Fujifilm X-S20 po podÅÄ czeniu na USB domyÅlnie siÄ zasila. WiÄc da siÄ robiÄ zdjÄcia nocÄ prawie bez koÅca. Co do obiektywÃģw uwaÅžaÅabym na zmiennoogniskowe. NiektÃģre nie dadzÄ siÄ ustawiÄ na nieskoÅczonoÅÄ, czyli ostroÅÄ na gwiazdy, bez poglÄ du zdjÄcia. Nie ma nic na korpusie a aparat nie pomaga - tak mam w kitowym od Nikona D40. Aparat a w zasadzie matryca ma znaczenie. Starsze aparaty miaÅy matryce ccd a ta grzaÅa siÄ mocno przy dÅugich czasach a wzmacniacz aÅž zabarwia obraz od brzegu na czerwono. Warto wtedy stosowaÄ chÅodzenie.
Czy nie moÅžna wykorzystaÄ interwaÅu w aparacie zamiast wÄÅžyka? teraÅšniejsze aparaty majÄ takÄ funkcje i wyszÅo OK. Statyw mam taki sam jak Pan ( podrÃģbka chiÅska ale taki sam ).
Mam podobny obiektyw do bezlusterkowca i mÄczyÅem siÄ z tym, sÄ dwa sposoby: 1. UstawiÄ obiektyw na nieskonczonoÅÄ w dzieÅ i zakleiÄ pierÅcieÅ taÅmÄ lub; 2. ustawiÄ duÅžÄ czuÅoÅÄ, duÅže powiÄkszenie w LV i ustawiÄ ostroÅÄ na jakiÅ punkt na horyzoncie lub jasnÄ gwiazdÄ, zablokowaÄ obiektyw, ustawiÄ kadr, zmieniÄ ISO na wÅaÅciwe.
Witam. Posiadam canona 250d i nie mam pojÄcia jakie mam zÅÄ cze do wÄÅžyka. Gdzie to sprawdziÄ, poniewaÅž na optyczne i na stronie canona nic nie pisze na ten temat?
To bÄdzie wypad testowy, nie nastawiam siÄ Åže wrÃģcÄ z piÄknymi kadrami. JadÄ niedaleko domu potrenowaÄ, zobaczyÄ co mi bÄdzie sprawiaÄ trudnoÅÄ, co ewentualnie zrobiÄ Åšle i nastÄpnym razem pojadÄ na "powaÅžnie" c:
Warto zainwestowaÄ w wÄÅžyk, to w stosunku do ceny aparatu nieduÅžy koszt a szkoda marnowaÄ czas spÄdzony w nocy, w chÅodzie i zobaczyÄ, Åže "nie wyszÅo".
Nie koniecznie potrzeba drogiego statywu jak taka potrzeba jest incydentalna.Ale potrzeba dobrej gÅowicy. Ja sobie sam trÃģjnÃģg - statyw wyspawaÅem sam z rurek - i jest nie do ruszenia. Takiego statywu uÅžywam kilka razy w roku wiÄc inwestowanie w sam trÃģjnÃģg 1000 zÅ dla mnie to absurd.
cha,cha....gwiazdy obracajÄ siÄ wokÃģÅ Gwiazdy Polarnej. Panie Pawle a moÅže to oÅ obrotu Ziemi przechodzi przez GwiazdÄ PolarnÄ i to ziemia obraca siÄ a nieboskÅon stoi ? ð
Teraz czekamy na odcinek o drodze mlecznej :D
Wysoko zawieszona poprzeczka wzglÄdem innych kanaÅÃģw o fotografii. Bardzo dobry odcinek, tÅukÄ wszystko jak leci by wrÃģciÄ za jakiÅ czas i rozumieÄ wiÄcej. âïļâïļâïļ
Super Panie Pawle.
JuÅž nie mogÄ doczekaÄ siÄ czÄÅci praktycznej.
DziÄkuje za ten film Pani Dorocie i Panu.
PowiedziaÅem w filmie, Åže bÄdzie w sobotÄ - to do soboty muszÄ go zrobiÄ :)
Åwietny material
ð
No wÅaÅnie przygotowanie klucz do sukcesu.
