Super👌są te Pana monografie konkretnych pojazdów szynowych a szczególnie lokomotyw dzięki za kolejną fachową porcję wiedzy i czekam na jeszcze , może coś o naszych dragonach było by super pozdrawiam serdecznie .
Film fantastycznie zrealizowany, informacja doskonała. Zaś lokomotywa jest po prostu piękna. Widać, że skonstruowana ogromnym nakładem pracy i głębokich przemyśleń. Wszystko ma w niej swoje miejsce, a ukształtowanie wnętrza ułatwia utrzymanie czystości. Nawet regalik na instrukcje i opisy różniste się znalazł. Na pewno prowadzi się ją łatwiej niż lokomotywy starszego typu. Zadziwiający jednak jest dla mnie brak toalety. Rozumiem, że historycznie wszyscy mechanicy w PL od dziesiątków lat zostali do tego przyzwyczajeni i mało kto zwraca uwagę na tę kwestię, więc pewnie polskie firmy kupujące takie loki udają że problemu nie ma. Niemniej dobrze jest mieć świadomość, że dostęp do toalety jest miarą ucywilizowania, a w tej kwestii lokomotywy polskich kolei zajmują pozycję chyba gdzieś w trzecim świecie. Dzięki, pzdr.
4:19 Taa, bez zatrzymania na granicach. W Polsce mamy taki pociąg, co jeździ na linii Gdynia-Berlin. Ostatnio o nim coraz głośniej, bo to pociąg, który rzadko dociera bez opóźnień. Czemu? Podobno dlatego, że w Rzepinie jest zmieniana lokomotywa z normalnej na wielosystemową (w drodze z Gdyni do Berlina) lub z wielosystemowej na normalną (w drodze z Berlina do Gdyni). Także tego - technologia świetna, ale widocznie nasze koleje mają zbyt mało takich lokomotyw.
Świetny film. Aż ciekawość mnie zżera że gdyby nie 2wś i nie śmierć tylu wspaniałych ludzi na jakim poziomie była by Polska. Na pewno te rozwiązania w tej lokomotywie już dawno byśmy stosowali;)
UE by na nas kary założyła za szybki rozwój cos jak z ciężarówkami jak polscy przewoźnicy byli bezkonkurencyjni to nałożyli na przewoźników tak by było hukowo dla nas a lepij im tak wygląmnda wolny rynek myślisz ze jakies polskie formy zawojują coś na zachodzie??
Do zludzenia przypomnina niemiecki BR 185.2, którym prowadze składy towarowe w grze Train Sim World 2. Jedna z moich ulubionych elektromotyw w tej grze. Niesamowite przezycie prowadzić ją z włączonymi systemami bezpieczeństwa PZB i SIFA. Na filmiku widać też napisy "LZB", co świadczy że jest używana w Niemczech do przewozów pasażerskich. Jak się nie mylę LZB wykorzystwana najprościej to ujmując przy połączeniach na których skład osiąga prędkości powyżej 160km/h. Nie czytałem definicji LZB więc to jest opis systemu własnymi słowy. Jestem ciekaw jak wygląda prowadzenie składu z Polski do Niemiec. Pan Doktor coś mówił o systemie ETCS. Jestem ciekaw czy i jak polski EU46 który wjedzie na teren Niemiec działa w niemieckim systemie bezpieczeństwa PZB.
Świetna maszyna. Warto dodać że były dwie wersje sprężarek oraz kabina chroni maszynistę przed np zagazowaniem lub zatruciem oparami chemicznymi. Jest cicha, wygodna, mocna 💪
No jako miłośnik zabytkowych pojazdów szynowych, muszę przyznać, ze jestem pod wrazeniem. Dwa pytania, Panie doktorze. Czy przy predkosciach powyzej 160 km/h nie wartało by sie pokusic o chowane uchwyty wejsciowe maszynisty? I drugie czy 2000 ton to duzo czy mało dla lokomotywy uniwersalnej?
Vectron to jeden z nielicznych przykładów lokomotyw wykorzystujących modną w lotnictwie ideę Glass Cockpit. Pod względem obsługi nigdy mnie nie zachwycał. Na plus dużo miejsca w kabinie i bardzo dobre resorowanie. Jest też dużo ciszej niż np. na EU07. Praktycznie nie odczuwa się jazdy z większymi prędkościami.
Dużo miejsca w kabinie? Tak, ale nie na fotelu. Obsługa Glass Cockpit faktycznie niezbyt, zwłaszcza, że wolno reaguje. A w nowszych seriach opisy przycisków wielofunkcyjnych zastąpiono piktogramami dla analfabetów i człowiek się zastanawia, co dana ikonka znaczy ;) P.S.: jeśli Vectron jest cichszy, niż EU07, to ja jestem szczęśliwy, że nie jeżdżę EU07!
Panie Mirosławie, doskonały materiał. Bardzo miło się oglądało :D Czy jest szansa na włączenie napisów w pańskich filmach(CC)? O ile pamiętam fajnie to działało w odcinku 72.
@@Lukasz_Bialow Ehh mamy XXI wiek toalety chemiczne, spalarki więc problem co zrobić z klockiem dawno rozwiazany, radzimy sobie z tym. A brak toalety wydaje mi się niechumanitarny bo zmusza się do improwizacji, wiesz wiaderko worek sikanie do zlewu.
