PrzerobiÅem kilka kanaÅÃģw poÅwiÄconych fotografii, ale to jest najbardziej merytoryczny i sensowny jaki napotkaÅem. I prowadzi go najbardziej sympatyczny prowadzÄ cy ze wszystkich! Robi Pan ÅwietnÄ robotÄ, chylÄ czoÅa!
Pana filmy majÄ pewien klimat, ktÃģrego brakuje mi w obecnych filmach innych osÃģb. JednoczeÅnie przekazuje pan wiedzÄ, ktÃģrej nie widzÄ w innych filmikach, naprawdÄ bardzo podobajÄ mi siÄ Pana filmy i to jak i jakie informacje pan przekazuje :D
ZaczÄ Åem oglÄ daÄ Pana filmiki, Åžeby na szybko 'ogarnÄ Ä', jak obsÅuÅžyÄ mÃģj nowo kupiony bezlusterkowiec (kupiony na wyjazd), a staÅem siÄ pasjonatem fotografii i oglÄ dam caÅy czas Pana filmy. DziÄkujÄ Panu za to! :) (moja Åžona niekoniecznie :D)
MogÄ juÅž nie oglÄ daÄ Åžadnych innych "poradnikÃģw" na YT. Nigdzie, nikt nawet nie sugeruje zmieniaÄ trybu balansu na inny niÅž auto :) Bardzo dziÄkujÄ za mnÃģstwo wiedzy przedstawionej w bardzo przystÄpny sposÃģb!!!
OczywiÅcie jak zawsze przyjemnoÅÄ z oglÄ dania i sÅuchania. Ja w swoim Nikon D2x mam za pomocÄ jednego przycisku dokonuje pomiaru barwowej. To jest bardzo szybko i sprawnie. RÃģwnieÅž skalÄ K
Tak prosto i przejrzyÅcie, konkretnie logicznie i na przykladach - Åže nawet ja laik zaczynam to rozumieÄ :) A oglÄ daÅam juÅž wielu youtuberÃģw. DziÄkujÄ ðž
K.rde 23:30 a ja znÃģw siedzÄ przy aparacie ð i dowiaduje siÄ, Åže jednak nie balans auto. ðĪ znÃģw trzeba iÅÄ na spacer przetestowaÄ ð§âð§
CzeÅÄ. WpadÅem na pana kanaÅ trochÄ przypadkowo co zresztÄ nie jest dziwne bo przecieÅž naszym Åžyciem na ogÃģÅ kieruje przypadek. Bardzo podoba mi siÄ sposÃģb przekazywania wszelkich informacji. Jest ona bardzo przejrzysta i myÅlÄ Åže nawet caÅkowity amator bÄdzie wiedziaÅ o co chodzi a nie jak co niektÃģrzy ktÃģrych tylko zawodowiec zrozumie. Sam zajmujÄ siÄ fotografiÄ (amatorsko) jakieÅ 10 lat i caÅy czas czegoÅ siÄ uczÄ. Filmiki sÄ omawiane bardzo przystÄpnym jÄzykiem. pozdrawiam, Janusz
@@JanuszTod W najbliÅžszy czwartek bÄdzie film o sasankach, dzisiaj nagrywaÅem film o Praktyce (ale nie powiem o ktÃģrej), w przygotowaniu jest film o baÅkach mydlanych, o ksiÄ Åžkach do fotografii, o samodzielnej nauce fotografii (w domu), kolejny film z serii "ZrozumieÄ lampÄ bÅyskowÄ " i jeszcze trochÄ ð
@@FotografiajestFajna DziÄki, obejrzÄ. A moÅže jakiÅ filmik jak filmowaÄ lustrzankÄ (mam problem jak ustawiÄ autofokus, ciÄ gÅy pojedynczy) mam Nikona D5300. pozdrawiam, Janusz
Ma Pan racjÄ, te filmiki to rzeczywiÅcie zajÄcia/lekcje/wykÅady. JuÅž od dawna tak je traktujÄ. Mega wiedzÄ streszczona w kilkunastominutowych segmentach. DziÄki za te lekcje :) Wiele skorzystaÅem.
Mam nikona d5100 i prÃģbÃģwaÅem uÅžywaÄ opcji balansu bieli: ÅwiatÅo Åžarowe i zimne jarzeniowe w miejscach gdzie takie zastaÅem i zdjÄcia prawie zawsze Åšle wychodziÅy. U mnie automatyczny pomiar sprawdza siÄ najlepiej.
Ciekawy temat. Czy mogÄ prosiÄ o podobny odnoÅnie fotografii analogowej? Chodzi mi o ustawianie czuÅoÅci w aparacie... OgÃģlnie o osiÄ ganie efektu mniejszego i wiÄkszego nasycenia filmu kolorami oraz zmniejszenia i zwiÄkszenia kontrastu na filmie. WidziaÅem film o tej tematyce, ale po angielsku i nie do koÅca zrozumiaÅem. Ale czasem jak oglÄ dam zdjÄcia analogowe w internecie, to zadziwia mnie co moÅžna osiÄ gnÄ Ä przy fotografowaniu z uÅžyciem "najzwyklejszego" kodaka colorplus 200. Pan potrafi takie rzeczy dobrze wytÅumaczyÄ i widzÄ Åže jeszcze tego nie byÅo. BÄdÄ bardzo wdziÄczny.
Ten balans bieli, zawsze ciÄÅžko to wytÅumaczyÄð. Balans bieli, to rÃģwnowaÅženie bieli RGB, czÄsto dokÅadnoÅÄ ta jest niepoÅžÄ dana np. ÅwiatÅo Åwieczki, zachÃģd sÅoÅca, jesieÅ itp... generalnie, aby zobaczyÄ "prawdziwe" kolory jak w poÅudnie lub swietle bÅyskowym, to trzeba kaÅžde odchylenie barwy ÅwiatÅa od idealnego korygowaÄ i zazwyczaj nie bÄdzie to wyglÄ daÅo tak jak to zapamiÄtaliÅmy. MoÅžna wykonaÄ sobie taki test, zrobiÄ zdjÄcie przy oÅwietleniu Åžarowym na 3200K i 2800, poprawne kolory bÄdÄ na tym 2800( takie jakie byÅmy zobaczyli w idealnym swietle, oczywiÅcie pomijamy brak profilowania colorcheckerem ) na 3200 tak jak widzieliÅmy, po prostu korygujemy zafarb oÅwietlenia, ale to jest obligatoryjne w dzieÅach sztuki, wzornikach farb, reklamie.
Panie Pawle, obejrzaÅem film dot. autorskich praw majÄ tkowych. MoÅže warto rozszerzyÄ temat przepisÃģw np przy fotografowaniu.. Np w fotografii ulicznej kiedy moÅžemy wykorzystywaÄ dowolnie zdjÄcia ludzi bez ich zgody, a kiedy nie. SÄ zaleÅžnoÅci. Kiedy wystÄpujÄ wraÅžliwe miejsca do fotografowania, itd, itd. PS. OdkryÅem kanaÅ, fenomenalny! DziÄkujÄ i pozdrawiam gorÄ co.