Super film panie Pawle.Za kazdym razem mam wrazenie ze siedze obok i slucham slucham a buzia sama sie otwiera ze zdziwienia oraz zachwytu.Dziekuje bardzo.Pozdrawiam i pieknego dnia zyczeð
Åwietny film, jak zwykle. Jedna uwaga. Obecnie wiÄkszoÅÄ obiektywÃģw przynajmniej do bezlusterkowcÃģw ma elektroniczny pierÅcieÅ ostroÅci bez staÅej fizycznie pozycji dla nieskoÅczonoÅci. A wykonanie dla pewnoÅci kilku obrotÃģw po omacku przeostrza poza nieskoÅczonoÅÄ. Nie uniknie siÄ ostrzenia na miejscu na najdalszy kontrastowy obiekt.
Z kolei czeÅÄ obiektywÃģw manualnych nieskoÅczonoÅÄ ma tuÅž przed koÅcem zakresu, czy to z powodu niedokÅadnoÅci wykonania, czy rÃģÅžnic pomiÄdzy egzemplarzami a w niektÃģrych przypadkach Åwiadomie, bo przy skrajnie rÃģÅžnych temperaturach otoczenia ta sama odlegÅoÅÄ ostrzenia, w tym nieskoÅczonoÅÄ, wymaga nieco innego ustawienia pierÅcienia ostroÅci i musi byÄ zapas. Tak jest np. z polecanym do astro Samyangiem 12 2.0. KaÅžda sztuka ma inaczej a w zimie nieskoÅczonoÅÄ wymaga ustawienia pierÅcienia nieco dalej od koÅca skali niÅž w lecie. W takim przypadku, jeÅli nie ma byÄ duÅžego spadku temperatury, wygodniej ustawiÄ nieskoÅczonoÅÄ jeszcze w dzieÅ i unieruchomiÄ pierÅcieÅ szarÄ taÅmÄ , ew. nanieÅÄ ustawienie flamastrem na obudowÄ lub jeÅli pierÅcieÅ ma blokadÄ, zablokowaÄ.
UÅžywaÅem obiektywu bez skali z elektronicznym pierÅcieniem i wiÄcej nie bÄdÄ, wolÄ podpiÄ Ä jakiegoÅ starego manuala i mieÄ pewnoÅÄ, Åže nie zmarnujÄ nocy.
Przy obiektywie z elektronicznym pierÅcieniem ostroÅci najlepiej ustawiaÄ ostroÅÄ manualnie korzystajÄ c z funkcji powiÄkszenia obrazu. NiektÃģre aparaty posiadajÄ tak zwany focus peaking, ktÃģry jest bardzo pomocny w takim wypadku. Opcjonalnie moÅžna skorzystaÄ z funkcji reset obiektywu, jeÅli jest dostÄpna w danym aparacie. Po restarcie aparatu koniecznie trzeba przeÅÄ czyÄ w tryb manualny ustawienia ostroÅci i nie dotykaÄ pierÅcienia ostroÅci.
Jak zwykle przyjemnie sie ogladalo. Dziekuje za film. Ja w zasadzie robie bardzo podobnie jak pan z ta roznica ze kompas jest zbedny. Trzeba tylko zlokalizowac gwiazde polarna a to jest bardzo latwe. Wielka niedzwiedzica i na oko piec odleglosci od wysokosci wozu. Ew kompas w komorce. Zawsze ja mamy z soba i zmnieksza to wage i ilosc acesoriow w plecaku.
MoÅžna jeszcze Åatwiej.. Gwiazda polarna to koniec dyszla maÅego wozuð
@@bajkierbroda W teorii owszem. Jednak maly woz jest slabo widoczny i zazwyczaj to jego lokalizuje sie za pomoca duzego. Jest jasny i bardzo latwo rozpoznaawalny. Taka moja praktyka.