@@jackpawlak8535 ja nie mam z tym problemu i z tego co mi wiadomo lokomotywa.co jakiś czas musiała by trafić w miejsce przystosowane do opróżniania zbiorników więc jest to problem chociażby dla przewodnika.
Z ciekawości dowiedziałbym się czegoś o wspomnianym przez Pana magazynowaniu energii przez moduł Sitras ESM, czy można prosić o jakieś źródło informacji odnoszące się do bezpośrednio do Vectrona?
Może nie wszyscy wiedzą ale VECTRON jest również użytkowany w USA jako ACS-64 z maxymalną mocą 6400KW.Lokomotywa ta może być zasilana prądem przemiennym o mocy 25 kV 60 Hz, 12,5 kV 60 Hz und 12 kV 25 Hz . Napędzane jest to 4 silnikami, tak zwane trójfazowe silniki asynchroniczne.
mam pytanie - niech Pan mi powie dlaczego elektrowozy jak prowadzą pociąg to mają otwarty swój tylny odbierak pradu a nie przedni? zawsze się nad tym zastanawiałem:)
To bardzo proste - chodzi o ochronę urządzeń na dachu lokomotywy. Gdyby jechać na pierwszym pantografie i uległ by on uszkodzeniu czyli się połamał to wtedy jego odpadające części mogłyby dokonać kolejnych zniszczeń na dachu. Dlatego jeździ się na drugim. Wyjątek to jazda na dwie lokomotywy - wtedy pierwsza lokomotywa jedzie na pierwszym pantografie bo gdyby się połamał to jest małe ryzyko że części dolecą do drugiej lokomotywy i zranią drugiego maszynistę.
@@PaweZotak i nie upierdzielą smarem grafitowym kabiny drugiej lokomotywy to w przypadku duetu, np dwóch EU07, wtedy pierwsza lokomotywa ma podniesiny pierwszy odbierak, a druga drugi.
Chyba wkradła się mała omyłka w opisie układu napędowego bo to przekładnia jest częściowo odsprężynowana, a nie silnik - ten (jak to jest wspomniane w filmie wcześniej) jest zawieszony na ramie wózka. Do tego warto też podkreślić, że frontowa część kabiny jest łatwa do wymiany (o czym jednym zdaniem jest wspomniane na filmie) co widać gdy się patrzy na łączenia maski z resztą pudła.
Witam cię dobry wieczór a ty też są takie lokomotywy ale czarne czarne Elektro może takie to teraz serii nowych mój Adrian ich stacja PKP bardzo te superserie pociągu są super i właśnie cię oglądam na Youtubie
Mam na uwadze, mimo wielu próśb widzów i prób kontaktów z różnymi przewoźnikami udostępnienie wnętrza tej lokomotywy na dzień dzisiejszy jest nierealne
Jeździłem tym gównem i powiem tak. Do ruchu pasażerskiego jest idealna. Jak wszystkie nowoczesne lokomotywy. Natomiast do ruchu towarowego już nie bardzo. Prowadziłem 2800t na lini nadodrzanka. Pod Stary Kisielin wjechałem bez problemu. Natomiast miałem poważne problemy pod lekkie wzniesienie przed Rudną Gwizdanów. Nawet piasek nie pomagał. Lokomotywa ta eksploatowana w Polsce ma wyłączony system automatycznego piaskowania. Pod względem trakcyjnym wolę e189 lub e186. Ale jeśli chodzi o komfort pracy, zdecydowanie wolę vectrona.
Jeżdżę tym gównem prawie codziennie i pozwolę sobie polemizować. BR193 w ruchu tow. sprawdza się bardzo dobrze, jak na lok. 4-osiową. Dobrze przenosi moment obrotowy na szyny, z czym nie za bardzo radzi sobie np. Taurus. A 2800t to już sporo na górki, ile tam jest promili (nie jeżdżę w PL)? Niemieckie też nie mają autom. piaskowania, tak przy okazji. Pozdr.!
@@esprit_d_escalier Nie no jedzie zajebiście gdy jest sucho. To naprawde mógłbym tym ciąnąć nawet 3200t przy utrzymaniu opowiedniej prędkości, żadna górka mi nie straszna. Jednak gdy mokro i krzaczki przy torze to zaczynają się problemy. Taurus??? Mówisz o ES64U4? Kolejna sprawa, że w Polsce vectron, wasza BR193, te co jeżdżą w DB są jedno systemowe i lżejsze. Dla tego do przewozów transgranicznych DB PL używa E189, Vektrony DBPL Mają więc mniejszy nacisk na oś. PKP Cargo ma wielosystemowe vectrony i używa ich głównie do pociągów transgranicznych. Pozdrawiam równierz.
@@sebastiankulfoniasty4918 Pisząc Taurus miałem na myśli ES64U2 (U4 nie jeździłem). To się dopiero ślizga! Vectron przy tym ma świetną kontrolę trakcji.