Wykorzystanie wizerunku (osoby, budynku czy znaku handlowego) to delikatny temat, chcÄ zrobiÄ taki film ale jeszcze nie "dojrzaÅem" do niego, pewnÄ wiedze mam bo muszÄ jÄ mieÄ, ale przed zrobieniem filmu muszÄ poÅwieciÄ trochÄ czasu na przewertowanie aktualnych przepisÃģw. Pozdrawiam
piÄkna Polska JesieÅ - kocham PolskÄ,nasze lasy sÄ piÄkne,moje pytanie: czy Zenit 11- albo inna wersja,bÄdzie nadawaÅ siÄ do fotografowania w Lesie? pytam,bo to sÄ starsze analogowe aparaty,wiem,Åže mÃģj Canon EOS 700D - radzi sobie super w lesie,ale musiaÅem zmieniÄ wartoÅÄ migawki,nie wiem,czy zenit - sprawdzi siÄ dobrze w Årodku lasu.
W lesie jest trochÄ ciemniej wiÄc czÄsto potrzebne jest uÅžycie abo wiÄkszej czuÅoÅci albo dÅuÅžszego czasu i w tym drugim przypadku, fotografujÄ c aparatem analogowym bardzo przydatny jest statyw.
Jak ustawiÄ w Kelwinach balans bieli o zachodzie lub wschodzie sÅoÅca? Co sÄ dzi Pan o balansie ze wzorca, lub "pipetce" w konwerterach raw?-Zastanawiam siÄ czy te metody nie zlikwidujÄ np. naturalnego o tej porze czerwonego ÅwiatÅa sÅonecznego?
O zachodzie sÅoÅca po to by zdjÄcie byÅo bardziej czerwone ustawiam balans na 6000 - 7000 KelwinÃģw, poniewaÅž aparat automatycznie stara siÄ ten czerwony zdjÄ Ä i wychodzi zdjÄcie inne niÅž oczekujÄ. Co do "pipietki" to uÅžywam jeÅli chcÄ uzyskaÄ czystÄ biel na zdjÄciu gdzie jej nie ma (lub czerÅ) i praktycznie tylko w takich sytuacjach. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna DziÄkujÄ za odpowiedÅš, wÅaÅnie tak myÅlaÅem, Åže metody automatyczne zadziaÅajÄ na zasadzie auto poziomÃģw, doprowadzÄ do rÃģwnowagi barw usuwajÄ c np. kolory zachodu i dajÄ c nie zawsze naturalny efekt. Pozdrawiam
W moim Pentaxie K1 mogÄ siÄ nie przejmowaÄ balansem, gdyÅž woÅaÄ RAW-y mogÄ juÅž w aplikacji wewnÄ trz aparatu, co teÅž najczÄÅciej czyniÄ. Nie muszÄ do tego uÅžywaÄ komputera. Zatem mogÄ strzelaÄ na ten przykÅad na chmurce, czy teÅž na AUTO a potem przy woÅaniu ustawiÄ sobie powiedzmy 6100K, bÄ dÅš rÄcznie "zwaÅžyÄ" na biaÅej kartce, czy teÅž ustawiÄ na sÅoneczko. Bardzo poÅžyteczna opcja, szczegÃģlnie, gdy nie ma zbyt wiele czasu na zmianÄ ustawieÅ w trakcie pstrykania... POZDRO :) PS. powiadasz, Åže w kaÅždym aparacie moÅžna ustawiÄ balans bieli i tu siÄ z TobÄ nie zgodzÄ. OtÃģÅž w moim Zenicie 12 XP nie ma takiej opcji, ha ha ha...! ChoÄ cÃģrka sÄ siadki, ktÃģrÄ powoli wciÄ gam w tajniki fotografowania zadaje czasem baaaardzo frapujÄ ce pytania, np: Dlaczego w moim Zenicie nie ma ekranika albo ostatnio: Dlaczego Pentaconem-six nigdy nie robiÄ pionowych ujÄÄ, hmmm... ;)
A jaki balans bieli ustawiÄ w czasie robienia zdjÄÄ z koncertÃģw? W zamkniÄtych pomieszczeniach, gdzie pada, bÄ dz zmienia siÄ Åwiatlo co jakiÅ czas lub Åwieci kilka ÅšrÃģdeÅ ÅwiatÅa o rÃģÅžnej barwie?
WidzÄ, Åže niektÃģrzy juÅž wspomnieli o pokazywaniu aparatowi "tak wyglÄ da biaÅy". No wÅaÅnie, trochÄ szkoda, Åže Pan o tym nie wspomniaÅ, bo to chyba bardziej przydatne, niÅž by siÄ wydawaÅo, czy to przy robieniu zdjÄÄ przez przyciemnianÄ szybÄ, czy w jakimÅ niebiaÅym oÅwietleniu, jak na tym parkingu od "zgubionego" samochodu. Ja potrzebowaÅem kiedyÅ, poniekÄ d a propos filmu, bo coÅ tam na poczÄ tku leciaÅo, skalibrowaÄ siÄ ma biaÅe skrzydÅo samolotu, bo osÅona kabiny w AT-3 jest jakaÅ taka brÄ zowawa, czego siÄ oczywiÅcie nie dostrzega ze Årodka, ale pierwsze zdjÄcia wychodziÅy dziwne.
No fakt. MiaÅem Olympusa i przy ustawieniu na WB auto w zasadzie w 100% barwy byÅy prawidÅowe. WyjÄ tkiem byÅy zdjÄcia nocnego nieba na dÅugich czasach, gdy w kadrze nie byÅo wystarczajÄ co biaÅej powierzchni by automatyka zÅapaÅa punkt odniesienia. No ale to sÄ sytuacje w ktÃģrych Åžaden aparat nie poradzi sobie z automatycznym ustawieniem WB. Tu juÅž trzeba popracowaÄ nad kolorami przy wywoÅaniu RAW. Teraz uÅžywam Samsunga i o dziwo teÅž sobie Åwietnie radzi, a w Åwietle dziennym jest bezbÅÄdny.
No. FotografowaÅam ostatnio domek do sprzedaÅžy. W Årodku i na zewnÄ trz. Niby wszystko okej wyszÅo. OstroÅÄ brzytwa. Kompozycja i ekspozycja udana. OglÄ dam zdjÄcia na kompie i... jakieÅ "zimne". Owszem, byÅo pochmurno, ale nie aÅž tak. WiÄc musiaÅam posiedzieÄ przy kompie nieco dÅuÅžej i oÅžywiÄ zdjÄcia. A mogÅam od razu sprawÄ zaÅatwiÄ na miejscu. Po co traciÄ czas? DziÄkujÄ za zbalansowanie mojej wiedzy!
fajny materiaÅ :) w piguÅce: -fotografuj do formatu RAW -ustaw w aparacie dowolby balans bieli/temperaturÄ barwy - ( nie automat !!!) -staraj sie w czasie sesji lub przed niÄ zrobiÄ zdjecie szarej karty (od biedy - biaÅa maska samochodu, biaÅa kartka, czysty beton, biaÅy obrus, koÅnieÅžyk itp.) narzedzia programu do "wywoÅywania" zdjÄÄ pozwolÄ ci przy pomocy tych neutralnych kolorem "ÅwiadkÃģw " ustawiÄ naturalnÄ barwÄ.
@@FotografiajestFajna PodzieliÅem siÄ bo wiele razy mi siÄ to przydaÅo. Do produktowej to raczej coÅ w rodzaju ColorChecker Passport i to bezwzglÄdnie. Szara karta wpÅywa na balans bieli i w niewielkim stopniu na poprawne oddanie kolorÃģw.
czegoÅ tu nie rozumiem. ustawienie balansu bieli moÅže mieÄ wpÅyw na jpeg, ale jaki moÅže mieÄ wpÅyw na raw? chyba tylko w tym sensie, Åže podglÄ d rawa to teÅž jpeg.