@@NataliaEriksson WiÄc moÅžna jeszcze Åatwiej.. ÅÄ czymy tylne "koÅa" wielkiego wozu, i przedÅuÅženie tej linii, prawie idealnie wskaÅže nam gwiazdÄ polarnÄ ð
CzeÅÄ, jestem na tym kanale po raz pierwszy. WÅrÃģd tegorocznych projektÃģw, na mojej liÅcie umieÅciÅem wÅaÅnie star trails, takÅže biorÄ c pod uwagÄ timing, ten filmik powstaÅ chyba na telepatyczne zamÃģwienie :) A Åžeby byÅo Åmieszniej, to wczoraj wylicytowaÅem swojego Irixa 15mm (tylko, Åže w wersji Firefly), ktÃģry jest juÅž w drodze do mnie :) DziÄki za ten materiaÅ, czekam na weekend, Åžeby ruszyÄ w teren!
GdzieÅ w sieci widziaÅem piÄkne zdjÄcie gwiazd na GwiazdÄ PolarnÄ przy peÅni ksiÄÅžyca, tak Åže na drugim planie byÅ Åadnie widoczny stary drewniany wiatrak. To byÅa fotka chyba pana WaÅkiela.
czekam na cz.II , film jak zwykle dobry :-) pozdrawiam
Super wskazÃģwki. UkÅony i podziekowania
Rewelacyjny kanaÅ.
Wszystkiego najlepszego Panie Pawle !
DziÄki za super kompendium wiedzy ð
Super Panie Pawle, Åwietny poradnik
WyczerpujÄ co, fachowo i luzacko jak najbardziej. Obiektyw blokujÄ teÅž plastrem :-) . PaweÅku, a droga mleczna teÅž w tej formie filmowej bÄdzie? :-)
Super
Na ten odcinek czekaÅemð
DziÄkujÄ.ððð
Polecam aplikacje na telefon w ktÃģrej mozna sprawdziÄ co do minuty ruch gwiazd, polozenie gwiazd, droge mlecznÄ , ksiezyc, poprostu wszystko co na niebie.. Star walk 2
Super materiaÅ, tak siÄ zastanawiam jak zrobiÄ zdjÄcia gwiazd na wysokim ISO bez wÅÄ czonego odszumiania? U mnie po naÅwietlaniu 1 min , 1 minutowe odszumianie ! Analogicznie 2 min naÅwietlania- 2 min odszumianie . A moÅže wyÅÄ czyÄ to odszumianie? Ale co wtedy z kolorowymi pikselami ? Mam sony 77 mark2
Przy torach gwiazd trzeba obowiÄ zkowo wyÅÄ czyÄ odszumianie w aparacie. GdzieÅ w komentarzu poniÅžej jest jak za pomocÄ "czarnej maski" odszumiÄ zdjÄcia w programie Startrails.
@@FotografiajestFajna dziÄkujÄ bardzo za odpowiedÅš ð
Super film. PoleciÅbym jeszcze, alternatywnie zamiast baterii, Powerbank z adapterem :)
6:39 WspÃģÅczesne aparaty majÄ moÅžliwoÅÄ Åadowania przez port USB . Tak rekompensujÄ sobie brak drugiej baterii podczas nagrywania filmÃģw. W tym przypadku kabel z powerbanku trzeba podpiÄ Ä od razu, aby potem nie trzÄ ÅÄ aparatem. Powerbank naÅaduje, albo bardzo spowolni rozÅadowywanie baterii.
Witam, zapomniaÅ Pan powiedzieÄ w ktÃģrych miesiacach roku najlepiej fotografowaÄ gwiazdy
Bardzo uÅžyteczny poradnik. UrodziÅy mi siÄ dwa pytania: (1) czy szumy matrycy przy tak dÅugiej ekspozycji nie niszczÄ zdjÄÄ jeÅli uÅžyjemy aparatu z APS-c lub mniejszego ?, (2) jak zauwaÅžyÅem ogÃģlna ostroÅÄ obiektywÃģw zoom przy otwartej przysÅonie jest bardzo sÅaba ( mam ten 10-20 Sigmy ) , czy to bardzo wpÅynie na wraÅženie ostroÅci zdjÄcia ? DziÄkujÄ za ten ciekawy odcinek, czekam na nastÄpny i tymczasem pozdrawiam !
