Pszczelarstwo darwinistyczne - podejście ewolucyjne, prezentacja B. Maleta

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ก.พ. 2023
  • Zapraszamy na prezentację o pszczelarstwie darwinistycznym, koncepcji prof. Thomasa Seeleya z Uniwersytetu Cornella (NY, USA), która wyrasta na tezie, że pszczoły będą zdrowsze, jeśli stworzymy im warunki zbliżone do tych, w jakich przebiegała ich ewolucja.
    Koncepcja odnosi się więc do historycznego kierunku ewolucyjnego przedstawicieli gatunku Apis mellifera.
    Więcej o pszczelarstwie darwinistycznym znajdziesz w artykule na naszej stronie: bractwopszczele.pl/art/art12...., na którą serdecznie zapraszamy.
    Źródła badań, na których opiera się koncepcja znajdziesz pod artykułem T. Seeleya na temat koncepcji pszczelarstwa darwinistycznego: www.naturalbeekeepingtrust.or...
    ps. link do badania, które wspomniałem w treści prezentacji (o efekcie wykorzystania tzw. robbing screens): www.nature.com/articles/s4159...

ความคิดเห็น • 6

  • @Wydra89
    @Wydra89 3 วันที่ผ่านมา

    Wreszcie znalazłem coś dla siebie. Ludzie dziwnie na mnie patrzyli, kiedy mówiłem, że kupuję ule, ale nie nastawiam się na miód. Wczoraj spotkałem się z określeniem pszczelarz - obserwator. Dobrze do mnie pasuje, chociaż raz do roku pewnie skradnę plaster miodu.

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita ปีที่แล้ว +1

    Zapytałem kolesia na jutubie ile ma sąsiednich pasiek w promieniu 1666 metrów, odpisał że nikt tam oprócz niego nie pszczelarzy.
    Dlaczego ja mam minimum 12 (a i tak gościnnie przyjeżdża minimum 5)? *w większym promieniu jest tylko gęściej #Oberland
    Gdzie jest sprawiedliwość?😮‍💨😮‍💨😮‍💨

  • @maciejpajak3870
    @maciejpajak3870 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za wykład,
    Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji o założeniu pasieki.
    Zakładam że będą to pszczoły z łapane w okolicy czyli roje które wyszły z okolicznych pasiek. Ile zamierzam zrobić sam w systemie wielkopolskim zakładając że będą tam przestrzenie dla innych organizmów takich jak zaleszczotki. Nie nastawiam się na miód bardziej zakazy mi na pszczołach które wychodzą z pasiek i nie mają miejsca na zasiedlenie a w konsekwencji giną bez szans na wzbogacenie okolicy.
    Jeżeli coś w moich założeniach jest wyraźnie błędne proszę o podpowiedź
    Pozdrawiam

    • @bractwopszczele4929
      @bractwopszczele4929  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry,
      Nie ma żadnych wyraźnych błędów w tych założeniach :-)
      Wydaje mi się jednak, że choć co do zasady pszczołom trudno jest dziś znaleźć swoje naturalne historycznie siedliska tj. dziuple (stare drzewa się wycina, jak się twierdzi, bo zagrażają...), to jednak jakieś siedliska znajdą - czy są one dla nich przyjazne, albo czy nie trafią do standardowych pasiek (gdzie najczęściej od razu zabija się matki z takich rojów) to już inna sprawa. Wydaje mi się więc, że niewiele rojów ginie dlatego, że nie znalazły siedlisk. Zapewne większa ich część ginie dlatego, że otoczenie pszczół (nasze środowisko) jest dziś im mocno nieprzyjazne (słabe są pożytki późnoletnie, co nie pozwala się rojom właściwie przygotować do zimy; jest tzw. przepszczelenie okolicy, które sprzyja wysokiej transmisji patogenów, sprzyja rabunkom itp), a same pszczoły nie mają cech odporności więc trudno im się obronić przed dręczem pszczelim.
      Kształtując siedlisko (ul) dla pszczół proszę wziąć pod uwagę te treści: bractwopszczele.pl/art/art9_1.html; bractwopszczele.pl/tlm/torb1.html. Trudno jest takie idealne siedlisko stworzyć, aby odpowiadało pszczołom zgodnie z zaleceniami, a przy tym pozwalało na nawet szczątkową gospodarkę - ale jednak można się jakoś posiłkować tymi wytycznymi. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

    • @maciejpajak3870
      @maciejpajak3870 ปีที่แล้ว +1

      @@bractwopszczele4929 pisałem o tych straconych rojach ponieważ sam kiedyś trafiłem na rój wiszący na krzaku zadzwoniłem po pszczelaza który zebrał te pszczoły. Miały już zbudowany plaster na gałęzi i z opini tego pszczelarza najbliższe załamanie pogody zabiło by ta rodzinę. Z tad moje zainteresowanie tematem. W tamtym roku pszczoły zasiedliły budkę rojolapki która powiesiłem i kolega pszczelarz zajął się nimi informował mnie że pszczoły przezimowały i czekamy na wiosnę.
      Dziękuję za link
      Pozdrawiam

    • @bractwopszczele4929
      @bractwopszczele4929  ปีที่แล้ว

      takie sytuacje na pewno mogą się lokalnie gdzieś zdarzyć, sądzę że należą jednak do mniejszości. Pszczoły przeważnie znajdują jakieś miejsca - np. gdzieś w szczelinach dachu, albo po prostu nalatują się na ule w pasiekach. Ale to prawda - siedlisk nigdy za wiele, nawet jeśli są dostępne to zawsze warto dodawać pszczołom nowe alternatywy.