Lokomotywa dla maszynistów znających instrukcje obsługi i budowy jak również zasad fizyki . Dla ignorantów z doświadczeniem jeżdżenia wozem drabiniastym i wpatrywania się w koński zadek pewnie wszystko czego nie rozumieją kojarzy się z ,,gównem''.
Fajna nowoczesna? tylko co z sentymentem do naszych siodemek i dziewiatek ktore dzielnie sobie radza,przykro bedzie sie rozstawać, a tym bardziej ze PkP Intrcity planuje zakup nowych lokomotyw.Ja jednak mam nadzieję że jeszcze nasze siódemki i dziewiatki długo beda cieszyc nasze ,oko i ucho.Pozdrawiam pana panie Miroslawie,świetna praca.
Z sentymentem to sobie można patrzeć na rower z komunii w szopie. Te lokomotywy mają pracować i zarabiać na siebie, i amortyzować koszta. To są maszyny do pracy i świadczenia usług. Eu07 z każdym rokiem zwiększają się koszty ich eksploatacji a części trzeba dorabiać. Wady konstrukcyjnych i z biegiem lat dają swoje znać. Tak samo jak z 09, to wogole nie udana konstrukcja, awaryjna i problematyczna w naprawie. Nie po to płacimy podatki aby przez lewe spółki PKP płaciło miliony na naprawę szmelcu.
Nie wiem po co dyskusja komentatorów na tematy historyczne niezwiązane z technika, a z polityką. Nikt tu, a tym bardziej dr M.Romański nie roztrząsa tych kwestii, a mówi o lokomotywie i potrzebach transportu, całkowicie omijając tematy polityczne. Polityka? Źle trafiliście.
Wszystko jest polityką. To że nie tłuką w Pafawagu ED73 i EP09 to polityka. Liberalizacja rynku - też polityka. Nie przypisuję jej oczywiście szczególnej roli, a raczej szkodliwy udział w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym. Nie zmienia to jednak faktu, że rzutuje na powyższe. Zgadzam się natomiast, że to nie miejsce na tego typu analizy, a tym bardziej bezprzedmiotowe dywagacje.
Małe sprostowanie - lokomotywa nie wykrywa cienkiego przewodu jezdnego jak mówisz tylko w przypadku uszkodzenia nakładki pantografu potrafi tenże pantograf awaryjnie opuścić. Ale chodzi o nakładkę pantografu a nie drut jezdny. Takich cudów nie potrafi żadna lokomotywa. Druga sprawa to brutto z pociągami towarowymi - nie jest to 2000 ton tylko bez problemu 3200 ton. A nawet więcej bo tyle waży 40 wagonów węgla a czasem można zestawić skład dłuższy o 2 - 3 wagony. I powinieneś raczej używać ogólnej nazwy Vectron a nie posługiwać się konkretnym oznaczeniem - bo te lokomotywy w naszym kraju mają oznaczenia X4EA, X4EC, E193, 1293, czy w końcu EU46.
Wszystko ładnie pięknie, ale jak padnie komputer, to z jazdy nici chyba? A nasze stare ET i EU na analogowych zegarach pojadą. (Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę).
Niezawodność starych lokomotyw to trochę mit krążący szczególnie pośród osób, które na codzień nie mają styczności z nimi. Owszem, jeżdżą latami i komputera tam nie ma ale wiele innych rzeczy odmwia współpracy. Warunki pracy maszynisty nie do porównania. Nie znam kogoś kto ma tv z kineskopem, rozmawia tylko przez telefon stacjonarny a nie przez komórkę i jeździ Polonezem, bo stare było dobre a teraz tylko komputery.
Witam. Poziom materiału filmowego nie spada, a umacnia... hm, XXI wiek i nie ma kabiny WC, a słyszałem iż maszyniści korzystają z walizkowych WC od wyposażenia camperów w ...maszynowni. Sporo maszynistów nie tylko w Polsce, nie są zadowoleni z braku choćby z małych bocznych okien, które mają i minusy i plusy. ET-22, prawdopodobnie są na czwartym miejscu przebiegowym w Europie po roSSji, Ukrainie i Szwajcarii. Szczerze powiedziawszy nie podobają mi się te lokomotywy. Aha, mają specjalne systemy wyciszania hałasu i reduktory drgań od kół, które mają normę pozwalającą np przejazd wzdłuż Renu bo tam jest dużo mieszkańców wzdłuż szlaków kolejowych po obu stronach obecnie wysychającej rzeki... Pozdrawiam.
Maszyna spoko, ale ma też minusy - brak okien bocznych, średnio się nadaje do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych (lekka, no i tylko cztery osie), brak podłokietników przy fotelu pomocnika, bardzo mała lodówka, brak kuchenki mikrofalowej, brak gniazdka elektrycznego po stronie maszynisty. Za to miejsca w kabinie jest dużo, klimatyzacja działa bardzo fajnie. Sama jazda również całkiem przyjemna. Irytuje czuwak, pod tym względem wolę starsze maszyny.
Dla mnie jedna z najlepszych lokomotyw obecnie produkowanych. Świetne opracowanie calego materiału,jak zwykle zresztą
Ekstra zrobiony film, dużo informacji na temat ''Vectrona'' świetne ujęcia w materiale. Super omówione.Podziękowanie P.Mirosławie.Duży 👍i👏.