ZdjÄcia z w peÅni otwartego Canon 16-35 czy Irixa 15 sÄ ostrzejsze niÅž z Sigmy 10-20 ale jest to nieduÅža, akceptowalna rÃģÅžnica.
Superðððâ
Super ðð
Panie Pawle. Mam takÅže irixa 15mm. Czy robiÅ Pan kalibracje? Czy uwaÅža Pan, Åže warto kombinowaÄ?
Nie robiÅem kalibracji - nie potrzebowaÅem, obiektyw jest ostry przy peÅnym otworze.
ZdarzyÅo mi sie pojechaÄ z pÅytkÄ , ale bez statywu ...
jakom nocy gwiazdo fotograf podpisze sie pod tymi radami, z tymze sa aparaty, ktore nie potrzebuja wezykow i miliona zdjec, by je sklejac, bo jest jedna klatka natywna i na nia sa nakladane efekty swietlne, wiec zdjecie jest jedno na karcie, a nie pincet ;) no i nie zawsze ustawianie na nieskonczonosc da odpowiednia ostrosc, zwlaszcza w bezlustrach i mocniej zaawansowanych technologicznie obiektywach. pozdrawiam i zycze udanych lowow
Czy mÃģgÅbyÅ wytÅumaczyÄ tak dla laika jak wÅaÅnie uniknÄ Ä robienia kilkuset zdjÄÄ jednej nocy i sklejania ich potem do kupy?;) CÃģÅž to jest ta natywna klatka?
@@dariat.9090 aparaty Olympus, a podejrzewam ze inne tez, niespecjalnie sie orientuje, same sklejaja te zdjecia w jedna klatke. U Olka to funkcja sie nazywa live composite i sluzy do dodawania swiatla na zdjecie, czyli wlasnie ruch gwiazd lub malowanie swiatlem. Chodzi o to, ze jedna klatka moze trwac kilka godzin a zdjecie nie jest przeswietlone
Pierwszy ;-)
Pozdrawiam .... dobry temat.
MyÅlÄ, Åže bÄdzie miaÅ duÅžÄ oglÄ dalnoÅÄ :)
Åwietny poradnik ... ale ja na moich sigmach nie mam podziaÅki odlegÅoÅci a w aparacie nie widzÄ aby byÅo coÅ co mogÅo by mi pomagaÄ przy ustawieniu odlegÅoÅci na nieskoÅczonoÅÄ. moje obiektywy sÄ pod sony FE ....
Ten Soniak to bezzwierciadÅowiec? Tak czy inaczej, ustaw ostroÅÄ w trybie LV, na ekranie aparatu.
Tak sony a7C. Czyli i tak to jest metoda prÃģb i bÅÄdÃģw. Szkoda bo na starych sigmach byÅa podziaÅka w serii dg hsm.
@@intermarioklik6417 Nie, to bardzo Åatwe, moÅžna dobrze wyostrzyÄ. NapisaÅem w innym komentarzu jak to zrobiÄ.
JeÅželi ktoÅ ma obiektyw bez pierÅcienia ze skalÄ ostroÅci, to ja podpowiem jak ustawiÄ ostroÅÄ. Kierujemy aparat w stronÄ jakiejÅ jasnej gromady otwartej, jeÅli mamy zooma to "zumujemy" na maxa, przeÅÄ czamy w tryb LV, powiÄkszamy 10x czy ile moÅžemy maxymalnie, i wtedy krÄcimy pierÅcieniem aÅž uzyskamy najlepszy obraz biaÅych punktÃģw, czyli gwiazd. Zostawiamy, wracamy zoomem do wartoÅci jaka nas interesuje, wyÅÄ czamy tryb LV, i robimy normalnie foty. Jeszcze dodam, Åže warto uÅžywaÄ czerwonej latarki, aby nie psuÄ sobie adaptacji wzroku do ciemnoÅci. MoÅžna teÅž ustawiÄ wyswietlacz w aparacie na kolor czerwony, zawsze to lepiej niÅž jakiÅ jasny..