W fotografii analogowej jest jeszcze gorzej bo film ma staÅy i niezmienny balans bieli dlatego kiedyÅ popularne byÅy filtry do zmiany temperatury ÅwiatÅa, dziÅ praktycznie zapomniane.
W aparacie mam przy rÄcznym ustawieniu balansu bieli moÅžliwoÅÄ jego ustawienia wedÅug wzorca bieli. CelujÄ tylko na ten wzorzec, wciskam SET i juÅž mogÄ zrobiÄ zdjÄcie. DokÅadnie chodzi o Canona A510. Tylko doÅÄ niejasna sprawa co ma byÄ tym wzorcem bieli. BiaÅa kartka odbijajÄ ca 100% ÅwiatÅa czy teÅž szara kartka pochÅaniajÄ ca 18% a odbijajÄ ca 82% ÅwiatÅa? Wiem Åže na obiektyw (a w przypadku Canona A510 zamÃģwiÅem sobie odpowiedniÄ tulejÄ do zamontowania filtrÃģw) sÄ teÅž specjalne wzorce do balansu bieli. Pytanie czy to takie ktÃģre dokÅadnie wÅaÅnie przepuszczajÄ tylko 82% ÅwiatÅa a blokujÄ te 18%?
Do ustawienia balansu bieli wedÅug wzorca to nie ma Åžadnego znaczenia (dla temperatury barwy) czy uÅžyjemy biaÅej powierzchni czy wzorcowej szarej karty - balans bÄdzie dokÅadnie ten sam. Ja miaÅem szarÄ kartÄ, ale gdzieÅ jÄ zgubiÅem, teraz mam Color Checkera z szarÄ kartÄ ale go nie noszÄ, szukam czegoÅ biaÅego a jak nie mogÄ znaleÅšÄ to uÅžywam chusteczki do nosa (oczywiÅcie czystej ð). Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna He, no i zrobiÅem fotÄ wg tych zaleceÅ. PokÃģj, oÅwietlenie ÅžarÃģwkowe, za wzorzec posÅuÅžyÅa biaÅa kartka papieru. Efekt? Niebieskie zdjÄcie na komputerze. Na motywie byÅo wiele biaÅych elementÃģw, uÅžycie pipetki z Lightrooma ustawiÅo idealnie balans tak, jak jak to postrzegam oczami. Nie rozumiem. Podobnie wyszÅo zdjÄcie wykonane na ustawieniu aparatowym (ÅwiatÅo ÅžarÃģwkowe), dla czego? Automat spisaÅ siÄ znacznie lepiej, wrÄcz idealnie.
@@ShwarcArnold OK, ale jak Pan to robiÅ, czy: 1.ZdjÄcie biaÅej powierzchni 2. Ustawienie w aparacie - WB wedÅug wzorca 3. Ustalenie wzorca do WB - wybranie zdjÄcia z punktu 1. Czy tak?
MaÅe sprostowanie : MoÅžliwoÅÄ ustawienia temperatury barwowej w stopniach Kelwina. Wiem Åže to ma byÄ przystÄpnie, ale kiedy chcemy komuÅ coÅ przekazaÄ rÃģbmy to w profesjonalny sposÃģb tak aby odbiorca nie powielaÅ bÅÄdÃģw ;) BTW jest kilka cyfrÃģwek gdzie AWB spisuje siÄ doskonale ;)
DziÄkujÄ za uwagi ale akurat "stopnie Kelwina" to niepoprawne okreÅlenie - temperaturÄ barwy mierzy siÄ w Kelwinach. Natomiast w jÄzyku polskim za pierwszym razem, w tekÅcie uÅžywa siÄ peÅnych nazw a nie jakiÅ BTW czy AWB bo to nie wyglÄ da profesjonalnie tylko jak internetowy beÅkot âšïļ. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Tyle Åže w menu aparatu lub na pokrÄtÅach mamy WB lub AWB, a nie balans bieli ;) Chyba Åže Polska wyprodukowaÅa jakiÅ aparat cyfrowy przeznaczony jedynie na rynek krajowy, a ja nic o tym nie wiem. Raczej nie internetowy beÅkot tylko powszechnie znane skrÃģty, ktÃģrych uÅžywa siÄ w tych szalonych czasach internetu.
@@FotografiajestFajna To nie ja jestem "mentorem" na kanale ;) a widzÄ Åže Fotografia jest Fajna nie znosi sÅÃģw krytyki, choÄ z czasem oraz wiÄkszÄ iloÅciÄ materiaÅÃģw przywyknie.
Drogi commo 1967, a tak naprawdÄ, to o co Ci chodzi? O "stopnie" Kelvina, ktÃģrych nie ma (co Autor powiedziaÅ wyÅžej), czy o skrÃģty uÅžywane w netykiecie, czy teÅž o wykazanie swej wyÅžszoÅci w temacie...?
Temperatura barwowa - barwa ÅwiatÅa (jego widmo) odpowiadajÄ ca widmu emitowanemu przez ciaÅo doskonale czarne o danej temperaturze wyraÅžonej w kelwinach.
W filmie jest prawidÅowo ( pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_barwowa#/media/Plik:Color_temperature.svg ). Suwak temperatury w trakcie wywoÅywania RAW-u moÅže sugerowaÄ odwrotnoÅÄ, ale suwakiem nie regulujemy temperatury ÅwiatÅa ktÃģre byÅo przy fotografowaniu, bo ono juÅž byÅo i tego nie zmienimy (jeÅli ÅwieciÅo sÅoÅce to byÅo 5000K) , tylko wprowadzamy korektÄ postrzegania tego ÅwiatÅa przez aparat, i jeÅli powiemy mu, Åže tam byÅo ÅwiatÅo o temperaturze 2400K (choÄ byÅo sÅoÅce - 5000K) to zdjÄcie bÄdzie niebieskie. Trudno to tak wytÅumaczyÄ - zrobiÄ film gdzie bÄdÄ oÅwietlaÅ przedmiot ÅwiatÅem o roÅžnej temperaturze. Pozdrawiam
Na wyÅwietlaczu aparatu widaÄ jpg, nie raw, raw zobaczysz w komputerze, w programie ktÃģry zostaÅ wygenerowany przez inne algorytmy. Poprawcie mnie jeÅli siÄ mylÄ.
TrochÄ szkoda tej urwanej myÅli o Kelwinach, bo to faktycznie nic skomplikowanego i dobrze Pan zaczÄ Å, wystarczyÅo dodaÄ Åže ustawianie balansu bieli dziaÅa na zasadzie regulacji, jeÅli mamy bardziej czerwone ÅwiatÅo i wiÄcej K np 6000 to w aparacie idziemy w drugÄ stronÄ od pewnego przyjÄtego punktu np 5000 co kaÅže nam ustawiÄ 4000 na aparacie. Wiadomo Åže nikt nie bÄdzie tak tego liczyÅ robiÄ c zdjÄcia ale jeÅli siÄ to zrozumie to przy odrobinie wprawy robi siÄ to juÅž automatycznie. To chyba najistotniejsze w tym wszystkim a zabrakÅo tej informacji. Poza tym caÅkiem fajny materiaÅ. I zgodzÄ siÄ z innymi komentujÄ cymi Åže kanaÅ prezentuje zdecydowanie inny poziom merytoryki niÅž wiÄkszoÅÄ na polskim yt, szczegÃģlnie materiaÅy biograficzne i te o tradycyjnym sprzÄcie z ktÃģrych faktycznie moÅžna siÄ czegoÅ dowiedzieÄ.