Panie szanowny niech Pan dalej robi te filmy bo widać że robi Pan to z pasją i naprawdę wychodzi to wspaniale. 👍👍👍
No wszystko pięknie, ale gdzie do tego obłego przodu doczepić wiadra?!
Nie ma nic lepszego, jak po powrocie po 24 h pracy przy śniadaniu oglądać następny odcinek Pana filmów, tym razem o Vectronie :) LUX!!!
Tak jak w innych materiałach, wszystko ładnie przedstawione. Mam nadzieję, że Siemensy, w przyszłości będą grały wielką rolę na Polskiej kolei.
Super👌są te Pana monografie konkretnych pojazdów szynowych a szczególnie lokomotyw dzięki za kolejną fachową porcję wiedzy i czekam na jeszcze , może coś o naszych dragonach było by super pozdrawiam serdecznie .
W końcu odcinek o Vectronie.Bardzo szczegółowo opisana konstrukcja i rola w Polskiej Koleji 👍
Film fantastycznie zrealizowany, informacja doskonała. Zaś lokomotywa jest po prostu piękna. Widać, że skonstruowana ogromnym nakładem pracy i głębokich przemyśleń. Wszystko ma w niej swoje miejsce, a ukształtowanie wnętrza ułatwia utrzymanie czystości. Nawet regalik na instrukcje i opisy różniste się znalazł. Na pewno prowadzi się ją łatwiej niż lokomotywy starszego typu. Zadziwiający jednak jest dla mnie brak toalety. Rozumiem, że historycznie wszyscy mechanicy w PL od dziesiątków lat zostali do tego przyzwyczajeni i mało kto zwraca uwagę na tę kwestię, więc pewnie polskie firmy kupujące takie loki udają że problemu nie ma. Niemniej dobrze jest mieć świadomość, że dostęp do toalety jest miarą ucywilizowania, a w tej kwestii lokomotywy polskich kolei zajmują pozycję chyba gdzieś w trzecim świecie.
Dzięki, pzdr.
Teraz dla porównania przydał by się film o Griffinie i Dragonie.😀
Odrabiam zaległości. Kolejny bardzo ciekawy odcinek. Dzięki za dużą dawkę informacji.
Pan ma wielką wiedzę, gratulacje !!!
Jak zawsze super material.... i jak zawsze kibelka brak w loku. Niby nowoczesne itp, ale z potrzeba to nadal w krzaki.
I oczywiście dziękuję za świetny odcinek, jak zawsze!
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał!
Wspaniała, wspaniale omówiona lokomotywa. Dziękuję za materiał :)
Świetny materiał. Dobra robota 👍🏿
4:19 Taa, bez zatrzymania na granicach. W Polsce mamy taki pociąg, co jeździ na linii Gdynia-Berlin. Ostatnio o nim coraz głośniej, bo to pociąg, który rzadko dociera bez opóźnień. Czemu? Podobno dlatego, że w Rzepinie jest zmieniana lokomotywa z normalnej na wielosystemową (w drodze z Gdyni do Berlina) lub z wielosystemowej na normalną (w drodze z Berlina do Gdyni). Także tego - technologia świetna, ale widocznie nasze koleje mają zbyt mało takich lokomotyw.
U mnie dzwięk jest OK. Daje łape w górę z góry , bo wiem co to będzie ;)
Moja ulubiona lokomotywa. Prowadziłem ja w Train Simulatorze, nawet robiłem filmik o tym. Dziękuję za materiał.👍👍
Super materiał 👌 Pozdrawiam 🖐️🙂
Świetny film. Aż ciekawość mnie zżera że gdyby nie 2wś i nie śmierć tylu wspaniałych ludzi na jakim poziomie była by Polska. Na pewno te rozwiązania w tej lokomotywie już dawno byśmy stosowali;)
Też się czasem nad tym zastanawiam. Piszę poważnie.
UE by na nas kary założyła za szybki rozwój cos jak z ciężarówkami jak polscy przewoźnicy byli bezkonkurencyjni to nałożyli na przewoźników tak by było hukowo dla nas a lepij im tak wygląmnda wolny rynek myślisz ze jakies polskie formy zawojują coś na zachodzie??
Niesamowita narracja! Pasja żyje na tym kanale. Gratulacje dla autora.
Do zludzenia przypomnina niemiecki BR 185.2, którym prowadze składy towarowe w grze Train Sim World 2. Jedna z moich ulubionych elektromotyw w tej grze. Niesamowite przezycie prowadzić ją z włączonymi systemami bezpieczeństwa PZB i SIFA. Na filmiku widać też napisy "LZB", co świadczy że jest używana w Niemczech do przewozów pasażerskich. Jak się nie mylę LZB wykorzystwana najprościej to ujmując przy połączeniach na których skład osiąga prędkości powyżej 160km/h. Nie czytałem definicji LZB więc to jest opis systemu własnymi słowy. Jestem ciekaw jak wygląda prowadzenie składu z Polski do Niemiec. Pan Doktor coś mówił o systemie ETCS. Jestem ciekaw czy i jak polski EU46 który wjedzie na teren Niemiec działa w niemieckim systemie bezpieczeństwa PZB.