Nic z tego nie bÄdzie. W wiÄkszoÅci obiektywÃģw ostroÅÄ rozjeÅždÅža siÄ po zmianie ogniskowej. Za to duÅžo obiektywÃģw posiada funkcje reset. DziaÅa to tak, Åže po wyÅÄ czeniu i wÅÄ czeniu aparatu ostroÅÄ zostaje automatycznie ustawiona na nieskoÅczonoÅÄ. ZdjÄcia typu startrails wykonuje siÄ z reguÅy na najkrÃģtszej ogniskowej. Dlatego ten sposÃģb jest jak najbardziej skuteczny. Nawet jeÅli aparat odrobinÄ siÄ pomyli przy resecie, to gÅÄbia ostroÅci bÄdzie wystarczajÄ co duÅža by obraz gwiazd byÅ ostry.
@@Koziolrogacz Sorry, ale pogubiÅem siÄ... WiÄc bÄdzie coÅ z tego, czy "nic z tego nie bÄdzie"? A jeÅli obiektyw nie posiada funkcji reset (nie wiedziaÅem Åže jest taka funkcja), to na ogniskowej 10 mm takÅže da siÄ ustawiÄ ostroÅÄ sposobem jaki opisaÅem, i sprawdziÅem to osobiÅcie przed napisaniem. Tyle Åže Åatwiej i dokÅadniej jest na wiÄkszym zoomie. A jeÅli po zmianie ogniskowej ostroÅÄ siÄ deko zmieni, to bÄdzie tak znaczÄ ce, jak napisaÅeÅ to w ostatnim zdaniu.. Raczej nikt nie "cropuje" zdjÄÄ gwiazd, aby stwierdziÄ, czy na pewno sÄ idealnie ostre. MoÅže za wyjÄ tkiem zawodowcÃģw, ale film niekoniecznie do nich jest kierowany...
@@Koziolrogacz Lub zastosowaÄ maskÄ Batinova
@@michatarczon5057 Nie bardzo wyobraÅžam sobie ostrzenie przy uÅžyciu maski Bahtinova w przypadku ogniskowych 18 mm i krÃģtszych, a gÅÃģwnie takiego zakresu uÅžywa siÄ dla zdjÄÄ typu startrails. Dla dÅugich ogniskowych rzÄdu 100 mm i wiÄcej jest to oczywiÅcie najlepsze narzÄdzie.
Trzeba byÅo powiedzieÄ: to nie musi byÄ gitzo, moÅže byÄ taniocha manfrotto. Bo dokÅadnie tak traktuje producent obu tych marek akurat markÄ Manfrotto. Taki statyw lekki przenoÅny wiÄc nie za bardzo sztywny bierze 4500zÅ a za Manfrotto o tych samych parametrach, moÅže trochÄ ciÄÅžszy, 1500 zÅ
Warto wspomnieÄ, Åže niektÃģre aparaty w tym Canon majÄ specjalne zasilacze. A taki Fujifilm X-S20 po podÅÄ czeniu na USB domyÅlnie siÄ zasila. WiÄc da siÄ robiÄ zdjÄcia nocÄ prawie bez koÅca.
Co do obiektywÃģw uwaÅžaÅabym na zmiennoogniskowe. NiektÃģre nie dadzÄ siÄ ustawiÄ na nieskoÅczonoÅÄ, czyli ostroÅÄ na gwiazdy, bez poglÄ du zdjÄcia. Nie ma nic na korpusie a aparat nie pomaga - tak mam w kitowym od Nikona D40.
Aparat a w zasadzie matryca ma znaczenie. Starsze aparaty miaÅy matryce ccd a ta grzaÅa siÄ mocno przy dÅugich czasach a wzmacniacz aÅž zabarwia obraz od brzegu na czerwono. Warto wtedy stosowaÄ chÅodzenie.
Czy nie moÅžna wykorzystaÄ interwaÅu w aparacie zamiast wÄÅžyka? teraÅšniejsze aparaty majÄ takÄ funkcje i wyszÅo OK. Statyw mam taki sam jak Pan ( podrÃģbka chiÅska ale taki sam ).