@@FotografiajestFajna No tak, to tutaj oglÄ daÅem te filmy o sprzÄcie, bardzo podobaÅo mi siÄ 10 radzieckich/niemieckich aparatÃģw (bÄdÄ kiedyÅ japoÅskie?), 10 aparatÃģw ktÃģre zmieniÅy fotografiÄ, historia firmy Konica itp, naprawdÄ sporo siÄ dowiedziaÅem i tak jak mÃģwiÅem bardzo podobaÅy mi siÄ teÅž te biografie, szczegÃģlnie Hartwiga, to chyba mÃģj ulubiony fotograf, moÅže i byli lepsi ale jednak nikt nie wywarÅ na mnie takiego wpÅywu i nikt mnie tak nie urzekÅ swoimi pracami.
TemperaturÄ barwowÄ odnosi siÄ ÅwiatÅa jakie oddaje rozgrzewana stal im wiÄcej stopni tym bardziej biaÅa a potem niebieska barwa, im chÅodniejsza tym bardziej czerwona . Pozdrawiam
@@adamn.9185 Tylko jest pytanie czy sÅoneczny dzieÅ to na pewno 5500K czy teÅž moÅže 6500K? Wydaje mi siÄ Åže to 6500K jest neutralne czyli nie ociepla ani nie ochÅadza zdjÄcia.
@@adamn.9185 To rzeczywiÅcie metal tylko PLATYNA , a definicja skali w stopniach K (Kelvina) brzmi : ciaÅo doskonale czarne (platyna) ogrzane do odpowiedniej temperatury (mierzonej w st. K) emituje okreÅlonÄ barwÄ ÅwiatÅa. Za najbardziej zbliÅžonÄ do ÅwiatÅa sÅonecznego (dziennego) przyjÄto temperaturÄ 5500-6000 K; im wyÅžsza tym bardziej niebieska (chÅodniejsza) , im niÅžsza tym cieplejsza (ÅžÃģÅtej do czerwonej) To jest widzialna czÄÅÄ widma ÅwiatÅa biaÅego. Wszystko powyÅžej to promieniowanie w kierunku UV i innych krÃģtkofalowych czÄÅci widma, wszystko poniÅžej to podczerwieÅ i inne promieniowanie dÅugofalowe (w tym promieniowanie cieplne)
Z Wikipedii: "W przeciwieÅstwie do skali Celsjusza, w skali Kelwina nie uÅžywa siÄ wyrazu âstopieÅâ, tj. temperatura 100 stopni Celsjusza to inaczej temperatura 373,15 kelwinÃģw. OkreÅlenie âstopieÅ Kelvinaâ zostaÅo zastÄ pione nazwÄ âkelwinâ na mocy 3. rezolucji XIII Generalnej Konferencji Miar i Wag"
PrzerobiÅem kilka kanaÅÃģw poÅwiÄconych fotografii, ale to jest najbardziej merytoryczny i sensowny jaki napotkaÅem. I prowadzi go najbardziej sympatyczny prowadzÄ cy ze wszystkich! Robi Pan ÅwietnÄ robotÄ, chylÄ czoÅa!
Bardzo mi miÅo ð
Balans bieli
Impresja jesienna jest piÄkna...
NaprawdÄ Åwietnie Pan przekazuje wiedzÄ...
MiÅo mi ð
Pana filmy majÄ pewien klimat, ktÃģrego brakuje mi w obecnych filmach innych osÃģb.
JednoczeÅnie przekazuje pan wiedzÄ, ktÃģrej nie widzÄ w innych filmikach, naprawdÄ bardzo podobajÄ mi siÄ Pana filmy i to jak i jakie informacje pan przekazuje :D
ZaczÄ Åem oglÄ daÄ Pana filmiki, Åžeby na szybko 'ogarnÄ Ä', jak obsÅuÅžyÄ mÃģj nowo kupiony bezlusterkowiec (kupiony na wyjazd), a staÅem siÄ pasjonatem fotografii i oglÄ dam caÅy czas Pana filmy. DziÄkujÄ Panu za to! :) (moja Åžona niekoniecznie :D)
Fotografia to fajne hobby i (niestety) jak wszystkie pasjÄ - wciÄ gajÄ ca. Pozdrawiam
Najlepszy kanaÅ o fotografii moim skromnym zdaniem. Jak zwykle bardzo konkretnie. Pozdrawiam :)
Jak zakÅadaÅem kanaÅ to marzyÅem, Åže ktoÅ kiedyÅ tak napisze i cÃģÅž ... marzenia siÄ speÅniajÄ . DziÄkujÄ i pozdrawiam
Haha dobre Åžarty. Polecam oglÄ dnÄ Ä DR5000
MogÄ juÅž nie oglÄ daÄ Åžadnych innych "poradnikÃģw" na YT. Nigdzie, nikt nawet nie sugeruje zmieniaÄ trybu balansu na inny niÅž auto :) Bardzo dziÄkujÄ za mnÃģstwo wiedzy przedstawionej w bardzo przystÄpny sposÃģb!!!
Jest Pan najlepszy na yt, PiÅsudski Fotografii Polskiej ðð
No - nie przesadzajmy ð - ale dziÄkujÄ.
OczywiÅcie jak zawsze przyjemnoÅÄ z oglÄ dania i sÅuchania. Ja w swoim Nikon D2x mam za pomocÄ jednego przycisku dokonuje pomiaru barwowej. To jest bardzo szybko i sprawnie. RÃģwnieÅž skalÄ K
Åwietne filmiki, duÅža iloÅÄ wiedzy âšïļ
Bardzo dziÄkujÄ ð
Tak prosto i przejrzyÅcie, konkretnie logicznie i na przykladach - Åže nawet ja laik zaczynam to rozumieÄ :) A oglÄ daÅam juÅž wielu youtuberÃģw. DziÄkujÄ ðž
MiÅo mi ð
DziÄkuje za lekcje ! :) Do nastÄpnego :) ps. Robi Pan kawaÅ dobrej roboty. Prosto, jasno kaÅždy zrozumie :)
DziÄki. Pozdrawiam ð.
Petarda!
PrzeczytaÅem kilka ksiÄ Åžek i obejrzaÅem kilkadziesiÄ t poradnikÃģw- nikt mi lepiej tego nie wytÅumaczyÅ.
To bardzo siÄ ciesze i zachÄcam do obejrzenia innych filmÃģw ð
MISTRZU :) SUPER!
Balans bieli to najwiÄkszy problem fotografika
Super zdjÄcia to perfekcyjny balans bieli!
Serdecznie pozdrawiam :)
Wojtek R.
Na odbiÃģr zdjÄcia skÅada siÄ wiele elementÃģw, takÅže kolorystyka zdjÄcia a ona czÄsto zaleÅžy od balansu bieli. Pozdrawiam
Swietny temat , jak zwykle prosto I dosadnie
K.rde 23:30 a ja znÃģw siedzÄ przy aparacie ð i dowiaduje siÄ, Åže jednak nie balans auto. ðĪ znÃģw trzeba iÅÄ na spacer przetestowaÄ ð§âð§
No i znÃģw muszÄ to samo napisaÄ - dziÄki wielkie sa kolejnÄ solidnÄ porcjÄ wiedzy :)
Bardzo dziÄkujÄ i pozdrawiam.