ETCS jest systemem europejskim. Jeśli niemiecka linia jest już do niego przystosowana, to jedzie w ETCS, a nie w (przestarzałym, bo lokalnym) LZB.
👍👍👏👏 bardzo fajny materiał i lokomotywa
Dzień dobry Panie Mirosławie.
Materiał jak zwykle super .
Pozdrawiam serdecznie.
Witam Panie Darku dzięki pozdrawiam
VECTRON! Nazwa cudowna. Nowocześnie.
,.dzięki za następny materiał..😁
Mogliby tak podrasować Dragona 🙏😁
Świetna maszyna. Warto dodać że były dwie wersje sprężarek oraz kabina chroni maszynistę przed np zagazowaniem lub zatruciem oparami chemicznymi. Jest cicha, wygodna, mocna 💪
A jeszcze z ciekawostek wersja X4EAB ma elektryczne zasłony przeciwsłoneczne (jakoś tak to się nazywa) szyb 😅
Bardzo ciekawy film 👍
Witam. Świetnie omówiony filmik. Pozdrawiamw
Akurat koło radia jest ekran z pomiarem napięcia w sieci i ciśnienia powietrza. Fajnie zobaczyć swoją różową laudowską landrynkę :)
Zastanawiam się jak wyglądają postępy homologacji nowych polskich lokomotyw na różne kraje? Też idą równie szybko?
Świetny film jak zawsze panie Mirosławie! Like i oglądam.
Już zdarzyłeś obejrzeć?
Super film panie Mirku czekam nadal na film z lokomotywą ET21 pozdrawiam
Piękny
Awesome
Gratuluję kontraktu
OK. Dzisiaj widzę korzyść z topornej techniki np jak eu07.
Ta lokomotywa 🚂 pojedzie bez IT?
super locomotive
0:36 stacja Tarnowskie Góry 💪
A długi ten Vectron (2:50) jak cholera. SU45 chyba był krótszy (Bo taka myśl mi przyszła do głowy... a co gdyby Fiata ogarnąć jako Elektrowóz?).
Super 😉
Ładne loko 🚂👍
No jako miłośnik zabytkowych pojazdów szynowych, muszę przyznać, ze jestem pod wrazeniem. Dwa pytania, Panie doktorze. Czy przy predkosciach powyzej 160 km/h nie wartało by sie pokusic o chowane uchwyty wejsciowe maszynisty? I drugie czy 2000 ton to duzo czy mało dla lokomotywy uniwersalnej?
Zawsze potęga temat
Połowy z budowy i tak nie zrozumiałem 🤣 Uwielbiam ten kanał 😁 Pozdrawiam
Vectron to jeden z nielicznych przykładów lokomotyw wykorzystujących modną w lotnictwie ideę Glass Cockpit. Pod względem obsługi nigdy mnie nie zachwycał. Na plus dużo miejsca w kabinie i bardzo dobre resorowanie. Jest też dużo ciszej niż np. na EU07. Praktycznie nie odczuwa się jazdy z większymi prędkościami.
Dużo miejsca w kabinie? Tak, ale nie na fotelu. Obsługa Glass Cockpit faktycznie niezbyt, zwłaszcza, że wolno reaguje. A w nowszych seriach opisy przycisków wielofunkcyjnych zastąpiono piktogramami dla analfabetów i człowiek się zastanawia, co dana ikonka znaczy ;)
P.S.: jeśli Vectron jest cichszy, niż EU07, to ja jestem szczęśliwy, że nie jeżdżę EU07!
Ciekawy materiał.
Miras profeszynal 100%
Miałem kiedyś telefon Siemensa. Muszę stwierdzić, że lokomotywy wychodzą im zdecydowanie lepiej 😜
😉😉💪💪
Panie Mirosławie, doskonały materiał. Bardzo miło się oglądało :D Czy jest szansa na włączenie napisów w pańskich filmach(CC)? O ile pamiętam fajnie to działało w odcinku 72.
Ciagle na to nie mam czasu ale opracuje myśle
Teraz ma wyjść w skali H0 druga edycja właśnie w malowaniu niebieskim PKP CARGO, gdyby tylko nie ta cena, ponad 1k zł w analogu
Płacz i płać :D Też o niej myślę. Malowanie jedne z najładniejszych w rodzinie Vectronów.
Daleka wycieczka do Poznania
Cześć , będzie ciekawy odcinek 👍
Cześć dzięki pozdrawiam
A może odcinek o E6ACT? :)
Odcinek jak zwykle super. Wydaje mi się jednak, że wkradł się mały błąd. Nie chodzi chyba o to, że przebiegi są rzadsze tylko przeglądy...
Tak tak dzięki za sprostowanie
Wbudowali toaletę czy dalej butelka wiaderko i modlitwa by dojechać do postoju?
No właśnie...😁
Nie ma kibelka i chyba dobrze. Wyobrażasz sobie, że maszynista nie przyjmuje pojazdu bo kibel jest ufajdany? A po drugie to co zrobić z fekaliami?
@@Lukasz_Bialow Ehh mamy XXI wiek toalety chemiczne, spalarki więc problem co zrobić z klockiem dawno rozwiazany, radzimy sobie z tym. A brak toalety wydaje mi się niechumanitarny bo zmusza się do improwizacji, wiesz wiaderko worek sikanie do zlewu.