MoÅžna, tylko czÄsto ograniczony jest do 30 sekund.
Witam mam pytanie jak ustawiÄ ostroÅÄ jak nie mam na obiektywie okienka z parametrami odlegÅoÅci ostrzenia.
Mam podobny obiektyw do bezlusterkowca i mÄczyÅem siÄ z tym, sÄ dwa sposoby: 1. UstawiÄ obiektyw na nieskonczonoÅÄ w dzieÅ i zakleiÄ pierÅcieÅ taÅmÄ lub; 2. ustawiÄ duÅžÄ czuÅoÅÄ, duÅže powiÄkszenie w LV i ustawiÄ ostroÅÄ na jakiÅ punkt na horyzoncie lub jasnÄ gwiazdÄ, zablokowaÄ obiektyw, ustawiÄ kadr, zmieniÄ ISO na wÅaÅciwe.
Czy przy matrycy APSC obiektyw o ekwiwalencie dla peÅnej klatki 12mm 2,8 przy cropie 1.5 bÄdzie 18 mm 4.2 . Pozdrawiam
BÄdzie jak 18mm f/2.8
Dzieki
Znam tÄ wioskÄ. Tam telewizor tylko soÅtys ma. ð
Panie Pawle a jak radzi sobie pan z kondensacja obiektywu ??
W filmie dla PatronÃģw dopowiedziaÅem kilka kwestii ktÃģre nie zmieÅciÅy siÄ z powodÃģw czasowych w gÅÃģwnym filmie.
Mam M 50 i jest brak wejÅci na wÄÅžyk, jak to ogarnÄ Ä, proszÄ o informacjÄ, pozdrawiam serdecznie Marek
To jest problem, moÅže sterowaÄ aparatem poprzez aplikacjÄ przez wi-fi?
th-cam.com/video/227hLJkoNnk/w-d-xo.html
Witam. Posiadam canona 250d i nie mam pojÄcia jakie mam zÅÄ cze do wÄÅžyka. Gdzie to sprawdziÄ, poniewaÅž na optyczne i na stronie canona nic nie pisze na ten temat?
WÄÅžyk RS-60E3 - bardzo popularny ð
DziÄkujÄ, wÅaÅnie kupiÅem w RTV euro AGD i jutro jadÄ na swoje pierwsze perseidy ð
@@young_p_mlody_pstrag TrochÄ ksiÄÅžyc za mocny, niebo bÄdzie blade ð, my siÄ wybieramy ale dopiero po 20-tym.
To bÄdzie wypad testowy, nie nastawiam siÄ Åže wrÃģcÄ z piÄknymi kadrami. JadÄ niedaleko domu potrenowaÄ, zobaczyÄ co mi bÄdzie sprawiaÄ trudnoÅÄ, co ewentualnie zrobiÄ Åšle i nastÄpnym razem pojadÄ na "powaÅžnie" c:
@@young_p_mlody_pstrag To powodzenia ð
A bez wezyka jak to ustawiÄ
Warto zainwestowaÄ w wÄÅžyk, to w stosunku do ceny aparatu nieduÅžy koszt a szkoda marnowaÄ czas spÄdzony w nocy, w chÅodzie i zobaczyÄ, Åže "nie wyszÅo".
Nie koniecznie potrzeba drogiego statywu jak taka potrzeba jest incydentalna.Ale potrzeba dobrej gÅowicy. Ja sobie sam trÃģjnÃģg - statyw wyspawaÅem sam z rurek - i jest nie do ruszenia. Takiego statywu uÅžywam kilka razy w roku wiÄc inwestowanie w sam trÃģjnÃģg 1000 zÅ dla mnie to absurd.
cha,cha....gwiazdy obracajÄ siÄ wokÃģÅ Gwiazdy Polarnej.
Panie Pawle a moÅže to oÅ obrotu Ziemi przechodzi przez GwiazdÄ PolarnÄ i to ziemia obraca siÄ a nieboskÅon stoi ? ð