Rewelacyjne filmy. W koncu rozumiem o co w tym wszystkim chodzi ðð dziekuje ðð
Ciesze siÄ ð
Swoboda i dystans w filmach to przyjemny atut oglÄ dania i sÅuchania :) Pozdrawiam
Bardzo dobrze przekazuje Pan wiedze !!!
Bardzo dziÄkuje ð
CzeÅÄ. WpadÅem na pana kanaÅ trochÄ przypadkowo co zresztÄ nie jest dziwne bo przecieÅž naszym Åžyciem na ogÃģÅ kieruje przypadek.
Bardzo podoba mi siÄ sposÃģb przekazywania wszelkich informacji. Jest ona bardzo przejrzysta i myÅlÄ Åže nawet caÅkowity amator bÄdzie wiedziaÅ o co chodzi a nie jak co niektÃģrzy ktÃģrych tylko zawodowiec zrozumie. Sam zajmujÄ siÄ fotografiÄ (amatorsko) jakieÅ 10 lat i caÅy czas czegoÅ siÄ uczÄ. Filmiki sÄ omawiane bardzo przystÄpnym jÄzykiem.
pozdrawiam, Janusz
Bardzo dziÄkujÄ ð i zapraszam do pozostania.
@@FotografiajestFajna Na pewno pozostanÄ i czekam na kolejne filmy a moÅže jest coÅ w planach?
@@JanuszTod W najbliÅžszy czwartek bÄdzie film o sasankach, dzisiaj nagrywaÅem film o Praktyce (ale nie powiem o ktÃģrej), w przygotowaniu jest film o baÅkach mydlanych, o ksiÄ Åžkach do fotografii, o samodzielnej nauce fotografii (w domu), kolejny film z serii "ZrozumieÄ lampÄ bÅyskowÄ " i jeszcze trochÄ ð
@@FotografiajestFajna DziÄki, obejrzÄ. A moÅže jakiÅ filmik jak filmowaÄ lustrzankÄ (mam problem jak ustawiÄ autofokus, ciÄ gÅy pojedynczy) mam Nikona D5300.
pozdrawiam, Janusz
Nie, kanaÅ jest o fotografii i nie przewidujÄ materiaÅÃģw o filmowaniu, ale polecam Adriana Kilara th-cam.com/users/akilarfeatured
Jak zawsze mega konkretnie !!! Pozdrawiam.
Bardzo dziÄkujÄ ð. Pozdrawiam
Super proste odcinki otwierajÄ oczy i japÄ na to na co maÅo przywiazywaÅem uwagÄ bardzo dziÄkujÄ za lekcje i proszÄ o wiÄcej.
Bardzo siÄ cieszÄ, Åže filmy sÄ pomocne. Zapraszam do Grupy FJF na Facebooku. Pozdrawiam
Kolejna dobra lekcja jak bawic sie fotografia.Wszystko dla mnie zrozumiale wiec????Zabieramy sie za zabaweðððPozdrawiam seedecznieâââ
WÅaÅnie - naleÅžy siÄ bawiÄ fotografiÄ , fotografowanie ma sprawiaÄ radoÅÄ i frajdÄ ð. Pozdrawiam
Bardzo lubiÄ pana ogladaÄ
Bardzo mi miÅo ð
Ma Pan racjÄ, te filmiki to rzeczywiÅcie zajÄcia/lekcje/wykÅady. JuÅž od dawna tak je traktujÄ. Mega wiedzÄ streszczona w kilkunastominutowych segmentach. DziÄki za te lekcje :) Wiele skorzystaÅem.
Jedyny kanaÅ gdzie jest mowa o fotografii a nie marketingowy stek bzdur.
Wszystkie inne poblokowaÅem szkoda czasu.
Pozdrawiam
Pozdrawiam ð
Wiele siÄ nauczyÅem. DziÄkuje. Jeszcze dzis zakÅadam patronite. Oby sie udaÅo :-)
Mam nikona d5100 i prÃģbÃģwaÅem uÅžywaÄ opcji balansu bieli: ÅwiatÅo Åžarowe i zimne jarzeniowe w miejscach gdzie takie zastaÅem i zdjÄcia prawie zawsze Åšle wychodziÅy. U mnie automatyczny pomiar sprawdza siÄ najlepiej.
U mnie teÅž. To chyba specyfika NikonÃģw ð
Ciekawy temat. Czy mogÄ prosiÄ o podobny odnoÅnie fotografii analogowej? Chodzi mi o ustawianie czuÅoÅci w aparacie... OgÃģlnie o osiÄ ganie efektu mniejszego i wiÄkszego nasycenia filmu kolorami oraz zmniejszenia i zwiÄkszenia kontrastu na filmie. WidziaÅem film o tej tematyce, ale po angielsku i nie do koÅca zrozumiaÅem. Ale czasem jak oglÄ dam zdjÄcia analogowe w internecie, to zadziwia mnie co moÅžna osiÄ gnÄ Ä przy fotografowaniu z uÅžyciem "najzwyklejszego" kodaka colorplus 200. Pan potrafi takie rzeczy dobrze wytÅumaczyÄ i widzÄ Åže jeszcze tego nie byÅo. BÄdÄ bardzo wdziÄczny.
i dzisiaj siÄ bawiÄ balansem bÄdÄ, dziÄki za te sÅoneczka, chmurki i domek, ale pokombinujÄ jak Dorota ;) pozdrawiam
Wiem - "ByÄ jak Dorota" - Pozdrawiam ð
swietny post dziekuje
Bardzo proszÄ ð
Jak zwykle super. :)
Bardzo podoba mi siÄ bezpoÅrednioÅÄ przekazu
Bardzo siÄ cieszÄ ð
To jest niesamowite jak wszystkie tematy w tym Åwiecie siÄ ze sobÄ ÅÄ czÄ , ile w fotografii jest fizyki.
PS: DziÄkujÄ, bardzo przydatny film!
Bardzo dziÄkujÄ ð
Pozdrawiam najlepszego nauczyciela.
Bardzo dziÄkujÄ ð
pasja, profesjonalizm i ta intuicja fotograficzna . . .bardzo lubie te spotkania . . . thx !
Film powstaÅ caÅkowicie spontanicznie, miaÅo byÄ co innego a wyszÅo o Balansie Bieli ð
Bardzo dziÄkujÄ za film.
Pozdrawiam.
Powinien Pan dostac jakas statuetkÄ za to iz moj wolny mozg zalapal w koncu czym jest balas bieliððð dziekuj jest pan naprawde WIELKI
DziÄkuje, staram siÄ ð
Ten balans bieli, zawsze ciÄÅžko to wytÅumaczyÄð. Balans bieli, to rÃģwnowaÅženie bieli RGB, czÄsto dokÅadnoÅÄ ta jest niepoÅžÄ dana np. ÅwiatÅo Åwieczki, zachÃģd sÅoÅca, jesieÅ itp... generalnie, aby zobaczyÄ "prawdziwe" kolory jak w poÅudnie lub swietle bÅyskowym, to trzeba kaÅžde odchylenie barwy ÅwiatÅa od idealnego korygowaÄ i zazwyczaj nie bÄdzie to wyglÄ daÅo tak jak to zapamiÄtaliÅmy. MoÅžna wykonaÄ sobie taki test, zrobiÄ zdjÄcie przy oÅwietleniu Åžarowym na 3200K i 2800, poprawne kolory bÄdÄ na tym 2800( takie jakie byÅmy zobaczyli w idealnym swietle, oczywiÅcie pomijamy brak profilowania colorcheckerem ) na 3200 tak jak widzieliÅmy, po prostu korygujemy zafarb oÅwietlenia, ale to jest obligatoryjne w dzieÅach sztuki, wzornikach farb, reklamie.