@@jackpawlak8535 ja nie mam z tym problemu i z tego co mi wiadomo lokomotywa.co jakiś czas musiała by trafić w miejsce przystosowane do opróżniania zbiorników więc jest to problem chociażby dla przewodnika.
@@Lukasz_Bialow fekalia mają lecieć na tory. Oczywiście zakaz korzystania z kibla w czasie postoju i na stacji...
Z ciekawości dowiedziałbym się czegoś o wspomnianym przez Pana magazynowaniu energii przez moduł Sitras ESM, czy można prosić o jakieś źródło informacji odnoszące się do bezpośrednio do Vectrona?
Piękna maszyna hybrydowa.
Mnie w tych nowych lokomotywach irytuje słabe przeszklenie kabiny.
A można prosić o husarza/taurysa albo jakiegoś eurosprintera?
Jak tylko da się załatwić dostęp do środka nie ma problemu
mogę spytać skąd ma Pan grafiki na miniaturki ? Z chęcią bym sobie wydrukował 😅
@@k2noxim witam rysuję samodzielnie
@@KOLEJmirmur2 WooooooW
👍👍👍
Może nie wszyscy wiedzą ale VECTRON jest również użytkowany w USA jako ACS-64 z maxymalną mocą 6400KW.Lokomotywa ta może być zasilana prądem przemiennym o mocy 25 kV 60 Hz, 12,5 kV 60 Hz und 12 kV 25 Hz . Napędzane jest to 4 silnikami, tak zwane trójfazowe silniki asynchroniczne.
To prawda, btw, moim zdaniem wersja amerykańska ma ładniejszy przód.
@@Richard_Green_143 ogólnie twory vectrono podobne do zbyt ładnych nie należą (przypominają TIR-a)
Wspaniały film! Nareszcie dowiedziałem się czegoś o vectronie! Film ciekawy reszta jak zwykle czyli genialne!
mam pytanie - niech Pan mi powie dlaczego elektrowozy jak prowadzą pociąg to mają otwarty swój tylny odbierak pradu a nie przedni? zawsze się nad tym zastanawiałem:)
To bardzo proste - chodzi o ochronę urządzeń na dachu lokomotywy. Gdyby jechać na pierwszym pantografie i uległ by on uszkodzeniu czyli się połamał to wtedy jego odpadające części mogłyby dokonać kolejnych zniszczeń na dachu. Dlatego jeździ się na drugim. Wyjątek to jazda na dwie lokomotywy - wtedy pierwsza lokomotywa jedzie na pierwszym pantografie bo gdyby się połamał to jest małe ryzyko że części dolecą do drugiej lokomotywy i zranią drugiego maszynistę.
@@PaweZotak i nie upierdzielą smarem grafitowym kabiny drugiej lokomotywy to w przypadku duetu, np dwóch EU07, wtedy pierwsza lokomotywa ma podniesiny pierwszy odbierak, a druga drugi.
Jak wieziesz samochody to też na przednim bo ich nie domyjesz
Na przednim jedziesz również gdy przewozisz siarkę w odkrytej węglarce
Chyba wkradła się mała omyłka w opisie układu napędowego bo to przekładnia jest częściowo odsprężynowana, a nie silnik - ten (jak to jest wspomniane w filmie wcześniej) jest zawieszony na ramie wózka.
Do tego warto też podkreślić, że frontowa część kabiny jest łatwa do wymiany (o czym jednym zdaniem jest wspomniane na filmie) co widać gdy się patrzy na łączenia maski z resztą pudła.
Komfort obsługi dla maszynisty, oszczędność energii elektrycznej, zmniejszony hałas na plus dla tych lokomotyw🙂.
Pkp inter city mogly by wymienić na takie, zeby 200 km mogły jechać
Panie Mirosławie będzie EP05 i ET40?
Jeśli da radę załatwić to pewnie tak
no chciałoby sie mieć takie polskiej produkcji ...
Przecież newag od lat produkuje Griffina i Dragona.
Ciekawy, fachowy materiał... Taki szczegół dlaczego gaśnica w tej lokomotywie jest wypisana cyrylicą?- vide 17:28
Panie Mirosławie jest szansa na takie materiały o innych lokomotywach, szczególnie nowych polskiej produkcji?
Oczywiście wszystko na etapie dogadywania choć nie jest łatwo
@@KOLEJmirmur2 Z góry dziękuję...!
No to teraz czas na Dragona, Gryfina itd.
Witaj, 2:00 filmu. Proponuje mikrofon przyczepić gdzieś wyżej. Patrzysz na lokomotywe słychać głośniej. Patrzysz na kamerę słychać ciszej.
Ok
0:43 Korek do tankowania gazu? 😁
Witam cię dobry wieczór a ty też są takie lokomotywy ale czarne czarne Elektro może takie to teraz serii nowych mój Adrian ich stacja PKP bardzo te superserie pociągu są super i właśnie cię oglądam na Youtubie
jeszcze jakby kibel był to super sprzęt 😂
Ciekawe, czy są trenażery dla szkolenia maszynistów ?