Panie Pawle, obejrzaÅem film dot. autorskich praw majÄ tkowych. MoÅže warto rozszerzyÄ temat przepisÃģw np przy fotografowaniu.. Np w fotografii ulicznej kiedy moÅžemy wykorzystywaÄ dowolnie zdjÄcia ludzi bez ich zgody, a kiedy nie. SÄ zaleÅžnoÅci. Kiedy wystÄpujÄ wraÅžliwe miejsca do fotografowania, itd, itd. PS. OdkryÅem kanaÅ, fenomenalny! DziÄkujÄ i pozdrawiam gorÄ co.
Wykorzystanie wizerunku (osoby, budynku czy znaku handlowego) to delikatny temat, chcÄ zrobiÄ taki film ale jeszcze nie "dojrzaÅem" do niego, pewnÄ wiedze mam bo muszÄ jÄ mieÄ, ale przed zrobieniem filmu muszÄ poÅwieciÄ trochÄ czasu na przewertowanie aktualnych przepisÃģw. Pozdrawiam
piÄkna Polska JesieÅ - kocham PolskÄ,nasze lasy sÄ piÄkne,moje pytanie: czy Zenit 11- albo inna wersja,bÄdzie nadawaÅ siÄ do fotografowania w Lesie?
pytam,bo to sÄ starsze analogowe aparaty,wiem,Åže mÃģj Canon EOS 700D - radzi sobie super w lesie,ale musiaÅem zmieniÄ wartoÅÄ migawki,nie wiem,czy zenit - sprawdzi siÄ dobrze w Årodku lasu.
W lesie jest trochÄ ciemniej wiÄc czÄsto potrzebne jest uÅžycie abo wiÄkszej czuÅoÅci albo dÅuÅžszego czasu i w tym drugim przypadku, fotografujÄ c aparatem analogowym bardzo przydatny jest statyw.
Szacunekð
DziÄki ð
Bez balansu bieli widaÄ, Åže kochasz DorotÄ!
Bo to ciepÅa kobieta, tak ok. 3500K ð
Jak ustawiÄ w Kelwinach balans bieli o zachodzie lub wschodzie sÅoÅca? Co sÄ dzi Pan o balansie ze wzorca, lub "pipetce" w konwerterach raw?-Zastanawiam siÄ czy te metody nie zlikwidujÄ np. naturalnego o tej porze czerwonego ÅwiatÅa sÅonecznego?
O zachodzie sÅoÅca po to by zdjÄcie byÅo bardziej czerwone ustawiam balans na 6000 - 7000 KelwinÃģw, poniewaÅž aparat automatycznie stara siÄ ten czerwony zdjÄ Ä i wychodzi zdjÄcie inne niÅž oczekujÄ. Co do "pipietki" to uÅžywam jeÅli chcÄ uzyskaÄ czystÄ biel na zdjÄciu gdzie jej nie ma (lub czerÅ) i praktycznie tylko w takich sytuacjach. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna DziÄkujÄ za odpowiedÅš, wÅaÅnie tak myÅlaÅem, Åže metody automatyczne zadziaÅajÄ na zasadzie auto poziomÃģw, doprowadzÄ do rÃģwnowagi barw usuwajÄ c np. kolory zachodu i dajÄ c nie zawsze naturalny efekt.
Pozdrawiam
"Inny poziom widzenia kolorÃģw"ðððð
Mam pytanie. Jaki balans ustawiÄ do zdjÄÄ nocnych?
MaÅo KelwinÃģw :) 4000-3000 czasem mniej. Przy fotografii w RAWach zawsze moÅžna to pÃģÅšniej jeszcze skorygowaÄ w postprodukcji.
W moim Pentaxie K1 mogÄ siÄ nie przejmowaÄ balansem, gdyÅž woÅaÄ RAW-y mogÄ juÅž w aplikacji wewnÄ trz aparatu, co teÅž najczÄÅciej czyniÄ. Nie muszÄ do tego uÅžywaÄ komputera. Zatem mogÄ strzelaÄ na ten przykÅad na chmurce, czy teÅž na AUTO a potem przy woÅaniu ustawiÄ sobie powiedzmy 6100K, bÄ dÅš rÄcznie "zwaÅžyÄ" na biaÅej kartce, czy teÅž ustawiÄ na sÅoneczko. Bardzo poÅžyteczna opcja, szczegÃģlnie, gdy nie ma zbyt wiele czasu na zmianÄ ustawieÅ w trakcie pstrykania...
POZDRO :)
PS. powiadasz, Åže w kaÅždym aparacie moÅžna ustawiÄ balans bieli i tu siÄ z TobÄ nie zgodzÄ. OtÃģÅž w moim Zenicie 12 XP nie ma takiej opcji, ha ha ha...!
ChoÄ cÃģrka sÄ siadki, ktÃģrÄ powoli wciÄ gam w tajniki fotografowania zadaje czasem baaaardzo frapujÄ ce pytania, np:
Dlaczego w moim Zenicie nie ma ekranika albo ostatnio: Dlaczego Pentaconem-six nigdy nie robiÄ pionowych ujÄÄ, hmmm... ;)
A co z biala kartka przed obiektywem ?
A jaki balans bieli ustawiÄ w czasie robienia zdjÄÄ z koncertÃģw? W zamkniÄtych pomieszczeniach, gdzie pada, bÄ dz zmienia siÄ Åwiatlo co jakiÅ czas lub Åwieci kilka ÅšrÃģdeÅ ÅwiatÅa o rÃģÅžnej barwie?
RÄcznie na staÅe np. 5500K a wÅaÅciwÄ kolorystykÄ to ustawiÄ w trakcie wywoÅywania RAW-Ãģw.
To czÄsto przewijajÄ ce siÄ imiÄ Dorota to moÅže jest imiÄ Twego aparatu?
ððð
WidzÄ, Åže niektÃģrzy juÅž wspomnieli o pokazywaniu aparatowi "tak wyglÄ da biaÅy". No wÅaÅnie, trochÄ szkoda, Åže Pan o tym nie wspomniaÅ, bo to chyba bardziej przydatne, niÅž by siÄ wydawaÅo, czy to przy robieniu zdjÄÄ przez przyciemnianÄ szybÄ, czy w jakimÅ niebiaÅym oÅwietleniu, jak na tym parkingu od "zgubionego" samochodu. Ja potrzebowaÅem kiedyÅ, poniekÄ d a propos filmu, bo coÅ tam na poczÄ tku leciaÅo, skalibrowaÄ siÄ ma biaÅe skrzydÅo samolotu, bo osÅona kabiny w AT-3 jest jakaÅ taka brÄ zowawa, czego siÄ oczywiÅcie nie dostrzega ze Årodka, ale pierwsze zdjÄcia wychodziÅy dziwne.