To teraz DRAGON!
To się na pewno da załatwić
@@avibanek myśle ze yak
Ujawnił Pan tajemnice Vectrona 😆😆😆
To teraz proszę zmienić jedną literkę i zrobić film o SU 46😀
Mam na uwadze, mimo wielu próśb widzów i prób kontaktów z różnymi przewoźnikami udostępnienie wnętrza tej lokomotywy na dzień dzisiejszy jest nierealne
@@KOLEJmirmur2 Fajnie by było zanim Olmet wszystkie potnie. A Olmet nie zezwolił by zrobić nagrań w lokomotywie?
@@CICHY525 kiedyś pisałem to nie odezwali się, muszę poszukać jakichś dojść do nich
@@KOLEJmirmur2 może fiacik w Brzesku dałoby radę
@@KOLEJmirmur2 Też bym chętnie obejrzał o SU 46 i SP47
Jeździłem tym gównem i powiem tak. Do ruchu pasażerskiego jest idealna. Jak wszystkie nowoczesne lokomotywy. Natomiast do ruchu towarowego już nie bardzo. Prowadziłem 2800t na lini nadodrzanka. Pod Stary Kisielin wjechałem bez problemu. Natomiast miałem poważne problemy pod lekkie wzniesienie przed Rudną Gwizdanów. Nawet piasek nie pomagał. Lokomotywa ta eksploatowana w Polsce ma wyłączony system automatycznego piaskowania. Pod względem trakcyjnym wolę e189 lub e186. Ale jeśli chodzi o komfort pracy, zdecydowanie wolę vectrona.
Jeżdżę tym gównem prawie codziennie i pozwolę sobie polemizować. BR193 w ruchu tow. sprawdza się bardzo dobrze, jak na lok. 4-osiową. Dobrze przenosi moment obrotowy na szyny, z czym nie za bardzo radzi sobie np. Taurus. A 2800t to już sporo na górki, ile tam jest promili (nie jeżdżę w PL)? Niemieckie też nie mają autom. piaskowania, tak przy okazji. Pozdr.!
@@esprit_d_escalier Nie no jedzie zajebiście gdy jest sucho. To naprawde mógłbym tym ciąnąć nawet 3200t przy utrzymaniu opowiedniej prędkości, żadna górka mi nie straszna. Jednak gdy mokro i krzaczki przy torze to zaczynają się problemy. Taurus??? Mówisz o ES64U4? Kolejna sprawa, że w Polsce vectron, wasza BR193, te co jeżdżą w DB są jedno systemowe i lżejsze. Dla tego do przewozów transgranicznych DB PL używa E189, Vektrony DBPL Mają więc mniejszy nacisk na oś. PKP Cargo ma wielosystemowe vectrony i używa ich głównie do pociągów transgranicznych. Pozdrawiam równierz.
@@sebastiankulfoniasty4918 Pisząc Taurus miałem na myśli ES64U2 (U4 nie jeździłem). To się dopiero ślizga! Vectron przy tym ma świetną kontrolę trakcji.
Lokomotywa dla maszynistów znających instrukcje obsługi i budowy jak również zasad fizyki . Dla ignorantów z doświadczeniem jeżdżenia wozem drabiniastym i wpatrywania się w koński zadek pewnie wszystko czego nie rozumieją kojarzy się z ,,gównem''.
Może po prostu 2800t to za dużo jak na tę trasę? Pan Mirek wspomina, ze miała być do pociągów do 2000t.
Brak informacji o vectronie w wersji spalinowej i dwutrakcyjnej. Ogólnie ciekawy odcinek.
Dual Mode? Dokładnie brak wzmianki nawet.
@teeroel była wzmianka o module spalinowym do manewrów, ale nie o wersji dwutrakcyjnej.
@teeroel wiem. Popatrz sobie vectron 248. Jest pełno filmów o wersji dual mode.
Fajna nowoczesna? tylko co z sentymentem do naszych siodemek i dziewiatek ktore dzielnie sobie radza,przykro bedzie sie rozstawać, a tym bardziej ze PkP Intrcity planuje zakup nowych lokomotyw.Ja jednak mam nadzieję że jeszcze nasze siódemki i dziewiatki długo beda cieszyc nasze ,oko i ucho.Pozdrawiam pana panie Miroslawie,świetna praca.
A ja mam szczerą nadzieję, że wylądują w Imbramowicach
Z sentymentem to sobie można patrzeć na rower z komunii w szopie. Te lokomotywy mają pracować i zarabiać na siebie, i amortyzować koszta. To są maszyny do pracy i świadczenia usług. Eu07 z każdym rokiem zwiększają się koszty ich eksploatacji a części trzeba dorabiać. Wady konstrukcyjnych i z biegiem lat dają swoje znać. Tak samo jak z 09, to wogole nie udana konstrukcja, awaryjna i problematyczna w naprawie. Nie po to płacimy podatki aby przez lewe spółki PKP płaciło miliony na naprawę szmelcu.
Nie wiem po co dyskusja komentatorów na tematy historyczne niezwiązane z technika, a z polityką. Nikt tu, a tym bardziej dr M.Romański nie roztrząsa tych kwestii, a mówi o lokomotywie i potrzebach transportu, całkowicie omijając tematy polityczne. Polityka? Źle trafiliście.
Może dlatego że film przy okazji że bardzo dobry to jednak jest świetna reklama a lepiej chwalić swoje niż cudze lepiej dla nas Polaków
Wszystko jest polityką. To że nie tłuką w Pafawagu ED73 i EP09 to polityka. Liberalizacja rynku - też polityka. Nie przypisuję jej oczywiście szczególnej roli, a raczej szkodliwy udział w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym. Nie zmienia to jednak faktu, że rzutuje na powyższe. Zgadzam się natomiast, że to nie miejsce na tego typu analizy, a tym bardziej bezprzedmiotowe dywagacje.
No takie czasy.
@@jackyogi1😂😂😂 no myślenie głupka.
Zastanawia mnie brak bocznych okien. Przecież tam nic nie widaç na boki, chyba ze są kamery.
Dziendoberek z Lubelskiej))
Małe sprostowanie - lokomotywa nie wykrywa cienkiego przewodu jezdnego jak mówisz tylko w przypadku uszkodzenia nakładki pantografu potrafi tenże pantograf awaryjnie opuścić. Ale chodzi o nakładkę pantografu a nie drut jezdny. Takich cudów nie potrafi żadna lokomotywa. Druga sprawa to brutto z pociągami towarowymi - nie jest to 2000 ton tylko bez problemu 3200 ton. A nawet więcej bo tyle waży 40 wagonów węgla a czasem można zestawić skład dłuższy o 2 - 3 wagony.
I powinieneś raczej używać ogólnej nazwy Vectron a nie posługiwać się konkretnym oznaczeniem - bo te lokomotywy w naszym kraju mają oznaczenia X4EA, X4EC, E193, 1293, czy w końcu EU46.
Słuszne uwagi co do pantografów, Kolego. Wedle mojej skromnej wiedzy (też jeżdżę tym struclem regularnie) jest dokładnie tak, jak piszesz.
a brutto ~4000t to już za dużo dla Vectrona? Przy założeniu że ładujemy osie na max 22,5t.
Tam w prowadzeniu są wahacze?
To bardziej wygląda jak cięgnowe 🤔
Super materiał ale Nasze EU,ET,EP,a tu lokomotywa z klocków lego wymieniamy kabinę i maszynistę jak będzie potrzeba no i dalej w drogę🤷♂️
Siemens ostatnio napisal, iz zostalo juz 1500 sztuk sprzedanych / wyprodukowanych. Niezle
Wszystko ładnie pięknie, ale jak padnie komputer, to z jazdy nici chyba? A nasze stare ET i EU na analogowych zegarach pojadą. (Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę).
Niezawodność starych lokomotyw to trochę mit krążący szczególnie pośród osób, które na codzień nie mają styczności z nimi. Owszem, jeżdżą latami i komputera tam nie ma ale wiele innych rzeczy odmwia współpracy. Warunki pracy maszynisty nie do porównania. Nie znam kogoś kto ma tv z kineskopem, rozmawia tylko przez telefon stacjonarny a nie przez komórkę i jeździ Polonezem, bo stare było dobre a teraz tylko komputery.
Trudno dzisiaj traktować taki argument serio...
Czy to lokomotywa bez braków i wad? O jednej ktoś poniżej napisał, że kabina ma słabe przeszklenie, ale czy tylko to?
Niestety ale ta lokomotywa ma jedną zasadniczą wadę bez piasku w piasecznicach przy ciężkim składzie jazda jest problematyczna.
piekne lokomotywy ale bez dusz a parowozy maja dusze zywe maszyny
Witam. Poziom materiału filmowego nie spada, a umacnia... hm, XXI wiek i nie ma kabiny WC, a słyszałem iż maszyniści korzystają z walizkowych WC od wyposażenia camperów w ...maszynowni. Sporo maszynistów nie tylko w Polsce, nie są zadowoleni z braku choćby z małych bocznych okien, które mają i minusy i plusy. ET-22, prawdopodobnie są na czwartym miejscu przebiegowym w Europie po roSSji, Ukrainie i Szwajcarii. Szczerze powiedziawszy nie podobają mi się te lokomotywy. Aha, mają specjalne systemy wyciszania hałasu i reduktory drgań od kół, które mają normę pozwalającą np przejazd wzdłuż Renu bo tam jest dużo mieszkańców wzdłuż szlaków kolejowych po obu stronach obecnie wysychającej rzeki... Pozdrawiam.
Maszyna spoko, ale ma też minusy - brak okien bocznych, średnio się nadaje do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych (lekka, no i tylko cztery osie), brak podłokietników przy fotelu pomocnika, bardzo mała lodówka, brak kuchenki mikrofalowej, brak gniazdka elektrycznego po stronie maszynisty. Za to miejsca w kabinie jest dużo, klimatyzacja działa bardzo fajnie. Sama jazda również całkiem przyjemna. Irytuje czuwak, pod tym względem wolę starsze maszyny.
🙂🙂🙂🙂🙂👍👍👍👍
Dlaczego w lokomotywach nie ma toalet ??? 🤔
Gama jako jedyna posiada