BÄdzie o tym film ð
W Canonie siÄ myli. ð I mam canona. W Olympusie zapomniaÅem Åže jest coÅ takiego jak ustawienie balansu bieli. ð Zawsze trafia. ð
No fakt. MiaÅem Olympusa i przy ustawieniu na WB auto w zasadzie w 100% barwy byÅy prawidÅowe. WyjÄ tkiem byÅy zdjÄcia nocnego nieba na dÅugich czasach, gdy w kadrze nie byÅo wystarczajÄ co biaÅej powierzchni by automatyka zÅapaÅa punkt odniesienia. No ale to sÄ sytuacje w ktÃģrych Åžaden aparat nie poradzi sobie z automatycznym ustawieniem WB. Tu juÅž trzeba popracowaÄ nad kolorami przy wywoÅaniu RAW. Teraz uÅžywam Samsunga i o dziwo teÅž sobie Åwietnie radzi, a w Åwietle dziennym jest bezbÅÄdny.
No. FotografowaÅam ostatnio domek do sprzedaÅžy. W Årodku i na zewnÄ trz. Niby wszystko okej wyszÅo. OstroÅÄ brzytwa. Kompozycja i ekspozycja udana. OglÄ dam zdjÄcia na kompie i... jakieÅ "zimne". Owszem, byÅo pochmurno, ale nie aÅž tak. WiÄc musiaÅam posiedzieÄ przy kompie nieco dÅuÅžej i oÅžywiÄ zdjÄcia. A mogÅam od razu sprawÄ zaÅatwiÄ na miejscu. Po co traciÄ czas? DziÄkujÄ za zbalansowanie mojej wiedzy!
CieszÄ siÄ, Åže jestem pomocny ð
fajny materiaÅ :)
w piguÅce:
-fotografuj do formatu RAW
-ustaw w aparacie dowolby balans bieli/temperaturÄ barwy - ( nie automat !!!)
-staraj sie w czasie sesji lub przed niÄ zrobiÄ zdjecie szarej karty (od biedy - biaÅa maska samochodu, biaÅa kartka, czysty beton, biaÅy obrus, koÅnieÅžyk itp.)
narzedzia programu do "wywoÅywania" zdjÄÄ pozwolÄ ci przy pomocy tych neutralnych kolorem "ÅwiadkÃģw " ustawiÄ naturalnÄ barwÄ.
SzarÄ kartÄ uÅžywam wyÅÄ cznie jeÅli muszÄ oddaÄ bardzo wiernie, rzeczywiste kolory (np. produktÃģw) w wiÄkszoÅci pracujÄ c na dobrym, skalibrowanym monitorze ustawiam kolory wedÅug wÅasnych odczuÄ a przy fotografii krajobrazowej, odczucia sÄ waÅžniejsze niÅž rzeczywistoÅÄ. ð
@@FotografiajestFajna PodzieliÅem siÄ bo wiele razy mi siÄ to przydaÅo. Do produktowej to raczej coÅ w rodzaju ColorChecker Passport i to bezwzglÄdnie. Szara karta wpÅywa na balans bieli i w niewielkim stopniu na poprawne oddanie kolorÃģw.
Sub bÄdzie ððð·
DziÄki ð
czegoÅ tu nie rozumiem. ustawienie balansu bieli moÅže mieÄ wpÅyw na jpeg, ale jaki moÅže mieÄ wpÅyw na raw? chyba tylko w tym sensie, Åže podglÄ d rawa to teÅž jpeg.
Czy problemy balansu bieli dotyczÄ tylko fotografii cyfrowej?
W fotografii analogowej jest jeszcze gorzej bo film ma staÅy i niezmienny balans bieli dlatego kiedyÅ popularne byÅy filtry do zmiany temperatury ÅwiatÅa, dziÅ praktycznie zapomniane.
@@FotografiajestFajna DziÄki za odpowiedÅš.
ðð
W aparacie mam przy rÄcznym ustawieniu balansu bieli moÅžliwoÅÄ jego ustawienia wedÅug wzorca bieli. CelujÄ tylko na ten wzorzec, wciskam SET i juÅž mogÄ zrobiÄ zdjÄcie. DokÅadnie chodzi o Canona A510. Tylko doÅÄ niejasna sprawa co ma byÄ tym wzorcem bieli. BiaÅa kartka odbijajÄ ca 100% ÅwiatÅa czy teÅž szara kartka pochÅaniajÄ ca 18% a odbijajÄ ca 82% ÅwiatÅa? Wiem Åže na obiektyw (a w przypadku Canona A510 zamÃģwiÅem sobie odpowiedniÄ tulejÄ do zamontowania filtrÃģw) sÄ teÅž specjalne wzorce do balansu bieli. Pytanie czy to takie ktÃģre dokÅadnie wÅaÅnie przepuszczajÄ tylko 82% ÅwiatÅa a blokujÄ te 18%?
Do ustawienia balansu bieli wedÅug wzorca to nie ma Åžadnego znaczenia (dla temperatury barwy) czy uÅžyjemy biaÅej powierzchni czy wzorcowej szarej karty - balans bÄdzie dokÅadnie ten sam. Ja miaÅem szarÄ kartÄ, ale gdzieÅ jÄ zgubiÅem, teraz mam Color Checkera z szarÄ kartÄ ale go nie noszÄ, szukam czegoÅ biaÅego a jak nie mogÄ znaleÅšÄ to uÅžywam chusteczki do nosa (oczywiÅcie czystej ð). Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna He, no i zrobiÅem fotÄ wg tych zaleceÅ. PokÃģj, oÅwietlenie ÅžarÃģwkowe, za wzorzec posÅuÅžyÅa biaÅa kartka papieru. Efekt? Niebieskie zdjÄcie na komputerze. Na motywie byÅo wiele biaÅych elementÃģw, uÅžycie pipetki z Lightrooma ustawiÅo idealnie balans tak, jak jak to postrzegam oczami. Nie rozumiem. Podobnie wyszÅo zdjÄcie wykonane na ustawieniu aparatowym (ÅwiatÅo ÅžarÃģwkowe), dla czego? Automat spisaÅ siÄ znacznie lepiej, wrÄcz idealnie.
@@ShwarcArnold OK, ale jak Pan to robiÅ, czy:
1.ZdjÄcie biaÅej powierzchni
2. Ustawienie w aparacie - WB wedÅug wzorca
3. Ustalenie wzorca do WB - wybranie zdjÄcia z punktu 1.
Czy tak?
MaÅe sprostowanie : MoÅžliwoÅÄ ustawienia temperatury barwowej w stopniach Kelwina. Wiem Åže to ma byÄ przystÄpnie, ale kiedy chcemy komuÅ coÅ przekazaÄ rÃģbmy to w profesjonalny sposÃģb tak aby odbiorca nie powielaÅ bÅÄdÃģw ;) BTW jest kilka cyfrÃģwek gdzie AWB spisuje siÄ doskonale ;)
DziÄkujÄ za uwagi ale akurat "stopnie Kelwina" to niepoprawne okreÅlenie - temperaturÄ barwy mierzy siÄ w Kelwinach. Natomiast w jÄzyku polskim za pierwszym razem, w tekÅcie uÅžywa siÄ peÅnych nazw a nie jakiÅ BTW czy AWB bo to nie wyglÄ da profesjonalnie tylko jak internetowy beÅkot âšïļ. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Tyle Åže w menu aparatu lub na pokrÄtÅach mamy WB lub AWB, a nie balans bieli ;) Chyba Åže Polska wyprodukowaÅa jakiÅ aparat cyfrowy przeznaczony jedynie na rynek krajowy, a ja nic o tym nie wiem. Raczej nie internetowy beÅkot tylko powszechnie znane skrÃģty, ktÃģrych uÅžywa siÄ w tych szalonych czasach internetu.
@@commo1967 A co do pierwszej czÄÅci mojej odpowiedzi?
@@FotografiajestFajna To nie ja jestem "mentorem" na kanale ;) a widzÄ Åže Fotografia jest Fajna nie znosi sÅÃģw krytyki, choÄ z czasem oraz wiÄkszÄ iloÅciÄ materiaÅÃģw przywyknie.
Drogi commo 1967, a tak naprawdÄ, to o co Ci chodzi? O "stopnie" Kelvina, ktÃģrych nie ma (co Autor powiedziaÅ wyÅžej), czy o skrÃģty uÅžywane w netykiecie, czy teÅž o wykazanie swej wyÅžszoÅci w temacie...?
Kciuk w ciemno
ððð
Temperatura barwowa - barwa ÅwiatÅa (jego widmo) odpowiadajÄ ca widmu emitowanemu przez ciaÅo doskonale czarne o danej temperaturze wyraÅžonej w kelwinach.
W kieronku niebieskiego jest nizsza temperatura...a nie jak w przekazie na filmieð
W filmie jest prawidÅowo ( pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_barwowa#/media/Plik:Color_temperature.svg ). Suwak temperatury w trakcie wywoÅywania RAW-u moÅže sugerowaÄ odwrotnoÅÄ, ale suwakiem nie regulujemy temperatury ÅwiatÅa ktÃģre byÅo przy fotografowaniu, bo ono juÅž byÅo i tego nie zmienimy (jeÅli ÅwieciÅo sÅoÅce to byÅo 5000K) , tylko wprowadzamy korektÄ postrzegania tego ÅwiatÅa przez aparat, i jeÅli powiemy mu, Åže tam byÅo ÅwiatÅo o temperaturze 2400K (choÄ byÅo sÅoÅce - 5000K) to zdjÄcie bÄdzie niebieskie. Trudno to tak wytÅumaczyÄ - zrobiÄ film gdzie bÄdÄ oÅwietlaÅ przedmiot ÅwiatÅem o roÅžnej temperaturze. Pozdrawiam
Na wyÅwietlaczu aparatu widaÄ jpg, nie raw, raw zobaczysz w komputerze, w programie ktÃģry zostaÅ wygenerowany przez inne algorytmy. Poprawcie mnie jeÅli siÄ mylÄ.
Nie nie mylisz siÄ, podglÄ d jest z ustawieÅ do jpg.
TrochÄ szkoda tej urwanej myÅli o Kelwinach, bo to faktycznie nic skomplikowanego i dobrze Pan zaczÄ Å, wystarczyÅo dodaÄ Åže ustawianie balansu bieli dziaÅa na zasadzie regulacji, jeÅli mamy bardziej czerwone ÅwiatÅo i wiÄcej K np 6000 to w aparacie idziemy w drugÄ stronÄ od pewnego przyjÄtego punktu np 5000 co kaÅže nam ustawiÄ 4000 na aparacie. Wiadomo Åže nikt nie bÄdzie tak tego liczyÅ robiÄ c zdjÄcia ale jeÅli siÄ to zrozumie to przy odrobinie wprawy robi siÄ to juÅž automatycznie. To chyba najistotniejsze w tym wszystkim a zabrakÅo tej informacji. Poza tym caÅkiem fajny materiaÅ. I zgodzÄ siÄ z innymi komentujÄ cymi Åže kanaÅ prezentuje zdecydowanie inny poziom merytoryki niÅž wiÄkszoÅÄ na polskim yt, szczegÃģlnie materiaÅy biograficzne i te o tradycyjnym sprzÄcie z ktÃģrych faktycznie moÅžna siÄ czegoÅ dowiedzieÄ.
Polecam zajrzeÄ jeszcze na mÃģj kanaÅ "analogowy": th-cam.com/users/analogi
@@FotografiajestFajna No tak, to tutaj oglÄ daÅem te filmy o sprzÄcie, bardzo podobaÅo mi siÄ 10 radzieckich/niemieckich aparatÃģw (bÄdÄ kiedyÅ japoÅskie?), 10 aparatÃģw ktÃģre zmieniÅy fotografiÄ, historia firmy Konica itp, naprawdÄ sporo siÄ dowiedziaÅem i tak jak mÃģwiÅem bardzo podobaÅy mi siÄ teÅž te biografie, szczegÃģlnie Hartwiga, to chyba mÃģj ulubiony fotograf, moÅže i byli lepsi ale jednak nikt nie wywarÅ na mnie takiego wpÅywu i nikt mnie tak nie urzekÅ swoimi pracami.
Chyba bÅÄ d sie wkradÅ?
JeÅli wiÄcej Klevinow to bardziej ÅžÃģÅte/ciepÅe a im mniej to niebieski /zimne? Chyba tak powinno byÄ ð
Nie, dokÅadnie tak jest, im wyÅžej tym bardziej zimne kolory, tylko kompensacja w aparacie tak dziaÅa, Åže daje odwrotny efekt.
DokÅadanie tak jak piszesz. Pozdrawiam ð
TemperaturÄ barwowÄ odnosi siÄ ÅwiatÅa jakie oddaje rozgrzewana stal im wiÄcej stopni tym bardziej biaÅa a potem niebieska barwa, im chÅodniejsza tym bardziej czerwona . Pozdrawiam
@@adamn.9185 Tylko jest pytanie czy sÅoneczny dzieÅ to na pewno 5500K czy teÅž moÅže 6500K? Wydaje mi siÄ Åže to 6500K jest neutralne czyli nie ociepla ani nie ochÅadza zdjÄcia.
@@adamn.9185 To rzeczywiÅcie metal tylko PLATYNA , a definicja skali w stopniach K (Kelvina) brzmi : ciaÅo doskonale czarne (platyna) ogrzane do odpowiedniej temperatury (mierzonej w st. K) emituje okreÅlonÄ barwÄ ÅwiatÅa. Za najbardziej zbliÅžonÄ do ÅwiatÅa sÅonecznego (dziennego) przyjÄto temperaturÄ 5500-6000 K; im wyÅžsza tym bardziej niebieska (chÅodniejsza) , im niÅžsza tym cieplejsza (ÅžÃģÅtej do czerwonej) To jest widzialna czÄÅÄ widma ÅwiatÅa biaÅego. Wszystko powyÅžej to promieniowanie w kierunku UV i innych krÃģtkofalowych czÄÅci widma, wszystko poniÅžej to podczerwieÅ i inne promieniowanie dÅugofalowe (w tym promieniowanie cieplne)
coÅ czego nie rozumiaÅem - trudne do ogarniÄcia
Balans bieli jest trudny, bÄdzie osobny film tylko o nim.
Panie, Kelwiny to sÄ stopnie Kelwina chyba trzeba doczytaÄ..
Panie Vit - akurat w tym przypadku, wyjÄ tkowo, jest Pan w bÅÄdzie :)
Z Wikipedii: "W przeciwieÅstwie do skali Celsjusza, w skali Kelwina nie uÅžywa siÄ wyrazu âstopieÅâ, tj. temperatura 100 stopni Celsjusza to inaczej temperatura 373,15 kelwinÃģw. OkreÅlenie âstopieÅ Kelvinaâ zostaÅo zastÄ pione nazwÄ âkelwinâ na mocy 3. rezolucji XIII Generalnej Konferencji Miar i Wag"
i jeszcze inaczej mÃģwiÄ c biaÅe skÅada siÄ z barw addytywnych...